Σελ. 139 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149159 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.071-2.085 από 2836
  1. #2071
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ σίγουρα τρολάρεις πάντως. 5 ολοκληρα χρόνια πριν το xbox, βγηκε gpu στα ιδια λεφτα με το xbox, που είναι και λίγο πιο γρήγορη από το xbox. 5 χρόνια! Δεν σου έκανε γιατι δεν παίζει μόνη της. Συνδύασε την με το PC που εχεις ήδη. Ούτε αυτό σου κάνει. Πάρε refurbished με 100 ευρώ, ουτε αυτό σου κάνει.

    Και σε ρωτάω εγώ με την ίδια σου τη λογική, να μου ματσάρεις το windows tv box με μια κονσόλα, και αρχίζεις τα σοβαρολογούμε κλπ! Δεν σου έβαλα καν τις επιπλέον δυνατότητες του tv box, μόνο το gaming. Εντωμεταξύ mame η κονσόλα δεν παίζει. Ούτε games 20ετιας. Αλλά εγώ μιλάω για σύγχρονα indies. Δεκάδες χιλιάδες από αυτά. Καταλαβαίνεις λοιπόν φίλε μου, γιατί δεν πρέπει να κάνεις βολικές συγκρίσεις; Γιατί θα πέσεις και συ ο ίδιος στην παγίδα τους.
    Καμία παγίδα φίλε μου. Εσύ είσαι εκείνος που προσπαθείς να αποφύγεις να παραδεχτείς το προφανές, σκαρφιζόμενος ένα σωρό σενάρια, του στυλ "χρησιμοποίησε ένα pc που έχεις" ή "πάρε ένα refurbished/μεταχειρισμένο με 100 ευρώ" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ μπορεί να χέστηκες, αλλά όταν στο νήμα κάνουμε αναλύσεις κόστους σε επίπεδο eurocent, επίτρεψε μου να διαφωνώ. Έχει σημασία στο πραγματικό κόσμο, μια πλατφόρμα που όταν δεν παίζει να είναι ένα άχρηστο τούβλο, ενώ μια άλλη όταν δεν παίζει να είναι χρήσιμη ή να γεννάει και λεφτά. Μιλάμε για vfm τη στιγμή που κάποιος pc gamer, μπορεί όχι μονο να μην έχει πληρώσει φράγκο, αλλά να έχει βγάλει κιόλας.

    Το προφανές λοιπόν είναι ότι ένα mid range PC (700 ευρώ) επαιζε και παίζει με την ποιότητα που έφερε το xbox series S στα 300 ευρώ μετά από 5 ολόκληρα χρόνια! Στα δικά μου μάτια κατόρθωμα είναι η GTX1060 στα 299δολάρια 5 χρόνια πριν το xbox.
    To gaming, όπως και κάθε hobby άλλωστε, είναι ένα πράγμα που απαιτεί να ξοδεύεις χρόνο και χρήμα. Ουδέποτε κανείς έβγαλε χρήματα από αυτό καθεαυτό (εκτός και αν είναι επαγγελματίας gamer, όπου συμμετέχει σε τουρνουά ή/και έχει gaming κανάλι στο youtbe κτλ, που αυτή είναι μια πολύ περιορισμένη ειδική κατηγορία).

    Τώρα, το ότι γενικά το pc είναι ένα πολυεργαλείο που κάνει χιλιάδες άλλα πράγματα, το ξέρουμε, δεν χρειάζεται να μας το υπενθυμίζεις κάθε φορά.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #2072
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία παγίδα φίλε μου. Εσύ είσαι εκείνος που προσπαθείς να αποφύγεις να παραδεχτείς το προφανές, σκαρφιζόμενος ένα σωρό σενάρια, του στυλ "χρησιμοποίησε ένα pc που έχεις" ή "πάρε ένα refurbished/μεταχειρισμένο με 100 ευρώ" ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
    Εγώ ημουν σαφής και μια χαρά σου απάντησα, εσύ χρωστάς ακόμα μια απάντηση στην ερώτηση μου.

    Το ακόμα πιο παράλογο του πράγματος είναι ότι αντί να μιλάς για το series X που έχει 50% περισσότερο vfm από το series S, μιλάς για το S!

    Το 1080p gaming πρέπει να καταλάβεις είναι spectrum με πάμπολλα επίπεδα ποιότητας, και υπάρχει τουλάχιστον 15χρόνια. Δεν είναι κάτι που εφήυρε το xbox series S. Και το επίπεδο ποιότητας 1080p gaming που το series S προσφέρει, είναι επιπέδου mid range PC (GTX1060) μισής δεκαετία πριν βγεί το xbox. Ή επιπέδου flagship pc δεκαετίας (GTX690)!

    Για αυτό λοιπόν βρες μου με ποια κονσόλα θα παίξω τα δεκάδες χιλιάδες indies που μπορώ να παίξω με windows tv box των 80 ευρώ στο steam επίσης σε 1080p, και αν την βρεις την κονσόλα, πες μου και πόσο κοστίζει. Και θέλω να παίζει και συγχρονα indies αλλά και AAA 20 ετιας. Περιμένω....

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #2073
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    @all

    για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, ο τίτλος του thread δεν εισήχθη από εμένα. Το thread δημιουργήθηκε από moderator και ήταν split από κουβέντα που ξεκίνησε σε άλλο thread, από το ομολογουμένως επιθετικό σχόλιο μου!

    Αλλά δείτε τη σύγκριση στο πρώτο ποστ και πείτε μου ότι είχα άδικο....

    Επειδή όπως έχετε παρακολουθήσει το ζήτημα έγινε εξαιρετικά πιο πολύπλοκο, από ότι αρχικά φαινόταν, καθώς μπήκαν μέσα δεκάδες παράμετροι, δε μπορούμε σε καμία περίπτωση να λέμε, σύγκρινε ολόκληρο το κόστος ενός πολυμηχανήματος, αλλά μόνο ένα κομμάτι των δυνατοτήτων του vs consoles. Πως ακριβώς γίνεται δίκαιο να πετάς στην άκρη, ένα κάρο δυνατότητες, αλλά να συγκρίνεις όλο το κόστος; Για αυτό λέμε εστίαση στο κομμάτι του PC που είναι ΚΥΡΙΩΣ υπεύθυνο για το gaming. Την κάρτα γραφικών. Όποιος διαφωνεί, συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά όμως, αυτό που την αξία ενός παιχνιδιού τη μετράς με τα fps και την ανάλυση να το κοιτάξεις λίγο.
    Και τα settings θα συμπληρώσω.

    Σοβαρά τι κουλό ήταν αυτό τώρα; Μόλις ακύρωσες όλες τις συγκρίσεις, όλων των υπολογιστικων συστημάτων. Δηλαδή αν το gaming δεν έχει σχέση με την εικόνα, η οποία έχει σχέση, με floating point operations per second (flops), bandwidth, optimizations, τα οποία φέρνουν fps, ανάλυση, settings, input response, τι στο μπιπ μπιπ συζητάμε;

    Το thread είναι PC vs Consoles για αυτούς ακριβώς τους λόγους. Δεν είπαμε ποτέ οτι παιχνίδια σαν το Terraria, Kingdom Two Crowns, Dwarf Fortress, Factorio, που δεν είναι ακριβώς τεχνολογικά θαύματα, είναι κακά. Έτερον εκάτερον.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Console vs PC gaming είναι ο τίτλος του νήματος.

    https://www.skroutz.gr/s/22413644/Mi...ies-X-1TB.html
    https://www.skroutz.gr/s/24662008/Mi...s-S-500GB.html

    Κάνε σύγκριση και με τα 2, μια χαρά διαθέσιμα τα βλέπω.
    Βεβαίως. Θες να μας πεις τα παιχνίδια του XBOX πως θα παίξεις στο PS και τα παιχνίδια του PS πως θα παίξεις στο XBOX και φυσικά τα παιχνίδια του PC πως θα τα παίξεις αμφοτέρωθεν; Και του switch φυσικά.

    Γιατί το να λέτε, γιατί αυτό λέτε, κάνε σύγκριση ΟΛΟ το κόστος του PC, αλλά σύγκρινε ΜΟΟΟΟΝΟ το gaming κομμάτι του και μάλιστα σύγκρινε ΜΟΝΟ μία κονσόλα, ενώ της λείπουν τα μισά games, δεν είναι σύγκριση, αλλά goalpost shifting.

    Και για πήγαινε βάλε επιπλέον 2ΤΒ hot storage στο XBOX, να δεις που θα πάει η τιμή να γελάσουμε....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιάχνετε PC τώρα για να συγκρίνετε την κονσόλα που έχει κλείσει 2+ χρόνια ζωής; Δεν έχει νόημα αυτό. Αυτό έπρεπε να το κάνετε 2 χρόνια πριν, πλέον έχετε χάσει 2 χρόνια gaming.
    Μπαρδονλολ;

    Εσείς πόσα χρόνια gaming της προκοπής έχετε χάσει από το PS4 vs GTX 970 και όλων των καρτών μετέπειτα;

    Και για την μπούρδα το PS3, έχω αναφερθεί ουκ ολίγες φορές. Epic Fail από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Για το PS5 έχει ήδη αρχίσει το κλάμα. Gotham Knights, Plague Tale 30fps, Forspoken 720p και 20fps drops, (δες παρακάτω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άψογο είναι το Series S για 1080p gaming.
    Αψογότατο, στο 90% των παιχνιδιών, το ανταγώνιζεται η GTX 970 του 2014 και ακόμα καλύτερα η GTX 1060 του 2016. Έχω ήδη δώσει παραδείγματα, αλλά όποιος διαφωνεί του τα ξαναδείχνω.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριολεκτικα ελεγξε οποιο βιντεο με ΑΑΑ game 8ες που δεν τρεχει σε Unreal 4,σε ολα λενε για 2070 performance και πανω.
    H 2070 είναι 7.5tflops και η gpu του ps5 είναι 10+. Αν τη συγκρίνουν με την 2070 μόνο, κάτι δε πάει καλά με το Χ2 οι κονσόλες.... Και η 2070 είναι κάρτα του 2018.....Έχουν βγει 15 κάρτες από τότε.

    Κατα τα λοιπά, ναι έλεγξα ένα καινούριο, το forspoken της square enix. Κώλος και βρακί με τη Sony εδώ και δεκαετίες.



    Πως σου φαίνεται 720p drops στο performance mode και 20fps στο quality mode;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  720pforspokenps5.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  1,37 MB 
ID: 245169

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20fpsforspoke.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  1,29 MB 
ID: 245170

    Για δες εδώ πως τρέχει στην GTX 1070 του 2016.



    Καλό; Είδες τι καλά που είναι να μην είσαι κλειδωμένος στο οικοσύστημα της κονσόλας;

    Και σχόλιο @all, είναι το πρώτο direct storage game στο PC. Βασικά δεν είχε ποτέ πρόβλημα το PC με τα φορτώματα, μη τρελαθούμε, αλλά στα πλαίσια του πόσο μπροστά ήταν οι hardware decorders των Gen 9,σουπερ γουαου, ανακαλύψαμε τον τροχό πάλι κλπ, δείτε πως φορτώνει το εργαλείο, λίγο μετά αφού δείχνω τα settings. 1 sec load. Με τις ικανότητες direct storage που έχει η....GTX 1070 του 2016. Που τις βρήκε; Για αυτό σας λέω, μη πιστεύετε ΠΑΠΑΤΖΕΣ των κονσολάδων, όταν βγαίνουν νέες κονσόλες.

    Και εδώ μπορώ να παραθέσω άλλο ένα αρχαίο σύστημα, αυτό με τον Sandy και την GTX 970.



    Εντάξει εδώ δεν έχω να πω πόσο καλά τρέχει το παιχνίδι. ΟΚ. Είναι εξωφρενικά βαρύ και η 970 βαδίζοντας τον 9ο χρόνο ζωής της, νταξ, έμεινε από video ram. Μετά από τη λαμπρή πορεία της και αφού έκανε το PS4 γιογιο, τα έβγαλε τα λεφτά της. Αυτό είναι από το 10% που θα έτρεχε καλύτερα στο Series S, το παραδέχομαι. Έλα όμως που ακόμα και αυτό το non PC acceptable gaming που δίνει η 970, είναι καλύτερο από το 0fps του PS4 και του Series S, καθότι δεν υπάρχει στο XBOX.

    Επίσης @all δείτε πως φορτώνει το εργαλείο, σε σύστημα που βάση του, είναι αρχιτεκτονική του 2011 (sandy bridge) και το direct storage τρέχει στην 970 του 2014. Lol που το βρήκε το direct storage η 970 και σηκώνει ολόκληρο κόσμο σε 4sec;

    Και φυσικά, σύμφωνα με το cpu load, ο πανάρχαιος 2700κ, με μια καινούρια κάρτα, θα μπορούσε να δώσει καλύτερη εμπειρία από το PS5. Αυτό είναι τεστ για μια άλλη φορά.

    Αυτά για να δείτε πως λειτουργεί το ανοιχτό οικοσύστημα του PC, πως "ξεφουσκώνουν" οι κάρτες 7 ετίας στο PC (GTX 1070), πως είναι Χ2 οι κονσόλες, πόσο καλό gaming προσφέρουν σε πραγματικά βαριά παιχνίδια και με ποιον τρόπο (720p).

    Φυσικά δεν έχω πάει καν ακόμα σε σύγκριση με ένα σύγχρονο PC, πχ 12400+3060ti, κάτι που θα γίνει σύντομα, αλλά με Χ2 δυνατότητες σε σχέση με το 8600Κ+1070, νομίζω ότι θα τα πάει, μια χαρά!

    ΥΓ Τανκούλη δεν είναι UE4 το Forspoken. Που για κάποιο λόγο εισάγεις όρο ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ και για αυτό, μιας και UE4 είναι τα μισά games.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως λεει οτι αυτα ειναι περιπου τα settings και ΔΕΝ ειναι lower than lows παρα "some settings like volumetrics are lower than lows".Αυτο σημαινει οτι ΜΕΡΙΚΑ απο τα lows ειναι ακομα πιο χαμηλα απο την κονσολα,υπαρχουν λοιπον τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ οπως και τα MEDIUMS και HIGHS των settings που εδειξα αλλιως δεν 8α ελεγε και ο ιδιος "are pretty sweet".To να γενικευεις λοιπον εσυ με settings lower than lows γενικως κι αοριστως ειναι ο ορισμος της προπαγανδας.
    Ω τι μας λες καλέ; Ένα απλό setting σαν τα volumetrics, που είναι το πιο βαρύ setting, εντελώς τυχαία μωρέ, στις κονσόλες ήταν lower than low; Άχουτο μωρέ. Μα τι προπαγάνδα. Από την άλλη, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ αυτή η ανάλυση του DF, τι θα λέγατε; Λολ κοίτα πως τρέχει στο PC και τα ΙΔΙΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ. Κλασσική άρνηση πραγματικότητας κονσολά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα ρε μαγκα 8α μας βγαλεις και τρελους ξαναλεω ποιο pc του 2005 εβγαζε τα γραφικα του xbox360?ΚΑΝΕΝΑ,παραδεξου το και πουλα την τρελα σου σε οσους την αγοραζουν.Οσο για το χ2 και χ3 της 1900χ (που κλασικα κοστιζε μοναχη της οσο ολοκληρη η κονσολα) πες το στα δεκαπλασια ατομα που πηγαν να παιξουν gta 4 κι η εν λογω gpu ηταν στα minimum specs.
    Ρε ΞΕΚΟΛΑ λέμε με τους ΔΥΟ μήνες.

    1900XTX

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...x1900-xtx.c147

    Jan 24th, 2006

    xbox 360 launch date

    https://www.google.com/search?client...60+launch+date

    22 Νοεμβρίου 2005

    Και ναι, έκανε όσο ΟΛΟ το XBOX 360. Στην πίτσα μας.

    Την 1800ΧΤΧ που βγήκε λίγο ΠΡΙΝ το XBOX 360 τη θυμάσαι, ναι η ου;

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...-x1800-xt.c159

    Oct 1st, 2005

    Εντάξει, το κλείσαμε και αυτό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν βρεις και εσυ ξορκι για να πεισεις το 90% του κοσμου να επενδυσει σε gaming pc οταν κανει τις υπολοιπες χρησεις σε κινητα,ταμπλετες και laptops δεκαετιας με ssd upgrade των 20 ευρω.
    Όταν σταματήσεις να προσπαθεις να βάλεις ΚΑΙ ΑΛΛΑ μηχανήματα, vs του PC και ειδικά το αστείο PC vs PC, τα ξαναλέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο το που τα κλειδωνουν κι αλλο το τι μπορει να βγαλει,οποτε μην σκας 8α εχει και performance mode.Επισης αφου κλανει στο demo o 3600 μαντεψε τι γινεται με το 95% των pc gamers.
    Λολ δες παραπάνω 720p performance mode στο PS5 και καλό....gaming.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις αυτο που χρειαζοσουν high end gpu του 2008 για να τρεξει αξιοπρεπως?To "but does it play crisis?"meme της επομενης πενταετιας δεν ηταν τυχαιο. Οπως ελεγα λοιπον για pc του 2006 (κι οχι μονο) ειναι γραφικαρες.
    Και του 2010 και του 2012 θα έλεγα εγώ. Φτάνει να μην είναι χλωρίνη και να έχουν αξία τα χρήματα σου όταν κάνεις upgrade. 1000 φορές καλύτερο από αυτό!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα,ειναι δηλαδη παρανοια το 800=400χ2 η οτι με am4 socket δεν 8α ανταγωνιστεις το ps6?
    Το 680Χ20= 800 είναι παράνοια και το ότι βάζεις το PS6 στη σύγκριση, 5 χρόνια ΠΡΙΝ βγει, ενώ έχουμε ήδη στο PC αυτές τις επιδόσεις και σε καλύτερο οικοσύστημα, με περισσότερα παιχνίδια και με πολυχρησία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 25-01-23 στις 13:23.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #2074
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    ρε συ psolord πότε θα σταματήσεις τα σεντόνια, ένα ένα μπας και διαβάσω κανένα post σου όλο.
    Εν το μεταξύ πιο πριν δεν παρέθεσα link που το Series S παίζει plague tail @ 1080/60fps;

    Προσωπικά με τάμπλετ, κινητό και ένα 4core/16ram/ssd λάπτοπ, ο μόνος λόγος που ανοίγω το desktop PC είναι για να δουλέψω όταν είμαι remotely που επίσης θα μπορούσα να κάνω με το λάπτοπ. Για ποια άλλα use cases μιλάμε στο 2023.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 25-01-23 στις 14:23.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  5. #2075
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Η αλήθεια πάντως είναι πως όσοι έχουν αποκτήσει PS5 που ξέρω θεωρούν τους εαυτούς τους πολύ ριγμένους καθώς το εύρος "καθαρόαιμων" και πρωτότυπων PS5 παιχνιδιών είναι μικρό συγκριτικά.

    Αυτό να λέγεται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #2076
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    και ένα ChatGPT συγκριτικό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  civoIE2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  146,8 KB 
ID: 245173
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  7. #2077
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ένα ChatGPT συγκριτικό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  civoIE2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  146,8 KB 
ID: 245173
    καλό είναι να κάνεις train το ChatGPT συζητώντας γιατί λέει μπούρδες. η 5600ΧΤ είναι αρκετά πιο γρήγορη από την 1660super, και οι δυο πολύ πιο γρήγορες από το Series S.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #2078
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε συ psolord πότε θα σταματήσεις τα σεντόνια, ένα ένα μπας και διαβάσω κανένα post σου όλο.
    Άμα δε διαβάζεις, πως απαντάς;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν το μεταξύ πιο πριν δεν παρέθεσα link που το Series S παίζει plague tail @ 1080/60fps;
    Το έχασα, για ξαναδώστο. Για το καινούριο Plague Tale λέω. Αυτό.



    Xbox Series S: 1080p/30fps | 40fps on 120hz (51,90Gb)

    Xbox Series X: 1440p/30fps | 40fps on 120hz (51,90Gb)

    PS5: 1440p/30fp | 40fps on 120hz (50,03Gb)

    PC: 2160p with Max. Settings (47,07Gb)
    (RTX 4090, 3080, 3070Ti, 3060Ti, 3050)

    - A Tale Plague: Requiem is a true next-gen game and it shows in its demanding performance.
    - Consoles run at 30fps in 60hz mode and 40fps in 120hz mode. The game also supports VRR.
    - The Xbox Series X version is the most stable on consoles. PS5 has performance issues in some areas (especially in open spaces with rats).
    - Xbox Series S has some clipping in shadows, textures, vegetation, draw distance and reflections.
    - PS5 and Xbox Series X use very similar graphics settings.
    - PC has more vegetation, better ambient occlusion, shadows and anisotropic filtering.
    - Loading times are similar on all 4 platforms.
    - The PC version will receive a ray-Tracing patch soon.
    - A Tale Plague is one of the first games with DLSS 3 + Frame Generation support in the RTX40 series. With this technique, we can achieve over 160fps on average with an RTX4090 on Ultra.
    - It seems that A Tale Plague: Requiem makes current consoles sweat, giving more modest results than with crossgen games (as expected).


    PS5 and Xbox Series X in both modes render at a resolution of 2560x1440 and use a form of temporal upsampling to reconstruct a 3840x2160 resolution.

    Xbox Series S in both modes renders at a resolution of 1600x900 and use a form of temporal upsampling to reconstruct a 1920x1080 resolution.

    PS5 and Xbox Series X have some graphical improvements compared to Xbox Series S in areas such as: draw distance, ambient occlusion, shadow quality and SSR quality.

    The 40fps mode is enabled by starting the game while outputting at 120hz on the Xbox consoles. On PS5 the 40fps mode is run by enabling 120hz in the PS5 video settings and then running the game on a compatible 120hz display.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά με τάμπλετ, κινητό και ένα 4core/16ram/ssd λάπτοπ,
    Τρεις συσκευές + μια κονσόλα (εκ των οποίων το ένα PC) vs PC!

    Epic!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #2079
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό είναι να κάνεις train το ChatGPT συζητώντας γιατί λέει μπούρδες. η 5600ΧΤ είναι αρκετά πιο γρήγορη από την 1660super, και οι δυο πολύ πιο γρήγορες από το Series S.
    Ποια κάρτα γραφικών προτείνεις;
    Επίσης τι κάρτα γραφικών χρειάζεσαι στο PC για να παίξεις 1080@60 το plague tale: requiem χωρίς resolution scale στα settings του Series S; Η 1660 super δε το καταφέρνει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεις συσκευές + μια κονσόλα (εκ των οποίον το ένα PC) vs PC!

    Epic!
    Αγαπάω την τεχνολογία (η οποία επίσης με πληρώνει) τι να κάνω, δε θεωρώ τον εαυτό μου average χρήστη σε καμία περίπτωση.
    Αλλα και πάλι, πόσους γνωρίζετε που δεν έχουν σμαρτ κινητό + λάπτοπ. Ποιος χρησιμοποιεί desktop επειδή πραγματικά το χρειάζεται; Όσους γνωρίζω και έχουν καλό desktop το έχουν είτε για games είτε για ιδιαίτερη εργασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 25-01-23 στις 15:47.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  10. #2080
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια κάρτα γραφικών προτείνεις;
    ειπαμε Series S = GTX1060

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια κάρτα γραφικών προτείνεις;
    Επίσης τι κάρτα γραφικών χρειάζεσαι στο PC για να παίξεις 1080@60 το plague tale: requiem χωρίς resolution scale στα settings του Series S; Η 1660 super δε το καταφέρνει.
    κοίτα το Series S το παίζει 40fps vsynced (πιθανότατα να πιάνει παραπάνω αλλά σίγουρα δεν πιάνει 60 γιατί θα το capαραν εκει) σε 1600x900, και φαντάζομαι lows (αν όχι lower than lows). Για να πετύχεις 1080p θες x1.44 δυναμη, και για να πετύχεις 60fps θες x1.50 δυναμη. Δηλαδη x2.16 τα 4TFs του xbox S δηλαδη 8,5TFs. Υπάρχει όμως η RTX2070 των 7,5TFs που το παίζει με 1080p60 ultras και κάνει και screen recording https://www.youtube.com/watch?v=moGEONMwxnk
    Εναλλακτικά μπορεί να το παίξεις με 1080p60 ultras με DLSS balanced σε RTX2060 των 6.5 TFs https://www.youtube.com/watch?v=wlVTGtB5TCo.

    Πρόσεξε ULTRAS. Είμαι βέβαιος ότι το S στην καλύτερη είναι lows.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  11. #2081
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τρεις συσκευές + μια κονσόλα (εκ των οποίων το ένα PC) vs PC!

    Epic!
    Εντάξει, εδώ την πέταξες χοντρά.
    Σου λέει ότι δεν έχει ανάγκη να ανοίξει το PC (τον ζηλεύω! ) και εσύ αυτό το παίρνεις ως τριπλή ανίερη συμμαχία εναντίον του αγαπημένου σου PC.
    Ξεκόλλα λίγο.

  12. #2082
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειπαμε Series S = GTX1060.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fftWwfj.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  101,3 KB 
ID: 245181

    Πως ακριβώς κατέληξες στην 1060;
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  13. #2083
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ημουν σαφής και μια χαρά σου απάντησα, εσύ χρωστάς ακόμα μια απάντηση στην ερώτηση μου.

    Το ακόμα πιο παράλογο του πράγματος είναι ότι αντί να μιλάς για το series X που έχει 50% περισσότερο vfm από το series S, μιλάς για το S!

    Το 1080p gaming πρέπει να καταλάβεις είναι spectrum με πάμπολλα επίπεδα ποιότητας, και υπάρχει τουλάχιστον 15χρόνια. Δεν είναι κάτι που εφήυρε το xbox series S. Και το επίπεδο ποιότητας 1080p gaming που το series S προσφέρει, είναι επιπέδου mid range PC (GTX1060) μισής δεκαετία πριν βγεί το xbox. Ή επιπέδου flagship pc δεκαετίας (GTX690)!

    Για αυτό λοιπόν βρες μου με ποια κονσόλα θα παίξω τα δεκάδες χιλιάδες indies που μπορώ να παίξω με windows tv box των 80 ευρώ στο steam επίσης σε 1080p, και αν την βρεις την κονσόλα, πες μου και πόσο κοστίζει. Και θέλω να παίζει και συγχρονα indies αλλά και AAA 20 ετιας. Περιμένω....
    Όχι φίλε, κάνεις λάθος, δεν απάντησες καθόλου μια χαρά. Όταν υπεκφεύγεις επί της ουσίας να απαντήσεις, κάνοντας αναφορές σε refurbished/μεταχειρισμένα/προϋπάρχοντα pc κτλ, τότε μην περιμένεις αυτό να θεωρηθεί ως σοβαρή απάντηση. Μόλις λοιπόν απαντήσεις ουσιαστικά στην ερώτηση που σου τέθηκε, τότε θα απαντήσω και εγώ στην δική σου. Διαφορετικά, δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο νόημα, να συνεχιστεί όλη αυτή η κουβέντα. Έγραψες εσύ τα δικά σου, έγραψα και εγώ τα δικά μου και όσοι διαβάζουν το παρόν thread, βγάζουν τα συμπεράσματά τους.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  14. #2084
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fftWwfj.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  101,3 KB 
ID: 245181

    Πως ακριβώς κατέληξες στην 1060;
    γιατί είναι πολύ κοντά σε TFs. Εκτός από το screenshot που ανέβασες, μπορείς να γράψεις εδώ και τα keywords που χρησιμοποίησες στο google για να φτάσεις σε αυτά τα posts;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι φίλε, κάνεις λάθος, δεν απάντησες καθόλου μια χαρά. Όταν υπεκφεύγεις επί της ουσίας να απαντήσεις, κάνοντας αναφορές σε refurbished/μεταχειρισμένα/προϋπάρχοντα pc κτλ, τότε μην περιμένεις αυτό να θεωρηθεί ως σοβαρή απάντηση. Μόλις λοιπόν απαντήσεις ουσιαστικά στην ερώτηση που σου τέθηκε, τότε θα απαντήσω και εγώ στην δική σου. Διαφορετικά, δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο νόημα, να συνεχιστεί όλη αυτή η κουβέντα. Έγραψες εσύ τα δικά σου, έγραψα και εγώ τα δικά μου και όσοι διαβάζουν το παρόν thread, βγάζουν τα συμπεράσματά τους.
    Ούτε εγώ βλέπω το νοήμα να συνεχιστεί η κουβέντα αφού δεν απαντάς.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #2085
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί είναι πολύ κοντά σε TFs. Εκτός από το screenshot που ανέβασες, μπορείς να γράψεις εδώ και τα keywords που χρησιμοποίησες στο google για να φτάσεις σε αυτά τα posts;
    1060 vs series S

    απίστευτο ε;
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

Σελ. 139 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 119129134137138139140141144149159 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας