Σελ. 23 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 2836
  1. #331
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκες την εξαίρεση στο κανονά. Οτι υπάρχει δηλαδή game που με SSD κερδίζεις fps. Δεν νομίζω να αξίζει να επεκταθούμε...
    Μα ρε συ είναι το μόνο video game της αγοράς που δικαιούται την PCMR στάμπα. Είναι περίπου σαν ένα σύγχρονο Crysis 1.

    Έτσι ακριβώς θα είναι και τα next-gen console games, κομμένα και ραμμένα για SSD... γιατί νομίζεις γίνεται τόση μανούρα για το baseline; Άλλο Jaguar/GCN/HDD και άλλο Zen 2/RDNA2/SSD.

    Γιατί λοιπόν να το κράζουμε αυτό; Το baseline ανεβαίνει δραματικά κάθε 7 χρόνια like clockwork. Καλό είναι αυτό για όλους (PC + consoles).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για τα controllers ξαναέγραψα πιο πάνω τo point. Πληρώστε ελευθερα 150 ευρώ για 4p couch gaming για να αγοράσετε τα proprietary ποιοτικά controllers.
    Πάρε με €40 τώρα στο Black Friday, μην λυπάστε τα λεφτά για ποιοτικά περιφερειακά (ξαναλέω: ισχύει και για KB+M).

    Για PC parts (CPU, GPU, mobo, PSU, HDD, SSD) δεν ξέρω αν θα δούμε Black Friday offers... για κονσόλες στο λέω υπεύθυνα, γιατί συμβαίνει like clockwork τα τελευταία 3-4 χρόνια. Ξέρεις λοιπόν πότε σε συμφέρει να αγοράζεις κονσόλα, controllers, video games. Σε PC είναι λίγο φλου η κατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό controller θα δώσει κακό gaming experience δεν το συζητάω. Αλλά δεν χρειάζεται να δώσεις 50 ευρώ για gamepad όπως δεν χρειάζεται να δώσεις 70 ευρώ για mouse ή για πληκτρολόγιο κλπ για να παιξεις αξιοπρεπώς. Μπορέις να παίξεις και με πολύ φθηνότερα περιφερειακά αξιοπρεπέστατα. Το φθηνό controller επίσης είναι προτιμότερο οικονομικά σε ragequit incidents
    Δεν μπορώ να πω κάτι για ragequit events, γιατί δεν σπάω ποτέ controllers. Αυτό είναι στον άνθρωπο (άρα 100% υποκειμενικό). Ας μείνουμε σε αντικειμενικά γεγονότα του στυλ PC > consoles (raw power) και consoles > PC (VFM). Πόσο δύσκολο είναι αυτό; Με υποκειμενισμό μόνο κύκλους θα κάνει η κουβέντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναλέω, πόσο κοστίζει ένα τετραπλό Fifa/PES στο PS4/Xbox;
    Δεν ξέρω αν υποστηρίζει τετραπλό το FIFA/PES, ας σου απαντήσει άλλος (δεν μ' αρέσει να μιλάω με σιγουριά για πράγματα που δεν τα κατέχω καλά).

    Ξέρω όμως να σου πω υπεύθυνα ότι σε PC δεν έχεις πάντα επιλογές (επιλογή που δίνει η κονσόλα):

    https://www.neogaf.com/threads/the-c...on-pc.1501207/
    https://www.pcinvasion.com/gears-5-r...om-pc-release/

    Λείπει το raw power στα PC για splitscreen; Σίγουρα όχι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης κανένας δεν έγινε καλύτερος παίχτης επειδή αγόρασε 75 ευρώ αντί για 25 ευρώ ποντίκι. Θέλει και εκεί να κάνεις research. Υπάρχουν σοβαρά inexpensive περιφερειακά.
    Ναι ΟΚ, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, αλλά τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα.

    Δες π.χ. eSports παίκτες.

  2. #332
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, Thermaltake τροφοδοτικό θα ξαναγόραζα με κλειστά μάτια. Όλα μα όλα σκάνε. Επίσης είναι σημαντικό και συμφωνώ και με αυτό που λες για τις πιθανότητες. Ας αγοράσει κάποιος ακριβό PSU για το peace of mind. Αλλά δεν μπορεί να τεκμηριωθεί από νούμερα πιθανοτήτων.
    Δεν είναι όλα τα thermaltake μάπα, τα συγκεκριμένα όμως είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καθένας ας πάρει ότι θέλει. Έχει επιλογή. Στις κονσόλες, η MS και η Sony έχουν επιλέξει για αυτόν από πριν.
    Ναι, ευτυχώς! Piece of mind.

  3. #333
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες π.χ. eSports παίκτες.
    Υπάρχει ένας νομίζω starcraft παίζει με mouse με μπίλια! Τέλοσπαντων οι eSports παίζτες παίζουν με ότι τους δίνει ο χορηγός και προμοτάρουν. Το marketing πουλάει ποντίκια με 16000dpi και οι pro παιχτες παίζουν σεταρισμένοι στα 400 και πολύ καλά κάνουν!

    Σε όλα τα άλλα που ανέφερες δεν διαφωνώ κάπου.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #334
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις κονσόλες, η MS και η Sony έχουν επιλέξει για αυτόν από πριν.
    Και στα ντελιβεράδικα έχουν επιλέξει για σένα οι μαγαζάτορες χιλιοτηγανισμένα καρκινογόνα λάδια. Βλέπεις εσύ να έχουν αναδουλειές; Χρυσές δουλειές κάνουν εν μέσω κρίσης, γι' αυτό και οι τιμές όλο και ανεβαίνουν.

    Ρε παιδιά ΔΕΝ είναι θέμα τεχνολογίας, είναι θέμα ανθρώπινης ψυχολογίας. Οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν φυσική ροπή προς το εύκολο/ετοιματζίδικο. Για αυτό πουλάνε οι κονσόλες, για αυτό πουλάνε και τα σουβλατζίδικα.

    Αμφιβάλλω πολύ ότι ο μέσος PCMR user είναι DIY στα πάντα. Κοστίζει σε χρόνο/γνώσεις το DIY, δεν το βλέπετε;

    Ε σκέψου τώρα αυτός που μαγειρεύει σπιτάκι του (και του βγαίνει και πιο οικονομικά/υγιεινά) να έρθει να στο παίξει Master Race... δεν θα είναι για σφαλιάρες; Αυτό στηλιτεύω τόση ώρα προσωπικά, όχι τα της τεχνολογίας (αυτά πάντα μ' αρέσει να τα ψάχνω σε βάθος, αλλά δεν είμαι ο average joe). Καταλαβαίνω όμως απόλυτα ΚΑΙ τον average joe, δεν ζω σε γυάλα/bubble. Πόσο πιο απλά να το πούμε δηλαδή;

  5. #335
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι όλα τα thermaltake μάπα, τα συγκεκριμένα όμως είναι.
    Ναι, ευτυχώς! Piece of mind.
    τα Thermaltake όπως και αυτά που βάζει η MS και η Sony στις κονσόλες είναι κατασκευασμένα από τρίτους. Αν υπάρχει peace of mind για τα Sony γιατί να μην υπάρχει για τα Thermaltake;

    Προσωπικά πιστευω ότι peace of mind με τροφοδοτικά δεν υπάρχει. Όποιος θέλει να επενδύσει όμως, καλά κάνει και επενδύει.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #336
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Βρήκες την εξαίρεση στο κανονά. Οτι υπάρχει δηλαδή game που με SSD κερδίζεις fps. Δεν νομίζω να αξίζει να επεκταθούμε...
    Τα ssds δινουν επισης fps στο fortnite και στο pubg...

  7. #337
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα Thermaltake όπως και αυτά που βάζει η MS και η Sony στις κονσόλες είναι κατασκευασμένα από τρίτους. Αν υπάρχει peace of mind για τα Sony γιατί να μην υπάρχει για τα Thermaltake;

    Προσωπικά πιστευω ότι peace of mind με τροφοδοτικά δεν υπάρχει. Όποιος θέλει να επενδύσει όμως, καλά κάνει και επενδύει.
    Δεν υπάρχει peace of mind γιατί τα συγκεκριμένα thermaltake είναι αποδεδειγμένα πολύ κακής ποιότητας (βλέπε tier list) ενώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να αγοράσεις στις κονσόλες.

    Συνεπώς, προφανώς θα χιλιοπροτιμήσω ένα τρομερά επώνυμο προϊόν από μια κορυφαία εταιρία που το βάζει εκατομμύρια κόσμος στα σπίτια του και που αν υπάρξει πρόβλημα ξέρω ότι θα γίνει μεγάλο μπάχαλο και δυνητικά θα επηρεάσει όλο το Xbox/Playstation department (είναι αναγκασμένοι να προσέχουν πολύ περισσότερο τι βάζουν μέσα) από το να πάρω ένα αποδεδειγμένα πολύ κακό τροφοδοτικό (βλέπε TR2). θέλει και ερώτημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 18:34.

  8. #338
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μια πιο φτηνή CPU/GPU θα είναι το ίδιο αξιόπιστη με πιο ακριβά κομμάτια. 0 και 1, ψηφιακό σύστημα. Δεν θα σου βγάλει ποτέ λάθος results ένας 3600 έναντι των 9900k/3950X, ούτε μια 1660 έναντι της 2080 Ti.

    Άρα άνετα κόβεις από εκεί αν θέλεις, αρκεί να μην είσαι κολλημένος PCMR.

    Το να κόψεις όμως από PSU (πυκνωτές) ή motherboard (VRM) ή περιφερειακά (χέρια/τένοντες) είναι έγκλημα μεγάλο.-

    Περιττό να πω βέβαια τι κουλά έχω δει σε pre-built PCs με PSUs της πυρκαγιάς (κυριολεκτώ!), ειδικά κάτι TurboX παλιότερα (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί, πάντως μόνο VFM δεν είναι οι τιμές τους).

  9. #339
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Περιττό να πω βέβαια τι κουλά έχω δει σε pre-built PCs με PSUs της πυρκαγιάς (κυριολεκτώ!), ειδικά κάτι TurboX παλιότερα (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί, πάντως μόνο VFM δεν είναι οι τιμές τους).
    Παλι καλα να τρωμε κι εμεις ψωμακι απο τα πιτσιρικια...

  10. #340
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει peace of mind γιατί τα συγκεκριμένα thermaltake είναι αποδεδειγμένα πολύ κακής ποιότητας (βλέπε tier list) ενώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να αγοράσεις στις κονσόλες.

    Συνεπώς, προφανώς θα χιλιοπροτιμήσω ένα τρομερά επώνυμο προϊόν από μια κορυφαία εταιρία που το βάζει εκατομμύρια κόσμος στα σπίτια του και που αν υπάρξει πρόβλημα ξέρω ότι θα γίνει μεγάλο μπάχαλο και δυνητικά θα επηρεάσει όλο το Xbox/Playstation department (είναι αναγκασμένοι να προσέχουν πολύ περισσότερο τι βάζουν μέσα) από το να πάρω ένα αποδεδειγμένα πολύ κακό τροφοδοτικό (βλέπε TR2). θέλει και ερώτημα;
    Βρε καλά κάνεις και επενδύεις σε τροφοδοτικά! Και σέβομαι απόλυτα το γεγονός οτι σου προσφέρουν peace of mind. Και δέχομαι και το μπούσουλα που έχεις για τα τροφοδοτικά ανά tier.

    Αλλά το οτι επειδή οι Sony και οι Microsoft είναι τεράστιες εταιρίες, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι βάζουν μέσα προσεγμένα πράγματα. Δεν μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό. Είναι leap of faith.

    Εγώ πχ, με το χουνέρι που μου έκανε η Sony με τα τρία χαλασμένα bluray drives γιατί να έχω peace of mind για το τροφοδοτικό του Playstation; Θυμήσου κάτι flagship Samsung κινητά που έσκαγαν. Samsung! Κολοσσός, που μάλιστα έχει in house department κατασκευής μπαταριών. Και δεν θα σκασει το Sony psu που το φτιάχνει κάποιο εργοστάσια στη κίνα που ενδεχομένως φτιάχνει και Thermaltake τροφοδοτικά σε μια άλλη γραμμή παραγωγής;

    Και επειδή συμφωνούμε στο ότι όλα μπορούν να χαλάσουν, πάμε να δούμε τι γίνεται αν χαλάσουν.

    Πόσο πιο ευκολο στο PC είναι το repair; Και πόσο πιο οικονομικό; Αφου (κακώς κατ'έμε) αναζητούμε το vfm, δεν πρέπει να το μετρήσουμε και αυτό;

    Και μιας και ειναι κλειστά τα οικοσυστήματα αλλά Apple, ποιος μου λέει οτι δεν θα κάνουν κόλπα για να αναγκάζεσαι να τα στείλεις οπωσδήποτε σε authorized service centers κλπ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλι καλα να τρωμε κι εμεις ψωμακι απο τα πιτσιρικια...
    Εγώ τα λέω. Το φθηνό είναι ακριβό. Για αυτό πάρτε ακριβό κατευθείαν (PC).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιφερειακά (χέρια/τένοντες) είναι έγκλημα μεγάλο.-
    συμφωνώ. Αλλά για τα ματάκια μας τίποτα; Για το slideshow των <30 fps; Για τον πονοκέφαλο μετά από long gaming sessions;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #341
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πχ, με το χουνέρι που μου έκανε η Sony με τα τρία χαλασμένα bluray drives
    Βρίσκεις οικονομικά Blu-Ray laser στο ebay αν σε καίει τόσο πολύ.

    Ξέρεις όμως γιατί στο PS3 χάλαγε τόσο συχνά, ενώ στο PS4 όχι;

    Γιατί το PS3 δεν είχε full disc install και συνέχεια διάβαζε από το δισκάκι.

    Γιατί το λέω αυτό; Γιατί κάτι butthurt PCάδες κράζανε (αδίκως) τις κονσόλες για το full disc install στον HDD, επειδή τρώει χώρο.

    Τόσο "γνωστικοί" είναι (τρομάρα τους!) που δεν σκέφτηκαν ότι αυτό είναι όφελος για το laser (λιγότερη φθορά).

    Άλλα όταν έχεις agenda να χτυπάς τις κονσόλες με αστεία επιχειρήματα (όχι εσύ προσωπικά, μιλάω για πριν 5-6 χρόνια), τι περιμένεις μετά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο ευκολο στο PC είναι το repair; Και πόσο πιο οικονομικό; Αφου (κακώς κατ'έμε) αναζητούμε το vfm, δεν πρέπει να το μετρήσουμε και αυτό;
    Εξαρτάται το PC. Τα laptop (που είναι αρκετά πιο δημοφιλή σε σχέση με desktop) δεν είναι καθόλου εύκολα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ. Αλλά για τα ματάκια μας τίποτα; Για το slideshow των <30 fps; Για τον πονοκέφαλο μετά από long gaming sessions;
    Με πολλά πράγματα μπορεί να σε πιάσει ζαλάδα, ακόμα και με το VR των 60-120 fps. Αυτό είναι στον άνθρωπο.

    Πάντως έχω δει πολλούς εκ της PCMR να λένε ότι δεν συμβιβάζονται με κάτι λιγότερο από 144 Hz, ακόμα και τα 60 fps (αν υποθέσουμε ότι θα ανέβει καθολικά στις κονσόλες) τα θεωρούν τρε μπανάλ, άσχετα αν αντικειμενικά ισχύει το 60 > 30 fps...

    Άρα που καταλήγουμε; Στον προσωπικό υποκειμενισμό του καθενός. Κοινώς δεν βγάζεις άκρη.

    - - - Updated - - -

    Τα 30 fps είναι ενοχλητικά συγκριτικά με το smoothness των 60 fps, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα σε στείλουν στον οφθαλμίατρο.

    Κάποιοι είμαστε αρκετά παλιοί και έχουμε ζήσει εποχές DOS όπου μετράγαμε τα frames ένα-ένα... ενοχλητικό; Σίγουρα (ειδικά σε σχέση με τα arcade/coin-op). Στραβωθήκαμε; Όχι.

  12. #342
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε καλά κάνεις και επενδύεις σε τροφοδοτικά! Και σέβομαι απόλυτα το γεγονός οτι σου προσφέρουν peace of mind. Και δέχομαι και το μπούσουλα που έχεις για τα τροφοδοτικά ανά tier.

    Αλλά το οτι επειδή οι Sony και οι Microsoft είναι τεράστιες εταιρίες, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι βάζουν μέσα προσεγμένα πράγματα. Δεν μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό. Είναι leap of faith.

    Εγώ πχ, με το χουνέρι που μου έκανε η Sony με τα τρία χαλασμένα bluray drives γιατί να έχω peace of mind για το τροφοδοτικό του Playstation; Θυμήσου κάτι flagship Samsung κινητά που έσκαγαν. Samsung! Κολοσσός, που μάλιστα έχει in house department κατασκευής μπαταριών. Και δεν θα σκασει το Sony psu που το φτιάχνει κάποιο εργοστάσια στη κίνα που ενδεχομένως φτιάχνει και Thermaltake τροφοδοτικά σε μια άλλη γραμμή παραγωγής;


    Τρια χαλασμένα bluray drives και σχεδόν κανείς στο κόσμο δεν ενδιαφέρεται για αυτά.
    Το PSN network έφαγε hack πριν χρόνια και έγινε χαμός... όλα σχετίζονται με το impact. Αυτό τα ορίζει όλα.
    Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το bluray (σου), αλλά όλοι θα ενδιαφερθούν για το Playstation (τους).
    Θα γίνει χαμός σε όλο το PS department αν προκύψει σοβαρό θέμα με την αξιοπιστία του PS5, ακόμα και αν αυτό αφορά μια υποδοχή USB.
    Όσο για το repairability, συμφωνώ αλλά θα προτιμούσα εξαρχής να έχω μια καλύτερη πιθανότητα στο να μη πάθει τίποτα και να μη μπω καν στη διαδικασία για repair.

    @uncharted
    Άσχετο με το συγκεκριμένο quote αλλά το bluray όπως και να έχει δε πολυχρειάζεται στο κόσμο. Έπαψα και εγώ να το αναφέρω. Δε χαλάει το κονσολάκια που το έχει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι deal breaker, οπότε οκ, εγώ αυτό το δέχομαι και δεν το υπολογίζω στα έξτρας. Είναι nice to have ωστόσο, αλλά μέχρι εκεί.

    Νιώθω την ανάγκη, αν και δε φαίνεται να έχει θιχτεί κάποιος ή κάτι τέτοιο, να ζητήσω συγγνώμη γιατί μερικές φορές μπαίνει ένα μιξ γαμώτου/εγωισμού/δίκαιου/εκνευρισμού και βγάζω ένα πάθος λες και η κάθε Microsoft ή Sony είναι δική μου εταιρεία. Δεν είναι, obviously.
    Δεν είναι καν ο εργοδότης μου ούτε έχω κανένα συμφέρον για το αν είναι vfm οι κονσόλες ή τα PC. Στο τέλος της ημέρας μια συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
    Προσπαθώ να κρατάω ένα επίπεδο αλλά δε τα καταφέρνω πάντα (προφανώς και δε τα καταφέρνω, το αναγνωρίζω) και μετά μετανιώνω γιατί ρίχνω λάδι σε μια φωτιά (του ποιος θα βγει από πάνω), που ιδανικά, πρέπει να σβήσει. Βοηθήστε με όμως και εσείς γιατί σε ένα παράλληλο σύμπαν με απαντήσεις τύπου "3ευρώ το gamepad στο aliexpress" και "no-name τροφοδοτικού" μάλλον παίζει να έκανα unsubscribe και να παράτησα αυτό το topic μια και καλή. Οπότε, σας παρακαλώ, κρατείστε εσείς ένα αντίστοιχο επίπεδο, εγώ δυσκολεύομαι όταν νιώθω ότι με κοροιδεύουν. Είναι φορές που οι απαντήσεις παίρνουν ώρες για να συνταχθούν, περιμένω κάτι αντίστοιχο σε ποιότητα/επιχειρήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 19:27.

  13. #343
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ξεκινήσω να δηλώσω ότι υπάρχει μια τάση στα videos (βλέπε RDR2) να είναι overclocked το hardware ή κάποια από τα pc parts να μην αντιστοιχεί στις συγκρίσεις που γίνονται εδώ.
    Πχ. λέει ο psolord δείτε πόσο άνετα παίζει η rx580 το RDR2 στα Xbox One X settings και στα σχόλια βλέπεις κάποιον να αναφέρει ότι η δική του κάρτα δε φτάνει το ίδιο OC σε CPU/MEM όπως με αυτή του βίντεο...
    Τέτοιου είδους αποδείξεις, sorry αλλά δε στέκουν. Δε μπορείς να βασιστείς σε top hardware (πχ. βλέπε Nitro+, 970evo nvme κλπ. στο RDR2 βίντεο) και Overclocking όταν εσύ ο ίδιος επιλέγεις ότι πιο τσίπικο/budget hardware υπάρχει στην αγορά για να χωρέσεις τη πιο φθηνή 8αρα RX580 στη σύνθεση. Αλλού αυτά. Και εξηγώ πιο αναλυτικά παρακάτω...
    Σου έφτιαξα ένα μηχανήμα, που έχει εξαρτήματα που έχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και είναι πλήρως λειτουργικά. Τώρα στο χωριό μου λένε ότι της κοντής τσουτσου, της φταίνε οι τρίχες. Δε περίμενα να πεις τίποτα άλλο. Έτσουξε βλέπω!

    70fps στο GTA V σου φτάνουν, με τα τσίπικα πράγματα που έβαλα στο PCάκι; Θα τα φας εδώ ή να στα τυλίξω για το σπίτι;

    https://youtu.be/5TLbXXahHOA?t=86

    Στα πόσα παίζετε εσείς GTA V; Στα 30; Και πολλά σας είναι!

    Στοκ σύστημα είναι το παραπάνω, με 2400 μνήμες για να μη μας ζαλίζεις τα ούμπαλα με τις 3000 που έβαλα εγώ. Μου θες και Samsung E dies, εκλεκτικέ, που παίζεις χλωρίνες, με motion blur, 720p, checkerboard @30fps.

    Όσο για τα 1450Mhz της rx580 του φίλου στο RDR2, η κάρτα που σου έβαλα στο build, τρέχει στα 1366Mhz από τη μάνα της. Ξέρεις πόση διαφορά έχει για τα 1450Mhz; 6%! Ξέρεις πόσο % θέλει το XBOX one X για να φτάσει τα 50-60fps που φτάνει το build στο RDR2;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων

    @Psolord

    Περί EOL 2020 PC (Αν θες σου απαντάω αντίστοιχα και για το 2013, αλλά τρώνε πολύ χρόνο τέτοιες απαντήσεις, οπότε πάρε αυτή για τώρα)

    Χτίζεις σήμερα PC με κόστος 500ευρώ, για να παίζεις τουλάχιστον το ίδιο σήμερα από μια κονσόλα που έρχεται με gamepad:
    - Που κόστιζε 500ε πριν 2 χρόνια, 2 χρόνια χωρίς gaming ο PC gamer λοιπόν.
    - Που πέρσι έπαιξε με δώρο παιχνίδι στα 370ευρώ
    - Που φέτος το καλοκαίρι έπαιξε στα 300ευρώ, πάλι με δώρο παιχνίδι, πόσο τσάμπα;

    Στη καλύτερη φάση των υπολογιστών λόγω amd με φθηνούς επεξεργαστές και μητρικές, πάμφθηνες μνήμες και κάρτες γραφικών χωρίς mining craze, πρέπει να δώσεις 100ε (ή και 200ευρώ, βλέπε σερί προσφορές σε κονσόλες) περισσότερα για να φτιάξεις ένα μηχάνημα το οποίο θα παίζει το ίδιο (ή και καλύτερα) από μια κονσόλα, που ο υπολογιστής θα καίει τουλάχιστον 2x το ρεύμα της και που κυκλοφορεί ήδη 2 χρόνια που παίζει ΑΑΑ τίτλους που εσύ με 500ευρώ τότε (τέλη 2017...) σήμερα δε θα μπορούσες να παίξεις με τέτοια ποιότητα με τίποτα. Που ακριβώς είναι η επιτυχία σε όλο αυτό; Πως είναι δυνατόν να το παραθέτεις σαν επιτυχία για τα PC;
    Η επιτυχία είναι στο ότι θα παίξει 60fps++, πολλά περισσότερα παιχνίδια από ότι θα παίξει το XBOX. Θα ήθελες πολύ να μπορούσε το XBOX να τα τρέξει το ίδιο!

    Από που προκύπτει αυτό το ευφάνταστο πάλι ότι οι κονσόλες καίνε λιγότερο ρεύμα; Το ξέρεις ότι ο επεξεργαστής του XBOX one X είναι φτιαγμένος στα 16nm ενώ η rx580 στα 14nm, όπως επίσης και ο r5 1600 που έβαλα,ε; Κακό πράγμα η ασχετοσύνη, πόσο μάλλον όταν συνδυάζεται με προσπάθειες κατάργησης των νόμων της φυσικής.

    Οι προσφορές καλές είναι. Κανονικά τσάμπα θα έπρεπε να το δίνουν, μαζί με δυο σουβλάκια δώρο και τρεις μπύρες, για να μπορείς να βλέπεις περισσότερο motion blur, μπας και σωθεί η κατάσταση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και θα πω και κάτι πολύ σημαντικό που ΔΕ λαμβάνεις υπόψιν.

    Μου παραθέτεις σημερινή σύνθεση και δεν έχεις βάλει SSD.
    Ο PC gamer θα περιμένει τρώει στη μάπα όλα τα loading των windows + services + windows updates + startup apps σε HDD.
    Ο console gamer, ακόμα και χωρίς SSD (που αν θέλει βάζει), αυτά δε τα έχει.
    Όταν έχεις 16GB ram, μόλις φορτώσουν τα windows, έχουν ήδη εκκινήσει ότι services χρειάζονται. Σου έβαλα δίσκο 3ΤΒ 7200rpm, που είναι Χ3 σε χωρητικότητα από αυτό του XBOX one X. Quick tip. Φτιάχνεις ένα partition 200GB για το λειτουργικό. Αυτό σαν πρώτο partition είναι στα εξωτερικά tracks που έχουν 200ΜΒ/sec προσπέλαση και γρήγορο access. Τα υπόλοιπα 2800GB τα αφήνεις για παιχνίδια. Σου φτάνουν;




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθέτεις σημερινή σύνθεση και έχεις βάλει μια μητρική που έχει:
    2 slots μνήμης (χρησιμοποιείς ήδη και τα 2 με total 16GB), απουσία PCI-e 4.0 και (το χειρότερο) αμφιβόλου ποιότητας και αντοχής vrm. Έχω αρχίσει ήδη και αμφιβάλλω για το future proofness αυτού του υπολογιστή.
    Έχει 16GB 3000mhz DDR4 και 8GB GDDR5 στην κάρτα γραφικών. Σύνολο 24GB addressable και φοβάσαι για future proofness; Έχεις 12GB στο XBOX one X και δε ντρέπεσαι καν που το σχολίασες;

    Όσο για το PCIe 4.0, πέρα από το ότι είσαι άσχετος για άλλη μια φορά, που το παίζεις και power user, δες τα αποτελέσματα του techpowerup με την 5700ΧΤ.

    https://www.techpowerup.com/review/p...700-xt/23.html

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  14,8 KB 
ID: 208829

    Ούτε καν το PCIe 2.0 δεν έχει πρόβλημα, θα έχει το PCIe 3.0 με 1% διαφορά; Σοβαρά τώρα;

    Σχετικά με τα VRM, η μητρική παίρνει και τον 3950Χ, όπως αναφέρω και παρακάτω, από τα επίσημα specs της Gigabyte. Με τον 1600 θα είναι χαλαρότατη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλέγεις ryzen 1600 ενώ με 53ευρώ παραπάνω πας σε ryzen2700. Ρεε είσαι τρελός ρε
    Επέλεξα αυτό που χρειαζόταν για ένα δυνατό build, που έχει επεξεργαστή 4 φορές ταχύτερο του Jaguar. Το ότι γίνεται δυνατότερο εννοείται. PC είναι, όχι κονσόλα βουλιαγμένη μες το βάλτο! Δες πως τρέχει ο 1600 στο παραπάνω βιντεο αλλά και δες όποιο βιντεάκι θες στο Youtube και κλάψε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις βάλει ένα τροφοδοτικό essentials, low end σειρας, το οποίο δεν είναι καν 80+ bronze και το οποίο επίσης θα πρέπει να εμπιστευθεί ο PC gamer ως προς τη σταθερότητα αλλά και ότι θα σηκώσει σταθερά απροβλημάτιστα τις μελλοντικές αναβαθμίσεις του... να υποθέσω όλοι οι υπόλοιποι που αγοράζουμε κάτι seasonic για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, είμαστε όλοι βλάκες
    Έβαλα ένα τροφοδοτικό 600W, σε ένα σύστημα που δε θα καίει ούτε το 1/3 του maximum wattage. Ένα gold psu έχει 92% efficiency και ένα 80plus έχει 85%. Δηλαδή 7% διαφορά. Αυτό σε πείραξε τώρα; Αντισταθμίζεται εύκολα αυτό, από το fab process advantage που έχει το PC που έφτιαξα, μιας και είναι 14nm αντι για 16nm του XBOX one X. Τα 14nm έχουν 14% advantage έναντι των 16nm του XBOX. Πάει και αυτό το επιχείρημα στα σκουπίδια...

    Πέρα από αυτά που σου έδειξαν τα παιδιά, με 15 ευρώ παραπάνω, παίρνεις 750W Gold Gigabyte.

    https://www.skroutz.gr/s/11891112/Gigabyte-G750H.html

    Σου κάνει ή άμα δεν είναι Seasonic δεν....για να έχεις κάτι να λες;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζεις φθηνή μνήμη και δε βάζεις τουλάχιστον micron e-die ενώ ξέρεις ότι οι ryzen γουστάρουν γρήγορες μνήμες για καλά fps.
    Δε φταίω εγώ που οι μνήμες είναι φθηνές. Είναι DDR4 3000. Δες το παραπάνω βίντεο που ο φίλος έχει 2400 και το σύστημα πάει σφαίρα. Μια χαρά είναι οι 3000 για τον 1600.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να καταλήξω:

    Έφτιαξες μια σύνθεση PC που δε θα πρότεινες ΟΥΤΕ στον εχθρό σου, για να τη βάλεις απέναντι σε refresh κονσόλα EOL γενιάς που κυκλοφορεί και ο console gamer χαίρεται ήδη 2 χρόνια σε αυτά τα χρήματα (και που φέτος έπαιξε στα 300ευρώ με παιχνίδι δώρο) για να παίξεις τουλάχιστον στην ίδια ποιότητα γραφικών, σήμερα, ένω έχεις ήδη σαμποτάρει εσύ ο ίδιος τις πιθανότητες για καλή και φθηνή αναβάθμιση (που τόσο πολύ προμοτάρεις) στο μέλλον που θα θες να κοντράρει το PS5 (δηλαδή... του χρόνου! ) .


    ΕΥΓΕ. Η σύνθεση που έκανες είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος για να πετάξεις τα χρήματα σου σήμερα.
    Σου έφτιαξα μια σύνθεση πλήρως λειτουργική, με key points:

    • 24GB συνολική addressable μνήμη, 16+8 δηλαδή διπλάσια από του XBOX one X
    • Με 3ΤΒ δίσκο, δηλαδή τριπλάσια χωρητικοτήτα από του XBOX one X
    • Mε τροφοδοτικό 600W που είναι τριπλάσιο των πραγματικών αναγκών, δηλαδή δε θα πάθει τίποτα
    • Mε μητρική που παίρνει ακόμα και τον 3950Χ βάσει των specs του κατασκευαστή, (αμφισβήτησε και τους κατασκευαστές τώρα)
    • Ίδια gpu η οποία όμως δεν κρατιέται πίσω λόγω επεξεργαστή και που σύντομα θα έχουμε και δυνατότητα για καλύτερη, με ίδιο κόστος. Υπάρχει ήδη η 1660 super, με 2/3 κατανάλωση και 35% μεγαλύτερες επιδόσεις με 60 ευρώ παραπάνω.
    • Με επεξεργαστή 4 φορές ισχυρότερο, ο οποίος θα εξασφαλίσει 60fps gaming στα πάντα, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και που μπορεί να οδηγήσει ότι κάρτα θες αργότερα
    • Με εγγύηση σε όλα δύο χρόνια, αλλά τρία χρόνια για τον επεξεργαστή και lifetime για τις μνήμες, δηλαδή και στην εγγύηση παραπάνω
    • Σύστημα αναβαθμίσιμο, που παίρνει 4 sata συσκευές, 12 USB (6 USB 3.1), NVME, έχει 1000αρα ETH,



    Και όλα αυτά, με 100 ευρώ παραπάνω από το XBOX one X, που είναι μόνο κονσόλα και ούτε αυτό δε κάνει σωστά. ΕΥΓΕ πράγματι, γιατί η PCάρα μπορεί!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καλύτερος τρόπος για να μη πετάξεις τα χρήματα σου, ποιος είναι; Απλά περίμενε το PS5... σε μόλις ένα χρόνο θα το έχεις στα χέρια σου (εσύ περίμενες ήδη 2 χρόνια για αυτό το PC, τι όχι; )
    O καλύτερος τρόπος να μη πετάξεις τα λεφτά σου, είναι να μη πάρεις κονσόλα. Ποτέ.

    Όταν θα βγει το PS5, θα είναι ήδη πίσω. Θα έχουν βγει Ryzen3, big Navi, Ampere και οι τιμές θα έχουν πέσει κι'αλλο! Χαιρετίσματα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Πωπω πως τον πετσόκοψα έτσι ρε σεις μύστες
    Spoiler:
    Άμα είχα δύο μάντρες, μία με αυτοκίνητα και μία με γίδια, μάντεψε τι θα τους έκανες!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #344
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    @uncharted

    Άσχετο με το συγκεκριμένο quote αλλά το bluray όπως και να έχει δε πολυχρειάζεται στο κόσμο. Έπαψα και εγώ να το αναφέρω. Δε χαλάει το κονσολάκια που το έχει αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι deal breaker, οπότε οκ, εγώ αυτό το δέχομαι και δεν το υπολογίζω στα έξτρας.
    Είναι nice to have ωστόσο, αλλά μέχρι εκεί.
    Ούτε εγώ θα έβαζα BD-ROM σε PC (αν και το σκεφτόμουν παλιότερα), όπως δεν θα έσκαγα τριψήφιο ποσό για Windows OS.

    Έλα όμως που κάποιοι μας το παίζουν νομιμόφρονες, οπότε το ζητάει ο οργανισμός τους...

    Τα Windows δεν είναι όπως παλιά (πριν 20 χρόνια) ένα απλό consumer product, είναι όχημα* για να σου πουλήσουν άλλα πράγματα (βλ. Windows Store). Παιχνίδια, εφαρμογές, συνδρομές κλπ.

    Είναι ηλίθια η MS που έδωσε σε όλο τον πλανήτη free Win10 upgrade από Win7; Ακόμα και με DAZ loader, ακόμα και τώρα αν πας στα accessibility settings θα στο δώσει. Άλλο θέμα βέβαια που τα σύγχρονα PC (Coffeelake/Zen2) δεν φορτώνουν Win7.

    Άρα είναι αστείο για μένα, όπως είναι αστείο να λέμε ότι οι ADSL (σαν πάγιο) είναι ζημιογόνες, ενώ και αυτές είναι όχημα* για να σου πουλήσουν άλλα πράγματα (ξέρεις, κλήσεις €0,50/λεπτό, SMS €0,20, IPTV κλπ κλπ.) Φτωχαδάκια μωρέ οι telcos!

    * https://en.wikipedia.org/wiki/Razor_and_blades_model

    Έλα όμως που κάποιοι επιμένουν να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και συνεχώς κάνουν move the goalposts... μπορώ κι εγώ να το κάνω, δεν είναι κάτι δύσκολο.

    Και ναι, για να γυρίσουμε και στο θέμα μας, όχημα για να σου πουλάνε άλλα πράγματα είναι ΚΑΙ οι κονσόλες.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτά τα άλλα πράγματα είναι πανάκριβα (όπως εποχές 3DO/Neo Geo/PS1). Πόσο είπαμε ότι έχει το Game Pass Ultimate (PC/XBOX); €1 για 3 μήνες. Ούτε τον PCά κλέβουν, ούτε τον κονσολά. Ζάχαρη την περνάνε όλοι.

    Προς τι λοιπόν αυτός ο διχασμός, όταν το gaming software είναι πιο προσιτό από ποτέ άλλοτε για όλους; Καλώς ή κακώς όσοι έχουμε ζήσει τα πέτρινα χρόνια της τεχνολογίας και του gaming, το εκτιμάμε το σήμερα και δεν γκρινιάζουμε σαν κακομαθημένα παιδάκια.

  15. #345
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είπαμε πόσο έχουν τα δισκάκια για τις κονσόλες που είναι ακριβότερα απο τις ανάλογες εκδόσεις pc. αυτά που την μία είναι ατου γιατί δεν πρέπει να κατεβάζεις όλο το περιεχόμενο και αυτά που δεν είναι ατου γιατί δεν μπορείς να τα κάνεις sharing που αν θέλετε να το κάνουμε νομιμόφρων όπως λες μπορείς να το βάζεις μόνο σε δικιές σου κονσόλες και όχι φίλων σου, για πιο goalpost μιλάμε; αυτό που το έχετε ξηλώσει;

    Φυσικά και φορτώνουν win7 οι coffelake, το πρόβλημα είναι στην ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, μιλάμε για gaming pc όμως που θα έχεις ξεχωριστή κάρτα γραφικών εδώ όμως όποτε κρατήστε κάποιο goalpost.]

    το gamepass έχει 40 ευρώ το 3μηνο.

    Την άλλη φόρα να μας πεις και για τις τιμες στα σουπερ μάρκετ, το ίδιο άσχετες είναι με αυτές των telco

Σελ. 23 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας