Σελ. 36 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 2836
  1. #526
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Μετά από περίπου μια βδομάδα με το ΧΒΟΧ και αρκετά παιχνίδια (xbox pass) που δοκίμασα έχω να πω τα εξής.

    Σε genres όπως fighting, 2D & 3D platform, sport simulators, racing games η κονσόλα είναι μια χαρά.

    Αν μιλάμε για platforms τύπου Ori, Hollow Knight, Bloodstained, το να τα παίξεις στο xbox είναι ισάξιο experience με το να τα παίξεις στο PC με xbox controller. Γίνομαι λίγο cpt. obvious εδώ, αλλά είναι πάρα πολλοί αυτοί οι τίτλοι. Άλλωστε τα μη AAA, τα indies κλπ είναι πολλές φορές γαμηστερά! Πρόσφατα κόλλησα με Druidstone και τώρα με Slay the Spire. Ωραιότατα. Δηλαδή ισοπαλία για κονσόλα και PC.

    Για sports simulators έβαλα το PES2020 να δοκιμάσω. Ε τα γραφικά είναι ξεπερασμένα. Αλλά κυρίως στις κερκίδες κλπ δηλαδή κλάιν... Από τα 3+ μέτρα από τη TV δεν έχει σημασία. Και το διπλό είναι καλή φάση στο καναπέ. Victory για τις κονσόλες.

    Racing δοκίμασα το Dirt 2.0. Και μπορώ να πω πως είναι αξιοπρεπέστατο τηρουμένων των αναλογιών (1.4 TF). Είπα να βάλω και το Forza Horizon 4 που το έχω και στο PC αλλά νομίζω θα ήταν άδικο. Τα racing games στο PC με xbox controller είναι καλύτερα από xbox visually, αλλά και στη κονσόλα τρώγονται. Aν και η κονσόλα είναι viable, είναι defeat. Καλύτερα σε PC.

    Για τα fighting games, ισχύει ότι και για τα sports simulators. Victory για κονσόλα.

    Για AAA hack n slash, έβαλα το Devil May Cry 5 και ισχύει ότι και για τα Racing. Victory για PC δηλαδή αλλα είναι κομπλέ και η κονσόλα.

    Πάμε τώρα για Monster Hunter World. Ως open world τίτλος προτιμώ eye candy. Στην κονσόλα δείχνει όπως ένα pc σε lows, αλλά χάνεις πολλά από το game έτσι. Tι θέλω να πω. Έγραψα 200+ ώρες στο AC: Odyssey στο PC. Δεν θα ήθελα να τις δώσω στη κονσόλα με τίποτα, γιατί τα γραφικά μετράνε και μετράνε και στο immersion. Επίσης αυτοί οι open world τίτλοι θέλουν ποντικάκι. Στο Monster Hunter World με ενόχλησε πολύ και το frame rate της κονσόλας. Resounding defeat εδώ για τη κονσόλα. Ξεκινήσε το thread αυτό να μιλάει για το RDR2. Το παιχνίδι είναι imho για PC. Σε ένα διμηνάκι που θα φτιαχτούν και τα bugs θα είναι τζιτζί. Δεν θα το αγόραζα με τίποτα στο ΧΒΟΧ, αλλά στο steam θα το αγοράσω σίγουρα! Ίσως και σήμερα !

    Δεν δοκίμασα κάποιο FPS και δεν θα μπω στη διαδικασία λόγω έλλειψης mouse αλλά και framerate. Τα ίδια και δω όπως με τα open world. Ξεκάθαρο defeat για τη κονσόλα.

    Ούτε RTS δοκίμασα, δεν ειμαι και fan κιολας. Αλλά χωρίς mouse δυσκολάκι. Στα turn based όμως την παλευει το controller. Defeat και εδώ η κονσόλα.

    Το xbox μου κόστισε 99 ευρώ, και 1 ευρώ το xbox pass που είχα ήδη πληρώσει για το PC. Δεν σκοπευω να αγοράσω game στο xbox γιατί έχω PC και στο PC είναι φθηνότερα. Εντελώς φθηνότερα όμως. Δεν πρόκειται να αγοράσω τουλάχιστον για το τρίμηνο που ισχύει το xbox pass. Μετά βλέπουμε, αλλά δεν νομίζω.

    Αυτό που νομίζω όμως είναι οτι η νέα γενιά κονσόλας με ενδιαφέρει. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι visually θα είναι αρκετά ανώτερες από το τωρινό pc setup μου επομένως είναι πολύ πιθανό να μπω. Και το xbox pass είναι πολύ καλή φάση.
    Στο steam έχω 500 games. Νιώθω ότι δεν έχει πολύ νόημα να είμαι owner παιχνιδιών, καλύτερα με subscription για τα πολλά, και αγορά λίγα και διαλεχτά.

    Θέλω η επόμενη GPU μου να είναι εώς και 500 ευρώ, και τουλάχιστον 2.5x της GTX1080. Επομένως μάλλον θα αργήσει και νομίζω ότι ένα PS5 ή XBOX series X είναι ταμάμ για το ενδιάμεσο διάστημα.

    TL;DR: Πολύ καλά κάνει ο Popmaniac και παίζει και σε κονσόλα και σε PC.

    Να αναφέρω και κάτι που είδα. Έπαιζα split screen το Human : Fall Flat. Εκτός από το χαμηλό frame rate που δεν ήταν τόσο ενοχλητικό λόγω της φύσης του παιχνιδιού, υπήρχε και stuttering μια στο τόσο. Ίσως να μην είναι αντιληπτό στο untrained eye, αλλά υπάρχει. Η έλλειψη horsepower θα είναι πάντα έλλειψη horsepower, δεν αλλάζει αυτό.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #527
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Eχε υπ'οψην σου οτι το απλο xbox1 ειναι μακραν η πιο αδυναμη κονσολα,ακομα και το απλο ps4 εχει +50% παραπανω αποδοση μοναχα λογω gpu.Δεν αντιλεγω οτι υπαρχει γενικοτερη ελλειψη horsepower,αλλα ας μην κρινουμε την διαφορα απο το πιο αργο αλογο...

  3. #528
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Το εχω υποψιν αλλα ειναι 30% οχι 50%.

    Λέω ρε συ οτι δεν υπάρχουν μαγικα κολπα για να κρυφτουν οι αδυναμιες, και οτι ισχύει στα pc ισχύει και στις κονσολες.

    Και βλέπεις οτι σε ενα τίτλο που δεν έχει κάτι σοβαρό visually να απεικονίσει, τρωει σκαλωματακια. Ισως λόγω physics και jaguar.

    Το ιδιο θα ισχυει και για το πιο δυνατο PS4. Απλά θα συμβαίνει με λιγο καλύτερα γραφικα. Και πάει λέγοντας.

    Αυτό γίνεται και στα PC. Ρίχνουμε το eye candy. Αλλα υπάρχει το σεναριο που δεν φτανει αυτο και μπορεί να εχουμς frame drops, stuttering κλπ. Ε οι κονσόλες αντιμετωπίζουν ακριβως το ιδιο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #529
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το 30% ειναι στα cross platform ΑΑΑ,οχι στα αποκλειστικα που ειναι και συνη8ως ο λογος αγορας της κονσολας.Κατα τ'αλλα συμφωνω αλλα επαναλαμβανω οτι ειμαστε στο τελος κυκλου ζωης της σημερινης γενιας κονσολων οι οποιες κατ'εξαιρεση ηταν εξ'αρχης αχαρακτηριστα αδυναμες.Για παραδειγμα το ps4 ειχε custom mid range gpu και το xbox low end,ενω τα ps3 και 360 ειχαν custom high end gpus.Σωστη η συγκριση σου με τα σημερινα δεδομενα αλλα τις περισσοτερες φορες οι διαφορες ειναι πολυ μικροτερες.Αν καποιος εβλεπε πιο σοβαρα το console gaming δεν 8α δισταζε να αγοραζε το ps4 απο το 2013,ακομα και αν δεν αναβα8μιζε υστερα σε pro.Για τους ακομα πιο casuals η αγορα του απλου ps4 απο τον γεναρη του 2016 για 200 ευρω ηταν ακρως δικαιολογημενη.Η περιπτωση αγορας του all digital xbox1 τοσο αργα οσο στο νοεμβρη του 2019 (εστω και για μολις 100 ευρω με 3 παιχνιδια δωρο) απευ8υνεται κυριως σε γονεις που 8ελουν να ικανοποιησουν οικονομικα τα πιτσιρικια τους,η σε ατομα ασχετα με το συγχρονο console gaming που 8ελουν απλως να το δοκιμασουν οπως εσυ.Η πλειοψηφια του αγοραστικου τους κοινου εχει ηδη απολαυσει gaming με αποδοση πολυ κοντινοτερη σε mid range pc αντιστοιχης χρονολογιας.

  5. #530
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Κοίτα στα 99 ευρώ, σε συνδυασμό με xbox pass (1€) ήταν vfm. Και τα κλειδιά των 3 παιχνιδιών μπορείς να τα σπρώξεις σε κλειδάδικο.
    Ακόμα και αν δεν παίξεις σου μένει το controller για το PC. Και αν δεν έχεις smart tv αποκτάς. Με netflix, amazon, youtube, spotify, torrent downloader, kodi κλπ, και 1TB αποθηκευτικου χώρου. Εγώ πχ το έβαλα σε μη smart tv γιατί ήμουν έτοιμος να ψωνίσω (και δευτερο) Fire TV stick. Αξίζει δηλαδή και σαν STB και παίρνεις δώρο gaming στα επίπεδα RX550, η οποία άλλωστε έχει παραπλήσια τιμή.

    Σε ένα χρόνο θα είναι EOL, και ήταν όντως από το 2013 αστεία σε specs αυτή η γενιά. Για αυτό και είναι leap η νέα γενιά και σκέφτομαι να μπω!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 15-12-19 στις 00:09.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #531
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ναι με αυτα τα λεφτα ολα οσα προτεινεις ειναι δικαιολογημενες (και με το παραπανω) πολλαπλες εναλλακτικες χρησεις.Αλλα το all digital xbox1 (παλι με 3 η 2 παιχνιδια δωρο) πουλιοταν για 150 ευρω απο το νοεμβρη του 2016.8α συμφωνησεις κι εσυ οτι 50 ευρω παραπανω για να αγορασεις το ιδιο (η εστω σχεδον ιδιο γιατι δεν 8υμαμαι ακριβως τα παιχνιδια) πακετο 3 χρονια νωριτερα ηταν μια πιο συμφερουσα επιλογη.Αλλωστε ειπαμε οτι οι περισσοτεροι που η8ελαν κονσολα ακομα κι αν δεν ηταν σοβαροι console gamers και περιμεναν εκπτωσεις μπορουσαν να αγορασουν σκετο το απλο ps4 για 200 ευρω το γεναρη του 2016 η εστω σκετο το απλο κανονικο xbox1 με 150.Ετσι ξεφευγες απο τις τιμες του digital store και ακομα και χωρις την προσφορα του xbox1 session pass ηδη απο τοτε αγοραζες καινουργια καλα παιχνιδια του 2013-14 με 15-20 ευρω που μπορουσες μετα να μεταπωλησεις.Αν ηξερες οτι 8α παιξεις πολλα παιχνιδια τοτε μακροχρονια η κανονικη εκδοση συμφερε περισσοτερο απο την digital.

    Και να μην ηταν τοσο low σε specs αυτη η γενια,παντα οι νεοτερες γενιες κονσολων ειναι τεραστιο leap.Μονη εξαιρεση που μπορω να 8υμη8ω ηταν απο το nintendo gamecube σε wii οπου η διαφορα αποδοσης 8υμιζε απλως αλλαγη 3 ετων δυνατης gpu στο pc,δηλαδη σοβαρη διαφορ αλλα οχι και τεχνολογικο leap...

  7. #532
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    99 με 150 είναι 50% διαφορά, δεν είναι λίγο. Αλλά και στα 150 καλή τιμή ήταν αν σκοπευες να παίξεις. Για σκέτο STB όμως στα 150 ξινίζει.

    Αν δεν είχα το xbox pass τώρα, δυσκολα θα έβλεπα games. Είναι μεγάλη υποθεση το pass.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #533
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Σιγουρα ειναι μεγαλη υπο8εση το pass,αλλα το 2016 που δεν υπηρχε,επαιζε ρολο αν 8α επελεγες με 150 ευρω all digital με 2-3 games δωρο η το κανονικο.Μακροπρο8εσμα το κανονικο x-box συμφερε περισσοτερο λογω χαμηλοτερων τιμων στα παιχνιδια και υστερα πωλησης τους.Ο λογος που επιμενω ειναι οτι στην κατηγορια πελατων που περιμενουν τις εν λογω προσφορες για να αγορασουν κονσολες,ολα μετρανε.Αν παλι δεν σε ενοιαζε να παιξεις πολλα παιχνιδια και το η8ελες κυριως για media box τοτε φυσικα το digital ηταν καλυτερη προσφορα.Ειδικα τωρα με session pass και τιμη 100 ευρω με 3 παιχνιδια ειναι σαν να στο δινουν τσαμπα,ακομα κι αν δεν 8ες media box και ενδιαφερεσαι μοναχα να παιξεις τα free games και να κρατησεις το χειριστηριο για το pc σου...

  9. #534
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παίζω εδώ και 1 εβδομάδα RDR2 στο PC σε Ultra - προφανώς έχω το μηχάνημα να το σηκώσει - σε 34'' widescreen monitor.

    Είχα ήδη ρίξει κοντά 60+ ώρες στο PS4...

    Ό,τι και να γράφετε και να λέτε, παίζω άλλο παιχνίδι Η εμπειρία είναι μοναδική οπτικά και κατ'επέκταση ως παιχνίδι. Δεν πρόκειται ποτέ η κονσόλα να φτάσει το PC σε τέτοια επίπεδα - σαφώς βέβαια θα είναι πάντοτε η φθηνή και οικονομική επιλογή, αλλά μέχρι εκεί.

    - - - Updated - - -

    Το μόνο που θα δώσω στην κονσόλα για το RDR2 είναι ότι μάλλον θα κοτσάρω το χειριστήριο του PS4 - το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για controller (με εξαίρεση την ιππασία όπου με το ποντίκι μπορώ να κατευθύνομαι πολύ πιο ευέλικτα )
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #535
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προφανώς, αφού βρισκόμαστε στο τέλος της γενιάς τους και ήδη έχει παίξει 7 χρόνια με 400$ hardware του 13'.

  11. #536
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Αν ενεργοποιήσει κάποιος το game pass των 3 μηνων στο xbox που κοστίζει προσωρινά 1 ευρω, και έχει ήδη gold subscription, αυτομάτως μετατρέπεται σε ultimate.

    Δηλαδή μπορεί κάποιος να αγοράσει δυο 12μηνες κάρτες gold να τις περάσει και μετά να βάλει το 3μηνο ultimate xbox pass και να έχει συνολικά 27 μήνες pass.

    https://www.xbox.com/el-GR/xbox-game-pass/games#

    Πολλά και καλά games, και αρκετά από αυτα μπορουν να παιχτουν και σε windows 10 pc.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  12. #537
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς, αφού βρισκόμαστε στο τέλος της γενιάς τους και ήδη έχει παίξει 7 χρόνια με 400$ hardware του 13'.
    Χμμμ, δλδ my point exactly...

    Αν θέλει κανείς φθηνή, οικονομική gaming λύση που όμως θα τον κλειδώσει για 5ετία (τουλάχιστον), τότε κονσόλα.

    Αν κανείς θέλει δυναμική λύση ποιότητας οπτικής (αν μη τι άλλον) στο gaming (και ευρύτατης ποικιλίας, προσθέτω), τότε προφανώς PC.

    Με κόστος προφανώς που έχει το παραπάνω.

    Πληρώνεις και παίρνεις, ουδέν μεμπτόν σε κάθε περίπτωση αλλά μην βαφτίζουμε το κρέας φακές
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #538
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πληρώνεις πολλαπλά (μόνο επεξεργαστής και κάρτα ξεπερνάνε το κόστος του PS5 και δε πρόκειται να παίξουν καλύτερα από το PS5) και χάνεις και την ευκολία της κονσόλας. Κάποιοι δεν έχετε θέμα αλλά κάποιοι άλλοι θέλουμε απλώς να παίξουμε όλη την ώρα που έχουμε διαθέσιμη.

    Και βέβαια και όλα τα άλλα που έχουμε χιλιοαναλυσει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 18-12-19 στις 03:38.

  14. #539
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω την καταλαβαινω,εσυ ομως?Οταν σου λεω οτι οι περισσοτεροι pc gamers που 8ελουν επιδοσεις αισ8ητα καλυτερα απο κονσολες εχουν ηδη αλλαξει 2 quad core i5s για να καταληξουν σε 6 core intel,η δικαιολογια σου ειναι 8α μπορουσαν να ειχαν κατσει με τον 2500κ που εσυ αγορασες το 2011.Δηλαδη εφυγες απο το μαζικο και πηγες στο προσωπικο επιπεδο.Ε λοιπον κι εγω που ημουν ευχαριστημενος με επιδοσεις κονσολας δεν ειχα παραπονο απο τον phenom 955 ως το 2013 που διαλεξα τον 8320 (ο οποιος ως ξεκλειδωτος επιανε ανετα τα 4ghz του 8350).Οποτε μην μιλας για goal post shifting,αν δεν σου αρεσει η συγκριση λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.Αλλιως ας συνεχιζαμε την συγκριση vfm μεταξυ κονσολας και high end pc με την πλειοψηφια της pcmr να εχει αλλαξει 2 quad core κι 1 six core intel συστηματα κατα τη διαρκεια του κυκλου ζωης του ps4 και σιγουρα 8α αλλαξει κι αλλο αν 8ελει αισ8ητα καλυτερα επιδοσεις απο το ps5.
    Πήγες από τον 8350 στον ξεκλείδωτο 8320 + overclock, για να αποδείξεις ότι οι τιμές ήταν καλύτερες στους FX. Αυτό είναι προσωπική ΣΟΥ αντιμετώπιση του θέματος. Εγώ λέω απλά ποια ήταν η αλήθεια όσον αφορά τις επιδόσεις, γιατί άμα θες να βάλουμε μέγιστα ρολόγια στην οικονομική σύγκριση, τα πράγματα θα είναι ακόμα χειρότερα.

    Επιπροσθέτως για να ενισχύσεις την άποψη σου για το τι γίνεται σε σχέση με τις κονσόλες, βάζεις βήματα αναβάθμισης, που δεν είναι αναγκαία. Σου εξήγησα γιατί. Ξαναδες τα.

    http://imgbox.com/g/WD0Z2nqdrh

    Τα τελευταία παιχνίδια του 2019 ο 2500Κ τα τρέχει με πάνω από 60fps++. Δε λέω ότι είναι σε ΟΛΑ έτσι, αλλά επειδή τυγχάνει να τον έχω κιόλας, ξέρω ότι τα πήγε εξαιρετικά στη συντριπτική πλειοψηφία, εκτός από 4-5 περιπτώσεις. Ο 2500Κ του Ιανουάριου 2011, μπόρεσε και έδωσε 60fps++ gaming εμπειρία, όλα αυτά τα χρόνια, κάτι που οι κονσόλες δεν έκαναν. Αυτά ειναι facts. Το τι έκανε ο κάθε ένας, αν πήρε 5 επεξεργαστές στο ενδιάμεσο, κλπ, δεν ενδιαφέρει το παρόν argument. Λέμε τι μπορεί να κάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, που ήταν ορόσημο και υπήρχε 2 χρόνια πριν τις κονσόλες.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ ομως τα εσκασες τα παραπανω λεφτα για cpu,mobo,ram,cooler ενω εγω οχι.Αν παλι δεν σου αρεσει το προσωπικο και 8ες να παμε στο μαζικο επιπεδο,πιστευεις οτι υπηρχαν πολλοι που αγορασαν τον 2500κ και δεν τον συνοδευσαν με μητρικη,μνημες και ψυχτρα ικανα για σοβαρο overclocking?
    Εγώ τα έσκασα και πήρα αυτό που πλήρωσα, ενώ εσύ όχι. Το ίδιο argument με τις κονσόλες δεν είναι αυτό;

    Ένας επεξεργαστής που παίζει στα 63W, όπως σου έδειξα, για 4.3Gghz, δε θέλει κανένα ιδιαίτερο hardware. Tα εξτρά που θέλει να βάλει ο καθένας, είναι εξτρά και δεν είναι απαραίτητα. Ακόμα και αυτά όμως, δε πάνε χαμένα. Η ψύκτρα που είχα πάρει τότε, μπήκε και σε άλλα συστήματα και θα ξαναμπεί σε άλλα τόσα, μιας και υπάρχουν kits προσαρμογής (η Noctua τα στέλνει τσάμπα )



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και 8α η8ελα καλυτερη αποδοση απο το ps4 pro,αλλα δεν ημουν διατε8ειμενος να την πληρωσω.Εσυ που την πληρωσες ειδαμε οτι η διαφορα βγηκε στα 165 ευρω χωρις ψυχτρα,ειναι 8εμα απλων μα8ηματικων κι οχι φαντασιας.Αφου λοιπον ημουν ευχαριστημενος με τον 8320 κι υστερα μου βγηκε πρακτικα τσαμπα το ryzen build δεν χρειαζεται να δικαιολογησω την επιλογη μου σε κανεναν.
    Με 20 ευρώ διαφορά στον 8350, 0 ευρώ στις μνήμες και 0 ευρώ στη μητρική ίδιου βεληνεκούς, η διαφορά είναι στα 20 ευρώ, με συντριπτικά καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη κατανάλωση. Τα 165 ευρώ είναι δικά σου μαθηματικά όπως είπαμε και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Πλήρωσες αυτό που πλήρωσες και πήρες αυτό που πλήρωσες. Άμα βάλουμε και εδώ cost/frame η σύγκριση δε συμφέρει....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα απο την στιγμη που διαλεξαν το dx11 εν ετει 2019 εχουν φαει γκολ απο τα αποδυτηρια αρα κοιμουνται.Συμφωνω οτι για dx11 δεν ειναι κακοπρογραμματισμενο αλλα τι να το κανεις αν εξ'αιτιας αυτης της επιλογης δεν τρεχει καλα στις κονσολες οπου αναμφιβολα 8α εχεις τις περισσοτερες πωλησεις.
    To γκολ από τα αποδυτήρια, έσπασε πολλαπλά ρεκόρ πωλήσεων όμως.

    https://www.engadget.com/2019/11/26/...wo-week-sales/

    Αν έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία, DX11 = κακό game, τότε γκολ από τα αποδυτήρια, έχουν φάει όσοι το πιστεύουν αυτό.

    btw, το είδα χτες σε φίλο με 2500K και RX5700. Εννοείται ότι έτρεχε μια χαρά και είδα ίδια συμπεριφορά και στον δικό του 2500Κ. Δηλαδή μεγάλο και ισονομημένο load σε όλους τους πυρήνες. Άρα δεν ήταν ο driver της Nvidia που το έκανε αυτό, αλλά το κακοπρογραμματισμένο DX11.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη οποιος δοκιμασε το 2008 να παιξει σε dual core το gta4 ειχε σαβουρα hardware και δεν ηταν gamer?Και η αλλαγη ενος το πολυ 2 ετων ακριβου dual core σε quad core ισως και με την αναλογη μητρικη,χωρια την απαραιτητη αναβα8μιση της επισης ακριβης gpu (γιατι ακομα και με quad core η 8800 720p/30 εβγαζε) δεν το 8εωρεις αρμεγμα?
    Επειδή ξεχνάς ότι έχουμε να κάνουμε με PC, υπήρχαν και τότε settings. Μετροιασμός του draw distance χρειαζόταν και το παιχνίδι έτρεχε καλύτερα από οποιαδήποτε κονσόλα. Από εκεί και πέρα, ότι πληρώσεις παίρνεις. Οι dual με τους quad, στις ίδιες μητρικές έπαιζαν. Μη κυνηγάμε την ουρά μας πάλι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τον χαρακτηρισμο σου περι ελλειψης λογικης μου,την αντιληψη σου του ορου φτωχαδακι ως τραπουλοχαρτο σε καποια υποκειμενικη σου παρτιδα κα8ως και την αξιο8αυμαστη επιμονη σου να αναλυσεις τιμες 30 ετων,ευκολα διακρινει ο οποιοσδηποτε ποιος εχει την αναγκη να δικαιολογησει τις επιλογες του.Επι της ουσιας λοιπον.Τον Σεπτεμβριο του 1991 αγορασα μεταχειρισμενο το mega drive για 40.000 δραχμες καλη τυχη στο να εβρισκες μια amiga 500 εστω και μεταχειρισμενη κατω απο 150.000.Οποτε εχεις δικιο η αναλογια αντι για 5 προς 1 ηταν 4 προς 1.Βεβαια ξεχασες να αναφερεις οτι τα περισσοτερα cross platform ΑΑΑ παιχνιδια στο mega drive εφταναν κοντα στις επιδοσεις της ακομα ακριβοτερης amiga 1200 κι αφηναν πολυ πισω την 500.Για τα παιχνιδια επαναλαμβανω οτι υπηρχαν λυσεις οπως ανταλλαγες (κλασικα ειχα παιξει ολα τα παιχνιδια του σχολειου),ενοικιασεις (νοικιαζες για 1 εβδομαδα νεες κυκλοφοριες με 2.000 δραχμες και παλαιοτερες με 1.000) και μεταχειρισμενα αν η8ελες σωνει και καλα να κρατησεις για παντα κατι (αγορασα το sf2 για 10.000 δραχμες 6 μηνες αφου πρωτοβγηκε στις 20.000).Εκεινη την εποχη δεν ειχα ποτε πανω απο 2-3 παιχνιδια στην κατοχη μου αλλα πρεπει να ειχα παιξει με τις ωρες τουλαχιστον καμια 50-αρια.Μου ειχε παρει 1 χρονο να μαζεψω τα λεφτα για το mega drive και 3 μηνες για το sf2,αλλα ωσπου να μαζεψω τα λεφτα για μια amiga 500 (ποσο μαλλον μια πιο αναλογη 1200) 8α ειχε βγει το playstation (με το οποιο λογω cd πεσανε κατακορυφα οι τιμες ακομα και των original console games btw).Καταλαβες <<τι ισχύει και τι ίσχυε για τα "φτωχαδάκια" χωρίς να κοροιδεύομαστε>>?
    Εγώ σου έδωσα links για το τι ίσχυε από τιμές. Τώρα εσύ πάλι μου λες, μα εγώ βρήκα... και τότε εκείνο έκανε....και μου εισάγεις και μεταχειρισμένα στη μέση.

    Τώρα τι προσπαθείς, να δικαιολογήσεις τιμές cartridges έναντι δισκετών και μου βάζεις τιμές ενοικίασης έναντι τιμών απόκτησης; Η ανάγκη της ενοικίασης συνειδητοποιείς πότε ξεκίνησε; Όταν έφτασε το gaming, στο δυσπρόσιτο κόστος των κονσολών. Άκουσες ποτέ να "νοικιάσει" κάποιος παιχνίδια Amiga; Τόσο θράσος πια; Καμιά συνοχή σκέψης;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε ρε psolord που ολα τα προβληματα λυνονται βαζοντας medium settings,ποσο μαλλον για τον <<φτωχού PCα, που αναγκάζεται να πειρατεύσει>>.Εδω τα πιτσιρικια με pc σπιτι τους δεν ξερουν να σηκωσουν 1 server στο game ranger και τα εχεις ικανα να περασουν τα cracks για online gaming?Εδω ουτε στον cracked dedicated server του killing floor 2 δεν ηξεραν να μπουν,ποσο μαλλον να κανουν host.Σε πληροφορω οτι τα περισσοτερα ουτε install το offline mode του 6 ετων gta5 δεν μπορουν να ολοκληρωσουν.
    Ο καθένας με τις ικανότητες του. Άμα δε μπορεί ο καθένας να βάλει πέντε πράγματα στη σειρά, ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχας αυτη η αποψη δεν συναπτει με το <<δε μιλάω pro piracy>> αλλα 8α συμφωνησω οτι πλεον προκαλει ελαχιστη ζημια σε ΑΑΑ τιτλους,γιατι απλουστατα εχει μικρυνει απιστευτα το ποσοστο των πειρατων.Φταιει ο συνδιασμος της αυξημενης δυσκολιας (παλια αντεγραφες 1 crack και κα8αριζες) και της μειωμενης ικανοτητας με το αντικειμενο του μεσου gamer (δεν ειμαστε πλεον στην δεκαετια του '90).Αν ομως ξαναγυρνουσαμε στις εποχες της amiga (copy paste) δεν 8α εβλεπες singleplayer cross platform AAA game στο pc ουτε με κυαλια.
    Η θέση μου και ο διαχωρισμός των εχόντων με τους μη έχοντες, ήταν ξεκάθαρη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με εξαιρεση την τελευταια γενια κονσολων δεν εχει ξαναγινει οταν πρωτοβγαινουν να ειναι πισω 1-1,5 χρονο,ποτε ομως?Εκτος κι αν μιλαμε για pc εξωτικου κοστους...
    Η τελευταία γενιά των κονσολών, θα έχει 7 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ και κάτι ψιλά όσο support πάρουν μετά. Το νοιώθεις;

    Προσωπικά ευχαριστώ το θεό, που είχαν μπόλικη Video Ram αυτή τη φορά, οπότε πήραμε καλούτσικα γραφικά και games που δικαιολογούσαν το να έχει κάποιος καλό PC hardware. Βοήθησε και η έλευση των καλύτερων panels. Εμένα προσωπικά, τα 60fps με ενδιαφέρουν και εκεί υστερούν οι κονσόλες, στα πολύπλοκα παιχνίδια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν δεν την αγορασες μεσα στον Αυγουστο που πρωτοηρ8ε εδω,μετα ειχε ξεκινησει ηδη την ανιουσα για να φτασει μονη της το κοστος του ps4 pro.Βtw επαναλαμβανω οτι το απλο ps4 το εβρισκες σε προσφορα στα 200 ευρω ηδη απο τον Ιανουαριο του 2016 ετσι?
    Με τόσα παραδείγματα που έχω δώσει (και θα δώσω κι'αλλα), για το απλό το playstation και το απλό το xbox, που πέφτουν και σε 720p <30fps σε κάτι φάσεις, μη μου το βάζετε σαν επιχείρημα να χαρείτε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι ο 8 core αλλα ακομα και ο 6 core fx ηταν καλυτερη επιλογη εναντι ενος αναλογου i3 για gaming.Τα πρωτα 2 χρονια οι διαφορες ηταν μικρες υπερ του i3 κι υστερα μεγαλυτερες υπερ του fx.Απο 1 σημειο και μετα ακομα και ο 6300 ετρεχε καλυτερα απο τους i3 διοτι τα παιχνιδια ετρεχαν σε πανω απο 4 threads.Για τον λογο αυτο μπορουσες να συνοδευεις τους fx με συνεχως δυνατοτερες gpus (χωρις ομως ποτε να ειναι high end των 400+ ευρω).Επαναλαμβανω οτι αν το 2013 εβαζα την 290χ στον 8320 τοτε το bottleneck 8α πηγαινε συννεφο,το 2017 ομως το gpu usage ηταν 90%.Το 2019 η rx 570 εχει 100% usage,τρεξε ομως το fortnite με i3 του 2013 και το stuttering παει συννεφο.Σε κα8ε περιπτωση αν ειχες τα λεφτα προφανως κι ο i5 ηταν καλυτερη επιλογη ειδικα σε παλαιοτερους dx11 τιτλους.Αλλα οταν μιλαμε για builds των 700 ευρω το 2013,ηταν προφανως καλυτερο να αγορασεις εναν 8320 και μια 760 αντι για i5 και 750ti.Αλλο build συμφερει στα 700 ευρω,αλλο στα 1000 κι αλλο στα 1300...
    Στο παραπάνω sum up αποτελεσμάτων που έχω ανεβάσει, ο i3-2100 vs fx 8350 είναι 14-13 υπέρ του 2100. Και αυτό εν έτει 2019. Πόσο μάλλον όλα τα προηγούμενα χρόνια. Οπότε φαντάσου τι depreciation curve είχε ο fx 8350 στα νεώτερα χρόνια του και εσύ μου μιλάς για FX! Δε λέω ότι ο 2100 είναι καλύτερος φυσικά. Όπως δεν έλεγα ότι είναι καλύτερος ο 7600Κ έναντι του 1600. Απλά το γίνεται με τα game engines λέω.

    Τα πράγματα είναι απλά. Όταν βγήκαν οι Vishera FX και δη ο fx8350, είχε 20$ διαφορά με τον ήδη επί διετίας υπάρχων 2500Κ. Αυτό μόνο και τίποτα άλλο. Ούτε μνήμες ούτε μητρικές ούτε ψύκτρες ούτε άλλα μαγικά. Όποιος πήρε FX ψώνισε από σβέρκο, απλά. Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να υποστηρίξουμε την ομάδα μας.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #540
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Πήγες από τον 8350 στον ξεκλείδωτο 8320 + overclock
    Μα δεν προτεινα ποτε σε κανεναν τον 8350,ισα-ισα που τον ελεγα υπερτιμημενο απο τοτε που πρωτοβγηκε.Παντα για τον 8320 μιλαω που ως ξεκλειδωτος επιανε τα 4ghz του 8350 για πλακα,με undervolt ακομα και σε μητρικες της πλακας με εργοστασιακη ψυχτρα.Ο 2500κ ομως για να παει στα 4,3ghz η8ελε παπαδες σε μητρικη,μνημες,ψυχτρα.
    Επιπροσθέτως για να ενισχύσεις την άποψη σου για το τι γίνεται σε σχέση με τις κονσόλες, βάζεις βήματα αναβάθμισης, που δεν είναι αναγκαία.
    Αναγκαια δεν ειναι αλλα η pcmr (συμπεριλαμβανομενου ακομα κι εσενα) τα εκανε και 8α κανει κι αλλα εντος του κυκλου ζωης του ps5,εδω ημαστε και 8α δουμε.
    Το τι έκανε ο κάθε ένας, αν πήρε 5 επεξεργαστές στο ενδιάμεσο, κλπ, δεν ενδιαφέρει το παρόν argument.
    Ναι αλλα δεν εχεις κατασταλαξει στο τι 8α συγκρινεις.Την προσωπικη εμπειρια του κα8'ενος η τι εκανε η πλειοψηφια της pcmr.Οχι οτι σε συμφερει κα8ε φορα και απο πανω να κατηγορεις εμενα για goalpost shifting.
    Λέμε τι μπορεί να κάνει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, που ήταν ορόσημο και υπήρχε 2 χρόνια πριν τις κονσόλες.
    Μονο που ξεχνατε οτι αφορα την εξαιρεση κι οχι τον κανονα.Ειδαμε τι εγινε με το ps3 και 8α δουμε τι 8α γινει και με το ps5.
    Ένας επεξεργαστής που παίζει στα 63W, όπως σου έδειξα, για 4.3Gghz, δε θέλει κανένα ιδιαίτερο hardware. Tα εξτρά που θέλει να βάλει ο καθένας, είναι εξτρά και δεν είναι απαραίτητα. Ακόμα και αυτά όμως, δε πάνε χαμένα. Η ψύκτρα που είχα πάρει τότε, μπήκε και σε άλλα συστήματα και θα ξαναμπεί σε άλλα τόσα, μιας και υπάρχουν kits προσαρμογής (η Noctua τα στέλνει τσάμπα )
    Εχω υπερχρονισει δεκαδες sandybridge και ξερω πολυ καλα τι γινεται με μητρικες των 115 ευρω,1600-αρες μνημες,εργοστασιακες ψυχτρες και σοβαρο overclocking @ 4,3ghz.Παντως αμα ηταν και noctua η ψυχτρα σου τοτε καλα ειπα οτι μου ηρ8ε τσαμπα το ryzen build.
    Με 20 ευρώ διαφορά στον 8350, 0 ευρώ στις μνήμες και 0 ευρώ στη μητρική ίδιου βεληνεκούς, η διαφορά είναι στα 20 ευρώ, με συντριπτικά καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη κατανάλωση. Τα 165 ευρώ είναι δικά σου μαθηματικά όπως είπαμε και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Πλήρωσες αυτό που πλήρωσες και πήρες αυτό που πλήρωσες. Άμα βάλουμε και εδώ cost/frame η σύγκριση δε συμφέρει....
    Μα δεν μιλησα ποτε για τον 8350,αλλα για τον 8320 στην συχνοτητα του 8350.Επισης μιλας για μητρικη και μνημες που χρειαζεται ο 2500κ για τα 4,3ghz αλλα οχι ο 8320 για 4ghz αρα παραμενει προσ8ετο το κοστος.Οσον αφορα τα μα8ηματικα λοιπον εγω εδωσα 140 για cpu+cooler,85 για μητρικη και 70 για ram,συνολο 295.Εσυ εδωσες 210 για cpu,150 για μητρικη και 100 για ram συνολο 465.Δηλαδη η διαφορα ειναι 170 ευρω κι αν προσ8εσεις και το κοστος της noctua ψυχτρας εχεις προφανως ηδη ξεπερασει τα 200 και εισαι πλεον πολυ κοντα στα 245 που εδωσα για r7 1700+b350 mobo+16gb ddr4@3ghz.Επιμενεις ακομα οτι σε συμφερει η συγκριση cost/frame?
    Αν έχει καλλιεργηθεί η νοοτροπία, DX11 = κακό game, τότε γκολ από τα αποδυτήρια, έχουν φάει όσοι το πιστεύουν αυτό.
    Το gameplay μπορει να τα σπαει απο την στιγμη ομως που ειναι cpu heavy,η dx11 game engine εν ετει 2019 δεν ειναι απλα κακη αλλα κακιστη επιλογη = γκολ απο τα αποδυτηρια.Ετσι ειναι αμα δεν τρεχει οσο καλα 8α μπορουσε στις κονσολες που εχουν τη μεριδα του λεοντος απο τα ρεκορ πωλησεων.Η 8α μας πεις οτι αν ηταν σε dx12 εκδοση της ue4 δεν 8α πουλαγε το game?
    Επειδή ξεχνάς ότι έχουμε να κάνουμε με PC, υπήρχαν και τότε settings. Μετροιασμός του draw distance χρειαζόταν και το παιχνίδι έτρεχε καλύτερα από οποιαδήποτε κονσόλα. Από εκεί και πέρα, ότι πληρώσεις παίρνεις.
    Ε οχι κι οτι πληρωσεις παιρνεις.Μηπως δεν 8υμασαι καλα ποσο κοστιζε το 2006 1 pc με nvidia 8800 gts (550 ευρω) και τον E6600 (380)?Εφτανε στα 1500 ευρω και λυπαμαι αλλα δεν ετρεχε και πολυ καλυτερα απο το playstation 3 των 500.Μαλιστα υπηρχαν παιχνιδια του 2009+ που ετρεχαν χειροτερα.
    Οι dual με τους quad, στις ίδιες μητρικές έπαιζαν. Μη κυνηγάμε την ουρά μας πάλι.
    Εκτος κι αν ως γνησιος pcmr ειχες επενδυσει ηδη 1 χρονο νωριτερα σε athlon 64 x2 οποτε την εκατσες την βαρκα και στην μητρικη εκτος απο cpu και gpu,αν παντα η8ελες να παιζεις αισ8ητα καλυτερα απο ps3.
    Εγώ σου έδωσα links για το τι ίσχυε από τιμές. Τώρα εσύ πάλι μου λες, μα εγώ βρήκα... και τότε εκείνο έκανε....και μου εισάγεις και μεταχειρισμένα στη μέση.
    Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις links απο τις ελληνικες τιμες του 1991.Ομως 8υμαμαι οτι ενω στις αρχες του 1990 πουλουσαν καινουργια την amiga 500 για 150.000 δραχμες (υπο8ετω οτι ηταν προσφορα για να ξεστοκαρουν επειδη ειχαν τραγικες πωλησεις εδω) 1,5 χρονο μετα μονο μεταχειρισμενες εβρισκες με αυτα τα λεφτα.Ακουγεται γελοιο,αλλα λογω πλη8ωρισμου της δραχμης δεν ηταν ασυνη8ιστο φαινομενο να εχεις αγορασει κατι σε προσφορα και να το πουλας 2 χρονια μετα μεταχειρισμενο στην ιδια τιμη.Παντως τον ιδιο καιρο (Σεπτεμβριος 1991) το mega drive πουλιοταν 80.000 δραχμες καινουργιο και 50.000 μεταχειρισμενο.Αν εψαχνες οπως εγω,εβρισκες την πρωτη εκδοση που δεν ειχε μαζι το sonic (οπως οι αλλες) για 40.000 δραχμες.Επαναλαμβανω οτι σε κα8ε περιπτωση μετα την 1η γενια παιχνιδιων (1989-1991) οι cross platform AAA τιτλοι στο mega drive εφταναν στο επιπεδο της πολυ ακριβοτερης amiga 1200 (250.000 δραχμες το 1992).Αν δεν εμπιστευεσαι τις τιμες που δινω ρωτα και καμια παλια καραβανα για αυτες,οπως και για το γεγονος οτι λογω απαγορευτικου κοστους η αγοραπωλησια μεταχειρισμενων εδινε και επαιρνε τοτε.
    Τώρα τι προσπαθείς, να δικαιολογήσεις τιμές cartridges έναντι δισκετών και μου βάζεις τιμές ενοικίασης έναντι τιμών απόκτησης; Η ανάγκη της ενοικίασης συνειδητοποιείς πότε ξεκίνησε; Όταν έφτασε το gaming, στο δυσπρόσιτο κόστος των κονσολών. Άκουσες ποτέ να "νοικιάσει" κάποιος παιχνίδια Amiga; Τόσο θράσος πια; Καμιά συνοχή σκέψης
    Δεν δικαιολογω την τιμη των cartridge,απλα δηλωνω οτι λογω ανταλλαγων,ενοικιασεων και μεταχειρισμενων υπηρχαν λυσεις.Σε αντι8εση με το τοτε κοστος κτησης του computer hardware που ηταν τοσο απαγορευτικο για τα <<φτωχαδακια που αναγκαζονται να πειρατεψουν>> (οπως εσυ πρωταναφερες) ωστε η αποκτηση του να ειναι πρακτικα ουτοπια.Τα περι 8ρασους και συνοχης σκεψης κρατα για τον εαυτο σου αφου τοσα 8υμασαι επιλεκτικα απο τις εποχες αυτες.Παντως ενδεικτικα να αναφερω οτι στις αρχες της δεκαετιας του '90 μια χαρα νοικιασες pc games στο εξωτερικο που δεν πηγαινε η πειρατια συννεφο οπως εδω.
    Ο καθένας με τις ικανότητες του. Άμα δε μπορεί ο καθένας να βάλει πέντε πράγματα στη σειρά, ας ασχοληθεί με κάτι άλλο.
    Δεν ξερω απο ποτε εχεις να πειρατεψεις συγχρονα online multiplayer pc games αλλα σε πληροφορω οτι οποιος το κανει πλεον casual σημαινει οτι δια8ετει αρκετες γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο ωστε να εχει και την οικονομικη ικανοτητα να αγορασει (εστω και σε προσφορα) τους εν λογω τιτλους,τουλαχιστον για προσωπικη χρηση.Παντως ακομα και τα cracks για τα single player games δεν εχουν καμια σχεση με την απλοτητα της δεκαετιας του '90,δυσκολια η οποια πολλαπλασιαζεται λογω της ασχετοσυνης που χαρακτηριζει τον μεσο πιτσιρικα pc gamer.Δεν ειμαστε 25 χρονια πισω που η πλειοψηφια αν δεν ηταν ηδη,τοτε γρηγορα γινοταν power user.Πλεον ξερουν δεκαπλασια για τα κινητα τους απ'οτι για τα gaming pc τους.
    Η θέση μου και ο διαχωρισμός των εχόντων με τους μη έχοντες, ήταν ξεκάθαρη.
    Ηταν και μαλιστα ως ενα βα8μο οπως σου εξηγησα ειναι συμφωνη και με την δικη μου.Η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν ισχυριζομαι οτι <<δε μιλάω pro piracy>>.
    Η τελευταία γενιά των κονσολών, θα έχει 7 ΧΡΟΝΙΑ ΖΩΗΣ και κάτι ψιλά όσο support πάρουν μετά. Το νοιώθεις;
    So what?Και το ps2 ειχε 6 χρονια και το ps3 ειχε 7.Η διαφορα ειναι οτι σε αντι8εση με το ps4 ειχαν πολυ δυνατοτερο hardware συγκριτικα με τα pc οταν πρωτοκυκλοφορησαν.Το ιδιο 8α γινει και με το ps5,γιατι επαναλαμβανω πως οτι εγινε με το ps4 και τον 2500κ ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας.Εκτος κι αν πιστευεις οτι 8600κ 8α σου ξανακρατησει ως το ps6.
    Προσωπικά ευχαριστώ το θεό, που είχαν μπόλικη Video Ram αυτή τη φορά, οπότε πήραμε καλούτσικα γραφικά και games που δικαιολογούσαν το να έχει κάποιος καλό PC hardware. Βοήθησε και η έλευση των καλύτερων panels. Εμένα προσωπικά, τα 60fps με ενδιαφέρουν και εκεί υστερούν οι κονσόλες, στα πολύπλοκα παιχνίδια.
    Κι εγω συμφωνω,γιατι αναγνωριζω οτι αν δεν υπηρχαν οι κονσολες να δωσουν εστω αυτο το basic hardware σε τιμη κοστους στην πλειοψηφια του plug n play only gaming κοινου,τοτε οι βασικες απαιτησεις σε hardware των ΑΑΑ τιτλων 8α ηταν ακομα χαμηλοτερες (αντι για υψηλοτερες οπως νομιζεις) με οτι χειροτερο αυτο συνεπαγεται για τις game engines.
    Με τόσα παραδείγματα που έχω δώσει (και θα δώσω κι'αλλα), για το απλό το playstation και το απλό το xbox, που πέφτουν και σε 720p <30fps σε κάτι φάσεις, μη μου το βάζετε σαν επιχείρημα να χαρείτε.
    Οταν μοναχα η gpu κανει οσο ολοκληρη η κονσολα και φτανει μετα να κοστιζει οσο 3 κονσολες μαζι τοτε λυπαμαι αλλα για μενα ειναι μια χαρα επιχειρημα.Δεν λεω τρελο vfm οι 470/570 αλλα ακομα και εκτος του cryptomining craze που ανεβασε τις τιμες στα υψη για τα 2,5 απο τα 3,5 χρονια που βγηκανε,οι κονσολες ειναι σε εντελως διαφορετικο επιπεδο vfm.
    Στο παραπάνω sum up αποτελεσμάτων που έχω ανεβάσει, ο i3-2100 vs fx 8350 είναι 14-13 υπέρ του 2100. Και αυτό εν έτει 2019.
    Αφου επιμενεις να συνεχιζεις να πιπιλας την καραμελα του <<140 ευρω cpu στις αρχες του 2013 με 1000+ ευρω gpu στα τελη του 2019>> 8α κατσω να στην αναλυσω.Και μαλιστα επειδη νιω8ω γενναιοδωρος 8α το κανω με τον i5 κι οχι τον i3.

    Εχουμε και λεμε 26 games (το shenmue 3 δεν 8α το ελεγα και παιχνιδι του 2019 ετσι?),εξ'αυτων ποσα ειναι εκεινα που ο stock 2500k βγαζει minimum 60 fps (εστω και με την 2080 ti) κι ο 8350 οχι?Ειναι 8 τιτλοι στους μισους απο τους οποιους ο 8350 βγαζει 55+ fps αρα δεν νομιζω οτι μιλαμε για <<τραγικη διαφορα>> οπως συνη8ιζεις να λες.Απομενουν μολις 4 τιτλοι (47 vs 69) remnant from ashes,(50 vs 70) gears 5,(46 vs 60) greedfall και (42 vs 62) the surge 2.Εν τελει μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα εν τελει να ζευγαρωσεις τον stock 2500k με την 2080ti,αν σκεφτεις οτι δεν βγαζει καν 60 fps minimum στους 18 απο τους 26 τιτλους (εκτος κι αν αγορασες 1000+ ευρω gpu για να εχεις dips under 60)...

    Επειδη εγω ομως δεν ειμαι παραλογος 8α εξετασω σε ποσους απο τους 26 τιτλους ο 8350 δεν βγαζει 55+ fps και παρουσιαζει οντως <<τραγικες διαφορες>> με τον 2500κ.Απαντηση στους μισους,απο τους οποιους δεν βγαζει εστω και το 75% των fps της 2080ti σε σχεση με τον stock 2500k μολις στους 7 (το dx12 mode του borderlands 3 εχει ηδη φτιαχτει).Φυσικα με τη εξαιρεση του gears 5 οι αλλοι 6 ειναι dx11 (remnant from ashes,the surge 2,sniper ghost warrior,fallen order,ghost recon breakpoint,chernobyl).Δηλαδη σε 7 τιτλους απο τους 26,αλλα επαναλαμβανω οτι προκειται για το 75% του συνδιασμου stock 2500κ+2080ti,προφανως αν δεν εισαι παραλογος και επιλεξεις μια 1060 η rx 580 8α μιλουσαμε για πολυ μικροτερη διαφορα.

    Τα πράγματα είναι απλά. Όταν βγήκε ο fx8350 είχε 20$ διαφορά με τον 2500Κ. Αυτό μόνο και τίποτα άλλο. Ούτε μνήμες ούτε μητρικές ούτε ψύκτρες ούτε άλλα μαγικά. Όποιος πήρε FX ψώνισε από σβέρκο, απλά. Τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες για να υποστηρίξουμε την ομάδα μας.
    Εγω δεν εχω ομαδα,και sandybridge αγορασα αλλα και fx.Αλιμονο σε οσους κρινουν χωρις να δια8ετουν προσωπικη εμπειρια και υποστηριζουν τυφλα την οποια ομαδα τους,σε σημειο που τα 200+ ευρω διαφορα τα βλεπουν 20$...

Σελ. 36 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας