Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 72
  1. #46
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα μπορείς να τα κάνεις και να έχεις με ασφαλή τρόπο ... Αν δεν έχεις το geolocation περιορισμό μπορείς να έχεις εύκολα να έχεις VPN στημένο με δικό σου εξοπλισμό που το ελέγχεις ... Αν θέλεις να προστατευτείς από τον πάροχο τι βλέπει στον router σου τον βάζεις πίσω από firewall... και άστον να έχει πρόσβαση ...

    Απλως θέλει να μην είσαι της λογικής "δεν βαριέσαι"
    Φυσικά και μπορείς. Οι "δε βαριέσαι", δεν θα μπορούσαν να βρίσκονται σε αυτή τη συζήτηση, ούτως ή άλλως...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα το συμπέρασμα είναι οτι μπορεί η εταιρία να είναι σχετικά αξιόπιστη αλλά αρκεί αυτός απο τον οποίο νοικιάζουν εκείνη την εποχή τους server να μην είναι για να την πατήσεις. Και επειδή αυτό αλλάζει συνέχεια και δεν μπορείς να το ξέρεις οτι επιλογή και να κάνεις δεν έχει και πολύ νόημα.
    Ολα μπορούν να χακαριστούν. Επομένως, με την ίδια λογική, δεν έχει νόημα να έχεις mail, e-banking, social accounts, κλπ. Σωστά;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνειδητοποιείς οτι μέσω του ISP συνδέεσαι στο internet και οτι στέλνεις περνάει ήδη μέσα απο τους server του;
    Πολύ φτηνή η ειρωνεία, αλλά δεν μ'αγγίζει. Νομίζω πως μιλάμε σε ένα επίπεδο όπου τα αυτονόητα δεν χρειάζονται μπηχτές.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μας τι μπορεί να κερδίσει σε παρακολούθηση ο ISP με την πρόσβαση στο router σου που δεν το ξέρει ήδη...
    Δεν είναι το κέρδος, είναι η επεμβατικότητα. Οχι, δεν θέλω να "μπει" στο router μου και να το αναβαθμίσει. Δεν το επιτρέπω. Αν θελω, θα το αναβαθμίσω εγώ. Αν πρέπει να το αναβαθμίσω για χ,ψ λόγους άμεσα, θα το κάνω μόνος μου.
    Αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή σε ρυθμίσεις, θα τις κάνω εγώ.
    Κατανοώ τον λόγο που επεμβαίνουν (για τους αδαείς χρήστες), αλλά είναι δικαίωμά μου να μη θέλω να συμβαίνει αυτο.

    Όσο για το τι γνωρίζει για τις κινήσεις μου, ρώτησέ τον. Αν μπορεί να δει τι κάνω μέσω vpn, ας μου στείλει χαιρετίσματα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #47
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για free δεν ξερω πως παει πλεον αλλα εμενα παει καλα

    http://prntscr.com/pms5cy
    http://prntscr.com/pms64s
    http://prntscr.com/pms773
    http://prntscr.com/pms8c7
    http://prntscr.com/pms8xa
    http://prntscr.com/pmsa79

  3. #48
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και μπορείς. Οι "δε βαριέσαι", δεν θα μπορούσαν να βρίσκονται σε αυτή τη συζήτηση, ούτως ή άλλως...



    Ολα μπορούν να χακαριστούν. Επομένως, με την ίδια λογική, δεν έχει νόημα να έχεις mail, e-banking, social accounts, κλπ. Σωστά;




    Πολύ φτηνή η ειρωνεία, αλλά δεν μ'αγγίζει. Νομίζω πως μιλάμε σε ένα επίπεδο όπου τα αυτονόητα δεν χρειάζονται μπηχτές.




    Δεν είναι το κέρδος, είναι η επεμβατικότητα. Οχι, δεν θέλω να "μπει" στο router μου και να το αναβαθμίσει. Δεν το επιτρέπω. Αν θελω, θα το αναβαθμίσω εγώ. Αν πρέπει να το αναβαθμίσω για χ,ψ λόγους άμεσα, θα το κάνω μόνος μου.
    Αν πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή σε ρυθμίσεις, θα τις κάνω εγώ.
    Κατανοώ τον λόγο που επεμβαίνουν (για τους αδαείς χρήστες), αλλά είναι δικαίωμά μου να μη θέλω να συμβαίνει αυτο.

    Όσο για το τι γνωρίζει για τις κινήσεις μου, ρώτησέ τον. Αν μπορεί να δει τι κάνω μέσω vpn, ας μου στείλει χαιρετίσματα
    Γνωρίζεις βέβαια ότι ο Router του παρόχου δεν σου ανήκει ...? Τον έχεις νοικιασμένο κατά κάποιο τρόπο ... Αρα αυτά που λές δεν ισχύουν όσο δίκιο και να έχεις . Αυτό που δέχομαι όμως είναι ότι από την στιγμή που έχουν πρόσβαση στο router έχουν πρόσβαση στα δεδομένα του εσωτερικού μου δικτύου. Επίσης εγώ σαν admin του LAN μου είναι υποχρεωμένος να έχω μια συσκευή στην οποία δεν έχω admin πρόσβαση που σημαίνει ότι μπορεί υπάρχουν κρυφές επιλογές με επικίνδυνες δυνατότητες προς το εσωτερικό μου δίκτυο... Στην ουσία ο πάροχος παραβιάζει το GDPR Τα δεδομένα του internet traffic σου δεν χρειάζεται να έχει πρόσβαση στον router για να τα πάρει .. Το LAN σου είναι το πρόβλημα...
    Το ποιο απίθανο από όλα βέβαια είναι ότι ο πάροχος δίνει πρόσβαση στο Router σε 3ες εταιρίες χωρίς να το ξέρεις...
    Εδώ και καιρό πήρα τηλέφωνο στην Gennet να ρωτήσω μια πληροφορία και με ρώτησαν το ID του router μου για να δούν αν είναι ενεργός η όχι...
    Και όταν ρώτησα με ποιο δικαίωμα έχετε πρόσβαση ...μου απάντησαν "Για το καλό μου"

  4. #49
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζεις βέβαια ότι ο Router του παρόχου δεν σου ανήκει ...? Τον έχεις νοικιασμένο κατά κάποιο τρόπο ... Αρα αυτά που λές δεν ισχύουν όσο δίκιο και να έχεις .
    Δεν μου λέει κάτι αυτό. Το router ΑΝ ποτέ μου ζητηθεί πίσω (μόνο η cosmote τα ζητάει πίσω απ'όσο ξέρω), θα το επαναφέρω στις default ρυθμίσεις και τέλος.
    Δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα ο πάροχος να κάνει χρήση των συσκευών του δικτύου μου. Τόσο απλά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δέχομαι όμως είναι ότι από την στιγμή που έχουν πρόσβαση στο router έχουν πρόσβαση στα δεδομένα του εσωτερικού μου δικτύου. Επίσης εγώ σαν admin του LAN μου είναι υποχρεωμένος να έχω μια συσκευή στην οποία δεν έχω admin πρόσβαση που σημαίνει ότι μπορεί υπάρχουν κρυφές επιλογές με επικίνδυνες δυνατότητες προς το εσωτερικό μου δίκτυο... Στην ουσία ο πάροχος παραβιάζει το GDPR Τα δεδομένα του internet traffic σου δεν χρειάζεται να έχει πρόσβαση στον router για να τα πάρει .. Το LAN σου είναι το πρόβλημα...
    Το ποιο απίθανο από όλα βέβαια είναι ότι ο πάροχος δίνει πρόσβαση στο Router σε 3ες εταιρίες χωρίς να το ξέρεις...
    Εδώ και καιρό πήρα τηλέφωνο στην Gennet να ρωτήσω μια πληροφορία και με ρώτησαν το ID του router μου για να δούν αν είναι ενεργός η όχι...
    Και όταν ρώτησα με ποιο δικαίωμα έχετε πρόσβαση ...μου απάντησαν "Για το καλό μου"
    Δεν λέω ότι χρησιμοποιεί το ρούτερ μου για να υποκλέψει δεδομένα. Εγώ μιλάω για έλεγχο του ρουτερ και επεμβατικότητα.

    Τα δεδομένα μου (τα αρχεία μου δηλαδή εντός LAN) δεν μπορεί να τα δει, εφόσον έχω κλείσει όλες τις λειτουργίες απομακρυσμένης πρόσβασης απ'το ρουτερ.

    Την κίνηση μου στο ιντερνετ επίσης δεν μπορεί να τη δει, όσο είμαι πίσω από vpn. Το μόνο που του επιτρέπω να δει, είναι οτι χρησιμοποιώ vpn...
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  5. #50
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταγραφουν και τις MAC των ρουτερς και αν δεν ειναι τα δικα τους σου λενε δηθεν φταιει ο εξοπλισμος σου . Φυσικα και παραβιάζουν και ο απλος χρηστης δεν εχει ιδεα οτι μπορει να τον φακελωνουν τοσο ανετα .

  6. #51
    Εγγραφή
    03-07-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.418
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι σπαμ, το λένε και μόνοι τους.
    Το χρησιμοποιώ ελάχιστα εδώ και δύο χρόνια. Απλά να σημειώσω πως έχω τα 10 γίγα το μήνα (δωρεάν) κι ότι δέχομαι 1 ιμαίιλ το μήνα από αυτούς. Φυσικά δε με πειράζει καθόλου αυτό.

  7. #52
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου λέει κάτι αυτό. Το router ΑΝ ποτέ μου ζητηθεί πίσω (μόνο η cosmote τα ζητάει πίσω απ'όσο ξέρω), θα το επαναφέρω στις default ρυθμίσεις και τέλος.
    Δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα ο πάροχος να κάνει χρήση των συσκευών του δικτύου μου. Τόσο απλά.




    Δεν λέω ότι χρησιμοποιεί το ρούτερ μου για να υποκλέψει δεδομένα. Εγώ μιλάω για έλεγχο του ρουτερ και επεμβατικότητα.

    Τα δεδομένα μου (τα αρχεία μου δηλαδή εντός LAN) δεν μπορεί να τα δει, εφόσον έχω κλείσει όλες τις λειτουργίες απομακρυσμένης πρόσβασης απ'το ρουτερ.

    Την κίνηση μου στο ιντερνετ επίσης δεν μπορεί να τη δει, όσο είμαι πίσω από vpn. Το μόνο που του επιτρέπω να δει, είναι οτι χρησιμοποιώ vpn...
    Εγώ μετά την μετατροπή της γραμμής μου σε voip και λόγω ότι είχα προβλήματα αποφάσισα να βάλω ένα firewall μεταξύ του LAN μου και του Router και ησύχασα.. Εχω admin πρόσβαση βέβαια αλλά το θεωρώ εχθρική περιοχή πλέον για το LAN.

    Εσύ λές ότι κάνεις VPN με κάποια υπηρεσία του εξωτερικού ... Έτσι ..?

  8. #53
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μετά την μετατροπή της γραμμής μου σε voip και λόγω ότι είχα προβλήματα αποφάσισα να βάλω ένα firewall μεταξύ του LAN μου και του Router και ησύχασα.. Εχω admin πρόσβαση βέβαια αλλά το θεωρώ εχθρική περιοχή πλέον για το LAN.
    Δεν θέλω να μπλέξω με έξτρα firewall. Έχω και home nas κλπ και δεν θέλω να το κάνω πολύπλοκο.

    Έχω ένα Technicolor απ'τη nova και έχω κλείσει από πίσω τα πάντα (έχει ένα κρυφό control panel και σου δίνει πρόσβαση σε advanced settings), κι απλά συνδέω τις συσκευές μου και τα pc με paid vpn που δίνει 5 ταυτόχρονες συνδέσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ λές ότι κάνεις VPN με κάποια υπηρεσία του εξωτερικού ... Έτσι ..?
    Ναι. Στην protonvpn. Ουσιαστικά δεν έχω vpn για να κρυφτώ απ'τον ISP μου. Απλά θέλω περισσότερο privacy και λόγω της φύσης του vpn απλά δεν μπορεί να ξέρει ο ISP μου τι επισκέπτομαι
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #54
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να μπλέξω με έξτρα firewall. Έχω και home nas κλπ και δεν θέλω να το κάνω πολύπλοκο.

    Έχω ένα Technicolor απ'τη nova και έχω κλείσει από πίσω τα πάντα (έχει ένα κρυφό control panel και σου δίνει πρόσβαση σε advanced settings), κι απλά συνδέω τις συσκευές μου και τα pc με paid vpn που δίνει 5 ταυτόχρονες συνδέσεις.



    Ναι. Στην protonvpn. Ουσιαστικά δεν έχω vpn για να κρυφτώ απ'τον ISP μου. Απλά θέλω περισσότερο privacy και λόγω της φύσης του vpn απλά δεν μπορεί να ξέρει ο ISP μου τι επισκέπτομαι
    Κοίτα προσωπικά δεν με νοιάζει αν ο πάροχος βλέπει ή όχι το traffic του Internet... Δεν εμπιστεύομαι καμία paid VPN υπηρεσία...
    Αυτά που δεν θέλω να δει π.χ απομακρυσμένες συνδέσεις έτσι και αλλιώς ποτέ δεν συνδέομαι χωρίς VPN στο απομακρυσμένο δίκτυο και εκεί το έχω στήσει εγώ
    Οπότε μένει το traffic του internet ...E ωραία ας το δεί .. Θα ξέρει ότι μπήκα στο adsl

    To firewall αν δεν το στήσεις εσύ π.χ τύπου pfSense αλλά πάρεις κάτι τύπου Cisco δεν είναι τόσο μπέρδεμα όσο φαντάζεσαι ..

  10. #55
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Απλά γελαώ με μερικούς
    Τοση προσταστία τοσο VPN τοση μυστικότητα...
    Εχουμε τελικά πολύ κόσμο για τις μυστικές υπηρεσίες ή τους κυβερνοχάκερς!!
    Χρησιμοποιώ internet απο τις πρωτες του ευρωπαϊκές ημέρες και έχω γραφτεί σε χιλιάδες ιστοσελίδες ποικίλου είδους
    Ποτέ δεν μου χρειάστηκε VPN για σοβαρή χρήση και είμαι και σχετικά IT geek
    Ξαναψάξτε τις προτεραιότητες και τις φοβίες σας
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  11. #56
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά γελαώ με μερικούς
    Τοση προσταστία τοσο VPN τοση μυστικότητα...
    Εχουμε τελικά πολύ κόσμο για τις μυστικές υπηρεσίες ή τους κυβερνοχάκερς!!
    Χρησιμοποιώ internet απο τις πρωτες του ευρωπαϊκές ημέρες και έχω γραφτεί σε χιλιάδες ιστοσελίδες ποικίλου είδους
    Ποτέ δεν μου χρειάστηκε VPN για σοβαρή χρήση και είμαι και σχετικά IT geek
    Ξαναψάξτε τις προτεραιότητες και τις φοβίες σας
    Καταρχήν τι εννοείς σοβαρή χρήση ..? Αν το να μπαίνεις στο adsl το θεωρείς χρήση σοβαρή προφανώς και δε θέλεις VPN.
    Η χρήση ή όχι του VPN είναι σχετικό πράγμα και εξαρτάται τι έχεις απέναντί σου ... Π.Χ αν έχω ένα Linux Server online ε..δεν θα βάλω αλλά τις κρίσιμες συνδέσεις τις επιτρέπω σε συγκεκριμένα static ips. Αν θέλω να συνδεθώ σε απομακρυσμένο δίκτυο πάντα με VPN...

    Αν δεν τηρείς κάποιους κανόνες ασφαλείας οι οποίοι δεν είναι 1.2.3.4 και τέλος αλλά εσύ πρέπει να βγάλεις ένα πλάνο τότε είναι μοιραίο ότι κάτι θα συμβεί κάποια στιγμή... Το ότι δεν του έτυχε δεν λέει κάτι ..

    Η ασφάλεια δεν είναι φοβία και δεν είναι για γέλια ..... Η ασφάλεια λειτουργεί αποτρεπτικά.. Είναι μεγάλη κουβέντα αυτό ..Ελπίζω να με πιάνεις τι λέωωω...

    Πάντως έτσι για το ιστορικό ... VPN για να κάνω surf δεν είναι υπάρχει λόγος. Απλώς χαλάει λεφτά κάποιος... για να νομίζει ότι ΟΚ.. ...

  12. #57
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    466
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Το μόνο «secure*» VPN, είναι το VPN που τρέχεις ο ίδιος.

    Οτιδήποτε άλλο είναι μετάθεση της εμπιστοσύνης από τον ISP σου σε κάποιον VPN provider. Με άλλα λόγια καμία εξτρά ασφάλεια.
    Το τι μπουρδολογία διαφημίζουν όλες αυτές οι εταιρίες δεν υπάρχει απλά... Δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα αυτά που ισχυρίζονται.

    *Secure ως προς το service και την επικοινωνία από το δίκτυο σου μέχρι και τον VPN server. Από τον VPN server και κάτω, ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και με τον ISP σου. Πάλι μπορούν να δουν τι κάνεις (αν δεν χρησιμοποιείς παντού TLS).

    Για μένα αυτές οι υπηρεσίες έχουν 2 χρησιμότητες.
    1. Παράκαμψη geo-blocking/geo-location based content (πχ Netflix)
    2. Χρήση για torrents αν βρίσκεσαι σε χώρα που οι ISPs σε δίνουν στεγνά σε copyright trolls και σου στέλνουν το ραβασάκι να πληρώσεις (πχ Γερμανία)

    Από εκεί και πέρα δεν παρέχουν καμία παραπάνω ασφάλεια πέρα του να σου αλλάξουν την IP (και τίποτα άλλο).

  13. #58
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο «secure*» VPN, είναι το VPN που τρέχεις ο ίδιος.

    Οτιδήποτε άλλο είναι μετάθεση της εμπιστοσύνης από τον ISP σου σε κάποιον VPN provider. Με άλλα λόγια καμία εξτρά ασφάλεια.
    Το τι μπουρδολογία διαφημίζουν όλες αυτές οι εταιρίες δεν υπάρχει απλά... Δεν έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα αυτά που ισχυρίζονται.

    *Secure ως προς το service και την επικοινωνία από το δίκτυο σου μέχρι και τον VPN server. Από τον VPN server και κάτω, ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και με τον ISP σου. Πάλι μπορούν να δουν τι κάνεις (αν δεν χρησιμοποιείς παντού TLS).

    Για μένα αυτές οι υπηρεσίες έχουν 2 χρησιμότητες.
    1. Παράκαμψη geo-blocking/geo-location based content (πχ Netflix)
    2. Χρήση για torrents αν βρίσκεσαι σε χώρα που οι ISPs σε δίνουν στεγνά σε copyright trolls και σου στέλνουν το ραβασάκι να πληρώσεις (πχ Γερμανία)

    Από εκεί και πέρα δεν παρέχουν καμία παραπάνω ασφάλεια πέρα του να σου αλλάξουν την IP (και τίποτα άλλο).

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVader : 23-10-19 στις 12:58.

  14. #59
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβαίνω. Λίγο παραπάνω μας εξήγησες ότι χρησιμοποιείς VPN για συγκεκριμένες εργασίες που δεν έχουν καμία σχέση με το geoblocking ή torrenting. Σε τι ακριβώς συμφωνείς λοιπόν?

    Θα πάψεις να χρησιμοποιείς VPN?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #60
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε καταλαβαίνω. Λίγο παραπάνω μας εξήγησες ότι χρησιμοποιείς VPN για συγκεκριμένες εργασίες που δεν έχουν καμία σχέση με το geoblocking ή torrenting. Σε τι ακριβώς συμφωνείς λοιπόν?

    Θα πάψεις να χρησιμοποιείς VPN?
    Όχι βέβαια ... Συμφωνώ σε ότι είπε ο chaos για τα paid VPN

Σελ. 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας