Σελ. 79 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5969747778798081848999 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.171-1.185 από 2836
  1. #1171
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες αξιες και ποια tiers με συμφερουν?Σου λενε φτιαξε pc των 400 ευρω του 2013,λες οχι.

    Σου είπα ότι έβαλα GTX 970 σε hardware που προηπύρχε και τα έπαιξα όλα πολύ πολύ καλύτερα από το PS4. H GTX 970 υπήρχε για τα 6/7 της ζωής του PS4. Δε σου αρέσει η 970; Βάλε r9 290 που υπήρχε πριν από το PS4.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζεις στη μεση το pro (που αναλογια πωλησεων του ειναι χειροτερη απο εκεινη των 1060 vs 1080ti) και συγκρινεις με polaris

    Ναι polaris vs polaris συγκρίνω, γιατί είναι η μόνη σύγκριση που έχει νόημα καθώς είναι το μόνο gpu hardware που ταιριάζει και εκεί που μπορώ να σας αποδείξω και το έχω κάνει, ότι δεν ισχύει το Χ2 console performance.

    Η rx570 είχε 169$ Απρίλιο 2017. Η 580 8GB 229$.

    https://www.anandtech.com/show/11278...-rx-570-review

    Μη μου λέτε για το mining κάθε τρεις και λίγο. Δεν αγόραζες εν καιρώ mining και τέλος. Εγώ πως δεν αγόρασα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Των 225 ευρω του 2016 που να αποδιδει σαν το ps4,παλι οχι.

    Το PS4 έχει ΤΩΡΑ 300 ευρώ. Πως είναι ακριβότερο από το 2016;

    https://www.skroutz.gr/c/108/game_co...&order_dir=asc

    To PS4 Pro έχει 400 ευρώ ΤΩΡΑ!

    https://www.skroutz.gr/c/108/game_co...&order_dir=asc

    Απλά για να καταλάβεις πως ευνοεί ο χρόνος το PC Hardware.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραδεξου ρε psolord οτι η μονη συγκριση που επι8υμεις ειναι απο το 2019 και μετα που λογω των κονσολων οι ryzen ριξανε τις τιμες και οι polaris επεσαν επιτελους στην αρχικη τιμη του 2016.Αλλα ξεχασες οτι ως τοτε οι κονσολαδες παιζανε ηδη 6 χρονια με 400 ευρω η 3 χρονια με 225 και στο pc ειτε σου αρεσει ειτε οχι και τα διπλα να σκασεις αυτο ΔΕΝ γινεται.Και ολα τα παραπανω με την πιο αδυναμη συγκριτικα γενια κονσολων γιατι εποχες ps3/ps2/ps1 επρεπε να σκασεις οχι τα διπλα αλλα τα τριπλα και βαλε για αντιστοιχες επιδοσεις και για καλυτερες προφανως δεν σου εφταναν ουτε αυτα.


    Απαντήθηκαν παραπάνω, r9 290 2013, polaris 2017 μέχρι σήμερα το δίνουν τσάμπα. Διάλεξε.

    Για PS1,PS2 δεν ασχολούμαι προς το παρόν. Εδώ δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη για το PS4. Για το PS3 τα έχουμε πει.

    Δες https://www.7-cpu.com/

    Cell

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-08-27 7-Zip LZMA Benchmark.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  3,2 KB 
ID: 218335

    Athlon 64 x2

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-08-27 7-Zip LZMA Benchmark(1).png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  2,6 KB 
ID: 218336

    Pentium III

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-08-27 7-Zip LZMA Benchmark(2).png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  2,5 KB 
ID: 218337

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε μην αναφερεις ΚΑΝ τα fps της σε συγκριση με τις κονσολες αν δεν εχεις σκοπο να πληρωσεις για το συγκεκριμενο build, γκεκε?

    Από πότε δεν αναφέρεις cpu performance results, αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις την κάρτα με την οποία έγιναν; Σε ξαναρώτησα και σε ξαναρωτάω. Ξέρεις τι είναι τα cpu tests και τι ρόλο βαράνε; Το ρόλο της μέγιστης δυναμικότητας τον αντιλαμβάνεσαι ή σκέφτεσαι απόλυτα μέσα στα όρια των περιορισμών της κονσόλας;




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινεις οτι αμα δεν ειχε γινει ηδη η βαρια δουλεια απο τη sony για το ps4,ουτε η id δεν εγραφε τοσο optimised game engine για το pc...
    Μιλώντας για το Death Stranding, της Kojima Productions δεν είναι;

    https://en.wikipedia.org/wiki/Death_Stranding
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως επειδη τα παιχνιδια γραφονται πρωτιστως για τις κονσολες που ΗΔΗ υπαρχουν και αρα δεν αξιοποιουν πανω απο 8 threads?Οταν με το καλο παμε στα 16 του ps5 8α δουμε ποσο 8α τραβηξουν οι εν λογω εξαπυρηνοι,ειδικα της intel που δεν δια8ετουν καν 12 threads...

    Προσωπικά αμφιβάλλω για την αξιοποίηση των 16 threads. Όπως ξέρεις οι devs είπαν θα ξεκινήσουμε με 8 threads και βλέπουμε.

    Ξαναδες τα αποτελέσματα του πολύ καλά theaded Death Stranding.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-08-27 Death Stranding тест GPU CPU RPG Ролевые Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  153,9 KB 
ID: 218340

    Και κάνε τη σύνδεση με το cpu τεστ που είχα κάνει στον 2500Κ.



    Για να σε βοηθήσω, ο coffeelake 9700K βγάζει 110fps και ο 10ετίας 2500Κ OC βγάζει επίσης 110fps+. Μάλιστα εκεί που κατεβαίνει το λοφάκι, βαράει 130άρες. Και μάλιστα σε πολύ πιο δύσκολο και μακρύτερο τεστ, δηλαδή streaming (από σκληρό δίσκο) κλπ κλπ. Οπότε αν το PS5 έχει μικρότερο άλμα CPU, απ'ότι είχε το PS3 σε σχέση με το PS4, όπως λέει ο φίλος μας παραπάνω, τότε νομίζω ότι θα την παλέψει ο 8600Κ, πόσο μάλλον αν υπολογίσουμε ότι έχει 9ΜΒ L3 αντί για 8 των κονσολών, καθώς και ότι πάει 5GHz με δύο κλικ.

    Σκέψου μόνο, ότι στο πολύ καλά threaded Death Stranding, ο 2500Κ χτυπάει αποδόσεις 8πύρηνου coffeelake 110fps+ και ο Jaguar το έτρεχε στα 30.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  m9206h4l4km31.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  59,7 KB 
ID: 218341

    Αλλα και αν δεν την παλέψει, μη στεναχωριέσαι βρε, του χρόνου κατά πιθανότητα θα βρεθώ με κάνα 4900Χ. Όχι ότι χρειάζεται, απλά έτσι. Έχω ένα ιντερνετικό φίλο που έχει ιντερνετ καφέ και θα με δανίσει! Ο 8600Κ και ο 2500Κ θα παραμείνουν όμως, για τεστάκια....!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 27-08-20 στις 12:39.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #1172
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @psolord

    Τι PC είχες έτοιμο όταν αγόρασες την GTX970, πόσο το πλήρωσες και πότε το αγόρασες;
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  3. #1173
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου λιγο uncharted.

    Δεν μπορώ να απαντήσω σε όλο αυτό το block of text. Μάλλον μπορώ αλλά θα κουραστώ χωρίς λόγο. Γιατί ενοχλήθηκα πάρα πολύ με τα περί "πελουσιος" ότι πηγαινε στο Lewton, και ακόμα και στο τελευταίο post σου το συνεχισες και μάλιστα το συνδεσες με το φτωχός που είπε ο ίδιος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Προσπάθησα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου δυο φορές και μου λες στο τέλος δεν με τιμάει αντί να πεις οτι για να επιμένει ετσι θα ειναι.

    Οκ δεν με τιμαει. Επίσης δεν με τιμάει να απαντάω σε προκλησεις. Και όλο αυτό είναι ξεκάθαρα πρόκληση.

    Στο υπόλοιπο κείμενο σε πολλά σύμφωνω, σε πολλά διαφωνώ. Δεν έχω κανένα κέφι ομως να ειμαι αναλυτικός. Λογω προσωπικού conflict και πρόκλησης.

    Παραιτούμαι λοιπόν από το thread, άλλωστε μόνο την αποψη μου μπορούσα να προσφέρω και όχι ουσιαστική πληροφόρηση.
    Κι εγώ ενοχλήθηκα που μου χτύπησες το region switching (ξεκάθαρο χτύπημα κάτω από την μέση και μάλιστα χωρίς να έχουμε προηγούμενα), ενώ ο σκοπός μου ήταν να βοηθήσω τον κόσμο.

    Από ό,τι θα έχεις καταλάβει, δεν είμαι κανάς ελιτιστής να κρατάω την γνώση για πάρτη μου. Το μόνο εύκολο και φυσικά μπορώ να αλλάξω τροπάρι και να γίνω κι εγώ παρτάκιας/εγωιστής, κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αυτή δεν είναι η νόρμα της σύγχρονης κοινωνίας;

    Από εκεί και πέρα, μπορεί σε σχέση με άλλους να καταλαβαίνεις καλύτερα πως δουλεύει η βιομηχανία ημιαγωγών (hardware), αλλά όσον αφορά την βιομηχανία video games (software) θεωρώ ότι δεν έχεις καταλάβει κάποια πράγματα (όχι γιατί είσαι χαζός, απλά δεν το έχεις ψάξει αρκετά και επιμένεις σε παρωχημένες απόψεις). Δικαίωμα σου μεν, αλλά χάνεις το big picture (MTX).

    Το παράδειγμα με το αυτοκίνητο που δεν αντιγράφεται είναι παντελώς άστοχο. Εγώ σύμφωνα με την λογική σου το πάω και σου λέω ότι στην μεταπώληση ενός Tesla car, ο Elon Musk δεν τσιμπάει σεντ. Ποιά η διαφορά σε σχέση με ένα retail video game; Καμία εταιρία δεν θέλει να αγοράζεις μεταχειρισμένα τα προϊόντα τους, οπότε δεν βρίσκω γιατί να έχουν ξεχωριστή μεταχείριση τα video games.

    Και στον πραγματικό κόσμο θα δεις ότι η πλειοψηφία των μεταπωλήσεων γίνεται χωρίς μεσάζοντα. Μόνη εξαίρεση τα ακίνητα, όπου εκεί πρέπει να πληρώνουμε νταβατζιλίκι στο κράτος και στην συντεχνία των συμβολαιογράφων (φαντάσου να ζητούσε μερίδιο ΚΑΙ ο εργολάβος/κατασκευαστής!). Και μερικοί θέλετε να περάσει αυτό το πράγμα και στα video games (όπως ήθελε η MS το 2013); Over my dead body!

    Εύχομαι ειλικρινά να βγω ψεύτης στις παραπάνω προβλέψεις μου και ας μου το χτυπάτε μετά... λες κι εμένα με χαροποιεί ένα τέτοιο σενάριο (stores-μονοπώλια).

    Λήγουμε εδώ λοιπόν τον διάλογο μαζί και καλή συνέχεια.

  4. #1174
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αναβάθμιση σε SSD, την επιπλέον μνήμη και το (πολύ παραπάνω) ρεύμα που καίει ένα καλό PC 10ετίας για όλη τη ζωή της current-gen ποιος το πληρώνει ρε μάστορα; θα μας τα πληρώσεις εσύ; Και τι θα πεις στο 90% του κόσμου που βολεύεται με ένα λάπτοπ για facebook;
    Νούμερα τα fps αλλά νούμερα και τα ευρώ...
    Πάλι η παπάτζα με την κατανάλωση; Έχουμε μια πλατφόρμα, το PC, που έχει πρόσβαση σε όλες τις fab processes και μιλάς για performance/power draw advantage στις κονσόλες;

    Δες εδώ.

    http://energyusecalculator.com/elect...ameconsole.htm

    PS4 gaming 150W. 150W για 30fps baseline ρε φίλε.

    Και δες εδώ

    https://www.guru3d.com/articles_page..._review,8.html

    GTX 1070 max stressed, σε σύστημα με i7-5960X OC @4.4Ghz, με Χ99 chipset 186W. Ή μήπως νομίζεις ότι ο 2500Κ καίει παραπάνω;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  untitled-1.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  51,2 KB 
ID: 218342

    Και ξέρουμε όλοι τι σημαίνει GTX 1070 έναντι PS4. Και μιλάς για performance/draw advantage; Ακόμα και το PS4 Slim να πάρεις, με 110W συγκρίνεις τα 100+fps με τα 30fps;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #1175
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.601
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    καταρχας ΔΕΝ ξερουμε ποσα fps μπορει να πιασει το ps4 μην ξεχνας δεν ειναι μονο θεμα hardware αλλα και software

  6. #1176
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    @psolord

    Τι PC είχες έτοιμο όταν αγόρασες την GTX970, πόσο το πλήρωσες και πότε το αγόρασες;
    Για τον 2500Κ μιλάω συνέχεια, που είχε αποκτηθεί το 2012. Η αναβάθμιση σε αυτόν, είχε κοστίσει 100 ευρώ, από ι7-860 που πουλήθηκε. Ο οποίος και αυτός είχε κάποιο κόστος, από προηγούμενο σύστημα που πουλήθηκε κλπ κλπ. Βάλε κάνα 1000άρικο το σύστημα.

    Η 970 στοίχισε 400 ευρώ, μείον 200 ευρώ που πουλήθηκε η 7950 της οποίας το ποσό ανήκε στο προηγούμενο 1000άρικο. Δηλαδή το σύστημα 2500Κ+970, έχει στοιχίσει 1200 ευρώ από το 2006 μέχρι σήμερα όπως έχει εξελιχθεί με τις μεταπωλήσεις. Βάλε άλλα 200 ευρώ η μετάβαση από 970 σε 1070, σύνολο 1400.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #1177
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    καταρχας ΔΕΝ ξερουμε ποσα fps μπορει να πιασει το ps4 μην ξεχνας δεν ειναι μονο θεμα hardware αλλα και software
    Να σημειώσω κάποια πράγματα αν μου επιτρέπεις, γιατί πάει σύννεφο η pro-PC προπαγάνδα, προφανώς γιατί ορισμένοι ελπίζουν ότι θα βρουν θύματα δεκτικά προς αυτήν.

    Το PS4 Slim (μοντέλο του 2016, έχει καταργηθεί το OG εδώ και 4 χρόνια) καίει τα μισά watts (~70W) ελέω 16nm FinFET... το PS4 Pro καίει τα ίδια με το OG PS4, αλλά προφανώς έχει παραπάνω ιπποδύναμη (λέμε και τα αυτονόητα ξανά).

    Τα έχουμε ξαναπεί ότι δεν έχουν τα PC κάποιου είδους "exclusivity" σε die shrinks (δεν ζούμε στα 90s, έλεος!), αλλά κάποιοι επιμένουν στο FUD αφήγημά τους. Μάλιστα ο πρωτοπόρος σε die shrinks είναι το mobile και μάλιστα η Apple (5nm φέτος). Μην λέμε παπάτζες λοιπόν. Το mobile είναι ο βασιλιάς του efficiency!

    Ακόμα και το Switch είναι πιο efficient από το PS4. Δεν λέω πιο δυνατό, λέω πιο efficient. Γκέγκε; Αντίστοιχα το PS4 είναι πιο efficient από PC. Και τα PC πιο efficient από supercomputers. Το πιάσαμε τώρα πως πάει η δουλειά; Αντίστοιχα στα οχήματα έχουμε efficiency tiers (μηχανάκι > IX > φορτηγό > νταλίκα).

    Όταν έγραψα ότι προτιμώ να αγοράζω/παίζω τα indies στο Switch, δεν το έγραψα τυχαία. Είναι σπατάλη ρεύματος το PC (ακόμα και σε idle καίει παραπάνω από ένα PS4 Slim σε gaming). Και το PS4 είναι σπατάλη ρεύματος για να παίζεις indies, δεν το αρνούμαι. Άλλοι έχουν τσακωθεί με την πραγματικότητα εδώ μέσα.

    Θέλω πολύ να δω πως θα φτιάξει κάποιος PC εφάμιλλο του SeX (12TF) με ίδια κατανάλωση (~120W). Είμαι 100% βέβαιος ότι σκέτη η RDNA2 dGPU των 12TF θα καίει παραπάνω, πόσο μάλλον με τα υπόλοιπα parts μαζί.

    Καλή τύχη, γιατί η MS χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια εργοστασιακό undervolting/fine-tuning (aka Hovis method). Οι PC εταιρίες εμφανώς δεν ενδιαφέρονται, για αυτό και ο 1usmus έφαγε άκυρο από AMD.

    Χώρια το γεγονός ότι τα chips των PC είναι σε ανομοιογενείς λιθογραφίες (7nm chiplet, 12nm I/O die, 55nm promontory), αλλά ούτε αυτό το αναφέρουμε, για να παραπλανούμε τον κόσμο. Η κονσόλα εξ' ορισμού έχει μονολιθικό 7nm SoC ΚΑΙ βγαίνει και φθηνότερη από ανάλογο PC με discrete parts. Α ρε MNP που σας χρειάζεται!

    Άιντε, γιατί το FUD/fake newz, η διαστρέβλωση/εσκεμμένη παραπληροφόρηση και το manipulation έχει και τα όρια του εδώ μέσα. Δεν είμαστε όλοι άσχετοι περί Τεχνολογίας...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 27-08-20 στις 15:22.

  8. #1178
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να μην ειναι pro-pc αλλά μα μην είναι ούτε pro-console έτσι δεν είναι το σωστό;

    https://www.neogaf.com/threads/ps4-p...xhaust.715235/

    https://arstechnica.com/gaming/2013/...a-mixed-start/

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  15,0 KB 
ID: 218346


    https://gamerevie.jimdofree.com/kid-game/

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  16,5 KB 
ID: 218347

  9. #1179
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλή η προσπάθεια του μισόλεπτου βιαστικού googling (πάγια τακτική σου), αλλά μίλησα πολύ συγκεκριμένα για PS4 Slim (16nm FinFET). Το OG δεν παράγεται πλέον. Για ποιόν λόγο το αναφέρουμε;

    16nm FF = περίπου μισό die size & αντίστοιχα μειωμένη κατανάλωση συγκριτικά με 28nm planar

    Αυτό ισχύει τόσο για PC parts, όσο και consoles. Είναι pro-console προπαγάνδα αυτό; Έγραψα πουθενά ότι οι κονσόλες έχουν exclusivity σε νέες λιθογραφίες; Μόνο η Apple έχει αυτό το προνόμιο (καλώς ή κακώς)! Μήπως ασκώ και pro-Apple προπαγάνδα; LOL

    Δεν μπορεί μόνο το PC να επωφελείται μειωμένης κατανάλωσης από νέα λιθογραφία, ενώ η κονσόλα να μένει στα ίδια εντελώς στάσιμη. Θα παραβίαζε τους νόμους της φυσικής κάτι τέτοιο.

    Για ποιόν λόγο λοιπόν θεωρούμε ότι οι κονσόλες έχουν μείνει ακόμα στα δεδομένα του 2013 (28nm); Η τεχνολογία (λιθογραφία) προχωράει για όλους εξίσου.

    Το 2016 βγήκαν οι Pascal (μετά από 4-5 χρόνια παραμονής στα 28nm), το 2016 βγήκαν και τα PS4 Slim + Pro. Χέρι-χέρι πάνε όλα. Δεν μου χρειάζεται να τα γουγλάρω, τα ξέρω από το 2016.

    Ας μας κρίνουν οι αναγνώστες ποιός ασκεί προπαγάνδα εδώ μέσα (ότι 7 χρόνια τώρα οι κονσόλες έχουν ίδια και απαράλλαχτη vintage 28nm λιθογραφία). Τεχνολογικό forum είναι (υποτίθεται), ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του ελεύθερα.

    - - - Updated - - -

    Εδώ έχει αναλυτικά κάποιες μετρήσεις από διάφορα παιχνίδια (για όσους ενδιαφέρονται):

    https://www.eurogamer.net/articles/d...-slim-cuh-2000

    Στο Rocket League πιάνει κάτω από την μισή κατανάλωση.

    Στο AC Unity δεν έχει την ίδια μείωση, γιατί στα menu τα fps είναι uncapped (κακώς, βλακεία της Ubi). In-game είναι στα 30 fps V-Sync και πέφτει η κατανάλωση.

    Τριψήφια watts δεν βλέπω πουθενά όμως στο Slim μοντέλο, ούτε καν στο worst case scenario των menu. #FUD
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 27-08-20 στις 15:41.

  10. #1180
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή η προσπάθεια του μισόλεπτου βιαστικού googling (πάγια τακτική σου), αλλά μίλησα πολύ συγκεκριμένα για PS4 Slim (16nm FinFET). Το OG δεν παράγεται πλέον. Για ποιόν λόγο το αναφέρουμε;

    16nm FF = περίπου μισό die size & αντίστοιχα μειωμένη κατανάλωση συγκριτικά με 28nm planar

    Αυτό ισχύει τόσο για PC parts, όσο και consoles. Είναι pro-console προπαγάνδα αυτό; Έγραψα πουθενά ότι οι κονσόλες έχουν exclusivity σε νέες λιθογραφίες; Μόνο η Apple έχει αυτό το προνόμιο (καλώς ή κακώς)! Μήπως ασκώ και pro-Apple προπαγάνδα; LOL

    Δεν μπορεί μόνο το PC να επωφελείται μειωμένης κατανάλωσης από νέα λιθογραφία, ενώ η κονσόλα να μένει στα ίδια εντελώς στάσιμη. Θα παραβίαζε τους νόμους της φυσικής κάτι τέτοιο.

    Για ποιόν λόγο λοιπόν θεωρούμε ότι οι κονσόλες έχουν μείνει ακόμα στα δεδομένα του 2013 (28nm); Η τεχνολογία (λιθογραφία) προχωράει για όλους εξίσου.

    Το 2016 βγήκαν οι Pascal (μετά από 4-5 χρόνια παραμονής στα 28nm), το 2016 βγήκαν και τα PS4 Slim + Pro. Χέρι-χέρι πάνε όλα. Δεν μου χρειάζεται να τα γουγλάρω, τα ξέρω από το 2016.

    Ας μας κρίνουν οι αναγνώστες ποιός ασκεί προπαγάνδα εδώ μέσα (ότι 7 χρόνια τώρα οι κονσόλες έχουν ίδια και απαράλλαχτη vintage 28nm λιθογραφία). Τεχνολογικό forum είναι (υποτίθεται), ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του ελεύθερα.

    - - - Updated - - -

    Εδώ έχει αναλυτικά κάποιες μετρήσεις από διάφορα παιχνίδια (για όσους ενδιαφέρονται):

    https://www.eurogamer.net/articles/d...-slim-cuh-2000

    Στο Rocket League πιάνει κάτω από την μισή κατανάλωση.

    Στο AC Unity δεν έχει την ίδια μείωση, γιατί στα menu τα fps είναι uncapped (κακώς, βλακεία της Ubi). In-game είναι στα 30 fps V-Sync και πέφτει η κατανάλωση.

    Τριψήφια watts δεν βλέπω πουθενά όμως στο Slim μοντέλο, ούτε καν στο worst case scenario των menu. #FUD
    Ελά αρχίσαμε και το πάγιες τακτικές και τα κλασικά σου βλέπω


    Αλήθεια το (2ο) screenshot Που βάζω για πια έκδοση μιλάει;
    Τα 70 που λες που τα είδες; ή μήπως δεν τα είδες και απλά τώρα πάμε στο αν είδε κάποιος 3ψηφιο νούμερο;

  11. #1181
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    @Uncharted αν θέλω να πάρω μια κονσόλα εκ των PS4/X-Box One ποιο μοντέλο από όλα αυτά καίει το λιγότερο ρεύμα;
    Πχ αν θέλω να παίξω Assassin's Creed Odyssey με 30 fps.

  12. #1182
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Uncharted αν θέλω να πάρω μια κονσόλα εκ των PS4/X-Box One ποιο μοντέλο από όλα αυτά καίει το λιγότερο ρεύμα;
    Πχ αν θέλω να παίξω Assassin's Creed Odyssey με 30 fps.
    Εδώ είσαι:

    https://www.reddit.com/r/xboxone/com...0w_gaming_50w/

    Μείον 20 watts συγκριτικά με το PS4 Slim (κυρίως λόγω DDR3 vs GDDR5 μνημών).

    Δεν ξέρω αν θα κάνουν σπουδαία διαφορά στον λογαριασμό σου, αλλά επειδή ξέρω ότι σε ενδιαφέρει η μεταπώληση, θα σου πρότεινα το PS4 λόγω μεγαλύτερου network effect.

    110m vs 40-50m consoles, κοινώς θα σου είναι πιο εύκολο να κάνεις αγοραπωλησίες/ανταλλαγές PS4 παιχνιδιών. Κι άσε να σε βαφτίζουν "πειρατή" μερικοί. Ούτε καν ξέρουν ότι έτσι πήρε την νίκη στην παρούσα γενιά η Sony και τώρα κονομάει αβέρτα από GaaS/MTX.

    Το XB1 αξίζει περισσότερο αν σε ενδιαφέρει το Game Pass (~200 παιχνίδια, που όμως δεν συμπεριλαμβάνει τα AC).

    Η επιλογή δική σου.

    Α και κάτι τελευταίο προς κακόπιστους συνομιλητές (επειδή απορούν γιατί δεν έχω όρεξη να μπαίνω σε κουβέντα μαζί τους): όταν χρησιμοποιώ το "~" αναφέρομαι σε μέσο όρο (+/-) wattage.

    Για αυτό στο Eurogamer link παραπάνω γράφει μόλις 63W για το Rocket League (1080p 60 fps game), δηλαδή λιγότερο από το ~70W που έγραψα. Προφανώς και θα υπάρξουν (κακοπρογραμματισμένα) παιχνίδια (uncapped fps στα menu) που θα πουσάρουν την κατανάλωση προς τα πάνω. Παντού ισχύει αυτό, ούτε στα PC έχεις σταθερή κατανάλωση ανεξαρτήτως παιχνιδιού (κι εκεί ποικίλλει).

    Το δε Rocket League είχε ανάλογο πρόβλημα στα menu όταν πρωτοκυκλοφόρησε το 2015 (απογειωνόταν η κονσόλα) και το φτιάξανε με update. Το AC Unity δεν έλαβε ποτέ σχετικό update. Τα παράπονά σας στην Ubisoft λοιπόν, όχι σε εμένα.

  13. #1183
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    To Xbox one s, επειδή το έχω κιόλας εδώ, σε κατάσταση netflix, youtube καταναλώνει Περίπου 50W, να σου πω πόσα καταναλώνει και το pc;
    Είναι λίγο παραπάνω στα 70W. Το Mi box καταναλώνει πολύ λιγότερα.

    Το πόσο καλόπιστος είσαι το είδαμε, υπονοούμενα παντού και πάντα

  14. #1184
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    https://imgur.com/a/GpzQ0



    Εδώ πέρα μιλάμε για gaming usage (GPU @ full load). Δεν υπάρχει σοβαρό gaming PC που να καίει μόνο 70W σε βαρύ ΑΑΑ gaming (όχι idle)! Γιατί λοιπόν κάνεις pro-PC προπαγάνδα;

    Για Netflix/YouTube υπάρχουν και πιο power efficient συσκευές (mobile). Πιο πάνω δεν τα έγραφα εγώ ο ίδιος ότι το mobile είναι ο βασιλιάς του efficiency; Πάλι τα ίδια θα λέμε;

    Τράβα τώρα πίσω στο πολιτικό section να σφάζεσαι με άλλους πετώντας υπονοούμενα για χρωματιστά γυαλιά (ξέρεις εσύ, μην ψάχνω posts), αλλά μετά να θίγεσαι μόλις σου αναφέρουν το δικό σου χρωματάκι (double standards much?). Και μην ξεχνάς να ανοίγεις και anti-Apple θέματα στις Ειδήσεις για moar VS/τζέρτζελο/traffic! Άιντε, που θα μας κάνεις και μαθήματα ηθικής από πάνω, λες και δεν σε ξέρουμε χρόνια εδώ μέσα τι καπνό φουμάρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 27-08-20 στις 20:14.

  15. #1185
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Έτσι μπράβο, έλα ξεσπάθωσε!
    Μπα σε ξέρω τι είσαι όποτε πραγματικά δεν με αγγίζει, τουλάχιστον κράτα το τοπικά στο φόρουμ και μην βάζεις και απο άλλα φόρουμ όπως κάνεις συχνά πυκνά για άλλους.


    Όπως σου είπα το έχω το xbox one s όπως και τα υπόλοιπα και έχω κάνει τις δικες μου μετρήσεις

    Προσθήκη.
    Οι συγκρίσεις fps κλπ είναι για e-penis Μεντάλity, ξέρεις και η σύγκριση κατανάλωσης που είναι του στυλ Lower is better είναι ακριβώς αυτό. Και μιλάμε για κάτι που η διαφορά στον λογαριασμό θα είναι μικρή για φυσιολογικές καταστάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 27-08-20 στις 20:24.

Σελ. 79 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5969747778798081848999 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας