Σελ. 92 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 728287909192939497102112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.366-1.380 από 2836
  1. #1366
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Κι ένα διαμέρισμα στο Περιστέρι πάντα θα είναι στην σκιά μιας έπαυλης στην Κηφισιά. News at 11! Το θέμα είναι περνάει καλά ο άλλος στο διαμερισματάκι του; Αυτό μετράει στην τελική. Όχι τι κάνει ο νεόπλουτος κοκάκιας στην βίλα στα ΒΠ.

    Τα έχουμε πει πολλάκις ότι τα PC πρεσβεύουν νεοφιλελέ/δεξιά/καπιταλιστική φιλοσοφία. Όσο πιο πολλά λεφτά έχεις να επενδύσεις, τόσο πιο καλά περνάς. Και αυτό κάποιοι το βαφτίζουν «Κεντροαριστερά». Έχουν χάσει το νόημα τους οι λέξεις θαρρώ.

    Το ερώτημα είναι τι PC θα χτίζεις με €500 τον Νοέμβρη του 2020. €1000 θες για να ματσάρεις κονσόλα του 500άρικου. Αμφιβάλλω κιόλας ότι το 2021 θα γίνει κάτι συνταρακτικό (προς τα κάτω) με τις τιμές. Προφανώς και το 2025-2026-2027 θα χτίζεις κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά. Πάντα έτσι ήταν, πάντα έτσι θα είναι. News at 11 δεν είπαμε;

    ΥΓ: Υπάρχουν και κάτι διαμερίσματα-τρύπες στο Hong Kong, που καλύτερα να μην ζήσεις ποτέ εκεί μέσα (σαν να λέμε φτιάχνω gaming PC των €300). Καπιταλισμός ολέ. Επιλογές για όλους (από τέρμα φτωχούς, μέχρι τέρμα πλούσιους). Αυτό δεν πρεσβεύουν μερικοί;

    Οι κονσόλες είναι μια πιο μέση κατάσταση, ούτε του ύψους, ούτε του βάθους. Κάτι σαν την περίφημη ισότητα του... Σοσιαλισμού. Take it or leave it. Λογικό είναι να μην αρέσει σε όλους, ειδικά στους πολύ φραγκάτους. Τι να κάνουμε όμως που τα AAA χτίζονται με console baseline εδώ και πολλά χρόνια... μπορεί να αλλάξει αυτό; Γιατί δεν ήταν πάντα έτσι.

    Εγώ θα ήθελα έτσι για πλάκα να εξαφανίζονταν οι (Sony/MS) κονσόλες για 10 χρόνια, να δω τι θα γινόταν με τα AAA και πως θα ήταν το PC gaming (indie/F2P fest με το occasional AAA του?). Θα είχε ενδιαφέρον ως πείραμα, αλλά με την απορία θα μείνω.
    εχεις απολυτο δικιο. εγραψα το σχολιο μου γτ αρκετοι εχουν αυτο τον πολεμο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα και παει λεγοντας. φυσικα και μπορεις να εχεις καλα παιχνιδια και να διασκεδασεις και σε pc και σε κονσολα. εγω με ps1 ξεκινησα και μπορω να πω οτι μου χαρησε απλετες ωρες διασκεδασης, ειναι παντα στην καρδια μου. Φυσικα και τα καλυτερα παιχνιδια ειχαν βγει απο τις κονσολες

  2. #1367
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις απολυτο δικιο. εγραψα το σχολιο μου γτ αρκετοι εχουν αυτο τον πολεμο με τα τεχνικα χαρακτηριστικα και παει λεγοντας.
    Ο πόλεμος με τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι όπως ο πόλεμος Ferrari vs Fiat ή ΟΣΦΠ vs ΠΑΟ ή Bitcoin vs altcoins. Tribal μάχη για την κοινωνική ιεραρχία. Έχει ενδιαφέρον ως κοινωνικό/ψυχολογικό πείραμα να δεις πως σκέφτονται οι μάζες και μέχρι εκεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα και μπορεις να εχεις καλα παιχνιδια και να διασκεδασεις και σε pc και σε κονσολα.
    Εδώ ρε συ αν πας σε κανά χωριό της Μαδαγασκάρης, θα δεις τα παιδάκια όλο χαρά να παίζουν με ξυλαράκια και πετρούλες... το πιο αρχέγονο παιχνίδι που υπάρχει (έτσι ήταν και η Ελλάδα του 50-60). Αν τους δώσεις κανά Atari VCS, κωλοτούμπες θα κάνουν!

    Τα δικά μας τα σκασμένα και iPad να τους αγοράσεις, θα το βαρεθούν μετά από λίγο. Embarrassment of riches much?

    Από εκεί να καταλάβεις διαφορά στην νοοτροπία...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω με ps1 ξεκινησα και μπορω να πω οτι μου χαρησε απλετες ωρες διασκεδασης, ειναι παντα στην καρδια μου.
    Το σημαντικό είναι να μην ξεχνάμε τις ρίζες μας θεωρώ. Η συντριπτική πλειοψηφία των gamers με κονσόλα ξεκίνησε όλως τυχαίως.

    Μην γινόμαστε σαν τον αρχοντοχωριάτη που ήρθε Αθήνα και ξαφνικά το παίζει πρωτευουσιάνος, ξεχνώντας το παρελθόν του. Αυτά είναι που δεν μπορώ με τίποτα.

    Disclaimer: τα χωριά τα αγαπάω και τα σέβομαι για την προσφορά τους, αυτό που δεν σέβομαι με την καμία είναι η μετάλλαξη/έπαρση, βλ. γυναίκα Τσοχατζό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και τα καλυτερα παιχνιδια ειχαν βγει απο τις κονσολες
    Εδώ διαφωνώ, καλά παιχνίδια έχουν βγει παντού. Απλά (προσωπική άποψη) παλιότερα θεωρώ ότι έβγαιναν καλύτερα παιχνίδια σε PC (old school PCάς δηλώνω, όχι νεο-PCMR του RGB LED). Εννοώ εποχές από Wolfenstein 3D μέχρι και HL2, FC1 κλπ. Πλέον αυτό το μοτίβο AAA gaming το συντηρούν οι κονσόλες. Οπότε πήρα και μερικές κονσόλες να έχω την πλήρη γκάμα του gaming, αντί να κάνω port begging (beggars can't be choosers) στο change.org όπως κάνουν άλλοι.

    Γενικά δεν μ' αρέσει να εκλιπαρώ/ζητιανεύω πουθενά και για τίποτα, είναι στάση ζωής/φιλοσοφία για μένα αυτό (όχι μόνο στα του gaming). Μακάρι να έκαναν και άλλοι το ίδιο, να έβλεπαν από πρώτο χέρι την άλλη μεριά του φράχτη, αντί να κάνουν υποθέσεις με βάση εμπειρίες άλλων.

  3. #1368
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και να ξέρετε, χάρη στις κονσόλες έχουμε ssd (ή NVMe)
    Την ίδια ταχύτητα έχει το cartridge του snes με έναν NVMe σήμερα,

  4. #1369
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, είναι επειδή το SNES έχει την ίδια ποσότητα RAM με ένα PS5... oh wait!

    Όποιος θέλει να δει την φιλοσοφία (microchip storage vs disk storage) την βλέπει χωρίς πολλά-πολλά.

    Όποιος δεν θέλει, ψάχνει να πιαστεί από κάπου, ως συνήθως δηλαδή...

  5. #1370
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι επειδή το SNES έχει την ίδια ποσότητα RAM με ένα PS5... oh wait!

    Όποιος θέλει να δει την φιλοσοφία (microchip storage vs disk storage) την βλέπει χωρίς πολλά-πολλά.

    Όποιος δεν θέλει, ψάχνει να πιαστεί από κάπου, ως συνήθως δηλαδή...
    Όποιος δεν θέλει να δει πως τα τσιπάκια του τότε δεν έχουν καμία σχέση με του σήμερα και πως για αυτό φταίνε τα Pc κάνει αυτό ακριβώς που λες, συμφωνώ

  6. #1371
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο εφευρέτης της NAND/flash memory είναι η Toshiba το σωτήριον έτος 1980 (1 χρόνο δηλαδή πριν βγει το IBM PC):

    https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory

    Neeeext...

  7. #1372
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο εφευρέτης της NAND/flash memory είναι η Toshiba το σωτήριον έτος 1980 (1 χρόνο δηλαδή πριν βγει το IBM PC):

    https://en.wikipedia.org/wiki/Flash_memory

    Neeeext...
    Ναι και είχε ίδιες ταχύτητες (Το τσιπακι) τότε με σήμερα, οκ ότι πεις

  8. #1373
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άντε πάλι με τις ταχύτητες...

    Ξανά λοιπόν: καμία απάντηση για SNES vs PS5 RAM έχουμε; Έχουν ανάγκη τις ίδιες ταχύτητες για να φουλάρει η RAM; Ίδια ποσότητα RAM έχουν; Που το ένα μετράει σε KB και το άλλο σε GB;

    Ή απλά ήταν ένα strawman πυροτέχνημα της στιγμής (από τα γνωστά σου);

    Οι ίδιοι οι game devs λένε ότι ξαναγυρνάμε στην εποχή του cartridge από άποψη I/O. Ούτε αυτοί ξέρουν δηλαδή;

  9. #1374
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε πάλι με τις ταχύτητες...

    Ξανά λοιπόν: καμία απάντηση για SNES vs PS5 RAM έχουμε; Έχουν ανάγκη τις ίδιες ταχύτητες για να φουλάρει η RAM; Ίδια ποσότητα RAM έχουν; Που το ένα μετράει σε KB και το άλλο σε GB;

    Ή απλά ήταν ένα strawman πυροτέχνημα της στιγμής (από τα γνωστά σου);

    Οι ίδιοι οι game devs λένε ότι ξαναγυρνάμε στην εποχή του cartridge από άποψη I/O. Ούτε αυτοί ξέρουν δηλαδή;
    Αντε παλι τα γνωστά σου!

    Αν δεν είχες pc αυτή την στιγμή δεν θα είχες ταχύτητες τόσο απλά, καμία σχέση με ποσότητα μνήμης,

  10. #1375
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δείξε μου που έγραψα για ίδιες ταχύτητες, ειδάλλως θα θεωρήσω ότι (για πολλοστή φορά) βάζεις λόγια στο στόμα μου.

    Πουθενά δεν έγραψα ότι το SNES με 128 KiloBytes RAM έχει ανάγκη την ίδια ταχύτητα I/O με το PS5 των 16 GigaBytes RAM. Πρέπει να τα κάνουμε όλα νιανιά δηλαδή εδώ μέσα;

    ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ήθελες να πιαστείς από κάπου δήθεν να με ακυρώσεις, δεν σου βγήκε όπως ήλπιζες, άσ' το να πάει το παλιάμπελο... next time, better luck!

  11. #1376
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείξε μου που έγραψα για ίδιες ταχύτητες, ειδάλλως θα θεωρήσω ότι (για πολλοστή φορά) βάζεις λόγια στο στόμα μου.

    Πουθενά δεν έγραψα ότι το SNES με 128 KiloBytes RAM έχει ανάγκη την ίδια ταχύτητα I/O με το PS5 των 16 GigaBytes RAM. Πρέπει να τα κάνουμε όλα νιανιά δηλαδή εδώ μέσα;

    ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ήθελες να πιαστείς από κάπου δήθεν να με ακυρώσεις, δεν σου βγήκε όπως ήλπιζες, άσ' το να πάει το παλιάμπελο... next time, better luck!

    Σταμάτα το κλασικό σου το υφάκι.

    Εσύ είπες πως χάρη στις κονσόλες και τα cartridge του snes έχουμε ssd και μετά Nvme και εγώ σου είπα πως αυτό απλά δεν ισχύει.
    Αν δεν είχαμε Pc τώρα θα είχαμε ακόμα τις ταχύτητες flash της toshiba που έδινε μέχρι πρόσφατα για τις κάμέρες


    πως το είπε μια ψυχή
    Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε την κονσόλα όταν υπερέχει σε κάτι (I/O, φυσικό μέσο/ιδιοκτησία). Αντίστοιχα όταν τα PC υπερέχουν π.χ. σε framerate.

  12. #1377
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει πολύ που μερικοί σπέρνουν τον πανικό για αναλύσεις/fps (λες και δεν έχουν παίξει/ευχαριστηθεί ποτέ παιχνίδια έτσι, ειδικά αν ασχολούνται 25 χρόνια με PC), αλλά μόλις δουν υπεροχή της μισητής κονσόλας σε loading times, ξαφνικά τα goalposts γυρνάνε σε τσάμικο mode on.

    Αρχισες παλι τα μερικοι και τα μερικες. Κανε quote της προκοπης φιλαρακο, δε θα παθεις τιποτα. Κουτοπονηριες του στυλ δεξι κλικ και open to private tab το κανει και η κερα-Κατινα.

    Δε γυρισα κανενα goalpost, ουτε σπερνω πανικο. Αυτα ειναι δικα σου προνομια. Ανεκαθεν το σημαντικο στοιχειο στα games, ηταν η αλληλεπίδρασή του παιχτη με τον κοσμο του παιχνιδιου. Κατι που εχει να κανει με τις πληροφοριες που παρουσιάζονται στην οθονη, την ποιοτητα τους και τον ρυθμο αυτων. Αυτο θέλει hardware της προκοπης.

    Για τα loading times, compressions, zlib2 κλπ, εσυ μας τα εχεις κανει τσουρεκια. Βρηκες ενα δευτερευον ψηγμα υπεροχης και το εχεις κανει σημαια. Απλα πηρες απαντηση για αυτη τη σημαια. Τιποτα παραπανω. Προσωπικα ανεκαθεν για framerates και πραγματικες αναλυσεις μιλαγα. Critical aspects των video games. Καμια αλλαγη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να τελειώνουμε: ούτε με τις αναλύσεις τρέχει κάτι, ούτε με τα fps, ούτε με τα loading times. Απλά είπα για μια φορά να μιλήσω στην ευκόλως κατανοητή γλώσσα των benchάκηδων/αριθμολάγνων. Δεν έχει νόημα να γράφω δυσνόητα τεχνικά σεντόνια, ειδικά αν δεν έχουμε το ίδιο background/γνωσιακό υπόβαθρο.

    Το γνωσιακο σου υποβαθρο ειναι αξιοπρεπες. Αυτο θα σου το δωσω. Ο τεχνολογικος ρομαντισμος σου ομως, η τρομολαγνεια σου και η ηθελημενη παραδοση σε marketιστικα τεχνασματα, δε συμβαδίζουν με τις γνωσεις σου.

    Απλα πραγματα. Μας ειπες για Χ2 επιδοσεις, παπατζα. Μας εκθείασες το zlip, χειροτερη παπατζα. Μας λες τι καλος που ειναι ο Jaguar την ωρα που ολος ο τεχνολογικος κοσμος τον κλανει, εκει εσυ. Μας λες το PS3 δε θα εξομειωθει ποτε because 35GB/sec cell (super wow) interconnect, 100fps/4k ο emulator. Ακους για hardware compressor στις next gen κονσολες, βγαινεις στις επαλξεις, ακουστε κοσμε, θα πεθανετε ολοι οι pcmr, να παρετε 3950Χ για βιντεο games. Μας ανεβαζεις review του FS2020, που ελεγε ο χριστιανος για τα 30fps οτι ειναι αρκετα για το συγκεκριμενο παιχνιδι και πας και κανεις bold οτι σου γουσταρει, δηλαδη απλα μας εδειξες τι καταλαβαινεις εσυ απο αυτα που διαβαζεις, ενω αλλα ελεγε ο ανθρωπος.

    Και καθε τρεις και λιγο, μας λες τι ελεγες για το T&L και τι σου λεγανε καποιοι(?) αντιρρησίες τοτε και ποσο δικιο ειχες τελικα, για να ισχυροποιησεις τις σημερινες αντιπαραθεσεις.

    Μιας και σου αρεσουν τα ψυχολογικα παιχνιδια, ψαξε μονος σου να δεις σε τι logical fallacy υποκειται αυτο.

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

    Ειμαι σιγουρος οτι ηδη ξερεις, γιατι το εχεις μελετησει το θεμα, αφου γουσταρεις να κανεις pre-emptive strikes, αλλα δε περνανε αυτα εδω φιλαρακο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλάβρας/αρρωστάκι των uber ultimate επιδόσεων δεν ήμουν ποτέ, ούτε θα γίνω τώρα. Αυτά άλλες ανάγκες καλύπτουν, σίγουρα όχι τεχνολογικές. Όχι μόνο σε PC, αλλά και στα γρήγορα αυτοκίνητα αν δείτε ποιοί τα αγοράζουν και ποιός είναι ο βαθύτερος λόγος. Τέλος λοιπόν με αυτό.
    Επειδη ο φιλος χρησιμοποιεί παλι ψυχολογικες μεθοσους, απλα για την ιστορια θα αναφερω οτι εγω για τον 2500Κ μιλαω συνεχως καθως και για polaris vs polaris συγκρισεις κυριως, ενω εχω χρησιμοποιησει και τις καρτες που εχω 970 και 1070. Medium range το πολυ. Δεν εχω παει ΚΑΝ σε high end συγκρισεις, γιατι αντε γεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι να δω νέου τύπου gameplay χάρις στον SSD: https://www.youtube.com/watch?v=GffelVJeGws|

    Για 15 χρονα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω-ξέρω, serial gaming uber alles. Δυστυχώς ή ευτυχώς ανήκω στην σχολή του parallel processing (εδώ και δεκαετίες), οπότε μην χάνετε τον χρόνο σας άδικα να με μεταπείσετε...

    Καλα. Μπορεις να ανηκεις σε οποια σχολη θελεις. Η ιστορια εχει γραψει και αυτο που εχει γραψει ειναι αυτο.



    4threads @5Ghz vs 16threads@2.5Ghz. Strong cores win.

    Για να στο κανω multithreaded ταληρακια οπως μας λες και εσυ πολλες φορες, οσον αφορα τις περισσοτερες περιπτωσεις του gaming, το multi threading χωραει μεσα στο strong core, το strong core δε χωραει μεσα στο multi threading.

    Η τρεχουσα κατασταση εινα αποτελεσα 14 χρονων παρουσιας multi threading...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε την κονσόλα όταν υπερέχει σε κάτι (I/O, φυσικό μέσο/ιδιοκτησία). Αντίστοιχα όταν τα PC υπερέχουν π.χ. σε framerate.

    To IO εχει μηδενικη σημασια, οσον αφορα το rendering. Απλα επειδη τα marketing τμηματα, εχουν check boxes να γεμισουν, πρεπει να στρεψουν την προσοχη του κοσμου αλλου. Πχ δειτε τι καλο ΙΟ εχουμε, που θα επηρεασει κατα μερικα secs το game, αλλα μη δειτε ολα τα πετσοκομμενα πραγματα που εχουμε βαλει μεσα, που θα επηρεασουν το 99.99% του χρονου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για την προπαγάνδα/τρομολαγνεία του δήθεν ακριβού αποθηκευτικού μέσου, οι κονσόλες υποστηρίζουν και USB HDD πολλών TB. Αυτό γιατί δεν αναφέρθηκε; Μα φυσικά για να μας βγει πιο νόστιμο το FUD αφήγημα! Παλιά μας τέχνη κόσκινο.

    Το έχουν πει και οι 2 εταιρίες ότι μόνο τα next-gen games θα απαιτούν NVMe baseline, όχι τα παλιά (cross-gen/BC). Ξέρω-ξέρω, δεν θα αξιοποιηθεί ποτέ στο φουλ (famous last words). Ή το άλλο το όμορφο με την διαίρεση, λες και τα παιχνίδια κάνουν loading ΟΛΗ την ώρα (ακόμα κι αν είσαι π.χ. ακίνητος σε ένα σημείο και δεν κάνεις τίποτα, απλά θαυμάζεις τα γραφικά/τραβάς κανά screenshot). Newsflash: τα παιχνίδια χρειάζονται γρήγορο loading σε μερικά σημεία και όταν το χρειαστούν, ένα αργό αποθηκευτικό μέσο δεν θα επαρκεί. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Οπότε, όχι, δεν θα είναι 400GB το Ratchet. Μπορεί να μην είναι ούτε 100GB, αλλά μόνο 50GB.

    Δεν ειναι αφήγημα. Δε θα μπορεις να εγκαταστησεις ολα τα παιχνιδια, οπου εσυ γουσταρεις. Και αυτα που πρεπει να αγορασεις θα ειναι πανακριβα. Αυτο ειναι αλλο ενα θεμα που μπορουμε να διαφωνουμε μεχρι να σβησει ο ηλιος. Θα δειξει ο χρονος πως θα επηρεασουν τα critical gaming aspects ολα αυτα.

    Αμα ειναι 50GB το Rachet, το φορτωνω σε ramdisk παντως.(<-αυτο ειχε μια δοση PCMR, το παραδεχομαι)

    Παντως εγω γυφτογκουμουτσες να κρεμονται εξω απο το κουτι δε γουσταρω. Μεσα τι μπορεις να βαλεις; 1ΤΒ/220$; Ευχαριστω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια οι κονσόλες ξαναγυρνάνε στις ιστορικές τους ρίζες, αυτές των cartridges. Καιρός τους ήταν. Τότε που τα PC παίζανε με δισκέτα, γιατί «έλα μωρέ, τι να τον κάνω τον HDD, πανάκριβος είναι, σιγά μην γίνει ποτέ mainstream».
    Πραγματι, πηγαμε σε τιμες των 80 ευρω! Αριστερο gaming incoming....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχουμε πει πολλάκις ότι τα PC πρεσβεύουν νεοφιλελέ/δεξιά/καπιταλιστική φιλοσοφία. Όσο πιο πολλά λεφτά έχεις να επενδύσεις, τόσο πιο καλά περνάς. Και αυτό κάποιοι το βαφτίζουν «Κεντροαριστερά». Έχουν χάσει το νόημα τους οι λέξεις θαρρώ.

    Απο το πολυ αριστερο gaming, το πρωτο παιχνιδι του PS5, το Godfall, θα βγει στα 80 ευρω και δε θα υπαρχει σε PS4. Σκασε και 500αρα για Ps5 για να το παιξεις. Σε ποσα παλια PC θα παιζει επαρκως; Δε ξερω θα δουμε. Σε ποσα PS4; Σε 0. Σε ποσα XBOX; Σε 0!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 17-10-20 στις 22:23.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #1378
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτα το κλασικό σου το υφάκι.
    Pot. Kettle. Black.

    Δεν σου αρέσει να σε κυνηγάνε, αλλά σου αρέσει να κυνηγάς άλλους! Πως το λένε αυτό να δεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ είπες πως χάρη στις κονσόλες και τα cartridge του snes έχουμε ssd και μετά Nvme και εγώ σου είπα πως αυτό απλά δεν ισχύει.
    Που το έγραψα αυτό; Επακριβώς λέξη προς λέξη. Ειδάλλως θα το θεωρήσω εσκεμμένη διαστρέβλωση όπως είπα.

    ΠΟΥΘΕΝΑ δεν έγραψα ότι χάρις στα ROM cartridges έβγαλε NAND η Toshiba, αν είναι δυνατόν. Το ένα είναι ROM, το άλλο είναι rewritable. Και τα 2 όμως είναι microchip storage (χωρίς μηχανικά μέρη, πως το λένε δηλαδή). Πρέπει δηλαδή να αναλύσω πως δουλεύουν οι δίσκοι και πως τα ηλεκτρόνια; Έλεος.

    Αν ήσουν καλόπιστος συνομιλητής, θα συμφωνούσες με αυτό. Ότι δηλαδή ξαναγυρνάμε σε microchip storage και μάλιστα ως baseline λόγω των κονσολών (εξού και η ανάγκη για DirectStorage). Ποιά η διαφωνία εδώ;

    Τα PC θέτουν το hardware/API baseline; Πότε έθεσαν τελευταία φορά; Το 2007 με το Crysis 1;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είχαμε Pc τώρα θα είχαμε ακόμα τις ταχύτητες flash της toshiba που έδινε μέχρι πρόσφατα για τις κάμέρες
    Η Toshiba δεν έφτιαξε τις NAND ειδικά για PC, τις έφτιαξε γενικά για πάσα χρήση.

    NAND storage σε μεγάλη κλίμακα πρώτα υιοθέτησε το mobile (ναι, το μισητό σου iPhone) και μετά τα PC. Είχε και το iPhone NVMe το 2016 ξέρεις, όταν τα Android είχαν eMMC και μερικά UFS:

    https://bgr.com/2016/08/18/iphone-vs...storage-speed/

    Μια χαρά αντικειμενικός είμαι, χωρίς να έχω iPhone. Εσύ πάλι δεν είσαι, γιατί φοβάσαι μην σου κλέψουν το ψωμάκι. iPhone & console hate uber alles!

  14. #1379
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά αντικειμενικός είμαι, χωρίς να έχω iPhone. Εσύ πάλι δεν είσαι, γιατί φοβάσαι μην σου κλέψουν το ψωμάκι. iPhone & console hate uber alles!
    Μάλιστα.....


    Πραγματικά δεν μπορώ να πω κάτι, δεν μπορώ.

    Εκτός απο το φανταστικό πως θα μου αναλύσεις το πως δουλεύουν οι δίσκοι και τα ηλεκτρόνια,

  15. #1380
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.....
    Μάλιστα........

    Δεν θα πάρω απάντηση τελικά σε όσα ρώτησα. Καλή καρδιά και καλό σου βράδυ.

Σελ. 92 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 728287909192939497102112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας