Σελ. 2 από 189 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 2835
  1. #16
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα εύκολα να απαντήσω πως "δε παίζω fps"...
    Υπάρχουν πολλά games που δεν είναι fps, και όμως απαιτούν στόχευση ακριβείας (π.χ. Witcher 3, Assassin's Creed Odyssey, Ghost Recon Wildlands/Breakpoint κλπ.).

    Σε αυτά στοχεύεις με το gamepad της κονσόλας;

    Ξέρεις πώς γελώ τρανταχτά μαζί σου, γιατί εγώ στοχεύω με το Razer ποντίκι μου;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι δεν έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις και πρέπει να σταματήσουν αλλά γιατί πρέπει να υπάρχει μια σωστή επιλογή; Για μένα το ακροατήριο είναι διαφορετικό και οι προτιμήσεις και εμπειρίες στις παραπάνω ιστορίες επαληθεύουν ακριβώς αυτό.
    Δεν υπαρχει σωστη επιλογη,οτι βολευει η αρεσει στον κα8'ενα.Το προβλημα ειναι η αδικη κατηγοριοποιηση ειτε προκειται για console η pc gamer.

    - - - Updated - - -

    Σε αυτά στοχεύεις με το gamepad της κονσόλας;
    Ημαρτον μια χαρα παιζεις action games με χειριστηρια για την ακριβεια οι περισσοτεροι (συμπεριλαμβανομενου και εμου) τα προτιμουν.Για fps/rpg/strategy εχεις δικιο για τα mouse/keyboards αν και οπως αναφερ8ηκε σιγα σιγα αλλαζει κι αυτο...

  3. #18
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά games που δεν είναι fps, και όμως απαιτούν στόχευση ακριβείας (π.χ. Witcher 3, Assassin's Creed Odyssey, Ghost Recon Wildlands/Breakpoint κλπ.).

    Σε αυτά στοχεύεις με το gamepad της κονσόλας;

    Ξέρεις πώς γελώ τρανταχτά μαζί σου, γιατί εγώ στοχεύω με το Razer ποντίκι μου;
    Who cares, ελεύθερος είσαι να γελάσεις όσο θες. Έχω ήδη σχολιάσει για keyboard/mouse ενώ σου έδωσε εξτραδάκι και ο OrderlordTank.
    Κατά τ'άλλα εύχομαι εκτός από maintenance να παίζεις και λίγο στο χρόνο που σου απομένει. Κρίμα είναι τόσα χρήματα για το hardware και για το Razer ποντίκι σου και να σου σκάει το pc μετά από windows update. Τη προσευχη σου μη ξεχνάς μόνο και έχουμε κανένα ευτράπελο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 23-10-19 στις 17:06.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά games που δεν είναι fps, και όμως απαιτούν στόχευση ακριβείας (π.χ. Witcher 3, Assassin's Creed Odyssey, Ghost Recon Wildlands/Breakpoint κλπ.).

    Σε αυτά στοχεύεις με το gamepad της κονσόλας;

    Ξέρεις πώς γελώ τρανταχτά μαζί σου, γιατί εγώ στοχεύω με το Razer ποντίκι μου;
    στοιχημα οτι το headshot μου πανω απ'την ασπιδα του Αθηναιου ειναι πιο γρηγορο απ'το δικο σου με το razer ποντικι σου.

  5. #20
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Η συζήτηση νομίζω ότι πρέπει να χωριστεί σε 2 πλαίσια:

    α) Προσωπική εμπειρία και προτιμήσεις και

    β) Αντικειμενικές παρατηρήσεις

    Δεν έχω χρόνο να καθίσω να γράφω με τις ώρες, όμως το α) προφανώς είναι ό,τι επιλέγει ο καθένας με τις προτιμήσεις του. Είτε επειδή δεν έχει τον προϋπολογισμό για PC, είτε επειδή θέλει ΜΒ+ΚΒ αντί για controller, ή επειδή θέλει να έχει το επόμενο Last of Us ή Halo και άρα κονσόλα και πάλι κονσόλα

    Το β) είναι το πιο ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου. Ξαναλέω, δεν έχω χρόνο όμως ενδεικτικά ως προς το β):

    1. Ναι, μπορεί σε απόλυτους όρους το PC να είναι ακριβότερο από κονσόλα. Ή είναι έτσι; Επειδή, και κονσόλα αν θέλει κανείς να πιάσει ό,τι μπορεί να πιάσει από τα μειωμένα σε ποιότητα και βάθος γραφικά της, δεν θα χρειαστεί μια τηλεόραση της προκοπής; Και άρα, τηλεόραση+κονσόλα λίγο πολύ σε κόστος είναι περίπου όσο ένα μέτριο (προς καλό) PC. Αλλά, προφανώς το PC έχει και πολλαπλή χρηστικότητα, αν και εδώ αρχίζω να μπαίνω στην περιοχή του α) και δεν συνεχίζω. Πάντως, είναι γεγονός ότι το PC σίγουρα έχει περισσότερες και ευρύτερες χρηστικές επιλογές συγκριτικά με κονσόλα

    Επίσης, παρεκτός και αν η σύγκριση είναι από το μηδέν, το PC συνήθως αναβαθμίζεται μετά την αρχική επένδυση. Ιδιαίτερα τη σήμερον όπου πλέον με μια πολύ decent (και πολύ πλέον φθηνή) μητρική + επεξεργαστή, το μόνο που ενδεχομένως κανείς να χρειαστεί κάθε 5 χρόνια είναι μια κάρτα γραφικών. Σε high-end συστήματα, αφήστε το. Σύστημα του 2008 (βέβαια πολύ high-end) ακόμα τρέχει μια χαρά και AC Odyssey στο high με μια 1060, αυτό έχω Ελλάδα.

    2. Σίγουρα, αδιαμφισβήτητα, το PC gaming προσφέρει πολύ περισσότερες επιλογές σε εύρος παιχνιδιών. Αν και προφανώς είναι συνάρτηση του α) για τον καθένα μας, παραμένει γεγονός ότι με το PC κανείς μπορεί να πιάσει και ΜΜΟ και στρατηγική (και simulators), ενώ παράλληλα το PC στο gaming είναι πολύ πιο ελβετικός σουγιάς
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #21
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    PC δαγκωτό.

    Έχοντας χάσει επαφή με το gaming για χρόνια πέρυσι πήρα ένα gaming laptop (όχι κορυφαίο αλλά good enough) είπα να παίξω 2-3 παιχνίδια έτσι για τα παλιά.

    Ένα από αυτά ήταν το Ride 3 αφού είχα παίξει το 2 με φίλους σε Playstation. Όταν το πήρα και το έπαιξα λέω στο φίλο με το PS ότι πρέπει οπωσδήποτε να το πάρει γιατί είναι κλάσεις ανώτερο από το 2.

    Το ξενέρωμα που έφαγε ήταν επικό

    Το κόστος είναι μεγαλύτερο (όχι εξωφρενικά όμως) αλλά η διαφορά τεράστια.


  7. #22
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ναι, μπορεί σε απόλυτους όρους το PC να είναι ακριβότερο από κονσόλα. Ή είναι έτσι; Επειδή, και κονσόλα αν θέλει κανείς να πιάσει ό,τι μπορεί να πιάσει από τα μειωμένα σε ποιότητα και βάθος γραφικά της, δεν θα χρειαστεί μια τηλεόραση της προκοπής; Και άρα, τηλεόραση+κονσόλα λίγο πολύ σε κόστος είναι περίπου όσο ένα μέτριο (προς καλό) PC.
    TV/Monitor (πλέον δεν έχει καν διαφορά) τα θεωρούμε δεδομένα είτε σε κονσόλα είτε σε PC για να είναι δίκαιη η σύγκριση σε επίπεδο hardware/περιφερειακών/παιχνιδιών/υπηρεσιών. Με δεδομένο αυτό, δεν υφίσταται κάποια επιπλέον χρέωση εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά, προφανώς το PC έχει και πολλαπλή χρηστικότητα, αν και εδώ αρχίζω να μπαίνω στην περιοχή του α) και δεν συνεχίζω. Πάντως, είναι γεγονός ότι το PC σίγουρα έχει περισσότερες και ευρύτερες χρηστικές επιλογές συγκριτικά με κονσόλα
    Είμαστε στο 2019 και πλέον θεωρούμε δεδομένη την ύπαρξη υπολογιστή με πρόσβαση στο internet (να μιλούσαμε για εποχή PS2 να το δεχθώ).
    Με δεδομένο αυτό, δεν υφίσταται κάτι διαφορετικό στο θέμα επιλογών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, παρεκτός και αν η σύγκριση είναι από το μηδέν, το PC συνήθως αναβαθμίζεται μετά την αρχική επένδυση. Ιδιαίτερα τη σήμερον όπου πλέον με μια πολύ decent (και πολύ πλέον φθηνή) μητρική + επεξεργαστή, το μόνο που ενδεχομένως κανείς να χρειαστεί κάθε 5 χρόνια είναι μια κάρτα γραφικών. Σε high-end συστήματα, αφήστε το. Σύστημα του 2008 (βέβαια πολύ high-end) ακόμα τρέχει μια χαρά και AC Odyssey στο high με μια 1060, αυτό έχω Ελλάδα.
    Έχουμε πλέον αρκετά παραδείγματα και νομίζω είναι ξεκάθαρο πως η αγορά κονσόλας @ release date είναι αρκετά πιο συμφέρουσα από την αγορά εφάμιλου υπολογιστή @ release date κονσόλας + μετέπειτα αναβαθμίσεις. Πλέον είμαστε σε θέση ιστορικά να το αποδείξουμε, αν κάποιος θέλει να βάλουμε κάτω τα νούμερα, ευχαρίστως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Σίγουρα, αδιαμφισβήτητα, το PC gaming προσφέρει πολύ περισσότερες επιλογές σε εύρος παιχνιδιών. Αν και προφανώς είναι συνάρτηση του α) για τον καθένα μας, παραμένει γεγονός ότι με το PC κανείς μπορεί να πιάσει και ΜΜΟ και στρατηγική (και simulators), ενώ παράλληλα το PC στο gaming είναι πολύ πιο ελβετικός σουγιάς
    Ισχύει αλλά αναμένεται να αλλάξει αλλά ακόμα και αν δεν αλλάξει, ο Ελβετικός σουγιάς εμπεριέχει μπόλικο unfair competition, cheating, random software/OS πονοκεφάλους που δε ζήτησε κανείς και game optimizations που δεν έγιναν ποτέ σωστά. Και δε φτάνει ότι πληρώνεις περισσότερα για αυτά που φαίνονται, πληρώνεις περισσότερα και για αυτά που δε φαίνονται. Ο καθένας χρεώνει διαφορετικά τον ελεύθερο του χρόνο και, χωρίς να χρεώνω πολλά την ώρα, θεωρώ ότι ο χρόνος για το PC δεν αξίζει. Καλύτερα να κοιμάμαι ή, ακόμα καλύτερα, να παίζω από το 1ο λεπτό που σκέφτομαι ότι θέλω να παίξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 23-10-19 στις 19:04.

  8. #23
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    @johnson:

    Έχουμε πλέον αρκετά παραδείγματα και νομίζω είναι ξεκάθαρο πως η αγορά κονσόλας @ release date είναι αρκετά πιο συμφέρουσα από την αγορά εφάμιλου υπολογιστή @ release date κονσόλας + μετέπειτα αναβαθμίσεις. Πλέον είμαστε σε θέση ιστορικά να το αποδείξουμε, αν κάποιος θέλει να βάλουμε κάτω τα νούμερα, ευχαρίστως.
    Πολύ θα με ενδιέφεραν τα νούμερα, αν θέλεις το εξηγείς
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #24
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο PC δεν έχεις αστάθεια στα fps;
    Επίσης, τα 30fps της κονσόλας φαίνονται πολύ πιο smooth από τα 30fps του PC και υπάρχουν λόγοι για αυτό.
    Τέλος, έχει ξεκινήσει η μετάβαση σε 60fps σε κάποια παιχνίδια (PS4 pro, xbox one X) οπότε δε θα στέκει κάτι τέτοιο για την επόμενη γενιά που αναμένεται να τρέχει 60 fps.
    Επειδή είμαι χομπίστας, έχω αφιερώσει απεριόριστο χρόνο σε benchmarks, frametimes, 1% lows, 0.1% lows και όλα τα παρελκόμενα ποσοστά. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τη μέθοδο του RTSS για κλείδωμα στα 60fps. Όταν ο dev έχει προγραμματίσει το παιχνίδι του σωστά, δε χρειάζεται να κάνει κάποιος τίποτα από όλα αυτά. Τα όποια παιχνίδια ενδεχομένως έχουν πρόβλημα, έγκειται ακριβώς στο lazy programming, όπου και εκεί δημιουργεί πρόβλημα η κονσόλα.

    Υπάρχουν πολλοί τρόποι για ομαλοποίηση και αυτό είναι ένα από τα καλά του PC. Επεμβαίνεις όπως θες. Δε ξέρω γιατί το βλέπεις σα κακό. Είναι challenge. Δεν είμαστε 15χρονών να μη μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Επίσης υπάρχουν εδώ και χρόνια τεχνολογίες όπως το freesync, gsync που λύνουν πολλά από αυτά τα προβλήματα, για όσους δε μπορούν να ψαχτούν...! Τα PS4 pro, xbox one X ήταν βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση.

    Και πάλι όμως θα επαναλάβω, ότι άμα το PC είναι σωστά συντηρημένο και αναβαθμισμένο (200 ευρώ το χρόνο) δεν έχει κανένα από αυτά τα προβλήματα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δεν είπε το αντίθετο, αλλά αυτή είναι η κατάσταση. Σωστή παρατήρηση αλλά δεν ωφελεί κάπως τη συζήτηση.



    Ωραία όλα αυτά αλλά αφορούν εσένα και μόνο εσένα. Επίσης δε θεωρώ ότι ωφελεί κάπως τη γενικότερη συζήτηση.



    Και πάλι σωστή η παρατήρηση η lowest common denominator αλλά κανείς δε πανηγυρίζει για αυτό. Και πάλι είναι μια κατάσταση που δεχόμαστε as-is και πάλι θεωρώ ότι δεν ωφελεί κάπως τη γενικότερη συζήτηση αυτή η παρατήρηση.



    Πάλι αυτό αφορά εσένα και μόνο εσένα. Επίσης δε θεωρώ ότι ωφελεί κάπως τη γενικότερη συζήτηση.
    Εμ οκ, μιας και γράφω εγώ εκφράζω προσωπικές απόψεις προφανώς, οι οποίες τυγχάνει να ταυτίζονται εν μέρη η πλήρως, με τους χρήστες PC.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε στο 2019 και όλοι πλέον έχουμε έναν (πλέον αρκετά φθηνό) υπολογιστή που εκτός από την αδυναμία του να παίξει σύγχρονο gaming μπορεί να καταφέρει με άνεση όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις (καθώς και τα λίγο παλιά παιχνίδια). Ποιο είναι το πλεονέκτημα ακριβώς; Ότι θα γυρίσω από HDMI2 (κονσόλα) σε HDMI1 (PC); Νομίζω μπορεί ο μέσος gamer να ζήσει με αυτό το κακό.
    Plus, έχεις δωρεάν παιχνίδια και στις κονσόλες.
    To πλεονέκτημα είναι ότι έχεις συμβατότητα που πάει 20 χρόνια πίσω τουλάχιστον, καθώς επίσης και ο ανταγωνισμός των διάφορων stores μεταξύ τους. Δε ξέρω ούτε και εγώ πόσα free παιχνίδια έχω από τα διάφορα Play stores. Όχι σαβούρες, παιχνίδια του 20άρικου+. Όσο για τα "δωρεάν" παιχνίδια του xbox live gold, πρέπει να αστειεύεσαι έτσι; Είναι δωρεάν η xbox live gold υπηρεσία και οι αντίστοιχες του playstation, που πρέπει να τις πληρώσετε για να κάνετε τα αυτονόητα; Δηλαδή να παίξετε Online;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο hardware δεν ενδιαφέρει κανέναν gamer και δεν είναι καθόλου δεδομένο πως το καλύτερο hardware ισοδυναμεί σε αυτό που πραγματικά ενδιαφέρει τον gamer, δηλαδή τη gaming εμπειρία. Πάρε μια 7850 που είναι πιο δυνατή από την GPU του PS4 καθώς και τον αντίστοιχο επεξεργαστή δυναμικότητας ανάλογης του PS4 και δοκίμασε να παίξεις σύγχρονο παιχνίδι, έστω στα settings του PS4. Θα κλάψεις. Για να μη πω ότι μερικά μπορεί να μη τρέξουν καν (πχ. RDR2). Εύκολα βγαίνει off το επιχείρημα του καλύτερου hardware στο PC = καλύτερο gaming καθώς υπάρχουν παιχνίδια που δε θα έχεις καθόλου gaming ακόμα και με καλύτερο και πιο ακριβοπληρωμένο (συνολικά) hardware.
    Εξ ορισμού το καλύτερο hardware προσφέρει καλύτερη gaming εμπειρία. Δε ξέρω γιατί αμφισβητείς τα αυτονόητα. Αν και μπορώ να δεχτώ εν μέρη, ότι αντίστοιχο hardware στο PC, μπορεί να έχει χαμηλότερες επιδόσεις λόγω overhead και λιγότερου optimziation (dev fault), αυτό καλύπτεται με την άμεση παλαίωση και απαξίωση του console hardware.

    To pitcairn (base gpu tech των τωρινών κονσολών) βγήκε τον Μάρτιο του 2012 και μπήκε στο PS4 τον Φεβρουάριο του 2013 και στο XBOX One, το Νοέμβριο του 2013. Σημείωσε ότι ήδη υπήρχε από τον Ιανουάριο του 2012 το Tahiti (7950/70) που ήταν ήδη 50-60% ταχύτερο. Δηλαδή βγήκαν ήδη με hardware μια γενιά πίσω.

    Δε ξέρω τι μπορεί να κάνει μια 7850 σήμερα, μιας και δεν έχω καμία, αλλά η 7950 που έχω, μια χαρά παίζει παιχνιδάκια. Μεγάλο πρόβλημα στις παλιές κάρτες, είναι ότι δεν έχουν unified memory με το σύστημα και έτσι έχουν βασικό framebuffer limit. Τα 3GB της 7950 αντέχουν ακόμα καλά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η αλλαγή μιας GPU θα σου κοστίσει όσο μισή (μπορεί και παραπάνω) κονσόλα.
    Άσε που δεν είναι δεδομένο ότι πετάς τη κονσόλα στα σκουπίδια. Υπάρχουν πράματα που χαλάνε σε κονσόλα και διορθώνονται (πχ. drive, τροφοδοσία κλπ.).
    Ε ναι. Αυτό λέμε. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Πληρώνεις για ποιότητα και παίρνεις ποιότητα. Υπάρχουν parts στο PC που έχουν πολλαπλάσια εγγύηση σε συνδυασμό με την πολλαπλάσια ταχύτητα. Τροφοδοτικά και ssds με εγγύηση δεκαετίας, μνήμες lifetime, μητρικές, κάρτες γραφικών, επεξεργαστές και δίσκοι με εγγυήσεις τριετίας, καλύτεροι δίσκοι με εγγύηση πενταετίας, you name it.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσα εύκολα να απαντήσω πως "δε παίζω fps" όπως εσύ είπες "δε παίζεις fifa/pro" και να είμαστε πάτσι.
    Αλλά δε θα το κάνω γιατί έτσι θα είναι σα να μιλάω για τον εαυτό μου, όπως έκανες εσύ.
    Θα το δεχόμουν, δεν έχω θέμα. Άμα θες να παίζεις fifa και pro, έχεις κάνει την κατάλληλη επιλογή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απουσία πληκτρολόγιου και ποντικιού είναι μεγάλο θέμα για τις μέχρι τώρα κονσόλες αλλά αυτό ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει και λογικά δε θα υπάρχει τέτοιο θέμα στην επόμενη γενιά.
    Άμα το φτιάξουν αυτό και διατηρήσουν και συμβατότητα με παλαιότερα παιχνίδια (δυο-τρια που θα ήθελα να παίξω, αλλά δεν καίγομαι) θα το σκεφτώ για κονσόλα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όμως μέχρι τώρα εγώ απάντησα στα δικές σου παρατηρήσεις, θα ήθελα τις δικές σου απαντήσεις στις παρακάτω παρατηρήσεις:

    - Η κονσόλα δεν έχει Windows Updates και γενικότερα δε χρειάζονται άσχετο/άκυρο maintenance (Χαμένος gaming χρόνος no1)
    - Η κονσόλα δε θέλει συγκεκριμένους/νέους drivers για το maximum performance (Χαμένος gaming χρόνος no2)
    - Η κονσόλα δε χρειάζεται OC profiles για το maximum performance (Χαμένος gaming χρόνος no3)
    - Η κονσόλα δε θα σου διαμαρτυρηθεί ποτέ ότι λείπει το "τρέχαγύρευε.dll" όταν πας να παίξεις ένα παιχνίδι (Χαμένος gaming χρόνος no4)
    - Η κονσόλα δεν έχει graphics options με 700 επιλογές αλλά ούτε και benchmark για να δεις αν έχεις πετύχει καλές ρυθμίσεις για το PC σου. Την δουλειά αυτή στη κονσόλα την έχουν κάνει άλλοι για σένα, ήδη. (Χαμένος gaming χρόνος no5)
    - Η κονσόλα δε θα φάει BSOD ενώ παίζεις και ακόμα και αν πάθει κάτι, δε συγκρίνεται το failure rate με το αντίστοιχο του PC (Χαμένος gaming χρόνος no6)
    - Η κονσόλα έρχεται bundled με ποιοτικό ασύρματο χειριστήριο. Στο PC τα περιφερειακά είναι ένα επιπλέον κόστος.
    - Η κονσόλα έρχεται με controller specs και controller implementation που χρησιμοποιεί το 99,99% όλων των παικτών, με αποτέλεσμα την εξασφάλιση
    της δίκαιης συμμετοχής σε competitive games. Στον PC το budget μπορεί να παίξει ρόλο.
    - Η κονσόλα έχει εξασφαλισμένη και όμοια gaming εμπειρία με αποτέλεσμα να ευνοεί το fair competition, ακόμα και αν δεν είναι πάντα συγκρίσιμη με αυτή ενός καλού PC.
    - Η κονσόλα δε πρόκειται ποτέ να σταματήσει να παίζει σωστά με το χειριστήριο σου, σε αντίθεση με τον υπολογιστή που σε μερικά παιχνίδια πρέπει να γίνεις hacker για να καταφέρεις να παίξεις. (Χαμένος gaming χρόνος no7)
    - Η κονσόλα δε χρειάζεται button remapping, είναι ήδη σωστά. (Χαμένος gaming χρόνος no8)
    - Η κονσόλα έρχεται κλειδωμένη με αποτέλεσμα την εξασφάλιση της μη ύπαρξης active cheats στα παιχνίδια.
    Στο PC επικρατεί ο κακός χαμός από cheats και hacks όλων των ειδών.
    - Η κονσόλα καίει λιγότερο ρεύμα (από υπολογιστή αντίστοιχης εποχής/τεχνολογίας)
    - Η κονσόλα μπαίνει πολύ ευκολότερα σε σαλόνι ενώ για να παίξεις δε χρειάζεται ποτέ να σηκωθείς από τον καναπέ
    - Η κονσόλα έχει πιο γρήγορα release και σε μερικές περιπτώσεις είναι χρόνια μπροστά το release
    - Η κονσόλα έχει πάντα τη latest-gen έκδοση του παιχνιδιού (σε αντίθεση με τον υπολογιστή που σε κάποιες περιπτώσεις βγάζει παιχνίδια σε previous-gen εκδόσεις για μερικά χρόνια)
    - Η κονσόλα είναι καθαρά για gaming και το software της έχει στηθεί με τέτοιο τρόπο που σου προσφέρει one-click ευκολίες για να χαρείς στο απόλυτο το μοναδικό σκοπό της, το gaming.
    -Το PC σαν σοβαρό σύστημα, έχει σοβαρό λειτουργικό. Δεν είναι μόνο για μπλιμπλίκια αν και αυτό το κάνει καλύτερα. Τα updates γίνονται μόνα τους. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    -Οι drivers σου βγάζουν ειδοποίηση και γίνονται update μόνοι τους, με ένα κλικ. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    -Δε χρειάζεται κανένα OC, αν το σύστημα είναι σωστής τεχνολογίας. Δηλαδή επεξεργαστής τετραετίας και κάρτα διετίας. Μηδενικός χαμένος χρόνος, αν έχεις σωστό σύστημα. Αλλά ακόμα και αν δεν έχεις, το OC μπορεί να σου δώσει χρόνο ζωής. Γλυτώνεις χρήμα, επενδύοντας χρόνο. Να θέλει πέντε λεπτά να γίνει, ζήτημα είναι. Ακόμα και η 7850 που αναφέρεις, έπαιρνε 50% overclock, με ένα κλικ στο Afterburner. Στις κονσόλες δεν...επειδή είναι κονσόλες.
    -Παιχνίδια που κατεβαίνουν από τα διάφορα stores, δεν έχουν κανένα θέμα με dlls. Είναι όλα ενημερωμένα. Τις περισσότερες φορές, αφού έχουν εγκατασταθεί δυο-τρια παιχνίδια, έχουν ενημερωθεί όλες οι βιβλιοθήκες. Άλλος ένας μηδενικός χρόνος χαμένος.
    -Οι 700 επιλογές στα γραφικά, μόνο καλές μπορεί να είναι, γιατί μπορείς να επιλέξεις εσύ, πως θα παίξεις. Αν η αφαίρεση του δικαιώματος της επιλογής, είναι κάτι που το προτιμάς, πάω πάσο. Ακόμα και εκεί όμως, οι drivers πλεον έχουν αυτόματη ρύθμιση των παιχνιδιών που βρίσκουν στο σύστημα. Αυτόματα. Για αυτούς που είναι τελείως άμπαλοι. Μηδενικός χρόνος χαμένος.
    -Η κονσόλα δεν έχει BSOD, αλλά έχει ring of death. Όπερ σημαίνει, ότι άμα το pc είναι σαράβαλο, δε φταίει το pc, αλλά ο χρήστης. Εγώ γιατί δεν έχω BSOD εδώ και δε ξέρω πόσα χρόνια δηλαδή; Γιατί αγοράζω ποιοτικά πράγματα και ξέρω τι μου γίνεται. Αν εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι ο χρήστης του PC, πρέπει να έχει IQ διπλάσιο της αμοιβάδας, για να δουλεύει το σύστημα του σωστά, μπορώ να το παραδεχτώ.
    -Μπορεί να πληρώνεις το χειριστήριο στο PC, που μη γελιέσαι δεν είναι τσάμπα στην κονσόλα, το πληρώνεις και αυτό, απλά αποδεχόμενος ότι παίρνεις υποδεέστερο μηχάνημα γενικότερα, αλλά έχεις πληθώρα συμβατών χειριστηρίων να πάρεις. Προσωπικά δεν έχω καν χειριστήριο. Mouse+kb είναι το φαγητό μου και έχω κάμποσα από δαύτα.
    -Το ότι το διαφορετικό hardware μπορεί να παίξει ρόλο σε competitive gaming είναι λογικό, αλλά δε σου φταίει κανείς, αν πας να μπεις σε πίστα F1 με De Chevaux! Το αν το κάνεις λάθος, δε φταίει το PC.
    -Υπάρχει ολόκληρο API για τα game controllers της Microsoft, καθώς και πάμπολλα χειριστήρια συμβατά με αυτό. Αμα ο dev είναι άμπαλος, δε φταίει το PC.
    -Για τα hacks μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά υπάρχουν διάφοροι μηχανισμοί ασφαλείας και στο PC.
    -Η κονσόλα καίει λιγότερο ρεύμα, γιατί δεν έχει τα απαραίτητα transistors για να τρέξει τα παιχνίδια σωστά. Επίσης όπως είπαμε βγαίνει στην αγορά με ήδη depreciated hardware, οπότε το argument δεν ισχύει. Το PC έχει ήδη ένα Fab process μετά, όταν θα έχει βγει η κονσόλα.
    -Η κονσόλα πιάνει λιγότερο χώρο, γιατί έχει λειψό hardware. Υπάρχουν mini κουτακια για PC, που μπορείς να στήσεις μηχάνημα μια σταλιά, που είναι 5-10 φορές ισχυρότερο.
    -Τα γρήγορα release προσωπικά δε με ενδιαφέρουν. Δεν είμαι 15χρονών. Με ενδιαφέρει η ποιότητα.
    -Οι one click ευκολίες έχουν έντονη δόση ερασιτεχνισμού και νοητική ικανότητα ecoli. Όπως είπαμε όμως, το ίδιο μπορεί να κάνει και το PC. Install από το store, detect από το driver, auto setup, play. Αυτό είναι κατάντια, δεν είναι feature.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, η κονσόλα είναι πιο φθηνή στην αγορά, πιο φθηνή στις αναβαθμίσεις (μηδέν κόστος) και τουλάχιστον το ίδιο φθηνή στην αγορά παιχνιδιών+υπηρεσιών (λόγω game sharing).

    Πραγματικά το PC gaming καταλήγει να είναι για αυτούς που έχουν πολλά χρήματα για ξόδεμα, χομπίστες του hardware και των αναβαθμίσεων που έχουν αναλογικά πολύ ελεύθερο χρόνο για maintenance και περαιτέρω ντάντεμα και φετίχ με τα σούπερ ντούπερ γραφικά και τις πανάκριβες οθόνες να χτυπάνε 144hz, χωρίς καν να τους ενδιαφέρει αν οι άλλοι online παίκτες στο κόσμο έχουν αντίστοιχο performance/experience/πλεονέκτημα.

    Στη κονσόλα πληρώνεις λίγα, την ανοίγεις, παίζεις όπως όλοι, πας για ύπνο. That's it.

    Spoiler:
    Έχω current gen κονσόλα και σύγχρονο υπολογιστή.
    Game sharing μπορείς να κάνεις και στο PC (steam). Για να μη πω ότι μπορείς να αγοράσεις pre activated παιχνίδια από το ebay (ok offline μονο) με τιμή χώμα, αλλά εκεί πάμε αλλού.... Και πάλι όμως είναι επιλογή, κάτι που στην κονσόλα δεν...

    Φτηνή στην αγορά είναι γιατί σε ξεζουμίζουν αλλιώς. Πόσο κάνουν ας πούμε 6 χρόνια συνδρομής; Και έχεις και μηδενικές επιλογές customization, που πάνε χέρι χέρι με χαμηλότερη ποιότητα εμπειρίας, λόγω κακού hardware.

    Όντως το PC μπορεί να σου φάει χρόνο αν το επιλέξεις ή όχι αν δε το επιλέξεις. Ε-ΠΙ-ΛΟ-ΓΕΣ. Κάτι που στην κονσόλα δεν έχεις.

    Για το competive gaming τα είπαμε. Δεν πας ξεβράκωτος στα αγγούρια, αλλά δεν κάνει το καλό μηχάνημα τον παίχτη. Όποιος νομίζει ότι εχει αντανακλαστικά T800, ας τα σκάει όπως αρέσκεται. Και πάλι ερχόμαστε στο θέμα επιλογές. Με την κονσόλα δεν έχεις επιλογές. Δέχεσαι ότι σου χώσουν στο λαιμό και πάπαλα. Λες και ευχαριστώ και κοιμάσαι ευτυχισμένος.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  10. #25
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλή επιτυχία και πολλά respect σε όσους το διαβάσουν όλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι χομπίστας, έχω αφιερώσει απεριόριστο χρόνο σε benchmarks, frametimes, 1% lows, 0.1% lows και όλα τα παρελκόμενα ποσοστά. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τη μέθοδο του RTSS για κλείδωμα στα 60fps.
    Gamer != χομπίστας. Μπράβο που είσαι χομπίστας, αλλά ο gamer δεν είναι απαραίτητα. Δεν ωφελεί στη συζήτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν ο dev έχει προγραμματίσει το παιχνίδι του σωστά, δε χρειάζεται να κάνει κάποιος τίποτα από όλα αυτά. Τα όποια παιχνίδια ενδεχομένως έχουν πρόβλημα, έγκειται ακριβώς στο lazy programming, όπου και εκεί δημιουργεί πρόβλημα η κονσόλα.
    Gamer != DEV. Επίσης δεν ωφελεί στη συζήτηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλοί τρόποι για ομαλοποίηση και αυτό είναι ένα από τα καλά του PC. Επεμβαίνεις όπως θες. Δε ξέρω γιατί το βλέπεις σα κακό. Είναι challenge.
    Δεν είπα ότι είναι κακό γενικά, είναι κακό από τη σκοπιά του Gamer ακριβώς γιατί Gamer != Χομπίστας.
    Μη σκέφτεσαι συνέχεια το τι αρέσει σε σένα. Ο σκέτο Gamer θέλει μόνο να παίξει τη στιγμή που βάζει το δισκάκι μέσα, όχι να τρέξει benchmark.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαστε 15χρονών να μη μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
    Αυτό είναι κάπως άστοχο δεδομένου ότι:
    - το Gaming δε προυποθέτει εξ'ορισμού καμία μα καμία γνώση υπολογιστών
    - οι ανήλικοι αποτελούν τεράστιο κομμάτι της πίτας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης υπάρχουν εδώ και χρόνια τεχνολογίες όπως το freesync, gsync που λύνουν πολλά από αυτά τα προβλήματα, για όσους δε μπορούν να ψαχτούν...! Τα PS4 pro, xbox one X ήταν βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση.
    Δεδομένου πως το One X ήδη υποστηρίζει Freesync 2, πιστεύω πως ναι, είναι κομπλέ σε αυτό το κομμάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πάλι όμως θα επαναλάβω, ότι άμα το PC είναι σωστά συντηρημένο και αναβαθμισμένο (200 ευρώ το χρόνο) δεν έχει κανένα από αυτά τα προβλήματα.
    Δε βλέπω πως τα χρήματα μπορούν να λύσουν πολλά από τα προβλήματα της λίστας-κατεβατό που ανεφερα και σχολίασες και λογικά θα απαντησω στη συνέχεια αυτού του μηνύματος. Σε κάθε περίπτωση, 200ευρώ χωρίς καν τα παιχνίδια είναι way too much.

    Αν αγόρασες νέο υπολογιστή τέλη του 2013 με χαρακτηριστικά PS4 και το κουτί σου κόστισε (ενδεικτικά) πες γύρω στα 500ευρώ, τότε έχεις ήδη βάλει επάνω του άλλα 6χ200ευρώ [2014 - 2019] = 1200ευρώ για αναβαθμίσεις ώστε να μένεις up to date. Δηλαδή μιλάμε για ένα συνολικό ποσό των 1700ευρώ τη στιγμή που η κονσόλα είχε κόστος 400ευρώ. Έρχεται το 2020 που εσύ θα πας +200ευρώ, συνολικά στα 1900ευρώ τη στιγμή που ο κονσολάκιας θα αγοράσει το PS5 με κάνα 500άρικο. Εσύ θα έχεις δώσει 1900ευρώ για να παίζεις όλα full 7+ χρόνια ενώ ο κονσολάκιας θα έχει δώσει σύνολο 900 ευρώ, ούτε καν τα μισά, για να παίζει 2 γενιές (τουλάχιστον 13 χρόνια) από ΟΚ έως καλά (τα πρώτα χρόνια)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμ οκ, μιας και γράφω εγώ εκφράζω προσωπικές απόψεις προφανώς, οι οποίες τυγχάνει να ταυτίζονται εν μέρη η πλήρως, με τους χρήστες PC.
    Είμαι power user του PC, έχω σπουδάσει σχετικά, ξεκίνησα από μικρό παιδί χομπίστας και γενικά έχω μεγάλωσει ως κλασσικός "κομπιουτεράκιας".
    Ωστόσο. αν και καταλαβαίνω όλα αυτά που λες (και σε σημεία νιώθω την όρεξη σου για πείραγμα και γενικότερο χέριασμα) σε καμία περίπτωση δε ταυτίζεται η άποψη σου με τη δική μου "pure gamer" άποψη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πλεονέκτημα είναι ότι έχεις συμβατότητα που πάει 20 χρόνια πίσω τουλάχιστον, καθώς επίσης και ο ανταγωνισμός των διάφορων stores μεταξύ τους. Δε ξέρω ούτε και εγώ πόσα free παιχνίδια έχω από τα διάφορα Play stores. Όχι σαβούρες, παιχνίδια του 20άρικου+.
    Τα παλιά παιχνίδια που πάνε 20+ χρόνια πίσω τα παίζουμε όλοι μας (και οι pure κονσολάκιδες) με τους existing (σχεδόν legacy) υπολογιστές,
    Τη τελευταία δεκαετία λάπτοπ αγόρασε και η κουτσή μαρία. Για να μην αναφέρω emulators σε android κλπ.
    Τα free παιχνίδια από τα stores (που ποτέ δεν είναι κάτι πολύ σύγχρονο) μπορείς να τα κάνεις claim και να τα παίξεις όποτε θες (ή και στο μέλλον). Γενικά πάντως, όταν αγοράζεις φρέσκο hardware θες και φρέσκα παιχνίδια, αλλιώς δεν έχει νόημα η αγορά του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα "δωρεάν" παιχνίδια του xbox live gold, πρέπει να αστειεύεσαι έτσι; Είναι δωρεάν η xbox live gold υπηρεσία και οι αντίστοιχες του playstation, που πρέπει να τις πληρώσετε για να κάνετε τα αυτονόητα; Δηλαδή να παίξετε Online;
    Τι σημασία έχει αν πληρώσω online δεδομένου ότι συνολικά πληρώνω λιγότερα με χρήση του game sharing για online + games μαζί (1), απ'ότι για games μόνο στο PC. Όσο για το game sharing στο PC, δεν έχει καμία σχέση, η εξήγηση παρακάτω.

    Δεδομένου του (1), ναι, είναι δωρεάν τα xbox live gold παιχνίδια ή για να το πω πιο σωστά: εμπεριέχονται στο ήδη υπολογισμένο κόστος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξ ορισμού το καλύτερο hardware προσφέρει καλύτερη gaming εμπειρία. Δε ξέρω γιατί αμφισβητείς τα αυτονόητα. Αν και μπορώ να δεχτώ εν μέρη, ότι αντίστοιχο hardware στο PC, μπορεί να έχει χαμηλότερες επιδόσεις λόγω overhead και λιγότερου optimziation (dev fault), αυτό καλύπτεται με την άμεση παλαίωση και απαξίωση του console hardware.
    Μόλις ανέφερες 2 λόγους που το καλύτερο hardware δεν ισοδυναμεί απαραίτητα με καλύτερη gaming εμπειρία.
    Overhead και λιγότερο optimization. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Το μόνο που έχω να σου πω εδώ είναι ότι δε με ενδιαφέρει αν είναι dev fault, δεν είναι δικό μου πρόβλημα να λύσω, εγώ θέλω απλώς να παίξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    To pitcairn (base gpu tech των τωρινών κονσολών) βγήκε τον Μάρτιο του 2012 και μπήκε στο PS4 τον Φεβρουάριο του 2013 και στο XBOX One, το Νοέμβριο του 2013.
    Πρέπει να καταλάβεις ότι δε μπορείς να αναφέρεις ως παράδειγμα (και ως δείγμα, αλλιώς τι νόημα έχει η αναφορά; ) ένα παντελώς άγνωστο παιχνίδι (εκτός αν κάνω λάθος, πρώτη φορά το ακούω) που έπεσε στη μεταβατική περίοδο που υφίσταται κάθε 6-7 χρόνια που αλλάζουν γενιά οι κονσόλες.
    Εδώ μιλάμε για παιχνίδια που παρακαλάει να παίξει όλος ο κόσμος (GTA, RDR2) και καθυστερούν χρόνο ολόκληρο στο PC, ποιο είναι το pitcairn και το κάθε pitcairn που θα συγκριθεί μαζί του ;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημείωσε ότι ήδη υπήρχε από τον Ιανουάριο του 2012 το Tahiti (7950/70) που ήταν ήδη 50-60% ταχύτερο. Δηλαδή βγήκαν ήδη με hardware μια γενιά πίσω.
    Δεν απασχολεί τον gamer δε πα να κυκλοφορεί με triple way SLI αρκεί να παίζει το παιχνίδι σε μια ΟΚ ποιότητα στα χρήματα που έχει να διαθέσει.
    Launch price η 7950 είχε 449$ και το Playstation 4 στα 399$. Περιττό να πω πως με τη κάρτα γραφικών μόνο δε παίζεις παιχνίδια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι μπορεί να κάνει μια 7850 σήμερα, μιας και δεν έχω καμία, αλλά η 7950 που έχω, μια χαρά παίζει παιχνιδάκια. Μεγάλο πρόβλημα στις παλιές κάρτες, είναι ότι δεν έχουν unified memory με το σύστημα και έτσι έχουν βασικό framebuffer limit. Τα 3GB της 7950 αντέχουν ακόμα καλά.
    Το δέχομαι και ευτυχώς που παίζει ακόμα γιατί κόστισε από μόνη της περισσότερα από τη κονσόλα. Φαντάσου να μην έπαιζε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι. Αυτό λέμε. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Πληρώνεις για ποιότητα και παίρνεις ποιότητα. Υπάρχουν parts στο PC που έχουν πολλαπλάσια εγγύηση σε συνδυασμό με την πολλαπλάσια ταχύτητα. Τροφοδοτικά και ssds με εγγύηση δεκαετίας, μνήμες lifetime, μητρικές, κάρτες γραφικών, επεξεργαστές και δίσκοι με εγγυήσεις τριετίας, καλύτεροι δίσκοι με εγγύηση πενταετίας, you name it.
    Αυτό το ότι πληρώσεις παίρνεις είναι φουλ παρεξηγημένο. Η τιμή του προιόντως δεν είναι καθόλου, μα καθόλου όμως, ανάλογη της απόδοσης του. Υπάρχει το vmf και ποτέ μα ποτέ δεν είναι στα πολύ ακριβά μοντέλα όπου για να κερδίσεις λίγα πληρώνεις πολλά περισσότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα το φτιάξουν αυτό και διατηρήσουν και συμβατότητα με παλαιότερα παιχνίδια (δυο-τρια που θα ήθελα να παίξω, αλλά δεν καίγομαι) θα το σκεφτώ για κονσόλα.
    Αν παίξει πληκτρολόγιο ποντίκι και καλυφθεί η γκάμα των παιχνιδιών που θες να παίζεις σωστά, τότε ναι, εννοείται πως πρέπει να το σκεφτείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το PC σαν σοβαρό σύστημα, έχει σοβαρό λειτουργικό. Δεν είναι μόνο για μπλιμπλίκια αν και αυτό το κάνει καλύτερα. Τα updates γίνονται μόνα τους. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    Τα updates στα Win10 είναι σκέτη αποτυχία. Είναι πολλά τα παραδείγματα, έχουμε γελάσει αρκετά και εδώ στο φόρουμ.
    Μια φορά να σου σπάσει το update, καληνύχτα και ο μηδενικός χρόνος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι drivers σου βγάζουν ειδοποίηση και γίνονται update μόνοι τους, με ένα κλικ. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    κάνε την εγκατάσταση του driver, τσίμπα και το reboot.
    Και μετά βέβαια να εύχεσαι μη τυχόν έσπασε κάτι ή χάλασε το performance σε παιχνίδι που έπαιζε σωστά πριν.
    Δε συμβαίνει συχνά, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα συμβεί και καθόλου. Πρώτη φορά θα είναι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Δε χρειάζεται κανένα OC, αν το σύστημα είναι σωστής τεχνολογίας. Δηλαδή επεξεργαστής τετραετίας και κάρτα διετίας. Μηδενικός χαμένος χρόνος, αν έχεις σωστό σύστημα. Αλλά ακόμα και αν δεν έχεις, το OC μπορεί να σου δώσει χρόνο ζωής. 4. Γλυτώνεις χρήμα, επενδύοντας χρόνο. Να θέλει πέντε λεπτά να γίνει, ζήτημα είναι. Ακόμα και η 7850 που αναφέρεις, έπαιρνε 50% overclock, με ένα κλικ στο Afterburner. Στις κονσόλες δεν...επειδή είναι κονσόλες.
    Γλυτώνεις χρήμα με το OC ενώ έχεις ήδη χαλάσει πολλά περισσότερα και ταυτόχρονα χαλάς το χρόνο σου για stability testing και πιθανότατα και το λογαριασμό της ΔΕΗ σου (τουλάχιστον για CPU OC).
    Όσο για το σωστής τεχνολογίας σύστημα: Μόνο τον επεξεργαστή 4ετίας και τη κάρτα γραφικών 2ετίας να βάλεις, έχεις ξεπεράσει το κόστος της κονσόλας.
    Η 7850 δεν έπαιρνε 50% overclocking, ούτε η Vega56 δε παίρνει τόσο.
    Το γεγονός ότι στις κονσόλες δεν κάνεις OC είναι προτέρημα για τον gamer, όχι μειονέκτημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Παιχνίδια που κατεβαίνουν από τα διάφορα stores, δεν έχουν κανένα θέμα με dlls. Είναι όλα ενημερωμένα. Τις περισσότερες φορές, αφού έχουν εγκατασταθεί δυο-τρια παιχνίδια, έχουν ενημερωθεί όλες οι βιβλιοθήκες. Άλλος ένας μηδενικός χρόνος χαμένος.
    Αυτό ισχύει όπως ακριβώς το λες, δηλαδή μόνο για τα παιχνίδια που έχουν κατέβει από το Store.
    Επίσης, το ότι κατεβαίνουν και αναβαθμίζονται μέσω του store αυτό δε σημαίνει ότι η διαδικασία πάει πάντα καλά.
    https://windowsreport.com/error-updating-steam-game/

    Πρόσφατο παράδειγμα το παρακάτω:
    https://www.ghostarrow.com/efootball...gjc_0014-error

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι 700 επιλογές στα γραφικά, μόνο καλές μπορεί να είναι, γιατί μπορείς να επιλέξεις εσύ, πως θα παίξεις. Αν η αφαίρεση του δικαιώματος της επιλογής, είναι κάτι που το προτιμάς, πάω πάσο. Ακόμα και εκεί όμως, οι drivers πλεον έχουν αυτόματη ρύθμιση των παιχνιδιών που βρίσκουν στο σύστημα. Αυτόματα. Για αυτούς που είναι τελείως άμπαλοι. Μηδενικός χρόνος χαμένος.
    Οι 700 επιλογές δεν είναι καλές καθώς είναι ξεκάθαρα time consuming process του να πειράζεις και να τρέχεις benchmarks μετά.
    Όσο για την ποιότητα της αυτόματης ανίχνευσης των drivers, χα χα, ας γελάσω:
    https://www.reddit.com/r/nvidia/comm...mization_gets/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Η κονσόλα δεν έχει BSOD, αλλά έχει ring of death. Όπερ σημαίνει, ότι άμα το pc είναι σαράβαλο, δε φταίει το pc, αλλά ο χρήστης. Εγώ γιατί δεν έχω BSOD εδώ και δε ξέρω πόσα χρόνια δηλαδή; Γιατί αγοράζω ποιοτικά πράγματα και ξέρω τι μου γίνεται. Αν εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι ο χρήστης του PC, πρέπει να έχει IQ διπλάσιο της αμοιβάδας, για να δουλεύει το σύστημα του σωστά, μπορώ να το παραδεχτώ.
    Όπως όλα τα hardware components, έτσι και οι κονσόλες έχουν failure rate. Το ring of death ήταν χαρακτηριστικό fail state της προηγούμενης γενιάς.
    Δε μπορείς να μου συγκρίνεις το BSOD που είναι κυρίως software error με το ring of death που είναι hardware.
    Αν εξαιρέσεις τον επεξεργαστή, όλα τα υπόλοιπα components του υπολογιστή έχουν fail rate που επίσης δεν είναι καθόλου αμελητέο.
    Θες να θυμηθώ τα reflow στις κάρτες γραφικών; Ή μήπως να θυμηθούμε τις γραμμές στις RTX κάρτες που είναι και πιο πρόσφατο;
    Συνεπώς δεν είναι έγκυρο το επιχείρημα, πόσο μάλλον μετά από μια γενιά κονσολών (PS4, XboxOne) που το fail rate ήταν σχετικά χαμηλό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Μπορεί να πληρώνεις το χειριστήριο στο PC, που μη γελιέσαι δεν είναι τσάμπα στην κονσόλα, το πληρώνεις και αυτό, απλά αποδεχόμενος ότι παίρνεις υποδεέστερο μηχάνημα γενικότερα, αλλά έχεις πληθώρα συμβατών χειριστηρίων να πάρεις. Προσωπικά δεν έχω καν χειριστήριο. Mouse+kb είναι το φαγητό μου και έχω κάμποσα από δαύτα.
    Ο Gamer αγοράζει full bundle χειριστήριο + κονσόλα 400ε launch price το 2013. Δε τον ενδιαφέρει αν τη κονσόλα η microsoft τη πουλάει 100, 200 η 300.
    Μαγκιά της λοιπόν που με 350ε hardware μπορεί και παίζει παιχνίδια που ένα κουτί των 350ευρώ του 2013 δε μπορεί να τα τρέξει ούτε σε slideshow.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το ότι το διαφορετικό hardware μπορεί να παίξει ρόλο σε competitive gaming είναι λογικό, αλλά δε σου φταίει κανείς, αν πας να μπεις σε πίστα F1 με De Chevaux! Το αν το κάνεις λάθος, δε φταίει το PC.
    Εδώ πάλι διαφωνούμε. Δε μπορείς να κατηγορείς τον φτωχό πλην τίμιο gamer της απλής οθόνης, των όχι super smooth fps και του απλού σετ πληκτρολογιου/ποντικιου των 10ευρώ που υπάρχουν άλλοι gamer στο ίδιο παιχνίδι (που θέλει να θεωρείται competitive) που έχουν στη κατοχή τους χρήματα ώστε να παίζουν σε super smooth υπερδιπλάσια fps με gsync support και τούμπανα περιφερειακά με memory + turbo keys και ποντίκι τύπου ρόμποκοπ με 5πλάσιο DPI και 70 περισσότερες λειτουργίες.
    Έχουν γίνει που έχουν γίνει τα μισά παιχνίδια Pay2win, πλέον στον υπολογιστή πάει να γίνει (έστω και σε μικρό βαθμό) και στο hardware Pay2win. Μιλάμε για φουλ άρμεγμα κάτω από το "Gaming" tag σε κάθε νέα παπαριά που βγάζουν.
    Ευτυχώς που δεν ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο στις κονσόλες. Ευτυχώς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Υπάρχει ολόκληρο API για τα game controllers της Microsoft, καθώς και πάμπολλα χειριστήρια συμβατά με αυτό. Αμα ο dev είναι άμπαλος, δε φταίει το PC.
    Δε τον ενδιαφέρει τον gamer αν ο dev είναι άμπαλος. Στη κονσόλα παίζει πάντα ΟΚ. Μέχρι εκεί τον ενδιαφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Για τα hacks μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά υπάρχουν διάφοροι μηχανισμοί ασφαλείας και στο PC.
    Μια ατέρμονη λούπα: Νέοι μηχανισμοί ασφαλείας βγαίνουν για να καταπολεμήσουν νέα τα hacks. Δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, αλλά μόλις σου απάντησα. Άσε που δεν ισχύει πάντα (πχ. σε λιγότερο δημοφιλή παιχνίδια δε θα υπάρχουν advanced μηχανισμοί ασφαλείας). Στη κονσόλα είσαι πένα όμως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Η κονσόλα καίει λιγότερο ρεύμα, γιατί δεν έχει τα απαραίτητα transistors για να τρέξει τα παιχνίδια σωστά. Επίσης όπως είπαμε βγαίνει στην αγορά με ήδη depreciated hardware, οπότε το argument δεν ισχύει. Το PC έχει ήδη ένα Fab process μετά, όταν θα έχει βγει η κονσόλα.
    Γιατί δεν ισχύει το argument; Το Xbox One του 2013 καίει πολύ λιγότερο από ένα PC του 2013 για να παίξει το ίδιο παιχνίδι ακόμα και στα ίδια γραφικά. Για ενημέρωση το Xbox One (το πρώτο) καίει 70-120watts.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Η κονσόλα πιάνει λιγότερο χώρο, γιατί έχει λειψό hardware. Υπάρχουν mini κουτακια για PC, που μπορείς να στήσεις μηχάνημα μια σταλιά, που είναι 5-10 φορές ισχυρότερο.
    Και 5-10 φορές ακριβότερο να συμπληρώσω. Δεν έχουν νόημα τέτοια σχόλια. Που ακριβώς νομίζεις ότι απευθύνεσαι; Δε μπορείς να αναφέρεσαι στο τι μπορεί ένα PC να κάνει χωρίς λαμβάνεις υπόψη το οικονομικό.
    Εκτός και μου τα δώσεις εσύ τη διαφορά στα χρήματα, σε κάθε άλλη περίπτωση δε μπορείς να το κάνεις. Τα χρήματα πάντα ηταν και θα είναι σημαντικός παράγοντας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Τα γρήγορα release προσωπικά δε με ενδιαφέρουν. Δεν είμαι 15χρονών. Με ενδιαφέρει η ποιότητα.
    Αχχ πάλι μιλάς για τον εαυτό σου όμως εδώ. Καλή φάση αυτό που λες αλλά είναι κάτι που αφορά εσένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι one click ευκολίες έχουν έντονη δόση ερασιτεχνισμού και νοητική ικανότητα ecoli. Όπως είπαμε όμως, το ίδιο μπορεί να κάνει και το PC. Install από το store, detect από το driver, auto setup, play. Αυτό είναι κατάντια, δεν είναι feature.
    Η τεχνολογία έρχεται για να σε βοηθήσει και να μπορέσεις τον χρόνο που κέρδισες να τον αφιερώσεις αλλού.
    Το σωστό user interface είναι από τα πιο σημαντικά πράματα καθώς έχουμε να κάνουμε με επικοινωνία ανθρώπου - μηχανής, είτε αναφερόμαστε σε επιλογές στα μενού, είτε σε gameplay.
    Όσο για την εύκολη εγκατάσταση από το store, αν διάβασες το no4 θα είδες ότι δεν είναι τόσο smooth όσο στις κονσόλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Game sharing μπορείς να κάνεις και στο PC (steam). Για να μη πω ότι μπορείς να αγοράσεις pre activated παιχνίδια από το ebay (ok offline μονο) με τιμή χώμα, αλλά εκεί πάμε αλλού.... Και πάλι όμως είναι επιλογή, κάτι που στην κονσόλα δεν...
    Προφανώς δε γνωρίζεις ότι με το game sharing στη κονσόλα μπορούν 2 παίκτες να παίξουν ταυτόχρονα online το ίδιο ή και οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι, ενώ στο steam δεν είναι εφικτό να παίξεις τίποτα αν ο κύριος λογαριασμός παίζει έστω και ένα οποιοδήποτε παιχνίδι. Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από τη τελευταία φορά που δοκίμασα το steam game sharing.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτηνή στην αγορά είναι γιατί σε ξεζουμίζουν αλλιώς. Πόσο κάνουν ας πούμε 6 χρόνια συνδρομής; Και έχεις και μηδενικές επιλογές customization, που πάνε χέρι χέρι με χαμηλότερη ποιότητα εμπειρίας, λόγω κακού hardware.
    Θα πάρω επίτηδες το PSN plus σαν παράδειγμα επειδή είναι και το πιο ακριβό (στο Xbox με τις τιμές που κυκλοφορούν + το τσάμπα game pass που δώσανε... δε τίθεται καν θέμα σύγκρισης).

    Τιμή PSN plus στο skroutz χωρίς προσφορά ~= 55ευρώ
    55 * 6χρόνια / 2άτομα (game sharing) = 165ευρώ


    Τα παιχνίδια στη κονσόλα, πολύ πρόχειρα, είναι κατά 10ευρώ ακριβότερα όταν γίνονται released.
    Αν αγοράζεις 2 νέα παιχνίδια το χρόνο, τότε έχεις:

    Έστω μέσο νέο παιχνίδι 50ευρώ κόστος στη κονσόλα, 40ευρώ κόστος στο PC:

    PC = 40 * 2παιχνίδια * 6 χρόνια = 480ευρώ τελική τιμή (με online).

    Κονσόλα = (50 * 2παιχνίδια * 6χρόνια) / 2 λόγω sharing = 300ευρώ + 165ευρώ = 465ευρώ τελική τιμή με online

    Σημείωση 1: Αν τυχόν παρακολουθείς τιμές και στοκάρεις psn plus σε προσφορές, τότε βρίσκεις κάθε ιούνιο (ψιλοστάνταρ αυτό) το PSN plus σε πολύ καλή έκπτωση (μέχρι και το 2017 πήγαινε 35ευρώ ο χρόνος, από πέρσι 42ε ο χρόνος).
    Δεν υπολογίζω ξανά, καταλαβαίνετε πως θα συμφέρει ακόμα περισσότερο.

    Σε αυτά προσθέστε και το αρχικό μεγαλύτερο κόστος ενός υπολογιστή (κουτί μόνο) και προσθέστε και τις αναβαθμίσεις μέσα σε αυτά τα χρόνια. Η οικονομική διαφορά εκτοξεύεται.

    Σημείωση 2: Όσα περισσότερα παιχνίδια αγοράζεις, τόσο περισσότερο κέρδος έχεις σε σχέση με το PC

    Σημείωση 3: Το PSN account που έχει μαζέψει 6 χρόνια games από το PSN plus έχει κάποια αξία (μιλάμε για 150-200+ παιχνίδια), με την ίδια λογική που το Steam account φορτωμένο με games έχει αξία.
    Σίγουρα η αξία δε πλησιάζει τα 55 * 6 = 330ευρώ που συνολικά κόστισε, αλλά δεν είναι καθόλου αμελητέα. Στα δωρεάν games περιλαμβάνονται παιχνίδια όπως τα:
    Heavy Rain, Sniper Elite 4, Detroit: Become Human, Metal Gear Solid 4, Destiny 2, Just Cause 3 και άλλα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το PC μπορεί να σου φάει χρόνο αν το επιλέξεις ή όχι αν δε το επιλέξεις. Ε-ΠΙ-ΛΟ-ΓΕΣ. Κάτι που στην κονσόλα δεν έχεις.
    Δεν είμαι πάντα υπέρ της δυνατότητας επιλογής και δεν αναφέρομαι μόνο στο gaming κομμάτι, αλλά είναι από μόνο του ένα τεράστιο θέμα που δε θα το ανοίξω εδώ.
    Οι επιλογές στο PC gaming σημαίνει online ανισότητα, επιπλέον κόστος για να εξαληφθεί η ανισότητα (που θα δημιουργήσει ανισότητα σε σχέση με άλλους φτωχότερους παίκτες) και εν τέλη μαρκετινίστικη εκμετάλλευση του τελικού χρήστη καθώς όπως είναι γνωστό δε γίνεται να ζήσεις στιγμή χωρίς Ray Tracing, 144hz και το υπεργαμάτο Razer ποντίκι του Wantilles
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 23-10-19 στις 22:15.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Προβοκατόρικο νήμα, αλλά θα τσιμπήσω το bait...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το αγαπημένο σου προϊόν, είναι η χλωρίνη ΕΛΟΜΑΣ!

    Δεν βλέπω χλωρίνη εδώ:



    Μια χαρά στέκεται σε 4k30 με Jaguar 2.3 GHz και RX 580.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 200 ευρώ το χρονο, έχεις pc τούμπανο για παντα.
    €200 κάνει το PS4 Slim και κρατάει χρόνια...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν πολλά games που δεν είναι fps, και όμως απαιτούν στόχευση ακριβείας (π.χ. Witcher 3, Assassin's Creed Odyssey, Ghost Recon Wildlands/Breakpoint κλπ.).

    Σε αυτά στοχεύεις με το gamepad της κονσόλας;

    Ξέρεις πώς γελώ τρανταχτά μαζί σου, γιατί εγώ στοχεύω με το Razer ποντίκι μου;
    Έγινε πίου-πίου fan και ο Wan!

    https://www.reddit.com/r/Games/comme...equivalent_to/

    Το έχουν τα controllers των PS4, Switch και Steam. Mouse-like aiming με gamepad.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα τωρα που θα βγουν 500-600 οι κονσολες, τα λεμε.

    Δεν ειναι δικαιολογια το ειμαι βλακας και ασχετος και βαριεμαι να μαθω πεντε πραγματα, αρα παιρνω κονσολα. (δε λεω οτι οσοι παιρνουν ειναι βλακες-απλα η καταληξη εκει λογω ασχετοσυνης, αντι συνειδητης επιλογης, ειναι βλακεια)
    500 ακατέβατα, αλλά κράτα και μερικά υπογλώσσια για τις Ampere του χρόνου... 7nm και μεγάλα dies, δύσκολα θα τις πουλήσει φτηνά ο Πέτσινος.

    Και φυσικά είναι και το crypto-mining που έχει περιοδικότητα 3-4 ετών σαν φαινόμενο.

    Δηλαδή σκέψου μια GPU των €1000 να πάει €2000 λόγω mining. Όπως και αυτή του 500άρικου να πάει €1000. Εδώ είδαμε αναμασημένη Polaris (RX 580) στα €500 και Vega 64 στα €1500-2000.

    Αγοράζεις ή δεν αγοράζεις κονσόλα μετά; Μεγάλη μπουκιά φάε που λένε, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει... μην λέμε μεγάλες κουβέντες!

    Είπαμε, καλό-χρυσό το PC hardware/gaming, αλλά όχι να μας πιάνουν και τον κώλο...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως λογω του lowest common denominator πολλα παιχνιδια που θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα, εχουν μενει πισω, λογω των κονσολων.
    Άλλα βλέπω εδώ:

    https://store.steampowered.com/hwsurvey/videocard/
    https://store.steampowered.com/hwsurvey/cpus/

    Και εδώ:

    https://www.change.org/p/ubisoft-mon...-creed-origins
    https://steamcommunity.com/app/27585...5669143/?ctp=3
    https://www.reddit.com/r/apexlegends..._phenom_users/

    Ακόμα και στην Ελβετία να πας με κάτι μισθάρες €6000 (μέσος όρος) τον μήνα, θα δεις ότι δεν έχει όλος ο κόσμος PCάρες των €3000, που πολύ άνετα αν θέλουν σκάνε €3000 τον χρόνο για PC. Όχι μόνο €200.

    Δεν είναι απαραίτητα οικονομικό το θέμα όπως καταλαβαίνεις. Έχω συγγενή εκεί που στα 90s ήταν PC gamer (αν θυμάσαι πόσο είχαν τα PC τότε) και τώρα την βγάζει με PS4. Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσα βγάζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οχι δε θελω 70 μηχανηματα για 70 δουλειες. Θελω ενα που να τα κανει ολα.
    Εντάξει, κι εγώ θέλω μια γυναίκα που να τα κάνει όλα και να συμφέρει, αλλά δεν υπάρχει... βολεύομαι και με πολλές (κι ας θέλει παραπάνω juggling).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το Joypad, ειναι καταλληλο για τα μισα παιχνιδια. Σας κανανε και παιζετε fps και γενικα παιχνιδια που θελουν ακριβεια με joypad. Βαλτε aim assist να χαρειτε. Ας βαλουν mouse+kb support default στις νεες κονσολες και τα ξαναλεμε.
    Δες τι έγραψα στον Wan περί gyro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μη ξεχνατε οτι και οι κονσολες σε pc hardware πηγαν,ε; Σαβουρο hardware, μεν, αλλα πηγαν προς τη σωστη κατευθυνση τουλαχιστον. Και ευτυχως, ευτυχως Χ2, θα το κανουν πιο σωστα στις επομενες, να δουμε κανα παιχνιδι της προκοπης.
    Αυτό το σαβουρο-hardware τρέχει 4k60 το Gears 5. Σημασία έχει ότι το ξεζουμίζουν.

    Αν φτιάξεις αντίστοιχο PC με Jaguar, μπορεί να μην φορτώνει καν το παιχνίδι...

    Επίσης, είναι PC-based hardware με καστομιές (unified GDDR5, HSA, hUMA, co-processors) που δεν έχουν τα PC, ούτε υποστηρίζουν τα Windows του εμπορίου.

    Το "οι κονσόλες είναι κλειδωμένα PC" (επειδη το ακούω συχνά) είναι επιχείρημα επιπέδου "ο homo sapiens έχει 98% κοινό DNA με τον χιμπατζή, άρα στην ουσία είναι χιμπατζής". Αν σε πουν χιμπατζή, θα προσβληθείς και θα είναι λογικό.

    Όχι φίλε μου, αυτό το 2% του semi-custom DNA είναι που μας κάνει το κυρίαρχο είδος του πλανήτη και πίστεψε με, σε raw power δεν είμαστε το δυνατότερο είδος (ένας χιμπατζής σε λιανίζει για πλάκα, αλλά του λείπουν άλλα προσόντα).

    Έτσι είναι και η φάση με τις σύγχρονες κονσόλες, έχουν κοινό DNA με τα PC σε μεγάλο ποσοστό, αλλά έχουν και αυτό το μονοψήφιο semi-custom ποσοστό που τις διαφοροποιεί ριζικά. Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν κυριαρχήσει στην αγορά και είναι το No1 target των AAA game devs. Δεν ήταν έτσι κάποτε.

    Δεν είναι θέμα raw power, είναι θέμα efficiency.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια φορα 30 fps δεν 8α τρεχουν τα games...
    Είμαι περίεργος αν τρέχουν πάλι στα 30 fps (με Zen 3.2 GHz θυμίζω) τι κλάμα θα πέσει στην PCMR...

    Θα έχουμε CPUs στα 6.4 GHz με LN2; Εδώ καλά-καλά δεν ξέρουμε αν θα ξαναδούμε 5 GHz στα 7nm.

    Θα κάνει κανά θαύμα ο Jim Keller να διπλασιάσει το IPC των μελλοντικών CPUs; Άντε και το έκανε... θα πουλήσει ποτέ φτηνά η Intel έναν 8C/16T;

    Έρχονται πολύ δύσκολες μέρες για την PCMR, αλλά δεν ξέρω πόσοι το αντιλαμβάνονται...

    Υπενθυμίζω ότι το RDR2 σε PC ζητάει minimum Intel 2500k, που είναι κατά πολύ ισχυρότερη CPU από Jaguar στα 1.6 GHz.

    Βάλτε το μυαλουδάκι σας και υπολογίστε με baseline Zen 2 @ 3.2 GHz τι minimum CPU θα ζητάνε τα next-gen console ports...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παραδειγμα πουλας το ps4 slim κι αγοραζεις το pro.8α δωσεις 200 ευρω
    Ξέρω κόσμο που πήγε από απλό PS4 σε Pro με μόλις €50.

    Το φίσκαραν σε digital games + συνδρομή (primary activation/gamesharing) και έδωσαν μεταπωλητική αξία στο σαπάκι.

    Στο PC γίνεται αυτό; Ναι μεν πουλάς την GPU (όχι όλο το tower), αλλά τα παιχνίδια δεν μεταφέρονται...

    Μάντεψτε τι κόστος αναβάθμισης θα έχουν αυτοί από PS4 Pro σε PS5. Max €200 και μετά βλέπουμε αν τυχόν βγει PS5 Pro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα exclusives των κονσολων ειναι ευκολος στοχος,αλλα η αλη8εια ειναι οτι αν δεν υπηρχαν οι κονσολες το pc gaming (τουλαχιστον οσον αφορα τους περισσοτερους ΑΑΑ τιτλους) 8α φυτοζωουσε.Ειδικα την τελευταια δεκαετια που το κοστος αναπτυξης παιχνιδιων εχει ανεβει κατακορυφα.Τα exclusives υπαρχουν λογω των χρηματων που μπορουν να δια8εσουν οι εταιριες,τα οποια ωφειλονται στις πωλησεις παιχνιδιων που ειναι πολλες φορες ακομα και δεκαπλασιες απ'οτι στο pc.Ειναι λα8ος να στοχοποιουμε τις κονσολες οταν οι περισσοτεροι ΑΑΑ τιτλοι ειναι ports που δεν 8α υπηρχαν καν στο pc χωρις αυτες.


    Τι αντίστοιχο έχει η PCMR; Το Scam Citizen; Οι εποχές Far Cry 1/Crysis 1 μας τελειώσανε -δυστυχώς-.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν απο ενδιαφερον/τρελα/επαγγελμα παρακολου8εις το α8λημα εχει καλως αν ομως οχι τοτε ειναι κα8αρα 8εμα του ποσο αξιολογεις τον χρονο σου.Τουλαχιστον οι πιτσιρικαδες που δεν εχουν το χρημα για πολυ δυνατοτερο pc εχουν περισσοτερο χρονο και ορεξη να ασχολη8ουν.Οι μεγαλυτεροι συνη8ως δεν τον εχουν ενω αρκετες φορες δεν εχουν ουτε και το χρημα κα8'οτι μαζι με την ηλικια μεγαλωνουν και οι υποχρεωσεις ενω αλλαζουν και οι προτεραιοτητες.
    Πολλή σοφή κουβέντα. Αν παντρευτείς/κάνεις παιδιά, αλλάζει το τροπάρι σε χρόνο dt.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ότι δεν έχουν ενδιαφέρον οι απόψεις και πρέπει να σταματήσουν αλλά γιατί πρέπει να υπάρχει μια σωστή επιλογή; Για μένα το ακροατήριο είναι διαφορετικό και οι προτιμήσεις και εμπειρίες στις παραπάνω ιστορίες επαληθεύουν ακριβώς αυτό.
    Ακριβώς αυτό.

    Είναι σαν τα flamewars Apple vs Google στις Ειδήσεις...

    Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουμε τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης;

    Δεν υπάρχει η Μια και Μοναδική Αλήθεια™.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ναι, μπορεί σε απόλυτους όρους το PC να είναι ακριβότερο από κονσόλα. Ή είναι έτσι; Επειδή, και κονσόλα αν θέλει κανείς να πιάσει ό,τι μπορεί να πιάσει από τα μειωμένα σε ποιότητα και βάθος γραφικά της, δεν θα χρειαστεί μια τηλεόραση της προκοπής; Και άρα, τηλεόραση+κονσόλα λίγο πολύ σε κόστος είναι περίπου όσο ένα μέτριο (προς καλό) PC.
    Δεν ξέρω αν παρακολουθείς τις εξελίξεις, αλλά πλέον οι τηλεοράσεις έχουν περάσει μπροστά τεχνολογικά (ειδικά στο κομμάτι του HDR) και δεν είναι τόσο ακριβές. Τα PC monitors έχουν καταντήσει ο φτωχός συγγενής, κι ας δίνει 144 Hz με TN panel (σαπάκι δηλαδή).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, παρεκτός και αν η σύγκριση είναι από το μηδέν, το PC συνήθως αναβαθμίζεται μετά την αρχική επένδυση. Ιδιαίτερα τη σήμερον όπου πλέον με μια πολύ decent (και πολύ πλέον φθηνή) μητρική + επεξεργαστή, το μόνο που ενδεχομένως κανείς να χρειαστεί κάθε 5 χρόνια είναι μια κάρτα γραφικών. Σε high-end συστήματα, αφήστε το. Σύστημα του 2008 (βέβαια πολύ high-end) ακόμα τρέχει μια χαρά και AC Odyssey στο high με μια 1060, αυτό έχω Ελλάδα.
    Αυτό ήταν ιστορική ανωμαλία λόγω της Jaguar CPU, με Zen 2 θα πέσει κλάμα. Καταστάσεις τύπου 2500k δεν θα ξαναδούμε.

    Όποιος αμφιβάλλει, bookmark το post μου και τα ξαναλέμε σε 2-3 χρονάκια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Σίγουρα, αδιαμφισβήτητα, το PC gaming προσφέρει πολύ περισσότερες επιλογές σε εύρος παιχνιδιών. Αν και προφανώς είναι συνάρτηση του α) για τον καθένα μας, παραμένει γεγονός ότι με το PC κανείς μπορεί να πιάσει και ΜΜΟ και στρατηγική (και simulators), ενώ παράλληλα το PC στο gaming είναι πολύ πιο ελβετικός σουγιάς
    Τα PC γενικά είναι ελβετικός σουγιάς, όχι μόνο στο gaming, αλλά στα πάντα. Από δουλειά μέχρι mining, ότι σου καυλώσει κάνεις χωρίς περιορισμούς. Είναι ο ορισμός της ανοιχτής πλατφόρμας, με τα υπέρ και κατά μιας τέτοιας λύσης.

    Είναι όμως αυτό επιχείρημα να πείσεις τον κόσμο να γυρίσει στα PC;

    Για να μην τα ξαναγράφω, διαβάστε εδώ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads/1128364-Το-Linux-δεν-κινδυνεύει-να-περάσει-στον-έλεγχο-της-Microsoft-σύμφωνα-με-τον-Torvalds?p=6677242&highlight=#post6677242

    Το να υποτιμούμε τις κονσόλες επειδή είναι κλειστές πλατφόρμες (στυλ iOS) και δεν κάνουν τα πάντα είναι χαζό, γιατί του χρόνου-παραχρόνου ο κάτοχος PS5 θα παίζει ξέγνοιαστος, ενώ ο PCMR μπορεί να κλαίει με μαύρο δάκρυ αν έχουμε για 3η φορά crypto-mining craze.

    Αυτό το ενδεχόμενο το σκέφτεται κανείς άραγε ή είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα; Δεν είναι θετικό για έναν gamer να μην φοβάται αυξομειώσεις τιμών στο hardware; Προσωπικά το βάζω στα θετικά της κλειστής και ελεγχόμενης πλατφόρμας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι χομπίστας, έχω αφιερώσει απεριόριστο χρόνο σε benchmarks, frametimes, 1% lows, 0.1% lows και όλα τα παρελκόμενα ποσοστά. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει τη μέθοδο του RTSS για κλείδωμα στα 60fps. Όταν ο dev έχει προγραμματίσει το παιχνίδι του σωστά, δε χρειάζεται να κάνει κάποιος τίποτα από όλα αυτά. Τα όποια παιχνίδια ενδεχομένως έχουν πρόβλημα, έγκειται ακριβώς στο lazy programming, όπου και εκεί δημιουργεί πρόβλημα η κονσόλα.
    Καλά όλα αυτά που λες, αλλά είναι σαν να ακούω την θεία μου πόσο χρόνο ξοδεύει στην κουζίνα (αφού είναι το hobby της), σε αντίθεση με τα παιδιά της που προτιμάνε delivery...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πλεονέκτημα είναι ότι έχεις συμβατότητα που πάει 20 χρόνια πίσω τουλάχιστον
    Και 30 και 40 χρόνια πας πίσω άμα θες, αλλά είναι ζόρι το BC σε παλιά παιχνίδια.

    Εδώ σε παιχνίδια 15+ ετών πρέπει να ψάχνεσαι με Glide wrappers και *.dll για να παίξει σωστά (ΑΝ παίξει σωστά ο GPU driver*) και να μην φας το software rasterization (γραφικά επιπέδου PS1) στην μάπα...

    * Θυμάμαι σε νεότερους AMD drivers κάτι κουλά με τον Z-buffer και το αν υποστηρίζει 16 ή 24-bit και να σου σπάνε πολύγωνα για πλάκα.

    Δεν είναι για όλους το tinkering. Αν μιλάμε για παιχνίδια 10ετίας, εκεί κατά 99% δεν θέλει tinkering. Με αστερίσκο λοιπόν το BC, γιατί είναι σπάσιμο νεύρων αν δεν έχεις όρεξη για ψάξιμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθώς επίσης και ο ανταγωνισμός των διάφορων stores μεταξύ τους
    Εγώ άλλα βλέπω εδώ:

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment-57348844

    Έχει ξεσπάσει κανονικός εμφύλιος εντός της PCMR (δεν μας έφταναν οι φαγωμάρες Intel vs AMD vs nVidia)...

    Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει Steam και ξερό ψωμί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δωρεάν η xbox live gold υπηρεσία και οι αντίστοιχες του playstation, που πρέπει να τις πληρώσετε για να κάνετε τα αυτονόητα; Δηλαδή να παίξετε Online;
    Δωρεάν δεν είναι, αλλά τουλάχιστον έχεις μια εγγύηση ότι δεν θα βρεις hackers με το κιλό.

    Γιατί; Hack -> insta-ban (και πλέρω νέα συνδρομή ή/και νέα κονσόλα).

    Επίσης τα MP στις κονσόλες έχουν παραπάνω κόσμο σε όλα τα γνωστά και δημοφιλή παιχνίδια (CoD, Battlefield, Fortnite, Apex Legends κλπ.)

    Μεγαλύτερο player pool -> καλύτερο και γρηγορότερο matchmaking. Στο PC βγαίνει π.χ. CoD και κάποια modes είναι τελείως άδεια. Ακόμα και το Deathmatch ψοφάει σχετικά σύντομα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τα exclusives και τον πανηγυρισμο αυτων, ειναι λυπηρο που δεν καταλαβαινετε, οτι μονο ζημια κανει.
    Γιατί κάνει ζημιά το exclusivity; Ζούμε σε καμία κομμουνιστική ουτοπία μήπως;

    Να αναφέρω μερικά real-life παραδείγματα που τα αποδεχόμαστε όλοι:

    Κάνει ζημιά η Apple που δεν κάνει open-source το iOS ή/και που δεν δίνει το A13 SoC σε τρίτους;

    Κάνει ζημιά ο Θανάσης στο Μοναστηράκι που δεν δίνει την μυστική συνταγή για το κεμπάπ του;

    Κι ένα πιο πικάντικο παράδειγμα: κάνει ζημιά η δίμετρη ξανθιά πληθωρική μοντέλα που το κορμί της το κρατάει exclusive για τον έναν και μοναδικό, αντί να είναι κοινόχρηστη/multi-platform για όλους τους άνδρες; Οι παντρεμένοι δεν επιζητάνε exclusivity άραγε;

    Αν αποδεχόμαστε τα παραπάνω, τότε γιατί μας ενοχλεί που οι Sony/Nintendo κρατάνε exclusive games στις πλατφόρμες τους; Δεν πλήρωσαν το κόστος ανάπτυξης από το μηδέν; Δεν είναι ότι τα έκλεψαν από αλλού (όπως κάνει η Epic Games)...

    Ξαναλέω: δεν έχουμε κομμουνιστική ουτοπία όπου μοιραζόμαστε τα πάντα (μέχρι νεοτέρας).

    Σέβομαι το γεγονός ότι δεν θες/δεν μπορείς να αποκτήσεις κονσόλα (αν και το κόστος είναι αστείο, ειδικά αν υπολογίσεις τι χρήμα έχεις ρίξει σε PC hardware σε βάθος ετών), αλλά κατάλαβε ότι χωρίς Sony να το χρηματοδοτήσει αδρά δεν θα υπήρχε TLOU2.

    Θα προτιμούσες δηλαδή να μην υπήρχε καν TLOU2 για κανέναν απολύτως, από το να είναι έστω exclusive σε PS4/PS5;

    Θες να το παίξεις χωρίς κονσόλα; Συνδρομή στο PS Now.

    Η Nintendo δεν δίνει καν επιλογή για συνδρομή/streaming, αλλά είναι δικαίωμα της να έχει αποκλειστικά παιχνίδια, εφόσον τα χρηματοδοτεί (και δεν τα κλέβει από άλλα οικοσυστήματα).

    Εγώ είμαι της άποψης πάρε μια φτηνότερη GPU και με τα ρέστα της διαφοράς αγοράζεις 1-2 κονσόλες της επιλογής σου να χαρείς μερικά επιπλέον παιχνίδια/εμπειρίες που δεν υπάρχουν αλλού. Αυτό αν βάζεις το gaming πάνω από όλα, γιατί κάποιος άλλος μπορεί να πει, όχι, εγώ θέλω να ανεβάζω benchmarks με την RTX 2080 Ti, κι ας τρώω φακές για 6 μήνες. Επιλογή του να σκάει χιλιάρικα στον Πέτσινο, αλλά να μην παραπονιέται μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξ ορισμού το καλύτερο hardware προσφέρει καλύτερη gaming εμπειρία.
    Και μια Ferrari προσφέρει καλύτερη οδηγική εμπειρία, αλλά οι δρόμοι μας είναι φτιαγμένοι για το Fiatάκι του λαού.

    Πως θα σου φαινόταν αν έβγαινε ο κάτοχος Ferrari να μιλήσει για lowest common denominator; Δεν θα ήταν ολίγον ελιτίστικο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το PC σαν σοβαρό σύστημα, έχει σοβαρό λειτουργικό. Δεν είναι μόνο για μπλιμπλίκια αν και αυτό το κάνει καλύτερα. Τα updates γίνονται μόνα τους. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    Debatable το bold.

    Πλέον με τα Windows 10 6-month updates (Linux rolling release distro για όσους γνωρίζουν) κάνεις την προσευχή σου στον Τσίπρα/Κυριάκο (ανάλογα με τις πολιτικές σου προτιμήσεις).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις κονσόλες δεν...επειδή είναι κονσόλες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Οι drivers σου βγάζουν ειδοποίηση και γίνονται update μόνοι τους, με ένα κλικ. Μηδενικός χαμένος χρόνος.
    -Παιχνίδια που κατεβαίνουν από τα διάφορα stores, δεν έχουν κανένα θέμα με dlls. Είναι όλα ενημερωμένα. Τις περισσότερες φορές, αφού έχουν εγκατασταθεί δυο-τρια παιχνίδια, έχουν ενημερωθεί όλες οι βιβλιοθήκες. Άλλος ένας μηδενικός χρόνος χαμένος.
    -Οι 700 επιλογές στα γραφικά, μόνο καλές μπορεί να είναι, γιατί μπορείς να επιλέξεις εσύ, πως θα παίξεις. Αν η αφαίρεση του δικαιώματος της επιλογής, είναι κάτι που το προτιμάς, πάω πάσο. Ακόμα και εκεί όμως, οι drivers πλεον έχουν αυτόματη ρύθμιση των παιχνιδιών που βρίσκουν στο σύστημα. Αυτόματα. Για αυτούς που είναι τελείως άμπαλοι. Μηδενικός χρόνος χαμένος.
    Τα ίδια επιχειρήματα ακούω και από Λινουξάδες περί maintenance, αλλά δεν είναι τόσο ρόδινα τα πράγματα, ειδικά τώρα που τα Windows έχουν γίνει σαν rolling release Linux διανομή. Χάνεις και τα καλά του Linux δηλαδή (ανοιχτός κώδικας/compile κλπ.)

    Άρα να βάλουμε όλοι Linux; Κι αυτό χαζό ακούγεται σαν επιχείρημα, άσχετα αν έχει μια κάποια βάση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξέρω τι μου γίνεται. Αν εδώ πρέπει να παραδεχτώ ότι ο χρήστης του PC, πρέπει να έχει IQ διπλάσιο της αμοιβάδας, για να δουλεύει το σύστημα του σωστά, μπορώ να το παραδεχτώ.

    -Οι one click ευκολίες έχουν έντονη δόση ερασιτεχνισμού και νοητική ικανότητα ecoli.
    Δεν είναι θέμα IQ (το παρατηρώ και σε συζητήσεις για iOS vs Android αυτό το επιχείρημα), είναι θέμα τι γουστάρεις. Όποιος έχει υψηλό IQ δεν ασχολείται με αυτά, πάει κατευθείαν στο CERN.

    Σίγουρα δεν θα πήγαινες στην μάνα σου ή στον πατέρα σου να μιλήσεις για νοητική ικανότητα, επειδή (κατά πάσα πιθανότητα) προτιμούν dumbed down devices (λέγε με tablet/smartphone), έτσι δεν είναι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Η κονσόλα πιάνει λιγότερο χώρο, γιατί έχει λειψό hardware. Υπάρχουν mini κουτακια για PC, που μπορείς να στήσεις μηχάνημα μια σταλιά, που είναι 5-10 φορές ισχυρότερο.
    Πόσο κοστίζουν είπαμε αυτά τα μίνι κουτάκια (π.χ. Intel NUC);

    Για να δούμε λίγο και πόσο κοστίζει μια κονσόλα στις μέρες μας:



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Game sharing μπορείς να κάνεις και στο PC (steam).
    Δεν είναι το ίδιο. Ψάξε λίγο τι εστί primary activation (PSN) και Home console (XBL).

    Μπορείς να έχεις 2 PC να παίζουν ταυτόχρονα παιχνίδια από τον ίδιο Steam λογαριασμό;

    Σε κονσόλες (και στις 3) γίνεται αυτό, ενώ σε PC όχι. Αυστηρά και μόνο 1 PC κάθε φορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μη πω ότι μπορείς να αγοράσεις pre activated παιχνίδια από το ebay (ok offline μονο) με τιμή χώμα, αλλά εκεί πάμε αλλού.... Και πάλι όμως είναι επιλογή, κάτι που στην κονσόλα δεν...
    Τι δεν; Έχει βρωμίσει ο τόπος PSN accounts στο ebay και αλλού.

    ΔΕΝ το προτείνω (πέφτουν banια σε τέτοια accounts), άσε που συνήθως είναι με κλεμμένες πιστωτικές και στο chargeback πέφτει ban με την μια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτηνή στην αγορά είναι γιατί σε ξεζουμίζουν αλλιώς. Πόσο κάνουν ας πούμε 6 χρόνια συνδρομής;
    3 χρόνια Gold κάνουν €100 και μετά κοτσάρεις με μόλις €1 Game Pass Ultimate και έχεις σύνολο 3 χρόνια Game Pass Ultimate (200+ παιχνίδια).

    Game Pass Ultimate = Game Pass XBOX + Game Pass PC + XBL Gold

    Υπάρχει κάτι πιο VFM; Αντικειμενικά τώρα, με χαρτί και μολύβι που λέει και ο Wan.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως το PC μπορεί να σου φάει χρόνο αν το επιλέξεις ή όχι αν δε το επιλέξεις. Ε-ΠΙ-ΛΟ-ΓΕΣ. Κάτι που στην κονσόλα δεν έχεις.
    Έλα που δεν θέλουν όλοι επιλογές όμως, κι ας έχουν το γνωστικό επίπεδο.

    Και ο Μποτρίνι θα παραγγείλει delivery αν βαριέται να μαγειρέψει και ο οδηγός Formula 1 θα αγοράσει self-driving car γιατί μπορεί να βαριέται να οδηγήσει.

    Με πιάνεις τώρα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το competive gaming τα είπαμε. Δεν πας ξεβράκωτος στα αγγούρια, αλλά δεν κάνει το καλό μηχάνημα τον παίχτη. Όποιος νομίζει ότι εχει αντανακλαστικά T800, ας τα σκάει όπως αρέσκεται. Και πάλι ερχόμαστε στο θέμα επιλογές. Με την κονσόλα δεν έχεις επιλογές. Δέχεσαι ότι σου χώσουν στο λαιμό και πάπαλα. Λες και ευχαριστώ και κοιμάσαι ευτυχισμένος.
    Δεν σου χώνει στο λαιμό κανείς κάτι. Για ελεύθερη αγορά μιλάμε, δεν θα σε στείλουν στα γκουλάγκ αγκαλιά με PS4.

    Στο bold συμφωνώ. Υπάρχουν κονσολάδες που γαζώνουν και PCάδες που suckάρουν.

    Όταν όμως μιλάμε για equally skilled players, σίγουρα ο εξοπλισμός μετράει.

    Για να το λήξουμε εδώ (προβλέπω θα γίνει χαμός με το multi-quoting), θα πω το εξής σε PCάδες και κονσολάδες:

    Το αργότερο μέχρι το 2040 (ορίζοντας 20+ ετών) όλα τα AAA games θα είναι αυστηρά και μόνο cloud streaming-only (πάπαλα και τα Denuvo και τα δισκάκια και τα *.exe και τα cracks και τα warez). Γιατί; Γιατί και η κουτσή Μαρία θα έχει G.Fast/FTTH/5G και servers θα υπάρχουν σε κάθε χώρα για χαμηλό latency.

    Τότε να σας δω κύριοι τι θα τα κάνετε τα πλαστικά κουτιά σας, όταν θα streamάρεις ότι θες σε τέλεια ποιότητα με ένα ARM (ή RISC-V) SoC των 2W max.

    Τον Πέτσινο και την Λίζα μην τους φοβάστε ότι θα μείνουν άνεργοι, θα πουλάνε GPUs €5000 έκαστη για cloud/HPC/AI χρήση. Χρυσές δουλειές θα έχουν, με πολλαπλάσιο τζίρο από τα PC και τις κονσόλες μαζί.

    Όποιος αμφιβάλλει για ότι λέω, ας σκεφτεί πριν 20 χρόνια ποιός έβλεπε την λαίλαπα των Netflix/Spotify που επί της ουσίας έχουν παραγκωνίσει το φυσικό μέσο (CD, DVD) για το 99% του κόσμου εκεί έξω (το 1% είναι niche video/audiophiles και τα σκάνε αδρά για το hobby τους). Που πριν 20 χρόνια παλεύαμε να συνδεθούμε με το dial-up, ενώ τώρα έχουμε 100άρες VDSL με €30. Να βλέπετε μπροστά, γιατί ο κόσμος αλλάζει και δεν μένει πίσω. Υπήρχαν fora και το 1999 και δεν φαντάζεστε τι γραφόταν τότε εκεί μέσα, με τα δεδομένα της τότε εποχής... 9 στους 10 πέφτουν έξω, γιατί είναι κολλημένοι στο τώρα.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι φρέσκο για το μέλλον των Windows:

    https://www.pocket-lint.com/laptops/...-pc-s-firmware

    Κάποιοι λένε ότι PC-ο-ποιήθηκαν οι κονσόλες, αλλά από την άλλη κονσολοποιούνται/κλειδαμπαρώνονται τα PC. Αυτό δεν το βλέπουμε; Δεν μας πειράζει; Θα το γυρίσουμε στο Linux;

    Επίσης το Gears 5 δεν το έδωσε από την καλή της την καρδιά η MS και στα PC. Αφενός είναι προμότα για το Game Pass, αφετέρου είναι DRM κλειδωμένο μέχρι αηδίας σε filesystem level:

    https://twitter.com/axelgneiting/sta...99294463053825

    Αυτό για τα επιχειρήματα περί modding κλπ. Αν δεν την τελειώσουν την πειρατεία με αυτά, θα την τελειώσει οριστικά το καθολικό streaming σε βάθος χρόνου.

    Δεν τις θέλουν τις ανοιχτές πλατφόρμες οι εταιρίες, θέλουν τον πλήρη έλεγχο (για πολλούς λόγους, η πειρατεία είναι ένα σκέλος). Ακόμα και το φημισμένο open-source Android το κλείνουν σιγά-σιγά σε διάφορα κομμάτια του.

  12. #27
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Τα γρήγορα release προσωπικά δε με ενδιαφέρουν. Δεν είμαι 15χρονών. Με ενδιαφέρει η ποιότητα.
    Ουτε γω ειμαι 15 αλλα με ενδιαφερει το γρηγορο release και ας μην ειναι 199fps. Συμπερασμα?

  13. #28
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Η κονσόλα έχει σαβουρο-μηχανικό δίσκο, ενώ το PC έχει πρωτοκλασάτο SSD με πολλά IOPS.

    Ενώ εσύ ακόμα φορτώνεις το 1ο level εγώ το έχω ήδη τελειώσει και έχω πάει ήδη στο 2ο.

    Το υπέρτατο "χάσιμο χρόνου νούμερο τάδε".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κονσόλα έχει σαβουρο-μηχανικό δίσκο, ενώ το PC έχει πρωτοκλασάτο SSD με πολλά IOPS.

    Ενώ εσύ ακόμα φορτώνεις το 1ο level εγώ το έχω ήδη τελειώσει και έχω πάει ήδη στο 2ο.

    Το υπέρτατο "χάσιμο χρόνου νούμερο τάδε".
    Τα PS5/Scarlett θα έχουν PCIe 4.0 NVMe SSD.



    Περιττό να γράψω πόσα PC έχουν PCIe 4.0... το απλά αλλάζω GPU και είμαι έτοιμος για την νέα γενιά ξεχάστε το.

    Όποιος θέλει future-proofness τώρα, X570 αποκλειστικά και δώρο το noisy fan στο chipset.

  15. #30
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πρώτα απ'όλα WOW and WOW again, χρόνια είχα να δω κανονικές και με το νόμο σεντονομαχίες στο φόρουμ, χωρίς καμία δόση ειρωνείας, εύγε για την εξαιρετική συζήτηση

    Από εκεί και πέρα, δικά μου σχόλια γενικά στα όσα έχουν γραφτεί ως τώρα:

    1. Εξακολουθείτε να συγχέετε κατά τη γνώμη μου εκείνα που είχα χαρακτηρίσει εγώ ως α) υποκειμενική αντιμετώπιση του θέματος vs β) αντικειμενικές παρατηρήσεις στο θέμα. ΟΚ, όντως εδώ μέχρι ενός σημείου και τα δύο είναι συνυφασμένα, αλλά και πάλι βλέπω πολλές "αντικειμενικές" προσεγγίσεις που απλά εκφράζουν πώς το βλέπει ο καθένας

    2. Το PC παραμένει ελβετικός σουγιάς γενικά αλλά ΚΑΙ στο gaming. Αν κανείς κινείται, όπως εγώ, μεταξύ σταθερών sims (space / flight), πιάνει στρατηγική, αλλά θέλει και το RPG/FPS (GTA / Witcher) τότε το PC είναι μονόδρομος. Για έναν gamer που κινείται ευρέως, μην το συζητούμε άλλο, PC και μόνο

    3. Στα γραφικά πάλι PC και μόνο. Προσθέτω, δε, και μια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ πρακτική των κονσολών να μας πουλάνε και τον αέρα που αναπνέουμε που λέει ο λόγος. Ενδεικτικά, έχω 2 κονσόλες (γεγονός) στην Ελλάδα η μία στο Δουβλίνο η άλλη. Για να μπορώ να παίζω τα saves του Last of Us της Ελλάδας, πρέπει να χρησιμοποιήσω (το 2019!!!) στικάκι και να τα μεταφέρω επειδή η καλή μας η Sony... χρεώνει το cloud στο PSN και μιλάμε από το πρώτο ΜΒ.... Δεν θα επιβραβεύσω τέτοια επαίσχυντη πρακτική! Θέλετε κι άλλο που το είχα αναφέρει σε άλλο νήμα; Τη σήμερον που με μια απλή GTX προηγούμενης γενιάς μπορώ να τρέξω παιχνίδια σε Ultra Wide monitor (ΟΚ σε μειωμένες επιδόσεις σίγουρα), σε PS θα πρέπει να περιμένω το 5 μπας και...

    4. Με άλλα λόγια, νομίζω ότι το PC προσφέρει μεγαλύτερη ελευθερία στο gaming από ποικιλία αλλά και hardware επιλογές. Σίγουρα έχει κάποιο κόστος αλλά δεν έχω πειστεί ακόμα ότι αγορά κονσόλας + τηλεόρασης από το μηδέν είναι τόσο δα ακριβότερη από ένα PC το οποίο μετά σιγά-σιγά αναβαθμίζεται

    Τα υπόλοιπα είναι κατηγορία α) ΙΜΟ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα PS5/Scarlett θα έχουν PCIe 4.0 NVMe SSD.



    Περιττό να γράψω πόσα PC έχουν PCIe 4.0... το απλά αλλάζω GPU και είμαι έτοιμος για την νέα γενιά ξεχάστε το.

    Όποιος θέλει future-proofness τώρα, X570 αποκλειστικά και δώρο το noisy fan στο chipset.
    Kαλά, πρόσεξε τις δηλώσεις σου για τα σούπα ντούπα hardware κονσολών vs PC.... Οι πολύ παλιοί του φόρουμ ακόμα θα θυμούνται τις ελεγείες του Πελασγού για το τεχνολογικό θαύμα του PS3 που αν το έκανες stack η επεξεργαστική δύναμή τους θα ξεπερνούσε έναν Cray (τότε )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2 από 189 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας