Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις! Κακά τα ψέματα όμως, από τη στιγμή που έχεις δυνατότητα VDSL εγώ θα πήγαινα χθες. Πόσο είναι η διαφορά κόστους, ώστε να αξίζει το χρόνο που αφιερώνεις σε όλο αυτο;
    Νομίζω το σκέφτεται ως θέμα αρχής, ότι είναι εκβιαστικό (που θα ήταν, αν η υποψία του για κόφτη είχε βάσεις). Δεδομένου όμως ότι δεν πρόκειται για κόφτη κι εγώ θα του πρότεινα την αναβάθμιση.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι δεν αντιλέγω, απλά έχει τουλάχιστον επιλογή ενώ εγώ είμαι σε φάση "take my money" που δε βλέπω VDSL ούτε με τα κυάλια.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις! Κακά τα ψέματα όμως, από τη στιγμή που έχεις δυνατότητα VDSL εγώ θα πήγαινα χθες. Πόσο είναι η διαφορά κόστους, ώστε να αξίζει το χρόνο που αφιερώνεις σε όλο αυτο;
    πραγματικά με έχει κουράσει όλο αυτό ρε συ. δεν θα ξανασχοληθώ μαζί τους άλλωστε δεν βλέπω προκοπή.

    για 50αρα, που με είναι αδιάφορη, η διαφορά είναι απειροελάχιστη, 28.5€ πληρώνω τώρα, στα 31€ είναι η "προσφορά" τους. καλή δε λέω αλλά στα 30€ είναι ο ανταγωνισμός, και είμαι ήδη -καλός- πελάτης για χρόνια.

    για VDSL θα πήγαινα σε 100αρι, και εκεί ο τιμοκατάλογος είναι στα 42€ και η "προσφορά" τους στα 40€. καταξοδεύτηκαν. εμπαιγμός. και με είπαν οτι χαριστικά είναι αυτή η τιμή. σοβαρά ε? κοίτα να δείς που χαρίζουν κιόλας. και γω σας αγαπώ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το σκέφτεται ως θέμα αρχής, ότι είναι εκβιαστικό (που θα ήταν, αν η υποψία του για κόφτη είχε βάσεις). Δεδομένου όμως ότι δεν πρόκειται για κόφτη κι εγώ θα του πρότεινα την αναβάθμιση.
    το σκέφτεσε με λογικές limiter προγραμμάτων (όλοι βασικά) σαν αυτά που δουλεύουμε στο pc μας.

    δεν είναι έτσι σε ένα DSLAM, όχι απαραίτητα τουλάχιστο, υπάρχουν και "τα πολύ παλιά κόλπα" από τα παλιά χρόνια και τα έχουμε δει οι παλιότεροι εδώ μέσα,κάποιοι μπορεί να θυμούνται τέτοιες περιπτώσεις συμφορουμιτών μας,

    ANNEX M με -manual ρύθμιση- μη απόδοση του έξτρα upload.

    Σας θυμίζει κάτι?

    απλά το downstream θα φάει πίκρα.

    όλα "φαίνονται" εντάξει. από το router δεν φαίνεται. εκτός και αν έχεις router να δουλεύει με DMT ή παρεμφερές πρόγραμμα, εκεί πιά θα φανεί με την μία αν υπάρχει κάτι τέτοιο. τι να κάνω δεν έχω τέτοιο router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δεν αντιλέγω, απλά έχει τουλάχιστον επιλογή ενώ εγώ είμαι σε φάση "take my money" που δε βλέπω VDSL ούτε με τα κυάλια.

    καταλαβαίνω τι λες, απλά ήμουν μια χαρά για τώρα να έχω π.χ. αυτό που έχεις εσύ και είχα και εγώ,μέχρι 1 βδομάδα πριν πλέον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artemius : 24-10-19 στις 19:03.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το καταλαβαίνεις πως τους κοστίζει πολύ λιγότερο να σε έχουν σε adsl και θα έχουν παραπάνω κέδρος απο το να σε αναγκάζουν να πας σε vdsl μέσω καμπίνας 3ου παρόχου;
    Στην μια περίπτωση έχουν να πληρώσουν τα περίπου 10 στον ΟΤΕ μαζί ΦΠΑ στην άλλη έχουν 20,75+φπα + διασύνδεση με συστήματα 3ου παρόχου + το ότι θα πρέπει να μπορούν να σου δώσουν και κάτι παραπάνω απο τα εως 15mpbs;

  5. #20
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνεις πως τους κοστίζει πολύ λιγότερο να σε έχουν σε adsl και θα έχουν παραπάνω κέδρος απο το να σε αναγκάζουν να πας σε vdsl μέσω καμπίνας 3ου παρόχου;
    Στην μια περίπτωση έχουν να πληρώσουν τα περίπου 10 στον ΟΤΕ μαζί ΦΠΑ στην άλλη έχουν 20,75+φπα + διασύνδεση με συστήματα 3ου παρόχου + το ότι θα πρέπει να μπορούν να σου δώσουν και κάτι παραπάνω απο τα εως 15mpbs;
    sdikr, το καταλαβαίνω.

    αλλά το συμβόλαιο μου λήγει τον Γενάρη ή τον Φλεβάρη και εγώ τους το είχα πεί ξεκάθαρα πριν γίνει όλο αυτό οτι θα φύγω γιατί οι τιμές που με δίνουν σαν παλιό πελάτη για VDSL δεν με συμφέρουν,καλά είναι και τα 15,5mbps που έχω τώρα.

    και εκείνη επικεντρώθηκε να με λέει οτι "είναι ασταθής η υπηρεσία ADSL και οι συγχρονισμοί πέφτουν καμιά φορά απότομα".

    1 adsl2+ router να είχα να δουλεύει με DMT (ή το Orb ή το LDS), τίποτα άλλο δε θέλω πλέον. και αν έχω άδικο θα τους ζητήσω και δημόσια συγγνώμη.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7100/1023
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    TD-W8960N
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπαίνω adslgr να διαβάσω αν κράζει κανένας άλλος τη Wind και διαβάζω το θέμα σου.

    ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Εδώ και πολλούς μήνες συγχρόνιζα με πολύ σταθερή γραμμή στα 12Mbps (πάνω κάτω). Περίμενα πως και πως αν έρθει η VDSL στην περιοχή μου για αναβαθμίσω αλλά μάταια.
    Χθες το βράδυ καταλαβαίνω ότι το σερφάρισμα δεν είναι πολύ "ομαλό". Μπαίνω στο ρούτερ και βλέπω συγχρονισμό στα 6668kbps!!! Λέω έφαγε κάποιο σκάλωμα το ρούτερ. Κάνω επανεκκίνηση, συγχρονίζει και βλέπω πάλι το ίδιο νούμερο (+/- κάτι λίγα kbps). Ξανά επανεκκίνηση πάλι το ίδιο. Λέω να το αφήσω να το δω την επόμενη μέρα.

    Σήμερα κάνω πάλι μία επανεκκίνηση αλλά πάλι τα ίδια. Αλλάζω ρούτερ, αλλάζω καλώδιο, συνδέω απευθείας το ρούτερ στην τηλεφωνική πρίζα....ΤΙΠΟΤΑ!
    Καλώ στο 13700 μιλάω με κάποιο παιδί ο οποίος προφανώς γνώριζε μόνο όσα του έχουν πει να λέει, του εξηγώ το πρόβλημα κάνει τις "μετρήσεις" του αλλά και πάλι χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Μου λέει ότι η περιοχή μου έχει μέσο όρο 8-10Mbps και ότι η ταχύτητά μου θεωρείται κανονική. Του εξηγώ πως δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη να πέφτω 6Mbps κάτω ενώ η γραμμή μου ήταν σταθερή και με τα ίδια ακριβώς στατιστικά. Με βάζει στην αναμονή και μετά από λίγο μιλάω με άλλον "τεχνικό" ο οποίος μου λέει ακριβώς το ίδιο παραμύθι. Εν ολίγοις μου λέει πως δεν μπορεί να γίνει κάτι και ότι είναι φυσιολογική η ταχύτητα μου.

    Και τώρα το καλό...μου λέει αν θέλετε μπορώ να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα για γρηγορότερη γραμμή. Του λέω να το κοιτάξει αν και δεν νομίζω να υπάρχει γιατί το είχα ελέγξει πριν περίπου μία βδομάδα. Και ως δια μαγείας μου λέει πως η περιοχή μου έχει διαθεσιμότητα για 50 και 100Mbps. Δηλαδή εγώ τώρα πρέπει να πιστέψω ότι η πτώση της ταχύτητας της γραμμής μου ήταν εντελώς τυχαία;

    Με τα πολλά του λέω να με συνδέσει με το 13800 να μου δώσουν προσφορά επειδή ήξερα ότι δεν πρόκειται να γινόταν τίποτα. Περίμενα 1 ώρα και 20 λεπτά στην αναμονή μέχρι που στο τέλος το έκλεισα από τα νεύρα μου.

    Οι τύποι είναι απλά απαράδεκτοι.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pswnio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εγώ τώρα πρέπει να πιστέψω ότι η πτώση της ταχύτητας της γραμμής μου ήταν εντελώς τυχαία;
    Να ξεκινησεις απο τον ελεγχο της εσωτερικης σου καλωδιωσης. Και πολυ περισσοτερο στον κατανεμητη σας.

    Αν ηρθε τεχνικος για αλλο γειτονα μπορει να κουνησε τα καλωδια σου.

    Ξεκιναμε λοιπον με ελεγχο απο την μερια μας πριν ξεκινησουμε ανυποστατες κατηγοριες.

    Ολα δουλευουν μεχρι την στιγμη που χαλανε... Δεν γινεται να δουλευουν ολα τελεια εσαει .
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το VR600 v1 εχεις ; Γματες ρυθμισεις σταθεροτητας εχει αλλα τιποτα δε σε σωζει απο τετοια σαπια συμπεριφορα παροχου

  9. #24
    Εγγραφή
    27-03-2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7100/1023
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    TD-W8960N
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεκινησεις απο τον ελεγχο της εσωτερικης σου καλωδιωσης. Και πολυ περισσοτερο στον κατανεμητη σας.

    Αν ηρθε τεχνικος για αλλο γειτονα μπορει να κουνησε τα καλωδια σου.

    Ξεκιναμε λοιπον με ελεγχο απο την μερια μας πριν ξεκινησουμε ανυποστατες κατηγοριες.

    Ολα δουλευουν μεχρι την στιγμη που χαλανε... Δεν γινεται να δουλευουν ολα τελεια εσαει .
    Τα καλώδια βρίσκονται κουμπωμένα σε ρεγκλέτα οπότε θα ήταν λίγο δύσκολο κάποιος τεχνικός να τα κούνησε και να πέσει η ταχύτητα μου. Παρόλα αυτά έκανα έλεγχο της γραμμής δοκιμάζοντας με 2 διαφορετικά μόντεμ απευθείας με το καλώδιο που κουμπώνει πάνω στη ρεγκλέτα και ο συγχρονισμός ήταν το ίδιο χαμηλός.

    Δεν ξέρω αν πρόκειται για βλάβη, για crosstalk ή για κάποιον άλλο λόγο. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η γραμμή μου έπεσε 6 Mbps κάτω ακριβώς την ίδια χρονική περίοδο με την ενεργοποίηση της VDSL στην περιοχή μου. Και για όλα αυτά δεν μπορεί να γίνει κάτι καθώς η ταχύτητα αυτή θεωρείται φυσιολογική.

    Θα αναβάθμιζα ούτως ή άλλως την γραμμή μου, απλώς ο τρόπος που σε "σπρώχνουν" να αναβαθμίσεις είναι απαράδεκτος.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ιδιο ακριβως προβλημα ειχε αντιμετωπισει (και παραμενει) η περιοχη μου. Εγω που ειχα μια απο τις καλυτερες γραμμες με την ενεργοποιηση των KV (και μαλιστα οχι διαθεσιμοτητα 30 η 50 MBPS, αλλα αρχικα εβαλαν τα απλα ADSL κανοντας τα VDSL 24/1), επεσα απο τα 6 στα 2,5-3 mbps. Mακρινοτερες γραμμες δε, που ειχαν συγχρονισμο 2 η και λιγοτερα mbps (αποσβεση γραμμης 64-65 db) ΕΧΑΣΑΝ ΟΡΙΣΤΙΚΑ την δυνατοτητα υποστηριξης απλου adsl απο τους εναλλακτικους, που δινουν ADSL απο το A.K. Πλεον η επιλογη ειναι η VDSL απο ολους, η ADSL απο τον ΟΤΕ (μεσω KV... VDSL 24/1)

  11. #26
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.254
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και απο KV adsl 24 ο οτε δεν μου εγγυαται τιποτα - περα απο το voip που θα τη κανει μετατροπη. Μπορει να γινει πολυ χειροτερα και να πουν - -βλεπουμε μεσο ορο περιοχης τοσο . Vdsl δε δινουν - αντε να εχουν ελαχιστα στο αριαδνη κοντα . Οποτε τι σκατα κανουν γενικη υποβαθμιση ολο το κεντρο χωρις επιλογη για vdsl ;

  12. #27
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

    δυστυχώς πάμε ολοταχώς από το κακό στο χειρότερο. δε παίζονται λέμε.

    κάνανε "κάτι μετρήσεις και αλλαγές το 2οβάθμιο τμήμα προχθές το βράδυ" (επί λέξει από την τηλ. εξυπ. σήμερα) ,
    με καλούνε στο κινητό χθες το πρωί είμαι δουλειά δεν μπορώ να το σηκώσω, στέλνουν μήνυμα οτι το λύσανε το πρόβλημα !!! ,
    γυρνάω σπίτι το απόγευμα και...

    Συνημμένο Αρχείο 208030

    οι αθεόφοβοι, βάλανε target SNR 9 και το ρίξανε και άλλο, απίστευτοι θεούληδες σε πρόβλημα συγχρονισμού και βουτιάς-απώλειας ~5,5mbps σε 2-3 24ωρα αυτοί το αντιμετώπισαν ως πρόβλημα αποσυνδέσεων
    ενώ από την 1η στιγμή τους έλεγα και τους τόνιζα οτι δεν έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων,ποτέ δεν είχα, ο συγχρονισμός έκανε απότομη βουτιά.

    τους πήρα τηλέφωνο πριν 2 ώρες και τους εξήγησα, ok τα παιδιά (ευγενικότατα δε μπορώ να πώ) στην "1η γραμμή" γνωρίζουν τα βασικά απαραίτητα,δεν ξέρουν να δουλέψουν το management του DSLAM να αλλάξουν target SNR κτλ.,ένα reboot την σύνδεση ως εκεί,
    το παρέπεμψαν στο "2οβάθμιο τμήμα" και "θα σας καλέσουν αργότερα".

    δουλευόμαστε αλλά τέσπα.


    τώρα παιδιά αυτά που με αναφέρετε, ειδικά o φίλος psyxakias και ο sdikr, τα γνωρίζω όπως όλοι μας από τα παλιά. στο σήμερα, προφανώς με ενεργοποιημένη καμπίνα VDSL, λόγω εγγύτητας θα φάμε αυξημένο crosstalk. ωστόσο δεν "κολλάει" η ιστορία να είναι αποκλειστικά αυτό για διάφορους λόγους, αντικειμενικούς και υποκειμενικούς :

    http://fttxgr.eu/map?id=8927

    Συνημμένο Αρχείο 208024

    αυτή είναι η καμπίνα μου και το καφαο απέναντι της, την πρόσθεσα σήμερα.

    χονδρικά αυτή είναι η περιοχή που καλύπτει το εν λόγω καφαο (άντε και το σχολείο) :

    Συνημμένο Αρχείο 208025

    αυτό είναι όλο και όλο και δεν το λες και πυκνοκατοικημένο. πιο κάτω είναι άλλο καφαο με καμπίνα, από την πίσω μεριά (όδος Ηπείρου) είναι άλλο καφαο.

    σε κόκκινη γραμμή είναι σε ευθεία η απόσταση μου από το καφαο μου και την καμπίνα του.

    ακόμα και να δεχθούμε οτι κάνει κάποιους κύκλους (προφανώς) η μούφα, αυτό είναι όλο και όλο. που οι μισές οικοδομές χτίστηκαν πολλά χρόνια μετά την μονοκατοικία μου -εμείς βάλαμε τηλέφωνο αρχές '80- , οπότε αμφιβάλλω αν υπήρχε καν αρκετό από το ακραίο δίκτυο για να κόβει βόλτες και το δικό μου ζεύγος,αλλά τέσπα.

    σε αυτές τις αποστάσεις λοιπόν,
    με αυτήν την πυκνότητα πληθυσμού,
    ο βρόχος μου ποτέ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα,βασικά δεν είχε προβλήματα γενικά,
    σε σχετικά "νέο" ακραίο δίκτυο ('80s),
    φρεσκοενεργοποιημένη καμπίνα,

    και πάμε στο υποκειμενικό :

    μιας και είμαι γεννημα-θρέμμα στην γειτoνιά μου, ξέρω-με ξέρουν σχεδόν τους πάντες,

    οι μισοί και βάλε είναι ~50αρηδες έως υπερηλικες, μιλάμε κυρίως για μεσήλικες και παππούδια που βλέπουν τούρκικα κτλ. , you get the picture, αν έχουν τα μισά διαμερίσματα καν internet είναι ζήτημα.
    σε 1-1μιση τετράγωνο όλο και όλο 12 ασύρματα μαζί με το δικό μου,βαράνε.
    και τρέξανε όλοι αυτοί να βάλουν VDSL,σε φρεσκοενεργοποιημένη καμπίνα?!
    αν δεν είχε βάλει Ubiquiti πριν λίγο καιρό (απορώ γιατί,τζάμπα χρήμα και κόπος για τις ανάγκες) και το AirBNB της γειτονιάς, θα ήμουν ο μόνος στην 5GHz. τώρα είμαστε εγώ,το AirBNB,και ένα VODAFONE_5G (αυτό λογικά είναι VDSL) που ξεφύτρωσε χθες.
    θα βγώ βόλτα στην γειτονιά το απόγευμα με το κινητό, να δώ πόσα ISP 5GHz router υπάρχουν. αμφιβάλλω αν θα βρώ π.χ. 5 σύνολο.

    δεν βγάζει νόημα.
    χονδρικά,με αυτή την λογική,σε πολλές άλλες περιοχές, αρκετά έως πολύ περισσότερο επιβαρυμένες, θα έπρεπε να είχε γυρίσει κόσμος και κοσμάκης στην "Λίθινη εποχή του ADSL1" .



    και τώρα ετοιμαστείτε να κλάψετε από τα γέλια :

    πριν 15 λεπτά με κάλεσαν από το "2οβαθμιο τεχνικό τμήμα" της Wind.

    -κρατηθείτε θα σπάσει η καρέκλα σας, σας προειδοποίησα-


    Spoiler:
    "- καλησπέρα σας κυριε....,
    σας καλούμε αναφορικά με το πρόβλημα σας που έχετε με τον συγχρονισμό.
    - καλησπέρα σας,ναι πέστε με τι έγινε, τι βρήκατε, τι θα κάνουμε

    - ναι,κάναμε κάποιες μετρήσεις και δοκιμές,
    βλέπουμε οτι όλα είναι καλά,
    επικοινωνήσαμε με τον ΟΤΕ και μας είπανε οτι για την περιοχή σας, την απόσταση σας, και τα χαρακτηριστικά της γραμμής σας,

    το μέγιστο είναι 4,5 mbps και εσείς ήδη είστε πάνω από το μέγιστο,οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...


    - συγγνώμη, εγώ μέχρι την προηγούμενη Τρίτη-Τετάρτη είχα ~15,5mbps σταθερά, χωρίς αποσυνδέσεις, χωρίς errors, και από την Παρασκευή είμαι στα ~10,5 mbps κολλημένα, χωρίς αποσυνδέσεις,με λίγα errors,ποια 4,5 mbps μέγιστο με λέτε?
    και δεν είχα και ποτέ εδώ και χρόνια προβλήματα, με βουτιές στον συγχρονισμό,σταθερότατη γραμμή. απλά πριν 3 χρόνια είχα 18,5mbps, ε με τα χρόνια, περισσότερος κόσμος, έχασα σιγά-σιγά 3mbps λογικό είναι.

    - το αντιλαμβάνομαι αυτό, αλλά δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα...

    - ωραία έστω,τέλοσπάντων, γιατί από προχθές το βράδυ με πήγατε σε target SNR 9 από 6, και από εκεί που ήδη είχα ξαφνική βουτιά 5,5mbps και έπιανα μόλις ~10,3 mbps , τώρα έπεσα ακόμα πιο κάτω, στα 8,8mbps ? αφού ΔΕΝ έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων, προβλημα συγχρονισμού και απότομη απώλεια ταχύτητας έχω.

    - ναι αυτο το κάναμε, κάνοντας δοκιμές, για σταθερότητα το κάναμε...

    - κοιτάξτε ΔΕΝ έχω πρόβλημα σταθερότητας,ΠΟΤΕ ούτε και τώρα, απλά γυρίστε πάλι τώρα το target SNR σε 6, να πιάνω έστω 10,3mbps . να συγχρονίσει, και καθώς μιλάμε, ξέρω οτι είναι κάπως ενάντια στον εσωτερικό κανονισμό σας, δοκιμάζουμε ξανά με target SNR 3 ή 4,να δούμε,
    υπ ευθύνη μου,

    άλλωστε πρόβλημα αποσυνδέσεων δεν έχω...

    - εντάξει θα σας βάλω πάλι σε target SNR 6, αλλά πιο κάτω δεν γίνεται, δεν υπάρχει η δυνατότητα, η επιλογή, από τις ρυθμίσεις της πόρτας

    - δεν υπάρχει η δυνατότητα από τις ρυθμίσεις της πόρτας, από τις ρυθμίσεις του DSLAM?

    - ναι δεν υπάρχει, δεν γίνεται. αν θέλετε μπορώ να σημειώσω αν ενδιαφέρεστε για μετάβαση σε υπηρεσία VDSL, όπου εκεί δεν θα έχετε προβλήματα.

    - καλώς σας ευχαριστώ, και όχι δεν ενδιαφέρομαι για μετάβαση σε VDSL,καλησπέρα σας.




    τα συμπεράσματα δικά σας.

    απορώ, με το θράσος τους και το κουράγιο τους να λένε τέτοια ψέμματα, πραγματικά που πάνε και τα λένε αυτά.


    και είμαστε πάλι εκεί που ξεκινήσαμε...

    Συνημμένο Αρχείο 208029

    τόσα βάλε-βγάλε απο μένα και σκάλισμα από μεριάς τους, έχασε την μπάλα και το έρμο το port, το maturing κτλ. , τώρα τρώμε και errors στην μάπα. να ναι καλά ο BDCM κτλ. που φοράει το TP-Link, τουλάχιστο δεν θα έχουμε άλλα.
    Τα ίδια ακριβώς συνεβησαν και σε μένα κοπυ παστε στο ίδιο κέντρο ανήκουμε τον op και ίδια εταιρεία

    Να κάνουμε τον σταυρό μας που έχουμε vdsl2 tech breakthrough στην γειτονιά μας

    Δεν είναι απαντήσεις αυτές που ακούμε, δεν υπάρχει έλεγχος, regulations τιποτα

    Μονόδρομος η αναβάθμιση για όλους τους λόγους εμένα μου έτυχε 6 μήνες πριν ληξω θα έφευγα καλύτερα όμως τα λεφτά στην αναβάθμιση πάρα το προστιμο

    Και ελπίζουμε σε 3-4 χρόνια να δούμε και inalan στην περιοχη

    Υπομονή λοιπόν και βλεπουμε

    Χρόνια Πολλά καλό 3ημερο
    ΓΙΩΡΓΟΣ

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια ακριβώς συνεβησαν και σε μένα κοπυ παστε στο ίδιο κέντρο ανήκουμε τον op και ίδια εταιρεία

    Να κάνουμε τον σταυρό μας που έχουμε vdsl2 tech breakthrough στην γειτονιά μας

    Δεν είναι απαντήσεις αυτές που ακούμε, δεν υπάρχει έλεγχος, regulations τιποτα

    Μονόδρομος η αναβάθμιση για όλους τους λόγους εμένα μου έτυχε 6 μήνες πριν ληξω θα έφευγα καλύτερα όμως τα λεφτά στην αναβάθμιση πάρα το προστιμο

    Και ελπίζουμε σε 3-4 χρόνια να δούμε και inalan στην περιοχη

    Υπομονή λοιπόν και βλεπουμε

    Χρόνια Πολλά καλό 3ημερο
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Πραγματικά στο άλλο νήμα λες ναι το καταλαβαίνω μετά απο τις εικόνες που σου δώσανε και εδώ πιο πάνω λες οτι το καταλαβαίνεις και τελικά πάλι οι θεωρίες συνωμοσίας;
    Ναι ρε συ επιτέλους βρήκες και άλλον που έχει το ίδιο θέμα, όχι όπως λες στο δικό σου νήμα πως δεν έχει κάποιος άλλος πρόβλημα.

    Εγώ πιστεύω πως την ταχύτητα σου σου την ρίχνει ο artemius αν του ρίξουν την δικιά του κάτω απο τα 2mbit τότε θα ελαττωθεί το crosstalk Που προκαλεί στην δικιά σου γραμμή και θα δεις ξανά αυτά που είχες πριν, ή μήπως να κάνουμε το ανάποδο;

  14. #29
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092 kbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZYXEL VMG8623-T50B
    Crosstalk ξεκαθαρα και σε μενα, με το που ενεργοποιηθηκε η καμπινα VDSL (Wind) στα 50 μετρα περιπου απο το σπιτι μου, ειδα μεγαλη πτωση στην γραμμη, βεβαια ειμαι Nova κι εχω κανα χρονο ακομα συμβολαιο και σε γενικες γραμμες ειμαι ΟΚ με τις υπηρεσιες της, οποτε δεν θελω να κανω αιτηση στην Wind. Iσως περιμενω λιγο ακομα να δω μηπως και δωσει η Nova VDSL, αλλα δυστυχως στην εξ.πελατων δεν εχουν ιδεα. Εαν καθυστερησουν, αναγκαστηκά θα την κανω για Wind κι ας μην θελω.
    You showed me that silence, That hounds this troubled world,
    You showed me that silence, Can speak louder than words....

  15. #30
    Εγγραφή
    01-05-2007
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    CRYPTO
    Η Wind μας κοροϊδεύει είχα και εγώ τα ίδια θέματα από την μια μέρα στην άλλη από 10mbit έπεσα στα 5 με το ζόρι και μου λέγανε χαζομάρες οτι χαλάνε τα καλώδια και διάφορα τέτοια .Είμαι σίγουρος πλέον οτι μπορούν να συντονίσουν την γραμμή σε ότι ταχύτητα θέλουν , και το κερασάκι στην τούρτα η παρακάτω φώτο :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  44 
Μέγεθος:  14,3 KB 
ID: 211937

    Ας μου πεί κάποιος που έχει τεχνικές γνώσεις κατά πόσο εφικτό είναι οι αριθμοί στην γραμμή Line Rate κτλπ ..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας