Σελ. 66 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 2836
  1. #976
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αρα κυκλοφορησαν ταυτοχρονα απλα πουλησαν πολυ λιγοτερο του 2600.Κοινως το atari 2600 μοναχο του επηρεασε πολυ περισσοτερο την αγορα οικιακων βιντεοπαιχνιδιων απ'ολους τους microcomputers μαζι.Αλλα αν εχει τοση σημασια δεν εχω προβλημα στο να παραδεχτω οτι τα παιχνιδια ξεκινησαν στους υπολογιστες.Οπως προανεφερα λιγη σημασια εχει.

  2. #977
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Και εγώ το ίδιο πιστεύω, μικρή σημασία έχει πια.


  3. #978
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ ο ίδιος έχω γράψει πολλάκις για την τεράστια συνεισφορά της id Software στον χώρο του gaming, αλλά κι αυτά στο ντούκου περάσανε.

    Μιλάμε για εταιρία που ξεκίνησε από τα PC, αλλά πάντα μα πάντα είχε Demoscene φιλοσοφία (και ακόμα έχει), συνεπώς τεράστιο respect στους προγραμματισταράδες της. Πλέον βγάζει και για τις κονσόλες τα Doom, ενώ κάποτε ήταν αποκλειστικά στο PC (τι έλεγα για ταυτότητα που δίνουν τα αποκλειστικά σε μια πλατφόρμα? κι αυτό στο ντούκου...)

    Μερικά παραδείγματα για να αποδώσουμε φόρο τιμής:

    Απίστευτα κόλπα σε assembly (πριν έρθει το SSE):

    https://en.wikipedia.org/wiki/Fast_inverse_square_root

    Mega texturing (το είχαν υλοποιήσει στις κονσόλες 7ης γενιάς):

    https://en.wikipedia.org/wiki/Id_Tec...ing_technology

    Πλέον οι νέες κονσόλες θα έχουν το virtual texturing (που είναι hardware accelerated).

    Το δε Doom Eternal έχει CPU-based culling που ανεβάζει δραματικά το poly count:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Id_Tech_7
    https://www.eurogamer.net/articles/d...al-tech-review

    Οι νέες κονσόλες θα έχουν mesh shaders ως baseline, δηλαδή 100% GPU accelerated triangle culling με μηδέν χρήση CPU.

    Να αναφέρω επίσης τι μαγικά έκαναν με το GPGPU compute των κατασυκοφαντημένων GCN; Compute που μέχρι και η nVidia αντέγραψε στις Volta (δηλαδή Turing για consumer GPUs) και πάνε τρένο με Async πλέον, ενώ στις Maxwell/Pascal σου λέγανε κλείστο το ρημάδι, θα σε σκίσει το context switching.

    Βλέπετε ένα pattern εδώ πέρα;

    Οι άνθρωποι έχουν Demoscene mindset, εφευρίσκουν νέους αλγόριθμους από ανάγκη ξεζουμίσματος του hardware (aka πενία τέχνας κατεργάζεται) και αργά ή γρήγορα αυτοί οι αλγόριθμοι (εφόσον κριθούν επιτυχημένοι) υλοποιούνται σε hardware επίπεδο. Χώρια ότι πάντα χρησιμοποιούν εναλλακτικά APIs (OpenGL/Vulkan) αντί του Direct3D. One of a kind. Θα έλεγα και για τις engines τους που γίνονται open-source, αλλά νομίζω το σταμάτησαν αυτό.

    Ουδέποτε είχαν brute force mindset (aka ρίξε λεφτά στο πρόβλημα). Εδώ ο Carmack έλεγε ότι οι προγραμματιστές (πολύ πριν βγουν οι Jaguar) θα πρέπει να στρώσουν κώλο να μάθουν να προγραμματίζουν low-power multi-core ARM CPUs.

    Μήπως ο άνθρωπος ήταν οραματιστής και έβλεπε μίλια μπροστά τι έρχεται; Εν προκειμένω το Switch με quad-core ARM A57 @ 1 GHz. Τώρα ασχολείται με VR, άρα κι εκεί κάτι βλέπει (το endgame της βιομηχανίας). Ποτέ μα ποτέ δεν έχει πάει κουβά στις προβλέψεις του και στην ενασχόληση του με την βιομηχανία. Θέλει να είναι πρωτοπόρος (first mover advantage).

    Πείτε μου τώρα πόσοι PCάδες ξέρουν τα παραπάνω... αν υπάρχει ένα studio που ξεκίνησε από PC και αξίζει credit, είναι αυτό. Ούτε καν οι Πολωνοί της CDPR (ωραία παιχνίδια βγάζουν και με σωστή πολιτική στα DLCs, τους τα πιστώνω ως θετικά αυτά, αλλά από προγραμματισμό μέτρια πράγματα, αυτή είναι η αλήθεια).

    Προσωπικά την id Software την έχω στο πάνθεον των προγραμματιστών, μαζί με ND, Santa Monica, Rockstar (aka DMA Design), Insomniac Games, Sucker Punch, Shin'en, Nintendo EAD κλπ. Δεν είναι τυχαίο το legacy που κουβαλάνε. Για αυτό και έχουν βαρύτητα οι δηλώσεις Carmack (πάντα για την εποχή που ειπώθηκαν, δηλαδή με τα δεδομένα του τότε).

    Και όσοι έχουν απορία ποιό ήταν το πρώτο πειραματικό/ερευνητικό, μη-εμπορικό video game:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tennis_for_Two

    Τώρα τι σχέση έχουν τα analog computers και τα mainframes και τα minicomputers με τα personal/home computers και τα Ατάρια, ένας θεός ξέρει.

    Μην τα κάνουμε όλα σούπα, γιατί σε λίγο βλέπω να βαφτίζουμε και το παρακάτω PC:

    Spoiler:

    Αμ τα έλεγε ο Λιακόπουλος, πρώτοι οι Ελ-ληνες στον κόσμο με PC (συστημένο πακετάκι από Σείριο)!

    Για την 3Dfx επίσης τα έχω πει πολλάκις. SGI ρίζες έχει και μάλιστα τα πρώτα 3D accelerators φτιάχτηκαν για στρατιωτική χρήση... για εμπορική/ευρεία χρήση πρώτα ήρθαν στα coin-op (έβγαζε κάτι βαρβάτα arcade boards η SEGA κάποτε), μετά στις κονσόλες και μετά στα PC. Με αυτή την σειρά.

    https://en.wikipedia.org/wiki/3dfx_Interactive
    Founded on August 24, 1994 as 3D/fx, Inc.[2] by Ross Smith, Gary Tarolli and Scott Sellers (all former employees of Silicon Graphics Inc.)
    Ακούσατε ποτέ κανά fanboy της 3Dfx να λέει μπράβο μωρή SGI; Εγώ ακόμα περιμένω (20+ χρόνια μετά)...

    Για τους AMD K7/Athlon επίσης τα είπα ότι έχουν DEC ρίζες (κι αυτό στο ντούκου):

    https://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Keller_(engineer)

    Jim Keller worked at DEC until 1998, where he was involved in designing the Alpha 21164 and 21264 processors.[4][5] In 1998 he moved to AMD, where he worked to launch the AMD Athlon (K7) processor and was the lead architect of the AMD K8 microarchitecture,[18] which also included designing the x86-64 instruction set and HyperTransport interconnect mainly used for multiprocessor communications.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Athlon

    The Athlon architecture also used the EV6 bus licensed from DEC as its main system bus. Intel required licensing to use the GTL+ bus used by its Slot 1 Pentium II and later processors. By licensing the EV6 bus used by the Alpha line of processors from DEC, AMD was able to develop its own chipsets and motherboards, and avoid being dependent on licensing from its direct competitor.
    Ακόμα και το τεράστιο άλμα στην FPU (για τα δεδομένα του τότε) δεν είναι τυχαίο... οι RISC πετσόκοβαν χαλαρά τους x86 σε floating point performance πριν 20+ χρόνια.

    Αυτό που δεν μ' αρέσει είναι που ο μέσος PCάς όχι απλά δεν τα γνωρίζει τα παραπάνω, αλλά δεν ενδιαφέρεται κιόλας να μάθει! Δεν είναι κακό να δίνουμε credit where credit is due, εκτός κι αν μας πιάνει σύνδρομο προγονολαγνείας/παρθενογένεσης.

    Λέμε-λέμε για κονσολοποίηση των video games, αλλά κανείς δεν μιλάει για την PCοποίηση του gameplay τους. Και τα 2 ισχύουν στα πλαίσια της ομογενοποίησης, αν και πλέον δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα το hardware για τα γραφικά (για όσους μιλούν ακόμα για χάλια κονσολογραφικά). Με 10TF baseline το πρόβλημα θα είναι στο development που γεννάει φαινόμενα crunch λόγω τελειομανίας στην λεπτομέρεια (δείτε TLOU2 με 1.84TF baseline). Και αν οι κονσόλες πάνε στα 60 fps, θα είναι γιατί δεν αντέχουν οι game devs άλλο crunch, όχι γιατί τους έσωσε ο Zen 2 καβάλα στο άσπρο άλογο (λυπάμαι, αλλά είναι ανιστόρητος όποιος θεωρεί ότι δεν υπήρχε arcade 60fps gaming πριν τους AMD Zen/Intel Core). Και πάλι όμως, ακόμα κι έτσι περιμένω κάποια επίλεκτα studios (στυλ ND, Rockstar) να πουσάρουν visuals & AI/NPC count/physics στα 30 fps. Εκεί καλή τύχη με το brute force @ 60 fps... θα χρειαστεί γερό πορτοφόλι. Απολαύστε την brute force Jaguar εποχή όσο κρατήσει, γιατί δεν θα ξαναέρθει.

    Ουδέποτε ήταν το πρόβλημα στην CPU. Τρανή απόδειξη ο Motorola 68000 (μερικές χιλιάδες φορές πιο αργός από Jaguar) που παρέδιδε 60 fps gaming στα arcade boards των 80s και σήμερα το PSVR που παραδίδει κλειδωμένα 60-90-120 fps με Jaguar CPU. Είναι θέμα του τι θέλει να κάνει ο dev, πόσο μεράκι και πόση όρεξη/υπομονή για crunch έχει κλπ. Πάντα έτσι ήταν. Αν οι κονσόλες βγάζανε τα cinematic AAA στα 60 fps, θα τις κράζανε ότι δεν έχουν καλά γραφικά. Τώρα που βγάζουν 30 fps και στο PC κάνεις brute force στα 60+ fps, πάλι κράξιμο τρώνε. Damned if you do, damned if you don't. Και στα 120 fps να τις πάνε (το Ori τόσο το διαφήμισαν), θα τις κράζουν γιατί δεν έχουν KB+M. Κοινώς δεν βγάζεις άκρη με τα διαρκώς μεταβαλλόμενα goalposts.

    Τράμπες σαφώς και γίνονται στην τεχνολογία (και οι κονσόλες παίρνουν από τα PC, αλλά και τα PC από τις κονσόλες), με την ίδια λογική που γίνονται ανάλογες τράμπες στην γλώσσα. Παίρνει κάτι ο ένας, το εξελίσσει, μετά το παίρνει ο άλλος, το εξελίσσει περαιτέρω κοκ.

    Για αυτό ο Cerny βγήκε και είπε φτιάξαμε κάποια ειδικά features στην RDNA του PS5 και αν η αγορά τα κρίνει επιτυχημένα, η AMD θα τα αντιγράψει και στις PC GPUs. Πόσοι όμως PC-only users έχουν τα κότσια να παραδεχτούν την συνεισφορά της Sony στην εξέλιξη των Radeon GPUs (το έχουν κάνει ήδη μια φορά με τα 2 -> 8 ACEs); Αφού ακούνε Sony και βγάζουν φλύκταινες! Sony/Apple οι σατανάδες επί γης.

    Ακόμα κι αν κάνουν κάτι που πάει μπροστά την τεχνολογία, να μην τους το πιστώσουμε. Εγώ Apple δεν έχω αγοράσει ποτέ (ποτέ μην λες ποτέ βέβαια), αλλά μια χαρά τους παραδέχομαι σε κάποια πράγματα (ARM Bionic IPC, Rosetta), ούτε μείωσα ποτέ όποιον αγοράζει Apple.

    Μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο και για PCάδες που μονίμως υποτιμάνε τις κονσόλες, αντί να ανοίξουν τα στραβά τους, να μάθουν τίποτα, να διευρύνουν τους γνωστικούς τους ορίζοντες ρε αδερφέ. Καλά και τα benchmarks, δεν λέω, πάντα υπήρχε το e-penis (δεν το γέννησαν τα PC), αλλά μόνο αυτό; Τίποτα άλλο; Ε εγώ αυτή την μυωπική αντίληψη περί τεχνολογίας την βαφτίζω στείρα, γιατί δεν έχει να γεννήσει κάτι παραγωγικό (πέρα από κόντρες/VS aka System Wars). Θέλω να μαθαίνω νέα πράγματα, όχι πράγματα που ήδη ξέρω και δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι. PC καλό έχω, αλλά δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να ποστάρω benchmarks σε στυλ «το PC μου σε σαπακιάζει, νια-νια-νια». Δεν είμαι 15 χρονών πια (ούτε στο σώμα, ούτε στο μυαλό).

    Ε, με biases και έλλειψη ιστορικής γνώσης δεν θεωρώ ότι κάνουμε δουλειά. Χρειάζεται ανοιχτό μυαλό. Με το ζόρι να στο ανοίξει κάποιος, δεν γίνεται, sorry... αν κάποιος έχει θέμα με denial, θα πρέπει να το λύσει μόνος του με διάβασμα/μελέτη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω, τα amiga, atari, amstrad, commodore, tadi κλπ δεν ηταν computers ? Μονο τα ibm και τα συμβατα τους ηταν/ειναι ;
    Home computers λέγονται και εξαφανίστηκαν (όχι μόνο λόγω των PC, τα στελέχη της Commodore έκαναν άστοχες κινήσεις με την Amiga, συν η πειρατεία, συν θέματα με το BC, ε ήρθαν τα PC με οικονομίες κλίμακας και έδεσε το γλυκό).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και δεν ήταν νεότεροι του 2600, πχ ο pet κυκλοφόρησε το 77, Apple 1 το 76 trs 80 επίσης του 77. Και η ιδέα των παιχνιδιών υπήρχε ακόμα πιο πριν την εποχή των Micro.
    Μπορούμε να πάμε και ακόμα πιο πίσω αν θες, στην Αρχαία Μεσοποταμία που εμφανίστηκαν τα πρώτα παιχνίδια το 3000 πΧ.

    Ο άνθρωπος πάντα είχε όρεξη για παιχνίδι, τα (τεχνολογικά) μέσα αλλάζουν μόνο.

    Να θυμίσω ότι τα cRPG έχουν τις ρίζες τους στα tabletop RPG (επιτραπέζια παιχνίδια); Που μαζευόταν ο κόσμος στα σπίτια και έριχνε ζαριές; Κάποιοι ίσως τα έχετε ζήσει.

    Όπως είπα: εξαρτάται πόσο πίσω θες να πάμε. Η τρύπα του λαγού είναι βαθιά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα κυκλοφορησαν ταυτοχρονα απλα πουλησαν πολυ λιγοτερο του 2600.Κοινως το atari 2600 μοναχο του επηρεασε πολυ περισσοτερο την αγορα οικιακων βιντεοπαιχνιδιων απ'ολους τους microcomputers μαζι.Αλλα αν εχει τοση σημασια δεν εχω προβλημα στο να παραδεχτω οτι τα παιχνιδια ξεκινησαν στους υπολογιστες.Οπως προανεφερα λιγη σημασια εχει.
    Υπόψιν, μιλάμε για εποχές που ήταν απλησίαστα τα home computers για τις μάζες...

    Οι κονσόλες ναι μεν ήταν πιο φτηνές (συγκριτικά με τα home computers του τότε), αλλά κι αυτές σε σημερινές τιμές ήταν ακριβούτσικες*):

    https://kotaku.com/36-years-of-conso...ion-1485353267

    $800 το Atari που έκαιγε τίποτα και τώρα λέμε σαπάκια τις σημερινές κονσόλες και μας κακοφαίνεται το 500άρικο...

    * έχουν αλλάξει όμως και οι κοινωνικές συνθήκες. Τότε ένας άντρας συντηρούσε ολόκληρο σπίτι μόνος του, τώρα δουλεύουν και τα 2 φύλα (διπλάσιο εργατικό δυναμικό, που συμπιέζει τους μισθούς -> πιο φτωχή η μεσαία τάξη) και πάλι ζορίζονται.

    Ακόμα και οι έγχρωμες τηλεοράσεις ήταν απλησίαστες, όπως και τα VHS.

    Γενικά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπήρχε μια σπανιότητα στην τεχνολογία του τότε, μας φαινόταν πιο μαγική.

    Τώρα βρώμισε ο τόπος gadgetάκια και ποιός χέστηκε...

    Φαντάσου στην εποχή του GameBoy να υπήρχε ένα iPhone ως ανταγωνιστής. Θα είχε κάνει την ίδια επιτυχία;

    Δεν ξέρω γιατί δεν τα λογαριάζει αυτά ο κόσμος στην συνολική εικόνα. Η αφθονία δεν είναι πάντα καλή, σχεδόν ποτέ θα έλεγα, μιας και οδηγεί σε φαινόμενα υποτίμησης.

    Και τα πράγματα μάλλον χειρότερα θα γίνουν με την AI... θα μας φανεί μαγική τα πρώτα χρόνια ως novel concept και μετά business as usual, ουδείς θα εντυπωσιάζεται.

  4. #979
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα πράγματα μάλλον χειρότερα θα γίνουν με την AI... θα μας φανεί μαγική τα πρώτα χρόνια ως novel concept και μετά business as usual, ουδείς θα εντυπωσιάζεται.
    Εδω δεν συμφωνω.Περαν των προφανων πολλαπλων τεραστιων ωφελων που προσφερρουν σε ενα σωρο τομεις οι (σχεδον) αυτοεκπαιδευομενοι προγραμματιστικοι αλγορι8μοι,ακομα και στα παιχνιδια η επανασταση ειναι τεραστια.Και μην νομιζετε οτι περιοριζεται στην συμπεριφορα των npcs.

    Ενδεικτικα να αναφερω την πρωτογονη μεν (αλλα και πρωτογνωρη δε) expert AI στο original company of heroes.Πανε 15 χρονια κι ακομα δεν εχω δει τετοια ΑΙ η οποια αυτοβελτιωνεται μεσα απο εκατονταδες παιχνιδια εστω κι αν υπαρχουν καποιοι σοβαροι περιορισμοι σε pathfinding,resource stealing,original maps,bug exploits κ.τ.λ..Κα8ε φορα το ξεχναω και το ξανα8υμαμαι μολις συμπληρωσω μεγαλο αρι8μο παιχνιδιων στο ιδιο game installation.Επειδη το παιχνιδι βασιζεται σε μεγαλο βα8μο σε πολυπλοκους για rts κανονες του W40k tabletop miniature wargame (αλλο αν οι συν8ηκες και τα ζαρια υπολογιζονται αυτοματα χωρις να φαινονται καν) και οι συνδιασμοι τακτικων ειναι σχεδον απεριοριστοι σε συγκριση με αλλα rts,ειναι πραγματικα 8αυμα να βλεπω τετοια προσαρμοστικοτητα.Μιλαμε σε ανοικτους βασικους χαρτες παιζει καλυτερα απο το 90% των hardcore παικτων στο internet,αλλο αν ελαχιστοι τολμουν να παιξουν ομαδικα εναντιον της σε ανοικτο χαρτη για ακριβως αυτο τον λογο.

    Δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι πολυ καλος παικτης αλλα ενδεικτικα να αναφερω οτι στο starcraft 2 παιζοντας το campaign κι υστερα 2 ντουζινες skirmish vs αρχικα very hard και μετα elite AI,εδωσα build queue σε αμπαλο φιλο που πηγε απο bronze 2 σε platinum 3 μεσα σε 1 μηνα.Και ενω αναγνωριζω οτι η ΑΙ των blizzard games (απο εποχης warcraft 3) ειναι κορυφαια,επιμενω οτι εκεινη του coh ειναι σε αλλο επιπεδο γιατι πραγματικα εξελισσεται.Κατανοω οτι πολλοι μπορει να με 8εωρησουν γραφικο,αλλα πραγματικα ειναι σαν περνας απο τα scripted chess simulators των '80s στα ημιαυτοεκπαιδευομενα των mid 90's.Στα strategy games τουλαχιστον 8α ειναι επανασταση,και πλεον περιμενω κατι αναλογο (εστω και σε μικροτερο προφανως βα8μο) και σε αλλα genres.

  5. #980
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω δεν συμφωνω.Περαν των προφανων πολλαπλων τεραστιων ωφελων που προσφερρουν σε ενα σωρο τομεις οι (σχεδον) αυτοεκπαιδευομενοι προγραμματιστικοι αλγορι8μοι,ακομα και στα παιχνιδια η επανασταση ειναι τεραστια.Και μην νομιζετε οτι περιοριζεται στην συμπεριφορα των npcs.

    Ενδεικτικα να αναφερω την πρωτογονη μεν (αλλα και πρωτογνωρη δε) expert AI στο original company of heroes.Πανε 15 χρονια κι ακομα δεν εχω δει τετοια ΑΙ η οποια αυτοβελτιωνεται μεσα απο εκατονταδες παιχνιδια εστω κι αν υπαρχουν καποιοι σοβαροι περιορισμοι σε pathfinding,resource stealing,original maps,bug exploits κ.τ.λ..Κα8ε φορα το ξεχναω και το ξανα8υμαμαι μολις συμπληρωσω μεγαλο αρι8μο παιχνιδιων στο ιδιο game installation.Επειδη το παιχνιδι βασιζεται σε μεγαλο βα8μο σε πολυπλοκους για rts κανονες του W40k tabletop miniature wargame (αλλο αν οι συν8ηκες και τα ζαρια υπολογιζονται αυτοματα χωρις να φαινονται καν) και οι συνδιασμοι τακτικων ειναι σχεδον απεριοριστοι σε συγκριση με αλλα rts,ειναι πραγματικα 8αυμα να βλεπω τετοια προσαρμοστικοτητα.Μιλαμε σε ανοικτους βασικους χαρτες παιζει καλυτερα απο το 90% των hardcore παικτων στο internet,αλλο αν ελαχιστοι τολμουν να παιξουν ομαδικα εναντιον της σε ανοικτο χαρτη για ακριβως αυτο τον λογο.

    Δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι πολυ καλος παικτης αλλα ενδεικτικα να αναφερω οτι στο starcraft 2 παιζοντας το campaign κι υστερα 2 ντουζινες skirmish vs αρχικα very hard και μετα elite AI,εδωσα build queue σε αμπαλο φιλο που πηγε απο bronze 2 σε platinum 3 μεσα σε 1 μηνα.Και ενω αναγνωριζω οτι η ΑΙ των blizzard games (απο εποχης warcraft 3) ειναι κορυφαια,επιμενω οτι εκεινη του coh ειναι σε αλλο επιπεδο γιατι πραγματικα εξελισσεται.Κατανοω οτι πολλοι μπορει να με 8εωρησουν γραφικο,αλλα πραγματικα ειναι σαν περνας απο τα scripted chess simulators των '80s στα ημιαυτοεκπαιδευομενα των mid 90's.Στα strategy games τουλαχιστον 8α ειναι επανασταση,και πλεον περιμενω κατι αναλογο (εστω και σε μικροτερο προφανως βα8μο) και σε αλλα genres.
    Δεν μιλούσα για weak AI τύπου neural networks/deep learning (αυτό ήδη υπάρχει και ναι, θα μπει και στα next-gen video games):



    Μιλούσα για strong AI και robots στυλ Detroit Become Human:



    Μια κοινωνία αφθονίας πόρων όπου θα δουλεύουν τα robots και εμείς απλά θα καθόμαστε. Εντυπωσιακό στην αρχή, αλλά η βαρεμάρα/απάθεια θα έρθει γρήγορα.

  6. #981
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Καλα οταν γινει εμεις 8α ανηκουμε στις πρωτιες γενιες οποτε δεν 8α εχουμε προλαβει να βαρε8ουμε,ας μας κακομα8ουν. :P

  7. #982
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη πιστευεις οτι οσοι αγορασαν κονσολα με 300-400 8α αγοραζαν gaming pc?Και ποσο καλυτερες επιδοσεις η αντοχη στο χρονο 8α ειχαν μηχανηματα τετοιου κοστους?Εγω στοιχηματιζοταν οτι 8α στρεφονταν σε mobile οπως εχει κανει ηδη η πλειοψηφια των gamers που δια8ετει κινητα των 300 ευρω.


    Σας έχω δείξει τι κάνει η σταδιακή επένδυση χρημάτων σε ένα PC και ότι πολλά parts είναι ανακυκλώσιμα. Όχι όλα, κάποια. Που όμως όπως και να έχει, μειώνουν το κόστος. Και συνεχίζεις εμμονικά, να βάζεις οριζόντια και κάθετα όρια τιμών. Δεν είναι έτσι το PC, όπως δεν είναι και το hardware του ένα κομμάτι, που πάει για πέταμα μετά από κάποιο χρόνο.

    Από την άλλη δικαιολογείς την πλειοψηφία που πάει για κινητά των 300 ευρώ, αλλά κόστη για κάνα PC της προκοπής ή/και upgrades όχι,ε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gaming απο τις κονσολες ξεκινησε κι οχι απο τα pc.Και ειτε μας αρεσει ειτε οχι το κοινο τους ηταν παντα το μεγαλυτερο μεχρι την ανοδο του mobile gaming τα τελευταια 7-8 χρονια.Αν λοιπον δεν χρειαζεσαι γνωσεις για να χειριστεις μια κονσολα,ποιος ο λογος να ασχολη8εις παραπερα αν 8ες απλως να παιξεις τα παιχνιδια σου?Πρεπει ολοι οι οδηγοι να γνωριζουν εστω απο βασικη μηχανολογια?Ναι,αλλα εν τελει ποσοι το κανουν?Ελαχιστοι,το ιδιο ισχυει ακομη και για τους σημερινους pc gamers οχι μοναχα για τους κονσολαδες.Απο την εποχη των σχετικα στα8ερων xp αρχιζαν να λιγοστευουν με γεωμετρικο ρυ8μο οι απαιτουμενες γνωσεις για το pc,αυτο δεν σημαινει οτι οι χρηστες ειναι ηλι8ιοι.Απλως οτι επελεξαν να αφιερωσουν αλλου τον χρονο τους.

    Τι λέξη "ξεκίνησε" εσύ την χρησιμοποίησες. Εγώ μίλησα για ηλιθιότητα η οποία προκύπτει από την μονόπλευρη χρήση. Με έναν gaming υπολογιστή, όλο και κάτι θα μάθεις.

    Μιας και σας αρέσει να με ρωτάτε τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες, θα σας ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, τι θα γινόταν αν δεν υπήρχαν οι υπολογιστές; Που θα βρισκόταν σήμερα το παγκόσμιο επίπεδο software/hardware; Που θα καθόταν το παιδάκι να πειραματιστεί; Στην κονσόλα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συγκριση ειναι μεταξυ pc και κονσολας.Ειτε ps4 ειτε xbox,εχεις σε κα8ε περιπτωση περισσοτερα καινουργια ΑΑΑ απο το pc.Αν σου αρεσουν τα strategy η τα rpg τοτε 8α στραφεις στο pc αλλα για την πλειοψηφια ειναι niche genres.Οσον αφορα τα indies προτιμω να εχω λιγοτερες και σχετικα πιο φιλτραρισμενες αξιολογες επιλογες στα console stores παρα να πνιγομαι στα σκουπιδια του steam.ΒΤW ακομα και τα indies βγαζουν περισσοτερα λεφτα στις κονσολες απ'οτι στα pc.Παντως σιγουρα τα mods ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για το pc.Μπορει το 89% να ειναι σκουπιδια και το 10% συνη8ως βαρετες παραλλαγες αλλα εστω και το 1% ειναι χρυσος αν εισαι προ8υμος να σκαψεις αρκετα.

    Προτιμάς να έχεις λιγότερες λιγότερες και φιλτραρισμένες επιλογές από ποιους; Από άλλους; Προτιμάς τη στέρηση ελευθερίας δηλαδή; Αυτό δε φωνάζω εδώ μέσα, όσον αφορά το οικοσύστημα, πέραν από το κράξιμο στο hardware; Ότι σας στερούν τις ελευθερίες και λέτε και ευχαριστώ; Και ποιος είναι αυτός που θα μου πει εμένα τι πρέπει να παίξω και τι όχι; Και πως εμπιστεύεσαι corporate αποφάσεις και τι κρύβεται από πίσω τους;

    Όσο για τους τίτλους, σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ μερικούς, που υπάρχουν στο PC αλλά όχι στο PS4 και το XBOX.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη επειδη εσυ αγορασες ποιοτικοτερα parts πιστευεις οτι των περισσοτερων αντεχουν 10+ χρονια λειτουργιας?Ξαναλεω χρειαστηκε να αλλαξω chieftec 600-αρι και 1tb western digital blue,δεν ηταν top of the line αλλα δεν ηταν και της πλακας.Για την πλειοψηφια δε που αγοραζει απο τα ετοιμα συνη8ως εχουν ακομα χειροτερα parts...

    Οι βλάβες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Αν σου τύχει σου έτυχε. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην κονσόλα. Όπου εκεί πας σε τεχνικό. Δίσκο, μνήμες, τροφοδοτικά, κλπ, τα αλλάζεις και μόνος σου. LEGO είναι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία τα ανέφερες, αυτά δε τα αγόρασες, εννοώ ότι δεν είδα τιμές πουθενά για αυτά. Αν τα δίνουν δωρεάν να μας πεις και μας που να πάμε να πάρουμε!
    BTW με μηχανικό δίσκο του 08 υποθέτω κάθε φορά που μπουτάρεις + ανοίγεις game σε παίρνει ο χρόνος για ένα γρήγορο μπανάκι.
    Σου ξέφυγαν οι ημερομηνίες μάλλον, που ήταν από εποχές PS3. Φυσικά και τα πλήρωσα, αλλά έμειναν για το επόμενο μηχάνημα, το οποίο υπάρχει και για όλη τη ζωή του PS4. Αν δεν εκραγεί κάτι με τα κλόκια που του κάνω, ενδεχομένως να υπάρχει και για μέρος της ζωής του PS5.

    Όπως είπα και παραπάνω, όταν μιλάτε για χρήματα δαπανημένα σε PC Hardware, μη παίρνετε σα βάση το 0, γιατί δεν είναι κονσόλες. Όλο και κάτι θα έρθει από το παρελθόν. Και επίσης βασικότατο, κάθε ευρώ που δαπανάς, σου ανεβάζει τις επιλογές για όλη την προηγούμενη βιβλιοθήκη αλλά σου ανοίγει πόρτες και για την τρέχουσα. Παράδειγμα, σε επεξεργαστή του 2008, βάζεις κάρτα του 2018 και παίζεις σε 4Κ. Στο PS3 τι λεφτά πρέπει να δώσεις για να παίξεις σε 4Κ; Απλά δε μπορείς. Πρέπει να έχεις πάρει PS4/XBOX και μετά PS4 Pro/XBOX One X, για να έχεις 4Κ από τα Lidl.

    Πέρα από αυτό, έχεις ρυθμίσεις, αναλύσεις από 4:3 μέχρι 32:9, έχεις drivers που πρέπει να παίζουν σε όλα αυτά, το ίδιο το software που πρέπει να προσαρμοστεί για να σου δώσει τις επιλογές, έχεις 4-5 λειτουργικά που πρέπει να είναι συμβατά με όλα αυτά και το θες και τσάμπα; Δεν είναι κονσόλες τα PC, one size fits all και άντε γεια.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #983
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη δικαιολογείς την πλειοψηφία που πάει για κινητά των 300 ευρώ, αλλά κόστη για κάνα PC της προκοπής ή/και upgrades όχι,ε;
    Δεν δικαιολογω το πιτσιρικι που του δινω να κανει κλιση και ξυνιζει τα μουτρα στο g7 play μου των 100 ευρω,ενω εχει σκασει 350+ για το δικο και δεν εχει κα8ολου μοναδες,απλα αναφερω την ιδιοσυγκρασια της πλειοψηφιας.Αν δεν με πιστευεις μια βολτα στο τοπικο λυκειο η ακομα και γυμνασιο 8α σε πεισει.Heck ακομα και σε φοιτητες βλεπω το ιδιο φαινομενο,αν και οι τελευταιοι εχουν την τσιπα να μην σχολιασουν <<ολοκληρος μαγαζατορας κι εχεις κινητο των 150 ευρω?>>.ΒTW το g7 play το πηρα σε προσφορα 93 ευρω και ανταγωνιζεται κινητα των 200+,που σημαινει οτι δεν χρειαζεται να ξοδευτεις αν απλως 8ελεις αξιοπρεπεις κι οχι κορυφαιες επιδοσεις.Αλλα πλεον τα κινητα ειναι και σημα κοινωνικου status για την πιτσιρικαρια...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έναν gaming υπολογιστή, όλο και κάτι θα μάθεις.
    Καποτε χρειαζοσουν εστω και καποιες βασικες γνωσεις για να χειριστεις ακομα και τα games σε εναν υπολογιστη.Πλεον δεν πιστευω οτι σε επιπεδο χειρισμου (οχι στησιματος) χρειαζεσαι παραπανω γνωσεις απο την κονσολα.Τωρα αν εννοεις το troubleshooting ειναι αλλη ιστορια,η οποια πιο πολυ διωχνει τους gamers απο το pc παρα εμβα8υνει τις γνωσεις τους.Ως το 2005 δεν ειχαν αλλες εναλλακτικες για να παιξουν (εστω και υποδεεστερα στις κονσολες) τους ΑΑΑ pc τιτλους,μετα δεν ισχυε ουτε αυτο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτιμάς να έχεις λιγότερες λιγότερες και φιλτραρισμένες επιλογές από ποιους; Από άλλους; Προτιμάς τη στέρηση ελευθερίας δηλαδή; Αυτό δε φωνάζω εδώ μέσα, όσον αφορά το οικοσύστημα, πέραν από το κράξιμο στο hardware; Ότι σας στερούν τις ελευθερίες και λέτε και ευχαριστώ; Και ποιος είναι αυτός που θα μου πει εμένα τι πρέπει να παίξω και τι όχι; Και πως εμπιστεύεσαι corporate αποφάσεις και τι κρύβεται από πίσω τους;
    Με το συμπα8ειο αλλα κυκλοφορουν δεκαδες (αν οχι εκατονταδες) indies κα8ε μηνα,δεν εχω χρονο να διαβασω κριτικες ποσο μαλλον να δοκιμασω οσα δεν εχουν καν reviews για το κα8'ενα.Οποτε ναι προτιμω το φιλτραρισμα στις κονσολες που τουλαχιστον κρατα απ'εξω το 90% των σκουπιδιων που υπαρχουν.Τα οποια καλα παιχνιδια χανω ειναι λιγοτερα απ'οσα δεν προλαβαινω καν να δοκιμασω επειδη ασχολουμαι με ανασκαφες.Ενδεικτικα το eador genesis μου πηρε 4 χρονια να το ξε8αψω και να ασχολη8ω γιατι πριν δεν υπηρχαν καν εστω και 10 steam reviews,ας ειναι καλα το gog που τουλαχιστον ηταν πιο ενημερωμενο μετα απο 3 χρονια κυκλοφοριας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τους τίτλους, σου έγραψα σε προηγούμενο ποστ μερικούς, που υπάρχουν στο PC αλλά όχι στο PS4 και το XBOX.
    Και επαναλαμβανω οτι κα8ε κονσολα ξεχωριστα εχει περισσοτερα ΑΑΑ απο το pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι βλάβες είναι μέσα στο πρόγραμμα. Αν σου τύχει σου έτυχε. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην κονσόλα. Όπου εκεί πας σε τεχνικό. Δίσκο, μνήμες, τροφοδοτικά, κλπ, τα αλλάζεις και μόνος σου. LEGO είναι.
    Λυπαμαι αλλα δεν χρειαζεται να εισαι τεχνικος για να ξερεις οτι μετα απο μια δεκαετια κα8ημερινης gaming χρησης ο σκληρος και το τροφοδοτικο αν δεν εχουν ηδη παραδωσει πνευμα τοτε βρισκονται στο EOL τους.Τωρα αν εσυ βαζεις ακριβοτερα parts π.χ. τροφοδοτικο των 120 ευρω αντι των 65 μπορει να αντεξει παραπανω,αλλα εχε υπ'οψην σου οτι η πλειοψηφια βαζει τροφοδοτικα των 35 ευρω που εχουν ηδη παραδωσει πνευμα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και παραπάνω, όταν μιλάτε για χρήματα δαπανημένα σε PC Hardware, μη παίρνετε σα βάση το 0, γιατί δεν είναι κονσόλες. Όλο και κάτι θα έρθει από το παρελθόν. Και επίσης βασικότατο, κάθε ευρώ που δαπανάς, σου ανεβάζει τις επιλογές για όλη την προηγούμενη βιβλιοθήκη αλλά σου ανοίγει πόρτες και για την τρέχουσα. Παράδειγμα, σε επεξεργαστή του 2008, βάζεις κάρτα του 2018 και παίζεις σε 4Κ. Στο PS3 τι λεφτά πρέπει να δώσεις για να παίξεις σε 4Κ; Απλά δε μπορείς. Πρέπει να έχεις πάρει PS4/XBOX και μετά PS4 Pro/XBOX One X, για να έχεις 4Κ από τα Lidl.
    Υπαρχει ομως και ενα οριο χρησης πως να το κανουμε.Επισης ποσο κοστιζε το 2008 το συστημα με επεξεργαστη που τρεχει σημερα τα ΑΑΑ games σε 4Κ εστω και στα 30 fps των κονσολων?Και ποσες φορες εχεις αλλαξει καρτα γραφικων και ram (και ποιος ξερει τι αλλο) ως τωρα?Μην λεμε παλι τα ιδια καταντα κουραστικο.Αν 8ες να δωσεις παραπανω λεφτα για καλυτερες επιδοσεις με γεια σου με χαρα αλλα η πλειοψηφια δεν 8ελει.Αλλιως ενας τυπικος ΑΑΑ τιτλος δεν 8α πουλουσε 10 φορες παραπανω στις κονσολες σε σχεση με το pc.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από αυτό, έχεις ρυθμίσεις, αναλύσεις από 4:3 μέχρι 32:9, έχεις drivers που πρέπει να παίζουν σε όλα αυτά, το ίδιο το software που πρέπει να προσαρμοστεί για να σου δώσει τις επιλογές, έχεις 4-5 λειτουργικά που πρέπει να είναι συμβατά με όλα αυτά και το θες και τσάμπα; Δεν είναι κονσόλες τα PC, one size fits all και άντε γεια.
    Σε αυτο συμφωνω οι παραπανω επιλογες κοστιζουν και μαλιστα αν δεν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις και υπομονη,κοστιζουν πολυ περισσοτερο απ'οσο ισχυριζεσαι.Σε σημειο που για την πλειοψηφια δεν αξιζει τον κοπο.

  9. #984
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλιως ενας τυπικος ΑΑΑ τιτλος δεν 8α πουλουσε 10 φορες παραπανω στις κονσολες σε σχεση με το pc.
    Αυτό που γράφεις δεν είναι τυχαίο.

    Η κονσόλα παρέχει επιπλέον ελευθερία με το φυσικό μέσο, την οποία εκτιμάει πολύς κόσμος και για αυτό σκάει το 50άρικο day 1.

    Στα PC δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο εδώ και πολλά χρόνια (κι αν βγαίνει κανά ξέμπαρκο παιχνίδι σε πολλά DVD είναι η εξαίρεση του κανόνα, συν ότι θέλει activation με key), έχουν γίνει digital-only επί της ουσίας και για αυτό σνομπάρουν τα optical drives πολλοί.

    Στα PC η πλειοψηφία (βάζω κι εμένα μέσα) θα αγοράσει μόλις πάει χώμα η τιμή ενός παιχνιδιού, για αυτό και τα αυξημένα double dip που βλέπουμε σε βάθος χρόνου:

    Spoiler:
    Witcher 1 (PC exclusive) -> Witcher 2 (PC/X360 exclusive) -> Witcher 3 (PC/PS4/XB1)

    Βλέπετε ένα pattern στις πωλήσεις και γιατί έχουμε κονσολοποίηση της βιομηχανίας;




    Σόρρυ, αλλά 40άρια και 50άρια για ψηφιακό δεν τα δίνω, όχι επειδή δεν τα έχω, αλλά επειδή το ψηφιακό για μένα πάντα θα έχει χαμηλότερη αξία σε σχέση με το φυσικό μέσο που παρέχει ιδιοκτησία. Συν ότι έχω ένα τεράστιο backlog που μου δίνει τεράστιο leverage σαν αγοραστής έναντι του πωλητή.

    Ξέρω, κάποιοι θα διαφωνήσουν (σεβαστό), αλλά αυτό που λέω ισχύει παντού. Το είδαμε και με τα capital controls του 2015 τι αξία είχε το ψηφιακό ευρώ στην πιάτσα και πόσο ανέβηκε ξαφνικά η αξία του φυσικού ευρώ... cash/ownership is king!

    Και τα πράγματα μόνο χειρότερα μπορούν να γίνουν με το cloud streaming, τόσο σε hardware, όσο και software ownership.

    Προσωπικά τις περισσότερες φορές που αγοράζω day 1 δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να πάρω μια συλλεκτική έκδοση (ξέρετε, αυτές που είχαμε παλιά στα PC, άλλο αν ήταν απλησίαστες λόγω δραχμούλας). Έτσι βγαίνει κερδισμένος και ο publisher/developer (θυμηθείτε τι έγραψα για διαρκώς διογκούμενα κόστη παραγωγής), αλλά κι εγώ που έχω στην κατοχή μου κάτι που η αξία του κατά 99% θα αυγατίσει στο μέλλον.

    Αυτό το φαινόμενο μάλιστα το έχω δει μέχρι και με απλές εκδόσεις που λόγω έλλειψης στην αγορά αυξήθηκε η σπανιότητα τους και συνεπώς και η αξία τους.

    Καλό ψηφιακό είναι μόνο το φτηνό ψηφιακό. Για αυτό και έπιασε το Steam στην αγορά με τα sales του, γιατί 60άρια δεν δίνει η πλειοψηφία και είναι λογικό όπως είπα.

    Για παιχνίδι που θα «παντρευτώ» για πάντα στον λογαριασμό μου δεν αξίζει να δώσω πάνω από €15 (ιδανικά με όλα τα DLC). Ναι μεν αποδέχομαι την απώλεια ιδιοκτησίας, αλλά μόνο αν μου το δώσεις φτηνά. Το αυτό και για Game Pass (κόστος τυρόπιτας).

    Τώρα αν πάμε σε τίποτα decentralized blockchain p2p συστήματα, εκεί ίσως αλλάξω άποψη και να αξίζει το 50άρικο. Όσο μιλάμε για κεντρικοποιημένες δομές που σήμερα υπάρχουν και αύριο όχι, δεν αξίζει κατ' εμέ.

    Για τους επαναστάτες/πειρατές τι να πω, τσάμπα μάγκες τους θεωρώ, ανέκαθεν μάλιστα (από εποχές Amiga, που κατέστρεψαν ένα αξιόλογο μηχανάκι με χαμηλότατες πωλήσεις software). Νομίζουν ότι κάνουν επανάστα εναντίον των κακών πολυεθνικών, αλλά στην πραγματικότητα μιλάμε για ολιγοπώλιο (Intel/nVidia/AMD) που τους έχει δεμένους χειροπόδαρα, κι ας μην το παραδέχονται. Μόνο αν φτιάχνουν μόνοι τους τα microchips στο σπίτι θα μιλούσαμε για πραγματική ελευθερία/επανάσταση, εκεί ναι, θα τους παραδεχόμουν.

    Εδώ πολλοί δεν καταλαβαίνουν καν πως δουλεύει η βιομηχανία, τους φαίνεται λογικό που οι day 1 τιμές έχουν μείνει στάσιμες εδώ και 15 χρόνια, ενώ τα κόστη παραγωγής συνεχώς αυξάνονται. Μέρα-νύχτα γράφουν τσιτάτα επανάστας για τα MTX/DLC, ενώ αυτά είναι που κρατάνε όρθια την AAA βιομηχανία, αλλιώς θα είχαμε Industry Crash No2.

    Σου λέει χέστηκα ρε φίλε για τον καλοπληρωμένο χαρτογιακά CEO, αλλά προσέξτε: αν τους προσελάμβαναν με κανά θεϊκό μισθό (3-4K τον μήνα) και τίποτα call girls στο γραφείο, θα του γλείφανε και τα ποδάρια του CEO! Κοινώς επαναστάτες της φακής από τα ALDI (ούτε καν Lidl, έχει ανέβει η ποιότητα τους ).

    Δεν υπάρχουν μαγικά ραβδιά στην οικονομία, τα πράγματα δουλεύουν με συγκεκριμένο τρόπο. Αν κάποιος είναι 15 χρονών, θα πω νταξ, το παλικαράκι δεν έχει δουλέψει και δεν ξέρει (άλλο αν εμείς στην ηλικία τους δουλεύαμε, τεσπά). Αν είναι 30-40-50 χρονών και μου μιλάει με ξύλινη κομματική γλώσσα, εκεί τι να του πω; Ότι είναι εκτός τόπου και χρόνου;

    Όπως έχω ξαναπεί, ας μην υπήρχαν κονσόλες/MTX/DLC, να βλέπαμε τι legs θα είχε η ΑΑΑ βιομηχανία. Προσέξτε λοιπόν τι εύχεστε μερικοί, γιατί μπορεί και να το μετανιώσετε...

    Το αυτό και για την hardware βιομηχανία: η AMD ήταν αυτή που ήταν προ Lisa Su. Μέτρια προς κακή διοίκηση και δεν είχε Zen/Navi. Τι να έκανε η AMD (παρέα με τις Sony/MS) το 2012 (που έγιναν finalize οι console APUs); Να γένναγε Zen/Navi από το πουθενά, για να ικανοποιηθούν οι armchair CEOs/engineers που έσκουζαν στα σόσιαλ μύδια/fora ότι οι κονσόλες θα ήταν καλύτερα με i3/750 Ti combo και DX11 ST; Είδαμε πως τρέχει και το Doom Eternal στο εν λόγω combo και πολλοί το κάνουν αβαβά... zero legs/future-proofing.

    Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι σε κάθε δεδομένη χρονική στιγμή οι κονσόλες βάζουν ό,τι καλύτερο έχει να τους προσφέρει ο εκάστοτε vendor (εν προκειμένω η AMD).

    Ακόμα κι αν (εντελώς υποθετικά) τώρα που μιλάμε η Intel είχε 7nm CPUs με 2x IPC συγκριτικά με τους Zen 2, οι κονσόλες πάλι Zen 2 θα έβαζαν, γιατί αυτό έχει η AMD αυτή την στιγμή, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Δεν έχει καμία σημασία τι έχει ή δεν έχει η Intel, γιατί ψωνίζουν αυστηρά και μόνο από AMD.

    Όσοι δεν καταλαβαίνουν γιατί προτιμάνε AMD, δεν έχουν ιδέα από business/economics 101 (οικονομίες κλίμακας). Μια φορά κάηκε η MS με Intel/nVidia-based console (OG XBOX). Ηλίθιοι δεν είναι να το κλείσουν το μαγαζί, ακούγοντας τον κάθε άκυρο.

  10. #985
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Sony patents tech similar to Nvidia's DLSS

    https://www.notebookcheck.net/Sony-p....483457.0.html
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  11. #986
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    4k από τα DIA!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #987
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Podcast PCάδων YouTubers περί κονσολών:


  13. #988
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο 2500Κ από εποχές PS3 είναι και τρέχει το Death Stranding 90fps, μπορεί και παραπάνω, ετοιμαστείτε ψυχολογικά για νέο τεστάκι!

    Έκανα το εξής πολύ πρόχειρο τεστάκι. Μέγιστα ρολόγια 2500Κ, GTX 1070, 1280X720, Very High και είδα ότι και έτσι ήταν GPU limited το game! Ενεργοποίησα και το FidelityFX για να πέσει κι'αλλο το graphics load. Έτσι το παιχνίδι γίνεται CPU limited. Όλα αυτά έχουν καταγραφεί εδώ.



    Αποτέλεσμα; 100-120fps. Όλη η PC τεχνογνωσία του 2011 δηλαδή, μπόρεσε και έτρεξε ένα 30fps console port του 2020, στα 100-120 fps, συμπεριλαμβανομένου και του PCIe 2.0 handicap που ανέφερα πρωτύτερα.

    Και επειδή στάνταρ θα πεταχτεί ο Johnson και θα πετάξει καμιά κοτσάνα του τύπου "χαχα, ναι αλλά καίει 200W" ο επεξεργαστής, δείτε ένα screenshot με ένα 97-98% load την ώρα που έκανε streaming ο επεξεργαστής.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-31 toutagamon.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  1,58 MB 
ID: 217486

    Μπορεί να μην είναι ιδανικό στα 82W, αλλά αν υπολογίσει κανείς ότι φτάνει Χ4 το framerate, δηλαδή το Χ4 potential της κονσόλας, είναι μια χαρά.

    =================

    Καινούριο cross platform παιχνιδάκι. Destroy all Humans remake.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-31 Destroy All Humans тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  158,0 KB 
ID: 217487

    60αρίζει σε polaris 470/480/570, μια χαρά

    Πάμε να δούμε και σε κονσόλες τι κάνει.

    Playstation



    30fps και στα δύο με αυτή τη σημείωση.

    The only resolution found on both PS4 and PS4 Pro was 1920x1080.

    Both consoles can experience stuttering unrelated to the game's frame rate.
    Πάμε και ΧΒΟΧ.



    Με αυτή τη σημείωση:

    Xbox One X renders at a native resolution of 1920x1080.

    Xbox One S uses a dynamic resolution with the highest native resolution found being 1920x1080 and the lowest native resolution found being approximately 1344x756. Xbox One S uses temporal upsampling to increase the resolution up to 1920x1080 when rendering natively below that resolution.

    Both consoles have stuttering during cutscenes unrelated to the game's frame rate.
    Καλά για το OG XBOX, 1344x756, καλώς ήλθατε στο 1990!

    Αλλά ωχ, για μισό λεφτό, 1920Χ1080 στο XBOX one X με 60fps; Πολύ καλό!

    Αλλά για πάτε στο δεύτερο λεπτό και δείτε τι γίνεται όταν βγαίνουν εχθροί! <50fps! Epic!

    Πράγμα που φαίνεται και εδώ.



    Πάντως στην παρούσα φάση, θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στο Jaguar, γιατί μπορεί και βγάζει 60fps.....όταν έχει λιγότερο από δυο εχθρούς η οθόνη!

    Meanwhile στο PC land, τα cpu tests....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-31 Destroy All Humans тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU(1).png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  152,0 KB 
ID: 217488

    Δε ξέρω πόσο εξωτικός σας φαίνεται αυτός ο i3-4330, που φτάνει τα 141fps average, αλλά σας θυμίζω ότι είναι διπλοπύρηνος του 2013!

    Κατά τα άλλα Χ2 το performance στις κονσόλες; Αλλά μη τα θέλετε όλα δικά σας! Μην είστε μαξιμαλιστές. Έχουν ζλιμπ και χιουμα!

    Το ότι ο 4/4 4670Κ είναι ταχύτερος του 8/16 2700Χ, μετά από 7 χρόνια native 8core στις κονσόλες, το αφήνω σαν υποσημείωση, δε θέλω να πω κάτι!

    Θέλετε να δούμε και πως τρέχει σε 2500Κ του 2011 και σε 970 του 2014; Θα το δούμε!

    /end στείρα PCιλα!

    - - - Updated - - -

    Μέχρι τότε δείτε πως τρέχει σε i3-3550 με rx570.



    Περίεργο, κρατάει 65-70fps εν ώρα μάχης!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #989
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποτέλεσμα; 100-120fps. Όλη η PC τεχνογνωσία του 2011 δηλαδή, μπόρεσε και έτρεξε ένα 30fps console port του 2020, στα 100-120 fps, συμπεριλαμβανομένου και του PCIe 2.0 handicap που ανέφερα πρωτύτερα.
    Δηλαδη η 1070 βγηκε το 2011?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω πόσο εξωτικός σας φαίνεται αυτός ο i3-4330, που φτάνει τα 141fps average, αλλά σας θυμίζω ότι είναι διπλοπύρηνος του 2013!
    Ομως τοτε τα ετοιμα gaming pc εγχωριας αλυσιδας με i3 4330 κοστιζαν τα διπλα λεφτα απο ps4 και για gpu ειχαν κατι gtx 660 (για να μην σου πω και 650ti).8ες να δουμε λοιπον ποσα fps 8α εβγαζε με τετοιες gpu αντι των 141 της 2080ti?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ο 4/4 4670Κ είναι ταχύτερος του 8/16 2700Χ, μετά από 7 χρόνια native 8core στις κονσόλες, το αφήνω σαν υποσημείωση, δε θέλω να πω κάτι!
    Εγω ομως 8ελω να πω οτι επισης βλεπω πως 9900κ<9700κ,8700κ<7700κ,i7 5960κ<i3 7100 κ.ο.κ. δηλαδη ακομα και σε intel cpus το παιχνιδι τo παιχνιδι τρεχει καλυτερα σε 2c/4t με μεγαλα ρολογια απ'οτι σε περισσοτερα cores με χαμηλοτερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι τότε δείτε πως τρέχει σε i3-3550 με rx570.
    Εννοεις i5 3550.

  15. #990
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη η 1070 βγηκε το 2011?

    cpu test ήτανε λέμε. Ξέρεις πως γίνεται ένα cpu test;

    Δείχνει τη διαφορά του 2500Κ με τις κονσόλες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως τοτε τα ετοιμα gaming pc εγχωριας αλυσιδας με i3 4330 κοστιζαν τα διπλα λεφτα απο ps4 και για gpu ειχαν κατι gtx 660 (για να μην σου πω και 650ti).8ες να δουμε λοιπον ποσα fps 8α εβγαζε με τετοιες gpu αντι των 141 της 2080ti?


    Για αυτό το έφτιαχνες μόνος σου και τέλος.

    Πέρα από αυτό και πάλι προσπαθείς πλαγίως να ξεπεράσεις τη σύγκριση αυτή καθεαυτή και το ότι το Χ2 δεν ισχύει. Κάθε άλλο θα έλεγα.

    Τα 141 είναι του επεξεργαστή, το ξαναλέω. Μάθε τι είναι το cpu test. Άμα δε κατέχουμε τα βασικά, δεν έχει νόημα η κάθε αντιπαράθεση.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ομως 8ελω να πω οτι επισης βλεπω πως 9900κ<9700κ,8700κ<7700κ,i7 5960κ<i3 7100 κ.ο.κ. δηλαδη ακομα και σε intel cpus το παιχνιδι τo παιχνιδι τρεχει καλυτερα σε 2c/4t με μεγαλα ρολογια απ'οτι σε περισσοτερα cores με χαμηλοτερα.

    Ναι αυτό ήθελα να υπογραμμίσω. Τι λέω τόσο καιρό για το multi threading στα games σε σχέση με την παρουσία 8core hardware εδώ και 7 χρόνια; Βασικά για κακό το λέω, όχι για καλό. Το ανάποδο θα έπρεπε να γίνεται. Ευτυχώς ελαττώνεται το φαινόμενο σταδιακά. Πχ το death stranding ήταν πιο multithreaded, αλλά και πάλι 2500Κ->110fps consoles 30!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις i5 3550.

    Ναι ναι, typo. Γενικά πως τρέχει ένας quad ivy του 2012 ήθελα να πω.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 66 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας