Σελ. 100 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.486-1.500 από 2836
  1. #1486
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι.

    Πόσες ευκαιρίες δίνει το PC σε μικρούς devs να ανέβουν και πόσες οι κονσόλες (βλέπε πολύ πρόσφατο παράδειγμα, Valheim). Πόσες θέσεις εργασίας δίνουν όλα τα game stores στους υπαλλήλους τους κλπ κλπ
    Για τους devs ΟΚ, λογικό.
    Πάντως το Switch τους έχει δώσει ένα μεγάλο νέο κανάλι για πωλήσεις σε κόσμο που δε θέλει να παίξει στο PC.

    Οι θέσεις εργασίας στα stores, ασχολίαστο.
    Πόσες θέσεις εργασίας χάθηκαν από τα Gamestop και τα άλλα μαγαζιά λόγω της ανόδου των stores; Επίσης, πόσους υπαλλήλους έχει ανάγκη να έχει ένα store; Με το παλιό μοντέλο με τα φυσικά καταστήματα έπρεπε να προσλάβεις νέους υπαλλήλους κάθε φορά που ήθελες να επεκταθείς σε νέα περιοχή. Με ένα ηλεκτρονικό store θα προσλάβεις κόσμο αλλά κάποια στιγμή θα φτάσεις σε ένα σημείο που δε χρειάζεται να προσλάβεις άλλους ανεξάρτητα από το πόσο αυξάνονται οι πωλήσεις.
    Επίσης να προσθέσω ότι οι αλυσίδες έδιναν δουλειά σε κόσμο που όταν την έχασε μπορεί να αναγκάστηκε να γίνει delivery ή να δουλέψει σε αποθήκη της Amazon. Tα stores δίνουν δουλειά σε κόσμο που έχει skills (developpers, marketing, project managers, business development) και ο οποίος κόσμος θα είχε άλλη δουλειά ούτως ή άλλως στη σημερινή οικονομία που αυτά τα skills είναι περιζήτητα.
    Δεν έχω πρόβλημα με τα stores αλλά έχω πρόβλημα να πάμε να τα βγάλουμε και υπέρ των εργαζομένων.
    Και αυτό δεν έχει να κάνει με Console Vs PC, τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις κονσόλες. Από εκεί που αγοράζαμε τις κασέτες του Super Nintendo στο παιχνιδάδικο της γειτονιάς περάσαμε στην παραγγελία των DVD από το e-shop.gr (ήμουν επαρχία) και από αυτό περάσαμε στην αγορά από το store του Switch από τον καναπέ.

  2. #1487
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.991
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους devs ΟΚ, λογικό.
    Πάντως το Switch τους έχει δώσει ένα μεγάλο νέο κανάλι για πωλήσεις σε κόσμο που δε θέλει να παίξει στο PC.

    Οι θέσεις εργασίας στα stores, ασχολίαστο.
    Πόσες θέσεις εργασίας χάθηκαν από τα Gamestop και τα άλλα μαγαζιά λόγω της ανόδου των stores; Επίσης, πόσους υπαλλήλους έχει ανάγκη να έχει ένα store; Με το παλιό μοντέλο με τα φυσικά καταστήματα έπρεπε να προσλάβεις νέους υπαλλήλους κάθε φορά που ήθελες να επεκταθείς σε νέα περιοχή. Με ένα ηλεκτρονικό store θα προσλάβεις κόσμο αλλά κάποια στιγμή θα φτάσεις σε ένα σημείο που δε χρειάζεται να προσλάβεις άλλους ανεξάρτητα από το πόσο αυξάνονται οι πωλήσεις.
    Επίσης να προσθέσω ότι οι αλυσίδες έδιναν δουλειά σε κόσμο που όταν την έχασε μπορεί να αναγκάστηκε να γίνει delivery ή να δουλέψει σε αποθήκη της Amazon. Tα stores δίνουν δουλειά σε κόσμο που έχει skills (developpers, marketing, project managers, business development) και ο οποίος κόσμος θα είχε άλλη δουλειά ούτως ή άλλως στη σημερινή οικονομία που αυτά τα skills είναι περιζήτητα.
    Δεν έχω πρόβλημα με τα stores αλλά έχω πρόβλημα να πάμε να τα βγάλουμε και υπέρ των εργαζομένων.
    Και αυτό δεν έχει να κάνει με Console Vs PC, τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις κονσόλες. Από εκεί που αγοράζαμε τις κασέτες του Super Nintendo στο παιχνιδάδικο της γειτονιάς περάσαμε στην παραγγελία των DVD από το e-shop.gr (ήμουν επαρχία) και από αυτό περάσαμε στην αγορά από το store του Switch από τον καναπέ.
    Δε μίλησα εγώ για φυσικά stores vs digital stores.

    Μίλησα συγκεκριμένα για περισσότερα digital stores στο PC, άρα περισσότεροι εργαζόμενοι.

    Σίγουρα υπάρχει το θέμα του volume, αλλά οι περισσότερες συναλλαγές είναι πλέον αυτοματοποιημένες.

    Μιλάω για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές που απασχολούν κόσμο, με κάθε λογής ερωτήματα ή προβλήματα. Ναι το οικοσύστημα του PC, είναι ασύγκριτα πιο πολύπλοκο και πιο ελεύθερο και αυτό έχει και το κόστος του σε πιθανότητα αποτυχίας. Και σε software και σε hardware.

    Στο θέμα του software, μπορεί να εγερθεί το οποιοδήποτε ερώτημα. Από το πως κάνω registration το κλειδί μου, στα δεκάδες stores που υπάρχουν, πως κάνω integration το ένα store με το άλλο, μεχρι γιατί το antivirus μου, μου κρασάρει το παιχνίδι.

    Στο θέμα του hardware, ισχυει ακριβώς το ίδιο και χειρότερα. Καλύτερα δηλαδή από θέμα εργασιακό. Εκεί που στην κονσόλα άμα χαλάσει την πετάς, στο PC είναι όλα LEGO. Χάλασε κάτι, τσουπ το αλλάζεις. Άρα ούτε πάει χαμένο το υπόλοιπο σύνολο εξαιτίας του αδύναμου κρίκου και θα πληρωθεί και ο χριστιανός που θα κληθεί να το φτιάξει.

    Επίσης, σημαντικότατο, μη ξεχνάς ότι τα PC parts δεν έχουν καμία σχέση σε κάλυψη εγγύησης, συγκριτικά με μία κονσόλα του ενός χρόνου εγγύησης. Στο PC στην χειρότερη να πάρεις κάτι με δυο χρόνια εγγύηση. Τροφοδοτικά, μητρικές, κάρτες γραφικών, επεξεργαστές, ξεκινάνε από τα τρια χρόνια και πάνε προς τα πάνω. Τροφοδοτικά βρίσκεις και με 12 χρόνια εγγύηση. Μνήμες lifetime αυτές που είναι μέσης κατηγορίας και άνω. Δίσκοι από δυο και πάνω. SSD της προκοπής, από πέντε και πάνω και πάει λέγοντας. Συνεπώς αυξάνεται κατακόρυφα το ενδεχόμενο απασχόλησης προσωπικού, για αντικατάσταση βλάβης.

    Δεν υπάρχει ΚΑΝ σύγκριση στο πιο οικοσύστημα απασχολεί περισσότερο κόσμο. Απλά στις κονσόλες υπάρχει το φαινομενικά χαμηλότερο κόστος, αλλά σου τα παίρνουν από την πλαϊνή πόρτα, πουλώντας υποδεέστερες υπηρεσίες και προϊόντα γενικότερα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #1488
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησα εγώ για φυσικά stores vs digital stores.

    Μίλησα συγκεκριμένα για περισσότερα digital stores στο PC, άρα περισσότεροι εργαζόμενοι.

    Σίγουρα υπάρχει το θέμα του volume, αλλά οι περισσότερες συναλλαγές είναι πλέον αυτοματοποιημένες.

    Μιλάω για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές που απασχολούν κόσμο, με κάθε λογής ερωτήματα ή προβλήματα. Ναι το οικοσύστημα του PC, είναι ασύγκριτα πιο πολύπλοκο και πιο ελεύθερο και αυτό έχει και το κόστος του σε πιθανότητα αποτυχίας. Και σε software και σε hardware.

    Στο θέμα του software, μπορεί να εγερθεί το οποιοδήποτε ερώτημα. Από το πως κάνω registration το κλειδί μου, στα δεκάδες stores που υπάρχουν, πως κάνω integration το ένα store με το άλλο, μεχρι γιατί το antivirus μου, μου κρασάρει το παιχνίδι.

    Στο θέμα του hardware, ισχυει ακριβώς το ίδιο και χειρότερα. Καλύτερα δηλαδή από θέμα εργασιακό. Εκεί που στην κονσόλα άμα χαλάσει την πετάς, στο PC είναι όλα LEGO. Χάλασε κάτι, τσουπ το αλλάζεις. Άρα ούτε πάει χαμένο το υπόλοιπο σύνολο εξαιτίας του αδύναμου κρίκου και θα πληρωθεί και ο χριστιανός που θα κληθεί να το φτιάξει.

    Επίσης, σημαντικότατο, μη ξεχνάς ότι τα PC parts δεν έχουν καμία σχέση σε κάλυψη εγγύησης, συγκριτικά με μία κονσόλα του ενός χρόνου εγγύησης. Στο PC στην χειρότερη να πάρεις κάτι με δυο χρόνια εγγύηση. Τροφοδοτικά, μητρικές, κάρτες γραφικών, επεξεργαστές, ξεκινάνε από τα τρια χρόνια και πάνε προς τα πάνω. Τροφοδοτικά βρίσκεις και με 12 χρόνια εγγύηση. Μνήμες lifetime αυτές που είναι μέσης κατηγορίας και άνω. Δίσκοι από δυο και πάνω. SSD της προκοπής, από πέντε και πάνω και πάει λέγοντας. Συνεπώς αυξάνεται κατακόρυφα το ενδεχόμενο απασχόλησης προσωπικού, για αντικατάσταση βλάβης.

    Δεν υπάρχει ΚΑΝ σύγκριση στο πιο οικοσύστημα απασχολεί περισσότερο κόσμο. Απλά στις κονσόλες υπάρχει το φαινομενικά χαμηλότερο κόστος, αλλά σου τα παίρνουν από την πλαϊνή πόρτα, πουλώντας υποδεέστερες υπηρεσίες και προϊόντα γενικότερα.
    Δεν διαφωνώ σε αυτά (όχι σε όλα τουλάχιστον), αλλά για τα περισσότερα δεν κατάλαβα αν τα γράφεις ως γενικότερο Console Vs PC ή αν έχουν σχέση με θέσεις εργασίας. Πχ το ότι μου τα παίρνουν από την πλαϊνή πόρτα δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με θέσεις εργασίας.

    Το αν μου τα παίρνουν ή όχι είναι άλλο θέμα. Για εμένα το ότι δεν χρειάζεται να ψάχνω ποια είναι η καλή η κάρτα γραφικών (δηλαδή αυτή που θα είναι καλή σε 5 χρόνια για να την λέω στους άλλους στο Internet) είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν θέλω να ασχολούμαι με το hardware, πως το λένε.
    Επίσης μου αρέσει να έχω το laptop μου πανάλαφρο, με touch screen και με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, χωρίς να πληρώσω πάνω από 1000€. Δε θέλω desktop ούτε κουμούτσα laptop. Ο υπολογιατής είναι για Internet και multimedia, και board games online τώρα που δεν μπορούμε να βρεθούμε off-line να παίξουμε.

  4. #1489
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά στις κονσόλες υπάρχει το φαινομενικά χαμηλότερο κόστος, αλλά σου τα παίρνουν από την πλαϊνή πόρτα, πουλώντας υποδεέστερες υπηρεσίες και προϊόντα γενικότερα.
    Δεκτόν αλλά συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

    Η κονσόλα ήταν, είναι, και θα είναι, ένα σύστημα gaming "για όλη την οικογένεια" προσφέροντας λύσεις ευέλικτες οικονομικά και - κάτι που είναι όντως σημαντικό επίτευγμα - πλέον με παιχνίδια υψηλότατης ποιότητας για τα δεδομένα μιας κονσόλας. (Άσχετα βέβαια αν το "τίμημα" είναι το ότι πλέον δυστυχώς πολλά ΑΑΑ παιχνίδια γίνονται ports στο PC ενώ το αντίθετο μάλλον δεν γίνεται τόσο εύκολα *γκουχ* Cyberpunk *γκουχ*).

    Αν αποτιμούμε έτσι τις κονσόλες είναι μια πολύ τίμια λύση που λύνει τα χέρια σε εκατομμύρια ανθρώπους και επιτελούν εξαιρετική δουλειά.

    Εκεί που "τρελλαίνομαι" είναι όταν κάποιοι προσπαθούν να το επεκτείνουν και να μιλούν για ποιότητα σε κονσόλες συγκριτικά με PC ή - όπως εδώ - να κάθεται κανείς να συγκρίνει την τιμή μόνο μιας κονσόλας σε σχέση με ένα PC τιμοκαταλογικά, εκεί είναι που βλέπω να παίζουν με τη νοημοσύνη μου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #1490
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί που "τρελλαίνομαι" είναι όταν κάποιοι προσπαθούν να το επεκτείνουν και να μιλούν για ποιότητα σε κονσόλες συγκριτικά με PC ή - όπως εδώ - να κάθεται κανείς να συγκρίνει την τιμή μόνο μιας κονσόλας σε σχέση με ένα PC τιμοκαταλογικά, εκεί είναι που βλέπω να παίζουν με τη νοημοσύνη μου
    Πιο πάνω ο φίλος μας ζητούσε PC συνθέσεις "show the money" και του κάναμε. Από τότε εξαφανίστηκε (ελπίζω ο φίλος να είναι καλά! )
    Είναι καλύτερες οι κονσόλες, εννοείται, short term όμως και, όπως είπες κι εσύ, αποτελούν τίμια λύση για gaming only ,family stuff κλπ, σε συγκεκριμένα θέλω και καταστάσεις.

    Πιο πάνω μίλησα για τη δική μου περίπτωση αγορών, που είμαι από αυτούς που άλλαζαν τακτικά συστήματα (πριν το πρώτο που αναφέρω - από χόμπι επί ΠΑΣΟΚ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ )
    Θα έβαζα και budget συστήματα της κάθε εποχής , αλλά δεν θα το κάνω, ο καθένας μπορεί να βρει και να κρίνει.
    Και ο @πσολορδ κάνει καλή δουλειά με τα συστήματα που έχει στην κατοχή του ήδη, οπότε δεν ξέρω τι παραπάνω πρέπει να δείξουμε.

    Νομίζω πρέπει να συμφωνήσουμε πως κανένας δεν (πρέπει να ) χώνει το χέρι στην τσέπη του άλλου

    Δυστυχώς , το year 2020/2021 , είναι κακό για PC Builds και η έλλειψη ανταγωνισμού σε συγκεκριμένους τομείς (όπως GPUs), δεν βοηθά τον καταναλωτή. Και εκεί που κάτι πήγε να γίνει στο high-end κομμάτι, τσουπ, miners & scalpers στο προσκήνιο.
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  6. #1491
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    χαχαχα θα επανέλθω, πιθανότατα το ΣΚ, don't worry
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  7. #1492
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.991
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ σε αυτά (όχι σε όλα τουλάχιστον), αλλά για τα περισσότερα δεν κατάλαβα αν τα γράφεις ως γενικότερο Console Vs PC ή αν έχουν σχέση με θέσεις εργασίας. Πχ το ότι μου τα παίρνουν από την πλαϊνή πόρτα δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με θέσεις εργασίας.

    Το αν μου τα παίρνουν ή όχι είναι άλλο θέμα. Για εμένα το ότι δεν χρειάζεται να ψάχνω ποια είναι η καλή η κάρτα γραφικών (δηλαδή αυτή που θα είναι καλή σε 5 χρόνια για να την λέω στους άλλους στο Internet) είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν θέλω να ασχολούμαι με το hardware, πως το λένε.
    Επίσης μου αρέσει να έχω το laptop μου πανάλαφρο, με touch screen και με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, χωρίς να πληρώσω πάνω από 1000€. Δε θέλω desktop ούτε κουμούτσα laptop. Ο υπολογιατής είναι για Internet και multimedia, και board games online τώρα που δεν μπορούμε να βρεθούμε off-line να παίξουμε.
    Στα πλαίσια του Console vs PC τα έχω υπογραμμίσει περισσότερο. Σε συνέχεια του σχολιου του Pop για τα Indies. Tο PC απασχολεί περισσότερο κόσμο, γενικότερα και ειδικότερα και δίνει περισσότερες ευκαιρίες στους μικρούς. Για αυτό επιλέγω να υποστηρίζω τους πολλούς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτόν αλλά συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

    Η κονσόλα ήταν, είναι, και θα είναι, ένα σύστημα gaming "για όλη την οικογένεια" προσφέροντας λύσεις ευέλικτες οικονομικά και - κάτι που είναι όντως σημαντικό επίτευγμα - πλέον με παιχνίδια υψηλότατης ποιότητας για τα δεδομένα μιας κονσόλας. (Άσχετα βέβαια αν το "τίμημα" είναι το ότι πλέον δυστυχώς πολλά ΑΑΑ παιχνίδια γίνονται ports στο PC ενώ το αντίθετο μάλλον δεν γίνεται τόσο εύκολα *γκουχ* Cyberpunk *γκουχ*).

    Αν αποτιμούμε έτσι τις κονσόλες είναι μια πολύ τίμια λύση που λύνει τα χέρια σε εκατομμύρια ανθρώπους και επιτελούν εξαιρετική δουλειά.

    Εκεί που "τρελλαίνομαι" είναι όταν κάποιοι προσπαθούν να το επεκτείνουν και να μιλούν για ποιότητα σε κονσόλες συγκριτικά με PC ή - όπως εδώ - να κάθεται κανείς να συγκρίνει την τιμή μόνο μιας κονσόλας σε σχέση με ένα PC τιμοκαταλογικά, εκεί είναι που βλέπω να παίζουν με τη νοημοσύνη μου
    Δεν αρνήθηκα ποτέ την ευκολία της κονσόλας. Απλά αυτό που λέω είναι ότι αυτό έχει και ένα κόστος, το οποίο είναι ύπουλο. Ανάλογα με το τι χρήση κάνει ο καθένας φυσικά.

    Επίσης έχει κόστος και στην εκμάθηση. Με την κονσόλα δε θα μάθεις απολύτως τίποτα. Με το PC κάτι θα σκαμπάσεις σιγά σιγά. Αυξάνονται εκθετικά οι πιθανότητες να ασχοληθείς με εφαρμογές γραφείου, καλλιτεχνικά, τεχνικά, κώδικα, μουσική κλπ κλπ. Όλα τα χρόνια στα Αγγλικά, δεν άνοιγα βιβλίο και τελείωνα τις τάξεις με 19-20. Έλυνα τις ασκήσεις real time στο φροντιστήριο. Και αυτό από το πολύ Monkey Island κλπ adventures!

    Οκ αυτό είναι λιγότερο επιχείρημα στο σήμερα, που υπάρχουν adventures και στις κονσόλες, αλλά το κατεξοχήν σύστημα που σε εξέθετε σε Αγγλική γλώσσα ανέκαθεν, ήταν το PC.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #1493
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης έχει κόστος και στην εκμάθηση. Με την κονσόλα δε θα μάθεις απολύτως τίποτα. Με το PC κάτι θα σκαμπάσεις σιγά σιγά. Αυξάνονται εκθετικά οι πιθανότητες να ασχοληθείς με εφαρμογές γραφείου, καλλιτεχνικά, τεχνικά, κώδικα, μουσική κλπ κλπ. Όλα τα χρόνια στα Αγγλικά, δεν άνοιγα βιβλίο και τελείωνα τις τάξεις με 19-20. Έλυνα τις ασκήσεις real time στο φροντιστήριο. Και αυτό από το πολύ Monkey Island κλπ adventures!

    Οκ αυτό είναι λιγότερο επιχείρημα στο σήμερα, που υπάρχουν adventures και στις κονσόλες, αλλά το κατεξοχήν σύστημα που σε εξέθετε σε Αγγλική γλώσσα ανέκαθεν, ήταν το PC.
    Τα video games βοήθησαν πολύ και τα δικά μου αγγλικά μου (βασικά το λεξιλόγιο). Αλλά αυτό δεν είναι προνόμιο των PC. Είναι και των κονσολών. Στο PC CD-ROM era προφανώς το PC είχε προβάδισμα από τις cartridge κονσόλες, αλλά από εκεί και πέρα pc και κονσόλα δεν είχαν διαφορές ως προς τα αγγλικά. Αν δεν ήθελε όμως το παιδί να μάθει αγγλικά, κανένα monkey island ή diablo (στη δική μου περίπτωση) δεν θα το έσωνε.

    Όσον αφορά το άλλο που έθιξες συμφωνώ 100%. Αν κάποιος είχε PC από μικρή ηλικία, όλο και κάτι θα μάθαινε. Αν μάλιστα του άρεσε και η φάση, θα μάθαινε πολλά που θα αποτελούσαν εφόδιο αργότερα στη ζωή του. Κάτι που στην κονσόλα απλά δεν θα συνέβαινε ούτε στο ελάχιστο. Έχω πολλά real life παραδείγματα.

    Αν το παιδί μου, μου ζήταγε κονσόλα θα του έπαιρνα PC την ίδια μέρα.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  9. #1494
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Βλέπω όλες τις συζητήσεις εδώ μέσα και εγώ

    /me laughs in Nintendo Switch
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #1495
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.991
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved


    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #1496
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.991
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Θες να παίξεις Breath of the Wild με Keyboard και mouse; Τώρα μπορείς!



    Όχι μόνο καλύτερα γραφικά, αναλύσεις, φίλτρα, framerate, αλλά και καλύτερο gameplay από το original!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #1497
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Προτιμω ΠιΣι γιατι σε κονσολα δεν μπορω να εχω πληκτρολογιο κατασκευασμενο απο αεροναυπηγικο αλλουμινιο των 300Ε, που ζητουσε, πιτσιρικας να του συστησετε σε αλλο ποστ
    Χωρις πλακα τωρα, διαβαζω για χρονια, σε διαφορα φορα για τον ακαταλαβιστικο (για μενα) πολεμο μεταξυ κονσολαδων-πισαδων.
    Δεν μπορει δλδ καποιος να αγαπησει και τα δυο? Να διασκεδασει και με τα δυο? Μπλιμπλικοβιος απο πιτσιρικας (λεσχη Σιδερη, Πειραιας). Τοτε η πλειοψηφια μας θεορουσε αληταραδες, οσους ασχολουμασταν με βιντεογκειμς. Εμενα μαρεσαν, τους εγραφα, απεκτισα κονσολα, διασκεδαζα και την καταεβρισκα. Μετα αλλη, κι αλλη, κι αλλη. Ευτυχως σωθηκαν 4 και λειτουργουν.Μετα πηρα πισι (Ρ 100 με καρτα γραφικων μια trident) Koλησα με τα πισια γιατι καναν κι αλλες δουλειες εκτος απο παιχνιδια. Μου αρεσαν τα βιντεοπαιχνιδια και τα ευχαριστηθικα και σε κονσολες και σε ΠιΣι
    Η επιλογη πιστευω ειναι θεμα του τι χρειαζεται ο καθενας. Ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.
    Ενα πραγμα με ειχε δυσαρεστησει μονο με τις κονσολες. Καποιες δεν ηταν συμβατες με παιχνιδια παλαιοτερων μοντελων, παραδειγμα το Dreamcast δεν επαιζε παιχνιδια του sega mega cd2

  13. #1498
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2756 Εμφάνιση μηνυμάτων
    trident
    Μια τέτοια είχα κι εγώ το 1995 σε Cyrix 686 100Mhz Είχα όμως και PS1 αργότερα, και είχε μείνει και ένα Mega Drive
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  14. #1499
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Ναι καπου εκει. p.100,trident, 1,2gb σκληρο. Ενα 14αρι μονιτορ, m/s ποντικι/πληκτρολογιο. Δεν θυμαμαι τα υπολοιπα. Και 2 plextor cd, player, recorder. Το recorder κοστιζε περιπου 140000 δρχ, ενω ολο το υπολοιπο ΠιΣι 120. Κονσολες πολλες και διαφορες. Εχουν μηνει Megadrive/CD 2, PSX, X-box δουλευουν μια χαρα, Atari 2600, Microgenius θελουν επισκευη

  15. #1500
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.991
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα ένα γρήγορο τεστάκι στο Back 4 Blood στο πιο παλιό μηχάνημα που έχω, με 2500Κ+7950.

    1920X1080, epic από την αρχή + high settings @4:57 και μετά

    (not monetized χομπίστικο κανάλι)



    Αν και στο epic ζορίζεται λιγάκι (still playable), στο high τρέχει 50-70fps σε outdoors section κιόλας.

    Meanwhile, στο κονσολε λαντ.....



    30fps σε PS4, PS4 PRO, XBOX ONE S/X!

    Θα θυμίσω απλώς ότι ο 2500Κ σε μερικούς μήνες γίνεται 11 χρονών και η 7950 γίνεται 10 χρονών!

    Για να το πω αλλιώς, ο 2500Κ υπήρχε για 3 χρόνια μέσα στη ζωή του PS3 και η 7950 υπήρχε για 2 χρονια μέσα στη ζωή του PS3. Του PS3!

    Πως το τρέχει το Back 4 Blood το PS3 είπαμε.....; Ακριβώς....!

    Αφήστε αυτό το νεροχύτη να μπει μέσα! (είναι καλύτερο στα Αγγλικά! )

    ΥΓ. A! Και το μηχάνημα έπαιζε και έκανε και το recoding ταυτόχρονα. Δεν έχω εγγραφέα εκεί δυστυχώς, καθότι είναι μηχάνημα εξοχικού.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 100 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 8090959899100101102105110120 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας