Σελ. 182 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 162172177180181182183184187 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.716-2.730 από 2836
  1. #2716
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Στο ψηφιακό περιεχόμενο, δηλαδή σε αυτό που πωλείται άνευ συσκευασίας, το μέγεθος των πωλήσεων για το πισί σε δολάρια είναι μεγαλύτερο.

    Αν λάβουμε υπόψη και το ότι τα παιχνίδια στο πισί είναι φθηνότερα, τότε οι πισί gamers είναι σίγουρα περισσότεροι.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  com.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  85,5 KB 
ID: 251697

    - - - Updated - - -

    Αυτό που κερδίζει πάντως και τα πισί αλλά και τις κονσόλες είναι τα κινητά με τα οποία δεν ασχολείται το παρών νήμα.
    Απλά σαν διαπίστωση ιδού και ένα γράφημα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  com.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  246,5 KB 
ID: 251698

  2. #2717
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνος μου έχω 7 desktop γιατί από το 2008 δεν έχω πετάξει τίποτα. Ότι phenom II ή core 2nd gen και μετά τρέχει σήμερα win 11 και δεν είναι άχρηστο. Το μόνο που θέλει είναι τροποποιήσεις στο registry, το υλικό αντέχει ακόμα.

    Οπότε μπορεί να ισχύουν τα νούμερα.
    Καλά φίλος, εσύ με τα 7 desktops, μη νομίζεις ότι είσαι και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
    Ο περισσότερος κόσμος έχει 1 desktop, άντε να έχει ακόμα και άλλο 1 παλαιότερο που του έχει ξεμείνει. Δεν συνηθίζεται, να στοκάρει κανείς αρχαιολογίες...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #2718
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ψηφιακό περιεχόμενο, δηλαδή σε αυτό που πωλείται άνευ συσκευασίας, το μέγεθος των πωλήσεων για το πισί σε δολάρια είναι μεγαλύτερο.Αν λάβουμε υπόψη και το ότι τα παιχνίδια στο πισί είναι φθηνότερα, τότε οι πισί gamers είναι σίγουρα περισσότεροι.
    Ο δευτερος πινακας αναιρει τον 1ο που προφανως περιλαμβανει και επαγγελματικες εφαρμογες με πολλαπλασια αξια σε σχεση με τα παιχνιδια.Επισης αν λαβουμε υπ'οψην οτι το package market του 1ου πινακα ανηκει κατα 99% στις κονσολες καθως και τις φορητες κονσολες του 2ου πινακα τοτε ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι η software αγορα των κονσολων ξεπερνα εκεινη του pc συμπεριλαμβανομενων ακομα και των pc επαγγελματικων εφαρμογων σε επιπεδο ιδιωτων.
    Κατ'εμε το συμπερασμα ειναι οτι οσον αφορα καθαρα το gaming οι χρηστες των κονσολων ειναι περισσοτεροι και ξοδευουν πιο πολλα σε σχεση με τους pc gamers.

  4. #2719
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Επίσης, το PC πουλάει εξ'ολοκλήρου ψηφιακά, η κονσόλα (μετα)πουλάει και δισκάκια
    ενώ η κονσόλα ψηφιακά υποστηρίζει (αληθινό) sharing που δε θα φανεί ως έξτρα πώληση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 26-10-23 στις 11:18.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  5. #2720
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.014
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο και ένα PC του 2007 που κόστισε όσο το PS3.
    Έχει δοθεί ανάλυση PC vs PS3 και το πόσο ήταν το cost per frame στις δυο πλατφόρμες, όταν ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ κάποιος να κάνει 1:1 συγκρίσεις, γιατί το μόνο που είναι ίδιο, στο PC vs Consoles gaming, είναι ο....τίτλος του παιχνιδιού!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    To PS4 παίζει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ένα PC του 2013 που κόστισε όσο το PS4.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PS4 pro παίζει ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ένα PC του 2016 που κόστισε όσο το PS4 Pro.

    Έχουν δοθεί πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα, για το τι gaming πήρε, ο PS4 και PS4 pro gamer. Και έχουν δοθεί και πολύ συγκεκριμένα upgrade paths που μπορούσε να κάνει κάποιος.

    Αυτή την παράνοια, που κοιτάτε ΜΟΝΟ την τιμή και αγνοείτε όλα τα άλλα, να το κοιτάξετε...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πότε να βάλεις την RX6600; Το 2020 που δεν υπήρχε; Τότε αντίστοιχη κάρτα κόστιζε ΠΟΛΛΑΠΛΑ...
    Και αν το πάμε έτσι και μιλάμε για σήμερα, πως έπαιξε το περσινό FIFA ο PC χρήστης με hardware του 2012-13;;... μα με 0 fps φυσικά...
    Και ακόμα και έτσι, ο Xbox κονσολάκιας που είχε ήδη το Xbox One (ο οποίος ΕΠΑΙΞΕ το περσινό FIFA btw... και ας μην ήταν next-gen η εμπειρία του), το σκοτώνει για 50-60ευρώ (λιγότερο από ένα σκέτο bluray player...) και αγοράζει με άλλα 140ευρώ το Series S...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι... με κάρτα γραφικών Riva TNT2
    Μίλησα για πλατφόρμα, για αυτή την συγκεκριμένη με τον ivy bridge που έδειξες. Προφανώς στο ενδιάμεσο θα κάνεις αναβαθμίσεις καρτών. Για αυτό λέω συγκρίνετε κάρτες vs consoles, καθότι αυτές κάνουν το παιχνίδι ενώ η πλατφόρμα κάνει ένα σωρό δουλειές.

    Το xbox one και το series s, δεν έχουν θέση στο console vs PC gaming, καθότι ξύνουν τον πάτο του βαρελιού σε ποιότητα και δε ξέρω τι προσπαθείτε να αποδείξετε.

    Την 6600 τη βάζεις τώρα, σε παλιό PC και έχεις Gen 9 quality gaming. Όχι ότι είναι απαραίτητο. Πολύ πάνω από Gen 8 gaming είχες και με GTX 9XX, GTX 1XXX, Radeon 5XXX κλπ κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω τι λες και τι συγκρίνεις, αλλά δε καταλαβαίνω. Ειδικά το για ένα χρόνο καθώς και τα νούμερα που αναφέρεις. ELI5.
    Μου λέτε ότι ΤΩΡΑ παίρνεις Series S μεταχειρισμένο με 200 ευρώ. Και σας λέω βάλτε σε PC 10-11-12 ετών, μια rx6600 και το κάνεις σκόνη. Το κόστος της αρχικής πλατφόρμας, διαιρείται ΑΝΑ τα έτη που αντιστοιχούν σε αυτό το μηχάνημα και προσθέτεις την κάρτα. Χαριστικά όλα αυτά, γιατί και αυτό το μηχάνημα θα κάνει 100 πράγματα παραπάνω. Μόνο την 6600 με το Series S σύγκρινε, να δεις πόσα απίδια βάζει ο σάκος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οποία κάρτα αγοράζεται πότε; Φέτος; Μέχρι τώρα πως κρατήθηκες up to date; Με onboard έπαιζες στον 3770;

    Από το 2012 ένας PC gamer, πριν φτάσει σε νορμάλ τιμή η 6600 έχει αγοράσει τουλάχιστον:

    - μια κάρτα γραφικών όταν αγόρασε (ολόκληρο) PC με τον 3770
    - τουλάχιστον μια κάρτα στο ενδιάμεσο, μη πω 2 κάρτες στο ενδιάμεσο αν δε μιλάμε για x70/x700 κατηγορία και πάνω
    - και τώρα την 6600 (οριακά καθώς εκτός από cpu bottleneck κάπου εδώ θα ξεκινάει και το gen3.0 bottleneck από την PCI-ex)
    Πρώτον υπήρχαν δεκάδες κάρτες από πολλά χρόνια πριν, που μπορούν να δώσουν Series S gaming. Ξεχνάτε ότι μιλάμε για ένα άχρηστο κατασκεύασμα των 4tflops. Δε χρειάζεται να πάρεις ΤΩΡΑ 6600. Την 6600 την αναφέρω γιατί είναι 2.25Χ ταχύτερη και είναι απλά γελοίο να μιλάτε για Series S.

    Για να το πω αλλιώς να ξεμπλοκάρετε, κάνεις πολλαπλασιασμό 2.25Χ την τιμή του Series S και βάζεις την κάρτα σε ένα PC αντίστοιχου κόστους. To Series S έχει ΤΩΡΑ 285 ευρώ. 285Χ2,25 = 641 ευρώ. Χρειάζεται να πω και τα υπόλοιπα τώρα; Αυτό που έλεγε ο Netlag ότι το VFM του Series S είναι χειρότερο από το XSX; Να πω να βάλετε και storage γιατί με 380GB ελεύθερα δε πας πουθενά και να δούμε πόσο θα πάει η τιμή; Να πω και για την εγγύση; Να πω και για το πόσα παιχνίδια θα λείπουν; Τι από όλα θέλετε να πω; Διαλέχτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρεφάρει;


    Ο μόνος τρόπος ο PC gamer να συγκριθεί με τον κονσολά στο θέμα της κατανάλωσης, είναι ο εξής:

    Σε κάθε νέα γενιά κονσόλας, ο PC gamer να μην παίζει καθόλου μέχρι να εξελιχθεί η τεχνολογία που να του επιτρέπει κάποια στιγμή να καταφέρει αντίστοιχες επιδόσεις με την ίδια κατανάλωση,
    προφανώς όχι της κάρτας γραφικών μόνο, αλλά ολόκληρου του υπολογιστή... ε ποιος ξέρει με τις νέες APU στο 2023-2024, ίσως τα καταφέρει ο PC gamer να έχει αντίστοιχη ολική κατανάλωση και επιδόσεις κονσολών του 2020.
    Σας έπιασε πάλι το οικολογικό σας άμα σας λένε για Χ2.25 επιδόσεις!

    Άμα ήθελα να παίξω 436p εν έτει 2023 θα έπαιρνα Series S και θα το έπαιζα οικολόγος. Btw το μέγεθος της ασχετοσύνης φαίνεται με κάτι τέτοια ποστ. Το PC έχει περάσει σε χαμηλότερα νανόμετρα πολύ καιρό τώρα και πάντα είναι μπροστά. Επίσης στο PC έχεις ένα κάρο upscalers, καλύτερης ποιότητας των κονσολών, που μπορείς να ρίξεις την κατανάλωση όσο θες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς 10 φορές πιο χρήσιμο για το 0,01% του πληθυσμού που δεν κάνει ήδη καλά τη δουλειά του με τις συσκεύες που ήδη έχει στη διάθεση του.
    Φαίνεσαι πολύ σίγουρος για τις ανάγκες που έχει ο "πληθυσμός". Εδω μιλάμε για συγκεκριμένα κομμάτια hardware που σχεδιάζονται για ένα εύρος λειτουργιών. Ακόμα και το gaming ΣΚΕΤΟ να πάρεις, το PC gaming είναι απείρως καλύτερο. Έχεις επιλογές από 5 ευρώ το μήνα με geforce now, μέχρι sky is the limit. Έχεις απεριόριστα refresh rates, αναλύσεις, fovs, upscalers, τη μεγαλύτερη γκάμα games, τη μεγαλύτερη γκάμα controllers, τη μεγαλύτερη γκάμα gaming specific hardware και εσείς θέλετε να μου συγκρίνετε τα άχρηστα περιορισμένα μηχανήματα, που κάνουν μία δουλειά και αυτή λάθος. Πείτε τα σε κανένα χθεσινό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όμως αναφέρομαι στο 99,99% του πλυθησμού που θέλει απλώς να παίζει games χωρίς να είναι:

    - σπάταλος για να αγοράζει decent gaming κάρτες κάθε 3-4 χρόνια που στο PC έχει καταντήσει να είναι το φυσιολογικό καθώς και οι τιμές τους να έχουν πάει στο θεό ακόμα και για τις mid range κάρτες
    - ούτε τρελός για να στερείτε τα χρήματα σε πράγματα που έχουν μεγαλύτερη αξία στη ζωή
    - ούτε έχει τον ελεύθερο χρόνο ή και τη γνώση για να διαχειριστεί τα άπειρα κολλήματα/προβλήματα/maintenance ενός υπολογιστή ή την οποιαδήποτε σωστή ρύθμιση ενός παιχνιδιού
    Από την οικολογία, το πήγαμε στην οικονομία τώρα λολ.

    Άκου, έχετε μπερδέψει τη βούρτσα με τη καλικούτσα. Ο λόγος που ΙΣΩΣ ένας PC gamer να αγοράσει περισσότερο hardware, είναι πρώτον γιατί ΜΠΟΡΕΙ και δεύτερον γιατί δεν κυνηγάει ΑΠΛΩΣ το console parity. Αυτό το console parity σας έχω δείξει τι κόστος έχει-> Rx6600 σε παλιότερο PC η απλά αν μιλάμε για σύγκριση με Series S, μένεις με κάρτα 7 ετίας. Δε στερείσαι τίποτα απολύτως. Αντιθέτως γλυτώνεις κόστη αγοράς τριών κονσολών, δεν έχεις συνδρομές, δεν έχεις πανάκριβα περιφερειάκα 212 ευρώ για 1TB ssd xbox λολ και μου λέτε για Series S..., έχεις φθηνότερη lego επισκευή κλπ κλπ

    Κατά βάση, το console parity, ΔΕ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στο PC. Αλοίμονο φίλε, μη περίμενα πότε θα παίξω Starfield, Forza, A Plague Tale Requiem, Dead Space, Returnal, Baldur's Gate 3, και και και, με αναλύσεις και settings της προκοπής και να έχω και το φόβο πότε θα σκάσει η επόμενη 30fps μπόμπα. Επίσης δε ξέρω πόσο γελοίο είναι, να δίνεις περισσότερα λεφτά για ένα τίτλο στις κονσόλες, που είναι ξεκάθαρα υποδεέστερο προιόν, ενώ στο PC να δίνεις λιγότερα για προιόν δυο tiers πάνω και να μου μιλάτε για VFM. Μετά αρχίζετε τις κωλοτούμπες, όχι θα το πουλήσω μετά ή θα φωνάξω το φίλο μου το Νικολάκι για sharing....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    - ούτε έχει τον ελεύθερο χρόνο ή και τη γνώση για να διαχειριστεί τα άπειρα κολλήματα/προβλήματα/maintenance ενός υπολογιστή ή την οποιαδήποτε σωστή ρύθμιση ενός παιχνιδιού

    Θέλει απλώς να παίξει, Ένα ΚΛΙΚ στο παιχνίδι και ΠΑΙΖΕΙ. Από την αρχή έως το τέλος και για πάντα.
    Είναι το ίδιο, του να τρως κάθε μερα junk food ή να στρώσεις το πωπουλίνι σου, να φτιάξεις ένα πιάτο φαγητό της προκοπής. Αυτό το μοστράρισμα της τεμπελιάς σαν προτέρημα, έναντι του να μάθεις πέντε πράγματα, πρέπει να είναι προιόν των social media, δε εξηγείται αλλιώς. Η ποιότητα θέλει λίγο κόπο παραπάνω. Γελοίος κόπος αν μιλάμε για gaming πάντως. 10 λεπτά ένα youtube tutorial και τελείωσες...

    Εδώ παίζετε εδώ και 20 χρόνια με 30fps baseline, τα settings σας πειράξανε fml...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ένα έτσι πρόχειρο πράγμα στη Γούγλη πάντως, η Statista σύμφωνα με τις πηγές του άρθρου αυτού διαφωνεί μιας και οι PC gamers ως ποσοστό συνολικά των gamers είναι περίπου στο ήμισυ των gamers και κάτι παραπάνω

    Αν και σίγουρα δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω....
    Αυτό είναι το καινούριο αγαπημένο μου screenshot!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-10-26 at 12-28-44 PC Gaming Statistics How Many PC Gamers are There (2023).png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  44,2 KB 
ID: 251703
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #2721
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Έχω την εντύπωση ότι οι ίδιοι που λέγατε το PC gaming niche κατηγορία πριν λίγες σελίδες τώρα το βγάζετε πρώτο σε δημοφιλία....
    Επειδή βαριέμαι να ψάξω μπορεί να κάνω λάθος.

  7. #2722
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι οι ίδιοι που λέγατε το PC gaming niche κατηγορία πριν λίγες σελίδες τώρα το βγάζετε πρώτο σε δημοφιλία....
    Επειδή βαριέμαι να ψάξω μπορεί να κάνω λάθος.
    Δεν το έλεγα ποτέ, το ανέφερα μόνο ως λανθασμένη αντίληψη που έχει εκφραστεί (και εδώ)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #2723
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.014
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες ανεξαιρετως οι κονσολες σε καθε γενια ξεζουμιζονται κι αυτο δεν περιοριζεται σε first party games.Ασε που οταν συμβαινει προφανως λογω customization δεν φτανει ισαξιας αποδοσης pc hardware για console grade επιδοσεις.Απλα δες τα benchmarks των μεχρι στιγμης ελαχιστων αποκλειστικων της sony που αναφερεις.Απο την αλλη εσυ ισχυριζεσαι οτι αρκει οχι απλως ισαξιο αλλα χειροτερο pc hardware,εδω ειμαστε και θα δουμε αν η ιστορια επαναληφθει για αλλη μια φορα.
    Θα μου επιτρέψεις να έχω τεράστιες αμφιβολίες για το πόσο ξεζουμίζονται, εκτός από τους native AAA τίτλους. Δεν έχει υπάρξει καμία τέτοια ένδειξη. Ούτε καν. Εδώ μας λέγατε πόσο καλά έτρεχε το A Plague Tale Requiem και τελικά για 60fps, το έριξαν σε 1080p και κάτω από medium. Και η Asobo δεν είναι κανένας άσχετος dev. Ακόμα και στους native AAA τίτλους, πολύ αμφιβάλω αν έχουμε να κάνουμε με καλό προγραμματισμό η απλά dynamic ρίξιμο των settings σε δύσκολες στιγμές. Γιατί το έχει πει το Digital Foundry. Κάποιες φορές, στο ίδιο παιχνίδι, τα settings είναι low, άλλες φορές είναι high.

    Επίσης ξεχνάτε πολύ βασικά πράγματα. Ότι οι κονσόλες έχουν μοιρασμένο cpu/gpu power και memory bandwidth budget και για αυτό έχουμε δει αυτά που ΗΔΗ έχουμε δει. Πχ 720p UE5 games, 1080p Returnal, 1080p Baldrur's Gate 3, 1080p dead space, 1080p Callisto Protocol, 1080p πετσοκομένο Plague Tale και έπεται συνέχεια. Το ΞΕΖΟΥΜΙΣΜΑ που το βλέπεις δε ξέρω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι απλη λογικη με 8 δις παγκοσμιο πληθυσμο,δεν υπαρχουν 3 δις laptops,ποσο μαλλον 3 δις desktops και προφανως πολυ λιγοτερα gaming pc.Heck εδω παιζει να μην υπαρχουν καν 3 δις συγχρονα smartphones.Do the math,παραειναι "τεραστια τα νουμερα".
    Δε μου φαίνεται αδύνατο. Κάποιες χώρες μπορεί να έχουν λιγοστή τεχνολογία, αλλά άλλες όπως η Αμερική, παίζει να έχουν από 5 gpus σε κάθε σπίτι. Το ίδρυμα Jon Peddie δεν είναι χθεσινό. Για να γράφει κάτι ξέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αποψη μου,οπως προφανως και της πλειοψηφιας ειναι οτι δεν αξιζει το δυσαναλογο κοστος.Καποτε που ηθελες σχετικα συγχρονο pc για να μην υποφερεις στις απλες καθημερινες σου ασχολιες (internet,multimedia,office) του κολλαγες και μια καρτα γραφικων και ισως δικαιολογουσες το και παλι πολυ παραπανω κοστος σε σχεση με την κονσολα,τα τελευταια 15 χρονια δεν ισχυει κατι τετοιο.Heck ακομα κι αν δεν μπορεις το κινητο για το 95%+ του κοσμου ενα laptop με τιμη 300 ευρω προ δεκαετιας με εναν ssd των 20 ευρω ειναι αρκετο.
    Δε μπορείς να ξέρεις τις ανάγκες του κόσμου. Μόνο netflix/youtube σε 4Κ τηλεόραση να βάλεις, όχι δεν αρκεί laptop δεκαετίας των 300 ευρώ. Μπορείς όμως να το έχεις άνετα, αν βάλεις ξέρω γω, μια 6600 σε ένα αρχαίο PC; Και να παίζεις και τα παιχνιδάκια σου; Πραφιτ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω αλλα και παλι επιμενω οτι αν θες να εκμεταλλευτεις πληρως μια cpu η game engine πρεπει να διαθετει τουλαχιστον ισο αριθμο threads.Αυτος ειναι και ο λογος που ολα τα συγχρονα game engines ειναι 12t+ και συνεχως αυξανονται εκεινα με 16.
    Δείξε μου που είναι αυτά τα 12 και 16 threads please και πως τρέχουν καλύτερα τα παιχνίδια σε 12100/13100 από 3900Χ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσενα μπορει να μην σε ενδιαφερει αλλα οπως εδειξα με προηγουμενα steam surveys οι συγκεκριμενες 2 καρτες μαζι με αλλες ακομα χειροτερες τους αποτελουσαν την συντριπτικη πλειοψηφια των gaming pcs στα 5 απο τα 7 χρονια των gen 8 consoles.Γεγονος διολου περιεργο οταν ακομα και σημερα το 60% δεν εχει gpus καλυτερες απο εκεινη του xbox-s,και το 85% καλυτερες απο εκεινες των υπολοιπων gen 9 κονσολων.
    Αυτό το 40% και 15%, μπορεί να είναι 50 εκατομμύρια χρήστες ή 300 εκατομμύρια χρήστες. Ξέρεις πόσοι είναι; Έχει σημασία στην τελική; Μπορούσα να παίξω Stray @ 60fps στην 7950 από εποχές PS3. Το PS3 0fps. Το PS4 30fps. Το PS4 Pro 30fps. Συνεπώς η 7950 από εποχές PS3 μπορεί και δίνει Gen 9 quality σε κάποιες περιπτώσεις. Παρόμοια πράγματα γίνονται και στο Starfield, Gotham Knights κλπ. Πως τραβάς λοιπόν οριζόντιες γραμμές και ορίζεις τι είναι καλύτερο και τι δεν είναι;



    Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει, είναι ότι ανά πάσα στιγμή μπορώ να έχω καλύτερο από Gen 9 gaming και το κόστος είναι μια χαρά. Από την 3060ti και δώθε, έχεις καλύτερο gaming με σύστημα 6ετίας τώρα, τριετίας όταν βγήκαν οι κονσόλες (8600Κ). Για τα νεότερα ας το αφήσουμε καλύτερα, γιατί εσείς βλέπετε μόνο την τιμή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο που ολοκληρη η κονσολα κοστιζει σχεδον οσο μοναχα η gpu.
    Δε πειράζει. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Άμα είναι επιχείρημα ότι δεν έφαγα μέσα στο εστιατόριο, αλλά έξω στο σκουπιδοντενεκέ, αλλά τελικά το ΙΔΙΟ έφαγα, ε συγγνώμη δεν είναι επιχείρημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα μοναχη της κοστιζει μολις 60 ευρω λιγοτερα απο ολοκληρο το xbox-s προφανως και την χρυσοπληρωνεις.
    9tflops vs 4tflops, δηλαδή διαφορά κάνω τη δουλειά μου, σε σχέση με το δεν την κάνω καθόλου, δε χρυσοπληρώνεις τίποτα. Alan Wake II πάλι 30fps only στο Series S, lol.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και το 13 ετων μεταχειρισμενο sandybridge pc μαζι την 6600 κοστιζουν τα διπλα απο ενα 3 ετων μεταχειρισμενο xbox-s.Προφανως τα χειροτερα επονται γιατι επαναλαμβανω 1000 φορες να εισαι gpu παρα cpu limited και στις νεες 12t+ game engines δεν κοιμαται η μιση cpu των κονσολων.
    Άμα έβγαινε 65 ευρώ το χρόνο το 12ετές σύστημα με ivy bridge, το σύστημα με Sandy που είναι παλαιότερο στοιχίζει ακόμα λιγότερα. Στη δική μου περίπτωση, με 6600 των 165 ευρώ, είναι 165+60=205 ευρώ και παίζω A plague tale@60fps ενώ στο Series S 30fps μονο. Βέβαια η 6600 έχει ακόμα 1.5 χρόνο εγγύηση, ενώ το Series S μηδέν και είναι και μηχάνημα που κάνει τα πάντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογω αγορας μεταχειρισμενων η μεσω sharing,μετα το 1ο ΑΑΑ game που μηδενιζει το κοστος της συνδρομης τα υπολοιπα πανε τσεπη.Δηλαδη αν αγοραζω μολις 1 ΑΑΑ game καθε 2 μηνες στα 10 αυτα χρονια εχω αποπληρωσει 2 gaming pc των 1000 ευρω η αλλιως 5 ps5 digital των 400 και παντα με τις συνδρομες πληρωμενες.Κατσε εσυ τωρα να μιλας περι ελεημοσυνων και πρασινων γαιδαρων.
    Μόλις φτάσεις τα τσάμπα παιχνίδια που έχει το PC, σφύρα μου κλέφτικα. Κατά τα άλλα τρέχα να βρεις το Νικολάκι να κάνετε sharing και να δημιουργείς υποχρεώσεις, λολ.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #2724
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έλεγα ποτέ, το ανέφερα μόνο ως λανθασμένη αντίληψη που έχει εκφραστεί (και εδώ)
    ΟΚ λάθος.

  10. #2725
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πωωω ποσο βαριεμαι να απαντησω και ειδικα οταν εχω δουλεια να κανω.

    @psolord, ωραίο το πινακάκι φίλε.

    Εγώ το διαβάζω ως εξής:

    PC: 63% devs για να υποστηρίζουν 1000 configurations
    PS platform: 52% για να υποστηρίξουν μόλις 3 configurations για λιγότερα παιχνίδια
    Xbox platform: 51% για να υποστηρίξουν μόλις 4 configurations για λιγότερα παιχνίδια

    Super.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  11. #2726
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.014
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Σοβαρά τώρα; Πρόσθεσες τους devs των playstation4+5 και xbox one+series οικοσυστημάτων σα να είναι διαφορετικοί; Μλκ τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα;

    Εγώ το μεταφράζω αλλιώς. Μου λύθηκε η απορία, γιατί από τα τελευταία που έχω παίξει, τα Thronefall, Pioneers of Pagonia και Witchfire, υπάρχουν μόνο στο PC, ενώ το Vampire Survivors υπάρχει μόνο σε PC+XBOX και το Verne the shape of fantasy σε PC+switch.

    Μπορεί ΕΣΥ να θες να παίζεις μόνο Φιφα και σπαιντερμαν και να μη σε ενδιαφέρουν, αλλά όταν λέμε ότι το PC, έχει την πιο πλήρη βιβλιοθήκη, αυτό εννοούμε. Και όταν λέω πάρτε και τις τρεις κονσόλες, πέρα από τα ΑΑΑ που λείπουν εκατέρωθεν, υπάρχουν και Χ2 indies/Α games που λείπουν και πάλι ελλείψεις θα υπάρχουν. Οπότε όχι ευχαριστώ. Θα μείνω με το PCάκι μου, thank you very much.

    - - - Updated - - -

    Και όσο για τα 1000 configurations, βασικά DX11+DX12+Vulkan γράφουν οι devs. Κάποιο fine tuning κάνει ο κατασκευαστής για τους drivers της κάρτας.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #2727
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι χρηστες των κονσολων ειναι περισσοτεροι και ξοδευουν πιο πολλα σε σχεση με τους pc gamers.
    Διαγράφοντας αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, θα συμφωνήσω στο σημείο ότι οι κονσολάδες ξοδεύουν περισσότερα.

    Αυτό είναι κάτι που προσπαθούν αρκετοί (και εγώ κάποιες φορές) να αποδείξουν στο παρών νήμα εδώ και πολύ καιρό.
    Ε μα expensive console gaming, αυτό λέμε και εμείς.

  13. #2728
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα; Πρόσθεσες τους devs των playstation4+5 και xbox one+series οικοσυστημάτων σα να είναι διαφορετικοί; Μλκ τι άλλο θα δούμε εδώ μέσα;
    Γιατί μήπως έχεις και το report τους εύκαιρο για να μου αποδείξεις ότι είναι κοινοί; Προφανώς κάποιοι είναι κοινοί, όπως προφανώς κάποιοι δεν είναι.
    Και μόνο που υπάρχουν πολλά παιχνίδια που δε βγαίνουν και στις 2 γενιές, είναι αυταπόδεικτο. Όπως και το ότι το PS5 παίζει τα παιχνίδια της προηγούμενης γενιάς, επίσης.

    Εννοείται πως το ίδιο συμβαίνει και στο PC και τα configurations και τα engines και τα ports και όλα. Πρακτικά από το γράφημα δε μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα.
    Άσε που στο PC βρίσκεις και άπειρη σαβούρα ή παιχνίδια που δεν ασχολείται κανείς. Κάποιος τα έγραψε και αυτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί ΕΣΥ να θες να παίζεις μόνο Φιφα και σπαιντερμαν και να μη σε ενδιαφέρουν, αλλά όταν λέμε ότι το PC, έχει την πιο πλήρη βιβλιοθήκη, αυτό εννοούμε. Και όταν λέω πάρτε και τις τρεις κονσόλες, πέρα από τα ΑΑΑ που λείπουν εκατέρωθεν, υπάρχουν και Χ2 indies/Α games που λείπουν και πάλι ελλείψεις θα υπάρχουν. Οπότε όχι ευχαριστώ. Θα μείνω με το PCάκι μου, thank you very much.
    Μείνε και πλήρωνε. Αν λύσεις και το μόνιμο πρόβλημα με το cheating στα eSports λογικά μπορείς να κάνεις apply και για εργασία σε καμιά EA.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσο για τα 1000 configurations, βασικά DX11+DX12+Vulkan γράφουν οι devs. Κάποιο fine tuning κάνει ο κατασκευαστής για τους drivers της κάρτας.
    Αυτό λογικά είναι από τα πολλά χρόνια εμπειρίας σου στο χώρο έ; Φάση trust me bro.
    Το ότι βγαίνουν patches από εδώ και από κει που βελτιώνουν αποδόσεις ανάλογα μέχρι και τον επεξεργαστή πλέον, σου περνάει απαρατήρητο. Λογικά το AI τα γράφει. Δε χρειάζονται devs εκεί.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  14. #2729
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μείνε και πλήρωνε. Αν λύσεις και το μόνιμο πρόβλημα με το cheating στα eSports λογικά μπορείς να κάνεις apply και για εργασία σε καμιά EA.
    Επειδή δουλεύω σε εταιρεία που είναι mega-sponsor σε eSports, επειδή έχω προσωπικά συναλλαγές με αθλητές eSports από μεγάλες ομάδες (G2 και όχι μόνο), επειδή έχουμε σπονσοράρει μύρια όσα mega-events στην ΕΕ και επειδή το πετάς κάθε 3 και λίγο αυτό, μπορώ να σου πω ότι δεν ισχύει.

    Μπορεί / ίσως σε ορισμένα παιχνίδια αλλά ΔΕΝ, όσο και αν θέλεις να το βλέπεις αλλιώς, ισχύει. Υπάρχουν ζητήματα αλλά μόνιμα προβλήματα που να οδηγούν σε κάποια - φαντασιακά - έξοδο προς κονσόλες και μακριά από PC λόγω cheating σε ESports απλά ΔΕΝ είναι αληθές.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #2730
    Εγγραφή
    02-11-2015
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δουλεύω σε εταιρεία που είναι mega-sponsor σε eSports, επειδή έχω προσωπικά συναλλαγές με αθλητές eSports από μεγάλες ομάδες (G2 και όχι μόνο), επειδή έχουμε σπονσοράρει μύρια όσα mega-events στην ΕΕ και επειδή το πετάς κάθε 3 και λίγο αυτό, μπορώ να σου πω ότι δεν ισχύει.

    Μπορεί / ίσως σε ορισμένα παιχνίδια αλλά ΔΕΝ, όσο και αν θέλεις να το βλέπεις αλλιώς, ισχύει. Υπάρχουν ζητήματα αλλά μόνιμα προβλήματα που να οδηγούν σε κάποια - φαντασιακά - έξοδο προς κονσόλες και μακριά από PC λόγω cheating σε ESports απλά ΔΕΝ είναι αληθές.
    Φίλε μου το ότι εργάζεσαι σε μια εταιρία που σπονσοράρει eSports δεν είναι σοβαρό επιχείρημα, μη τρελαθούμε τελείως, σε τεχνολογικό φόρουμ βρισκόμαστε. Αντιθέτως, μια εταιρία που σπονσοράρει eSports τα βλέπει όλα ρόδινα γιατί πολύ απλά είναι ο σπόνσορας!
    Και για να μη μιλάμε αυθαίρετα, μπορείς να μου αναφέρεις πόσους τρόπους και τεχνικές γνωρίζεις που μπορούν να επέμβουν στις υπάρχουσες κονσόλες και μιλάω συγκεκριμένα.
    Γιατί από την πλευρά των Η/Υ έχουμε άπλετη πρόσβαση και παραμετροποίηση, στο firmware(!!!), στους drivers(!!!) (βάζω τα θαυμαστικά γιατί και τα δύο είναι low level access), στα αρχεία του λειτουργικού συστήματος, στα αρχεία του παιχνιδιού, στην μνήμη του συστήματος!!! Μιλάμε κυριολεκτικά για σουρωτήρι.

Σελ. 182 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 162172177180181182183184187 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας