Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Καλησπέρα σε όλους...

    Μετά από χρόνια ολόκληρα διαδικτυακής ηρεμίας, ξαναήρθε η στιγμή να ΚΡΑΞΩ και να φάμε τα μουστάκια μας με τον ISP μου, ίσως και να τους κάνω ρόμπα.

    Απλά πράγματα και όπως το λέει ο τίτλος συμφορουμίτες.
    Στην αρχή ΟΥΤΕ και εγώ ήθελα να το πιστέψω, διάβασα προ ημερών και διπλανό thread συμφορουμίτη μας όταν χάζευα στο φόρουμ (προτού συμβεί οτι συμβαίνει με την δική μου γραμμή τώρα από την περασμένη Παρασκευή 21/10 που το ανακάλυψα, παρεμπιπτόντως είμαστε στο ίδιο Α/Κ, ΑΠ. ΠΑΥΛΟΥ, σε τελείως διαφορετική απόσταση -εγώ είμαι πιο κοντά- με το άλλο παλικάρι), και απλά δεν πίστευα οτι μπορεί να συμβαίνει αυτό, να είναι αυτός ο λόγος, που μας εξιστόρησε ο συμφορουμίτης.

    Αλλά ΔΕΝ βρίσκω άλλη εξήγηση, γι' αυτό plz τα φώτα σας μήπως και συμβαίνει όντως κάτι άλλο.

    Η μικρή μου Οδύσσεια των τελευταίων ημερών και κατάσταση γραμμής μέχρι την περασμένη Παρασκευή,σορρυ που θα σας κουράσω με το long post :

    Την προπερασμένη Τετάρτη 09/10 βλέποντας μέσω του site τους οτι εχουν βγάλει προσφορές (αστείες πραγματικά) στο όνομα μου,καλώ το Τμήμα Πωλήσεων για αναβάθμιση σε VDSL, με τα πολλά διαφωνούμε στην τιμή.

    Την περασμένη Δευτέρα 14/10 με καλούνε από το Τμήμα Πωλήσεων για αναβάθμιση σε VDSL, και να με ενημερώσουν (!) οτι έχει βγεί "προνομιακή" (γελάω) προσφορά για μένα, με τα πολλά διαφωνούμε αφενός στην τιμή,

    αφετέρου αρπαζόμαστε γιατί με ανάβουν τα λαμπάκια οι πωλητές όταν λένε τις μαρκετινίστικες τεχνολογικά παραπλανητικές μπούρδες τους και πάνε να με κάνουν..."xdsl 'τεχνολογικά' ταχύρρυθμα" για να με φοβερίσουν και να με πείσουν,και αυτό ακριβώς έκανε και η συγκεκριμένη,
    με τον μισό διαλόγο να είναι οτι με τέτοιες τιμές εγώ δεν καίγομαι δα να μεταβώ σε VDSL μιας και η γραμμή μου είναι αποβλημάτιστη τόσα χρόνια,
    και αυτή να με λέει οτι η ADSL τεχνολογία είναι ασταθής,προβληματική και οτι "οι συγχρονισμοί αλλάζουν και πέφτουν" (επί λέξει)
    ,
    παραθέτω :

    Spoiler:
    ".....
    -Κοιτάξτε η τιμή που με προσφέρετε δεν με συμφέρει,ειδικά σαν παλιό καλοπληρωτή πελάτη. Θα περιμένω απλά να εκπνεύσει το παρόν μου συμβόλαιο. Άλλωστε δεν έχω κα-νέ-να α-πο-λύ-τως πρό-βλη-μα τόσα χρόνια με adsl , για να καίγομαι να μεταβώ σε VDSL, απλά ο συγχρονισμός είναι μόλις στα 15,5...
    -Με τις οπτικές ίνες όμως,
    -Συγγνώμη αυτό που προσφέρετε δεν είναι οπτική ίνα, είναι VDSL, η περιοχή μου δεν έχει FTTH, η οπτική είναι μέχρι την VDSL καμπίνα.
    -Ναι αλλά είναι πολύ πιο αξιόπιστο,ταχύτατο και με σταθερή ταχύτητα,
    -Πιο αξιόπιστο σίγουρα είναι,όχι απόλυτα,η ταχύτητα δεν είναι σταθερή,δεν είναι οπτική.
    -Ναι αλλά γνωρίζετε οτι το ADSL είναι παλιό και προβληματικό,
    -Σίγουρα είναι παλιό αλλά εγώ προσωπικά δεν είχα ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα τόσα χρόνια, είμαι από τους τυχερούς με άριστη ποιότητα βρόχου...
    -Είδατε το λέτε και μόνος σας οτι είναι παλιά τεχνολογία και αργή και οι συγχρονισμοί το ξέρετε αλλάζουν και πέφτουν καμιά φορά και απότομα,
    -Τα γνωρίζω αυτά αλλά σας είπα έχω άριστη γραμμή,δεν έχω αποσυνδέσεις και τέτοια, απλά ο συγχρονισμός έπεσε με τα χρόνια, συγχρονίζω σταθερά στα 15,5 πλέον...
    -Ναι αλλά οι συγχρονισμοί αλλάζουν και πέφτουν και δεν γίνεται να μην έχετε αποσυνδέσεις,

    -Κοιτάξτε κυρία μου, ΓΝΩΡΙΖΩ την αλφαβητα και 1-2 πραγματάκια ακόμα για το ADSL κτλ. παραπάνω από εσάς, και γνωρίζω και την γραμμή μου ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ οτι έχω άριστη ποιότητα γραμμής, σταθερή, ΚΑΙ ΝΑΙ δεν έχω αποσυνδέσεις εδώ και 3 χρόνια, οχι τουλάχιστο οταν είμαι στο pc δεν έχω αντιληφθεί κάτι, δεν έχω ΚΑΝ δικό σας router ή από αυτές τις μπακατέλες που δίνετε οι εταιρείες, έχω δικό μου που το αγόρασα συγκεκριμένο μοντέλο και είναι τέρας αξιοπιστίας και σταθερότητας,μέχρι 200αρι VDSL2 σηκώνει στο profile 30a που δεν υπάρχει στην Ελλάδα βέβαια.

    ...."

    Να μη κουράζω, μετά από λίγο το έκλεισα.


    Τρίτη 15/10 ή Τετάρτη 16/10 ,το βράδυ, δεν θυμάμαι σίγουρα ποιά απ τις 2, μπαίνω στο router για να σκαλίξω το WI-FI , ρίχνω και μια ματιά στην Status καρτέλα, ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ,
    • Current Rate(kbps) 15500~
    • SNR Margin(dB) 6 είχε στο down,δεν θυμάμαι up
    • Line Attenuation(dB) 22,5 είχε στο down, δεν θυμάμαι up
    • Errors(pkts) 0 up , καμιά 30αρια είχε στο down

    αυτά έχοντας μέρες να κάνω reboot και ακόμα περισσότερες να κλείσω το pc (δεν το κλείνω σχεδόν ποτέ)


    Παρασκευή 18/10 βράδυ κάθομαι στο pc, νιώθω κάπως πιο αργό το σερφάρισμα, πάω να κατεβάσω κάτι από http και με IDM/8 connections τελικιάζει στα 1,0-1,1 MB/sec !!

    Μπαίνω στο router και βλέπω οτι έχω πέσει στα 10300 kbps,

    ΚΑΙ ΟΛΑ τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της γραμμής έχουν μείνει ίδια (!!),

    το snr στο 6, το atten. είναι στο 22, errors καμιά 50αρα είχε.

    Με αυτά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είχα μέχρι πριν 2-3 24ωρα 15300-15500kbps,ακλόνητα. Τελίκιαζε στα 1,7MB/sec. Μέχρι τον Γενάρη-Φλεβάρη είχα 16500,σιγά την διαφορά.

    "Μνησθητί μου Κύριε", δίνω reboot , τα ίδια, ξαναδίνω, τα ίδια, σβήνω το router και το ξαναβάζω μπρος, τα ίδια.
    Ενεργοποιώ Bit Swap, τα ίδια.
    Ενεργοποιώ SRA , τα ίδια.
    Βάζω και τα 2, τα ίδια.
    Αλλάζω από καρφωτό ADSL2+ σε Auto Sync-up , τα ίδια.
    Με Auto Sync-up και Bit Swap, τα ίδια.
    Με Auto Sync-up και SRA, τα ίδια.
    Με Auto Sync-up και Bit Swap και SRA μαζί, τα ίδια.

    ΔΕΝ ξεκουνάει από τα 10200 με 10400 με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ, και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά αναλλοίωτα,6 το snr, 22-22,5 το atten. , καρφωμένα.

    Το ξηλώνω και το κουμπώνω απευθείας στην κεντρική πρίζα, χωρίς φιλτρο , δοκιμάζω ΟΛΟΥΣ τους συνδυασμούς και απευθείας στην πρίζα, τα ίδια !!!

    "οχι ρε γμτ , αμαν χάλασε το TP-Link?! και δεν περισσεύουν τα λεφτά τώρα!"

    Βγάζω από...την σύνταξη το Pirelli P.RG A4201G, το γνωστό μαύρο Ζαντολάστιχο της πάλαι ποτέ Cyta, κουμπώνω στην κεντρική απευθείας, ΤΑ ΙΔΙΑ!!! Απλά το Pirelli έγραφε 25 atten στο down, ok λογικό για μπακατέλα μιλάμε.

    Το Pirelli , που παρεμπιπτόντως μπαίνω με admin κωδικό στο menu του, λέει αναλυτικά τα errors, το TP-Link όχι γιατί οι ηλίθιοι εξηνταβελόνηδες στην TP-Link έχουν πετσοκόψει το CLI του διπύρηνου Broadcom,

    • FEC errors καμιά 1000 στο local (να χαμε να λέγαμε) κάτι λίγα remote
    • HEC errors καμιά 300 έλεγε στο local καμιά 400 remote
    • CRC errors 10 local και 0 remote !!!



    ΌΛΑ αυτά συμβαίνουν σε μία ΠΛΗΡΩΣ απροβλημάτιστη σταθερότατη επί χρόνια γραμμή,
    με 0 αποσυνδέσεις,
    σταθερό συγχρονισμό στα ~15500kbps τους τελευταίους μήνες,
    σταθερότατα ποιοτικά χαρακτηριστικά,
    σταθερότατο-βράχος router,
    και έχω αλλάξει ο ίδιος πριν 3 χρόνια το καλώδιο μου μέχρι το παρακείμενο IPBOX του ΟΤΕ με CAT5Ε ή CAT 6 δεν θυμάμαι στα σίγουρα, θωρακισμένο.


    Να μη τα πολυλογώ παίρνω τηλ. για βλάβη το ίδιο βράδυ Παρασκευής 18/10 , εξηγώ την κατάσταση, λένε θα το προωθήσουν σε Τεχνικό και θα με πάρουν, ΔΕΝ με παίρνουν,
    τα ίδια το Σάββατο 19/10,

    περνάει την Κυριακή 20/10 από την δουλειά ένας πελάτης μας, Τεχνικός ΟΤΕ (και όταν λέμε ΤΕΧΝΙΚΟΣ, το εννοούμε), του εξηγώ την κατάσταση, συνδέομαι με Teamviewer στο σπίτι μπαίνω στο TP-Link και του δείχνω, με λέει επί λέξει "δεν έχει λογική, δεν βγάζει νόημα, ή θα είχες πρόβλημα στις μετρήσεις ή θα είχες μεγαλύτερο συγχρονισμό, 9 στις 10 σε έχουν βάλει κόφτη",

    τα ίδια χθές Δευτέρα 21/10 , ΔΕΝ με δίνουν-αρνούνται να μιλήσω με Τεχνικό, αλλά με αυτόν που καταγράφει αιτήματα, εξηγώ ψύχραιμα, αναφέρω το πρόβλημα , αλλά δεν λέω τιποτα για κόφτη,με λένε "περιμένετε παρακαλώ, μην κλείσετε" και με το κλείνουν οι ίδιοι,
    με αποφεύγουν και δεν με δίνουν ΚΑΜΙΑ εξήγηση,

    με παίρνουν τηλέφωνο λίγο αργότερα από το Τμήμα Πωλήσεων ΠΑΛΙ,
    τους λέω,
    "....
    -δεν φταίς εσύ, υπάλληλος είσαι εργαζόμενος, αλλά εσύ θα τ' ακούσεις, 'το και το', μετά από 'αυτά και εκείνα' που με λεγε η άλλη την προηγούμενη βδομάδα, απο παντού βρωμάει κόφτης, έχετε το θράσος να κάνετε κάτι τέτοιο, για να με εκβιάσετε να πάω σε VDSL και να ανανεώσω για άλλα 2 χρόνια,
    - μα τι λετε κυριε ειστε σοβαρος οτι...
    - ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ,που νομίζετε οτι πάντε και τα κάνετε αυτά, οτι όλοι μας δεν έχουμε ιδέα από τεχνολογίες internet, και θα σας περάσει? και γιατι ακομα δεν εχω την παραμικρή εξηγηση και το Τεχνικό Τμήμα με αποφευγει?" ,

    και εκεί πολύ απλά με το κλεισε.

    Σήμερα (χθες πλεον) Τρίτη 22/10 απόγευμα παίρνω ΞΑΝΑ τηλέφωνο στην Τεχνική, από τύχη μιλάω απευθείας με Τεχνικό,
    του εξηγώ ψύχραιμα (δεν φταίει αυτός άλλωστε) τι έχει συμβεί, το ιστορικό της γραμμής, τον εξοπλισμό που έχω,
    όσο πιο πολύ του εξηγούσα αυτός κόμπιαζε (πέσαμε σε γνώστη...) , και στο τέλος του λέω οτι έχω τους λογους μου να πιστεύω οτι είναι κόφτης (εκεί... τον έχασα ),

    του λέω,
    "-θέλω να κάνεις κάτι πολύ συγκεκριμένο, να συνδεθείς στο DSLAM μου μεσω του management προγραμματος που έχετε ή όποιον άλλο τρόπο έχεις, να κάνεις reset το port μου, -"είμαι ήδη συνδεδεμενος στην γραμμή σας" , λαμπρά τότε, και να το βάλεις στο ελεύθερο profile με target SNR 6. αυτό τίποτα άλλο. και να δοκιμάσουμε λίγο με τα profile μιας και ασχολιόμαστε, ευκαιρία είναι.

    -βέβαιως, απλά θα πρέπει να σας πάρω τηλέφωνο στο κινητό γιατί θα πέφτει και η τηλεφωνία, θα σας ξαναπάρω αμέσως

    το αμέσως έγινε 10λεπτο.

    δοκίμασε διάφορα profil, συγχρόνισε και αποσυγχρόνισε το TP-Link 2-3 φορές με τις εναλλαγές, ορκίστηκε οτι ήταν σε ελεύθερο profil η port και την άφησε πάλι σε ελεύθερο, αποτέλεσμα ΤΟ ΙΔΙΟ, και το δηλωσε βλάβη και θα με πάρει σε 1 ώρα το "δευτεροβάθμιο κλιμάκιο" , το οποίο φυσικά δεν πήρε και δεν περιμένω και να πάρει ποτέ.


    Εγώ τώρα με όλα τα δεδομένα που έχω στα χέρια μου ρε παιδιά, τι συμπέρασμα να βγάλω? Οτι ξαφνικά 5-5,5 mbps "στρίβουν από άλλο δρόμο"? Ποιά είναι η γνώμη σας?

    Επιπλέον συνεχίζω να χρειάζομαι βοήθεια αν ξέρει κάποιος τρόπο να πάρω τονικά γραφήματα από την γραμμή με κάποιο πρόγραμμα με το TP-Link Archer VR600 ή το Pirelli P.RG A4201G.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_26.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  400,3 KB 
ID: 207988Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_27.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  399,7 KB 
ID: 207987Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_28.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  524,9 KB 
ID: 207986Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_29.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  401,6 KB 
ID: 207989


    Αριστερά είναι προχθες το απόγευμα, μετά από αλλεπάλληλα βάλε-βγάλε, λογικό οτι το port ανέβασε αυτόματα το target SNR και έριξε και άλλο τον συγχρονισμό.
    Στο κέντρο χθες το απόγευμα, μετά από την τελευταία συνομιλία με Τεχνικό και την δοκιμή διάφορων profil. Με ορκίστηκε οτι αυτό είναι ελεύθερο profil. Ή άλλαξε η ίδια η τεχνολογία ADSL όπως την ξέρουμε ή με δουλεύουν ψιλό γαζί. Μάλλον το 2ο.
    Στο κεντρο-δεξιά είναι μετά από reboot χθες 11 το βράδυ. Επίτηδες έβαλα να κατεβαίνει 1 ISO με πολλαπλά connections, το άφησα να τρέξει για λίγο. Errors 0 .
    Τέρμα δεξιά είναι η γραμμή αυτή τη στιγμή. 8 μόλις errors.


    υ.γ : το μόνο καλό είναι οτι το συμβόλαιο μου εκπνέει τώρα στα κοντά, νόμιζα ήθελα 1 χρόνο ακόμα αλλα όχι. ο ένας με είπε χτες 12 Γενάρη '20 , ο άλλος σήμερα που πήρα τηλέφωνο στο Πωλήσεων αποκλειστικά για να ζητήσω αντίγραφο συμβολαίου και ξεκάθαρη ημερομηνία λήξης, με είπε 12 Φλεβάρη '20. τι να πεις για αυτήν την εταιρεία. ας έρθει το αντίγραφο, χαλάλι το 5ευρω, να ξερω ποτε θα τους διαολοστειλω.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν γνωρίζω την αιτία αλλά θα μπορούσα να κάνω μερικές υποθέσεις:
    • μήπως ενεργοποιήθηκε νέα καμπίνα στη γειτονιά σου και αυξήθηκαν οι συνακροάσεις; (κάτι που θα το γνωρίζουν και εκείνοι, οπότε ευκαιρία να προτείνουν αναβαθμίσεις)
    • μήπως αλλάζουν το Output power στις γραμμές (παλιά κάποιοι πάροχοι νομίζω είχαν παραπάνω απ'ότι επιτρέπεται) και ξέρουν ότι θα πέσουν οι συγχρονισμοί με τις νέες τιμές; (με αρκετή επιφύλαξη αυτό το σενάριο)
    • μήπως είναι σύμπτωση και έκανε καμιά σκάντζα ο ΟΤΕ στο ζεύγος καλωδίων της γραμμής σου;
    • μήπως είναι ανάδρομος ο Ερμής;
    • μήπως σου έκαναν μάγια/βουντού στην γραμμή;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Εκανες οτι μπορούσες αλλά δεν τους έχω για τόσο οργανωμένους ώστε να έδωσαν εντολή να σε κατεβάσουν
    Αυτοι είναι πελαγωμένοι στο τεχνικό τους τμήμα.

    Χωρια που ο κόφτης θα σήμαινε σταθερή ταχύτητα συγχρονισμού (π.χ. ακριβώς 10000) με πολυ μεγαλύτερο SNR από πριν που συνδεόταν στα 15
    Βλέπω μεταβλητή ταχύτητα συγχρονισμού (έστω και λίγο) και επίσης σxετικά μικρό SNR.
    π.χ. αν το SNR ¨ηταν 6 στα 15000 (αρχικά) , έπρεπε να πάει στα 12 ή 14 με τον "κόφτη" στα 10000

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εδώ μπορείς να διαβάσεις γιατί γίνεται αυτό, θα έπρεπε να το γνωρίζει ο τεχνικος του ΟΤΕ.

    Πραγματικά όμως, τόσο καιρό φωνάζετε γιατί δεν έχετε vdsl, τώρα που έχετε φωνάζετε γιατί έχετε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 23-10-19 στις 10:35.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ Artemius

    Μπραβο σου που εκατσες και εγραψες ολο αυτο το κατεβατο...

    ΜΠΡΑΒΟ και σε εμας που κατσαμε και το διαβασαμε.. Ειλικρινα απορω γιατι συνεχιζα. Εχεις τον τροπο σου να μας κρατας. Ειναι χαρισμα αυτο.

    Απο εκει και περα.... τεχνολογικο παιδι εισαι... αληθεια πιστευεις οτι σου βαλανε κοφτη?

    Μαλλον κατι ξερανε για μαζικες ενεργοποιησεις και αυξημενο crosstalk . Τελεια ατακα ομως του "τεχνικου" . 9 στις 10 σε έχουν βάλει κόφτη .
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο αγαπητός moderator σου εξήγησε τι έχει γίνει.. Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες από αυτές που αρεσκόμαστε να ακούμε και να υιοθετούμε σαν λαός

    Τα χαιρετίσματά μου στον φίλο σου τον "τεχνικό"..

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις ταλέντο στο γράψιμο το διάβασα όλο.Πρώτη φορά συνήθως όταν βλέπω τέτοια κείμενα πατάω το πίσω στο ποντίκι.
    Good job for that.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ παρόμοιο πρόβλημα είχα αρκετά παλιά όταν είχε αγοράσει την τελλας η wind ενώ συγχρόνισα κάπου στα 12-14mbps σιγά σιγά σε μερικους μηνες πιάσε η γραμμή τα 6mbps. Βρήκα μεσο φίλου εναν φίλο που ειχε κολητο τεχνικό του ΟΤΕ μέσα στο υποκατάστημα της περιοχής μου ετσι έκανε ελεγχους δεν βρήκε κανένα πρόβλημα μου άλλαξε μέχρι και βρόγχο (ακόμα τότε δεν καταγράφονταν στον λογαριασμό μας ) δεν άλλαζε τίποτα. Και το παλικάρι του ΟΤΕ μου το είπε πρέπει να έχει πέσει κόφτης η γραμμή σου είναι ολοκάθαρη δε είναι για 6mbps. Φεύγω από wind πάω forthnet και διά μαγείας πήγε 14-15mbps παλι

    Μίλησα ούτε θυμάμαι πόσες φορες με τους τεχνικούς τον χαβά τους δεν έβλεπαν πρόβλημα μέχρι μου έλεγαν ότι για το καλο μου χαμήλωσαν τον συγχρονισμό γιατί έχει αποσυνδέσεις η γραμμή μου, μα ρε παιδιά γω δεν σας δήλωσα βλάβη δεν σας είπα ποτε ότι έχω πρόβλημα δεν έχω αποσυνδέσεις τίποτα τον χαβά τους ρε παιδιά βάλτε με όπως πριν άμα έχω πρόβλημα θα σας πω .... τίποτα ώσπου τους διάολο εστειλα και πήγα forthnet όπως σας είπα.

    Εκείνη την εποχή είχαν αλλα θέματα εάν θυμάμαι καλά του εσωτερικού δικτύου που είχαν παραλάβει από την τελλας και για οποιον θυμάται πολλοί είχαμε παρόμοιες μειώσεις συχρονισμού δηλαδή κοφτές. Και τώρα αφού η adsl είναι κάτι που εύκολα μπορεί η εταιρία να σου βρει δικαιολογίες για τον χαμηλό συγχρονισμό σου ... ε βρηκαν την ευκαιρια. Στην παρούσα περίπτωση πέσανε πάνω σε παλικάρι που σκαμπάζει πάνω από τα βασικά δυστυχώς το 90% δεν έχει ιδέα βλέπει ότι σέρνεται του λένε ότι έγραψε ο φίλος κακή τεχνολογία η adsl κτλ κτλ βάλτε οπτική ίνα ΌΧΙ vdsl πάντα οπτική ίνα λένε ότι σου βάζουν στην wind και σώθηκες βρε

  9. #9
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα , μιλησα με το τεχνικο τμημα για την σημαντικη πτωση ταχυτητας

    ρΩΤΗΣΑ 2 διαφορετικους τεχνικους "Παιδια μηπως η αναβαθμιση της καμπινας (σε fiber) δημιουρΓΕΙ πΑΡΑΠΑνω crosstalk "
    ΟΧΙ ΚΥΡΙΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ 13600 ΣΕ 7600 ΚΑΙ ΚΑΤΩΦΛΙ ΒΛΑΒΗΣ 7000 "
    ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ
    ΞΕΡΕΤΕ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ VDSL2
    ΘΕΛΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ,ΚΑΤΩΦΛΙ ΒΛΑΒΗΣ 40000

    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6684827
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος satiros : 24-10-19 στις 13:26.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Που να μην το είχε και με εικόνες το ότι υπάρχει crosstalk και γιατί στο άλλο νήμα

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΥΜΦΩΑΝΗΣΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ
    ΚΑΙ παΛΙ ΛΕΩ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΟΙ ΤΗΣ WIND
    εΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥΣ ?

    - - - Updated - - -

    Υπερ ευλογημενης και ορθοδοξου εκκλησιας!

    - - - Updated - - -

    Οι διαλογοι ειναι πραγματικοι μπορω να ανεβασω και το τηλεφωνημα ολο με τον τεχνικο ετσι για να δειτε τι λεει
    Τωρα αν ξερει δεν ξερει και ποια ειναι η αιτια , στο εγω σας το ειπα , ποιος εχει δικιο
    εγω κοιταζω το bottomline την ταχυτητα μου .
    Αν ειμουν αγροτης θα με ενδιαφερε η ταχυτητα οχι το crosstalk και δεν θα ειχα διαβασει μαθει τιποτα και ο τεχνικος θα ελεγε αυτα που ειπε σε εμενα και δεν ξερει αν ξερω και δεν ειπε ποτε την λεξη crosstalk ουτε θορυβος ουτε εξασθενηση

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να μην το είχε και με εικόνες το ότι υπάρχει crosstalk και γιατί στο άλλο νήμα
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    καλησπέρα σε όλους,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τον χρόνο σας.

    δυστυχώς πάμε ολοταχώς από το κακό στο χειρότερο. δε παίζονται λέμε.

    κάνανε "κάτι μετρήσεις και αλλαγές το 2οβάθμιο τμήμα προχθές το βράδυ" (επί λέξει από την τηλ. εξυπ. σήμερα) ,
    με καλούνε στο κινητό χθες το πρωί είμαι δουλειά δεν μπορώ να το σηκώσω, στέλνουν μήνυμα οτι το λύσανε το πρόβλημα !!! ,
    γυρνάω σπίτι το απόγευμα και...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_30.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  394,7 KB 
ID: 208030

    οι αθεόφοβοι, βάλανε target SNR 9 και το ρίξανε και άλλο, απίστευτοι θεούληδες σε πρόβλημα συγχρονισμού και βουτιάς-απώλειας ~5,5mbps σε 2-3 24ωρα αυτοί το αντιμετώπισαν ως πρόβλημα αποσυνδέσεων
    ενώ από την 1η στιγμή τους έλεγα και τους τόνιζα οτι δεν έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων,ποτέ δεν είχα, ο συγχρονισμός έκανε απότομη βουτιά.

    τους πήρα τηλέφωνο πριν 2 ώρες και τους εξήγησα, ok τα παιδιά (ευγενικότατα δε μπορώ να πώ) στην "1η γραμμή" γνωρίζουν τα βασικά απαραίτητα,δεν ξέρουν να δουλέψουν το management του DSLAM να αλλάξουν target SNR κτλ.,ένα reboot την σύνδεση ως εκεί,
    το παρέπεμψαν στο "2οβάθμιο τμήμα" και "θα σας καλέσουν αργότερα".

    δουλευόμαστε αλλά τέσπα.


    τώρα παιδιά αυτά που με αναφέρετε, ειδικά o φίλος psyxakias και ο sdikr, τα γνωρίζω όπως όλοι μας από τα παλιά. στο σήμερα, προφανώς με ενεργοποιημένη καμπίνα VDSL, λόγω εγγύτητας θα φάμε αυξημένο crosstalk. ωστόσο δεν "κολλάει" η ιστορία να είναι αποκλειστικά αυτό για διάφορους λόγους, αντικειμενικούς και υποκειμενικούς :

    http://fttxgr.eu/map?id=8927

    Συνημμένο Αρχείο 208024

    αυτή είναι η καμπίνα μου και το καφαο απέναντι της, την πρόσθεσα σήμερα.

    χονδρικά αυτή είναι η περιοχή που καλύπτει το εν λόγω καφαο (άντε και το σχολείο) :

    Συνημμένο Αρχείο 208025

    αυτό είναι όλο και όλο και δεν το λες και πυκνοκατοικημένο. πιο κάτω είναι άλλο καφαο με καμπίνα, από την πίσω μεριά (όδος Ηπείρου) είναι άλλο καφαο.

    σε κόκκινη γραμμή είναι σε ευθεία η απόσταση μου από το καφαο μου και την καμπίνα του.

    ακόμα και να δεχθούμε οτι κάνει κάποιους κύκλους (προφανώς) η μούφα, αυτό είναι όλο και όλο. που οι μισές οικοδομές χτίστηκαν πολλά χρόνια μετά την μονοκατοικία μου -εμείς βάλαμε τηλέφωνο αρχές '80- , οπότε αμφιβάλλω αν υπήρχε καν αρκετό από το ακραίο δίκτυο για να κόβει βόλτες και το δικό μου ζεύγος,αλλά τέσπα.

    σε αυτές τις αποστάσεις λοιπόν,
    με αυτήν την πυκνότητα πληθυσμού,
    ο βρόχος μου ποτέ δεν είχε τέτοιο πρόβλημα,βασικά δεν είχε προβλήματα γενικά,
    σε σχετικά "νέο" ακραίο δίκτυο ('80s),
    φρεσκοενεργοποιημένη καμπίνα,

    και πάμε στο υποκειμενικό :

    μιας και είμαι γεννημα-θρέμμα στην γειτoνιά μου, ξέρω-με ξέρουν σχεδόν τους πάντες,

    οι μισοί και βάλε είναι ~50αρηδες έως υπερηλικες, μιλάμε κυρίως για μεσήλικες και παππούδια που βλέπουν τούρκικα κτλ. , you get the picture, αν έχουν τα μισά διαμερίσματα καν internet είναι ζήτημα.
    σε 1-1μιση τετράγωνο όλο και όλο 12 ασύρματα μαζί με το δικό μου,βαράνε.
    και τρέξανε όλοι αυτοί να βάλουν VDSL,σε φρεσκοενεργοποιημένη καμπίνα?!
    αν δεν είχε βάλει Ubiquiti πριν λίγο καιρό (απορώ γιατί,τζάμπα χρήμα και κόπος για τις ανάγκες) και το AirBNB της γειτονιάς, θα ήμουν ο μόνος στην 5GHz. τώρα είμαστε εγώ,το AirBNB,και ένα VODAFONE_5G (αυτό λογικά είναι VDSL) που ξεφύτρωσε χθες.
    θα βγώ βόλτα στην γειτονιά το απόγευμα με το κινητό, να δώ πόσα ISP 5GHz router υπάρχουν. αμφιβάλλω αν θα βρώ π.χ. 5 σύνολο.

    δεν βγάζει νόημα.
    χονδρικά,με αυτή την λογική,σε πολλές άλλες περιοχές, αρκετά έως πολύ περισσότερο επιβαρυμένες, θα έπρεπε να είχε γυρίσει κόσμος και κοσμάκης στην "Λίθινη εποχή του ADSL1" .



    και τώρα ετοιμαστείτε να κλάψετε από τα γέλια :

    πριν 15 λεπτά με κάλεσαν από το "2οβαθμιο τεχνικό τμήμα" της Wind.

    -κρατηθείτε θα σπάσει η καρέκλα σας, σας προειδοποίησα-


    Spoiler:
    "- καλησπέρα σας κυριε....,
    σας καλούμε αναφορικά με το πρόβλημα σας που έχετε με τον συγχρονισμό.
    - καλησπέρα σας,ναι πέστε με τι έγινε, τι βρήκατε, τι θα κάνουμε

    - ναι,κάναμε κάποιες μετρήσεις και δοκιμές,
    βλέπουμε οτι όλα είναι καλά,
    επικοινωνήσαμε με τον ΟΤΕ και μας είπανε οτι για την περιοχή σας, την απόσταση σας, και τα χαρακτηριστικά της γραμμής σας,

    το μέγιστο είναι 4,5 mbps και εσείς ήδη είστε πάνω από το μέγιστο,οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...


    - συγγνώμη, εγώ μέχρι την προηγούμενη Τρίτη-Τετάρτη είχα ~15,5mbps σταθερά, χωρίς αποσυνδέσεις, χωρίς errors, και από την Παρασκευή είμαι στα ~10,5 mbps κολλημένα, χωρίς αποσυνδέσεις,με λίγα errors,ποια 4,5 mbps μέγιστο με λέτε?
    και δεν είχα και ποτέ εδώ και χρόνια προβλήματα, με βουτιές στον συγχρονισμό,σταθερότατη γραμμή. απλά πριν 3 χρόνια είχα 18,5mbps, ε με τα χρόνια, περισσότερος κόσμος, έχασα σιγά-σιγά 3mbps λογικό είναι.

    - το αντιλαμβάνομαι αυτό, αλλά δεν βλέπουμε κάποιο πρόβλημα...

    - ωραία έστω,τέλοσπάντων, γιατί από προχθές το βράδυ με πήγατε σε target SNR 9 από 6, και από εκεί που ήδη είχα ξαφνική βουτιά 5,5mbps και έπιανα μόλις ~10,3 mbps , τώρα έπεσα ακόμα πιο κάτω, στα 8,8mbps ? αφού ΔΕΝ έχω πρόβλημα αποσυνδέσεων, προβλημα συγχρονισμού και απότομη απώλεια ταχύτητας έχω.

    - ναι αυτο το κάναμε, κάνοντας δοκιμές, για σταθερότητα το κάναμε...

    - κοιτάξτε ΔΕΝ έχω πρόβλημα σταθερότητας,ΠΟΤΕ ούτε και τώρα, απλά γυρίστε πάλι τώρα το target SNR σε 6, να πιάνω έστω 10,3mbps . να συγχρονίσει, και καθώς μιλάμε, ξέρω οτι είναι κάπως ενάντια στον εσωτερικό κανονισμό σας, δοκιμάζουμε ξανά με target SNR 3 ή 4,να δούμε,
    υπ ευθύνη μου,

    άλλωστε πρόβλημα αποσυνδέσεων δεν έχω...

    - εντάξει θα σας βάλω πάλι σε target SNR 6, αλλά πιο κάτω δεν γίνεται, δεν υπάρχει η δυνατότητα, η επιλογή, από τις ρυθμίσεις της πόρτας

    - δεν υπάρχει η δυνατότητα από τις ρυθμίσεις της πόρτας, από τις ρυθμίσεις του DSLAM?

    - ναι δεν υπάρχει, δεν γίνεται. αν θέλετε μπορώ να σημειώσω αν ενδιαφέρεστε για μετάβαση σε υπηρεσία VDSL, όπου εκεί δεν θα έχετε προβλήματα.

    - καλώς σας ευχαριστώ, και όχι δεν ενδιαφέρομαι για μετάβαση σε VDSL,καλησπέρα σας.




    τα συμπεράσματα δικά σας.

    απορώ, με το θράσος τους και το κουράγιο τους να λένε τέτοια ψέμματα, πραγματικά που πάνε και τα λένε αυτά.


    και είμαστε πάλι εκεί που ξεκινήσαμε...

    Συνημμένο Αρχείο 208029

    τόσα βάλε-βγάλε απο μένα και σκάλισμα από μεριάς τους, έχασε την μπάλα και το έρμο το port, το maturing κτλ. , τώρα τρώμε και errors στην μάπα. να ναι καλά ο BDCM κτλ. που φοράει το TP-Link, τουλάχιστο δεν θα έχουμε άλλα.

  14. #14
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μπορείς να διαβάσεις γιατί γίνεται αυτό, θα έπρεπε να το γνωρίζει ο τεχνικος του ΟΤΕ.
    Το γνώριζε κατά πάσα πιθανότητα. Επειδή αφορούσε άλλη εταιρία είπε αυτό που είπε.

    - - - Updated - - -

    Με την ευκαιρία δίκιο έχει ο σχολιαστής που θυμώνει με την απίστευτη ανοησία να του ανεβάσουν target SNR, αν και νομίζω ότι το κάνουν τυφλοσούρτη σε κάθε πρόβλημα. Για τον κόφτη συμφωνώ με τους υπόλοιπους.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μ'αρέσει ο τρόπος που γράφεις! Κακά τα ψέματα όμως, από τη στιγμή που έχεις δυνατότητα VDSL εγώ θα πήγαινα χθες. Πόσο είναι η διαφορά κόστους, ώστε να αξίζει το χρόνο που αφιερώνεις σε όλο αυτο;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας