Σελ. 9 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 2836
  1. #121
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Psolord o 8600k για την ωρα οντως μια χαρα παιζει και μακαρι και να διορ8ω8ει το rdr2 και να παιζει ωραια κι εκει.Ωστοσο επαναλαμβανω οτι η πλειοψηφια ηδη εχει αλλαξει τον i5 sandybridge του με αλλον quad core i5 για μολις 10-15% παραπανω αποδοση,τον οποιο επισης 8α τον αλλαξει με καποιον 9600κ η 8400 αν υπαρχει ακομα ως τοτε στην αγορα και 8ελει κατι φ8ηνοτερο.Οι οποιοι σιγουρα 8α χρειαστουν με την σειρα τους αλλαγη αν 8ελουν περισσοτερα fps απο το ps5 που 8α εχει underclocked r7 3800x.Μια απο τα ιδια και για τις διαφορες καρτες γραφικων που η πλειοψηφια 8α πρεπει ηδη να αλλαξει την 1060 που με την σειρα της εχει αντικαταστησει την 960 που αλλαξε την 760 κ.ο.κ.
    Οπως ελεγα ολα γινονται αλλα για την πλειοψηφια ειναι πολλα τα λεφτα Αρη,και το παραπανω κοστος δεν ειναι αναλογο των παραπανω fps οπως ισχυριζεσαι.

  2. #122
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Από τα charts πάντως δεν προκύπτει οτι ο 3770k τρώει ξύλο στο Fortnite από τον R5 1600. O R5 1600 είναι γενικά καλύτερος επεξεργαστής από τον 3770k (5 χρόνια νεότερος άλλωστε) αλλά η μεγάλη τους διαφορά είναι προφανώς σε multithreaded tasks λόγω των 50% επιπλέον πυρήνων. Για single threaded tasks, το IPC advantage του Ryzen συμψηφίζεται με το clock advantage του Ivy, εκτιμώ λοιπόν οτι θα είναι κοντά και οι δύο. Overclocked και οι δύο, φαντάζομαι ο 3770k είναι ταχύτερος.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #123
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα PC των 800 ευρώ, το Νοέμβριο του 2013, με 7950 και sandy bridge και 500 ευρώ σε αναβαθμίσεις καρτών μέχρι σήμερα, μια χαρά θα έπαιζε καλύτερα από κάθε κονσόλα. Δηλαδή σύνολο 1300 ευρώ, δηλαδή 18 ευρώ το μήνα. Άμα δε μπορώ να δώσω 18 ευρώ το μήνα για το χόμπι μου, πάω έξω να παίξω ρακέτες.
    Χόμπι είναι πολλά πράγματα, όπως και οι κονσόλες.

    Αντίστοιχους υπολογισμούς μπορείς να κάνεις και για PS4, PS5, PS+ (τόσα ευρώ δια τόσοι μήνες).

    €60 η ετήσια PS+ (αν υποθέσουμε ότι δεν αγοράσεις 30% κάτω σε προσφορά 1-2 φορές τον χρόνο) / 12 μήνες = €5 τον μήνα (1-2 καφέδες)

    €400 το PS4 δια 7 χρόνια δια 12 μήνες = €4,76 ο μήνας

    Εύκολο να λογαριάσεις το συνολικό κόστος κτήσης.

    Δεν νομίζω να περιμένεις όμως ότι θα πειστεί κανείς έτσι, εκτός και αν όντως αγοράζει με δόσεις αντί για ντούκου μετρητά (500άρα)...

    Η MS είπε θα βγάλει σχετικό πρόγραμμα με δόσεις στυλ τράπεζα, αλλά σαν σούμα βγαίνει πιο ακριβό (ακριβώς όπως τα δάνεια).

  4. #124
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα charts πάντως δεν προκύπτει οτι ο 3770k τρώει ξύλο στο Fortnite από τον R5 1600. O R5 1600 είναι γενικά καλύτερος επεξεργαστής από τον 3770k (5 χρόνια νεότερος άλλωστε) αλλά η μεγάλη τους διαφορά είναι προφανώς σε multithreaded tasks λόγω των 50% επιπλέον πυρήνων. Για single threaded tasks, το IPC advantage του Ryzen συμψηφίζεται με το clock advantage του Ivy, εκτιμώ λοιπόν οτι θα είναι κοντά και οι δύο. Overclocked και οι δύο, φαντάζομαι ο 3770k είναι ταχύτερος.
    O r5 1600 τρεχει στα 3,6ghz με απενεργοποιημενο το turbo boost (οπως εχω κανει και στους r7 1700 αλλα στα 3.4ghz),o 3770k ειναι stock διοτι δεινοπα8ησα να του βρω συμβατες ddr3 οποτε δεν ασχολουμαι καν με oc.Σε κα8ε περιπτωση ο 1600 τρεχει παντα ολοϊδια με τους 1700 τουλαχιστον οσον αφορα την rx 570 (δεν εχω δοκιμασει και στους 2 με δυνατοτερη).Αν μπεις ομως creative match με πολλα ατομα (οχι μοναχα 1v1 η 2v2) που ολοι οι παικτες ειναι συνεχως κοντα και ταυτοχρονα το χτισιμο παει συννεφο ο 3770κ μενει αισ8ητα πισω (παλι με την rx570).Το κακο ειναι οτι κανεις δεν κανει fortnite benchmark σε αυτες τις συν8ηκες οι οποιες ειναι εξαιρετικα βαριες και σπανιες σε κανονικα games.Ωστοσο ειναι συνη8ισμενες εδω οταν ερχονται να αναμετρη8ουν οι ομαδες απο πιτσιρικια week end warriors που τις κα8ημερινες παιζουν συνη8ως στο σπιτι τους.Εννοειται πως ακομα και τα πιο ασχετα εχουν μα8ει να αποφευγουν τα pcs με quad core i5s...

  5. #125
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    δεν υπάρχει λόγος να είναι stock o 3770k. Χωρίς ρευματα πας σε all core 4.1, με ελάχιστο ρευμα στα 4.5, και από εκεί και πάνω θέλει ρευματακια. Όλα τα chip πάνε μέχρι 4.7, απο εκεί και μετά είναι θέμα λοταρίας. Τα all core 4.5 πάντως τα έχει για πλάκα.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #126
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Έχω λίγο χαθεί στην - κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρουσα - συζήτηση (σεντονομαχία ftw ) και όπως ορθώς παρατηρήθηκε πιο πίσω κάποιος πιο layman χάνεται ακόμα περισσότερο....

    Για να καταλάβω, λίγο:

    1. Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την τεχνολογική ανωτερότητα των PCs έναντι κονσολών; Ή, ορθότερα, την πολύ υψηλότερη ποιότητα παιχνιδιών σε PC συγκρινόμενα με κονσόλες; Δεν νομίζω (ελπίζω δλδ να μην φτάσουμε εκεί!!!)

    2. Το PC έχει μεγαλύτερα sunk costs απ΄ότι η κονσόλα; Μάλλον ναι, αν και επιμένω ότι σε μια μηδενική σύγκριση (δλδ δεν έχω τίποτε μπροστά μου και επιλέγω μεταξύ τηλεόρασης + κονσόλας ή PC) πιθανώς η οικονομική διαφορά να μην είναι τεράστια. Επίσης, αν προσθέσω την απείρως πολλαπλή χρήση του PC εκτός από gaming, τότε μάλλον το vfm πάει στο PC. Ας είναι όμως, σε απόλυτους οικονομικούς όρους, πιθανώς η κονσόλα να "κερδάει"

    3. Μπορεί / ίσως / μάλλον οι επόμενες κονσόλες να μειώσουν την ποιοτική διαφορά με τα gaming PCs αλλά αυτό μένει να το δούμε όπως επίσης και να υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε hardware, μένει να δούμε αν και τα παιχνίδια που θα βγουν στις επόμενες κονσόλες θα ανταποκρίνονται στο - υποθετικό ακόμα - υψηλότερο στάνταρ

    Τέλος, να προσθέσω και κάτι ακόμα, όντας σήμερα σε συνέδριο για eSports και gaming στη Βιέννη: Ίσως το game-changer να είναι το games-as-a-streaming υπηρεσία.

    Αν και υπολείπεται πολύ ρεαλισμός ακόμα μέχρι να δούμε πραγματικό gaming stream (και έχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμφιβολίες για το Stadia), εάν ποτέ υλοποιηθεί όπως το ευαγγελίζονται κάποιοι, τότε ίσως να έχουμε μια ισορροπία προς τα κάτω στην ποιότητα γραφικών γενικά που θα έχουν τα παιχνίδια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #127
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την τεχνολογική ανωτερότητα των PCs έναντι κονσολών; Ή, ορθότερα, την πολύ υψηλότερη ποιότητα παιχνιδιών σε PC συγκρινόμενα με κονσόλες; Δεν νομίζω (ελπίζω δλδ να μην φτάσουμε εκεί!!!)
    Εξαρτάται πως την ορίζεις την «τεχνολογική ανωτερότητα». Σαν ωμή δύναμη τα PC είναι μπροστά εδώ και πολλά χρόνια, από τότε που ξεφύγανε σε wattage. Είναι απλοί νόμοι της φυσικής, δεν μπορεί να αλλάξει έτσι απλά αυτό.

    Αν μιλάμε για βέλτιστη συνεργασία CPU-GPU, εκεί οι κονσόλες, αλλά και γενικότερα τα συστήματα με SoC (βλ. iPhone) έχουν το edge, κι ας τους λείπει η ωμή δύναμη λόγω χαμηλότερου TDP.

    Το RDR2 που φτιάχτηκε αρχικά για τις κονσόλες παίρνει κάποια πράγματα ως δεδομένα όσον αφορά το CPU-GPU synergy, γι' αυτό πιθανώς το PC port δεν είναι και τόσο βέλτιστο, παρά την αυξημένη ωμή δύναμη των PC.

    Είμαι πολύ περίεργος αν θα το βελτιώσουν δραστικά με updates... υπενθυμίζω ότι σε low-level API σχεδόν όλη η ευθύνη μεταβιβάζεται από τον GPU driver στον game developer:

    https://www.gamesindustry.biz/articl...mance-says-amd

    Μην περιμένετε δηλαδή κανά τρελό θαύμα/boost με νέους GPU drivers. Αυτά ισχύουν κυρίως σε DX11/OpenGL όπου υπάρχει τέτοιο περιθώριο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Το PC έχει μεγαλύτερα sunk costs απ΄ότι η κονσόλα; Μάλλον ναι, αν και επιμένω ότι σε μια μηδενική σύγκριση (δλδ δεν έχω τίποτε μπροστά μου και επιλέγω μεταξύ τηλεόρασης + κονσόλας ή PC) πιθανώς η οικονομική διαφορά να μην είναι τεράστια. Επίσης, αν προσθέσω την απείρως πολλαπλή χρήση του PC εκτός από gaming, τότε μάλλον το vfm πάει στο PC. Ας είναι όμως, σε απόλυτους οικονομικούς όρους, πιθανώς η κονσόλα να "κερδάει"
    Κι εγώ είμαι της παλιάς σχολής να υπάρχει ένα PC ως workstation, αλλά βλέπεις τι προτιμάει ο πολύς ο κόσμος. Κινητάκι και άγιος ο θεός. Δεν θα κάτσω εγώ να τα βάλω με την μάζα. It is what it is.

    Οι σεντονομαχίες που λες είναι επειδή έχουμε την ευχέρεια του keyboard... αν ήμασταν όλοι αποκλειστικά κινητάκηδες, σιγά μην γράφαμε τόσα και τόσα. Γενικά με το mobile θεωρώ ότι έχει υποβαθμιστεί σε μεγάλο βαθμό ο δημόσιος διάλογος (του στυλ μονολεκτικές απαντήσεις, είναι ο κανόνας τα τελευταία χρόνια σε fora/σόσιαλ μύδια), αλλά είπαμε, δεν έχεις νόημα να αλλάξεις τα μυαλά της μάζας. Δεν γυρνάει πίσω το καράβι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Μπορεί / ίσως / μάλλον οι επόμενες κονσόλες να μειώσουν την ποιοτική διαφορά με τα gaming PCs αλλά αυτό μένει να το δούμε όπως επίσης και να υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε hardware, μένει να δούμε αν και τα παιχνίδια που θα βγουν στις επόμενες κονσόλες θα ανταποκρίνονται στο - υποθετικό ακόμα - υψηλότερο στάνταρ
    Το ζουμί που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι θα ανέβει το dev baseline, δηλαδή το lowest common denominator (Zen 2, Navi, NVMe SSD). Αυτό προσφέρει η κονσόλα, ένα προβλέψιμο dev target.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, να προσθέσω και κάτι ακόμα, όντας σήμερα σε συνέδριο για eSports και gaming στη Βιέννη: Ίσως το game-changer να είναι το games-as-a-streaming υπηρεσία.

    Αν και υπολείπεται πολύ ρεαλισμός ακόμα μέχρι να δούμε πραγματικό gaming stream (και έχω ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ αμφιβολίες για το Stadia), εάν ποτέ υλοποιηθεί όπως το ευαγγελίζονται κάποιοι, τότε ίσως να έχουμε μια ισορροπία προς τα κάτω στην ποιότητα γραφικών γενικά που θα έχουν τα παιχνίδια
    Προσωπικά δεν θα κάτσω να κάνω το πειραματόζωο του input lag. Όταν γίνουν mainstream τα 5G/FTTH και φέρουν servers στην χώρα μας απευθείας κουμπωμένους στο GR-IX, τότε το συζητάμε.

    Πάντως για μένα δεν τίθεται κόντρα PC vs consoles, τα θεωρώ πλατφόρμες-συγκοινωνούντα δοχεία. Και οι κονσόλες παίρνουν τεχνολογίες από τα PC, αλλά και τα PC παίρνουν τεχνολογίες από τις κονσόλες. Δούναι και λαβείν λέγεται αυτό και έτσι πάμε μπροστά συνολικά.

  8. #128
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    1. Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί την τεχνολογική ανωτερότητα των PCs έναντι κονσολών; Ή, ορθότερα, την πολύ υψηλότερη ποιότητα παιχνιδιών σε PC συγκρινόμενα με κονσόλες; Δεν νομίζω (ελπίζω δλδ να μην φτάσουμε εκεί!!!)

    2. Το PC έχει μεγαλύτερα sunk costs απ΄ότι η κονσόλα; Μάλλον ναι, αν και επιμένω ότι σε μια μηδενική σύγκριση (δλδ δεν έχω τίποτε μπροστά μου και επιλέγω μεταξύ τηλεόρασης + κονσόλας ή PC) πιθανώς η οικονομική διαφορά να μην είναι τεράστια. Επίσης, αν προσθέσω την απείρως πολλαπλή χρήση του PC εκτός από gaming, τότε μάλλον το vfm πάει στο PC. Ας είναι όμως, σε απόλυτους οικονομικούς όρους, πιθανώς η κονσόλα να "κερδάει"

    3. Μπορεί / ίσως / μάλλον οι επόμενες κονσόλες να μειώσουν την ποιοτική διαφορά με τα gaming PCs αλλά αυτό μένει να το δούμε όπως επίσης και να υπάρχει τέτοια δυνατότητα σε hardware, μένει να δούμε αν και τα παιχνίδια που θα βγουν στις επόμενες κονσόλες θα ανταποκρίνονται στο - υποθετικό ακόμα - υψηλότερο στάνταρ

    Τέλος, να προσθέσω και κάτι ακόμα, όντας σήμερα σε συνέδριο για eSports και gaming στη Βιέννη: Ίσως το game-changer να είναι το games-as-a-streaming υπηρεσία.
    1)Σε brute force προφανως κι οχι,σε innovation και optimization ομως εχουν ηδη χασει απο την εποχη της amiga ποσο μαλλον απο κονσολες εποχης ps1,N64,dreamcast κ.ο.κ...
    2)Δεν ειμαστε στο 1990,ολοι πλεον δια8ετουν ενα παλιο pc/laptop η tablet για να μπουν στο internet και να κανουν δουλειες γραφειου.Επισης ακομα και στο ελλαδισταν σχεδον κα8ε σπιτι εχει μια lcd tv για να συνδεσεις την κονσολα.
    3)Εξαρταται το πως οριζεις το gaming pc.Για παραδειγμα στο rdr2 η 1060 τρεχει οπως το ps4 pro ασχετως cpu που την συνοδευει.Βεβαια η rx 580 τρεχει πολυ καλυτερα και ισαξια με την 980 ti.Ελα ομως που σχεδον ολοι προτιμησαν την 1060 και τωρα πρεπει να την αλλαξουν με 1660.8α μου πεις 3 ετων η 1060 καιρος για αλλαγη.Οπως αλλωστε αλλαξες την 960 και πιο παλια την 760 κ.ο.κ.Ασε που μαζι με αυτη 8α πρεπει να αλλαξεις και τον quad core i5,ο οποιος τις περισσοτερες φορες εχει ηδη αντικαταστησει αλλον quad core i5 και εδω κι 1 χρονο χρειαζεσαι τουλαχιστον εναν 6 core i5 8400+ και με τον κα8ενα απο τους προηγουμενους 8α πρεπει να αλλαξεις και μητρικες για να συνεχιζει το αρμεγμα η intel.Αν εχεις κανει ολες τις παραπανω αναβα8μισεις (+ κατι ddr4 ram κι ισως κανα τροφοδοτικο η ακομα και μεγαλυτερο hdd) στην διαρκεια ζωης του ps4 και ps4 pro τοτε οντως το gaming pc σου ετρεχε παντα καλυτερα απο το playstation.Αλλα τοτε επαναλαμβανω οτι ειναι πολλα τα λεφτα Αρη.Kαι μην νομιζεις οτι cpu τυπου i5 8600/9600 και gpu σαν την 1660 δεν 8α χρειαστουν παλι αναβα8μιση σε 1 χρονο αν 8ες να παιζεις καλυτερα απο το ps5...

    Για το streaming εχω αμφιβολιες διοτι απαιτουνται καλες υποδομες internet.Εδω οχι μοναχα το μισο ελλαδισταν αλλα και οι μισες ΗΠΑ δεν εχουν καν προσβαση σε 50-αρα vdsl,για ποιο streaming μιλαμε?

  9. #129
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Δεν ειναι αναγκή να έχουμε ελληνικούς servers για να παίζουμε αξιοπρεπώς. Ας είναι στη Φρανκφούρτη και θα είμαστε σχετικά εντάξει. Ούτε το bandwidth θα είναι θέμα. Ακόμα και η ελλάδα γεμίζει καμπίνες VDSL στην υπαιθρο σιγά σιγά, και ενδεχομενώς μέχρι τότε τα streams να είναι όλα σε AV1. Και στη τελική δεν χρειάζεται να παίζουμε όλοι σε 4K. Θεωρώ οτι οι streaming υπηρεσίες είναι το μέλλον του gaming.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #130
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων

    2. Το PC έχει μεγαλύτερα sunk costs απ΄ότι η κονσόλα; Μάλλον ναι, αν και επιμένω ότι σε μια μηδενική σύγκριση (δλδ δεν έχω τίποτε μπροστά μου και επιλέγω μεταξύ τηλεόρασης + κονσόλας ή PC) πιθανώς η οικονομική διαφορά να μην είναι τεράστια. Επίσης, αν προσθέσω την απείρως πολλαπλή χρήση του PC εκτός από gaming, τότε μάλλον το vfm πάει στο PC. Ας είναι όμως, σε απόλυτους οικονομικούς όρους, πιθανώς η κονσόλα να "κερδάει"
    Εγώ πιστεύω ότι όποιος δεν έχει τηλεόραση μάλλον έχει φορητό. Είναι δηλαδή πολύ mobile.

    Μόλις συζητάμε για σπίτι, η τηλεθέαση υπάρχει ήδη και είναι household item. Δηλαδή αν το pc έχει άπειρη χρήση, τότε η τηλεόραση τι έχει για την πλειοψηφία; Μια πλειοψηφία που μάλλον έχει λάπτοπ και κάθεται μπροστά στην τηλεόραση. Από την άλλη το desktop pc θέλει και αξία οθόνης, αν και δεν αλλάζει τόσο συχνά.

    Με προβληματίζει λοιπόν όταν βάζεις και το κόστος τηλεόρασης στην κονσόλα.

    - - - Updated - - -

    Δώσε στον λαο game as streaming αν και εγώ έχω αμφιβολίες αρχικά αλλά κάθε αρχή και δύσκολη στην καινοτομία.

  11. #131
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι αναγκή να έχουμε ελληνικούς servers για να παίζουμε αξιοπρεπώς. Ας είναι στη Φρανκφούρτη και θα είμαστε σχετικά εντάξει.
    Φυσικά και είναι ανάγκη. Άλλο Φρανκφούρτη (50-60ms minimum) και άλλο GR-IX (τώρα έχω 7ms first-hop ping με DSL).

    Με FTTH θα έχουμε 1ms first-hop ping. Το G.Fast στην καλύτερη πάει μέχρι 4ms.

    1 frame σε 60 fps games είναι 16,66ms. Κάνε τους υπολογισμούς να δεις πόσα frames θα είσαι πίσω με feed από Φρανκφούρτη.

    Φυσικά μιλάω για ποικιλία από απαιτητικά genres (Competitive shooters, fighting, racing κλπ.) Αν είναι να παίζεις μόνο turn-based (π.χ. σκάκι), ε ΟΚ, και feed από USA μια χαρά θα είναι με 200ms lag.

    Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά είναι ειρωνικό να λέμε δεν τρέχει κάτι με το input lag και μετά να πικάρουμε τις κονσόλες για τα 30 fps.

    PC > κονσόλα > streaming (μέχρι στιγμής όσον αφορά input lag)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε το bandwidth θα είναι θέμα. Ακόμα και η ελλάδα γεμίζει καμπίνες VDSL στην υπαιθρο σιγά σιγά, και ενδεχομενώς μέχρι τότε τα streams να είναι όλα σε AV1.
    Μακάρι να προχωρήσει το FTTH ΣΔΙΤ, γιατί χορτάσαμε από εξαγγελίες (2008/Χατζηδάκης). Ήμουν νιός και γέρασα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στη τελική δεν χρειάζεται να παίζουμε όλοι σε 4K.
    Μέχρι τότε (15-20 χρόνια μετά) το 4K θα είναι ψωμοτύρι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ οτι οι streaming υπηρεσίες είναι το μέλλον του gaming.
    Καλώς ή κακώς είναι, σε βάθος χρόνου όμως. Η ευκολία κερδίζει πάντα. Benchmarks/modding/cracking είναι για τους λίγους, η μάζα δεν νοιάζεται. Plug'n'play θέλουν, να μπαίνουν YouTube και να πατάνε ένα κουμπάκι "play now". Πιο instant gratification δεν γίνεται.

  12. #132
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    τα 30 fps δεν τα ανεφερα λόγω input lag στις κονσόλες, αλλά λόγω πονοκεφαλιάσματος. Είναι ασυγκριτα πιο ξεκούραστο να παιζεις στα 60fps.
    To input lag είναι σημαντικό πραγμά ειδικά σε competitive shooters, αλλά είμαι βέβαιος ότι ενα AC Odyssey στο Stadia, είναι μια χαρά! Αλλα και τα shooters δεν θα είναι ασχημα. Άσε που θα υπάρχει competitive gaming χωρίς hacks.

    60ms διαφορά, στο συνολικό perceived latency δεν είναι θέμα πάντως. Και δεν θα είναι και τόσα πολλά. Σκέψου πόσος κόσμος παίζει με v-sync, και τώρα απλά θα λαμβάνει έτοιμο streamακι 60 σταθερότατων fps χωρις το γνωστό v-sync penalty.
    Όποιος έχει το bandwidth ας παίζει και σε 8K. Αλλά το 1080p60, θα έχει τεράστια πληθυσμιακή κάλυψη.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #133
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα 30 fps δεν τα ανεφερα λόγω input lag στις κονσόλες, αλλά λόγω πονοκεφαλιάσματος. Είναι ασυγκριτα πιο ξεκούραστο να παιζεις στα 60fps.
    To input lag είναι σημαντικό πραγμά ειδικά σε competitive shooters, αλλά είμαι βέβαιος ότι ενα AC Odyssey στο Stadia, είναι μια χαρά! Αλλα και τα shooters δεν θα είναι ασχημα. Άσε που θα υπάρχει competitive gaming χωρίς hacks.

    60ms διαφορά, στο συνολικό perceived latency δεν είναι θέμα πάντως. Και δεν θα είναι και τόσα πολλά. Σκέψου πόσος κόσμος παίζει με v-sync, και τώρα απλά θα λαμβάνει έτοιμο streamακι 60 σταθερότατων fps χωρις το γνωστό v-sync penalty.
    Όποιος έχει το bandwidth ας παίζει και σε 8K. Αλλά το 1080p60, θα έχει τεράστια πληθυσμιακή κάλυψη.
    Σε αυτά τα 60ms (που για μένα είναι ήδη πολλά), πρέπει να προσθέσεις και λίγα ακόμα της οθόνης/τηλεόρασης.

    Όσο δούλευε το OnLive είχα δοκιμάσει να παίξω (σέρβερ είτε Γερμανία είτε Λουξεμβούργο, νομίζω ήταν Λουξεμβούργο ενώ εγώ ήμουν στη Γαλλία). Το ping που είχα ήταν κάτι λίγο πάνω από 10ms και όμως στο παιχνίδι μέσα το ένιωθες. Η εμπειρία που είχα σίγουρα δεν ήταν αντάξια του μικρού ping, ίσως ήταν δικό τους το φταίξιμο (100/100 η γραμμή μου). Playable αν και της υπομονής λίγο, σίγουρα όχι για competitive. Έπαιξα ελάχιστα.

  14. #134
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    ναι μιλάω για το συνολικό lag που αντιλαμβάνεται ο παιχτης, μαζί με της οθόνης κλπ.

    Το 10ms ήταν το ping σου με το server. To rtt όμως μπορεί να ήταν πολύ μεγαλύτερο. Επίσης το encoding και το decoding του stream να έβαζε πάρα πολλά ms και στο τέλος να είχες πραγματικό latency μισό δευτερόλεπτο ξερώ γω. Aλλες εποχές, άλλες συνδέσεις άλλοι codecs και άλλη εταιρεία. Δεν νομίζω το Stadia να έχει τέτοιες παθογένειες.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #135
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    The Outer Worlds! Παιχνιδάρα! Στο PC!

    Στις κονσόλες:

    30fps lock throughout KAI με framedrops
    Anisotropic Filtering low και σε PS4 Pro και σε XBOX One X.
    Textures πιο low από τα low σε PS4 Pro
    Low vegetation στο XBOX One X
    Dynamic Resolution που πέφτει ακόμα και σε 720p σε PS4 και XBOX. Στο XBOX one X και PS4 πέφτει σε 1080P, με το XBOX one X να είναι καλύτερο φυσικά.







    Τα παιδιά στα comments αναρωτιούνται.

    If you’re disappointed with it’s frame rate performance, then just wait for the remastered version on Xbox Scarlet or PS5.
    I really wonder why devs don’t allow a 1080p 60 option! Not just for preference, but for people who haven’t gone 4K but use the Xbox for its other benefits
    The Xbox One X is a 30 fps machine.
    Got it on my xbox one x and the fps gives me cancer
    I call bullshirt about the XBOX keeping at 30. Mine loves to stay at 22-25 FPS with constant stutters and audio glitches.
    Is there no 1080p@60fps performance mode?
    Όοοοχι ρε φίλε, στα 30fps θα παίξεις. Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Τι νομίζεις ότι έχουμε, 2019; Action game σε παραπάνω από 30fps, που ξανακούστηκε;

    Meanwhile in the PC Land

    Ο άλλος το παίζει εδώ με i3-9100 και 1060 custom ultra/high/low από 1080/60++ μέχρι 4k/30fps+ Ultra textures/low settings αλλά παραμένει πανέμορφο.



    Το παιχνίδι είναι θεόβαρο όχι αστεία. 50fps σε 4Κ/ultra για 2080Ti.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2160.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  66,6 KB 
ID: 208485


    ΑΛΛΑ παραμετροποιήσιμο γιατί το PC μπορεί και έτσι δύναται να έρθει σε playable settings, χωρίς να έχεις σημαντική επίπτωση στη συνολική εμπειρία της εικόνας, αλλά σημαντική βελτίωση στο framerate και στη εμπειρία του παιχνιδιού.

    Στη 1070 μου τρέχει μια χαρά σε 1080p/Ultra με ~80% gpu usage για 60fps vsynced locked and loaded.

    Και μιλώντας για την 1070 τρέχει στα 68,4 fps στις μετρήσεις του TPU για 1080p Ultra ενώ η 580 στα 39,6fps. 73% διαφορά υπέρ της 1070. Τι έγινε ρε παιδί μου, δεν έχουμε compute εδώ; Το χάρβαλο το UE4 δε ξέρει τι του γίνεται...!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1080.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  61,1 KB 
ID: 208486

    Όπως και να έχει το ρεζουμέ είναι...κονσόλα -> VFM!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 9 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας