Σελ. 133 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134135138143153 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.981-1.995 από 2836
  1. #1981
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εσύ θες να συγκρίνουμε ένα ολόκληρο σύστημα, που κάνει 1000 πράγματα, με μία κονσόλα που κάνει μόνο ένα και αυτό στραβά
    Λεγε οτι 8ες η αλη8εια ειναι οτι το 90% (για να μην πω το 99%) του κοσμακη κανει ανετα τη δουλεια του απο κινητα,ταμπλετες και κανα φτηνο laptop των 300 ευρω.Επαναλαμβανω οτι σχεδον κανεις δεν χρειαζεται gaming pc γιατι δεν ζουμε στο 2008.Αρα για παιχνιδια 8α το χρησιμοποιησεις οπως και την κονσολα.Αν ανηκεις στο 1% που για την δουλεια σου δεν φτουραει ενα laptop των 300 ευρω,τοτε by all means σκασε 1500 για gaming pc και ο8ονη αλλα μην προσπα8εις να μας πεισεις οτι το ιδιο ισχυει για το υπολοιπο 99%.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αυτό που μου λες, είναι ότι η τιμή του Amazon Γαλλίας συγκεκριμένα, είναι η μόνη σωστή, ενώ έχει και σημείωση ότι δε θα μπορούν να ικανοποιηθούν όλες οι παραγγελίες, ενώ ΟΛΕΣ οι lifetime τιμές του geizhals και του skroutz που ανέβασα, λένε μπούρδες;
    Γι'αυτο μιλησα για ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ και να περιμενεις 1 μηνα για να αγορασεις με msrp.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θες να σε πάρω σοβαρά τώρα;
    Εχω ακριβως την ιδια απορια για εσενα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το post ήταν πολύ συγκεκριμένο, ανά έτος και με πρόσθεση συνολική στο τέλος. Δε φταίω εγώ αν υπάρχει πρόβλημα reading comprehension...
    Και το να μην μπορεις να καταλαβεις τον ορο προπαραγγελια αλλα να επιμενεις σε συγκρισεις τιμων για αμεση αγορα δειχνει αδυναμια κατανοησης σε βασικοτερο επιπεδο.BTW καλο 8α ηταν να ξανα8υμη8εις τι ακριβως εγραψες με ολες τις προτασεις κι οχι out of context προτου κατηγορησεις τον αλλο για "πρόβλημα reading comprehension".
    Και στο PC έχεις +8Κ free games από το EPIC μόνο, χώρια όλα τα άλλα. Η μεταπώληση διώχνει το παιχνίδι από τη συλλογή σου, οπότε είναι ενοίκιο. Εδώ μιλάμε για πλήρη και μόνιμη ιδιοκτησία, do you understand;
    Η αναλυση σου με τα παιχνιδια ανα ετος ηταν πριν απο 2-3 posts σου και μοναχα απο τα συμφραζομενα ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβει κανεις οτι μιλας για δολαρια,ιδιαιτερα αν δεν εδωσε σημασια να 8υμη8ει τον συγκεκριμενο αρι8μο γιατι εχει ηδη εξηγησει πως 8εωρει ολη την αναλυση σου πλασματικη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά ρε φίλε, που έχεις το 90%. Λες και εμείς δε τα βάζουμε στο λογαριασμό μας. Αλλά ξαναρωτάω, ξέρεις αν στο sum up που έκανε ο τύπος έχει βάλει και τα επαναλμβανόμενα; Που όπως και να έχει, άλογο μας χαρίζανε και το κοιτάγαμε στα δόντια, ενώ από την άλλη πληρώνουμε ενοίκιο....
    Αν τα εχεις κι εσυ ολα στο λογαριασμο σου ειναι πανευκολο να διαψευσουμε το παραμυ8ι.Απλα μπες epic και πες μας ποσo ειναι το total game count σου και διαιρεσε με αυτο τα 8,500$ για την τιμη του μεσου game.8α καταλαβεις οτι οι αρι8μοι αυτοι δεν βγαινουν με τιποτα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Overall, GPUs will have a compound annual growth rate of 2.8% during 2022-2026 and reach an installed base of 3,138 million units at the end of the forecast period.
    Αν εννοει 3 εκατομμυρια τοτε προφανως λεει και λιγα αν ομως πιστευεις οτι εννοει 3 δισεκατομμυρια τοτε ξανα do the math.
    https://www.tomshardware.com/news/sa...it-20-year-low

    91 εκατομμυρια total laptop & desktop gpus sales απο Q4 2020 που βγηκαν οι κονσολες ως Q3 2023 vs 28 εκατομμυρια ps5 και 12 εκατομμυρια xbox-x.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΛΑ αυτά μαζί, μας κάνουν 74.40%, PC GPUS.Για να μη κουράζεσαι, σου τα έβαλα σε ένα εξελάκι να γουστάρεις.
    Επειδη ομως δεν πιστευω το theory crafting σου για 3 δις gpus σε 3 χρονια ας δουμε ποσες gpus ειναι δυνατοτερες τωρα σε συγκριση με την 6700 του ps5 και 6700xt του xbox-x.
    3070>2,62%+3080>1,85%+3070ti>1,19%+3080ti>0,73%+6900xt>0,2%+6800xt>0,2%+3080 laptop>0,2% = 7% συνολο,οπως βλεπεις υπαρχει μια διαφορα με το 75% σου.Που σημαινει οτι μοναχα ενας στους 14 pc gamers παιζει καλυτερα απο ps5 και xbox-x η αλλιως 91 x 0,07=6,37 million gpus vs 40 million consoles δηλαδη σε κα8ε μελος της pcmr αντιστοιχουν 7 ps5+xbox-x users.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος 2026 θα εχουμε 150.000.000 GEN 9 κονσόλες, χαριστικά όπως είπαμε (ενώ δεν υπολογίζει τα pc gpu upgrades-κανει παραδοχή ότι θα μείνουν τα ίδια), ενώ θα έχουμε 2.334.672.000 gpus gen9 equal/better ή άμα θες να το δεις πιο καλά, 1.690.126.800 RTX μόνο, δηλαδή καλύτερες από gen 9, δηλαδή 11Χ φορές τις κονσόλες. Ποιος είπαμε βαριέται να κάνει πράξεις και ποιος ζει στον κόσμο του;
    Για την ωρα οι gpus μενουν απουλητες στο ραφι ενω το ps5 δεν προλαβαινει να ικανοποιησει την ζητηση,φετος η του χρονου 8α κυκλοφορησει και το ps5 pro κι ως το 2026 8α συζηταμε ηδη για το ps6 που 8α βγει τον μολις επομενο χρονο.Κι επαναλαμβανω οτι η πλακα ειναι οτι μπορεις να αγορασεις xbox-s με 280 ευρω απο το 2020 και να παιζεις καλυτερα απο τα 2/3 των σημερινων pc gamers (το 2020 απο τα 9/10) που δια8ετουν gpus αποδοσης το πολυ μιας 1060.Κατα τ'αλλα συνεχισε με ασκησεις επι χαρτου για 3 δις gpus και 11χ φορες την αποδοση των κονσολων και να αναρωτιεσαι "Ποιος βαριέται να κάνει πράξεις και ποιος ζει στον κόσμο του;"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδές τα παραπάνω νούμερα για το πως έχει καλύτερη απόδοση από το 65% των pc gamers και ξαναδες βιντεάκια που έχω ξανανεβάσει, που το series S έχει πέσει ΗΔΗ σε 800p, πχ
    Και παλι ομως τρεχει καλυτερα απο nvidia 1060 που επισης ριχνει την αναλυση μεσω fsr.ΒΤW εδω 8α επρεπε ως pc gamers να ευχαριστουμε τις κονσολες που υπαρχει ακομα amd gpu division αλλιως ο πετσινος 8α μας ειχε χορεψει ολους στο ταψι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από όλα τα παραδείγματα που έχω δώσει, και μόνο που λες ότι ο κονσολας, ΔΕΝ θα έπαιζε χειρότερα, καταλαβαίνει κανείς, πόσο τσακωμένος είσαι με την αλήθεια.
    Εδειξα παραπανω ποιος ειναι "τσακωμενος με την αλη8εια".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διορθωση ^2, θα παίζεις στα 60fps, ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ PS4.
    Δεκτον το παιχνιδι δεν γνωρισε τοση επιτυχια για να κυκλοφορησει remastered version.Οποτε ας παιξει κι ο pc gamer 1 απο τα 5 ps4 exclusives σε καλυτερες ρυ8μισεις υστερα απο 3-4-5 χρονια,αλλωστε μεχρι περυσι επαιζαν το fifa σε ps4 engine...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο που ξανασυγκρίνεις για 4-5η φορά, video ram limited κάρτες, καταλαβαίνεις κάποιος πως στρέφεις τον εαυτό σου, σε λάθος συμπεράσματα. Σαν να συγκρίνεις gen9 κονσόλες με κάρτες των 4GB. Πίστευε ότι θες φιλαράκο!
    Το μονο που πιστευω ειναι οτι επιλεγεις να ξεχνας συνεχεια οτι το ps4 με μολις 5gb total ram+vram ελευ8ερα απο τα συνολικα 8,ετρεχε παιχνιδια που στο pc ζητουσαν μοναχα τους 6-7-8gb ram (χωρια την vram των gpus η την ram των windows κι αλλων tasks) και ταυτοχρονα νομιζεις οτι φταινε τα 2gb vram στις 7850/7870 που δεν μπορουσαν να φτασουν τις αποδοσεις του ps4 με ιδια settings.
    https://en.wikipedia.org/wiki/PlaySt...S4%20hardware.
    << As a side benefit to this, an additional 512 MB of GDDR5 (ps4 pro) is available for developers to use for games adding up to 5.5 GB, as opposed to the 5 GB available on base PS4 hardware.>>
    Δηλαδη πιστευεις οτι αφου το ps4 χρησιμοποιουσε 3 κι οχι 2gb vram για τα γραφικα,η ιδια η game engine ετρεχε με τα υπολοιπα 2gb ram στο ps4 αλλα ζητουσε 6-7-8gb ram στο pc?Τοσο console optimization πια που το σνομπαρεις κιολας?Κι ας μην ξεχναμε οτι αυτα τα 2gb του ps4 game engine ως gddr5 ειχαν και μεγαλυτερο latency οπως τοσες φορες μας εχει υπεν8υμισει.Κατα τ'αλλα εγω "στρεφομαι σε λα8ος συμπερασματα και πιστευω οτι 8ελω".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, δε ξέρεις τι σου γίνεται.
    Ενω εσυ ως PCMR τα ξερεις ολα ετσι?Googl-αρα και ειδα οτι ειχε στο xbox1-x 60fps performance mode η αλη8εια ειναι και το ps4 pro εχει το ιδιο αλλα σε κα8ε περιπτωση κακως δεν κοιταξα τα benchmarks.Ωστοσο μιλαμε για το ιδιο game (σε unoptimized για 8 core cpus unreal 4 engine κι ας κυκλοφορησε πριν μολις 3 χρονια lol) που εσυ ισχυριζοσουν (αδικα κατ'εμε) οτι ο fx 8320@4ghz μπουκωνε την 290χ μου.Απο τη στιγμη που τα μισα fx cores κοιμουνται λογικο μου φαινεται οι cpus των ps4 pro και xbox1-x που τρεχουν στα 2,1-2,3ghz να μπουκωνουν τις gpus τους.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    44fps xbox x των 6tflops, με άγνωστη ανάλυση και settings, 70fps η 1060 των 4,37tflops @medium, καθαρό 1080p. Γιατί Χ2 οι κονσόλες ρε φίλε....
    Ακομα και σε αυτο το ιδανικο ομως παραδειγμα το +50% αποδοσης το πληρωσες με +100% κοστος για pc του 2016 με την 1060.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βγει το Deathloop για gen8 κονσόλες; Γιατί εδώ λέει PC + Gen 9 μόνο.
    Οχι δεν εχει βγει εχεις δικιο απλως googl-αρα και δεν προσεξα οτι το παιζει μεσω cloud streaming.
    Ομως σε κα8ε περιπτωση τα εν λογω παραδειγματα ειναι ακυρα γιατι ξαναλεω οτι με τα λεφτα ενος pc του 2016 με την 1060 αγοραζες ps4 pro χωρις μεγαλες τοτε διαφορες επιδοσεων και 4 χρονια μετα ps5.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όταν σας λέω πάρτε ΚΑΙ τις τρεις κονσόλες για να τα παίζετε όλα, αλλά ΚΑΙ με υποδεέστερα settings, μου αρχίζετε τις κωλοτούμπες. Ε δε με χαιρετάτε λέω εγώ;
    Και ξαναρωταω αν δεν σε ενδιαφερουν τα αποκλειστικα της sony τοτε ποιος ο λογος να μην εισαι ευχαριστημενος με το xbox-x σε σχεση με το pc αφου την τελευταια δεκαετια σχεδον ολα τα ΑΑΑ games ακομα και τα fps η rpg ειναι cross platform?Μοναδικη περιπτωση να σου αρεσουν niche genres οπως strategy η simulation αλλα αυτο δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα για να απαιτεις απο τον κονσολα να αγορασει ολες τις κονσολες.

  2. #1982
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Πάντως από τα λίγα που έχω ακούσει σχετικά με το επαγγελματικό gaming, οι κονσολάκηδες θεωρούνται οι noobs ενώ αυτοί που συνθέτουν τα δικά τους υπολογιστικά συστήματα θεωρούνται οι εξπέρ.

    Παίζουν σε άλλη κατηγορία οπότε ίσως και να δημιουργείται τσάμπα σύγχυση περί του θέματος.

  3. #1983
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δεν συγκρινουμε το skill των pro gamers αλλα το που συμφερει την πλειοψηφια να παιζει τα παιχνιδια της.

  4. #1984
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συγκρινουμε το skill των pro gamers αλλα το που συμφερει την πλειοψηφια να παιζει τα παιχνιδια της.
    Διόρθωση, συγκρίνουμε ότι μας συμφέρει

  5. #1985
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεγε οτι 8ες η αλη8εια ειναι οτι το 90% (για να μην πω το 99%) του κοσμακη κανει ανετα τη δουλεια του απο κινητα,ταμπλετες και κανα φτηνο laptop των 300 ευρω.
    Σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ στο 1% που π.χ. για ανανέωση καρτοκινητής θα ανοίξω υπολογιστή και browser για να την κάνω άνετα και σίγουρα μαζί με antivirus, παρά στη μικρή οθονίτσα του κινητού που μπορεί κατά λάθος να χτυπήσω και κανένα phising μήνυμα και να μου χαλάσουν τα μάτια και η υπομονή με τα δάχτυλα.

  6. #1986
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρι που δε νιώθω την υποχρέωση να διαβάζω σεντόνια που 9/10 λένε τα ίδια. Προτιμώ να παίζω games στη κονσόλα μου.

  7. #1987
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρι που δε νιώθω την υποχρέωση να διαβάζω σεντόνια που 9/10 λένε τα ίδια. Προτιμώ να παίζω games στη κονσόλα μου.
    παίξε όσα παιχνίδια θες, αρκεί να μην λες ανακρίβειες παρόμοιες με αυτές του orderlordtank...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συγκρινουμε το skill των pro gamers αλλα το που συμφερει την πλειοψηφια να παιζει τα παιχνιδια της.
    εσένα πάντως σε συμφέρει να παίζεις σε PC και όχι σε κονσόλα όπως εχεις παραδεχτεί. Αλλά οι διθυραμβοι σου για τη κονσόλα στο νήμα πάνε και έρχονται. Όπως και οι τραγικές παθογένειες που προσάπτεις στο PC gaming, στη πλατφόρμα στην οποία παίζεις κατά κύριο λόγο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #1988
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Το προβλημα δεν ειναι οταν σε τοσα σεντονια posts πεις και κατα λα8ος καποιες ανακριβειες αρκει να τις παραδεχεσαι.Αλλα οταν απλως σιωπας οπου αποδεδειγμενα κανεις λα8ος η ακομα χειροτερα προσπα8εις να κανεις την νυχτα μερα με παραλογες συγκρισεις και φανταστικες μελλοντολογιες που επι δεκαετιες εχουν αποδειχ8ει λαν8ασμενες.
    Οσο για το σε ποια πλατφορμα κυριως παιζω ανηκω στη μειοψηφια που της αρεσουν τα strategy,8υμαμαι ως πιτσιρικας αγορασα ps1 γιατι ειχε το original c&c,προφανως αν ειχα χρημα 8α αγοραζα pc.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και πριν αποκτησω το 1ο μου pc λιγο αργοτερα αλλα και επειτα δεν χαρηκα πολλες κονσολες.Μεγαλωνοντας ειναι πιο δυσκολο να παιζω παιχνιδια εκτος των strategy στο pc,λογω περιορισμου ελευ8ερου χρονου περιοριζομαι συνη8ως στο αγαπημενο μου genre και λογω επαγγελματος το pc ειναι πιο ευκαιρο μπροστα μου απο την κονσολα ασε που λογω γνωσεων περιοριζω το troubleshooting factor σε σχεση με το plug n play της κονσολας στο ελαχιστο δυνατο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση, συγκρίνουμε ότι μας συμφέρει
    Αν 8υμασαι στην αρχη του thread μιλησα για τα καλυτερα γραφικα και πλουτο genres του pc,η κοντρα αρχισε οταν ανεφερα οτι τα πλεονεκτηματα αυτα τα πληρωνεις σε χρημα,χρονο και γνωσεις που η πλειοψηφια δεν 8ελει να δια8εσει η αποκτησει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την περίπτωση είμαι και εγώ στο 1% που π.χ. για ανανέωση καρτοκινητής θα ανοίξω υπολογιστή και browser για να την κάνω άνετα και σίγουρα μαζί με antivirus, παρά στη μικρή οθονίτσα του κινητού που μπορεί κατά λάθος να χτυπήσω και κανένα phising μήνυμα και να μου χαλάσουν τα μάτια και η υπομονή με τα δάχτυλα.
    Ημουν κι εγω ετσι μεχρι πριν καμια δεκαετια,αλλα πρωτα με τα windows phone και υστερα με τα επιτελους ωριμα πια android αλλαξα γνωμη.Αν τα ειχα σκασει για iphone μπορει να ειχα αλλαξει γνωμη και νωριτερα δεν ξερω,αλλα ειμαι της γνωμης οτι τα πρωτα windows phone της nokia ηταν ανωτερα.

  9. #1989
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν 8υμασαι στην αρχη του thread μιλησα για τα καλυτερα γραφικα και πλουτο genres του pc,η κοντρα αρχισε οταν ανεφερα οτι τα πλεονεκτηματα αυτα τα πληρωνεις σε χρημα,χρονο και γνωσεις που η πλειοψηφια δεν 8ελει να δια8εσει η αποκτησει.
    Και θα το ξαναπώ... Χρήμα, ναι, ιδιαίτερα αν πας τη σήμερον από το σημείο μηδέν να στήσεις PC (αν και αν πας να στήσεις κονσόλα επίσης από το σημείο μηδέν και θέλεις και τηλεόραση συν κανένα σύστημα ήχου της προκοπής δεν ξέρω κατά πόσο το PC gaming είναι τόσο ακριβότερο αλλά το παρακάμπτω).

    Αλλά, ό,τι και να λες χρόνος και γνώσεις τη σήμερον πλέον σε καμία περίπτωση. Εδώ πλέον μια έρευνα στον Γούγλη να κάνεις και θα βρεις για πλάκα καμιά 10αριά apps να στήσεις PC gaming - τι να λέμε τώρα. Και επιμένω και σε αυτό: τη σήμερον με ελάχιστες γνώσεις και λίγο ανοιχτά τα μάτια και θα βρεις δεκάδες μαγαζιά που σου το στήνουν πολύ τίμια. Μην μου πεις τώρα για το μεγαλομάγαζο που θέλει να ξεστοκάρει τις μπαγιάτικες τις μητρικές που ξαναλέω τη σήμερον με ελάχιστη έρευνα δεν θα βρεις.

    Και επιτέλους φάσκεις και αντιφάσκεις: αν κανείς όντως είναι απλά καθιστός στον καναπέ σαν Βούδας και απλά θέλει μέσω κινητού σε 3 μέρες να παίξει το God of War 2, εύκολα με την πιστωτική του το κάνει μέσω PS. Και καλώς κάνει, αλλά μην σε καμία περίπτωση έστω και με υπόνοια πάτε να μας πείτε ότι έχει ποιότητα. Καλώς το κάνει, καλώς την αποκτά, αλλά έως εκεί.

    Όταν πάτε να βάλετε ποιότητα με κονσόλα, εκεί είναι που απλά δεν σας βγαίνει και κάνετε αλχημείες με τη λογική.

    Τώρα, @johnson, μια χαρά πήγαινε να παίξεις κονσόλα, την επόμενη φορά που εδώ θα τρολλάρεις, θα σου πρότεινα απλά να το σκεφτείς και να συνεχίσεις στην κονσόλα τα τουρνουά στο FIFA
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #1990
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Δηλαδη λες οτι δεν δια8ετουν ουτως η αλλως ολα τα σπιτια τηλεοραση η μηπως αν περιοριζεσαι με το pc στην ο8ονη του desktop δεν μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο με τη κονσολα?Για ηχοσυστημα της προκοπης μπορει να εχεις δικιο,αν καποιος δεν δια8ετει ηδη 8εωρητικα 8α πρεπει να το αγορασει αν κι αμφιβαλλω ποση διαφορα εχει μια soundbar με καποιο φτηνο (woofer/amp+μικρα speakers) των 50-100 ευρω στο pc.

    Ο χρονος και οι γνωσεις δεν εχουν να κανουν με τη συναρμολογηση αλλα με την επιλογη parts και κυριως με το trouble shooting.Ακομα κι εκει βεβαια δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχουν τιμια μαγαζια αλλα οι μεγαλοι 8ελουν να ξεστοκαρουν και οι μικροι δεν δια8ετουν σχεδον ποτε στοκ σε ολα τα vfm parts οποτε αναγκαζεσαι να συμβιβαστεις.Μπορεις φυσικα να παραγγειλεις απο 3-4 μαγαζια ολα τα parts και να τα συναρμολογησεις ο ιδιος αν εχεις τις γνωσεις (δεν δια8ετουν ολοι καποιο προ8υμο γνωστο να τους το κανει) αλλα και παλι πληρωνεις σε χρονο και σε ενα βα8μο σε μεταφορικα (που οταν συναρμολογεις 1 φτηνο vfm συστημα η απλα αναβα8μισεις το υπαρχον ειναι υπολογισιμη διαφορα).Επισης το googl-αρω και παραγγελνω ενα vfm pc δεν δουλευει γιατι η δια8εσιμοτητα και οι τιμες αλλαζουν γρηγορα ιδιαιτερα στα vfm parts και πρεπει να ξερεις απο συμφερουσες εναλλακτικες.Προφανως ειναι πιο δυσκολο να κυνηγας vfm parts των 100-200 ευρω απο premiums των 250-450 ευρω.Ακομα κι οταν δεν υπαρχει δια8εσιμοτητα στα premium parts ξερεις οτι αν τα παραγγειλεις καποια στιγμη 8α ερ8ουν κι αν ανεβει και 20 ευρω η τιμη δεν εγινε και τιποτα.Σε vfm parts ομως αν ειναι να πληρωσεις την ιδια διαφορα σε 2 εξαρτηματα τοτε σε συμφερει να αλλαξεις συν8εση κι εκει ειναι που την πατανε οι περισσοτεροι googlers.Ασε που αν η τιμη ειναι αρκετα καλη υπαρχει σοβαρη πι8ανοτητα να περιμενεις το vfm part κι αυτο να μην ερ8ει εν τελει ποτε λογω ελλειψης οποτε φτου κι απο την αρχη.Ομως ακομα κι αν εχουν καποιες γνωσεις η καποιον γνωστο ποσοι επελεξαν το optimal build?Ακομα και σε αυτο forum 8υμαμαι ολοι να αγοραζουν 660 αντι για 7850 και i5 αντι για 8320,που με την διαφορα μητρικης κοστιζε οσο i3 και με τα λεφτα αυτα μπορουσες να τον συνδιασεις με 7950 (αλλο αν ολοι αγορασαν 760 btw).Αλλα τα παραπανω ειναι ψηλα γραμματα το χρονο σου τον τρως στο trouble shooting των games,αν εχεις γνωσεις ειναι σχετικα μικρος αλλα αν δεν εχεις τοτε καλη τυχη αν δεν ειναι κατι απλο (που προφανως τυχαινει πολυ συχνοτερα σε non recommended specs μηχανηματα).

    Οσο για το φασκω και αντιφασκω σε ρωτησα χωρις να απαντησεις τι εννοεις με το ποιοτικο gaming?Επαναλαμβανω οτι αν εννοεις τα γραφικα τοτε εχεις δικιο αν ομως εννοεις bug free+hackers free απροβληματιστο plug n play τοτε εχεις αδικο.

    Τελος ειδαμε ποιος κανει αλχημειες με τη λογικη,δηλαδη ημαρτον ο psolord να κανει συγκρισεις με cherry picked vfm pc με τεχνολογια του 2012 που κοστιζε οσο 7 vfm xbox360 arcade με τεχνολογια του 2005 η να μιλα για 3 δις gpus,αλλα εσυ να κατηγορεις εμας.Δηλαδη συμφωνα με τη λογικη σας δεν ειναι παραλογο να συγκρινω το xbox360 του 2005 με pentium2+voodoo2 του 1998,σωστα?

  11. #1991
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οσο για το φασκω και αντιφασκω σε ρωτησα χωρις να απαντησεις τι εννοεις με το ποιοτικο gaming?Επαναλαμβανω οτι αν εννοεις τα γραφικα τοτε εχεις δικιο αν ομως εννοεις bug free+hackers free απροβληματιστο plug n play τοτε εχεις αδικο.
    Σωστός.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τελος ειδαμε ποιος κανει αλχημειες με τη λογικη,δηλαδη ημαρτον ο psolord να κανει συγκρισεις με cherry picked vfm pc με τεχνολογια του 2012 που κοστιζε οσο 7 vfm xbox360 arcade με τεχνολογια του 2005 η να μιλα για 3 δις gpus,αλλα εσυ να κατηγορεις εμας.Δηλαδη συμφωνα με τη λογικη σας δεν ειναι παραλογο να συγκρινω το xbox360 του 2005 με pentium2+voodoo2 του 1998,σωστα?
    Εδώ έχεις άδικο για τον απλούστατο λόγο ότι ασχολείσαι με τα posts του psolord. Σε ρίχνει στο επίπεδο του και σε νικά λόγω εμπειρίας.

  12. #1992
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έχεις άδικο για τον απλούστατο λόγο ότι ασχολείσαι με τα posts του psolord. Σε ρίχνει στο επίπεδο του και σε νικά λόγω εμπειρίας.
    το τρολινγκ σου συνηθως το βρίσκω ευχάριστο, αλλα οι διαμάχες και κόντρες σου με μέλη μπορουν να γίνουν με PM. Λυπήσου τις ώρες που ρίχνουμε καποιοι να διαβασουμε και να γραψουμε για τεχνολογία.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #1993
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Πιο πολύ θυμίζει ένα σύγχρονο νεοφιλελεύθερο δικαιωματιστή παρά έναν τρόλερ.

  14. #1994
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τρολινγκ σου συνηθως το βρίσκω ευχάριστο, αλλα οι διαμάχες και κόντρες σου με μέλη μπορουν να γίνουν με PM. Λυπήσου τις ώρες που ρίχνουμε καποιοι να διαβασουμε και να γραψουμε για τεχνολογία.
    Ε όχι, αυτό δεν το δέχομαι, αφού σε αυτό το thread ούτε κόντρες ούτε διαμάχες κάνω.
    Δεν αξίζει τον κόπο.

  15. #1995
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λεγε οτι 8ες η αλη8εια ειναι οτι το 90% (για να μην πω το 99%) του κοσμακη κανει ανετα τη δουλεια του απο κινητα,ταμπλετες και κανα φτηνο laptop των 300 ευρω.Επαναλαμβανω οτι σχεδον κανεις δεν χρειαζεται gaming pc γιατι δεν ζουμε στο 2008.Αρα για παιχνιδια 8α το χρησιμοποιησεις οπως και την κονσολα.Αν ανηκεις στο 1% που για την δουλεια σου δεν φτουραει ενα laptop των 300 ευρω,τοτε by all means σκασε 1500 για gaming pc και ο8ονη αλλα μην προσπα8εις να μας πεισεις οτι το ιδιο ισχυει για το υπολοιπο 99%.
    Τανκούλη, για άλλη μια φορά, δε μπορείς αγόρι μου να πετάς την πολυχρησία του PC στην άκρη. Επίσης δε μπορείς να βάζεις το PC vs PC, όσον αφορά τη σύγκριση με τις κονσόλες. ΟΤΑΝ ποτέ, έχεις ΙΣΑΞΙΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ με τις κονσόλες, τότε έλα να ξανασυγκρίνουμε. Και εντάξει, άσε με, με τα κινητά να χαρείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι'αυτο μιλησα για ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ και να περιμενεις 1 μηνα για να αγορασεις με msrp.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το να μην μπορεις να καταλαβεις τον ορο προπαραγγελια αλλα να επιμενεις σε συγκρισεις τιμων για αμεση αγορα δειχνει αδυναμια κατανοησης σε βασικοτερο επιπεδο.BTW καλο 8α ηταν να ξανα8υμη8εις τι ακριβως εγραψες με ολες τις προτασεις κι οχι out of context προτου κατηγορησεις τον αλλο για "πρόβλημα reading comprehension".
    Καταλαβαίνω ότι προσπάθωντας να δικαιολόγησεις τα αδικαιολόγητα, καταφεύγεις και παλι σε άνισες συγκρίσεις.

    Η προπαραγγελία (που δεν ξέρεις αν πραγματοποιηθεί και πότε ενώ το λέει συγκεκριμένα ότι δε θα ικανοποιηθούν όλες-τον ένα μήνα τον λες ΕΣΥ) για σένα είναι το ίδιο με την αγορά.

    Κατά το ίδιο μοτίβο χρησιμοποιείς το ενοικιο του PS+ με την ιδιοκτησία.

    Και επίσης κατά το ίδιο μοτίβο, υποθέτεις ότι το sharing θα έχει 100% ανταπόκριση με φίλους, πέρα από το ότι καταφεύγεις σε ελεημοσύνη.

    Άκου, λέγε ότι θες. Μέση τιμή PS5 μέχρι σήμερα, 650 ευρώ. Έχω δόσει λινκς. Τέλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα εχεις κι εσυ ολα στο λογαριασμο σου ειναι πανευκολο να διαψευσουμε το παραμυ8ι.Απλα μπες epic και πες μας ποσo ειναι το total game count σου και διαιρεσε με αυτο τα 8,500$ για την τιμη του μεσου game.8α καταλαβεις οτι οι αρι8μοι αυτοι δεν βγαινουν με τιποτα.
    Έχω και ένα κάρο αγορασμένα παιχνίδια στο epic store. Πως ακριβώς θες να κάνω τη διαίρεση;

    Θα σε ξαναρωτήσω. Έχεις ΑΛΛΟ sum up να παραθέσεις ή θα παίζουμε την κολοκυθιά όπως συνήθως;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοει 3 εκατομμυρια τοτε προφανως λεει και λιγα αν ομως πιστευεις οτι εννοει 3 δισεκατομμυρια τοτε ξανα do the math.
    https://www.tomshardware.com/news/sa...it-20-year-low

    91 εκατομμυρια total laptop & desktop gpus sales απο Q4 2020 που βγηκαν οι κονσολες ως Q3 2023 vs 28 εκατομμυρια ps5 και 12 εκατομμυρια xbox-x.
    Ήμουν ξεκάθαρος με τα νούμερα. Το κόμμα εκτός Ελλάδος, σημαίνει χιλιάδες. Το point . είναι δεκαδικό. Εξ'ου και το FPU, Floating Point Unit. Δε το λένε Floating Comma Unit.

    Τέλος 2026 λοιπόν, το Jon Peddie research, λέει 3.2δις PC gpus.

    Τα 91 εκ total laptop + desktop gpus, από Q4 2020, που τα είδες; Αυτό το σχεδιάγραμμα το κατανόησες καλά;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_15.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  264,9 KB 
ID: 244940

    Για ξαναμέτρα από Q4 2020 και δώθε.
    (AMD)1,98+2,39+2,29+2,67+3,01+3,21+2,07+0,69+0,28+
    (NVIDIA)9,02+9.38+9.18+10.05+10.18+10.04+8.25+5.93

    Αυτά είναι μέχρι Q3/2022. ΣΥΝΟΛΟ 88.33 εκ. Να βάλουμε +10 για Q4/2022 που είναι και Χριστούγεννα και λίγα λέω; Πάμε στα 98εκ ΜΟΝΟ για τις discreet gpus. Laptop πόσα; Τα προηγούμενα χρόνια, αξιόμαχες κάρτες πόσες;

    Εν κατακλείδι. Η αγορά του PC είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερη.






    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ομως δεν πιστευω το theory crafting σου για 3 δις gpus σε 3 χρονια ας δουμε ποσες gpus ειναι δυνατοτερες τωρα σε συγκριση με την 6700 του ps5 και 6700xt του xbox-x.
    3070>2,62%+3080>1,85%+3070ti>1,19%+3080ti>0,73%+6900xt>0,2%+6800xt>0,2%+3080 laptop>0,2% = 7% συνολο,οπως βλεπεις υπαρχει μια διαφορα με το 75% σου.Που σημαινει οτι μοναχα ενας στους 14 pc gamers παιζει καλυτερα απο ps5 και xbox-x η αλλιως 91 x 0,07=6,37 million gpus vs 40 million consoles δηλαδη σε κα8ε μελος της pcmr αντιστοιχουν 7 ps5+xbox-x users.
    Δεν είναι 3δις gpus σε τρία χρόνια. Καταρχής μετρώντας από σήμερα μέχρι τέλος 2026, είναι 4 χρόνια. Ρε φίλε δε ξέρω γιατί έχεις την ανάγκη, να κλέβεις το κάθε τι μικρό νούμερο. Δηλαδή ξέρω. Δεν έχεις ουσιαστικά επιχειρήματα. Αλλά είναι κουραστικό. Δε περνάει.

    Πέρα από αυτό, 3.2 ΔΙΣ θα έχει πάει, η βάση που μετράει ο Jon Peddie, μέχρι ΤΕΛΟΣ 2026. Επειδή προφανώς ξεκινάει κάποια χρόνια πριν, για αυτό θεώρησα 0 upgrades για το PC, για τα επόμενα 4 χρόνια.

    Το μέτρημα σου, για το ποιες gpus είναι δυνατότερες, είναι πολύ ΑΣΤΕΙΟ ως συνήθως. Πολύ βολικά έχεις αφήσει απέξω τις σειρές RTX 2000, RX 5700 και γιατί παρακαλώ, δεν μετράς την 3060; Τι ακριβώς σημαίνει δυνατότερες; Αυτοί που παίζουν σε 1080p, με settings που ουτε καν οι Gen9 βλέπουν στον ύπνο τους, πως θα καταμετρηθούν;

    Και το έχω πει, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ. Το οικοσύστημα των κονσολών είναι για το γάιδαρο καβάλα. Υπάρχουν πολλές κάρτες από εποχές Gen8, που δύνανται να δώσουν καλύτερο gaming από τις Gen9 και σου είπα τους λόγους. Τρέχεις κατά βάση, τη βιβλιοθήκη της Gen8, σε υψηλότερη ανάλυση, αλλά με τα settings της Gen8. Καλή η ανάλυση, αλλά άμα είναι να παίζεις με settings Gen8, τι να το κάνω; Κάρτες όπως 1070,1080,1080ti,5700, κλπ κλπ, σε 1080p, σε επίσης 1080p monitor, δηλαδή με 1:1 pixel mapping, παίζουν με υψηλότερα settings από PS5. Δε θες να το καταλάβεις, μη θες, δε μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. To 75% είναι μια χαρά λοιπόν. Θες και ΠΑΛΙ να μαγειρεύεις δικά σου νούμερα, με γεια σου με χαρά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο που πιστευω ειναι οτι επιλεγεις να ξεχνας συνεχεια οτι το ps4 με μολις 5gb total ram+vram ελευ8ερα απο τα συνολικα 8,ετρεχε παιχνιδια που στο pc ζητουσαν μοναχα τους 6-7-8gb ram (χωρια την vram των gpus η την ram των windows κι αλλων tasks) και ταυτοχρονα νομιζεις οτι φταινε τα 2gb vram στις 7850/7870 που δεν μπορουσαν να φτασουν τις αποδοσεις του ps4 με ιδια settings.
    https://en.wikipedia.org/wiki/PlaySt...S4%20hardware.
    << As a side benefit to this, an additional 512 MB of GDDR5 (ps4 pro) is available for developers to use for games adding up to 5.5 GB, as opposed to the 5 GB available on base PS4 hardware.>>
    Δηλαδη πιστευεις οτι αφου το ps4 χρησιμοποιουσε 3 κι οχι 2gb vram για τα γραφικα,η ιδια η game engine ετρεχε με τα υπολοιπα 2gb ram στο ps4 αλλα ζητουσε 6-7-8gb ram στο pc?Τοσο console optimization πια που το σνομπαρεις κιολας?Κι ας μην ξεχναμε οτι αυτα τα 2gb του ps4 game engine ως gddr5 ειχαν και μεγαλυτερο latency οπως τοσες φορες μας εχει υπεν8υμισει.Κατα τ'αλλα εγω "στρεφομαι σε λα8ος συμπερασματα και πιστευω οτι 8ελω".
    Το PC έχει ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ της προκοπής από πίσω, προκειμένου να κάνει τους παπάδες που είπαμε πριν. Οι παπάδες, θέλουν RAM. H RAM είναι τσάμπα και ΠΕΡΑ από αυτό, ανήκει στο κόστος της πολυχρησίας. Κάρτα γραφικών vs console παρακαλώ, για να συνεννοούμαστε.

    Υπό αυτή τη σκοπιά, σε σχέση με την 7870 2GB ακόμα και 0,5gb πάνω να ξεφύγουν οι απαιτήσεις του rendering, κλαφτα χαράλαμπε. Αυτό είναι θετικό των κονσολών που το έχω αποδεχτεί μεν, αλλά από την άλλη σου λέω πάρε άλλη κάρτα με τουλάχιστον 1/2 video ram. Εγώ 7870 δε πήρα. Πήρα GTX 970, που βγήκε 9 μήνες μετά το PS4 και κατά βάση αυτή συγκρίνω. GTX 970@330 vs PS4 @399 και το αποτέλεσμα το είδαμε..... Για το PS4, ήδη δεν έχουν βγει games, που τα τρέχει με διαβαθμιζόμενο ζόρι, ακόμα και η 7950.

    Και ναι το console optimization, είναι κατά 95% για να το κοροιδεύεις και μόνο κατά 5% για να το θαυμάζεις.

    Πάμε για νέα παραδείγματα, φρέσκα.

    One Piece Odyssey.



    PS4: 1080p/30fps

    PS4 Pro: 1080p/30fps

    PS5:
    - Quality Mode: 2160p/30fps
    - Performance Mode: 1080p/30fps

    - This comparison has been made with the demo version of One Piece Odyssey. Its performance corresponds to the final version of the game.
    - PS5 presents some improvements in textures, drawing distance, vegetation, anti-aliasing and shadows.
    - However, the differences are hardly noticeable due to the artistic style of the game.
    - Some stuttering problems in quality mode on PS5. 1080p performance mode seems insufficient considering that this is an intergenerational title with anecdotal graphical improvements.
    - PS4 Pro must settle for similar quality to PS4 slight sharpness improvements with the same internal resolution.
    - The framerate on PS4/PS4 Pro has slight stuttering issues, but nothing remarkable.
    - In short, One Piece Odyssey is a solid game and an acceptable visual result on PS4, but with insufficient improvements on PS4 Pro and PS5.
    Πάμε να δούμε PC;

    Η ταπεινή 3060ti 4k/60 άνετα φίλε και περισσεύει και κάνα 20% για να τερματίσει.



    Και η 7950 από εποχές PS3, χωρίς drivers, ~50fps.



    Θα σου ανεβάσω και GTX 970 + 1070, για να δεις τι optimization έχουν οι κονσόλες....

    ==============

    Και άλλο ένα Dragon Ball Z Kakarot Next Gen update!



    https://youtu.be/SFXV78z4MSo?t=55

    Στο 0,55, ps4 1080p/30, ps4 pro πάλι 1080p/30 upscaled @4k, ps5 4k/30.

    Η ταπεινή 3060ti, καθαρό 4k/60@100w με ρηγμένα ρολόγια. Δηλαδή δουλεύει η κάρτα με τη μισή της δύναμη!



    Η 7950 του 1821, άνετο 1080p/60 και περισσεύει και κάνα 10% gpu power, με max details.



    ===========

    Such console optimization, much wow!

    -Τι θα θέλατε κυρία μου;
    -Μισό κιλό optimizations παρακαλώ!
    -Θα το πιείτε εδώ ή θα το πάρετε για το σπίτι;
    -Για το σπίτι παρακαλώ και....σε κοφίνι!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν εχει βγει εχεις δικιο απλως googl-αρα και δεν προσεξα οτι το παιζει μεσω cloud streaming.
    Ομως σε κα8ε περιπτωση τα εν λογω παραδειγματα ειναι ακυρα γιατι ξαναλεω οτι με τα λεφτα ενος pc του 2016 με την 1060 αγοραζες ps4 pro χωρις μεγαλες τοτε διαφορες επιδοσεων και 4 χρονια μετα ps5.
    Κάρτα vs console please. Το PC κάνει άλλα 1000 πράγματα.

    Σε cloud το τρέχω και στο PC, Geforce now, με 5.46€ καθότι είμαι founders και με PC settings. Να γκουγκλαρεις καλύτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξαναρωταω αν δεν σε ενδιαφερουν τα αποκλειστικα της sony τοτε ποιος ο λογος να μην εισαι ευχαριστημενος με το xbox-x σε σχεση με το pc αφου την τελευταια δεκαετια σχεδον ολα τα ΑΑΑ games ακομα και τα fps η rpg ειναι cross platform?Μοναδικη περιπτωση να σου αρεσουν niche genres οπως strategy η simulation αλλα αυτο δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα για να απαιτεις απο τον κονσολα να αγορασει ολες τις κονσολες.
    Αν το ένα, αν το άλλο, αν ενοίκιο, αν ελεημοσύνες, αν δεν παίζαμε old gen versions, αν η γιαγιά μου είχε @@, αν, αν, αν, αν.

    Αποδέξου ότι η κάθε μια κονσολο-πλατφόρμα από μόνη της είναι ελλιπής και έλα να κάνουμε σύγκριση, τι κάρτα παίρνεις με 500+650+350 στο PC και με τι settings, θα παίζεις.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ Η μπούρδα το XBOX, πέρα από το ότι του λείπουν τα μισά παιχνίδια, για να αγοράσεις storage, θες τα μαλλιά της κεφαλής σου.

    ΠΧ 2ΤΒ SSD 611 ευρώ!

    https://www.skroutz.gr/c/5026/diafor...tb+xbox+series

    Στο PC τα 2ΤΒ ξεκινάνε από 94 ευρώ.

    https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklh...&order_dir=asc

    Και άμα μου πεις ότι δε σε φτάνουν 500ΜΒ/sec bandwidth για gaming, κούνα το κεφάλι σου να δεις αν κάνει γλου γλου γλου.

    Και τα nvme 2TB ξεκινούν από 110 ευρώ.

    https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklh...&order_dir=asc

    Και άμα δε σε φτάνουν τα 3.3GB/sec του Lexar τώρα, ξανακούνα το πιο δυνατά γιατί δεν έπιασε την πρώτη φορά.

    Αυτά για να δεις τα κρυφά κόστη της κονσόλας, που σε περιμένουν στη γωνία. Μη μου λες λοιπόν για MSRP XBOX. Στα @@ μας το XBOX.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έχεις άδικο για τον απλούστατο λόγο ότι ασχολείσαι με τα posts του psolord. Σε ρίχνει στο επίπεδο του και σε νικά λόγω εμπειρίας.
    Διόρθωση, σε νικά λόγω εμπειρίας στο PC.

    Άμα για σένα τα λινκς, τα νούμερα, οι αποδείξεις, ακόμα και τα ιδία τεστς, είναι ρίξιμο επιπέδου, μπορείς να φέρεις το δικό σου καλύτερο επίπεδο στη συζήτηση.

    Διαφορετικά, πήγαινε παίξε με το ....... switch σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 16-01-23 στις 16:04.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 133 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134135138143153 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας