Σελ. 19 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 2836
  1. #271
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχω καμία αντίρρηση. Τις εποχές των παχιών αγελάδων χάλαγα 500 ευρώ το χρόνο για παιχνίδια (και 200 ευρώ για hardware-so what, το 1/20 από αυτά που έβγαζα ήταν). Θέλω να πιστεύω ότι και άλλοι χρήστες που ζούνε σε χώρες με παχιές αγελάδες κάνουν το ίδιο. Εμένα προσωπικά με βολεύει και για τα benchmarks μου, γιατί έχω τα saves προσβάσιμα από άλλα συστήματα.

    Υπάρχουν και περιπτώσεις όμως, όπως το Darkspore, που η ΕΑ έκλεισε τους servers και δε μπορείς καν να το παίξεις πια. Ρε γύφτο, βγάλε ένα patch πριν κλείσεις και κάντο offline το παιχνίδι. Δε το έχω τερματίσει ακόμα. Εσύ θα μου πεις πότε θα το παίξω;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #272
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καμία αντίρρηση. Τις εποχές των παχιών αγελάδων χάλαγα 500 ευρώ το χρόνο για παιχνίδια (και 200 ευρώ για hardware-so what, το 1/20 από αυτά που έβγαζα ήταν). Θέλω να πιστεύω ότι και άλλοι χρήστες που ζούνε σε χώρες με παχιές αγελάδες κάνουν το ίδιο. Εμένα προσωπικά με βολεύει και για τα benchmarks μου, γιατί έχω τα saves προσβάσιμα από άλλα συστήματα.

    Υπάρχουν και περιπτώσεις όμως, όπως το Darkspore, που η ΕΑ έκλεισε τους servers και δε μπορείς καν να το παίξεις πια. Ρε γύφτο, βγάλε ένα patch πριν κλείσεις και κάντο offline το παιχνίδι. Δε το έχω τερματίσει ακόμα. Εσύ θα μου πεις πότε θα το παίξω;
    Μεγάλο αγκάθι αυτό με τους dedicated servers και συμφωνώ απόλυτα. Δυστυχώς τα θέλουν όλα στο cloud για τον απόλυτο έλεγχο και να κατεβάζουν τον διακόπτη όποτε γουστάρουν.

    Προσωπικά προτιμώ αποκεντρωμένες (p2p) λύσεις, αλλά αυτό θα απαιτήσει γρήγορες συνδέσεις παντού (G.Fast, FTTH) και blockchain συστήματα... ίδωμεν.

  3. #273
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Σου εξήγησα και πάλι, ότι η επιλογή αυτή έγινε γιατί το XBOX one X είναι το πιο δυνατό και το μόνο που έχει τα πιο εντυπωσιακά τεχνικά games Gears 5, Forza, που όντως τρέχουν 4Κ/60, ασχέτως με τις όποιες ματσακωνιές. Τεχνικά μιλάμε, τι αγοράζεις σε δύναμη. Και λόγω επεξεργαστή, έστω και του μικρούλη 1200, πάλι καλύτερο gaming experience θα έχεις στα περισσότερα.
    Κοιτα αν το παμε με οτι πιο δυνατο υπαρχει αντι με το τι αγοραζει η πλειοψηφια τοτε να κανουμε τις συγκρισεις μονο με pcs εφοδιασμενα με xeon cpus και titan gpus να δεις τι τρελο vfm ανα frame 8α εχει η pcmr...
    Ναι στοίχιζε περισσότερο. Ο χρόνος είναι υπερ του PC γενικά όμως, αυτό λέμε. Δε σου είπα ότι είναι διαχρονικά φθηνότερο. Απλά έφερα ένα παράδειγμα ότι μπορεί να υπάρξει ΚΑΙ τέτοιο σημείο στην καμπή του χρόνου. Δηλαδή ΟΚ όχι και φθηνότερο, αλλά πολύ κοντά τέλος πάντων. Αν υπολογίσεις ότι σε ένα ακριβότερο PC, έχεις σημαντικά μεγαλύτερο framerate και image quality, το πόσο ακριβότερο είναι, είναι εντελώς αμφισβητήσιμο. Άλλο 300 ευρώ 30 fps/ debatable quality και άλλο 700 ευρώ 60fps / high quality χωρίς ματσακωνιές....
    ...Στον τελευταίο χρόνο της κονσόλας, το PC κερδίζει και το VFM metric απλά. Σε όλα τα υπόλοιπα χρόνια κερδίζει το quality metric, που και εκεί αν υπολογίσουμε το cost/frame, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Πληρώνεις χρυσό μόνο αν θες. Όπως έδειξα παραπάνω, ακόμα και ο i7-860 του 2009, έτρεχε το Arkham Knight στα 80fps, που ήταν και κακογραμμένο, ενώ η κονσόλα στα 30.

    Σχετικά με τον i3, θα σε παραπέμψω και πάλι στα cpu tests που σου είχα ανεβάσει πριν από λίγο καιρό.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Παρατήρησε ότι ο ι3, ακόμα και σήμερα μπορεί και τρέχει αρκετά παιχνίδια στα 60fps. Για να μη τρελαθούμε, δε σου λέω ότι θα σου τρέξει AC:O έτσι ή αντίστοιχα βαρύδια, αλλά συνολικά, ακόμα και ο i3 θα τρέξει καλύτερα από την κονσόλα. Για την ιστορία, ούτε πρότεινα, ούτε πηρα ι3 ποτέ
    Εννοεις 700 ευρω που 8α χρειαστουν παλι αναβα8μιση σε 1 χρονο αν 8ες να παιζεις οπως στο ps5.Οσον αφορα το συγκεκριμενο σημειο στην καμπυλη του χρονου εγω και παλι το βλεπω 50% πιο ακριβο απο το ps4 pro,το οποιο ακομα και τωρα 8α το προτιμουσα διοτι εκτος απο φ8ηνοτερη αγορα 8α ειναι και πολυ λιγοτερη χασουρα αγοραζοντας του χρονου ps5.Και μην ανησυχεις εχει αρκετα αποκλειστικα 60fps παιχνιδια να την βγαλω ως τοτε μπεϊκα.Γενικα αυτη η καραμελα με τα 30 fps καταντα γελοια.Eχετε πιασει τις εκδοσεις των παιχνιδιων που τρεχουν στο slim ps4 ενω εχω υπολογισει και το κοστος αναβα8μισης σε ps4 pro το οποιο μολις τον τελευταιο χρονο στον κυκλο ζωης του δεν βγαζει 60 fps εστω και στα 1080p,οπως αλλωστε εκανε αρχικα και το απλο ps4 εστω και στα 900p.Οσον αφορα το arkham knight κατανοεις οτι μιλαμε για εκδοση της unreal engine του 2013?Δεν ειναι απλα κακογραμμενο port αλλα μοναχα η blizzard και η bethesda πρεπει να εχουν πιο single thread performance heavy αρχαιες engines σε ΑΑΑ τιτλο αυτης της γενιας.
    Προσωπικά μνήμες είχα πάρει 2133 για τον 2500Κ και δεν ήταν και ακριβές. Δε ξέρω τι θέλεις να πεις.
    Δεν ηταν ακριβες οι 2133 ddr3 το 2012-13?Σοβαρα τωρα?Να σου διευκολυνω την μνημη τοτε το 90% του κοσμακη αγοραζε 1333 για οικονομια η το πολυ 1600 για πιο premium.Ακομα και οι 1866 ξεφευγαν σε τιμες,ποσο μαλλον οι 2133...
    Άμα δεν ήταν ο driver της Nvidia στη μέση, τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα για τον FX. Για να σου παραθέσω άλλο ένα παράδειγμα, δες το τελευταίο Ghost Recon.
    Η 5700ΧΤ βγάζει 68fps στο μέγιστο της και η 2070 η απλή βγάζει 63fps. Κοίτα κάτω κάτω εκεί που είναι ο FX8350 όμως τι γίνεται. 48fps με την Nvidia, 36fps με την XT. 33% παραπάνω απόδοση με Nvidia. O 2100 έχει ακόμα παραπάνω κέρδος, στο 45%. Απλά για να δεις τι κάνει ο driver της Nvidia!
    OK δε σου λέω ότι είναι η defacto κατάσταση αυτή. Δεν είναι όλοι οι devs σαν τη Ubifail. Όταν το παιχνίδι είναι σωστά προγραμματισμένο, προφανώς ο FX μπορεί αν δώσει παραπάνω. Απλά λέω ότι καλύτερα να το έχεις παρά να μη το έχεις και το ότι οι αδύναμοι επεξεργαστές, έχουν πλεονέκτημα με την Nvidia.
    Καλή είναι η δουλειά που έχει κάνει η AMD για τη μείωση του Overhead. Δεν είπε ποτέ κανείς το αντίθετο. Αλλά και εδώ πρέπει να δούμε ότι η δουλειά και των δυο, προάγουν το PC gaming έναντι των κονσολών.
    Ελα ρε 8ηριο dx11 ειναι τα games?Μπραβο του fx τοτε,σκεψου να ηταν και dx12 που ειναι πιο multithreaded.Οντως η nvidia εχει καλυτερους dx11 drivers,αλλωστε ακομα και το hardware της ηταν πιο dx11 focused απο της amd.Αλλα εδω συγκριναμε cpus κι αφου η πλειοψηφια ουτως η αλλως nvidia αγοραζει τοτε ακομα καλυτερα για τον fx που ειναι τοσο κοντα ακομα και σε dx11 τιτλους.Δεδομενου ομως οτι τα περισσοτερα games πλεον ειναι dx12 οπου ο fx τα παει ακομα καλυτερα,αυτο σημαινει οτι η βιομηχανια δεν προαγει το pc gaming αλλα την κονσολα.Βλεπεις το dx12 ειναι κατα 90%+ ουσιαστικα το vulkan/mantle που η amd ανεπτυξε για να τρεχουν καλυτερα τα παιχνιδια στις αδυναμες cpus των κονσολων.Αν το ψαξεις 8α δεις οτι πριν απο την ενσωματωση του mantle η ιδια η microsoft ειχε παραδεχτει οτι αρχικα οι dx12 βελτιωσεις ηταν ουσιαστικα μοναχα γραφικης φυσεως κι αφορουσαν μοναχα το 10% του τελικου περιεχομενου...

    - - - Updated - - -

    Προσωπικά προτιμώ αποκεντρωμένες (p2p) λύσεις, αλλά αυτό θα απαιτήσει γρήγορες συνδέσεις παντού (G.Fast, FTTH) και blockchain συστήματα... ίδωμεν.
    Εχοντας παιξει company of heroes που ηταν εξαιρετικα βαρυ για rts του 2006 με p2p multiplayer,η εμπειρια δεν ηταν και η καλυτερη.Σχεδον κανεις δεν ειχε τοτε ουτε το μηχανημα αλλα ουτε και τη συνδεση για να κανει αξιοπρεπες host.Ακομα και σημερα για 8 player maps ειναι προτιμοτερο να κανεις host στον i7 3770κ παρα στον i5 2400 κι ας ειναι μεσω wired ethernet...

  4. #274
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχοντας παιξει company of heroes που ηταν εξαιρετικα βαρυ για rts του 2006 με p2p multiplayer,η εμπειρια δεν ηταν και η καλυτερη.Σχεδον κανεις δεν ειχε τοτε ουτε το μηχανημα αλλα ουτε και τη συνδεση για να κανει αξιοπρεπες host.Ακομα και σημερα για 8 player maps ειναι προτιμοτερο να κανεις host στον i7 3770κ παρα στον i5 2400 κι ας ειναι μεσω wired ethernet...
    Ναι, γιατί το network baseline ακόμα και σήμερα εν έτει 2019 είναι δυστυχώς η ADSL, δηλαδή τεχνολογία 15+ ετών με τραγικό upload επιπέδου Kbps. Πιο αρχαία κι από Jaguar/GCN 1.1 (hardware baseline). Οι δικτυακές υποδομές δηλαδή μας κρατάνε πίσω περισσότερο από το hardware!

    Αν αποκτήσει η πλειοψηφία γρήγορες συνδέσεις με υψηλό upload, τότε το p2p θα είναι βιώσιμο και δεν θα χρειάζεται να εξαρτώμαστε από dedicated servers. Αυτό ήταν το point μου.

  5. #275
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα αν το παμε με οτι πιο δυνατο υπαρχει αντι με το τι αγοραζει η πλειοψηφια τοτε να κανουμε τις συγκρισεις μονο με pcs εφοδιασμενα με xeon cpus και titan gpus να δεις τι τρελο vfm ανα frame 8α εχει η pcmr...
    Αν μας τελειώνουν τα επιχειρήματα και καταφεύγουμε σε υπερβολές, μια χαρά συγκρίνεις ότι θες. Εγώ έκανα τη λογική σύγκριση, εξαρτημάτων που είναι κοντά σε tflops και σε κόστος. Αλλά με καλύτερο επεξεργαστή φυσικά. Δε φταίω εγώ αν το PC μπορεί και εσένα δε σου αρέσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις 700 ευρω που 8α χρειαστουν παλι αναβα8μιση σε 1 χρονο αν 8ες να παιζεις οπως στο ps5.Οσον αφορα το συγκεκριμενο σημειο στην καμπυλη του χρονου εγω και παλι το βλεπω 50% πιο ακριβο απο το ps4 pro,το οποιο ακομα και τωρα 8α το προτιμουσα διοτι εκτος απο φ8ηνοτερη αγορα 8α ειναι και πολυ λιγοτερη χασουρα αγοραζοντας του χρονου ps5.Και μην ανησυχεις εχει αρκετα αποκλειστικα 60fps παιχνιδια να την βγαλω ως τοτε μπεϊκα.Γενικα αυτη η καραμελα με τα 30 fps καταντα γελοια.Eχετε πιασει τις εκδοσεις των παιχνιδιων που τρεχουν στο slim ps4 ενω εχω υπολογισει και το κοστος αναβα8μισης σε ps4 pro το οποιο μολις τον τελευταιο χρονο στον κυκλο ζωης του δεν βγαζει 60 fps εστω και στα 1080p,οπως αλλωστε εκανε αρχικα και το απλο ps4 εστω και στα 900p.
    A συγγνώμη που δε μας αρέσει το 30fps, που είναι σα να έχεις 100 στρουμφάκια να χτυπάνε την οθόνη γύρω γύρω με σφυράκι, για να έρθει το επόμενο frame. Και δωσ'του μετά motion blur με το τσουβάλι, μπας και συμμαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.

    Πάλι όταν σου μιλάω για ποιότητα και framerate, πάντα θα εισάγεις το κόστος μέσα, αγνοώντας τα υπόλοιπα. Και σου ξαναλέω, βάλε τα μέγιστα που μπορεί να βγάλει το PC που έφτιαξα, αλλά και ένα ακριβότερο, 100% η 150% ακριβότερο, υπολόγισε τι σου δίνει σε storage, μνήμη, σε δυνατότητες πολυχρησίας, σε μέγιστο framerate, την άμεση ανταπόδοση σε ποιότητα και ταχύτητα, σε όλη τη βιβλιοθήκη των pc games και μετά έλα να συζητήσουμε για κόστος. Το κόστος δεν είναι μόνο του. Έρχεται με κάποιες παροχές. Και σας έχω δώσει κάμποσα παραδείγματα στα προηγούμενα ποστ, για το τι παροχές παίρνετε....

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα το arkham knight κατανοεις οτι μιλαμε για εκδοση της unreal engine του 2013?Δεν ειναι απλα κακογραμμενο port αλλα μοναχα η blizzard και η bethesda πρεπει να εχουν πιο single thread performance heavy αρχαιες engines σε ΑΑΑ τιτλο αυτης της γενιας.
    Για αυτό το ανέφερα το Arkham (απαντώντας στον uncharted και ευχαριστώ που μου το θύμησε), για να δεις πως ένας επεξεργαστής PC του 2009, μπορεί και το τρέχει στα 80fps, ενώ η κονσόλα στα 30. Εκει καταλήγω, που είναι οι δυνατότητες και που είναι το optimization που και καλά έχει η κονσόλα; Στην μεγάλη μειοψηφία των παιχνιδιών, παίρνετε καλές επιδόσεις και εκεί με τρικ, σε κάνα ραλάκι που το πάνω μισό της οθόνης είναι άδειο κλπ. Και το κακό είναι ότι αντίθετα με το PC, που ο χρόνος δουλεύει υπερ του, με τη προυπόθεση ότι θα το έχεις σωστό και όχι χάρβαλο, η κονσόλα πηγαίνει όλο και προς τα πίσω, γιατί είναι μη αναβαθμίσιμη. Πρέπει μόνος σου να σκεφτείς, ότι και η Sony και η Microsoft, είδανε ότι δε τράβαγε άλλο η βαλίτσα και τις αναβάθμισαν, για πρώτη φορά στα χρονικά.

    Σε ένα χρόνο που θα βγει το PS5, τότε θα ξανασυζητήσουμε για το τι χρήματα θα χρειαστείς στο PC, για να παίζεις όπως αυτό. Θυμήσου μόνο ότι ήδη υπάρχει για το PC, η τεχνολογία που θα έχει το PS5, το transistor budget είναι μετρημένο, κάτι που στο PC δεν είναι, καθώς και ότι η Nvidia δεν έχει πει καν ακόμα την τελευταία της λέξη για τα 7nm (βασικά ούτε την πρώτη δεν έχει πει). Το hardware accelerated RT που θα μπει, έχει transistor budget πχ. Η Navi είναι ήδη 250mm2 χωρίς RT. O ryzen 8/16 έχει και αυτός τα δικά του transistor budget requirements, οπότε δε ξέρω τι ακριβώς περιμένετε, που δεν υπάρχει ήδη στο PC; Θα κάνει 500 ευρώ σε ένα χρόνο, για κάτι που στο PC κάνει 1000 σήμερα και του χρόνου θα είναι -25%, αλλά ελβετικός σουγιάς, ελευθερία, settings.

    Και αυτά άμα ξεκινήσουμε από το μηδεν,ε; Όσοι έχουν πισια της προκοπής, με κάνα 400άρι θα αγοράζουν +30 με +40% από την gpu που θα έχει το PS5.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ηταν ακριβες οι 2133 ddr3 το 2012-13?Σοβαρα τωρα?Να σου διευκολυνω την μνημη τοτε το 90% του κοσμακη αγοραζε 1333 για οικονομια η το πολυ 1600 για πιο premium.Ακομα και οι 1866 ξεφευγαν σε τιμες,ποσο μαλλον οι 2133...
    Ε δε νομίζω να ήταν. 100 ευρώ είχα πάρει τα 8GB που ήταν αρκετά για τότε και 160 ευρώ τις DDR3-2400 16GB το 2014.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε 8ηριο dx11 ειναι τα games?Μπραβο του fx τοτε,σκεψου να ηταν και dx12 που ειναι πιο multithreaded.Οντως η nvidia εχει καλυτερους dx11 drivers,αλλωστε ακομα και το hardware της ηταν πιο dx11 focused απο της amd.Αλλα εδω συγκριναμε cpus κι αφου η πλειοψηφια ουτως η αλλως nvidia αγοραζει τοτε ακομα καλυτερα για τον fx που ειναι τοσο κοντα ακομα και σε dx11 τιτλους.Δεδομενου ομως οτι τα περισσοτερα games πλεον ειναι dx12 οπου ο fx τα παει ακομα καλυτερα,αυτο σημαινει οτι η βιομηχανια δεν προαγει το pc gaming αλλα την κονσολα.Βλεπεις το dx12 ειναι κατα 90%+ ουσιαστικα το vulkan/mantle που η amd ανεπτυξε για να τρεχουν καλυτερα τα παιχνιδια στις αδυναμες cpus των κονσολων.Αν το ψαξεις 8α δεις οτι πριν απο την ενσωματωση του mantle η ιδια η microsoft ειχε παραδεχτει οτι αρχικα οι dx12 βελτιωσεις ηταν ουσιαστικα μοναχα γραφικης φυσεως κι αφορουσαν μοναχα το 10% του τελικου περιεχομενου...
    Πρέπει να αποφασίσεις αν:
    - Είναι καλύτεροι οι drivers της Nvidia γιατί έχουν καλύτερο DX11 multithreading ή οι fine wine της AMD.
    - Σε συμφέρει καλύτερα να λες για τον FX που παίζει αξιοπρεπώς με τον driver της Nvidia ή αν είναι καλύτερα με AMD.
    - Το ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι σε DX12 στο PC, σημαίνει ότι κάνουν περισσότερο optimization στις κονσόλες (wft? ), αλήθεια; που'ν'το;
    - Πρέπει να λες μπράβο για τον FX, που σε multithreading είχε διπλασια κατανάλωση από τον 2500Κ, το οποιο multithreading μπαίνει τώρα σε χρήση στα παιχνίδια (χάρη στην Nvidia κατά μέρος) και άρα και η κατανάλωση είναι στα ύψη. Πόσο μάλλον άμα τον συγκρίνουμε με 14nm++ quad cores..!

    Honorable mention

    H DX11 focused αρχιτεκτονική της Nvidia, φαίνεται να ρίχνει στα αυτιά στη non DX11 focused αρχιτεκτονική της AMD, στο compute focused κατά τα άλλα Neon Noir ray tracing benchmark της Crytek.

    H 1070 στα ίσα με την compute focused power gazzler Vega 64; Πως γκεγκεν αυτό; Δεν ήταν ίση με την rx580 η 1070 σε compute;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 14-11-19 στις 14:04.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #276
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει μόνος σου να σκεφτείς, ότι και η Sony και η Microsoft, είδανε ότι δε τράβαγε άλλο η βαλίτσα και τις αναβάθμισαν εκμεταλλεύτηκαν το hype με τις 4Κ τηλεοράσεις και βγάλανε έξτρα κέρδος από το πουθενά, για πρώτη φορά στα χρονικά.
    fixed.

  7. #277
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αν μας τελειώνουν τα επιχειρήματα και καταφεύγουμε σε υπερβολές, μια χαρά συγκρίνεις ότι θες. Εγώ έκανα τη λογική σύγκριση, εξαρτημάτων που είναι κοντά σε tflops και σε κόστος. Αλλά με καλύτερο επεξεργαστή φυσικά. Δε φταίω εγώ αν το PC μπορεί και εσένα δε σου αρέσει
    Ποια αυ8αιρεσια?Αν εσυ επιμενεις να συγκρινεις με βαση την πιο υπερτιμημενη κονσολα xbox-x που εν τελει την αγορασαν ελαχιστοι των ελαχιστων τοτε κι εγω γουσταρω να βαλω στην συγκριση pcs με τους επισης υπερτιμημενους titans και xeons.Γιατι 2 μετρα και 2 στα8μα?Δεν φταιω εγω αν το pc εχει πολυ μεγαλυτερη υπερτιμηση κι εσενα δεν σου αρεσει...
    A συγγνώμη που δε μας αρέσει το 30fps, που είναι σα να έχεις 100 στρουμφάκια να χτυπάνε την οθόνη γύρω γύρω με σφυράκι, για να έρθει το επόμενο frame. Και δωσ'του μετά motion blur με το τσουβάλι, μπας και συμμαζέψουμε τα ασυμμάζευτα.
    Φυσικα και δεν μου αρεσουν τα 30 fps του τελευταιου χρονου οταν στην υπολοιπη διαρκεια ζωης της κονσολας η πλειοψηφια των παιχνιδιων εβγαζε 60,πρωτα στα 900p το ps4 κι υστερα στα 1080p το ps4 pro.Γιατι επιμενεις εσυ στην ιδια καραμελα των 30 fps λες και ειναι ο κανονας αντι για την εξαιρεση 8α μας πεις?
    Θα κάνει 500 ευρώ σε ένα χρόνο, για κάτι που στο PC κάνει 1000 σήμερα και του χρόνου θα είναι -25%, αλλά ελβετικός σουγιάς, ελευθερία, settings.
    Η 5700xt κι ο 3800x εχουν απο 400 ευρω εκαστος,καλη τυχη με τα αλλα 200 να βγαλεις pc των 1000.
    Και αυτά άμα ξεκινήσουμε από το μηδεν,ε; Όσοι έχουν πισια της προκοπής, με κάνα 400άρι θα αγοράζουν +30 με +40% από την gpu που θα έχει το PS5.
    1on ειναι προφανες οτι για να εχουν τις επιδοσεις του ps5 και να μην χρειαστουν κι αλλη αναβα8μιση περαν της gpu πρεπει τα λεγομενα πισια της προκοπης να εχουν ηδη 8c/16t,news flash δεν εχει σχεδον κανενα.2ον το 400-αρι που αναφερεις 8α αφορα μονο την gpu ενω 8α αντιπροσωπευει ηδη το 80% του συνολικου κοστους του ps5...
    100 ευρώ είχα πάρει τα 8GB που ήταν αρκετά για τότε και 160 ευρώ τις DDR3-2400 16GB το 2014.
    Οταν πηρες 100 ευρω τα 8gb 2133mhz,σε 1866mhz κοστιζαν 85,σε 1600 70-75 ευρω και σε 1333 μολις 65.Εχουμε αυξηση τιμης 50% απο 1333mhz σε 2133,ενω σε πραγματικη αποδοση ενος i5 της εποχης 8α εβλεπες διαφορα 6% η μοναχα 3% αν εβαζες 1600 αντι για 1333 με μολις 5-7 ευρω παραπανω.Για εμενα αυτο ειναι υπερτιμηση οπως αλλωστε και για την πλειοψηφια που αγοραζε 1600-1333 μνημες.
    Πρέπει να αποφασίσεις αν:
    - Είναι καλύτεροι οι drivers της Nvidia γιατί έχουν καλύτερο DX11 multithreading ή οι fine wine της AMD.
    - Σε συμφέρει καλύτερα να λες για τον FX που παίζει αξιοπρεπώς με τον driver της Nvidia ή αν είναι καλύτερα με AMD.
    - Το ότι τα περισσότερα παιχνίδια είναι σε DX12 στο PC, σημαίνει ότι κάνουν περισσότερο optimization στις κονσόλες (wft? ), αλήθεια; που'ν'το;
    - Πρέπει να λες μπράβο για τον FX, που σε multithreading είχε διπλασια κατανάλωση από τον 2500Κ, το οποιο multithreading μπαίνει τώρα σε χρήση στα παιχνίδια (χάρη στην Nvidia κατά μέρος) και άρα και η κατανάλωση είναι στα ύψη. Πόσο μάλλον άμα τον συγκρίνουμε με 14nm++ quad cores..!
    -Προφανως οι dx11 nvidia drivers ειναι καλυτεροι,1 μερος του amd fine wine οφειλεται στην επιπλεον βελτιωση των εν λογω drivers σε βα8ος χρονου.
    -Σε dx11 ο fx παιζει προφανως καλυτερα με nvidia gpu λογω μικροτερου cpu overhead,αλλα τι σχεση εχει αυτο στη συγκριση με τον sandybridge οταν ουτως η αλλως η πλειοψηφια αγοραζε nvidia gpu?
    -Στο γεγονος οτι οι κονσολες ειναι ο βασικος λογος του cpu optimization του dx12,δεν το λεω εγω η ιδια η microsoft το παραδεχτηκε αφου ενσωματωσε κατα 90% το mantle/vulkan το οποιο η amd ανεπτυξε για τον συγκεκριμενο λογο.
    -Σου εχω δειξει benchmarks με cpu heavy παιχνιδια απο το 2015 (π.χ. witcher 3) οπου το multithreading του fx αξιοποιειται γιατι απλουστατα οι μηχανες τρεχουν σε περισσοτερα απο 4 threads,αν τα σχεδον 5 χρονια απο τοτε το 8εωρεις τωρα δεν φταιω εγω.
    Οσον αφορα παραπανω καταναλωση του fx γιατι δουλευουν ολα τα cores,news flash οι μετρησεις καταναλωσης γινοντουσαν με εφαρμογες (οχι παιχνιδια) που εκμεταλλευονταν απο τοτε ολους τους πυρηνες.Δεν ανεβηκε ξαφνικα η καταναλωση επειδη τα παιχνιδια δουλευουν ολα τα cores,αλλα απο οσους εκαναν βαρυ oc με overvoltage.Και οι 2 fx μου (8350+8320) φτανουν τα 4,1ghz του video με undervolt,οποτε στην πραγματικοτητα εχω και μικροτερη καταναλωση απ'οση μετραγαν τα reviews του 2013.Δηλαδη 75w διαφορα με τον 2500κ σε full load και 15w σε idle,καταννοεις για τι αστεια χρηματικη διαφορα καταναλωσης μιλαμε ετσι?
    H 1070 στα ίσα με την compute focused power gazzler Vega 64; Πως γκεγκεν αυτό; Δεν ήταν ίση με την rx580 η 1070 σε compute;
    Ουτε ισχυριστηκα ουτε με ενοιαξε ποτε ποια απο τις 2 εχει καλυτερο compute,πες τα σε καποιον που ασχολιοταν με mining...

  8. #278
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όποιος θέλει να δει τι εστί console CPU optimization, ας ξεκινήσει το διάβασμα:

    https://www.gdcvault.com/play/102334...6-Optimization
    https://www.gdcvault.com/play/102302...6-Optimization
    https://gist.github.com/jhaberstro/3...a0d8902c2fffbc

    Minimum requirements: assembly + microarchitecture knowledge.

  9. #279
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κοιτα ως ηλεκτρονικος μηχανικος εφαγα την assembly (εστω και ελαφρως) στη μαπα.Υπαρχει λογος που ουτε 1% των προγραμματιστων δεν την κατεχουν σωστα,κι ας την διδασκαν τοτε (εστω και επιφανειακα) ακομα τα ιδρυματα του ελλαδισταν.Ας οψεται ο κα8ηγητης που μας εβαζε την υλη και τα 8εματα των προγραμματιστων με το 1/3 των αντιστοιχων διδακτικων ωρων.Τελος παντων 8υμαμαι μου πηρε πανω απο 1 ωρα μονο για να καταλαβω τον κωδικα απο το γνωστο game <<φιδακι>> κι υστερα 1 ολοκληρη νυχτα για να τον ξαναγραψω σωστα.Περιττο να αναφερω οτι σε C++ ο ιδιος κωδικας μου ειχε παρει μολις 5 λεπτα και 1 τεταρτο αντιστοιχα.Δεν πιστευω οτι ακομα και τοτε που τα δουλευα ημουν καποιος προγραμματιστικος ασσος,αλλα μπορειτε να μεταφερετε την διαφορα ωρας σε οποιο προγραμματιστικο επιπεδο 8ελετε.Αξιοι και ηρωες οσοι την δουλευουν αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως για τους game developers ακομα και η C++ 8εωρειται 2 close 2 the metal...

  10. #280
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα ως ηλεκτρονικος μηχανικος εφαγα την assembly (εστω και ελαφρως) στη μαπα.Υπαρχει λογος που ουτε 1% των προγραμματιστων δεν την κατεχουν σωστα,κι ας την διδασκαν τοτε (εστω και επιφανειακα) ακομα τα ιδρυματα του ελλαδισταν.Ας οψεται ο κα8ηγητης που μας εβαζε την υλη και τα 8εματα των προγραμματιστων με το 1/3 των αντιστοιχων διδακτικων ωρων.Τελος παντων 8υμαμαι μου πηρε πανω απο 1 ωρα μονο για να καταλαβω τον κωδικα απο το γνωστο game <<φιδακι>> κι υστερα 1 ολοκληρη νυχτα για να τον ξαναγραψω σωστα.Περιττο να αναφερω οτι σε C++ ο ιδιος κωδικας μου ειχε παρει μολις 5 λεπτα και 1 τεταρτο αντιστοιχα.Δεν πιστευω οτι ακομα και τοτε που τα δουλευα ημουν καποιος προγραμματιστικος ασσος,αλλα μπορειτε να μεταφερετε την διαφορα ωρας σε οποιο προγραμματιστικο επιπεδο 8ελετε.Αξιοι και ηρωες οσοι την δουλευουν αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως για τους game developers ακομα και η C++ 8εωρειται 2 close 2 the metal...
    Το point μου ήταν ότι όταν έχεις να κάνεις με fixed-spec hardware και είσαι ταλαντούχος προγραμματιστής, θα κοιτάξεις να το ξεζουμίσεις όσο μπορείς.

    Δεν μιλάμε για 100% assembly, δεν υπάρχουν αυτά πλέον. Μιλάμε για κρίσιμα κομμάτια κώδικα (low hanging fruits) που μπορείς να κάνεις optimize και να πάρεις σημαντικό boost. Αν μπορείς να ξαναγράψεις το 20% του κώδικα και να πάρεις +80% επιδόσεις σε κρίσιμες ρουτίνες μαθηματικών, γιατί να μην το κάνεις; Pareto principle... το κάνουν όλοι όσοι θέλουν το απόλυτο ξεζούμισμα (βλ. mining tools που στοχεύουν συγκεκριμένο hardware).

    Θυμάμαι παλιά (πριν 20 χρόνια) που είχε βγει το RollerCoaster Tycoon και ήταν σχεδόν όλο γραμμένο σε assembly (με εξαίρεση κάποια Win32 API calls σε C).

    Το έβαζες σε PC με Pentium MMX και είχε απόδοση σαν να το έτρεχες σε Pentium II PC. Φυσικά η εύκολη λύση θα ήταν να το έγραφε όλο σε C και πλέρω για Pentium II (δεν ήταν φθηνοί), δηλαδή η κλασική PC νοοτροπία. Η διαφορά P5 με P6 ήταν απλά χαώδης για όσους θυμούνται.

    Το ίδιο ισχύει και για τις GPUs, αν δεν θες να βασίζεσαι στον shader compiler:

    https://gpuopen.com/amd-gcn-assembly...ne-operations/
    https://rocm.github.io/GCN_asm_tutorial.html

    Στην κονσόλα ξέρεις ότι έχεις AMD και σε παίρνει να το κάνεις, στο PC μπορεί να έχεις nVidia, AMD ή Intel. Άρα ή θα γράψεις 3 ξεχωριστά codepaths ή ένα generic one-size-fits-all (το σύνηθες).

  11. #281
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κοιτα η αλη8εια ειναι οτι με fixed hardware ειναι εφικτο να γινει για καποιες βαριες υπορουτινες που επαναλαμβανονται συνεχως.Το παραδειγμα που ανεφερες για αλλαγη 20% του κωδικα που μπορει ωστοσο να δωσει 80% επιδοσεις ακουγεται υπερβολικο αλλα σιγουρα μπορει να εχεις σημαντικα οφελη.Τωρα το ποσο συμφερει αυτο την εταιρια δεν ξερω διοτι 8υμαμαι οτι πριν 15 χρονια οσοι δουλευαν πραγματικα καλα την assembly πληρωνονταν χ4/5/6...

  12. #282
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα η αλη8εια ειναι οτι με fixed hardware ειναι εφικτο να γινει για καποιες βαριες υπορουτινες που επαναλαμβανονται συνεχως.Το παραδειγμα που ανεφερες για αλλαγη 20% του κωδικα που μπορει ωστοσο να δωσει 80% επιδοσεις ακουγεται υπερβολικο αλλα σιγουρα μπορει να εχεις σημαντικα οφελη.Τωρα το ποσο συμφερει αυτο την εταιρια δεν ξερω διοτι 8υμαμαι οτι πριν 15 χρονια οσοι δουλευαν πραγματικα καλα την assembly πληρωνονταν χ4/5/6...
    Και ακόμα πληρώνονται καλά, γιατί δεν είναι εύκολη δουλειά. Τουλάχιστον μέχρι να αναλάβει η AI χρέη compiler.

    Η 20/80 αναλογία είναι το Pareto principle, ότι δηλαδή το 20% της προσπάθειας θα σου δώσει το 80% του αποτελέσματος. Γι' αυτό δεν χρειάζεται 100% assembly. Δεν θα γράψεις το UI σε asm, δεν υπάρχει κέρδος σε αυτό.

  13. #283
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Οσο ζω μα8αινω... :P

  14. #284
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    το fine wine αφορά τις gcn. Ας το δουμε και στις RDNA στο μέλλον και το συζητάμε. Κάπου διάβαζα ότι fine wine τέλος, και ειναι προφανώς καλύτερα ετσι. Οι καρτες να παίζουν full thottle απο την αρχή, ωστε να υπάρχει και ανταγωνισμός, και όχι οταν πλέον είναι EOL...

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #285
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Απο την αποψη του καταναλωτη δεν με χαλαγαν οι unoptimized (συγκριτικα με την nvidia) dx11 drivers απο τη στιγμη που η amd κοστολογουσε τις καρτες στην παρουσα κι οχι μελλοντικη τους αποδοση.Οπως εχω ξαναπει ηταν ακομα ενας παραγοντας για δωρεαν παραπανω αποδοση στο μελλον μαζι με την παραμετροποιηση των παιχνιδιων για τις κονσολες που χρησιμοποιουσαν παρομοιες gpus.Μονο σημαντικο μειονεκτημα ηταν να ειχες πολυ παλιους επεξεργαστες (π.χ. q6600) οπου μια nvidia gddr5 730 gt (384 cudas,64 bit,kepler version) ειχε ισαξια αποδοση με μια κανονικα αρκετα δυνατοτερη gddr5 7750 η 4870.Βεβαια απο την αλλη η κατα πολυ νεοτερη και (με πιο συγχρονους επεξεργαστες) δυνατοτερη gddr5 7750 πουλιοταν μολις 10 ευρω παραπανω,ενω η nvidia πουλουσε αλλες 2 εκδοσεις ακομα παλαιοτερων 730 (128 bit) που ηταν παρα πολυ χειροτερες ασχετως τυπου μνημης.Κοινως η ασχετη πλειοψηφια σχεδον παντα κερδισμενη εβγαινε αν επελεγε την 7750.Απλα καποια στιγμη δεν τις εβρισκες καν στην αγορα επειδη λογω mining τις ειχαν σηκωσει ολες (7750/r7 250) οι casual gamers που κατεβαιναν αναγκαστικα κατηγορια.Προς το τελος ειχαν φτασει τα 90 ευρω και πλεον αγοραζες εστω και υπερτιμημενες rx 560 με 15 ευρω παραπανω,αν ειχες τροφοδοτικο.Αλλιως gddr5 1030 δαγκωτο (γιατι κλασικα υπηρχε και η ddr4 εκδοση με τη μιση αποδοση)...

Σελ. 19 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας