Σελ. 22 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 2836
  1. #316
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι μας δείχνεις μωρέ; τι είναι αυτό πάλι;




    Λέει ψέμματα η microsoft; Αυτό λες;


    Ακολουθεί τυχαία συζήτηση στα comments του 2017...

    Συνημμένο Αρχείο 208827



    Έλα σοβαρά τώρα, η φάση έχει λήξει.
    Τώρα έχει λήξει

    Πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/18465888/L-...L-PS-750W.html 80+bronze κάτω απο 40 ευρώ θα πεις τώρα δεν σου αρέσει η μάρκα

    Για να σε προλάβω https://www.skroutz.gr/s/12685510/Th...-RGB-500W.html 50 ευρώ το 2017

  2. #317
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω ότι οι κονσόλες μια χαρά τα φτύνουν όπως τα φτυνουν και όλα τα ηλεκτρονικά γενικώς. Και το seasonic σου μπορεί να τα φτύσει, ενώ ο φορτιστής από το aliexpress να αντέξει. Καμία αξιοπιστία δεν προσφέρει η κονσόλα ως προς το hardware, και το έμαθα με το δύσκολο τρόπο.
    Αυτό τώρα το είπες για καλό; Προφανώς όλα χαλάνε, οι πιθανότητες μετράνε. Αν εσύ προτιμάς να παίζεις ρώσικη ρουλέτα με το hardware σου, be my guest.
    Εγώ θα μείνω με το seasonic μου και το εκάστοτε seasonic έχοντας πληρώσει για τις καλύτερες πιθανότητες μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι άσχετο. Αυτά τα 172w που αναφέρεις είναι ένα χαμηλό wattage. H νέα γενιά θα είναι εκτιμώ στα 300w. Μακάρι βασικά να είναι στα 300w. Γιατί αν ειναι κάτω από 200w αυτά τα τσιτάτα "σημερινός 6πύρηνος με 5700xt θα είναι άχρηστος όταν βγει το PS5" του χρόνου τετοιο καιρό θα τα quotαρουμε συχνά νομίζω...
    Δεν αντιλέγω με όλα αυτά αλλά επειδή δεν έχουμε τα δεδομένα για το PS5, παραθέτουμε (και συγκρίνουμε) για αυτά που έχουμε. Αυτή είναι η βάση.

  3. #318
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τώρα το είπες για καλό; Προφανώς όλα χαλάνε, οι πιθανότητες μετράνε. Αν εσύ προτιμάς να παίζεις ρώσικη ρουλέτα με το hardware σου, be my guest.
    Εγώ θα μείνω με το seasonic μου και το εκάστοτε seasonic έχοντας πληρώσει για τις καλύτερες πιθανότητες μου.
    Συμφωνώ σε όλα, και τα seasonic είναι αστέρια. Και μακάρι να σου κρατήσει μια ζωή. Άλλο σου λέω. Οτι οι κονσόλες δεν είναι πιο αξιόπιστες από ένα pcάκι φθηνό σαν κι αυτό που ανέβασε ο psolord. Άσε που το pc έχει ασυγκριτα ευκολότερο και φθηνότερο repairability.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #319
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα έχει λήξει

    Πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/18465888/L-...L-PS-750W.html 80+bronze κάτω απο 40 ευρώ θα πεις τώρα δεν σου αρέσει η μάρκα

    Για να σε προλάβω https://www.skroutz.gr/s/12685510/Th...-RGB-500W.html 50 ευρώ το 2017
    Πρέπει να σταματήσετε να ποστάρετε pc hardware που δε θα προτείνατε ούτε σε εχθρό σας, δηλαδή ήμαρτον.
    Τι μου συγκρίνεις πραγματικά;

    Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε:

    psu της κονσόλας που ικανοποιεί απόλυτα και μετρημένα όλες τις απαιτήσεις της κονσόλας και το οποίο η microsoft το έχει κάνει rate για 80 plus gold
    και
    random 80plus bronze του κιλού και μάλιστα το συγκεκριμένο thermaltake είναι από τα χειρότερα εκεί έξω, κάνε το κόπο να τσεκάρεις ένα psu tier list πριν καταστρέψεις τον κόσμο που αγοράζει components που παραθέτεις.


    έχε κοντά σου ένα πυροσβεστήρα just in case

  5. #320
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Η λογική έχει πηδήξει από το παράθυρο, αφού δε σε ενδιαφέρει το flops/flops comparison. ok.
    Τι flops/flops comparison οταν συγκρινεις την πιο υπερτιμημενη κονσολα που δεν την εχει αγορασει σχεδον κανενας (το ps4 pro -οχι το απλο- εχει πουλησει 5 φορες παραπανω) στον τελευταιο χρονο του κυκλου ζωης της?Και μιλαμε για κυκλο ζωης στην διαρκεια του οποιου μοναχα η εν λογω rx 580 εφτασε την τιμη ολης της κονσολας (400 ευρω).Για το υπολοιπο pc εχω ηδη αναφερει (ram στα 190 ευρω αντι για 47,επεξεργαστης στα 110 αντι για 55,μητρικη 80 αντι για 55 κ.ο.κ.).Υστερα μου συγκρινες τις επιδοσεις ενος pc με 3400g που βγηκε φετος εναντι του xbox slim του 2013.Ξεχασες να αναφερεις οτι μονο η cpu κοστιζε μεχρι και πριν 1 μηνα οσο ολη η digital εκδοση της κονσολας που πεφτει στις εκπτωσεις στα 150 ευρω εδω και 2 χρονια.
    Πάλι τα ίδια. Πάλι με τα PC που δεν είναι gaming PCs. Πάλι το vfm.
    Ομορφα αρα συμφωνεις οτι δεν υπαρχει vfm αναλογο των κονσολων σε gaming pcs.
    Δηλαδή ο 2700 δε θα αρκεί σε δύο χρόνια και μιλάς σοβαρά τώρα;
    Για <<PCάκι που θα έχει και καλύτερα γραφικά από το PS5>> οχι δεν 8α φτανει,8α εχουν ηδη αρχισει να βγαινουν τιτλοι που 8α απαιτουν παραπανω cpu.
    Άντε να δω που θα χωρέσει σε ένα τσιπ και με τι power budget, o 8/16 Ryzen 2 που έχει 90W κατανάλωση και η 5700ΧΤ που έχει 220W κατανάλωση, μαζί με RT.
    Δεν ξερω,8α δειξει.
    Την 2080Ti για αυτό ακριβώς την χρησιμοποιούμε, για να δείξει τη μέγιστη διαφορά των επεξεργαστών. Καταλαβαίνεις από CPU limits ή κοιτάς μόνο τα "ρεαλιστικά σενάρια" γιατί δε σε συμφέρει να βλέπεις τις τραγικές διαφορές του φάβα του FX με τους σοβαρούς επεξεργαστές;
    Δηλαδη εσενα σου φαινεται ρεαλιστικο να ζευγαρωνεις 1 cpu που κοστιζε 140 ευρω στις αρχες του 2013 με 1 gpu που κοστιζει ακομα 1000+ ευρω στα τελη του 2019?Αλλαξε την 1080 ti με μια 1060 η rx 580 (κι ας αποδιδουν πλεον καλυτερα απο την 780 ti των 800 ευρω του 2013) κι ελα να μου για <<τραγικες διαφορες>>.
    Θες να δούμε και τη χρηστικότητα του θέματος;

    https://youtu.be/3RFGZnceUXU?t=311

    CPU limited GTX 970 με 40fps από τον 8350, στο fallen lords πως σου φαίνεται; Που να είχε και καμία καλύτερη κάρτα δηλαδή....!
    Περιεργο πραγμα βρε παιδι μου αλλα περαν των 20 δευτερολεπτων πανω απο τη λαβα στα υπολοιπα 38 λεπτα του video το η 970 δεν πεφτει κατω απο 85%,για την ακριβεια συνη8ως ειναι 90%+.Μιλαμε για <<τραγικες διαφορες>>,ειδικα αν σκεφτεις οτι προκειται για unreal engine game οπου στη συγκεκριμενη σκηνη η gpu ειναι 75% κι ολοι οι cpu cores κοιμουνται με 47-58% usage.Φαντασου τωρα καποιον να παιζει το ιδιο game με την 960 γιατι τα παραπανω 120 ευρω της 970 τα ειχε δωσει για τον i5 και την μητρικη του.Σιγουρα δεν 8α ηταν cpu limited αλλα ποσα fps 8α εβγαζε?
    Τωρα αν εσυ νομιζεις οτι ο 4ghz fx (που τα πιανει 24/7 ο undervolted 8320 μου) απευ8υνοταν στο κοινο που 8α εδινε οχι 100 αλλα 200 ευρω παραπανω,για ακομα ακριβοτερη μητρικη,ψυχτρα,κουτι,ram και τροφοδοτικο ωστε να παει τον 2500k στα 5ghz για να τον συνοδευσει εν ετει 2019 με 2070 με γεια σου και χαρα σου.Προσωπικα με αλλα 50 ευρω παραπανω αγορασα r7 1700,b350 και 16gb ddr4.Κι αφησα τον 8320 μου να συνοδευει μια χαρα μια rx 570 χωρις <<τραγικες διαφορες>> σε σχεση με τον stock 3770k...
    για αυτό επιμένω σε δυνατότερα cores, αντί για περισσότερα, μιας και ακόμα και μετά από 6 χρόνια κονσόλας, βλέπουμε ότι 4 δυνατά threads του 7600Κ, νικούν σε περισσότερα benchmarks, τα 12 λιγότερα δυνατά του 1600Χ. Το ότι θα υπάρξουν ήττες, προφανώς και θα υπάρξουν. Με τι ταχύτητα αυξάνονται αυτές οι ήττες όμως να δούμε, γιατί δε το βλέπω...
    Ναι στα περισσοτερα νικαει ο 7600κ για 4-8%,οταν χανει ομως ο 1600 προηγειται κατα 40-80%.https://www.techspot.com/review/1859...core-i5-7600k/Επισης ξεχνας οτι ο 4c/4t 7600k ειναι πολυ δυνατοτερος (+120%) του 8c/8t jaguar των κονσολων που ειναι το baseline των game engines.Οταν αρχισουν να γραφονται για τον 8c/16t του ps5 που 8α ειναι (ακομα και underclocked) +80% δυνατοτερος του 6c/6t 8600k τι νομιζεις οτι 8α συμβει?
    Το PC έχει ένα κάρο εταιρείες, που συνεισφέρουν τεχνολογία. Κάποτε φτάνει σε ένα σημείο, έστω ένα χρόνο πριν το EOL, να έχεις Χ2 framerate με ίδια λεφτά. Πριν αυτό το EOL, έχεις Χ2 framerate με Χ2 λεφτά. Win win.
    Ασε πια την καραμελα με το χ2 fps για χ2 κοστος.Ουτε εσυ ο ιδιος δεν την τηρεις.Ποσο μαλλον ο μεσος pc gamer που ειναι πολυ πιο ασχετος.Ενα σωρο κοσμος τρεχει να αναβα8μισει τους quad core i5s του,ενω ειχαν ηδη quad i5 και πιο πριν (και δεν εννοω 1η γενιας).Οι περισσοτεροι καταληγουν σε 6 core intel (8400-9600) και σχεδον ολοι τους ειχαν αγορασει απο το 2013 τουλαχιστον 2 υπερτιμημενες nvidia κι αργα η γρηγορα πανε για 3η.Ολοι αυτοι 8α χρειαστουν παλι ολικη αναβα8μιση σε 2 χρονια αν 8ελουν χ2 fps σε σχεση με το ps5 και συνολικα 8α εχουν σκασει χ3 απ'οσο κοστιζουν τα ps4+ps4 pro+ps5 μαζι.Απλα μα8ηματικα αν το κα8ε συστημα που τους βγαζει χ2 fps σε σχεση με τις κονσολες τους κοστιζε 1000 ευρω.Για την ακριβεια εχω μεγαλες αμφιβολιες για το πως pc των 1000 ευρω εχει χ2 fps απο το ps4 το 2013,απο το ps4 pro το 2016 και απο το ps5 το 2020.Κανε λοιπον το κοστος χ4 και βλεπουμε γιατι οι περισσοτεροι αγοραζουν ετοιμα συστηματα και τα αναβα8μιζουν σε μαγαζια που τους βαζουν intel και nvidia...

  6. #321
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έλα σοβαρά τώρα, η φάση έχει λήξει.

    Πάτε και στέκεστε σε κάτι επιχειρήματα τύπου "couch gaming άρα 4 χειριστήρια λέει ο άλλος χαχαχαχα ενώ με PC και 3ευρώ gamepad από aliepress θα ζει το όνειρο " για να βγάλετε το άσπρο μαύρο.
    Πραγματικά όμως, διαβάζετε αυτά που γράφετε; Μια σοβαρή απάντηση σε αυτά που έγραψα, σαν σύνολο, θα πάρω ή μόνο επιχειρήματα 5χρονου χωρίς υπόσταση θα ποστάρετε;
    Στα επιχειρήματα 5χρονού ("built exclusively for Xbox One X") σαν 5χρονος θα απαντήσεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να σταματήσετε να ποστάρετε pc hardware που δε θα προτείνατε ούτε σε εχθρό σας, δηλαδή ήμαρτον.
    Τι μου συγκρίνεις πραγματικά;

    Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε:

    psu της κονσόλας που ικανοποιεί απόλυτα και μετρημένα όλες τις απαιτήσεις της κονσόλας και το οποίο η microsoft το έχει κάνει rate για 80 plus gold
    και
    random 80plus bronze του κιλού και μάλιστα το συγκεκριμένο thermaltake πρέπει να είναι από τα χειρότερα εκεί έξω, κάνε το κόπο να τσεκάρεις ένα psu tier list πριν καταστρέψεις τον κόσμο που αγοράζει components που παραθέτεις.


    και θα προτιμήσεις L-Link και Thermaltake... έχε κοντά σου ένα πυροσβεστήρα just in case
    Και συνεχίζουμε τα επιχειρήματα 5χρόνου

    Αυτό πχ https://www.skroutz.gr/s/6662422/Ene...xPro-500W.html 41 ευρώ και δεν είναι μέσα στην λίστα, ξέρω δεν θα σου αρέσει το χρώμα

  7. #322
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ σε όλα, και τα seasonic είναι αστέρια. Και μακάρι να σου κρατήσει μια ζωή. Άλλο σου λέω. Οτι οι κονσόλες δεν είναι πιο αξιόπιστες από ένα pcάκι φθηνό σαν κι αυτό που ανέβασε ο psolord. Άσε που το pc έχει ασυγκριτα ευκολότερο και φθηνότερο repairability.
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η κονσόλα δεν έχει καλή αξιοπιστία; Και γιατί να πάμε τη συζήτηση εκεί; Θεωρώ δεδομένο ότι ανάμεσα σε τσίπικο pc vs consoles η κονσόλα θα έχει καλύτερη αξιοπιστία γιατί αντί για Μήτσος brand θα έχεις Sony/Microsoft brand.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και πάλι μπορεί να χαλάσει, αλλά όταν κοιμάμαι και το μηχάνημα λειτουργεί, θα προτιμώ να λειτουργεί με Sony/MS και όχι με Μήτσος (L-Link και λοιπές μάρκες μ'έκαψες).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα επιχειρήματα 5χρονού ("built exclusively for Xbox One X") σαν 5χρονος θα απαντήσεις

    - - - Updated - - -



    Και συνεχίζουμε τα επιχειρήματα 5χρόνου

    Αυτό θα το κρίνει ο κόσμος, εγώ πάλι πιστεύω ότι με τα σημερινά posts ακόμα και οι τυφλοί είδανε.


    Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να προτείνω τέτοιο pc hardware εδώ μέσα.

    Εσύ είσαι moderator (probably δε σημαίνει και τίποτα αυτό) και παραθέτεις L-Link τροφοδοτικό. Ευχαριστώ, δε θα πάρω, θα συνεχίσω να αγοράζω σα βλάκας seasonic

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πχ https://www.skroutz.gr/s/6662422/Ene...xPro-500W.html 41 ευρώ και δεν είναι μέσα στην λίστα, ξέρω δεν θα σου αρέσει το χρώμα


    Αααα μπράβο, αρχίζεις και κάνεις στροφή στη ποιότητα βλέπω (που πήγε το 80plus bronze τουλάχιστον; το ξεχάσαμε; χαχαχα).
    Μόνο μη τυχόν και βάλεις πάνω (σε μελλοντική αναβάθμιση ντεεε) καμιά Vega γιατί μπορεί να έχουμε άλλα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 18:47.

  8. #323
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως θα δώσει 3D ήχο, πάνω κάτω, μπρος πίσω, μέσα από ακουστικά; Δε το καταλαβαίνω αυτό. Μήπως πάλι περιμένουμε μαγικά optimizations;
    Είδες που δεν είσαι καλά ενημερωμένος στα του ήχου;

    Βάλε απλά στερεοφωνικά ακουστικά και άκου αυτό:



    Magic; Ξαναλέω: τεχνολογία 20ετίας και βάλε...

    Το PS4 έχει TrueAudio DSP των 15 Gigaflops (ναι, δεν θες πολλά για ήχο) για audio acceleration. Για αυτό δεν χρειάζεται να φορτώνει την CPU με χαζά tasks.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω, ότι ακούω από SONY μεριά, βαστάω μικρό καλάθι, ειδικά μετά τα ψέματα που έσπειραν για το PS3 και πως τελικά την έφαγαν από το XBOX 360.
    Δεν την έφαγαν καθόλου αν έχεις ψαχτεί με games που έκαναν 100% χρήση των Cell SPUs.

    Πολύ σκεπτικός είσαι, ενώ φαίνεται ότι δεν το έχεις ψάξει καλά το θέμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε δε θα πούμε τώρα ότι τα lower than low είναι κάτι θετικό. Ας πάμε να παίξουμε pacman άμα είναι να κάνουμε βήματα προς τα πίσω.
    Άμα θεωρείς ότι τα γραφικά του RDR2 είναι επιπέδου Pac-Man, υπάρχει πρόβλημα...

    Είπαμε, ούτε η 2080 Ti δεν βγάζει stable 4k60 σε shaders (ούτε καν RT), οπότε κάποια πράγματα είναι μονόδρομος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα το μάτι μου, έχει το κακό ότι βλέπει, αλλιώς δε θα μίλαγα.
    Δηλαδή όταν παίζεις fast-paced games το μάτι σου κάνει 400% zoom α λα Digital Foundry; Και όχι, δεν εννοώ να κάνεις pause...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λέγανε ότι το PS5 θα είναι RDNA και το Scarlett RDNA2; Τέσπα ας το λένε όπως θέλουν. Άλλο το software RT άλλο το hardware. Το neon noir μια χαρά πανέμορφο είναι, αλλά σε κλειστό χώρο. Άμα πας να επεκτείνεις αυτή τη τεχνική σε πιο περίπλοκα περιβάλλοντα, δε ξέρουμε τι θα γίνει...
    Όχι, λάθος τα θυμάσαι. HW RT αμφότερες, άρα RDNA2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις βάλει ένα τροφοδοτικό essentials, low end σειρας, το οποίο δεν είναι καν 80+ bronze και το οποίο επίσης θα πρέπει να εμπιστευθεί ο PC gamer ως προς τη σταθερότητα αλλά και ότι θα σηκώσει σταθερά απροβλημάτιστα τις μελλοντικές αναβαθμίσεις του... να υποθέσω όλοι οι υπόλοιποι που αγοράζουμε κάτι seasonic για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, είμαστε όλοι βλάκες
    Εδώ να σημειώσω ότι το XB1X έχει 80 Plus Gold PSU:

    https://www.anandtech.com/show/11992...one-x-review/6

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να λιώνει κάποια στιγμή η καραμέλα ότι οι κονσόλες έχουν πάντα φθηνιάρικα parts. Οι αντιφρονούντες προβλέπω να εξαφανίζονται σαν το άλλο το contrarian παλικαράκι που δεν πίστευε ότι το PS1 κόστιζε πάνω από 3 μισθούς.

    Α και που είστε, να βάλετε και €200 (δηλαδή όσο ένα PS4 Slim!) για την άδεια Windows 10 στο gaming PC, γιατί έχουμε και "νομιμόφρονες" εδώ μέσα (άσχετα αν στο δικό τους PCάκι βάζουν κλειδί από ebay ).

    Να βάλετε και BD-ROM drive όπως έχουν οι κονσόλες... έτσι, για να είμαστε δίκαιοι σε όλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ καλά έχει κάνει και δεν έβαλε SSD. Γιατί για αυστηρά gaming χρήση ο SSD δεν θα προσφέρει τίποτα σε eye candy ή fps. Θα βελτιώσει τα loading times βέβαια, αλλά δε βαριέσαι, ας παραμείνουν τραγικά όπως αυτά της κονσόλας.

    Τώρα για τα windows update κλπ, κλείστα. Έχεις την επιλόγη. Γενικότερα έχεις επιλογές. Μια χαρά δουλευούν ακόμα τα computer και χωρις SSD μην γινόμαστε ελιτιστές χωρίς λόγο. Στη τελική μπορούσε να βάλει SSD και να αφαιρέσει αποθηκευτικό χωρο.
    Δεν ισχύει το bold:

    https://www.youtube.com/watch?v=OngP...youtu.be&t=237

    Ρε παιδιά, ένα καμάρι (non-consolized game) έχει η PCMR αυτή την στιγμή να παινεύεται, εγώ θα σας τα λέω όλα; Ενημερωθείτε (και στα των PC και στα των κονσολών)... πως αλλιώς θα κάνουμε σοβαρή συζήτηση όταν δεν έχουμε κοινή βάση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έγραψα χαριτολογώντας, είχε point. Πως το πρώτο controller είναι δωρεάν. Το δευτερο όμως; To τρίτο; To τέταρτο; Και μας ενδιαφέρει γιατί η κονσόλα imho είναι ανώτερη για couch multiplayer. Αλλά ανεβαίνει το κόστος κατά ένα πενηντάρικο το κεφάλι. Στο PC εχεις τη δυνατότητα να βάλεις και το χειριστήριο των 2 ευρώ, αλλά και του XBOX.
    Κοίτα να δεις κάτι, αν είναι να κράζουμε την κονσόλα γιατί έχει lower than low graphics settings, αλλά μετά να λέμε σαν προτέρημα ότι το PC παίρνει lower than low quality controllers, αυτό το λες και λίγο υποκρισία...

    Για να σας το κάνω και λίγο ταληράκια, με χειρότερα γραφικά δεν έπαθε ποτέ κανείς κάτι, με μάπα κινεζιές controllers όμως πολλοί κατέληξαν στον ορθοπεδικό (€80 η επισκεψούλα ).

    Προσέχτε πολύ καλά τι είδους συμβουλές δίνετε, συμβουλές που ούτε εσείς οι ίδιοι δεν θα τις εφαρμόζατε για τους εαυτούς σας...

    Πραγματικά είναι αστείο αυτό το πράγμα. Χίλιες φορές να κόψεις από την GPU του 500-1000άρικου και να πάρεις ένα ποιοτικό χειριστήριο (ή αντίστοιχα πληκτρολόγιο/ποντίκι), παρά κινεζιές του χαμού. Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι!

    Disclaimer: προσωπικά ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τα PC (άλλωστε κι εγώ PC έχω), άψυχα μηχανήματα είναι. Με το elitism/arrogance κάποιων wannabe PCMR users έχω θέμα και μάλιστα μεγάλο.

    Όπου PCMR βάλτε Linux (ξέρω ότι κάποιοι εδώ μέσα τα έχετε τσουγκρίσει άσχημα με ελιτιστές Linuxάδες, ξέρετε ποιοί είστε, μην λέω ονόματα), βάλτε πλούσιους υπουργούς (τι? κι αυτοί Master Race δεν είναι έναντι των peasants?) που κράζουν ανέργους ότι είναι τζαμπατζήδες στο μετρό και πάει λέγοντας.

    Προσέξτε λοιπόν πάρα πολύ καλά που βγάζετε ελιτισμό (γιατί αυτό ακριβώς είναι, ας μην κρυβόμαστε), γιατί δεν ξέρετε πως τα φέρνει η ζωή καμία φορά... εκτός αν είστε ανώτεροι στα πάντα (hardware, OS, εισόδημα). Αν δεν είστε top σε όλα, tone down the elitism, γιατί η ύβρις πληρώνεται sooner or later (το είδαμε και με την κρίση άλλωστε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάτε και στέκεστε σε κάτι επιχειρήματα τύπου "couch gaming άρα 4 χειριστήρια λέει ο άλλος χαχαχαχα ενώ με PC και 3ευρώ gamepad από aliepress θα ζει το όνειρο " για να βγάλετε το άσπρο μαύρο.
    Πραγματικά όμως, διαβάζετε αυτά που γράφετε; Μια σοβαρή απάντηση σε αυτά που έγραψα, σαν σύνολο, θα πάρω ή μόνο επιχειρήματα 5χρονου χωρίς υπόσταση θα ποστάρετε;
    Εγώ ακόμα περιμένω απάντηση από τον PopManiac για τα Teraflops που κλείδωσαν στο OG PS4 και τα έδωσαν με το Pro.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η κονσόλα δεν έχει καλή αξιοπιστία; Και γιατί να πάμε τη συζήτηση εκεί; Θεωρώ δεδομένο ότι ανάμεσα σε τσίπικο pc vs consoles η κονσόλα θα έχει καλύτερη αξιοπιστία γιατί αντί για Μήτσος brand θα έχεις Sony/Microsoft brand.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και πάλι μπορεί να χαλάσει, αλλά όταν κοιμάμαι και το μηχάνημα λειτουργεί, θα προτιμώ να λειτουργεί με Sony/MS και όχι με Μήτσος (L-Link και λοιπές μάρκες μ'έκαψες).

    Αυτό θα το κρίνει ο κόσμος, εγώ πάλι πιστεύω ότι με τα σημερινά posts ακόμα και οι τυφλοί είδανε.


    Εγώ θα ντρεπόμουν να προτείνω τέτοιο pc hardware εδώ μέσα.

    Εσύ είσαι Admin και παραθέτεις L-Link τροφοδοτικό. Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
    Για γέλια απλά. Εδώ αν πας σε PC νήματα, θα δεις ότι δεν προτείνουν no-name PSUs. Moving the goalposts much?

    Όσο για το XBOX ONE, να ξέρετε ότι η MS δίνει 3 χρόνια εγγύηση μέσω του site της...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 20-11-19 στις 17:11.

  9. #324
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η κονσόλα δεν έχει καλή αξιοπιστία; Και γιατί να πάμε τη συζήτηση εκεί; Θεωρώ δεδομένο ότι ανάμεσα σε τσίπικο pc vs consoles η κονσόλα θα έχει καλύτερη αξιοπιστία γιατί αντί για Μήτσος brand θα έχεις Sony/Microsoft brand.
    ΠΡΟΦΑΝΩΣ και πάλι μπορεί να χαλάσει, αλλά όταν κοιμάμαι και το μηχάνημα λειτουργεί, θα προτιμώ να λειτουργεί με Sony/MS και όχι με Μήτσος (L-Link και λοιπές μάρκες μ'έκαψες).

    - - - Updated - - -




    Αυτό θα το κρίνει ο κόσμος, εγώ πάλι πιστεύω ότι με τα σημερινά posts ακόμα και οι τυφλοί είδανε.


    Εγώ πάντως θα ντρεπόμουν να προτείνω τέτοιο pc hardware εδώ μέσα.

    Εσύ είσαι Admin (probably δε σημαίνει και τίποτα αυτό) και παραθέτεις L-Link τροφοδοτικό. Ευχαριστώ, δε θα πάρω, θα συνεχίζω να αγοράζω σα βλάκας seasonic

    - - - Updated - - -





    Αααα μπράβο, αρχίζεις και κάνεις στροφή στη ποιότητα βλέπω (που πήγε το 80plus bronze τουλάχιστον; το ξεχάσαμε; χαχαχα).
    Μόνο μη τυχόν μόνο και βάλεις πάνω (σε μελλοντική αναβάθμιση ντεεε) καμιά Vega 64 γιατί μπορεί να έχουμε άλλα...
    Γιατί να βάλω Vega64 αφού θα πηγαίνει μια χαρά; όταν θα αποφασίσω θα βάλω την καινούργια που θα υπάρχει εκείνη την στιγμή με πολύ μικρότερες απαιτήσεις σε ρεύμα.
    Εσύ τι θα βάλεις στο xbox και στο built exclusively for Xbox One X τροφοδοτικο;

  10. #325
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να σταματήσετε να ποστάρετε pc hardware που δε θα προτείνατε ούτε σε εχθρό σας, δηλαδή ήμαρτον.
    Τι μου συγκρίνεις πραγματικά;

    Έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε:

    psu της κονσόλας που ικανοποιεί απόλυτα και μετρημένα όλες τις απαιτήσεις της κονσόλας και το οποίο η microsoft το έχει κάνει rate για 80 plus gold
    και
    random 80plus bronze του κιλού και μάλιστα το συγκεκριμένο thermaltake είναι από τα χειρότερα εκεί έξω, κάνε το κόπο να τσεκάρεις ένα psu tier list πριν καταστρέψεις τον κόσμο που αγοράζει components που παραθέτεις.


    έχε κοντά σου ένα πυροσβεστήρα just in case
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191120_154914.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  378,3 KB 
ID: 208828

    Της φθηνότερης σειράς της Thermaltake, επί 9.5 χρόνια σταθερά 24/7/365 δίνει ρευμα στο old school καταγραφικό της φωτογραφίας.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #326
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Λοιπόν για αν είμαστε οκ, να σταματήσετε να ποστάρετε υλικό που μπορεί να βγάλει τις κονσολές σε μειονεκτική θέση

  12. #327
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191120_154914.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  378,3 KB 
ID: 208828

    Της φθηνότερης σειράς της Thermaltake, επί 9.5 χρόνια σταθερά 24/7/365 δίνει ρευμα στο old school καταγραφικό της φωτογραφίας.
    Φίλος για 3 μέρες πρόλαβε την εγγύηση πάντως...
    TR2 700άρι Gold

    Και τέλος πάντων, αυτό δεν οδηγεί κάπου, για αυτό υπάρχουν τα tier lists για να μη παίζουμε με τις πιθανότητες.
    Πας γυρεύοντας όπως πήγαινε και ο φίλος μου. Αυτός την πάτησε, εσύ ακόμα όχι. Ακόμα. Μακάρι να μη σου τύχει ωστόσο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για αν είμαστε οκ, να σταματήσετε να ποστάρετε υλικό που μπορεί να βγάλει τις κονσολές σε μειονεκτική θέση
    Επαναδιατύπωση: Σταματήστε να ποστάρετε υλικό που δε θα προτείνατε ούτε για εσάς, ούτε για κανέναν για να πλησιάσετε το vfm της κονσόλας θυσιάζοντας upgradability, efficiency και reliability.
    Που και πάλι δε το φτάνετε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 18:35.

  13. #328
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει το bold:

    https://www.youtube.com/watch?v=OngP...youtu.be&t=237

    Ρε παιδιά, ένα καμάρι (non-consolized game) έχει η PCMR αυτή την στιγμή να παινεύεται, εγώ θα σας τα λέω όλα; Ενημερωθείτε (και στα των PC και στα των κονσολών)... πως αλλιώς θα κάνουμε σοβαρή συζήτηση όταν δεν έχουμε κοινή βάση;


    Κοίτα να δεις κάτι, αν είναι να κράζουμε την κονσόλα γιατί έχει lower than low graphics settings, αλλά μετά να λέμε σαν προτέρημα ότι το PC παίρνει lower than low quality controllers, αυτό το λες και λίγο υποκρισία...

    Για να σας το κάνω και λίγο ταληράκια, με χειρότερα γραφικά δεν έπαθε ποτέ κανείς κάτι, με μάπα κινεζιές controllers όμως πολλοί κατέληξαν στον ορθοπεδικό (€80 η επισκεψούλα ).

    Προσέχτε πολύ καλά τι είδους συμβουλές δίνετε, συμβουλές που ούτε εσείς οι ίδιοι δεν θα τις εφαρμόζατε για τους εαυτούς σας...

    Πραγματικά είναι αστείο αυτό το πράγμα. Χίλιες φορές να κόψεις από την GPU του 500-1000άρικου και να πάρεις ένα ποιοτικό χειριστήριο (ή αντίστοιχα πληκτρολόγιο/ποντίκι), παρά κινεζιές του χαμού. Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι!

    Disclaimer: προσωπικά ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τα PC (άλλωστε κι εγώ PC έχω), άψυχα μηχανήματα είναι. Με το elitism/arrogance κάποιων wannabe PCMR users έχω θέμα και μάλιστα μεγάλο.

    Όπου PCMR βάλτε Linux (ξέρω ότι κάποιοι εδώ μέσα τα έχετε τσουγκρίσει άσχημα με ελιτιστές Linuxάδες, ξέρετε ποιοί είστε, μην λέω ονόματα), βάλτε πλούσιους υπουργούς (τι? κι αυτοί Master Race δεν είναι έναντι των peasants?) που κράζουν ανέργους ότι είναι τζαμπατζήδες στο μετρό και πάει λέγοντας.

    Προσέξτε λοιπόν πάρα πολύ καλά που βγάζετε ελιτισμό (γιατί αυτό ακριβώς είναι, ας μην κρυβόμαστε), γιατί δεν ξέρετε πως τα φέρνει η ζωή καμία φορά... εκτός αν είστε ανώτεροι στα πάντα (hardware, OS, εισόδημα). Αν δεν είστε top σε όλα, tone down the elitism, γιατί η ύβρις πληρώνεται sooner or later (το είδαμε και με την κρίση άλλωστε).
    Βρήκες την εξαίρεση στο κανονά. Οτι υπάρχει δηλαδή game που με SSD κερδίζεις fps. Δεν νομίζω να αξίζει να επεκταθούμε...

    Τώρα για τα controllers ξαναέγραψα πιο πάνω τo point. Πληρώστε ελευθερα 150 ευρώ για 4p couch gaming για να αγοράσετε τα proprietary ποιοτικά controllers.

    Το κακό controller θα δώσει κακό gaming experience δεν το συζητάω. Αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις 50 ευρώ για gamepad όπως δεν χρειάζεται να δώσεις 70 ευρώ για mouse ή για πληκτρολόγιο κλπ για να παιξεις αξιοπρεπώς. Μπορέις να παίξεις και με πολύ φθηνότερα περιφερειακά αξιοπρεπέστατα. Το φθηνό controller επίσης είναι προτιμότερο οικονομικά σε ragequit incidents

    Και ξαναρωτώ, πόσο κοστίζει ένα τετραπλό Fifa/PES στο PS4/Xbox;

    Επίσης κανένας δεν έγινε καλύτερος παίχτης επειδή αγόρασε 75 ευρώ αντί για 25 ευρώ ποντίκι. Θέλει και εκεί να κάνεις research. Υπάρχουν σοβαρά inexpensive περιφερειακά αλλά μόνο για PC. Όχι για κονσόλες. Εκεί παίζει Sony/MS Tax.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  14. #329
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος για 3 μέρες πρόλαβε την εγγύηση πάντως...
    TR2 700άρι Gold

    Και τέλος πάντων, αυτό δεν οδηγεί κάπου, για αυτό υπάρχουν τα tier lists για να μη παίζουμε με τις πιθανότητες.
    Πας γυρεύοντας όπως πήγαινε και ο φίλος μου. Αυτός την πάτησε, εσύ ακόμα όχι. Ακόμα. Μακάρι να μη σου τύχει ωστόσο.

    - - - Updated - - -



    Επαναδιατύπωση: Σταματήστε να ποστάρε υλικό που δε θα προτείνατε ούτε για εσάς, ούτε για κανέναν για να πλησιάσετε το vfm της κονσόλας θυσιάζοντας upgradability, efficiency και reliability.
    Που και πάλι δε το φτάνετε...
    Εχει και πιο φθηνά Psu μπορούμε να πάμε στα 35, στα 40 λοιπόν έχει επώνυμο και σε καλό tier, το καλό με τα Pc έχεις επιλογή να βάλεις ότι θέλεις
    Δεν κάθεσαι με το built exclusively for Xbox One X που είναι απλά marketing.

    Θα την βάλεις τελικά την vega στο built exclusively for Xbox One X;

  15. #330
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλος για 3 μέρες πρόλαβε την εγγύηση πάντως...
    TR2 700άρι Gold

    Και τέλος πάντων, αυτό δεν οδηγεί κάπου, για αυτό υπάρχουν τα tier lists για να μη παίζουμε με τις πιθανότητες.
    Πας γυρεύοντας όπως πήγαινε και ο φίλος μου. Αυτός την πάτησε, εσύ ακόμα όχι. Ακόμα. Μακάρι να μη σου τύχει ωστόσο.

    - - - Updated - - -



    Επαναδιατύπωση: Σταματήστε να ποστάρε υλικό που δε θα προτείνατε ούτε για εσάς, ούτε για κανέναν για να πλησιάσετε το vfm της κονσόλας θυσιάζοντας upgradability, efficiency και reliability.
    Που και πάλι δε το φτάνετε...
    Προσωπικά, Thermaltake τροφοδοτικό θα ξαναγόραζα με κλειστά μάτια. Όλα μα όλα σκάνε. Επίσης είναι σημαντικό και συμφωνώ και με αυτό που λες για τις πιθανότητες. Ας αγοράσει κάποιος ακριβό PSU για το peace of mind. Αλλά δεν μπορεί να τεκμηριωθεί από νούμερα πιθανοτήτων.

    Ο καθένας ας πάρει ότι θέλει. Έχει επιλογή. Στις κονσόλες, η MS και η Sony έχουν επιλέξει για αυτόν από πριν.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Σελ. 22 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας