Σελ. 80 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 2836
  1. #1186
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου είπα ότι έβαλα GTX 970 σε hardware που προηπύρχε και τα έπαιξα όλα πολύ πολύ καλύτερα από το PS4. H GTX 970 υπήρχε για τα 6/7 της ζωής του PS4. Δε σου αρέσει η 970; Βάλε r9 290 που υπήρχε πριν από το PS4.
    Αντε παλι τα ιδια,αμα ειναι να μιλαμε για την προσωπικη εμπειρια του κα8'ενος κι οχι για την πλειοψηφια πες το να τελειωνουμε.Η πλειοψηφια ομως ακομα και το 2013 που βγηκε το ps4,δεν ειχε cpu αξια να συνοδευει τις 290/1060 σου.Για την ακριβεια μολις το 2017 απεκτησε quad core και προφανως ακομα και τοτε δεν ηταν ολοι επιπεδου 2500κ (οχι οτι υπηρχε και καμια τρομακτικη διαφορα μεταξυ 2ης και 7ης γενιας i5) αλλα και χειροτεροι αφου στο ποσοστο του steam survey μετραγανε ακομα και οι q6600,phenom,i5 1ης γενιας κ.ο.κ..Επισης το πι8ανοτερο ειναι να μην ειχε καν desktop στο σπιτι του εν ετει 2013 αφου σχεδον ολοι εκαναν μια χαρα τις απλες κα8ημερινες τους ασχολιες με πολυ δημοφιλεστερα laptops η tablets.Κοινως αν η8ελαν gaming pc 8α τα αγοραζαν ολα απο την αρχη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι polaris vs polaris συγκρίνω, γιατί είναι η μόνη σύγκριση που έχει νόημα καθώς είναι το μόνο gpu hardware που ταιριάζει και εκεί που μπορώ να σας αποδείξω και το έχω κάνει, ότι δεν ισχύει το Χ2 console performance.
    Το χ2 (κι οχι μονο) console performance αφορα τις βασικες εκδοσεις που αποτελουν και το 95%+ της αγορας.Ελαχιστοι τιτλοι προσφεραν ουσιαστικες βελτιωσεις για τις αναβα8μισμενες εκδοσεις των κονσολων κυριως γιατι δεν τις αγορασε σχεδον κανεις και δευτερευοντως για την τροχοπεδη του jaguar.Δεν λεω οτι 8α μπορουσαν ολοι οι τιτλοι να πανε απο τα 30 στα 60 fps (αν και αρκετοι 8α μπορουσαν να πανε 50+ μοναχα λογω polaris),αλλα απο την στιγμη που απευ8υνεσαι στο 2-3% της αγορας δεν υπαρχει και οικονομικο κινητρο για optimization στον βα8μο της βασικης εκδοσης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η rx570 είχε 169$ Απρίλιο 2017. Η 580 8GB 229$.
    Ειδικα για τις rx 470/570 περαν του Σεπτεμβρη του 2016,οι τιμες αυτες εμφανιστηκαν μολις στο Δεκεμβρη του 2018 στην ελληνικη αγορα.Το ξερω γιατι παρακαλου8ουσα συνεχως την αγορα για να αναβα8μισω τις gpu του μαγαζιου.Ενδιαμεσα ελαχιστα μαγαζια παρουσιασαν περιστασιακα για κραχτες τετοιες τιμες αλλα δεν υπηρχε ποτε δια8εσιμοτητα (και μιλαμε για 1 εστω κομματι οχι 10).Τις rx 480/580 δεν τις παρακολου8ουσα συνεχως για να ειμαι εντελως απολυτος αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι αναλογο ισχυε και εκει στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων αν οχι σε ολες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη μου λέτε για το mining κάθε τρεις και λίγο. Δεν αγόραζες εν καιρώ mining και τέλος. Εγώ πως δεν αγόρασα;
    Ουτε εγω αγορασα polaris σε τεχνητα υψηλες τιμες αλλα χρειαστηκε να περιμενω ως το 2019 για να τις αποκτησω.Δεν πιστευω οτι το να περιμενεις 2,5 χρονια ειναι σοβαρη προταση στον πιτσιρικα που 8ελει να παιξει σωστα το παιχνιδι του,απλα 8α σε γραψει και 8α βαλει το χερι στην τσεπη.Εγω εν τω μεταξυ τα μπαλωσα με gtx 1050 στις 1600χ900 ο8ονες των απλων pcs αλλα και παλι πληρωσα καπελο (εστω και μικροτερο) ενω και οι επιδοσεις ηταν προφανως χειροτερες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PS4 έχει ΤΩΡΑ 300 ευρώ. Πως είναι ακριβότερο από το 2016;
    Δεν ξερω,νομος προσφορας ζητησης?Επειδη και το τελευταιο πιτσιρικι αγορασε ps4 για fortnite στην καραντινα ενω για τον ιδιο λογο η παραγωγη ηταν μειωμενη?8α σε γελασω,παντως απο τον Φλεβαρη του 2016 εβρισκες ps4 με 225 ευρω απο τα 5-6 φ8ηνοτερα μαγαζια και μαλιστα συνεχεια,σε προσφορες μειωμενης διαρκειας το εβρισκες και με 200.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά για να καταλάβεις πως ευνοεί ο χρόνος το PC Hardware.
    Αν εννοεις την αποδοση του pc hardware,με την παροδο του χρονου πεφτει προφανως γρηγοροτερα απο τις κονσολες λογω optimization.Αν εννοεις τις τιμες η οικονομια κλιμακας ευνοει την κονσολα.Μονο στα τελευταια 1-2 χρονια του κυκλου ζωης της μπορει να παρατηρησεις στα8ερη <<υψηλη>> τιμη αλλα σε κα8ε περιπτωση παραμενει πολυ φ8ηνοτερη απο pc αντιστοιχων επιδοσεων.Η ανοδος της τιμης της κονσολας που δειχνεις τωρα ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας,σε αντι8εση με το pc hardware που βλεπουμε την τιμη να ανεβοκατεβαινει πολυ συχνοτερα (gpus,hdds,ram κ.ο.κ.).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντήθηκαν παραπάνω, r9 290 2013, polaris 2017 μέχρι σήμερα το δίνουν τσάμπα.
    Η 290 ομως κοστιζε μοναχη της 500 ευρω το 2013,για την polaris απαντησα παραπανω.Αν προσ8εσεις και ενα αντιστοιχων επιδοσεων υπολοιπο συστημα ευκολα ξεπερνουσες τοτε τα 1000 ευρω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για PS1,PS2 δεν ασχολούμαι προς το παρόν. Εδώ δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη για το PS4. Για το PS3 τα έχουμε πει.
    Το ps3 βγηκε το 2006,τοτε ενα gaming pc με τον e6300 και την 8800gtx εφτανε ανετα τα τριπλασια λεφτα.Για την ακριβεια στην ελληνικη αγορα ακομα nvidia 7900 και single core athlon64 αγοραζαν.Εισαι σιγουρος οτι 8ελεις να αναλυσουμε την αναλογια κοστους/επιδοσεων αυτων των μηχανηματων σε σχεση με το ps3?Οσο πιο πισω πας (ps2,ps1) τα αποτελεσματα ειναι ακομα χειροτερα για το pc...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πότε δεν αναφέρεις cpu performance results, αν δεν έχεις σκοπό να αγοράσεις την κάρτα με την οποία έγιναν;
    Απο τοτε που μιλας για συγκριση κοστους/επιδοσεων μεταξυ ps4 και pc και βαζεις μεσα τα fps απο καρτες των 1200 ευρω.Ειναι σαν να λες οτι τα αμαξια ειναι ταχυτερα απο τις μοτοσυκλετες λογω φορμουλα 1 και μετα μπαινεις στο corolla να φυγεις...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώντας για το Death Stranding, της Kojima Productions δεν είναι;
    Eιναι εκδοση της χρυσοπληρωμενης απο την sony horizon dawn engine που ανεπτυξε η κορυφαια guerilla games (ps2/ps3 killzone rings a bell?).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά αμφιβάλλω για την αξιοποίηση των 16 threads. Όπως ξέρεις οι devs είπαν θα ξεκινήσουμε με 8 threads και βλέπουμε.
    Και στο ps4 απο τα 4 threads της προγουμενης γενιας ξεκινησαν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα και αν δεν την παλέψει, μη στεναχωριέσαι βρε, του χρόνου κατά πιθανότητα θα βρεθώ με κάνα 4900Χ. Όχι ότι χρειάζεται, απλά έτσι. Έχω ένα ιντερνετικό φίλο που έχει ιντερνετ καφέ και θα με δανίσει!
    Εδω 8α ειμαστε και 8α δουμε αν 8α χρειαστει,απλα μην βιαστεις να χαρεις τον 1ο χρονο με τα cross gen games οπως οι γατες με τα i3+750 ti combo <<ps4 killer pcs>>...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 970 στοίχισε 400 ευρώ, μείον 200 ευρώ που πουλήθηκε η 7950 της οποίας το ποσό ανήκε στο προηγούμενο 1000άρικο. Δηλαδή το σύστημα 2500Κ+970, έχει στοιχίσει 1200 ευρώ από το 2006 μέχρι σήμερα όπως έχει εξελιχθεί με τις μεταπωλήσεις. Βάλε άλλα 200 ευρώ η μετάβαση από 970 σε 1070, σύνολο 1400.
    Ξερεις οτι ανετα πουλουσες το ps3 200 ευρω και αγοραζες ps4 με αλλα 200,ετσι?

  2. #1187
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ είσαι:

    https://www.reddit.com/r/xboxone/com...0w_gaming_50w/

    Μείον 20 watts συγκριτικά με το PS4 Slim (κυρίως λόγω DDR3 vs GDDR5 μνημών).

    Δεν ξέρω αν θα κάνουν σπουδαία διαφορά στον λογαριασμό σου, αλλά επειδή ξέρω ότι σε ενδιαφέρει η μεταπώληση, θα σου πρότεινα το PS4 λόγω μεγαλύτερου network effect.

    110m vs 40-50m consoles, κοινώς θα σου είναι πιο εύκολο να κάνεις αγοραπωλησίες/ανταλλαγές PS4 παιχνιδιών. Κι άσε να σε βαφτίζουν "πειρατή" μερικοί. Ούτε καν ξέρουν ότι έτσι πήρε την νίκη στην παρούσα γενιά η Sony και τώρα κονομάει αβέρτα από GaaS/MTX.

    Το XB1 αξίζει περισσότερο αν σε ενδιαφέρει το Game Pass (~200 παιχνίδια, που όμως δεν συμπεριλαμβάνει τα AC).
    Δε με πολυενδιαφέρει το Game Pass γιατί δεν έχω τόσο χρόνο. Έλιωσα το Switch ένα 8μηνο που ήμουν άνεργος αλλά πλέον έχουμε και δουλειές.
    Παρόλα αυτά το X-Box με τραβούσε anyway γιατί δεν την πάω τη Sony, οπότε για X-Box One S με βλέπω. Στο link που έδωσες πάντως κάποιος λέει για Day One Edition κάτι. Έχουν βγει διαφορετικά variances του One S; Δεν εννοώ το All-Digital αλλά αν έχουν διαφορετικά variances στο hardware μέσα στο μηχάνημα.

    Να πω και την αμαρτία μου, όταν είδα το username Psolord σκέφτηκα ότι θα είναι κανένα fanboy του Playstation.

  3. #1188
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με πολυενδιαφέρει το Game Pass γιατί δεν έχω τόσο χρόνο. Έλιωσα το Switch ένα 8μηνο που ήμουν άνεργος αλλά πλέον έχουμε και δουλειές.
    Παρόλα αυτά το X-Box με τραβούσε anyway γιατί δεν την πάω τη Sony, οπότε για X-Box One S με βλέπω. Στο link που έδωσες πάντως κάποιος λέει για Day One Edition κάτι. Έχουν βγει διαφορετικά variances του One S; Δεν εννοώ το All-Digital αλλά αν έχουν διαφορετικά variances στο hardware μέσα στο μηχάνημα.
    Day one edition εννοεί το OG/original (28nm APU). Δεν παράγεται πλέον (EOL).

    Τα τελευταία/Slim (από το 2016) είναι με 16nm APU και δεν ξέρω αν έχουν σκοπό να βγάλουν ακόμα μια φουρνιά στα 7nm (προφανώς ακόμα φθηνότερα σε τιμή και κατανάλωση).

    Protip: για τιμές χώμα περιμένεις Black Friday. Κάθε χρόνο like clockwork τα τελευταία 4-5 χρόνια. Το XB1 Slim έχει πέσει μέχρι και στα €120 το 2017. XB1 SAD στα €100 (αλλά εκεί γίνεσαι δέσμιος του store).

    Οι τιμές των κονσολών μένουν επίτηδες στο MSRP (βλ. skroutz) για να τις ρίχνουν στα BF offers... μακάρι να συνέβαινε το ίδιο και με PC GPUs (φαντάζεστε 2080 Ti -33-50% κάτω η τιμή?). Κυρίως οι κονσόλες έχουν προσφορές σε hardware, σπανίως σε PC hardware.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και την αμαρτία μου, όταν είδα το username Psolord σκέφτηκα ότι θα είναι κανένα fanboy του Playstation.
    Εμένα μου θυμίζει κάτι από αισθησιακές ταινίες.

  4. #1189
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πέρυσι στο Black Friday είχαν βγάλει στο Saturn και στο Media Markt το X-Box All Digital στα 99€ και δεν το πήρα, ακόμα κλαίω.

  5. #1190
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρυσι στο Black Friday είχαν βγάλει στο Saturn και στο Media Markt το X-Box All Digital στα 99€ και δεν το πήρα, ακόμα κλαίω.
    Για να σου απαλύνω λίγο τον πόνο, δες τιμές από MS store:

    Απλή έκδοση: https://www.microsoft.com/el-gr/p/as...ot:overviewtab

    Με όλα τα story DLC: https://www.microsoft.com/el-gr/p/as...ot:overviewtab

    Ναι, φυσικά και θα μπουν σε sales (αν έχεις υπομονή), όποτε θέλουν αυτοί όμως (MS, Ubisoft).

    Τι θέλω να πω; Δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις την έκδοση με BD-ROM drive, θα κάνεις εύκολα απόσβεση:

    https://www.skroutz.gr/s/15168097/As...-XBOX-ONE.html (καινούριο σφραγισμένο, ίσως ακόμα φθηνότερα σε μτχ eBay κλπ.)

    Οι discless κονσόλες μόνο με Game Pass αξίζουν.

  6. #1191
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα κλειδάδικα πουλάνε και για xbox δεν χρειάζεται να περιμένεις πότε θα θυμηθούν
    Επίσης έχει σε προσφορά την ultimate https://www.microsoft.com/el-gr/p/as...ot:overviewtab
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gogeta01 : 27-08-20 στις 21:36.

  7. #1192
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα κλειδάδικα πουλάνε και για xbox δεν χρειάζεται να περιμένεις πότε θα θυμηθούν
    Το έχω δει αυτό που λες, αλλά λίγα πράγματα από ποικιλία (κυρίως παίρνουν τους κωδικούς από κανά bundle).

    Αυτό εδώ αξίζει, μακράν φθηνότερο του retail: https://www.cdkeys.com/assassin-s-creed-unity-xbox-one

    Και αυτό γιατί η MS μάλλον θέλει να είναι μονοπώλιο το store της. Θέλω να πω δεν μοιράζει κωδικούς οργανωμένα σε κλειδάδικα α λα Steam/Uplay/Origin.

    π.χ. https://isthereanydeal.com/search/?q=forza+horizon+4 (παντού Microsoft Store γράφει)

    Ούτε το GOG μοιράζει κλειδιά (από όσο έχω δει), αλλά ΟΚ, εκεί πες μιλάμε για παλιά & φτηνά παιχνίδια.

  8. #1193
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σημειώσω κάποια πράγματα αν μου επιτρέπεις, γιατί πάει σύννεφο η pro-PC προπαγάνδα, προφανώς γιατί ορισμένοι ελπίζουν ότι θα βρουν θύματα δεκτικά προς αυτήν.
    Δεν είναι προπαγάνδα η πραγματικότητα, παρά μόνο αν είσαι μεροληπτικός και αντιρρησίας μέχρι το κόκκαλο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PS4 Slim (μοντέλο του 2016, έχει καταργηθεί το OG εδώ και 4 χρόνια) καίει τα μισά watts (~70W) ελέω 16nm FinFET... το PS4 Pro καίει τα ίδια με το OG PS4, αλλά προφανώς έχει παραπάνω ιπποδύναμη (λέμε και τα αυτονόητα ξανά).


    Τα έχουμε ξαναπεί ότι δεν έχουν τα PC κάποιου είδους "exclusivity" σε die shrinks (δεν ζούμε στα 90s, έλεος!), αλλά κάποιοι επιμένουν στο FUD αφήγημά τους. Μάλιστα ο πρωτοπόρος σε die shrinks είναι το mobile και μάλιστα η Apple (5nm φέτος). Μην λέμε παπάτζες λοιπόν. Το mobile είναι ο βασιλιάς του efficiency!

    Καλά, ιπποδύναμη και πάλι 30fps baseline είναι σχετικό...

    Ποιος μίλησε για exclusivity χριστιανέ μου; Μιλάμε για τεχνολογία λιθογραφίας και οι κονσόλες πάντα θα πάρουν ότι υπάρχει στο ράφι εκείνη τη στιγμή. Για αυτό ακριβώς αναγκάστηκαν να κάνουν refreshes.

    Στο PC έχουμε:
    Turing 12nm από Σεπτέμβρη 2018.
    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...rtx-2080.c3224

    Skylake 14nm από το 2015
    https://ark.intel.com/content/www/us...-4-20-ghz.html

    Ryzen 14nm από το 2017
    https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-1800x

    Navi 7nm από Ιούλιο 2019
    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...-5700-xt.c3339

    Zen2 επίσης από Ιούλιο 2019, από αυτούς με τη μπόλικη L3, όχι τα κούτσαβλα που θα βάλουν στις κονσόλες (και έρχεται και Zen3....
    https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-3700x

    Ποια 16nm λες το 2016 και χαίρεσαι; Θα αφήσετε και λίγη τεχνολογία για το PC;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και το Switch είναι πιο efficient από το PS4. Δεν λέω πιο δυνατό, λέω πιο efficient. Γκέγκε; Αντίστοιχα το PS4 είναι πιο efficient από PC. Και τα PC πιο efficient από supercomputers. Το πιάσαμε τώρα πως πάει η δουλειά; Αντίστοιχα στα οχήματα έχουμε efficiency tiers (μηχανάκι > IX > φορτηγό > νταλίκα).
    Ποιο switch; Ποιος το χέζει το switch; Το να είσαι πρωταθλητής σε efficiency στο ultra low end, είναι σα να πηγαίνεις σε οίκο ανοχής και να παίζεις μπιρίμπα!

    20nm και μιλάει για efficiency....το κινητό μου είναι 10nm και το Adreno που έχει είναι πιο δυνατό από το switch!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έγραψα ότι προτιμώ να αγοράζω/παίζω τα indies στο Switch, δεν το έγραψα τυχαία. Είναι σπατάλη ρεύματος το PC (ακόμα και σε idle καίει παραπάνω από ένα PS4 Slim σε gaming). Και το PS4 είναι σπατάλη ρεύματος για να παίζεις indies, δεν το αρνούμαι. Άλλοι έχουν τσακωθεί με την πραγματικότητα εδώ μέσα.

    Το να μπερδεύεις την οικονομία με την κακομοιριά, είναι κακό πράγμα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω πολύ να δω πως θα φτιάξει κάποιος PC εφάμιλλο του SeX (12TF) με ίδια κατανάλωση (~120W). Είμαι 100% βέβαιος ότι σκέτη η RDNA2 dGPU των 12TF θα καίει παραπάνω, πόσο μάλλον με τα υπόλοιπα parts μαζί.

    Βγήκε το SeX και το μετρήσανε και τέλος,ε; Είπε κάτι η Microsoft και το δέσαμε; Βγήκαν νέες κάρτες στο PC και έκανες συγκρίσεις; Για περίμενε γιατί προτρέχεις όπως πάντα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή τύχη, γιατί η MS χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια εργοστασιακό undervolting/fine-tuning (aka Hovis method). Οι PC εταιρίες εμφανώς δεν ενδιαφέρονται, για αυτό και ο 1usmus έφαγε άκυρο από AMD.

    Ποιο hovis method; Πλάκα κάνεις; Έχεις καταλάβει ότι συγκρίνεις Polaris που είναι το χειρότερο perf/watt στο PC; Θες refresher; Αμέσως!

    Αυτά είναι versus Pascal

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  perfwatt_1920_1080.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  32,1 KB 
ID: 218357

    Και αυτά είναι versus Turing

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  performance-per-watt_1920-1080.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  56,7 KB 
ID: 218358

    Με απλά λόγια, η δυνατότερη και καλύτερη κάρτα της κονσόλας (XBOX One X-Poralis) είναι η χειρότερη σε perf/watt του PC! Γκέγκε; Ποιον hovis; Και τον Χομεϊνί να φωνάξεις, δεν σώζεται τίποτα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χώρια το γεγονός ότι τα chips των PC είναι σε ανομοιογενείς λιθογραφίες (7nm chiplet, 12nm I/O die, 55nm promontory), αλλά ούτε αυτό το αναφέρουμε, για να παραπλανούμε τον κόσμο. Η κονσόλα εξ' ορισμού έχει μονολιθικό 7nm SoC ΚΑΙ βγαίνει και φθηνότερη από ανάλογο PC με discrete parts. Α ρε MNP που σας χρειάζεται!
    Άσε ρε την παραμύθα, που μας έβαλες το promontory στα 55nm λες και κάτι έγινε. Εκτός από το Χ570, όλα τα υπόλοιπα 5-6W καίνε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μας κρίνουν οι αναγνώστες ποιός ασκεί προπαγάνδα εδώ μέσα (ότι 7 χρόνια τώρα οι κονσόλες έχουν ίδια και απαράλλαχτη vintage 28nm λιθογραφία). Τεχνολογικό forum είναι (υποτίθεται), ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του ελεύθερα.
    Που είπα εγώ ή κάποιος άλλος ότι οι κονσόλες έχουν ίδια και απαράλλαχτη λιθογραφία; Παραπάνω το link που έδωσα, δείχνει ξεκάθαρα το PS4 Slim και το σχολίασα.

    Δείξε στο forum ΤΩΡΑ που λέχθηκε αυτό, αλλιώς κάνω report. ΤΩΡΑ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άιντε, γιατί το FUD/fake newz, η διαστρέβλωση/εσκεμμένη παραπληροφόρηση και το manipulation έχει και τα όρια του εδώ μέσα. Δεν είμαστε όλοι άσχετοι περί Τεχνολογίας...
    Πράγματι, για άλλη μια φορά, δείχνω σε όλους ποιος είσαι και πως φέρεσαι. Κάνεις εσύ το FUD, προκαλείς, χειραγωγείς και μετά λες για τους άλλους.

    Δεν ξέρω πραγματικά η ΔΟ γιατί κάθεται και σε ανέχεται πραγματικά!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #1194
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Δε χαλαρώνετε λιγάκι με τις προσωπικές επιθέσεις και τα υπονοούμενα; Καλά το πηγαίνατε μέχρι κάποιο σημείο και μάθαμε αρκετά, αλλά πλέον το ξεχειλώσατε.
    Ανυπόγραφος

  10. #1195
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο παράδειγμα double standards: "κακές" οι συνδρομές των κονσολών για online gaming (προσωπικά συμφωνώ, έπρεπε να είναι free και στα buy2play και να κονομάνε από MTX), "καλές" οι συνδρομές (με τι κόστος άραγε?) για Flight Simulator.

    "Κακά" τα console DLC, "καλά" τα DLC αεροσκάφη για Flight Simulator.
    Εκτίθεσαι για άλλη μια φορά, διότι από τα γραφόμενά σου είναι πασιφανές ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με Flight Simulator, και γράφεις για τομείς που δεν γνωρίζεις.

    Δεν είπα ότι είναι "καλά" ή κάτι άλλο οι "συνδρομές" και τα "DLC αεροσκάφη". (τα 2 τελευταία εισαγωγικά για να καταδείξουν περίτρανα την άγνοια που έχεις επί του θέματος)

    Το είναι τα συγκεκριμένα (και πώς ονομάζονται) θα το πω παρακάτω.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν:

    1. Το Flight Simulator ΔΕΝ είναι game και η ενασχόληση με αυτό ΔΕΝ είναι gaming (είναι και entertainment αλλά όχι gaming). Είναι κάτι άλλο.

    2. Στην ουσία είναι μία πλατφόρμα με μακρά διάρκεια ζωής (5 με 10 χρόνια τουλάχιστο) όπου εκεί πάνω, όσοι είναι σοβαροί simmers (όχι arcade με gamepad controller και με default αεροσκάφη) επενδύουν αρκετά, και η επένδυση δεν είναι όπως είπες σε hardware αλλά είναι κυρίως σε software.

    3. Τα έξτρα αεροσκάφη που φτιάχνουν οι κορυφαίοι του χώρου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για airliners εξαιρετικοί developers θεωρούνται οι εξής:

    PMDG (για Boeings 737, 777, 747) (και για MD-11 αλλά δυστυχώς δεν θα το βγάλει)
    Flight Sim Labs (για Airbuses A319/20/21) (και για Concorde)
    TFDI (για Boeing 717 aka MD-95)
    Leonardo (για MD-82)
    Simcheck (για Airbus A300B4)
    Majestic (για Dash Q400)
    Quality Wings (για Boeing 787)
    ΔΕΝ ονομάζονται ούτε "DLC" ούτε "mods" αλλά add-ons.

    Και κοστίζουν μεταξύ €100-€200. (μιλάω πάντα για το base πακέτο και με όλες τις επεκτάσεις για όλα τα variants των αεροσκαφών λόγω διαφορετικού μήκους, διαφορετικό range, διαφορετικοί κινητήρες, διαφορετικά βάρη, cargo κλπ.).

    4. Οι συνδρομές στις οποίες αναφέρθηκα, κοστίζουν €10, και φροντίζουν να σε προμηθεύουν με ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των επίσημων διεθνών charts αεροπλοΐας, ακριβώς την ημέρα που βγαίνουν (που είναι κάθε 4 Πέμπτες, 13 φορές το χρόνο). Αυτά τα charts περιλαμβάνουν όλα τα επίσημα διεθνή procedures για 10άδες χιλιάδες αεροδρόμια στον κόσμο. Και δεν μπορείς να πετάξεις χωρίς αυτά διότι κάθε μήνα ανά τον κόσμο:
    - διάδρομοι προσαπογείωσης ανοίγουν/κλείνουν
    - κατώφλια μετατοπίζονται
    - αλλάζουν συχνότητες ILSes και VORs
    - offset localizers αλλάζουν θέση / διεύθυνση / κλίση
    - προστίθενται RNAV RNP approaches (ειδικά αντί για προγενέστερες πολύ επικίνδυνες οπτικές προσεγγίσεις π.χ. Madeira, Innsbruck)
    - αλλάζουν SIDs / STARs και transitions
    κλπ.

    5. Κανένας σοβαρός simmer δεν πετάει χωρίς τα 3, 4 και χωρίς να έχει είτε HOTAS (joystick και throttle χωριστά) με rudder άξονα, είτε yoke, throttle και rudder pedals.

    6. Δεν είναι "ελιτισμός", αλλά να λέμε τα σύκα, σύκα, και τη σκάφη, σκάφη. Όποιος "simmer" δεν πληροί τα παραπάνω 3, 4 και 5, δεν είναι στην πραγματικότητα simmer. Είναι κάτι άλλο. Arcade gamer ίσως. Αλλά όχι simmer.

    Αυτά για τις "καλές" "συνδρομές" και τα "DLC" του Flight Simulator, για τα οποία αποδείχτηκε ότι έγραψες χωρίς να γνωρίζεις απολύτως τίποτα.



    ΥΓ: Και λίγα παραπάνω για το θέμα μας:

    Έχοντας περίπου 1500 επιτυχημένα landings με τα προαναφερόμενα σοβαρά αεροσκάφη, για τα fps του Flight Simulator θα πω τα εξής:

    Είναι τέτοια η κίνηση στην οθόνη, η ταχύτητά της, και οι ανάγκες, που δεν χρειάζονται ούτε 60 ούτε καν και 30 fps για απολαυστικό simming.

    Αρκούν τα 20 fps αλλά με τις εξής πολύ αυστηρές προϋποθέσεις:

    - να είναι απολύτως σταθερά (και capped-limited)
    - να είναι v-synched
    - να είναι χωρίς stutters

    Αν έχεις τα παραπάνω, είσαι εντάξει για flight simulator.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 27-08-20 στις 23:31.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #1196
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτίθεσαι για άλλη μια φορά, διότι από τα γραφόμενά σου είναι πασιφανές ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με Flight Simulator, και γράφεις για τομείς που δεν γνωρίζεις.
    Με λες ψεύτη δηλαδή;

    Είχα FS98 γνήσιο όπως έχω πει και joystick σε game port (δεν υπήρχε USB). Εσύ που ήσουν τότε; Τι έπαιζες στα Windows NT; Αν έπαιζες τίποτα δηλαδή, γιατί τότε για PC gaming ήταν must-have τα 9x με DOS kernel!

    Επίσης, υπήρχαν όλα αυτά (συνδρομές/add-ons) που λες πριν 20+ χρόνια ή ήρθαν πολύ αργότερα; Γιατί εγώ δεν τα θυμάμαι. Offline έπαιζα τότε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το Flight Simulator ΔΕΝ είναι game και η ενασχόληση με αυτό ΔΕΝ είναι gaming (είναι και entertainment αλλά όχι gaming). Είναι κάτι άλλο.
    Τα έχω ακούσει και για άλλα video games αυτά. π.χ. TLOU2 -> δεν είναι video game, είναι misery simulator

    ΟΚ, δεν θα διαφωνήσω, γιατί είναι υποκειμενικά κάποια πράγματα. Αλλιώς τα αντιλαμβάνεται ο καθένας. Εγώ PC game το θεωρώ και έτσι το διαφημίζει η MS στο store της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσοι είναι σοβαροί simmers (όχι arcade με gamepad controller και με default αεροσκάφη) επενδύουν αρκετά, και η επένδυση δεν είναι όπως είπες σε hardware αλλά είναι κυρίως σε software.
    Πάλι με λες ψεύτη τώρα;

    Ιδού: https://www.techpowerup.com/271312/m...hardware-sales

    Βλέπεις τι γράφει εκεί; Λέει ψέματα και η JPR; Μήπως εσύ εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα για πολλοστή φορά;

    Πάντως μην ανησυχείς, ευτυχώς η καρέκλα μου αντέχει ακόμα, κι ας μην είναι gaming chair. Και όχι, δεν έχω σκοπό να μετατρέψω το δωμάτιο σε cockpit (άρα μάλλον δεν μετράω ως "σοβαρός" simmer).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ ονομάζονται ούτε "DLC" ούτε "mods" αλλά add-ons.
    Δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης. Μιλάω με σύγχρονη ορολογία για να καταλαβαινόμαστε.

    Και τα story expansions (π.χ. Witcher 3) "DLC" τα γράφω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κοστίζουν μεταξύ €100-€200. (μιλάω πάντα για το base πακέτο και με όλες τις επεκτάσεις για όλα τα variants των αεροσκαφών λόγω διαφορετικού μήκους, διαφορετικό range, διαφορετικοί κινητήρες, διαφορετικά βάρη, cargo κλπ.).
    Ο Pop είχε γράψει ότι σκάνε 500άρικα για πρόσθετα αεροσκάφη. Τα παράπονά σου εκεί λοιπόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    4. Οι συνδρομές στις οποίες αναφέρθηκα, κοστίζουν €10, και φροντίζουν να σε προμηθεύουν με ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των επίσημων διεθνών charts αεροπλοΐας, ακριβώς την ημέρα που βγαίνουν (που είναι κάθε 4 Πέμπτες, 13 φορές το χρόνο). Αυτά τα charts περιλαμβάνουν όλα τα επίσημα διεθνή procedures για 10άδες χιλιάδες αεροδρόμια στον κόσμο. Και δεν μπορείς να πετάξεις χωρίς αυτά διότι κάθε μήνα ανά τον κόσμο:
    - διάδρομοι προσαπογείωσης ανοίγουν/κλείνουν
    - κατώφλια μετατοπίζονται
    - αλλάζουν συχνότητες ILSes και VORs
    - offset localizers αλλάζουν θέση / διεύθυνση / κλίση
    - προστίθενται RNAV RNP approaches (ειδικά αντί για προγενέστερες πολύ επικίνδυνες οπτικές προσεγγίσεις π.χ. Madeira, Innsbruck)
    - αλλάζουν SIDs / STARs και transitions
    κλπ.
    Δεν έχω πρόβλημα να τα σκας εσύ σε συνδρομές, άλλο πράγμα έθιξα. Ότι όλα αυτά ξεκίνησαν από τα PC και μεταπήδησαν στις κονσόλες.

    Προσωπικά θεωρώ ότι έχει παραγίνει το κακό με τις συνδρομές (ξεφυτρώνουν παντού σαν μανιτάρια). Θα πάρεις 1-2-3, πόσες μαζεύονται στο τέλος;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    5. Κανένας σοβαρός simmer δεν πετάει χωρίς τα 3, 4 και χωρίς να έχει είτε HOTAS (joystick και throttle χωριστά) με rudder άξονα, είτε yoke, throttle και rudder pedals.
    Έχω HOTAS. Μετράω ως "σοβαρός" simmer; Ή πρέπει να έχω κανά ακριβό του 500άρικου και δωμάτιο cockpit;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    6. Δεν είναι "ελιτισμός", αλλά να λέμε τα σύκα, σύκα, και τη σκάφη, σκάφη. Όποιος "simmer" δεν πληροί τα παραπάνω 3, 4 και 5, δεν είναι στην πραγματικότητα simmer. Είναι κάτι άλλο. Arcade gamer ίσως. Αλλά όχι simmer.
    Έχεις θέμα με τους arcade gamers βλέπω, αλλά το Razer ποντικάκι (που μάντεψε: για arcadeάδες των FPS φτιάχτηκε!) μια χαρά ξέρεις να μας το μοστράρεις. Τι φάση;

    Εγώ μια χαρά μπορώ να παίξω και arcade (reflexes) και sim (χαλαρά χωρίς να είμαι στην τσίτα). Ο pure simmer κάτι μου λέει ότι δεν μπορεί να παίξει arcade games χωρίς να τα βαφτίσει πίου-πίου (αφού τον γαζώνουν για πλάκα), ακόμα και με Razer ποντίκι & μηχανικό πληκτρολόγιο... κοινώς δεν κάνουν τα ράσα τον παπά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ: Και λίγα παραπάνω για το θέμα μας:

    Έχοντας περίπου 1500 επιτυχημένα landings με τα προαναφερόμενα σοβαρά αεροσκάφη, για τα fps του Flight Simulator θα πω τα εξής:

    Είναι τέτοια η κίνηση στην οθόνη, η ταχύτητά της, και οι ανάγκες, που δεν χρειάζονται ούτε 60 ούτε καν και 30 fps για απολαυστικό simming.

    Αρκούν τα 20 fps αλλά με τις εξής πολύ αυστηρές προϋποθέσεις:

    - να είναι απολύτως σταθερά (και capped-limited)
    - να είναι v-synched
    - να είναι χωρίς stutters

    Αν έχεις τα παραπάνω, είσαι εντάξει για flight simulator.
    Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά καλύτερα να τα γράψεις στο ανάλογο θέμα.

    Προσωπικά τα 20 fps (ούτε καν 24 fps cinematic?) μου φαίνονται λίγα εν έτει 2020, για αυτό λέω να περιμένω το DX12 patch. Κάποτε έτρεχα 3D games σε Pentium MMX με software rasterization (framerate άστα να πάνε!). Άλλες εποχές.

    Δεν το λέω για να σου χαλάσω την διασκέδαση το παραπάνω, για τον εαυτό μου μιλάω αυστηρά. Αν εσένα σου αρκούν τα 20 fps, ποιός είμαι εγώ που θα διαφωνήσω;

    Happy gaming simming!

    - - - Updated - - -

    In other news, πάρτε κι ένα βιντεάκι (αυστηρά για τους φίλους του arcade/coin-op gaming):



    Δεν το έχω δει ακόμα, αλλά ο φίλος που μου το έστειλε μου είπε τα καλύτερα. Jaw-dropping stuff με τον custom SSD...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος uncharted : 28-08-20 στις 00:28.

  12. #1197
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λες ψεύτη δηλαδή;
    Όρισα παραπάνω ποιά είναι η σοβαρή ενασχόληση για civil flight simulator.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα FS98 γνήσιο όπως έχω πει και joystick σε game port (δεν υπήρχε USB). Εσύ που ήσουν τότε; Τι έπαιζες στα Windows NT; Αν έπαιζες τίποτα δηλαδή, γιατί τότε για PC gaming ήταν must-have τα 9x με DOS kernel!
    Με civil flight simulation δεν είχα ασχοληθεί τότε.

    Είχα όμως Thrustmaster F22-Pro + F16-TQS (τα αντίστοιχα του Warhog HOTAS τότε) σε game port και βύσμα πενταπολικό DIN πληκτρολογίου κι έπαιζα τα combat flight simulators της Microprose και τα starfighter simulators της Lucas Arts.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, υπήρχαν όλα αυτά (συνδρομές/add-ons) που λες πριν 20+ χρόνια ή ήρθαν πολύ αργότερα; Γιατί εγώ δεν τα θυμάμαι. Offline έπαιζα τότε.
    Τα charts είναι offline και χρειάζονται μόνο για civil flight simulators.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, δεν θα διαφωνήσω, γιατί είναι υποκειμενικά κάποια πράγματα. Αλλιώς τα αντιλαμβάνεται ο καθένας. Εγώ PC game το θεωρώ και έτσι το διαφημίζει η MS στο store της.
    Η MS το διαφημίσει έτσι μπας και πουλήσει κάτι παραπάνω, ειδικά στους κονσολάδες, για τους οποίους αυτά είναι "διαστημικά" πράματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάλι με λες ψεύτη τώρα;

    Ιδού: https://www.techpowerup.com/271312/m...hardware-sales

    Βλέπεις τι γράφει εκεί; Λέει ψέματα και η JPR; Μήπως εσύ εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα για πολλοστή φορά;
    Το hardware στο οποίο αναφέρεται θα το αγοράσεις μια φορά και σου κάνει και για άλλες χρήσεις εκτός gaming/simming.

    Τα addons όμως που θα αγοράσεις για σοβαρό simming θα είναι μόνο και αποκλειστικά για Flight Simulator και μπορεί να κάνουν (αθροιστικά 5-6 καλά αεροπλάνα) και χιλιάρικο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Pop είχε γράψει ότι σκάνε 500άρικα για πρόσθετα αεροσκάφη. Τα παράπονά σου εκεί λοιπόν.
    Εσύ σχολίασες για "καλά" και "κακά" "DLCs". Όχι ο Pop.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα να τα σκας εσύ σε συνδρομές, άλλο πράγμα έθιξα. Ότι όλα αυτά ξεκίνησαν από τα PC και μεταπήδησαν στις κονσόλες.
    Χωρίς συνδρομή για την συγκεκριμένου είδους πληροφορία, δεν μπορείς να πετάξεις σε civil flight sim. Τί άλλο θες να το καταλάβεις;

    Είπαμε ότι δεν είναι game.

    Μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω HOTAS. Μετράω ως "σοβαρός" simmer;
    Εξήγησα ποιά είναι τα προσωπικά μου κριτήρια, παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις θέμα με τους arcade gamers βλέπω, αλλά το Razer ποντικάκι (που μάντεψε: για arcadeάδες των FPS φτιάχτηκε!) μια χαρά ξέρεις να μας το μοστράρεις. Τι φάση;
    Κανένα θέμα δεν έχω. Έγινα κι εγώ άλλωστε εδώ και 2,5 χρόνια περίπου.

    Θέμα έχω με αυτούς που είναι arcade gamers και το παίζουν/δηλώνουν simmers.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μια χαρά μπορώ να παίξω sim (χαλαρά χωρίς να είμαι στην τσίτα).
    Δεν υπάρχει χαλαρό/ξε-χαλαρό sim τσίπα/ξε-τσίτα.

    Διότι απλά δεν θα προσγειωθείς και θα κάνεις crash το αεροσκάφος.

    Ούτε στην τσίτα είσαι με λίγη εξάσκηση (μετά από 10 πτήσεις περίπου).

    Δεν θέλει reflexes το civil simming. Ήρεμες μετρημένες κινήσεις θέλει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο pure simmer κάτι μου λέει ότι δεν μπορεί να παίξει arcade games χωρίς να τα βαφτίσει πίου-πίου (αφού τον γαζώνουν για πλάκα), ακόμα και με Razer ποντίκι & μηχανικό πληκτρολόγιο... κοινώς δεν κάνουν τα ράσα τον παπά.
    Δεν παίζω multiplayer.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τα 20 fps (ούτε καν 24 fps cinematic?) μου φαίνονται λίγα εν έτει 2020, για αυτό λέω να περιμένω το DX12 patch. Κάποτε έτρεχα 3D games σε Pentium MMX με software rasterization (framerate άστα να πάνε!). Άλλες εποχές.

    Δεν το λέω για να σου χαλάσω την διασκέδαση το παραπάνω, για τον εαυτό μου μιλάω αυστηρά. Αν εσένα σου αρκούν τα 20 fps, ποιός είμαι εγώ που θα διαφωνήσω;

    Happy gaming simming!
    Το μοναδικό σημείο που ίσως να σε ενοχλήσει οτιδήποτε κάτω από 30 fps, είναι αν κατά τη στιγμή του touchdown γυρίσεις σε κάμερα που να δείχνει το φτερό (από παράθυρο επιβάτη) για να δεις αν άνοιξαν (όπως όφειλαν) τα spoilers/speedbrakes. Γιατί είναι πιο σύντομο να το δεις έτσι, από το να πας μέσα στο cockpit στο άλλο view με το συγκεκριμένο display.

    Και εκεί δεν θα βλέπεις αρκετά πειστικά την ταχύτητα (τυπική ταχύτητα touchdown για civil jet airliners μεταξύ 130-165 κόμβων ή 240-305 kph).

    Στα takeoff και rollout (landing) runs έχεις άλλα πράματα πολύ σημαντικότερα να προσέχεις στα όργανά σου (κυρίως την ταχύτητα), και δεν έχεις χρόνο να το κοιτάς αυτό.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #1198
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με civil flight simulation δεν είχα ασχοληθεί τότε.
    Με ποιό ξεκίνησες αν επιτρέπεται; Εγώ είπα με FS98. Ωραίες εποχές!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα όμως Thrustmaster F22-Pro + F16-TQS (τα αντίστοιχα του Warhog HOTAS τότε) σε game port και βύσμα πενταπολικό DIN πληκτρολογίου κι έπαιζα τα combat flight simulators της Microprose και τα starfighter simulators της Lucas Arts.
    Δεν έχω ασχοληθεί με αυτά. Είναι πιο arcadey;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα charts είναι offline και χρειάζονται μόνο για civil flight simulators.
    Και σου ξαναλέω εκείνες τις εποχές δεν είχαμε καν always online internet και η πληροφόρηση ήταν με το σταγονόμετρο (περιοδικά κυρίως και λίγο internet).

    Που να τα ξέρω όλα αυτά τέλη 90s; Άλλο σήμερα που σφύζει ο τόπος από πληροφορία.

    Το γνήσιο παιχνίδι είχα και έπαιζα από το CD-ROM. Ούτε patches, ούτε τίποτα άλλο! Τι να κατέβαζες με dial-up δηλαδή...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η MS το διαφημίσει έτσι μπας και πουλήσει κάτι παραπάνω, ειδικά στους κονσολάδες, για τους οποίους αυτά είναι "διαστημικά" πράματα.
    Κάνεις πολλά λάθη στην παραπάνω πρόταση.

    Πρώτον, κανένας κονσολάς (δηλαδή console-only user) δεν θα πειστεί να χτίσει PC για FS. Άντε να το τρέξουν στο XBOX, όταν βγει.

    Δεύτερον, κάνεις κι εσύ αυθαίρετες υποθέσεις για άνθρωπο που δεν γνωρίζεις. Τέλη 90s είχα αποκλειστικά και μόνο PC όπως έχω ξαναπεί. PS1/2 ουδέποτε αγόρασα (το PS3 Slim ήταν το πρώτο που πήρα από Sony). Όχι ότι δεν έχω παίξει και σε PS1/2 φίλων. Είμαι δεκτικός και σε νέες εμπειρίες, αρκεί να θεωρώ ότι θα μου αρέσουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το hardware στο οποίο αναφέρεται θα το αγοράσεις μια φορά και σου κάνει και για άλλες χρήσεις εκτός gaming/simming.
    Δεν λέει αυτό η JPR όμως. Προφανώς και είναι πολυχρηστικό το PC hardware, ουδέποτε το αρνήθηκα (άλλωστε κι εγώ κάνω διάφορα, ακόμα και πράγματα που μου αποφέρουν χρήμα), αλλά πολύς κόσμος θα φτιάξει gaming PC, δηλαδή κυρίως για gaming simming, όχι για δουλειά.

    Εγώ βλέπω (σε διάφορα fora) ότι το FS2020 "ξυπνάει" και προσκαλεί παλιούς PCάδες (κάποιοι μάλιστα είχαν να φτιάξουν νέο PC 15-20 χρόνια). Αυτό λέει η JPR. Ότι οι hardwareάδες (Intel, AMD, nVidia, Thrustmaster) θα έχουν δουλειές με φούντες.

    Για αυτό και μου έκοψε και πήρα HOTAS πριν ανέβει υπερβολικά η ζήτηση (άρα και οι τιμές τους)... θα γίνει πανηγύρι με τις τιμές τα επόμενα χρόνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα addons όμως που θα αγοράσεις για σοβαρό simming θα είναι μόνο και αποκλειστικά για Flight Simulator και μπορεί να κάνουν (αθροιστικά 5-6 καλά αεροπλάνα) και χιλιάρικο.
    Δεν θέλω να σου πω ψέματα, πολλά λεφτά για add-ons δεν δίνω σε κανένα παιχνίδι. Χιλιάρικο ούτε καν. Εσύ σκοπεύεις να δώσεις τόσα;

    Θα παραμείνω ασόβαρος simmer λοιπόν με τα default αεροσκάφη της MS. Νομίζω είναι αρκετά, δύσκολα θα προλάβω να τα βαρεθώ όλα.

    Έχω δει στο YouTube τύπους που έχουν φτιάξει κανονικό cockpit. Άλλη φάση, τους χαζεύεις, απλά όχι για μένα (δεν παίζει να κάνω τέτοιες αλλαγές στο σπίτι). Νομίζω ούτε εσύ θα το έκανες. ΟΚ, δεν γίνεται να είμαστε όλοι τόσο hardcore!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ σχολίασες για "καλά" και "κακά" "DLCs". Όχι ο Pop.
    Μπερδεύεσαι και χάνεις το point μου.

    Πολλοί (όχι εσύ απαραίτητα) κατηγορούν τις κονσόλες ότι έφεραν τις συνδρομές και τα paid add-ons (αυτά που λέμε σήμερα DLC) στο σύγχρονο gaming. Ε προφανώς και δεν είναι έτσι τα πράγματα.

    Δώστε τα λεφτά σας όπου θέλετε, κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην κάνουμε ιστορικό ρεβιζιονισμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς συνδρομή για την συγκεκριμένου είδους πληροφορία, δεν μπορείς να πετάξεις σε civil flight sim. Τί άλλο θες να το καταλάβεις;
    Μια χαρά πετούσα επί εποχής FS98 χωρίς να γνωρίζω ΚΑΝ ότι υπήρχαν συνδρομές (αν υπήρχαν στα late 90s δηλαδή και πως θα τα κατεβάζαμε με dial-up τότε).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε ότι δεν είναι game.
    Περί ορέξεως είπαμε, δεν θα διαφωνήσω.

    Άλλωστε τα simulators ξεκίνησαν από την στρατιωτική βιομηχανία.

    Οι 3D accelerators (βλ. Real3D/Lockheed Martin) έχουν κι εκεί κάποιες ρίζες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
    Δεν συγκρίνω εγώ μήλα με πορτοκάλια. Ούτε άνοιξα το θέμα, ούτε έχω καμία επιθυμία να συγκρίνω PC με κονσόλες, ειλικρινά σου μιλάω. Έχω γράψει ότι έχω και PC και κονσόλες, αλλά για τελείως διαφορετικά πράγματα.

    Θα βάλω FS2020 στο PC και Ratchet στο PS5. Διαφορετικού τύπου εμπειρίες. Δεν είπαμε ότι η κάθε πλατφόρμα αναδεικνύεται από τα αποκλειστικά της; Ε ανέκαθεν είχα τέτοιο mindset και χαίρομαι που επιτέλους είδαμε ένα βαρβάτο αποκλειστικό στα PC μετά από πολλά χρόνια ξηρασίας.

    Αντιλαμβάνομαι ότι είναι διαφορετικά μηχανήματα για διαφορετικούς σκοπούς. Μακάρι να το αντιλαμβάνονταν και άλλοι αυτό. Συμφωνώ λοιπόν με το apples vs oranges, εξού και η ματαιότητα του εν λόγω VS (για μένα πάντα). You're preaching to the choir.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα θέμα δεν έχω. Έγινα κι εγώ άλλωστε εδώ και 2,5 χρόνια περίπου.
    Όταν λες έγινες τι εννοείς; Δηλαδή ποιά games ορίζεις ως arcadey;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα έχω με αυτούς που είναι arcade gamers και το παίζουν/δηλώνουν simmers.
    Κι άμα κάποιος γουστάρει και τα 2 είδη; Δεν παίζει αυτό σαν ενδεχόμενο; Και FS98 έπαιζα και σε coin-op πήγαινα. Που είναι το κακό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει χαλαρό/ξε-χαλαρό sim τσίπα/ξε-τσίτα.

    Διότι απλά δεν θα προσγειωθείς και θα κάνεις crash το αεροσκάφος.

    Ούτε στην τσίτα είσαι με λίγη εξάσκηση (μετά από 10 πτήσεις περίπου).

    Δεν θέλει reflexes το civil simming. Ήρεμες μετρημένες κινήσεις θέλει.
    Εγώ πάντως την κοπελιά (Emilie) χαλαρή την είδα να παίζει. Και δηλώνει και πιλότος. Με λίγη εξάσκηση θα στρώσει κι αυτή.

    Εικονική πραγματικότητα είναι με άπειρες ζωές/restarts, όχι πραγματική ζωή. Δεν τρέχει και κάτι να έχεις μερικά crash στην αρχή μέχρι να συνηθίσεις. Εσύ δηλαδή δεν είχες ούτε 1 crash σε χιλιάδες πτήσεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παίζω multiplayer.
    Σεβαστό, απλά σου λέω για ποιό κοινό τα βγάζει η Razer. Αλλιώς υπάρχουν και άλλες μάρκες, πιο φθηνές/VFM. Η Razer είναι ελαφρώς υπερτιμημένη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μοναδικό σημείο που ίσως να σε ενοχλήσει οτιδήποτε κάτω από 30 fps, είναι αν κατά τη στιγμή του touchdown γυρίσεις σε κάμερα που να δείχνει το φτερό (από παράθυρο επιβάτη) για να δεις αν άνοιξαν (όπως όφειλαν) τα spoilers/speedbrakes. Γιατί είναι πιο σύντομο να το δεις έτσι, από το να πας μέσα στο cockpit στο άλλο view με το συγκεκριμένο display.

    Και εκεί δεν θα βλέπεις αρκετά πειστικά την ταχύτητα (τυπική ταχύτητα touchdown για civil jet airliners μεταξύ 130-165 κόμβων ή 240-305 kph).

    Στα takeoff και rollout (landing) runs έχεις άλλα πράματα πολύ σημαντικότερα να προσέχεις στα όργανά σου (κυρίως την ταχύτητα), και δεν έχεις χρόνο να το κοιτάς αυτό.
    Σε ευχαριστώ, αλλά θα χαθούν όλα αυτά εδώ μέσα με τον κυκέωνα του VS. Καλύτερα στο άλλο νήμα.

    Άσχετο, αλλά θεωρώ το παιχνίδι ευνοείται πολύ που βγήκε στην εποχή του streaming (YouTube/Twitch). Θα πέσει πολύ word of mouth advertising. Δεν το λέω ως κακό, τουναντίον. Και οι streamers θα βγάλουν λεφτά και η MS και οι hardware companies και οι συνδρομές που λες...

  14. #1199
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτίθεσαι για άλλη μια φορά, διότι από τα γραφόμενά σου είναι πασιφανές ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με Flight Simulator, και γράφεις για τομείς που δεν γνωρίζεις.

    Δεν είπα ότι είναι "καλά" ή κάτι άλλο οι "συνδρομές" και τα "DLC αεροσκάφη". (τα 2 τελευταία εισαγωγικά για να καταδείξουν περίτρανα την άγνοια που έχεις επί του θέματος)

    Το είναι τα συγκεκριμένα (και πώς ονομάζονται) θα το πω παρακάτω.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν:

    1. Το Flight Simulator ΔΕΝ είναι game και η ενασχόληση με αυτό ΔΕΝ είναι gaming (είναι και entertainment αλλά όχι gaming). Είναι κάτι άλλο.

    2. Στην ουσία είναι μία πλατφόρμα με μακρά διάρκεια ζωής (5 με 10 χρόνια τουλάχιστο) όπου εκεί πάνω, όσοι είναι σοβαροί simmers (όχι arcade με gamepad controller και με default αεροσκάφη) επενδύουν αρκετά, και η επένδυση δεν είναι όπως είπες σε hardware αλλά είναι κυρίως σε software.

    3. Τα έξτρα αεροσκάφη που φτιάχνουν οι κορυφαίοι του χώρου:



    ΔΕΝ ονομάζονται ούτε "DLC" ούτε "mods" αλλά add-ons.

    Και κοστίζουν μεταξύ €100-€200. (μιλάω πάντα για το base πακέτο και με όλες τις επεκτάσεις για όλα τα variants των αεροσκαφών λόγω διαφορετικού μήκους, διαφορετικό range, διαφορετικοί κινητήρες, διαφορετικά βάρη, cargo κλπ.).

    4. Οι συνδρομές στις οποίες αναφέρθηκα, κοστίζουν €10, και φροντίζουν να σε προμηθεύουν με ΑΚΡΙΒΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ των επίσημων διεθνών charts αεροπλοΐας, ακριβώς την ημέρα που βγαίνουν (που είναι κάθε 4 Πέμπτες, 13 φορές το χρόνο). Αυτά τα charts περιλαμβάνουν όλα τα επίσημα διεθνή procedures για 10άδες χιλιάδες αεροδρόμια στον κόσμο. Και δεν μπορείς να πετάξεις χωρίς αυτά διότι κάθε μήνα ανά τον κόσμο:
    - διάδρομοι προσαπογείωσης ανοίγουν/κλείνουν
    - κατώφλια μετατοπίζονται
    - αλλάζουν συχνότητες ILSes και VORs
    - offset localizers αλλάζουν θέση / διεύθυνση / κλίση
    - προστίθενται RNAV RNP approaches (ειδικά αντί για προγενέστερες πολύ επικίνδυνες οπτικές προσεγγίσεις π.χ. Madeira, Innsbruck)
    - αλλάζουν SIDs / STARs και transitions
    κλπ.

    5. Κανένας σοβαρός simmer δεν πετάει χωρίς τα 3, 4 και χωρίς να έχει είτε HOTAS (joystick και throttle χωριστά) με rudder άξονα, είτε yoke, throttle και rudder pedals.

    6. Δεν είναι "ελιτισμός", αλλά να λέμε τα σύκα, σύκα, και τη σκάφη, σκάφη. Όποιος "simmer" δεν πληροί τα παραπάνω 3, 4 και 5, δεν είναι στην πραγματικότητα simmer. Είναι κάτι άλλο. Arcade gamer ίσως. Αλλά όχι simmer.

    Αυτά για τις "καλές" "συνδρομές" και τα "DLC" του Flight Simulator, για τα οποία αποδείχτηκε ότι έγραψες χωρίς να γνωρίζεις απολύτως τίποτα.



    ΥΓ: Και λίγα παραπάνω για το θέμα μας:

    Έχοντας περίπου 1500 επιτυχημένα landings με τα προαναφερόμενα σοβαρά αεροσκάφη, για τα fps του Flight Simulator θα πω τα εξής:

    Είναι τέτοια η κίνηση στην οθόνη, η ταχύτητά της, και οι ανάγκες, που δεν χρειάζονται ούτε 60 ούτε καν και 30 fps για απολαυστικό simming.

    Αρκούν τα 20 fps αλλά με τις εξής πολύ αυστηρές προϋποθέσεις:

    - να είναι απολύτως σταθερά (και capped-limited)
    - να είναι v-synched
    - να είναι χωρίς stutters

    Αν έχεις τα παραπάνω, είσαι εντάξει για flight simulator.
    καλα και εσυ πολυ λιγοι ριχνουν τετοια λεφτα για τετοιο σεταπ γενικα σε σιμ η πλειοψηφια εχει ενα απλο hotas η καποιο συστημα με rudder και αυτο ηταν τους φτανει αυτο τωρα το να σκας 100-200 ευρω σε αεροσκαφη οταν καποτε εσκαγες το πολυ 5 με 10 το βρισκω εντελως αστειο

  15. #1200
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Αν το Flight Simulator δεν είναι gaming, μπορούμε να το βγάλουμε από τη συζήτηση για «Console vs PC gaming»;
    Ευχαριστώ.

    Υπόσχομαι και εγώ να μη ρωτάω σε αυτό το thread αν καταναλώνει λιγότερη ενέργεια το X-Box One S ή το PS4 Slim.

Σελ. 80 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας