Σελ. 77 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.141-1.155 από 2836
  1. #1141
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα, επιχείρημα που προάγει το vs είναι
    OK. Για Jaguar vs Cell έχεις να πεις κάτι;

  2. #1142
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας την σπάει που βρέθηκε από εκεί που δεν το περιμένατε κάποιος να κατέχει σε βάθος την τεχνολογία και χαλάει την σούπα/αφήγημα; Σας την σπάει που δεν είμαι πιτσιρικάς, φτωχός (άπειρες φορές το έχω ακούσει αυτό το επιχείρημα, ότι δήθεν ζηλεύω τα PC των άλλων και για αυτό έχω κονσόλα, καραλολ) ή console peasant, όπως θα θέλατε να πιστεύετε; Λάθος άτομο βρήκατε να κάνετε "schooling" στα των PC/κονσολών. Εσένα δεν σε συμβουλεύτηκα/ευχαρίστησα στα του mobile (που προφανώς ασχολείσαι περισσότερο από μένα λόγω επαγγέλματος);

    Εμένα όταν κάποιος μου προσφέρει γνώσεις που δεν κατέχω, τις παίρνω και λέω κι ένα ευχαριστώ, δεν προσπαθώ να του πάω ανούσια κόντρα για την κόντρα. Εδώ μέσα βλέπεις κάτι ανάλογο από την PC-only σκηνή; Εγώ μόνο αχαριστία βλέπω. Και τον αχάριστο ουδείς τον συμπάθησε.
    Εγώ που είμαι φτωχός και δεν έχω λεφτά για να αγοράσω gaming PC χαίρομαι να διαβάζω τα posts σου και να μαθαίνω μερικά πράγματα που δεν ήξερα.

  3. #1143
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς άμα θες να παίρνεις τιμές όπως σε συμφέρουν, μπορείς να το διαστρεβλώσεις όπως θες. Αλλιώς, απλά αγοράζεις όταν σε συμφέρει ξέρεις!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά άμα μου παίρνεις μόνο τις αξίες στις χρονολογίες και στα tiers που σε συμφέρουν, καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχεις ουσιαστικά επιχειρήματα.
    Ποιες αξιες και ποια tiers με συμφερουν?Σου λενε φτιαξε pc των 400 ευρω του 2013,λες οχι.Των 225 ευρω του 2016 που να αποδιδει σαν το ps4,παλι οχι.Βαζεις στη μεση το pro (που αναλογια πωλησεων του ειναι χειροτερη απο εκεινη των 1060 vs 1080ti) και συγκρινεις με polaris.Ελα ομως που το pc με polaris κοστιζε τοτε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλα,ΠΡΙΝ το mining craze,ΑΝ ειχες μυρισει τα νυχια σου κι ειχες μαζεψει ηδη λεφτα μετα τις διακοπες και την προλαβαινες το Σεπτεμβρη,και φυσικα ΑΝ παρακολου8ουσες την αγορα κι ειχες τις απαραιτητες γνωσεις.Αλλιως 8α κατεληγες τοτε με καμια εγχωρια <<προσφορα>> τοπικης αλυσιδας με i3 6100 και nvidia 960 στην ιδια τιμη των 799 ευρω.Μηπως 8ες να κανουμε συγκριση αποδοσης με το συγκεκριμενο συστημα που οντως με συμφερει γιατι εν τελει αυτο αγορασε η πλειοψηφια?Η μηπως να δουμε ποσο 8α εφτανε το δικο σου build αν δεν αγοραζες την polaris μεσα στον πρωτο 1,5 μηνα που ηρ8ε ελλαδα και κοστιζε μοναχη της οσο το ps4 pro?Υπ'οψην οτι συνη8ως οι γνωστες περιμενουν 1 μηνα για να στα8εροποιη8ουν οι τιμες,ειδικα μετα τις καλοκαιρινες διακοπες.Παραδεξου ρε psolord οτι η μονη συγκριση που επι8υμεις ειναι απο το 2019 και μετα που λογω των κονσολων οι ryzen ριξανε τις τιμες και οι polaris επεσαν επιτελους στην αρχικη τιμη του 2016.Αλλα ξεχασες οτι ως τοτε οι κονσολαδες παιζανε ηδη 6 χρονια με 400 ευρω η 3 χρονια με 225 και στο pc ειτε σου αρεσει ειτε οχι και τα διπλα να σκασεις αυτο ΔΕΝ γινεται.Και ολα τα παραπανω με την πιο αδυναμη συγκριτικα γενια κονσολων γιατι εποχες ps3/ps2/ps1 επρεπε να σκασεις οχι τα διπλα αλλα τα τριπλα και βαλε για αντιστοιχες επιδοσεις και για καλυτερες προφανως δεν σου εφταναν ουτε αυτα.

  4. #1144
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που είμαι φτωχός και δεν έχω λεφτά για να αγοράσω gaming PC χαίρομαι να διαβάζω τα posts σου και να μαθαίνω μερικά πράγματα που δεν ήξερα.
    Η ειρωνεία ξέρεις ποιά είναι;

    Ότι ενώ τα έχω όλα, η αγαπημένη πλατφόρμα μου σε αυτή την γενιά είναι το... αδύναμο Switch (gameplay > graphics). Day 1 το πήρα, ενώ όλες οι Κασσάνδρες προφήτευαν Wii U No2. Βλέπουν πωλήσεις και δεν το πιστεύουν: https://www.enternity.gr/Article/Gad...%BF/61603.html

    PS4 δεύτερο στις προτιμήσεις μου. Αλλά όχι, ορισμένοι με βάφτισαν Sony fanboy χωρίς να με ξέρουν καν. Ούτε ξέρουν τι έλεγα στις αρχές του PS3...

    Η αγαπημένη μου πλατφόρμα της προηγούμενης (7ης) γενιάς είναι όντως το PS3 (που όμως δεν το αγόρασα day 1, περίπου στα μέσα της γενιάς το πήρα όταν το σουλούπωσαν). Το δε Switch που πολλοί το κράζουν ότι είναι μια γενιά πίσω μου θυμίζει το gameplay του PS3 (με την καλή έννοια)!

    Πριν 20+ χρόνια είχα μόνο PC (τότε ήταν η golden era, είχε και το exclusivity του σουγιά) και περιστασιακά έπαιζα σε καμία κονσόλα. Φανατίλας/σπεκολάγνος δεν ήμουν ποτέ, ούτε θεωρούσα ποτέ ότι θα "μολυνθώ" αν πιάσω controller.

    Δεν έχω κολλήματα, ούτε allegiance σε καμία εταιρία. Τα δοκιμάζω όλα και κρίνω τι μου αρέσει περισσότερο. Μακάρι να έκαναν όλοι το ίδιο, αντί να βλέπουν τις πλατφόρμες σαν religion cults.

    Καλά τα γραφικά, δεν λέω, αλλά ο γνήσιος gamer ενδιαφέρεται πρωτίστως για καλό gameplay... η τεχνολογία (με την έννοια των specs) έρχεται 2η (και ναι, το λέω εγώ που τα ψάχνω αυτά). Και στις γυναίκες μπορεί να σε τραβάει το eye candy (ομορφιά) αρχικά, αλλά άλλα πράγματα σε κρατάνε σε μια σχέση (χαρακτήρας/προσωπικότητα).

    Βλέπω π.χ. κάτι παιχνίδια σαν το Suicide Squad και δεν με πολυψήνουν (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος). Ναι, ωραία γραφικά, αλλά είναι σαν να βλέπω Avengers σε interactive μορφή. Και το άλλο το Batman spin-off τελείως αρπαχτή. Καμία σχέση με τα Batman της 7ης γενιάς δυστυχώς. Για αυτό λέω ότι μια σχετική κατρακύλα υπάρχει στα twins. Η Nintendo μπορεί να είναι "πίσω", αλλά δεν απαραίτητα κακό αυτό. Ούτε MTX (microtransactions) δεν έχει γεμίσει τα παιχνίδια της.

    Δεν λέω όχι στα cinematic games (έχω παίξει διάφορα), αρκεί να με τραβάει το gameplay τους. Τα πιο αγαπημένα μου όμως είναι της 7ης γενιάς μακράν! Για αυτό και τα προτείνω ανεπιφύλακτα και μερικοί μου λένε "άσε μας ρε φίλε που θα παίξω παιχνίδι με textures 256MB VRAM". Ναι, να τα παίξεις για το pure fun gameplay σκέλος τους πρωτίστως και δευτερευόντως για το τεχνικό σκέλος και μετά έλα να μας πεις αν έκαναν μαγικά με ελάχιστη μνήμη ή όχι.

  5. #1145
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Έτσι, Switch και τα μυαλά στα κάγκελα.
    Παρόλα αυτά μια μικρή διαφωνία σε όσα γράφεις, η Nintendo έχει επιτρέψει πολλά τραγικά «παιχνίδια» με microtransactions στο Switch Store και καλό θα ήταν να κάνει μια εκκαθάριση. Αυτοί πήγαν από το ένα άκρο όπου έλεγχαν τα πάντα στο άλλο άκρο που αφήνουν ο,τι να'ναι στο store τους.

  6. #1146
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, Switch και τα μυαλά στα κάγκελα.
    Παρόλα αυτά μια μικρή διαφωνία σε όσα γράφεις, η Nintendo έχει επιτρέψει πολλά τραγικά «παιχνίδια» με microtransactions στο Switch Store και καλό θα ήταν να κάνει μια εκκαθάριση. Αυτοί πήγαν από το ένα άκρο όπου έλεγχαν τα πάντα στο άλλο άκρο που αφήνουν ο,τι να'ναι στο store τους.
    Λες για τα indies (που κατά 99% είναι σκουπίδια); Αν ναι, συμφωνώ απόλυτα.

    Προφανώς παραπάνω μιλούσα για τα 1st party/exclusives του Switch, που -ακόμα τουλάχιστον- τηρούν τα προσχήματα. Πληρώνεις €50 day 1 (ακόμα τόσα έχει το BoTW), αλλά δεν έχει MTX. Σκέψου π.χ. στο BoTW να πλήρωνες καρδιές με πραγματικά λεφτά, γιατί κάτι τέτοια κάνει η Ubisoft στα open world της (τίγκα grindy gameplay και σου πουλάμε time saver packs/in-game currency).

    MTX έχουν κυρίως τα F2P (free-to-play). Αν είναι purely cosmetic, τα παραβλέπω, αρκεί να μην επηρεάζουν το gameplay.

    Αν θες προτάσεις για ποιοτικά indies (που χάνονται μέσα στον σωρό του eShop), έχω να σου προτείνω διάφορα... π.χ. η Shin'en έχει βγάλει διάφορα διαμαντάκια.

  7. #1147
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 2080ti *για πολλοστή φορά* χρησιμοποιείται για άρση των cpu limits. Είναι cpu test, γκεγκε;
    Τοτε μην αναφερεις ΚΑΝ τα fps της σε συγκριση με τις κονσολες αν δεν εχεις σκοπο να πληρωσεις για το συγκεκριμενο build, γκεκε?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκανα καν αναφορά στις τεχνικές λεπτομέρειες του Cell.
    Μιλησες για τα και καλα 8 threads του ps3 απο το 2006 ενω ουσιαστικα ηταν τα 3 του xbox360 που επηρεασαν το pc.Η μηπως ηταν τυχαιο οτι ακομα και τοτε ο 4ος core στα pc συνη8ως κοιμοταν?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ μάλιστα. Έχει γίνει δουλίτσα. Μήπως όμως επειδή έκατσαν και το ξαναέγραψαν; Όχι για τις κονσόλες, για το PC.
    Καταλαβαινεις οτι αμα δεν ειχε γινει ηδη η βαρια δουλεια απο τη sony για το ps4,ουτε η id δεν εγραφε τοσο optimised game engine για το pc...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ο 12 πύρηνος 3900Χ είναι 50% ταχύτερος του 7700Κ, με Χ3 παραπάνω πυρήνες! Και αυτό είναι το καλό παράδειγμα! Profit;
    Μηπως επειδη τα παιχνιδια γραφονται πρωτιστως για τις κονσολες που ΗΔΗ υπαρχουν και αρα δεν αξιοποιουν πανω απο 8 threads?Οταν με το καλο παμε στα 16 του ps5 8α δουμε ποσο 8α τραβηξουν οι εν λογω εξαπυρηνοι,ειδικα της intel που δεν δια8ετουν καν 12 threads...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου έδειξα τον διπλοπύρηνο i3-3220 να το τρέχει σφαίρα
    Για κα8ε doom υπαρχουν αλλα 10 ΑΑΑ παιχνιδια που οι dual core i3 (ακομα και ο 7100) εχουν πε8ανει.Και επαναλαμβανω οτι τετοια <<gaming>> pc αγοραζε η πλειοψηφια εως και το 2017 (45% share).

  8. #1148
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησες για τα και καλα 8 threads του ps3 απο το 2006 ενω ουσιαστικα ηταν τα 3 του xbox360 που επηρεασαν το pc.Η μηπως ηταν τυχαιο οτι ακομα και τοτε ο 4ος core στα pc συνη8ως κοιμοταν?
    Το lowest common denominator της 7ης γενιάς ήταν ο μονοπύρηνος Cell PPE. Δεν γίνεται να αξιοποιούσαν ουσιαστικά τα 3 πραγματικά CPU cores του 360, γιατί μετά δεν θα έτρεχε σε PS3! Και αντιστρόφως για τα SPUs. Για αυτό το pinnacle της ΚΑΘΕ πλατφόρμας είναι τα exclusives.

    Ελάχιστοι devs ασχολήθηκαν με MT engines τότε (π.χ. Capcom/RE5). Σε αυτή την γενιά έγινε η μεγάλη στροφή λόγω Jaguar (έβαλα συνέντευξη που δεν σχολιάστηκε, μην τα ξαναλέμε). Και πολύ άργησε το Mantle στα PC λέω εγώ. Ανέκαθεν το έλεγα ότι το PC hardware (εποχές DX5-11) ΔΕΝ έβλεπε ουσιαστική αξιοποίηση και με βρίζανε.

    Βρε καλέ μου, βρε χρυσέ μου, να τους εξηγώ ότι πάμπολλα PC genres (από strategy μέχρι flight sims -> τίγκα draw calls) θα πάρουν perf boost με low-level API. Τίποτα αυτοί! Η MS ξέρει καλύτερα από όλους μας που τάιζε inefficient Direct3D ταραμά επί δεκαετίες τον κόσμο. Εγώ ήμουν ο μαλάκας ο άσχετος που τα έλεγα πριν 10+ χρόνια.

    Η ειρωνεία είναι ότι εποχές DOS (με bare metal BIOS κλήσεις) είχαμε καλύτερη αξιοποίηση του PC hardware, μέχρι και Demoscene material: https://www.youtube.com/watch?v=iw17c70uJes

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν με το καλο παμε στα 16 του ps5 8α δουμε ποσο 8α τραβηξουν οι εν λογω εξαπυρηνοι,ειδικα της intel που δεν δια8ετουν καν 12 threads...
    Δεν το διανοούνται τι φόλα θα φάει η συντριπτική πλειοψηφία των CPUs. Εγώ αμφιβάλλω ακόμα και για 8-core ότι θα έχουν legs.

    Denuvo DRM, decompression, 3D/spatial audio -> όλα αυτά είναι CPU-driven tasks στα PC. Αλλά τα παραβλέπουμε, γιατί δεν βολεύει την ρητορική μας...

    Φαντάζεσαι στα PC να μην είχαμε video ASIC εντός της GPU για απρόσκοπτο video decoding/encoding, μέχρι και σε αναλύσεις 8K με 0% CPU usage; Τεχνολογία που άνθησε πρώτα στα mobile SoCs με τις αδύναμες ARM CPUs και μετά ήρθε στα PC (το αυτό και για tiled rendering, η πρωτοπόρος ήταν η PowerVR, όχι η nVidia με τις Maxwell όπως λανθασμένα νομίζουν πολλοί).

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι PCάδες (δεν λέω όλοι, αλλά αρκετοί) δεν τα υπολογίζουν αυτά στην εξίσωση. Δεν μπορούν να σκεφτούν ποιό είναι το συμφέρον τους; Και πρέπει να γινόμαστε εμείς οι "κακοί" να τους τα λέμε, ξανά και ξανά;

    Θα βγει καμία Ampere με built-in SSD και special ASICs; Ίσως, αλλά με αστρονομικό κόστος. Το hobby θα γίνει ταξικό όπως το πάνε. Δεν το λέω για καλό, ούτε εμένα μ' αρέσει. It is what it is. Την ρητορική μας να προσέχουμε μόνο, γιατί και αυτή "τρέφει" την στρατηγική λατρεμένων corps όπως Intel/nVidia.

    Διπύρηνα ST σαπάκια ήθελε ο κόσμος; Διπύρηνα ST σαπάκια έβγαζε και η Intel στα €100 (όσο κοστίζει ΟΛΗ η console APU). Με τους Ryzen είδαμε κάπως προκοπή (όχι το 2017, ήταν πανάκριβες οι DDR4 τότε) και είδες πως τα φανμπόγια της Intel έμειναν ξεκρέμαστοι με κάτι 9900k/10900k.

    Ένα τελευταίο πράγμα θα πω μόνο και ας το αξιολογήσει ο καθένας όπως νομίζει:

    Αν η μάζα των PC gamers πέσει με τα μούτρα σε multi-core Zen 2/3 CPUs και NVMe SSD, έχετε υπόψιν που θα πάνε οι τιμές τους; Καθαρά βάσει προσφοράς/ζήτησης (ελεύθερη -δεξιά- αγορά είπαμε).

    Όποιος είναι έξυπνος, θα αγοράσει όσο η ζήτηση είναι σχετικά χαμηλή ακόμα.

    Μην πάτε πολύ μακριά, δείτε που πήγε η τιμή των HOTAS στο skroutz με την κυκλοφορία του FS2020.

    Και εκεί όποιος είχε μυαλό αγόρασε εγκαίρως...

  9. #1149
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το lowest common denominator της 7ης γενιάς ήταν ο μονοπύρηνος Cell PPE. Δεν γίνεται να αξιοποιούσαν ουσιαστικά τα 3 πραγματικά CPU cores του 360, γιατί μετά δεν θα έτρεχε σε PS3! Και αντιστρόφως για τα SPUs.
    Δεν πιστευω οτι ηταν τυχαιο πως η πλειοψηφια των ΑΑΑ ports απο το xbox360 ουσιαστικα ετρεχαν σε 3 cores (stock q6600 75% usage).Heck εδω ακομα και το 2012 δεν υπηρχαν σημαντικες διαφορες μεταξυ του quad phenom2 955 μου και του x3 athlon2 του αδερφου μου,τουλαχιστον μεχρι και την 5850 που ειχε μπει τελευταια.Προφανως εγραφαν τα παιχνιδια ωστε να τρεχουν και στις 2 κονσολες αλλα στο pc ηταν πιο κοντα στην εκδοση του 360.

  10. #1150
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Η Sony γιατί δεν έμεινε σε PowerPC και πήγε σε x86; Γιατί εγκατέλειψε τον Cell;
    Και γιατι δεν πήγε σε Arm; Θυμάμαι λεγανε τότε οτι δεν μπορουν οι devs να εκμεταλλευτουν τον Cell. Και οταν το εκαναν, ηταν αργα... Μήπως σαν επιλογή ο Cell ηταν epic fail; Μήπως η Sony ειπε αφου έχουμε να κανουμε με αμπαλους devs, να παμε στη σιγουριά και ευκολία της x86;

    Γιατί επιμένετε να συγκρίνετε κόστος κονσολάς με ολόκληρο pc; Και μάλιστα με PC που υπήρχε κατά το launch date της κονσόλας; Είναι γελοίες τέτοιες συγκρίσεις ειδικά όταν απο το PC τεχνηέντως αγνοούμε όλες τις άλλες δυνατότητες του, γιατί ετσι... η Μαρίκα έχει ταμπλετ και ο Μπάμπης λαπτοπ.
    Και φυσικά να μην μιλάμε για το κόστος των παιχνιδιών. Κλπ... Εχουν ειπωθει πολλάκις σε αυτό το thread. Και κάθε τρεις και λιγο λέτε τα ίδια. Δεν βαρεθήκατε;

    Οι κονσόλες μέχρι και τα early 90s δεν ειχαν ανταγωνισμό απο τα PC. κάπου εκεί ξεκίνησε ο ανταγωνισμός με τα PC, και φτασαμε στο σήμερα. Αν ο Πέτσινος θελει να κανει το PC gaming σπορ αποκλειστικά για μπρουκληδες, τοτε χωρίς κανένα δισταγμό θα μετακομίσω σε κονσόλα. Βασικά εχω κονσόλα, και δεν την παλεύω χωρις mouse, αλλα και αυτό δεν το μετράμε καθόλου.

    Βγηκε το πρωην PS4 exclusive Horizon Zero Dawn και λένε ποσο πιο γαματο ειναι στο pc λόγω του eye candy, των 60fps και του mouse. Ε αυτό προσφέρει το PC, καθε τρεις και λιγο νέο και ισχυρότερο hardware απαιτώντας χρήμα.

    Αν τα PC πια δεν μπορουν να δωσουν επιπλέον επιδόσεις, λογω Kevin Sorbo's retirement ή Moore's Law, θα γυρίσουμε στη εποχή που η κονσόλα θα ειναι σε ολα προτιμότερη. Ειδικά αν βάλει mouse.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #1151
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως σαν επιλογή ο Cell ηταν epic fail; Μήπως η Sony ειπε αφου έχουμε να κανουμε με αμπαλους devs, να παμε στη σιγουριά και ευκολία της x86;
    Σαν concept δεν ηταν fail αλλα η πρακτικη αξιοποιηση του απο τους third party AAA devs ηταν πρακτικα ανυπαρκτη περαν ορισμενων εξαιρεσεων προς το τελος του κυκλου ζωης του ps3.Εδω το 99% των engines το 2006 ετρεχαν σε 1 core,ουτε εγω πιστευα οτι 8α εκμεταλλευτουν αποδοτικα ολους τους συνεπεξεργαστες.Τα first party exclusives ηταν φυσικα αλλη ιστορια.Τα 3 core engines του 360 μαλλον 8α ηταν πιο ευκολα για μεταφορα στο pc,ειχε πουλησει και το 360 αρχικα περισσοτερο απο το ps3 οποτε υπο8ετω οτι ηταν αποδοτικοτερο να ξεκινησεις απο εκει.

  12. #1152
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ειρωνεία ξέρεις ποιά είναι;

    Ότι ενώ τα έχω όλα, η αγαπημένη πλατφόρμα μου σε αυτή την γενιά είναι το... αδύναμο Switch (gameplay > graphics). Day 1 το πήρα, ενώ όλες οι Κασσάνδρες προφήτευαν Wii U No2. Βλέπουν πωλήσεις και δεν το πιστεύουν: https://www.enternity.gr/Article/Gad...%BF/61603.html

    PS4 δεύτερο στις προτιμήσεις μου. Αλλά όχι, ορισμένοι με βάφτισαν Sony fanboy χωρίς να με ξέρουν καν. Ούτε ξέρουν τι έλεγα στις αρχές του PS3...

    Η αγαπημένη μου πλατφόρμα της προηγούμενης (7ης) γενιάς είναι όντως το PS3 (που όμως δεν το αγόρασα day 1, περίπου στα μέσα της γενιάς το πήρα όταν το σουλούπωσαν). Το δε Switch που πολλοί το κράζουν ότι είναι μια γενιά πίσω μου θυμίζει το gameplay του PS3 (με την καλή έννοια)!

    Πριν 20+ χρόνια είχα μόνο PC (τότε ήταν η golden era, είχε και το exclusivity του σουγιά) και περιστασιακά έπαιζα σε καμία κονσόλα. Φανατίλας/σπεκολάγνος δεν ήμουν ποτέ, ούτε θεωρούσα ποτέ ότι θα "μολυνθώ" αν πιάσω controller.

    Δεν έχω κολλήματα, ούτε allegiance σε καμία εταιρία. Τα δοκιμάζω όλα και κρίνω τι μου αρέσει περισσότερο. Μακάρι να έκαναν όλοι το ίδιο, αντί να βλέπουν τις πλατφόρμες σαν religion cults.

    Καλά τα γραφικά, δεν λέω, αλλά ο γνήσιος gamer ενδιαφέρεται πρωτίστως για καλό gameplay... η τεχνολογία (με την έννοια των specs) έρχεται 2η (και ναι, το λέω εγώ που τα ψάχνω αυτά). Και στις γυναίκες μπορεί να σε τραβάει το eye candy (ομορφιά) αρχικά, αλλά άλλα πράγματα σε κρατάνε σε μια σχέση (χαρακτήρας/προσωπικότητα).

    Βλέπω π.χ. κάτι παιχνίδια σαν το Suicide Squad και δεν με πολυψήνουν (δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος). Ναι, ωραία γραφικά, αλλά είναι σαν να βλέπω Avengers σε interactive μορφή. Και το άλλο το Batman spin-off τελείως αρπαχτή. Καμία σχέση με τα Batman της 7ης γενιάς δυστυχώς. Για αυτό λέω ότι μια σχετική κατρακύλα υπάρχει στα twins. Η Nintendo μπορεί να είναι "πίσω", αλλά δεν απαραίτητα κακό αυτό. Ούτε MTX (microtransactions) δεν έχει γεμίσει τα παιχνίδια της.

    Δεν λέω όχι στα cinematic games (έχω παίξει διάφορα), αρκεί να με τραβάει το gameplay τους. Τα πιο αγαπημένα μου όμως είναι της 7ης γενιάς μακράν! Για αυτό και τα προτείνω ανεπιφύλακτα και μερικοί μου λένε "άσε μας ρε φίλε που θα παίξω παιχνίδι με textures 256MB VRAM". Ναι, να τα παίξεις για το pure fun gameplay σκέλος τους πρωτίστως και δευτερευόντως για το τεχνικό σκέλος και μετά έλα να μας πεις αν έκαναν μαγικά με ελάχιστη μνήμη ή όχι.
    εξου και γιατι παιχνιδια σαν το team fortress 2 εινaι ακομη popular

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Sony γιατί δεν έμεινε σε PowerPC και πήγε σε x86; Γιατί εγκατέλειψε τον Cell;
    Και γιατι δεν πήγε σε Arm; Θυμάμαι λεγανε τότε οτι δεν μπορουν οι devs να εκμεταλλευτουν τον Cell. Και οταν το εκαναν, ηταν αργα... Μήπως σαν επιλογή ο Cell ηταν epic fail; Μήπως η Sony ειπε αφου έχουμε να κανουμε με αμπαλους devs, να παμε στη σιγουριά και ευκολία της x86;

    Γιατί επιμένετε να συγκρίνετε κόστος κονσολάς με ολόκληρο pc; Και μάλιστα με PC που υπήρχε κατά το launch date της κονσόλας; Είναι γελοίες τέτοιες συγκρίσεις ειδικά όταν απο το PC τεχνηέντως αγνοούμε όλες τις άλλες δυνατότητες του, γιατί ετσι... η Μαρίκα έχει ταμπλετ και ο Μπάμπης λαπτοπ.
    Και φυσικά να μην μιλάμε για το κόστος των παιχνιδιών. Κλπ... Εχουν ειπωθει πολλάκις σε αυτό το thread. Και κάθε τρεις και λιγο λέτε τα ίδια. Δεν βαρεθήκατε;

    Οι κονσόλες μέχρι και τα early 90s δεν ειχαν ανταγωνισμό απο τα PC. κάπου εκεί ξεκίνησε ο ανταγωνισμός με τα PC, και φτασαμε στο σήμερα. Αν ο Πέτσινος θελει να κανει το PC gaming σπορ αποκλειστικά για μπρουκληδες, τοτε χωρίς κανένα δισταγμό θα μετακομίσω σε κονσόλα. Βασικά εχω κονσόλα, και δεν την παλεύω χωρις mouse, αλλα και αυτό δεν το μετράμε καθόλου.

    Βγηκε το πρωην PS4 exclusive Horizon Zero Dawn και λένε ποσο πιο γαματο ειναι στο pc λόγω του eye candy, των 60fps και του mouse. Ε αυτό προσφέρει το PC, καθε τρεις και λιγο νέο και ισχυρότερο hardware απαιτώντας χρήμα.

    Αν τα PC πια δεν μπορουν να δωσουν επιπλέον επιδόσεις, λογω Kevin Sorbo's retirement ή Moore's Law, θα γυρίσουμε στη εποχή που η κονσόλα θα ειναι σε ολα προτιμότερη. Ειδικά αν βάλει mouse.
    γιατι με το x86 εχεις το backwards compartibility που σου φερνει και απο εκει λιγα εσοδα plus ειναι πιο ευκολο το port και δεν χρειαζεται να εχεις 3 τιμς ενα για cell ενα για mesh του xbox και ενα για x86

  13. #1153
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα PC πια δεν μπορουν να δωσουν επιπλέον επιδόσεις, λογω Kevin Sorbo's retirement ή Moore's Law, θα γυρίσουμε στη εποχή που η κονσόλα θα ειναι σε ολα προτιμότερη.
    Τα pc με την ελευση των 3d cards παντα μπορουσαν να δωσουν επιπλεον επιδοσεις το 8εμα ειναι ποσο παραπανω κοστιζαν.8υμαμαι οτι η voodoo 3 ετρεχε εμφανως καλυτερα το sega rally 2 αλλα ολο το pentium3 pc κοστιζε τα κερατα του τα τραγια σε συγκριση με το dreamcast.Ασε που το τελευταιο το επαιρνα και στις καλοκαιρινες διακοπες για τετραπλο με τα ξαδερφια.Αν ειχε προλαβει να βγει και εκεινο το ρημαδι το heroes of might & magic 3 port 8α ημουν απολυτα ευχαριστημενος... :P

  14. #1154
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστευω οτι ηταν τυχαιο πως η πλειοψηφια των ΑΑΑ ports απο το xbox360 ουσιαστικα ετρεχαν σε 3 cores (stock q6600 75% usage).Heck εδω ακομα και το 2012 δεν υπηρχαν σημαντικες διαφορες μεταξυ του quad phenom2 955 μου και του x3 athlon2 του αδερφου μου,τουλαχιστον μεχρι και την 5850 που ειχε μπει τελευταια.Προφανως εγραφαν τα παιχνιδια ωστε να τρεχουν και στις 2 κονσολες αλλα στο pc ηταν πιο κοντα στην εκδοση του 360.
    Μιλάω καθαρά για το κομμάτι της AI.

    π.χ. έχεις ακούσει ότι τα Halo φημίζονται για το AI τους; Ε δεν είναι τυχαίο! Παιχνίδια με τέτοιο baseline δεν μπορούν να γίνουν port σε PS ίδιας γενιάς και αντιστρόφως.

    Ανέκαθεν η MS έδινε έμφαση στο general-purpose (integer/scalar perf) της CPU και λιγότερο στο FP (πράξεις κινητής υποδιαστολής). Η Sony πάλι είναι το ανάποδο σαν φιλοσοφία.

    Ο P3 @ 733 MHz (out-of-order x86 core) είναι μακράν ανώτερος του Emotion Engine σε general-purpose, ενώ ο EE ανώτερος σε FP.

    Αντίστοιχα το 360 έχει 3x general-purpose perf (με MT) έναντι του 1-core Cell. Ο Cell όμως λόγω SPUs έσκιζε σε SIMD/FP tasks (ακόμα να το εμπεδώσουν κάποιοι που το μπερδεύουν με MT, βούρτσα με λούτσα φάση).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Sony γιατί δεν έμεινε σε PowerPC και πήγε σε x86; Γιατί εγκατέλειψε τον Cell;
    Και γιατι δεν πήγε σε Arm; Θυμάμαι λεγανε τότε οτι δεν μπορουν οι devs να εκμεταλλευτουν τον Cell. Και οταν το εκαναν, ηταν αργα... Μήπως σαν επιλογή ο Cell ηταν epic fail; Μήπως η Sony ειπε αφου έχουμε να κανουμε με αμπαλους devs, να παμε στη σιγουριά και ευκολία της x86;
    Με τα παραπάνω που γράφεις με επιβεβαιώνεις ότι όσα τεχνολογικά γράφω περνάνε στο ντούκου.

    O Cell δεν "πέθανε" όπως το θέτεις. Όπως δεν "πέθανε" και το Mantle (όπως μας λέγανε τα φανμπόγια της nVidia, για να δείξουν την "ανωτερότητα" του DX11, άσχετα αν με το DXR/RTX ON πήγε περίπατο η ρητορική τους). Ούτε η Amiga "πέθανε".

    Όλες αυτές οι τεχνολογίες που ανέφερα άφησαν τεράστια παρακαταθήκη/legacy πίσω τους.

    Ο Cell ανήκει στην παρακάτω οικογένεια επεξεργαστών ως concept:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Heterogeneous_computing

    Δεν είναι σκέτη/καθαρόαιμη CPU όπως λανθασμένα νομίζει πολύς κόσμος (για αυτό και οι ανούσιες/άσκοπες συγκρίσεις με Jaguar στο FP κομμάτι).

    Βλέπεις πόσοι επεξεργαστές πήραν έμπνευση μετά τον Cell στην αγορά; -> https://en.wikipedia.org/wiki/Hetero...ample_hardware

    Γνωρίζεις ότι το GPGPU πήρε έμπνευση από τα Cell SPUs; Ότι η AMD εγκατέλειψε την TeraScale και πήγε στην GCN για καλύτερο compute; Τυχαία όλα αυτά;

    Τυχαίο το γεγονός ότι στο PS5 υπάρχει ένα CU που θυμίζει SPU;

    Δεν τα λέω εγώ, διάβασε εδώ:

    https://vrzone.com/articles/sony-cel...ips/63732.html

    The Cell processor was the precursor to today’s accelerated processing units, very much a heterogeneous architecture” he said.
    Να το κάνω και ταληράκια για όσους δεν το έπιασαν (πως πάει η αναλογία):

    Cell PPE -> Jaguar
    Cell SPUs -> GCN CUs

    Δεεεεεν βλέπετε καμία ομοιότητα εδώ πέρα; Ναι, ο τρόπος λειτουργίας είναι διαφορετικός (εξού και η δυσκολία που προκύπτει), αλλά μιλάω για το heterogeneous computing concept.

    Δηλαδή εσύ περιμένεις να βγει η Lisa και να σου πει στο αυτάκι "ναι ξέρετε, πράγματι πήραμε την τεχνογνωσία του Cell και την εφαρμόσαμε σε AMD hardware";

    Για την AMD δεν τα έγραψα τις προάλλες ότι ο Keller ξεκίνησε την σταδιοδρομία του στην DEC με τους θρυλικούς Alpha; Ότι ο K7 πήρε Alpha legacy/DNA (EV6 bus, beefy RISC FPU); Πόσοι PCάδες το γνωρίζουν αυτό; 1 στους 100;

    Για nVidia: πόσοι ξέρουν ότι έχει SGI legacy/DNA στα προϊόντα της; Και εδώ προϊόν παρθενογένεσης οι GeForce;

    Ιδού:

    https://www.eetimes.com/sgi-graphics...ves-to-nvidia/
    https://blogs.nvidia.com/blog/author/alben/

    Πες μου τώρα ΠΟΣΟΙ γνωρίζουν ότι το Switch έχει κι αυτό Silicon Graphics τεχνολογία; Για Nintendo 64 το ξέρει κι η κουτσή Μαρία, χαίρω πολύ. Ρωτάω να δω πόσοι μπορούν να κάνουν τους συσχετισμούς που περιγράφω...

    Πόσοι θεωρούν "πεθαμένη" την RISC έναντι της CISC; Νομίζω το πιάσατε το point μου. Και οι δεινόσαυροι πέθαναν, αλλά άφησαν (εξελιγμένους & ευέλικτους) απογόνους πίσω.

    Προσπαθώ να σας μεταδώσω έναν ευρύτερο τρόπο σκέψης, έτσι ώστε να εντοπίζετε συσχετισμούς στην βιομηχανία ημιαγωγών, γιατί ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι προϊόν παρθενογένεσης (το PC κατά 99% είναι χωνευτήρι εξωτικών RISC τεχνολογιών, ουδεμία σχέση έχει με IBM PC πλην του BC layer/frontend). Αυτό δεν θα γίνει με benchmarks, θέλει σοβαρή μακροχρόνια μελέτη.

    Αν ΔΕΝ σας ενδιαφέρει, μου το λέτε, για να μην χάνω τον τρόπο μου τσάμπα γράφοντας σεντόνια που ανάθεμα κι αν τα διαβάζει κανείς ολόκληρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί επιμένετε να συγκρίνετε κόστος κονσολάς με ολόκληρο pc; Και μάλιστα με PC που υπήρχε κατά το launch date της κονσόλας; Είναι γελοίες τέτοιες συγκρίσεις ειδικά όταν απο το PC τεχνηέντως αγνοούμε όλες τις άλλες δυνατότητες του, γιατί ετσι... η Μαρίκα έχει ταμπλετ και ο Μπάμπης λαπτοπ.
    Δεν φταίω εγώ για την Μαρίκα και τον Μπάμπη. Εσύ μπορείς να τους πείσεις να φτιάξουν (gaming) PC; Αν ναι, θα σε παραδεχτώ.

    Άλλωστε στο έχω ξαναπεί: βρες μου χρονομηχανή και γυρνάω πίσω στα 90s χωρίς mobile αβλεπί. Ουδέποτε έγραψα ότι προτιμώ το σημερινό RGB λαμπάτο PC "gaming". Είμαι της παλιάς σχολής.

    Για τις γελοίες συγκρίσεις/VS θα συμφωνήσω (τα λέω εδώ και δεκαετίες), αλλά άλλος τις ξεκινάει, όχι εγώ. Αφού ξεκίνησε που ξεκίνησε το ρημάδι το νήμα, τουλάχιστον κοιτάχτε να επωφεληθείτε, να μην είναι απλά πεταμένα/ανούσια bytes σε έναν server.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά να μην μιλάμε για το κόστος των παιχνιδιών.
    Να μιλήσουμε, γιατί να μην μιλήσουμε.

    Φρέσκο/χθεσινό: https://www.insomnia.gr/forums/topic...B%CE%BF%CF%83/

    Και εδώ για (έμπιστα) κλειδάδικα (μακριά από allkeyshop/eneba): https://isthereanydeal.com/game/redd...mptionii/info/

    Ιδιοκτησία vs digital-only κοπανιστός αέρας. Τι προτιμάς; Λέμε για τις επιλογές που προσφέρει το PC, για τις επιλογές που προσφέρει η κονσόλα να μην μιλήσουμε; ΔΕΝ είναι πλεονέκτημα η ιδιοκτησία του φυσικού μέσου; Είναι καλύτερο το digital-only;

    Ξέρω-ξέρω, 30 fps... ας βγάλουν next-gen patch και μιλάμε και για αυτό αργότερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κονσόλες μέχρι και τα early 90s δεν ειχαν ανταγωνισμό απο τα PC. κάπου εκεί ξεκίνησε ο ανταγωνισμός με τα PC
    Από τα mid-90s με τους P6 και τα 3D accelerators.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο Πέτσινος θελει να κανει το PC gaming σπορ αποκλειστικά για μπρουκληδες, τοτε χωρίς κανένα δισταγμό θα μετακομίσω σε κονσόλα.
    Ναι, αλλά η κονσόλα δεν είναι σουγιάς είπαμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά εχω κονσόλα, και δεν την παλεύω χωρις mouse, αλλα και αυτό δεν το μετράμε καθόλου.
    Εσύ γιατί δεν μετράς καθόλου το γυροσκόπιο; Το έχεις δοκιμάσει; Mouse ή θάνατος; Άλλες εναλλακτικές δεν υπάρχουν; Δεν θα σε πάω καν πίσω στο Wiimote (μακράν ο πιο φυσικός τρόπος στόχευσης).

    Κάποιοι (όπως ο Lewton κι εγώ) το έχουμε δοκιμάσει το γυροσκόπιο και ξέρουμε αν είναι επάξιο mouse replacement για gaming σκοπούς.

    Τώρα τελευταία το αξιοποιεί και η Sony (βγήκε TLOU2 update με gyro aiming).

    Δοκιμάστε κι άλλα πράγματα, δεν θα σας κάνει κακό. Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να σας αρέσει και να πείτε "ρε τι έχανα τόσα χρόνια!".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγηκε το πρωην PS4 exclusive Horizon Zero Dawn και λένε ποσο πιο γαματο ειναι στο pc λόγω του eye candy, των 60fps και του mouse. Ε αυτό προσφέρει το PC, καθε τρεις και λιγο νέο και ισχυρότερο hardware απαιτώντας χρήμα.
    Τα υψηλότερα fps δεν μου λένε κάτι αν συνοδεύονται με stuttering.

    Και επειδή "μπερδεύονται" μερικοί: όχι, stuttering ΔΕΝ σημαίνει variable fps. Για το 2ο υπάρχει το FreeSync... άλλο πράγμα λέω, αλλά σιγά μην το παραδεχτούν. PC έχουμε και ξέρουμε τι εστί stutter.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα PC πια δεν μπορουν να δωσουν επιπλέον επιδόσεις, λογω Kevin Sorbo's retirement ή Moore's Law, θα γυρίσουμε στη εποχή που η κονσόλα θα ειναι σε ολα προτιμότερη. Ειδικά αν βάλει mouse.
    Τα PC πάντα έδιναν παραπάνω επιδόσεις (από τα mid-90s και μετά), αρκεί να είσαι φιλελές λεφτάς δεξιός. Είσαι; Πέρνα. Δεν είσαι; Κάτσε στην αριστερή κονσόλα, γιατί gaming PC με €300 είναι για γέλια.

    APUs των 7nm πασχίζουν να φτάσουν σε επιδόσεις τα Jaguar 28nm APU σαπάκια του 2013... δεν είναι ειρωνικό;

    Κοντά 3000 pins έχει η νέα APU του SeX, έναντι 1300+ pins το AM4. Δεν υπάρχει επαφή. Και δεν θα υπάρξει, γιατί ο PCάς ΔΕΝ θέλει soldered επεξεργαστές ΟΥΤΕ μνήμες (η GDDR δεν βγαίνει σε DIMMs, sorry).

    Εδώ διαλύει και τον μύθο του latency με απτά νουμεράκια (ns): https://forum.beyond3d.com/threads/i...2#post-1764109

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν concept δεν ηταν fail αλλα η πρακτικη αξιοποιηση του απο τους third party AAA devs ηταν πρακτικα ανυπαρκτη περαν ορισμενων εξαιρεσεων προς το τελος του κυκλου ζωης του ps3.Εδω το 99% των engines το 2006 ετρεχαν σε 1 core,ουτε εγω πιστευα οτι 8α εκμεταλλευτουν αποδοτικα ολους τους συνεπεξεργαστες.Τα first party exclusives ηταν φυσικα αλλη ιστορια.Τα 3 core engines του 360 μαλλον 8α ηταν πιο ευκολα για μεταφορα στο pc,ειχε πουλησει και το 360 αρχικα περισσοτερο απο το ps3 οποτε υπο8ετω οτι ηταν αποδοτικοτερο να ξεκινησεις απο εκει.
    Δες τι λέει εδώ (οι παλιοί ξέρετε τι είδους site είναι το pouet):

    http://www.pouet.net/topic.php?which=2919&page=1#c96214

    hm... new IBM/Sony/Toshiba Cell procesor look like DSP, or better: like 8x DSP chips - each SPU have it's local memory (256KB I think), no cache... like old DSPs beside Freescale (ex. Motorola) release brand new DSP chip these days... I read some info at german c't Magazine - more powerfull than TI DSPs, lower power consumation...
    I don't think that time of DSP is over, it's only the begining


    btw how many atari coders works in game industry? DSP programing skills are good starting point for PlayStation programing, right?
    Old school DSP φιλοσοφία. Μαντέψτε ποιοί devs νιώσανε "σαν το σπίτι τους" εκεί μέσα... hint: όχι οι PCάδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι με το x86 εχεις το backwards compartibility που σου φερνει και απο εκει λιγα εσοδα plus ειναι πιο ευκολο το port και δεν χρειαζεται να εχεις 3 τιμς ενα για cell ενα για mesh του xbox και ενα για x86
    Ομογενοποίηση και οικονομίες κλίμακας ελέω μεγάλης πολυπλοκότητας (hardware/transistor count & software/γραμμές κώδικα). Ήταν μοιραίο να συμβεί και πολλοί το είχαν προβλέψει δεκαετίες πριν!

    Ακόμα και η Apple δεν φτιάχνει από το μηδέν νέα ISA, την ARM παίρνει και κάνει τις custom μοντιφιές της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 25-08-20 στις 19:50.

  15. #1155
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    μην ξεχνας και κατι αλλο

    2 χρονια νομιζω πριν βγει το ps3 η amd και η ibm ειχαν shared patent alliance

Σελ. 77 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5767727576777879828797 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας