Σελ. 59 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 2836
  1. #871
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε κάτι σχετικά με VR στις νέες κονσόλες;

    xbox = δεν θα εχει;
    ps5 = θα εχει με το old ps headset;

    Νεο headset θα βγαλει;

    Θα ήθελα να αγοράσω κάποια στιγμή κάτι σε VR, αλλα με ενοχλει ιδιαίτερα το θεμα με τα καλωδια και του χωρου. Η λύση της κονσολας ειναι σαφως πιο ευέλικτη.

    Με ενοχλεί που το xbox δεν θα έχει VR! Γιατί με ενδιαφέρει ουτως η αλλως η αγορά του.

    Μαλλον κατι σε φορητο standalone VR θα πρέπει να παρω, τυπου occulus quest. Αν και οταν βγει με κανενα σοβαρο snapdragon.
    Δεν σε ψήνει το Valve Index; Ακριβούτσικο μεν, αλλά έχει αποκλειστικό το Half Life: Alyx με αρκετά καλές κριτικές.

    Στο ΧΒΟΧ ΟΝΕ Χ είχε υποσχεθεί VR support ο Spencer, αλλά το πήραν πίσω:

    https://www.cnet.com/news/the-xbox-o...e-its-promise/
    https://www.gamesindustry.biz/articl...for-vr-on-xbox

    Εικάζω ότι λόγω χαμηλής εγκατεστημένης βάσης δεν συμφέρει η επένδυση.

    Σκέψου ότι το PSVR θεωρείται το πιο επιτυχημένο headset της αγοράς, αλλά ελάχιστοι κάτοχοι PS4 το έχουν:

    https://www.roadtovr.com/playstation...vr-units-sold/
    https://venturebeat.com/2020/02/04/p...consoles-sold/

    Το PSVR1 θα είναι BC με το PS5:

    https://www.resetera.com/threads/wit...eadset.111854/

    Το PSVR2 θα βγει αργότερα και σύμφωνα με φήμες θα είναι ασύρματο και φθηνότερο ($249), χωρίς ξεχωριστό κουτί (θα έχει built-in support η κονσόλα):

    https://www.tweaktown.com/news/66645...250/index.html

    ΥΓ: Από προσωπική πείρα δεν είδα διαφορά στα γραφικά μεταξύ PSVR και PCVR (με GTX 1080). Αναφέρομαι σε multiplatform παιχνίδια, γιατί το Alyx δεν το έχω δοκιμάσει.

    Η ζαλάδα δεν αλλάζει όμως... καλό θα ήταν να κάνεις μια δοκιμή πριν επενδύσεις.

  2. #872
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802

  3. #873
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    being completely wireless and having a high-end 1440p 120Hz refresh rate and 220-degree FOV

    Read more: https://www.tweaktown.com/news/66645...t-250/index.ht
    @uncharted, ρε συ μου φαινεται too good to be true. Πως γινεται wirelessly μεταφορα 1440p 120hz. Αλλά αν ισχύει και στα 250 δολαρια μαλιστα, ειναι εκπληκτικό.

    Γιατί πολυ απλα ελεγα, για χάρη του να εχω wireless headset, μπορω να αρκεστω σε eye candy τυπου Superhot (ελεω snapdragon πχ). Αν εχω και wireless και 10ποσα τεραφλοπια απο playstation, ειναι φανταστικό!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    respect. Τι δουλειά εριξε ο τυπος για ενα port ε;

    Θυμάμαι Κυριακή Πάσχα 1997(δεν είμαι σιγουρος) να σουβλιζουν οι δικοί μου αρνι, και γω να παιζω Doom 2 στο PC. Στο snes δεν έτυχε να το παίξω ποτε. Το οποιο snes ψαχνω καιρο να το βρω σε αποθηκες υπογεια, παταρια κλπ αλλα ματαια. Ελπίζω να μην πεταχτηκε καποια στιγμή...

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #874
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ενδιαφέρον σχόλιο από developer:

    https://twitter.com/m_ninepoints/sta...39847184838656

    Δεν μου φαίνεται να ενθουσιάζεται με την ιδέα του brute force RAMdisk.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Demoscene philosophy in a nutshell, aka πιάνω την πέτρα και την στίβω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    @uncharted, ρε συ μου φαινεται too good to be true. Πως γινεται wirelessly μεταφορα 1440p 120hz. Αλλά αν ισχύει και στα 250 δολαρια μαλιστα, ειναι εκπληκτικό.
    Λογικά κάτι τέτοιο θα έχει: https://en.wikipedia.org/wiki/WiGig

    Το σπάσιμο για μένα με το PSVR1 δεν είναι τόσο το κεντρικό καλώδιο, αλλά ότι θέλει και extra καλώδιο για ακουστικά ψείρες! Καλωδιομάνι ^ 2 δηλαδή.

    Δες εδώ πως ήταν κάποτε το HMZ-T1 (3D headset):



    Τόσο δύσκολο θα ήταν να έχει ενσωματωμένα ακουστικά και το PSVR; Τεσπά...

    Η επόμενη γενιά από ότι φαίνεται θα προσπαθήσει να είναι streamlined σε όλα τα επίπεδα (less hassle, more play). Ο ανταγωνισμός από Netflix κλπ είναι που τους «καίει» στα πλαίσια του attention economy.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πολυ απλα ελεγα, για χάρη του να εχω wireless headset, μπορω να αρκεστω σε eye candy τυπου Superhot (ελεω snapdragon πχ). Αν εχω και wireless και 10ποσα τεραφλοπια απο playstation, ειναι φανταστικό!
    Τι να σου κάνει το Superhot αν δοκιμάσεις κανά RE7 ή Astrobot...

    - - - Updated - - -

    Άλλο ένα δείγμα Demoscene philosophy:

    https://www.tweaktown.com/news/73862...mes/index.html
    https://www.gamesradar.com/some-ghos...lly-read-tips/

    Ναι-ναι, με τον επίσης κατασυκοφαντημένο laptop 5400 RPM HDD, που σου βγάζει την πίστη σε κάτι Witcher 3 κλπ. Άλλο multiplatform development και άλλο exclusive/focus on one spec.

    Είναι μια παράδοση αρκετά παλιά στα μηχανικά/rotational μέσα, άσχετα αν πολλοί την έχουν ξεχάσει:

    https://fabiensanglard.net/prince_of...a/pop_boot.php

    Αναρωτιέμαι τι θα κάνουν αυτοί οι devs με τον SSD...

    - - - Updated - - -

    "When you die, we only need [to] re-run this quick ‘spawn’ process with most of the data already loaded," he says. "In contrast, many other engines use serialization-based approaches, which require reloading a substantial amount of data to run again."
    Αχ, αυτό το σειριακό mindset θα μας φάει.

    - - - Updated - - -

    4k60 mode σε (cross-gen?) game:

    https://twitter.com/insomniacgames/s...25145909620736

  5. #875
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το drive-by trolling του Pop περί κατά φαντασίαν fanboyz, αλλά δεν απάντησε καν στο τελευταίο post (συχνό-πυκνό φαινόμενο σε αυτό το νήμα).
    Fanboy και fanboy άγριο μάλιστα και δεν το λέω για κακό, κι εγώ fanboy είμαι σε άλλα πράγματα, δες το avatar μου....

    Απλά, δεν έχω χρόνο και δεν πρόκειται να ακολουθώ την πρακτική του death by a thousand σεντόνια που ακολουθείς, αρκετά έχω να διαβάσω

    FS μπορεί να το τρέξεις και με controller, στην τελική με numeric keypad μπορείς να το τρέξεις, περί ορέξεως. Εκείνο που λέω εγώ είναι ότι τουλάχιστον σοβαρό flight simming αν μιλάμε για την έννοια του simulator και όσο πιο κοντά μπορείς να το φέρεις στην καθημερινότητά σου, έ, διάβολε μόνο με PC το κάνεις.

    Όπως και άλλα πράγματα... Επίσης, ναι όντως ενδεχομένως με σαφώς ακριβέστερη επένδυση (το ποσό το συζητάμε αλλά αδιαμφισβήτητα ακριβότερο) θα έχεις πολύ ποιοτικότερο gaming στο PC.

    Επίσης προφανώς αν σου κάνει ο καναπές και η τηλεόραση ως τρόπος ζωής και να περνάς τον χρόνο σου, η κονσόλα είναι μονόδρομος.

    Δεν έχω τίποτε το μεμπτό με τα παραπάνω. Το να κάθομαι να διαβάζω σεντόνια όπου ο εμπνευσμένος συγγραφέας, εσύ εν προκειμένω, να πασχίζει να φέρει την κονσόλα στα ίδια πλαίσια με PC gaming είναι που πλέον γελάω με - αλλά ταυτόχρονα θαυμάζω την αφοσίωση - τον φανμποϋζμό...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #876
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fanboy και fanboy άγριο μάλιστα και δεν το λέω για κακό, κι εγώ fanboy είμαι σε άλλα πράγματα, δες το avatar μου....

    Απλά, δεν έχω χρόνο και δεν πρόκειται να ακολουθώ την πρακτική του death by a thousand σεντόνια που ακολουθείς, αρκετά έχω να διαβάσω

    FS μπορεί να το τρέξεις και με controller, στην τελική με numeric keypad μπορείς να το τρέξεις, περί ορέξεως. Εκείνο που λέω εγώ είναι ότι τουλάχιστον σοβαρό flight simming αν μιλάμε για την έννοια του simulator και όσο πιο κοντά μπορείς να το φέρεις στην καθημερινότητά σου, έ, διάβολε μόνο με PC το κάνεις.

    Όπως και άλλα πράγματα... Επίσης, ναι όντως ενδεχομένως με σαφώς ακριβέστερη επένδυση (το ποσό το συζητάμε αλλά αδιαμφισβήτητα ακριβότερο) θα έχεις πολύ ποιοτικότερο gaming στο PC.

    Επίσης προφανώς αν σου κάνει ο καναπές και η τηλεόραση ως τρόπος ζωής και να περνάς τον χρόνο σου, η κονσόλα είναι μονόδρομος.

    Δεν έχω τίποτε το μεμπτό με τα παραπάνω. Το να κάθομαι να διαβάζω σεντόνια όπου ο εμπνευσμένος συγγραφέας, εσύ εν προκειμένω, να πασχίζει να φέρει την κονσόλα στα ίδια πλαίσια με PC gaming είναι που πλέον γελάω με - αλλά ταυτόχρονα θαυμάζω την αφοσίωση - τον φανμποϋζμό...
    Δεν νομίζω να σε είπα fanboy (δεν το θεωρώ κοπλιμέντο, τουναντίον) πουθενά, οπότε δεν το βρίσκω δίκαιο να το κάνεις αυτό. Ούτε γνωρίζω τον κύριο στο avatar σου να πω την αλήθεια.

    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι βολικά προσπέρασες τα bold:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαστε fanboyz επειδή έχουμε όλες τις πλατφόρμες, έχουμε δοκιμάσει ό,τι control scheme υπάρχει και δεν υπάρχει στην αγορά ανά τα χρόνια και εσείς που έχετε 1 (άντε 2) πλατφόρμα είστε οι αντικειμενικοί;

    Ή μήπως δεν έγραψα τα αντικειμενικά και αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα του KB+M;

    Ναι σόρρυ για το GTA, δεν έγραψα σωστά το version. Για αυτό λέω καλό είναι να τα έχουμε δοκιμάσει όλα και να επιλέγουμε ό,τι μας ταιριάζει καλύτερα, να μην τυραννιόμαστε τσάμπα, ειδικά αν ο developer δεν έχει δείξει την ανάλογη προσοχή. Τα ταμπουρώματα πίσω από μια πλατφόρμα/control scheme δεν είναι για μένα, αλλά για μαξιμαλιστές (fanboyz όπως λες κι εσύ).

    Παραπάνω πάντως μιλούσα για arcadey/twitchy παιχνίδια που θέλουν αντανακλαστικά, όχι simulators που παίζεις με το πάσο σου. Ο δε μέσος PC gamer αμφιβάλλω αν θα κάνει την επένδυση σε HOTAS... όχι ότι διαφωνώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για flight simulator, αφού προφανώς έχει σχεδιαστεί εξαρχής για αυτό το genre. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το "debate" (λέμε τώρα) ήταν καθαρά για mainstream control schemes (KB+M vs controllers), όχι ακριβά niche περιφερειακά.

    Θα μπορούσα να αναφέρω και τις τιμονιέρες ως αντικειμενικά ανώτερη επιλογή για racing games, αλλά τι νόημα έχει; Και κοστίζει και χώρο πιάνει και μπορεί να μην παίζεις ραλλάκια στην τελική (δεν ξέρω, λέω). Εγώ σκέψου έχω μια G29 σε βάση και σπανίως την βγάζω έξω (βαριέμαι το στήσιμο κάθε φορά).

    Συμφωνώ ότι αντικειμενικά όπως λες κάποια πράγματα η κονσόλα δεν τα έχει (καλή ώρα το ultra-widescreen που ήταν και pet peeve σου ). Άλλο αυτό όμως και άλλο να λέμε ότι π.χ. shooter και κονσόλα δεν πάνε μαζί, όταν τόσα εκατομμύρια παίζουν σε κονσόλες και ανέδειξαν παιχνίδια όπως το Halo (και όχι μόνο). Εκεί μπαίνει η υποκειμενικότητα/προσωπική συνήθεια του καθενός στην συζήτηση και διαφωνώ να παρουσιάζεται ως απόλυτη αλήθεια. Ελπίζω τώρα να έγινα σαφής.
    Γενικά δεν περιμένω και πολλά πράγματα εδώ μέσα, αφού υπάρχει δεδομένο bias/εμπάθεια:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6815203

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ,λογικό μιας και εγω δεν ήμουν ποτέ pc gamer, με κονσόλες μεγάλωσα και με αυτά παίζω πάντα (δεν το λέμε έξω από το adslgr ε
    Αν ήμασταν σε console forum, θα σου έλεγα ότι υπάρχει bias/εμπάθεια κατά των PC.

    Αυτή την στιγμή έχω ένα PC που κοστίζει όσο 10 κονσόλες και console(s). Έχω KB+M, controller(s) και τιμονιέρα. HOTAS δεν έχω. Game Pass έχω μέχρι μέσα του 2022.

    Ποιό το πρόβλημα να δοκιμάσω το νέο FS (αφού τσάμπα θα μου βγει); Είτε με KB+M, είτε με controller, αφού δεν έχω κάτι άλλο αυτή την στιγμή. Και πρέπει να σταυρωθώ για αυτό;

    Νομίζω πιο πολύ σας ενοχλεί που βρέθηκε κάποιος που γνωρίζει 2-3 πράγματα παραπάνω από τεχνολογία και απλά δεν έχετε να αντικρούσετε κάτι σε καθαρά τεχνολογική βάση... άλλωστε τα ίδια γινόντουσαν και παλαιότερα με Πελασγό.

    - - - Updated - - -

    Τώρα για το ότι γελάς με τα τεχνικά σεντόνια, αλλά θαυμάζεις την αφοσίωση όπως γράφεις, τι να πω... η αντίφαση σε όλο της το μεγαλείο.

    Εγώ ένα πράγμα ξέρω: ότι βρίσκομαι σε τεχνολογικό forum (διορθώστε με αν κάνω λάθος και θα ζητήσω ταπεινά συγνώμη). Δεν βρίσκομαι σε πολιτικό καφενείο να διαβάζω σεντόνια/μάχες αριστερών vs δεξιών (εκεί να δεις πως γελάω εγώ με το tribal mindset, αλλά κι αυτό ανθρώπινο είναι θα μου πεις, το balkanization είναι στο DNA μας). Η διαφορά με τα μηχανήματα είναι ότι δεν είναι κόμματα/θρησκείες/ποδοσφαιρικές ομάδες να είσαι ταγμένος σε ένα στρατόπεδο/cult, μπορείς να τα έχεις όλα.

  7. #877
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Το αστείο είναι ότι κάποιοι επιλέγουν να κράζουν για σεντόνια μόνο όποιον υποστηρίζει τις κονσόλες.
    Το άλλο fanboy που υποστηρίζει το PC gaming με τα σεντόνια του δεν ενοχλεί.

    Προσωπικά απολαμβάνω το thread επειδή έχω μάθει πολλά, κυρίως από τον uncharted.

  8. #878
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να σε είπα fanboy (δεν το θεωρώ κοπλιμέντο, τουναντίον) πουθενά, οπότε δεν το βρίσκω δίκαιο να το κάνεις αυτό.
    Νομίζω πως όλοι είμαστε κάπου fanboys. Δεν βλέπω που είναι το κακό να υπάρχουν προτιμήσεις. Δεν νομίζω να είναι εφικτή άλλωστε η απόλυτη αντικειμενικότητα. Όταν υπάρχει common ground σε κάτι, πχ τεχνολογία, είναι πολύ λογικό να υπάρξουν εκατέρωθεν κατηγορίες για φανμποισμούς.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chrome_3ZT1JCjqTb.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 217160

    Η πρώτη 5αδα σίγουρα φανμποίζει έντονα στο θρεντ. Θα έβαζα και τον έκτο αλλά με post count 60k+ δεν είναι περιεργο να έχει και εδώ πολλά posts.

    Επειδή εγώ είμαι fanboy η απόψη μου μετράει λιγότερο;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  9. #879
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πως όλοι είμαστε κάπου fanboys. Δεν βλέπω που είναι το κακό να υπάρχουν προτιμήσεις. Δεν νομίζω να είναι εφικτή άλλωστε η απόλυτη αντικειμενικότητα. Όταν υπάρχει common ground σε κάτι, πχ τεχνολογία, είναι πολύ λογικό να υπάρξουν εκατέρωθεν κατηγορίες για φανμποισμούς.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chrome_3ZT1JCjqTb.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 217160

    Η πρώτη 5αδα σίγουρα φανμποίζει έντονα στο θρεντ. Θα έβαζα και τον έκτο αλλά με post count 60k+ δεν είναι περιεργο να έχει και εδώ πολλά posts.

    Επειδή εγώ είμαι fanboy η απόψη μου μετράει λιγότερο;
    Φαντάσου λοιπόν να πάω εγώ στο πολιτικό καφενείο και να πω ο τάδε είναι fanboy της τάδε πολιτικής ιδεολογίας βάσει post count... σε πόσο χρόνο θα σβηνόταν το post μου;

    Αυτό είναι ο ορισμός του drive-by trolling (για όσους δεν το κατάλαβαν). Πετάω μια φωτοβολίδα, εξαφανίζομαι ότι δήθεν δεν έχω χρόνο να απαντήσω και άσε τους άλλους να σφάζονται με τα κομματικά (που χρόνος για τεχνολογικά σεντόνια σε τεχνολογικό forum, ω μοντιέ!).

    - - - Updated - - -

    Ξέχασες και τον WAntrolles. Το ότι έχει μόνο 9 posts εδώ δεν λέει κάτι.

    Ξεχνιούνται τα σεντόνια του για AMD, Phenomενα, διαστημόπλοια Star Wars, Μονρόε, ματσακονιασμένα laptop, USB που καίγεται, 9x/DOS, βαθύ multitasking κλπ; Οι κόντρες (PCMR εμφύλιοι) με Patentman;

    - - - Updated - - -

    Έχω ξεκαθαρίσει πολλάκις την θέση μου ότι είμαι fanboy των εξής πραγμάτων: efficiency, Demoscene, παράλληλη επεξεργασία, low-level APIs, co-processors. Δεν με νοιάζει αν το κάνουν τα PC, οι κονσόλες ή η Amiga. Με νοιάζει το efficiency από που κι αν προέρχεται και λέω μπράβο σε όποιον το κάνει. Κατανοητό;

    Από την άλλη δεν είμαι fanboy, αλλά πολέμιος hater των: serial processing, lazy coding, brute force, high-level APIs, ρίξε λεφτά στο πρόβλημα, PC/CPU-centric mindset*. Μετά απορούν μερικοί γιατί στηρίζω Mantle και Jaguar...

    * όταν είχε πρωτοβγεί ο AMD K7, εγώ καθόμουν και διάβαζα για το RISC-o-ειδές DNA του με ρίζες στην DEC (EV6 bus, τούμπανη FPU από Alpha), ενώ κάποιοι άλλοι αρκούνταν στο να διαβάζουν Q3A fps benchmarks (καλό παιχνίδι, δεν λέω, αλλά μην μένουμε μόνο στα benchmarks -> είναι ρηχή γνώση). Πως λοιπόν να βρω common ground με τον μέσο PCά; Έχουμε ίδιες εμπειρίες/παραστάσεις; Που θεωρούν τον K7 PCάδικη τεχνολογία, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι; Το 99% της "PC" τεχνολογίας δεν έχει την παραμικρή σχέση με IBM PC, αλλά προέρχεται από άλλους χώρους (supercomputers, RISC). Πόσοι τα γνωρίζουν αυτά και μετά μας μιλάνε για στόμφο περί PC tech που γαμάει και δέρνει; Εδώ δεν ξέρουν πόσες πατέντες & μηχανικούς της SGI έχουν κάνει poach οι nVidia & AMD, τα θεωρούν όλα προϊόν παρθενογένεσης.

    Υπάρχει κάποιος λόγος να ΜΗΝ είμαι fanboy αυτών που ανέφερα; Το ότι η βιομηχανία των PC (και του gaming) βασίζεται διαχρονικά στην brute force φιλοσοφία το κάνουμε αβαβά; Μια φιλοσοφία που όλως τυχαίως βολεύει τις hardware εταιρίες (Intel, nVidia, AMD);

    Και άντε πες στα 80s/90s είχαμε το ορθόδοξο ΠΑΣΟΚ, μεγάλα ετήσια άλματα στον Moore's Law και μια παγκόσμια οικονομία που πήγαινε τρένο (μέχρι που στούκαρε το 2008), οπότε ρίχναμε χρήμα. Τώρα τι;

    Ειλικρινά δεν σας καταλαβαίνω και από ότι φαίνεται ούτε εσείς μπορείτε να με καταλάβετε από που προέρχομαι. Ίσως με το 5ο μνημόνιο που θα σφίξουν κι άλλο οι πωποί, να βρούμε κάποιο common ground... εν καιρώ λοιπόν θα δούμε ποιός θα δικαιωθεί σε αυτά που πρεσβεύει.

    - - - Updated - - -

    Για αυτό μάλιστα ανέφερα το Torrenza initiative της AMD, γιατί είναι μια ενδιαφέρουσα -εξωτική- τεχνολογία που πολλοί (και ο WAn) περίμεναν στα PC, αλλά ουδέποτε ήρθε (για διάφορους λόγους, με κυριότερο το BC).

    Τι να κάνουμε που αυτή η τεχνολογία ήρθε και έδεσε με το Fusion project της AMD και εν τέλει ήρθε στις κονσόλες... κάποιους τους ενοχλεί που λέμε τα αυτονόητα.

    Θα ήταν προτιμότερο να είχε εξαφανιστεί εντελώς; Δεν μου αρέσει να εξαφανίζονται οι καλές τεχνολογίες, το θεωρώ κρίμα.

    Ούτε καν την Amiga δεν θεωρώ εξαφανισμένη per-se, η co-processor φιλοσοφία της ζει και βασιλεύει σε mobile SoC & κονσόλες (εν μέρει και στα PC όσον αφορά GPU/video ASIC -> ο Blitter ήταν κάτι σαν proto-GPGPU/SIMD/unified shaders). Και οι δεινόσαυροι μπορεί να εξαφανίστηκαν, αλλά άφησαν απογόνους πίσω, μικρούς και ευέλικτους, κι ας μην θυμίζουν Τυραννόσαυρο Ρεξ.

    - - - Updated - - -

    Αφού είπα όλα όσα είπα, αν θέλει κάποιος να συνεχίσει να έχει κόλλημα με την ISA (λες και παίζει τόσο μεγάλο ρόλο*) και να θεωρεί ότι οι κονσόλες είναι PC, be my guest.

    Όσο "Amiga" είναι το Mega Drive λόγω Motorola 68k, άλλο τόσο PC είναι οι κονσόλες λόγω x86... κολλάμε στην ISA και ξεχνάμε τα γύρω-γύρω που πλαισιώνουν το σύστημα.

    * το Witcher 3 φτιαγμένο για x86 ήταν (και καλά), αλλά με την εμπορική επιτυχία του ARM-based Switch μια χαρά έγινε port και με custom coding για καλύτερο efficiency.

    Να υπενθυμίσω επίσης την λύσσα που υπήρχε γύρω στο 2012-2013 στα social media με το "consoles are dead" meme (το λέγανε και anal-υτές όπως ο Pachter, τελευταία γενιά κονσολών τα PS360), ότι τάχα μου θα τις εξαφάνιζε το mobile gaming και τα PCs με το τότε ανερχόμενο Steam (ναι, αυτό που τώρα βρίζουν πολλοί και έχουμε δράματα με το EGS). Και να σου το PS4 με 100m και το Switch με 50m consoles sold να τρώνε μερικοί τα λυσσακά τους που πήγανε κουβά στις προβλέψεις τους... μην πω τι λέγανε για το Switch (Wii U No2) και το σαπάκι Tegra του, που πας μωρή Nintendo απέναντι στην mobile λαίλαπα!

    Μέχρι και console/Sony devs σαν τον David Jaffe φάγανε τον παπά ότι δήθεν ψοφάνε οι κονσόλες και προς τιμήν του βγήκε μετά να παραδεχτεί ότι έλεγε πίπες, αφού είχε παρασυρθεί από το hive mind. Ανθρώπινο και κατανοητό.

    Αυτά να τα βλέπουν οι PCάδες που θίγονται με το άλλο "PC gaming is dead" meme, αλλά ουδέποτε έχουν θιχτεί με το "console gaming is dead", αντιθέτως επιθυμούν διακαώς τον θάνατο των κονσολών. Double standards much?

    Λοιπόν, για να τα ξεκαθαρίσουμε: ούτε το PC gaming θα πεθάνει ποτέ. Σκαμπανεβάσματα έχει (πότε με την πειρατεία/torrents, πότε με το mining), όπως το Bitcoin. Το αντέχεις το τρενάκι του τρόμου; Ανέβα πάνω και απόλαυσέ το. Ξερνάς τα σωθικά σου με τα ups & downs; Κάτσε κάτω. Τόσο απλά.

    Τα PC όπως το πάνε ακολουθούν τον δρόμο του βινυλίου και των audiophiles. Όπως δηλαδή σφάζονται αυτοί για το καλυτερότερο επίχρυσο καλώδιο (ενώ η μάζα την βγάζει με Spotify), έτσι και στα PC θα σφάζονται μελλοντικά ποιά θα είναι η καλύτερη GPU στα €3000, ενώ η μάζα θα την βγάζει με streaming. Και το βινύλιο κάποτε ήταν κτήμα των πολλών, ενώ τώρα είναι κτήμα των ολίγων.

    Σας αρέσει αυτή η κατάσταση και που πάνε τα πράγματα; Εμένα όχι. Απλά μην πείτε ότι δεν σας προειδοποίησε ποτέ κανείς και πιαστήκατε με τα βρακιά κατεβασμένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 21-07-20 στις 16:19.

  10. #880
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    η αλήθεια είναι οτι το ακούγαμε πολύ αυτο. Οτι μαθές ήταν η τελευταία γενιά κονσολών αυτή του PS4/XB1

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #881
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Οι κονσόλες πάντως έχουν κάνει πολύ και ανεπανόρθωτο κακό στο gaming.

    Ένα απλό παράδειγμα:

    Εδώ και 10 χρόνια έχουμε πολλούς ΑΑΑ τίτλους, που δεν σου επιτρέπουν να έχει όσα game saves θες, και με ό,τι όνομα θες.

    Κάποια από αυτά δε, επιτρέπουν και μόνο συγκεκριμένο πολύ μικρό αριθμό (π.χ. 3).

    Αυτά είναι απαράδεκτα φαινόμενα ανάπηρων μηχανακίων (aka κονσολών), που δεν έχουν ένα απαραίτητο περιφερειακό που κοστίζει €10.

    Και επεκτείνουν το καρκίνωμα και στο χώρο του PC.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  12. #882
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    πιο πολύ για αναπηρία των developers μου ακούγεται παρά των κονσολών.

    Ισχυε ενδεχομένως την εποχή που στις κονσόλες βάζαμε memory cards για τα saves. Αλλά μιλάμε για 20 χρόνια πίσω.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #883
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιο πολύ για αναπηρία των developers μου ακούγεται παρά των κονσολών.

    Ισχυε ενδεχομένως την εποχή που στις κονσόλες βάζαμε memory cards για τα saves. Αλλά μιλάμε για 20 χρόνια πίσω.
    Εσκεμμένη παραπληροφόρηση (aka FUD) κάνει, όπως και το άλλο ότι δήθεν οι κονσόλες δεν έχουν RTC/APIC.

    Οι σύγχρονες κονσόλες έχουν σκληρό δίσκο πολλών GB, δεν υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας.

    Στην εποχή του auto-save και των άπειρων checkpoints όμως δεν ασχολούνται πολλοί με manual saves (ούτε καταλαβαίνω τι χρειάζεται κάποιος άπειρα saves, έχω ξαναρωτήσει, αλλά απάντηση δεν πήρα, οπότε μην περιμένεις κάτι). Αν ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα, θα το ζητούσαν οι μάζες ήδη. Αναπηρία θα ήταν αν κλείδωναν τα PC ports στα 30 fps, αυτό με τα saves είναι 1st world problem ή κρυφή επιθυμία για save scumming/cheating.

    Επίσης, θυμάμαι review Τσουρινάκη για κάποιο παιχνίδι πριν 20+ χρόνια (ξέρετε, τότε που δεν υπήρχε ομογενοποίηση/κονσολοποίηση της βιομηχανίας ) και έκραζε κάποιο PC-only RPG/adventure ότι δεν έχει αρκετά save slots (του είχε κόψει και από την βαθμολογία για αυτό τον λόγο)...

    Προσωπικά επειδή δεν έχω τρελή κάψα με τα AAA όπως πάει η δουλειά (open-world collectathons/map cleaners -> PCάδικο μοτίβο OCD gaming), θα ήθελα να δω πως θα μπορούσε να στηριχτεί οικονομικά η AAA βιομηχανία χωρίς τις τρισκατάρατες κονσόλες. Δεν θα μου λείψουν καθόλου αν εξαφανιστούν το 99% των AAA!

  14. #884
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί κάποιος να θέλει να σώζει κάθε λεπτό στο παιχνίδι, κάποιος άλλος μπορεί να θέλει να βάζει στον τίτλο και ακριβώς το τι ήταν να κάνει εκείνη την στιγμή, άλλος μπορεί απλά να θέλει να έχει ενα save slot Που να το ονομάζει save. Είναι προτιμότερο να έχεις τις επιλογές απο το να μην της έχεις.

  15. #885
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Η εμμονή να κατηγορείτε τις κονσόλες για τα saves δείχνει πόσο λίγη επαφή έχετε με την πραγματικότητα.
    Οι κονσόλες από το PS3 και μετά έχουν τεράστια χωρητικότητα για saves. Δηλαδή η ίδια περίοδος (10 χρόνια) που λέτε ότι χάσατε τα saves σας.
    Δηλαδή όλα τα προηγούμενα χρόνια που οι κονσόλες όντως δεν είχαν απεριόριστο χώρο δεν έκαναν ζημιά, και όταν απέκτησαν τον απεριόριστο χώρο έκαναν τη ζημιά;
    Έλεος.

    Για να μην πω ότι παίζω τώρα Final Fantasy στο Switch και έχω απεριόριστα saves (έχω κάνει 50). Αλλά οι κονσόλες φταίνε.

Σελ. 59 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας