Σελ. 12 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 2836
  1. #166
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η καλύτερη τιμή που βρίσκεις αυτή τη στιγμή στο FIFA20 στον υπολογιστή;
    Το νέο fifa θα παίζει; Πως; με φθηνό υπολογιστή του 13; Χλωμότατο...
    Ναι θα παίζει, ο i5-3550 βγήκε Σεπ 2012, το ίδιο και η 670
    Spoiler:

    OS: Windows 7/8.1/10 - 64-Bit
    CPU: AMD Phenom II X4 965, Intel Core i3-2100, or equivalent
    Memory: 8GB
    Graphics Card: AMD Radeon HD 7850 2GB, NVIDIA GTX 660 2GB, or equivalent
    Hard Drive: At least 50 GB of free space
    Online Connection Requirements: 512kbps minimum internet speed. Internet Connection required to install and play.


    FIFA 20 Recommended PC Specs:

    OS: Windows 10 - 64-Bit
    CPU: AMD FX 8150, Intel i5-3550 or equivalent
    Memory: 8GB
    Graphics Card: AMD Radeon R9 270X, NVIDIA GeForce GTX 670, or equivalent
    Hard Drive: At least 50 GB of free space
    Online Connection Requirements: Broadband connection recommended. Internet Connection required to install and play.

  2. #167
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Τουλαχιστον οι ryzen που ειναι 6c/12t 8α κρατησουν και λιγο παραπανω απο τους intel 6c/6t που πιστεψε με αγοραζουν οι περισσοτεροι.

    - - - Updated - - -

    Ομως pc με i5 3ης γενιας και 670 gpu το 2013 δεν ειχε 800 ευρω αλλα 1200.Επισης ειναι προφανες οτι pc με τα recommended specs 8α παιζει χειροτερα απο το ps4 pro των 400 ευρω του 2016,και πως pc με τα minimum χειροτερα απο το ps4 slim των 400 ευρω του 2013...

  3. #168
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα παίζει, ο i5-3550 βγήκε Σεπ 2012, το ίδιο και η 670
    Όντως φαίνεται να παίζει, release price ένα PS4 βέβαια.
    Πόσο να κόστισε ένα τέτοιο μηχάνημα στο σύνολο άραγε.

    edit*
    Με πρόλαβαν

  4. #169
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Pc δεν έχεις μόνο το steam για αγορά παιχνιδιών, ούτε πρέπει τα παιχνίδια που θα προσθέσεις να τα έχεις αγοράσει απο το steam

    Πχ τώρα αν πας να αγοράσεις το FIFA 20 απο κάποιο κατάστημα θα το πάρεις 10 ευρώ φθηνότερα για Pc, για playstation Θα πρέπει να το πληρώσεις 10 ευρώ παραπάνω και θα πρέπει να έχεις και Ps4 καθώς δεν είναι διαθέσιμο για ps3 ενω σε ενα pc Που αγόρασε κάποιος εκείνη την εποχή θα παίζει το νέο fifa

    Οπότε σε παρακαλώ ασε τις υπερβολές περί snes Και natgeo
    Ούτε υπερβολές γράφω, ούτε τον contrarian κάνω.

    Steam είναι το de facto οικοσύστημα των PC. Καλό είναι και το EGS για freebies, αλλά μέχρι εκεί. Όλος ο ντουνιάς της PCMR το βρίζει, γιατί τα θέλει όλα στο Steam τακτοποιημένα (αυτά που πληρώνει εννοώ).

    https://www.skroutz.gr/s/18992403/FIFA-20-PS4.html

    vs

    https://www.skroutz.gr/s/18989894/FI...phrase=fifa+20

    €10 φθηνότερα; Σοβαρά τώρα; Ποιός γράφει υπερβολές τελικά;

    Δεν αναφέρω καν το controller και άλλα... η πλειοψηφία στην TV παίζουν αραχτοί ποδοσφαιράκια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 11-11-19 στις 02:21.

  5. #170
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Είναι no-brainer η επιλογή κονσόλας για τους casual gamers που δε θέλουν να χαλάσουν μια περιουσία.

  6. #171
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    https://www.skroutz.gr/s/18992403/FIFA-20-PS4.html

    vs

    https://www.skroutz.gr/s/18989894/FI...phrase=fifa+20

    €10 φθηνότερα; Σοβαρά τώρα; Ποιός γράφει υπερβολές τελικά;
    10€ κάτω είναι
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/
    αρκεί να ξέρεις που να κοιτάξεις

  7. #172
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    10€ κάτω είναι
    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/
    αρκεί να ξέρεις που να κοιτάξεις
    Ναι, αν δεν είναι με καμία κλεμμένη πιστωτική να φας ban... την έχει πατήσει κοσμάκης, ειδικά με το G2A.

    - - - Updated - - -

    Πάντως ο sdikr έγραψε κατάστημα, όχι κλειδάδικο, γι' αυτό βάλαμε skroutz links.

  8. #173
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να σου πω, τόσα χρόνια μόνο από κλειδάδικα παίρνω και αρκετές φορές region locked σε Ρωσία και δεν είχα ποτέ θέμα. Μόνο για day one αγορά θα πάρω από το επίσημο μέσο και γενικά το αποφεύγω λόγω ημιτελών κυκλοφοριών

  9. #174
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να σου πω, τόσα χρόνια μόνο από κλειδάδικα παίρνω και αρκετές φορές region locked σε Ρωσία και δεν είχα ποτέ θέμα. Μόνο για day one αγορά θα πάρω από το επίσημο μέσο και γενικά το αποφεύγω λόγω ημιτελών κυκλοφοριών
    Έχω πάρει κι εγώ, αλλά ότι υπάρχει ρίσκο, υπάρχει.

    ΔΕΝ το προτείνω σε casual χρήστες.

    ΥΓ: Υπάρχουν κλειδιά και για κονσόλες.

  10. #175
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε υπερβολές γράφω, ούτε τον contrarian κάνω.

    Steam είναι το de facto οικοσύστημα των PC. Καλό είναι και το EGS για freebies, αλλά μέχρι εκεί. Όλος ο ντουνιάς της PCMR το βρίζει, γιατί τα θέλει όλα στο Steam τακτοποιημένα (αυτά που πληρώνει εννοώ).

    https://www.skroutz.gr/s/18992403/FIFA-20-PS4.html

    vs

    https://www.skroutz.gr/s/18989894/FI...phrase=fifa+20

    €10 φθηνότερα; Σοβαρά τώρα; Ποιός γράφει υπερβολές τελικά;

    Δεν αναφέρω καν το controller και άλλα... η πλειοψηφία στην TV παίζουν αραχτοί ποδοσφαιράκια.
    Πάνε στο plaisio και δες τιμές

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλαχιστον οι ryzen που ειναι 6c/12t 8α κρατησουν και λιγο παραπανω απο τους intel 6c/6t που πιστεψε με αγοραζουν οι περισσοτεροι.

    - - - Updated - - -

    Ομως pc με i5 3ης γενιας και 670 gpu το 2013 δεν ειχε 800 ευρω αλλα 1200.Επισης ειναι προφανες οτι pc με τα recommended specs 8α παιζει χειροτερα απο το ps4 pro των 400 ευρω του 2016,και πως pc με τα minimum χειροτερα απο το ps4 slim των 400 ευρω του 2013...
    Απαντούσα στο ότι δεν θα μπορείς να το παίξεις με υπολογιστή του 2013

  11. #176
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Εγώ δέχομαι τις τιμές από κλειδάδικο, άλλωστε παίζουν και games για κονσόλες μερικές φορές εκεί.
    Όπως και να έχει τις μισοτιμές του PS4 δε τις πιάνει το PC.

  12. #177
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακώς τα λες σε εμένα αυτά, πες τα στον MNP καλύτερα που θέλει AVX512 και βάλε.

    Εγώ ήμουν σύμφωνος με το αρχικό όραμα της AMD να φύγει το SIMD από την CPU και να πάει στην GPGPU με το project Fusion.

    Γι' αυτό και οι FX είχαν 1 FPU per module, για οικονομία στα transistors, έτσι ώστε να δώσουν βάση αλλού (integer performance). Zero-sum game λέγεται αυτό. Κάπου κόβεις, κάπου δίνεις. Και ο Cell έκοψε πολλά για να είναι SIMD-heavy.

    Προφανώς δεν τους βγήκε όπως το περίμεναν και για αυτό οι Zen ξαναγύρισαν στο παλιό μοντέλο...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Και με OpenGL παρακαλώ, που στα Windows γίνεται της κακομοίρας με AMD GPU driver... τυφλός δεν είμαι, κάτι ξέρω όταν προτείνω nVidia για PC και emulation χρήση (τουλάχιστον μέχρι να πάνε όλοι σε Vulkan).
    Ναι για να παίξει αυτό, πρέπει να προβείς σε μη ενδεδειγμένο τρόπο χρήσης, θέλει format λεει, χάνεις τα πάντα, βάζεις linux, που στην ουσία το κάνεις...PC και τελικά τι γίνεται με την κανονική λειτουργία της κονσόλας;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    PS4 emulator δεν θα δούμε σύντομα σε PC, γιατί πρέπει να κάνεις emulate/brute force την hUMA των 176 GB/s. Δηλαδή καλό DDR6 (200GB/s) και βλέπουμε.

    Κατάλαβες τώρα που αναφέρεται ο Cerny με το "supercharged" PC architecture; Όχι σε CPU/GPU brute force. Στο όλο δέσιμο/γενικότερο στήσιμο αναφερόταν, απόρροια του project Fusion (στην ουσία ένας x86 Cell) της AMD.

    Το να παίρνουμε μια δήλωση καταξιωμένου μηχανικού και να την διαστρεβλώνουμε σίγουρα δεν μας κάνει σοφότερους/εξυπνότερους...

    PS3 emulation είναι πολύ πιθανό να έχει το PS5 με Zen 2 @ 3.2 GHz, όταν ο 9900k αγκομαχάει στα 15 fps.
    Ναι ενδεχομένως να μη δούμε σύντομα. Θα δείξει. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι το bandwidth το πρόβλημα. Αυτό χρειάζεται στα γραφικά κυρίως. Ο επεξεργαστής έχει πολύ χαμηλότερες ανάγκες. Έξυπνος προγραμματισμός χρειάζεται, να διαχωρίσουν τα του επεξεργαστή με τα της gpu.

    Προσωπικά είμαι υπέρ στο πάντρεμα τεχνολογιών. Αυτό θέλουμε, πιο έξυπνη διασύνδεση των τρανζιστορς, ώστε να κάνουν πολυπλοκότερα πράγματα. To θέμα είναι οτι δε το βλέπουμε, αυτό λέω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το δέσεις κόμπο αυτό, γιατί ξέρουμε ότι οι κονσόλες -ασχέτως CPU- εδώ και πολλά χρόνια στοχεύουν στα 30 fps.
    Στοχεύουν στα 30fps επειδή είχαν επεξεργαστές για τα μπάζα.

    Πιστεύω απόλυτα ότι θα δούμε 1080p/60/120 fps, 4k/60fps καθώς και επιλεκτικά updates, ίσως και κάποιο συνολικό gameboost, όπου τα παλιά παιχνίδια θα παίζουν στα 60fps.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κάτσε να τρέξεις RDR2 πρώτα, γιατί ήδη βλέπω ο 7600k τρώει ξύλο:



    Δεν το βλέπω και τόσο άχρηστο το HT τελικά.

    Και για να σε προλάβω, ναι το avg fps είναι higher από Jaguar, αλλά στην κονσόλα ξέρεις ότι έχεις 30 fps σταθερά χωρίς τέτοια drops. Εκτός αν δεν σε χαλάνε τέτοια low.

    Η AMD αυτό που ήθελε να πετύχει με τον Jaguar το πέτυχε (εδραίωση του Mantle/MT). Πλέον το 4C/4T δεν φτουράει.
    To είχε ανεβάσει και ο Τανκ αυτό. Ίδια απάντηση θα δώσω.

    To HT υπάρχει εδώ και 17 χρόνια και δεν έχει πείσει με την απόδοση του στο gaming. O Jaguar υπάρχει από το 2013 και ακόμα τα παιχνίδια σε 4/4 παίζουν μια χαρά.

    Θα παραπέμψω πάλι στα charts που είχα ανεβάσει εδώ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Ούτε καν ο 2600Κ δε μπορεί να πάρει συνολικά, μεγάλη διαφορά από τον 2500Κ, ενώ ο 9700Κ είναι στην κορυφή. Μιλάμε για παιχνίδια του 2019, όχι προπέρσινα. Ποια οφέλη του ΗΤ;

    Θα το ξαναπώ, δείτε τα αποτελέσματα του gamersnexus. Ο 2600Κ έχει καλύτερα mins από τον 9700Κ. Δε σας χτυπάχει κανένα καμπανάκι αυτό, τόσα χρονιά PCάδες που είστε; Δεν είναι προφανές ότι υπάρχει κάποιο πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα, που βοηθάει όλους τους Ryzen, το οποίο δεν ξέρω αν είναι εσκεμμένο ή αν έγινε κατά λάθος;

    Εδώ σε 7600Κ μια χαρά το βλέπω να τρέχει πάντως...



    Όπως και να έχει, όταν θα έρθει η ώρα, θα το τεστάρω ιδίοις φρειμρειτσι!

    Μου μιλάτε ώρες ώρες, λες και δε παίζω παιχνίδια στο PC εδώ και 25 χρόνια!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί να γίνει αυτό, γιατί μετά θα είχαμε fragmentation α λα Android. Έχεις δει τι βρίσιμο τρώει η Google από τους Μηλαράδες...

    Τεχνικά σίγουρα μπορεί να γίνει, η AMD θα το λάτρευε στα ταμεία της*, αλλά δυστυχώς το fragmentation είναι deal breaker.

    * https://www.zdnet.com/article/xbox-o...ims-former-vp/


    Δε μιλάω για τέτοιο fragmentation. Στο android υπάρχουν 300 κινητά με 5 λειτουργικά. Για πιο νορμάλ καταστάσεις μιλάω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Βάζω και αυτό, να δούμε τι ψάρια πιάνει η 7850 εν έτει 2019:

    https://www.youtube.com/watch?v=9nEU...youtu.be&t=259

    Από όσο θυμάμαι το PS4 (ανάλογη GPU) παίζει σε 1080p και medium settings...

    Άρα μάλλον κάτι γίνεται καλύτερα προγραμματιστικά στο κλειστό κουτί της κονσόλας.
    Άντε πάλι με την 7850 των 2GB. Σας αρέσει να λέμε τα ίδια πράγματα μου φαίνεται...!

    Απάντησα συγκεκριμένα για αυτό. Η 580 σε 4Κ, με console settings που όμως δε πάνε τόσο κάτω σε μερικά settings, χωρίς dynamic resolution και με τρομερό bandwidth defficiency, είναι 2-3 fps πιο αργή από το XBOX one X.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι 30fps; Πάλι checkerboard 4k από τα Lidl;

    Κάτσε να δουμε πως θα τρέχει στα PC σε 9 μήνες και το ξανασυζητάμε.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #178
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    ΤΙ να ξανασυζητήσουμε; Ακόμα περιμένω σύνθεση υπολογιστή του 2013 στα 400 ευρώ...

    θα τη κάνω εγώ στο τέλος. Όπως και να έχει θα είναι μια αστεία σύνθεση που στο 2019 δε θα παίζει τίποτα και που στα πρώτα χρόνια θα έτρωγε ζόρι να παίξει όπως το PS4.

  14. #179
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Psolord επαναλαμβανω οτι αυτη ηταν μακραν η πιο αδυναμη γενια κονσολων σε σχεση με το pc.Και παλι ομως αν εξετασουμε τι αγορασε η πλειοψηφια 8α δεις οτι δεν στεκουν οσα λες.
    Αν για παραδειγμα το 2013 εδινες 900 αντι για τα 400 ευρω του ps4 τοτε αγοραζες pc με i5 2500k/gtx 760/8gb ddr3.Στο bf4 ειχες 90 fps με very high settings και 1080p και στο ps4 ειχες μονο 60 με high settings και 900p.Κι οταν ερχοταν το 2016 εσυ επρεπε να αγορασεις μια 1060 για 300 ευρω,ενω ο κονσολας με την αρχικη διαφορα τιμης αγοραζε το ps4 pro τσαμπα και του εμεναν και 100 ευρω.Ελα ομως που ακομα και με την 1060 δεν εχεις στο bf5 παραπανω απο τα 60 fps με high settings σε 1080p που βγαζει και το ps4 pro.Αν παλι δεν αναβα8μισεις και κατσεις με την 760 τοτε οι επιδοσεις σου ειναι χειροτερες κι απο το ps4 slim.Και φτανουμε στο 2019 με το rdr2 οπου η 1060 οπως ισχυριζεσαι βγαζει 60 fps με medium settings σε 1080p εναντι των 30 fps του ps4 pro.Κατ'αρχας αμφιβαλω αν τα pc γραφικα σε 1080p medium ειναι ισαξια με τα 1440p του ps4 pro (προσεξε οτι δεν αναφερω το slim).Υστερα σε βαριες σκηνες τα fps της 1060 πεφτουν σε 45 απο 60.Τελος για να δεις αυτα τα fps πρεπει να αναβα8μισεις την cpu που σημαινει επισης νεα μητρικη και ram.Κοινως 8α δωσεις αλλα 400 ευρω,συνολο 800 ευρω παραπανω απο τον κονσολα (ειμαστε ηδη στα 1600 vs 800).Ελα ομως που σε 1 χρονο βγαινει το ps5,οποτε που πας ρε Καραμητρο με 6 cores και 1060?Οποτε υπολογισε παλι κανα 400 ευρω για cpu+μητρικη (intel γαρ) και 300 για gpu ισαξια του ps5 (nvidia γαρ) ριξε και 100 ευρω για 1tb nmve ssd (δεν νομιζω να ειχες αντιστοιχο σε pc των 900 ευρω το 2013).Ακομα κι αν αφαιρεσω τα 500 ευρω του ps5 εχουμε φτασει στα 1100 ευρω διαφορα (2400 vs 1300) μεσα σε 7 χρονια.Στα πρωτα 6 απο οποια (3 για το ps4 και αλλα 3 για το ps4 pro) οι επιδοσεις στο pc ηταν αναλογες της κονσολας.Οσον αφορα τον 1 χρονο με αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις ειναι αμφιβολο ποσο προτιμοτερος ειναι απο την στιγμη που περιμενες 1 χρονο για το rdr2,2 χρονια για το gta 5 κ.ο.κ....
    Πάλι μου βάζεις κάρτες που έχουν κληρονομικό πρόβλημα framebuffer. Κάρτες που προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ. Τώρα τι κάνουν οι άλλοι δε ξέρω. Θες να σου απαντήσω για τους άλλους;

    Πάλι μου βάζεις το θέμα χρήμα στη μέση, ενώ σου ξαναλέω ότι όταν βγήκαν οι κονσόλες, υπήρχαν καλύτεροι επεξεργαστές και καλύτερες κάρτες, για να φτιάξεις ακριβότερο μεν, αλλά καλύτερο σύστημα δε. Το να κάθομαι να μετράω τα κουκιά, για να έχω ένα σύστημα μόνο για παιχνίδια, να τρωω 30fps στη μάπα στο μεγαλύτερο μέρος των παιχνιδιών, κλεισμένο περιβάλλον που δεν μπορείς να ρυθμίσεις τίποτα και να μην έχεις και mouse defaul, όχι δε το κάνω φίλε μου. Αυτές είναι λύσεις για 15χρονα.

    Το θέμα της αναμονής δεν είναι επιχείρημα, το ξαναείπαμε. Είναι σα να μου λες, αν δει κάποιος το shawshank redemption σήμερα, ότι θα έχει λιγότερη αξία.

    Κοίτα, οι κονσόλες για αυτό που προσφέρουν συνολικά στο χρόνο ζωής τους, δεν είναι και άσχημες, άσχετα αν τις βρίζω. Απλά μη περιμένει ο console gamer, ότι θα παίζει με την ίδια ποιότητα με έναν PCα που προφανώς έχει πληρώσει παραπάνω. Εκεί πλέον πηγαίνουμε από αποδοχή κατώτερης ποιότητας, σε μια μορφή τρέλας. Έχετε μια τάση να εισάγετε παύση του χρόνου στα επιχειρήματα σας, τύπου "κοίτα εκείνη η κάρτα του 2013 σήμερα δε μπορεί..." ε, μα αυτό είναι το νόημα του PC φίλε μου. Να μη μένει κολλημένο στο χρόνο. Τώρα άμα το θέλετε και τσάμπα αυτό, ε δε γίνεται.

    Δηλαδή δε μπορείς να μου εισάγεις το πρόβλημα της video ram σε σύγκριση με το σήμερα. Εκεί όπως είπαμε αρχικά η κονσόλα έχει κάποιο πλεονέκτημα, λόγω volume, λιγότερων μεσαζόντων, κλπ αλλά όσο προχωράμε στην καμπύλη του χρόνου, αρχίζει να χάνει λόγω hardware depreciation.

    Τώρα το τι θα γίνει με τις επόμενες κονσόλες, δε ξέρω. Τα πράγματα μπορεί όντως να αλλάξουν άρδην. Πάντως και εκεί είναι καλύτερο το PC. Δηλαδή άμα κάνει 500 ευρώ όλο το PS5 και με 500 ευρώ παίρνω μια κάρτα γραφικών που έχει ξέρω γω το 120% της δύναμης της GPU, τότε μπορώ να πάρω PS5 και να μου μείνει και το PC που είναι καλούτσικο! (φτάνει να βάλουν mouse)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και μπορεις να πετυχεις επιδοσεις αναλογες της κονσολας και με την παραμετροποιηση ακομα καλυτερες με λιγοτερα λεφτα (αν και σε κα8ε περιπτωση παντα παραπανω απο την κονσολα) αν:
    Α)Απο τρελα/επαγγελμα ασχολεισαι με το αντικειμενο και δια8ετεις τις απαραιτητες γνωσεις για το που 8α κινειται η βιομηχανια κι οχι απλα επιλεγεις την αναβα8μιση σου διαβαζοντας 2-3 benchmarks.
    Β)Εχεις ακομα περαιτερω χρονο να κα8εσαι και να παραμετροποιεις τον επεξεργαστη,την καρτα γραφικων,να κατεβαζεις drivers κα8ως και να ρυ8μιζεις ξεχωριστα κα8ε παιχνιδι σου (διαδικασια που επαναλαμβανεται μετα απο μεγαλα patch για οσα ειναι multiplayer κι οχι μονο).
    Γ)Εχεις την προ8υμια να μην αναβα8μιζεις οποτε το χρειαζεσαι αλλα οποτε βρισκεις προσφορες κα8ως και την υπομονη να περιμενεις για αυτες.(Στο παραπανω παραδειγμα καποιος ανετα 8α μπορουσε να ειχε αναβα8μισει σε 2ο i5 quad core αναμεσα απο τον 2500κ και τον 6 core i5 η να αγορασε αλλα 8gb ddr3 οταν ηταν πανακριβες η να ειχε σκασει 400 ευρω για την 1060 λογω mining κ.ο.κ.).
    Η πλειοψηφια των pc gamers δεν πληρουν και τα 3 παραπανω κριτηρια.Κι αν μαλιστα 8ελουν αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις απο την κονσολα κι οχι απλα αναλογες με αυτην τοτε 8α εχουν δωσει πολυ περισσοτερα χρηματα απ'οσα υπολογισα.
    Το να μην μπορείς να αφιερώσεις 5-10 λεπτά, άντε μισή ώρα, να μορφωθείς ως προς τι προσφέρει ένα παιχνίδι, ανάλογα με τις ρυθμίσεις του, που θα σου φάει ουτως ή άλλως καμιά 20αρια,-50αρια-100αρια ώρες, είναι υπερβολή.

    Για τα λεφτά είπαμε. 10 ευρώ το μήνα είναι για το hardware που θα σου προσφέρει καλύτερη console εμπειρία. Άμα και αυτό είναι τόσο πρόβλημα, τότε θα ασχοληθώ με κάτι άλλο!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΙ να ξανασυζητήσουμε; Ακόμα περιμένω σύνθεση υπολογιστή του 2013 στα 400 ευρώ...

    θα τη κάνω εγώ στο τέλος. Όπως και να έχει θα είναι μια αστεία σύνθεση που στο 2019 δε θα παίζει τίποτα και που στα πρώτα χρόνια θα έτρωγε ζόρι να παίξει όπως το PS4.
    Γιατί έχεις κολλήσει με τα 400 ευρώ του 2013; Ο χρόνος προχωράει, η επιστήμη τρέχει. Μόνο οι κονσόλες κάνουν τικ τοκ κάθε τρία-τέσσερα χρόνια.

    Άμα δε θες ποιότητα και ελβετικό σουγιά, η κονσόλα είναι η καλύτερη επιλογή για σένα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #180
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    To HT υπάρχει εδώ και 17 χρόνια και δεν έχει πείσει με την απόδοση του στο gaming. O Jaguar υπάρχει από το 2013 και ακόμα τα παιχνίδια σε 4/4 παίζουν μια χαρά.
    Πεστο στα πιτσιρικια που με i5 sandybridge @3,4ghz τρωνε στο fortnite fps drops στα 40 με ιδια gpu (570),ενω ο stock 3770k @3,5ghz ειναι στα 50 κι ο r5 1600@3,6ghz στα 60.Και δεν ειναι τα 100 mhz που κανουν τη διαφορα γιατι κι ο 1700 @3,4ghz παλι στα 60 πεφτει οπως ο 1600.Αρα με 4c/4t εχεις 8εμα,με 4c/8t οχι και τοσο αλλα ειναι φανερο οτι ο 6c/12t παει καλυτερα ενω ο 8c/16t τρεχει το ιδιο.8α μου πεις μιλας για 1 παιχνιδι,ναι αλλα προκειται για το παιχνιδι που το παιζουν δεκαπλασια ατομα απο οποιοδηποτε αλλο ακομα και στο pc.Αλλωστε δεν ειμαι μονος που 8εωρω τους 4c/4t obsolete παντου στο ιντερνετ τα ιδια λενε,παρε 1 δειγμα και υπ'οψην οτι συγκρινει 7600k @4,8ghz με 1600 @3.9ghz που προφανως εχουν μικροτερη διαφορα απο τους δικους μου...
    https://www.youtube.com/watch?v=97sDKvMHd8c
    Πάλι μου βάζεις κάρτες που έχουν κληρονομικό πρόβλημα framebuffer. Κάρτες που προσωπικά δεν αγόρασα ποτέ. Τώρα τι κάνουν οι άλλοι δε ξέρω. Θες να σου απαντήσω για τους άλλους;
    Οχι,απλα να παραδεχτεις οτι αυτοι οι αλλοι ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια των pc gamers,εξ'ου και τα λεφτα που ξοδευουν παραπανω δεν ειναι <<10 ευρω το μηνα>> οπως ισχυριζεσαι αλλα 20 και βαλε αν οντως 8ελουν αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις απο τις κονσολες.Το ιδιο ισχυει και για το πενταλεπτο που λες.Αν δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις μπορεις να φας ανετα μερες για να ρυ8μισεις το oc του επεξεργαστη η της καρτας γραφικων,και ωρες για να παραμετροποιησεις οσο το δυνατον καλυτερα τα 2-3 multiplayer παιχνιδια που παιζεις κα8ημερινα ως το επομενο μεγαλο τους patch (που 8α συμβει το πολυ εντος εξαμηνου αν ειναι συγχρονα).Για την πλειοψηφια των ΑΑΑ τιτλων που ειναι κυριως single player οι περισσοτεροι pc gamers δεν τους ρυ8μιζουν καν εκτος κι αν δεν τραβαει το μηχανημα οποτε το πολυ πολυ να αλλαξουν τον driver της gpu που εχει παραμεινει ο ιδιος απο τοτε που την πρωτοεγκατεστησαν.Γι αυτο αλλωστε κι αλλαζουν gpu το πολυ κα8ε 2 χρονια και πλατφορμα κα8ε 4.Οχι μονο αναγκαζονται να αγοραζουν πιο συχνα δυνατοτερα parts γιατι δεν ξερουν να εκμεταλλευτουν πιο αποτελεσματικα τα παλαιοτερα,αλλα δεν ξερουν και ποια νεοτερα parts 8α εχουν μεγαλυτερη ωφελιμη διαρκεια (εστω και συντομοτερης παντα γι'αυτους) ζωης ακομα κι αν ειναι λιγο πισω στα benchmarks που ειναι προσφατα στην περιοδο επιλογης αγορας τους.Κι ολα αυτα χωρις να πιασουμε καν την εμμονη για intel/nvidia που τους ταϊζει το marketing,αλλα και οι εγχωριοι πωλητες που συνη8ως εχουν μεγαλυτερο περι8ωριο κερδους οσο πιο υπερτιμημενο ειναι το προϊον...

    - - - Updated - - -

    Βασικα με προχειρους υπολογισμους μπορω να ισχυριστω οτι οι περισσοτεροι απο αυτους αν 8ελουν αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις απο κονσολα φτανουν το 30-αρι παραπανω το μηνα και καπου εδω αρχιζει οντως το οικονομικο να γινεται 8εμα,διοτι με τα λεφτα αυτα μοιραζεσαι ανετα εναν day 1 launch price ΑΑΑ τιτλο το μηνα στην κονσολα...

Σελ. 12 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας