Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Δεν ξέρω αν είναι η σωστή "θέση" του νήματος, αλλά αν δεν είναι ας το μετακινήσετε σας παρακαλώ. Θέλω να μάθω το εξής, ετοιμάζομαι για αγορά νέου η/υ και θέλω να παραγγείλω κομμάτια χωριστά για να κάνω εγώ τη σύνθεση του. Βλέπω τα κομμάτια πως είναι πιο φθηνά να τα παραγγείλω από έξω amazon πχ. Η εγγύηση θα ισχύει; Γιατί η διαφορά είναι αρκετά σημαντική οικονομικά. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει και να χαλάει, αλλά 1 στο εκατομμύριο λέμε ότι έχουμε κπ πρόβλημα με κάποια συσκευή, θα αναγνωριστεί η εγγύηση στην Ελλάδα; Αν υπάρχει ήδη απαντημένο ας μου επισυνάψει κάποιος το link ή αν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να μπορώ να διαβάσω σχετικά. Σας ευχαριστώ!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Καλή ερώτηση.
    Η απάντηση είναι: εξαρτάται.
    Πέραν του τι προβλέπει ο νόμος, έχει να κάνει επιπλέον και με την πολιτική εκάστου vendor.
    Η intel πχ θα δεχτεί rma/αντικατάσταση από οπουδήποτε και αν έχεις αγοράσει μόνο με το serial#.
    Πρακτικά μιλώντας, και χωρίς να χρειάζεται να τσακώνεσαι με τις αντιπροσωπείες:
    Στην Ελλάδα θα αναγνωριστεί η εγγύηση αν/όταν είναι πανευρωπαική/παγκόσμια (κάποια dell/lenovo/apple/κλπ).
    Για αγορά μεμονωμένων εξαρτημάτων, συνήθως μιλάς με τον πωλητή, οπότε κάνεις claim είτε στο amazon
    (αν είναι fulfilled by amazon) που θα ξεμπερδέψεις εύκολα,
    είτε στον συνεργαζόμενο έμπορο (που ίσως αντιμετωπίσεις περισσότερες ή λιγότερες δυσκολίες).
    Αν σου κάνει τσάφ εξάρτημα που αγόρασες στο amazon,
    μην περιμένεις να σου κάνει αντικατάσταση η εδώ διανομή (το αν θα έπρεπε είναι άλλη συζήτηση).
    Γενικά αν/όταν χαλάσει, επικοινωνείς πρωτίστως με τον έμπορο και στην ανάγκη με τον ΟΕΜ για rma.
    Συνήθως βγάζεις άκρη αλλά τυπικά θα σου ζητήσουν να τους στείλεις πίσω το χαλασμένο,
    οπότε έχεις και ένα έξοδο, και μία καθυστέρηση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Οπότε η πρόταση είναι η αγορά από μαγαζί εντός Ελλάδος και κάποιο που να είναι επώνυμο e-shop πχ. Γιατί αν αγοράσω κάποιο εξάρτημα από μαγαζί του skroutz, μπορεί να έχω και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Είναι μεγάλη λαλακία όμως να δώσω 50 ευρώ επιπλέον για να πάρω τον ryzen 9 που θέλω και να τον αγοράσω από Ελλάδα, ενώ στην amazon έχει 530.

    New, used, and refurbished products purchased from Marketplace vendors are subject to the returns policy of the individual vendor. Αυτό γράφει το amazon για την εγγύηση που είδα στον ryzen 9 πχ.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα! Δεν ξέρω αν είναι η σωστή "θέση" του νήματος, αλλά αν δεν είναι ας το μετακινήσετε σας παρακαλώ. Θέλω να μάθω το εξής, ετοιμάζομαι για αγορά νέου η/υ και θέλω να παραγγείλω κομμάτια χωριστά για να κάνω εγώ τη σύνθεση του. Βλέπω τα κομμάτια πως είναι πιο φθηνά να τα παραγγείλω από έξω amazon πχ. Η εγγύηση θα ισχύει; Γιατί η διαφορά είναι αρκετά σημαντική οικονομικά. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει και να χαλάει, αλλά 1 στο εκατομμύριο λέμε ότι έχουμε κπ πρόβλημα με κάποια συσκευή, θα αναγνωριστεί η εγγύηση στην Ελλάδα; Αν υπάρχει ήδη απαντημένο ας μου επισυνάψει κάποιος το link ή αν υπάρχει κάποιος σύνδεσμος να μπορώ να διαβάσω σχετικά. Σας ευχαριστώ!
    Συνήθως η εδώ αντιπροσωπία δεν θα καλύψει κάτι αγορασμένο από το εξωτερικό εκτός αν υπάρχει ευρωπαϊκή εγγύηση.

    Αλλά το Amazon(όχι απο 3ους πωλητές) ειδικά είναι πολύ καλό όσο αφορά την εγγύηση, σε καλύπτει δηλαδή αυτό

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε η πρόταση είναι η αγορά από μαγαζί εντός Ελλάδος και κάποιο που να είναι επώνυμο e-shop πχ. Γιατί αν αγοράσω κάποιο εξάρτημα από μαγαζί του skroutz, μπορεί να έχω και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Είναι μεγάλη λαλακία όμως να δώσω 50 ευρώ επιπλέον για να πάρω τον ryzen 9 που θέλω και να τον αγοράσω από Ελλάδα, ενώ στην amazon έχει 530.

    New, used, and refurbished products purchased from Marketplace vendors are subject to the returns policy of the individual vendor. Αυτό γράφει το amazon για την εγγύηση που είδα στον ryzen 9 πχ.
    Αυτά δεν τα πουλάει το amazon αλλα τρίτοι πωλητές, θα έλεγα μακρυά

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-390...ef_=ast_sto_dp Αυτό είναι το link για τον επεξεργαστή και είναι από την ίδια την amd λέει. Δεν ισχύει;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-390...ef_=ast_sto_dp Αυτό είναι το link για τον επεξεργαστή και είναι από την ίδια την amd λέει. Δεν ισχύει;

    Ships from and sold by Amazon.com.
    Αυτό είναι απο το .com θα έχεις μετά να πληρώσεις μεταφορικά και τελωνεία (φπα και δασμους) όποτε μάλλον δεν σε συμφέρει
    Αν θα πάρεις κάτι θα το πάρεις απο τα ευρωπαϊκά αμαζον

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Οπότε με το ευρωπαϊκό amazon δε θα έχω πρόβλημα. Αν τώρα κάνω την παραγγελία μέσω καταστήματος skroutz, πως θα είμαι σίγουρος τι γίνεται με την εγγύηση του προϊόντος; Θα πρέπει να επικοινωνήσω πρώτα με τον προμηθευτή να μου τη διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση ελαττώματος ή υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρουμε από πριν ποια καταστήματα είναι αξιόπιστα και δε θα έχουμε θέμα με τις συσκευές;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε με το ευρωπαϊκό amazon δε θα έχω πρόβλημα. Αν τώρα κάνω την παραγγελία μέσω καταστήματος skroutz, πως θα είμαι σίγουρος τι γίνεται με την εγγύηση του προϊόντος; Θα πρέπει να επικοινωνήσω πρώτα με τον προμηθευτή να μου τη διαδικασία που ακολουθείται σε περίπτωση ελαττώματος ή υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρουμε από πριν ποια καταστήματα είναι αξιόπιστα και δε θα έχουμε θέμα με τις συσκευές;
    Συνηθως οτι ειναι απο μαγαζι ΜΟΝΟ δικτυακο (απο το σκρουτζ) τοτε σε περιπτωση εγγυησης εχεις να κανεις με την αντιπροσωπεια.
    Βεβαια θα διαβασεις στους ορους του εκαστοτε καταστηματος (ηλεκρονικου ή φυσικου) το πως διαχειριζονται τις εγγυησεις.

    Εγω προσωπικα ψωνιζω απο σκρουτζ μονο απο οσα εχουν φυσικο καταστημα στην περιοχη μου (Αθηνα ) για να μην μπλεκω με τα μεταφορικα.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αν μιλάμε για amazon, για να μην μπλέξεις με τελωνείο/δασμούς ψωνίζεις από τα ευρωπαικά (.uk/.de/.it/.etc),
    και προτιμάς αυτά που είναι sold by amazon (το "fulfilled by" που έγραψα νωρίτερα είναι λάθος, sorry...),
    οπότε αν/όταν έχεις θέμα εγγύησης έχεις να κάνεις με το amazon (που λογικά θα σε καλύψει χωρίς δεύτερη κουβέντα).
    Οι συνεργαζόμενοι με το amazon έμποροι έχουν ένα ρίσκο,
    θα το σκεφτόμουν μόνο αν η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εχθές που κοιτούσα κάποια πράγματα και διάβασα και μερικούς όρους από καταστήματα skroutz είδα πως η εγγύηση ισχύει κανονικά, απλά το προϊόν πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα, να ελεγχθεί και να γίνει όποια διαδικασία είναι να γίνει. Η ερώτησή μου λοιπόν στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι η εξής : παίρνω μια μητρική από κατάστημα του skroutz την οποία τη βρήκα 464 ευρώ περίπου. Μου χαλάει για χ-ψ λόγους και την επιστρέφω. Αν ο τεχνικός μου πεις πως έχει χαλάσει από έναν λόγο που δεν καλύπτεται από την εγγύηση, τι γίνεται; Γιατί πχ αν αγοράσω την ίδια μητρική από το eshop θα την πάρω 525 ευρώ. Και εκεί ξέρω πως αν δεν χαλάσει από τάση ρεύματος ή αν του ρίξω νερό, θα μου την αλλάξουν χωρίς δεύτερο λόγο. Και αναφέρω τις τιμές, επειδή η διαφορά είναι σημαντική. Δεν είναι 20 ευρώ όπως γίνεται με τον cpu που αυτόν θα τον πάρω από το eshop. Αλλά σε κάποια πράγματα η διαφορά με τα skroutzομάγαζα και τα "επώνυμα" είναι αρκετά σημαντική και θα έχει διαφορά για το σύνολο του η/υ που έχω κατά νου. Για το amazon θα συνεννοηθώ με τον αδερφό μου που είναι αγγλία μπας και μπορέσει να μου τα αγοράσει από εκεί όλα και να μου το στείλει σε κούτα. Αν και από ότι είδα το γερμανικό amazon δεν έχει τον επεξεργαστή.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Επίσης δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε από τον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ποια είναι τα μαγαζιά που καλύπτονται άμεσα από την εγγύησή του; Πχ. για ένα xperia που είχα αγοράσει, πήρα τη Sony Hellas και μου είπαν πως μόλις αγοράσω το προϊόν, να τους καλέσω να τους πω το imei της συσκευής και θα μου πουν αν υποστηρίζεται από αυτούς ή όχι. Και μου είπαν για να είμαι 100% σίγουρος να πάω ή στο πλαίσιο ή στον κωτσόβολο. Υπάρχει δυνατότητα να υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 23-10-19 στις 09:11.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε από τον επίσημο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ποια είναι τα μαγαζιά που καλύπτονται άμεσα από την εγγύησή του; Πχ. για ένα xperia που είχα αγοράσει, πήρα τη Sony Hellas και μου είπαν πως μόλις αγοράσω το προϊόν, να τους καλέσω να τους πω το imei της συσκευής και θα μου πουν αν υποστηρίζεται από αυτούς ή όχι. Και μου είπαν για να είμαι 100% σίγουρος να πάω ή στο πλαίσιο ή στον κωτσόβολο. Υπάρχει δυνατότητα να υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
    Αυτο στο ειπαν για να δουνε αν εχει αγορασει απο επισημο συνεργατη τους... ή αν ειναι "παρα-εισαγωγη" καποιου εμπορου.
    Καταλαβαινεις οτι δεν αυτα δεν μπορουν να στα καλυψουν με εγγυηση. Οποιος εκανε την παρα-εισαγωγη θα πρεπει να αναλαβει και την εγγυηση.
    The gr81 .

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές που κοιτούσα κάποια πράγματα και διάβασα και μερικούς όρους από καταστήματα skroutz είδα πως η εγγύηση ισχύει κανονικά, απλά το προϊόν πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα, να ελεγχθεί και να γίνει όποια διαδικασία είναι να γίνει. Η ερώτησή μου λοιπόν στο συγκεκριμένο κομμάτι είναι η εξής : παίρνω μια μητρική από κατάστημα του skroutz την οποία τη βρήκα 464 ευρώ περίπου. Μου χαλάει για χ-ψ λόγους και την επιστρέφω. Αν ο τεχνικός μου πεις πως έχει χαλάσει από έναν λόγο που δεν καλύπτεται από την εγγύηση, τι γίνεται; Γιατί πχ αν αγοράσω την ίδια μητρική από το eshop θα την πάρω 525 ευρώ. Και εκεί ξέρω πως αν δεν χαλάσει από τάση ρεύματος ή αν του ρίξω νερό, θα μου την αλλάξουν χωρίς δεύτερο λόγο. Και αναφέρω τις τιμές, επειδή η διαφορά είναι σημαντική. Δεν είναι 20 ευρώ όπως γίνεται με τον cpu που αυτόν θα τον πάρω από το eshop. Αλλά σε κάποια πράγματα η διαφορά με τα skroutzομάγαζα και τα "επώνυμα" είναι αρκετά σημαντική και θα έχει διαφορά για το σύνολο του η/υ που έχω κατά νου. Για το amazon θα συνεννοηθώ με τον αδερφό μου που είναι αγγλία μπας και μπορέσει να μου τα αγοράσει από εκεί όλα και να μου το στείλει σε κούτα. Αν και από ότι είδα το γερμανικό amazon δεν έχει τον επεξεργαστή.
    Δύσκολη απάντηση αυτό, συνήθως τα καταστήματα του σκρουτζ που είναι πολύ φθηνά "εξαφανίζονται" πάνω στον χρόνο.
    Οπότε ψάχνεις κάποιο που να έχει παρουσία στο σκρουτζ πάνω απο 2 χρόνια ώστε να είσαι λίγο πιο σίγουρος και τους κάνεις και μια ερώτηση για την εγγύηση του στυλ ποιος την καλύπτει.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολη απάντηση αυτό, συνήθως τα καταστήματα του σκρουτζ που είναι πολύ φθηνά "εξαφανίζονται" πάνω στον χρόνο.
    Οπότε ψάχνεις κάποιο που να έχει παρουσία στο σκρουτζ πάνω απο 2 χρόνια ώστε να είσαι λίγο πιο σίγουρος και τους κάνεις και μια ερώτηση για την εγγύηση του στυλ ποιος την καλύπτει.
    Αυτό είναι ένας μου φόβος. Πως ό,ποιο μαγαζί υπάρχει τώρα ή υπάρχει εδώ και 4 χρόνια στην αγορά, θα υπάρξει μετά από 3 χρόνια που θα λήγει η εγγύηση του σκληρού δίσκου πχ; Και επειδή ξέρω και από προσωπική εμπειρία και από φίλους τι μπορεί να συμβεί με τις διαδικτυακές αγορές, ρωτάω εδώ που υπάρχει περισσότερη εμπειρία από κάποιους και τι θα έκαναν στην περίπτωσή μου. Επειδή δεν έχω σκοπό να δώσω 600 ευρώ για όλο τον η/υ, που και 1 χρόνο να μου κρατούσε ολόκληρος ο η/υ και μετά να έπαιρνε φωτιά, δε θα με ένοιαζε. Θα κάνω μια σοβαρή αγορά και θέλω να ξέρω τι θα γίνει, μην πετάξω τα λεφτά μου στον αέρα. Πιθανότατα δε θα υπάρξει κάποιο θέμα. Αλλά μία στο τόσο λέμε πως κάθεται η στραβή στους 6 μήνες και αυτό το μαγαζί του skroutz (ή το ό,ποιο διαδικτυακό μαγαζί) έχει κλείσει, η αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα θα το αναγνωρίσει ή θα μου πει ο τάδε το έφερε από σκόπια και θα πρέπει να ακολουθήσει την πορεία προς τα πίσω από το δρόμο που ήρθε; Και για να μην σας κουράζω και μακρηγορούμε, η πιο σίγουρη λύση ποια είναι; Να σημειωθεί πως είμαι Κρήτη, Ηράκλειο και εδώ κάτω τα μαγαζιά δε στον πιάνουν απλά με χέρια και με πόδια σε π...ανε κανονικά. Οι τιμές εδώ είναι απλησίαστες.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Πολύ άγχος έχεις.

    Αυτού λεχθέντος, το support κοστίζει, οπότε μην περιμένεις πολλά πράγματα από μια αγορά
    με μικρά περιθώρια κέρδους, όπου το ίδιο το προϊόν θεωρείται αναλώσιμο,
    και η εμπορική ζωή του προϊόντος (ώς SKU) ή/και της υποκείμενης τεχνολογίας μετράται σε μήνες.
    Πολλές φορές, ακόμα και όταν ο έμπορος ή ο αντιπρόσωπος θέλει να σε εξυπηρετήσει απλώς δεν μπορεί,
    γιατί στα 2 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει η συγκεκριμένη sku (οπότε θα σου δώσει κάτι περίπου(?) αντίστοιχο).
    Η μπορεί να υπάρχει, αλλά πρέπει να έρθει από "έξω", οπότε θα κάνει 3 τέρμινα.

    Η πλέον σίγουρη λύση:

    1. αν τα οικονομικά δεν είναι πρόβλημα ή/και το pc είναι για δουλειά,
    παίρνεις κάτι έτοιμο από μεγάλο vendor.
    Κάνεις πχ ένα custom-build workstation στην lenovo (ή dell, ή HP, ή ότι...),
    και παίρνεις πακέτο και ένα 5-years warranty next-day, on-site πακέτο support.
    Ότι θα έκανες δηλαδή αν ήθελες έναν server με support για δουλειά.
    Θα σου πιάσουν επίσης τον ποπό, αλλά θάχεις support.
    Άν σου χαλάσει η μητρική την άλλη μέρα θα σου έχουν μια καινούργια στην πόρτα σου.
    Αλλά είπαμε, το support κοστίζει, οπότε θα πληρώσεις ένα πολύ μεγάλο premium (σε σχέση με αυτό που κτίζεις μόνος)
    για να κρατάει στην αποθήκη ο vendor τα ανταλλακτικά σου να σε περιμένουν άν/πότε θα τα χρειαστείς να στα στείλει με courier.

    2. αν το .1 δεν κάνει, ή/και θες να χτίσεις μόνος σου, αγοράζεις τα σχετικά από την Ελληνική διανομή,
    από μαγαζιά που (υποθέτεις ότι...) θα υπάρχουν και αύριο,
    το συναρμολογείς, το σταυρώνεις, και ελπίζεις για το καλύτερο.

    Προσωπικά αγοράζω απο amazon/e-bay/etc άν/όταν:
    α) υπάρχει μεγάλη οικονομική διαφορά (40/50%),
    οπότε το ρισκάρω και άν δεν με καλύψουν από εγγύηση, bad luck, το πετάω και παίρνω καινούργιο ή/και
    β) δεν έχω απαίτηση για support ή λογικά δεν περιμένω βλάβη,
    γ) ή όταν δεν έχω εναλλακτική λύση (για πράγματα που δεν είναι διαθέσιμα στην τοπική αγορά).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας