Σελ. 99 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104109119 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.471-1.485 από 2836
  1. #1471
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    lShow me the money
    Τι θα γίνει ρε παιδιά με αυτό το request; Δεν είναι δύσκολο να βρείτε τιμές hardware, έλα άντε θα βοηθήσω και εγώ. Πείτε μας τα parts σε πρώτη φάση για να ξεκινήσουμε.

  2. #1472
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #1473
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι θα γίνει ρε παιδιά με αυτό το request; Δεν είναι δύσκολο να βρείτε τιμές hardware, έλα άντε θα βοηθήσω και εγώ. Πείτε μας τα parts σε πρώτη φάση για να ξεκινήσουμε.
    Θα συνεισφέρω με 1 build προσωπικό του 2007 και 1 του 2014, για να καταλήξω σε αυτό που έχω σήμερα.

    Q6600 stock cooler, 9800GTX+, Gigabyte ep43 ds3, Corsair 4GB Ddr2, Case + Psu του multirama, 500GB HDD, Samsung 206BW (αγορασμένη 80€ μετάχειρη 8 μηνών).
    Θυμάμαι συνολικά (monitor και περιφερειακά included), να ξοδεύω περί τα 750€. Το PC με μία κάρτα γραφικών (hd 6870 αγορασμένη τέλη 2010 περίπου 180€ αν θυμάμαι καλά) κι αυτή λόγω αλλαγής σε DX11, κράτησε 5.5 γεμάτα χρόνια, μέχρι που πωλήθηκε. Είχα στο μεσοδιάστημα (πριν το πουλήσω) κι άλλα συστήματα (μιας και είχα μούρλα), αλλά αυτό ήταν βράχος και πωλήθηκε και σε καλή (για μένα )τιμή, τόσα χρόνια μετά.

    Το 2014 το επόμενο basic build το οποίο αποτελούταν από i5-4590, asrock z97 pro4, gtx 660 (α(ντα)λλάχθηκε με μια GTX 770 της κοπέλας μου - αρκετά πιο capable κάρτα - 6 μήνες μετά), Alpenfohn ψύκτρα, 8GB DDR3 (Gskill), Intel 520 120GB + 1TB HDD, XFX TS 550W, κουτί Coolermaster N530 το οποίο αλλάχθηκε γρήγορα με Phanteks enthoo pro. Λίγο αργότερα αγοράστηκε (μαζί με την είσοδο της 770) μια Dell P2414H
    Κόστος περί τα 1050 συνολικά, μείον 250 το παλιό σύστημα (ήταν στην άκρη) και άλλα 250 το άλλο σύστημα, κόστος αναβάθμισης 550€. Σε αυτό το σύστημα, μπήκε κάπου στο 2016, μια GTX 1070. Κόστος αγοράς 380€.

    Μιας και πλέον, μένω με την κοπέλα μου (τα τελευταία 6 χρόνια), το δικό της PC δεν το ήθελε. Τα specs, πάρα πολύ παρόμοια με το παραπάνω. Η GTX 660 πωλήθηκε ξεχωριστά στα 100€ αρκετά νωρίτερα, το σύστημα της κοπέλας δόθηκε στα 450€ (καλοκαίρι του 18), και περίπου 200 τα υποσυστήματα τα δικά μου, 100 η οθόνη μου, 80 το case (αγόρασα το ίδιο με TG και βελτιώσεις) και 300€ η κάρτα. Σύνολο 400+680+100€ = 1180€. Περί τα 1500 μου κόστισε αυτό που έχω τώρα. Μείον τα 1180€ αυτά που λέω, δηλαδή ξόδεψα κάτι παραπάνω από 300€ .
    Το σύστημα αποτελείται από 8700Κ με μια H150i pro AIO της Corsair (αγοράστηκε από review sample στα 100€), GTX 1080ti (αγοράστηκε μετάχειρη σε τιμή που ήταν πολύ καλή και καθιστά την αγορά πολύ καλύτερη από ότι θα περίμενα - περί τα 500 κόστισε), Asrock Z370 Taichi, 32GB G.skill 3200Mhz, 4HDD + 2SSD, Seasonic Focus+ 650W Gold και μια HP E273Q 1440p οθόνη. Περιφερειακά έχω αλλάξει over the years, δεν τα προσθέτω στην συνολική τιμή αλλά βάζω στρογγυλά πράγματα για να έχουμε ένα μπούσουλα

    Ωστόσο η δική μου περίπτωση είναι ξεχωριστή, μιας και μιλάμε για 2 PC που πωλήθηκαν και τα parts που αγοράστηκαν είναι αρκετά ακριβότερα από τον μ.ο.. Βέβαια θα πρέπει να τα λάβουμε όλα υπόψη σε προσωπικό level πάντα (ο καθένας κάνει αγοραπωλησίες ώστε να μπορεί να αναβαθμίσει, συνηθίζεται).
    Επίσης, ας λάβουμε υπόψη και τις τωρινές καταστάσεις σε ότι αφορά το χτίσιμο PC.

    Με βλέπω for quite some time με το παραπάνω σύστημα.
    Ελπίζω, έστω και λίγο, να βοήθησα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ αρκετά , οι τιμές εδώ διαμορφώνονται διαφορετικά και ειδικά αυτό το RTX 3070, είναι καλό ανέκδοτο Τώρα, μόλις, είδα αγγελία για "σφραγισμένη" κάρτα RTX 3070 στα " 840€" , προσφοράρα

    Δεν γίνεται να βάζουμε τιμές μόνο με MSRP γιατί είναι μισή αλήθεια

    Θα προσθέσω απλά πως για κονσόλα χρειάζεται σίγουρα μια καλή τηλεόραση. Αν είχα, μπορεί να περίμενα για κάνα PS5 ή XSX. Αλλά χρειάζομαι το λιγότερο +400€ για TV 50ρα 4Κ. Τι νόημα έχει να παίξω στην 1080p του 2015? Κανένα, μάλλον.
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  4. #1474
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε 2 χρόνια κωλοτρώγεστε και εσύ συνεχίζεις να πιστεύεις ότι το μόνο που έχεις πει είναι το παραπάνω νομίζοντας πως επειδή είδες πρώτη φορά το όνομά μου να "πετάγεται" , διάβασα 1 σελίδα ξέρω γω

    I rest my case
    To forum έχει αναζήτηση.
    Το πρώτο μου post σε αυτό το thread είναι από τις 6/1 του 2020.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω να ασχολείται ο καθένας με το πόσο καλά περνάει ο ίδιος παίζοντας όποια video games του αρέσουν και να αφήσει τους άλλους να περάσουν καλά οι ίδιοι παίζοντας όποια video games τους αρέσουν.
    Πως αυτό φτάνεις να μου λες «ρε 2 χρόνια κωλοτρώγεστε» δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω τι συμβαίνει στο μυαλό σου.
    Για κάποιο λόγο έχεις αποφασίσει να μου κάνεις προσωπικές επιθέσεις. Το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι δικό μου. Θα σου έλεγα να βγεις να πάρεις λίγο αέρα αλλά δεν επιτρέπεται εκεί που είσαι.

  5. #1475
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάποιο λόγο έχεις αποφασίσει να μου κάνεις προσωπικές επιθέσεις.
    Η μόνη παράθεση που έκανα ήταν το γεγονός ότι αναφέρθηκες αποκλειστικά στον 1 συμφορουμίτη, αναφέροντας πως είναι σε επίπεδο καφενείου η συζήτησή του και ότι δεν πείθει κανέναν, αγνοώντας το γενονός ότι κι ο άλλος συμφορουμίτης έκανε αντίστοιχα post.
    Όλα τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω γιατί τα σκέφτηκες, το 2ο πληθυντικό θα έλεγα ότι ήταν μια...φάκα, στην οποία έπεσες. Μιλούσα για το σύνολο των console fan(boys) και όχι για σένα προσωπικά, δεν έχω καταλάβει να είσαι fanboy. Αργότερα, μπορεί να μιλήσω και για τους PCMR fanboys.
    Το τρώγεστε πήγαινε στο thread ολόκληρο. Όχι σε εσένα προσωπικά, κακώς δεν το αποσαφήνισα.
    Απλά , με το συμπάθεια, δεν έχεις πει μόνον αυτό το οποίο ισχυρίζεσαι ότι έχεις πει Παρακολουθώντας το thread το λέω αυτό, όχι από το μυαλό μου. Άσχετα αν το πρώτο post είναι 1 ή 2 χρόνια πριν!

    Και ενώ γενικά συμφωνούσα (γιατί να μην το κάνω άλλωστε), μετά διέκρινα ειρωνεία στα post σου και γενικότερα αλλά και στις απαντήσεις σου προς εμένα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα είναι δικό σου και όχι δικό μου. Θα σου έλεγα να βγεις να πάρεις λίγο αέρα αλλά δεν επιτρέπεται εκεί που είσαι.
    Παίρνω αέρα και στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα

    Υγεία και καλή καρδιά, εύχομαι.
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  6. #1476
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ αρκετά , οι τιμές εδώ διαμορφώνονται διαφορετικά και ειδικά αυτό το RTX 3070, είναι καλό ανέκδοτο Τώρα, μόλις, είδα αγγελία για "σφραγισμένη" κάρτα RTX 3070 στα " 840€" , προσφοράρα

    Δεν γίνεται να βάζουμε τιμές μόνο με MSRP γιατί είναι μισή αλήθεια

    Θα προσθέσω απλά πως για κονσόλα χρειάζεται σίγουρα μια καλή τηλεόραση. Αν είχα, μπορεί να περίμενα για κάνα PS5 ή XSX. Αλλά χρειάζομαι το λιγότερο +400€ για TV 50ρα 4Κ. Τι νόημα έχει να παίξω στην 1080p του 2015? Κανένα, μάλλον.
    Και σημερινή κονσολα για να βρεις πρέπει να ριξεις πολλά λεφτα, γυρω στο χιλιάρικο.

    Θα στρωσει η αγορα και το MSRP θα δείχνει την πραγματικότητα.

    Το αρθρο επεσημανε καποιες μεγάλες αληθειες. Οτι οι devs πληρώνουν για το δικαιωμα να βγαλουν παιχνίδι στις κλειστες κονσολες. Και αυτό το κοστος μετακυλιεται στον gamer. Επίσης οτι στο PC υπάρχει ανταγωνισμός λογω των διαφορων stores (low prices, discounts κλπ) , και οτι στο pc δεν πληρωνεις συνδρομες για να παιξεις online.

    Τα games και υπηρεσιες είναι ακριβότερα στις κονσολες, αλλα ασχολουμαστε για το ποσο πιο vfm ειναι το hardware τους. Το οποιο στη τελικη ειναι και εντελως άχρηστο χωρις τα overpriced games και online συνδρομες.

    Οι κονσολες εχουν θετικά, convenient couch play, ease of use, low upfront cost.
    In the long run ομως το κοστος δεν ειναι χαμηλότερο, και η ποιότητα του gaming ως προς τα γραφικα και fps (smoothness) ειναι πολυ χειρότερη.

    Και σαν να μην φτανει αυτό, οσο δεν παίζεις η κονσολα ειναι ενα αχρηστο brick. Το PC από την άλλη είναι πάντοτε ενα πολυεργαλείο. Που ακομα και λεφτα μπορει να σου βγάλει.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #1477
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    In the long run ομως το κοστος δεν ειναι χαμηλότερο, και η ποιότητα του gaming ως προς τα γραφικα και fps (smoothness) ειναι πολυ χειρότερη.
    Σε αυτό συμφωνώ, έτσι φαίνεται, αν πουλάς/αγοράζεις PC Hardware ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μένεις up-to-date συνεχώς, αλλά κι έτσι να μην είσαι, τα βγάζει τα λεφτά του. Το συνολικό κόστος για το PC, θεωρώ ότι εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας να κάνει.

    Ωστόσο το scalping, όσο μαστίζει τις κονσόλες, μαστίζει και τα PC. Δυστυχώς είναι η εποχή που όλοι πηγαίνουν να βγάλουν από την μύγα ξύγκι.
    Πάντως όπως είπα και πριν , πρέπει να τα σκάσεις για μία σωστή TV. Ακόμη και αν δεν ενδιαφέρει τον κόσμο η γραφική απεικόνιση και το Framerate, τι να το κάνω να παίξω σε μια TV με input lag στο θεό;

    Να σημειώσω για PC και τους πλάγιους τρόπους παιχνιδιού (όπως πλάγιος είναι το sharing που ανέφερε ο φίλος παραπάνω στην κονσόλα). Δυστυχώς ή ευτυχώς, υπάρχουν κι αυτοί.

    Εύχομαι να στρώσει το συντομότερο δυνατόν η αγορά και να ευχαριστηθούν όλες οι πλευρές
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  8. #1478
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μόνη παράθεση που έκανα ήταν το γεγονός ότι αναφέρθηκες αποκλειστικά στον 1 συμφορουμίτη, αναφέροντας πως είναι σε επίπεδο καφενείου η συζήτησή του και ότι δεν πείθει κανέναν, αγνοώντας το γενονός ότι κι ο άλλος συμφορουμίτης έκανε αντίστοιχα post.
    Όλα τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω γιατί τα σκέφτηκες, το 2ο πληθυντικό θα έλεγα ότι ήταν μια...φάκα, στην οποία έπεσες. Μιλούσα για το σύνολο των console fan(boys) και όχι για σένα προσωπικά, δεν έχω καταλάβει να είσαι fanboy. Αργότερα, μπορεί να μιλήσω και για τους PCMR fanboys.
    Το τρώγεστε πήγαινε στο thread ολόκληρο. Όχι σε εσένα προσωπικά, κακώς δεν το αποσαφήνισα.
    Απλά , με το συμπάθεια, δεν έχεις πει μόνον αυτό το οποίο ισχυρίζεσαι ότι έχεις πει Παρακολουθώντας το thread το λέω αυτό, όχι από το μυαλό μου. Άσχετα αν το πρώτο post είναι 1 ή 2 χρόνια πριν!

    Και ενώ γενικά συμφωνούσα (γιατί να μην το κάνω άλλωστε), μετά διέκρινα ειρωνεία στα post σου και γενικότερα αλλά και στις απαντήσεις σου προς εμένα.
    A OK, απαντάς σε εμένα και μου λες «τρώγεστε» αλλά εννοούσες ότι κάποιοι άλλοι τρώγονται.
    Ας το κλείσουμε εδώ.

  9. #1479
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    A OK, απαντάς σε εμένα και μου λες «τρώγεστε» αλλά εννοούσες ότι κάποιοι άλλοι τρώγονται.
    Ας το κλείσουμε εδώ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tommybertsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τρώγεστε πήγαινε στο thread ολόκληρο. Όχι σε εσένα προσωπικά, κακώς δεν το αποσαφήνισα.
    Σε όλο το thread. όχι μόνο σε σένα. Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το γράψω.
    Όντως, ας το κλείσουμε εδώ, γιατί συνεννόηση δεν υπάρχει.
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  10. #1480
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    541
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Επίσης παιδιά δεν είδα να αναφέρονται πουθενά 3 ΠΟΛΥ μεγάλα ζητήματα.

    1) RTS games και MMORPG.
    2) Modding
    2) Μ/Κb vs gamepad (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

    - Για το 1 δε νομίζω ότι μπορεί να σχολιαστεί κάτι. Απλά αν θες να παίξεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να έχεις pc οπωσδήποτε.
    - Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έπαιζα αγαπημένα μου παιχνίδια όπως xcom χωρίς mods.
    - Ήμουν χρόνια pcακιας και φέτος πήρα για πρώτη φορά μια μεταχειρισμένη κονσολα xbox one s. Έβαλα και μια 3χρονη συνδρομή gamepass με 90€ και όλα τζετ. Έλα μου όμως που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα το gamepad. Ούτε καν σε platform games. Την έχω την κονσόλα και κάθεται και μάλλον θα την πουλήσω.
    Ντάξει εντελώς κουλό και προσωπικό ζήτημα, αλλά είναι κι αυτός ένας παράγοντας.

    Υ.Γ. Προσωπικά πιστέυω πως αν με κάποιο τρόπο κάνουν καλό integration σε Μ/ΚΒ στις κονσόλες θα είναι ένα μεγάλο συν.

  11. #1481
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.622
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν εχουν usb οι κονσολες ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  12. #1482
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης παιδιά δεν είδα να αναφέρονται πουθενά 3 ΠΟΛΥ μεγάλα ζητήματα.

    1) RTS games και MMORPG.
    2) Modding
    2) Μ/Κb vs gamepad (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

    - Για το 1 δε νομίζω ότι μπορεί να σχολιαστεί κάτι. Απλά αν θες να παίξεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να έχεις pc οπωσδήποτε.
    - Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έπαιζα αγαπημένα μου παιχνίδια όπως xcom χωρίς mods.
    - Ήμουν χρόνια pcακιας και φέτος πήρα για πρώτη φορά μια μεταχειρισμένη κονσολα xbox one s. Έβαλα και μια 3χρονη συνδρομή gamepass με 90€ και όλα τζετ. Έλα μου όμως που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα το gamepad. Ούτε καν σε platform games. Την έχω την κονσόλα και κάθεται και μάλλον θα την πουλήσω.
    Ντάξει εντελώς κουλό και προσωπικό ζήτημα, αλλά είναι κι αυτός ένας παράγοντας.

    Υ.Γ. Προσωπικά πιστέυω πως αν με κάποιο τρόπο κάνουν καλό integration σε Μ/ΚΒ στις κονσόλες θα είναι ένα μεγάλο συν.
    Σε παρόμοια φάση και γώ. Πήρα το (χωρίς bluray) Xbox One S σε προσφορά στα 99 ευρω και 3 χρόνια xbox pass. Το Xbox ζήτημα είναι να έχει δουλέψει 20ώρες. Στο PC στο ίδιο διάστημα θα έχω παίξει γύρω στις 1000 ωρές. Δεν λέει κάτι αυτό, είναι αυστηρά προσωπικό θέμα, προτιμήσεων κλπ.

    1)Έχουν βγει RTS σε κονσόλες. Προφανώς και είναι πολύ πιο clumsy ο χειρισμός από οτι με mouse αλλά γίνεται. Για την ακρίβεια πιστευω οτι γίνεται καλύτερα σε RTS από οτι σε FPS (χωρίς aim assist). Απλά νομίζω οτι το κοινό των RTS εχει πάει σε PC gaming, και το κοινό των κονσολών δεν ενδιαφέρεται για αυτο το genre.

    2)Δεν νομίζω να δωθεί ποτέ δυνατότητα modding λογω κλειστού οικοσυστήματος. Τεχνικά γίνεται, αλλά δεν νομίζω να ασχοληθούν ποτέ. Το modding δεν ειναι και mainstream, αφορά λίγους και μερακλήδες.

    3)Θα μπορούσαν να δώσουν mouse και keyboard. Και μάλιστα απορώ γιατί δεν το κάνουν. Όπως τα gamepad τους είναι καταπληκτικά και για χρήση σε PC, ετσι θα μπορούσαν να βγάλουν και καταπληκτικά πληκτρολόγια ποντικια. Και να πάρουν πωλήσεις από Razer, Logitech κλπ. Ταυτοχρονα ο console gamer θα μπορει αν θέλει να παίξει FPS, RTS κλπ με ποντίκι χωρίς aim assist κλπ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #1483
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν, για να δείτε τα του οικοσυστήματος που λέω.

    Το Digital Foundry ανέβασε αυτό το βίντεο, σχετικά με το upgrade σε 60fps, παλαιότερων XBOX games.



    Κατ'αρχήν, δεν είναι κανονικά 60fps. Δηλαδή το game engine τρέχει στα 30fps, αλλά έχουν κάνει χακιά για γρηγορότερο rendering, ότι και να σημαίνει αυτό για τις μεταφράσεις του input του παίχτη.


    Ξαφνικά λοιπόν, θυμήθηκαν 30fps bad, 60fps good! Classic!

    To Watchdogs 2 έπεφτε κάτω από τα 30fps στο xbox one, ενώ ακόμα και στο next gen Series S πεφτει κάτω από τα 50fps. Φυσικά παίζει με τα settings τα τότε. Δε μπορείς να βάλεις καλύτερα settings, ούτε να ανεβάσεις ανάλυση. 900p θα πάρεις @medium/low/whatever settings, τέλος.


    Τους ανησυχούσε λέει το open world nature του παιχνιδιού! Meanwhile, από δικό μου τεστ, στον παμπάλαιο i7-860 του 2009, το παιχνίδι έτρεχε ήδη σφαίρα. Με Ultra settings, δηλαδή καμία σχέση το συνολικό workload, το draw distance, το pop in, το traffic κλπ κλπ.



    Τα ίδια και για το Far Cry 4. Το παινχίδι 100αριζε σε κάτι φάσεις και ήταν και CPU limited.



    Στον 2500Κ του Ιανουαρίου 2011, 120άριζε.



    To Sniper Elite 4 τρέχει 100-150fps στον 12 ετών επεξεργαστή και οι άλλοι χάρηκαν που πήραν 60fps @xbox one settings!



    Μιλάμε για ένα σύστημα, που υπήρχε από το Q3/2009. Δηλαδή υπήρχε 4 χρόνια, μέσα στη ζωή του PS3! Σύστημα που υπήρχε 4 χρόνια ΠΡΙΝ βγουν PS4 και ΧΒΟΧ One. Που του πετάς πάνω μία σύγχρονη κάρτα γραφικών και κάνει παπάδες και έτρεχε τα παιχνίδια Χ3 και Χ4 σε framerate και Χ2 σε fidelity. Που βάζεις ότι ανάλυση και settings θες. Και έρχεται ο φίλος ο Johnson και μας λέει όχι βάλτε μου τιμές 1:1 να δω διαφορές!

    Δηλαδή, έχεις next gen μηχανήματα, που δεν μπορείς να βάλεις ότι ανάλυση και settings θες και με hacked framerate. Δηλαδή backwards compatibility από τα Lidl!

    Συνεχίστε να υποστηρίζετε αυτά τα οικοσυστήματα!

    ΥΓ Για να μη ξεχνιόμαστε, σύμφωνα με τα παραπάνω, για πολλοστή φορά, X2 απόδοση οι κονσόλες και console wins! xD

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης παιδιά δεν είδα να αναφέρονται πουθενά 3 ΠΟΛΥ μεγάλα ζητήματα.

    1) RTS games και MMORPG.
    2) Modding
    2) Μ/Κb vs gamepad (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

    - Για το 1 δε νομίζω ότι μπορεί να σχολιαστεί κάτι. Απλά αν θες να παίξεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να έχεις pc οπωσδήποτε.
    - Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έπαιζα αγαπημένα μου παιχνίδια όπως xcom χωρίς mods.
    - Ήμουν χρόνια pcακιας και φέτος πήρα για πρώτη φορά μια μεταχειρισμένη κονσολα xbox one s. Έβαλα και μια 3χρονη συνδρομή gamepass με 90€ και όλα τζετ. Έλα μου όμως που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα το gamepad. Ούτε καν σε platform games. Την έχω την κονσόλα και κάθεται και μάλλον θα την πουλήσω.
    Ντάξει εντελώς κουλό και προσωπικό ζήτημα, αλλά είναι κι αυτός ένας παράγοντας.

    Υ.Γ. Προσωπικά πιστέυω πως αν με κάποιο τρόπο κάνουν καλό integration σε Μ/ΚΒ στις κονσόλες θα είναι ένα μεγάλο συν.
    Πολύ καλά τα λες, αλλά τα έχουμε συζητήσει. Εκτενώς...! Άκρη δε βγάλαμε. Εκτός από το console wins!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #1484
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης παιδιά δεν είδα να αναφέρονται πουθενά 3 ΠΟΛΥ μεγάλα ζητήματα.

    1) RTS games και MMORPG.
    2) Modding
    2) Μ/Κb vs gamepad (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

    - Για το 1 δε νομίζω ότι μπορεί να σχολιαστεί κάτι. Απλά αν θες να παίξεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να έχεις pc οπωσδήποτε.
    - Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα έπαιζα αγαπημένα μου παιχνίδια όπως xcom χωρίς mods.
    - Ήμουν χρόνια pcακιας και φέτος πήρα για πρώτη φορά μια μεταχειρισμένη κονσολα xbox one s. Έβαλα και μια 3χρονη συνδρομή gamepass με 90€ και όλα τζετ. Έλα μου όμως που δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα το gamepad. Ούτε καν σε platform games. Την έχω την κονσόλα και κάθεται και μάλλον θα την πουλήσω.
    Ντάξει εντελώς κουλό και προσωπικό ζήτημα, αλλά είναι κι αυτός ένας παράγοντας.

    Υ.Γ. Προσωπικά πιστέυω πως αν με κάποιο τρόπο κάνουν καλό integration σε Μ/ΚΒ στις κονσόλες θα είναι ένα μεγάλο συν.
    Tα έχουμε αναφέρει και μάλιστα όχι μόνο RTS, αλλά και high strategy, αλλά και εξομοιωτές ιδιαίτερα flight. Μην αναφέρουμε επίσης πόσα indie και πόσα άλλα παιχνίδια βγαίνουν στο οικοσύστημα των PC
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #1485
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.994
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς έτσι.

    Πόσες ευκαιρίες δίνει το PC σε μικρούς devs να ανέβουν και πόσες οι κονσόλες (βλέπε πολύ πρόσφατο παράδειγμα, Valheim). Πόσες θέσεις εργασίας δίνουν όλα τα game stores στους υπαλλήλους τους κλπ κλπ

    =============

    In other news

    Sony says more PlayStation games are coming to PC, starting with Days Gone
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 99 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104109119 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας