Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Καλησπέρα σας , νέος σε cosmote Vdsl 100 μετά την φορητότητα από Nova vdsl 100.

    Το συμβόλαιο μου έληγε τον Φεβρουάριο με την nova αλλά βιαστικά(χωρίς λόγο) εγώ στις 5/8/19 έκανα την αλλαγή από vdsl 50 σε vdsl 100 με την ίδια μέρα ενεργοποίησης την σύνδεσης μου αλλά χωρίς ίντερνετ για κάνα 10ημερο λόγο spam mail(όπως έλεγαν οι ίδιοι) από το λάπτοπ μου (?) και υποστήριζαν με έντονο ύφος μάλιστα ότι και με την 50αρα δεν είχα ίντερνετ τις τελευταίες 5 ημέρες ενώ εγώ είχα κανονικά , με τέλη ενεργοποίησης στα 26€ και πάγιο 30.90 τον μήνα με απεριόριστη αστικά και κινητά και εννοείται vdsl 100 το πακέτο μου , μετά από απίστευτη ταλαιπωρία και προσπαθώντας να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας τελικά έδωσαν την βλάβη στο δεύτερο στάδιο και λύθηκε την επόμενη μέρα .
    Όλα καλά όλα ωραία(?) από εκεί πέρα , συγχρονισμός γραμμής στα 72mbs με max στα 85 ενώ με την 50αρα το max ήταν 130, πήρα τηλέφωνο να δηλώσω βλάβη και μάλιστα δύο φορές και η απάντηση τους ήταν πως η ταχύτητα είναι στα επιτρεπτά όρια και πως δηλώνοντας το βλάβη δεν θα ασχολούνταν κάνεις με το θέμα μου(το καταπίνω), μετά από 1 μήνα σε vdsl 100 παρατηρώ ότι για δύο βδομάδες από τις 9 μέχρι τις 10:30 είχα από 1 έως 3mbps (κανονικά τηλέφωνο δήλωσα βλάβη (στον αέρα) αλλά Κλάιν μωρέ σιγά το πράγμα ποιος νοιάζεται)
    Έρχεται ο πρώτος λογαριασμός και από δικό τους λάθος μου χρεώνουν 60€ τέλη ενεργοποίησης ,πάω στο κατάστημα αρχές Σεπτεμβρίου και κραζοντας με ότι δεν έκανα την αναβάθμιση στο κατάστημα παίρνει στα κεντρικά για να διορθώσουν το λάθος και πως θα μου έρθει καινούριος λογαριασμός με το σωστό ποσό, εν τέλη μετά από 1 μήνα έρχεται μνμ στο κινητό μου ότι την επόμενη εργάσιμη έχει προγραμματιστεί φραγή στην γραμμή μου , πάω στο κατάστημα ξανά και μου λέει πως το βλέπει αλλα πρέπει να πληρώσεις τα 127€ που ζητάνε και θα σου βγάλουν πιστωτικό στον επόμενο λογαριασμό για δικό τους λάθος παρακαλώ, προσπαθώ να πείσω στο κατάστημα να δεχτούν τα 87€ που είναι και η πραγματική χρέωση και αρνούνται, τελικά πληρώνω 127€ για να βγει η φραγή γιατί λύση δεν έβγαινε, μέσα στα νεύρα πάω σε κατάστημα cosmote για φορητότητα γραμμής κάτι που κάνω άμεσα στις 15/10/19 και με ενημερώνουν πως μέχρι την Δευτέρα θα είναι τελειωμένη η μεταφορά μου .
    Την επόμενη δέχομαι τηλεφώνημα από nova για τους λόγους μεταφοράς μου και ξαφνικά δέχονται να στείλουν τεχνικό δωρεάν (ενώ ζητούσαν 30€) να δηλώσουν και βλάβη στην γραμμή και μάλιστα να μου δώσουν καλύτερη τιμή στα 36.90 (30.90 πλήρωνα, ο θεός και η ψυχή τους), αρνήθηκα τα πάντα και έτσι τελείωσε το θέμα εκεί πέρα !
    Χθες το πρωί μπαίνοντας στην σελίδα της nova βλέπω πως στις 19/10/19 εκδίδεται καινούριος λογαριασμός και αμέσως παίρνω τηλέφωνο στην cosmote και ζητάω άμεσα ενεργοποίηση της γραμμής έτσι ώστε να μην χρεωθώ με κάτι έξτρα από την Nova, μου λένε πως έχω δίκιο και θα κάνουν ότι μπορούν για να τελειώνουν το θέμα αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις παίρνει και έως 12 μέρες η όλη διαδικασία τονίζοντας με παράλληλα και τακτά κατά την συνομιλία πως θα προσπαθήσουν να τελειώνουν άμεσα .
    Το απόγευμα της ίδιας μέρας η ενεργοποίηση έχει τελειώσει , μπαίνω ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στα 86mbps .
    Σήμερα παίρνω τηλέφωνο για να δούνε το θέμα του συγχρονισμού και μου λένε πως έχω δίκιο και το δηλώνουν βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό, θα το δουλέψουν από μέρους τους και πώς την Δευτέρα παράλληλα θα στείλουν τεχνικό στο σπίτι για έλεγχο δωρεάν.

    Και έρχομαι τώρα εγώ και σκέφτομαι.
    Στα 72 που είχα στην nova ήταν στα επιτρεπτά όρια, στα 86 στην cosmote το δηλώνουν βλάβη .
    Άμεση εξυπηρέτηση σε όλα τα θέματα , μέχρι και στο θέμα να προλάβουν την ενεργοποίηση και να γίνει απενεργοποίηση από nova πριν εκδοθεί καινούριος λογαριασμός σε κάτι που ευθύνομαι εγώ γιατί τελευταίες μέρες έκανα την φορητότητα.
    Ευγενία μέχρι εκεί που δεν πάει στην τεχνική υποστήριξη χωρίς να με βάζουν σε αναμονή κατά τον έλεγχο της γραμμής και τα σχετικά, κάτι που στην nova γινόταν συνέχεια.

    Καταλήγοντας τελικά πως ότι πληρώσεις παίρνεις και πως ακόμα και σήμερα γίνονται θαύματα!!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    ο ΟΤΕ τους εχει πει οτι δεν δεχεται βλαβη εως ενα οριο, γι αυτο κι αυτοι σου λενε οτι ειναι επιτρεπτη αυτη η ταχυτητα.. επισης η cosmote εχει το δικτυο οποτε θα κανει τα παντα για τους πελατες της και λογικο κι ολας..

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2019
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Interleaved
    που κλειδωνες-κλειδωνεις:

    -με nova vdsl50
    -με cosmote vdsl100

  4. #4
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    που κλειδωνες-κλειδωνεις:

    -με nova vdsl50
    -με cosmote vdsl100
    Με nova vdsl 50 είχα 49999 με attainable στα 120-130Mbps
    Με nova vdsl 100 είχα 72-75Mbps με attainable στα 85Mbps
    Με cosmote vdsl 100 έχω από 82Mbps έως 87Mbps αλλά δεν μπορώ να δω το attaibable.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2019
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Interleaved
    με το 50 ησουν τελεια
    μηπως η περιοχη σου δε σηκωνει το 100;
    φαινεται 2 παροχοι να μην μπορουν να ανταπεξελθουν εως τωρα

  6. #6
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Κάνε ένα έλεγχο και στην Εσωτερική σου εγκατάσταση. Βεβαιώσου ότι δεν έχεις παράλληλα συνδεδεμένες πριζες.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Δεν ξέρω τι γίνεται και με την 50αρα είχα μεγαλύτερο attainable στην γραμμή και μόλις έβαλα 100 δια μαγείας έπεσε.
    Να αναφέρω πως το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται από το εξωτερικό κουτί της κολόνας στο σπίτι μου(μονοκατοικία),μπαίνει μέσα στον τοίχο και κάπου κάνει επιστροφή και παίρνω εγώ από την επιστροφή με δικό μου cat5e απευθείας πάνω στο modem και το υπόλοιπο συνεχίζει και φεύγει στα πίσω σπίτια και στο δίπλα ακριβώς.
    Όταν είχα nova 100 έκανα ταρζανιές στο μπαλκόνι για να μπορέσω να φτάσω το κεντρικό καλώδιο όπου και το άνοιξα και βρήκα το ζεύγος μου μέσα στο χάος, κάρφωσα απευθείας καλώδιο στο modem από εκεί και για έναν περίεργο λόγο στα στατιστικά η ταχύτητα ήταν πιο κάτω και μου έδειχνε ότι η απόσταση ήταν μεγαλύτερη....δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό

    - - - Updated - - -

    Πριν από λίγο έφυγε ο τεχνικός του ΟΤΕ από το σπίτι μου, αφού του εξήγησα τι έχω κάνει και πως έχει το όλο θέμα ξεκινήσαμε την δουλίτσα.
    Έκοψα τα καλώδιο που έχω στην είσοδο από το οποίο εδινα στο modem, αυτός παρέκαμψε το κουτί της κολώνας και τράβηξε το ζεύγος μου απευθείας από το υπόγειο καλώδιο που έρχεται του ΟΤΕ με cat5e και ενώσαμε τα δύο καλώδια
    Αυτή την στιγμή συγχρονίζει 93400 με Μαξ 105 και με περιθώρια βελτίωσης γιατί ενώσαμε τα δύο καλώδιο ( το υπάρχον που πήγαινε στο ρούτερ με το καινούριο που τραβήχτηκε από την κολώνα) και στο σύνολό τους ξεπερνάνε τα 50 μέτρα.
    Το απόγευμα μετά την δουλειά θα φέρω το modem στο μπροστά μέρος του σπιτιού(τώρα είναι στο τέρμα πίσω δωμάτιο) όπου θα κόψω το καλώδιο και θα το ενώσω στο modem με μέγιστη απόσταση τα 10μετρα και λογικά θα τερματίσει η γραμμή μου.(?)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας