Σελ. 35 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 2836
  1. #511
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το Επιδόσεις κονσόλας σε μια ευθεία γραμμή είναι τελείως fail, αφού είναι παντελώς άχρηστη πληροφορία για τον gamer.
    Τι σημαίνει επιδόσεις; TFlops; Τον gamer τον ενδιαφέρει να υπάρχει πρόοδος, όχι να ανεβαίνουν τα TFlops.

    Έχεις δει παιχνίδια στην αρχή και στο τέλος κάθε γενιάς;
    Καμία σχέση. Και μιλάμε για τα ίδια παιχνίδια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7DSMEqq.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  119,0 KB 
ID: 209333

    Αυτό είναι το progress ΜΟΝΟ μιας χρονιάς. Αν υπήρχε βίντεο PES2015 με PES2020... η διαφορά είναι τρομακτική.

    Για να μη μιλήσω για animations και ball physics που είναι πολλά επίπεδα πάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 06-12-19 στις 14:30.

  2. #512
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ βλέπω ότι σας πουλάνε κάθε χρόνο το ίδιο παιχνίδι, με ίδιο animation/mechanics/whatever, βάζουν δυο shaders παραπάνω, διαφορετικούς μάλλον, όχι παραπάνω και πάτε και τα ξανασκάτε σα χαϊβάνια!

    Υπάρχει και σχετικό meme για τα ποδοσφαιράκια.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fifa meme.jpeg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  70,1 KB 
ID: 209334 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FiFA-same.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  53,1 KB 
ID: 209335

    Τα tflops είναι ΙΔΙΑ. Οι επιδόσεις, ναι είναι FLATLINE. Το αν μπορεί ένα engine να τα εκμεταλλευτεί σωστά από την αρχή, είναι άλλο θέμα. Αν βελτιώνεται όσο περνάει ο καιρός το Unreal Engine πχ, την ίδια βελτίωση θα πάρει και στο PC και στις κονσόλες. Το hardware είναι αυτό που αλλάζει στο PC ενώ δεν αλλάζει στις κονσόλες.

    Άντε θα σου κάνω το χατίρι να συμπεριλάβω και το blip που έγινε με PS4 Pro, X1X, γιατί μάλλον γλυκάθηκαν και θα το ξαναδούμε. Οκ στο περίπου το γράφημα, αλλά καταλάβατε τι θέλω να πω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CONSOLE VS PC ΓΡΑΦΗΜΑ ΧΡΟΝΟΥ 4.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  39,8 KB 
ID: 209344

    Αφού πλέον αντιγράφουν το PC, δεν έχουν πρόβλημα για upgrades. Εγώ είμαι +1000 για αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 06-12-19 στις 16:17.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #513
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δε καταλαβαίνεις αυτο που λέω ξανά και ξανά.

    Κανέναν gamer ποτέ δε τον ενδιέφερε και ποτέ δε θα τον ενδιαφέρει το hardware.

    Το gameboy να πάρεις και να το κάνεις να βγάλει HDR εικόνα, κανέναν gamer δεν ενδιαφέρει το ΠΩΣ.

    Μόνο μα ΜΟΝΟ η εμπειρία μετράει. Αν συγκρίνεις αρχή και τέλος γενιάς θα δεις ότι πολλά games έχουν υποστεί τρομακτικές
    βελτιώσεις
    σε πολλά επίπεδα και προφανώς και στα γραφικά.


    Και μιας που έπιασα το pro, ας δούμε λίγο PC vs απλό PS4

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oB6ttPf.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  213,0 KB 
ID: 209337

    PS4 (2013) vs PC με Ryzen 1600 / RX460 / 8GB DDR4 (2017)

    - - - Updated - - -

    Επίσης, αν νομίζεις ότι οι παρακάτω κινήσεις/animations έχουν καμιά σχέση με τα πρώτα PES του PS4, τότε απλά δεν έχεις παίξει το παιχνίδι. Μέχρι και τα διχτάκια αλλάξανε.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 06-12-19 στις 14:53.

  4. #514
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε καταλαβαίνεις αυτο που λέω ξανά και ξανά.

    Κανέναν gamer ποτέ δε τον ενδιέφερε και ποτέ δε θα τον ενδιαφέρει το hardware.

    Το gameboy να πάρεις και να το κάνεις να βγάλει HDR εικόνα, κανέναν gamer δεν ενδιαφέρει το ΠΩΣ.

    Μόνο μα ΜΟΝΟ η εμπειρία μετράει. Αν συγκρίνεις αρχή και τέλος γενιάς θα δεις ότι πολλά games έχουν υποστεί τρομακτικές
    βελτιώσεις
    σε πολλά επίπεδα και προφανώς και στα γραφικά.


    Και μιας που έπιασα το pro, ας δούμε λίγο PC vs απλό PS4

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  oB6ttPf.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  213,0 KB 
ID: 209337

    PS4 (2013) vs PC με Ryzen 1600 / RX460 / 8GB DDR4 (2017)
    Αυτό που δεν καταλαβαίνεις εσύ όμως, είναι ότι ακριβώς αυτή η gaming εμπειρία, εξαρτάται από τα tflops. Αν νομίζεις ότι η εμπειρία του gaming δεν έχει να κάνει με το hardware, γελιέσαι οικτρά. Θα υπήρχε ακριβώς ένα gaming σύστημα εδώ και 30 χρόνια, άμα ήταν έτσι.

    Αυτό ακριβώς διαπραγματεύεται αυτό το thread. Αν εσύ δε καταλαβαίνεις ότι το να παίζεις 720p/30 το fallen order με φρηζαρίσματα, με το να το παίζεις 1080/60 σε ένα (ΟΚ ακριβότερο) PC 9ετίας, με κάρτα γραφικών 5 ετίας, δεν είναι ίδια gaming εμπειρία, τι άλλο θες να συζητήσουμε;

    Για την ιστορία και μιας και ανέφερες την rx460 των 2.15tflops, το PES 2020 το τρέχει επίσης σε 1080p/60 όπως και το PS4 με 1.89tflops.

    https://youtu.be/dtcAzbsTp9o?t=415

    Αν ίσχυε αυτό που νομίζετε ότι ξέρω γω τα console flops είναι Χ3-4 φορές πάνω, για κάποιο μαγικό pixie dust λόγο, τότε το παιχνίδι θα έπρεπε να τρέχει στα 15-30fps στο PC.

    Αντιθέτως, θα έλεγα να δείτε λίγο την rx470, που ήταν στα 5tflops στα 150$ και μπορούσε ένας χρήστης PC, να παίξει όλα τα παιχνίδια του, δύο φορές καλύτερα από το PS4 από τον απρίλιο 2016.

    https://www.guru3d.com/articles-page...-review,4.html

    Δε λέω για την 970 ακόμα πιο πριν, γιατί θα μου πείτε είναι ακριβή.

    Αποδεχθείτε λοιπόν, ότι τα tflops γίνονται πολύ φθηνά στο PC, πολύ γρήγορα, συνδυάστε το με την άμεση επίπτωση που έχουν στην gaming εμπειρία και μετά θα καταλάβετε, ότι δεν παίζετε τα ίδια πράγματα, για αυτό έχετε 1080p/30 fps baseline και άμα βγει κάτι πιο δύσκολο, όπως το Fallen Order, tits up η κονσόλα, 720p/24fps.

    Δες εδώ Fallen order σε rx470 των 150$

    https://youtu.be/0l2heZ0VSwQ?t=28

    και αναρωτήσου γιατί η Sony αποφάσισε να βγάλει PS4 Pro με αντίστοιχα tflops, που και πάλι είναι <<60fps συνολικά στο game.

    https://youtu.be/PASZONr4-5k?t=756
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #515
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Όλοι ανεξαιρετώς οι FX αποτελούσαν τραγική επιλογή για gaming. Και όταν ακόμα στα λεφτά ενός i3 μπορούσες να πάρεις έναν "Octacore" FX πάλι ήταν πολύ χειρότερη επιλογή για gaming. Και δεν γλύτωνες φράγκα για αγορά καλύτερης GPU. Αν αγόραζες καλύτερη GPU για έναν FX, πετούσες την απόδοση της στα σκουπίδια λόγω bottleneck. Και αν δεν το έβλεπες άμεσα, θα το έβλεπες αργότερα.

    Για renderings και multithreading θα ήταν καλύτερος ο FX... Αλλά σε αυτό το thread μιλάμε για gaming νομίζω. Όχι για rendering και encoding.

    Εγώ έχω ξεμείνει με έναν 3770k από το 2012. Θέλω να κάνω upgrade αλλά δεν καίγομαι κιόλας. Ο OC'ed 3770k δεν θα έχει πρόβλημα νομίζω να δει και RDR2 με 60fps, όπως δεν είχε κανένα πρόβλημα να παίξει άλλα βαριά games τύπου AC Origins & Odyssey, Shadow of the Tomb Rider, Gears 5, Forza Horizon 4 κλπ. 8 ετών επεξεργαστής...

    Αν είχα πάρει FX τότε και με τα ρέστα μια δυνατότερη GPU από την 670 τι θα είχα καταφέρει; Η επιπλέον απόδοση της κάρτας θα πήγαινε στα σκουπίδια γιατί θα ήταν cpu limited. Και τι πέναλτι θα έτρωγα το 2017 που πήγα σε GTX 1080 με τον FX; Θα έπρεπε να κάνω αλλαγή μητρικής, επεξεργαστή και μνημών για Ryzen. Θα έδινα το 2017 δηλαδή 400+ ευρώ για κανά Ryzen 1500, μητρική και μνήμες, για να έχω εφάμιλλη gaming απόδοση με κάποιον που αγόρασε intel το 2012. Αυτό ήταν το VFM που είχε ο FX.

    400 ευρώ λοιπόν μέσα σε έβαζε ένας FX in the long run. Και άλλα 100 ευκολα από το επιπλέον ρευμα σε ΔΕΗ. Δηλαδή minimum μια 500αρού. Όσο δηλαδή μια γαμηστερή κάρτα γραφικών!
    Μπορεί κάποιος να πει δηλαδή, ότι το upgrade σε 1080, μου βγήκε τσάμπα!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  6. #516
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αναρωτήσου γιατί η Sony αποφάσισε να βγάλει PS4 Pro με αντίστοιχα tflops, που και πάλι είναι <<60fps συνολικά στο game.

    https://youtu.be/PASZONr4-5k?t=756
    Γιατί όχι; Τόσο 4Κ hype ζήσαμε, να μη το εκμεταλλευτεί;


    Πως βελτιώνονται τα γραφικά σε τόσα πολλά παιχνίδια στην ίδια κονσόλα;
    Μαγικό;

  7. #517
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Όταν σου έδειξα ότι ο 2500Κ είχε 220$ όταν βγήκε ο 8350 στα 200$ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΙΟΛΑΣ, γυρνάς και μου λες ότι ο 8320 ήταν φθηνότερος και ξεκλείδωτος! Δηλαδή δε μας φτάνει που έχουμε ήδη αργότερο επεξεργαστή, το επιχείρημα σου είναι πήρα τον ακόμα αργότερο, που ήταν ξεκλείδωτος. Δηλαδή ο 2500Κ ήταν κλειδωμένος, για να καταλάβω; Σε ρώτησα και προχτές και σε ξαναρωτάω και τώρα. Την έννοια του goal post shifting την καταλαβαίνεις;
    Εγω την καταλαβαινω,εσυ ομως?Οταν σου λεω οτι οι περισσοτεροι pc gamers που 8ελουν επιδοσεις αισ8ητα καλυτερα απο κονσολες εχουν ηδη αλλαξει 2 quad core i5s για να καταληξουν σε 6 core intel,η δικαιολογια σου ειναι 8α μπορουσαν να ειχαν κατσει με τον 2500κ που εσυ αγορασες το 2011.Δηλαδη εφυγες απο το μαζικο και πηγες στο προσωπικο επιπεδο.Ε λοιπον κι εγω που ημουν ευχαριστημενος με επιδοσεις κονσολας δεν ειχα παραπονο απο τον phenom 955 ως το 2013 που διαλεξα τον 8320 (ο οποιος ως ξεκλειδωτος επιανε ανετα τα 4ghz του 8350).Οποτε μην μιλας για goal post shifting,αν δεν σου αρεσει η συγκριση λυπαμαι αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.Αλλιως ας συνεχιζαμε την συγκριση vfm μεταξυ κονσολας και high end pc με την πλειοψηφια της pcmr να εχει αλλαξει 2 quad core κι 1 six core intel συστηματα κατα τη διαρκεια του κυκλου ζωης του ps4 και σιγουρα 8α αλλαξει κι αλλο αν 8ελει αισ8ητα καλυτερα επιδοσεις απο το ps5.
    Μη μπερδεύεις το τι έβαλα εγώ στο σύστημα μου, με το ποια είναι η ουσιαστική διαφορά του FX με τον Sandy, σαν bare minimum κόστος απόκτισης.
    Εσυ ομως τα εσκασες τα παραπανω λεφτα για cpu,mobo,ram,cooler ενω εγω οχι.Αν παλι δεν σου αρεσει το προσωπικο και 8ες να παμε στο μαζικο επιπεδο,πιστευεις οτι υπηρχαν πολλοι που αγορασαν τον 2500κ και δεν τον συνοδευσαν με μητρικη,μνημες και ψυχτρα ικανα για σοβαρο overclocking?
    Δεν ήθελες ποτέ να έχεις καλύτερη απόδοση από το PS4/Pro; Άμα βολεύεσαι με τη σαβούρα με 20 ευρώ διαφορά (επεξεργαστής μόνο, γιατί τα άλλα δεν ισχύουν) από ότι έκανε ένα σύστημα με τον 2500Κ, δεν έχει νόημα να μιλάμε. Τα 200 ευρώ είναι στη φαντασία σου, επειδή θες να δικαιολογήσεις τις κάκιστες επιλογές που έκανες. Δικαίωμα σου, αλλά μη πας να μας βγάλεις τρελούς.
    Φυσικα και 8α η8ελα καλυτερη αποδοση απο το ps4 pro,αλλα δεν ημουν διατε8ειμενος να την πληρωσω.Εσυ που την πληρωσες ειδαμε οτι η διαφορα βγηκε στα 165 ευρω χωρις ψυχτρα,ειναι 8εμα απλων μα8ηματικων κι οχι φαντασιας.Αφου λοιπον ημουν ευχαριστημενος με τον 8320 κι υστερα μου βγηκε πρακτικα τσαμπα το ryzen build δεν χρειαζεται να δικαιολογησω την επιλογη μου σε κανεναν.
    Το ότι δεν τρέχει καλά σε κονσόλες και σε FX, δε δείχνει ότι είναι κακοπρογραμματισμένο.
    Αλλα απο την στιγμη που διαλεξαν το dx11 εν ετει 2019 εχουν φαει γκολ απο τα αποδυτηρια αρα κοιμουνται.Συμφωνω οτι για dx11 δεν ειναι κακοπρογραμματισμενο αλλα τι να το κανεις αν εξ'αιτιας αυτης της επιλογης δεν τρεχει καλα στις κονσολες οπου αναμφιβολα 8α εχεις τις περισσοτερες πωλησεις.
    Πάλι το VFM χαρτί παίζουμε. 720P/30 σου τα χαρίζω φιλαράκο.
    Αν έχεις baseline τη σαβούρα, προφανώς το PC θα σου φαίνεται σαν ongoing άρμεγμα. Αν θες να είσαι χομπίστας, πρέπει να το κάνεις σωστά. Αλλιώς μη λες είμαι gamer. Πες βλέπω θολούρες στην τηλεόραση ξέρω γω.
    Δηλαδη οποιος δοκιμασε το 2008 να παιξει σε dual core το gta4 ειχε σαβουρα hardware και δεν ηταν gamer?Και η αλλαγη ενος το πολυ 2 ετων ακριβου dual core σε quad core ισως και με την αναλογη μητρικη,χωρια την απαραιτητη αναβα8μιση της επισης ακριβης gpu (γιατι ακομα και με quad core η 8800 720p/30 εβγαζε) δεν το 8εωρεις αρμεγμα?
    Προφανώς λοιπόν, τριάμιση χρόνια μετά, δε θα κόστιζε όσο πέντε mega drives. Τα μαθηματικά δεν είναι το δυνατό σου σημείο. Ούτε η λογική δυστυχώς. Προσπάθησε τουλάχιστον να ενημερώνεσαι πριν μου παίξεις το "φτωχαδάκι" χαρτί.Θυμήσου και πόσο στοίχιζαν τα κονσολοπαίχνιδα.
    Απο τον χαρακτηρισμο σου περι ελλειψης λογικης μου,την αντιληψη σου του ορου φτωχαδακι ως τραπουλοχαρτο σε καποια υποκειμενικη σου παρτιδα κα8ως και την αξιο8αυμαστη επιμονη σου να αναλυσεις τιμες 30 ετων,ευκολα διακρινει ο οποιοσδηποτε ποιος εχει την αναγκη να δικαιολογησει τις επιλογες του.Επι της ουσιας λοιπον.Τον Σεπτεμβριο του 1991 αγορασα μεταχειρισμενο το mega drive για 40.000 δραχμες καλη τυχη στο να εβρισκες μια amiga 500 εστω και μεταχειρισμενη κατω απο 150.000.Οποτε εχεις δικιο η αναλογια αντι για 5 προς 1 ηταν 4 προς 1.Βεβαια ξεχασες να αναφερεις οτι τα περισσοτερα cross platform ΑΑΑ παιχνιδια στο mega drive εφταναν κοντα στις επιδοσεις της ακομα ακριβοτερης amiga 1200 κι αφηναν πολυ πισω την 500.Για τα παιχνιδια επαναλαμβανω οτι υπηρχαν λυσεις οπως ανταλλαγες (κλασικα ειχα παιξει ολα τα παιχνιδια του σχολειου),ενοικιασεις (νοικιαζες για 1 εβδομαδα νεες κυκλοφοριες με 2.000 δραχμες και παλαιοτερες με 1.000) και μεταχειρισμενα αν η8ελες σωνει και καλα να κρατησεις για παντα κατι (αγορασα το sf2 για 10.000 δραχμες 6 μηνες αφου πρωτοβγηκε στις 20.000).Εκεινη την εποχη δεν ειχα ποτε πανω απο 2-3 παιχνιδια στην κατοχη μου αλλα πρεπει να ειχα παιξει με τις ωρες τουλαχιστον καμια 50-αρια.Μου ειχε παρει 1 χρονο να μαζεψω τα λεφτα για το mega drive και 3 μηνες για το sf2,αλλα ωσπου να μαζεψω τα λεφτα για μια amiga 500 (ποσο μαλλον μια πιο αναλογη 1200) 8α ειχε βγει το playstation (με το οποιο λογω cd πεσανε κατακορυφα οι τιμες ακομα και των original console games btw).Καταλαβες <<τι ισχύει και τι ίσχυε για τα "φτωχαδάκια" χωρίς να κοροιδεύομαστε>>?
    Ένα ποσοστό γνώσης, χρειάζεται ακόμα και για να πας στην τουαλέτα, γιατί και αυτό το μαθαίνεις. Οπότε λίγο tweaking, η τρομερή ικανότητα δηλαδή, του να βάλεις τα settings στο medium, δεν είναι κάτι.
    Ασε ρε psolord που ολα τα προβληματα λυνονται βαζοντας medium settings,ποσο μαλλον για τον <<φτωχού PCα, που αναγκάζεται να πειρατεύσει>>.Εδω τα πιτσιρικια με pc σπιτι τους δεν ξερουν να σηκωσουν 1 server στο game ranger και τα εχεις ικανα να περασουν τα cracks για online gaming?Εδω ουτε στον cracked dedicated server του killing floor 2 δεν ηξεραν να μπουν,ποσο μαλλον να κανουν host.Σε πληροφορω οτι τα περισσοτερα ουτε install το offline mode του 6 ετων gta5 δεν μπορουν να ολοκληρωσουν.
    Το VFΜ του φτωχού PCα, που αναγκάζεται να πειρατεύσει, που δεν προκαλεί ζημιά στην πλατφόρμα, γιατί ούτως ή άλλως δεν είχε να δώσει, όχι η χιλιοκλειδωμένη κονσόλα δε το φτάνει ούτε με σφαίρες.
    Κατ'αρχας αυτη η αποψη δεν συναπτει με το <<δε μιλάω pro piracy>> αλλα 8α συμφωνησω οτι πλεον προκαλει ελαχιστη ζημια σε ΑΑΑ τιτλους,γιατι απλουστατα εχει μικρυνει απιστευτα το ποσοστο των πειρατων.Φταιει ο συνδιασμος της αυξημενης δυσκολιας (παλια αντεγραφες 1 crack και κα8αριζες) και της μειωμενης ικανοτητας με το αντικειμενο του μεσου gamer (δεν ειμαστε πλεον στην δεκαετια του '90).Αν ομως ξαναγυρνουσαμε στις εποχες της amiga (copy paste) δεν 8α εβλεπες singleplayer cross platform AAA game στο pc ουτε με κυαλια.
    Δεν είναι γνώμη μου. Έτσι είναι. Πάντα όταν βγαίνει η κονσόλα, είναι 1-1.5 χρόνο πίσω. Ειδικά από τότε που άρχισαν να αντιγράφουν τα PC, προσπαθώντας να γίνουν συστήματα της προκοπής.
    Με εξαιρεση την τελευταια γενια κονσολων δεν εχει ξαναγινει οταν πρωτοβγαινουν να ειναι πισω 1-1,5 χρονο,ποτε ομως?Εκτος κι αν μιλαμε για pc εξωτικου κοστους...

    - - - Updated - - -

    Αντιθέτως, θα έλεγα να δείτε λίγο την rx470, που ήταν στα 5tflops στα 150$ και μπορούσε ένας χρήστης PC, να παίξει όλα τα παιχνίδια του, δύο φορές καλύτερα από το PS4 από τον απρίλιο 2016.
    Κι αν δεν την αγορασες μεσα στον Αυγουστο που πρωτοηρ8ε εδω,μετα ειχε ξεκινησει ηδη την ανιουσα για να φτασει μονη της το κοστος του ps4 pro.Βtw επαναλαμβανω οτι το απλο ps4 το εβρισκες σε προσφορα στα 200 ευρω ηδη απο τον Ιανουαριο του 2016 ετσι?

    - - - Updated - - -

    Και όταν ακόμα στα λεφτά ενός i3 μπορούσες να πάρεις έναν "Octacore" FX πάλι ήταν πολύ χειρότερη επιλογή για gaming. Και δεν γλύτωνες φράγκα για αγορά καλύτερης GPU. Αν αγόραζες καλύτερη GPU για έναν FX, πετούσες την απόδοση της στα σκουπίδια λόγω bottleneck. Και αν δεν το έβλεπες άμεσα, θα το έβλεπες αργότερα.
    Οχι ο 8 core αλλα ακομα και ο 6 core fx ηταν καλυτερη επιλογη εναντι ενος αναλογου i3 για gaming.Τα πρωτα 2 χρονια οι διαφορες ηταν μικρες υπερ του i3 κι υστερα μεγαλυτερες υπερ του fx.Απο 1 σημειο και μετα ακομα και ο 6300 ετρεχε καλυτερα απο τους i3 διοτι τα παιχνιδια ετρεχαν σε πανω απο 4 threads.Για τον λογο αυτο μπορουσες να συνοδευεις τους fx με συνεχως δυνατοτερες gpus (χωρις ομως ποτε να ειναι high end των 400+ ευρω).Επαναλαμβανω οτι αν το 2013 εβαζα την 290χ στον 8320 τοτε το bottleneck 8α πηγαινε συννεφο,το 2017 ομως το gpu usage ηταν 90%.Το 2019 η rx 570 εχει 100% usage,τρεξε ομως το fortnite με i3 του 2013 και το stuttering παει συννεφο.Σε κα8ε περιπτωση αν ειχες τα λεφτα προφανως κι ο i5 ηταν καλυτερη επιλογη ειδικα σε παλαιοτερους dx11 τιτλους.Αλλα οταν μιλαμε για builds των 700 ευρω το 2013,ηταν προφανως καλυτερο να αγορασεις εναν 8320 και μια 760 αντι για i5 και 750ti.Αλλο build συμφερει στα 700 ευρω,αλλο στα 1000 κι αλλο στα 1300...

  8. #518
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dKdNJlF.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  181,6 KB 
ID: 209477

    Meanwhile στο PC τον παίζουμε αντί να παίζουμε...

  9. #519
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dKdNJlF.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  181,6 KB 
ID: 209477

    Meanwhile στο PC τον παίζουμε αντί να παίζουμε...
    Εντάξει βρε φίλε, μας έπεισες, όλα τα εκατομμύρια που παίζουμε online στο PC είμεθα κοροϊδάκια και οι χακάδες μας παίρνουν φαλάγγι επειδή έχεις κολλήσει στο PES.

    Κατά συνέπεια, το PC gaming είναι hack-fest, κατά συνέπεια, μόνο κονσόλες αν θέλει κανείς προστασία από anti-cheats online.

    Η λογική του μπουζουκιού => αργάνου => αστυνόμου => μπουζουκιού δλδ.

    Όταν ο φανμποϋσμός παρουσιάζεται ως επιχείρημα, κάπου εκεί τα χέρια ψηλά...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #520
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Προφανως και δεν υπαρχει απολυτος νικητης διοτι ο κα8'ενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες και απαιτησεις απο το hardware του.Αλλοι 8ελουν παραπανω επιδοσεις,αλλοι ευκολια και vfm.Χωρια τους τιτλους που εξακολου8ουν να ειναι αποκλειστικοι σε κα8ε πλατφορμα.Heck ο λογος που αγορασα playstation ηταν επειδη ηταν φ8ηνοτερος τροπος να παιξω το original command & conquer.Αν ειχα κατσει μονο με τις κονσολες προφανως 8α εχανα 1 σωρο αλλα διαμαντια rts στο pc.Οπως και αν ειχα μεινει μονο με το pc δεν ειχα ευχαριστη8ει τοσα αλλα εξαιρετικα αποκλειστικα παιχνιδια (κι ας ηταν ελαχιστα strategy αναμεσα τους).To ιδιο ισχυει λιγο-πολυ με τις περισσοτερες κατηγοριες παιχνιδιων.

    Δεν πιστευω οτι προσπα8ουμε να βρουμε τον νικητη,τις διαφορες εξεταζουμε...

  11. #521
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως και δεν υπαρχει απολυτος νικητης διοτι ο κα8'ενας εχει διαφορετικες προτεραιοτητες και απαιτησεις απο το hardware του.Αλλοι 8ελουν παραπανω επιδοσεις,αλλοι ευκολια και vfm.Χωρια τους τιτλους που εξακολου8ουν να ειναι αποκλειστικοι σε κα8ε πλατφορμα.Heck ο λογος που αγορασα playstation ηταν επειδη ηταν φ8ηνοτερος τροπος να παιξω το original command & conquer.Αν ειχα κατσει μονο με τις κονσολες προφανως 8α εχανα 1 σωρο αλλα διαμαντια rts στο pc.Οπως και αν ειχα μεινει μονο με το pc δεν ειχα ευχαριστη8ει τοσα αλλα εξαιρετικα αποκλειστικα παιχνιδια (κι ας ηταν ελαχιστα strategy αναμεσα τους).To ιδιο ισχυει λιγο-πολυ με τις περισσοτερες κατηγοριες παιχνιδιων.

    Δεν πιστευω οτι προσπα8ουμε να βρουμε τον νικητη,τις διαφορες εξεταζουμε...
    Και πως έπαιξες το C&C στο PSX; Φίλος που το έπαιζε στο PSX γκρίνιαζε στον πατέρα του για να του πάρει PC! Εντελώς διαφορετική εμπειρία!
    Εγώ σαν λάτρης της σειράς έχω και τις εκδόσεις του C&C και του RA για PSX και τα έχω δοκιμάσει σε emulator!

  12. #522
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κοιτα αρχικα ζοριστικα με τα controls,αλλα βοη8ουσε το γεγονος οτι τα τοσο παλια rts δεν ειχαν πολλες αναγκαιες λειτουργιες για να τις κανεις γρηγορα (unit abilities,global map powers κ.τ.λ.) κα8ως και το οτι χρησιμοποιουσε τα γραφικα της dos version με zoom in που βοη8ουσε πολυ στη στοχευση.Οταν βγηκε το red alert ειχα το ποντικι της sony,αλλα ακομα και σε pvp mode (2 psx με link cable) που το μοιραζομασταν δεν ενιω8α καποιο μεγαλο μειονεκτημα με το gamepad.Αργοτερα με το warcraft που ειχε πιο απαιτητικα controls και μικροτερα μοντελα ειχα προβλημα ιδιαιτερα με τη στοχευση.Στο starcarft του n64 η στοχευση με τον αναλογικο του ηταν πολυ καλυτερη αν και παλι καποιο mouse 8α ηταν προτιμοτερο.Παντως σε κα8ε περιπτωση βολευεσαι.Αν και πλεον ειχα pc σπιτι στις διακοπες στο εξοχικο συνεχιζα να παιζω rts στην κονσολα.Εννοειται οτι turn based strategy games οπως το civilization 2 ηταν πολυ πιο ευκολα,ποσο μαλλον για παιχνιδια σχεδιασμενα εξ'αρχης για κονσολα οπως το ring of red στο ps2.Η μεγαλη απογητευση παντως 8υμαμαι οτι ηταν η ακυρωση της εκδοσης του heroes of might & magic 3 για το dreamcast.Οπως αποδειχ8ηκε αργοτερα με το laptop,χασαμε αρκετα μεσημερια απο το hot seat mode με τα ξαδερφια μου.

  13. #523
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει βρε φίλε, μας έπεισες, όλα τα εκατομμύρια που παίζουμε online στο PC είμεθα κοροϊδάκια και οι χακάδες μας παίρνουν φαλάγγι επειδή έχεις κολλήσει στο PES.

    Κατά συνέπεια, το PC gaming είναι hack-fest, κατά συνέπεια, μόνο κονσόλες αν θέλει κανείς προστασία από anti-cheats online.

    Η λογική του μπουζουκιού => αργάνου => αστυνόμου => μπουζουκιού δλδ.

    Όταν ο φανμποϋσμός παρουσιάζεται ως επιχείρημα, κάπου εκεί τα χέρια ψηλά...
    Το ότι το PC είναι hack-fest είναι common knowledge και δεν αφορά μόνο το PES.
    Τώρα για τα άλλα δεν έχω να πω κάτι. Τα δεδομένα αυτά είναι πάντως.

  14. #524
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Η νέα γενιά που έρχεται, θα είναι και η πρώτη γενιά στην οποία θα μπορούμε να έχουμε πραγματικό backwards compatibility λόγω x86.

    Ας υποθέσουμε πως o X παίζει το Ψ game στο PS4 σήμερα. Κάνει upgrade του χρόνου σε PS5.

    α) Αν το PS5 έχει σαν τίτλο το Ψ, θα μπορεί να παίξει το Ψ στο PS5 με τα γραφικά της PS5 έκδοσης και χωρίς φυσικά να το ξαναγοράσει;

    β) Αν το PS5 δεν το έχει σαν τίτλο. Θα μπορεί το PS5 να παίξει το Ψ με τα γραφικά της PS4 έκδοσης και χωρίς φυσικά να το ξαναγοράσει; Και αν είναι κιμπάρης ο developer να δώσει patch για άρση του 30fps cap;

    Το β θεωρώ σχεδόν σίγουρο οτι θα συμβεί. Το α όμως με προβληματίζει... Τι ακριβώς θα γίνει, γνωρίζουμε;

    Τα παραπάνω στο PC που σαν οικοσύστημα είναι σαφώς πιο ανοιχτό, είναι δεδομένα. Αν αγοράσω το RDR2 τώρα θα το παίξω στο επόμενο PC με τα καλύτερα δυνατά γραφικά χωρίς να ξαναπληρώσω το τίτλο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #525
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το πιο σημαντικό από αυτά που αναφέρεις, δεν είναι τόσο τα γραφικά αλλά το cross-platform multiplayer (PS4 με PS5).

    Κατά τ'αλλα μια καλή υλοποίηση της περίπτωσης που αναφέρεις είναι η παρακάτω:

    - Αγοράζεις RDR2 για PS4, δεν έχει βγει ακόμα σε RDR2 αλλά εσύ το παίζεις στο PS5 λόγω compatibility
    - Βγαίνει σε PS5 και αυτόματα:
    να σου δίνεται η επιλογή για κατέβασμα των επιπλέον PS5 assets
    ή
    να σου δίνεται η επιλογή για να κάνεις convert το account/disc license που έχεις από PS4 σε PS5

Σελ. 35 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας