Σελ. 96 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 2836
  1. #1426
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, όποιος πάει και δώσει για κονσόλα παραπάνω από την τιμή που προτείνει ο κατασκευαστής δεν είναι επιχείρημα υπέρ του PC gaming.

    Α μπα; Δεν είναι επιχείρημα το ότι υπάρχει scalping ΚΑΙ στις κονσόλες; Μόνο όταν υπάρχει scalping στα PC parts το δεχόμαστε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ έχω σκοπό να το αγοράσω όταν βγει slim έκδοση με μειωμένη κατανάλωση. Μην ξεχνάτε το ρεύμα, και όσοι πάτε για PS5 σήμερα και όσοι θέλετε αυτές τις σούπερ τελευταίες κάρτες γραφικών για το PC σας.

    Γινόμαστε εξαιρετικά ευαισθητούληδες σε πράγματα που είναι borderline αστεία. Δε ξέρω πόσο στοιχίζει εκεί στα εξωτερικά η kWh, αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν είναι ακριβή.

    Οι τιμές ξεκινάνε από 0,0895€/kWh, για μία τυπική κατανάλωση 1500kWh, με 0 ευρώ πάγιο (elpedison). Υπάρχουν και φθηνότερες αν ανήκει κάποιος σε κάποια ιδιαίτερη κατηγορία, αλλά ας πούμε 0,0895.

    https://www.tsig.gr/electricity?comp...=1500&KWH2=100

    Ένα High end PC που καίει 300W (True 4k/60 με vsync), δηλαδή 0,3kwh, καίει 0,0895€*0,3=0,02685€ την ώρα!

    Έχετε χρόνο να παίζετε 3 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα, για 30 μέρες το μήνα; Δε νομίζω, αλλά το αποτέλεσμα είναι 3*0,02685*30=2,417€ το μήνα!

    Δηλαδή σοβαρά τώρα. Θα το κάνουμε θέμα για 2.5 ευρώ το μήνα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα μνημόνια που έρχονται και μισθούς €200, ακόμα και οι κονσόλες των €500 θα γίνουν απλησίαστες για την μάζα/πλέμπα... XBOX Series S + Game Pass προβλέπω για τους πολλούς.

    Από όλες τις μορφές λαγνείας, αυτή που συμπαθώ λιγότερο, είναι ο τρομολαγνεία. Για αυτό εμμένω στην αριθμολαγνεία, που δείχνει την αλήθεια τουλάχιστον.

    Το XBOX SS έχει ήδη πέσει στα 720p σε σύγχρονα παιχνίδια, πχ



    PS5 in Performance Mode currently has a bug that causes stuttering unrelated to the games frame rate.

    PS5 in Performance Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being approximately 2275x1280. PS5 in Performance Mode rarely renders at a native resolution of 3840x2160.

    Xbox Series X in Performance Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being 1920x1080. Xbox Series X in Performance Mode rarely renders at a native resolution of 3840x2160.

    The scene at 0:46 was where the lowest resolution was found and this scene seems to render at a higher average resolution on PS5 in Performance Mode than Xbox Series X in Performance Mode. However, in other scenes the PS5 and Xbox Series X render at a similar resolution in Performance Mode, and in some cases the Xbox Series X can render at a higher resolution than PS5.

    PS5 and Xbox Series X in Performance Mode use a form of temporal reconstruction to increase the resolution up to 3840x2160 when rendering natively below this resolution.

    Xbox Series S in Performance Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 1920x1080 and the lowest native resolution found being approximately 1280x720. Xbox Series S in Perforamnce Mode uses a form of temporal reconstruction to increase the resolution up to 1920x1080 when rendering natively below this resolution.

    The only resolution found on PS5 in Quality Mode was 3840x2160.

    Xbox Series X in Quality Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being approximately 3328x1872. Drops in resolution below 3840x2160 on Xbox Series X in Quality Mode seem to be uncommon.

    Xbox Series S in Quality Mode uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 2560x1440 and the lowest native resolution found being 1920x1080. Xbox Series S in Quality Mode uses a form of temporal reconstruction to increase the resolution up to 2560x1440 when rendering natively below this resolution.
    Δηλαδή και πληρώνεις 300άρα και έχεις gaming με ανάλυση επιπέδου PS3. No thanks. Θα προτιμήσω να βάλω 300 ευρώ καρτούλα στο PC μου. Γιατί έχω PC όπως και 10άδες εκατομμύρια άλλοι.

    Επί της ευκαιρίας, δείτε το λίγο οι κονσολάδες το παιχνιδάκι, στα next gen μηχανήματα/PC. Για να δείτε που θα μπορούσε τεχνικά να ήταν το BotW και τι κακό κάνουν τα exclusivities.

    ΥΓ Το stuttering του PS5 το μάρκαρα απλώς για να δείτε ότι δεν είναι όλα ρόδινα ΚΑΙ στις κονσόλες. Προφανώς θα το φτιάξουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ακούει κανείς όμως; Είναι «αριστερή» αυτή η κατάσταση ή μήπως είναι (νεο)φιλελεύθερη (δηλαδή καρα-δεξιά) αγορά; Θέλω να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι με ρομαντισμούς/συναισθηματισμούς (τι ιδεολογία υποστηρίζει ο καθένας στο πολιτικό καφενείο της γειτονιάς του και να την κοτσάρει στην πλατφόρμα της προτίμησής του, για να φανεί «σπουδαίος» στα μάτια των peers του).

    Στο PC έχεις τη δυνατότητα να έχεις gaming της προκοπής με παμπάλαια φτηνά μηχανήματα. Επίσης έχεις τη δυνατότητα στο 90% των περιπτώσεων να τη βγάλεις "φτηνά"! Δε λέω να είσαι γύφτος. Λέω απλά ειλικρινά να μη μπορείς.

    Beat that με το αριστερό console gaming.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 09-12-20 στις 15:48.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #1427
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α μπα; Δεν είναι επιχείρημα το ότι υπάρχει scalping ΚΑΙ στις κονσόλες; Μόνο όταν υπάρχει scalping στα PC parts το δεχόμαστε;
    Προσωπικά ως επιχείρημα δεν το δέχομαι πουθενά*, απλά δεν το είδα για να το σχολιάσω νωρίτερα.

    *Με μια υποσημείωση:
    -το PS5 θα είναι το ίδιο για τα επόμενα 5+ χρόνια και αν κάποιος περιμένει 3 μήνες για να το πάρει στην κανονική του τιμή θα το απολαύσει εν τέλει για 5+ χρόνια που θα έχει τη δυνατότερη κονσόλα ή έστω τη δεύτερη δυνατότερη αν βγει PS5 Pro σε 3 χρόνια
    -οι κάρτες γραφικών αν τις αγοράσεις σε 3 μήνες θα είναι πολύ λιγότερο εντυπωσιακές γιατί θα έχουν ήδη αρχίσει οι φήμες για την επόμενη πιο δυνατή γενιά που θα πετυχαίνει περισσότερα FPS στο τελευταίο απίστευτο παιχνίδι

  3. #1428
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εδώ να σημειώσω ότι σύμφωνα με αρκετές μετρήσεις που έχουν γίνει (DF και σία) το PS5 είναι όντως η δυνατότερη κονσόλα της αγοράς και όχι το XSX όπως διατυμπάνιζε η MS (αλλαγή marketing slogan: "most powerful console" -> "most powerful XBOX").

    Και για να προλάβω τους κακεντρεχείς: αυτά από κάποιον που έχει όλες τις πλατφόρμες και κανένα άλογο στην system wars κούρσα. Θεωρητικός δεν είμαι (όπως άλλοι), έχω "skin in the game". Οπότε δικαιούμαι πιστεύω να πω 2-3 λογάκια παραπάνω βάσει πείρας (όχι θεωρίες του internet/google).

    Αυτά τα λέω γιατί μερικοί νομίζουν ότι η ιπποδύναμη πάει με τα TF (12 > 10), χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τους τις υπόλοιπες καστομιές (είτε σε hardware, είτε σε software) του συστήματος. Τυπικό PCMR mindset δηλαδή. Διευρύνετε το γνωστικό σας υπόβαθρο (διαβάστε καμία τεχνική παρουσίαση, hotchips κλπ.), για να μην σας πιάνει κώτσο το marketing (το λέω για όσους αγόρασαν ΧΒΟΧ μόνο και μόνο λόγω ιπποδύναμης, αντί να ζητάνε κανά αποκλειστικό παιχνίδι).

    Είμαι της άποψης ότι βγάλανε εξαιρετικές κονσόλες και οι 2 εταιρίες, πάντα με βάση το AMD hardware που είχαν στην διάθεση τους. Και μόνο που ξαναγυρίσαμε σε wattage εποχής PS3/XBOX 360 (200W), λέει πολλά από μόνο του. Τα PS4/XB1 ήταν στα 150W και 125W αντίστοιχα.

    Μόνο η Apple φαίνεται να μπορεί να τους υπερκεράσει/γλεντήσει όλους σε efficiency και για μένα μακάρι να το κάνει, κι ας τα πετάξω από το μπαλκόνι όλα μετά. Όχι άλλα μονοπώλια και μονοκαλλιέργειες. Κάνουν κακό στην Τεχνολογία και στον ανταγωνισμό.

    Περί brute force που όλα τα σφάζει/μαχαιρώνει:

    https://www.enternity.gr/Article/Gam...090/63876.html

    Το παιχνίδι στις κονσόλες θα παιχτεί στα αποκλειστικά, ως συνήθως δηλαδή. Όποιος έχει τα περισσότερα/καλύτερα, θα κερδίσει την γενιά. Στην προηγούμενη γενιά το σαπάκι Switch υπερκέρασε σε πωλήσεις το δυνατότερο Xbone, αν μας λέει κάτι αυτό δηλαδή.

    Όλες οι εταιρίες κοιτάνε να έχουν αποκλειστικότητες για να σε δέσουν στο οικοσύστημά τους και φυσικά ούτε τα PC εξαιρούνται.

    Τρανό παράδειγμα η nVidia με ένα σωρό αποκλειστικές τεχνολογίες: PhysX (λόγος για να παίξεις π.χ. τα Batman σε PC και όχι σε κονσόλα -> όχι δηλαδή απλά στείρο ανέβασμα ανάλυσης), CUDA, DLSS κλπ.

    Ωραία δεν θα ήταν να τις έδινε και στην AMD; Ναι, σίγουρα, αλλά κανείς δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας του. Ας φρόντιζε η MS να κινηθεί εγκαίρως. Αυτά είναι τα καλά των «ανοιχτών» συστημάτων, δεν υπάρχει κεντρικός σχεδιασμός -> η κάθε εταιρία κάνει τα δικά της και στο τέλος νικάει ο δυνατότερος.

    Και το Glide proprietary/exclusive ήταν στις 3Dfx, αλλά δεν είδα να το μαύρισε κανείς...

    Όσοι είναι κατά των αποκλειστικοτήτων, φαντάζομαι θα είναι σε ανοιχτή σχέση και θα έχουν "multiplatform" γυναίκα. Τι κρίμα που η πλειοψηφία προτιμάει το exclusivity!

    Τα ίδια λένε και οι hardcore μαξιμαλιστές Λινουξάδες για τα οφέλη του open source (ελευθερία, σουγιάς, το κάνεις compile όπως θες), αλλά καλώς ή κακώς το closed source υπερτερεί σε εμπορικότητα/network effect. Τρανό παράδειγμα τα video games. Υπάρχουν και open source, αλλά είναι 20 χρόνια πίσω σε γραφικά και mechanics.

    Εγώ θα έλεγα να τα δοκιμάζετε όλα για να έχετε εμπεριστατωμένη άποψη. Προσωπικά μέχρι και Gentoo είχα ως βασικό (όχι 2ο) λειτουργικό κάποτε. Τα πέρασα, τα έζησα, τέλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    -οι κάρτες γραφικών αν τις αγοράσεις σε 3 μήνες θα είναι πολύ λιγότερο εντυπωσιακές γιατί θα έχουν ήδη αρχίσει οι φήμες για την επόμενη πιο δυνατή γενιά που θα πετυχαίνει περισσότερα FPS στο τελευταίο απίστευτο παιχνίδι
    Ισχύει αυτό (embarrassment of riches), αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι το αντιλαμβάνεται ο κόσμος.

    Όσο πιο πολλά μοντέλα βγάζεις, τόσο χάνουν σε αξία τα παλιά. Είναι και ο λόγος που οι κάρτες γραφικών δεν κρατάνε αξία στον χρόνο, σε αντίθεση με τις κονσόλες.

    Είναι ο ίδιος λόγος που τα iPhone βλέπεις να κρατάνε αξία στον χρόνο (για μεταπώληση), ενώ κάτι Samsung κλπ. τα βλέπεις να κατρακυλάνε μετά από μερικούς μήνες.

    Έτσι είναι η αφθονία vs σπανιότητα. Trade-off.

    Οτιδήποτε εμπεριέχει σπανιότητα αυτομάτως ανεβαίνει η αξία του.

  4. #1429
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ήθελα να δούμε λίγο κάτι που είχε πει ο φίλος εδώ:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...56#post6885256

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες Ratchet (PS5), αλλά και The Medium στο XBOX.

    https://wccftech.com/the-medium-coul...t-gen-bloober/



    Το Medium κάνει render 2 κόσμους ταυτόχρονα, πράγμα που πουσάρει τις απαιτήσεις σε I/O.
    Χωρίς να έχω διάθεση "στο τρίβω στα μούτρα", απλά να δούμε λίγο τα όρια του τεχνολογικού ρομαντισμού, του μάρκετινγκ, της πραγματικότητας και της ικανότητας να διαβάζουμε τα λεπτά γράμματα ή ακόμα τα γράμματα που δεν γράφονται καν.

    Τo The Medium βγήκε λοιπόν και το δοκίμασα στα δύο μου συστήματα. Το έτρεξα σε σκληρούς δίσκους επίτηδες, γιατί ήθελα να δω αν θα έχουμε τόσο μεγάλη αύξηση Ι/Ο με το next gen και αν θα κομπλάρει το gameplay λόγω των σκληρών δίσκων.

    Παραθέτω τα βιντεάκια της δοκιμής, στα οποία έχω προσθέσει ένδειξη στο MSI Afterburner, που μετράει το read throughput των δίσκων, στον οποίο έτρεξαν. (non monetized, δε clickbaitαρω)





    Λοιπόν όπως θα δείτε, τηρουμένων των αναλογιών, τρέχουν μια χαρά. Οι μετρήσεις των δίσκων είναι ξεκάθαρες και τα δεδομένα που φορτώνουν είναι ελάχιστα. Έχει κάτι spikes 50-80MB/sec κάτι που είναι φυσικά μέσα στις δυνατότητες ενός σκληρού δίσκου. Κανένα πρόβλημα για τα φορτώματα λοιπόν, ακόμα και σε αυτό το next gen title.

    Σημειώστε ότι το παιχνίδι είναι next gen XBOX exclusive (+PC). Δηλαδή δε θα βγει στα παλιά xbox.

    Παρ'όλα αυτά τρέχει στην 6.5 ετών GTX 970 αρκετά καλά για την ηλικία της και για τη video ram που δεν έχει. Κατόπιν εορτής μάλλον έπρεπε να κάνω το τεστ σε 720p γιατί σε dual universe mode το παιχνίδι παραγίνεται βαρύ για την 970. Αυτό είναι θέμα GPU όμως, όχι ΙΟ. Μπορείτε να το τσεκάρετε στα readings του MSI Afterburner παραπάνω. Άλλωστε το XBOX series S πάει ακόμα και κάτω από αυτό.

    Δείτε το tech review του Digital Foundry.



    Στο 8:35 αναφέρει τα pixel counts.

    2160p-900p για το XBOX series X, 1080p-648p για το series S. Και φυσικά το παιχνίδι είναι κλειδωμένο @30fps και στις δυο κονσόλες. Τουλάχιστον στην 1070, που και αυτή κοντεύει την 5ετία σε λίγους μήνες, μπορείς να παίξεις το μεγαλύτερο μέρος του παχνιδιού @60fps 1080p/high.


    Καλά, για τον επισήμως 10 ετών 2500Κ πλέον, δε μπορώ να πω κάτι. Φυσικά και δε θα είχε πρόβλημα να τρέξει αυτό το κλειστού τύπου game. Για 40-45fps που έπιασε κάποιες στιγμές η 970, ο 2500Κ ήταν σε 50% load, οπότε δεν έχει θέμα.

    Για την ιστορία παραθέτω και ένα RT benchmark από gamegpu.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-02 The Medium тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 224060

    Όπως βλέπετε ακόμα και σε 1080p σέρνεται. Υπάρχει και στο XBOX ένα υποτυπώδες RT όπως λέει το Digital Foundry. Και είναι υποτυπώδες προφανώς, γιατί άμα βλέπεις την 3060ti να είναι πιο γρήγορη από 6900ΧΤ, καταλαβαίνεις τι γίνεται....

    Απλά θυμίζω ότι το PS5 είναι 6800ΧΤ/2...
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #1430
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Τώρα που ο uncharted δεν είναι εδώ (ελπίζω όχι for life), δε θα υπάρχει κανείς να σου πει τα αυτονόητα.
    Δε πρόκειται να μπω σοβαρά σε αυτή τη διαδικασία.

    Το να σου πω ότι θεωρώ δεδομένο ότι οι κονσόλες θα φάνε πολλαπλάσιο optimization στη πορεία της ζωής τους, όπως ακριβώς γίνεται σε κάθε γενιά, δεν έχει νόημα γιατί πάντα θα έχεις να ποστάρεις τα δικά σου.
    Κάτσε λοιπόν εσύ με τον 2500Κ και την 970 σου να δούμε τι νέα games και πόσο καλά θα τα τρέχουν αυτά, το 2026-27.

    Όλοι εσείς που προδιαγράφετε τη πορεία μιας κονσόλας @ release date ή εκεί κοντά... πόσο fail;; Δε βάζετε μυαλό τόσες γενιές περάσανε...

    https://www.eurogamer.net/articles/d...alla-ps5-vs-pc

    ΩΠ τι εχουμε εδω;

    First of all, RTX 2060 Super is 20 per cent slower than PlayStation 5, dropping to 10 per cent with an RTX 2070 Super. Based on tests with a 2080 Ti, it looks like a 2080 Super or RTX 3060 Ti would be required to match or exceed PlayStation 5's output.
    ΜΑ πως γίνεται αυτό αφού με μια 970 είσαι κομπλέ

    Ναι οκ, ξέρω. Θα βρεις πάλι κανά upgraded PS4 to PS5 game, σαν τον GN, για να έρθεις να μας πείσεις πως τα PC είναι καλύτερα

    Οι devs είναι άνθρωποι και πρέπει να κάνουν adapt στις νέες τεχνολογίες/frameworks κλπ.
    Δεν είναι διακόπτης να κάνεις switch σε next-gen mode και να πάρεις το έπακρο επειδή απλά το θες.

    Η γενιά μόλις ξεκίνησε, οτιδήποτε νέο game κυκλοφορεί σε νέα κονσόλα, αποτελεί την αρχή.
    Ώπου αρχή = πιθανότατα τα χειρότερα, τεχνολογικά-wise, παιχνίδια της γενιάς του.

    Έχουμε αρκετά δείγματα με τόσες γενιές για να δούμε και να κρίνουμε πόσο μεγάλη είναι η πρόοδος που επιτυγχάνεται σε μια γενιά από την αρχή μέχρι το τέλος της.

    Δεν υπάρχει τίποτα που θα με πείσει ότι αυτή τη φορά θα είναι αλλιώς.

    Ίσα ίσα, αυτή τη φορά η κονσόλα έχει και δυνατό hardware...

    Τα χαιρετίσματα μου στον uncharted αν τυχόν διαβάζει αυτό το ποστ.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  6. #1431
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που ο uncharted δεν είναι εδώ (ελπίζω όχι for life), δε θα υπάρχει κανείς να σου πει τα αυτονόητα.

    Αγαπητέ φίλε Johnson, αυτά που θεωρείτε εσείς αυτονόητα, κατά πως φαίνεται δεν είναι και τόσο αυτονόητα. Απλά νομίζετε ότι είναι αυτονόητα. Εγώ μιλάω με παραδείγματα. Από μπλαμπλα φλαφλα έχω χορτάσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε πρόκειται να μπω σοβαρά σε αυτή τη διαδικασία.

    Δυστυχώς έτσι φαίνεται από τα γραφόμενα σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να σου πω ότι θεωρώ δεδομένο ότι οι κονσόλες θα φάνε πολλαπλάσιο optimization στη πορεία της ζωής τους, όπως ακριβώς γίνεται σε κάθε γενιά, δεν έχει νόημα γιατί πάντα θα έχεις να ποστάρεις τα δικά σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι εσείς που προδιαγράφετε τη πορεία μιας κονσόλας @ release date ή εκεί κοντά... πόσο fail;; Δε βάζετε μυαλό τόσες γενιές περάσανε...

    Ξεχνάς ότι αυτό το thread ξεκίνησε πολύ πριν από το next gen και όλα τα παραδείγματα που έχω ανεβάσει, αφορούν το τέλος της ζωής των PS4/ΧΒΟΧ, από τα οποία παραδείγματα δε προκύπτει κανένα end of life optimization. Μιλάς για fail, ενώ σας αναφέρω επεξεργαστή που υπάρχει εδώ και τρεις γενιές κονσολών;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε λοιπόν εσύ με τον 2500Κ και την 970 σου να δούμε τι νέα games και πόσο καλά θα τα τρέχουν αυτά, το 2026-27.
    Δυστυχώς έχεις χάσει το νόημα και δεν είναι η πρώτη φορά...

    Προφανώς δεν είπα ποτέ ότι ο 2500Κ και η 970 θα καλύψουν επιτυχώς όλο το ωφέλιμο ζωής του next gen.

    Αυτό που έχω πει δεκάδες φορές και έχει διαφύγει ή προσποιείστε ότι δεν έχετε καταλάβει, είναι ότι στα PC parts έχεις μεγαλύτερο ωφέλιμο χρόνο ζωής, από ότι στις κονσόλες (+ την πολυχρησία). Ο 2500Κ υπήρχε δυο χρόνια μέσα στη ζωή του PS3, για όλη τη ζωή του PS4 ενώ συνεχίζει να υπάρχει με αξιώσεις μέσα στη ζωή του PS5. Για αυτό σας έχω φέρει τα παραδείγματα του Godfall και του The Medium, παιχνίδια που δεν υπάρχουν καν στο last gen. Προφανώς θα επανέλθω κάποια στιγμή με 2500Κ και next gen κάρτα γραφικών!

    Οι δοκιμές που κάνω με τον 2500Κ, απλά εξετάζουν μέχρι που θα φτάσει ο καημένος. Τρεις γενιές κονσολών και συνεχίζει ακάθεκτος. Και είναι ο πιο σαράβαλος επεξεργαστής που υπάρχει. Όλοι οι επεξεργαστές που βγήκαν από εκεί και μετά, ήταν καλύτεροι (εκτός από τους φάβες τους FX). Αυτό μόνο σκέψου. Και ναι και ο 2500Κ έχει δρομολογηθεί προς αντικατάσταση με άλλον καλύτερο Sandy Bridge. Έτσι για το χαβαλέ, να δω μέχρι που θα αντέξει το Sandy bridge vs τρεις γενιές κονσολών (έξι με όλες μαζί και μη βάλω και τα nintendo!

    Τώρα όσο για το 2026-27, χαιρέτα μου το πλάτανο. Το PS5 και το XBOX θα είναι αυτά που ξέρουμε. Εγώ σαν PC supporter έχω άπειρα βέλη να διαλέξω από τη φαρέτρα μου. To PS5 είναι ήδη μισή 6800ΧΤ με το καλημέρα σας. Μέχρι τότε, καλό κουράγιο! xD



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΠ τι εχουμε εδω;

    First of all, RTX 2060 Super is 20 per cent slower than PlayStation 5, dropping to 10 per cent with an RTX 2070 Super. Based on tests with a 2080 Ti, it looks like a 2080 Super or RTX 3060 Ti would be required to match or exceed PlayStation 5's output.
    ΜΑ πως γίνεται αυτό αφού με μια 970 είσαι κομπλέ

    Ναι οκ, ξέρω. Θα βρεις πάλι κανά upgraded PS4 to PS5 game, σαν τον GN, για να έρθεις να μας πείσεις πως τα PC είναι καλύτερα

    Ωπ τι έχουμε; Αμάν μας πιάσανε.

    Μόνο που το ίδιο είπε και Uncharted που περιμένεις να με κάνει ντα, και πήρε την δέουσα απάντηση.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...79#post6944079

    https://www.adslgr.com/forum/threads...11#post6945911

    Για το Yakuza και το Legion που μίλησα παραπάνω, έχεις να πεις τίποτα;





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι devs είναι άνθρωποι και πρέπει να κάνουν adapt στις νέες τεχνολογίες/frameworks κλπ.
    Δεν είναι διακόπτης να κάνεις switch σε next-gen mode και να πάρεις το έπακρο επειδή απλά το θες.

    Και όμως περίεργα πράγματα βρε παιδί, αυτό ακριβώς κάνεις στο PC όταν βάζεις καινούρια κάρτα γραφικών. Switch σε next gen. Χωρίς να περιμένεις patches και χωρίς δεσμεύσεις πως θα παίξεις, βάζεις ότι συνδυασμό refresh rate, aspect ratio, resolution θέλεις. Next gen εδώ και 20 χρόνια!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γενιά μόλις ξεκίνησε, οτιδήποτε νέο game κυκλοφορεί σε νέα κονσόλα, αποτελεί την αρχή.
    Ώπου αρχή = πιθανότατα τα χειρότερα, τεχνολογικά-wise, παιχνίδια της γενιάς του.

    Δεν είπα όχι εγώ σε αυτό. Απλά είπα ότι ο επεξεργαστής 10ετίας και η κάρτα 6.5ετίας, είναι παρόντες στην αρχή του next gen. Πως τρέχει το PS3 και τo PS4 το Godfall; Πως τρέχει το XBOX One το The Medium; Αυτό ακριβώς!

    Και που είσαι; Αυτό το παλαιότατο σύστημα δε θα πάει στα σκουπίδια προφανώς. Θα έχει gaming αξία για πολλά χρόνια ακόμα. Μπορεί όχι ΑΑΑ και ΑΑ gaming, αλλά πολλά Α games και πιθανόν όλα τα Indies θα τα έχει άνετα. Πόσα από αυτά θα υπάρχουν στο PS4/XBOX one και πως θα τα τρέχουν; Θα δούμε...!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσα ίσα, αυτή τη φορά η κονσόλα έχει και δυνατό hardware...

    Και το PC έχει δυνατότερο. Πήγαινε πίσω στο προηγούμενο launch και δες τι PC Hardware υπήρχε τότε και τι υπάρχει τώρα αναλογικά. Με το καλημέρα σας!

    Αντιθέτως για να μη χαίρεσαι πολύ, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τι βήμα έγινε από το PS3 στο PS4 και τι βήμα έγινε τώρα. Απλά αναλογίσου, από 512MB (256+256) πήγε στα 8GB. Τώρα από 8GB πήγε στα 16GB. Ούτε καν πλησιάζει η διαφορά. Ειδικά άμα βάλεις και το PS4 Pro στη μέση άντε γεια. Και πάλι μπούρδα ήταν το PS4.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #1432
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Τι ακριβώς συζήτηση θέλεις να γίνει εφόσον δεν σε απασχολεί το θέμα χρήματα και μου κάνεις αναβαθμίσεις και συγκρίνεις performance κονσολών με χύμα κάρτες γραφικών λες και παίζουν από μόνες τους games.
    Κάθε φορά που μπήκαν τα $$$ στη κουβέντα, κο κο κο .

    late 2013 PC tower αξίας 400ε vs Playstation 4.
    late 2020 PC tower αξίας 400ε vs Playstation 5.

    DO IT αλλιώς δίνε μου εσύ τα χρήματα να αλλάζω καρτούλες.


    Σόρι. Πιο απλά δε γίνεται να στο πω. Δε θες να το καταλάβεις όμως.

    Spoiler:
    πόσο στοίχήμα ότι θα γυρίσεις το παραμύθι στις χλωρίνες; χαχαχα happy gaming εσύ ο φραγκάτος, happy gaming εμείς τα φτωχαδάκια. Μη το τραβάμε άλλο χωρίς λόγο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 04-02-21 στις 18:00.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  8. #1433
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο στοίχήμα ότι θα γυρίσεις το παραμύθι στις χλωρίνες; χαχαχα happy gaming εσύ ο φραγκάτος, happy gaming εμείς τα φτωχαδάκια. Μη το τραβάμε άλλο χωρίς λόγο...
    Τανκούλη εσύ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς συζήτηση θέλεις να γίνει εφόσον δεν σε απασχολεί το θέμα χρήματα και μου κάνεις αναβαθμίσεις και συγκρίνεις performance κονσολών με χύμα κάρτες γραφικών λες και παίζουν από μόνες τους games.
    Κάθε φορά που μπήκαν τα $$$ στη κουβέντα, κο κο κο .

    late 2013 PC tower αξίας 400ε vs Playstation 4.
    late 2020 PC tower αξίας 400ε vs Playstation 5.

    DO IT αλλιώς δίνε μου εσύ τα χρήματα να αλλάζω καρτούλες.


    Σόρι. Πιο απλά δε γίνεται να στο πω. Δε θες να το καταλάβεις όμως.

    Καθόλου κοκοκο. Το θέμα "Χρήματα" το έχουμε χτυπήσει τόσες φορές σε αυτό το thread, που έχει πεθάνει και έχει νεκραναστηθεί 5 φορές. Θες κι'αλλη;

    Ένα μικρό δείγμα απάντησης, εδώ

    https://www.adslgr.com/forum/threads...ri#post6860199

    θες να τα ξαναγράφω;

    Το να ζητάς κοστολόγηση PC ακριβώς στις ημερομηνίες του launch των κονσολών, είναι μια άκρως περιορισμένη, κοντόφθαλμη και biased οπτική του θέματος. Ο λόγος απλός. Ο χρόνος δε σταματάει και ξεκινάει στα console launches, αντίθετα με το πως το αντιλαμβάνεστε. Ακριβώς πάνω στο console launch, είναι η επιτομή του τι συμβαίνει χρονικά υπερ της κονσόλας και είναι ακριβώς το μόνο σημείο χρονικά που είναι υπερ της κονσόλας και ίσως όχι και τόσο πολύ.

    Είναι αστείο να νομίζεις ότι σου πουλάνε κάτι με συγκεκριμένο σκοπό, σε καλύτερες τιμές επειδή σε αγαπάνε. Τα έχουμε πει δεκάδες φορές εδώ μέσα. Είναι κουραστικό.

    Αγοράζεις υποδεέστερες υπηρεσίες, με μηδενική ελευθερία και ανύπαρκτη πολυχρησία ενώ ταυτόχρονα σου τα παίρνουν και πλαγιοτρόπως, με ακριβότερα παιχνίδια (πλήρωνε 80άρες για PS5 games και συνδρομές).

    Στο PC έχεις:
    - Άμεση by default υποστήριξη σε mouse+kb στα πάντα
    - Δυνατότητα για επιλογή κάθε είδους control scheme. Θες steering wheels, HOTAS, ένα εκατομμύριο ποντίκια και πληκτρολόγια, ότι joypad γουστάρεις; Απλά μπορείς.
    - Θες ότι VR set γουστάρεις; Μπορείς!
    - Θες free online gaming; Αμέ!
    - Θες emulators με καλύτερες αναλύσεις, φίλτρα και γενικότερο αποτέλεσμα από τα original μηχανήματα; Κάργα!
    - Θες 152 stores να αγοράζεις τα παιχνίδια σου; Φυσικά!
    - Θες τα δωρεάν παιχνίδια που μένουν μόνιμα στο λογαριασμό σου, από αυτά τα 152 stores; Δώσε πόνο έχω χρόνο!
    - Θες να μπορείς να παίξεις τα παιχνίδια σου όπου βρεθείς, χωρίς να κουβαλάς σάκους με hardware ή να έχεις διπλό hardware; Έχεις GeforceNow!
    - Θες να παίξεις τα παιχνίδια σου σε ότι ανάλυση γουστάρεις, σε ότι refresh rate θες και σε ότι aspect ratio σου γυαλίζει στο μάτι; Εδώ και 10ετίες!
    - Θες να μοντάρεις το παιχνίδι σου ώστε να μοιάζει ποιο next gen από next gen; Αστεία πράγματα!
    - Θες να ξοδέψεις και να κάνεις το gaming σου καλύτερο; Μπορείς ρε φίλε!
    - Ακόμα και αν δεν έχεις φράγκο, δε θα σου πει κανείς πέτα το PS4 και το XBOX γιατί δε μπορείς να παίξεις Godfall και The Medium (και έπεται συνέχεια). Θα παίξεις στο παμπάλαιο 10ετίας PC σου μια χαρά.
    - Θες να αποθηκεύσεις τα παιχνίδια σου όπου γουστάρεις και να παίζουν και καλά, χωρίς να σου υπαγορεύουν που θα τα αποθηκεύσεις; Εννοείται.
    - Θες συμβατότητα που να πηγαίνει 10ετίες πίσω; Αστείο ποσό!
    - Θα σκάσεις φράγκα, θα πάρεις απόδοση. Τέλος. Ούτε patch περιμένεις για να ανεβάσει αναλύσεις και framerate ούτε special next gen editions, που και εκεί θα είσαι περιορισμένος μέσα σε ένα κλουβί.
    - Θες να παίξεις τα: Halo, Gears, Forza, Horizon Zero Dawn, Death Stranding, Detroit, Street Fighter, Fable, Hades, Quantum Break, Hellblade, Ori, Sea of Thieves, The Medium, Godfall, Star Citizen, MS Flight Sim, σε ένα μηχάνημα; Βεβαίως. Αλλιώς πάρε δυο κονσόλες και πάλι θα μείνει περίσσευμα.
    - Θες τα λεφτά που ξοδεύεις να μη τα πετάξεις στα σκουπίδια αργότερα; Δηλαδή τροφοδοτικό, κουτί, controllers, αποθηκευτικά μέσα και σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και μητρική; Καλώς ήλθες στο κόσμο του PC!
    - Θες εγγύηση από τρία χρόνια μέχρι lifetime για τα gaming parts σου ; Καλή τύχη να τη βρεις στις κονσόλες!
    - Τέλος πες ότι σου έκατσε στραβή και δε μπορείς να πληρώσεις games. Μπορείς να παίξεις στο PC; Μεμπτό αλλά αμέ...! Μπορείς να παίξεις στις κονσόλες; Κλάιν!


    Τώρα εσύ, συνέχισε να επιμένεις να φτιάξω PC @ console launch με τα ίδια λεφτά, λες και έχουν τα ίδια μακροοικονομικά κόστη ή τις ίδιες υπηρεσίες ή την ίδια ποιότητα.

    Ο λόγος που εγώ ο φραγκάτος μιλάω για τον 10ετίας 2500Κ μέχρι σήμερα, είναι για να υπολογίσεις πόσα έχεις δώσει παραπάνω για παιχνίδια και για online και μετά έλα να δεις πόσες κάρτες βάζεις.

    Δες εδώ τιμές μέχρι το 2019 από PS plus, που όλο σε προσφορές το παίρνετε!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Sony Playstation Plus Prepaid Card 365 Days.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  42,0 KB 
ID: 224386

    Βάλε 10 χρόνια Χ50 = 500 ευρώ

    Βάλε και άλλα τόσα για το XBOX άμα θες να τα έχεις όλα.

    Βάλε και 10-50 ευρώ διαφορά στα παιχνίδια, με 10 παιχνίδια το χρόνο είσαι κατά μέσο όρο +300 ευρώ και αυτά επί 10 χρόνια. Βάλε και τα παιχνίδια που ΔΕΝ θα πάρεις τσάμπα,

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΟΣΤΗ ΦΙΛΑΡΑΚΟ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 10-02-21 στις 16:26.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #1434
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Απάντησες χωρίς να απαντήσεις, νούμερα δε βλέπω κάπου, game/service sharing δεν υπολογίζεις.


    Έχει νόημα;

    Δεν έχει.

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc


    Η πρώτη διαθέσιμη 1050ti ξεκινάει από 235 ΕΥΧΑχαχαχαχαχαχαχαα

    Χίλιες φορες κονσόλα και ας είναι προηγούμενη γενιά.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  10. #1435
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Σου έδωσα ένα κάρο νούμερα και το game sharing μπορείς να το κάνεις και στο PC. Σου δίνω κωδικό, μπαίνεις κατεβάζεις, offline mode, παίζεις. Απλά πράγματα. Ή απλά παίζεις κάτι άλλο. Δε χάθηκε ο κόσμος.

    Η κοτσάνα που πέταξες με τη 1050ti τι σχέση έχει;

    Τα PS5, XBOX Series X δεν υπάρχουν ΚΑΝ στο skroutz.

    https://www.skroutz.gr/s/23615477/So...l-Edition.html

    https://www.skroutz.gr/s/23600384/So...Station-5.html

    https://www.skroutz.gr/s/22413644/Mi...-Series-X.html

    Ανεβάζω και screenshots για να μείνουν στην ιστορία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Microsoft Xbox Series X.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  92,7 KB 
ID: 224388 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Sony PlayStation 5.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  134,1 KB 
ID: 224389 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Sony PlayStation 5 Digital Edition.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  138,9 KB 
ID: 224390

    Εννοείται ότι υπάρχει τεράστια έλλειψη στην αγορά και θα ανέβουν οι τιμές.

    Το πρόβλημα είναι άλλο. Εγώ και εκατομμύρια άλλοι PCαδες, έχουμε ήδη στα χέρια μας hardware της προκοπής, που μας δίνει 60fps baseline. Εγώ έπαιξα Cyberpunk 2077 και Fenyx Rising και AC Valhala @60fps στην πενταετίας GTX 1070 μου, έχοντας δώσει 0 ευρώ για upgrades. Εσύ που θα τα παίξεις ΟΕΟ;

    Πήγαινε σκάσε ένα 1000αρικάκι τώρα για ebay PS5 και μόκο, χαχαχαχα!

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...w=ps5&_sacat=0
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #1436
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησες χωρίς να απαντήσεις, νούμερα δε βλέπω κάπου, game/service sharing δεν υπολογίζεις.


    Έχει νόημα;

    Δεν έχει.

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc


    Η πρώτη διαθέσιμη 1050ti ξεκινάει από 235 ΕΥΧΑχαχαχαχαχαχαχαα

    Χίλιες φορες κονσόλα και ας είναι προηγούμενη γενιά.
    πριν μια βδομάδα μου ζηταγε ένας 500 ευρώ την 1080 και δεν την έδωσα για να μη μεινω χωρίς καρτά. Την ίδια κάρτα πριν λιγους μήνες σκεφτόμουν να την πουλήσω 300 και ευτυχώς δεν την πουλησα.

    Η αγορά ειναι σκατά αυτή τη στιγμή. Και θα είναι για καιρό. Δεν λέει κάτι η τιμή που ανέφερες για την 1050ti.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  12. #1437
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησες χωρίς να απαντήσεις, νούμερα δε βλέπω κάπου, game/service sharing δεν υπολογίζεις.


    Έχει νόημα;

    Δεν έχει.

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc


    Η πρώτη διαθέσιμη 1050ti ξεκινάει από 235 ΕΥΧΑχαχαχαχαχαχαχαα

    Χίλιες φορες κονσόλα και ας είναι προηγούμενη γενιά.
    Ε κακό παράδειγμα αυτό, γιατί είμαστε σε material scarcity period, ούτε κονσόλες υπάρχουν...
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  13. #1438
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.580
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έδωσα ένα κάρο νούμερα και το game sharing μπορείς να το κάνεις και στο PC. Σου δίνω κωδικό, μπαίνεις κατεβάζεις, offline mode, παίζεις. Απλά πράγματα. Ή απλά παίζεις κάτι άλλο. Δε χάθηκε ο κόσμος.

    Η κοτσάνα που πέταξες με τη 1050ti τι σχέση έχει;

    Τα PS5, XBOX Series X δεν υπάρχουν ΚΑΝ στο skroutz.

    https://www.skroutz.gr/s/23615477/So...l-Edition.html

    https://www.skroutz.gr/s/23600384/So...Station-5.html

    https://www.skroutz.gr/s/22413644/Mi...-Series-X.html

    Ανεβάζω και screenshots για να μείνουν στην ιστορία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Microsoft Xbox Series X.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  92,7 KB 
ID: 224388 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Sony PlayStation 5.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  134,1 KB 
ID: 224389 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2021-02-10 Sony PlayStation 5 Digital Edition.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  138,9 KB 
ID: 224390

    Εννοείται ότι υπάρχει τεράστια έλλειψη στην αγορά και θα ανέβουν οι τιμές.

    Το πρόβλημα είναι άλλο. Εγώ και εκατομμύρια άλλοι PCαδες, έχουμε ήδη στα χέρια μας hardware της προκοπής, που μας δίνει 60fps baseline. Εγώ έπαιξα Cyberpunk 2077 και Fenyx Rising και AC Valhala @60fps στην πενταετίας GTX 1070 μου, έχοντας δώσει 0 ευρώ για upgrades. Εσύ που θα τα παίξεις ΟΕΟ;

    Πήγαινε σκάσε ένα 1000αρικάκι τώρα για ebay PS5 και μόκο, χαχαχαχα!

    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...w=ps5&_sacat=0
    Μπορείς να γράψεις τα ίδια επιχειρήματα χωρίς να μιλάς σαν να είσαι σε καφενείο;
    Με τα "πήγαινε να" και τα "μόκο" δεν πείθεις κανέναν.

  14. #1439
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.006
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γράψεις τα ίδια επιχειρήματα χωρίς να μιλάς σαν να είσαι σε καφενείο;
    Με τα "πήγαινε να" και τα "μόκο" δεν πείθεις κανέναν.
    Μου αρέσει που κάνεις παρατήρηση σε μένα, αλλά στο τρολάρισμα του αλλουνού κουβέντα!

    Μιλάω καλύτερα από ότι μιλάνε στα καφενεία, γιατί αφήνω παραγράφους και γράφω ορθογραφημένα.

    Συγγνώμη κύριε εφοπλιστά!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #1440
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @psolord

    Δε βλεπω να χτιζεις ενα κουτακι τοσο καιρο ομως με parts μεσα να δουμε τι παιζει ο καθενας με τα ιδια χρηματα, ανα τα χρονια.
    ΝΑΙ προφανως ειναι κακη η περιοδος για αγορες αλλα ακομα και τωρα είναι μακράν καλύτερο value το κουτάτο PS5 με 700-800ε παρά όπως είπε ο φίλος παραπάνω μια μτχ. 1080ti με 500ε και να σου λένε και όχι.

    Αντίστοιχα καλύτερο value θεωρώ το κουτάτο PS4 στα 300ευρώ από το να δώσω 230φεύγα για μια 1050ti ετοιμοπαράδοτη, δηλαδή πόσο θα βγει όλο το κουτί για να παίζω basic games; 800; Καλύτερα PS5 από scalper.

    Όσο για το game sharing, ακόμα δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει στις κονσόλες; Πόσες φορές το έχουμε εξηγήσει πια.
    2 παίκτες, κοινό παιχνίδι, διαφορετικό προφίλ, online, ταυτόχρονα, δε γίνεται στο PC, πάψε να το αναφέρεις ξανά και ξανά.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

Σελ. 96 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας