Σελ. 33 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 2836
  1. #481
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρα βρισκει vfm builds ο psolord αν 8ελει (ειδικα τωρα που οι τιμες ειναι χωμα),το 8εμα ειναι οταν προσπα8ει να βγαλει vfm πολυ ακριβοτερα builds.Παντως με αλλα 35 ευρω παραπανω εγω 8α αγοραζα...
    psu https://www.skroutz.gr/s/11790671/Co...ies-CX550.html
    mobo https://www.skroutz.gr/s/15598886/As...450M-Pro4.html
    box https://www.skroutz.gr/s/12232137/Cougar-MX330-X.html
    Κουτί και τροφοδοτικό υπάρχει, μέσα στα 500 είναι και η μητρική, αλλιώς δεν θα άλλαζα στρατόπεδο, θα τα είχα στην βιβλιοθήκη

  2. #482
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Και για να μην ξεχνομαστε cheaters (οπως και pay to win) υπαρχουν παντου αλλα στο pc ειναι τουλαχιστον δεκαπλασιοι...

  3. #483
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για να μην ξεχνομαστε cheaters (οπως και pay to win) υπαρχουν παντου αλλα στο pc ειναι τουλαχιστον δεκαπλασιοι...
    Που το είδες αυτό; έψαξα τώρα να δω αν υπάρχουν κάποια στατιστικά και δεν βρήκα κάτι χειροπιαστό.

  4. #484
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν εχω stats απλα βλεπω τι γινεται στο fortnite μεταξυ pc και ps4.Η μερα με τη νυχτα.Αλλα το φαινομενο ξεφευγει εντελως σε ολα τα δημοφιλη f2p στο pc (pubg lite,world of tanks,lol,cs go κ.ο.κ.).Απλα googl-αρε και δες τι συμβαινει αν δεν με πιστευεις...

  5. #485
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω stats απλα βλεπω τι γινεται στο fortnite μεταξυ pc και ps4.Η μερα με τη νυχτα.Αλλα το φαινομενο ξεφευγει εντελως σε ολα τα δημοφιλη f2p στο pc (pubg lite,world of tanks,lol,cs go κ.ο.κ.).Απλα googl-αρε και δες τι συμβαινει αν δεν με πιστευεις...
    Σε σύγκριση με τι; σε σύγκριση με το πόσους έχει στο Ps4; δεν θα πρέπει να βάλουμε μέσα και πόσους χρήστες στο σύνολο έχει η κάθε πλατφόρμα;

    Το να έχει πχ 1000 στο σύνολο και 100 που κάνουν cheat το Pc και να έχει 100 το Ps4 με 20 να κάνουν cheat σημαίνει πως έχει παραπάνω κόσμο που κλέβει στο ps4

  6. #486
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κοιτα fortnite παιζει πολυ περισσοτερος κοσμος απο κονσολα παρα απο pc,μολις μπεις σε cross play αρχιζει το δραμα.Στο world of tanks ημουν σε ελληνικη clan και πανω απο τους μισους παραδεχονταν οτι ειχαν cheats.Στα lol και cs go εχω συνεχεια πιτσιρικια να παραπονουνται γιατι δεν μπορουν να κανουν εγκατασταση στα pc του μαγαζιου τα cheats τους.Στο pubg lite ο μονος λογος που δεν το περναω καν στα μηχανηματα ειναι ποσοι cheaters υπαρχουν,ως και οι περισσοτεροι reviewers το αναφερουν.Καλυτερα να παιζουν το κανονικο pubg με τις αδειες του μαγαζιου και τα μισα fps παρα να τους ακουω ολη μερα να βριζουν οπως σε αλλα nets.

  7. #487
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, αφού δε σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά επιχειρήματα, παίξε στα 30fps, με θολούρες, πράγμα που δεν φτιάχνεται, και άσε τους τίμιους παίκτες να αντιμετωπίσουν τους cheaters με τα μέσα που έχουν.

    Δε χρειάζεσαι aimbot για να σημαδέψεις σωστά ούτως ή άλλως. Σου βάζει το παιχνίδι aim assist από μόνο του, γιατί αλλιώς, με το χειριστήριο...πουλάκια!
    Psolord ασχολείσαι με online MP/PvP gaming ή μιλάς εντελώς θεωρητικά;

    Το aim assist αφενός υπάρχει για όλους (και για τους PCάδες που παίζουν cross-play MP με controller), αφετέρου ΔΕΝ είναι συνώνυμο του auto-aim. Μην τα μπερδεύουμε. Είναι σαν να μου εξισώνεις το ABS (μια μικρή βοήθεια του ΙΧ για καλύτερη οδηγική εμπειρία) με τα self-driving cars της Tesla. Από που κι ως που είναι το ίδιο πράγμα; Γιατί τόση ισοπέδωση; (το παρατηρώ σε πολλούς εκ της PCMR αυτό, δεν είσαι ο μόνος)

    Υπάρχουν όμως και console online games με μηδέν aim assist (Killzone Shadow Fall, Splatoon). Εκεί φαίνεται ποιός ξέρει να σημαδεύει και πίστεψε με, ο μέσος ποντικάκιας PCMR δεν σημαδεύει ούτε στο μισό μέτρο σε αυτά. Εδώ θα μου πεις δεν μπορεί να σημαδέψει ούτε με aim assist + controller, πόσο μάλλον χωρίς βοήθειες!

    Το Splatoon μάλιστα έχει και gyro aiming (από την αρχή του νήματος το ανέφερα και για κάποιον μυστήριο λόγο πέρασε στο ντούκου).

    Αν δεν έχετε ασχοληθεί σε βάθος με κάποια πράγματα, δεν έχει νόημα η συζήτηση.

    Περί cheating, το ξέρετε ότι η nVidia στους drivers της απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις κάποια shader effects σε online MP games; Εννοώ αυτά που αλλάζουν τα γραφικά σε διαφορετικό στυλ...

    Γιατί το κάνει αυτό; Προφανώς γιατί διάφοροι πονηροί/επιτήδειοι θα το εκμεταλλευτούν για να μαρκάρουν πιο εύκολα τους παίκτες σε PvP. Μπαίνει λοιπόν φρένο στην άκρατη ελευθερία του ελβετικού σουγιά.

    Για να cheatάρεις στην κονσόλα σε online MP με hacked executables, πρώτον πρέπει να σπάσεις την κονσόλα (δεν είναι εύκολο στις μέρες μας), δεύτερον πρέπει να έχεις το latest firmware (το PS4 CFW έχει μείνει στην v5.05), τρίτον πρέπει να έχεις PS+ για να μπεις online (με εξαίρεση τα F2P).

    Βλέπετε πόσα hoops πρέπει να πηδήξεις στην κλειστή πλατφόρμα; Και άντε και σου λέω το έκανες... θα ρισκάρεις να φας ban ΚΑΙ στην κονσόλα ΚΑΙ στον PS+ λογαριασμό; Πλέρω μετά μάγκα μου νέα κονσόλα (νέος σειριακός) και νέο λογαριασμό με PS+. Πόσοι θα το κάνουν αυτό νομίζεις;

    Ελπίζω τώρα να καταλάβαμε όλοι μας ποιό είναι το πλεονέκτημα της proprietary πλατφόρμας/συνδρομής σε online MP και γιατί το cheating είναι non-existent. Στα SP δεν μας ενοχλεί η ελευθερία του modding, οπότε εκεί καλώς είναι πολυεργαλείο το PC.

    Τα microtransactions δεν ξέρω γιατί τα χρεώνουμε στις κονσόλες. Δεν ξεκίνησε από τις κονσόλες, προϋπάρχει στα mobile games εδώ και χρόνια και ελέω AAA production costs μας ήρθε σε κονσόλες και PC. Ή μήπως το FIFA του PC δεν έχει FUT;

    Βάλτε τα με την ΕΑ που έχει βρει αγελάδες να αρμέγει. Δεν είναι πιτσιρικάδες όλοι, ξέρω άτομα 40+ φεύγα που είναι απίστευτα εθισμένοι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου πεις, μα φίλε μου, τα παιχνίδια θα βαρύνουν, θα έχουν πολλά textures κλπ. Σωστό. ΠΟΣΟ θα βαρύνουν είναι το ερώτημα. Η GPU δύσκολα θα φτάσει διπλασιασμό του XBOX one X και η μνήμη άλλο τόσο. Δηλαδή θέλετε να πούμε από 100-150GB που είναι σήμερα, θα πάνε 200-300GB; Και αυτό σε λιγοστά ΑΑΑ titles.
    Τα παιχνίδια και θα βαρύνουν (λόγω 4K assets), αλλά και θα μικρύνουν (ω ναι).

    Ιδού γιατί:

    "But data adds up too. "If you look at a game like Marvel's Spider-Man," Cerny says, "there are some pieces of data duplicated 400 times on the hard drive." The SSD sweeps away the need for all that duping—so not only is its raw read speed dramatically faster than a hard drive, but it saves crucial space. How developers will take advantage of that space will likely differ; some may opt to build a larger or more detailed game world, others may be content to shrink the size of the games or patches. Either way, physical games for the PS5 will use 100-GB optical disks, inserted into an optical drive that doubles as a 4K Blu-ray player."

    https://www.wired.com/story/exclusive-playstation-5/

    Κάτσε και αναρωτήσου τώρα γιατί υπάρχουν PC games (RDR2, CoD:MW) που ζητάνε 150-175GB. Και όχι, δεν έχουν όλα 4K texture packs.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια σε πολλά παιχνίδια, υπάρχει και το fast travel, που εκεί το engine καλείται να φορτώσει όλα τα δεδομένα της καλούμενης περιοχής εκ νέου. Εκεί σαφώς και παίζει ρόλο το SSD. Το θέμα είναι πόσα δεδομένα θα χρειαστεί να καλέσει ανά περιοχή; Πόσα τεράστια παιχνίδια έχουν fast travel κλπ. Οκ καλό είναι να προετοιμάζεσαι για το worst case scenario, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το ξεχειλώνουμε λίγο.
    Και ποιός σου είπε ότι μιλάω για fast travel;

    Μιλάω για σοβαρές αλλαγές στο game design. Έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου γιατί οι game designers βάζουν elevators; Μήπως γιατί όσο είσαι μέσα στο ασανσέρ φορτώνει assets στην RAM;

    Τέρμα λοιπόν αυτά τα tricks με SSD baseline. Tricks από εποχής PS1 ελέω CD-ROM loading. Πρόοδος για όλους λέγεται αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά μας λένε για το ότι δε θα απασχολεί τον επεξεργαστή. Το DMAπου υπάρχει από τον 8086, ξέρουμε τι είναι ή το διαγράψαμε; Και όλοι οι κατασκευαστές controllers στα PC είναι άμπαλοι τόσα χρόνια που φτιάχνουν SSDs και είναι αυτή οι δουλειά τους; Μόνο η SONY είναι έξυπνη;
    Ρε συ δεν θέλω να σε βγάλω άσχετο, αλλά γιατί πας να βγάλεις εμένα άσχετο ότι δεν ξέρω τι είναι το DMA; Και ποιός σου είπε ότι μιλάω για DMA τόση ώρα;

    Δεν έχεις γνήσιο ενδιαφέρον για κάποια πράγματα (PvP, consoles), οπότε δεν το έχεις ψάξει τόσο καλά όσο νομίζεις.

    Καταρχάς όταν μιλάμε για αποθηκευτικό μέσο μιλάμε για IDE πρωτόκολλο. Αυτό το πρωτόκολλο δεν είχε καλή υλοποίηση εποχές 8086 όπως λες. Η κατάσταση βελτιώθηκε εποχές Pentium MMX, τότε που έγινε ψιλοστάνταρ το PATA/UDMA. Μάλλον δεν θυμάσαι τι εστί PIO και πόσο stallαρε την CPU:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Programmed_input/output

    Πιο πριν ήσουν αναγκασμένος να τα σκάσεις σε πανάκριβο SCSI controller. Ειδικά όσοι εκείνη την εποχή ασχολιόντουσαν με αντιγραφές CD (6ψήφιο ποσό σε δρχ), ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ. Λίγο να σου πάγωνε το PC (δεν υπήρχε σοβαρό multi-tasking, ούτε multi-core CPUs), το δισκάκι γινόταν σουβέρ (και δεν ήταν φτηνά τα άτιμα!). Ωραίες εποχές για όσους τις πρόλαβαν. Ο Wan μπορεί να επιβεβαιώσει όσα λέω, κάποιοι εξ ημών είχαμε χρυσώσει το γνωστό "στέκι" στην Αμφιθέας.

    Το SATA δεν το αναφέρω καν, γιατί εξαρχής έπαιζε σωστά και επί της ουσίας εκτόπισε το SCSI για οικιακή χρήση (υπάρχει βέβαια το SAS για πιο business χρήση).

    Καλή η ιστορική αναδρομή, αλλά πάμε παρακάτω, γιατί αλλού ήταν το point μου (το DMA είναι ψωμοτύρι 20+ χρόνια τώρα).

    Όταν μιλάω για dedicated co-processor, αναφέρομαι στον Zlib decoder:

    https://en.wikipedia.org/wiki/PlaySt...rdware_modules

    Ένα σκασμό co-processors έχει όπως βλέπεις... και όμως, η glorious PCMR δεν τα γνωρίζει αυτά (εδώ στα PC σνομπάρουν τα αντίστοιχα nVidia/AMD blocks), αλλά ξέρουν να κρίνουν τον Jaguar με PC μέτρα και σταθμά (CPU = το παιδί για όλες τις δουλειές).

    Κάτι αντίστοιχο (LZ decoder) έχει και το XB1:

    http://vgleaks.com/world-exclusive-d...-move-engines/
    http://www.redgamingtech.com/xbox-on...tech-tribunal/

    Αυτό λέγεται φιλοσοφία Amiga, μιας και είναι το μηχάνημα που το ξεκίνησε. Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει IBM PC στα 80s psolord, δεν νομίζω ότι μπορείς να διανοηθείς για τι χάλι τεχνολογία μιλάμε.

    Η τεχνολογία των PC βελτιώθηκε μεν δραστικά από τότε, αλλά έλα όμως που η κακώς εννοούμενη νοοτροπία PCίλας (CPU uber alles) παραμένει μέχρι και τις μέρες μας. Θα το στηλιτεύω στον αιώνα τον άπαντα αυτό το πράγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα fortnite παιζει πολυ περισσοτερος κοσμος απο κονσολα παρα απο pc,μολις μπεις σε cross play αρχιζει το δραμα.Στο world of tanks ημουν σε ελληνικη clan και πανω απο τους μισους παραδεχονταν οτι ειχαν cheats.Στα lol και cs go εχω συνεχεια πιτσιρικια να παραπονουνται γιατι δεν μπορουν να κανουν εγκατασταση στα pc του μαγαζιου τα cheats τους.Στο pubg lite ο μονος λογος που δεν το περναω καν στα μηχανηματα ειναι ποσοι cheaters υπαρχουν,ως και οι περισσοτεροι reviewers το αναφερουν.Καλυτερα να παιζουν το κανονικο pubg με τις αδειες του μαγαζιου και τα μισα fps παρα να τους ακουω ολη μερα να βριζουν οπως σε αλλα nets.
    Στα PC είναι μεγάλη μάστιγα οι Κινέζοι. Θυμάμαι στο PUBG είχαν μπανάρει γύρω στα 300k άτομα ένα φεγγάρι.

    Και όχι, δεν είναι ρατσιστικό αυτό που λέω, απλά τα PC/netcafe έχουν μεγάλη πέραση στην Κίνα και μιλάμε για την No1 χώρα σε πληθυσμό (και internet και γενικά), οπότε τους τρως στην μάπα, θες δεν θες. Μέχρι και ειδικές κάρτες γραφικών/SKUs έβγαζε η nVidia για πάρτη τους με 5GB VRAM, που ποτέ δεν τις είδαμε στην Δύση, αν μας λέει κάτι αυτό...

    Οι κονσόλες δεν έχουν την ίδια πέραση, για τον ίδιο λόγο που στην Ευρώπη από τα mid-80s μέχρι τα mid-90s βασίλευε η Amiga (ελέω πειρατείας) και οι κονσόλες ήταν ακριβό σπορ για λίγους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 28-11-19 στις 18:22.

  8. #488
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν 8α το ελεγα οτι βασιλευε η amiga.Ηταν σιγουρα ο μεγαλυτερος παικτης οπως καποτε το ps1 αλλα δεν εφτασε ποτε στο σταδιο παντοδυναμιας του ps2.Καλη η πειρατια αλλα οταν το αρχικο κοστος κτησης ειναι απο 5 μεχρι 10 φορες εκεινο της κονσολας δεν την λες και φ8ηνη.Για παραδειγμα εκεινες τις εποχες 8α η8ελα μια amiga 500,γιατι οντως απειχε παρα πολυ απο τις 8 bit κονσολες,αλλα βολευομουν με το mega drive οταν ειχε βγει η 1200.Η τιμη αγορας ηταν καπου στο 1/7 κι οσον αφορα τα games τα μεταχειρισμενα,οι ανταλλαγες και στις διακοπες η ενοικιαση πηγαινε συννεφο.Ασε που οταν αναβα8μιζαν σε 32 κι υστερα σε 64 bit κονσολες τις παλαιοτερες τις εβρισκες παμφ8ηνα και τα παιχνιδια σε τιμη χωμα,ορεξη να ειχες να ψαχνεις σε σωρους ολοκληρους.8υμαμαι πως οταν αγορασα το dreamcast (στην 2η πτωση τιμης) ειχα συλλογη απο mega drive,SNES,ps1,saturn,n64 με μιση ντουζινα παιχνιδια διαμαντια εκαστη.Το οτι ταυτοχρονα επαιζα unreal tournament στο pc (το αγορασα μετα το ps1) με τη voodoo 3 δεν σημαινε οτι σταματησα να εκτιμω τις κονσολες...

  9. #489
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    https://www.microsoft.com/de-de/p/xb...ot:overviewtab

    Respect η τιμή!

    To πήρα. Για το controller πιο πολύ, και γιατί η TV στο σαλόνι δεν είναι smart ! Θα δω βέβαια και κανά game, γιατί έχω το xbox pass ενεργό.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #490
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όντως, καλό deal. Καλοδούλευτο!

  11. #491
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Psolord ασχολείσαι με online MP/PvP gaming ή μιλάς εντελώς θεωρητικά;

    Το aim assist αφενός υπάρχει για όλους (και για τους PCάδες που παίζουν cross-play MP με controller), αφετέρου ΔΕΝ είναι συνώνυμο του auto-aim. Μην τα μπερδεύουμε. Είναι σαν να μου εξισώνεις το ABS (μια μικρή βοήθεια του ΙΧ για καλύτερη οδηγική εμπειρία) με τα self-driving cars της Tesla. Από που κι ως που είναι το ίδιο πράγμα; Γιατί τόση ισοπέδωση; (το παρατηρώ σε πολλούς εκ της PCMR αυτό, δεν είσαι ο μόνος)

    Υπάρχουν όμως και console online games με μηδέν aim assist (Killzone Shadow Fall, Splatoon). Εκεί φαίνεται ποιός ξέρει να σημαδεύει και πίστεψε με, ο μέσος ποντικάκιας PCMR δεν σημαδεύει ούτε στο μισό μέτρο σε αυτά. Εδώ θα μου πεις δεν μπορεί να σημαδέψει ούτε με aim assist + controller, πόσο μάλλον χωρίς βοήθειες!

    Το Splatoon μάλιστα έχει και gyro aiming (από την αρχή του νήματος το ανέφερα και για κάποιον μυστήριο λόγο πέρασε στο ντούκου).

    Αν δεν έχετε ασχοληθεί σε βάθος με κάποια πράγματα, δεν έχει νόημα η συζήτηση.

    Περί cheating, το ξέρετε ότι η nVidia στους drivers της απαγορεύει να χρησιμοποιήσεις κάποια shader effects σε online MP games; Εννοώ αυτά που αλλάζουν τα γραφικά σε διαφορετικό στυλ...

    Γιατί το κάνει αυτό; Προφανώς γιατί διάφοροι πονηροί/επιτήδειοι θα το εκμεταλλευτούν για να μαρκάρουν πιο εύκολα τους παίκτες σε PvP. Μπαίνει λοιπόν φρένο στην άκρατη ελευθερία του ελβετικού σουγιά.

    Για να cheatάρεις στην κονσόλα σε online MP με hacked executables, πρώτον πρέπει να σπάσεις την κονσόλα (δεν είναι εύκολο στις μέρες μας), δεύτερον πρέπει να έχεις το latest firmware (το PS4 CFW έχει μείνει στην v5.05), τρίτον πρέπει να έχεις PS+ για να μπεις online (με εξαίρεση τα F2P).

    Βλέπετε πόσα hoops πρέπει να πηδήξεις στην κλειστή πλατφόρμα; Και άντε και σου λέω το έκανες... θα ρισκάρεις να φας ban ΚΑΙ στην κονσόλα ΚΑΙ στον PS+ λογαριασμό; Πλέρω μετά μάγκα μου νέα κονσόλα (νέος σειριακός) και νέο λογαριασμό με PS+. Πόσοι θα το κάνουν αυτό νομίζεις;

    Ελπίζω τώρα να καταλάβαμε όλοι μας ποιό είναι το πλεονέκτημα της proprietary πλατφόρμας/συνδρομής σε online MP και γιατί το cheating είναι non-existent. Στα SP δεν μας ενοχλεί η ελευθερία του modding, οπότε εκεί καλώς είναι πολυεργαλείο το PC.

    Τα microtransactions δεν ξέρω γιατί τα χρεώνουμε στις κονσόλες. Δεν ξεκίνησε από τις κονσόλες, προϋπάρχει στα mobile games εδώ και χρόνια και ελέω AAA production costs μας ήρθε σε κονσόλες και PC. Ή μήπως το FIFA του PC δεν έχει FUT;

    Βάλτε τα με την ΕΑ που έχει βρει αγελάδες να αρμέγει. Δεν είναι πιτσιρικάδες όλοι, ξέρω άτομα 40+ φεύγα που είναι απίστευτα εθισμένοι.
    Η single player ασχολία μου είναι μακράν μεγαλύτερη της multi player. Βρίσκω πολύ περισσότερο ενδιαφέρον να ασχολούμαι με καινούρια πράγματα, παρά να κολλάω στο ίδιο πράγμα συνέχεια.

    Έχω κάνει και εγώ την πορεία μου βέβαια από αυτά και δεν ενθουσιάστηκα. Cheaters...Ok, υπάρχουν, δεν είχα πρόβλημα με όσο ασχολήθηκα. Προσωπικά προτιμάω την ανοιχτή πλατφόρμα και ας έχει τα αρνητικά της. Αυτό είναι στο θέμα του dev να τα λύσει. Πως ξέρουν να τα χιλιοκλειδώνουν;

    Το θέμα τώρα είναι ότι αφήσαμε το hardware, που είναι fixed και δε φτιάχνεται και είναι το κύριο σημείο τριβής και πάμε στο software που δεν είναι fixed και φτιάχνεται. Βρήκαμε καινούριο φρουτάκι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παιχνίδια και θα βαρύνουν (λόγω 4K assets), αλλά και θα μικρύνουν (ω ναι).

    Ιδού γιατί:

    "But data adds up too. "If you look at a game like Marvel's Spider-Man," Cerny says, "there are some pieces of data duplicated 400 times on the hard drive." The SSD sweeps away the need for all that duping—so not only is its raw read speed dramatically faster than a hard drive, but it saves crucial space. How developers will take advantage of that space will likely differ; some may opt to build a larger or more detailed game world, others may be content to shrink the size of the games or patches. Either way, physical games for the PS5 will use 100-GB optical disks, inserted into an optical drive that doubles as a 4K Blu-ray player."

    https://www.wired.com/story/exclusive-playstation-5/

    Κάτσε και αναρωτήσου τώρα γιατί υπάρχουν PC games (RDR2, CoD:MW) που ζητάνε 150-175GB. Και όχι, δεν έχουν όλα 4K texture packs.
    Άμα αφήνουν τα ίδια resources σε πολλαπλάσια σημεία, σε ένα σύστημα που γενικά δεν έχει πρόβλημα με τα access times, τότε θέλουν παράσημο! ΟΚ θα δούμε που θα πάει το πράγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιός σου είπε ότι μιλάω για fast travel;

    Μιλάω για σοβαρές αλλαγές στο game design. Έχεις αναρωτηθεί ποτέ σου γιατί οι game designers βάζουν elevators; Μήπως γιατί όσο είσαι μέσα στο ασανσέρ φορτώνει assets στην RAM;

    Τέρμα λοιπόν αυτά τα tricks με SSD baseline. Tricks από εποχής PS1 ελέω CD-ROM loading. Πρόοδος για όλους λέγεται αυτό.
    Κάτσε να δούμε πόσο baseline θα είναι, γιατί η Sony υποσχέθηκε PS4 support μέχρι 2022. Άρα θα έχουμε και το PS4 να σέρνεται από πίσω στη σειρά υποστήριξης του dev.

    Όπως και να έχει, με το καλό να έρθουν τα νέα features. Γιατί θα πρέπει να φοβάται το PC για αυτό δε καταλαβαίνω. Το PC είναι ήδη εκεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ρε συ δεν θέλω να σε βγάλω άσχετο, αλλά γιατί πας να βγάλεις εμένα άσχετο ότι δεν ξέρω τι είναι το DMA; Και ποιός σου είπε ότι μιλάω για DMA τόση ώρα;

    Δεν έχεις γνήσιο ενδιαφέρον για κάποια πράγματα (PvP, consoles), οπότε δεν το έχεις ψάξει τόσο καλά όσο νομίζεις.

    Καταρχάς όταν μιλάμε για αποθηκευτικό μέσο μιλάμε για IDE πρωτόκολλο. Αυτό το πρωτόκολλο δεν είχε καλή υλοποίηση εποχές 8086 όπως λες. Η κατάσταση βελτιώθηκε εποχές Pentium MMX, τότε που έγινε ψιλοστάνταρ το PATA/UDMA. Μάλλον δεν θυμάσαι τι εστί PIO και πόσο stallαρε την CPU:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Programmed_input/output

    Πιο πριν ήσουν αναγκασμένος να τα σκάσεις σε πανάκριβο SCSI controller. Ειδικά όσοι εκείνη την εποχή ασχολιόντουσαν με αντιγραφές CD (6ψήφιο ποσό σε δρχ), ξέρουν πολύ καλά τι εννοώ. Λίγο να σου πάγωνε το PC (δεν υπήρχε σοβαρό multi-tasking, ούτε multi-core CPUs), το δισκάκι γινόταν σουβέρ (και δεν ήταν φτηνά τα άτιμα!). Ωραίες εποχές για όσους τις πρόλαβαν. Ο Wan μπορεί να επιβεβαιώσει όσα λέω, κάποιοι εξ ημών είχαμε χρυσώσει το γνωστό "στέκι" στην Αμφιθέας.

    Το SATA δεν το αναφέρω καν, γιατί εξαρχής έπαιζε σωστά και επί της ουσίας εκτόπισε το SCSI για οικιακή χρήση (υπάρχει βέβαια το SAS για πιο business χρήση).

    Καλή η ιστορική αναδρομή, αλλά πάμε παρακάτω, γιατί αλλού ήταν το point μου (το DMA είναι ψωμοτύρι 20+ χρόνια τώρα).

    Όταν μιλάω για dedicated co-processor, αναφέρομαι στον Zlib decoder:

    https://en.wikipedia.org/wiki/PlaySt...rdware_modules

    Ένα σκασμό co-processors έχει όπως βλέπεις... και όμως, η glorious PCMR δεν τα γνωρίζει αυτά (εδώ στα PC σνομπάρουν τα αντίστοιχα nVidia/AMD blocks), αλλά ξέρουν να κρίνουν τον Jaguar με PC μέτρα και σταθμά (CPU = το παιδί για όλες τις δουλειές).

    Κάτι αντίστοιχο (LZ decoder) έχει και το XB1:

    http://vgleaks.com/world-exclusive-d...-move-engines/
    http://www.redgamingtech.com/xbox-on...tech-tribunal/

    Αυτό λέγεται φιλοσοφία Amiga, μιας και είναι το μηχάνημα που το ξεκίνησε. Αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει IBM PC στα 80s psolord, δεν νομίζω ότι μπορείς να διανοηθείς για τι χάλι τεχνολογία μιλάμε.

    Η τεχνολογία των PC βελτιώθηκε μεν δραστικά από τότε, αλλά έλα όμως που η κακώς εννοούμενη νοοτροπία PCίλας (CPU uber alles) παραμένει μέχρι και τις μέρες μας. Θα το στηλιτεύω στον αιώνα τον άπαντα αυτό το πράγμα.
    Πως ακριβώς βοηθάει το zlib, lz decoder και πως αυτό είναι κάτι που βοηθάει το PC; Πάμε πάλι να συμπληρώσουμε check boxes που δεν έχουν καμία σημασία; Πως ακριβώς είναι στο PC το CPU uber alles, τη στιγμή που έχουμε την GPU που είναι από μόνη της ένας πολυ-επεξεργαστής και είναι αυτή που έχει να κάνει κυρίως με το gaming; Τις προόδους που έχει κάνει η Nvidia κυρίως με τις μεθόδους συμπίεσης και ότι τα textures γίνονται on the fly decompressed τα ξεχνάμε; Το zlib θα σώσει τις κονσόλες;

    Δε σου είπα ότι είσαι άσχετος όσον αφορά το DMA. Για τις εικόνες που παρέθεσες αναφέρθηκα, που πάλι πάνε να ανακαλύψουν τον τροχό. Σου δείχνω read test 2.5GB/sec που έχει 2% cpu usage. Τι άλλο θες;

    Μόλις πει κάτι η Sony, ω γουαου κοίτα τι βάλανε ρε φίλε. Κοίτα τι υπάρχει ήδη στο PC θα έλεγα εγώ.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #492
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.microsoft.com/de-de/p/xb...ot:overviewtab

    Respect η τιμή!

    To πήρα. Για το controller πιο πολύ, και γιατί η TV στο σαλόνι δεν είναι smart ! Θα δω βέβαια και κανά game, γιατί έχω το xbox pass ενεργό.
    στο public εχει το one S 215€ με παιχνιδι

  13. #493
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχουν benchmarks που να μην χανει ο fx,υπαρχουν ομως παρα πολλα benchmarks χωρις την 2080ti αλλα με την 1060 η την 580 οπου ο fx χανει κατα πολυ λιγοτερο.Οπως δεν 8α συνοδευες εναν i3 του 2012 με την 2080 ti ετσι δεν 8α συνοδευσεις κι εναν 8320.Για την ακριβεια ουτε τον 2500κ δεν 8α συνοδευσεις αλλα ειπαμε εσυ 8α τον πας στα 5ghz οποτε 8α ξυριζει η 2080ti ετσι?
    Συνεχίζεις να πιάνεις τα άκρα. Υπάρχουν και πιο normal επιλογές. Πχ τι θα έκανε ένας FX σε σχέση με έναν 2500Κ, με μία 1070 ας πούμε, από τη στιγμή που ο FX είναι ήδη cpu limited με μία 970 και δεν δίνει καν 60fps; Και τι γίνεται αν θέλουμε να πάμε σε μία 5700 των 319 ευρώ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτα την intel,ετσι ειναι εδω και 1 δεκαετια,απο ποτε εχεις να κανεις oc amd cpu και κρινεις μεταξυ τους?
    Άμα έχεις κανένα link να μας διαφωτίσει, θα χαρώ να το μελετήσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το παμε με οτι φ8ηνοτερο σκουπιδι κυκλοφορουσε τοτε υπηρχαν και σαν τη δικη μου am3+ 970 mobos με 55 ευρω,δεν λεει κατι αυτο.
    Δε μιλάω για σκουπίδι, μιλάω για Asrock P67 Extreme 6, που για τα λίγα λεφτά που ζήταγε, ήταν αστέρι. Δουλεύει ακόμα μια χαρά φυσικά και γιατί να μη δούλευε;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιος σου ειπε εσενα οτι δεν ηταν υπερτιμημενος ο 8350,ειδικα οταν πρωτοβγηκε?Περιμενες 2 μηνες και τσιμπουσες τον 8320 με 140 ευρω εγω αυτο εκανα.
    Για το αμερικα μιλαμε psolord?Γιατι τοτε αντι για τον 8320 των 140 ευρω αγοραζα τον 8300 με 100$ και την μητρικη μου με 50$ αντι για 85 ευρω,αστο μην κουραζεσαι...
    Τι εννοείς ποιος μου το είπε; Εσύ δε μας έχει ζαλίσει εδώ μέσα, πόσο φθηνότερος ήταν ο FX; Δηλαδή αλλάζουμε τώρα τροπάριο. Όχι μόνο περίμενε, αλλά πάρε και τον πιο αργό FX. Μας δουλεύεις ψιλό γαζί μου φαίνεται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Με μπολικα λεφτα κι ο κα8ε ασχετος διαβαζει 2-3 benchmarks και παραγγελνει παπαδες δεν μου λεει κατι αυτο.Η μαγκια ειναι να την βγαζεις φτηνα και η επιλογη σου του 8600κ αντι για ryzen δειχνει οτι δεν το εχεις...
    Θα σε παραπέμψω και πάλι στο sum up που είχα ανεβάσει νωρίτερα.

    http://imgbox.com/g/WD0Z2nqdrh

    Ο 8600Κ είναι στο Top 5 σε όλα τα benchmarks, εκτός από δυο που βγήκε 8ος, με 120fps και 180fps αντίστοιχα, καθώς και έβδομος με 80fps σε ένα τρίτο.

    Και αυτό χωρίς να υπολογίσουμε τα 5Ghz, για όοοταν τα χρειαστούμε. Μέχρι να βγουν οι νέες κονσόλες, ο 8600Κ θα έχει κλείσει τριετία. Όχι ότι θα χρειαστεί αναβάθμιση, αλλά λύσει υπάρχουν αν παραστεί ανάγκη....!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα ρε psolord?Αγοραζεις με τα ιδια λεφτα καλυτερο επεξεργαστη που δεχεται πιο βαρια gpu,αν απλως περιμενεις 6 χρονακια?Παλι καλα που μας το εξηγησες ω υπερτατε system builder,μιλαμε ειναι συγκλονιστικη αυτη η απιστευτη αποκαλυψη...
    Ήταν απλώς ένα παράδειγμα για το τι gpu μπορείς να βάλεις στο ευφάνταστο σχόλιο που έκανες, "το 8εωρω αδιαφορο διοτι απλουστατα δεν 8α συνοδευα ποτε μια cpu των 140 ευρω με gpus των 400+." Αυτά για το ποιος είναι ο υπέρτατος system builder. Δε θυμάσαι ούτε τι γράφεις μου φαίνεται... Απλά με τους επεξεργαστές που σου έφερα σαν παράδειγμα, σου έδειξα ότι το σχόλιο σου είναι άκυρο.

    Δεν είπα περίμενε 6 χρόνια για καλύτερη gpu. Τόσα παραδείγματα έχω φέρει με τον 2500Κ, πολύ πρόσφατα να τρέχει το RDR2 στα 70fps με 2060! Ποιος περίμενε 6 χρόνια;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστουμε και για την 2η αποκαλυψη οτι ο 2500 ειναι καλυτερη cpu.Το ερωτημα ειναι ποσο μετραει αν τον συνοδευσεις με gpus που αγοραζει η πλειοψηφια δηλαδη κατω των 300 ευρω τοτε και κατω των 200 τωρα που ειναι ηδη 7 ετων ο 8320.
    Εννοειται ελα ομως που σε αντι8εση με τους developers του fallen order εχει ξυπνησει εδω και μια πενταετια.Αλλο αν καποιοι συνεχιζουν να κοιμουνται και δεν το εχουν παρει χαμπαρι...
    Η 5700 έφτασε τα 319 ευρώ. Την πήρε φίλος μου χτες, για χρήση με 2500Κ. Άμα θες μπορώ να σου ανεβάσω αποτελέσματα...!

    Σοβαρά τώρα, οι devs του Fallen Order που είναι παιχνιδούρα, κοιμούνται επειδή ο FX είναι άχρηστος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταιω εγω,εσυ κρινεις τα παραπανω game engine threads απο την αποδοση του fx vs 2500,ενω ολοι ξερουν οτι ακομα και σε 8 threaded games ο 2500 παραμενει καλυτερος.Εχω κουραστει να λεω απο το 2013 οτι το ζητημα ειναι πως η διαφορα μειω8ηκε κατα πολυ αντι να αυξη8ει οπως ελεγαν τοτε οι ασχετοι...
    Είπες και μία σωστή κουβέντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ολα τα προβατα αγορασαν e8400.Aσε που οταν βγηκε το ps3 ο q6600 στο αμερικα κοστιζε 850$ για να μειω8ει 3 μηνες αργοτερα στα 530$.Φυσικα εδω ο q6600 ειχε 300 ευρω ακομα και μετα το καλοκαιρι...
    Εγώ σου απάντησα στο σχόλιο για το GTA, ότι όταν βγήκε μπορούσες να βάλεις Q6600 στα 266%.

    https://www.anandtech.com/show/2303

    Άμα έκανε 850$ όταν βγήκε, φαντάσου πόσα οφέλη έχει ο χρήστης του PC, απλά περιμένοντας λίγο. Ο χρήστης του PS3 τι επεξεργαστή μπορούσε να βάλει, που έπεφτε στα 20fps;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα τωρα?Καρτα που ειχε εδω 600 ευρω και μαλιστα dual gpu based?Σαν να λεμε πετα τα λεφτα σου στα σκουπιδια γιατι τοτε δουλευε στα μισα ΑΑΑ games (πιο μετα σε ακομη λιγοτερα) και παλι επρεπε να περιμενεις 2-3 μηνες για να παιξεις.Την ειχε λεφτας κολλητος μου οποτε ξερω απο 1ο χερι για τι μιλαω,οντως ειχε πολυ γελιο...
    Σου έδειξα τις δυνατότητες απλώς. Άμα είχες τη δυνατότητα μπορούσες, αυτό λέμε.

    Προφανώς και υπήρχαν πολύ φθηνότερες λύσεις

    https://www.techspot.com/review/139-...295/page8.html



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι η pcmr προσωποποιημενη ρε αρχοντα δωσε μας κι εμας...
    Ευχαριστώ. Δε σας δίνω τίποτα, να πάρετε μόνοι σας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων


    Aim assist μπορεί να έχει αλλά τουλάχιστον ξέρεις ότι όταν χάνεις είναι επειδή κάποιος άλλος έκανε κάτι καλύτερα από σένα.
    Χίλιες φορές δικαιοσύνη και ας παίζω PONG, παρά 4Κ@240fps και να με κλέβουν μπροστά στα μάτια μου. Εσύ μπορεί να γουστάρεις, δικαίωμα σου. Εμείς οι περίεργοι θέλουμε δικαιοσύνη.

    Εν το μεταξύ ήδη το Xbox (και σε αυτή τη γενιά) παίζει με mouse/keyboard κάποια παιχνίδια.
    Σιγά ρε Batman!

    Ορίστε, πάρε κονσολίτσα VFM να παίζεις pong, χωρίς cheatερια.



    Καλύτερο framerate από ps4!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #494
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο public εχει το one S 215€ με παιχνιδι
    99 ευρώ το πήρα με 3 παιχνίδια. Απλά τελειωσε το deal και γυρισε στη νορμαλ τιμη...

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #495
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μετά απο την αναβάθμιση μου ήρθε και το δώρο με το παιχνίδι αλλά και το xbox pass για το Pc, ξέρετε μήπως είναι αυτό το καλό που το βάζεις και στην κονσόλα ή το Pc του γνωστού και έχετε και οι δυο τα ίδια παιχνίδια μήπως;

Σελ. 33 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας