Σελ. 127 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.891-1.905 από 2836
  1. #1891
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, δεν νομίζω πως βρίσκεις (ή καν είναι εφικτό) να παίξεις PS / XBox ΑΑΑ παιχνίδι σε PC emulator. Πίστεψέ με, δεν θα ήθελα τίποτε άλλο και μάλιστα επί πληρωμή από το να μπορούσα να παίξω το Last Of Us 2 στο PC, στο PS4 πολύ απλά το παράτησα λόγω χειριστηρίου. Eκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι...
    Δηλαδή δε μπορείς με το χειριστήριο και προτιμάς ποντίκι και πληκτρολόγιο; Τι να πω, γούστα είναι αυτά, ο καθένας έχει και από ένα.
    Εγώ πάλι περιμένω το Steam Deck για να συνδέσω το "PC" (το deck δηλαδή) στην τηλεόραση και να παίξω PC games στην τηλεόρασή μου με χειριστήριο. Ειδικά αν μου επιτρέψει να παίξω την τεράστια συλλογή δωρεάν παιχνιδιών που έχω μαζέψει στο Epic Store.

  2. #1892
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι περιμένω το Steam Deck για να συνδέσω το "PC" (το deck δηλαδή) στην τηλεόραση και να παίξω PC games στην τηλεόρασή μου με χειριστήριο. Ειδικά αν μου επιτρέψει να παίξω την τεράστια συλλογή δωρεάν παιχνιδιών που έχω μαζέψει στο Epic Store.
    με ενα android tv box (πχ fire tv stick) κατεβάζεις το steam link app. Συνδεεις και στο tv box το xbox controller και παιζεις με steam remote play. Δηλαδή το gaming pc σου τρέχει τα παιχνιδια και τα streamαρει στη TV. Ιδανικά να ειναι συνδεδεμενα με ethernet. Αλλά και με 5Ghz wifi 5 που το έχω εγώ παίζεις εξαιρετικά.

    μιλάμε όμως για το steam library, δεν νομίζω οτι μπορείς να παίξεις game εκτός steam

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #1893
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι είναι λίγο διαφορετικό από αυτό που περιγράφεις Overlord, εκτός και αν υπάρχει άλλη διαδικασία που απλά και αβίαστα δίνεις το παιχνίδι που έχεις αγοράσει σε τρίτους να παίζουν
    Share play λεγεται αλλα αυτο που εδειξες ειναι για να κανεις share gameplay δηλαδη private streaming.Αυτο που λεω εγω ειναι οτι μπορεις να ορισεις και 2o ps4 απο το οποιο παιζει το account σου,χωρις να σε εμποδιζει εσενα να μπεις ταυτοχρονα απο το 1ο,αλλα ουτε και τον φιλο σου να μπει με το δικο του.Ετσι μοιραζεστε games μεταξυ σας,με μοναδικο περιορισμο οτι αν 8ελετε να παιξετε μαζι το ιδιο παιχνιδι (προσοχη οχι απλως να μπειτε χωριστα αλλα να το παιξετε co-op η vs μεταξυ σας) απαιτει να εχετε και οι 2 συνδρομη ps+.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, βλέπω ότι ίσως δε μιλάς για physical εδώ αλλά το νόημα είναι το ίδιο. Μην ασχολείσαι μαζί του.
    Απλα ειναι ισχυρογνωμων ενω αγνοει πολλα πραγματα για τις κονσολες.

    - - - Updated - - -

    Καποια pc παιχνιδια δουλευουν με χειριστηρια κονσολων π.χ. fortnite.

  4. #1894
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.592
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ενα android tv box (πχ fire tv stick) κατεβάζεις το steam link app. Συνδεεις και στο tv box το xbox controller και παιζεις με steam remote play. Δηλαδή το gaming pc σου τρέχει τα παιχνιδια και τα streamαρει στη TV. Ιδανικά να ειναι συνδεδεμενα με ethernet. Αλλά και με 5Ghz wifi 5 που το έχω εγώ παίζεις εξαιρετικά.

    μιλάμε όμως για το steam library, δεν νομίζω οτι μπορείς να παίξεις game εκτός steam
    Δύσκολο μου ακούγεται.
    Θα πάρω το Deck because it just works.

  5. #1895
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Share play λεγεται αλλα αυτο που εδειξες ειναι για να κανεις share gameplay δηλαδη private streaming.Αυτο που λεω εγω ειναι οτι μπορεις να ορισεις και 2o ps4 απο το οποιο παιζει το account σου,χωρις να σε εμποδιζει εσενα να μπεις ταυτοχρονα απο το 1ο,αλλα ουτε και τον φιλο σου να μπει με το δικο του.Ετσι μοιραζεστε games μεταξυ σας,με μοναδικο περιορισμο οτι αν 8ελετε να παιξετε μαζι το ιδιο παιχνιδι (προσοχη οχι απλως να μπειτε χωριστα αλλα να το παιξετε co-op η vs μεταξυ σας) απαιτει να εχετε και οι 2 συνδρομη ps+.
    Απλα ειναι ισχυρογνωμων ενω αγνοει πολλα πραγματα για τις κονσολες.
    Μπερδεύομαι... Αναφέρθηκες στο Share Play, νομίζω ότι το λύσαμε αυτό με την έννοια του τι ακριβώς είναι.

    Αυτό που περιγράφεις, ένα link από το PS site; Δεν το βρίσκω
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #1896
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.021
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και 8α εκανες mining αντι να παιζεις.
    Η εβδομάδα έχει 168 ώρες..!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως η gpu (2,2 vs 2,6ghz) και η cpu (3,5 vs 4,4ghz) του ps5?Ειδες που εγω κι ο κομμωτης σκυλων ξερουμε περισσοτερα για κονσολες απο εσενα?
    Μπράβο. Όταν λέω ότι μιλάω σε τοίχο....

    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΦΙΛΕ, ότι ΑΝ ΗΤΑΝ τα ρολόγια αυτά που διαφημίζονται, δε θα ήταν τόσο χάλια η απόδοση. Αντιλαβού; Thernals, power budget, resources sharing μεταξύ cpu+gpu, έδεσε το γλυκό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτον κανενα overclock δεν 8α σωσει τον 4c/8t sandybridge εναντι του 8c/16 zen2 οταν βαρεσει cpu limit.
    Μπορώ να συμφωνήσω έτσι ακριβώς όπως το γράφεις, αλλά και μόνο που συζητάμε για επεξεργαστές 10ετίας(2700Κ)/11ετίας(2500Κ) και πως τρέχουν current gen games, μιλάει από μόνο του....

    Τώρα το ΠΟΤΕ θα ψοφήσουν εντελώς οι Sandy, θα το δούμε....Μέχρι τότε, 2700K Next Gen Forza 5, 60fps με 33% cpu load...!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δευτερον o non k i7 2600 που εχουν τα refurbished pc δεν υπερχρονιζεται καν.
    Σωστό. Ο 2700Κ ξέρεις γίνεται simulated stock 2600 άνετα αν θες να δεις κάτι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τριτον ακομα περιμενω να δω τα εν λογω refurbished pc με 16gb ram και 500gb ssd στα 200 ευρω τοτε η τωρα για να φτασεις την υποτι8εμενη τιμη των 350 ευρω.
    Όταν αναφέρομαι στο refurbished PCακι, αναφέρομαι σε αυτό

    https://www.adslgr.com/forum/threads...50#post7146350

    ΞΑΝΑΛΕΩ. Δεν είναι η top go to λύση για PC gaming, αλλά απάντηση στο "δε φτιάχνεις gaming PC με 350 ευρώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ". Όπως και να το δεις, δίνει πρόσβαση σε πολύ ποιοτικότερο gaming από ότι το Series S αλλά και οι Gen 8 κονσόλες. Είναι proof of concept πιο πολύ, γιατί όπως είπαμε, δίνεις ακριβώς 0 ευρώ για 60fps baseline gaming με πολύ παλιά συστήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα ομως να δουμε link με τις τιμες για το εν λογω refurbished pc,και απο την εμπειρια μου με την αγορα των μεταχειρισμενων πιστευω οτι 8α παραμεινει για παντα στην σφαιρα της 8εωριας.
    Έχει δοθεί πολύ καιρό τώρα, δες παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    8α υπαρχει περιπτωση καποιος να μην τηρησει το χρονοδιαγραμμα και να μπει την ιδια ωρα με καποιον αλλο?Καμια σχεση με την ευκολια της κονσολας που εχει ο κα8ένας το account του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοητο ειναι να συγκρινεις το μοιρασμα ολων των παιχνιδιων σε 6 pc stores με 6 accounts και την τηρηση χρονοδιαγραμματος απο 6 ατομα (για να μην μπει ποτε κανενας ταυτοχρονα με αλλον) με το να πατησεις το share button της κονσολας με μοναχα 1 φιλο σου που μπορει να μπει οποτε 8ελει για να παιξει οτι 8ελει,εντελως ανεξαρτητα απο εσενα.Καλη τυχη στο να βρεις αλλους 5 και καλα ''υπευ8υνους ενηλικους" που να δεχτουν ολους τους παραπανω περιορισμους για game sharing στο pc.
    Στην εποχή των πολλών messengers, είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει συνεννόηση για το ποιος θα παίξει τι!

    Ναι προκειμένου να πέσει το κόστος στο 1/6 μια χαρά συνεννόηση μπορεί να υπάρξει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες που 8α μας απαγορευσεις να χρησιμοποιησουμε ενα απο τα μεγαλυτερα πλεονεκτηματα των κονσολων?Δεν παει να βγαζω 700 η 7000 ευρω το μηνα,απο τη στιγμη που ειναι νομιμο και διαφημιζεται η δυνατοτητα προφανως και 8α κανω share.
    Δε σου απαγόρευσα τι να χρησιμοποιήσεις. Απλά σου λέω ότι το επιχείρημα console gaming/2, φέρνει το επιχείρημα PC gaming/6. Είτε σου αρέσει είτε όχι, γίνεται και έτσι είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπα οτι μπορει λογω αρχαια cpu να τρεχει χειροτερα.Αλλωστε εχουμε ακομα αλλα 6 χρονια ως τις επομενες κονσολες εχεις να δεις αφ8ονα cpu limits μπροστα σου.
    Το gaming δε πάει προς τα μπροστά μόνο, πάει και προς τα πίσω!

    Επίσης δε ξέρω τι συζητάμε πλέον. Στο refurbished PC των 350 ευρώ κολλήσατε, λες και είναι ο κατεξοχήν εκπρόσωπος του PC gaming; ΕΙΠΑ, ήταν ένα παράδειγμα. Υπάρχει χρηματικό απόθεμα στο PC, από equal quality cost per frame+κρυφές χρεώσεις στις κονσόλες, συν τα χιλιάδες $ από τσάμπα παιχνίδια, να ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως οπως τρεχει το gran turismo 7 σε pc.
    Ακριβώς όπως τρέχει το Age of Empires 4 σε PS και XBOX, ή όπως τρέχει το Hellblade στο PS!

    Την κολοκυθιά θα παίξουμε πάλι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις 2χ msaa αντι για χ4 και αμφιβαλλω αν και τα night shadows off,SSAO off και medium particles συγκρινονται με την κονσολα.
    Το 2XMSAA με το 4XMSAA έχει 5.5% διαφορά, από την ανάλυση του Digital Foundry.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forza5msaa.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  179,1 KB 
ID: 232193

    Όπως θα είδες, η 970 έχει 20-40% spare gpu cycles στο βίντεο, για 1080p/60/High, ΧΩΡΙΣ dynamic res.

    Αν έχεις κάποια πληροφόρηση για το τι settings χρησιμοποιεί το Series S στο performance mode, που πέφτει ακόμα και 810p, πες να το δοκιμάσω, γιατί είπαν lower than ultra το οποίο σημαίνει high.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο που το μειονεκτημα των αυτοματων high αντι για ultra setings σε 1080p/60fps δεν συγκρινεται με τους καγκουροδηγους στο pc που οταν οι ασχετοι τους ακολου8ουν τυφλα εχουν χειροτερη πτωση επιδοσεων.
    Πάλι για "κάποιους" μου μιλάς. Οι γνωστοί άγνωστοι. Τα γνωστά αγνώστων επιχειρήματα. ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να βάλεις κάποιος από Ultra -> High αν δε τρέχει καλά το ρημάδι;

    Speaking of which, η καημένη 5.5 ετών GTX 1070, τρέχει το Forza 5 σε EXTREME 1080p ΧΩΡΙΣ DYNAMIC RES, με μόνο τα shadows ένα κλικ κάτω, σε ~60fps, ok με framedrops σε δύσκολα σημεία.



    ΑΛΛΑ τρέχει 1080p/60/Ultra βούτυρο. Κάτι που δεν κάνει καμία κονσόλα στο performance mode και αν αυτό δεν είναι fail του οικοσυστήματος, δε ξέρω τι είναι.

    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #1897
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που περιγράφεις, ένα link από το PS site; Δεν το βρίσκω
    Σου το στελνω σε video.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εβδομάδα έχει 168 ώρες..!
    Ok αλλαζε τοτε drivers οποτε 8ες να παιξεις εκτος κι αν περιμενεις να δεις ποτε κερδη με κανονικη καταναλωση ρευματος.Αλλα γενικοτερα αν 8ες να βγαλεις λεφτα μεσω mining επρεπε να το εκανες πριν το cryptoboom του 2020 που ανεβασε την δυσκολια.Ιδιαιτερα με single gpu setup (ποσο μαλλον με κανονικη καταναλωση) ενω υπεν8υμιζω οτι το multigpu ειναι αχρηστο σε συγχρονα games.Το 2021 δεν ειναι 2017.Κοινως παρατας το mining και απλα αγοραζεις σε σχετικα χαμηλη τιμη τα crypto και τα πουλας οταν ανεβουν.Μοναδικη εξαιρεση αν 8ες να τζογαρεις κανοντας mining oποιο δευτερευων crypto πιστευεις οτι 8α κανει spike κι οχι dive.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ ΦΙΛΕ, ότι ΑΝ ΗΤΑΝ τα ρολόγια αυτά που διαφημίζονται, δε θα ήταν τόσο χάλια η απόδοση.
    Μα αυτα ειναι τα δηλωμενα ρολογια του ps5 (gpu@2,2ghz και cpu@3,5ghz) με βαση των οποιων την αποδοση μιλαμε.Δηλαδη εσυ ισχυριζεσαι οτι ψευδονται κι οτι ειναι ακομα χαμηλοτερα?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι η top go to λύση για PC gaming, αλλά απάντηση στο "δε φτιάχνεις gaming PC με 350 ευρώ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ". Όπως και να το δεις, δίνει πρόσβαση σε πολύ ποιοτικότερο gaming από ότι το Series S αλλά και οι Gen 8 κονσόλες.
    Κατ'αρχας αν δεις που εχουν φτασει οι gpus 8α καταλαβαινες οτι με τα 350 ευρω πλεον αγοραζεις μοναχα την 1650.Αλλα ακομα και με msrp εχεις πληρωσει 30% παραπανω για να συν8εσεις ενα μεταχειρισμενο pc με πολυ χειροτερη cpu που προφανως μελλοντικα 8α τρεχει πολυ χειροτερα cpu limited games απο το series s.Κι εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσα χρονια ακομα 8α αντεξει το 240w τροφοδοτικο δεκαετιας οταν ολο το συστημα ανετα 8α ζηταει 180w γιατι προφανως και στο μελλον 8α πεσεις και σε cpu εκτος απο gpu limited games.Ασε τα εχω φαει στη μαπα τα ssf pc με τα proprietary psu που κοστιζουν οσο ολο το pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι προκειμένου να πέσει το κόστος στο 1/6 μια χαρά συνεννόηση μπορεί να υπάρξει.
    Καλη τυχη να βρεις αλλους 4-5-6 ''ταλιροταλιμπαν'' λοιπον (γιατι οντως για να δεχτουν αυτους τους ορους περι τουτων προκειται) και καλη οργανωση και τηρηση του χρονοδιαγραμματος με τοσα ατομα.Εγω απο την αλλη δεν χρειαζεται να τηρησω κανεναν περιορισμο,μπαινω οποτε 8ελω και παιζω οτι 8ελω και φυσικα αρκει να βρω 1 μοναχα φιλο για game sharing.Αν τα παραπανω τα 8εωρεις ισοδυναμα και το ιδιο πρακτικα εφαρμοσιμα τοτε μαλλον οντως δεν εισαι ''υπευ8υνος ενηλικας''.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ είναι να βάλεις κάποιος από Ultra -> High αν δε τρέχει καλά το ρημάδι;
    Καμια δυσκολια αν εχεις καλυτερο pc απο την πλειοψηφια που ακομα παιζει με nvidia 1060 και quad core cpu με αποτελεσμα να ζοριζεται σε 1 σωρο AAA games σε σημειο που προφανως και ζηλευει τα αυτοματα settings στις next gen κονσολες.Τρεξε το cod warzone κι αλλα ΑΑΑ games με 4c/4t cpu ασχετως gpu και δες αν τρεχει καλυτερα ακομα κι απο το series s.

  8. #1898
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.460
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου το στελνω σε video.
    OK thanks, τώρα κατάλαβα, στην ουσία είναι διαδικασία ας την πούμε εκτός άδειας ή ευμενούς αμέλειας από την Sony.

    Επίσης αν κρίνω από τα σχόλια έχει τα θεματάκια της η διαδικασία.

    Τέλος από άρθρο του ιδίου site που έφτιαξε το video διαβάζω τα εξής:

    Warnings and precautions
    We want to point out that if you ever want to make serious adjustments to your PSN account or settings (for instance, if you’re leveling up to a PS4 Pro), you’ll have to restart the entire process. You’ll also need to make sure the person you’ve shared your account with terminates the device as your account’s primary system. If not, you won’t be able to set up your PS4 console correctly for the gameshare feature. Because of this and the incredibly intimate nature of account sharing, we highly recommend only sharing gaming accounts with family members and trustworthy friends. Once your new console is updated and ready to go, you can redo the above steps and set up game sharing again.

    You also have the option to deactivate a console remotely using the handy PlayStation account management tool. This tool is located in your browser and can be used in any unanticipated situation. Keep in mind, though, that you are only allowed to do this once every six months. It’s also worth mentioning that if you do not have access to your primary console, any other PS4 user sharing your account will also not have access to your game library. Also, if your internet kicks the bucket for a few hours or so, you can’t play PlayStation Plus titles or access anything you’ve saved in the cloud.

    The good news is you’re allowed to share your account with as many people as you want. However, there is a catch. You can only go through this process (which lets you play the same game on two consoles simultaneously) with one person. In sum, don’t try to play a game with three other people, as your primary account may be flagged or immediately blocked. Make sure to be cautious with your game and library sharing habits and keep a close eye on who has access.
    Που σημαίνει ότι στην ουσία δεν την λες και την πλέον ανοικτή ή την πιο φιλική. Επίσης, δεν ισχύει για online gaming.

    Με άλλα λόγια, ας πούμε ότι είναι ένα θετικό χαρακτηριστικό για κονσόλες αλλά μην το λες και παράγοντα σύγκρισης με PC
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1899
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK thanks, τώρα κατάλαβα, στην ουσία είναι διαδικασία ας την πούμε εκτός άδειας ή ευμενούς αμέλειας από την Sony.
    Κα8ολου εκτος αδειας,απλως δεν την διαφημιζουν οπως εκαναν για τα physical game discs.Ας πουμε απλως οτι δεν 8ελουν να ξερει η πλειοψηφια ποσο ευκολο ειναι το digital game sharing αλλα σε κα8ε περιπτωση υποστηριζεται επισημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που σημαίνει ότι στην ουσία δεν την λες και την πλέον ανοικτή ή την πιο φιλική.
    Ειδες στο video οτι ειναι πανευκολη διαδικασια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, δεν ισχύει για online gaming.
    Δεν υπαρχει καποιος online περιορισμος εκτος απο το ταυτοχρονο μοιρασμα games με μεχρι 1 ατομο κι οχι παραπανω εκτος κι αν δεν παιξουν ταυτοχρονα το ιδιο παιχνιδι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με άλλα λόγια, ας πούμε ότι είναι ένα θετικό χαρακτηριστικό για κονσόλες αλλά μην το λες και παράγοντα σύγκρισης με PC
    Αρχικα απλως ανεφερα οτι μπορεις να μοιραστεις 3 ΑΑΑ games με 1 φιλο το χρονο για να εκμηδενισεις την discounted ετησια συνδρομη και την ελαχιστα παραπανω τιμη των console games.Αλλα δεν μπορω να ακουω για κρυμμενο κοστος στην κονσολα οταν μπορεις πανευκολα να μοιραστεις τα παντα η ακομα και να μεταπουλησεις physical game discs για να βγεις και κερδισμενος σε σχεση με το κοστος των pc games.Ακομα και τα free games της epic και λοιπων stores δεν συγκρινονται με οσα games εχεις συνεχη προσβαση (μεχρι και πανω απο δεκαετια αν δεν διακοψεις τη συνδρομη) στο ps+,ενω στο xbox gold αποκτας προσβαση και σε pc game library.

  10. #1900
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    το game sharing στο PS (αλλα και στο xbox) ειναι αστεια διαδικασια.

    Γινεται με πολυ απλα βηματα και μενει για παντα ετσι χωρις να κανει κιχ.
    https://www.reddit.com/r/PS5/comment...or_ps5_in_the/

    PS4 και PS5 εχουν αλλες ονομασιες για αυτο (PS4 = primary console, PS5 = Sharing and Offline Play).
    Δε ξερω γιατι το ονομασαν ετσι στο PS5, μια χαρα παιζεις online multiplayer, υποθετω θελουν να πουν οτι μπορεις να παιξεις και εχοντας offline τη κονσολα (χωρις ιντερνετ).
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  11. #1901
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    πιστεύω πως ο OrderlordTank αν δεν είχε ψωνίσει FX επεξεργαστές αλλα Intel πιστεύω ότι δεν θα ήταν console champion εδώ στο νήμα γιατί θα απολάμβανε ποιοτικό PC gaming.

    Spoiler:
    σε τρολάρω τανκ, δεν χρειάζεται να απαντήσεις με wall of text σχετικά με pentium δεκαετίας vs fx8350


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι αυτο ουσιαστικα ειναι private streaming.

    - - - Updated - - -

    Ιδου πως γινεται.
    https://www.businessinsider.com/how-to-gameshare-on-ps4

    - - - Updated - - -

    Ουσιαστικα η ps+ συνδρομη ειναι απαραιτητη μοναχα να 8ελετε να παιξετε μαζι (co-op η vs) το εν λογω παιχνιδι.Αν απλα 8ελετε να το παιξετε χωριστα (ακομα κι αν ειναι ταυτοχρονα) δεν χρειαζεται καν ps+.
    αυτό αφορά και τα physical και τα digital games?

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  12. #1902
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεύω πως ο OrderlordTank αν δεν είχε ψωνίσει FX επεξεργαστές αλλα Intel πιστεύω ότι δεν θα ήταν console champion εδώ στο νήμα γιατί θα απολάμβανε ποιοτικό PC gaming.
    Ημουν console champion απο την εποχη του ps1.
    Spoiler:
    Αν σε εφταναν τα 60 fps και δεν συνοδευες τους fx με gpus τετραπλασιας και βαλε msrp αξιας τοτε οχι μοναχα οι 8 core αλλα και οι 6 core ειχαν καλο value.Κι αυτο συμπεριλαμβανει ακομα και τους βασικους 8120 και 6100 bulldozers μετα την 2η μειωση τιμης του καλοκαιριου του '12.Εξαιρεση ηταν ολα τα 4 core που ειχαν χαμηλες επιδοσεις και τα κορυφαια σε stock ταχυτητες μοντελα (6350,8350,8370,9xxx) που ηταν υπερτιμημενα αφου τα εφτανες ευκολα με τα φ8ηνοτερα ξεκλειδωτα,ενω αν η8ελες παραπανω ξεφευγες τοσο σε κοστος μητρικης και ψυχτρας που καλυτερα να αγοραζες i5 η ακομα και i7.Αλλα γενικα αν συμπεριλαμβανες και την διαφορα τιμης στις μητρικες ειδικα οι 6300 κοστιζαν σχεδον οσο οι pentium και οι 8320 οσο οι i3.Αν ειχες παραπανω λεφτα φυσικα και ηταν καλυτεροι οι i5,αλλα αν δεν ειχες τοτε καλυτερα να επενδυες την διαφορα με τους intel σε ακομα καλυτερη (αλλα προφανως οχι κορυφαια) καρτα γραφικων.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό αφορά και τα physical και τα digital games?
    Αυτο ειναι για τα digital,τα physical discs απλως τα δινεις χωρις περαιτερω διαδικασιες.

  13. #1903
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.021
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok αλλαζε τοτε drivers οποτε 8ες να παιξεις εκτος κι αν περιμενεις να δεις ποτε κερδη με κανονικη καταναλωση ρευματος.Αλλα γενικοτερα αν 8ες να βγαλεις λεφτα μεσω mining επρεπε να το εκανες πριν το cryptoboom του 2020 που ανεβασε την δυσκολια.Ιδιαιτερα με single gpu setup (ποσο μαλλον με κανονικη καταναλωση) ενω υπεν8υμιζω οτι το multigpu ειναι αχρηστο σε συγχρονα games.Το 2021 δεν ειναι 2017.Κοινως παρατας το mining και απλα αγοραζεις σε σχετικα χαμηλη τιμη τα crypto και τα πουλας οταν ανεβουν.Μοναδικη εξαιρεση αν 8ες να τζογαρεις κανοντας mining oποιο δευτερευων crypto πιστευεις οτι 8α κανει spike κι οχι dive.
    Ρε Τανκούλη μου, έλα ρε αγόρι μου, ας μη παρουσιάζουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. Είπαμε ένα dual boot ή ένα VM είναι αρκετά για να έχεις mining μηχάνημα. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες κάρτες που κάνουν αυτή τη δουλειά δυστυχώς, άρα είναι επικερδές. Το ότι είναι κατάπτυστο, αέρας κοπανιστός, power virus ή και τζόγος είναι άλλο θέμα, αλλά το ότι γίνεται γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτα ειναι τα δηλωμενα ρολογια του ps5 (gpu@2,2ghz και cpu@3,5ghz) με βαση των οποιων την αποδοση μιλαμε.Δηλαδη εσυ ισχυριζεσαι οτι ψευδονται κι οτι ειναι ακομα χαμηλοτερα?
    Όχι οτι ακριβώς ψεύδονται, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δε φτάνουν τα μέγιστα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχας αν δεις που εχουν φτασει οι gpus 8α καταλαβαινες οτι με τα 350 ευρω πλεον αγοραζεις μοναχα την 1650.Αλλα ακομα και με msrp εχεις πληρωσει 30% παραπανω για να συν8εσεις ενα μεταχειρισμενο pc με πολυ χειροτερη cpu που προφανως μελλοντικα 8α τρεχει πολυ χειροτερα cpu limited games απο το series s.Κι εχω τις αμφιβολιες μου για το ποσα χρονια ακομα 8α αντεξει το 240w τροφοδοτικο δεκαετιας οταν ολο το συστημα ανετα 8α ζηταει 180w γιατι προφανως και στο μελλον 8α πεσεις και σε cpu εκτος απο gpu limited games.Ασε τα εχω φαει στη μαπα τα ssf pc με τα proprietary psu που κοστιζουν οσο ολο το pc.
    Είπα είναι σύνθεση που θα μπορούσε να είχε γίνει τέλος 2019, μαζί με το pcάκι των 947 ευρώ, δηλαδή ένα χρόνο πριν το Series S. Δεν είπα να την κάνεις τώρα.

    Για τον επεξεργαστή έχεις δίκιο αν το δεις έτσι στεγνα, αλλά όπως είπα, έχω 2700Κ που μπορεί να γίνει simulated stock 2600, οπότε αν θες να δοκιμάσω κάτι και το έχω, πολύ ευχαρίστως. Επίσης μη ξεχνάς το Guardians of the Galaxy. Πρώτο βαρύ παιχνίδι που βγήκε και η gpu του Series S έκλασε πάνω της->30fps. Οπότε ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.

    Σαν CPU test στο συγκεκριμένο, μπορείς να δεις πως τρέχει σε i7 3770 που είναι βασικά το ίδιο πράγμα σχεδόν.

    https://cpu.userbenchmark.com/Compar...2600/1979vs620



    Μπορεί και βγάζει άνετα 70fps με 80-90% gpu usage της 2060 super, οπότε μια χαρά στέκεται σαν επεξεργαστής. Συνεπώς, οποιαδήποτε κάρτα μέχρι 100W βάλεις, σημερινή ή μελλοντική, θα παρέχει ίση η καλύτερη gaming εμπειρία με το Series S. Στο επόμενο shrink, θα έχεις κάρτες 100W που θα είναι 50% ταχύτερες του Series S, μπορεί και παραπάνω. Στο μεθέπομενο ακόμα περισσότερο, κοκ.

    To 30% παραπάνω είναι αστείο όταν μιλάμε για χρήματα τέτοιας κατηγορίας. Δηλαδή σοβαρά σε προβληματίζει οικονομικά το πάω από 275€ στα 350€, για να έχω gaming PC αντί για κονσόλα; Σοβαρά τώρα; Και η πρόσβαση σε όλα τα καλά του PC, έχουν πάλι έτσι αυθαίρετα, μηδενική αξία;

    Όσο για το μεταχειρισμένο, ας γελάσω. Με 1 χρόνο εγγύηση στις κονσόλες δε θα το έφερνα σαν επιχείρημα. Γιατί το refurbished που παίρνεις έχει επίσης 1 χρόνο εγγύησης, η κάρτα που θα βάλεις έχει τρία, το SSD έχει τρία και ο επεξεργαστής έχει έξι μήνες λόγω ebay. Και το συγκεκριμένο που έδειξα είναι DELL, δεν είναι χτεσινό. Οπότε συνολικά έχεις μεγαλύτερη εγγύηση από την ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κονσόλα. Τόσο fail.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη τυχη να βρεις αλλους 4-5-6 ''ταλιροταλιμπαν'' λοιπον (γιατι οντως για να δεχτουν αυτους τους ορους περι τουτων προκειται) και καλη οργανωση και τηρηση του χρονοδιαγραμματος με τοσα ατομα.Εγω απο την αλλη δεν χρειαζεται να τηρησω κανεναν περιορισμο,μπαινω οποτε 8ελω και παιζω οτι 8ελω και φυσικα αρκει να βρω 1 μοναχα φιλο για game sharing.Αν τα παραπανω τα 8εωρεις ισοδυναμα και το ιδιο πρακτικα εφαρμοσιμα τοτε μαλλον οντως δεν εισαι ''υπευ8υνος ενηλικας''.
    1/6 κόστος με συνεννόηση vs 1/2 κόστος χωρίς συνεννόηση, μου φαίνεται καλό trade off. Έχεις Χ3 κέρδος έτσι. Πότε το Χ3 κέρδος δεν άξιζε λίγης συνεννόησης;

    Τα νομίσματα του game sharing, έχουν δυο όψεις. Αφού τα φέρνετε στη σύγκριση για να καλύψετε τις συνδρομές και το παραπάνω κόστος των games, θα πάρετε τις ανάλογες απαντήσεις, γιατί το οικοσύστημα του PC μπορεί!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμια δυσκολια αν εχεις καλυτερο pc απο την πλειοψηφια που ακομα παιζει με nvidia 1060 και quad core cpu με αποτελεσμα να ζοριζεται σε 1 σωρο AAA games σε σημειο που προφανως και ζηλευει τα αυτοματα settings στις next gen κονσολες.Τρεξε το cod warzone κι αλλα ΑΑΑ games με 4c/4t cpu ασχετως gpu και δες αν τρεχει καλυτερα ακομα κι απο το series s.
    Αχά, τώρα βρήκαμε καινούριο αιθέριο argument. GTX 1060 με 4/4 επεξεργαστές, because reasons.

    H GTX 1060 είναι 5.5 ετών κάρτα. Έχει βγάλει τα λεφτά της σε ικανοποίηση και σε equal quality cost per frame απόδοση, σε σχέση με τις κονσόλες της εποχής και με το παραπάνω. Τι επιχείρημα είναι αυτό πάλι;

    Όσο για τους 4/4 επεξεργαστές, σου έδειξα παραπάνω για άλλη μια φορά, τον 2500Κ 11 ετίας, πως έτρεχε το Open World Forza 5. Ο οποίος επίσης έχει βγάλει τα λεφτά του στη σχέση του με το equal quality cost per frame σε σύγκριση με τα μηχανήματα της εποχής...Χαχα ποιας εποχής; Του PS3 και του ΧΒΟΧ 360; Το τσιπάκι έχει φτάσει τέλος 2021 και ακόμα βγάζει 60fps σε παιχνίδια που τα τρέχουν έτσι οι κονσόλες που βγήκαν ΧΤΕΣ.

    Λίγη ντροπή και λίγη τοποθέτηση των πραγμάτων στον χρονικό χώρο που ανήκουν δε βλάπτει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 12-11-21 στις 10:52.
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #1904
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε ένα dual boot ή ένα VM είναι αρκετά για να έχεις mining μηχάνημα. Υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες κάρτες που κάνουν αυτή τη δουλειά δυστυχώς, άρα είναι επικερδές. Το ότι είναι κατάπτυστο, αέρας κοπανιστός, power virus ή και τζόγος είναι άλλο θέμα, αλλά το ότι γίνεται γίνεται.
    Βρε καν'το οπως 8ες,mining με single gpu setup εν ετει 2021 δεν ειναι κερδοφορο πως να το κανουμε.Επρεπε να το εκανες πριν το cryptoboom του 2020 που ανεβασε την δυσκολια.Αν 8ες να τζογαρεις με δευτερευοντα νομισματα καν'το,αλλα και παλι καλυτερα να αγορασεις ακομα και τα δευτερευοντα ευκολα νομισματα επενδυοντας σε πολλαπλες πηγες παρα να κανεις mining σε 1,ετσι 8α εχεις καπως σοβαρες πι8ανοτητες κερδους.Ειναι σαν να λες μια αξινα μου επιτρεπει να ψαξω για χρυσο,αλλα ειναι απειρως ευκολοτερο και πολυ πι8ανο να κερδισεις λεφτα επενδυοντας σε χρυσο στο χρηματιστηριο παρα να παρεις τα βουνα με 1 αξινα στον ωμο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι οτι ακριβώς ψεύδονται, αλλά σε πολλές περιπτώσεις δε φτάνουν τα μέγιστα.
    Προφανως αμα εχουν hard cap τα 60 fps και δεν χρειαζεται συνεχως ολη η αποδοση για κατι τετοιο.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σε games με δυσκολοτερες απαιτησεις δεν 8α φτασουν την μεγιστη καταναλωση.Και το ps4 το ιδιο εκανε οπως αλλωστε και τα gaming laptops.Απο την στιγμη που δεν υπαρχει 8εμα υπερ8ερμανσης (οπως εχουν δειξει τοσα ps5 thermal reviews) η μεγιστη καταναλωση (οποτε χρειαζεται) ειναι δεδομενη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτο βαρύ παιχνίδι που βγήκε και η gpu του Series S έκλασε πάνω της->30fps. Οπότε ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.
    Βεβαια εχει 1 ολοκληρο fps dip.Επισης ο λογος που ειναι locked στα 30 ειναι γιατι αναλογες gpu δεν μπορουν να το εχουν locked στα 60.Ακομα και η 1650 super με low setings στα 1080p πεφτει στα 40 fps με 99% usage σε δυσκολες σκηνες ενω την ιδια στιγμη ο r5 1600 δεν φτανει ουτε 50%.
    https://www.youtube.com/watch?v=W88g3qdaoLI
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί και βγάζει άνετα 70fps με 80-90% gpu usage της 2060 super, οπότε μια χαρά στέκεται σαν επεξεργαστής. Συνεπώς, οποιαδήποτε κάρτα μέχρι 100W βάλεις, σημερινή ή μελλοντική, θα παρέχει ίση η καλύτερη gaming εμπειρία με το Series S. Στο επόμενο shrink, θα έχεις κάρτες 100W που θα είναι 50% ταχύτερες του Series S, μπορεί και παραπάνω. Στο μεθέπομενο ακόμα περισσότερο, κοκ.
    Σε gpu limited games οπως το guardians οντως μια χαρα κραταει ο 3770.Σε cpu limited games ειναι που 8α του κανουμε την κηδεια και δεν 8α παρεχει αναλογη εμπειρια με το series s.Αλλα συνεχισε να ''κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου''.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 30% παραπάνω είναι αστείο όταν μιλάμε για χρήματα τέτοιας κατηγορίας. Δηλαδή σοβαρά σε προβληματίζει οικονομικά το πάω από 275€ στα 350€, για να έχω gaming PC αντί για κονσόλα; Σοβαρά τώρα; Και η πρόσβαση σε όλα τα καλά του PC, έχουν πάλι έτσι αυθαίρετα, μηδενική αξία;
    Οταν προσπα8εις να μου αποδειξεις οτι το refurbished pc εχει καλυτερο vfm προφανως.Ασε που το εν λογω pc με τον i7 2600 @70 ευρω με μεταφορικα (που εχει 15%+ διαφορα με τον 3770 btw) και την 1650 super @160 ευρω και αλλα 70 ευρω για ram+500gb ssd ερχοταν συνολικα στα 370 ευρω (που γινονται διπλα τωρα εκτος msrp btw).Οποτε ακομα σε msrp μιλαμε για 100 ευρω παραπανω (σχεδον 40% διαφορα) απο τα 275 του series s.Αν ειναι ετσι πιο δικαιο ειναι να το συγκρινουμε με τα 400 ευρω msrp του ps4.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για το μεταχειρισμένο, ας γελάσω. Με 1 χρόνο εγγύηση στις κονσόλες δε θα το έφερνα σαν επιχείρημα. Γιατί το refurbished που παίρνεις έχει επίσης 1 χρόνο εγγύησης, η κάρτα που θα βάλεις έχει τρία, το SSD έχει τρία και ο επεξεργαστής έχει έξι μήνες λόγω ebay. Και το συγκεκριμένο που έδειξα είναι DELL, δεν είναι χτεσινό. Οπότε συνολικά έχεις μεγαλύτερη εγγύηση από την ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ κονσόλα. Τόσο fail.
    Μα εντελως fail η ιδεα οτι 8α αντεξει για πολυ 240w τροφοδoτικο δεκαετιας απο το οποιο 8α τραβας 180w για αλλα 7 χρονια.Ειναι πραγματικα για γελια μονο που το αναλυουμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1/6 κόστος με συνεννόηση vs 1/2 κόστος χωρίς συνεννόηση, μου φαίνεται καλό trade off. Έχεις Χ3 κέρδος έτσι. Πότε το Χ3 κέρδος δεν άξιζε λίγης συνεννόησης;
    Αν 8εωρεις λιγη συνεννοηση την τηρηση χρονοδιαγραμματος μεταξυ 6 εργαζομενων ''υπευ8υνων ενηλικων'' του τι και ποτε 8α παιξουν παω πασο.Αλλωστε δεν τους πειραζει τους ''ταλιροταλιμπαν'' που ακομα κι ετσι σε κα8ε δεδομενη στιγμη δεν εχουν προσβαση στα 5/6 της gaming library τους.Βεβαια με τους ιδιους ορους και ο κονσολας μπορει να μοιραζει τα games του (δηλαδη χωρις ποτε ταυτοχρονη προσβαση) σε αλλα 3-4-5 ατομα οποτε λυπαμαι αλλα δεν εχεις χ3 κερδος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι επιχείρημα είναι αυτό πάλι;
    Μα με βαση των 4c/4t cpus και 1060 performance gpus που φοραει η πλειοψηφια πρεπει να κρινουμε την χρησιμοτητα των καγκουροδηγων για τα pc video settings στο youtube.Και οι περισσοτεροι απο αυτους για εναν ασχετο χρηστη ειναι προφανως χειροτεροι στην αξιοποιηση του κα8ε συνδιασμου hardware απο τα αυτοματα settings των κονσολων.Κοινως ακομα και για την πλειοψηφια των ασχετων pc gamers (που 8α χρησιμοποιησουν τους εν λογω οδηγους) τα αυτοματα settings των κονσολων που κοροϊδευεις ειναι πλεονεκτημα κι οχι μειονεκτημα τους.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγη ντροπή και λίγη τοποθέτηση των πραγμάτων στον χρονικό χώρο που ανήκουν δε βλάπτει!
    Συμφωνω,κοιταξου λοιπον πρωτα στον κα8ρεφτη και σταματα να χαρακτηριζεις ατομα με βαση τα λεφτα που ειναι προ8υμα να δια8εσουν για gaming με χαρακτηρισμους τυπου ''ταλιροταλιμπαν'',επειδη απλως επιλεγουν να μοιραστουν τη game library στην κονσολα με 1 φιλο τους και μαλιστα χωρις να ανησυχουν καν για το τι και ποτε 8α παιξουν.

  15. #1905
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.021
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε καν'το οπως 8ες,mining με single gpu setup εν ετει 2021 δεν ειναι κερδοφορο πως να το κανουμε.Επρεπε να το εκανες πριν το cryptoboom του 2020 που ανεβασε την δυσκολια.Αν 8ες να τζογαρεις με δευτερευοντα νομισματα καν'το,αλλα και παλι καλυτερα να αγορασεις ακομα και τα δευτερευοντα ευκολα νομισματα επενδυοντας σε πολλαπλες πηγες παρα να κανεις mining σε 1,ετσι 8α εχεις καπως σοβαρες πι8ανοτητες κερδους.Ειναι σαν να λες μια αξινα μου επιτρεπει να ψαξω για χρυσο,αλλα ειναι απειρως ευκολοτερο και πολυ πι8ανο να κερδισεις λεφτα επενδυοντας σε χρυσο στο χρηματιστηριο παρα να παρεις τα βουνα με 1 αξινα στον ωμο.
    Το αν είναι κερδοφόρο ή όχι, πες το στα εκατομμύρια των χρηστών που το κάνουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως αμα εχουν hard cap τα 60 fps και δεν χρειαζεται συνεχως ολη η αποδοση για κατι τετοιο.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σε games με δυσκολοτερες απαιτησεις δεν 8α φτασουν την μεγιστη καταναλωση.Και το ps4 το ιδιο εκανε οπως αλλωστε και τα gaming laptops.Απο την στιγμη που δεν υπαρχει 8εμα υπερ8ερμανσης (οπως εχουν δειξει τοσα ps5 thermal reviews) η μεγιστη καταναλωση (οποτε χρειαζεται) ειναι δεδομενη.
    Ναι την είδα τη μέγιστη απόδοση στο Guardians, αυτό λέμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια εχει 1 ολοκληρο fps dip.Επισης ο λογος που ειναι locked στα 30 ειναι γιατι αναλογες gpu δεν μπορουν να το εχουν locked στα 60.Ακομα και η 1650 super με low setings στα 1080p πεφτει στα 40 fps με 99% usage σε δυσκολες σκηνες ενω την ιδια στιγμη ο r5 1600 δεν φτανει ουτε 50%.
    https://www.youtube.com/watch?v=W88g3qdaoLI
    Δε μίλησα για 1fps dip. Μίλησα για κατά κράτος επαναφορά του 30fps gaming, end of story.

    Η 1650 super του video που παρέθεσες, βγάζει 66fps average στο High settings benchmark!

    Συνεπώς, το PCακι των 350 ευρώ, αφού ξεκαθαρίσαμε ότι και ο 2600 δεν έχει πρόβλημα με τα 70fps στην 2060super, θα έβγαζε Χ2 απόδοση από το Series S. Profit;

    +βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις τύπου DXVK, FSR κλπ....

    + εδώ ο τυπάκος το τρέχει 1080p maxed σε 1650 super@~60fps mkayyyy, άρα high άνετο



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε gpu limited games οπως το guardians οντως μια χαρα κραταει ο 3770.Σε cpu limited games ειναι που 8α του κανουμε την κηδεια και δεν 8α παρεχει αναλογη εμπειρια με το series s.Αλλα συνεχισε να ''κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο σου''.
    Βάλε ΟΛΗ τη βιβλιοθήκη του PC, σύγκρινε ποιότητες XBOX με PC και δες σε τι gaming δίνει πρόσβαση το XBOX και σε τι το συγκεκριμένο refurbished PC, συνυπολόγισε ότι ήδη το Guardians το τρέχει καλύτερα το σαράβαλο PCάκι και ΟΤΑΝ φτασουμε στο σημείο, να αποδειχθεί ανεπαρκής ο παλαιός επεξεργαστής του refurbished θα δούμε πόσο ανεπαρκή θα είναι τα 4tflops του Series S, που ήδη έχει πέσει στα 30fps και σε κάτω των 1080p σε πολλά games.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν προσπα8εις να μου αποδειξεις οτι το refurbished pc εχει καλυτερο vfm προφανως.Ασε που το εν λογω pc με τον i7 2600 @70 ευρω με μεταφορικα (που εχει 15%+ διαφορα με τον 3770 btw) και την 1650 super @160 ευρω και αλλα 70 ευρω για ram+500gb ssd ερχοταν συνολικα στα 370 ευρω (που γινονται διπλα τωρα εκτος msrp btw).Οποτε ακομα σε msrp μιλαμε για 100 ευρω παραπανω (σχεδον 40% διαφορα) απο τα 275 του series s.Αν ειναι ετσι πιο δικαιο ειναι να το συγκρινουμε με τα 400 ευρω msrp του ps4.
    Καλά το PS4 το κάνει σκόνη και το PC της γιαγιάς μου. Άσ'το στη άκρη.

    Α το PS5 εννοούσες. Καλά βρες το στα 400 που κοιμάσαι και ονειρεύεσαι και τα ξαναλέμε.

    Ξαναθυμίσου τι τιμές έχει το PS5.


    SKROUTZ
    https://www.skroutz.gr/c/108/game_co...BF%CE%BB%CE%B1

    ebay
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...rt=nc&LH_BIN=1

    geizhals
    https://geizhals.eu/?fs=ps5+console&...loc=pl&hloc=uk

    από 650 το digital παντού.

    Επίσης επαναλαμβάνω, το συγκεκριμένο concept PC φτιάχτηκε pro corona ΟΧΙ ΤΩΡΑ και υπήρχε ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ πριν τις Gen9 κονσόλες.

    Επίσης επαναλαμβάνω, ότι δεν χρειαζόταν ΚΑΝ να φτιάξεις ΟΥΤΕ αυτό το συγκεκριμένο PC. Καθότι είχες ήδη PC από το 2014, με 2700Κ+GTX 970, που είχαν ανάλογες επιδόσεις, πριν 7 ΧΡΟΝΙΑ! Δηλαδή ανάλογες σήμερα, τότε ήταν super high end. Και που έκαναν απόσβεση κόστους με το παραπάνω, λόγω ασύγκριτα καλύτερου gaming σε σχέση με τις Gen8 κονσόλες της εποχής (το λένε equal quality cost per frame analysis).

    Πάντως θα το ξαναπώ, γιατί δε φαίνεται να το καταλαβαίνετε. Ακόμα και αυτό το refurbished gaming PC, δίνει συνολικά πρόσβαση σε πολύ ποιοτικότερο gaming από ότι το PS5. Γιατί μπορεί το PS5 να είναι πιο δυνατό και να δίνει καλύτερες επιδόσεις από ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, αλλά είναι καταδικασμένο να τρέχει τις εκδόσεις του PS4 με τις χαμηλότερες ρυθμίσεις και data sets, ενώ δεν έχει ΚΑΝ πρόσβαση σε ΟΛΑ τα προηγούμενα games πριν από αυτό.

    Αντιθέτως, ακόμα και αυτό το σαράβαλο PC, δίνει πρόσβαση σε ΟΛΗ την παγκόσμια βιβλιοθήκη του gaming, ακόμα και του switch, εκτός από το PS3.

    Όταν αγοράζεις οτιδήποτε gaming related που αφορά το οικοσύστημα του PC, αγοράζεις ποιότητα και συμβατότητα, σε ένα οικοσύστημα που οι κονσόλες δε τη βλέπουν ούτε στον ύπνο τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα εντελως fail η ιδεα οτι 8α αντεξει για πολυ 240w τροφοδoτικο δεκαετιας απο το οποιο 8α τραβας 180w για αλλα 7 χρονια.Ειναι πραγματικα για γελια μονο που το αναλυουμε.
    Μιας και μιλάμε για πολύ low power εξαρτήματα, δε θα έχει πρόβλημα, αλλά όπως και να έχει λύσεις υπάρχουν. Μόνο τον πρώτο χρόνο που καλύπτεσαι από εγγύηση ούτως ή άλλως, οι κρυφες χρεώσεις του XBOX θα σου κάνουν δώρο ένα καλύτερο τροφοδοτικό. Επίσης μπορείς να ξεκινήσεις με ποιο δυνατή βάση εξ αρχής, με 10 ευρώ παραπάνω, πχ.

    https://www.info-world.gr/el/proiont...a10124494.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν 8εωρεις λιγη συνεννοηση την τηρηση χρονοδιαγραμματος μεταξυ 6 εργαζομενων ''υπευ8υνων ενηλικων'' του τι και ποτε 8α παιξουν παω πασο.Αλλωστε δεν τους πειραζει τους ''ταλιροταλιμπαν'' που ακομα κι ετσι σε κα8ε δεδομενη στιγμη δεν εχουν προσβαση στα 5/6 της gaming library τους.Βεβαια με τους ιδιους ορους και ο κονσολας μπορει να μοιραζει τα games του (δηλαδη χωρις ποτε ταυτοχρονη προσβαση) σε αλλα 3-4-5 ατομα οποτε λυπαμαι αλλα δεν εχεις χ3 κερδος.
    Μπορεί έτσι εύκολα ο κονσολάς, να αλλάζει λογαριασμούς στην κονσόλα του;

    To ένα παιχνίδι που θα παίξει κάποιος τη βδομάδα μας πείραξε; Τα υπόλοιπα 1000 που έχουν διαθέσιμα και οι 6 δε τους φτάνουν;

    Όπως και να έχει το επιχείρημα sharing είναι fail, αλλά άμα το βάζετε εσείς για να καλύψετε συνδρομές και πιο ακριβά παιχνίδια, θα το βάζω και εγώ Χ6 και end of story. Συν τα 3800$ τσάμπα παιχνίδια του EPIC μέχρι ΠΕΡΥΣΙ. Για φέτος δεν έχει βγει ακόμα ο λογαριασμός. Συν πόσα είναι στα άλλα stores. Ιδιοκτησίες, όχι rentals.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα με βαση των 4c/4t cpus και 1060 performance gpus που φοραει η πλειοψηφια πρεπει να κρινουμε την χρησιμοτητα των καγκουροδηγων για τα pc video settings στο youtube.Και οι περισσοτεροι απο αυτους για εναν ασχετο χρηστη ειναι προφανως χειροτεροι στην αξιοποιηση του κα8ε συνδιασμου hardware απο τα αυτοματα settings των κονσολων.Κοινως ακομα και για την πλειοψηφια των ασχετων pc gamers (που 8α χρησιμοποιησουν τους εν λογω οδηγους) τα αυτοματα settings των κονσολων που κοροϊδευεις ειναι πλεονεκτημα κι οχι μειονεκτημα τους.
    Άμα έχεις να κάνεις με ανθρώπους που έχουν την αντίληψη ανάπηρης αμοιβάδας, πράγματι είναι πλεονέκτημα. Από εκεί και πέρα ένα απλό Ultra->High και με Shadows στο medium, κάνει θαύματα. Άσε που πολλά παιχνίδια που δοκιμάζω τώρα στην 7950, βάζουν επιτυχημένα settings από μόνα τους. Άσε που οι ίδιοι οι drivers αναλαμβάνουν scan and set όλη την gaming library εδώ και πολύ καιρό. Που δεν χρειάζεται αλλά κουβέντα να γίνεται.

    - - - Updated - - -

    In other news, παραθέτω τεστάκια από Bright Memory Infinite.

    Το ενδιαφέρον είναι ότι δεν υπάρχει στις κονσόλες ακόμα. Θα βγει για XBOX αργότερα, επί πληρωμή. Εμείς στο steam το πήραμε τσάμπα, από αναβάθμιση του προγενέστερου episode 1, που είχαμε πάρει με 5 ευρώ.

    Και τι θέλω να πω με όλα αυτά; Πρώτον support σε έναν ταλαντούχο indie dev, ο οποίος επέλεξε το PC επί της ουσίας για να χρηματοδοτήσει το έργο του και δεύτερον αξιόλογο παιχνίδι, Shadow Warrior/Bulletstorm πάντρεμα που έχει χαβαλέ. Και τρίτον άμα έχεις PS πάρε και XBOX για να το παίξεις.

    Τώρα πως θα το τρέχει το XBOX One θα το δούμε. Μέχρι τότε, ακόμα και το σαράβαλο 2500Κ+7950 το πάει σφαίρα με τις σωστές ρυθμίσεις.







    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 15-11-21 στις 14:07.
    PC1:12400f, 4070ti, 32GB, z690, PC2:8600k, 3060ti, 32GB, z370, PC3:2700k, GTX 1070, 16GB, P67
    PC4:4770k, RX 6600, 16GB, Z97, PC5:2500k, R9 290 X, 16GB, P67, PC6:Lenovo Thinkcentre M71E
    Spares: HD7950, HD5850, HD3870, Work PC, 13500, GTX 970, 32GB, B660
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 127 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 107117122125126127128129132137147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας