Σελ. 64 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4454596263646566697484 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 946-960 από 2836
  1. #946
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες, όλο το χρήμα που έχει επενδυθεί εκεί, θα είχε επενδυθεί στο PC ή σε άλλη πλατφόρμα.
    Ομως η αλλη πλατφορμα ειναι η mobile.Αν η προ8εση σου ειναι να παει ακομα περισσοτερο χρημα προς εκει τοτε με την εξαφανιση των κονσολων πρακτικα αυτο 8α γινοταν.Το pc μπορει να κερδιζε καποιους παραπανω τιτλους σε niche genres οπως strategy η simulation,αλλα 8α εχανε πολυ περισσοτερα ΑΑΑ console ports επειδη απλουστατα χωρις την αγορα των κονσολων δεν 8α δημιουργονταν καν εξ'αρχης.Αυτο δειχνει η οικονομια μεγε8ων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για λογικές λύσεις, με αντοχή στο χρόνο.
    Σου εξηγω και δεν 8ες να καταλαβεις οτι ουτε καν η πλειοψηφια των pc gamers ΔΕΝ δια8ετουν DIY γνωσεις,πιστευες οτι 8α την δια8ετουν οι console gamers?Ολοι αυτοι λοιπον που λες 8α αναγκαζοντουσαν να αγορασουν οτι υπαρχει ετοιμο και στην τιμη πωλησης απο μεγαλη αλυσιδα.8ες πραγματικα να αναλυσουμε το vfm των ετοιμων gaming pc του πλαισιου το 2013 και την αντοχη τους στο χρονο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε τώρα πόσα θες εσύ για να παίξεις σε κονσόλες, Halo, Gears, Forza, Horizon, Death Stranding, Detroit, Street Fighter, Fable, Ashesn, Quantum Break, Hellblade, Ori, Sea of Thieves, κλπ κλπ, πόσα θες για συνδρομές, πόσα έχεις γλυτώσει στο PC από τα τσάμπα παιχνίδια (νόμιμα δωρεάν) και μετά έλα να μιλήσουμε για κόστη.
    Πιο πολλα ειναι τα ΑΑΑ στο ps4 παρα στο pc.Ποιος ο λογος λοιπον να αγορασω κι αλλες κονσολες.Επισης οι ετησιες συνδρομες των 50 ευρω (σε συχνες εκπτωσεις) δινουν κι ενα σωρο δωρεαν παιχνιδια.Στο pc μονο το τελευταιο εξαμηνο υπαρχει τετοια προσφορα απο το epic store.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαλέγεις περίοδο και αγοράζεις.
    Αν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις και υπομονη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάμεσα από τους core 2 και τους Sandy, υπήρξαν και οι bloomfields/lynnfields, διαλιεχτε! Είπαμε ο χρόνος δε κινείτε για το PC κάθε 7 χρόνια. Έχεις πάρα πολλές επιλογές! Σας έδειξα τις προάλλες τον 920 του 2008, να τρέχει το RDR2@60fps! Επεξεργαστής που υπήρχε για τα 5/7 της ζωής του PS....3! Για να καταλάβεις το χάλι των κονσολών! Μάλλον δε το κατάλαβες!
    Ναι αλλα το 2011 (και πολυ αργοτερα) ο κοσμακης εναν core 2 duo ειχε για κα8ημερινη χρηση στο σπιτι του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεκτό. Απλά έχεις λάθος άποψη, αυτό λέμε!
    Δεν λεμε,λες.

  2. #947
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο DIY για PCs βρε παιδιά, πού ζούμε, στο 1995; Τη σήμερον, τι DIY και τι περιπτώσεις; Ξέρω αν γουγλίσετε θα βρείτε 19843 νήματα αλλά το θέμα είναι σε γενικές γραμμές με το χέρι στην καρδιά το 2020 στα σοβαρά μπορούμε να μιλήσουμε για DIY θέματα;

    Και μάλιστα σε εποχές που στην τελική και το PC assembly δίνεται σχεδόν δωρεάν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #948
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο DIY για PCs βρε παιδιά, πού ζούμε, στο 1995; Τη σήμερον, τι DIY και τι περιπτώσεις; Ξέρω αν γουγλίσετε θα βρείτε 19843 νήματα αλλά το θέμα είναι σε γενικές γραμμές με το χέρι στην καρδιά το 2020 στα σοβαρά μπορούμε να μιλήσουμε για DIY θέματα;

    Και μάλιστα σε εποχές που στην τελική και το PC assembly δίνεται σχεδόν δωρεάν
    Στο Reddit ακόμα βλέπω κόσμο εν έτει 2020 να σκούζει για στραβωμένα pins... μην πω πόσα PC by default δεν έχουν καν XMP ON (ακόμα και Intel, που είναι και η πλειοψηφία προς το παρόν).

    Αυτό που είναι απλό για σένα ή για μένα, για τον άλλον είναι εξωγήινο/άθλος. Πολλές φορές είναι οι ίδιοι που δεν ξέρουν να βράσουν ούτε αυγό/ρύζι και πάει σφεντόνα το delivery. Blame human nature/laziness? Σε έναν ιδανικό κόσμο θα είχαν χρεοκοπήσει και οι κονσόλες και οι ντελιβεράδες. Στον πραγματικό είναι αλλιώς τα πράγματα.

    Να ξεφύγουμε λιγάκι από τον μικρόκοσμο/echo chamber του adslgr που λες κι εσύ. Η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί την ύπαρξη των fora να μπει να ρωτήσει για καμία σύνθεση, οπότε Πλαίσιο it is και ό,τι κάτσει.

    Υπενθυμίζω ότι και οι Λινουξάδες (αναφέρομαι στους μαξιμαλιστές, όχι στους μετριοπαθείς για να μην παρεξηγηθεί κανείς) την ίδια ρητορική έχουν: «έλα μωρέ, μια χαρά είναι το Linux desktop εν έτει 2020, πιο εύκολο από Windows», «δούλεψε και λίγο γραμμή εντολής να μάθεις τίποτα», «κάνε compile κανά kernel module» και η πραγματικότητα στα ποσοστά χρήσης διαρκώς τους διαψεύδει. Ούτε καν δέχονται ότι υπάρχει μεγάλο fragmentation και έλλειψη συνεννόησης (freedom uber alles, ποιός είσαι εσύ που θα πεις στους devs με τι θα ασχοληθούν?). Και δεν πρόκειται, γιατί έχουν επενδύσει (ψυχολογικά) σε συγκεκριμένο cult. Φαινόμενο για βαθιά ψυχανάλυση. Ακόμα και για gaming usage θα το υπερασπιστούν σθεναρά, δεν βγάζεις άκρη. Been there, done that, got the t-shirt.

    Τα ίδια έχω πει και σε άλλο θέμα, που πολλοί εδώ μέσα νομίζουν ότι ο μέσος χρήστης θα πάει να βάλει VDSL/FTTH, ακόμα κι αν απλά θέλει να μπαίνει στο FB. Χρειάζεται περισσότερη επαφή με τον έξω κόσμο.

    Προσωπικά το θεωρώ καλό να μοιράζεται η αγορά του hardware όσο το δυνατόν πιο ισόποσα γίνεται (50/50) για λόγους ανταγωνισμού.

    Αν υποθέσουμε ότι σε έναν ιδανικό κόσμο όλοι οι κονσολάδες πήγαιναν σε PC, οι τιμές των PC parts θα έπαιρναν την ανιούσα λόγω προσφοράς/ζήτησης. Αυτό κανείς έξυπνος άνθρωπος δεν το θέλει (εννοώ όσοι θέλουν PC hardware σε λογικές τιμές).

    Από την άλλη, θα είχαν περισσότερη δουλειά οι τεχνικοί Η/Υ (ψιλοεξαφανισμένο επάγγελμα στις μέρες μας) με τόσο άσχετο κόσμο, χρυσές δουλειές κυριολεκτικά (θυμηθείτε εποχές €50 το format). Αυτό το πιστώνω ως το μοναδικό θετικό μιας τέτοιας υποθετικής κατάστασης.

  4. #949
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Reddit ακόμα βλέπω κόσμο εν έτει 2020 να σκούζει για στραβωμένα pins... μην πω πόσα PC by default δεν έχουν καν XMP ON (ακόμα και Intel, που είναι και η πλειοψηφία προς το παρόν).

    Αυτό που είναι απλό για σένα ή για μένα, για τον άλλον είναι εξωγήινο/άθλος. Πολλές φορές είναι οι ίδιοι που δεν ξέρουν να βράσουν ούτε αυγό/ρύζι και πάει σφεντόνα το delivery. Blame human nature/laziness? Σε έναν ιδανικό κόσμο θα είχαν χρεοκοπήσει και οι κονσόλες και οι ντελιβεράδες. Στον πραγματικό είναι αλλιώς τα πράγματα.

    Να ξεφύγουμε λιγάκι από τον μικρόκοσμο/echo chamber του adslgr που λες κι εσύ. Η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί την ύπαρξη των fora να μπει να ρωτήσει για καμία σύνθεση, οπότε Πλαίσιο it is και ό,τι κάτσει.

    Υπενθυμίζω ότι και οι Λινουξάδες (αναφέρομαι στους μαξιμαλιστές, όχι στους μετριοπαθείς για να μην παρεξηγηθεί κανείς) την ίδια ρητορική έχουν: «έλα μωρέ, μια χαρά είναι το Linux desktop εν έτει 2020, πιο εύκολο από Windows», «δούλεψε και λίγο γραμμή εντολής να μάθεις τίποτα», «κάνε compile κανά kernel module» και η πραγματικότητα στα ποσοστά χρήσης διαρκώς τους διαψεύδει. Ούτε καν δέχονται ότι υπάρχει μεγάλο fragmentation και έλλειψη συνεννόησης (freedom uber alles, ποιός είσαι εσύ που θα πεις στους devs με τι θα ασχοληθούν?). Και δεν πρόκειται, γιατί έχουν επενδύσει (ψυχολογικά) σε συγκεκριμένο cult. Φαινόμενο για βαθιά ψυχανάλυση. Ακόμα και για gaming usage θα το υπερασπιστούν σθεναρά, δεν βγάζεις άκρη. Been there, done that, got the t-shirt.

    Τα ίδια έχω πει και σε άλλο θέμα, που πολλοί εδώ μέσα νομίζουν ότι ο μέσος χρήστης θα πάει να βάλει VDSL/FTTH, ακόμα κι αν απλά θέλει να μπαίνει στο FB. Χρειάζεται περισσότερη επαφή με τον έξω κόσμο.

    Προσωπικά το θεωρώ καλό να μοιράζεται η αγορά του hardware όσο το δυνατόν πιο ισόποσα γίνεται (50/50) για λόγους ανταγωνισμού.

    Αν υποθέσουμε ότι σε έναν ιδανικό κόσμο όλοι οι κονσολάδες πήγαιναν σε PC, οι τιμές των PC parts θα έπαιρναν την ανιούσα λόγω προσφοράς/ζήτησης. Αυτό κανείς έξυπνος άνθρωπος δεν το θέλει (εννοώ όσοι θέλουν PC hardware σε λογικές τιμές).

    Από την άλλη, θα είχαν περισσότερη δουλειά οι τεχνικοί Η/Υ (ψιλοεξαφανισμένο επάγγελμα στις μέρες μας) με τόσο άσχετο κόσμο, χρυσές δουλειές κυριολεκτικά (θυμηθείτε εποχές €50 το format). Αυτό το πιστώνω ως το μοναδικό θετικό μιας τέτοιας υποθετικής κατάστασης.
    Τι να σου πω, ο αδερφός μου σύνθεσε προ 6μήνου PC στο Πλαίσιο και τα παιδιά εκεί ήταν "τυφλοσούρτες" τόσο στη συμβουλή σύνθεσης στη βάση αναγκών και προϋπολογισμού, όσο και στη συναρμολόγηση που την έκαναν μόνοι τους και μάλιστα έχοντας το παλιό PC και κρατώντας κομμάτια αυτού.

    Πάντοτε θα έχεις τεχνικά θέματα με τα πάντα, αλλά είναι υπερβολή να λέει κανείς για DIY θέματα σε PC σήμερα από τη στιγμή που τα περισσότερα μηχανάκια και OS τρέχουν μόνα τους.

    Και μάλιστα έχοντας το PC ως σουγιά που κάνει μύρια άλλα όσα συγκριτικά με κονσόλα.

    Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψιν μου μελέτη ή έρευνα που να λέει ότι Χ% χρηστών κονσολών αγόρασαν επειδή βρήκαν το PC "βουνό" και μάλιστα τη σήμερον ημέρα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #950
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, ο αδερφός μου σύνθεσε προ 6μήνου PC στο Πλαίσιο και τα παιδιά εκεί ήταν "τυφλοσούρτες" τόσο στη συμβουλή σύνθεσης στη βάση αναγκών και προϋπολογισμού, όσο και στη συναρμολόγηση που την έκαναν μόνοι τους και μάλιστα έχοντας το παλιό PC και κρατώντας κομμάτια αυτού.
    Και μόλις με επιβεβαίωσες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξεφύγουμε λιγάκι από τον μικρόκοσμο/echo chamber του adslgr που λες κι εσύ. Η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί την ύπαρξη των fora να μπει να ρωτήσει για καμία σύνθεση, οπότε Πλαίσιο it is και ό,τι κάτσει.
    Προσωπικά ουδέποτε έχω αγοράσει pre-built σύστημα, αλλά εγώ είμαι εγώ, δεν βαυκαλίζομαι ότι όλοι είναι σαν εμένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντοτε θα έχεις τεχνικά θέματα με τα πάντα, αλλά είναι υπερβολή να λέει κανείς για DIY θέματα σε PC σήμερα από τη στιγμή που τα περισσότερα μηχανάκια και OS τρέχουν μόνα τους.
    Τι εννοείς τρέχουν OS μόνα τους; Το OS κάποιος πρέπει να το κάνει install πρώτα, εκτός αν μιλάμε για κινητό που πάντα είναι pre-installed.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μάλιστα έχοντας το PC ως σουγιά που κάνει μύρια άλλα όσα συγκριτικά με κονσόλα.
    Σουγιάς είναι και το κινητό όμως, δεν είμαστε στο 1995 που είπες να έχουν την αποκλειστικότητα του σουγιά τα PC. Μην το λες σε εμένα, πες το στις μάζες που αγοράζουν tablet (ναι, του χαμού) με €40, ενώ κάποτε σκάγανε €50 για format (μέχρι και 80-90€ έχω ακούσει σε πλούσιες περιοχές των Αθηνών) και λέγανε κι ευχαριστώ.

    For better or worse, αλλάξανε οι εποχές. Race to the bottom.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εγώ δεν έχω υπόψιν μου μελέτη ή έρευνα που να λέει ότι Χ% χρηστών κονσολών αγόρασαν επειδή βρήκαν το PC "βουνό" και μάλιστα τη σήμερον ημέρα.
    Κάτσε και αναρωτήσου γιατί η πλειοψηφία πάει σε φτηνο-tablets για χρήση σουγιά όπως είπα και δεν παίρνει ούτε pre-built PC.

    Αν έρχονταν 2,5 δις χρήστες στα PC, χρυσές δουλειές θα είχαν οι τεχνικοί Η/Υ και η Apple θα είχε χρεοκοπήσει.

  6. #951
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω για την πλειοψηφία και τα tablets, εδώ μιλάμε για gaming.

    Και στο πλαίσιο του gaming αναφέρετε ότι μια προβληματική που έχει το PC έναντι της κονσόλας είναι ότι έχει πολύ DIY.

    Ξαναρωτώ, εν έτει 2020, έχουμε κάποια μελέτη ή κάτι που να υποδεικνύει πως ceteris paribus ένας θα ασχοληθεί με gaming σε κονσόλα επειδή το PC είναι "βουνό";
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #952
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω για την πλειοψηφία και τα tablets, εδώ μιλάμε για gaming.

    Και στο πλαίσιο του gaming αναφέρετε ότι μια προβληματική που έχει το PC έναντι της κονσόλας είναι ότι έχει πολύ DIY.

    Ξαναρωτώ, εν έτει 2020, έχουμε κάποια μελέτη ή κάτι που να υποδεικνύει πως ceteris paribus ένας θα ασχοληθεί με gaming σε κονσόλα επειδή το PC είναι "βουνό";
    Δυστυχώς ή ευτυχώς gaming είναι και το mobile και το Candy Crush. Το AAA (PC/consoles) είναι μειοψηφία με διαρκώς διογκούμενα κόστη παραγωγής (εξού και το crunch).

    Έρευνα δεν έχω ούτε για κονσόλες, ούτε για tablets, λέω απλά τι παρατηρώ στον πραγματικό κόσμο. Μπορεί να υπάρχει ή μπορεί και όχι, δεν το έχω ψάξει. Ας χρηματοδοτήσει η Κομισιόν σχετική έρευνα αν θες να στο πει ένας επίσημος φορέας για να πειστείς.

    Είναι σαν να μου ζητάς έρευνα αν έπεσε το delivery στην Ελλάδα της κρίσης. Λέω απλά τι βλέπω εμπειρικά (ότι δηλαδή η τεμπελιά κερδίζει έδαφος παντού). Εσύ -εμπειρικά έστω- βλέπεις κάτι διαφορετικό;

    Είπαμε, στο πλαίσιο του gaming τα PC βιώνουν μια προσωρινή αναζωπύρωση λόγω eSports* στην πιτσιρικαρία (λέω προσωρινή γιατί οι πιτσιρικάδες θα μεγαλώσουν και 9 στους 10 θα σταματήσουν το σπορ, λίγοι θα συνεχίσουν σε βάθος ετών), τους casual Swiss knife users (που παίζανε και κανά παιχνιδάκι) τους χάσανε εδώ πάνω από μια δεκαετία. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν βλέπω στην αγορά/κοινωνία και θα έπρεπε να δω;

    * εσύ ο ίδιος είχες αναφέρει πέρσι ότι πλέον διοργανώνουν τουρνουά με mobile και μου είχε φανεί παράξενο αν θυμάσαι. Τα eSports λοιπόν είναι μια αγορά/πίτα που μοιράζεται σε PC/mobile/consoles (δεν μπήκε τυχαία το streaming).

    Μπορεί να μην έχω μεγάλη συμπάθεια στα touch controls (κυρίως λόγω συνήθειας), αλλά αναγνωρίζω την τάση της αγοράς... PUBG (απορώ πως τρέχει σε mobile CPU!), CoD, Fortnite, Asphalt κλπ.

  8. #953
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    meanwhile ο psolord ανέφερε κόστος hardware και δεν έβαλε μέσα τροφοδοτικό (10 χρόνια ίδιο; Χμμμ...), κουτί (10 χρόνια ίδιο; Οκ...), δίσκους (10 χρόνια ίδιο; Να κατέβω να σπρώξω...).
    Σε φάση τα παιχνίδια τα παίζει απευθείας από το cloud ξέρω γω
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  9. #954
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο pc μονο το τελευταιο εξαμηνο υπαρχει τετοια προσφορα απο το epic store.
    Αν και πράγματι είναι αξιέπαινο αυτό που κάνει η Epic με τα λεφτά του Fortnite (θα μπορούσε άνετα ο Τιμόθεος να τα τρώει στις πουτάνες αν ήθελε, αλλά προφανώς βλέπει μπροστά ο άνθρωπος, όχι την εφήμερη απόλαυση/διασκέδαση -> για αυτό και κονομάει από τις μάζες), να συμπληρώσω μερικά πράγματα:

    1) Κανένας δεν είπε ποτέ «θα φτιάξω νέο PC για να παίζω τα freebies του EGS». Καλοδεχούμενα; Σαφώς. Λόγος για να φτιάξεις νέο PC; Δεν θα το έλεγα.

    Όπως παλιά ο κύριος λόγος για να φτιάξεις gaming PC ήταν exclusive SP games όπως HL2/FC1/Crysis, έτσι σήμερα έχει μετατοπιστεί το ενδιαφέρον των νεο-PCάδων στα MP games (LoL, DOTA2, Fortnite κλπ.) ελέω eSports μόδας/τάσης.

    Το τσάμπα δεν αρκεί για να πεις επενδύω σε νέο (+ακριβό) hardware. Άσε που πολλά είναι indies χαμηλών απαιτήσεων (όχι, δεν χρειάζεσαι 144 Hz σε SP, δεν είναι Fortnite).

    Είναι σαν να λέμε επειδή μοιράζει συσσίτια η Εκκλησία, θα σταματήσω το supermarket να σιτίζομαι τσάμπα, άρα όσοι πάνε supermarket είναι κορόιδα κι εγώ ο μάγκας. Δεν πάει έτσι, αλλιώς θα κατέρρεε η βιομηχανία. Όλα θέλουν χρήμα για να κινηθούν (δυστυχώς οι Αμιγκάδες ποτέ δεν το κατάλαβαν αυτό και η Amiga έσβησε άδοξα -> μετά η πειρατεία πέρασε στα PC ως νοοτροπία/mindset τσαμπέ gaming και κράτησε αρκετά χρόνια, μέχρι να φτάσουμε στο σήμερα των sales/Denuvo/freebies).

    Σκοπός των freebies είναι να σε μπάσουν στο οικοσύστημα (όχι πλατφόρμα, οικοσύστημα είναι το EGS και έχει πολλά το PC, εξού και το fragmentation και ο ανταγωνισμός <-- κάτι που ΔΕΝ θέλουν οι μαξιμαλιστές του Steam), ακόμα κι αν έχεις απλά μια mobile συσκευή που μπαίνει στο internet και τίποτα άλλο. Αν παίζεις ή όχι (στα SP), δεν τους ενδιαφέρει, λεφτά θέλουν να σκας, κι ας γεμίζει το backlog.

    Εξάλλου μιλάμε για μια αρκετά παλιά εμπορική πρακτική (πολύ πριν την ανακαλύψει η Epic) και γίνεται και στις κονσόλες όταν θέλουν να τραβήξουν κόσμο στο εκάστοτε οικοσύστημα:

    https://gamerant.com/free-ea-games-ps3-ps4-vita/

    Έδωσε και η Sony κάτι freebies εν μέσω καραντίνας, δεν χρειαζόταν όμως να πάρεις κονσόλα αναγκαστικά. Απλά φτιάχνεις PSN account και τα τσιμπάς.

    2) Πολλοί φανατικοί εκ της PCMR (ναι, υπάρχουν διάφορες φατρίες/tribes που μονίμως σφάζονται μεταξύ τους*, βλ. Steam vs EGS, Intel vs AMD vs nVidia) βρίζουν 24/7/365 (βλ. /r/FuckEpic) την Epic Games για τις επιχειρηματικές κινήσεις της.

    * κόντρες παντού υπάρχουν, αλλά κόντρα εντός της ίδιας πλατφόρμας για specs/res/fps (π.χ. OG PS4/Slim vs Pro ή XB1S ή XB1X) δεν έχω δει σχεδόν ποτέ, πέραν μιας μεμονωμένης περίπτωσης (πρώην PCMR που αγόρασε XB1X και κράζει το XB1S ότι δεν έπρεπε να είχε βγει ποτέ, κουβαλάει δηλαδή ακόμα το PCMR mindset της σπεκολαγνείας ακόμα και ως νυν κονσολάς). Κυρίως σε αντίπαλες πλατφόρμες (PS vs XBOX vs Nintendo) θα δεις κόντρες. Στα PC όμως σφάζονται μεταξύ τους (aka εμφύλιος), κι ας είναι όλοι PCάδες (μια είναι η PC πλατφόρμα)! Εξού και η σύγκριση με το Linux (ένα είναι το GNU/Linux), κι εκεί άπειρες φαγωμάρες (Ubuntu vs Arch κλπ). Στην PC πλατφόρμα θα δεις ακόμα και τον ψωνισμένο κάτοχο 2080 Ti να λέει φτωχοπλυμούτση τον κάτοχο GTX 1060, ενώ και οι 2 ανήκουν στο οικοσύστημα της nVidia. Παράνοια, αλλά θα μου πεις συμβαίνει και στην πραγματική ζωή (ο πλούσιος Έλληνας να κοιτάει αφ' υψηλού τον φτωχό Έλληνα). Αυτά δεν τα μπορώ καθόλου και αργά ή γρηγορά η ζωή έχει γυρίσματα.

    Όχι απλά βρίζουν την Epic, αλλά λένε τάχα μου ότι τους χρηματοδοτούν οι Κινέζοι (που μέσω της Tencent απέκτησαν μερίδιο το 2012, δηλαδή 5 χρόνια πριν βγει το Fortnite!).

    Όχι κύριοι, τα ζεστά φραγκάκια του Fortnite τα κάνουν όλα (και πιο συγκεκριμένα μετά το 2018 που έγινε παιχνίδι-φαινόμενο στην αγορά). Οι Κινέζοι ψώνισαν φτηνά μετοχές (και μαγκιά τους) το 2012, δεν είχαν το κληρονομικό χάρισμα να προβλέψουν την επιτυχία του Fortnite. Μόνο η Sony έκανε την βλακεία να αγοράσει ΜΕΤΑ την επιτυχία του Fortnite, γιατί αγόρασαν ακριβά και το φαινόμενο του Fortnite δεν θα κρατήσει για πάντα (δείτε το WoW που μεσουρανούσε η Blizzard στα 2000s). Buy low, sell high.

    Μακάρι κάτι ανάλογο με τις φάλαινες των microtransactions να βλέπαμε και αλλού. Να είχε π.χ. ένας ISP το 10-20% των συνδρομητών του εθισμένους σε τσοντογραμμές και το 80-90% να απολάμβανε FTTH τσάμπα -> win-win.

  10. #955
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το ξαναλεω μπορει το α8λημα να ειναι 5 φορες πιο ευκολο,απ'οτι μια εικοσαετια πριν αλλα και ο μεσος χρηστης ειναι 10 φορες (και λιγο λεω) πιο ασχετος.Οσον αφορα την εξυπηρετηση απο μεγαλη αλυσιδα,αν δεν ξερεις σπρωχνουν ΠΑΝΤΑ οτι 8ελουν να ξεστοκαρουν.Ενα μικρομαγαζο εχει περισσοτερες πι8ανοτητες και να σε ωφελησει (αν ειναι σωστος ο επαγγελματιας) αλλα και να σε κοροϊδεψει εντελως (αν ειναι γυφτος και μυριστει αιμα).Τουλαχιστον οι μεγαλες αλυσιδες 8α σε υπερχρεωσουν και 8α ξεστοκαρουν στην πλατη σου αλλα δεν 8α σε δουλεψουν και εντελως.Υπ'οψην οτι μιλαω για την πλειοψηφια των περιπτωσεων,εξαιρεσεις υπαρχουν παντου.Το τι εχουν δει τα ματια μου στην πρωτευουσα απο παλιους επαγγελματιες που εχουν ηδη μεγαλο κυκλο πελατων,δεν περιγραφεται.Ποσο μαλλον στην επαρχια που υπαρχει ελλειψη σοβαρου επαγγελματισμου γιατι ολοι 8α προτιμησουν τον φιλο,συγγενη,γειτονα.Μου εχουν ερ8ει ατομα που ο προηγουμενος ειχε αφαιρεσει 1 stick απο triple channel ram,η με και καλα με καμμενη μητρικη laptop που η8ελε απλα format απο bios.Οκ στον αλλο η μεγαλη αλυσιδα τον εβαλε και πληρωσε 130 ευρω μια ηδη ακριβη 1030gt,που αλλοι την ειχαν 100 (ηταν αυξημενες τοτε οι τιμες) για να παιζει παιχνιδια.Αλλα σε σχεση με εκεινον που μου ηρ8ε με ψημενη gpu,cpu και ram γιατι ο συγγενης <<τεχνικος>> εβαλε 200w gpu σε 400w psu κινεζια του κιλου,ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα.Κι ας αγορασε απο μεγαλη αλυσιδα υπερτιμημενο pc με i5 7400 εν ετει 2018...

  11. #956
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κοίτα να δεις κάτι πράγματα ρε παιδί μου, λες και φύτεψαν SSD στο PS4 (GoT fast travel):



    Εμ αυτά κάνει το optimized coding... αλλά όχι, ας συνεχίσουμε να κράζουμε τον laptop 5400 RPM (λες και κάνουν σπουδαία διαφορά τα 7200, τεσπά) HDD ωσάν entitled παιδάκια.

    Προσωπικά οι devs που ουδέποτε ξεζουμίζουν το hardware και ζητάνε συνέχεια όλο και καλύτερα specs (aka ρίξε λεφτά στο πρόβλημα) μου θυμίζουν κάτι κακομαθημένα παιδάκια που έχουν αφήσει το μισό φαγητό στο πιάτο τους και έχουν και το θράσος να ζητάνε να φάνε γλυκό!

    Όχι μικρέ, πρώτα θα ολοκληρώσεις το γεύμα σου και μετά θα πάρεις το επόμενο...

    Όσοι «γλείφουν» το πιάτο τους αξίζουν να ανταμειφθούν με το επόμενο.

    Είναι δεδομένο λοιπόν από ποιούς devs θα έρθουν τα θαύματα στην επόμενη γενιά. Πάντα έτσι γινόταν, δεν θα αλλάξει κάτι τώρα. Οι άμπαλοι θα ζορίζονται ακόμα και με NVMe SSD (άλλωστε έχουμε μπόλικα παραδείγματα unoptimized games και σε PC με τραγικά loading times).

  12. #957
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    meanwhile ο psolord ανέφερε κόστος hardware και δεν έβαλε μέσα τροφοδοτικό (10 χρόνια ίδιο; Χμμμ...), κουτί (10 χρόνια ίδιο; Οκ...), δίσκους (10 χρόνια ίδιο; Να κατέβω να σπρώξω...).
    Πλάκα πλάκα 10 χρόνια τα έχω αυτά που λες και απλά προσέθεσα έναν ssd όταν αναβάθμισα

  13. #958
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα πλάκα 10 χρόνια τα έχω αυτά που λες και απλά προσέθεσα έναν ssd όταν αναβάθμισα
    και εγω θυμηθηκα οτι προπερσι μεταπουλησα 3 wd black του ενος τερα , με 66 εως 80 χιλιαδες ωρες λειτουργιας . και παιζουν ακομη στους κατοχους τους , ενας για dvr εδω και 2 χρονια (εχει αρχισει να τα παιζει η συσκευη dvr που ειναι 4ων ετων ) και 2 για εξωτερικους σε εναν φιλο που τους ηθελε για αποθηκευση .
    τροφοδοτικα ,εχω σιγουρα 13 με 15 ετων των 20 ευρω , που τα χρησιμοποιω σε δευτερευουσες υλοποιησεις .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #959
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω θυμηθηκα οτι προπερσι μεταπουλησα 3 wd black του ενος τερα , με 66 εως 80 χιλιαδες ωρες λειτουργιας . και παιζουν ακομη στους κατοχους τους , ενας για dvr εδω και 2 χρονια (εχει αρχισει να τα παιζει η συσκευη dvr που ειναι 4ων ετων ) και 2 για εξωτερικους σε εναν φιλο που τους ηθελε για αποθηκευση .
    τροφοδοτικα ,εχω σιγουρα 13 με 15 ετων των 20 ευρω , που τα χρησιμοποιω σε δευτερευουσες υλοποιησεις .
    Ρε παιδιά μ' αρέσει που λέγαμε ότι γνωρίζουμε παραπάνω από τον μέσο όρο εδώ μέσα και τελικά δικαιώνετε τον OrderlordTank που έγραφε για PSUs της πυρκαγιάς (κυριολεκτικά και μεταφορικά):
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξαναλεω μπορει το α8λημα να ειναι 5 φορες πιο ευκολο,απ'οτι μια εικοσαετια πριν αλλα και ο μεσος χρηστης ειναι 10 φορες (και λιγο λεω) πιο ασχετος.Οσον αφορα την εξυπηρετηση απο μεγαλη αλυσιδα,αν δεν ξερεις σπρωχνουν ΠΑΝΤΑ οτι 8ελουν να ξεστοκαρουν.Ενα μικρομαγαζο εχει περισσοτερες πι8ανοτητες και να σε ωφελησει (αν ειναι σωστος ο επαγγελματιας) αλλα και να σε κοροϊδεψει εντελως (αν ειναι γυφτος και μυριστει αιμα).Τουλαχιστον οι μεγαλες αλυσιδες 8α σε υπερχρεωσουν και 8α ξεστοκαρουν στην πλατη σου αλλα δεν 8α σε δουλεψουν και εντελως.Υπ'οψην οτι μιλαω για την πλειοψηφια των περιπτωσεων,εξαιρεσεις υπαρχουν παντου.Το τι εχουν δει τα ματια μου στην πρωτευουσα απο παλιους επαγγελματιες που εχουν ηδη μεγαλο κυκλο πελατων,δεν περιγραφεται.Ποσο μαλλον στην επαρχια που υπαρχει ελλειψη σοβαρου επαγγελματισμου γιατι ολοι 8α προτιμησουν τον φιλο,συγγενη,γειτονα.Μου εχουν ερ8ει ατομα που ο προηγουμενος ειχε αφαιρεσει 1 stick απο triple channel ram,η με και καλα με καμμενη μητρικη laptop που η8ελε απλα format απο bios.Οκ στον αλλο η μεγαλη αλυσιδα τον εβαλε και πληρωσε 130 ευρω μια ηδη ακριβη 1030gt,που αλλοι την ειχαν 100 (ηταν αυξημενες τοτε οι τιμες) για να παιζει παιχνιδια.Αλλα σε σχεση με εκεινον που μου ηρ8ε με ψημενη gpu,cpu και ram γιατι ο συγγενης <<τεχνικος>> εβαλε 200w gpu σε 400w psu κινεζια του κιλου,ηταν σε πολυ καλυτερη μοιρα.Κι ας αγορασε απο μεγαλη αλυσιδα υπερτιμημενο pc με i5 7400 εν ετει 2018...
    Τι PSU των €20 που δουλεύουν 13-15 χρόνια; Είχα κι εγώ τροφοδοτικό που δούλεψε 11 χρόνια, αλλά τουλάχιστον ήταν επώνυμο και όχι τόσο φτηνό.

    Λίγη προσοχή, γιατί μας διαβάζει κι άλλος κόσμος και κυκλοφορούν ωρολογιακές βόμβες προς αποφυγή στην αγορά:

    https://www.skroutz.gr/s/20317589/Ar...nze-235FX.html





    Ελπίζω να μην χρειάζεται να αναφέρω ποιός είναι ο Άρης και τι περγαμηνές διαθέτει, έτσι;

    Το PSU είναι κρίσιμης σημασίας. Καμία σχέση με CPU, που είτε κοστίζει €30, είτε €1000, το ίδιο αξιόπιστο αποτέλεσμα (σε 0-1) θα σου παράγει, απλά με διαφορετική ταχύτητα. Τα PSU δεν είναι έτσι δυστυχώς.

    Η κονσόλα μπορεί να είναι κλειστό κουτί, αλλά τέτοιον κατιμά ΔΕΝ θα σου βάλουν μέσα. Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, θα πήγαινε σύννεφο η μήνυση στην Αμερική.

    Μια κονσόλα του 500άρικου μπορεί να σου βάλει high-end parts ρίχνοντας το κόστος με τεράστιες οικονομίες κλίμακας (αυτό που έλεγα περί κεντρικού σχεδιασμού):

    https://www.digitimes.com/news/a20200724PD207.html
    The sources continued PS5 mainboards will adopt 10-layer PCBs, an extremely high spec for consumer electronics devices, involving high difficulty in production but promising better prices and profitability for PCB partners.
    Γνωρίζετε τι κόστος έχει μια 10-layer PC motherboard;

    Ενδεικτικά, οι περισσότερες mainstream έχουν 4-6 layers.

    Μπορεί η MSI ή η ASUS (με 100-500k κομμάτια) να ανταγωνιστεί τις οικονομίες κλίμακας μιας Sony με 120 μύρια;

    https://www.digitimes.com/news/a20200727PD211.html

    Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Η ελεύθερη αγορά έχει και το τίμημα του κατακερματισμού.

    Κουτιά 10ετίας και βάλε αντικειμενικά δεν παρέχουν το βέλτιστο airflow (ειδικά σε high-end PC) και δεν μιλάω καν για ομορφιά/λαμπάκια (εντελώς υποκειμενικό θέμα), συν ότι είναι απίθανο να παρέχουν USB 3.0 θύρες. Οι δε σκληροί είναι θαύμα πως δεν έχουν βαρέσει bad sectors ακόμα με τέτοιο mileage, παίζεις με τα δεδομένα σου.

    Τίποτα προσωπικό με εσένα badweed, απλά να παρέχουμε υπεύθυνη πληροφόρηση, γιατί έχουν ακουστεί απίστευτα πράγματα σε αυτό το νήμα και θα πάρουμε κόσμο στον λαιμό μας. Είπαμε, race to the bottom, αλλά μέχρι ενός ορίου IMHO.

    Θες να φτιάξεις PC; Φτιάξε, δεν σου είπε κανείς όχι, αλλά κάντο σωστά τουλάχιστον. Αλλιώς δεν έχει νόημα να λέμε για φακές, γιατί και αυτός που νομίζει ότι θα φτιάξει PC της προκοπής με γιουσουρούμ parts, τα ίδια και χειρότερα είναι. Πάρε και ποντίκι των €2 να σε πιάσει τενοντίτιδα, τι να πω.

    Και πριν πει κανείς για φτωχούς, θα πω το εξής: εγώ όταν ήμουν πιτσιρικάς και δεν είχα πολλά λεφτά, είχα μάθει να κάνω αποταμίευση και τσούκου-τσούκου μάζευα το απαιτούμενο ποσό, δεν περίμενα τον μπαμπά να μου το αγοράσει (ξέρω κόσμο που του αγόραζαν PC tower των 1.000.000-1.200.000 δρχ). Τώρα δεν παίζει αυτό σαν λογική; Είναι προτιμότερο να αγοράσεις κατιμά, αντί να περιμένεις λίγο παραπάνω για κάτι καλύτερο; Τι να πω, ίσως οι νεότερες γενιές δεν έχουν διδαχτεί τι σημαίνει delayed gratification και να είμαι εγώ ο παράξενος.

  15. #960
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    κοιτα να δεις uncharted , οταν πηρα τα τροφοδοτικα , δεν υπηρχαν τοσο χαλια τροφοδοτικα οσο επειτα .
    καποια στιγμη που κυκλοφορησαν , επεσα στα force και αρχισα να ειμαι πιο καχυποπτος με το τι κυκλοφορει πλεον .

    το τι λεω , το ξερω σε μεγαλο βαθμο απο εμπειρια την οποια δεν μπορω να αντικαταστησω με "προδιαγραφες" , "τιτλους" και "επιγραφες" γιατι αυτα αξιολογω αποκτωντας την .

    οταν κατι εχει επιζησει 13-15 χρονια , το θεωρω πιο αξιοπιστο απο καποιο που εχει εγγυηση 5 χρονια ...
    το "θα" με το "να" εχουν μια αξιολογη αποσταση

    εχω και τροφοδοτικο των 200 ευρω που κρατησε 3 χρονια ,οσο η εγγυηση του (οχι στα δικα μου χερια ) .

    πλεον εχουν αλλαξει οι απαιτησεις στα τροφοδοτικα , και δεν κανουν αυτα για συνχρονα μηχανηματα .

    τα κουτια εχουν αλλαξει αρκετα τα τελευταια χρονια δινοντας δυνατοτητες για σχεδον απεριοριστες επιλογες συνθεσεων . και εχει πεσει και λεπτομερεια στην κατασκευη τους .

    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 64 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4454596263646566697484 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας