Σελ. 69 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071747989 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.021-1.035 από 2836
  1. #1021
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχεις πάρει καλό εξοπλισμό και να βγαίνουν και να σου λένε ότι θα σου είναι άχρηστος, αλήθεια πόσο είπαμε κοστίζουν οι controllers;


    https://www.theverge.com/2020/8/3/21...-support-games
    Ο καλός εξοπλισμός δε κρατάει 7+ χρόνια tho, αυτό ίσχυε εποχές PS1 που το controller πραγματικά ήταν φτιαγμένο για να αντέχει χρόνια.
    Πλέον με όλα τα μπλιμπλίκια που έχουν πάνω, πρέπει να έχουν μέσο όρο ζωής 3-4 χρόνια.
    Επίσης, απ'όσο διαβάζω, μια χαρά θα παίζει στα PS4 games. Τα νέα games προφανώς θα κάνουν χρήση του API/feature-list του νέου χειριστηρίου που προφανώς θα προσφέρει και καλύτερη gaming εμπειρία. Τέλος, στη τιμή παρέχεται ήδη τουλάχιστον ένα χειριστήριο το οποίο αναμένεται να υποστηρίζεται για ολόκληρη τη γενιά.

    Δε βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα σε κάτι απ'όλα αυτά. Αν ένα σύγχρονο χειριστήριο μου βγάλει όλη τη γενιά, θα είμαι κάτι παραπάνω από χαρούμενος.
    Συνήθως δε τη βγάζουν, αυτό είναι το πρόβλημα μου (πλέον) και όχι η υποστήριξη τους.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  2. #1022
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καλός εξοπλισμός δε κρατάει 7+ χρόνια tho, αυτό ίσχυε εποχές PS1 που το controller πραγματικά ήταν φτιαγμένο για να αντέχει χρόνια.
    Πλέον με όλα τα μπλιμπλίκια που έχουν πάνω, πρέπει να έχουν μέσο όρο ζωής 3-4 χρόνια.
    Επίσης, απ'όσο διαβάζω, μια χαρά θα παίζει στα PS4 games. Τα νέα games προφανώς θα κάνουν χρήση του API/feature-list του νέου χειριστηρίου που προφανώς θα προσφέρει και καλύτερη gaming εμπειρία. Τέλος, στη τιμή παρέχεται ήδη τουλάχιστον ένα χειριστήριο το οποίο αναμένεται να υποστηρίζεται για ολόκληρη τη γενιά.

    Δε βλέπω ιδιαίτερο πρόβλημα σε κάτι απ'όλα αυτά. Αν ένα σύγχρονο χειριστήριο μου βγάλει όλη τη γενιά, θα είμαι κάτι παραπάνω από χαρούμενος.
    Συνήθως δε τη βγάζουν, αυτό είναι το πρόβλημα μου (πλέον) και όχι η υποστήριξη τους.
    Εμένα αντέχουν (με προσεκτική χρήση), συν ότι κρατάνε και μεταπωλητική αξία. Το πουλάς και παίρνεις καινούριο με λίγα λεφτά ακόμα (παίζουν προσφορές κάθε χρόνο like clockwork).

    Ξέρω βέβαια και κόσμο που έχει αγοράσει μια ντουζίνα controllers σε αυτή την γενιά από τα νεύρα τους (ragequit σε PvP)... ε ΟΚ, αυτοί ας επιδοτήσουν την Sony και την κάθε Sony.

    Meanwhile in PCMR land (144 Hz PvP gaming):



    Εκεί πόσα KB+M σπας από τα νεύρα κάθε χρόνο;

    Αλλά είπαμε, ο κόσμος που ασχολείται εδώ μέσα με PC gaming δεν παίζει PvP, οπότε που να τα ξέρει αυτά... SP και ξερό ψωμί!

    Και για να δείτε την ψυχολογία του μέσου cheater:



    Φαινόμενο για ψυχανάλυση...

  3. #1023
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Έχω γύρω στις 250 ώρες Overwatch, και δεκάδες επιπλέον ώρες (που δεν τις μετράει το game) σε custom games.
    Έχω πετύχει cheaters και τους έκανα report. Έχω κάνει reports χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι ο άλλος είναι cheater. Και μάλιστα σου έρχεται μήνυμα από τη blizzard αν το report σου οδήγησε στο suspension ή ban του reported παίχτη.
    Αλλα δεν ήταν καθόλου σύνηθες να πετύχω cheater. Ίσως γιατί έπαιζα πολύ quick play και arcade και λιγότερο ranked.

    Η Blizzard από εποχές vanilla WoW έχει πολύ αυστηρή πολιτική για cheaters, και τον warden client που κάνει detect (σαν antivirus) αν τρέχεις hacks. Φυσικά όπως και τα antivirus, δεν πιάνει τα πάντα. Είναι ένα proprietary anti cheat engine το οποίο (δυστυχώς), σκανάρει όλα τα ανοιχτά processes. Το reporting όμως είναι το ισχυρότερο εργαλείο κατά του cheating. Γιατί το recent activity του reported παίχτη θα γίνει audit, και θα τον πάρει ο διάολος. Εύκολο αν ξαφνικά το win ratio ή το weapon accuracy ανέβηκε κατακόρυφα από τη μια στιγμή στην άλλη.

    Επίσης ban στο Overwatch σημαίνει αγορά του παιχνιδιού από την αρχή, και χάνεις όλα τα "unlock" σου. Σίγουρα υπάρχουν cheaters, αλλά νομίζω η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη σε σχέση με κάποιο free to play moba ή battle royale.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #1024
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και στα F2P θα έπρεπε να τους μπανάρει όλο το PC, μην πω να ζητάει και κινητό για δημιουργία νέου λογαριασμού*. Και φυσικά μετά θα αρχίσουν οι γνωστές δικαιολογίες: "μα δεν φταίω εγώ, το μικρό μου αδελφάκι/ανιψάκι έπαιζε".

    * η Epic κοκορεύεται ότι 200 μύρια κόσμος (δηλαδή accounts) παίζει Fortnite... φαντάσου πόσο θα έπεφταν τα νούμερα μετά!

  5. #1025
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παντως στο world of tanks,η μιση ελληνικη clan παραδεχοταν οτι ειχε cheats,καποιοι υπερηφανευονταν κιολας.Yπηρχαν και παικτες με πολυ καλα stats,οι οποιοι ειχαν 3-4 accounts για να αλλαζουν οποτε ετρωγαν warning bans και μετα απο 6 μηνες ξανα προς τη δοξα τραβαν.Μαλιστα ειναι κοινο μυστικο οτι ειναι σχεδον αδυνατο να φας ban αν χρησιμοποιεις cheats οπουδηποτε εκτος απο ranked η tournament games.Υστερα απο αυτο δεν ξαναεδωσα ουτε ευρω στο game και παιζω μονο random battles για χαλαρωση.Δεν φτανει δηλαδη που ειναι ηδη pay 2 win,αν εχεις και 3-4 accounts με overpowered premiums μπορεις να κλεβεις και ανενοχλητα σε ranked games,γελαει ο κοσμος.

  6. #1026
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έτσι έχουν τα πράγματα. Καλή η ελευθερία του ελβετικού σουγιά, αλλά μέχρι ενός ορίου.

    Κι εγώ θα ήθελα να μου έδινε έναν ελβετικό σουγιά εκτυπωτή η ΕΚΤ να τυπώνω όσα ευρώ μου λείπουν, αλλά όλοι ξέρουμε ότι θα έτρωγε abuse.

  7. #1027
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Εντάξει, το βρήκαμε το μείον του PC - είναι τα cheats στο World Of Tanks (έλεος, το παιχνίδι αυτό κανονικά θα έπρεπε να έχει ήδη απαγορευτεί μόνο και μόνο για τις περιουσίες του κοσμάκη που έχει φάει στο pay to win) και γενικό άλλο cheat.

    Ξανά λοιπόν να κάνω την ερώτηση, ίδια αλλά σε άλλο πλαίσιο: Καμιά μελέτη, τίποτε αριθμοί, κάποια έρευνα που να μας λέει ότι Χ% αγοραστών κονσολών πήγαν εκεί λόγω cheats στον ελβετικό σουγιά και επειδή δεν γουστάρουν την Modern Monetary Theory;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #1028
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, το βρήκαμε το μείον του PC - είναι τα cheats στο World Of Tanks (έλεος, το παιχνίδι αυτό κανονικά θα έπρεπε να έχει ήδη απαγορευτεί μόνο και μόνο για τις περιουσίες του κοσμάκη που έχει φάει στο pay to win) και γενικό άλλο cheat.

    Ξανά λοιπόν να κάνω την ερώτηση, ίδια αλλά σε άλλο πλαίσιο: Καμιά μελέτη, τίποτε αριθμοί, κάποια έρευνα που να μας λέει ότι Χ% αγοραστών κονσολών πήγαν εκεί λόγω cheats στον ελβετικό σουγιά και επειδή δεν γουστάρουν την Modern Monetary Theory;
    Χρειάζονται για όλα έρευνα, ειδάλλως στον Καιάδα τα επιχειρήματα που έχουμε παραθέσει; Fake και τα screenshots;

    Όσο αφορά την κονσόλα, αν υπάρχει CFW και μπορείς να μπεις online, παίζει κι εκεί cheating/modding.

    Μάθε λοιπόν ότι πολλοί έφυγαν από το PS3 (άντεξε 4 χρόνια χωρίς hack, του το δίνω αυτό) για να πάνε στο PS4, το οποίο και δεν χακάρεται εύκολα και αν χακαριστεί δεν μπαίνει εύκολα online (αφού μένεις σε παλιό firmware και πρέπει να μπλέξεις με spoofing). Αν σε πιάσουν, τότε κλαις και την κονσόλα και τον λογαριασμό (είτε έχει, είτε δεν έχει PS+).

    Γενικά το χακάρισμα της κονσόλας δεν είναι εύκολη υπόθεση, ποτέ δεν ήταν, σε αντίθεση με τα PC που λόγω ανοιχτής φύσης (με τα καλά της και τα κακά της) είναι σαφώς πιο εύκολο. Υπάρχει διαφωνία και εδώ;

    Ελπίζω να μην θες "έρευνα" της Κομισιόν (δεν γίνεται να ασχολούνται με τα πάντα) ΚΑΙ για αυτό. Στο λέω από προσωπική πείρα, επειδή τα έχω ζήσει. Αν θες να με βγάλεις ψεύτη, be my guest.

    Εσύ τι πείρα έχεις σε MP/PvP gaming είπαμε;

  9. #1029
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πέρα από τα κλασσικά aimbots/wallhacks κλπ., το cheat engine πάει σύννεφο στο PC, δυστυχώς. Ακόμα ένας λόγος που μετάνιωσα τη μετάβαση μου από κονσόλα.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  10. #1030
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι άπαξ και μια πλατφόρμα βγάλει "βρώμα" ότι έχει γίνει φυτώριο cheaters, τότε ο κόσμος θα αρχίσει να την κάνει με ελαφρά. Και δεν χρειάζεται καμία "έρευνα" για αυτό.

    Ούτε εγώ μετάνιωσα την μετάβαση από PS3 σε PS4, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το PS3 δεν ήταν αγαπημένη πλατφόρμα κάποτε.

    Τώρα γιατί θίγονται μερικοί που λέμε ότι έχει και μειονεκτήματα η ανοιχτή φύση των PC, go figure. Κανείς δεν είπε τίποτα για όσους βάζουν trainers για άπειρες ζωές σε SP games. Το θέμα είναι να μην χαλάς την διασκέδαση του άλλου, πάντα στα πλαίσια των κανόνων του παιχνιδιού.

  11. #1031
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Aσχετα με το αν στις κονσόλες υπάρχει παραπάνω revenue, οι dev's επιλέγουν PC, Οι χρήστες σε μεγάλες αγορές μάλιστα όπως πχ η Κίνα επιλέγουν Pc, Στην Ινδία επιλέγουν Mobile.

  12. #1032
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Στο pc για να παιξεις ενα f2p game 8ες μονο 1 email.Ακομα και χωρις cheats,τα boosts πανε συννεφο.Και εκτος απο το wot μπορεις να βαλεις στο ιδιο καζανι το lol που δεν κανονικα δεν ειναι pay2win.Αλλα οταν παιζεις εναντιον boosters που χειριζονται πολυ καλυτερα accounts της κατηγοριας σου και ουσιαστικα κουβαλανε ολη την αντιπλαη ομαδα για πλακα,τοτε πρακτικα pay2win γινεται.Φυσικα μπορεις να κανεις το ιδιο και στην κονσολα αλλα εκει αν φας ban δεν 8α σου κοστισει μονο 1 email.Γι'αυτο και τα συγκεκριμενα φαινομενα ειναι πολυ πιο περιορισμενα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aσχετα με το αν στις κονσόλες υπάρχει παραπάνω revenue, οι dev's επιλέγουν PC, Οι χρήστες σε μεγάλες αγορές μάλιστα όπως πχ η Κίνα επιλέγουν Pc, Στην Ινδία επιλέγουν Mobile.
    Στην Ινδια ειναι οικονομικο το ζητημα,ενω στην Κινα ειναι πολιτικο.Πιο συγκεκριμενα επειδη διαφορες εταιριες ζητουσαν λογαριασμο για τις αντιγραφες παιχνιδιων η και μηχανηματων,η Κινα δεν επετρεπε την πωληση ξενων κονσολων επι δεκαετιες.Οσον αφορα τους devs γουστα ειναι αυτα.Αν εχεις τα λεφτα για καλο gaming pc και δεν σε νοιαζει ιδιαιτερα το ranked multiplayer τοτε δεν σε απασχολει καν το ζητημα.Αλλα αμφιβαλλω αν οι περισσοτεροι απο αυτους που αναφερεις δεν εχουν ΚΑΙ κονσολες για να παιζουν τα αποκλειστικα.

  13. #1033
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είπαμε, τρόποι υπάρχουν να περιοριστεί το φαινόμενο, αλλά δεν το θέλουν οι ίδιες εταιρίες.

    Άλλο να λες 200 μύρια "κόσμος" παίζει Fortnite και άλλο XX μύρια (ο πραγματικός αριθμός). Τα μεγάλα νουμεράκια φουσκώνουν την μετοχούλα και ελκύουν επενδυτές να ρίξουν χρήμα...

  14. #1034
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    https://segmentnext.com/2020/07/14/s...tend-consoles/

    Έτσι, έτσι.

    Γερά, γερά.

    Όπως έστρωσαν, θα κοιμηθούν οι κονσολάδες.

    Και ας μυξοκλαίγονται τώρα.

    Θερίζουν ό,τι έσπειραν.

    Κλειστές αρχιτεκτονικές, και ειδικά interfaces και ματσακονιασμένα devices δεν ήθελαν;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #1035
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://segmentnext.com/2020/07/14/s...tend-consoles/

    Έτσι, έτσι.

    Γερά, γερά.

    Όπως έστρωσαν, θα κοιμηθούν οι κονσολάδες.

    Και ας μυξοκλαίγονται τώρα.

    Θερίζουν ό,τι έσπειραν.

    Κλειστές αρχιτεκτονικές, και ειδικά interfaces και ματσακονιασμένα devices δεν ήθελαν;
    Game controllers already come with joysticks, making it easier to control a plane with that method rather than using arrow keys. Therefore, most people likely won’t care.

    Πρέπει να ισχύει για το 99,999% των console owners.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

Σελ. 69 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4959646768697071747989 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας