Σελ. 91 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 2836
  1. #1351
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αφού θέλει benchmarks ο λαός, ιδού:

    https://twitter.com/VolkanDogru_18/s...87872969895939

  2. #1352
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν ανέβει και εδώ.





    Ω μον ντιε, ΑΛΗΘΕΙΑ; Θα πρέπει να περιμένουμε 2-3 δευτερόλεπτα παραπάνω; Η έστω και 5 ή και 10 ή και 15 σε πιο αργά PC; Για να παίξω κάνα μισάωρο σερί μετά; Λε καταστροφ!



    Θα προλάβω να ξύσω το δεξί μου το φρύδι άραγε;

    Για κάνα βαρύ παιχνίδι αναλύσεις και framerate μάθαμε, πέρα από τα 1440p/60, 4K/30 του Demon Souls;

    Speaking of 4k/30 και η καλή κονσόλα αυτής της γενιάς, συνεχίζει τα γνωστά...κονσολάδικα κόλπα!



    Στο 6:45. Normal mode, 1440p/60 με framedrops στα 40-45 fps. Framerate mode 1080/60, Resolution mode 4k/30! Και αυτή είναι η καλή κονσόλα αυτής της γενιάς!

    Δηλαδή συγγνώμη, το Series S τι θα κάνει;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #1353
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Το Series S αν γίνει baseline για τα νέα games, θα έχει αρκετή ζωή ακόμα. Αν δεν γίνει, είναι 1080p gaming κονσόλα αυτόματα, αρα ένα απλά καλύτερο Xbox One X.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #1354
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    μα τι διαφορα εχει να κανεις benchmark οταν το directstorage δεν υπαρχει ακομη για pc? σαφως οταν θα βγαλεις απο την εξισωση του pc την μνημη θα κανει πολυ πιο γρηγορα

  5. #1355
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα τι διαφορα εχει να κανεις benchmark οταν το directstorage δεν υπαρχει ακομη για pc? σαφως οταν θα βγαλεις απο την εξισωση του pc την μνημη θα κανει πολυ πιο γρηγορα
    Μα δεν θυμάσαι που μερικοί διαφωνούσαν ότι δεν υπάρχει I/O bottleneck στα PC; Ότι οι NVMe μια χαρά αξιοποιούνται; Ότι οι κονσόλες δεν θα φέρουν τίποτα καινούριο το 2020;

    Τα έλεγα ή δεν τα έλεγα για τον ερχομό του DirectStorage API και το GPU decompression; Πόσοι με λοιδώρησαν; Πόσοι ζήτησαν συγνώμη μετά;

    Καλώς να έρθει λοιπόν το DirectStorage το 2021, με τις πρώτες εφαρμογές/games να εμφανίζονται το 2022 (το FS2020 θα είναι μια από αυτές). 2 χρόνια headstart δηλαδή για τις κονσόλες.

    Απλά σκέψου το DX12 που υπάρχει από το 2015 τι ρυθμό υιοθέτησης έχει 5 χρόνια μετά.

    Το vertical integration έχει και τα πλεονεκτήματά του. Όποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό, είναι δικό του πρόβλημα.

  6. #1356
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ειναι agnostic ομως η θα πεσει γελιο με την amd ? καθοτι δεν νομιζω οτι θα εχουν σε αυτη την γενια τιποτα τετοιο και απλα περιμενουν να δουν πως θα τα παει στις κονσολες

  7. #1357
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι agnostic ομως η θα πεσει γελιο με την amd ? καθοτι δεν νομιζω οτι θα εχουν σε αυτη την γενια τιποτα τετοιο και απλα περιμενουν να δουν πως θα τα παει στις κονσολες
    Είναι vendor-agnostic API, τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Τι γέλιο εννοείς;

    Όπως είναι το Direct3D, το DXR, το DirectSound3D (κλαψ λυγμ, αιωνία του η μνήμη με τα sVista) κλπ κλπ.

    Από αυτά που είπε η nVidia πάντως, θα απαιτείται να βγαίνει GPU driver update για κάθε νέο παιχνίδι που θα υποστηρίζει DirectStorage.

    Εγώ φοβάμαι μην είναι φάση DX12 και δεν έχει adoption rate της προκοπής. Οι κονσόλες μια ζωή low-level software stack είχαν, πως να τα πάει δηλαδή; Όπως τα πηγαίνει πάντα. Άλλο κονσόλες, άλλο PC.

  8. #1358
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν θυμάσαι που μερικοί διαφωνούσαν ότι δεν υπάρχει I/O bottleneck στα PC; Ότι οι NVMe μια χαρά αξιοποιούνται; Ότι οι κονσόλες δεν θα φέρουν τίποτα καινούριο το 2020;

    Τα έλεγα ή δεν τα έλεγα για τον ερχομό του DirectStorage API και το GPU decompression; Πόσοι με λοιδώρησαν; Πόσοι ζήτησαν συγνώμη μετά;

    Καλώς να έρθει λοιπόν το DirectStorage το 2021, με τις πρώτες εφαρμογές/games να εμφανίζονται το 2022 (το FS2020 θα είναι μια από αυτές). 2 χρόνια headstart δηλαδή για τις κονσόλες.

    Απλά σκέψου το DX12 που υπάρχει από το 2015 τι ρυθμό υιοθέτησης έχει 5 χρόνια μετά.

    Το vertical integration έχει και τα πλεονεκτήματά του. Όποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό, είναι δικό του πρόβλημα.
    Τι ακριβώς απέδειξες; Τα 2 sec ή τα όσα Χ sec; Έχει επηρεαστεί κάπως το gaming session από το storage; Για τα metrics που επηρεάζουν το gaming αυτό καθεαυτό, ανάλυση, framerate, controls κλπ, έχουμε κάτι συνταρακτικό;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #1359
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς απέδειξες; Τα 2 sec ή τα όσα Χ sec; Έχει επηρεαστεί κάπως το gaming session από το storage; Για τα metrics που επηρεάζουν το gaming αυτό καθεαυτό, ανάλυση, framerate, controls κλπ, έχουμε κάτι συνταρακτικό;
    για φαντασου αυτα τα δυο σεκ σε ενα open world mmo ομως σε περιπτωσεις massive pvp που ο δισκος αργει πιο πολυ και απο τον θανατο να στειλει data
    μιλαμε για seamless trans εδω

  10. #1360
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.619
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς απέδειξες; Τα 2 sec ή τα όσα Χ sec; Έχει επηρεαστεί κάπως το gaming session από το storage; Για τα metrics που επηρεάζουν το gaming αυτό καθεαυτό, ανάλυση, framerate, controls κλπ, έχουμε κάτι συνταρακτικό;
    Νομίζω το loading εχει να κάνει γενικά με το throughput. Μία εκεί, μία στα textures, μία εδώ μία εκεί. Στην τελική νομίζω το endgame είναι να εξαλειφθούν τα loading screens γενικά in-game.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  11. #1361
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    για φαντασου αυτα τα δυο σεκ σε ενα open world mmo ομως σε περιπτωσεις massive pvp που ο δισκος αργει πιο πολυ και απο τον θανατο να στειλει data
    μιλαμε για seamless trans εδω
    Εχεις ενα δικιο βεβαια και ειναι ενα σεναριο που μπορει να γινει.

    Όμως μπορει ανετα ο προγραμματιστης να προβλεψει τι δεδομενα θα χριεαστουν και να εχει φροντισει να τα προφορτωσει. Επισης εγω δεν ειπα παιχτε τα παντα απο δισκο μεχρι να σβησει ο ηλιος. Ειπα προτιμω να εχω την επιλογη να τρεχω τα παιχνιδια απο φτηνο ή απο ακριβο storage, οπως θελω εγω.

    Ακομα και ενα φτηνο dramless ssd στο παραδειγμα που δινεις, δε θα εχει θεμα. Ε ΟΚ εκτος αν τα παιχνιδια γινουν 400GB για πλακα. Αλλα αυτο ρωταω πολλες φορες. Ποσο περιμενουμε να μεγαλωσουν τα παιχνιδια; Οοοοταν λοιπον φτασουμε σε αυτο το σημειο, θα δουμε τι θα γινει.

    Μεχρι τοτε, παιχνιδια στυλ Fallen Order των 50GB, παιζουν μια χαρα σε συμβατικους δισκους και σε παλαιολιθικους επεξεργαστες, ενω στις κονσολες γιοκ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το loading εχει να κάνει γενικά με το throughput. Μία εκεί, μία στα textures, μία εδώ μία εκεί. Στην τελική νομίζω το endgame είναι να εξαλειφθούν τα loading screens γενικά in-game.

    Αυτο το μια εδω και μια εκει, ειναι προβλεψιμο. Ξερει ο dev τι δεδομενα θα χρειαστουν. Αν δεν ξερει κατι δεν εχει κανει σωστα. Οπως ειπα και παραπανω ομως, δεν χρειαζονται ολα τα παιχνιδια nvme. Θα προτιμησοω σε αυτα να εχω την επιλογη για storage των 0,02€/GB.

    Οπως και να εχει, το προβλημα μου δεν ειναι με την εισαγωγη νεων τεχνολογιων που ουτως η αλλως ανεκαθεν συνυπαρχουν στο PC. Το προβλημα μου ειναι η παραφροσυνη που δημιουργει ενα μικρο διαστημα φορτωματος. Τα προηγουμενα ποσα χρονια που ηταν Χ5 πισω σε φορτωματα τα ξεχναμε; Τα 2-5-10 δευτερολεπτα μας μαρανανε; Και τελος παντων ποσο σιγουροι ειμαστε οτι φορτωσαν τα ιδια assets στο παραπανω παραδειγμα;

    Παραδειγματα που να επηρεαζουν το gaming και να κανουν κατι unplayable, περα απο μερικα δευτερολεπτα φορτωματος, που ουτως η αλλως θα φερουν μπολικη ωρα gameplay μεχρι το επομενο φορτωμα, υπαρχουν; Κατι ας πουμε στο μεγεθος που το κανουν τα 30fps η ακομα και 720p/30fps εν ετει 2020 αλλα και στα παρελθοντα ετη, στα οποια ποτε δε δωσαμε σημασια,ε; Όλα καλα!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #1362
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις ενα δικιο βεβαια και ειναι ενα σεναριο που μπορει να γινει.

    Όμως μπορει ανετα ο προγραμματιστης να προβλεψει τι δεδομενα θα χριεαστουν και να εχει φροντισει να τα προφορτωσει. Επισης εγω δεν ειπα παιχτε τα παντα απο δισκο μεχρι να σβησει ο ηλιος. Ειπα προτιμω να εχω την επιλογη να τρεχω τα παιχνιδια απο φτηνο ή απο ακριβο storage, οπως θελω εγω.

    Ακομα και ενα φτηνο dramless ssd στο παραδειγμα που δινεις, δε θα εχει θεμα. Ε ΟΚ εκτος αν τα παιχνιδια γινουν 400GB για πλακα. Αλλα αυτο ρωταω πολλες φορες. Ποσο περιμενουμε να μεγαλωσουν τα παιχνιδια; Οοοοταν λοιπον φτασουμε σε αυτο το σημειο, θα δουμε τι θα γινει.

    Μεχρι τοτε, παιχνιδια στυλ Fallen Order των 50GB, παιζουν μια χαρα σε συμβατικους δισκους και σε παλαιολιθικους επεξεργαστες, ενω στις κονσολες γιοκ.




    Αυτο το μια εδω και μια εκει, ειναι προβλεψιμο. Ξερει ο dev τι δεδομενα θα χρειαστουν. Αν δεν ξερει κατι δεν εχει κανει σωστα. Οπως ειπα και παραπανω ομως, δεν χρειαζονται ολα τα παιχνιδια nvme. Θα προτιμησοω σε αυτα να εχω την επιλογη για storage των 0,02€/GB.

    Οπως και να εχει, το προβλημα μου δεν ειναι με την εισαγωγη νεων τεχνολογιων που ουτως η αλλως ανεκαθεν συνυπαρχουν στο PC. Το προβλημα μου ειναι η παραφροσυνη που δημιουργει ενα μικρο διαστημα φορτωματος. Τα προηγουμενα ποσα χρονια που ηταν Χ5 πισω σε φορτωματα τα ξεχναμε; Τα 2-5-10 δευτερολεπτα μας μαρανανε; Και τελος παντων ποσο σιγουροι ειμαστε οτι φορτωσαν τα ιδια assets στο παραπανω παραδειγμα;

    Παραδειγματα που να επηρεαζουν το gaming και να κανουν κατι unplayable, περα απο μερικα δευτερολεπτα φορτωματος, που ουτως η αλλως θα φερουν μπολικη ωρα gameplay μεχρι το επομενο φορτωμα, υπαρχουν; Κατι ας πουμε στο μεγεθος που το κανουν τα 30fps η ακομα και 720p/30fps εν ετει 2020 αλλα και στα παρελθοντα ετη, στα οποια ποτε δε δωσαμε σημασια,ε; Όλα καλα!
    δεν εχει υπαρξει mmo και το ξερει καλα που να ειναι εστω και κατα 50% καλογραμμενο αν περιμενεις απο τον dev να κανει σωστη δουλεια ζητω που καηκαμε τα βλεπουμε τωρα στο star citizen που το γραφουν απο το μηδεν τετοιο πραγμα θελει δουλεια και ταλεντο πανω απ ολα
    εξου και γιατι βγαινουν αυτα τα api γιατι το ταλεντο δεν υπαρχει παντου

  13. #1363
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ειναι γενικοτερο φαινομενο σε ολα τα παιχνιδια με μεγαλους χαρτες που τυχαινει να ειναι και τα πιο δημοφιλη (fortnite,warzone,apex,bf,wot,wow,pubg κ.ο.κ.) οτι οι ssd προσφερουν πλεονεκτημα σε σχεση με τους μηχανικους σκληρους.Οταν οι next gen κονσολες γινουν το standard baseline προφανως και το direct storage επισης 8α μετραει σε σχεση με τους ssd σε απλα slots.Βεβαια κατι τετοιο αργει πολυ ακομα εκτος κι αν οι νεες κονσολες πουλησουν σαν ζεστα ψωμακια (που δεν αποκλειεται αν κρινω απο τη σφαγη που γινεται με τις προπαραγγελιες του ps5 ακομα και στο ελλαδισταν εν μεσω κρισης) οποτε μπορει και να αρχισει να ισχυει μεσα σε 2 χρονια εστω και σε ελαχιστα ΑΑΑ παιχνιδια που ομως και παλι 8α ειναι τα πιο δημοφιλη.

  14. #1364
    Εγγραφή
    17-05-2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546m
    εγω πιστευω (περα απο τις τεχνικες αναλυσεις) οτι η κατασταση εχει ως εξης, δεν θες να τα σκασεις? παιρνεις κονσολα, εχεις λεφτα και θες το καλυτερο? φτιαχνεις pc. Γιατι κακα τα ψεματα οτι κονολα και να βγει θα ειναι στην σκια του καλυτερου pc

  15. #1365
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μου αρέσει πολύ που μερικοί σπέρνουν τον πανικό για αναλύσεις/fps (λες και δεν έχουν παίξει/ευχαριστηθεί ποτέ παιχνίδια έτσι, ειδικά αν ασχολούνται 25 χρόνια με PC), αλλά μόλις δουν υπεροχή της μισητής κονσόλας σε loading times, ξαφνικά τα goalposts γυρνάνε σε τσάμικο mode on.

    Κατά τα άλλα έχουν και το θράσος να κατηγορούν άλλους για τρομοκρατία, όταν κάνουν (από το 1ο post αυτού του θέματος) αυτό ακριβώς που δήθεν στηλιτεύουν.

    Για να τελειώνουμε: ούτε με τις αναλύσεις τρέχει κάτι, ούτε με τα fps, ούτε με τα loading times. Απλά είπα για μια φορά να μιλήσω στην ευκόλως κατανοητή γλώσσα των benchάκηδων/αριθμολάγνων. Δεν έχει νόημα να γράφω δυσνόητα τεχνικά σεντόνια, ειδικά αν δεν έχουμε το ίδιο background/γνωσιακό υπόβαθρο.

    Παλάβρας/αρρωστάκι των uber ultimate επιδόσεων δεν ήμουν ποτέ, ούτε θα γίνω τώρα. Αυτά άλλες ανάγκες καλύπτουν, σίγουρα όχι τεχνολογικές. Όχι μόνο σε PC, αλλά και στα γρήγορα αυτοκίνητα αν δείτε ποιοί τα αγοράζουν και ποιός είναι ο βαθύτερος λόγος. Τέλος λοιπόν με αυτό.

    Αυτό που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι να δω νέου τύπου gameplay χάρις στον SSD: https://www.youtube.com/watch?v=GffelVJeGws|

    Ξέρω-ξέρω, serial gaming uber alles. Δυστυχώς ή ευτυχώς ανήκω στην σχολή του parallel processing (εδώ και δεκαετίες), οπότε μην χάνετε τον χρόνο σας άδικα να με μεταπείσετε...

    Δεν είναι κακό να παραδεχτούμε την κονσόλα όταν υπερέχει σε κάτι (I/O, φυσικό μέσο/ιδιοκτησία). Αντίστοιχα όταν τα PC υπερέχουν π.χ. σε framerate.

    Για πολλοστή φορά ξαναλέω όμως ότι ΔΕΝ θέλω stuttering. Ναι λοιπόν στα higher fps, αρκεί να μην έχει λόξυγκα. Ειδάλλως 1000 φορές Apex Legends στην Jaguar κονσόλα @ 60 fps, παρά στο PC @ 144 fps. ΜΟΝΟ όποιος παίζει online μπορεί να με καταλάβει τι εννοώ επακριβώς. Οι υπόλοιποι παρακαλώ πολύ ας προσπεράσουν. Κάποια πράγματα πρέπει να τα έχεις βιώσει για να καταλάβεις αν προκαλούν αντικειμενικά πρόβλημα ή όχι. Στα single player δεν έχεις να ανταγωνιστείς κανέναν.

    Όσο για την προπαγάνδα/τρομολαγνεία του δήθεν ακριβού αποθηκευτικού μέσου, οι κονσόλες υποστηρίζουν και USB HDD πολλών TB. Αυτό γιατί δεν αναφέρθηκε; Μα φυσικά για να μας βγει πιο νόστιμο το FUD αφήγημα! Παλιά μας τέχνη κόσκινο.

    Το έχουν πει και οι 2 εταιρίες ότι μόνο τα next-gen games θα απαιτούν NVMe baseline, όχι τα παλιά (cross-gen/BC). Ξέρω-ξέρω, δεν θα αξιοποιηθεί ποτέ στο φουλ (famous last words). Ή το άλλο το όμορφο με την διαίρεση, λες και τα παιχνίδια κάνουν loading ΟΛΗ την ώρα (ακόμα κι αν είσαι π.χ. ακίνητος σε ένα σημείο και δεν κάνεις τίποτα, απλά θαυμάζεις τα γραφικά/τραβάς κανά screenshot). Newsflash: τα παιχνίδια χρειάζονται γρήγορο loading σε μερικά σημεία και όταν το χρειαστούν, ένα αργό αποθηκευτικό μέσο δεν θα επαρκεί. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Οπότε, όχι, δεν θα είναι 400GB το Ratchet. Μπορεί να μην είναι ούτε 100GB, αλλά μόνο 50GB.

    Με λίγα λόγια οι κονσόλες ξαναγυρνάνε στις ιστορικές τους ρίζες, αυτές των cartridges. Καιρός τους ήταν. Τότε που τα PC παίζανε με δισκέτα, γιατί «έλα μωρέ, τι να τον κάνω τον HDD, πανάκριβος είναι, σιγά μην γίνει ποτέ mainstream».

    Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Μια ζωή. Δεν μπορώ να αναγκάσω κανέναν με το στανιό να έχει forward-thinking mindset. Ή το έχεις ή δεν το έχεις. Κάποιοι εμφανώς δεν το έχουν. It's their loss.

    ΥΓ: Αν μερικοί κράζανε αυτά που όντως αξίζουν κράξιμο, θα ήμουν μαζί τους:

    https://blog.playstation.com/2020/10...coming-to-ps5/
    https://news.xbox.com/en-us/2019/05/...urity-for-all/

    Εδώ μακάρι να τους τρέξει ένας δικηγόρος που θα καταγράφουν συνομιλίες χωρίς επιλογή opt out. Αυτά είναι τα πραγματικά σημαντικά κύριοι, όχι τα φληναφήματα περί res/fps/loading times. Στου κουφού την πόρτα δυστυχώς...

    Είμαι ο μοναδικός σε αυτό το θέμα που θα ποστάρω ΚΑΙ αρνητικά των κονσολών. Αντιθέτως, άλλοι δεν βλέπω να ποστάρουν τίποτα το αρνητικό για PC και μάλιστα γίνονται trigger μόλις τα αναφέρουμε. Ο καθείς ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GgeorgG Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω πιστευω (περα απο τις τεχνικες αναλυσεις) οτι η κατασταση εχει ως εξης, δεν θες να τα σκασεις? παιρνεις κονσολα, εχεις λεφτα και θες το καλυτερο? φτιαχνεις pc. Γιατι κακα τα ψεματα οτι κονολα και να βγει θα ειναι στην σκια του καλυτερου pc
    Κι ένα διαμέρισμα στο Περιστέρι πάντα θα είναι στην σκιά μιας έπαυλης στην Κηφισιά. News at 11! Το θέμα είναι περνάει καλά ο άλλος στο διαμερισματάκι του; Αυτό μετράει στην τελική. Όχι τι κάνει ο νεόπλουτος κοκάκιας στην βίλα στα ΒΠ.

    Τα έχουμε πει πολλάκις ότι τα PC πρεσβεύουν νεοφιλελέ/δεξιά/καπιταλιστική φιλοσοφία. Όσο πιο πολλά λεφτά έχεις να επενδύσεις, τόσο πιο καλά περνάς. Και αυτό κάποιοι το βαφτίζουν «Κεντροαριστερά». Έχουν χάσει το νόημα τους οι λέξεις θαρρώ.

    Το ερώτημα είναι τι PC θα χτίζεις με €500 τον Νοέμβρη του 2020. €1000 θες για να ματσάρεις κονσόλα του 500άρικου. Αμφιβάλλω κιόλας ότι το 2021 θα γίνει κάτι συνταρακτικό (προς τα κάτω) με τις τιμές. Προφανώς και το 2025-2026-2027 θα χτίζεις κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά. Πάντα έτσι ήταν, πάντα έτσι θα είναι. News at 11 δεν είπαμε;

    ΥΓ: Υπάρχουν και κάτι διαμερίσματα-τρύπες στο Hong Kong, που καλύτερα να μην ζήσεις ποτέ εκεί μέσα (σαν να λέμε φτιάχνω gaming PC των €300). Καπιταλισμός ολέ. Επιλογές για όλους (από τέρμα φτωχούς, μέχρι τέρμα πλούσιους). Αυτό δεν πρεσβεύουν μερικοί;

    Οι κονσόλες είναι μια πιο μέση κατάσταση, ούτε του ύψους, ούτε του βάθους. Κάτι σαν την περίφημη ισότητα του... Σοσιαλισμού. Take it or leave it. Λογικό είναι να μην αρέσει σε όλους, ειδικά στους πολύ φραγκάτους. Τι να κάνουμε όμως που τα AAA χτίζονται με console baseline εδώ και πολλά χρόνια... μπορεί να αλλάξει αυτό; Γιατί δεν ήταν πάντα έτσι.

    Εγώ θα ήθελα έτσι για πλάκα να εξαφανίζονταν οι (Sony/MS) κονσόλες για 10 χρόνια, να δω τι θα γινόταν με τα AAA και πως θα ήταν το PC gaming (indie/F2P fest με το occasional AAA του?). Θα είχε ενδιαφέρον ως πείραμα, αλλά με την απορία θα μείνω.

Σελ. 91 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας