Σελ. 8 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 2836
  1. #106
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    14TF με κλανιες (ουτε 200w δηλαδή) δεν νομίζω να είναι εφικτό

    - - - Updated - - -

    Ειναι έκτρωμα αυτο το design. Έκτρωμα και decadence. Δεν νομίζω να ισχύει

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #107
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Προσωπικα το βλεπω ως εξης optimized underclocked 3800x (65w) + ομοιως για την 5700 xt (150w) =215w,8α μου πεις ολα τα αλλα δεν 8α καινε τιποτα?Ε αντε να πανε στα 250w,δεν νομιζω για παραπανω.
    Οσον αφορα το πρωτοτυπο,αποκλειεται να προσπα8ησουν να πουλησουν τοσο επι8ετικο design στα σαλονια του κοσμακη.Μπορει καλλιστα να ειναι πρακτικα σχεδον το ιδιο αλλα με πολυ ομαλοτερες καμπυλες και διακριτικοτερους αεραγωγους.Εδω υπαρχουν διακριτικα επαγγελματικα laptops (οχι ultra thins) με ιδιο χαρακτηριστικα και το 85% της ψυξης των πολυ μεγαλυτερων gaming laptops (δεν μιλαω για desktop replacement κατηγορια).Η κονσολα εχει σαφως μεγαλυτερες διαστασεις για να διευκολυνει μια πιο διακριτικη ψυξη.

  3. #108
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    220+ watt είναι η 5700XT, όχι 150.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #109
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    8α φαει undervolt και downclock κι αυτη οπως ο 3800χ.Επισης 8α ειναι πιο cherry picked parts και τα 2.

    - - - Updated - - -

    Η μαλλον πιο σωστα με καλυτερα ρυ8μισμενο voltage εξ'αρχης.

  5. #110
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Η 5700XT είναι 9.75 TF ενώ τώρα έχουν υποσχεθεί πάνω απο Stadia (δηλαδή πάνω από 10.7). Αν κάνουν undervolt και downclock, πως θα επιτευχθεί το νούμερο;
    Με 7nm EUV λιθογραφία πες θα έχουμε στον ίδιο αριθμό transistors, 20% χαμηλότερη κατανάλωση. Δηλαδή το 9.75TF να μην κοστίζει 220w, να κοστίζει 176w.

    Βάλε επεξεργαστή και όλα τα άλλα, υπολόγισε και το efficiency του τροφοδοτικού, και ευκολα πλησιάζεις τα 300w στη πρίζα ενώ παραμένεις μακρυά από τα 14TF.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #111
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τεσπά, για να μην ξεφύγουμε πολύ από το θέμα μας, το point μου ήταν οι κονσόλες έχουν ανέβει πολλά σκαλιά σε TDP συγκριτικά με το παρελθόν.

    Συνεπώς χαρακτηρισμοί τύπου σαπάκια/μπακατέλες (υπονοώντας ότι οι κονσόλες έμειναν πίσω σε σχέση με τους προκατόχους τους) δεν είναι ιδιαίτερα ακριβείς.

    Δεν είναι οι κονσόλες που έμειναν πίσω, τα PC είναι που ανέβασαν απότομα στροφές και δεν υπάρχει τρόπος να τα ανταγωνιστούν σε επίπεδο thermals.

    Κρίνοντας από το ανώτερο TDP όριο high-end GPUs (αναφέρω GPUs γιατί έχουν compact σύστημα ψύξης, ενώ οι CPUs σπάνια ξεπερνάνε τα 200W και έχουν μεγάλο ύψος για tower ψύκτρα) οι κονσόλες ρεαλιστικά δεν μπορούν να ξεπεράσουν τα 300W με κάποιο προηγμένο vapor chamber σύστημα ψύξης.

  7. #112
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν χωράνε σε τέτοιο κουτί χωράνε και σε κονσόλα
    Spoiler:

  8. #113
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ζουμί είναι να μάθουμε γιατί πιάνει limit η 2080 Ti ($1199 MSRP θυμίζω) με ένα current-gen game με baseline Jaguar 1.6 GHz + Radeon 7850. Δηλαδή στα next-gen με ανώτερο baseline θα πάει για βρούβες;

    ΟΚ, θα έχουμε 3080 Ti του χρόνου, αλλά χιλιάρικο κάθε 2 χρόνια πάει πολύ νομίζω... αυτό στηλιτεύει ο κόσμος εδώ μέσα τόση ώρα (το price gouging/άρμεγμα), όχι την (δεδομένη) ευελιξία του PC.
    Σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ το άρμεγμα, αλλά αντιθέτως τα προτερήματα του PC. Δεν είπα σε κανέναν πάρε 2080Ti. Απλά λέω ότι πληρώσεις παίρνεις. Δε το λέω με ελιτιστικη διάθεση. Απλά πρέπει να ψωνίζεις στην κορυφή του price/performance curve και κατ'εμε, οι κονσόλες δεν ανήκουν εκεί, για τους λόγους που έχω εξηγήσει (πάρα πολλές παραχωρήσεις που δεν έχω διάθεση να κάνω).

    Αν και έχω κάνει και εγώ κάμποσες αμαρτίες στο παρελθόν ήταν θέμα επιλογής και όχι εκβιασμού. Τώρα με το μονοπώλιο της Nvidia, έχουμε να κάνουμε με εκβιασμό. Και όταν λέω "τώρα", εννοώ από εποχές r9 290/X και δώθε, που δεν έχει βγάλει κάρτες τις προκοπής η AMD (οι Polaris είναι borderline αποδεκτές, λόγω καλών τιμών και framebuffer), πέρα από της Navi! Δόξα το Γιαραμπή!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, αλλά δεν αρκεί αυτό. Θέλει και σωστό προγραμματισμό.

    Να στο θέσω αλλιώς: έχεις ΙΧ με manual transmission (EU) και ΙΧ με automatic transmission (USA).

    Το manual (DX12/Vulkan) είναι πιο efficient σε κατανάλωση καυσίμου από το automatic (DX11/OpenGL), ΑΛΛΑ πρέπει να έχεις παραπάνω εμπειρία σαν οδηγός για να δεις κέρδος.

    Αν ΔΕΝ έχεις, θα την πληρώσεις με κανά σπασμένο σασμάν...

    Gears 5 & Doom είναι παραδείγματα σωστού προγραμματισμού σε low-level APIs.
    Δε μίλησα ποτέ κατά του Vulkan ή του DX12. Ικανότητα χρειάζεται ακόμα και για να βγεις έξω και να περπατήσεις σαν άνθρωπος. Δε μπορώ όμως να μη θαυμάσω τη δουλειά που έχει κάνει η Nvidia στον DX11 driver εδώ και χρόνια, που κατά κάποιο τρόπο, είναι σα το mitosis project της Intel που έλεγες σε άλλο thread.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται το OS. Θες Windows 10 για DX12.
    Δεν έχω πρόβλημα κανένα με αυτό. Για μένα η εμπειρία χρήσης με τα W10 ήταν υποδειγματική. Μηδενικά προβλήματα, καλή ταχύτητα, αρκετά καλή ελευθερία (θα δούμε που θα πάει αυτό-συμφωνώ ότι η μέγκενη σφίγγει) και ελάχιστο κόστος απόκτησης, με τα διάφορα κλειδάκια που κυκλοφορούν...!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι τίποτα άλλο, χτες διάβαζα έναν γελοίο PCMRίτη σε ξένο forum που προσπαθούσε ντε και καλά να πείσει ότι το PC gaming δεν είναι συνυφασμένο με τα Windows (και δη τα 10), γιατί λέει μια χαρά παίζεις και σε Linux με DXVK.



    Είπαμε, το PC είναι ελβετικός σουγιάς, αλλά μην κάνουμε και το μαύρο-άσπρο... υπάρχει λόγος που το Linux είναι στον πάτο σαν desktop OS.

    Windows FTW!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδώ benchmarks και θα καταλάβεις γιατί:

    https://www.7-cpu.com/

    Δες εδώ και τον "παντοδύναμο" Cell με ποιά x86 uarch μοιάζει:

    https://www.anandtech.com/show/2493/7

    Consoles = SIMD focus. PC = CPU general purpose focus.


    Dejavu... ναι, αν μιλάς για gameplay physics έχω δει στο σαπάκι το Wii U στο Zelda Breath of the Wild. Εσύ το έχεις παίξει; Υπάρχει και ο CEMU αν θες να κάνεις μια δοκιμή...

    Αν μιλάς περισσότερο για physics εντυπωσιασμού (στυλ PhysX), έχω δει ήδη από την 7η γενιά. Αν θες συγκεκριμένα παραδείγματα, πολύ ευχαρίστως.


    Έχεις κολλήσει με την CPU όμως, ενώ οι κονσόλες είναι γνωστό ότι δουλεύουν με SIMD/co-processor λογική.

    Η Navi δεν μπήκε τυχαία, ούτε αυτά περί AI/machine learning μέσω GPGPU είναι τυχαία. Θα τα δεις στην πράξη όταν έρθει η ώρα.
    Έχω κολλήσει με τη CPU, γιατί είναι ικανή να εκτελεί πιο δύσκολους/περίπλοκους υπολογισμούς. Οι simd επεξεργαστές είναι καλοί στο να κάνουν απλούστερα πράγματα, αλλά με μεγάλο όγκο εργασιών.

    Δε μιλάω για Physics εντυπωσιασμού (μόνο). Μου αρέσει ο εντυπωσιασμός όταν γίνεται σωστά. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι gaming physics σε συνδυασμό με τον εντυπωσιασμό. Θα θυμίσω το Cellfactor Revolution.



    Το οποίο έτρεχε σε Ageia PPU, όπως θυμάσαι, ξεχωριστή κάρτα σε PCI bus, SIMD τσιπάκι με RISC core, το οποίο έκανε παπάδες. Το αποτέλεσμα όλων αυτών, όπως έγραψε η ιστορία, ήταν να την αγοράσει η Nvidia, να ενσωματώσει το Physx μέσα στο gpgpu και να τα κάνει όλα !@#νι! Πήγαμε από το gameplay based physics του Cellfactor Revolution, σε χαρτάκια που στρωβιλίζουν και σε ατμούς που εξατμίζονται, για 40-50% performacne hit.

    Θα θυμίσω εδώ, ότι το Cellfactor Revolution δεν έτρεξε ποτέ σε καμία GeForce κάρτα, γιατί απλά δε μπορούσε. Δεν βγήκε ποτέ driver που να δίνει πρόσβαση σε τέτοιου είδους acceleration.

    Τα hardware accelerated physics, όταν γίνονται στην GPU είναι πράγματι εντυπωσιακά.



    Το πρόβλημα ξεκινάει, όταν η GPU έχει να κάνει και άλλα...large scale gpu stuff, όπως να ζωγραφίσει γραφικά. Εκεί είναι που κλάνουν πάνω τους και είδαμε εκ του αποτελέσματος, ότι δεν πήγε πουθενά η ιστορία. Γυρίσαμε σε dumbed down software physx, το οποίο τρέχει στη cpu.

    H GPU και το GPGPU κατ'επέκταση, είναι πολύ καλό στο να εκτελεί μεγάλο όγκο απλών εργασιών. Όταν μπαίνουν ένα κάρο πράγματα μέσα στο pipeline καθώς και η επέμβαση του χρήστη σε επίπεδο gameplay, δημιουργούνται αναρρίθμητα dependencies, που η gpu προς το παρόν δε μπορεί να διαχειριστεί. Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά από αυτό που έχω δει στην οθόνη μου όλα αυτά τα χρόνια, εκεί έχω καταλήξει.

    Κατ'εμέ θα ήταν πολύ καλύτερα να είχε μείνει το Physx όπως ήταν αρχικά, σε κάρτα. Θα είχαμε τώρα μεγαλύτερα chips, σε pci-e slots, λιγότερο latency και engines που θα είχαν προσαρμοστεί στο να καλύπτουν το όποιο latency.

    Αυτό που θέλω να δω, είναι Red Faction Armageddon physics, αλλά με πιο large scale και με περισσότερο granularity. Μπορώ please;



    Τώρα για το AI κλπ θα δείξει. Εκεί δεν αντιλέγω, επειδή δεν είναι τόσο real time on screen το θέμα, μπορεί να δούμε πολύ αξιόλογα πράγματα. ΟΚ και στο physics department ενδεχομένως να δούμε πολύ καλύτερα πράγματα, γιατί δεν ξέρω ο συνδυασμός Navi+Ryzen τι θα μπορεί να κάνει, όταν γίνει lowest common denominator.

    Το Zelda Breath of the Wild είναι πράγματι εντυπωσιακό, ειδικά για το power budget του hardware. Τέτοια πράγματα θέλω, αλλά πιο large scale


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Btw, το R&D της Navi πληρώθηκε από την Sony, η οποία δεν έχει κανά λεφτόδεντρο, αλλά την εμπορική επιτυχία που λέγεται PS4.

    Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, και η NV20 (GeForce 3) είχε πληρωθεί από την μαμά MS ειδικά για το OG XBOX και φυσικά ήρθε και στα PC.

    Τι θέλω να πω με τα παραπάνω; Ότι δεν βλάπτει να πούμε ένα ευχαριστώ σε αυτές τις εταιρίες που βάζουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν R&D για τσιπάκια που θα έρθουν και στα PC.

    Χωρίς Navi τι ανταγωνισμό θα είχαμε στις PC GPUs; Το λες και μόνος σου, ο Πέτσινος είναι φραγκοφονιάς.

    Αύριο-μεθαύριο που θα έχουμε full Navi line-up (low/mid/high-end/enthusiast) θα το χρωστάμε στην Sony. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις ούτε Navi, ούτε PS4/5, απλά να αναγνωρίσεις ποιός βοήθησε την AMD να σταθεί στα πόδια της όλα αυτά τα χρόνια που έτρωγε απανωτές σφαλιάρες από την PCMR. Δαβίδ (AMD) vs Γολιάθ (Intel/nVidia) είναι η φάση αν δεις τι κεφαλαιόποιηση/κέρδη έχουν αυτές οι εταιρίες.

    Η 3Dfx που έχεις avatar (και καλά κάνεις, είναι ιστορική εταιρία) έχει βγάλει ομιλία των ιδρυτών της όπου σχολιάζουν διάφορα για το παρελθόν:



    Μεταξύ άλλων αναφέρουν (προς το τέλος) ότι θα είχαν σωθεί σαν εταιρία αν η SEGA δεν τους τραβούσε το χαλάκι κάτω από τα πόδια τελευταία στιγμή. Κατάλαβες τώρα γιατί λέμε ότι οι κονσόλες είναι σωτήριες για τις εταιρίες;

    Το Dreamcast ήταν να κυκλοφορήσει με 3Dfx αρχικά και τελικά βγήκε με PowerVR (Kyro αν θυμάσαι στα PC).

    Την 3Dfx την έχω σε εκτίμηση για αυτά που κατάφερε τότε (στην ουσία spin-off της SGI ήταν, η οποία SGI πουλούσε πανάκριβα 3D workstation), άσχετα αν μετά έγιναν όσα έγιναν.

    Το κακό με τον Πέτσινο είναι ότι αν μείνουμε χωρίς ανταγωνισμό θα μας ξαναγυρίσει εύκολα στον μεσαίωνα της SGI με premium τιμολογιακή πολιτική. Για αυτό χρειαζόμαστε την AMD και όποιον την στηρίζει όρθια.

    Ακόμα και η MS την έχει στηρίξει αδρά: https://www.zdnet.com/article/xbox-o...ims-former-vp/
    Οι οικονομικές συμφωνίες που γίνονται ανάμεσα στις καπιταλιστικές εταιρείες, είναι δικό τους θέμα. Όχι δε θα πω ευχαριστώ. Αυτοί να μου πουν, που τους προάγω με την όποια οικονομική δύναμη έχω τόσα χρόνια. Και προφανώς εννοώ όλους μας.

    Για τον πέτσινο συμφωνώ. Πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι κάνει καλά τη δουλειά του, υποστηρίζοντας τα συμφέροντα της Nvidia. Το θέμα είναι εμείς πόσο αντιστεκόμαστε στο άρμεγμα. Όσο και να με ενοχλεί που δε μπορώ να πάρω 2080Ti, η ουσία του πράγματος είναι ότι η αγορά αποφασίζει. Αν το PC gaming γίνει πανάκριβο κάποια στιγμή και δε μπορεί να υποστηριχτεί από την ευρία βάση του, τότε απλά θα καταρεύσει από το βάρος του. Όταν δε θα μπορώ, δε θα το κάνω, απλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε αυτό δεν λέμε εδώ μέσα από το 2016 και κάποιοι μας έλεγαν ότι το GPGPU compute είναι "gimmick" και ότι όλα πρέπει να τα κάνει η CPU because reasons;
    Δεν έχω πειστεί ότι το gpgpu είναι πανάκεια για τα πάντα, άλλα διατηρώ το δικαίωμα αλλαγής της γνώμης μου για αυτά που θα έρθουν. Για το θέμα του RDR2, δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε να κάνουμε με gpgpu deficiency στις κάρτες της Nvidia ή αν έχουμε να κάνουμε με κάτι άλλο...!

    Κοιτώντας το review της rx 580 στο ΑΤ, δε βλέπω να έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι της 1070 ας πούμε.

    https://www.anandtech.com/show/11278...-570-review/14

    Γιατί ένα game, δεν είναι σκέτο compute κιόλας. Έχει και ένα όγκο από γραφικά να εκτελέσει, στο όποιο η 1070 είναι σαφώς καλύτερη. Οπότε κάτι άλλο παίζει.

    Πιστεύω ότι σύντομα θα ξέρουμε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου.

    Υπάρχουν πολλά οφέλη από το να τα έχεις όλα στο ίδιο τσιπ, κι ας χάνεις σε brute force/raw power. Και στα κινητά το ίδιο ισχύει, μέχρι και neural engines βάζουν στο SoC. Δεν είπε κανείς ότι το A13 SoC ισούται με 9900k/2080 Ti σε raw power. Το elegance συζητάμε εδώ πέρα και είναι αυτό που έλεγε ο Cerny από το 2013.

    Εξάλλου και το 9900k/2080 Ti combo αν το συγκρίνεις με supercomputers κλίμακας Petaflops άνετα το βγάζεις σαπάκι. Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ΤΙ θες να κάνεις.

    Αν σου επαρκεί η ισχύς ενός iPhone/Android, τότε τι να τα κάνεις τα PC και τις κονσόλες... και όπως βλέπεις παντού γύρω σου, για την πλειοψηφία αρκεί ένα mobile SoC.
    Πέρα από αυτά που είπα για ξεχωριστά loads σε ξεχωριστά chips, μιας και είδαμε τι έγινε με το physx, μπορώ να συμφωνήσω ότι καλύτερο θα ήταν να γίνονται όλα σε ένα τσιπ. Το πρόβλημα είναι ότι τα οφέλη που έχει το single die implementation, πιστεύω ότι χάνονται όταν μπορείς να βάλεις πολλαπλάσιο αριθμό transistors, σε ξεχωριστά dies.

    Όταν θα φτάσουμε σε 3d stacking όπως λες, και θα μπορεί αυτό το transistor budget, για τα physics, rendering, ai, legacy code, κλπ, να έχουν το δικό τους χώρο και μάλιστα μπόλικο χώρο, τότε το πράγμα θα στρώσει. Τι να σου πω, αυτή είναι η γνώμη μου, μπορεί να έχω λάθος, αλλά η μέχρι στιγμής πορεία, αυτό μου έχει δείξει.

    Θα σου θυμίσω μόνο, ότι το Ashes of the Singularity, που είναι ότι βαρύτερο υπάρχει σε πολυπλοκότητα, δε βγήκε ποτέ στις κονσόλες, ενώ τρέχει μια χαρά σε polaris....



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την TeraScale (6970) κακώς την αναφέρεις, είναι EOL σε επίπεδο drivers εδώ και πολλά χρόνια και πολύ κακή μικροαρχιτεκτονική (ελέω VLIW) για mixed (graphics/compute) workloads. Δεν τρέχει ούτε Fortnite αξιοπρεπώς, που είναι αφάνταστα πιο ελαφρύ από το RDR2.

    Όσον αφορά τις GCN 1.0, να δούμε σε ένα RDR2 benchmark τι ψάρια πιάνουν σε σχέση με τα PS4/XB1;
    Τις ανέφερα στα πλαίσια του τι υπήρχε εκείνη την εποχή, όταν είχε βγει το PS4. Είχαν ήδη μείνει πίσω, όπως φαίνεται από τα benchmarks, αλλά τουλάχιστον ήταν 1080p/30 capable.

    Έχω μία 7950 ακόμα την οποία έχει προς το παρόν ένας φίλος. Πολύ ευχαρίστως να τη δοκιμάσω όταν θα έχω πρόσβαση στο RDR2. Μέχρι τότε υπάρχει το Youtube, στο οποίο μπορείς να δεις πως πάει.



    Δε ξέρω γιατί δε με αφήνει να κάνω edit το παραπάνω video αλλά αυτό εννουσα.



    Για high με 40fps, 8 χρονών κάρτα, δε ξέρω, μια χαρά μου φαίνεται! (H 7950 μου είναι GHz, επιβεβαιωμένο ότι έχει επιδόσεις 7970, αλλά θα το δούμε)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ακριβώς, στα 90s δεν υπήρχε ούτε PCMR meme, ούτε καγκουριές (RGB λαμπιόνια/αεροτομές), ούτε τόση εμμονή με τα 60 fps.

    Υπήρχε πολύς κόσμος που έπαιζε στα 20-30 fps και μάλιστα τα 35 fps θεωρούνταν αποδεκτά για Competitive gaming:

    https://www.soldcentralfl.com/quakecoop/compare1.htm

    "I consider the minimum frame-rate for Quake solo play to be 20 fps, and the minimum for netplay to be 25 fps. This is only a minimum, however. Netplay, in particular, improves dramatically with a faster frame-rate, and for serious competitive netplay you need at least 35 fps."

    Βρες μου τώρα ένα παιδάκι 20 χρονών PC gamer που ήταν αγέννητος τότε να δεις τι θα σου πει... γι' αυτό λέω, κάποιες εποχές πρέπει να τις έχουμε ζήσει για να ξέρουμε και να εκτιμάμε κάποια πράγματα.

    Υπόψιν, τότε υπήρχε πολύς κόσμος που δεν είχε καν 3D accelerator στο PC και παίζανε με (CPU) software rendering:


    Εξαρτάται για πόσο 90s μιλάμε.

    Η πολύ αγαπημένη Voodoo 1 είχε βγει το 1996, αλλά το πραγματικό πανηγύρι και το PCMRacing ξεκίνησε το 1998 με τις Voodoo 2 και το SLI τους. Μπορούσαμε από τότε να παίζουμε σε 1024*768 @120fps και έρχεται η Sony και η Microsoft κοντά 2020 να μας πουν, οοοοχι, στα 30fps θα παίζετε, είναι αρκετό!

    https://www.anandtech.com/show/190/5



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Crysis 1 που αναφέρεις ούτε σήμερα πιάνει rock solid 60 fps παντού, γιατί δεν scaleάρει πάνω από 2 CPU cores. Θέλει brute force 6+ GHz CPU, δηλαδή μόνο με άζωτο.

    Να γιατί είναι κρίσιμο το optimization/MT scaling. Εντωμεταξύ στην εποχή του ξέρω πολλούς που το παίξανε στα 20 fps και το ευχαριστήθηκαν, γιατί τόσο άντεχε να βγάλει το PC τους.
    Και σε Sandy OC μια χαρά έτρεχε! Πολλά χρόνια πριν. Σίγουρα πολύ πάνω από τα 30fps.

    Εδώ είμαστε και θα μου το θυμηθείς. Μόλις βγουν οι νέες κονσόλες, επειδή θα έχουν Ryzen, δηλαδή καλό CPU πάνω από όλα, θα βγει η Microsoft και η Sony, όπου θα θυμηθούν και πάλι, να ανακαλύψουν τον τροχό και θα μας πουν, κοιτάχτε μάγκες, έχουμε game boost 2 mode, με το οποίο μπορείτε να τρέχετε τα παλιά παιχνίδια @60fps!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το sharing ξεκίνησε από όταν βγήκε το PSN, δηλαδή το 2006.

    Το κόστος του PS+ (υπάρχουν και προσφορές με €30-40/χρόνο) ελεύθερα μπορείς να το βάλεις στο συνολικό κόστος κτήσης, αλλά και πάλι βγαίνει πιο οικονομική η κονσόλα.

    Θες πολλές ετήσιες PS+ για να ματσάρεις το κόστος μιας 2080 Ti, ας μην κοροϊδευόμαστε.
    Ε δε μιλάω για 2080Τι. Για λογικές αγορές μιλάω στυλ 5700.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το Shenmue 1/2 είχε 60 fps ή μήπως cinematic 30 fps; Μην μπερδεύεσαι με τα arcade (κι εγώ coin-op οπαδός είμαι), γιατί εν τέλει επικράτησε η cinematic σχολή στο AAA gaming, γι' αυτό και τα 30 fps. Ακόμα και τα QTE που τα βρίζουν πολλοί ήταν καινοτομία του Shenmue.
    Μεγαλειώδες για την εποχή του, αλλά δε μου πολυ-άρεσε. Οκ μιλάω για ποιο mainstream games @60fps

    https://dreamcast-talk.com/forum/viewtopic.php?t=6787



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει πάντα αυτό;

    Θυμάμαι μια περίοδο (μέχρι το 2014-2015) είχε γίνει meme το PS4 killer/potato PC (i3, 750 Ti combo) λόγω παλαιών (single-threaded/DX9) engines.

    Τι ψάρια πιάνει σήμερα ένα τέτοιο PC; Στο λέω γιατί ξέρω κόσμο που έχει τέτοια χρέπια και το παίζει δήθεν περήφανη PCMR.

    Μήπως θα ήταν καλύτερα όλοι αυτοί οι πτωχοί του PC gaming να έπαιρναν μια κονσολίτσα για AAA gaming; Να παίξουν και κανά Doom στα 1080p60 αντί για 720p30; Ας είναι και με gamepad, δεν πειράζει (η έλλειψη gyro πειράζει μόνο, ενώ στο Switch βάζουν gyro).
    Δε ξέρω, ήταν ποτέ η 750Ti σοβαρή gaming κάρτα; Δε την έχω σε υπόληψη ούτε την πρότεινα ποτέ σε κανέναν για gaming.

    Ένας i3 (ποιος απ'ολους αλήθεια), τον οποίο επίσης δε πρότεινα, δε τα πάει και τόσο άσχημα σε gaming, ακόμα και στα παιχνίδια του 2019, όπως είχα απαντήσει στον φίλο μας τον Tank εδώ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Αναφέρομαι στον ταπεινό ι3-2100 φυσικά, ο οποίος μπορεί και καταφέρνει, τουλάχιστον καλύτερο από PS4/XBOX gaming, δηλαδή 60fps, στις περισσότερες περιπτώσεις. Τώρα για τους πιο δυνατούς ι3, μιλάνε τα charts.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 07-11-19 στις 16:43.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #114
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πολύ καλή η κουβέντα σας αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρει τον απλό gamer το πως κατάφεραν τι (χωρίς να λέω ότι είναι offtopic ή κάτι τέτοιο οι αναλυτικές εξηγήσεις). Μη με παρεξηγήσετε, τα διαβάζω όλα, αλλά ο απλός gamer θέλει κάτι χειροπιαστό. Δε τον ενδιαφέρουν τα γιατί.

    Θεωρώ σημαντικά points τα παρακάτω:
    Τιμή κονσόλας/υπολογιστή - Επιδόσεις - Κόστος υπηρεσίας - Κόστος παιχνιδιών - Κατανάλωση (πλέον) και γενικά οτιδήποτε έχει να κάνει με τη γενικότέρη εμπειρία/ενσωμάτωση του gamer στο παιχνίδι.

    Επιστρέφω (και επιμένω στο vfm factor) και θα θυμίσω ότι η 7950 που ανέφερες είναι μια κάρτα που ήταν αδύνατο να μπει σε φθηνό PC (των 400ευρω). Καρτάρα ωστόσο.

  10. #115
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    H 7950 έκανε 270$ με δώρο τρία full price παιχνίδια τον Οκτωβριο του 2012.

    https://hardforum.com/threads/hot-sa...undle.1723960/

    Τις δικές μου θυμίζω τις είχα πάρει 350 ευρώ έκαστη, με 10 παιχνίδια δώρο, πολλά ακυκλοφόρητα ακόμα. Κλειδιά έδιναν δηλαδή για ενεργοποίηση στο steam.

    Δε ξέρω αν έμπαινε σε PC των 400 ευρώ, αλλά άμα εισάγεις το performance/cost metric, είχες καλύτερο vfm από μια κονσόλα, γιατί είχε πολύ καλύτερη απόδοση.

    Ας θυμηθούμε το Battlefield 4.

    https://www.techradar.com/news/gamin...ay-one-1199926

    https://www.eurogamer.net/articles/d...ce-off-preview

    All in all, we can only give a preliminary outline of how Battlefield 4 will run on next-gen consoles, but there's plenty here that should remain the case for the final release in November. Perhaps the biggest takeaway is that, in this near-finalised state, the PS4 offers a superior experience on several fronts. The resolution is higher at 1600x900, as compared to the tried and tested 1280x720 on Xbox One, suffering as it does for more visible aliasing artefacts. Visually, the PS4 has a marked advantage with ambient occlusion effects too, which simply isn't matched on Microsoft's platform with the build we played.

    It's a shame that the upscaling issues on PS4 pull it back from absolute dominance in terms of image quality and performance that the metrics suggest we should be getting. However, the games are running at equivalent to high settings on the PC version, while cut-backs in lighting, effects and draw distance mean we can play through the campaign at an almost uninterrupted 60fps.
    Meanwhile in the PC Land

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  High_1920.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  680,3 KB 
ID: 208452

    Tried and tested 1280x720! VFM πράγματι!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #116
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Psolord ο i7 3770k χανει απο τον r5 1600 στην αξιοποιηση μιας rx570 στο fortnite.Οποτε φανταζεσαι τι γινεται με τον i5 2500k εναντι του r5 2600 στο rdr2 εστω και με μια 7950.Η οποια το 2013 κοστιζε μονη της 300 ευρω,κι ακομα και το 2014 που ειχε πεσει στα 250 σχεδον ολοι αγοραζαν 760.Μεσα σε μολις 2 χρονια η αποδοση της 760 ειχε πεσει κατα 40% και ψαχνανε για αλλη καρτα.Και μιλαμε ακομα και για λιγο-πολυ πληροφορημενα ατομα αυτου εδω του forum οχι για την σαφως πιο ασχετη πλειοψηφια που απλα επελεγε με βαση τα τοτε reviews.Ασε που υπηρχε και τοσος κοσμος που ειχε ηδη αγορασει 660 αντι για 7850.Τα τοτε νουμερα μιλανε απο μονα τους αφου μιλαμε για αναλογια σχεδον 1 προς 4.Δηλαδη το 80% που επελεξαν nvidia κι αγορασαν 660 το 2012-13 και 760 το 2013-14 εψαχναν ηδη καινουργια καρτα το 2016 και το 2018 επρεπε ηδη να αλλαξουν τον 2500κ.Αν δεν εκαναν τα παραπανω τοτε ας αγοραζαν ενα ps4 το 2013 και ενα ps4 pro το 2016.8α εδιναν λιγοτερα λεφτα απο το αρχικο τους pc (ακομα και με μηδενικο κοστος αναβα8μισεων) και 8α επαιζαν (και πριν το 2016 αλλα και μετα) πολυ καλυτερα.Αν 8ες καλυτερη gaming εμπειρια απο κονσολα τοτε την χρυσοπληρωνεις.Κι αν δεν ασχολεισαι με το α8λημα και δεν περιμενεις/ψαχνεις τις ευκαιριες κι απλα διαβαζεις 2-3 reviews κα8ε φορα που νιω8εις οτι χρειαζεσαι αναβα8μιση γιατι 8ες αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις αρχικα απο το ps4 slim κι υστερα απο τα pro/xbox-x.Τοτε το συνολικο κοστος ειναι πολυ χειροτερο της αναλογιας των παραπανω fps οπως ισχυριζεσαι.Για περισσοτερες λεπτομερειες δες το προηγουμενο post περι pc των 400 ευρω το 2013...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6694086

    - - - Updated - - -

    Οποτε συγκρινεις μια σκετη γραφικων που την συνδεεις στην πριζα και παιζει μοναχη της?
    Ασε που δεν την αγορασε καν η πλεοψηφια των pc gamers οι οποιοι επελεξαν nvidia.Επισης εδω κοστιζε πανω απο 300 ευρω,οποτε ηταν ηδη εκτος της κατηγοριας τιμης αυτου που τοτε ακομα 8εωρουσαμε mid range κι αγοραζε η πλειοψηφια ουτως η αλλως.Τα 300 ευρω για mid range ξεκινησαν με την 1060 που λογω mining δεν την εβρισκες που8ενα με 250.
    Παντως η πλειοψηφια των console gamers αγορασαν τοτε ps4,εστω κι αν επαιζαν με 900p.Αντι8ετα η πλειοψηφια των pc gamers πηραν 660 και 760 και 2 χρονια μετα αγορασαν 1060 με 300 ευρω.Η οποια πλεον πρεπει παλι να αλλαχτει με δυνατοτερη αν 8ες να παιζεις καλυτερα απο το ps4 pro.

    - - - Updated - - -

    Ιδου cpu benchmarks στο rdr2.
    https://www.youtube.com/watch?v=z_ty-gajwoA#t=06m29s
    Με βαση τα αποτελεσματα του 7600κ πιστευω οτι τα 30 fps του ps4 pro ειναι προτιμοτερα.Κοινως οπως υποστηριζα δεν 8ες απλα καλυτερη gpu απο την 1060 αλλα και καλυτερη cpu απο τον 9600κ...

  12. #117
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Psolord ο i7 3770k χανει απο τον r5 1600 στην αξιοποιηση μιας rx570 στο fortnite.Οποτε φανταζεσαι τι γινεται με τον i5 2500k εναντι του r5 2600 στο rdr2 εστω και με μια 7950.Η οποια το 2013 κοστιζε μονη της 300 ευρω,κι ακομα και το 2014 που ειχε πεσει στα 250 σχεδον ολοι αγοραζαν 760.Μεσα σε μολις 2 χρονια η αποδοση της 760 ειχε πεσει κατα 40% και ψαχνανε για αλλη καρτα.Και μιλαμε ακομα και για λιγο-πολυ πληροφορημενα ατομα αυτου εδω του forum οχι για την σαφως πιο ασχετη πλειοψηφια που απλα επελεγε με βαση τα τοτε reviews.Ασε που υπηρχε και τοσος κοσμος που ειχε ηδη αγορασει 660 αντι για 7850.Τα τοτε νουμερα μιλανε απο μονα τους αφου μιλαμε για αναλογια σχεδον 1 προς 4.Δηλαδη το 80% που επελεξαν nvidia κι αγορασαν 660 το 2012-13 και 760 το 2013-14 εψαχναν ηδη καινουργια καρτα το 2016 και το 2018 επρεπε ηδη να αλλαξουν τον 2500κ.Αν δεν εκαναν τα παραπανω τοτε ας αγοραζαν ενα ps4 το 2013 και ενα ps4 pro το 2016.8α εδιναν λιγοτερα λεφτα απο το αρχικο τους pc (ακομα και με μηδενικο κοστος αναβα8μισεων) και 8α επαιζαν (και πριν το 2016 αλλα και μετα) πολυ καλυτερα.Αν 8ες καλυτερη gaming εμπειρια απο κονσολα τοτε την χρυσοπληρωνεις.Κι αν δεν ασχολεισαι με το α8λημα και δεν περιμενεις/ψαχνεις τις ευκαιριες κι απλα διαβαζεις 2-3 reviews κα8ε φορα που νιω8εις οτι χρειαζεσαι αναβα8μιση γιατι 8ες αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις αρχικα απο το ps4 slim κι υστερα απο τα pro/xbox-x.Τοτε το συνολικο κοστος ειναι πολυ χειροτερο της αναλογιας των παραπανω fps οπως ισχυριζεσαι.Για περισσοτερες λεπτομερειες δες το προηγουμενο post περι pc των 400 ευρω το 2013...
    https://www.adslgr.com/forum/threads...86#post6694086
    Δε μίλησα ούτε για fortnite, ούτε για 760, ούτε για ryzen 1600/2600, ούτε για 3770Κ! Δε ξέρω τι θες να πεις φίλε Τανκ, ούτε πρότεινα σε κανέναν να πάρει 760, όπως δεν την πήρα και εγώ.

    Για το RDR2 και τους επεξεργαστές πόσταρα παραπάνω αυτό. Το ξαναποστάρω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-06 Red Dead Redemption 2 тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  140,3 KB 
ID: 208455

    To παιχνίδι δε φαίνεται να είναι βαρύ για τον επεξεργαστή. Ειδικά με 7950 δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μιας και το παιχνίδι είναι εξαιρετικά gpu limited από ότι φαίνεται.

    Το ίδιο ισχύει και για το Fortnite και την 570 (580 στο graph).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-07 Fortnite Battle Royale тест GPU CPU MMORPG Онлайн-игры Те?.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  113,3 KB 
ID: 208456

    Και για το CPU limited σενάριο, αν και δεν ξέρω γιατί μιλάμε για αυτό, εδώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-07 Fortnite Battle Royale тест GPU CPU MMORPG Онлайн-игры Те?.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  120,2 KB 
ID: 208457

    Τώρα καλό είναι να κάνουμε οικονομία, αλλά είναι να έχουμε ένα χόμπι, καλό είναι να ασχολούμαστε σοβαρά. Όπως είπα, όταν δε θα μπορώ, δε θα το κάνω.

    Ένα PC των 800 ευρώ, το Νοέμβριο του 2013, με 7950 και sandy bridge και 500 ευρώ σε αναβαθμίσεις καρτών μέχρι σήμερα, μια χαρά θα έπαιζε καλύτερα από κάθε κονσόλα. Δηλαδή σύνολο 1300 ευρώ, δηλαδή 18 ευρώ το μήνα. Άμα δε μπορώ να δώσω 18 ευρώ το μήνα για το χόμπι μου, πάω έξω να παίξω ρακέτες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ιδου cpu benchmarks στο rdr2.
    https://www.youtube.com/watch?v=z_ty-gajwoA#t=06m29s
    Με βαση τα αποτελεσματα του 7600κ πιστευω οτι τα 30 fps του ps4 pro ειναι προτιμοτερα.Κοινως οπως υποστηριζα δεν 8ες απλα καλυτερη gpu απο την 1060 αλλα και καλυτερη cpu απο τον 9600κ...
    A φτάσαμε στην εποχή που οι console - PC αντιπαραθέσεις προυποθέτουν τα 0.1 και 1% να έχουν μεγαλύτερη βάση από τα Averages? Μετρήσεις που δε μπορούμε να κάνουμε σε κονσόλες; Σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι; Και μάλιστα παιχνίδι που βγήκε χτες; Αλλά παρόλα αυτά τα <30fps είναι καλύτερα από τα >60fps Ok!

    - - - Updated - - -

    Αλλά και ακόμα αν θέλουμε να πιάσουμε την τρίχα, μιας και έχουμε συνηθίσει στο καταπληκτικό ΑΑΑ gaming των κονσολών ( ), ο 1600 που φαινεται να τα πηγαίνει μια χαρά, με μητρική και μνήμες, πάει στα 220 ευρώ.

    Πουλάς τον παλιό σου Sandy, μητρικές και μνήμες, βάζεις και ένα κατοστάρικο και είσαι κύριος. Τι; όχι; 100 ευρώ για αναβάθμιση; Απαπαπα!

    Το μοτίβο που όλο το hardware της AMD, cpus και gpus, φαίνεται να παίζει καλύτερα σε αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα το προσπεράσουμε έτσι,ε;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #118
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Aυτο που δεν καταλαβαινεις psolord ειναι οτι η πλειοψηφια των pc gamers (ακομα κι εκεινων ενος μη ασχετου τεχνικα forum οπως αυτο) απλουστατα δεν νοιαζονται αρκετα για να επενδυσουν τον χρονο των επιλογων σου.Ακομα παιζουν με quad core i5 (τον οποιον των αγορασαν εις ματην μαζι με την αναλογη μητρικη για να αναβα8μισουν τον sandybridge i5 τους) και την 1060 (που αλλαξε την 960 που με τη σειρα της αλλαξε την 760 η 660 κ.ο.κ.) και στο τελος παιζουν χειροτερα απο ενα ps4 pro που κοστιζε 400 ευρω το 2016 οπως και το αρχικο τους συστημα δεν επαιζε καλυτερα απο ενα ps4 slim το 2013.Κοινως εχουν επισης δωσει συνολικα τα 1300 ευρω αλλα αισ8ητα καλυτερα επιδοσεις απο το ps4 (του οποιου και οι 2 εκδοσεις μαζι κοστισαν τα μισα αν δεν αγοραζες σε launch price) δεν ειδαν...

    - - - Updated - - -

    A φτάσαμε στην εποχή που οι console - PC αντιπαραθέσεις προυποθέτουν τα 0.1 και 1% να έχουν μεγαλύτερη βάση από τα Averages? Μετρήσεις που δε μπορούμε να κάνουμε σε κονσόλες; Σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι; Και μάλιστα παιχνίδι που βγήκε χτες; Αλλά παρόλα αυτά τα <30fps είναι καλύτερα από τα >60fps Ok!
    Ακομα και το ps4 slim δεν εχει το stutter του 9600κ ποσο μαλλον του 7600κ...
    https://www.youtube.com/watch?v=aDGIU88p-EU#t=04m30s
    Αλλά και ακόμα αν θέλουμε να πιάσουμε την τρίχα, μιας και έχουμε συνηθίσει στο καταπληκτικό ΑΑΑ gaming των κονσολών ( ), ο 1600 που φαινεται να τα πηγαίνει μια χαρά, με μητρική και μνήμες, πάει στα 220 ευρώ.

    Πουλάς τον παλιό σου Sandy, μητρικές και μνήμες, βάζεις και ένα κατοστάρικο και είσαι κύριος. Τι; όχι; 100 ευρώ για αναβάθμιση; Απαπαπα!

    Το μοτίβο που όλο το hardware της AMD, cpus και gpus, φαίνεται να παίζει καλύτερα σε αυτό το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα το προσπεράσουμε έτσι,ε;
    Δεν το προσπερναω εγω αλλα η πλειοψηφια του αγοραστικου κοινου.Ακομα και τωρα οι περισσοτεροι (και καλα) γνωστες πιστευουν οτι cpus οπως ο 9400f ειναι ευκαιρια.Για τα προβατα της πλειοψηφιας ασε αυτα αγορασαν η 8α αγορασουν 8600κ και 9600κ,αντε καναν 8400 αν 8ελουν να την βγαλουν λιγο φ8ηνοτερα.

  14. #119
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Το καταλαβαίνεις ότι αυτό που δείχνουν στο βίντεο δεν είναι φυσιολογικό έτσι;

    https://youtu.be/z_ty-gajwoA?t=451

    Γιατί το δέχεσαι σα defacto κατάσταση η οποία είναι έτσι; Το είπαν ότι το Vulkan έχει προβληματα stutters. Υπάρχουν προβλήματα που θα φτιαχτούν. Είπαμε δεν είναι pacman και πρέπει να το προσαρμόσουν σε αμέτρητα configurations.

    Σαν πρόβατο-κάτοχος 8600Κ , θα σε παραπέμψω (ξανά) στην απάντηση που σου είχα δώσει εδω

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Ο 8600Κ όπως βλέπεις είναι στην κορυφή όλων των cpu benchmarks. Πάνω και από τον 8700Κ σε αρκετές περιπτώσεις και πάνω από τους περισσότερους Ryzens, συχνότερα από ότι είναι οι Ryzens πάνω από τον 8600Κ. Αυτό στα τελευταία παιχνίδια του 2019 όπως είπαμε. Και με 2080Τι. Σαν κάτοχος 8600Κ, μια χαρά τον βλέπω να παίζει. Έχει μέλλον το multithreading ακόμα....!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #120
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μίλησα ποτέ κατά του Vulkan ή του DX12. Ικανότητα χρειάζεται ακόμα και για να βγεις έξω και να περπατήσεις σαν άνθρωπος. Δε μπορώ όμως να μη θαυμάσω τη δουλειά που έχει κάνει η Nvidia στον DX11 driver εδώ και χρόνια, που κατά κάποιο τρόπο, είναι σα το mitosis project της Intel που έλεγες σε άλλο thread.
    Προσωπικά δεν έχω κολλήματα, αρκετές φορές την έχω παραδεχτεί την nVidia για τους DX11/OGL drivers και σίγουρα θα το έχεις προσέξει.

    Θα πρέπει όμως κι εσύ να παραδεχτείς ότι μας έχει ρίξει άπειρο δούλεμα στο παρελθόν η πράσινη μέσω του στρατού fanboys της.

    Όταν π.χ. η AMD παρουσίασε το Mantle το 2011, όλη η PCMR έτρεξε να το καταδικάσει επειδή είναι της AMD. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν τα προγραμματιστικά πλεονεκτήματα ενός low-level API, πλεονεκτήματα που υπάρχουν ανέκαθεν στις κονσόλες:

    https://www.extremetech.com/computin...x-part-deux/16

    Χώρια ότι είχαμε και έχουμε άμπαλους devs που δεν ξέρουν να το δουλέψουν σωστά (είπαμε, το manual coding θέλει παραπάνω κόπο), άρα το low-level API "στιγματίστηκε" από κακές υλοποιήσεις στα μάτια της (αδαούς) μάζας.

    Μετά είδαμε τι έγινε με το DX12 της μαμάς MS, κοπιαρισμένο Mantle είναι κατά 99%:



    Για μένα λογική "κακό Mantle, καλό DX12" δεν υπάρχει, αφού είναι το ίδιο πράγμα στην ουσία. Και το Vulkan φυσικά.

    Τώρα που σφίξανε τα γάλατα ελέω Moore's Law (τέλος τα τρελά άλματα σε IPC/MHz) και το RTX/DXR (θέλει compute) θα γίνει νόρμα, άρχισαν να το αποδέχονται σιγά-σιγά.

    Άλλο καπέλο και το GPU compute/Async (που μονίμως το υποτιμούσαν οι πράσινοι), για το οποίο θα γράψω παρακάτω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω κολλήσει με τη CPU, γιατί είναι ικανή να εκτελεί πιο δύσκολους/περίπλοκους υπολογισμούς. Οι simd επεξεργαστές είναι καλοί στο να κάνουν απλούστερα πράγματα, αλλά με μεγάλο όγκο εργασιών.
    Αυτά τα έλεγα από εποχής Cell στον Πελασγό και με δούλευε. Οι CPUs είναι για branchy (if-then-else) code. Γι' αυτό θες out-of-order και όχι in-order.

    SIMD πάντως είναι και τα MMX/SSE/AVX, αλλά και το GPGPU. Δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά, πέραν του ότι η GPU διαπρέπει σε αυτόν τον ρόλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μιλάω για Physics εντυπωσιασμού (μόνο). Μου αρέσει ο εντυπωσιασμός όταν γίνεται σωστά. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως, είναι gaming physics σε συνδυασμό με τον εντυπωσιασμό. Θα θυμίσω το Cellfactor Revolution.

    Το οποίο έτρεχε σε Ageia PPU, όπως θυμάσαι, ξεχωριστή κάρτα σε PCI bus, SIMD τσιπάκι με RISC core, το οποίο έκανε παπάδες. Το αποτέλεσμα όλων αυτών, όπως έγραψε η ιστορία, ήταν να την αγοράσει η Nvidia, να ενσωματώσει το Physx μέσα στο gpgpu και να τα κάνει όλα !@#νι! Πήγαμε από το gameplay based physics του Cellfactor Revolution, σε χαρτάκια που στρωβιλίζουν και σε ατμούς που εξατμίζονται, για 40-50% performacne hit.

    Θα θυμίσω εδώ, ότι το Cellfactor Revolution δεν έτρεξε ποτέ σε καμία GeForce κάρτα, γιατί απλά δε μπορούσε. Δεν βγήκε ποτέ driver που να δίνει πρόσβαση σε τέτοιου είδους acceleration.

    Τα hardware accelerated physics, όταν γίνονται στην GPU είναι πράγματι εντυπωσιακά.
    Τα ίδια έκανε και ο Cell όντας ξεχωριστό, SIMD-heavy τσιπάκι:



    Υπόψιν, μιλάμε για gameplay sequence, δεν είναι ένα στείρο tech demo/cutscene. Δεν υπάρχει τίποτα scripted, όλα είναι real time ocean physics και κάθε φορά που θα παίξεις θα δεις διαφορετικά πράγματα πάνω στο καράβι.

    Σε PC δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο ακόμα, μόνο αυτό, που πιο πολύ σαν AC Black Flag tech demo μοιάζει (έτρεχε σε GeForce 6):



    Το ίδιο παιχνίδι του PS3 έφαγε port σε PS4 και τρέχει σε 1080p60 έναντι 720p30. Που το PS4 δεν έχει ξεχωριστό τσιπάκι για physics, μια μονολιθική APU έχει.

    Όταν λοιπόν μου λες ότι μείναμε πίσω στα physics λόγω των κονσολών, θα πρέπει να έχεις υπόψιν σου το άνωθεν παράδειγμα.

    Εγώ εξακολουθώ να θεωρώ ότι στα PC μείναμε πίσω λόγω της proprietary nVidia (embrace, extend, extinguish). Μια χαρά physics σηκώνει και το PS3 και το PS4.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα ξεκινάει, όταν η GPU έχει να κάνει και άλλα...large scale gpu stuff, όπως να ζωγραφίσει γραφικά. Εκεί είναι που κλάνουν πάνω τους και είδαμε εκ του αποτελέσματος, ότι δεν πήγε πουθενά η ιστορία. Γυρίσαμε σε dumbed down software physx, το οποίο τρέχει στη cpu.
    Και εδώ έρχεται και κουμπώνει το Async compute που έλεγα παραπάνω.

    Η PS4 GPU έχει 18 CUs (1152 ALUs) στα 800 MHz. Έχει ειδικές semi-custom μοντιφιές (2 -> 8 ACEs) για να τρέχει ακόμα πιο αποδοτικά mixed workloads (graphics + compute). Το granularity που λες το υποστηρίζει το PS4 μέσω του fine-grain compute (64 queues).

    Για αυτό σηκώνει άνετα το παραπάνω παιχνίδι με διπλασιασμό ανάλυσης και framerate.

    Όταν λέμε Async, εννοούμε ότι υπάρχουν κενά στα pipelines που μπορείς να γεμίσεις με compute tasks:



    Όταν λέμε ότι η GCN πιάνει 70% occupancy στα ALUs, εννοούμε ότι υπάρχει 30% χώρος να χώσεις τσόντα compute tasks.

    Κατάλαβες τώρα γιατί όλοι λέγανε ότι η GCN είναι πιο inefficient; Γιατί είναι φτιαγμένη by design για Async. If you're not using it, you're doing it wrong!

    Άρα όχι, δεν θυσιάζεις γραφικά όπως πιστεύεις. Ακόμα και η Turing σηκώνει Async χωρίς performance hit.

    Σκέψου το σαν το HT/SMT που κάνει την ίδια δουλειά στις CPUs (γεμίζει κι εκεί τα κενά στα pipelines).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    H GPU και το GPGPU κατ'επέκταση, είναι πολύ καλό στο να εκτελεί μεγάλο όγκο απλών εργασιών. Όταν μπαίνουν ένα κάρο πράγματα μέσα στο pipeline καθώς και η επέμβαση του χρήστη σε επίπεδο gameplay, δημιουργούνται αναρρίθμητα dependencies, που η gpu προς το παρόν δε μπορεί να διαχειριστεί. Δεν είμαι προγραμματιστής, αλλά από αυτό που έχω δει στην οθόνη μου όλα αυτά τα χρόνια, εκεί έχω καταλήξει.
    Δεν είναι τόσο θέμα dependencies, αλλά αν το σηκώνει η μικροαρχιτεκτονική της GPU όπως έγραψα παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'εμέ θα ήταν πολύ καλύτερα να είχε μείνει το Physx όπως ήταν αρχικά, σε κάρτα. Θα είχαμε τώρα μεγαλύτερα chips, σε pci-e slots, λιγότερο latency και engines που θα είχαν προσαρμοστεί στο να καλύπτουν το όποιο latency.
    Λιγότερο latency σίγουρα δεν θα είχαμε, χειρότερα θα ήταν να έχεις να συγχρονίσεις CPU <-> GPU <-> PPU.

    Ιστορικά αν το δεις η τάση είναι η ενοποίηση σε όλο και λιγότερα chips.

    Θυμάσαι κάτι MPEG-2 cards για DVD decoding στα late 90s; Πλέον έχουμε UVD/NVDEC. Μέχρι και encoding για τους streamers.

    Το PS3 ναι μεν είχε 2 chips, αλλά είχε custom bus κατά πολύ ανώτερο του PCIe της GeForce 7 (RSX):



    Αν δεν είχε αυτές τις μοντιφιές, δεν θα υπήρχε αυτή η άριστη συνεργασία Cell <-> RSX.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Zelda Breath of the Wild είναι πράγματι εντυπωσιακό, ειδικά για το power budget του hardware. Τέτοια πράγματα θέλω, αλλά πιο large scale
    Δες σε τι CPU τρέχει να πάθεις πλάκα:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Espresso_(microprocessor)

    64-bit vector unit... ο Jaguar (128-bit) και ακόμα περισσότερο ο Zen 2 (256-bit) φαίνονται διαστημικοί μπροστά του.

    Άρα μήπως είναι και λίγο θέμα φαντασίας των developers και μετά θέμα hardware; Αν μπορεί η Nintendo στο αδύναμο Wii U, γιατί δεν μπορούν οι άλλοι;

    Το θέμα για μένα δεν είναι να κοροϊδέψουμε την ισχύ του Wii U, αλλά αντιθέτως να θαυμάσουμε την προγραμματιστική μαεστρία αναλογικά πάντα με την ισχύ του hardware.

    Αν εσύ psolord έχεις μια 5χρονη κόρη και σου φέρει μια (μέτρια έστω) ζωγραφιά δεν θα της πεις "παιδί μου τι μούφα είναι αυτό, ο Master Race ζωγράφος ο Βαν Γκογκ ζωγράφιζε καλύτερα!". Θα θαυμάσεις την ικανότητα του 5χρονου να φτιάξει αυτό που έφτιαξε με τις περιορισμένες ικανότητες του.

    Αναλογικά για μένα κάπως έτσι είναι οι κονσόλες. Και αν το 5χρονο βάλει τα γυαλιά στον ενήλικα γιατί είναι ιδιοφυία, ε εκεί καταλαβαίνεις με ποιόν πρέπει να γελάσεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι οικονομικές συμφωνίες που γίνονται ανάμεσα στις καπιταλιστικές εταιρείες, είναι δικό τους θέμα. Όχι δε θα πω ευχαριστώ. Αυτοί να μου πουν, που τους προάγω με την όποια οικονομική δύναμη έχω τόσα χρόνια. Και προφανώς εννοώ όλους μας.
    Άρα μου λες ότι σου περνάει αδιάφορο το γεγονός ποιός χρηματοδότησε το Navi R&D λόγω του κακού καπιταλισμού;

    Καλώς ή κακώς όλα σε καπιταλιστικό πλαίσιο γίνονται, δεν δουλεύει κανείς για την ψυχή της μάνας του.

    Μακάρι να είχαμε ακόμα και την 3Dfx, μπας και ήταν λίγο πιο μαζεμένη η nVidia.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτώντας το review της rx 580 στο ΑΤ, δε βλέπω να έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι της 1070 ας πούμε.
    Υπάρχουν compute-heavy παιχνίδια και compute αλγόριθμοι όπου είναι σχεδόν ίσα.

    Εξάλλου αν δεις τα FP32 specs μιλάμε για μικρή διαφορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ένα game, δεν είναι σκέτο compute κιόλας. Έχει και ένα όγκο από γραφικά να εκτελέσει, στο όποιο η 1070 είναι σαφώς καλύτερη. Οπότε κάτι άλλο παίζει.
    Συμφωνώ ότι δεν είναι όλα τα games compute-heavy. Αν ήταν, δεν θα έβγαινε η RDNA να ματσάρει την Turing.

    Υπάρχουν όμως παιχνίδια που δημιουργούν γραφικά (π.χ. tesselation) μέσω του compute pipeline και όχι μέσω tesselation unit (εκεί έπασχαν οι GCN κάποτε αν θυμάσαι):

    https://twitter.com/idSoftwareTiago/...44468570529792

    Και άλλα τέτοια μαγικά του low-level προγραμματισμού:

    https://twitter.com/idSoftwareTiago/...73881460690945
    https://twitter.com/idSoftwareTiago/...12126368018432
    https://twitter.com/idSoftwareTiago/...47204146073601
    https://twitter.com/idSoftwareTiago/...77965381505024

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται για πόσο 90s μιλάμε.

    Η πολύ αγαπημένη Voodoo 1 είχε βγει το 1996, αλλά το πραγματικό πανηγύρι και το PCMRacing ξεκίνησε το 1998 με τις Voodoo 2 και το SLI τους. Μπορούσαμε από τότε να παίζουμε σε 1024*768 @120fps και έρχεται η Sony και η Microsoft κοντά 2020 να μας πουν, οοοοχι, στα 30fps θα παίζετε, είναι αρκετό!
    Πάλι κάνεις αυθαίρετες υποθέσεις ότι ο μέσος PC gamer στα late 90s έπαιζε στα 120 fps. Δεν είχαν όλοι high-end PCs, κι ας ήταν εποχές παχέων αγελάδων. Ήθελες minimum 170.000 δρχ για 2 x Voodoo2 SLI, χώρια όλα τα άλλα (μόνο ο Pentium II 400 MHz είχε 400.000 δρχ -> Καλοκαίρι 1998 -> το θυμάμαι σαν τώρα στο περιοδικό RAM).

    Το PCMR meme ξεκίνησε στα late 2000s (εποχές Steam) με το Crysis 1. Καμία σχέση με 90s, εγώ τουλάχιστον τότε δεν θυμάμαι κάποιο meme culture, ούτε κόντρες PC vs consoles.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω, ήταν ποτέ η 750Ti σοβαρή gaming κάρτα; Δε την έχω σε υπόληψη ούτε την πρότεινα ποτέ σε κανέναν για gaming.

    Ένας i3 (ποιος απ'ολους αλήθεια), τον οποίο επίσης δε πρότεινα, δε τα πάει και τόσο άσχημα σε gaming, ακόμα και στα παιχνίδια του 2019, όπως είχα απαντήσει στον φίλο μας τον Tank εδώ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Αναφέρομαι στον ταπεινό ι3-2100 φυσικά, ο οποίος μπορεί και καταφέρνει, τουλάχιστον καλύτερο από PS4/XBOX gaming, δηλαδή 60fps, στις περισσότερες περιπτώσεις. Τώρα για τους πιο δυνατούς ι3, μιλάνε τα charts.
    Αμφιβάλλω πολύ ότι ο i3 επαρκεί για σύγχρονα (full MT) παιχνίδια. Άλλο το τι γινόταν στις αρχές με ST engines, γι' αυτό και η PCMR είχε κάνει meme (potato masher PC) το i3/750 Ti combo ότι δήθεν διαλύει το PS4.

    Γενικά τότε (2012-2013) υπήρχε μια διάχυτη εντύπωση στο internet ότι οι κονσόλες είναι στα τελευταία τους, θα πεθάνουν σύντομα, PCs will reign supreme και στο τέλος πήγε ταμείο το PS4 με 100m πωλήσεις. Συμπέρασμα; Ας μην βιαζόμαστε να το παίξουμε Νοστράδαμοι (δεν λέω ότι το έκανες εσύ, γενικά μιλάω για την μάζα).

    Εδώ στο RDR2 αν δεις και τρώει σκαλώματα με 4C/4T CPUs. Κακά τα ψέματα, θες 4C/8T πλέον.

    Άσε που για την ανάλυση βλέπω στο Insomnia συμβουλές του τύπου να την ρίξουν σε 720-900p, όλα low και πάλι έχουν θέματα (hitches)... καταλαβαίνεις τώρα πόσο αστείο ακούγεται να την λέμε στους κονσολάδες για χλωρίνη ΕΛΟΜΑΣ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουλάς τον παλιό σου Sandy, μητρικές και μνήμες, βάζεις και ένα κατοστάρικο και είσαι κύριος. Τι; όχι; 100 ευρώ για αναβάθμιση; Απαπαπα!
    Πουλάς PS4, αγοράζεις PS4 Pro. Πουλάς PS4 Pro, αγοράζεις PS5. Εννοείται ότι διατηρείς όλη την βιβλιοθήκη σου, εφόσον είναι δεδομένο το BC πια.

    Ποιά η διαφορά;

    Δεν είναι αποκλειστικότητα των PC αυτό (πλέον).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή η κουβέντα σας αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρει τον απλό gamer το πως κατάφεραν τι (χωρίς να λέω ότι είναι offtopic ή κάτι τέτοιο οι αναλυτικές εξηγήσεις). Μη με παρεξηγήσετε, τα διαβάζω όλα, αλλά ο απλός gamer θέλει κάτι χειροπιαστό. Δε τον ενδιαφέρουν τα γιατί.
    Σωστό κι αυτό. Ο casual gamer ούτε καν θα μπει σε fora (ΑΝ ξέρει την ύπαρξη τους, που συνήθως την αγνοεί). Κανά FB στην καλύτερη.

    Το πρόβλημα θεωρώ εδώ μέσα είναι ότι ανάγουμε τον ψαγμένο χρήστη σε κανονικότητα, ενώ στην ουσία είναι η εξαίρεση του κανόνα.

    Πηγαίντε στο Insomnia να δείτε τι κλάμα/rant/rage πέφτει στο RDR2 PC thread.

    Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια που λέγανε ότι οι GTX 1070/1080 δεν είναι για 1080p gaming, αλλά για παραπάνω αναλύσεις. Έλα όμως που έσκασε το RDR2 και σκουπίδιασε τα rigs τους. Πήρε ο άλλος GTX 1060 για 1080p και τελικά θα αναγκαστεί να παίξει σε κατώτερες ρυθμίσεις από κονσόλα!

    Πάντα έτσι ήταν τα PC, πάντα θα θες brute force και δυστυχώς ούτε η 2080 Ti δεν αρκεί για raw brute force στο εν λόγω παιχνίδι. 3080 Ti και βλέπουμε...

Σελ. 8 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας