Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Στις 4 Σεπτεμβρίου 2019 μετά από έντονες πιέσεις από την cosmote δέχτηκα και έκλισα ραντεβού για να μετατρέψουν την σύνδεση του επαγγελματικού μου τηλεφώνου, σε ευρυζωνικό. Έχουν προηγηθεί ηχογραφημένες συνομιλίες με τους υπαλλήλους της cosmote που ρητά μου αναφέρουν, ότι δεν θα δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα τόσο στο internet όσο και στην τηλεφωνία. Σε όλες τις ηχογραφημένες επικοινωνίες που είχα με την cosmote και ήταν πολλές, τους ενημέρωνα ότι έχω ψηφιακό τηλεφωνικό κέντρο, επίσης τους ανέφερα ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις σε αρκετούς καταναλωτές είχα ακούσει ότι υπάρχουν πολλά προβλήματα. Τους εξηγούσα λοιπός ότι είχα τους ενδοιασμούς μου για το αν θα δουλέψει σωστά αυτή η μετάβαση. Αυτοί με διαβεβαίωναν ότι όλα τα προβλήματα έχουν λυθεί και ότι η αλλαγή σε ευζωνικό είναι μονόδρομος γιατί αν δεν δεχτώ το ραντεβού, μου είπαν χαρακτηριστικά ότι μια μέρα θα γυρίσει αυτόματα η σύνδεσή μου σε ευρυζωνική και ξαφνικά δεν θα έχω καθόλου τηλεφωνία !!! εμένα αυτό μου ακούστηκε και λίγο εκβιαστικό.
    Ο Γολγοθάς μου λοιπόν άρχισε από τις 4 Σεπτεμβρίου 2019. Στην αρχή δεν μπορούσα καθόλου να κάνω εξερχόμενες κλίσεις . Μέχρι και σήμερα 17 Οκτωβρίου 2019 για να μπορέσω να κάνω εξερχόμενη κλήση πρέπει να προσπαθήσω μέχρι και 12 φορές στο ίδιο νούμερο !!!! μερικές δε φορές δεν μπορώ καθόλου να κάνω εξερχόμενη κλήση και είμαι αναγκαζόμενος να ανοιγοκλείσω τον router της cosmote αρκετές φορές για να ξεκολίσει. Μετά από ατέλειωτες ώρες συνομιλίας με το 13818 , ρυθμίσεις, δοκιμές, κόντρα ρυθμίσεις και κόντρα δοκιμές ήρθε στις 9 Οκτωβρίου τεχνικός της cosmote στην εταιρεία μου για να διαπιστώσει το αυτονόητο. Ότι υπάρχει πραγματικά πρόβλημα και με αυτό τον εξοπλισμό που μου έχει προμηθεύσει η cosmote δεν μπορεί να κάνει κάτι για να λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Τους λέω λοιπόν να μου γυρίσουν την σύνδεση στην προηγούμενη κατάσταση και μου απαντάει ότι δεν μπορεί γιατί δεν έχουν διαθέσιμες πόρτες. Από ότι κατάλαβα υπάρχει γενικό πρόβλημα και πάρα πολύ συνδρομητές θέλουν να ξαναγυρίσουν στην προηγούμενη κατάσταση και γι’ αυτό δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για να μας εξυπηρετήσουν όλους.
    Η εταιρεία μου απασχολεί πέντε άτομα προσωπικό και η δραστηριότητά μας είναι να προσφέρουμε τηλεφωνική και απομακρυσμένη ( μέσο internet ) τεχνική υποστήριξη σε θέματα ηλεκτρονικών υπολογιστών, δικτύων ηλεκτρονικών υπολογιστών και Internet. Αντιλαμβάνεστε ότι εν έτη 2019 αυτό δεν είναι σοβαρή αντιμετώπιση από έναν από τους μεγαλύτερους παρόχους της Ελλάδας. Δεν μπορεί η cosmote και η κάθε cosmote να παίζει με τις επιχειρήσεις, να κρίνει το μέλλον τους και να τους δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    1. Όταν λες ψηφιακό κέντρο εννοείς isdn ή voip;
    2. Τα κέντρα του ΟΤΕ αλλάζουν σε voip.
    Οπότε δεν μπορεί να κρατάνε και συντηρούν τεχνικό εξοπλισμό μόνο για εσένα ή για 5-10 άλλους.
    3. Φαντάζομαι ότι δεν πίστεψες αυτό που σου είπαν ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα.
    Κανένας τεχνικός δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πραγματικά 100% ορθή λειτουργία προϊόντος.
    Αν το κάνει ή άσχετος είναι ή πονηρός.
    Την περίπτωση της τηλεφωνήτριας την εντάσσω στην πρώτη κατηγορία.
    4. Τι ρούτερ σου έδωσαν: speed ή oxy (για το δεύτερο έχουν ακουστεί πολλά στραβά)
    5. Έχεις συνδέσει απλή τηλεφωνική συσκευή απευθείας στο ρούτερ;
    Πολλές φορές το πρόβλημα είναι στο κέντρο και όχι στο ρούτερ.
    Απλά σε αυτή την περίπτωση ο ΟΤΕ, δικαιολογημένα, δεν ευθύνεται για το τι κάνεις εσύ μετά το ρούτερ σου,
    και ο τεχνικός του κέντρου σου μπορεί να ρίχνει το μπαλάκι στον ΟΤΕ για να δικαιολογήσει το ότι δεν δουλεύει η υλοποίησή του.

    ΥΓ
    Ανάλογα προβλήματα με τα δικά σου έχουν αντιμετωπίσει πολλοί χρήστες του φόρουμ.
    Το θέμα είναι να εντοπίσεις που είναι το πρόβλημα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    11-08-2004
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    10(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να τους πεις στο 13818 να σου βγάλουν μια εντολή για μετατροπή από vobb σε msan και θα σε γυρίσουν σε πόρτα η οποία υπάρχει στο κέντρο και έτσι θα ξαναβάλεις το netmod που είχες και θα ξαναλειτουργήσει άψογα το σύστημα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας