Σελ. 48 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 706-720 από 2836
  1. #706
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Να πω και κάτι ακόμα περί modding (επειδή πολλοί το βάζουν στα θετικά του PC gaming):

    Η πλειοψηφία ΔΕΝ ενδιαφέρεται για mods. Η πλειοψηφία θέλει να παίζει το παιχνίδι σωστά με 2 κλικ. Άντε δηλαδή στην χειρότερη να δεχτεί κάποιο bug fix update από τον ίδιο τον developer.

    Κανείς δεν θέλει να βάζει *.exe/*.dll αμφιβόλου ποιότητας, πόσο μάλλον σε μηχάνημα που προορίζεται ΚΑΙ για δουλειά. Τα θυμάστε τι λέγατε κάποιοι περί ελβετικού σουγιά; Εσείς σε μηχάνημα για δουλειά τα κάνετε αυτά χωρίς φόβο και πάθος; Βάζετε και πειρατικά ISOs με malware μήπως; Ή μήπως στήνετε VM (bye-bye 3D acceleration);

    Δεν είναι δυνατόν να ψάχνεις mods για να φτιάξεις την υπερφυσική AI του Far Cry. Είναι χρέος και ευθύνη του developer/publisher αυτό.

    Να πούμε και μπράβο για το Dark Souls 1 που βγήκε σπασμένο του κερατά και έψαχνες mods να το ισιώσεις; 1000 φορές καλύτερα η remastered (και καλοπρογραμματισμένη) εκδοχή.

    Αν αυτό το status quo θεωρείται "θετικό" του PC gaming, ποιός μου λέει εμένα ότι οι developers δεν βολεύονται από αυτή την κατάσταση; Βγάλτο εκεί μωρέ τσάτρα-πάτρα σπασμένο και όλο και κάποιο κορόιδο θα μας το φτιάξει στο τζάμπα... κακώς εννοούμενη νοοτροπία FineWine, εφόσον πληρώνεις (και άρα απαιτείς). Οι πειρατές τι να απαιτήσουν, beggars can't be choosers.

    Το ότι υπάρχει μια μειοψηφία που έχει ΚΑΙ τις γνώσεις ΚΑΙ τον χρόνο να ασχοληθεί με mods, δεν αναιρεί τα παραπάνω.

    Και στο Linux υπάρχει μια μειοψηφία που κάνει compile kernel να τον φέρει στα μέτρα της. Πως θα σας φαινόταν λοιπόν αυτή η (ελιτίστικη?) μειοψηφία να σας θεωρήσει peasants επειδή προτιμάτε το ετοιματζίδικο OS της MS με τον προκάτ πυρήνα;

    Έλα όμως που και ο προκάτ πυρήνας έχει τα δικά του πλεονεκτήματα... στο Linux ένα πράγμα φτιάχνεις, 2 χαλάνε. Compile new kernel -> άκυροι οι παλιοί drivers/*.ko (λόγω διαφορετικού ABI).

    Σας το έκανα λιανά τώρα; Αν ναι, θα πρέπει να καταλάβατε γιατί τα PC είναι το ανάλογο του Linux στο gaming και οι κονσόλες το ανάλογο των Windows. Tinkering vs ετοιματζίδικη φάση. Με τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης.

    Ας μην γινόμαστε λοιπόν ελιτιστές με όσους θεωρούμε peasants, γιατί δεν ξέρεις πότε θα σε βαφτίσει κι εσένα peasant κάποιος "ανώτερος" σου...

    Και μιας και λέμε για την "ελευθερία" (που φυσικά περιλαμβάνει και το OS) του PC gaming, ιδού: https://www.techpowerup.com/forums/t...tiny-2.262622/

    Πολύ σχετική η ελευθερία λοιπόν, ειδικά όταν μιλάμε για proprietary οικοσυστήματα/walled gardens (Origin, battle.net κλπ.), που δεν διαφέρουν και πολύ από τα PSN/XBL.

    Εκτός αυτού, με τόση πληθώρα παιχνιδιών σήμερα, έχει κάποιο νόημα να παίζεις το ίδιο παιχνίδι 10 φορές με 10 διαφορετικά mods; Ακόμα και καλό να είναι κάποιο mod (η συντριπτική πλειοψηφία είναι καρακιτσαριό*), έχετε τόσο χρόνο ελεύθερο; Σας το επιτρέπει το (διαρκώς διογκούμενο) backlog σας;

    Κι εγώ ξέρω άτομο που έχει χιλιάδες ώρες (κυριολεκτώ) λόγω mods στο Skyrim την τελευταία δεκαετία, αλλά δεν τον λες και τυπικό δείγμα gamer. Η πλειοψηφία το τερμάτισε το 2011-2012 και μετά πήγε παρακάτω.

    * μιλάω για mods που είναι σαν να παίρνουν πίνακα της Μόνα Λίζα και να του περνάνε ένα χέρι κραγιόν. Ε όχι, αυτό δεν είναι τέχνη, είναι προσβολή προς το όραμα του αρχικού δημιουργού.

    Προφανώς υπάρχουν και σοβαρά (ακόμα και sanctioned) mods, όπως το Black Mesa (HL1).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και δεν εχει να κανει με το κονσολα βι ες πισι , σαφως και ο κινηματογραφος ειναι εμπνευστης στην απεικονιση των παιχνιδιων .
    )
    Δεν έχει να κάνει με το gaming γενικά (PC, consoles, mobile).

    Ναι, ο κινηματογράφος έχει ιστορία 100 ετών. So what? Ο κινηματογράφος ξέρεις από που έχει πάρει έμπνευση; Από τα βιβλία (που έχουν ιστορία 100άδων ετών).

    Και τα βιβλία ξέρεις από που έχουν πάρει έμπνευση; Από την λαογραφία (προφορικές παραδόσεις) που έχει ιστορία χιλιάδων ετών.

    Όπως καταλαβαίνεις, η τρύπα του λαγού είναι πολύ βαθιά ΑΝ θες να την σκαλίσουμε...

    Και ο Link στο Zelda να ξέρεις έχει κοινές (πολιτιστικές) ρίζες με τον Άγιο Γεώργιο που σκότωσε τον δράκο (Ganon) -> κομμάτι της λαϊκής παράδοσης χιλιάδων ετών (ναι, πολύ πριν τον Χριστιανισμό). Άρα να ακυρώσουμε και το Zelda για αυτά που πέτυχε στο είδος του;

    Δεν πάει έτσι ξαναλέω...

    Προφανώς και το Tomb Raider εμπνεύστηκε από το Indiana Jones, δεν το συζητάμε αυτό. Το θέμα είναι να μην κάνεις στείρα αντιγραφή, αλλά να αποκτήσεις δικιά σου ταυτότητα. Για να σε θυμάται ο κόσμος πολλά χρόνια μετά.

    Δικιά τους ταυτότητα έχουν π.χ. τα games της Rockstar, κι ας αντιγράφουν πράγματα. Μπορώ να σου βρω πολλές ομοιότητες μεταξύ RDR2 και BoTW, αλλά μπορώ να σου βρω και πράγματα όπου το RDR2 ξεχωρίζει (π.χ. αυτόνομες θεατρικές παραστάσεις) στο είδος του.

    Η EA που λες θέλει να κάνει fanservice/save face, μπας και αλλάξει την εικόνα της στους "gamerz". Ξέρεις, τα γνωστά περί lootboxes κλπ.

    Έλα όμως που τα lootboxes του FIFA & Apex Legends χρηματοδότησαν το Jedi Fallen...

    Φτιάξανε ένα pure SP game χωρίς ίχνος MTX και χωρίς προσδοκίες κερδοφορίας. Είναι όμως ποτ πουρί από διάφορα άλλα παιχνίδια. Ψάξε λίγο το βιογραφικό του Stig Asmussen να δεις σε ποιά εταιρία έχει δουλέψει και θα καταλάβεις τι εννοώ. Κάποιοι τα κοιτάμε και αυτά.

    - - - Updated - - -

    ~

    Σχετικά με το ποιός είναι ο πραγματικός εχθρός των PC, η άποψη μου είναι ότι δεν είναι οι κονσόλες, αλλά το mobile. Και αυτό επειδή πολύς λόγος γίνεται για ελβετικούς σουγιάδες (το gaming είναι φενάκη)... ή μήπως το mobile δεν είναι πολυεργαλείο; Είναι και παραείναι. Και dock παίρνει και keyboard και ότι θες, άλλο αν η πλειοψηφία την βρίσκει με touch controls και dumbed down UI (μέχρι και στα websites το βλέπουμε αυτό με mobile-only εκδόσεις).

    Το 99% των posts μου εδώ μέσα είναι από PC και μόλις το 1% από mobile. 0% από κονσόλες. Δεν θα έλεγα όμως το ίδιο και για άλλους "ένθερμους" υποστηρικτές των PC, που το smartphone έχει γίνει κυριολεκτικά αυτοκόλλητο με το χέρι τους...

    Καλά τα λέει ο MNP για το πόσο πίσω είναι σε λιθογραφία τα PC parts, αλλά πλέον δεν υπάρχει γυρισμός. Η πλειοψηφία (μέρος της οποίας είστε και εσείς, άσχετα αν δεν το παραδέχεστε) έχει κάνει την επιλογή της και ανέβασε το mobile οικοσύστημα στα ουράνια, με αποτέλεσμα το economies of scale να έχει μετακινηθεί εκεί πλέον. Γι' αυτό η Apple (που όλως τυχαίως τρώει κράξιμο από τα ίδια ακριβώς άτομα) γλεντάει τους πάντες με bleeding edge nodes στα SoCs της. Για να δω ποιός θα τολμήσει να με πει Μηλαρά, θα ρίξουμε πολύ γέλιο με την απάντηση που έχω έτοιμη.

    Λυπάμαι, αλλά το καράβι δεν γυρίζει πίσω πλέον... δεν φταίω εγώ που η πλειοψηφία κάνει λάθος χρήση της τεχνολογίας. Η mobile τεχνολογία (είτε λέγεται smartphone, είτε WiFi/4G/5G) φτιάχτηκε για on-the-go/mobility και ως supplementary device (όχι primary, υπάρχει πολύς κόσμος που έχει μόνο mobile και τίποτα άλλο -> ορίστε το υποψήφιο κοινό του cloud game streaming, που θα εξαφανίσει PC και κονσόλες σε βάθος χρόνου). Να πας σε ένα μέρος και να έχεις GPS navigation σε βολικό form factor (κάτι που δεν θα στο δώσει κανένα PC). Τέτοιος mobile χρήστης είμαι προσωπικά, δεν το έχω για μέσα στο σπίτι όπως άλλοι και μάλιστα άργησα πολύ να ανέβω στο τρένο (γιατί επιμένω παραδοσιακά με PC για ελβετικό σουγιά). Τώρα που ξεκαθάρισα την θέση μου, αναλάβετε κι εσείς τις ευθύνες που σας αναλογούν για την κατάντια του computing.

    - - - Updated - - -

    ~

    Μερικά δείγματα χλωρίνης (256MB VRAM assets):













    FYI: τυχόν PS4 remasters (δεν έχουν όλα) έχουν ακριβώς τα ίδια παλιακά assets με ανεβασμένο framebuffer (αυτό που λέω μακιγιάρισμα). Το λέω για να μην έχουμε παρερμηνείες πάλι.

    https://www.eurogamer.net/articles/d...-tech-analysis

    Νέα assets ειδικά για το PS4 θα έχει το TLOU2 (κομμένο και ραμμένο για PS4 8GB RAM baseline).

    Για μένα βέβαια το PS3 με 256MB VRAM παραμένει μακράν πιο εντυπωσιακό αναλογικά με τα κυβικά του, ασχέτως του τι έχουν βγάλει ή θα βγάλουν στο PS4...

    Τώρα αν υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι θα ήταν καλύτερα το TLOU1 να μην έβγαινε καν, παρά έστω και σε exclusive μορφή, τι να πω... μάλλον το (next-gen) gaming δεν είναι η προτεραιότητα του. Σαν τον μαξιμαλισμό του ΚΚΕ ένα πράγμα, ή βασικός μισθός €1200 ή τίποτα (στην θεωρία συμφωνώ κι εγώ πάντως, στην πράξη δεν το βλέπω όμως).

    Υπάρχει και το Beyond Two Souls που ήταν πολύ εντυπωσιακό (PBR shading σε GeForce 7!), ενώ σε PC ζητάει minimum GPU GTX 660 ή Radeon 7870 2GB VRAM:

    https://www.systemrequirementslab.co...wo-souls/18633

    Ξέρω-ξέρω, δεν είναι "πραγματικά" αυτά τα min reqs. ΟΚ, μαζί σας, περιμένω να μου δείξετε ένα ταπεινό PCάκι με GeForce 7600 GT (ότι πιο κοντινό σε RSX) να το τρέχει έστω και στα 720p 30 fps με dips.

    Θέλετε να γίνω γαλαντόμος και να ανέβω σε 7800 GTX κατηγορία (διπλάσιο bus/ROPs συγκριτικά με RSX); Άντε να σας την κάνω την χάρη... περιμένω!

    Και στον αντίποδα Witcher 2 (ανέβασαν DF video σήμερα):



    Φιλική συμβουλή: παίχτε την αφρόκρεμα που έχει να σας δώσει η κάθε πλατφόρμα (PC, PS, XBOX, Nintendo) και αφήστε τις μετριότητες/μάπα ports, η ζωή είναι μικρή και τα παιχνίδια είναι πολλά, πάρα πολλά και πάμφτηνα στις μέρες μας. Μακάρι να αγοράζαμε και χρόνο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 12-01-20 στις 19:56.

  2. #707
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε γιατί αμφισβητείς ότι οι κονσόλες όντας embedded συστήματα (laptop form factor έχουν οι περισσότερες) έχουν και αυτές περιορισμένο power budget;

    Ακόμα και το Scarlett δεν νομίζω να ξεπεράσει τα 250-300W... πάλι δηλαδή δεν θα συγκρίνεται με PCια που έχουν 4 κάρτες γραφικών και τροφοδοτικό ισχύος mini-θερμοσίφωνα.

    Άλλο θέμα βέβαια ότι τα SLI/CF έχουν πάει για βρούβες και είναι λογικό αν το καλοσκεφτείς, γιατί αφορούσαν το 1% των PC gamers (αυτό που ορίζουμε ως PCMR):

    https://www.pcgamesn.com/amd/rx-5700...lled-crossfire

    Μετά μην απορούμε γιατί οι εταιρίες δεν ασχολούνται με niche κοινό και δίνουν βάρος στο console baseline. Να λες πάλι καλά που με την ωρίμανση των ψηφιακών οικοσυστημάτων και ναι, ΚΑΙ του κάπως ανεκτού* Denuvo DRM (συγκριτικά πάντα με τα αίσχη των SecuROM/SafeDisc) το PC gaming βιώνει μια αναζωπύρωση και βλέπει ports που κάποτε δεν θα τα έβλεπε ούτε με το κυάλι. Και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη δεν γίνεται (το GoG είναι η εξαίρεση και έχει κυρίως παλιότερα παιχνίδια). Το RDR2 βγήκε 1 χρόνο μετά (γιατί άραγε?) και ακόμα δεν έχει σπάσει.
    Ναι αυτό ακριβώς το περιορισμένο power budget (μαζί με όλους τους άλλους περιορισμούς), είναι και ένας από τους λόγους που έχουμε τις διαφορές που έχουμε με PC και κονσόλες.

    300W είναι πάρα πολύ καλά για power budget. Εκεί παίζει και ένα καλό PC. Για 1080P ακόμα παρακάτω. 157W θέλει το δικό μου για GPU και CPU, με 8600Κ+1070, για 1080P. Συν καμία 30αριά ακόμα τα συμπράγκαλα και το power loss του τροφοδοτικού.

    Εγώ δεν ανέφερα πουθενά dual gpu στο παρόν thread. Θα ήταν καλά να το συνέχιζαν, αλλά υπάρχουν και τεχνικά προβλήματα στα game engines, που το έκαναν ασύμφορο. Μιλάω γενικά να μην έχεις περιορισμό power budget, όπως και ουσιαστικά δεν έχεις στο PC.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    * ανεκτό για όσους έχουν AMD CPU. Όσοι έχουν φάβα/σκατένια (ΤΜ) Intel CPU ελβετικό σουρωτήρι ελέω Meltdown security holes (και όχι μόνο), προφανώς και θα φάνε performance hit, δεδομένου ότι έχει VM και κάνει πολλά I/O calls (είναι ο ίδιος λόγος που έχουν φάει hit και οι NVMe σε Intel πλατφόρμα). Είδες τι ωραία που είναι να υποτιμάς τις αγοραστικές επιλογές των άλλων; Σου αρέσει; Φαντάσου να σου βγάλουν φάβα/σκατένια και την GTX 970 ελέω 3.5GB fiasco (θυμίζω ότι έφαγε class action lawsuit η nVidia, όπως και η Sony για το OtherOS -> οι Αμερικάνοι δεν χαρίζονται πουθενά και καλά κάνουν)... εγώ λέω να μην κάνουμε στους άλλους ότι δεν θέλουμε να μας κάνουν.
    Τι χρηστικό πρόβλημα έχουν οι Intel επεξεργαστές, για τον οικιακό χρήστη; Εγώ πάντως στο sum up των τελευταίων παιχνιδιών του 2019, δε τους βλέπω να έχουν πρόβλημα....

    https://imgbox.com/g/WD0Z2nqdrh

    H 970 είναι 5.5 ετών πλέον. Και ακόμα παίζει Fallen Order 1080P epic @60fps. Τα έβγαλε τα λεφτά της. (αλλά δεν αντιλέγω ότι ήταν μεγάλη γυφτιά της Nvidia το αργό 0,5GB, το οποίο όμως σημειωτέον, δεν είναι εντελώς άχρηστο, το έχω δει πολλές φορές να πηγαίνει στα 4GB το framebuffer usage, απλά το χρησιμοποιούν σαν storage)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δακρύβρεχτα λογύδρια περί πειρατών που θα γίνουν τρομοκράτες και βιαστές αν τους κόψουν το τζαμπέ gaming δεν τα δέχομαι, γιατί όπως έχω πει πολλές φορές υπάρχουν δωρεάν παιχνίδια, είτε SP (EGS freebies), είτε F2P MP (Fortnite, Apex Legends κλπ.) Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία για πειρατεία στις μέρες μας (τουλάχιστον όσο υπάρχει νόμιμη & προσιτή για όλους εναλλακτική).
    Μπορεί να μη βγουν στους δρόμους όλοι άμα τους κόψουν την πειρατεία, αλλά μην αμφισβητείς τα κατευναστικά οφέλη που έχει το gaming. Όλα τα κοψίματα και οι ψυχολογικές πιέσεις της ζωής, σιγά σιγά μαζεύονται και στο τέλος βλέπεις διάφορα έκτροπα.

    Μιας και το ανέφερες πάντως, αν έχεις μια κονσόλα, χωρίς συνδρομή και χωρίς τίποτα, πόσα παιχνίδια μπορείς να παίξεις απολύτως τζάμπα, χωρίς να πληρώσεις ούτε μια δραχμή. Απλή ερώτηση για δεν έχω κονσόλα και δε ξέρω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι, αλλά δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει η σύγχρονη βιομηχανία video games ή δεν το έχεις ψάξει καλά. Δεν είναι ντροπή να ενημερωθείς.

    Τα Uncharted 1-2-3 φτιάχτηκαν με PS3 baseline και εντυπωσίαζαν και άτομα της τότε PCMR. Ξέρω PC gamers που πήραν κονσόλα μόνο και μόνο για Uncharted 2. Εσύ δεν πήρες, δικιά σου η χασούρα.

    Το καλλιτεχνικό και δημιουργικό κομμάτι των ND games μια χαρά το βλέπω προσωπικά, top notch είναι από εποχής Crash Bandicoot. Μιλάω για το art style κυρίως και μετά το τεχνολογικό (όπου πάντα υπάρχουν περιορισμοί και είναι δουλειά των artists & coders να τους ξεπεράσουν). Πραγματικά είσαι φουλ αφοριστικός, ενώ κάποτε θυμάμαι έλεγες ότι λιγουρευόσουν να παίξεις Uncharted 4 (άσχετα αν δεν σου πάει η καρδιά να δώσεις €200 για κονσόλα, ενώ για GPU δίνεις τα υπερδιπλάσια). Κάτι μου λέει ότι αν δούμε Uncharted στο EGS θα λες τα αντίθετα για το καλλιτεχνικό κομμάτι...

    Τα ίδια ισχύουν και για το BoTW. Η ομορφιά του δεν κρίνεται από την ανάλυση, ούτε τα fps. Το ίδιο art style έχει σε όλα τα μηχανήματα. Το ότι το Switch το τρέχει σε 900p έναντι 720p σε Wii U και το PC σε 1080p δεν αλλάζει την ουσία.
    Μη μου το παίζεις υπεράνω με τις ντροπές και τις ενημερώσεις να χαρείς.

    Το ότι δε βλέπεις τις διαφορές από 720P μέχρι 4Κ με mods, όπως αυτό που ανέβασα παραπάνω, ΟΚ . Μάλλον για αυτό σου άρεσαν τόσο πολύ τα textures του PS3. Προτείνω να γυρίσουμε τότε σε 480p video και σε 256ΜΒ Video ram. Μετά εγώ δεν ξέρω πως λειτουργεί η βιομηχανία!

    Δεν θα αμφισβητήσω ότι υπάρχουν μερικά αξιόλογα games για κονσόλες. Σίγουρα υπάρχουν κάποια που θα ήθελα να παίξω αλλά δυστυχώς είναι λιγοστά.

    Να σου θυμίσω τι παιχνίδια είχαν βγει στο PC το 2007 που βγήκε το Uncharted 2 και κάποιοι PCαδες πήγαν και πήραν PS3;

    https://www.metacritic.com/browse/ga..._selected=2007




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν να πάρεις μια γυναίκα και να την μακιγιάρεις ένα πράγμα. Θα γίνει πιο όμορφη; Σίγουρα. Αν όμως δεν έχει πρωτογενή/φυσική ομορφιά, τι να σου κάνει ο σοβάς; Ε αυτό το πράγμα επικροτείς εσύ. Παίξε Minecraft/Quake II με raytracing σοβά να χαίρεσαι blocky γραφικά εποχής PS1, αφού θεωρείς ότι η τεχνολογία είναι uber alles.
    Μπορείς και καλύτερα. Ξαναδές BotW του BsoD gaming γιατί μάλλον δε το είδες καλά. Δε μίλησα εγώ για Minecraft και Quake με RTX.

    Μιλάω για textures κλινέξ, όπως έδειξα παραπάνω στο Uncharted 2 PS3 video και όπως θα δείξω παρακάτω στο Last of us PS3 video. Επίσης μιλάω για framerate πρωτίστως, που έχει να κάνει με το gameplay αυτό καθ'εαυτό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ακόμα κολλάς στην ανάλυση και τα fps, θα σου ξαναθυμίσω για πολλοστή φορά το Crysis 1 (το τελευταίο non-consolized PC game) και σε τι ανάλυση/fps (720p 20 fps) έπαιζε στο μέσο PC rig του 2007 και πόσος κόσμος το ευχαριστήθηκε έστω κι έτσι (τι να κάνουμε, δεν έχουν όλοι PC των €2000!).
    Λυπάμαι αλλά απλά όχι, άμα παίξεις Crysis 720P/20fps, το κάνεις λάθος φίλε. Περιμένεις και το παίζεις αργότερα. Δεν είμαστε κονσόλες, να έχουμε κλειδωμένο Crysis Trilogy@30fps. Ότι PCάκι έχουμε, παίρνουμε τα ανάλογα οφέλη, χωρίς να περιμένουμε βήματα 7ετίας για βελτιώσεις. Ελευθερία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τέλος να σου ξαναθυμίσω και το παρακάτω:

    https://twitter.com/id_aa_carmack/st...370176?lang=en

    Ναι μεν τα PC έχουν Mantle (Vulkan/DX12), αλλά δεν έχουν (ούτε θα αποκτήσουν ποτέ) focus on a single spec.
    Ναι ναι yada yada τα ξανακούσαμε...

    Meanwhile ο ι7-920 του Νοεμβρίου 2008 τρέχει το RDR2 στα 60fps.

    https://www.youtube.com/watch?v=vjcZScPXWkA&t=376s

    Και ο 2500Κ του Ιανουαρίου 2011 τρέχει το RDR2 στα 70fps σε high.

    https://www.youtube.com/watch?v=vjcZScPXWkA&t=1048s

    60fps, από επεξεργαστή πέντε χρόνια πριν βγουν οι τρέχουσες κονσόλες. Ευτυχώς που δεν έχει το PC focus σε single spec δηλαδή!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δει τι θαύματα έκανε η Demoscene όταν είχε focus σε ένα μηχάνημα, είτε Amiga με Blitter, είτε 386 PC με VGA... ωραίες εποχές και αυτές οι εποχές σήμερα συνεχίζονται μέσω των κονσολών, όπως αντίστοιχα τα PC έχουν αναλάβει το home computing κομμάτι της Amiga. Ναι, η Amiga έγινε split σε 2 branches (home computer/PC και Demoscene/consoles). Δεν ξέρω γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το δεχτείς αυτό.
    Ναι τα έχω δει και έχω mirror όλο το ftp.scene.org.

    Το ξέρεις ότι έχεις μπερδευτεί ανεπανόρθωτα έτσι; Έχεις πάρει τις επιδόσεις και τις καστομιές εκείνης της εποχής, που προσπαθούσαν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και τις έχεις κάνει 1:1 upscale, στον προγραμματισμό και στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής. Δεν είναι έτσι τα πράγματα φιλαράκο.

    Σήμερα λοιπόν έχουμε 3D vector graphics. Αυτά αποτελούν μακράν το μεγαλύτερο bottleneck στα σύγχρονα engines και είναι σχεδόν 100% παραλληλίσιμα. Δε χρειάζεσαι assembly για να έχεις φανταστικά γραφικά και επιδόσεις. Θα έκανε 10 χρόνια να βγει το κάθε παιχνίδι. Τα APIs που υπάρχουν τώρα (ακόμα και το DX11), είναι αρκετά για να αποδώσουν αυτό που πρέπει να αποδωθεί. Το Fallen Order είναι DX11, πανέμορφο και τρέχει σε hardware παλιατζούρα.

    Για αυτό ακριβώς βλέπεις το RDR2 να 60αρίζει σε επεξεργαστή 12ετίας. Και αυτό μπορεί να δείξει πόσο άχρηστος είναι ο Jaguar.

    Δε λέω ότι το optimization σε κλειστή πλατφόρμα, δε μπορεί να επιφέρει επιπρόσθετα οφέλη. Αντιλαμβάνομαι ότι αν έχεις κλειστό οικοσύστημα, μπορείς να συγκεντρωθείς περισσότερο στην απόδοση και το fine balancing του game. Αυτό έχει να κάνει ακριβώς με αυτό, δηλαδή το fine balancing παρά σε οποιαδήποτε μαγεία πιστεύεις. Δηλαδή ρυθμίζουν τα γραφικά ανάλογα με την ικανότητα του επεξεργαστή. Όμως για αυτό βλέπεις 30fps caps στα περισσότερα. Όχι τέτοιο "optimization" να μου λείπει. Θα προτιμήσω το ανοιχτό transistor και power budget πάνω από κάθε optimization. Τα νέα APIs μόνο καλό θα κάνουν και αυτό θα είναι υπερ του PC επίσης. Μη περιμένεις να κάνει το οτιδήποτε παραπάνω πλέον οποιοσδήποτε προγραμματιστής, με Ryzen και Navi base.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Εκβιασμός" είναι πολλά πράγματα σε αυτή την ζωή. Εσύ είπαμε, θες και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Το exclusivity έχει να κάνει με την ανθρώπινη φύση/ψυχολογία, όχι με την τεχνολογία. Είναι ο ίδιος λόγος που έχουμε ιδιοκτησία και όχι κοινοκτημοσύνη.

    Ωραία θα ήταν να ήταν όλα για όλους, αλλά δυστυχώς δεν... ακόμα και το PhysX που λες είναι προτιμότερο που υπήρξε έστω και σε αυτή την exclusive/περιορισμένη μορφή, παρά να μην υπήρχε καθόλου. Σίγουρα πάντως θα προτιμούσα ένα cross-vendor API στυλ Direct3D και σίγουρα το PC gaming δεν θα ήταν εδώ που είναι σήμερα με NVAPI. Αντίστοιχα το EAX της Creative.

    Έχουν γίνει πισωγυρίσματα σε θέμα physics & audio acceleration στο PC gaming, με αποκλειστική ευθύνη των αντίστοιχων PC εταιριών, όχι των κονσολών πάντως όπως νομίζεις. Ξέρω, χαλάει το narrative ότι φταίνε για όλα οι κονσόλες, αλλά είναι η αλήθεια. Κανάς πιτσιρικάς στο Reddit μπορεί και να πειστεί, όσοι είμαστε παλιοί και έχουμε ζήσει κάποια πράγματα σίγουρα δεν πειθόμαστε πάντως.
    Η ελευθερία και η δημοκρατία, δεν ανήκουν στην κατηγορία σκύλος χορτάτος και πίτα ολόκληρη.

    Ναι τα παιχνίδια που παίζουν οι εκάστοτε corps στηλιτεύω, με το να μιλάω για exclusivities. Τουλάχιστον η MS έχει φτιάξει το XBOX brand, που φαίνεται να το μοιράζεται με το PC. Πολύ πιο ανοιχτή προσέγγιση στο gaming.

    Μπορείς να αρνείσαι τις αρνητικές επιπτώσεις που είχε το CPU κομμάτι του Jaguar, όσο θες. Θα το δεις στο μέλλον τι ζημιά έχει κάνει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαίως να τα βάλουμε, κανένα πρόβλημα. Εσύ θα βάλεις κάτω πόσα έχεις δώσει μόνο για GPUs τα τελευταία 15 χρόνια; Δεν σου λέω για άλλα parts... έτσι για να δούμε αν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα να έχεις όλες τις κονσόλες όπως λες.
    Μπορεί να έχω δώσει τα ίδια. Το θέμα είναι ότι έχω παίξει καλύτερα. Καλύτερες αναλύσεις, καλύτερα textures/filtering/anisotropy/post process/distance, καλύτερο framerate +kb+mouse.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι της φιλοσοφίας πάρε μια λιγότερη GPU (αν στοχεύεις σε SLI/CF) ή πάρε μια φθηνότερη (αντί π.χ. για €500 δώσε €300 και με τα €200 ρέστα πάρε μια κονσολίτσα να δεις και κάτι διαφορετικό).

    Όσον αφορά το ποιός έχει τα περισσότερα exclusives, θες να μας πεις ποιός είναι αυτός που μονίμως κάνει port begging στο change.org? Ο κονσολάς ή ο πισάς;

    Άρα λοιπόν μήπως τα PC exclusives που λες δεν είναι και τόσο ελκυστικά τελικά; Μήπως οι καρποί των κονσολών είναι πιο ελκυστικοί για την PCMR; Έλα παραδέξου το, θες πολύ να τρέξεις Uncharted 4 σε 4k60.
    Εγώ από την άλλη είμαι της φιλοσοφίας πάρε καλύτερη GPU, γιατί γενικά θα παίξεις καλύτερα.

    Αν οι νέες κονσόλες, το αλλάξουν αυτό, θα το επανεξετάσω.

    Και όχι καψούρα για το Uncharted δεν έχω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τους emulators, δεν έχω πρόβλημα με τους νόμιμους gamers. Εγώ έχω νόμιμα αγορασμένη κόπια BoTW και ανεβάζω και φωτογραφία αν θες. Εσύ;

    Εγώ αν ήμουν πειρατής, σίγουρα δεν θα έκανα καζούρα αυτόν που μου πλήρωσε το game development ότι παίζει χλωρίνες, θα σιωπούσα και απολάμβανα σιωπηλά το παιχνιδάκι χωρίς φανφάρες.

    Ξέρεις, είναι σαν την φάση με τον φοροφυγά που πάει στο διαλυμένο δημόσιο νοσοκομείο και ουρλιάζει "μα που είναι το κράτος?!". Κάποιος μακάκας ξέρεις το πλήρωσε και αυτό το (ετοιμόρροπο έστω) νοσοκομείο, για να πάει ο άλλος να ξεγεννήσει την γυναίκα του στο τζάμπα... ή μήπως πιστεύεις κι εσύ στα λεφτόδεντρα; Τζάμπας δεν υπάρχει, ακόμα και στο EGS κάποιος (Fortnite V-Bucks/MTX, Κινέζοι μέτοχοι της Tencent) στα πληρώνει να ξέρεις τα freebies.
    Δεν έκανα καμία καζούρα σε κανέναν. Έδειξα απλά, αυτό που φαίνεται να αμφισβητείτε. Το αυτονόητο δηλαδή. Ότι το καλύτερο hardware δίνει καλύτερο gaming experience και το πόσο καλύτερο θα ήταν το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν ήταν multiplatform.

    Συγγνώμη δεν ήξερα ότι πρέπει να σκάσω 60άρια στη Nintendo, για να κάνω ένα performance test. Άμα έρθει η ώρα να το παίξω όμως και το αγοράσω, αλλά μετά το πουλήσω, πόσο υποκριτής θα είμαι; Τι θα αλλάξει;

    Επίσης δε ξέρω από πότε αυτό-βαφτιζόμαστε ελεγκτικό συνέδριο στα forums;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κολλήσει μόνο εγώ, είναι πολλοί που το έχουν παρατηρήσει το copy/paste. Αν είσαι fan του Star Wars franchise δεν μπορώ να σου πω κάτι, είναι θέμα προσωπικού γούστου εκεί.

    Αν όμως το έπαιξες για να εντυπωσιαστείς από "ινοβέσιο" cinematic setpieces, εκεί λυπάμαι, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να εντυπωσιαστώ από ξαναζεσταμένη σούπα/reskinned game. Προφανώς και θα εντυπωσιαστείς όμως αν δεν έχεις παίξει Uncharted 2, δεν το συζητάμε αυτό! Έλα όμως που εγώ έτυχε να το παίξω και μάλιστα στην εποχή του. Πως θα γίνει δηλαδή; Δεν έχουμε όλη την ίδια πορεία/εμπειρίες/παραστάσεις.

    Φαντάσου κάποιος να έχει ζήσει στην Ιαπωνία και να έχει δει γραμμές των 1 Gbps και βάλε. Θα εντυπωσιαστεί αν έρθει Ελλάδα και δει το ίδιο πράγμα 10+ χρόνια μετά; Προφανώς και όχι. Δεν λέω ότι το FTTH δεν είναι καλοδεχούμενο, απλά δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι η Ελλάδα πρωτοπόρησε σε αυτό. Τα εύσημα θα τα πάρει ο πρώτος, έτσι πάει πάντα. Και αντίστοιχα ο Ιάπωνας που δεν έχει φάει ποτέ σουβλάκι και θα έρθει διακοπές Ελλάδα, θα θεωρήσει "ινοβέσιο" το σουβλάκι, ενώ εμείς το έχουμε κάθε μέρα.

    Κατάλαβες τώρα τι εννοώ με το "πορεία/εμπειρίες/παραστάσεις"; Δεν μπορώ να στο κάνω πιο λιανά.

    Σου είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτείς από που πήρε έμπνευση το Jedi Fallen; Ακόμα και το RDR2 έχει πάρει στοιχεία από BoTW... είναι κάτι που συμβαίνει συνέχεια όταν μιλάμε για επιτυχημένα IPs.

    Αν το 2027 δεις ένα copy-paste του BoTW με καλύτερα γραφικά σε PC, θα το θεωρήσεις ινοβέσιο και αυτό;

    Κοίτα, είναι εμφανές ότι έχεις anti-Sony εμπάθεια. Στο context των cinematic video games, ναι, η Sony πρωτοπόρησε επί εποχής PS3 (όχι PS4 όμως, άσχετα αν πούλησε παραπάνω).
    Το ότι βλεπεις reskin και απουσία innovation σε παιχνίδι που έχει βασίσει όλο το gameplay σε lightsaber και ο κεντρικός χαρακτήρας δε ρίχνει ούτε μια σφαίρα, αλλά το συγκρίνεις με το Uncharted, που είναι αντιγραφή των Tomb Raider mechanics, με ξεπερνά!

    Επίσης το ότι συγκρίνεις το 1gbps 10 χρόνια μετά στην Ελλάδα, με το Uncharted που βγήκε το 2007, ενώ το Tomb Raider ξεκίνησε από το 1996, με ξεπερνά και πάλι. Μετά έχεις μούτρα να μου λες το παρακάτω, ότι εγώ έχω αντι-SONY εμπάθεια.

    Είναι παραπάνω από εμφανές, ότι κάθε τι που κάνει η SONY, το βλέπεις μαγικό. Μας έχεις πει για το huma, μας έχεις πει για το PCie bus ότι δεν είναι καλό, μας έχεις πει για το zlib και τις καστομιές του jaguar, αλλά αυτό που βλέπω εγώ, είναι επεξεργαστή του 2011 (2500Κ) να τρέχει το Fallen Order σφαίρα ενώ οι κονσόλες έκλασαν πάνω τους και επεξεργαστή του 2008 (ι7-920) να τρέχει το RDR2 επίσης σφαίρα.

    Για ποια innovations μας μιλάς δε καταλαβαίνω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εδώ σε πιάνει αυτό που λέω στείρα PCίλα, όπου λες απλά για να λες. Έβαλα το πρώτο βίντεο που βρήκα διαθέσιμο και κόλλησες εκεί.

    Τηρουμένων των αναλογιών, μια χαρά εντυπωσιακό είναι ΚΑΙ στο PS3, κρίνοντας τόσο από το χαμηλό baseline (και Gigaflops και VRAM), αλλά και από το προγραμματιστικό μανίκι που φάγανε οι coders για να συγχρονίσουν το shooting gameplay σε ένα κινούμενο τρένο στα 30 fps (δεν το έχεις ψάξει αυτό, αλλά το έχω ψάξει εγώ πριν από σένα αυτό, γι' αυτό στο λέω).

    Είναι ένα σύγχρονο δείγμα Demoscene, πως θα γίνει δηλαδή; Δεν αξίζει μπράβο; Εσύ δεν είσαι fan της Demoscene;
    Για το demoscene σου απάντησα παραπάνω.

    Το ότι το 2007, είχε βγει το Crysis και μου το συγκρίνεις με τις χλωρίνες του Uncharted, όχι δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου.

    Σου θυμίζω τι ήταν το Crysis του 2007



    και τι ήταν το Uncharted του 2007.



    Όχι φίλε, δεν υπάρχει σύγκριση.

    Θα δεχτώ ότι έλιωνε τα PC της εποχής αλλά και πολύ αργότερα, αλλά υπήρχε λόγος, μιας και ήταν πολύ πιο ανοιχτό.



    To ότι ενδεχομένως μπορεί το Uncharted να ήταν πιο optimized, δεδομένου και της επεξεργαστικής διαφοράς που υπήρχε, μπορώ να σου το δώσω.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    1.35TF, δηλαδή όσα και το OG XB1/Slim. Για πες μας όμως, τι σύγχρονα παιχνίδια τρέχει η πανάρχαια Fermi μικροαρχιτεκτονική και με τι επιδόσεις; Γιατί ξέρεις πολύ καλά ότι μετράει περισσότερο αυτό, αλλά πετάς ένα νούμερο για εντυπωσιασμό έτσι στα ξερά...
    H Fermi αρχιτεκτονική, ήρθε Απρίλιο του 2010. 3.5 χρόνια πριν βγουν οι τρέχουσες κονσόλες. Την ανέφερα στα πλαίσια του τι υπήρχε, εποχές PS3. Δηλαδή 1.5GB Vram έναντι 256ΜΒ vram του PS3 και unified 512MB του XBOX.

    Σοβαρά τώρα εκεί θα φτάσει το narrative; Δείξε μου τι κάνει το 1.35tflops του 2010 με 1.5GB vram, σε σημερινά παιχνίδια;

    Σου έδειξα τι κάνει η 7950 του 2012 στο fallen order. Δε σου άρεσε;

    Αλλά επειδή το ρεζιλίκι δεν είναι αρκετό, μπορώ να παίξω μπάλα.

    GTA V 1920Χ1080 V.High σε GTX 480 στα 60fps σου φτάνει ενώ κάνει ΚΑΙ recording με το MSI Afterburner; 30fps με framedrops είπαμε στις κονσόλες που βγήκανε 3.5 χρόνια μετά την GTX 480; Κατά τα άλλα, console flops>PC flops + optimization ftw





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σαν επιχείρημα δεν έχει πάντα βάση και εξηγούμαι:

    Το χαμηλότερο cost per frame βάσει TPU το έχει η RX 570. Θεωρείς ότι είναι καλή αγορά εν έτει 2020;

    Εγώ θεωρώ ότι είναι προτιμότερη μια GTX 1660 SUPER, κι ας κοστίζει παραπάνω. Όχι μόνο για Teraflops, αλλά και για άλλα πράγματα (YouTube/VP9 acceleration).

    Δεύτερον, αν κάποιος θέλει το πιο φθηνό/οικονομικό σε απόλυτες τιμές, δεν έχει νόημα να επικαλείσαι το cost per frame.

    Ο MNP π.χ. θέλει χώμα GPU κατανάλωση, άρα πάει σε iGPU. Δεν έχει νόημα να του λες τι ψάρια πιάνει μια discrete σε full load, ούτε τι cost per frame έχει. Δεν τον ενδιαφέρει. Σαν να προσπαθείς να πουλήσεις ψυγείο σε εσκιμώο.

    Αυτός που θέλει φθηνό entry point στο οικοσύστημα της MS (Game Pass), θα πάει σε XB1 SAD των €100. Δεν έχει νόημα να του πεις ότι μια discrete PC GPU (αν υποθέσουμε ότι τρέχει μόνη της, που δεν ή αν υποθέσουμε ότι έχει λειτουργικό desktop PC να την δεχτεί) έχει ανώτερο cost per frame.

    Εδώ βλέπω κόσμο (στο Insomnia) να προσπαθούν να βγάλουν την 2080 Ti VFM, επειδή λέει είναι 25 (!!!) φορές γρηγορότερη του XB1 (βάσει TPU βλέπω ότι η 7790 είναι στο 12%, άρα μιλάμε για μόλις 8 φορές), αλλά δεν κοστίζει 25 φορές παραπάνω, αλλά μόλις 10 φορές! Είναι δηλαδή SUPER VFM στα €1000.

    Τι να συζητήσεις όταν βλέπεις ότι ο άλλος είναι τόσο κολλημένος με το PC gaming, που θα δικαιολογήσει ακόμα και το price gouging του Πέτσινου; Βάστα γερά Πέτσινε (με τέτοια μυαλά)!
    Δεν είναι επιχείρημα το cost per frame; ΟΚ το ακούσαμε και αυτό.

    Τι εξηγούσαι; Τίποτα δεν εξήγησες.

    Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Όταν συγκρίνεις κάρτες γραφικών μεταξύ τους, υπάρχουν και άλλα metrics. Πχ Features, performance/watt και έχεις να κάνεις με την βασική προυπόθεση, ότι συγκρίνεις ίδια settings. Το Base XBOX πως ακριβώς θα το συγκρίνεις με μία κάρτα του PC; Σε τι ανάλυση και σε τι settings; Όχι φίλε, προσωπικά, 720P με 22fps στο Fallen Order, θα είχε φύγει από το παράθυρο. Δεν υπάρχει metric για να συγκρίνεις κάτι που είναι άχρηστο. Σα να πουλάς αυτοκίνητο χωρίς μηχανή.

    Θα μου συγκρίνεις XBOX one X, σε performance mode 1080P, με rx580 που είναι όσο πιο κοντά γίνεται και μετά θα μιλήσουμε. Άμα θες σύγκρινε μου και την 2060 στο παραπάνω βίντεο του RDR2 σε High με τον 2500Κ και πες μου πόσο παραπάνω πλήρωσε ο PCας αλλά και πόσο καλύτερα παίζει από το XBOX one X σε Performance mode.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ένα μηχάνημα, αλλά με πόσα GPU upgrades και τι συνολικό κόστος; Κάτι μου λέει ότι είναι 6-7 και εκεί, αν όχι παραπάνω...

    Λοιπόν για να δούμε, από το 1000άρικο που είπε ο Johnson παραπάνω, με τον 2500Κ+7950, έχω δώσει άλλα 350 για την 970 και άλλα 400 για την 1070. Δηλαδή σύνολο 1750 ευρώ. Σου βάζω άλλα 350 ευρώ για επιπρόσθετο, δίσκο μνήμη και SSD, στα επόμενα χρόνια. Φτάσαμε τα 2100.

    Ο κονσολάς για να παίξει τα πάντα, έπρεπε να δώσει 600 ευρώ για PS3, 400 ευρώ για XBOX 360, 400 ευρώ για PS4, 500 ευρώ για XBOX one και 500 ευρώ για PS5 και 600 ευρώ για XBOX SeX. Φτάσαμε δηλαδή αισίως τα 3000€! Και άντε για να είμαι δίκαιος, θα κόψω τα 2/3 της απόκτησης του PS3/XBOX 360, μιας και δεν υπήρχε τότε ο συνδυασμός 2500Κ+7950. 3000-666 ευρώ, πάμε 2334. Βάλε και 10 χρόνια συνδρομές όμως, πάλι στα 3000 ευρώ πάμε.

    Σημείωσε σε όλα τα παραπάνω, ότι στο PC, με 1070, μπορώ να παίξω όλα τα παιχνίδια που μπορούσα να παίξω με την 7950 και την 970 ενώ στις κονσόλες όχι. Οπότε αφαίρεσε 400 ευρώ από πωλήσεις των παλαιών καρτών, σε φάση που είχαν κάποια αξία αμέσως όταν αγοράστηκε η αλλαγή τους, πάμε 2100-400=1700.

    Γενικό σύνολο κόστος PC 1700 ευρώ - κονσόλες 3000 ευρώ! Και αυτά χωρίς να βάλω τη Nintendo μέσα με Cemu κλπ emulators.

    Profit;

    Σημείωση, αν μου παίξετε το χαρτί Console master race, το PS5 θα παίζει 4Κ/60 ενώ ο 2500Κ/1070 θα πέσει σε 1080/30 κάποια στιγμή, θα σας παίξω και εγώ το χαρτί Console peasant race, έτσι παίζατε τόσα χρόνια, τωρα σας πείραξε; Με τους παραπάνω συνδυασμούς, θα έχω καλύτερες επιδόσεις από το 2011 μέχρι το 2020, δηλαδή για 9 χρόνια θα έχω καλύτερες επιδόσεις, ενώ για 7 χρόνια, μέχρι το 2027, θα έχω χειρότερες. Δηλαδή και έτσι να μείνει, πάλι κερδισμένος θα είμαι, αλλά για να έχετε 4Κ/60 πρέπει να πάρετε και 4Κ οθόνη. Άλλα 700 ευρώ.

    Με αυτά τα 1300 ευρώ που περισσεύουν, τι θέλετε να κάνω στο PC; Και φτερά του βάζω και το κάνω drone άμα λάχει!

    και κάπως έτσι κλείνει το dispute consoles vs PC

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να πω και κάτι ακόμα περί SSD/NVMe baseline (επειδή όλο και κάποιος θα πεταχτεί να πει γιατί οι κονσολάδες το θεωρούν ινοβέσιο, ενώ υπάρχει στα PC τόσα χρόνια) από προσωπική πείρα:

    Σε σύγχρονο PC με NVMe το Far Cry 1 έχει ακριβώς το ίδιο αργό loading με αυτό που είχε σε PC του 2005 με HDD! Προσέξτε, μιλάμε για παιχνίδι που με το ζόρι πιάνει 500MB στην RAM (ακόμα λιγότερο στην VRAM) και ο SSD χτυπάει άνετα 3GB/s σε benchmarks. Όλο το παιχνίδι χωράει σε ένα DVD των 4GB.

    Πως το εξηγείτε αυτό κύριοι; Όλα είναι σεταρισμένα στην εντέλεια (από BIOS μέχρι chipset drivers).

    Ναι, να πούμε και τα θετικά της PCMR (πιάνει 500-600 fps σε κλειστούς χώρους και 200 fps σε ανοιχτούς, άσχετα αν τελικά είναι προτιμότερο το 60 fps VSync -> μην καίει τσάμπα ρεύμα το μηχάνημα για e-penis λόγους), ενώ το Far Cry Classic σε GeForce 7 (PS3 RSX) τρέχει χειρότερα (και σε fps και σε graphics settings) από GeForce 6600 GT 128MB του 2004. Προφανώς δεν κάνει καν αξιοποίηση των Cell SPUs, πάμε παρακάτω.

    Έχετε κάποια εξήγηση για τα τραγικά loading times; Τι έχουν να πουν όσοι θεωρούν ότι οι SSD των PC μια χαρά "αξιοποιούνται" εδώ και χρόνια;

    Στον αντίποδα έχουμε την Sony -που τόσο μισούν κάποιοι για τις hardware επιλογές της- να κάνει demonstrate instant loading στο (cross-gen) Spiderman, κι ας πιάνει μόλις 60 fps... υπενθυμίζω: το Spiderman είναι χαλαρά 1-2 γενιές μετά το Far Cry 1 σε επίπεδο assets.

    Πείτε μου κι εμένα από ποιόν NVMe θα πρέπει να εντυπωσιαστώ. Αυτόν του PC ή αυτόν της επερχόμενης κονσόλας με το custom I/O software stack/coding;

    Ακόμα και το Windows 10 booting δεν είναι τόσο γρήγορο όσο θα περίμενε κανείς...

    Do you PC man? Πραγματικά τώρα....

    Πας και βρίσκεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ενώ ξέρεις ότι κάποια παιχνίδια είχαν πρόβλημα στο loading, δε ξέρω γιατί ρώτα τους και το φέρνεις σαν επιχείρημα κατά του PC, ενώ στις κονσόλες είναι καλό, γιατί δείτε το Spiderman; Καταλαβαίνεις πόσο biased είσαι; Λες και εμείς δεν έχουμε SSDs και δεν έχουμε δει τις διαφορές. Ή το youtube δεν είναι γεμάτο με συγκρίσεις.

    Από τη μία γίνομαι εγώ επικίνδυνος άμα λέω ότι το απλό SSD είναι μια χαρά για gaming, απο την άλλη το SSD στο PC είναι ΓΤΠ.

    Αδερφέ σύνελθε, θα μας πάρουν με τις ντομάτες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πιάσω το θέμα του ήχου τι ματσακονιές θέλει το surround/EAX για να παίξει, καμία επαφή με το (true) plug'n'play της κονσόλας. Το ότι η κονσόλα έχει 2-3 ρυθμίσεις παραπάνω στο interface που δεν είχε το Mega Drive κάποτε (λογικό, ούτε OS είχε, ούτε κάρτα δικτύου, ούτε surround ήχο) δεν σημαίνει ότι αναιρείται η plug'n'play φύση της. Ναι, μπορεί το PS3/4/5 να είναι λιγότερο PnP από το Mega Drive, αλλά και πάλι είναι πιο PnP από σύγχρονο PC. Σύγχρονη κονσόλα με σύγχρονο PC συγκρίνουμε, για δίκαια σύγκριση.

    Εδώ για όποιον έχει απορίες: https://www.pcgamingwiki.com/wiki/Far_Cry

    ^ Πολύ καλό site/wiki για PC games και μάλιστα θα δείτε ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια και στο PC που δεν πιάνουν υψηλά fps χωρίς να σπάσουν, ακόμα και σύγχρονα (όπως Crash/Spyro Trilogy).

    Θα τα ρίξω στο PC hardware με ρητορική ότι είναι σαπάκια; Όχι, γιατί δεν είμαι κολλημένος. Ξέρω το potential του εκάστοτε hardware, όπως ξέρω και τον κρίσιμο ρόλο του software (OS/drivers/APIs). Να το θυμάστε αυτό μερικοί που κρίνετε ελαφρά τη καρδία το console hardware από κακοπρογραμματισμένα ports με εμφανή ρητορική μείωσης αυτού. Είναι πολύ εύκολο να κρίνουμε τα πάντα εκ του αποτελέσματος, είτε σε PC, είτε σε κονσόλες... το δύσκολο είναι να ψάξουμε λίγο παραπάνω τις βαθύτερες αιτίες σε τεχνικό επίπεδο.

    Είτε σας αρέσει, είτε όχι, κάποιοι έχουμε εμπειρία από πολλαπλά μηχανήματα και αυτό μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη και για τα μεν και για τα δε... υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Ή πρέπει να ταμπουρωθούμε σε ένα στρατόπεδο;
    Έχω onkyo ενισχυτή με ηχεία bose. Stereo φυσικά. Και ακουστικά Patriot Viper 3D. Sorry αλλά θα προτιμήσω το παλιό ηχοσύστημα μου.

    Πριν πεις ότι είμαι αφοριστικός, επειδή δε συμφωνώ με το καινοφανές narrative σου σχετικά με τον ήχο, θα σου θυμίσω τι επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται για τα γραφικά και τι επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται για τον ήχο. Έχουμε τάξη μεγέθους πραγματικά, αφού πάμε από Tflops σε Gflops. Δεν είναι τυχαίο. Είναι εντολή της φύσης. Η όραση είναι μακράν πιο σημαντική.

    Αν είσαι κωφός, δεν μπορείς να ακούσεις τον εχθρό που έρχεται, ούτε να ακούσεις την καταιγίδα που έρχεται, μπορείς όμως να τα δεις. Και τι σκατά θα φας αν είσαι τυφλός, χμμμ; Και πως θα πας εκεί που θες, πως θα βρεις άλλους για αναπαραγωγή κλπ κλπ. Απλά πράγματα για να το κλείνουμε και αυτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και κάτι ακόμα περί modding (επειδή πολλοί το βάζουν στα θετικά του PC gaming):

    Η πλειοψηφία ΔΕΝ ενδιαφέρεται για mods. Η πλειοψηφία θέλει να παίζει το παιχνίδι σωστά με 2 κλικ. Άντε δηλαδή στην χειρότερη να δεχτεί κάποιο bug fix update από τον ίδιο τον developer.

    Κανείς δεν θέλει να βάζει *.exe/*.dll αμφιβόλου ποιότητας, πόσο μάλλον σε μηχάνημα που προορίζεται ΚΑΙ για δουλειά. Τα θυμάστε τι λέγατε κάποιοι περί ελβετικού σουγιά; Εσείς σε μηχάνημα για δουλειά τα κάνετε αυτά χωρίς φόβο και πάθος; Βάζετε και πειρατικά ISOs με malware μήπως; Ή μήπως στήνετε VM (bye-bye 3D acceleration);

    Δεν είναι δυνατόν να ψάχνεις mods για να φτιάξεις την υπερφυσική AI του Far Cry. Είναι χρέος και ευθύνη του developer/publisher αυτό.

    Να πούμε και μπράβο για το Dark Souls 1 που βγήκε σπασμένο του κερατά και έψαχνες mods να το ισιώσεις; 1000 φορές καλύτερα η remastered (και καλοπρογραμματισμένη) εκδοχή.

    Αν αυτό το status quo θεωρείται "θετικό" του PC gaming, ποιός μου λέει εμένα ότι οι developers δεν βολεύονται από αυτή την κατάσταση; Βγάλτο εκεί μωρέ τσάτρα-πάτρα σπασμένο και όλο και κάποιο κορόιδο θα μας το φτιάξει στο τζάμπα... κακώς εννοούμενη νοοτροπία FineWine, εφόσον πληρώνεις (και άρα απαιτείς). Οι πειρατές τι να απαιτήσουν, beggars can't be choosers.

    Το ότι υπάρχει μια μειοψηφία που έχει ΚΑΙ τις γνώσεις ΚΑΙ τον χρόνο να ασχοληθεί με mods, δεν αναιρεί τα παραπάνω.
    Βρήκες να πεις κάτι αρνητικό, για κάτι που προσφέρει βελτιώσεις στα games, αλλά όλως τυχαίως είναι PC exlcusive. Δε μου κάνει εντύπωση....

    Αυτός που χρησιμοποιεί το PC για δουλειά, ο τυπογράφος, ο video editor, o 3d modeler/renderer, ο δικηγόρος, ο λογιστής, που έχουν την άνεση να αγοράσουν τα παιχνίδια, θα πάνε να πάρουν πειρατικά;

    Δε ξέρω τι γίνεται στο μυαλό σου πραγματικά. Πας και βάζεις παραμέτρους και εμπόδια, για να τσακώνεσαι με τον εαυτό σου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο Linux υπάρχει μια μειοψηφία που κάνει compile kernel να τον φέρει στα μέτρα της. Πως θα σας φαινόταν λοιπόν αυτή η (ελιτίστικη?) μειοψηφία να σας θεωρήσει peasants επειδή προτιμάτε το ετοιματζίδικο OS της MS με τον προκάτ πυρήνα;

    Έλα όμως που και ο προκάτ πυρήνας έχει τα δικά του πλεονεκτήματα... στο Linux ένα πράγμα φτιάχνεις, 2 χαλάνε. Compile new kernel -> άκυροι οι παλιοί drivers/*.ko (λόγω διαφορετικού ABI).

    Σας το έκανα λιανά τώρα; Αν ναι, θα πρέπει να καταλάβατε γιατί τα PC είναι το ανάλογο του Linux στο gaming και οι κονσόλες το ανάλογο των Windows. Tinkering vs ετοιματζίδικη φάση. Με τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης.

    Ας μην γινόμαστε λοιπόν ελιτιστές με όσους θεωρούμε peasants, γιατί δεν ξέρεις πότε θα σε βαφτίσει κι εσένα peasant κάποιος "ανώτερος" σου...
    Ότι να ναι πραγματικά.

    Συγκρίνεις διαφορετικού level tinkering, ανάμεσα σε PC, με το 0 level tinkering της κονσόλας.

    Και είμαστε σε thread Console vs PC gaming! Να το κάνω το Linux στο gaming τι ακριβως;

    Τσακώνεσαι με τον ευατό σου πραγματικά.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μιας και λέμε για την "ελευθερία" (που φυσικά περιλαμβάνει και το OS) του PC gaming, ιδού: https://www.techpowerup.com/forums/t...tiny-2.262622/

    Πολύ σχετική η ελευθερία λοιπόν, ειδικά όταν μιλάμε για proprietary οικοσυστήματα/walled gardens (Origin, battle.net κλπ.), που δεν διαφέρουν και πολύ από τα PSN/XBL.
    ...και του απαντάει ο άλλος παρακάτω...


    It's because wine uses nonstandard DirectX libraries. Anticheat doesn't and can't understand this.
    Δηλαδή πας και τρέχεις online competive game, με βιβλιοθήκες που δε τις καταλαβαίνει το anti cheat και μετά μου λέτε ότι στο PC κλέβουν. Γιατί όμως υπάρχει anti cheat που τολμάει και κάνει ban σε βιβλιοθήκες που δε καταλαβαίνει,ε; Βάλε Windows ρε φίλε ήμαρτον να πουμε. Για αυτό που φτιάχτηκε δηλαδή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αυτού, με τόση πληθώρα παιχνιδιών σήμερα, έχει κάποιο νόημα να παίζεις το ίδιο παιχνίδι 10 φορές με 10 διαφορετικά mods; Ακόμα και καλό να είναι κάποιο mod (η συντριπτική πλειοψηφία είναι καρακιτσαριό*), έχετε τόσο χρόνο ελεύθερο; Σας το επιτρέπει το (διαρκώς διογκούμενο) backlog σας;

    Κι εγώ ξέρω άτομο που έχει χιλιάδες ώρες (κυριολεκτώ) λόγω mods στο Skyrim την τελευταία δεκαετία, αλλά δεν τον λες και τυπικό δείγμα gamer. Η πλειοψηφία το τερμάτισε το 2011-2012 και μετά πήγε παρακάτω.

    * μιλάω για mods που είναι σαν να παίρνουν πίνακα της Μόνα Λίζα και να του περνάνε ένα χέρι κραγιόν. Ε όχι, αυτό δεν είναι τέχνη, είναι προσβολή προς το όραμα του αρχικού δημιουργού.

    Προφανώς υπάρχουν και σοβαρά (ακόμα και sanctioned) mods, όπως το Black Mesa (HL1).
    Θες να αφήσεις τους modders να ανησυχούν για τα mods τους και το backlog τους;

    Τον αρνητισμό που έχεις απέναντι σε κάθε τι PC related, φαίνεται για άλλη μια φορά, αφού βλέπεις μονο Μονα Λιζα με κραγιον.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει να κάνει με το gaming γενικά (PC, consoles, mobile).

    Ναι, ο κινηματογράφος έχει ιστορία 100 ετών. So what? Ο κινηματογράφος ξέρεις από που έχει πάρει έμπνευση; Από τα βιβλία (που έχουν ιστορία 100άδων ετών).

    Και τα βιβλία ξέρεις από που έχουν πάρει έμπνευση; Από την λαογραφία (προφορικές παραδόσεις) που έχει ιστορία χιλιάδων ετών.

    Όπως καταλαβαίνεις, η τρύπα του λαγού είναι πολύ βαθιά ΑΝ θες να την σκαλίσουμε...

    Και ο Link στο Zelda να ξέρεις έχει κοινές (πολιτιστικές) ρίζες με τον Άγιο Γεώργιο που σκότωσε τον δράκο (Ganon) -> κομμάτι της λαϊκής παράδοσης χιλιάδων ετών (ναι, πολύ πριν τον Χριστιανισμό). Άρα να ακυρώσουμε και το Zelda για αυτά που πέτυχε στο είδος του;

    Δεν πάει έτσι ξαναλέω...
    Εσύ ο ίδιος μίλησες για reskin και όταν σου παρουσιάζουμε τις πηγές από που έρχονται οι ιδέες, καθώς και ότι οι ιδέες τελικά μοιράζονται, συμπληρώνονται και φτιάχνουν ένα νέο σύνολο, μας λες όχι ντροπή, το Fallen Order είναι αντιγραφή του Uncharte και είσαστε easily impressed.

    Δες εσύ από ποια games έχει αντιγράψει το Uncharted, πριν εκθειάσεις. Δε γεννηθήκαμε χτες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με το ποιός είναι ο πραγματικός εχθρός των PC, η άποψη μου είναι ότι δεν είναι οι κονσόλες, αλλά το mobile. Και αυτό επειδή πολύς λόγος γίνεται για ελβετικούς σουγιάδες (το gaming είναι φενάκη)... ή μήπως το mobile δεν είναι πολυεργαλείο; Είναι και παραείναι. Και dock παίρνει και keyboard και ότι θες, άλλο αν η πλειοψηφία την βρίσκει με touch controls και dumbed down UI (μέχρι και στα websites το βλέπουμε αυτό με mobile-only εκδόσεις).

    Το 99% των posts μου εδώ μέσα είναι από PC και μόλις το 1% από mobile. 0% από κονσόλες. Δεν θα έλεγα όμως το ίδιο και για άλλους "ένθερμους" υποστηρικτές των PC, που το smartphone έχει γίνει κυριολεκτικά αυτοκόλλητο με το χέρι τους...

    Καλά τα λέει ο MNP για το πόσο πίσω είναι σε λιθογραφία τα PC parts, αλλά πλέον δεν υπάρχει γυρισμός. Η πλειοψηφία (μέρος της οποίας είστε και εσείς, άσχετα αν δεν το παραδέχεστε) έχει κάνει την επιλογή της και ανέβασε το mobile οικοσύστημα στα ουράνια, με αποτέλεσμα το economies of scale να έχει μετακινηθεί εκεί πλέον. Γι' αυτό η Apple (που όλως τυχαίως τρώει κράξιμο από τα ίδια ακριβώς άτομα) γλεντάει τους πάντες με bleeding edge nodes στα SoCs της. Για να δω ποιός θα τολμήσει να με πει Μηλαρά, θα ρίξουμε πολύ γέλιο με την απάντηση που έχω έτοιμη.

    Λυπάμαι, αλλά το καράβι δεν γυρίζει πίσω πλέον... δεν φταίω εγώ που η πλειοψηφία κάνει λάθος χρήση της τεχνολογίας. Η mobile τεχνολογία (είτε λέγεται smartphone, είτε WiFi/4G/5G) φτιάχτηκε για on-the-go/mobility και ως supplementary device (όχι primary, υπάρχει πολύς κόσμος που έχει μόνο mobile και τίποτα άλλο -> ορίστε το υποψήφιο κοινό του cloud game streaming, που θα εξαφανίσει PC και κονσόλες σε βάθος χρόνου). Να πας σε ένα μέρος και να έχεις GPS navigation σε βολικό form factor (κάτι που δεν θα στο δώσει κανένα PC). Τέτοιος mobile χρήστης είμαι προσωπικά, δεν το έχω για μέσα στο σπίτι όπως άλλοι και μάλιστα άργησα πολύ να ανέβω στο τρένο (γιατί επιμένω παραδοσιακά με PC για ελβετικό σουγιά). Τώρα που ξεκαθάρισα την θέση μου, αναλάβετε κι εσείς τις ευθύνες που σας αναλογούν για την κατάντια του computing.
    Άλλη πολυχρησία έχει το κινητό και άλλη το PC. Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Η πολυχρησία της κονσόλας είναι πολύ χαμηλότερη. Μπορείς να την ξεπεράσεις με ένα Android TV box των 30 ευρώ.

    Στο κινητό έχεις GPS που θα σε πάει εκεί που θες, αλλά αν ανοίξεις στο κινητό κάνα πολυσέλιδο excel, θα πετάξεις το κινητό στον τοίχο.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά δείγματα χλωρίνης (256MB VRAM assets):













    FYI: τυχόν PS4 remasters (δεν έχουν όλα) έχουν ακριβώς τα ίδια παλιακά assets με ανεβασμένο framebuffer (αυτό που λέω μακιγιάρισμα). Το λέω για να μην έχουμε παρερμηνείες πάλι.

    https://www.eurogamer.net/articles/d...-tech-analysis

    Νέα assets ειδικά για το PS4 θα έχει το TLOU2 (κομμένο και ραμμένο για PS4 8GB RAM baseline).

    Για μένα βέβαια το PS3 με 256MB VRAM παραμένει μακράν πιο εντυπωσιακό αναλογικά με τα κυβικά του, ασχέτως του τι έχουν βγάλει ή θα βγάλουν στο PS4...

    Τώρα αν υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι θα ήταν καλύτερα το TLOU1 να μην έβγαινε καν, παρά έστω και σε exclusive μορφή, τι να πω... μάλλον το (next-gen) gaming δεν είναι η προτεραιότητα του. Σαν τον μαξιμαλισμό του ΚΚΕ ένα πράγμα, ή βασικός μισθός €1200 ή τίποτα (στην θεωρία συμφωνώ κι εγώ πάντως, στην πράξη δεν το βλέπω όμως).
    Με στατικές εικόνες, σε cutscenes ή σε περιορισμένο χώρο, κάνω και εγώ παπάδες με 128ΜΒ video ram.

    Το Uncharted σου έδειξα παραπάνω πως είναι πραγματικά. Δες πως είναι και το Last of us ingame, όταν χρειάζεσαι δηλαδή textures για παραπάνω από 30τετραγωνικά.



    Όχι απλά χλωρίνες. Χλωρίνες W5. Από τα lidl δηλαδή.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και το Beyond Two Souls που ήταν πολύ εντυπωσιακό (PBR shading σε GeForce 7!), ενώ σε PC ζητάει minimum GPU GTX 660 ή Radeon 7870 2GB VRAM:

    https://www.systemrequirementslab.co...wo-souls/18633

    Ξέρω-ξέρω, δεν είναι "πραγματικά" αυτά τα min reqs. ΟΚ, μαζί σας, περιμένω να μου δείξετε ένα ταπεινό PCάκι με GeForce 7600 GT (ότι πιο κοντινό σε RSX) να το τρέχει έστω και στα 720p 30 fps με dips.

    Θέλετε να γίνω γαλαντόμος και να ανέβω σε 7800 GTX κατηγορία (διπλάσιο bus/ROPs συγκριτικά με RSX); Άντε να σας την κάνω την χάρη... περιμένω!

    Φιλική συμβουλή: παίχτε την αφρόκρεμα που έχει να σας δώσει η κάθε πλατφόρμα (PC, PS, XBOX, Nintendo) και αφήστε τις μετριότητες/μάπα ports, η ζωή είναι μικρή και τα παιχνίδια είναι πολλά, πάρα πολλά και πάμφτηνα στις μέρες μας. Μακάρι να αγοράζαμε και χρόνο...
    Δηλαδή η λογική σου είπε πραγματικά, ας ζητήσω να μου δείξουν κάρτα επιπέδου PS3, για να μου τρέξουν παιχνίδι που είναι port του PS4; Σοβαρά τώρα; Και μιλάς και για γενναιοδωρία;

    Άκου φιλαράκο. Άμα θες να μιλάμε, μπορούμε να μιλάμε. Άμα θες να μας περνάς για χαζούς, τότε μας προσβάλλεις. Και κατά λογική συνέχεια προσβάλλεις και τον εαυτό σου, γιατί αυτά που γράφεις (τα παράλογα-όχι τα καλά) δε περνάνε όπως έχεις δει. Δε ξέρω γιατί συνεχίζεις και το προσπαθείς.

    Το Beyond two souls λοιπόν, τρέχει στα 60fps σε 1050Ti των 2tflops.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-01-13 Beyond Two Souls тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  163,6 KB 
ID: 210526

    Από την άλλη τρέχει στα 30fps στο PS4 των 1.8tflops. Δηλαδή για 0.2tflops το PC βγάζει διπλάσιο framerate. Σε AMD τρέχει σκατά. Δε ξέρω γιατί, ρώτα τους. Έχει και το PC optimizations ; Τι λε ρε παιδί μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 13-01-20 στις 17:52.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #708
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προφανώς και δε θα υπολογίσουμε ΟΛΕΣ τις κονσόλες σαν κόστος.

    Θα επιλέξουμε μόνο Sony (που overall είναι και η ακριβότερη και πιο ρεαλιστική επιλογή).
    Το Xbox είναι πιο vfm αλλά το PSX είναι η επιλογή του μέσου gamer.

    btw το έχω ξαναπεί, το να λες ότι "να κοιτα πόσο καλά πάει ο i7 920" και να γίνεται ζευγάρι με RTX2060 είναι ότι πιο άχρηστο πράγμα.
    Κανέναν δεν ενδιαφέρει η απόδοση ενός single component παρά μόνο το total cost του κουτιού που παίζει έτσι.

    Btw 920 στα 3.9Ghz;; 50% overclock ενώ έχει TDP 130W στα default ρολόγια; ω ρε γλέντια... πόσο χτυπάει με OC; 300W;


    EDIT

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  S3vN4tv766TZhuKQNutvXC-650-80.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 210533


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 13-01-20 στις 17:32.

  4. #709
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δε θα υπολογίσουμε ΟΛΕΣ τις κονσόλες σαν κόστος.

    Θα επιλέξουμε μόνο Sony (που overall είναι και η ακριβότερη και πιο ρεαλιστική επιλογή).
    Το Xbox είναι πιο vfm αλλά το PSX είναι η επιλογή του μέσου gamer.
    A μπα; Και γιατί δε θα υπολογίσουμε ΟΛΕΣ τις κονσόλες σαν κόστος; Και πως θα παίξεις Gears of War, Forza Horizon/Motorsport, Halo, Quantum Break, Sunset Overdrive, Sea of Thieves στο PS4; Donkey Kong, Mario, Zelda πως θα παίξεις στο PS4;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw το έχω ξαναπεί, το να λες ότι "να κοιτα πόσο καλά πάει ο i7 920" και να γίνεται ζευγάρι με RTX2060 είναι ότι πιο άχρηστο πράγμα.
    Κανέναν δεν ενδιαφέρει η απόδοση ενός single component παρά μόνο το total cost του κουτιού που παίζει έτσι.
    Δε σε ενδιαφέρει ένα PC component που μπορεί να τρέξει το pinnacle του console gaming, μέχρι πρότινος, στα 60fps; Γιατί; Επειδή είναι παμπάλαιος, αλλά καταφέρνει διπλάσιες επιδόσεις;

    Το PC αυτό είναι. Διάφορα components που κάνουν ένα σύνολο. Αυτή είναι η μαγεία του. Τώρα αν σου ξινίζει όπως φαίνεται, το πανάρχαιο PC να τρέχει καλύτερα, είναι άλλο θέμα. Δε μπορείς να το αρνείσαι. Οι αποδείξεις είναι επάνω, εκεί, κοίτα.....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw 920 στα 3.9Ghz;; 50% overclock ενώ έχει TDP 130W στα default ρολόγια; ω ρε γλέντια... πόσο χτυπάει με OC; 300W;


    EDIT

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  S3vN4tv766TZhuKQNutvXC-650-80.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 210533


    Επειδή όπως έχεις πει, δε το κατέχεις το άθλημα με τα τεχνικά, επέτρεψε να σου εξηγήσω γιατί πιάνεσαι αδιάβαστος πάλι.

    Μου δείχνεις Prime 95 load για να δείξεις τι ακριβώς; Κατανάλωση σε gaming; Δε πάει έτσι.

    Να σου φέρω παράδειγμα να το καταλάβεις.

    Ο 2500Κ μου @4.8Ghz, τρέχοντας CEMU με 90% load, καταναλώνει 77W.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cemu_botw_2500k_7950_4.8ghz_power_gadget.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  351,1 KB 
ID: 210538

    O ίδιος επεξεργαστής, τρέχοντας prime 95 καίει 113W.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2500k_4.8ghz_prime95_power.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  128,9 KB 
ID: 210539

    Δηλαδή 45% παραπάνω.

    Ο 8600Κ μου @4.3GHz, τρέχοντας Fallen Order, καταναλώνει 35W.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8600k_1070_fallen_order_power.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  250,2 KB 
ID: 210544

    Ο ίδιος επεξεργαστής, τρέχοντας Prime 95, καταναλώνει 95W!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8600k_4.3Ghz_power_prime95.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  126,1 KB 
ID: 210545

    Καταλαβαίνεις τώρα τη διαφορά Prime95 με gaming load; Έτσι για να μαθαίνεις και να μη σε λένε αδαή και άσχετο. Γιατί άμα σε πω εγώ, θα μου πει ο Popmaniac ότι είμαι fanboy και χρησιμοποιώ εκφράσεις!

    Υπολόγισε τώρα ότι ο 920 στο βίντεο έχει 50-60% load, ακριβώς επειδή το hyperthreading είναι για άλλη μια φορά άχρηστο και δε δουλεύει όπως πρέπει, οπότε ούτε καν τα 100W δε θα ξεπερνάει.

    Όπως και εσύ δε θα ξεπεράσεις ότι ένας πανάρχαιος επεξεργαστής 12ετιάς+, τρέχει καλύτερα από ότι η κονσόλα. Αλλά ακόμα και αν τα ξεπερνάει τα 100W, κλαιν όμως; Το overclock αυτό κάνει. Αυξάνει επιδόσεις, με κόστος την κατανάλωση, γιατί το PC μπορεί. Στο PS3 εκείνης της εποχής, πως θα έτρεχε το RDR2...; Ακριβώς....!

    Για την 480 των 1.3tflops που τρέχει το GTA V στα 60fps ενώ γράφει κιόλας, δεν έχουμε να πούμε τίποτα όμως,ε; Ούτε για το Beyond two souls που τρέχει στα 60fps με κάρτα των 2tflops,ε;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  you-probably-should-apply-some-cold-water-on-that-burn-50830300.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  225,7 KB 
ID: 210540
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 13-01-20 στις 19:15.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #710
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε για το Beyond two souls που τρέχει στα 60fps με κάρτα των 2tflops,ε;
    2 Teraflops GPU να το τρέχει στα 60 fps είναι pinnacle της τεχνολογίας; Μόνο αν έχεις στείρα PCίλα brute force νοοτροπία.

    Δηλαδή το παρακάτω (RSX/G70 224GF) που το έτρεχε στα 30 fps τι είναι αν όχι pinnacle της Demoscene φιλοσοφίας:



    Ακόμα περιμένω να μου δείξεις GeForce 7 να το τρέχει σε PC...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw 920 στα 3.9Ghz;; 50% overclock ενώ έχει TDP 130W στα default ρολόγια; ω ρε γλέντια... πόσο χτυπάει με OC; 300W;


    EDIT

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  S3vN4tv766TZhuKQNutvXC-650-80.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  17,8 KB 
ID: 210533


    Στην Ελλάδα ζούμε ρε συ. Είτε έχεις τσάμπα ρεύμα μέσω ΚΕΑ (δεν στο κόβουν ποτέ), είτε στο πληρώνει ο μπαμπάς/παππούς (ακόμα καλύτερα αν δουλεύουν στην ΔΕΗ)... να δεις γλέντι οι θιασώτες του PCMR που ευαγγελίζονται ελεύθερη αγορά/"δημοκρατία" μόλις πουληθεί η ΔΕΗ σε "δημοκράτες" ιδιώτες με τόση κακοδιαχείριση που έχει περάσει.

    Το mobile το παραδέχομαι μόνο σε ένα πράγμα (εννοώ ως θετική επιρροή στα PC, ανάμεσα στα τόσα αρνητικά που έφερε): ότι ήρθε το power efficiency στο προσκήνιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό ακριβώς το περιορισμένο power budget (μαζί με όλους τους άλλους περιορισμούς), είναι και ένας από τους λόγους που έχουμε τις διαφορές που έχουμε με PC και κονσόλες.

    300W είναι πάρα πολύ καλά για power budget. Εκεί παίζει και ένα καλό PC. Για 1080P ακόμα παρακάτω. 157W θέλει το δικό μου για GPU και CPU, με 8600Κ+1070, για 1080P. Συν καμία 30αριά ακόμα τα συμπράγκαλα και το power loss του τροφοδοτικού.
    300W για 12TF 400mm2 APU δεν μου φαίνεται εξωπραγματικό, ούτε το form factor του Μονόλιθου. Δεν το επέλεξε τυχαία η MS για να την κάνουν καζούρα στα fora/σόσιαλ μύδια. Υπάρχει λόγος.

    Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να δουλεύει ψιλό γαζί η AMD την PCMR με την απαράδεκτη RX 5700. Απαράδεκτη σε TDP, MSRP, transistor density. Ίσως το καλό πράμα να έρθει με την RDNA2 και οι κονσόλες να περιμένουν αυτό για 2020 launch. Μέχρι τότε η Λίζα θα εισπράττει για R&D (και) από τους early adopters...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν ανέφερα πουθενά dual gpu στο παρόν thread. Θα ήταν καλά να το συνέχιζαν, αλλά υπάρχουν και τεχνικά προβλήματα στα game engines, που το έκαναν ασύμφορο.
    Ε όχι και δεν το ανέφερες ποτέ... θες να ψάχνω posts για το περίφημο CF setup σου; Μην τα γυρνάς τώρα. Επιλογή σου ήταν να δώσεις τόσα λεφτά για GPUs, αντί να έκοβες την μια και να έπαιρνες και κονσόλα.

    Αν ήταν οικονομικά εφικτό να έβγαινε κονσόλα με dual GPU, τότε θα έβλεπες αναζωπύρωση και πραγματική αξιοποίηση των SLI/CF ή ακόμα καλύτερα του (ξεχασμένου?) DX12 mGPU.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω γενικά να μην έχεις περιορισμό power budget, όπως και ουσιαστικά δεν έχεις στο PC.
    Περιορισμό TDP στα PC δεν έχεις πράγματι, ΑΝ είσαι έχοντας και κατέχοντας. Εσύ είσαι και υπερασπίζεσαι φιλελέ νοοτροπίες; Αν ναι καλώς, αν όχι ξανασκέψου το... λίγοι πλέον βγάζουν 3-4k τον μήνα από τις "κακές" corps που λες. Είναι βέβαια καλές όταν μας πληρώνουν. Flip flopping πότε "αριστερά", πότε δεξιά, ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Είμαι συνεπής στις αρχές μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι χρηστικό πρόβλημα έχουν οι Intel επεξεργαστές, για τον οικιακό χρήστη;
    Ξέρω γω, για πες μας εσύ που έχεις Intel. Έχεις βάλει όλα τα τελευταία microcode/security updates ή την σκαπουλάρεις; Να δούμε και πόσο χάλια είναι το IPC των FX.

    Αν θεωρείς τέτοιο IPC αποδεκτό, ε φαντάζομαι δεν σε θα πειράξει το microcode της Intel... εδώ υπάρχει κόσμος που κάνει οικιακή χρήση (όπως λες) 10 χρόνια με Intel Core 2 Quad.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    (αλλά δεν αντιλέγω ότι ήταν μεγάλη γυφτιά της Nvidia το αργό 0,5GB, το οποίο όμως σημειωτέον, δεν είναι εντελώς άχρηστο, το έχω δει πολλές φορές να πηγαίνει στα 4GB το framebuffer usage, απλά το χρησιμοποιούν σαν storage)
    Άμα θες storage, έχει και η AMD Radeon με 2TB SSD και HBCC (κάτι ανάλογο θα έχουν και οι κονσόλες).

    Απλά να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, την GDDRX δεν την αγοράζεις για σκοπούς storage...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μη βγουν στους δρόμους όλοι άμα τους κόψουν την πειρατεία, αλλά μην αμφισβητείς τα κατευναστικά οφέλη που έχει το gaming. Όλα τα κοψίματα και οι ψυχολογικές πιέσεις της ζωής, σιγά σιγά μαζεύονται και στο τέλος βλέπεις διάφορα έκτροπα.
    Δεν αμφιβάλλω καθόλου, σου φαίνομαι άσχετος από ανθρώπινη ψυχολογία;

    Το βλέπω γενικά αυτό που λες, όχι μόνο στο παρόν νήμα/forum, ούτε καν στο internet ειδικά, το βλέπω και στην πραγματική ζωή πόσα νεύρα έχει ο κόσμος ελέω κρίσης/ανεργίας τα τελευταία 10 χρόνια.

    Αλλά θα μου επιτρέψεις να μην κάτσω να γίνω σάκος του μποξ για τον καθένα που έχει λαλήσει... όπως επίσης θα μου επιτρέψεις να πω ότι τα video games δεν πρέπει να λειτουργούν ως κατευναστικό ναρκωτικό, έτσι ώστε ο κόσμος να μένει καθηλωμένος στον καναπέ. Ναι, είναι escapism (έως ένα βαθμό), αλλά αν λειτουργούν ως αποχαύνωση για distraction, τότε αυτό είναι εξαιρετικά λυπηρό.

    Όποιος έχει πρόβλημα με το παρόν πολιτικοοικονομικό σύστημα όπως αυτό έχει διαμορφωθεί (να σου θυμίσω ότι υπάρχει Master Race και στον πραγματικό κόσμο, πλούσιους τους λέμε και βλέπουν τους φτωχούς ως τιποτένιους peasants -> φαντάζομαι εγκρίνεις στα πλαίσια της "Δημοκρατίας"), ξέρει που πρέπει να αντιδράσει. Σίγουρα όχι στο internet.

    Ακόμα κι αν οι κονσόλες είναι το ανάλογο του κομμουνισμού όπως λες (κονσόλες δεν υπάρχουν σε κομμουνιστικά καθεστώτα, αλλά έστω ας το δεχτούμε ως επιχείρημα), μην ξεχνάς τι baseline είχαν αυτά τα καθεστώτα σε σίτιση, στέγαση, μόρφωση.

    Αν είσαι πλούσιος και αντέχεις υψηλότερο baseline, λογικό το βρίσκω να σου την σπάει το baseline της πλέμπας, αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι πλούσιοι. Και ακόμα κι αν είσαι σήμερα πλούσιος, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο. Γι' αυτό συνιστώ ταπεινότητα και όχι ψηλά την μυτούλα, γιατί η ζωή έχει γυρίσματα και πολύ humbling αν υποπέσεις σε ύβρη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και το ανέφερες πάντως, αν έχεις μια κονσόλα, χωρίς συνδρομή και χωρίς τίποτα, πόσα παιχνίδια μπορείς να παίξεις απολύτως τζάμπα, χωρίς να πληρώσεις ούτε μια δραχμή. Απλή ερώτηση για δεν έχω κονσόλα και δε ξέρω.
    Βάζεις PS+ trial των 14 ημερών.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον για αυτό σου άρεσαν τόσο πολύ τα textures του PS3. Προτείνω να γυρίσουμε τότε σε 480p video και σε 256ΜΒ Video ram.
    Δεν έχεις κατάλαβει την φιλοσοφία μου, η οποία είναι απότοκη του Demoscene philosophy. Πάντα θαυμάζω το τι μπορεί να επιτευχθεί με ελάχιστους πόρους. Ποτέ, μα ποτέ δεν θα θαυμάσω το κακομαθημένο πλουσιόπαιδο, που ενώ έχει πληθώρα πόρων, κάνει σπατάλη αυτών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά εγώ δεν ξέρω πως λειτουργεί η βιομηχανία!
    Δεν είσαι μόνο εσύ που δεν ξέρεις, είναι όλοι όσοι δεν έχουν καταλάβει τι ρόλο βαράνε τα MTX και πως χρηματοδοτούν SP-only τίτλους μέσω του Pareto principle.

    Δεν είναι κακό να μην ξέρεις, κακό είναι κοροϊδεύεις αυτόν που έκατσε να ψάξει και να δει τι παίζει με την βιομηχανία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα αμφισβητήσω ότι υπάρχουν μερικά αξιόλογα games για κονσόλες. Σίγουρα υπάρχουν κάποια που θα ήθελα να παίξω αλλά δυστυχώς είναι λιγοστά.
    Όπως;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου θυμίσω τι παιχνίδια είχαν βγει στο PC το 2007 που βγήκε το Uncharted 2 και κάποιοι PCαδες πήγαν και πήραν PS3;
    Αμφισβητείς ότι πήραν PS3 για ένα παιχνίδι; Εδώ εσύ πήρες dual CF setup μόνο για Crysis! Που το παράξενο δηλαδή; Εσύ έδωσες λιγότερα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για textures κλινέξ, όπως έδειξα παραπάνω στο Uncharted 2 PS3 video και όπως θα δείξω παρακάτω στο Last of us PS3 video. Επίσης μιλάω για framerate πρωτίστως, που έχει να κάνει με το gameplay αυτό καθ'εαυτό.
    Δεν εννοείς να καταλάβεις ότι υπάρχει κόσμος που ευχαριστήθηκε το TLOU1 και στο PS3 day 1, αλλά και στο PS4. Όπως και το Crysis το παίξανε 720p 20 fps σε πρώτη φάση και μετά σε 1080p 60 fps σε δεύτερη φάση.

    Είναι άλλη φάση να παίζεις κάτι στην εποχή του... και το Ocarina χλωρίνη το βαφτίζεις σήμερα, αλλά για την εποχή του είχε να δώσει κάτι κι αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι αλλά απλά όχι, άμα παίξεις Crysis 720P/20fps, το κάνεις λάθος φίλε. Περιμένεις και το παίζεις αργότερα. Δεν είμαστε κονσόλες, να έχουμε κλειδωμένο Crysis Trilogy@30fps. Ότι PCάκι έχουμε, παίρνουμε τα ανάλογα οφέλη, χωρίς να περιμένουμε βήματα 7ετίας για βελτιώσεις. Ελευθερία.
    Ωραία η φιλελέ ελευθερία, αν έχεις φράγκα όπως είπα... δεξιός στα PC, αριστερός στην πολιτική!

    Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν έχουν όλοι €2000 για PC, ούτε το 2007, ούτε σήμερα. Εγώ τα έχω, αλλά δεν κοροϊδεύω όσους δεν τα έχουν. Έτσι έχω μάθει, να σέβομαι και αυτόν που δεν έχει. Εσύ προφανώς μεγαλοπιάστηκες εποχές παχέων αγελάδων και σιγά μην αλλάξεις χαρακτήρα τώρα...

    Επίσης, στα βήματα 7ετίας φυσικά και περιμένεις τις κονσόλες για να ανέβει το dev baseline. Για σύγκρισε γραφικά/shaders ανάμεσα σε AC Black Flag και AC Unity και πες μου αν σου φαίνονται ίδια. Ίδιο γραφικό αποτέλεσμα παράγουν στο ελεύθερο/αδέσμευτο PC σου;

    Πρέπει να καταλάβεις ότι οι εποχές Far Cry 1/Crysis 1 μας τελειώσανε στο PC gaming.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι yada yada τα ξανακούσαμε...
    Μ' αρέσει που αναφέρεις συνέχεια τα home computers για τον προγραμματισμό που δίδαξαν σε προγραμματισταράδες όπως ο Carmack, αλλά δεν φαίνεται να διδάχθηκες ποτέ σου ούτε ένα απλό hello world σε C, πόσο μάλλον assembly.

    Για αυτό άλλωστε πρέπει να ρωτήσεις τον "φίλο" σου τον προγραμματιστή (λες και είναι όλοι επιπέδου Carmack) αν ισχύουν όσα γράφω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς που δεν έχει το PC focus σε single spec δηλαδή!
    Και στο ξαναλέω: εποχές DOS/386/VGA είχαν focus on a single spec.

    Ή μας δουλεύεις ότι δήθεν είσαι παλιός πισάς ή έχεις ξεχάσει τι έκανε τότε η Demoscene... τα ίδια άτομα δηλαδή που δουλεύουν σήμερα την βιομηχανία. Κι εσύ μου λες αυτά τα άτομα δεν ξέρουν τι τους γίνεται στην δουλειά τους που στοχεύουν console baseline/specs!

    Γράψε πρώτα 100 γραμμές κώδικα και μετά μιλάμε. Και ξαναθυμίσου τι χλωρίνες έπαιζες στο PC και σε τι fps εποχές DOS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις πάρει τις επιδόσεις και τις καστομιές εκείνης της εποχής, που προσπαθούσαν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και τις έχεις κάνει 1:1 upscale, στον προγραμματισμό και στις ανάγκες της σύγχρονης εποχής. Δεν είναι έτσι τα πράγματα φιλαράκο.
    Ενώ σήμερα δεν προσπαθούν να βγάλουν ξύγκι από την μύγα (Jaguar);

    https://www.gdcvault.com/play/102334...6-Optimization
    https://gist.github.com/jhaberstro/3...a0d8902c2fffbc
    https://www.gdcvault.com/play/102302...6-Optimization

    Παθαίνεις μια περίεργη "αμνησία" ρε παιδί μου, ενώ στα έχω ξαναπεί αυτά και κάνεις ότι δεν θυμάσαι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα λοιπόν έχουμε 3D vector graphics. Αυτά αποτελούν μακράν το μεγαλύτερο bottleneck στα σύγχρονα engines και είναι σχεδόν 100% παραλληλίσιμα. Δε χρειάζεσαι assembly για να έχεις φανταστικά γραφικά και επιδόσεις. Θα έκανε 10 χρόνια να βγει το κάθε παιχνίδι. Τα APIs που υπάρχουν τώρα (ακόμα και το DX11), είναι αρκετά για να αποδώσουν αυτό που πρέπει να αποδωθεί. Το Fallen Order είναι DX11, πανέμορφο και τρέχει σε hardware παλιατζούρα.
    Α τώρα μας βγάζεις καλό το DX11 εν έτει 2020, ενώ στον CEMU λες μπράβο που έβαλαν Vulkan! Double standards at its finest.

    Ρε φίλε πάω στοίχημα ότι είσαι από αυτούς τότε στις BBS που αμφισβητούσαν τα οφέλη του Blitter (τα πρώτα χρόνια με τα χάλια ports) και αργότερα τα οφέλη του T&L της GeForce (εποχές 3Dfx παντοκρατορίας).

    Μέχρι και στις GPUs αμφισβητείς τα οφέλη του VRS, λες και δεν έχουμε κάτι ανάλογο (LoD) στα πολύγωνα 25 χρόνια τώρα...

    Ειλικρινά θέλω πολύ να συνεχίσουν να βγάζουν DX11 next-gen games, για να πέσει γέλιο με τα quad-core Intel σαπάκια που υπερασπίζεσαι.

    Να βγει ένα next-gen AC και να ζητάει 6-7 GHz ST για brute force, ενώ στην κονσόλα θα είναι MT με λιγότερα GHz και πολλαπλάσια cores/threads! Εκεί να σε δω κλάμα που θα ρίχνεις.

    Αλλά ευτυχώς για σένα και την παροιμιώδη άγνοια σου, θα πάνε όλοι αναγκαστικά σε DX12. Και λόγω MT engines και λόγω DXR. Αυτό έλειπε προγραμματιστές με εμπειρία δεκαετιών να ακούνε τον κάθε άσχετο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό ακριβώς βλέπεις το RDR2 να 60αρίζει σε επεξεργαστή 12ετίας. Και αυτό μπορεί να δείξει πόσο άχρηστος είναι ο Jaguar.
    Δεν είναι κατόρθωμα να 60αρίζει με brute force λογική. Κατόρθωμα είναι που πιάνει 30 fps σε Jaguar 1.6 GHz. Αυτό έγινε με σκληρή δουλειά (ναι, και σε επίπεδο assembly). 7 χρόνια έκανε να βγει το RDR2...

    Γνωρίζεις ποιά είναι η DMA Design και τις ρίζες της;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λέω ότι το optimization σε κλειστή πλατφόρμα, δε μπορεί να επιφέρει επιπρόσθετα οφέλη. Αντιλαμβάνομαι ότι αν έχεις κλειστό οικοσύστημα, μπορείς να συγκεντρωθείς περισσότερο στην απόδοση και το fine balancing του game. Αυτό έχει να κάνει ακριβώς με αυτό, δηλαδή το fine balancing παρά σε οποιαδήποτε μαγεία πιστεύεις. Δηλαδή ρυθμίζουν τα γραφικά ανάλογα με την ικανότητα του επεξεργαστή. Όμως για αυτό βλέπεις 30fps caps στα περισσότερα. Όχι τέτοιο "optimization" να μου λείπει. Θα προτιμήσω το ανοιχτό transistor και power budget πάνω από κάθε optimization.
    Ξανά στείρα λογική PCίλας. Επειδή εσύ έχεις συνηθίσει στην λογική του fine tuning με graphics settings, ΔΕΝ σημαίνει ότι οι κονσόλες κάνουν μόνο αυτό.

    Γράφουν και custom κώδικα ειδικά για την μικροαρχιτεκτονική, είτε της CPU, είτε της GPU:



    Θυμάσαι που κορόιδευες Mantle/Async; Εγώ δεν έχω ξεχάσει...

    Η εύκολη λύση (η PCάδικη) θα ήταν να χρησιμοποιήσουν τον fixed-fuction tessellator της Radeon. Δεν το έκαναν όμως, επέλεξαν την δύσκολη, αλλά πιο αποδοτική οδό. Αυτό ναι, είναι Demoscene φιλοσοφία, είτε σ' αρέσει, είτε όχι.

    Για να σε δω λοιπόν να τρέξεις Async GPGPU κώδικα σε Maxwell/Pascal... η Turing είναι η πρώτη σοβαρή μικροαρχιτεκτονική της nVidia σε επίπεδο Async Compute (ελέω Volta καταβολών).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα νέα APIs μόνο καλό θα κάνουν και αυτό θα είναι υπερ του PC επίσης.
    Α τώρα έγιναν καλά τα νέα APIs; Να μην μείνουμε για πάντα στο εύκολο και PCάδικο DX11;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη περιμένεις να κάνει το οτιδήποτε παραπάνω πλέον οποιοσδήποτε προγραμματιστής, με Ryzen και Navi base.
    Το κάνω bookmark, για να στο θυμίσω το 2024. Κάθε γενιά τα ίδια και τα ίδια. Δεν μαθαίνετε ποτέ. Και σε Ryzen θα δεις custom assembly και σε Navi.

    Όχι ότι δεν υπάρχουν και ηλίθιοι στο console στρατόπεδο που περιμένουν να δουν native 8k, αλλά θα μου επιτρέψεις να κράζω και τους ηλίθιους της PCMR. Κανείς δεν είναι υπεράνω εφόσον ξεστομίζει μπούρδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ελευθερία και η δημοκρατία, δεν ανήκουν στην κατηγορία σκύλος χορτάτος και πίτα ολόκληρη.
    Ο πιο σκλαβωμένος να ξέρεις είναι αυτός που νομίζει ότι είναι ελεύθερος (επειδή έτσι τον αφήνουν να νομίζει αυτοί που κατέχουν την εξουσία) και όχι ο συνειδητοποιημένος που έχει το γνώθι σαυτόν και ξέρει ότι δεν είναι πραγματικά ελεύθερος. Διάλεξε που ανήκεις.

    Πραγματικά (100%) ελεύθερη πλατφόρμα ΔΕΝ είναι τα PC στις μέρες μας (από UEFI μέχρι ψηφιακά οικοσυστήματα/walled gardens). Αν είσαι τόσο ένθερμος περί ελευθερίας, να ασπαστείς τις διδαχές του Stallman και να γίνεις ελεύθερος παντού (και στο OS και στο firmware), αλλά δεν έχεις τα κότσια, απλά λες για να λες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα παιχνίδια που παίζουν οι εκάστοτε corps στηλιτεύω, με το να μιλάω για exclusivities. Τουλάχιστον η MS έχει φτιάξει το XBOX brand, που φαίνεται να το μοιράζεται με το PC. Πολύ πιο ανοιχτή προσέγγιση στο gaming.
    Πες το ανοιχτά, μην ντρέπεσαι, κράζεις Sony γιατί ζηλεύεις να παίξεις τα αποκλειστικά της στο PC σου (ιδανικά τσάμπα μέσω EGS). Υπάρχουν πολλοί στην PCMR που έχουν σύνδρομο ζήλειας, ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος.

    Θα πρέπει να καταλάβεις όμως ότι Sony & MS δεν έχουν τα ίδια συμφέροντα στο gaming πεδίο. Η MS θέλει να προωθήσει Windows/Game Pass οικοσύστημα, η Sony δεν έχει δικό της PC OS. Και να είχε δηλαδή, σιγά μην το έβαζες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να αρνείσαι τις αρνητικές επιπτώσεις που είχε το CPU κομμάτι του Jaguar, όσο θες. Θα το δεις στο μέλλον τι ζημιά έχει κάνει.
    Προσωπικά δεν ακολουθώ hive minds ηλιθίων που παπαγαλίζουν πράγματα που δεν καταλαβαίνουν. Insomnia, NeoGAF, you name it.

    Εγώ ανήκω στην παρακάτω σχολή (το έλεγα από το 2013 και δεν ήμουν ο μόνος):

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...omment-5206538

    Για πες μας τώρα, ποιός είχε δίκιο στο τέλος; Φτάσαμε στο 2020 και ακόμα αρνείσαι τα αυτονόητα. Πόσο denial πια;

    Έχω εξηγήσει 500 φορές τους λόγους που στηρίζω Mantle + Jaguar από την πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκαν, αλλά δεν θες να τους καταλάβεις, σου χαλάνε την σούπα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχω δώσει τα ίδια. Το θέμα είναι ότι έχω παίξει καλύτερα. Καλύτερες αναλύσεις, καλύτερα textures/filtering/anisotropy/post process/distance, καλύτερο framerate +kb+mouse.
    Καλά κάνεις, όπως καλά κάνουν και αυτοί που επιζητούν την ποικιλία, αντί για PC-only ταμπούρωμα.

    Είτε λέγεται exclusive game, είτε exclusive controls (gyroscope) σε Vita, Wii U, PS4, Switch.

    Αν δεν τα δοκιμάσεις, πως θα έχεις άποψη; Από το YouTube;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι νέες κονσόλες, το αλλάξουν αυτό, θα το επανεξετάσω ο Πέτσινος μας πηδήξει με τις Ampere MSRPs, τότε θα σκάσω €500 για κλειστό κουτί των 12TF.
    Fixed that for you.

    Το βλέπεις το duopoly στις GPUs, δεν θέλει πολύ να ξανασβήσει το PC gaming:

    https://www.tomshardware.com/news/pc...ing,39182.html

    "High GPU Prices Could Negatively Affect PC Gaming"

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όχι καψούρα για το Uncharted δεν έχω.
    Είσαι ο τρίτος σε αυτό το νήμα που προσπαθεί να με βγάλει ψεύτη.

    Για δες λίγο εδώ σε παρακαλώ ποιός είναι ο ψεύτης:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post5995414

    Σας το είπα και σας το ξαναλέω: scripta manent. Προσέχετε τι λέτε και ποιούς πάτε να βγάλετε τρελούς... δεν είμαστε χθεσινοί εδώ μέσα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έκανα καμία καζούρα σε κανέναν.
    Α ναι; Και ποιός ξεκίνησε τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς (χλωρίνες, φάβες, φασολάδες/φακές); Εγώ; Από μένα ξεκίνησε αυτό το flame/VS thread;

    Δεν σε τιμά να μην αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη δεν ήξερα ότι πρέπει να σκάσω 60άρια στη Nintendo, για να κάνω ένα performance test. Άμα έρθει η ώρα να το παίξω όμως και το αγοράσω, αλλά μετά το πουλήσω, πόσο υποκριτής θα είμαι; Τι θα αλλάξει;

    Επίσης δε ξέρω από πότε αυτό-βαφτιζόμαστε ελεγκτικό συνέδριο στα forums;
    Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου: αυτό που με ενοχλεί είναι κάποιος ΚΑΙ να πειρατεύει ΚΑΙ να προσπαθεί να βγει από πάνω. Το θεωρώ ύβρη/έπαρση. Εσύ το θεωρείς αποδεκτή συμπεριφορά;

    Ταπεινότητα δεν σε έχουν διδάξει τι σημαίνει; Κι εγώ πειράτευα (όταν ήμουν πιτσιρικάς), αλλά δεν έβγαινα να κάνω καζούρα κονσολάδες (που σημειωτέον τότε πλήρωναν 30.000-70.000 δρχ κάθε παιχνίδι).

    Σεβάσου το γεγονός ότι άτομα όπως εγώ και ο Lewton το πληρώσαμε (και το τερματίσαμε), για να μπορείς εσύ να κάνεις τα performance tests σου ή και να το παίξεις αργότερα ανέξοδα... αν δεν έλεγες για χλωρίνες, δεν θα σου έλεγε κανείς κάτι. Βγάζεις μια έπαρση όμως, που είναι χαρακτηριστικό της PCMR.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι βλεπεις reskin και απουσία innovation σε παιχνίδι που έχει βασίσει όλο το gameplay σε lightsaber και ο κεντρικός χαρακτήρας δε ρίχνει ούτε μια σφαίρα
    Το ότι αλλάξανε το AK-47 με lightsaber που κάνεις ping-pong δεσμίδες φωτός είναι ινοβέσιο; Ή μήπως τους σκοτώνεις τηλεπαθητικά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά το συγκρίνεις με το Uncharted, που είναι αντιγραφή των Tomb Raider mechanics, με ξεπερνά!
    Εδώ δείχνεις πόση λίγη gaming πείρα έχεις σε non-PC συστήματα.

    Το Uncharted 1 ξεκίνησε (σε πολύ πρώιμο στάδιο development) ως κλώνος Tomb Raider, αλλά στην πορεία άλλαξε συνταγή και πήγε σε 3rd person shooter.

    (old school) Tomb Raider = μοναξιά, λύνεις (δύσκολους) γρίφους, ελάχιστο πιστολίδι (και μάλιστα full auto-aim, λόγω PS1 controller χωρίς analog sticks)
    Uncharted = 3rd person shooter (δυσκολούτσικο με αρκετά hordes) με (εύκολους) γρίφους), λίγο platforming και cinematic setpieces/cutscenes.

    Χώρια το MP που μπήκε σε 2 & 3 και ήταν μεγάλη επιτυχία για την εποχή τους.

    (new age) Tomb Raider = κλώνος του Uncharted με διπολική Λάρα

    Κατάλαβες τώρα; Τόσο το old school TR, όσο και το Uncharted (1-2-3) είχαν ξεχωριστή ταυτότητα ως παιχνίδια. Μετά χάλασε το πράγμα... όπως είδες, δεν αναφέρω το 4.

    Αλλά αφού δεν παίζεις console games, λογικό να μην ξέρεις. Παίξε πρώτα και μιλάμε. Εκτίθεσαι όταν κρίνεις χωρίς να έχεις πείρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το ότι συγκρίνεις το 1gbps 10 χρόνια μετά στην Ελλάδα, με το Uncharted που βγήκε το 2007, ενώ το Tomb Raider ξεκίνησε από το 1996, με ξεπερνά και πάλι.
    Το ότι φτάσαμε 2020 και ακόμα μνημονεύουμε αυτά τα 2 παιχνίδια ορόσημα για την εποχή τους, κάτι δείχνει.

    Πιστεύεις θα μνημονεύει κανείς το Jedi το 2030 ή μήπως θα έχει ξεχαστεί ως άλλο ένα game του σωρού;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά έχεις μούτρα να μου λες το παρακάτω, ότι εγώ έχω αντι-SONY εμπάθεια.
    Φυσικά και έχεις, όσο έχει ο Wan αντι-ATi εμπάθεια.

    Το ότι έχετε δημοκρατικό δικαίωμα να εκφράζεστε ελεύθερα, δεν σημαίνει ότι θα σας πάρουμε στα σοβαρά. Χάζι σας κάνουμε, είστε κάτι σαν μασκότ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι παραπάνω από εμφανές, ότι κάθε τι που κάνει η SONY, το βλέπεις μαγικό. Μας έχεις πει για το huma, μας έχεις πει για το PCie bus ότι δεν είναι καλό, μας έχεις πει για το zlib και τις καστομιές του jaguar
    Δεν είναι της Sony ειδικά, είναι συνεργασία AMD με Sony/MS. Και ναι, εντυπωσιάζομαι από τις APUs των κονσολών και αυτά που πετυχαίνουν, ενώ δεν μπορώ να πω το ίδιο και τις PC APUs στυλ 2400G.

    Η Λίζα φιλαράκο έχει προϋπηρεσία σε Cell R&D, δεν είναι καμία τυχαία, ούτε diversity hire:

    https://www.reddit.com/r/hardware/co...velop/f78pkux/

    Εγώ τα ψάχνω αυτά ξέρεις, όσο ψάχνεις εσύ τα benchmarks. Με ενδιαφέρει η τεχνολογία σε βάθος, όχι στην επιφάνεια. Κρίμα που δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι το 2007, είχε βγει το Crysis και μου το συγκρίνεις με τις χλωρίνες του Uncharted, όχι δεν εντυπωσιάζομαι καθόλου.

    Σου θυμίζω τι ήταν το Crysis του 2007



    και τι ήταν το Uncharted του 2007.



    Όχι φίλε, δεν υπάρχει σύγκριση.

    Θα δεχτώ ότι έλιωνε τα PC της εποχής αλλά και πολύ αργότερα, αλλά υπήρχε λόγος, μιας και ήταν πολύ πιο ανοιχτό.



    To ότι ενδεχομένως μπορεί το Uncharted να ήταν πιο optimized, δεδομένου και της επεξεργαστικής διαφοράς που υπήρχε, μπορώ να σου το δώσω.
    Η διαφορά μας είμαι είναι ότι εγώ δεν μειώνω τα διαμάντια της εκάστοτε πλατφόρμας για να σε πικάρω, ενώ εσύ θα το κάνεις ελαφρά τη καρδία και χωρίς να έχεις σκοπό να τα παίξεις κιόλας.

    Προφανώς και το Crysis 1 αξίζει praise ως true PCMR game (καμία σχέση με console baseline). Το τελευταίο του είδους του. End of an era. Μόνο κολλημένος console-only user θα το αρνηθεί αυτό.

    Η μόνη ένσταση που έχω είναι στο optimization που λες, ότι δηλαδή το Crysis 1 δεν βλέπει πάνω από 2 πυρήνες, ενώ είχαν συνεργασία με την Intel να ξεζουμίσουν τους quad (πράγμα που δεν έγινε ποτέ, ίσως λόγω αθρόας πειρατείας?).

    Για αυτό να χαρείς σε παρακαλώ, μην μου φέρνεις την πειρατεία ως θετικό εν έτει 2020 με AAA production values/costs στον θεό. Ξέρω ότι δεν σε νοιάζουν οι megacorps, αλλά αυτές σου δίνουν προϊόντα να παίζεις, όχι ο φούφουτος (ένα one man show μόνο indies μπορεί να βγάλει).

    Και το Uncharted 1 δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα optimization, έχει μόλις 30% SPU usage. Πες καλύτερα το Uncharted 2 με 100% SPU usage και τεράστιο visual leap και είμαστε OK.

    Στο Uncharted 3 κατάφεραν να χωρέσουν μέχρι και 3D rendering (2 framebuffers), διπλά cutscenes (2D + 3D) στο δισκάκι και zero HDD install (πλην patches). Day 1 το 2011 δεν υπήρχε ψηφιακή έκδοση (αυτή βγήκε πολύ αργότερα και μάλιστα σπασμένη σε κομμάτια να κατεβάζεις ότι θες). Και αυτό ινοβέσιο ήταν για την εποχή του, πλέον θα γίνει η νόρμα, γιατί τα παιχνίδια είναι τεράστια (100-150GB). Σιγά μην κατεβάζουμε 15 γλώσσες/dubs!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Fermi αρχιτεκτονική, ήρθε Απρίλιο του 2010. 3.5 χρόνια πριν βγουν οι τρέχουσες κονσόλες. Την ανέφερα στα πλαίσια του τι υπήρχε, εποχές PS3. Δηλαδή 1.5GB Vram έναντι 256ΜΒ vram του PS3 και unified 512MB του XBOX.

    Σοβαρά τώρα εκεί θα φτάσει το narrative; Δείξε μου τι κάνει το 1.35tflops του 2010 με 1.5GB vram, σε σημερινά παιχνίδια;
    Και η Polaris του 2016 έβγαζε 6TF. Για δες πόσα TF έχουν οι Navi του 2019-2020. Τι συγκρίνεις τώρα;

    Ηλίθιο narrative είναι να πετάς ξερά τεραφλόπια και το ξέρεις. Οι Polaris δεν είναι efficient ούτε για mining πλέον. Οι Turing είναι η ενδεδειγμένη επιλογή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι επιχείρημα το cost per frame; ΟΚ το ακούσαμε και αυτό.
    Ναι ρε φίλε, ΔΕΝ είναι επιχείρημα για αυτόν που ψάχνει το φθηνότερο at all costs.

    Κι εγώ αγοράζω HDDs με βάση την τιμή ανά GB, αλλά αν κάποιος με ρωτήσει την γνώμη μου για φτηνό 1TB δίσκο (γιατί τόσο χρειάζεται, όχι παραπάνω), δεν θα του προτείνω 8TB ενώ δεν τα θέλει!

    Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις στο παραπάνω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει metric για να συγκρίνεις κάτι που είναι άχρηστο. Σα να πουλάς αυτοκίνητο χωρίς μηχανή.
    Ενώ μια σκέτη GPU δεν είναι άχρηστη, όπως και ένας σκέτος κινητήρας δεν είναι άχρηστος αν δεν έχεις αυτοκίνητο να τον βάλεις να κάνει δουλειά. Χαίρομαι που το κατάλαβες επιτέλους!

    Τώρα κάτι άκυρα παραδείγματα με καρτάρες των €500 σε PC δεκαετίας, μου θυμίζουν κάτι κάγκουρες στα λιμανάκια με κωλοφτιαγμένα αμάξια... ευχαριστώ, αλλά δεν είμαι κάγκουρας, οπότε δεν θα πάρω. Για τον ίδιο λόγο κράζω την τρεντομόδα με τα RGB LED.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να δούμε, από το 1000άρικο που είπε ο Johnson παραπάνω, με τον 2500Κ+7950, έχω δώσει άλλα 350 για την 970 και άλλα 400 για την 1070. Δηλαδή σύνολο 1750 ευρώ. Σου βάζω άλλα 350 ευρώ για επιπρόσθετο, δίσκο μνήμη και SSD, στα επόμενα χρόνια. Φτάσαμε τα 2100.

    Ο κονσολάς για να παίξει τα πάντα, έπρεπε να δώσει 600 ευρώ για PS3, 400 ευρώ για XBOX 360, 400 ευρώ για PS4, 500 ευρώ για XBOX one και 500 ευρώ για PS5 και 600 ευρώ για XBOX SeX. Φτάσαμε δηλαδή αισίως τα 3000€! Και άντε για να είμαι δίκαιος, θα κόψω τα 2/3 της απόκτησης του PS3/XBOX 360, μιας και δεν υπήρχε τότε ο συνδυασμός 2500Κ+7950. 3000-666 ευρώ, πάμε 2334. Βάλε και 10 χρόνια συνδρομές όμως, πάλι στα 3000 ευρώ πάμε.

    Σημείωσε σε όλα τα παραπάνω, ότι στο PC, με 1070, μπορώ να παίξω όλα τα παιχνίδια που μπορούσα να παίξω με την 7950 και την 970 ενώ στις κονσόλες όχι. Οπότε αφαίρεσε 400 ευρώ από πωλήσεις των παλαιών καρτών, σε φάση που είχαν κάποια αξία αμέσως όταν αγοράστηκε η αλλαγή τους, πάμε 2100-400=1700.

    Γενικό σύνολο κόστος PC 1700 ευρώ - κονσόλες 3000 ευρώ! Και αυτά χωρίς να βάλω τη Nintendo μέσα με Cemu κλπ emulators.

    Profit;
    Μου αρέσει βρε μπαγάσα που δεν είσαι biased κατά τα άλλα όντας PC-only user! Επίσης βάζεις οπωσδήποτε συνδρομές ενώ είσαι δηλωμένος hater των MP games (λογικό αν σε πετσώνουν ). Φοβερό επιχείρημα από και προς SP-only gamers! Άσε που τα δημοφιλή F2P (Fortnite, Apex) είναι δωρεάν και κλέβουν πίτα από τα buy2play. Στο τσακ ήταν να γυρίσει το CoD σε F2P μοντέλο, αλλά την γλίτωσε λόγω (ακριβού) Campaign.

    Ποιός σου είπε ότι οι παλιές κονσόλες δεν πωλούνται; Και μάλιστα σε πληροφορώ πωλούνται σε καλή τιμή (αν έβγαιναν κάθε χρόνο όπως οι GPUs, δεν θα γινόταν αυτό). Είναι ο ίδιος λόγος που το BoTW πωλείται και αυτό σε καλή τιμή, ενώ το (ετήσιο) FIFA/NBA/CoD όχι.

    Υπάρχει και κάτι που λέγεται BC και το έχουν και οι κονσόλες ξέρεις... στην χειρότερη αγοράζεις κανά remastered game με €15. Άσε που στο PS5 δεν θα γίνει remastered κανά TLOU2, ένα απλό patch θα πάρει. Δεν υπάρχει πλέον Cell SPUs vs GPGPU compute δίλημμα.

    Το έχω ξαναπεί: τέλη 2016 ένα OG PS4 του 2013 πωλήθηκε στα €350 (με προίκα). Με επιπλέον €50 αγοράστηκε PS4 Pro. Πως σου ακούγεται αυτό;

    Αρχές του 2019 πωλήθηκε PS4 Pro στα €470 (κι αυτό με προίκα) και αγοράστηκε νέο PS4 Pro (πιο αθόρυβο SKU) στα €350 (πακέτο με RDR2). Το RDR2 πουλήθηκε €50 (όσο ήταν φρέσκο φυσικά). Βλέπεις να έχασε λεφτά;

    Μάντεψε πόσο θα κοστίσει ένα PS5 με πώληση του PS4 Pro...

    Πριν κάτι μέρες μια TLOU1 κόπια που είχε αγοραστεί €20 πωλήθηκε στα €35. Βλέπεις κι εδώ καμία χασούρα;

    Συνδρομές PS+ ετήσιες αγοράστηκαν €30 αρχές του 2014 και πωλήθηκαν ένα χρόνο μετά στα €45. Να πως βγαίνει και το δωρεάν online (αν είσαι MP fan και θες buy2play online games).

    Παιχνίδι στο Switch που αγοράστηκε €5 πουλήθηκε €30. Θα ήταν καλύτερα να είχε αγοραστεί ψηφιακό στα €40;

    Είδες τι ωραία που είναι να έχεις επιλογές, αυτό που λες ότι πρεσβεύεις, ενώ σνομπάρεις τις κονσολίτσες και το φυσικό τους μέσο; Physical ownership vs digital κοπανιστός αέρας, ενίοτε και με σιδηρόφρακτο DRM.

    Και ναι, για να σε βοηθήσω και για να τα λέμε όλα, το 2017-2018 υπήρχε κόσμος που πούλησε discrete PC GPUs παραπάνω από όσο τις αγόρασε (μαγκιά τους, δεν το κρίνω). Αυτό όμως (mining craze) είναι εποχιακό φαινόμενο μια φορά στα 4+ χρόνια.

    Αν είσαι μάγκας και εφαρμόζεις το ρητό "buy low, sell high", τότε κάνεις γλέντι, τόσο με GPUs, όσο και με Bitcoin. Λίγοι έχουν αυτό το skill, οι περισσότεροι χάνουν λεφτά και το ξέρεις.

    Η κονσόλα όμως είναι πιο flexible για αγοραπωλησίες, δεν βασίζεται σε εποχιακά φαινόμενα αυξημένης ζήτησης. Το δέχεσαι αυτό ή όχι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημείωση, αν μου παίξετε το χαρτί Console master race, το PS5 θα παίζει 4Κ/60 ενώ ο 2500Κ/1070 θα πέσει σε 1080/30 κάποια στιγμή, θα σας παίξω και εγώ το χαρτί Console peasant race, έτσι παίζατε τόσα χρόνια, τωρα σας πείραξε;
    Καταρχήν, σύνδρομα Master Race αφορούν κομπλεξικούς με e-penis σύνδρομο, είναι human psychology 101. Κυρίως θα τους βρεις στο PC στρατόπεδο (θα μπορούσα να σας κοπιάρω συζήτηση από Viber όπου PCMR φίλοι θάβουν ο ένας τον άλλον για το rig του ενός της παρέας, αλλά δεν έχω την άδεια τους να το κάνω) και ελάχιστους στις κονσόλες. Σπανίζει δηλαδή το φαινόμενο ο κάτοχος Pro να λέει στον κάτοχο Slim ότι παίζει χλωρίνες. Είναι πιο ειρηνικά τα πράγματα εκεί πέρα.

    Δεύτερον, όταν εγώ σου παίζω το χαρτί ότι το PC gaming ήταν ο φτωχός συγγενής (peasant) εποχές DOS (προ Pentium/3Dfx) γιατί δεν σου αρέσει ως επιχείρημα; Τότε ο κονσολάς δεν ήταν κερδισμένος και ο πισάς χαμένος;

    Όλα κύκλους κάνουν σε αυτή την ζωή, δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται τόσο παράξενο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενώ για 7 χρόνια, μέχρι το 2027, θα έχω χειρότερες
    Αν εσένα σε ευχαριστεί αυτή η μιζέρια (στο λέω γιατί έχεις αλλεργία να ρίχνεις απαιτήσεις), τότε τι να σου πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά για να έχετε 4Κ/60 πρέπει να πάρετε και 4Κ οθόνη. Άλλα 700 ευρώ.
    Πρώτον, δεν έχει €700 μια 4KTV, μάλλον έχεις μπερδευτεί με τα PC monitors που έχουν κάποιοι:

    https://www.skroutz.gr/c/12/televisi...&order_dir=asc

    Δεύτερον, απαξιώ πλήρως για 4k/8k. Γιουσουφάκι του πέτσινου duopoly δεν θα γίνω. Και 1080p60 μια χαρά είναι.

    Καλώς βγαίνουν τα 4k/8k για να πέφτουν οι τιμές στα παλιά, αυτό τους το πιστώνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κάπως έτσι κλείνει το dispute consoles vs PC
    Αφού το λες εσύ... για μένα δεν υπάρχει VS, αφού τα έχω όλα και τα χαίρομαι, αντί να γκρινιάζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Do you PC man? Πραγματικά τώρα....
    Long before you were born, mate. Πραγματικά!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας και βρίσκεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα, ενώ ξέρεις ότι κάποια παιχνίδια είχαν πρόβλημα στο loading, δε ξέρω γιατί ρώτα τους και το φέρνεις σαν επιχείρημα κατά του PC, ενώ στις κονσόλες είναι καλό, γιατί δείτε το Spiderman; Καταλαβαίνεις πόσο biased είσαι; Λες και εμείς δεν έχουμε SSDs και δεν έχουμε δει τις διαφορές. Ή το youtube δεν είναι γεμάτο με συγκρίσεις.

    Από τη μία γίνομαι εγώ επικίνδυνος άμα λέω ότι το απλό SSD είναι μια χαρά για gaming, απο την άλλη το SSD στο PC είναι ΓΤΠ.

    Αδερφέ σύνελθε, θα μας πάρουν με τις ντομάτες.
    Με τις ντομάτες θα πάρουν εσένα που δεν ξέρεις να διαβάζεις για πολλοστή φορά.

    Το software στηλιτεύω (OS, I/O stack, games), όχι το hardware (NVMe). Τόσο δύσκολο σου είναι να το καταλάβεις αυτό;

    Ε guess what, οι κονσόλες θα έχουν άλλο I/O stack, optimized για reads και ελάχιστα για writes. Θυμάσαι πως ήταν τα παλιά arcade boards με τις ROM; Κάπως έτσι, αλλά με σύγχρονη NAND τεχνολογία.

    Και ξέρεις γιατί; Όχι γιατί μας αγαπάνε οι evil megacorps Sony & MS, αλλά γιατί θέλουν να αυξήσουν το πολυπόθητο user engagement.

    Ξέρεις γιατί το Switch έχει τόση μεγάλη επιτυχία με αρχαίο SoC του 2015; Γιατί δεν έχει friction η εμπειρία, ανοίγεις και παίζεις σχεδόν αμέσως.

    Ε λοιπόν για αυτό τον λόγο θα φάει σουτ ο HDD, θα μπει NVMe και το πιο κρίσιμο που παραβλέπεις: θα αλλάξει άρδην το I/O stack του OS και το game coding.

    Θα το δεις στην πράξη αυτό, δεν σου λέω με το FreeBSD του PS5, αλλά τα custom Windows 10 του Scarlett, που ελάχιστη σχέση έχουν με τα Windows 10 των PC μας.

    Θα δεις συγκρίσεις στο DF όχι μόνο με pixels, αλλά και με loading times που θα τρίβεις τα μάτια σου από την διαφορά και θα λες "μα γιατί να μην το έχω κι εγώ αυτό στο PC μου;"

    Ας ελπίσουμε η μαμά MS να φροντίσει να ισιώσει και τα Win10 των PC με κάποιο 6μηνιαίο update... δες π.χ. πότε ήρθε το HDR στο XB1S/X και πότε στα Windows 10. Ένα απλό παράδειγμα.

    Αυτή είναι η μαγεία του software optimization/proper coding που δεν δέχεσαι ότι υφίσταται καν. Η ίδια μαγεία που υφίσταται και στις proprietary/κλειδωμένες συσκευές της Apple (κι εκεί έχουν φιλοσοφία κονσόλας, με άριστο δέσιμο A13 SoC + iOS). NVMe έχει από το 2016 η Apple σε mobile form factor.

    Και σου μιλάω ως Android user... τα σύκα-σύκα και η σκάφη-σκάφη. Tribal λογικές μακριά από μένα, αυτά θα τα στηλιτεύω για πάντα. Δεν θα μου πέσει ο κώλος αν παραδεχτώ την τεχνική ανωτερότητα του απέναντι στρατοπέδου, έστω κι αν είναι σε επιμέρους σημεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω onkyo ενισχυτή με ηχεία bose. Stereo φυσικά. Και ακουστικά Patriot Viper 3D. Sorry αλλά θα προτιμήσω το παλιό ηχοσύστημα μου.

    Πριν πεις ότι είμαι αφοριστικός, επειδή δε συμφωνώ με το καινοφανές narrative σου σχετικά με τον ήχο, θα σου θυμίσω τι επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται για τα γραφικά και τι επεξεργαστική ισχύς χρειάζεται για τον ήχο. Έχουμε τάξη μεγέθους πραγματικά, αφού πάμε από Tflops σε Gflops. Δεν είναι τυχαίο. Είναι εντολή της φύσης. Η όραση είναι μακράν πιο σημαντική.

    Αν είσαι κωφός, δεν μπορείς να ακούσεις τον εχθρό που έρχεται, ούτε να ακούσεις την καταιγίδα που έρχεται, μπορείς όμως να τα δεις. Και τι σκατά θα φας αν είσαι τυφλός, χμμμ; Και πως θα πας εκεί που θες, πως θα βρεις άλλους για αναπαραγωγή κλπ κλπ. Απλά πράγματα για να το κλείνουμε και αυτό.
    Δεν είναι καινοφανές, είχα 5.1 ηχοσύστημα με Creative EAX πριν 17 χρόνια. Εσύ τι είχες τότε; Έχω απαιτήσεις λοιπόν και στο κομμάτι του ήχου.

    Εσύ λοιπόν που δεν θεωρείς σημαντικό το κομμάτι του ήχου, κάτσε παίξε με muted volume, αφού μόνο η όραση μετράει σε μια οπτικοακουστική εμπειρία.

    Αλήθεια, αφού συμφωνείς ότι ο ήχος δεν θέλει πολλά Teraflops (το TrueAudio DSP είναι μόλις 15GF), γιατί δεν το παρέχουν τα PC ως baseline (όπως κάποτε);

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκες να πεις κάτι αρνητικό, για κάτι που προσφέρει βελτιώσεις στα games, αλλά όλως τυχαίως είναι PC exlcusive. Δε μου κάνει εντύπωση....
    Μ' αρέσει το edit που έκανες για PC exclusive, αλλά θα στο χαλάσω:

    https://www.eurogamer.net/articles/2017-11-16-skyrim-remastered-mods-ps4-xbox-one-pc-how-to-install-mods-special-edition


    Και τα Elder Scrolls κάποτε (προ Oblivion) ήταν exclusive στα PC...

    Σόρρυ πάντως που δεν έχω τον χρόνο να παίξω το Skyrim 15 φορές, ασχέτως πλατφόρμας!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που χρησιμοποιεί το PC για δουλειά, ο τυπογράφος, ο video editor, o 3d rendered, ο δικηγόρος, που έχουν την άνεση να αγοράσουν τα παιχνίδια, θα πάνε να πάρουν πειρατικά;
    Εσύ μάλλον δεν έχεις γνωρίσει ματσωμένους γιατρούς του Κολωνακίου να πειρατεύουν. Ή μήπως νομίζεις δεν έβγαζαν καλά (και μαύρα) λεφτά στα 90s/2000s; Δεν μιλάω για άνεργους/πιτσιρικάδες/φοιτητές.

    Επίσης, μάλλον δεν έχεις δει δικηγόρους με iPad (ούτε καν laptop)... μήπως πρέπει να βγαίνεις πιο συχνά έξω από το σπίτι; Νιώθω σαν να έχεις χάσει την επαφή σου με τον πραγματικό κόσμο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι γίνεται στο μυαλό σου πραγματικά. Πας και βάζεις παραμέτρους και εμπόδια, για να τσακώνεσαι με τον εαυτό σου.
    Τα ίδια μου λέγανε και κάτι "φίλοι" Λινουξάδες όταν τους έλεγα τα στραβά του Linux. Προφανώς τους κακοφάνηκε πως γίνεται ένας τόσο έμπειρος χρήστης να στρέφεται εναντίον του "tribe".

    Εγώ πάντως ξέρω τι γίνεται στο μυαλό σου. Κοκομπλόκο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι να ναι πραγματικά.

    Συγκρίνεις διαφορετικού level tinkering, ανάμεσα σε PC, με το 0 level tinkering της κονσόλας.

    Και είμαστε σε thread Console vs PC gaming! Να το κάνω το Linux στο gaming τι ακριβως;

    Τσακώνεσαι με τον ευατό σου πραγματικά.
    Να το κάνεις τι το Linux; Να έχεις πραγματική ελευθερία φυσικά: https://www.techpowerup.com/forums/t...tiny-2.262622/

    Εδώ και το μανιφέστο του Stallman: https://en.wikipedia.org/wiki/Free_as_in_Freedom

    Αυτό δεν ευαγγελίζεσαι; Δεν είναι κομμάτι του PC gaming φίλτατε; Δεν λέει πουθενά Windows ο τίτλος του νήματος. Ξέρεις πόσο ιερόσυλος φαίνεσαι στα μάτια των hardcore Λινουξάδων;

    Αν δεν σε νοιάζει, μάντεψε πόσο με νοιάζει κι εμένα αν φαίνομαι "ιερόσυλος" στα μάτια της PCMR.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε Windows ρε φίλε ήμαρτον να πουμε. Για αυτό που φτιάχτηκε δηλαδή.
    Τα Windows φτιάχτηκαν για gaming ή για δουλειά; Αποφάσισε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον αρνητισμό που έχεις απέναντι σε κάθε τι PC related, φαίνεται για άλλη μια φορά
    Μίλησε ο PC-only user που βλέπει συνέχεια αρνητικά στις κονσόλες, αλλά λιγουρεύεται να παίξει exclusives τους!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού βλέπεις μονο Μονα Λιζα με κραγιον.
    Σωστά, για αυτό ανέφερα το Black Mesa ως σοβαρή προσπάθεια, επειδή είναι Μόνα Λίζα με κραγιόν. Είδες που είσαι biased;

    Ενώ αυτό είναι πραγματικός πίνακας ζωγραφικής ας πούμε, που το ζηλεύει ο κάθε console peasant στο κλειδωμένο παιχνίδι του: https://www.pcgamer.com/re2-mod-turn...e-tank-engine/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ ο ίδιος μίλησες για reskin και όταν σου παρουσιάζουμε τις πηγές από που έρχονται οι ιδέες, καθώς και ότι οι ιδέες τελικά μοιράζονται, συμπληρώνονται και φτιάχνουν ένα νέο σύνολο, μας λες όχι ντροπή, το Fallen Order είναι αντιγραφή του Uncharte και είσαστε easily impressed.

    Δες εσύ από ποια games έχει αντιγράψει το Uncharted, πριν εκθειάσεις. Δε γεννηθήκαμε χτες.
    Ούτε εγώ γεννήθηκα χτες, παίζω από εποχής Atari VCS (ξέρεις, πριν καν βγει το πρώτο IBM PC).

    Και Pitfall έχω παίξει φυσικά και μπορώ να το θεωρήσω (μακρινό) πρόγονο τόσο του Tomb Raider, όσο και του Uncharted.

    Όπως και η αμοιβάδα είναι μακρινός πρόγονος του homo sapiens. Θα σου άρεσε αλήθεια να σε συγκρίνω με αμοιβάδα ή θα το θεωρούσες προσβλητικό;

    Γιατί 40 χρόνια εξέλιξης στο gaming/τεχνολογία είναι μερικά δισεκατομμύρια χρόνια εξέλιξης στον πλανήτη Γη, από τον πρώτο μονοκύτταρο οργανισμό μέχρι και τον άνθρωπο.

    Δεν θεωρώ άτοπη την σύγκριση Uncharted 2 vs Jedi Fallen. Μόλις 10 χρόνια διαφορά και χωρίς να έχει αλλάξει ριζικά η τεχνολογία (3D shaders τότε, 3D shaders σήμερα).

    Εσύ αν μεθαύριο παίξεις Uncharted 2 και πεις "πωπω, τι μούφα είναι αυτό, τα ίδια sections έχω παίξει και στο Jedi Fallen" να σε θεωρήσουμε αντικειμενικό και non-biased δηλαδή;

    Πως να το κάνουμε, υπάρχει μια δεδομένη χρονική διαφορά (για αυτό είναι πολύ σημαντικό να παίζουμε παιχνίδια με την σωστή σειρά και ιδανικά στην εποχή τους) και εν προκειμένω μιλάμε στο context των AAA cinematic gaming/setpieces, όχι γενικά κι αόριστα όπως θα ήθελες ενδεχομένως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλη πολυχρησία έχει το κινητό και άλλη το PC. Το ένα συμπληρώνει το άλλο. Η πολυχρησία της κονσόλας είναι πολύ χαμηλότερη. Μπορείς να την ξεπεράσεις με ένα Android TV box των 30 ευρώ.

    Στο κινητό έχεις GPS που θα σε πάει εκεί που θες, αλλά αν ανοίξεις στο κινητό κάνα πολυσέλιδο excel, θα πετάξεις το κινητό στον τοίχο.
    Αυτά πες τα στα 2,5 δις mobile users, η πλειοψηφία των οποίων δεν έχει ούτε PC, ούτε κονσόλα. Αυτοί πως συμβιβάζονται;

    Η διαφορά μας είναι ότι εγώ είμαι συνειδητοποιημένος. Ξέρω ότι δεν είμαι πλειοψηφία, ενώ εσύ βαυκαλίζεσαι άλλα πράγματα, glorious PC-only εποχές (90s/2000s).

    Δέξου λοιπόν ότι για την πλειοψηφία το mobile είναι primary/the only computing device. Εσύ κι εγώ δεν είμαστε πλειοψηφία, δεν καθορίζουμε τις τάσεις.

    Κάνε κι ένα πείραμα να βάλεις αγγελία ένα iPhone να δεις πόσο γρήγορα φεύγει και μετά βάλε και μια RTX 2080. Στα 90s ξέρεις πόσο εύκολα έφευγε μια Voodoo; Βλέπεις τότε δεν υπήρχε iPhone...

    Κατάλαβες τώρα τι εννοώ περί network effect;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με στατικές εικόνες, σε cutscenes ή σε περιορισμένο χώρο, κάνω και εγώ παπάδες με 128ΜΒ video ram.
    128ΜΒ έχει ο RSX; Πως φαίνεται ότι δεν με διαβάζεις προσεκτικά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Uncharted σου έδειξα παραπάνω πως είναι πραγματικά. Δες πως είναι και το Last of us ingame, όταν χρειάζεσαι δηλαδή textures για παραπάνω από 30τετραγωνικά.

    Μια χαρά ήταν για την εποχή τους, τα έπαιξα και τα χάρηκα. Εσύ απείχες. It's your loss.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι απλά χλωρίνες. Χλωρίνες W5. Από τα lidl δηλαδή.
    Βλέπω έχεις εντρυφήσει στο product line-up των discount supermarkets, τόσο των Lidl, όσο και των ΕΛΟΜΑΣ... έτσι βγαίνουν τα λεφτά για βαρβάτα GPU upgrades και δεν μας λες το μυστικό σου τόση ώρα;

    Μου θυμίζεις ένα γνωστό μου που έτρωγε φακές/μακαρόνια Lidl 2 μήνες για να πάρει PS4 Pro. Φυσικά και τον έκραξα (δεδομένης της οικονομικής του κατάστασης)!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η λογική σου είπε πραγματικά, ας ζητήσω να μου δείξουν κάρτα επιπέδου PS3, για να μου τρέξουν παιχνίδι που είναι port του PS4; Σοβαρά τώρα; Και μιλάς και για γενναιοδωρία;

    Άκου φιλαράκο. Άμα θες να μιλάμε, μπορούμε να μιλάμε. Άμα θες να μας περνάς για χαζούς, τότε μας προσβάλλεις. Και κατά λογική συνέχεια προσβάλλεις και τον εαυτό σου, γιατί αυτά που γράφεις (τα παράλογα-όχι τα καλά) δε περνάνε όπως έχεις δει. Δε ξέρω γιατί συνεχίζεις και το προσπαθείς.

    Το Beyond two souls λοιπόν, τρέχει στα 60fps σε 1050Ti των 2tflops.
    Για πολλοστή φορά αναβλύζεις στείρα PCίλα. Δεν εννοείς να καταλάβεις έννοιες όπως console baseline και generational leap.

    Heavy Rain/Beyond Two Souls = PS3 baseline (GeForce 7)

    vs

    Detroit Become Human = PS4 baseline (Radeon 7970M)

    Γιατί λοιπόν αρχαίο παιχνίδι του PS3 να μην τρέχει σε παλιά PC 15ετίας; Δεν σου λέω το Detroit, είμαι πολύ συγκεκριμένος στην ερώτηση μου (όχι ότι ελπίζω να πάρω σοβαρή απάντηση).

    Και με την απάντηση σου είμαι βέβαιος ότι θα αποδείξεις για πολλοστή φορά ότι δεν καταλαβαίνεις την έννοια του PS3 vs PS4 baseline (άρα σιγά μην καταλάβεις τι θα γίνει με το PS5 baseline)... εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα όσο συνεχίζεις και το προσπαθείς. Δεν είμαστε χθεσινοί.

    Τα έχω όλα (PC/consoles) και είμαι καλά. Problem? Μου επιτρέπει να κάνω συγκρίσεις άμεσα και εύκολα. Μην κοιτάς που δεν βάζω υπογραφή τόσα χρόνια εδώ μέσα, απλά δεν είμαι τύπος του bragging. Έχουμε μεγαλώσει, δεν είμαστε πια έφηβοι, πως το λένε. Αν σε ταλανίζουν ακόμα εφηβικά σύνδρομα, άστα να πάνε.

    Εσύ κατά δήλωση σου δεν έχεις κονσόλες και βγάζεις πικρία για τα exclusives τους... εγώ τα χαίρομαι όλα τα exclusives. Δεν θα έπρεπε; Δεν σημαίνει ντε και καλά ότι τα χρυσοπληρώνω όπως νομίζεις. Απλά εσύ δεν έχεις το gaming στις προτεραιότητες σου. Προτιμάς RivaTuner (αποκλεστικό του PC, στο δίνω αυτό), παρά να παίξεις exclusives με €15 σε hardware των €200. Ένα τίποτα συγκριτικά με τις GPUs που έχεις αγοράσει και το ξέρεις, αλλά το narrative και η καραμέλα του δήθεν ακριβού console gaming δεν λέει να λιώσει εν έτει 2020.

    Εδώ ακόμα και το BoTW λες το έτρεξες καθαρά για benchmark σκοπούς, για να μας την πεις ότι παίζαμε χλωρίνες... 'nuff said.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 14-01-20 στις 04:24.

  6. #711
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Προτείνω να ρίξουμε λιγάκι τους τόνους. Είναι λυπηρό να μιλάμε επί προσωπικού ενώ έχουμε περάσει τα πρώτα -αντα, και κάποιοι τα δευτερα. Ίσως και τα τρίτα.
    Και στη τελική να θυμόμαστε οτι συζητάμε για παιχνίδια. Δηλάδή θέμα ησσονος σημασίας.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #712
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ωραίο video:



    Βέβαια οι κόντρες δεν θα σταματήσουν ποτέ, because human (tribal) psychology never changes... από εποχής bit wars το ίδιο τροπάρι. Και το 2050 τα ίδια θα έχουμε, δεν θα αλλάξει κάτι, κι ας έχουμε AI ρομπότ στο σπίτι να κάνουν τις δουλειές.

    Μόνη λύση: πάρτε τα όλα.

  8. #713
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αλήθεια, Ποιος είχε καλύτερη εμπειρία, οι Ιάπωνες που είχανε Gigabit πριν 10 χρόνια όταν όλοι οι άλλοι είχανε μαξ 100 ή τώρα που είναι σίγουρα παραπάνω αυτοί που μπορούν να προσφέρουν περιεχόμενο της τάξεως των Gigabit;
    Εγώ θα έλεγα πως καλύτερα είναι αυτοί του σήμερα.

    Ακόμα μιας και αναφέρθηκε και το bitcoin πιο πίσω, αυτός που έχει το pc και κάνει Mine Και bitcoin δεν είναι σε καλύτερη φάση απο αυτόν που έχει την κονσόλα;

  9. #714
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Bitcoin mining με PC δεν κάνει κανείς εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Χρειάζεται να εξηγήσω γιατί;

    Σίγουρα πάντως όπως λέει και ο anon το Bitcoin (ή γενικότερα τα cryptos) δεν είναι για όλους. Βλέπεις εγώ δεν βαυκαλίζομαι όπως οι BTC μαξιμαλιστές (chek2fire και σία)... παντού υπάρχουν φαντασμένοι και φυσικά θα τους κράζω όπως θα έχεις δει και με τον chek2fire, γιατί έχω συνεπή στάση παντού. Τα ίδια και περί Linux domination (μόνο το Android έπιασε σοβαρό μερίδιο αγοράς). Εκεί βέβαια εσύ είχες άλλη στάση κάποτε.

    Να κάτσω να προτείνω σε κάποιον (άσχετο/casual) να πάρει PC και να κάνει απόσβεση με mining ως ανώτερη λύση της κονσόλας και μετά να με πρήζει στα τηλ για tech support, σόρρυ, αλλά δεν θα το κάνω. Consulting με το αζημίωτο, πολύ ευχαρίστως.

    Και που ξέρεις, με το επερχόμενο crypto ξέσπασμα του 2020+ (έρχεται halving) μπορεί να δούμε και κανά MS coin σε κονσόλα και έτσι να κάνεις και εκεί απόσβεση το 500άρικο:

    https://www.windowscentral.com/micro...ame-publishers

    Προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι user-friendly app με 2 κλικ, άρα δεν θα σε πρήζει κανείς "φίλος". Και θα τσιμπάει και το κατιτίς του o platform holder, όπως τσιμπάνε και οι developers που γράφουν τα CUDA/OpenCL mining apps σε PC. Τσάμπας δεν υπάρχει πουθενά.

    - - - Updated - - -

    Επίσης το κακό με την ελεύθερη αγορά είναι ότι έχουμε φαινόμενα ασυδοσίας σαν το παρακάτω:



    Δεν είμαι αντίθετος στο mining από ένα normal home PC με 1-2 GPUs (εφόσον έχεις τα κότσια/γνώσεις να το στήσεις μόνος σου, αντί να πρήζεις άλλους για IT support), αλλά να πηγαίνεις να σηκώνεις ολόκληρη παλέτα ρε φίλε; Όχι, οι φάρμες κάνουν τεράστιο κακό. Δεν με νοιάζει αν κάποιος έχει πολλά λεφτά με μηδέν μυαλό, κάνει κακό στους υπόλοιπους και δίνει πάτημα για price gouging, γιατί κακά τα ψέματα, ούτε η nVidia, ούτε η AMD θα ανεβάσουν την παραγωγή (αν υποθέσουμε ότι η TSMC έχει άπειρο capacity, που ΔΕΝ).

    Τώρα θα πει κάποιος και ποιά είναι η λύση δηλαδή, να το γυρίσουμε σε κουπόνια α λα ΕΣΣΔ (1-2 GPUs ανά πολίτη); Κομμουνισμός και στις GPUs;

    Δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι αν έρθει το mining σε κονσόλες θα γίνει ελεγχόμενα και σίγουρα δεν θα μπορείς να σηκώσεις μια ολόκληρη παλέτα XBOX/PS5 για πάρτη σου... αυτό είναι και το σωστό.

    Θα σου ζητάνε λογαριασμό να συνδεθείς και θα σου λέει π.χ. limit 2 consoles max.

    Ναι στην αποκέντρωση, όχι στο συγκεντρωτισμό και στην ασυδοσία! Όσοι στηρίζετε φιλελέ καταστάσεις στο όνομα της "Δημοκρατίας", ξανασκεφτείτε ποιό είναι το συμφέρον σας. Εκτός και αν ανήκετε στο 1% του πληθυσμού, εκεί πάω πάσο.

  10. #715
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Bitcoin προφανως δεν κανει mine κανενας με pc, αλλά με asic miners. Αλλα υπάρχουν τόσα άλλα cryptos.

    Το 2016, 2017 και κάμποσο 2018 μπορούσες πάρα πολύ γρήγορα να αποσβέσεις την Polaris καρτούλα σου ή την 1070 σου. Και φυσικά να βγαλεις και φραγκα.

    Οι γνώσεις που χρειάζεται καποιος για να κανει mine ειναι γελοίες αν μιλάμε για nicehash. Όχι ότι ειναι πολυ δυσκολότερο να στήσει κάποιος ένα claymore.

    Ο άνθρωπος που έφτιαξε το claymore εντωμεταξυ, αν έκανε συχνα cashouts σήμερα πρέπει να έχει αμύθητη περιουσία. Βασικά και με ξεφτυλισμενη την ισοτιμία ethereum δολαρίου, πάλι παμπλουτος θα είναι.

    Θα ήταν ενδιαφέρον το mining στις κονσολες αλλα δεν νομίζω να το αφήσουν. Εκτός αν μπορέσουν να περασουν άλλο λειτουργικό. Αλλα δεν νομίζω να γίνει.

    Τώρα όσον αφορά αυτούς που σήκωσαν παλέτες από κάρτες γραφικών, δεν μπορείς να πεις κάτι. Δηλαδή χεστηκε ο αλλος αν εσυ δεν βρισκεις φτηνή κάρτα. Και χεστηκε και η lisa ή ο πετσινος αν εσυ θα τη παρεις τη κάρτα για gaming ή mining.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #716
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το θέμα είναι οτι κάποιοι κάνοντας mining με την χρήση του pc τους βγάλανε τα λεφτά τους, το αν συμφωνεί κάποιος με το Hype των crypto είναι άλλο θέμα.

  12. #717
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι οτι κάποιοι κάνοντας mining με την χρήση του pc τους βγάλανε τα λεφτά τους, το αν συμφωνεί κάποιος με το Hype των crypto είναι άλλο θέμα.
    αυτό εννοείται οτι είναι αλήθεια.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #718
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Ποιο mining ρε παιδιά, χίλιες φορές να τα ρίχνανε απευθείας σε btc/eth παρά να τα δίνανε σε κάρτες.

    @psolord

    Δε ξέρω που βρίσκει τέτοιο κουράγιο ο uncharted και σου απαντάει αλλά εγώ δε το έχω. Ούτε αντίστοιχες γνώσεις έχω, σε καμία περίπτωση.
    Σου παρέθεσα κατανάλωση σε max load γιατί να βρω συγκεκριμένο παιχνίδι και στις 2 πλατφόρμες δε παίζει. Μπορείς ωστόσο μια εικόνα να πάρεις και από τα τροδοφοτικά της κάθε πλατφόρμας και αντίστοιχου υπολογιστή με OC 920 και RTX2060. Λογικά στο συγκεκριμένο PC θα θες τουλάχιστον 5 φορές μεγαλύτερο για να είσαι ήσυχος. Μόνο η 2060 καίει περισσότερο απ'όλη τη κονσόλα μαζί. Με OC 920 @ 3.9 πάμε σε άλλα επίπεδα.
    Κατά τ'άλλα μέσα στα παιχνίδια που ανέφερες, είπες και για το Quantum Break που στο PC ήταν φιάσκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 14-01-20 στις 12:29.

  14. #719
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο mining ρε παιδιά, χίλιες φορές να τα ρίχνανε απευθείας σε btc/eth παρά να τα δίνανε σε κάρτες.
    Ακόμα και όταν η ισοτιμία χάλασε με αποτέλεσμα τα cryptos που έβγαζες να είναι σε αξία λιγότερα από το ρευμα είχες δύο επιλογές.

    1) Να συνεχίσεις το mining, και να κρατάς τα cryptos σου για αργότερα (με την ελπίδα να ανακαμψουν). Κάτι δηλαδή σαν να αγοράζεις cryptos από τη ΔΕΗ, σε προφανώς χαμηλότερη τιμή από τα ανταλλακτήρια.
    2) Αν είσαι unadventurous να πουλήσεις τις καρτούλες σου και να κάνεις cashout. Και ότι παντελόνιασες παντελόνιασες.

    Οι gamers που ασχολήθηκαν με το mining, έκαναν τουλάχιστον απόσβεση του εξοπλισμού τους. Δηλαδή έπαιζαν τσάμπα.
    Αρκετοί έβγαλαν και φράγκα για το επόμενο upgrade.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #720
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οι gamers που ασχολήθηκαν με το mining, έκαναν τουλάχιστον απόσβεση του εξοπλισμού τους. Δηλαδή έπαιζαν τσάμπα.
    Αρκετοί έβγαλαν και φράγκα για το επόμενο upgrade.
    και εγω πηγα μια φορα στο καζινο και κερδισα 150 ευρω την ιδια ωρα που καποιος αλλος στο τραπεζι εχανε 1000αδες , ενας φιλος αλλη μερα κερδισε 800 !
    3 αλλοι εχασαν 150 ,250 , και 100 .
    το ηθικο διδαγμα του τζογου ειναι το ;
    Spoiler:
    gaming ?
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 48 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 2838434647484950535868 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας