Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλή σας ημέρα.

    Αρχές Αυγούστου απευθύνθηκα σε κατάστημα για την επικείμενη μετακόμισή και μεταφορά της γραμμής μου.

    Υπέγραψα τη σχετική αίτηση και η διαδικασία προχώρησε κανονικά μέσα σε λίγες μέρες.

    Στο νέο πλέον σπίτι μετά από μερικές ημέρες (αρχές Σεπτέμβρη), δέχτηκα κλήση από το εμπορικό τμήμα της εταιρίας για πρόωρη ανανέωση του συμβολαίου (λήγει κανονικά το μήνα που τώρα τελειώνει) την οποία και δεν δέχθηκα, ως μη συμφέρουσα.

    Σε κάθε περίπτωση, λίγο καιρό μετά (τέλη Σεπτέμβρη-αρχές Οκτώβρη) με την είσοδό μου στο "My account" διαπίστωσα πως πλέον ως ημερομηνία ενεργοποίησης της σύνδεσής μου φαίνεται η ημερομηνία ενεργοποίησης στο νέο σπίτι και πως το συμβόλαιο έχει ανανεωθεί μονομερώς για ένα έτος ακόμα.

    Απευθύνθηκα στην τηλ. εξυπηρέτηση για το θέμα, όπου ο/η εκπρόσωπος φάνηκε εντελώς απροετοίμαστος να με εξυπηρετήσει αφού δεν γνώριζε ούτε βασικά πράγματα για το θέμα.

    Χαρακτηριστικά, με ρώτησε για το αν έγινε δωρεάν εγκατάσταση του αποκωδικοποιητή και του "πιάτου", όταν στο πακέτο μου δεν περιλαμβάνεται η υπηρεσία τηλεόρασης, καθώς και για διάφορα άλλα στοιχεία εντελώς άσχετα με το δικό μου συμβόλαιο.

    Με ενημέρωσε πως η μονομερής ανανέωση γίνεται αυτόματα με την μεταφορά της γραμμής και επέμενε πως ενημερώθηκα προφορικά στο κατάστημα (δεν έχει την παραμικρή βάση και ισχύ αυτή η ενημέρωση η οποία στην περίπτωσή μου ξεκάθαρα δεν έγινε ποτέ) και πως το αναφέρει γραπτώς στην αίτηση που έκανα εκεί (επίσης δεν ισχύει κάτι τέτοιο).

    Ανταπάντησα πως δεν δέχομαι αυτή την ανανέωση και πως περιμένω να ενημερωθώ για το πως πραγματοποιήθηκε αυθαίρετα καθώς και για το πότε θα ακυρωθεί.

    Καταλήξαμε στο να περιμένω ενημέρωση από το αρμόδιο τμήμα, ενημέρωση η οποία εδώ και 15 ημέρες (ίσως και περισσότερες) δεν έχει γίνει, ενώ ακόμα φαίνεται πως το συμβόλαιό μου ανανεώθηκε "αυτόματα".

    Σας ευχαριστώ για τις ενέργειές σας.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα PetrosK!

    Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα, με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου, ώστε να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας