Σελ. 145 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.161-2.175 από 2836
  1. #2161
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαίνει το παιδί από μεταφορά hardware από μηχάνημα σε μηχάνημα. Δε καταλαβαίνει από PC component longevity. Δε καταλαβαίνει από πολυχρησία.

    Δεν υπολογίζει ότι καν ότι PS3 και PS4 είναι για πέταμα, ενώ components εκείνης της εποχής ακόμα δουλεύουν μια χαρά.

    ΟΟΟΟΧΙ, θα φτιάξεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΕΟ PC, για να το συγκρίνεις με τα κομμένα components της κονσόλας, σε οικοσύστημα που παίζει settings του προηγούμενου gen κατά βάση και θα συγκρίνεις ΟΛΟ το κοστος του πολυμηχανήματος, με ένα μπρίκι.
    μια χαρά καταλαβαίνει, αλλά κάνει πως δεν καταλαβαινει. Δρέπει τους καρπούς του PC αφού σε PC κάνει το gaming του, και όταν βαριέται γράφει και κανά σεντόνι στο νήμα για το πόσο γαμάτες είναι οι κονσόλες και πόσο κακό το PC.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #2162
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια η πλάκα είναι ότι έχει ιντερνετ καφέ και κατά βάση ζει από το PC.
    Ενδιαφέρον αυτό, δεν το ήξερα

  3. #2163
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαίνει το παιδί από μεταφορά hardware από μηχάνημα σε μηχάνημα. Δε καταλαβαίνει από PC component longevity. Δε καταλαβαίνει από πολυχρησία.

    Δεν υπολογίζει καν ότι PS3 και PS4 είναι για πέταμα, ενώ components εκείνης της εποχής ακόμα δουλεύουν μια χαρά.

    ΟΟΟΟΧΙ, θα φτιάξεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΝΕΟ PC, για να το συγκρίνεις με τα κομμένα components της κονσόλας, σε οικοσύστημα που παίζει settings του προηγούμενου gen κατά βάση και θα συγκρίνεις ΟΛΟ το κοστος του πολυμηχανήματος, με ένα μπρίκι.

    Βέβαια η πλάκα είναι ότι έχει ιντερνετ καφέ και κατά βάση ζει από το PC. Νομίζω; Εκτός αν έχει ιντερνετ καφέ με κονσόλες, οπότε πάσο.
    Ενταξει οσον αφορα το τελευταιο δεν εχω να πω τιποτα απλα προσκυνω....

  4. #2164
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχιζεις και απαντας επιλεκτικα με λαθος συγκρισεις.
    Κατ'εμε αυτο κανετε εσεις κι οχι εγω,αλλα παμε να απαντησω στο υπολοιπο pοst σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθεις να μας πεισεις οτι η οποιαδηποτε κονσολα ειναι καλυτερη απο το pc αλλα ειλικρινα αυτο δεν μπορει να αποδειχθει για κανενα λογο.
    Οσον αφορα την αποδοση γραφικων δεν ισχυριστηκα ποτε κατι τετοιο,αλλο αν επιμενω οτι πληρωνεις δυσαναλογα ακριβα το pc,σε αλλους τομεις ναι το εχω ισχυριστει αν δεν γινεις πιο συγκεκριμενος πρακτικα δεν μπορω να απαντησω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κονσολα ειναι σιγουρα πιο φτηνη για casual gaming αλλα σε competitive gaming δεν υπαρχει καμια συγκριση.
    Τι εννοεις competitive gaming?Αν εννοεις αποδοση γραφικων συμφωνουμε,αν ομως οπως νομιζω εννοεις e-sports που εξ'ορισμου το να μην συναντας cheaters & hackers ειναι το 99% της υπο8εσης τοτε διαφωνουμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης οπως λες οτι λειπουν τιτλοι απο τα pc το ιδιο ισχυει και για τις κονσολες που δεν υπαρχει καμια περιπτωση να αποκτησει τιτλους με κατι εκατομυρια συνδρομητες καθε μηνα.
    Ομως αν κρινω απο τις πωλησεις των αποκλειστικων games των κονσολων εναντι των simulation & strategy AAA games που βγαινουν μονο στο pc υπαρχει μια διαφορα της ταξεως μεγε8ους μεταξυ των 2.Και το γεγονος οτι η sony κυκλοφορησε 4-5 ps4 exclusives υστερα απο 3-4-5 χρονια και αφου βγηκε το ps5 για να ω8ησει τις πωλησεις του δεν το 8εωρω σοβαρο επιχειρημα οτι δεν λειπουν τιτλοι απο το pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα παμε παλι μηπως και βγει καμια ακρη ακομα και το hardware οπως λες του dslsub να εχει μεινει πισω σε σχεση με το ps5 εχει ενα βασικο που δεν μπορεις να το εχεις με καμια κονσολα και αυτο λεγεται upgrade.
    Σοβαρα,εχει upgrade path pc με 2600 sandybridge και ddr3 ram?Και ποιο ειναι αυτο,ξηλωνω τα παντα ολα μαζι με τροφοδοτικο και hdd που ειναι ηδη 12 ετων?Γιατι αυτο λεγεται αγορα νεου pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δευτερο σκελος περι ps6 δεν υπαρχει τιποτα που να το αποδεικνυει αυτο που λες γιατι μιλας για μια κονσολα που θα βγει το 2027 και οποιος φοραει 4090 αυτη την στιγμη εχει τετοιο hardware που ειναι ετη φωτος μπροστα σε σχεση με την οποιαδηποτε κονσολα.
    Προφανως κανω υπο8εση στη συγκριση μεταξυ ps6 και 4090 οπως ακριβως κι εσυ,δεν βλεπω τον λογο να αντιμετωπιζετε την ανωτεροτητα της 4090 σαν τετελεσμενο γεγονος χωρις αποδειξεις αλλα να τις ζητατε απο εμενα.Παντως αν κρινω απο τη συγκριση της titan xp του 2017 και του ps5 του 2020 φαινεται να εχω δικιο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε θες μπορουμε να κανουμε συγκριτικο με το δικο μου pc.
    Googl-αρε benchmarks με i7 2600 και rx 480.αν δεν μιλαμε για game engine δεκαετιας και βαλε,προφανως και ειναι πισω απο gen9 κονσολες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλω μέσα κουτί, τροφοδοτικό, ssd κτλ. Αφού αυτά τα εξαρτήματα τα έχω μετακινήσει τουλάχιστον 100 φορές μεταξύ άλλων μηχανημάτων που κατά καιρούς έχω φτιάξει.
    Αν εφτιαχνες απλως ενα gaming pc χρειαζοταν ομως αυτα τα εξαρτηματα που δεν υπολογισες οπως και καρτα γραφικων το 2011,οπως και pc απο το 2006 που βγηκε το ps3,οπως και το κοστος ολικης αναβα8μισης για να παιζεις ισαξια με το ps5 ως το 2027 που 8α βγει το ps6.Προφανως και πρεπει να προστε8ουν στη συγκριση ολα αυτα τα εξοδα οταν μοναχα οτι εβαλες κοστισε οσο τα ps3+ps4+ps5 μαζι,αλλιως μην ισχυριζεσαι οτι δεν ειναι ακριβοτερο το gaming pc.Δεν βγαζει νοημα οπως λες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα σενάρια του Τανκ δεν εξυπηρετούν σε κάτι διότι πχ εγώ κάνω παράθεση εμπειριών και λέω ότι αν υπάρχει μία βάση υπολογιστή ούτως ή άλλως τότε με μικρές αναβαθμίσεις κρατιέται κάποιος επίκαιρος και παίζει παιχνίδια χωρίς να τα χρυσοπληρώνει στις κονσόλες. Δεν το κάνω ανταγωνιστικά άλλα σαν παράθεση ατομικής εμπειρίας. Μου είναι αδύνατον να σκάσω 700€ με τη μία και να πάρω ps5 και τα απαραίτητα accesories. Και επίσης να μετακινούμαι πέρα δώθε από το γραφείο στο σαλόνι και πίσω.
    Περι ατομικων εμπειριων...κολοκυ8οντολμαδες.Εχω κουραστει να λεω οτι οπως δειχνει το steam survey η συντριπτικη πλειοψηφια των pc gamers εχει χειροτερα μηχανηματα απο τις συγχρονες τους κονσολες κι οσοι εχουν καλυτερα τα πληρωνουν δυσαναλογα ακριβα λογω λαν8ασμενων επιλογων αγορας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PS5 με την Titan X Pascal συγκρίνεται, και φυσικά είναι πιο αργό. Για RT και μόνο που το αναφέρεις είναι αστείο, μιας και τότε δεν υπήρχε.
    Για την titan XP μιλαω που κυκλοφορησε το 2017 ειχε αποδοση οσο μια 6650xt,αρα ειναι ηδη πισω σε σχεση με τις 6700 & 6700xt των κονσολων και δεν βλεπω το αστειο στην αναφορα του RT οταν μετα απο 5 χρονια ειναι επικαιρο σε συγχρονα games.Ποιος ξερει αν εκτος του RT δεν 8α εχει βγει ως το ps6 και καποιο νεοτερο feature στο οποιο η 4090 δεν 8α μενει πιο πισω? Η titan x που αναφερεις ειναι ακομα χειροτερη.
    https://www.techpowerup.com/gpu-specs/titan-xp.c2948
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Titan X Pascal λοιπόν βγήκε στις 2 Αυγούστου του 2016, με 11TFs.Το PS5 βγήκε 12 Νοεμβριου του 2020, με 10.3TFs. 1563 μερες, δηλαδή 4 χρόνια και 3 μήνες αργοτερα δηλαδη.η 4090 βγηκε 12 Οκτωβρίου του 2022 με 82,5TFs.
    Παμε παλι στα βασικα μην κανεις συγκρισεις με tfp μεταξυ gpus διαφορετικων αρχιτεκτονικων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην λες χοντράδες για ναυαρχίδα GPU του 2014. Εκεί λένε για 150TFs. Μην λες μεγάλες κουβέντες!
    Δεν πανε να λενε και παπαδες για το 2024,μια φορα προφανως και το ps6 που 8α κυκλοφορησει με high end gpu του 2026 8α ειναι καλυτερο απο 4090,πι8ανον και απο φετινη ναυαρχιδα οποτε 8α δουμε ποιος λεει χοντραδες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν δοθεί τα λινκς που έκαναν το sum up. Κάνε δικό σου άμα δε σου αρέσει.
    Δεν χρειαζεται να κανω συγκρισεις οταν το sum up δεν στεκει με απλη λογικη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση η σύγκριση του Jaguar που ήταν ΒΑΣΙΚΟ κομμάτι της κονσόλας και έδωσε το μαγικό 30fps baseline, με μία κάρτα γραφικών που....αλλάζει.BTW η 7870 βγήκε Q1/2012. Το PS4 βγήκε Q4/2013, δηλαδή σχεδόν δυο χρόνια μετά. Μέχρι το 2016, ουου τα έβγαλε τα λεφτά της. Το ίδιο και η 760.Για τη RAM τα έχουμε πει. Κόπωση. Πάρε 0 fps τώρα στα σύγχρονα παιχνίδια και 30fps baseline για όλη την Gen8 και τα ξαναλέμε.
    H 7870 οντως εβγαλε τα λεφτα της (για την πολυ νεοτερη 760 εχω διαφορετικη γνωμη) αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι επαιζες καλυτερα απο ps4 τα πρωτα 2 χρονια και χειροτερα μετα.Βεβαια στο pc προφανως και αλλαζουν οι gpus αλλα αυτο κοστιζει.Συμφωνω στο σημειο της κοπωσης ομως μαζι με τις gen8 κονσολες με τα 0 fps ανηκει και η συγχρονη της 760 που επαναλαμβανω οτι αγορασε τοτε η συντριπτικη πλειοψηφια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 100 ευρώ είναι το κόστος των παιχνιδιών που δίνει η 6600 ρε φίλε, έλεος. Απο κλειδάδικα. Γιατί απο steam/epic είναι 120. Κέρδος είναι επειδή ΔΕ θα τα πληρώσεις.
    Ελεος ρε φιλε αφου εσυ λες δεν πρεπει να τα πουλας,τι γινεται λοιπον αν δεν τα 8ες?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρια χρόνια εγγύηση vs ενα. Τα υπόλοιπα είναι νούμερα από τον αιθέρα δικά σου, ως συνήθως.
    Την psu tier list δεν την εβγαλα εγω αλλα η pcmr,η προφανως πιο χαλαρη δικη μου ενδεδειγμενη χρηση κα8ε κατηγοριας προκυπτει απο προσωπικη εμπειρια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το steam είχε 1δις χρήστες μέχρι πριν από δυο χρόνια. Τώρα πόσο δε ξέρω. 7.24% έχουν μόνο οι 3060ti/3070/3080. Δηλαδή 72,400,400 χρήστες μόνο από 30ΧΧ έχουν καλύτερο hardware από τα 40εκ SeriesX και PS5.
    Ελα ομως που στο steam survey δεν συμμετεχει ουτε 1 στους 10 αρα τα 72 million users γινονται 7,που ουτε κι αυτο δεν ειναι απαραιτητα ακριβες γιατι οπως ειπα προφανως και οι high end users χαιρονται περισσοτερο να κανουν flex το hardware τους απο την πλειοψηφια που απλα το προσπερνα για να παιξει το game της.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά, αλλά το cost per GB στο PC, το ρυθμίζεις εσύ όπως θες. Δεν έχεις δηλαδή μόνο μια επιλογή. Και δε χρειάζονται όλα τα games grade 1 speeds. Και επίσης όταν λέμε για το PS5, μας λες ε τότε πάρτε XBOX.
    Aν δεν 8ες να περιμενεις 1 μηνα το ps5 σε msrp με προπαραγγελια τοτε αγορασε xbox με τα γνωστα μειονεκτηματα σε hot storage.Προσωπικα 8α αγοραζα ps5 και 8α του εβαζα ενα φ8ηνο pci-e 4 nvme ssd οπως το kingston nv2 κι ας εχει 3,5 αντι για 5,5 tb read speed.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα δικά σου μαθηματικά μπορεί. Σην πραγματικότητα ούτε καν. Αυτό που έτσουξε ήταν η κάρτα, καθώς όντως ήταν 100 ευρώ παραπάνω από ότι έπρεπε, αλλά στα 550, σε σχέση με τα 750 που είχε το PS5 τότε, ήταν ευκαιρία. Και σας έδειξα παραπάνω τις διαφορές.
    Μονο που τοτε αν περιμενες 1,5 μηνα για ps5 αντι για 15 μηνες για την gpu,το αγοραζες απο σκρουτζομαγαζα με 400 ευρω κι οχι 750.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω runs που έδειξα, σε Guardians of the Galaxy και ElexII, το ένα τρέχει από epic και το άλλο από steam. Σε quad core cpus του 1821. Άμα έτρωγαν τόσο τα stores, δε θα έτρεχαν τόσο καλά. Σοβάρα έχεις steam/epic; Τα έχεις αφήσει σε idle να δεις που είναι το cpu usage;
    Σοβαρα εχεις δει πως τρεχει ο κοσμος τα games του οταν παιζει κι οχι απλως κανει benchmarks?Ειδικα η pcmr (γιατι αν δια8ετει rx 6700 και βαλε gpu τοτε εξ'ορισμου για αυτην μιλαμε) κανει streaming,ακουει music videos απο youtube και συνομιλει με discord ταυτοχρονα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οποία 10 χρόνια βγάζει εξαίσια games. Στο PC. Ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε.
    Δεν αντιλεγω οτι η unreal 4 δεν μπορει να βγαλει εξαισια games απλως δεν μπορουμε να μιλαμε για next gen με engine δεκαετιας,ειδικα οταν αυτη ειχε σχεδιαστει για quad core intel cpus και nvidia gpus.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον 12400f απλά τον ανέφερα, καθότι ανήκει στα μηχανήματα που χρησιμοποιώ και τεστάρω. Και ναι στα 160 ευρώ που τον πήρα, είναι ένα βασικό κομμάτι του PC, που θα συνοδεύσει επόμενο hardware για πολλά χρόνια, πολύ καλύτερο από ότι έχουν οι Gen9 κονσόλες.
    Οταν αγοραζεις πιο μετα απο τις κονσολες φυσικα και 8α παρεις καλυτερο hardware ομως ασχετως αποδοσης το συνολικο κοστος ολου του pc παραμενει χειροτερο σε σημειο που δεν φτανει καν το cost per frame της κονσολας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται καν κάτι τέτοιο για cpu parity. Η επιλογή του netlag ήταν spot on.
    Για parity ναι για upgradability ομως οχι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως δε δημιουργεί υποχρέωση. Από τη στιγμή που ζητάς συμμαχίες, δημιουργείς υποχρεώσεις σε τρίτους. Μήπως να μη χρησιμοποιείτε επιχειρήματα για 15 χρονα;
    Οταν κανεις sharing στην κονσολα δεν εχεις καμια υποχρεωση,μπαινεις οποτε 8ες και παιζεις οτι 8ες.Αν κανεις share μοναχα 1 ΑΑΑ game το χρονο εχεις πληρωσει τα 40 ευρω της ετησιας συνδρομης του ps+ κι απο το 2ο εχεις ηδη φ8ηνοτερο software απο το pc.Αν δεν γουσταρεις το sharing τοτε μπορεις να ανταλλαξεις η να πουλησεις η ακομα και να αγορασεις μεταχειρισμενα physical disks.Αν εσυ 8εωρεις τα παραπανω συμμαχιες και υποχρεωσεις τοτε λυπαμαι αλλα αυτο ειναι οντως επιχειρημα για 15-χρονο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το καλάθι που πρέπει να κρατάς.
    Ιδιο καλα8ι με οσους χαιρονταν αρχικα στις συγκρισεις ps4 vs pentium+750ti σε cross gen games,το ιδιο κανετε κι εσεις τωρα με quad core sandybridge και 1060 η 480 vs ps5.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΟΟΧΙ, σου λέει. Οι πιο πολλοί χρήστες είναι pc peasants (με δικά του νούμερα). Και άντε πες και είναι. Δε με νοιάζει του λες. Εγώ αντιπαρατίθεμαι με εσένα και κοιτάω τι κάνω εγώ. ΟΟΟΧΙ console is better.
    Δεν ειναι δικα μου νουμερα ειναι του steam επισης δεν ειπα οτι η κονσολα ειναι καλυτερη ειπα οτι ειναι φ8ηνοτερη σε σημειο που ακομα και καλυτερο pc hardware μεταγενεστερων ετων δεν συγκρινεται σε cost per frame.Τελος το τι κανεις εσυ δεν οριζει το αν η κονσολα ειναι γενικως πιο συμφερουσα αλλα το τι κανει η πλειοψηφια.Ασε που αν πιασουμε το τι εχεις δωσει εσυ συνολικα σε pc hardware δεν εχει τελειωμο.Αποδεικνυεις τον ισχυρισμο μου οτι η μειοψηφια που ξερει απο pc hardware συνη8ως εχει και το μικροβιο της αναβα8μισης αρα κι εκεινη εν τελει πληρωνει το pc gaming δυσαναλογα πιο ακριβα σε σχεση με τη κονσολα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να δω ποια κονσολα μπορει να κατσει διπλα σε high end hardware τελευταιας γενιας βασει του δικου του σκεπτικου η θα μας πει παλι για ps6 που θα βγει το 2027.Α επισης μη ξεχασω 30 fps is better....
    To ps6 το ανεφερα οταν καποιοι ισχυριστηκαν οτι ειχαν και upgradability με am4 socket.Δειξε μου που ειπα οτι το ps5 στεκεται ανταγωνιζεται high end hardware τελευταιας γενιας η οτι τα 30 fps ειναι καλυτερα απο τα 60.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπολογίζει καν ότι PS3 και PS4 είναι για πέταμα, ενώ components εκείνης της εποχής ακόμα δουλεύουν μια χαρά.
    Μπορει να δουλευουν (αν δεν εχει καποιος αγορασει τα φ8ηνοτερα υποσυστηματα οπως κανετε με τα μηχανηματα που προτεινετε στις συγκρισεις σας) αλλα απο την εποχη των ps3 & ps4 δεν κανουν για συγχρονο gaming pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βέβαια η πλάκα είναι ότι έχει ιντερνετ καφέ και κατά βάση ζει από το PC. Νομίζω; Εκτός αν έχει ιντερνετ καφέ με κονσόλες, οπότε πάσο.
    Ακριβως οποτε λογω επαγγελματος ξερω καλυτερα με τι μηχανηματα παιζει η πλειοψηφια σε σχεση με εσας.Νet με κονσολες δεν συμφερει,παραειναι φ8ηνες οποτε οσοι ενδιαφερονται εχουν ηδη σπιτι τους.

  5. #2165
    Εγγραφή
    26-11-2012
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    FritzBox 7590
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις competitive gaming?Αν εννοεις αποδοση γραφικων συμφωνουμε,αν ομως οπως νομιζω εννοεις e-sports που εξ'ορισμου το να μην συναντας cheaters & hackers ειναι το 99% της υπο8εσης τοτε διαφωνουμε.
    Εφ'οσον εχεις internet cafe πρεπει να ξερεις τι εννοω με τον ορο competitive gaming και οχι δεν εχουν ολα cheaters
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα,εχει upgrade path pc με 2600 sandybridge και ddr3 ram?Και ποιο ειναι αυτο,ξηλωνω τα παντα ολα μαζι με τροφοδοτικο και hdd που ειναι ηδη 12 ετων?Γιατι αυτο λεγεται αγορα νεου pc.
    Το τι θεωρει καποιος upgrade path παει βασει των οικονομικων του. Ας πουμε για μενα upgrade path ηταν απο 9900Κ με 2080 super σε 12900ks με 4090 oc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Googl-αρε benchmarks με i7 2600 και rx 480.αν δεν μιλαμε για game engine δεκαετιας και βαλε,προφανως και ειναι πισω απο gen9 κονσολες.
    Δες την πιο πανω μου απαντηση...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ps6 το ανεφερα οταν καποιοι ισχυριστηκαν οτι ειχαν και upgradability με am4 socket.Δειξε μου που ειπα οτι το ps5 στεκεται ανταγωνιζεται high end hardware τελευταιας γενιας η οτι τα 30 fps ειναι καλυτερα απο τα 60.
    Καταρχην εγω δεν μιλησα ποτε για 60fps γιατι ετσι και αλλιως αυτα τα νουμερα τα θεωρω πολυ χαμηλα για οποιοδηποτε σοβαρο game
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως οποτε λογω επαγγελματος ξερω καλυτερα με τι μηχανηματα παιζει η πλειοψηφια σε σχεση με εσας.Νet με κονσολες δεν συμφερει,παραειναι φ8ηνες οποτε οσοι ενδιαφερονται εχουν ηδη σπιτι τους.
    Το ξερεις ειναι σχετικο. Ξερεις απο την υπαρχουσα πελατιακη σου βαση.

  6. #2166
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα,εχει upgrade path pc με 2600 sandybridge και ddr3 ram?Και ποιο ειναι αυτο,ξηλωνω τα παντα ολα μαζι με τροφοδοτικο και hdd που ειναι ηδη 12 ετων?Γιατι αυτο λεγεται αγορα νεου pc.
    Υπάρχει και λέγεται Ivy Bridge, στο ιδιο socket/chipset. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να κανεις upgrade το 12 ετών με 11 ετών. Αν βρείς έναν 3770k και πουλώντας τον 2600 βάλεις άλλα 10-20 ευρώ, γιατί όχι; Μπορείς να μου πεις τι upgrade path έχει μια κονσόλα 12 ετών;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως κανω υπο8εση στη συγκριση μεταξυ ps6 και 4090 οπως ακριβως κι εσυ,δεν βλεπω τον λογο να αντιμετωπιζετε την ανωτεροτητα της 4090 σαν τετελεσμενο γεγονος χωρις αποδειξεις αλλα να τις ζητατε απο εμενα.Παντως αν κρινω απο τη συγκριση της titan xp του 2017 και του ps5 του 2020 φαινεται να εχω δικιο.
    Να συγκρίνεις την πιο ταιριαστή Titan X Pascal . More on that later.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την titan XP μιλαω που κυκλοφορησε το 2017 ειχε αποδοση οσο μια 6650xt,αρα ειναι ηδη πισω σε σχεση με τις 6700 & 6700xt των κονσολων και δεν βλεπω το αστειο στην αναφορα του RT οταν μετα απο 5 χρονια ειναι επικαιρο σε συγχρονα games.Ποιος ξερει αν εκτος του RT δεν 8α εχει βγει ως το ps6 και καποιο νεοτερο feature στο οποιο η 4090 δεν 8α μενει πιο πισω? Η titan x που αναφερεις ειναι ακομα χειροτερη.
    https://www.techpowerup.com/gpu-specs/titan-xp.c2948
    Κακώς επέλεξες την XP, πιο ταιριαστή στο PS5 είναι η X Pascal. More on that later. Το RT είναι κάτι που δεν υπήρχε παλαιότερα, και τώρα υπάρχει, ακόμα και στην ανάπηρη μορφή του στις κονσόλες gen9. Επομένως μην το ζητάς από παλαιολιθικό hardware. Μείνε στα κοινά features.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παμε παλι στα βασικα μην κανεις συγκρισεις με tfp μεταξυ gpus διαφορετικων αρχιτεκτονικων.
    Δεν πανε να λενε και παπαδες για το 2024,μια φορα προφανως και το ps6 που 8α κυκλοφορησει με high end gpu του 2026 8α ειναι καλυτερο απο 4090,πι8ανον και απο φετινη ναυαρχιδα οποτε 8α δουμε ποιος λεει χοντραδες.
    κάνεις λάθος για τα Teraflops, γιατί είναι ένας μπουσουλας να συγκρίνεις throughtput και είναι μεγεθος ανεξάρτητο από αρχιτεκτονικες. Σίγουρα παίζουν και άλλα ρόλο περα από floating point operations αλλά δεν έχουμε άλλο μέτρο συγκρισης ευχρηστο. Αν εννοείς πάντως πως το φουσκώνουν ψευδως ορισμένοι κατασκευαστές, και έχεις στοιχεια μπορεις να τα δώσεις. Δεν θέλω όμως fanboyιστικες θεωρίες συνομωσιας. Θέλω μια υπευθυνη απάντηση. Τα TFs οι κονσόλες τα έφεραν στη συζήτηση γιατί χρησιμοποιήθηκαν μαρκετινιστικα πριν το release της gen9. Τότε ήταν εντυπωσιακά τα οριακά διψήφια νούμερα τους, και ομολογώ είχα ψαρώσει. Μόλις δυο χρόνια μετά όμως, εντύπωση μας κάνουν τα τριψήφια νούμερα φιλε μου. Και βλέπεις ότι η 4090Ti σχεδόν τα ακουμπάει (95,5!) ....

    H Χ Pascal θες δεν θες έχει 7% (11vs10.3TFs) μεγαλύτερο throughtput απο το PS5, παρα τις 1563 επιπλέον μέρες στη πλάτη της.
    Η Titan XP έχει 18% μεγαλυτερο (12.2vs10.3TFs) throughtput από το PS5, παρά τις 1316 επιπλέον μέρες στη πλάτη της.

    Η 4090 εχει 82.5TFs. Η 4090 διατηρώντας το 18% lead απο το PS6, (οπως η XP από το PS5), σημαίνει ότι το PS6 πρέπει να έχει throughtput 70TFs στις 20/5/2026. Βέβαια τότε θα έχει 0 throughtput αφού δεν θα έχει βγει, άρα πάμε να δούμε πότε θα το κάνει match τα 82.5. Αφού θέλει 1316 μέρες για 70TFs, χρειάζεται 1551 μέρες για 82.5. Δηλαδή στις 10 Γενάρη του 2027.

    Καταλαβαίνω την εμμονή σου να διαλέξεις την XP, για να πείσεις για το αφήγημα σου. Αλλά δεν βγήκε. Tη προτίμησες γιατι η X Pascal, θα τράβαγε λίγο πιο πίσω. Και το matchαρισμα θα γινόταν στις 11/5/2027. Η XP για την X Pascal, είναι ότι η 4090Ti για την 4090. Και η 1080Ti θα είναι η 4080Ti.

    Εσύ όμως δεν μιλάς καν για ματσάρισμα. Μιλάς για flagship gpu του 2024... Είναι τόσο εκτός τόπου και χρόνου αυτό που ισχυρίζεσαι που δεν θα μπώ καν στο σημειο να προσπαθήσω να το αποδομησω. Να μαστε καλά, να τα λέμε και τότε .


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για parity ναι για upgradability ομως οχι.
    Μπα;;; Eίναι μικρό το upgrade από 5500 σε 5800x3D ε; Μήπως είναι μικρό το upgrade σε Zen4 AM4; Μπροστά στο να επιχειρηματολογήσεις μπορεί να το θεωρήσεις οτι θες, αλλα upgradability υπάρχει. Είτε το θες, είτε όχι. Στην κονσόλα όμως πες μας τι upgrade θα κανεις σε παρακαλώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 02-02-23 στις 17:27.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #2167
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν δεν 8ες να περιμενεις 1 μηνα το ps5 σε msrp με προπαραγγελια τοτε αγορασε xbox με τα γνωστα μειονεκτηματα σε hot storage.Προσωπικα 8α αγοραζα ps5 και 8α του εβαζα ενα φ8ηνο pci-e 4 nvme ssd οπως το kingston nv2 κι ας εχει 3,5 αντι για 5,5 tb read speed.
    5,5 tb; Όπως λέμε terabyte; Σιγά να μην έχει και yottabyte read speed...

  8. #2168
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφ'οσον εχεις internet cafe πρεπει να ξερεις τι εννοω με τον ορο competitive gaming και οχι δεν εχουν ολα cheaters
    Επειδη ξερω λοιπον με την εξαιρεση του cs go και του apex (κι αυτα οχι απολυτα) στο pc γινεται χαμος απο cheaters.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι θεωρει καποιος upgrade path παει βασει των οικονομικων του. Ας πουμε για μενα upgrade path ηταν απο 9900Κ με 2080 super σε 12900ks με 4090 oc.
    Ακριβως,απο sandybrige λοιπον που 8α πας σε ivybridge με +15%?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχην εγω δεν μιλησα ποτε για 60fps γιατι ετσι και αλλιως αυτα τα νουμερα τα θεωρω πολυ χαμηλα για οποιοδηποτε σοβαρο game
    Κι ομως μιλησες οταν ισχυριστηκες οτι ειπα πως τα 30 ειναι καλυτερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξερεις ειναι σχετικο. Ξερεις απο την υπαρχουσα πελατιακη σου βαση.
    Οσο μικρη κι αν ειναι η πελατειακη μου βαση υπαρχει και το team survey που μετρα κατι δεκαδες εκατομμυρια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου πεις τι upgrade path έχει μια κονσόλα 12 ετών;
    Κανενα,αλλα δεν χρειαζεται να εχει αν ο κονσολας με τα ιδια λεφτα εχει αγορασει ps3+ps4+ps5.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το RT είναι κάτι που δεν υπήρχε παλαιότερα, και τώρα υπάρχει, ακόμα και στην ανάπηρη μορφή του στις κονσόλες gen9. Επομένως μην το ζητάς από παλαιολιθικό hardware. Μείνε στα κοινά features.
    Κι επαναλαμβανω γιατι να μην επιμεινω στην αναφορα του RT οταν μετα απο 5 χρονια ειναι επικαιρο σε συγχρονα games.Ποιος ξερει αν εκτος του RT δεν 8α εχει βγει ως το ps6 και καποιο νεοτερο feature στο οποιο η 4090 δεν 8α μενει πιο πισω?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Χ Pascal θες δεν θες έχει 7% (11vs10.3TFs) μεγαλύτερο throughtput απο το PS5, παρα τις 1563 επιπλέον μέρες στη πλάτη της.Η Titan XP έχει 18% μεγαλυτερο (12.2vs10.3TFs) throughtput από το PS5, παρά τις 1316 επιπλέον μέρες στη πλάτη της.
    Και επιμενω οτι δεν συγκρινεις με tfs gpus διαφορετικης αρχιτεκτονικης.Η titan x αντιστοιχει σε 980 ti,η titan xp ειναι 5% δυνατοτερη της 1080 ti και ισοδυναμη με 6650xt.Προφανως και υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ τους και titan xp (=6650xt) συγκρινεται με την 6700 του ps5 και την 6700xt του xbox.Καταλαβες τωρα γιατι δεν γινονται συγκρισεις με tfs μεταξυ gpus διαφορετικων αρχιτεκτονικων?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 4090 εχει 82.5TFs. Η 4090 διατηρώντας το 18% lead απο το PS6, (οπως η XP από το PS5), σημαίνει ότι το PS6 πρέπει να έχει throughtput 70TFs στις 20/5/2026. Βέβαια τότε θα έχει 0 throughtput αφού δεν θα έχει βγει, άρα πάμε να δούμε πότε θα το κάνει match τα 82.5. Αφού θέλει 1316 μέρες για 70TFs, χρειάζεται 1551 μέρες για 82.5. Δηλαδή στις 10 Γενάρη του 2027.
    Οποτε ακομα και με την μπακαλιστικη συγκριση σου με tfs μου λες οτι το ps6 πρεπει να βγει Γεναρη του 2027 ενω 8α βγει Νοεμβρη του 2027.I rest my case...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα;;; Eίναι μικρό το upgrade από 5500 σε 5800x3D ε; Μήπως είναι μικρό το upgrade σε Zen4 AM4; Μπροστά στο να επιχειρηματολογήσεις μπορεί να το θεωρήσεις οτι θες, αλλα upgradability υπάρχει. Είτε το θες, είτε όχι. Στην κονσόλα όμως πες μας τι upgrade θα κανεις σε παρακαλώ!
    Μικρο δεν ειναι αλλα δεν ειναι αρκετο.Ακομα περιμενω να δω τι μοντελα zen4 8α ειναι δια8εσιμα για am4 που 8α μπορουν να ανταγωνιστουν zen5 κι επαναλαμβανω οτι πι8ανοτερο ειναι το ps6 να φορα zen6.Κατα τ'αλλα η κονσολα δεν χρειαζεται upgrade οταν συγκριτικα με το pc σου ο κονσολας αγοραζει xbox-x και του περισσευουν και 400 ευρω για ps6.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    5,5 tb; Όπως λέμε terabyte; Σιγά να μην έχει και yottabyte read speed...
    Οχι ρε φιλε εκανα λα8ος και ειπα tf αντι για gb,ε τωρα παει με ξεσκεπασες.

  9. #2169
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Α καλα. Για την titan x pascal μιλαμε οχι για την titan x (maxwel).
    Βγηκαν δυo Titan με αρχιτεκτονική Pascal. Ενταξει; Καλα το πασκαλ δεν το βλεπεις που το γραφω ή κάνεις ότι δεν το βλεπεις;

    Για να τελειωνουμε με τα TFs. Ουτε εμενα μου αρεσει η σύγκριση με βάση αυτο το χαρακτηριστικό. Αλλα τι να κανουμε δεν εχουμε αλλο τροπο, γιατι οι κονσολες ειναι κλειστες και δεν τρέχουν benchmarks. Εν παση περιπτώσει, το PS5 ειναι στα επιπεδα μιας 6650XT η οποια ειναι στα επίπεδα μιας 1080Τi. Ολες αυτες εχουν κοντινα FP performance. Δηλαδη δυο αρχιτεκτονικες διαφορετικες εχουν αντιστοιχια ως προς τα TFs αλλα και ως προς το gaming performance. Η pascal με την rdna 2 δηλαδη σε αυτες τις δυο υλοποιησεις. Αν συζητουσαμε για pc μονο θα μιλαγαμε με benchmarks.

    Μακαρι να βγει στο τελος του 27 και να ειναι και 5% πιο γρηγορη απο την 4090 (μεγάλη επιτυχία ε). Εσυ ομως μας εχεις υποσχεθει επιδόσεις flagship gpu του 2024, δηλαδη 5090. Γελαει ο κοσμος με το "i rest my case".

    Καλα περιμενε εσυ να δεις καμια επεξεργασταρα στο PS6. Ενω θα δεις ενα mid range CPU τοσο υποχρονισμενο που κοντράρεται με low end. Οπως έγινε με τη gen9. Και τι να το κανουν το καλυτερο αφου το target ειναι 30fps!. Και τα 60fps τα λενε performance mode. Το upgrade path του AM4 μια χαρα θα ειναι λοιπον για να εχει parity με PS6.

    Εντωμεταξυ μιλαμε τοση ωρη για θεωρητικό performance μελλοντικης κονσολας, ενω δεν εχουμε βαλει καν στην εξίσωση το handicap στο οποιο παραδοσιακα μας έχουν συνηθίσει οι κονσόλες. Lower than lows, <30fps κλπ...

    ΥΓ. Γραφοντας αυτα τα ανεκδιήγητα PS3+PS4+PS5 νομίζεις οτι τα πιστεύει κανείς ή σου δίνουν ποντους αξιοπιστίας στο παρον debate; Είναι τόσο αναληθή και ταυτόχρονα γελοια που οταν καποιος δεν τα σχολιάζει δεν ειναι γιατι συμφωνεί, αλλά γιατί δεν θέλει να μπει στο κοπο να εξηγεί τα αυτονόητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 03-02-23 στις 08:32.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #2170
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενα,αλλα δεν χρειαζεται να εχει αν ο κονσολας με τα ιδια λεφτα εχει αγορασει ps3+ps4+ps5.
    Πόσο εύκολα αγνοείς όμως ρε Τανκούλη, το 720p baseline του PS3, τα 30fps του PS4 και το "επιτέλους φτάσαμε σε 60fps", ΑΛΛΑ έχουμε πέσει ήδη σε 720p (forspoken) ή σε 1080p (kakarot next gen, onepiece, evil dead, dead space) ή και ακόμα μείναμε με 30fps σε κάνα δυο (Gotham Knights, Plague tale), του PS5!

    Χώρια που λείπουν όλα τα παιχνίδια των XBOX και τα exclusives / indies / switch / emus του PC.

    Χώρια που έχω μνήμες με εγγύηση από εποχές PS3.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεος ρε φιλε αφου εσυ λες δεν πρεπει να τα πουλας,τι γινεται λοιπον αν δεν τα 8ες?
    Εγώ τα θέλω. Άμα δε τα ήθελα θα τα πούλαγα. Δε παύει να είναι ένα δώρο του 100αρικου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κανεις sharing στην κονσολα δεν εχεις καμια υποχρεωση,μπαινεις οποτε 8ες και παιζεις οτι 8ες.Αν κανεις share μοναχα 1 ΑΑΑ game το χρονο εχεις πληρωσει τα 40 ευρω της ετησιας συνδρομης του ps+ κι απο το 2ο εχεις ηδη φ8ηνοτερο software απο το pc.Αν δεν γουσταρεις το sharing τοτε μπορεις να ανταλλαξεις η να πουλησεις η ακομα και να αγορασεις μεταχειρισμενα physical disks.Αν εσυ 8εωρεις τα παραπανω συμμαχιες και υποχρεωσεις τοτε λυπαμαι αλλα αυτο ειναι οντως επιχειρημα για 15-χρονο.
    Για να κάνεις sharing, πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιον δεν πρέπει; Θα μιλήσεις με το Νίκο για το Horizon Zero Dawn, με το Γιάννη για το Fifa και με το Γιώργο για το Dead Space; Δημιουργείς υποχρεώσεις ναι η ού;

    Είπαμε, το ίδιο κάνω και εγώ με όλα τα stores άμα είναι. Όταν παίζει ο άλλος Diablo III με τον δικό του χαρακτήρα, αλλά στο δικό μου account, παίζω εγώ Cyberpunk από Gog, ο άλλος RDR2 από EPIC κοκ. Να πω και εγώ δια 6 το κόστος του PC gaming, να γελάμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν αγοραζεις πιο μετα απο τις κονσολες φυσικα και 8α παρεις καλυτερο hardware ομως ασχετως αποδοσης το συνολικο κοστος ολου του pc παραμενει χειροτερο σε σημειο που δεν φτανει καν το cost per frame της κονσολας.
    Και πιο πριν να πάρεις, πάλι καλύτερο hardware θα πάρεις. Αλλά είπαμε, το θέμα είναι να έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να το κάνεις, γιατι θες και μπορείς και σου αξίζει, κάτι καλύτερο.

    Όπως έχεις δει, τον 8600k δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα στις συγκρίσεις μου. O 8600K βγήκε τρια χρόνια πριν τις Gen 9. Ακόμα δεν έχει κάνει κιχ, όσον αφορά την ικανότητα του στο gaming. Και ούτε θα κάνει. Θα βγάλει και αυτός μια 10ετια άνετη, όπως οι Sandy. Και παραπάνω. Θα παίζει παιχνίδια ακόμα και επί εποχές PS6. Όπως και οι Sandy τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αντιλεγω οτι η unreal 4 δεν μπορει να βγαλει εξαισια games απλως δεν μπορουμε να μιλαμε για next gen με engine δεκαετιας,ειδικα οταν αυτη ειχε σχεδιαστει για quad core intel cpus και nvidia gpus.
    Ναι φίλε μου, αλλά εγώ ευχαριστήθηκα αυτή τη 10ετία, ενώ ο κονσολάς πήρε το πιπι. Την τραγικότητα του να μπορεί μια 970, μια κάρτα εξ ολοκλήρου Gen8, να δίνει ίδιο gaming experience (σε κάποια,όχι όλα), με Gen 9 κονσόλες, την καταλαβαίνεις ναι η ου; Την τραγικότητα του να μπορεί μια κάρτα όπως η 7950, εν μέρει Gen 7, να μπορεί να τρέχει παιχνίδια που δεν έχουν βγει καν στις Gen 8, την καταλαβαίνεις ναι ή ου;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα εχεις δει πως τρεχει ο κοσμος τα games του οταν παιζει κι οχι απλως κανει benchmarks?Ειδικα η pcmr (γιατι αν δια8ετει rx 6700 και βαλε gpu τοτε εξ'ορισμου για αυτην μιλαμε) κανει streaming,ακουει music videos απο youtube και συνομιλει με discord ταυτοχρονα.
    Σοβαρά τώρα; Σου έδειξα έναν 4/4 Sandy του 2011, να έχει λιγότερα framedrops, με υψηλότερα settings+RT, ενώ ταυτόχρονα έγραφε σε βίντεο το ίδιο παιχνίδι που έπαιζε, σε σχέση με Gen 9 κονσόλα και η απάντηση σου είναι streaming, music videos youtube και discord ταυτόχρονα; Είδες να έκαναν αυτά στην κονσόλα, στο βίντεο του Digital Foundry που έδειξα; Απλά wow ρε φίλε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την psu tier list δεν την εβγαλα εγω αλλα η pcmr,η προφανως πιο χαλαρη δικη μου ενδεδειγμενη χρηση κα8ε κατηγοριας προκυπτει απο προσωπικη εμπειρια.
    Δεν αμφισβήτησα το status της tiering list. Αμφισβήτησα το τι χρειάζεσαι για console parity. Και το να συγκρίνεις 1ετος vs 3ετη και να μου λες ΟΧΙ καλύτερο το 1, είναι αστείο. Οι εγγυήσεις βγαίνουν με συγκεκριμένους υπολογισμούς, σε σχέση με το τι στοκ θα χρειαστεί να αντικατασταθεί, σε αντιπαραβολή με το αρχικό κόστος απόκτησης. Εσύ με τα δικά σου μαθηματικά, φυσικά 1>3. What else is new?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι δικα μου νουμερα ειναι του steam επισης δεν ειπα οτι η κονσολα ειναι καλυτερη ειπα οτι ειναι φ8ηνοτερη σε σημειο που ακομα και καλυτερο pc hardware μεταγενεστερων ετων δεν συγκρινεται σε cost per frame.
    Απόλυτα νούμερα όταν έχεις από όλο το PC userbase, να τα ακούσω.

    Στον 8600Κ του 2017, αν βάλω μια 6800ΧΤ που κοστίζει όσο ένα PS5, έχω αυτομάτως Χ2 απόδοση από PS5. Αν πούλαγα και την προηγουμενη κάρτα, ακόμα λιγότερο. Σου είπε ο Netlag ακριβώς τι έκανε με 1080 και 3070. Και στο οικοσύστημα του PC, δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις 1080p/60 gaming σε αυτό το tier ή ακόμα και 720p (forspoken), όπως έχουν ήδη αντιμετωπίσει οι μεγάλες Gen 9. Αυτό το πετυχαίνεις με κάρτες τρια μιση χρόνια πριν. Πως δεν συγκρίνεται το cost per frame;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος το τι κανεις εσυ δεν οριζει το αν η κονσολα ειναι γενικως πιο συμφερουσα αλλα το τι κανει η πλειοψηφια.Ασε που αν πιασουμε το τι εχεις δωσει εσυ συνολικα σε pc hardware δεν εχει τελειωμο.Αποδεικνυεις τον ισχυρισμο μου οτι η μειοψηφια που ξερει απο pc hardware συνη8ως εχει και το μικροβιο της αναβα8μισης αρα κι εκεινη εν τελει πληρωνει το pc gaming δυσαναλογα πιο ακριβα σε σχεση με τη κονσολα.
    Αυτό το thread είναι VS και δείχνω τι χρειάζεται για parity αλλά και για πολύ πέρα από αυτό ή και λίγο κάτω από αυτό, γιατί το PC είναι range, δεν έχει απόλυτες τιμές Gen,7,8,9 κλπ. Πέρα από το ότι υπάρχει σαν πληροφορία στο ιντερνετ, ανεβάζω και το τι έχω εγώ, για να υπογραμμίσω καλύτερα τα επιχειρήματα μου. Το τι κάνουν οι άλλοι δεν με ενδιαφέρει. Εγώ μπορεί να έχω 15PC. Επίσης αδιάφορο με το θέμα. Γιατί μπορώ και γουστάρω. Δεν έχει σχέση με το +-=>< parity με τις κονσόλες.

    Επίσης, στα πλαίσια της αξίας του χόμπι, εγώ μπορώ να δω πως τρέχει το Forspoken σε Sandy Bridge με 5 διαφορετικές κάρτες γραφικών. Στην κονσόλα πως θα δεις πως τρέχει το Forspoken σε PS3 ή σε PS4/pro (ή σε όλα XBOX....)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδιο καλα8ι με οσους χαιρονταν αρχικα στις συγκρισεις ps4 vs pentium+750ti σε cross gen games,το ιδιο κανετε κι εσεις τωρα με quad core sandybridge και 1060 η 480 vs ps5.
    Για 100στή φορά, δεν μίλησα ποτέ για 750ti. Στα @@ μου η 750ti. Ποιος τη πήρε πότε και γιατί δε με νοιάζει. Αυτά είναι δικές σου προτάσεις για να τσακώνεσαι με τον εαυτό σου. Τα ίδια και για τον pentium.

    1060 κ 480 δεν έβαλα vs ps5. Είπα απλώς ότι η 1060 μπορεί να δίνει Gen9 like performance ή και καλύτερη, σε σχέση με το Series S. Για την ακρίβεια είναι gen 8.5 τρια μιση χρόνια πριν, αλλά whatever.

    Για την 480 είπα ότι το PC του Polaris έχει τελικά μεγαλύτερη ζωή από το Polaris της κονσόλας. Οπότε μας είπες ναι αλλά φταίει ο Jaguar και σου είπα μπραβο για τη διαπίστωση, τι λέμε σε αυτό το thread τόσα χρόνια; Πάρε 0fps τώρα στο PS4 pro.

    O sandy bridge βγήκε τρια χρόνια πριν το PS4. Έβγαλε μια 10ετία άνετη και ακόμα τρέχει, βαδίζοντας το 13 έτος του. Στα παραδείγματα μου, δεν τον χρησιμοποίησα για να δείξω ότι είναι καλύτερος από τη cpu των gen 9. Απλά έδειξα ότι η cpu των gen9, δεν είναι τόσο καλή όσο νομίζετε, τουλάχιστον όσον αφορά το single thread performance και ότι ακόμα και αυτό το σαράβαλο, μπορεί να κοντράρει σε κάποια games, ΑΚΟΜΑ και τις μεγάλες Gen9. Αυτό είναι το insult to injury factor.

    Βασικά για το PC vs Gen 9, ένας 8600Κ του 2017 είναι υπεραρκετός, αλλά για το χαβαλέ του thread, θα χρησιμοποιήσω ΚΑΙ τους Sandy μου, κάποιες φορές, όπως και έχω κάνει ήδη. Αυτά όσον αφορά τα δικά μου μηχανήματα. Γιατί υπάρχουν και πιο παλιά μηχανήματα που δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα περιμενε εσυ να δεις καμια επεξεργασταρα στο PS6. Ενω θα δεις ενα mid range CPU τοσο υποχρονισμενο που κοντράρεται με low end. Οπως έγινε με τη gen9. Και τι να το κανουν το καλυτερο αφου το target ειναι 30fps!. Και τα 60fps τα λενε performance mode. Το upgrade path του AM4 μια χαρα θα ειναι λοιπον για να εχει parity με PS6.
    Πολύ σωστά!

    Και συνεχώς αγνοούν το ότι η cpu+gpu συναγωνίζονται για το power budget και για αυτό υπάρχει μη γραμμικότητα στο performance. Συν το ότι συναγωνίζονται ΚΑΙ για το memory bandwidth, μαζί με το handicap της gddr.

    Εδώ σε αυτό το thread, δε μας έλεγαν για τους decompressors των Gen9, και πως η PCMR θα χρειαστεί 3950Χ για να έχει parity και θα την πληρώσει ακριβά τη νύφη; Θελετε τρεις επεξεργαστές για τον ήχο, 7 για το decompression και άλλους 152 για το παιχνίδι ΑΑΑΑΑΑΑ! Τι μαλακίες έχουμε διαβάσει σε αυτό το thread!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 03-02-23 στις 12:21.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #2171
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα,εχει upgrade path pc με 2600 sandybridge και ddr3 ram?Και ποιο ειναι αυτο,ξηλωνω τα παντα ολα μαζι με τροφοδοτικο και hdd που ειναι ηδη 12 ετων?Γιατι αυτο λεγεται αγορα νεου pc.
    Και όμως, ακόμα και σήμερα το σύστημα sandybridge αναβαθμίζεται, διότι τα frames τα έχει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό ακόμα και σήμερα. Το μόνο που χρειάζεται είναι καινούρια κάρτα γραφικών.
    Και αν με καινούρια κάρτα γραφικών αυξηθεί η ανάλυση σε 1440p από το στάνταρ 1080p τότε τα frames τα έχει ακόμα πιο σίγουρα ο επεξεργαστής.

    Τώρα αν εγώ δεν θέλω να κάνω εκεί την αναβάθμιση και ψήνομαι να πάω σε σύστημα με τον πάρα πολύ καλό 3600

    https://www.skroutz.gr/s/36961410/AM...%84%CE%AF.html

    που κοστίζει μόλις 95€ (όσο κάνει ένα χειριστήριο στο xbox) είναι προσωπική επιλογή γιατί με το ίδιο μηχάνημα θα κάνω και browsing και θέλω οι σελίδες να φορτώνουν τσακ μπαμ.

  12. #2172
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α καλα. Για την titan x pascal μιλαμε οχι για την titan x (maxwel).Βγηκαν δυo Titan με αρχιτεκτονική Pascal. Ενταξει; Καλα το πασκαλ δεν το βλεπεις που το γραφω ή κάνεις ότι δεν το βλεπεις;
    Εγω για την titan XP μιλουσα εξ'αρχης που ειναι ισοδυναμη με 1080ti και 6650xt και συγκρινεται με τις 6700 και 6700xt των κονσολων.Εσυ ανεφερες την titan x,υπε8εσα οτι ηταν η maxwell που ειναι αναλογη της 980ti και προφανως πιο αδυναμη,δεν ηξερα καν οτι ειχαν βγει 2 pascal titans οπως και ο περισσοτερος κοσμος αλλωστε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη δυο αρχιτεκτονικες διαφορετικες εχουν αντιστοιχια ως προς τα TFs αλλα και ως προς το gaming performance.
    Οχι ομως με καποιο σχετικα μεγαλο βα8μο ακριβειας.Γι'αυτο η 6650xt των 10,8 tf ισοδυναμει με την titan xp των 12,15.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να βγει στο τελος του 27 και να ειναι και 5% πιο γρηγορη απο την 4090 (μεγάλη επιτυχία ε). Εσυ ομως μας εχεις υποσχεθει επιδόσεις flagship gpu του 2024, δηλαδη 5090. Γελαει ο κοσμος με το "i rest my case".
    Μονο που αν δεις τα posts 8α διαπιστωσεις οτι αναφερατε οτι η 4090 8α ειναι καλυτερη του ps6,που με τους δικους υπολογισμους δεν βγαινει.Τωρα αν 8α ειναι ισαξιο οπως λαν8ασμενα πιστευα (αφου δεν ηξερα καν την 2η pascal titan) με ναυαρχιδα του 2024 η πιο πι8ανον με φετινη του 2023 σε κα8ε περιπτωση 8α ειναι καλυτερη της 4090.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το upgrade path του AM4 μια χαρα θα ειναι λοιπον για να εχει parity με PS6.
    Εδω οντως γελαει ο κοσμος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντωμεταξυ μιλαμε τοση ωρη για θεωρητικό performance μελλοντικης κονσολας, ενω δεν εχουμε βαλει καν στην εξίσωση το handicap στο οποιο παραδοσιακα μας έχουν συνηθίσει οι κονσόλες. Lower than lows, <30fps κλπ...
    Τα handicaps που αναφερεις βγαινουν στο τελος που εχουν ξεζουμισει την κονσολα και pc με αναλογο hardware τρεχει εμφανως χειροτερα (αν τρεχει καν).Μεχρι στιγμης τα παραδειγματα σας περιοριζονται σε cross gen game engines δεκαετιας και βαλε ενω σε συγχρονα ΑΑΑ games μια χαρα βγαζουν 60 fps οι κονσολες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Γραφοντας αυτα τα ανεκδιήγητα PS3+PS4+PS5 νομίζεις οτι τα πιστεύει κανείς ή σου δίνουν ποντους αξιοπιστίας στο παρον debate; Είναι τόσο αναληθή και ταυτόχρονα γελοια που οταν καποιος δεν τα σχολιάζει δεν ειναι γιατι συμφωνεί, αλλά γιατί δεν θέλει να μπει στο κοπο να εξηγεί τα αυτονόητα.
    Εχεις απολυτο δικιο κανονικα πρεπει να σας αγνοω και να μην μπαινω καν στον κοπο να αντικρουω αναλη8εις και γελοιους ισχυρισμους οπως οτι η 4090 8α ειναι καλυτερη του ps6 η οτι το am4 socket εχει σοβαρο upgrade path εναντιον του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο εύκολα αγνοείς όμως ρε Τανκούλη, το 720p baseline του PS3, τα 30fps του PS4 και το "επιτέλους φτάσαμε σε 60fps", ΑΛΛΑ έχουμε πέσει ήδη σε 720p (forspoken) ή σε 1080p (kakarot next gen, onepiece, evil dead, dead space) ή και ακόμα μείναμε με 30fps σε κάνα δυο (Gotham Knights, Plague tale), του PS5!
    Τo 720p του ps3 ειναι καλυτερo απο τα 0 pixels ενος προ 2011 pc που δεν μπηκε καν στο λογαριασμο.Τα 30 fps του ps4 ηταν περισσοτερα απο εκεινα που εβγαζαν pc με αντιστοιχες gpus ασχετως τι cpu φορουσαν.Και τα παραδειγματα που αναφερεις ειναι σε engines δεκαετιας και βαλε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χώρια που λείπουν όλα τα παιχνίδια των XBOX και τα exclusives / indies / switch / emus του PC.
    Και απο το pc λειπουν τα exclusives του ps,μαντεψε τι ενδιαφερει περισσοτερο την πλειοψηφια.Οσο για το emulation ειναι ωραιο αλλα για retro εμπειριες φτασαμε στο 2020 για να δουμε τα ps3 exclusives να τρεχουν ικανοποιητικα στα ιδια settings σε βαρια pcs της μειοψηφιας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χώρια που έχω μνήμες με εγγύηση από εποχές PS3.
    Ελα ομως που μονο η ram εχει life time εγγυηση.Σε κονσολες 3 δεκαετιων εχει χρειαστει να αλλαξω μονο cd drives,στα pc μου προφανως περισσοτερα και πιο ακριβα που ηταν επισης εκτος εγγυησης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ τα θέλω. Άμα δε τα ήθελα θα τα πούλαγα. Δε παύει να είναι ένα δώρο του 100αρικου.
    Γουστα ειναι αυτα,αν ομως δεν σου αρεσαν και συμφωνα με τη λογικη σου ειναι ζητιανια να τα πουλησεις 8α διε8ετες ενα press papier του κατοσταρικου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να κάνεις sharing, πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιον δεν πρέπει; Θα μιλήσεις με το Νίκο για το Horizon Zero Dawn, με το Γιάννη για το Fifa και με το Γιώργο για το Dead Space; Δημιουργείς υποχρεώσεις ναι η ού;
    Πιστευεις οτι ειναι δυσκολο να βρεις μολις 1 ΑΑΑ game το χρονο που το 8ελει ουτως η αλλως (δηλαδη χωρις καμια υποχρεωση) ο φιλος σου ωστε σχεδον να μηδενισεις το κοστος του ps+,η εστω 2 games για να εισαι ηδη κερδισμενος σε σχεση με το pc?Και η δυνατοτητα αγοραπωλησιας μεταχειρισμενων η ανταλλαγης τι υποχρεωσεις ακριβως δημιουργει?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε, το ίδιο κάνω και εγώ με όλα τα stores άμα είναι. Όταν παίζει ο άλλος Diablo III με τον δικό του χαρακτήρα, αλλά στο δικό μου account, παίζω εγώ Cyberpunk από Gog, ο άλλος RDR2 από EPIC κοκ. Να πω και εγώ δια 6 το κόστος του PC gaming, να γελάμε.
    Μα καμια σχεση με το sharing στην κονσολα οπου παιζεις απο το ιδιο account οτι 8ες οποτε 8ες.Οταν αρχιζεις και μου λες για πολλαπλα accounts και ατομα τοτε οντως δημιουργεις υποχρεωσεις,καταλαβες τη διαφορα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πιο πριν να πάρεις, πάλι καλύτερο hardware θα πάρεις. Αλλά είπαμε, το θέμα είναι να έχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ να το κάνεις, γιατι θες και μπορείς και σου αξίζει, κάτι καλύτερο.
    Φυσικα και πιο πριν 8α παρεις καλυτερο hardware αν ομως 8ες να το πληρωσεις χ3 και να ταϊσεις τον κα8ε πετσινο.Η πλειοψηφια των pc gamers προφανως και δεν επιλεγει κατι τετοιο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έχεις δει, τον 8600k δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα στις συγκρίσεις μου. O 8600K βγήκε τρια χρόνια πριν τις Gen 9. Ακόμα δεν έχει κάνει κιχ, όσον αφορά την ικανότητα του στο gaming. Και ούτε θα κάνει. Θα βγάλει και αυτός μια 10ετια άνετη, όπως οι Sandy. Και παραπάνω. Θα παίζει παιχνίδια ακόμα και επί εποχές PS6. Όπως και οι Sandy τώρα.
    Δεν μας κανεις και καμια χαρη να βαλεις το pc με τον 8600k στο λογαριασμο,ας μην ξεχναμε οτι με τα λεφτα του pc του sandybridge σου εγω αγορασα το pc με τον fx 8320 και εκεινο με τον zen1 1700.Ειπαμε οποιος ξερει απο pc hardware σχεδον παντα εχει και το μικροβιο της αναβα8μισης και καταληγει επισης να πληρωνει πιο ακριβα το cost per frame απο την κονσολα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φίλε μου, αλλά εγώ ευχαριστήθηκα αυτή τη 10ετία, ενώ ο κονσολάς πήρε το πιπι. Την τραγικότητα του να μπορεί μια 970, μια κάρτα εξ ολοκλήρου Gen8, να δίνει ίδιο gaming experience (σε κάποια,όχι όλα), με Gen 9 κονσόλες, την καταλαβαίνεις ναι η ου; Την τραγικότητα του να μπορεί μια κάρτα όπως η 7950, εν μέρει Gen 7, να μπορεί να τρέχει παιχνίδια που δεν έχουν βγει καν στις Gen 8, την καταλαβαίνεις ναι ή ου;
    Την τραγικοτητα του 99% των χρηστων που δεν διε8εταν καν dual core το 2005 που βγηκε το xbox 360 core με 300$ και χρειαστηκε να αναβα8μισουν σε ολικη αλλαγη πλατφορμας και quad core το 2008 την καταλαβαινεις ναι η ου?Την τραγικοτητα του 90% τωνν χρηστων που αντι για 7850/7870 ειχαν αγορασει 660 και επρεπε να αναβα8μισουν σε 760 μεσα σε 2 χρονια κι υστερα ξανα σε 1060 2 χρονια μετα (και κα8ε φορα πληρωναν σχεδον οσο μια ολοκληρη κονσολα) οχι μοναχα για να παιζουν καλυτερα αλλα κυριως για να μην παιζουν χειροτερα απο τις gen 8 κονσολες την καταλαβαινεις ναι η ου?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρά τώρα; Σου έδειξα έναν 4/4 Sandy του 2011, να έχει λιγότερα framedrops, με υψηλότερα settings+RT, ενώ ταυτόχρονα έγραφε σε βίντεο το ίδιο παιχνίδι που έπαιζε, σε σχέση με Gen 9 κονσόλα και η απάντηση σου είναι streaming, music videos youtube και discord ταυτόχρονα; Είδες να έκαναν αυτά στην κονσόλα, στο βίντεο του Digital Foundry που έδειξα; Απλά wow ρε φίλε!
    Συγχαρητηρια με τον sandy,για πες μου τωρα ποση ηταν η ωφελιμη διαρκεια ζωης των gaming επεξεργαστων πριν απο αυτον?Γιατι κα8ε 2-3 χρονια τρεχαμε για αναβα8μιση.Οσον αφορα το τι εκαναν στα bechmarks της κονσολας,η διαφορα ειναι οτι η κονσολα κανει ΟΛΑ τα υπολοιπα πραγματα με αυτον τον δευσμευμενο πυρηνα ενω στο pc sky is the limit.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το να συγκρίνεις 1ετος vs 3ετη και να μου λες ΟΧΙ καλύτερο το 1, είναι αστείο. Οι εγγυήσεις βγαίνουν με συγκεκριμένους υπολογισμούς, σε σχέση με το τι στοκ θα χρειαστεί να αντικατασταθεί, σε αντιπαραβολή με το αρχικό κόστος απόκτησης. Εσύ με τα δικά σου μαθηματικά, φυσικά 1>3. What else is new?
    Αστειο ειναι να συγκρινεις το platinum psu των κονσολων με το ουτε καν bronze 80+ κι ας εχει 3 χρονια εγγυηση κι οχι 2 (στην Ευρωπη ζουμε).Ακριβως επειδη ειναι platinum δεν εχω χρειαστει να αλλαξω ποτε τροφοδοτικο σε κονσολα σε αντι8εση με το pc που εχω αλλαξει ουκ ολιγα bronze,ποσο μαλλον απλως 80+ rated για το οποιο μιλαμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόλυτα νούμερα όταν έχεις από όλο το PC userbase, να τα ακούσω.
    Εχω εχω κατι δεκαδες εκατομμυρια απο το steam survey για να αποδειξω τα λεγομενα μου,το ερωτημα ειναι εσυ τι εχεις?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον 8600Κ του 2017, αν βάλω μια 6800ΧΤ που κοστίζει όσο ένα PS5, έχω αυτομάτως Χ2 απόδοση από PS5. Αν πούλαγα και την προηγουμενη κάρτα, ακόμα λιγότερο. Σου είπε ο Netlag ακριβώς τι έκανε με 1080 και 3070. Και στο οικοσύστημα του PC, δεν θα έχεις να αντιμετωπίσεις 1080p/60 gaming σε αυτό το tier ή ακόμα και 720p (forspoken), όπως έχουν ήδη αντιμετωπίσει οι μεγάλες Gen 9. Αυτό το πετυχαίνεις με κάρτες τρια μιση χρόνια πριν. Πως δεν συγκρίνεται το cost per frame;
    Στην κονσολα μπορω να αγορασω το xbox-x με 500 ευρω κι αφου αφαιρεσω τα 250 που πιανει το ps4 pro 8α μου εχει ερ8ει μολις 250,εσυ εκτος απο τα 750 της 6800χτ εχεις να αγορασεις και το υπολοιπο pc που προφανως δεν το αγορασες για 300 ευρω που κοστισε καινουργιο το ps4 pro.Οποτε προφανως και δεν συγκρινεται το cost per frame.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι κάνουν οι άλλοι δεν με ενδιαφέρει. Εγώ μπορεί να έχω 15PC. Επίσης αδιάφορο με το θέμα. Γιατί μπορώ και γουστάρω. Δεν έχει σχέση με το +-=>< parity με τις κονσόλες.
    Μα αν δεν σε ενδιαφερει το τι κανουν οι αλλοι η το τι κανεις εσυ τοτε για ποιον ακριβως υποτι8εται οτι μιλαμε?Περι ανεμων και υδατων?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, στα πλαίσια της αξίας του χόμπι, εγώ μπορώ να δω πως τρέχει το Forspoken σε Sandy Bridge με 5 διαφορετικές κάρτες γραφικών. Στην κονσόλα πως θα δεις πως τρέχει το Forspoken σε PS3 ή σε PS4/pro (ή σε όλα XBOX....)
    Ομως στα πλαισια του χομπυ η πλειοψηφια ενδιαφερεται να παιξει τα αποκλειστικα του ps στην ωρα τους (οχι μετα απο μια δεκαετια και βαλε μεσω emulation) κι οχι να βλεπει benchmarks.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για 100στή φορά, δεν μίλησα ποτέ για 750ti. Στα @@ μου η 750ti. Ποιος τη πήρε πότε και γιατί δε με νοιάζει. Αυτά είναι δικές σου προτάσεις για να τσακώνεσαι με τον εαυτό σου. Τα ίδια και για τον pentium.
    Κι εμενα στα @@ μου απο τη στιγμη που δεν ενδιαφερεσαι για το τι κανει η πλειοψηφια κι εσυ ακομα 8εωρεις αδιαφορο το τι κανεις ο ιδιος.Ποιος ειπαμε οτι τσακωνεται με τον εαυτο του?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1060 κ 480 δεν έβαλα vs ps5. Είπα απλώς ότι η 1060 μπορεί να δίνει Gen9 like performance ή και καλύτερη, σε σχέση με το Series S. Για την ακρίβεια είναι gen 8.5 τρια μιση χρόνια πριν, αλλά whatever.
    Oυτε καν 8,5 gen performance δεν εδινε η 1060 3,5 χρονια πριν το xbox-s διοτι το 75% την συνοδευει ακομα και τωρα με quad core η dual core που προφανως και ειναι χειροτερο απο την cpu της κονσολας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την 480 είπα ότι το PC του Polaris έχει τελικά μεγαλύτερη ζωή από το Polaris της κονσόλας. Οπότε μας είπες ναι αλλά φταίει ο Jaguar και σου είπα μπραβο για τη διαπίστωση, τι λέμε σε αυτό το thread τόσα χρόνια; Πάρε 0fps τώρα στο PS4 pro.
    Εννοεις το ps4 pro που το αγοραζα για 300 ευρω το 2016 και το πουλουσα για 250 το 2020 και αγοραζα ετσι ps5 για μολις 150?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το insult to injury factor.
    Σε ξαναρωτω πριν τον sandybridge ποσος ηταν ο μεσος ορος ωφελιμης ζωης μιας gaming cpu,2-3-4 χρονια?Στο κυκλο ζωης της κα8ε κονσολας αλλαζες τουλαχιστον 2 φορες ολοκληρη πλατφορμα στο pc.Insult to injury ειναι οτι μιλαμε ακομα για cost per frame σε σχεση με την κονσολα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά για το PC vs Gen 9, ένας 8600Κ του 2017 είναι υπεραρκετός, αλλά για το χαβαλέ του thread, θα χρησιμοποιήσω ΚΑΙ τους Sandy μου, κάποιες φορές, όπως και έχω κάνει ήδη. Αυτά όσον αφορά τα δικά μου μηχανήματα. Γιατί υπάρχουν και πιο παλιά μηχανήματα που δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
    Ναι βεβαια υπαρχουν και core 2 quad που μιλαμε για gaming ξυριζουν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά!
    Αλλος ενας που πιστευει οτι 8α ανταγωνιστει ps6 με cpu του am4...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και συνεχώς αγνοούν το ότι η cpu+gpu συναγωνίζονται για το power budget και για αυτό υπάρχει μη γραμμικότητα στο performance. Συν το ότι συναγωνίζονται ΚΑΙ για το memory bandwidth, μαζί με το handicap της gddr.
    Σοβαρα υπαρχει ανταγωνισμος για τα 350w του ps5 power budget με 175w gpu και 65w cpu?Οσο για το memory bandwidth κατι μου λεει οτι τα 450gb/s ειναι αρκετα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ σε αυτό το thread, δε μας έλεγαν για τους decompressors των Gen9, και πως η PCMR θα χρειαστεί 3950Χ για να έχει parity και θα την πληρώσει ακριβά τη νύφη; Θελετε τρεις επεξεργαστές για τον ήχο, 7 για το decompression και άλλους 152 για το παιχνίδι ΑΑΑΑΑΑΑ!
    Μοναχα ο uncharted ισχυριστηκε κατι τετοιο και εφαγε και ban που τολμησε να απαντησει σε ιδιο υφος με εσας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μαλακίες έχουμε διαβάσει σε αυτό το thread!
    Σε αυτο συμφωνουμε απολυτα.

  13. #2173
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Ορίστε την 6600 την σηκώνει ο σάντυ σε Graphic Card Intense Tasks.

    https://pc-builds.com/bottleneck-cal...sks/1920x1080/

    Ορίστε και με την 6700 σε 1440p.

    https://pc-builds.com/bottleneck-cal...sks/2560x1440/

  14. #2174
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως, ακόμα και σήμερα το σύστημα sandybridge αναβαθμίζεται, διότι τα frames τα έχει σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό ακόμα και σήμερα. Το μόνο που χρειάζεται είναι καινούρια κάρτα γραφικών.
    Οχι υπαρχουν ηδη συγχρονα και απαιτητικα ΑΑΑ games που δεν την παλευει ο ivybridge ασχετως gpu.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα αν εγώ δεν θέλω να κάνω εκεί την αναβάθμιση και ψήνομαι να πάω σε σύστημα με τον πάρα πολύ καλό 3600
    Φυσικα οπως ειπα ομως τοτε μιλαμε γισ "ξηλωνω τα παντα ολα μαζι με τροφοδοτικο και hdd που ειναι ηδη 12 ετων" και παμε σε νεο pc,κατα τ'αλλα ναι περιμενε να την βγαλεις κα8αρη με 95 ευρω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε την 6600 την σηκώνει ο σάντυ σε Graphic Card Intense Tasks.
    Δες στα game requirements που βρισκεται η 6600 και που ο sandybridge (αν υπαρχει καν) και 8α καταλαβεις οτι δεν στεκει κατι τετοιο.Heck ακομα κι ο psolord παιζει να το παραδεχτει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορίστε και με την 6700 σε 1440p.
    Sure thing boss.

  15. #2175
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι υπαρχουν ηδη συγχρονα και απαιτητικα ΑΑΑ games που δεν την παλευει ο ivybridge ασχετως gpu.
    Ποιά είναι αυτά τα παιχνίδια; Γιατί RDR2 έπαιξα γαμάτα, με πάνω από 70fps, χωρίς stuttering με τον 3770k.

    Και το επίσης βαρύ για τη CPU, Odyssey μου έτρεχε πάααρα πολύ καλά σε Ultra High Preset.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20190119-160856__01.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  115,0 KB 
ID: 245524

    Να στο πω αλλιώς, stuttering με 3770k και να φταίει η CPU δεν ειδα ποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 03-02-23 στις 16:55.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Σελ. 145 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 125135140143144145146147150155165 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας