Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Καλησπέρα σας,
    Θέλω να κάνω γνωστό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όχι τόσο ώστε να βρω λύση (μου το έχουν ήδη αποκλείσει) όσο γιατί πιστεύω ότι το αντιμετωπίζουν πολλοί συνάνθρωποι μου.
    Είμαι πρώην συνδρομητής CYTA και τώρα αυτόματα μετέβη στην Vodafone αφού όπως είναι γνωστό η πρώτη εταιρία αγοράστηκε από την δεύτερη. Στον τελευταίο λογαριασμό ενημερώθηκα ότι θα γίνει αναβάθμιση στην περιοχή μου και έδινε οδηγίες ώστε να μας καθησυχάσει που δεν θα είχαμε internet & τηλεφωνία για 6 ώρες και τι πρέπει να κάνουμε όταν αποκατασταθεί ή επικοινωνία. (πχ επαναπρογραμματισμό των κωδικών στον router κλπ) όπως και έγινε. Σε κάποιους γείτονες είχαν προβεί σε αποστολή καινούργιου εξοπλισμού για αυτή την συγκεκριμένη μέρα. Ο router που είχα από την Cyta είναι ο ZXHN H267N. Έγινε η "αναβάθμιση" και όντως οι κωδικοί του wifi, τους οποίους είχα αλλάξει παλαιότερα, γύρισαν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Επισκέφτηκα την σελίδα του router και παρατήρησα ότι πλέον δεν υπάρχει το λογότυπο της εταιρίας CYTA και η έκδοση του firmware είναι V1.0 V1.0.0_VDF.1T4. Άλλαξα τους κωδικούς και πηγαίνοντας στο μενού DDNS είδα ότι δεν υπάρχει πλέον η επιλογή για τον provider NO-IP. Την υπηρεσία την χρησιμοποιούσα για κάμερες λόγω ότι φιλοξενώ υπερήλικα που χρειάζεται επίβλεψη. Επίσης για τον ίδιο λόγω χρησιμοποιώ την υπηρεσία uPnP όπου μετά την "αναβάθμιση" (μάλλον υποβάθμιση) δεν λειτουργεί. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση της Vodafone μέσω του chat στο site της και ο τεχνικός επιβεβαίωσε τα παραπάνω. Η απάντηση στην ερώτηση μου τι θα γίνει τώρα ήταν ότι και να μου στείλει καινούργιο router δεν θα λυθεί το πρόβλημα μου αφού το έλεγξε, ότι στην έκδοση αυτή, αυτές οι επιλογές δεν υπάρχουν. Απλά θα πρέπει να περιμένω την νέα έκδοση του firmware. (φέξε μου και γλίστρησα). Επισυνάπτω φωτογραφία με το επίμαχο μέρος της συζήτησης.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG-a7c1364606b5d8db968f92ce9ffe5785-V.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  204,0 KB 
ID: 207794
    Η καταγγελία μου έγκειται στο ότι μου υποβάθμισαν τις υπηρεσίες διότι έχασα αυτά που προανέφερα και δούλευαν άψογα, έχασα μια ημέρα χωρίς επικοινωνία και τέλος δεν είδα την παραμικρή καλυτέρευση στην ταχύτητα ή στην απόκριση του διαδικτύου. Οπότε για πια αναβάθμιση μου μου μιλάνε; Πριν προβούν σε νέα έκδοση δεν την δοκιμάζουν; Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να ενημερώνουν από πρίν τι επιπτώσεις θα φέρει αυτή τους η ενέργεια εκτός από την ταλαιπορία;

    Ευχαριστώ για την υπομονή σας

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Noip Μπορείς να το βάλεις και σε άλλες συσκευές στο δίκτυο σου, πχ στην κάμερα, ή σε κάποιον υπολογιστή ώστε τουλάχιστον να κάνεις την δουλειά σου

    Για το το upnp μήπως να μας έλεγες τι ακριβώς πας να τρέξεις και δεν τρέχει;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5495/31636 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
    Router
    ZXHN H268Q V7.0
    Δυστυχώς δεν υποστηρίζουν No-IP υπηρεσία. Είναι τις εταιρίας sricam. Έχουν δικιά τους ddns που δουλεύει μόνο με εφαρμογή στο κινητό. Κάτι αντίστοιχο με τις κάμερες τις xiaomi και την εφαρμογή MI HOME. Το uPnP με βοηθούσε στο να μην κάνω port forward. Τώρα αναγκάστηκα να τις βάλω σε ip reservation και να προγραμματίσω port forward.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας