Σελ. 144 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.146-2.160 από 2836
  1. #2146
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, το PCάκι που έφτιαξε ο netlag δεν υπήρχε πριν 2 χρόνια, δηλαδή 2 χρόνια αντί για PCάκι ο PC gamer που φτιάχνει κουτί έπαιζε το;;
    Σας έφτιαξα PCάκι του χιλιάρικου τέλος 2019. 2700Χ+2070super. Μη λέμε τα ίδια.

    Επίσης έχεις ένα κάρο μηχανήματα από εποχές PS4 καλύτερα Χ2 Χ3 Χ4 Χαπειρο, σε σχέση με τις Gen 8. Αυτά δε τα υπολογίζουμε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Όταν από την ίδια πλατφόρμα θα μπορέσεις να παίξεις το ίδιο παιχνίδι ταυτόχρονα με φίλο, αυτός από το λογαριασμό του και εσύ από το δικό σου, με ξεχωριστό progress, το συζητάμε πάλι.
    Αυτό σημαίνει sharing. Οχι το σταματάω να παίζω εγώ το Χ παιχνίδι για να παίξεις εσύ τώρα.
    Αφού μπορείς να πετύχεις 100% sharing στα πάντα (και να δημιουργείς υποχρεώσεις) ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.

    Εγώ από την άλλη, σαν ενήλικος, κοιτάω την πάρτη μου και το τι μπορώ να κάνω εγω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε links, στο Xbox μολις επεσε ακομα περισσοτερο (57ευρώ):
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/
    Ε αυτά είπα και παραπάνω.

    40 PC
    57 XBOX
    80 PS5 europe

    ΕΣΥ ο ίδιος λοιπόν που έχεις και PC και PS5, πάρε τηλέφωνο το φίλο σου το νικολάκι και πες του ρε μλκ, έλα να πάρουμε σε παρακαλώ το Dead Space μισό μισό, 40-40, γιατί ΘΕΛΩ να το παίξω στο PS5 και όχι στο PC που θα δώσω τα ίδια λεφτά και θα παίξω καλύτερη έκδοση με την 6700 μου.

    Γιατί αυτό μου λέτε. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #2147
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιουνου του χαρίζανε γαιδαρο και τον κοίταγε στα δοντια....
    Ωραιος ο τσαμπα γαϊδαρος αλλα δεν 8α τον κοστολογισω 8Κ$ οταν δεν αξιζει ουτε το 1/10.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Vermintide που πήρες από Steam δε σε χάλασε όμως,ε;
    Μου αρεσε το game και το αγορασα χωρις να περιμενω 6 χρονια για να μου το δωσει το steam (που συνη8ως δινει 1 τσαμπα non AAA το χρονο) η εστω 3 χρονια για να μου δωσει κατι αντιστοιχο η epic.Ασε που στη κονσολα το αγοραζες στη μιση τιμη με sharing απο την 1η μερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω ότι πάντα κάτι φταίει, προφανώς η έκδοση του polaris στην κονσόλα φταίει, ΑΦΟΥ είναι παρέα με τον Jaguar. Polaris PC > Polaris Gen 8, γιατί το PC έχει δυνατότερα υποσυστήματα. Όταν μιλάω εναντίον των κονσολών, για αυτά μιλάω.
    Οπως οι 760 και 7870 του pc ηταν χειροτερες απο την underclocked 7870 του ps4?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΣΥ να τα βλέπεις αυτά, που μας λες πόση RAM μένει ελεύθερη από τα 8 και πως το PC θέλει 152GB για αυτό που η κονσόλα θέλει μόνο 3. Πάρε 0fps τώρα και μόκο! Και θα ακολουθήσουν κι'αλλα 0fps όπως καταλαβαίνεις...Είναι ήδη κάμποσα.
    Μα εσυ δεν εκανες μοκο οταν οι 760 και 7870 ετρεχαν απο το 2016 ολα τα ΑΑΑ χειροτερα απο ps4 αλλα αρχιζες το theorycrafting περι ελλειψης vram γιατι και καλα οι κονσολες ετρεχαν το ιδιο game με 2gb ram που στο pc η8ελε μοναχο του 8.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον τζονσον απάντησα που έλεγε πως θα πάρει πίσω τα λεφτά για τα παιχνίδια. Εγώ δεν πουλάω τίποτα.
    Αρα σου ερχεται στα 280 κι οχι 180 η 6600.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποίο τροφοδοτικό έχει τρία χρόνια εγγύηση, ενώ η κονσόλα ολόκληρη ένα! Που άμα σου χαλάσει το ρημάδι το πετάς και βάζεις άλλο με 50 ευρώ. Ενώ στην κονσόλα τι κάνεις; Την πετάς όλη; Την πας για service και σου παίρνουν πόσο;
    Το οποιο τροφοδοτικο της συγκεκριμενης κατηγοριες καιγεται 100 φορες συχνοτερα απο το platinum των κονσολων,κι οταν σου καει παιζει να παρει και καποιο ακριβοτερο εξαρτημα μαζι του σε αντι8εση με τις κονσολες,η αλλαγη τροφοδοτικου στις οποιες μπορει να φτασει και τα διπλα αλλα αν σκεφτεις οτι πληρωνεις για platinum και παλι φ8ηνα σου ερχεται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η ποιότητα η ίδια είναι....
    Ναι δηλαδη καλυτερη απο το 85% των steam users.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι 825GB που μένουν free 667GB.
    Και παλι δεν συγκρινεται με hdd η ακομα και με non nvme ssds.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο PC μπορώ να έχω όσο storage θέλω και να είναι Hot. Ακόμα και σκληρό. Δες πως τρέχει το Forspoken από σκληρό δίσκο.
    Οπως και στο ps μπορεις να εχεις οσο hot storage 8ες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μιλήσει για κακή gaming εμπειρία; Nope! Για κάν'το αυτό στις κονσόλες να δω κάτι.
    Μονο που το pc το πληρωσες χ3 σε σχεση με την κονσολα και δυστυχως δεν πηρες χ3 επιδοσεις,οχι σε next gen AAA games τουλαχιστον που οι κονσολες τα τρεχουν ηδη good enough.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτά είναι με πράγματι 8/16 που είναι στο PC, όχι με 7/14 που είναι στις κονσόλες.
    Οκ κατ'αρχας ο 4700s τρεχει σε 3,6ghz clock ενω το ps5 σε 3,5ghz σιγα τη διαφορα,στο single thread ειναι φαινεται μεγαλυτερη αλλα αυτο το 12% (4ghz vs 3,5ghz) δεν ειναι all core boost.Μην συγκρινεις τοσο απολυτα το gaming performance της κονσολας με cpu tests για pc,για τα οποια προφανως και δεν ειναι optimized.Yστερα παρουσιαζεις το γεγονος οτι η κονσολα σου αφηνει 7c/14t για games ξεχνοντας οτι στο pc με social game store networks,λειτουργικο,background tasks και φυσικα το ιδιο το game,το cpu usage μπορει να ειναι ακομα χειροτερο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Long story short, δεν έχει καμία σχέση, ούτε σε γραφικά (vs performance mode) ούτε σε frame rate (vs quality mode). Οπότε ναι, ένας επεξεργαστής με αρχιτεκτονική 10ετίας και όχι 12ετίας που είναι o Sandy, θα τα πήγαινε ακόμα καλύτερα. Αυτά σαν proof of concept πιο πολύ
    Οκ κατ'αρχας ο 12400f δεν ειναι δεκαετιας αλλα 1 ετους,κι αν παμε 10 χρονια πισω ακομα και του ICP του ivybrdge δεν 8α ηταν αρκετο για να τρεξει σωστα την unoptimized genome engine που ειναι πλεον αρχαια,ειδικα με μοναχα 4 cores.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερο παράδειγμα, περί cpu. Guardians of the Galaxy. Δες digital foundry.@9:41. Έχει framedrops@40s, στο performance mode, που είναι 1080p και πολύ πολύ κομμένο.
    Ομοιως τα εχω ξαναπει για την δεκαετιας unreal 4 engine.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε μη τα βλέπετε τα πράγματα έτσι στεγνά. Έχω τόσο επεξεργαστή, τόσο gpu. Τα αποτελέσματα σας τα δείχνω κάθε τρεις και λίγο και θα συνεχίσω....
    Σε 1-2 χρονια 8α εχουν κυκλοφορησει αρκετα unreal 5 games για να δουμε πως 8α τρεχουν οι κονσολες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού μπορείς να πετύχεις 100% sharing στα πάντα (και να δημιουργείς υποχρεώσεις) ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.
    Αυτο δεν καταλαβαινεις το sharing στις κονσολες σε αντι8εση με το pc δεν δημιουργει καμια υποχρεωση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΣΥ ο ίδιος λοιπόν που έχεις και PC και PS5, πάρε τηλέφωνο το φίλο σου το νικολάκι και πες του ρε μλκ, έλα να πάρουμε σε παρακαλώ το Dead Space μισό μισό, 40-40, γιατί ΘΕΛΩ να το παίξω στο PS5 και όχι στο PC που θα δώσω τα ίδια λεφτά και θα παίξω καλύτερη έκδοση με την 6700 μου.
    Η μπορεις απλα να το αγορασεις και υστερα να το πουλησεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτό μου λέτε. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο.
    Δεν βλεπουμε ολοι το sharing,ανταλλαγη η αγοραπωλησια μεταχειρισμενων games σαν ζητιανια οπως εσυ τι να κανουμε?

  3. #2148
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Δεν βαρεθήκατε να παίζετε με 30fps; Ειδικά όταν ένα αρχαιο midrange cpu 12 ετών προσφέρει άνετα 60fps σε σύγχρονους τίτλους; Και κοστίζει 15 ευρώ στα μεταχειρισμένα!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #2149
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Αυτή τη δεδομένη στιγμή όντας ένας από τους πιο χαμηλομπατζετάκηδες βιντεοπαίχτες, διαλέγω να παίζω πισί, τι άλλο να λέμε τώρα, αυτό από μόνο του δείχνει τι συμφέρει.

    Αυτή τη στιγμή έχω σε εξέλιξη red dead redemption 2 που το τσίμπησα για λιγότερο από 20άρικο από στιμ, άσχετα αν το άφησα για κάποιους μήνες, και βρίσκεται εγκατεστημένο σε πισί με core i7 2600 και rx 480 και μου βγάζει κάπου 50 fps σε 1920χ1200. Μιλάμε για σύστημα που η τελευταία αναβάθμιση που πήρε ήταν το 2016 η rx 480.

    Πριν από 8 χρόνια όταν έπαιζα ακόμα 3ds έδινα 50 ευρώ για να πάρω το mario and luigi dream team. Και αναρωτιέμαι τώρα τι έκανα τότε;

  5. #2150
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βαρεθήκατε να παίζετε με 30fps; Ειδικά όταν ένα αρχαιο midrange cpu 12 ετών προσφέρει άνετα 60fps σε σύγχρονους τίτλους; Και κοστίζει 15 ευρώ στα μεταχειρισμένα!
    Λυπαμαι αλλα αν νομιζεις οτι ενας quad core sandybridge τρεχει χωρις stuttering αρκετα non cross gen AAA games κανεις λα8ος.Γι'αυτο λεω οτι ειναι αλλo τα ομαλα 60 fps της κονσολας απο τα αναρχα του pc.Για τα 30 fps που βαζουν σε games που η κονσολα μπορουσε να βγαλει 60 με χαμηλοτερα settings 8α συμφωνησω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή έχω σε εξέλιξη red dead redemption 2 που το τσίμπησα για λιγότερο από 20άρικο από στιμ, άσχετα αν το άφησα για κάποιους μήνες, και βρίσκεται εγκατεστημένο σε πισί με core i7 2600 και rx 480 και μου βγάζει κάπου 50 fps σε 1920χ1200. Μιλάμε για σύστημα που η τελευταία αναβάθμιση που πήρε ήταν το 2016 η rx 480.
    Κι εχεις πληρωσει αυτο pc οσο ps3+ps4+ps5 μαζι.

  6. #2151
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εχεις πληρωσει αυτο pc οσο ps3+ps4+ps5 μαζι.
    ps3+ps4+ps5 = 600+400+500+φόροι καμιά 100αριά έκαστο = 1800€

    core i7 2600 + rx 480 + ddr3 16gb + asus p8z68 dlx = 280 + 290 + 100 + 230 = 900€

    Και επειδή το πισί κάνει και άλλες δουλειές 900/5 = 180€ δηλαδή πάμφθηνο

  7. #2152
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το ps3 ειχε 500,οι software φοροι που αναφερεις πιστευω οτι υπαγονται στο pc κι οχι στις κονσολες,τα 16gb οταν βγηκε ο 2600 κοστιζαν 200 και δεν εχεις βαλει μεσα κοστος τροφοδοτικου,σκληρου δισκου,κουτιου και ssd.Αλλα το κυριοτερο ξεχασες να βαλεις στην εξισωση το pc απο το 2006 του ps3 ως το 2011 του 2600,οπως και το pc με το οποιοι 8α την βγαλεις ωσπου να βγει το ps6 γιατι ηδη το hardware σε απαιτητικους τιτλους εχει μεινει πολυ πισω απο το ps5.Α και μην ξεχασουμε και το κοστος των περιφερειακων βλεπεις με τις κονσολες το χειριστηριο ειναι εντος της τιμης.Κατα τ'αλλα ναι παμφ8ηνο το pc τι να σου πω.

  8. #2153
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ps3 ειχε 500,οι software φοροι που αναφερεις πιστευω οτι υπαγονται στο pc κι οχι στις κονσολες,τα 16gb οταν βγηκε ο 2600 κοστιζαν 200 και δεν εχεις βαλει μεσα κοστος τροφοδοτικου,σκληρου δισκου,κουτιου και ssd.Αλλα το κυριοτερο ξεχασες να βαλεις στην εξισωση το pc απο το 2006 του ps3 ως το 2011 του 2600,οπως και το pc με το οποιοι 8α την βγαλεις ωσπου να βγει το ps6 γιατι ηδη το hardware σε απαιτητικους τιτλους εχει μεινει πολυ πισω απο το ps5.Α και μην ξεχασουμε και το κοστος των περιφερειακων βλεπεις με τις κονσολες το χειριστηριο ειναι εντος της τιμης.Κατα τ'αλλα ναι παμφ8ηνο το pc τι να σου πω.
    Διαβαζω εδω και μερες αυτα που γραφεις και προσπαθω να μην απαντησω αλλα δεν αντεχω ειλικρινα.
    Το hardware του pc εχει μεινει πισω σε ποιους ακριβως τιτλους σε σχεση με το ps5?
    Προσπαθεις να μας πεισεις οτι η οποιαδηποτε κονσολα ειναι καλυτερη απο το pc αλλα ειλικρινα αυτο δεν μπορει να αποδειχθει για κανενα λογο.
    Η κονσολα ειναι σιγουρα πιο φτηνη για casual gaming αλλα σε competitive gaming δεν υπαρχει καμια συγκριση.
    Επισης οπως λες οτι λειπουν τιτλοι απο τα pc το ιδιο ισχυει και για τις κονσολες που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να αποκτησει τιτλους με κατι εκατομυρια συνδρομητες καθε μηνα.
    Το ps6 ειναι ονειρο απατηλο αυτη την στιγμη αν και οταν βγει θα δουμε αν μπορει να κοντραρει στα ισια την 4090 οπως λες που δεν υπαρχει περιπτωση σε κανενα ονειρο να γινει αυτο.
    Δεν συνεχιζω αλλο το σεντονι....

  9. #2154
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν ξερω ποσα συγχρονα ΑΑΑ games παιζεις αλλα δεν χρειαζεται καμια αποδειξη οτι ο sandybridge 2600 και η polaris 480 του dslsub εχουν μεινει πισω σε σχεση με το xbox-x και το ps5,και 8α συνεχισουν να μενουν ακομα πιο πισω που σημαινει οτι το εν λογω pc χρειαζεται ολικη αναβα8μιση πολυ πριν βγει το ps6.Οποτε do the math σχετικα με το και καλα φτηνοτερο pc που ενω κοστισε οσο τα ps3+ps4+ps5 ουσιαστικα δεν υπηρχε καν πριν το 2011,στα παραπανω εξαρτηματα που λειπουν απο το κοστολογιο πρεπει να προστε8ει και η αρχικη gpu του 2011 και τρεχει ηδη χειροτερα απο τις κονσολες απο το 2020.Κι αν κρινω απο την ps5 gpu του 2020 που ηταν αναλογη μιας titan xp του 2017 (η οποια λογω RT μενει ολο και πιο πισω btw),η ps6 gpu του 2027 8α ειναι καλυτερη της 4090 του 2022 και αναλογη της ναυαρχιδας gpu του 2024.

  10. #2155
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Συνεχιζεις και απαντας επιλεκτικα με λαθος συγκρισεις.
    Αλλα παμε παλι μηπως και βγει καμια ακρη ακομα και το hardware οπως λες του dslsub να εχει μεινει πισω σε σχεση με το ps5 εχει ενα βασικο που δεν μπορεις να το εχεις με καμια κονσολα και αυτο λεγεται upgrade.
    Στο δευτερο σκελος περι ps6 δεν υπαρχει τιποτα που να το αποδεικνυει αυτο που λες γιατι μιλας για μια κονσολα που θα βγει το 2027 και οποιος φοραει 4090 αυτη την στιγμη εχει τετοιο hardware που ειναι ετη φωτος μπροστα σε σχεση με την οποιαδηποτε κονσολα.
    Οποτε θες μπορουμε να κανουμε συγκριτικο με το δικο μου pc.

  11. #2156
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζεις και απαντας επιλεκτικα με λαθος συγκρισεις.
    Αυτό ήθελα να το πω και εγώ, διαλέγει συγκεκριμένα στοιχεία, αμελεί κάποια άλλα και με βάση τις συγκεκριμένες επιλογές του, κατασκευάζει σενάρια ανωτερότητας των κονσολών.
    Να βάλω μέσα κουτί, τροφοδοτικό, ssd κτλ. Αφού αυτά τα εξαρτήματα τα έχω μετακινήσει τουλάχιστον 100 φορές μεταξύ άλλων μηχανημάτων που κατά καιρούς έχω φτιάξει. Έχει γίνει διαμοιρασμός. Τους ssd μέχρι και για εξωτερικούς δίσκους για φωτογραφίες τους είχα. Έχω φτιάξει και desktop χαμηλής κατανάλωσης με apu a10-7860k με ενσωματωμένα γραφικά για browsing και κανένα κειμενογράφο. Καμία σχέση με το gaming. Πρέπει να προσθέσω και αυτά τα έξοδα για του βγει του Τανκ ότι οι κονσόλες συμφέρουν; Δεν βγάζει νόημα.

    Τα σενάρια του Τανκ δεν εξυπηρετούν σε κάτι διότι πχ εγώ κάνω παράθεση εμπειριών και λέω ότι αν υπάρχει μία βάση υπολογιστή ούτως ή άλλως τότε με μικρές αναβαθμίσεις κρατιέται κάποιος επίκαιρος και παίζει παιχνίδια χωρίς να τα χρυσοπληρώνει στις κονσόλες. Δεν το κάνω ανταγωνιστικά άλλα σαν παράθεση ατομικής εμπειρίας. Μου είναι αδύνατον να σκάσω 700€ με τη μία και να πάρω ps5 και τα απαραίτητα accesories. Και επίσης να μετακινούμαι πέρα δώθε από το γραφείο στο σαλόνι και πίσω.

  12. #2157
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Το PS5 με την Titan X Pascal συγκρίνεται, και φυσικά είναι πιο αργό. Για RT και μόνο που το αναφέρεις είναι αστείο, μιας και τότε δεν υπήρχε.

    Η Titan X Pascal λοιπόν βγήκε στις 2 Αυγούστου του 2016, με 11TFs.
    Το PS5 βγήκε 12 Νοεμβριου του 2020, με 10.3TFs. 1563 μερες, δηλαδή 4 χρόνια και 3 μήνες αργοτερα δηλαδη.

    η 4090 βγηκε 12 Οκτωβρίου του 2022 με 82,5TFs.

    Αν προσθέσουμε στο release date της 4090, αυτη τη χρονική διαφορά μας κάνει 22 Ιανουαρίου του 2027. Το 2027 δεν είπες οτι θα βγει το PS6;

    Μην λες χοντράδες για ναυαρχίδα GPU του 2014. Εκεί λένε για 150TFs. Μην λες μεγάλες κουβέντες!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #2158
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος ο τσαμπα γαϊδαρος αλλα δεν 8α τον κοστολογισω 8Κ$ οταν δεν αξιζει ουτε το 1/10.
    Έχουν δοθεί τα λινκς που έκαναν το sum up. Κάνε δικό σου άμα δε σου αρέσει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως οι 760 και 7870 του pc ηταν χειροτερες απο την underclocked 7870 του ps4?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα εσυ δεν εκανες μοκο οταν οι 760 και 7870 ετρεχαν απο το 2016 ολα τα ΑΑΑ χειροτερα απο ps4 αλλα αρχιζες το theorycrafting περι ελλειψης vram γιατι και καλα οι κονσολες ετρεχαν το ιδιο game με 2gb ram που στο pc η8ελε μοναχο του 8.
    Καμία σχέση η σύγκριση του Jaguar που ήταν ΒΑΣΙΚΟ κομμάτι της κονσόλας και έδωσε το μαγικό 30fps baseline, με μία κάρτα γραφικών που....αλλάζει.

    BTW η 7870 βγήκε Q1/2012. Το PS4 βγήκε Q4/2013, δηλαδή σχεδόν δυο χρόνια μετά. Μέχρι το 2016, ουου τα έβγαλε τα λεφτά της. Το ίδιο και η 760.

    Για τη RAM τα έχουμε πει. Κόπωση. Πάρε 0 fps τώρα στα σύγχρονα παιχνίδια και 30fps baseline για όλη την Gen8 και τα ξαναλέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα σου ερχεται στα 280 κι οχι 180 η 6600.
    Τα 100 ευρώ είναι το κόστος των παιχνιδιών που δίνει η 6600 ρε φίλε, έλεος. Απο κλειδάδικα. Γιατί απο steam/epic είναι 120. Κέρδος είναι επειδή ΔΕ θα τα πληρώσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο τροφοδοτικο της συγκεκριμενης κατηγοριες καιγεται 100 φορες συχνοτερα απο το platinum των κονσολων,κι οταν σου καει παιζει να παρει και καποιο ακριβοτερο εξαρτημα μαζι του σε αντι8εση με τις κονσολες,η αλλαγη τροφοδοτικου στις οποιες μπορει να φτασει και τα διπλα αλλα αν σκεφτεις οτι πληρωνεις για platinum και παλι φ8ηνα σου ερχεται.
    Τρια χρόνια εγγύηση vs ενα. Τα υπόλοιπα είναι νούμερα από τον αιθέρα δικά σου, ως συνήθως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι δηλαδη καλυτερη απο το 85% των steam users.
    Το steam είχε 1δις χρήστες μέχρι πριν από δυο χρόνια. Τώρα πόσο δε ξέρω. 7.24% έχουν μόνο οι 3060ti/3070/3080. Δηλαδή 72,400,400 χρήστες μόνο από 30ΧΧ έχουν καλύτερο hardware από τα 40εκ SeriesX και PS5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως και στο ps μπορεις να εχεις οσο hot storage 8ες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και παλι δεν συγκρινεται με hdd η ακομα και με non nvme ssds.
    Σωστά, αλλά το cost per GB στο PC, το ρυθμίζεις εσύ όπως θες. Δεν έχεις δηλαδή μόνο μια επιλογή. Και δε χρειάζονται όλα τα games grade 1 speeds. Και επίσης όταν λέμε για το PS5, μας λες ε τότε πάρτε XBOX.

    Ε ναι, πάρε XBOX και βάλε storage, λέμε. +580euro

    https://www.skroutz.gr/s/34243894/Se...eries-X-S.html

    Γιατί στις συγκρίσεις σου, παίρνεις έναν μεγεθυντικό φακό και συγκρίνεις ΜΟΝΟ την φωτεινή κουκκίδα στο κέντρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο που το pc το πληρωσες χ3 σε σχεση με την κονσολα και δυστυχως δεν πηρες χ3 επιδοσεις,οχι σε next gen AAA games τουλαχιστον που οι κονσολες τα τρεχουν ηδη good enough.
    Με τα δικά σου μαθηματικά μπορεί. Σην πραγματικότητα ούτε καν. Αυτό που έτσουξε ήταν η κάρτα, καθώς όντως ήταν 100 ευρώ παραπάνω από ότι έπρεπε, αλλά στα 550, σε σχέση με τα 750 που είχε το PS5 τότε, ήταν ευκαιρία. Και σας έδειξα παραπάνω τις διαφορές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yστερα παρουσιαζεις το γεγονος οτι η κονσολα σου αφηνει 7c/14t για games ξεχνοντας οτι στο pc με social game store networks,λειτουργικο,background tasks και φυσικα το ιδιο το game,το cpu usage μπορει να ειναι ακομα χειροτερο.
    Τα παραπάνω runs που έδειξα, σε Guardians of the Galaxy και ElexII, το ένα τρέχει από epic και το άλλο από steam. Σε quad core cpus του 1821. Άμα έτρωγαν τόσο τα stores, δε θα έτρεχαν τόσο καλά. Σοβάρα έχεις steam/epic; Τα έχεις αφήσει σε idle να δεις που είναι το cpu usage;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοιως τα εχω ξαναπει για την δεκαετιας unreal 4 engine.
    Η οποία 10 χρόνια βγάζει εξαίσια games. Στο PC. Ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ κατ'αρχας ο 12400f δεν ειναι δεκαετιας αλλα 1 ετους,κι αν παμε 10 χρονια πισω ακομα και του ICP του ivybrdge δεν 8α ηταν αρκετο για να τρεξει σωστα την unoptimized genome engine που ειναι πλεον αρχαια,ειδικα με μοναχα 4 cores.
    Τον 12400f απλά τον ανέφερα, καθότι ανήκει στα μηχανήματα που χρησιμοποιώ και τεστάρω. Και ναι στα 160 ευρώ που τον πήρα, είναι ένα βασικό κομμάτι του PC, που θα συνοδεύσει επόμενο hardware για πολλά χρόνια, πολύ καλύτερο από ότι έχουν οι Gen9 κονσόλες.

    Δεν χρειάζεται καν κάτι τέτοιο για cpu parity. Η επιλογή του netlag ήταν spot on.

    Εγώ αναφέρω παλαιότερα μηχανήματα, απλώς για να δείξω το insult to injury factor. Θα το δούμε καλύτερα στο μέλλον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν καταλαβαινεις το sharing στις κονσολες σε αντι8εση με το pc δεν δημιουργει καμια υποχρεωση.
    Πως δε δημιουργεί υποχρέωση. Από τη στιγμή που ζητάς συμμαχίες, δημιουργείς υποχρεώσεις σε τρίτους. Μήπως να μη χρησιμοποιείτε επιχειρήματα για 15 χρονα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 1-2 χρονια 8α εχουν κυκλοφορησει αρκετα unreal 5 games για να δουμε πως 8α τρεχουν οι κονσολες.
    Αυτό είναι το καλάθι που πρέπει να κρατάς.

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  1,26 MB 
ID: 245483


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζεις και απαντας επιλεκτικα με λαθος συγκρισεις.
    Αλλα παμε παλι μηπως και βγει καμια ακρη ακομα και το hardware οπως λες του dslsub να εχει μεινει πισω σε σχεση με το ps5 εχει ενα βασικο που δεν μπορεις να το εχεις με καμια κονσολα και αυτο λεγεται upgrade.
    Στο δευτερο σκελος περι ps6 δεν υπαρχει τιποτα που να το αποδεικνυει αυτο που λες γιατι μιλας για μια κονσολα που θα βγει το 2027 και οποιος φοραει 4090 αυτη την στιγμη εχει τετοιο hardware που ειναι ετη φωτος μπροστα σε σχεση με την οποιαδηποτε κονσολα.
    Οποτε θες μπορουμε να κανουμε συγκριτικο με το δικο μου pc.
    Το παλικάρι έχει δει αυτό το meme και έχει κολλήσει εκεί.

    Συνημμένο Αρχείο 245484

    Του λες ναι αλλά εγώ ανήκω εδώ.

    Συνημμένο Αρχείο 245485

    ΟΟΟΧΙ, σου λέει. Οι πιο πολλοί χρήστες είναι pc peasants (με δικά του νούμερα). Και άντε πες και είναι. Δε με νοιάζει του λες. Εγώ αντιπαρατίθεμαι με εσένα και κοιτάω τι κάνω εγώ. ΟΟΟΧΙ console is better.

    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #2159
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Ενταξει δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε ακρη οταν καποιος φοραει παρωπιδες αλλα ενταξει το προσπαθουμε δεν μπορεις να πεις....
    Θελω να δω ποια κονσολα μπορει να κατσει διπλα σε high end hardware τελευταιας γενιας βασει του δικου του σκεπτικου η θα μας πει παλι για ps6 που θα βγει το 2027
    Α επισης μη ξεχασω 30 fps is better....

  15. #2160
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να το πω και εγώ, διαλέγει συγκεκριμένα στοιχεία, αμελεί κάποια άλλα και με βάση τις συγκεκριμένες επιλογές του, κατασκευάζει σενάρια ανωτερότητας των κονσολών.
    Να βάλω μέσα κουτί, τροφοδοτικό, ssd κτλ. Αφού αυτά τα εξαρτήματα τα έχω μετακινήσει τουλάχιστον 100 φορές μεταξύ άλλων μηχανημάτων που κατά καιρούς έχω φτιάξει. Έχει γίνει διαμοιρασμός. Τους ssd μέχρι και για εξωτερικούς δίσκους για φωτογραφίες τους είχα. Έχω φτιάξει και desktop χαμηλής κατανάλωσης με apu a10-7860k με ενσωματωμένα γραφικά για browsing και κανένα κειμενογράφο. Καμία σχέση με το gaming. Πρέπει να προσθέσω και αυτά τα έξοδα για του βγει του Τανκ ότι οι κονσόλες συμφέρουν; Δεν βγάζει νόημα.

    Τα σενάρια του Τανκ δεν εξυπηρετούν σε κάτι διότι πχ εγώ κάνω παράθεση εμπειριών και λέω ότι αν υπάρχει μία βάση υπολογιστή ούτως ή άλλως τότε με μικρές αναβαθμίσεις κρατιέται κάποιος επίκαιρος και παίζει παιχνίδια χωρίς να τα χρυσοπληρώνει στις κονσόλες. Δεν το κάνω ανταγωνιστικά άλλα σαν παράθεση ατομικής εμπειρίας. Μου είναι αδύνατον να σκάσω 700€ με τη μία και να πάρω ps5 και τα απαραίτητα accesories. Και επίσης να μετακινούμαι πέρα δώθε από το γραφείο στο σαλόνι και πίσω.
    Δε καταλαβαίνει το παιδί από μεταφορά hardware από μηχάνημα σε μηχάνημα. Δε καταλαβαίνει από PC component longevity. Δε καταλαβαίνει από πολυχρησία.

    Δεν υπολογίζει καν ότι PS3 και PS4 είναι για πέταμα, ενώ components εκείνης της εποχής ακόμα δουλεύουν μια χαρά.

    ΟΟΟΟΧΙ, θα φτιάξεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΕΟ PC, για να το συγκρίνεις με τα κομμένα components της κονσόλας, σε οικοσύστημα που παίζει settings του προηγούμενου gen κατά βάση και θα συγκρίνεις ΟΛΟ το κοστος του πολυμηχανήματος, με ένα μπρίκι.

    Βέβαια η πλάκα είναι ότι έχει ιντερνετ καφέ και κατά βάση ζει από το PC. Νομίζω; Εκτός αν έχει ιντερνετ καφέ με κονσόλες, οπότε πάσο.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 144 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 124134139142143144145146149154164 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας