Σελ. 24 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 346-360 από 2836
  1. #346
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις όμως γιατί στο PS3 χάλαγε τόσο συχνά, ενώ στο PS4 όχι;

    Γιατί το PS3 δεν είχε full disc install και συνέχεια διάβαζε από το δισκάκι.
    Θα έπρεπε η τεράστια Sony να είχε full disk install τότε. Ή να βάζει bulletproof drives. Αλλά χέστηκε. Για αυτό λέω κανένα peace of mind δεν μου προσφέρει εμένα προσωπικά.
    Επίσης νομίζω οτι επένδυσε τόσο πολύ στο bluray με αποτέλεσμα να βάζει drives του κιλού για να μετριάσει τα κόστη. Και το πλήρωσε ακριβά μιας και το κατά πολύ φθηνότερο XBOX360 με το απλό dvdακι και το χαλαρό DRM επικράτησε και πλέον έχρησε την Microsoft ισχυρό αντίπαλο δεος της Sony. Κάτι που δεν το είχε καταφέρει τη προηγούμενη γενιά (PS2 vs XBOX).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται το PC. Τα laptop (που είναι αρκετά πιο δημοφιλή σε σχέση με desktop) δεν είναι καθόλου εύκολα.
    Σε desktop αναφέρομαι. Τα laptops αλλωστε είναι και αυτά κλειστά, με την έννοια ότι ο κατασκευαστής σου πουλάει έτοιμο προιόν. Δεν πουλάει ξεχωριστά τα parts.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πολλά πράγματα μπορεί να σε πιάσει ζαλάδα, ακόμα και με το VR των 60-120 fps. Αυτό είναι στον άνθρωπο.

    Πάντως έχω δει πολλούς εκ της PCMR να λένε ότι δεν συμβιβάζονται με κάτι λιγότερο από 144 Hz, ακόμα και τα 60 fps (αν υποθέσουμε ότι θα ανέβει καθολικά στις κονσόλες) τα θεωρούν τρε μπανάλ, άσχετα αν αντικειμενικά ισχύει το 60 > 30 fps...

    Άρα που καταλήγουμε; Στον προσωπικό υποκειμενισμό του καθενός. Κοινώς δεν βγάζεις άκρη.

    - - - Updated - - -

    Τα 30 fps είναι ενοχλητικά συγκριτικά με το smoothness των 60 fps, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα σε στείλουν στον οφθαλμίατρο.

    Κάποιοι είμαστε αρκετά παλιοί και έχουμε ζήσει εποχές DOS όπου μετράγαμε τα frames ένα-ένα... ενοχλητικό; Σίγουρα (ειδικά σε σχέση με τα arcade/coin-op). Στραβωθήκαμε; Όχι.
    Το τι γινόταν στο DOS δεν έχει πολύ σημασία. Άσε που ήμασταν στα ντουζένια μας, και resilient στο πονοκέφαλο και στη ζαλούρα. Εχθρός του καλού το καλύτερο (cliché). Και πρέπει να δεις το καλύτερο για να το εκτιμήσεις.

    Στο PC μπορώ να κοτσάρω ότι gpu θέλω και ότι monitor και να παίξω σε όσα fps θέλω. Στη κονσόλα όμως δεν έχω αυτή τη πολυτέλεια. Έχω οτι διαλέξει η Sony και η MS. Και τα 30fps δεν ειναι αποδεκτή τιμή. Πως να το κάνουμε;
    You can't polish a turd!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #347
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που προκύπτει αυτό το ευφάνταστο πάλι ότι οι κονσόλες καίνε λιγότερο ρεύμα; Το ξέρεις ότι ο επεξεργαστής του XBOX one X είναι φτιαγμένος στα 16nm ενώ η rx580 στα 14nm, όπως επίσης και ο r5 1600 που έβαλα,ε; Κακό πράγμα η ασχετοσύνη, πόσο μάλλον όταν συνδυάζεται με προσπάθειες κατάργησης των νόμων της φυσικής.
    Γιατί έχεις κολλήσει στα νανόμετρα ρε συ;

    Ο MNP είναι ηλίθιος που το ψάχνει με τις APUs; Εξ' ορισμού μια APU θα κάψει λιγότερα από discrete CPU + GPU. Το αυτό και για τις semi-custom APUs των κονσολών. Γιατί σου κάνει τόση εντύπωση δηλαδή;

    Το ξέρεις ότι τα XB1X έρχονται με sweetspot/fine-tuned voltages* (Hovis method) από το εργοστάσιο; Να γιατί έχει μεγαλύτερο efficiency από μια RX580 και όλο το σύστημα καίει λιγότερο από μια σκέτη RX580.

    * ανάλογα το silicon lottery θα έχει μικρότερο ή μεγαλύτερο Vcore, αντί για one-size-fits-all.

    Ετοιματζίδικο undervolting; Ναι, σαφώς είναι ετοιματζίδικο αντί να ψάχνεσαι με το BIOS. Δεν βρίσκω κάτι το κακό σε αυτό και σίγουρα κοστίζει το κατιτίς αυτή η διαδικασία σε μαζικό επίπεδο εκατομμυρίων τεμαχίων.

    Ακόμα και κάτι σωστό να κάνουν οι κονσόλες, θα βρούμε αφορμή να τις κράξουμε, ενώ το σωστό θα ήταν να το ζητάμε κι εμείς στα PCs ως επιλογή.

    Είδαμε και την nVidia δηλαδή που έχει κλειδώσει σε fixed επίπεδο το voltage στις νεότερες GPUs, ασχέτως lottery και το έχουμε κάνει αβαβά...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει 16GB 3000mhz DDR4 και 8GB GDDR5 στην κάρτα γραφικών. Σύνολο 24GB addressable και φοβάσαι για future proofness; Έχεις 12GB στο XBOX one X και δε ντρέπεσαι καν που το σχολίασες;

    24GB συνολική addressable μνήμη, 16+8 δηλαδή διπλάσια από του XBOX one X
    Μίλησες παραπάνω για ασχετοσύνη, αλλά πάω στοίχημα ούτε που έχεις ψάξει τι εστί hUMA:

    http://www.redgamingtech.com/amd-hum...stem-analysis/

    Όχι UMA, αλλά heterogeneous hUMA. Διάβασε το παραπάνω λοιπόν και πες μου γιατί να ντραπεί (9GB free unified RAM έχει και σηκώνει και 4K textures σε μερικά παιχνίδια).

    Δεν αναρωτήθηκες ποτέ σου πως το PS4 τρέχει RDR2 με μόλις 5GB free RAM, ενώ στα PC θες πολλαπλάσια RAM για την ίδια δουλειά;

    Όσο για το addressable που το βάζεις σαν σύνολο, δεν είναι απόλυτα τεχνικά σωστό. Η VRAM γίνεται mmap στην RAM στα πλαίσια του virtual memory system. Γι' αυτό στο swap file για κάθε κάρτα γραφικών που βάζεις, θες και την ανάλογη αύξηση.

    Μην τον γυρνάμε σε διαγωνισμό γνώσεων εδώ μέσα και ποιός ξέρει τα περισσότερα... εσύ ξέρεις πολλά για benchmarking, αλλά όσον αφορά μικροαρχιτεκτονικές, αρχιτεκτονικές (HSA/hUMA) δεν βλέπω να ψάχνεσαι στον ίδιο βαθμό.

    Όπως κι εγώ στα της assembly δεν είμαι τόσο ψαγμένος όσο ο MNP, οπότε εκεί κάνω μόκο.

    Δεκτό το ότι μπορεί να μην σε ενδιαφέρουν τόσο τα των κονσολών/εξωτικών τεχνολογιών και δεν τα ψάχνεις, αλλά κάποιοι τα ψάχνουμε και αυτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    O καλύτερος τρόπος να μη πετάξεις τα λεφτά σου, είναι να μη πάρεις κονσόλα. Ποτέ.
    Μου θυμίζεις κάτι κολλημένα άτομα που δεν έχουν βγει εκτός της χώρας τους και θεωρούν ότι έχουν τον ίδιο πλούτο εμπειριών σε σχέση με όσους έχουν ταξιδέψει εκτός της χώρας τους.

    Κάποιος λοιπόν που έχει πλούτο εμπειριών από όλες τις πλατφόρμες (PC + consoles + mobile) θεωρείς ότι μειονεκτεί σε σχέση με έναν PC-only ή console-only user;

    Τι κερδίζουμε από τα κολλήματα σε ψυχολογικό επίπεδο; Πέραν του να δικαιολογήσουμε την επιλογή μας (ανθρώπινο και αυτό, δεν λέω) και παράλληλα να κάνουμε και port begging για κανά console exclusive;

  3. #348
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    @Psolord

    Πρέπει να καταλάβεις ότι έχεις φτιάξει ένα PC:

    - κακές επιλογές hardware, ξεκάθαρα
    - είσαι ήδη 25% πιο ακριβός από τυπική τιμή κονσόλας (που όμως σε προσφορά που βγήκε και πιθανότατα θα ξαναβγεί τώρα, μιλάμε για 200ε διαφορά από το κουτί που έφτιαξες)
    - Όταν ο κονσολάς έπαιζε 2 χρόνια στο OneX και 7 χρόνια στο PS4 με 30 ή 60 fps, εσύ έπαιζες με 0 fps και περίμενες να πέσουν οι τιμές.
    - Γνωρίζεις ότι ήδη θέλεις αναβάθμιση αν θες να παίζεις με επιδόσεις PS5, μη μου πεις ότι θα μείνεις με 1600/rx580 ενώ του χρόνου ο κονσολάς θα παίζει σε tuned zen2 + navi + nvme

    τι ακριβώς παραπάνω να πω; Ποιος άνθρωπος που έχει τη παραμικρή ιδέα από PC builds, θα πάει να αγοράσει τέτοιο build;
    Άλλαξες τροφοδοτικό βλέπω, μπράβο. Τώρα τρέχα να αλλάξεις και τα υπόλοιπα (εννοείται 2700 αντί 1600 για μόλις 53ευρώ, μνήμες e-die προφανώς για μόλις λίγα ευρώ, βάλε ssd δηλαδή έλεος καινούργιο μηχάνημα παίρνεις, μπαίνουμε 2020 και φορτώνεις windows 10 για να παίξεις -δεν είσαι κονσόλα- και πάρε μια μητρική που δε φοβάσαι σε μελλοντική αναβάθμιση μη σου κάνει τσαφ -> βλέπε παρακάτω). Μου θες και upgrades στο σαπάκι... Το ότι θα πληρώνεις πολλαπλάσια μετά και ότι θα σου σπάσει τα νεύρα day1 το μηχάνημα με HDD δε το βλέπεις. Ότι να ναι, πραγματικά, ποιος κακομοίρης θα δώσει σήμερα 500ε για τέτοιο υπολογιστή να πάω να τον παρηγορήσω.

    Τώρα για τα υπόλοιπα που είπες τι να σχολιάσω πρώτο;

    - για τη κατανάλωση, που ξεκάθαρα δε γνωρίζεις ή τέλος πάντων κάνεις πως δε γνωρίζεις, σου απάντησε ο uncharted
    - Να δω 200MB/s από HDD σε random read/write και τι στο κόσμο
    - Στη κονσόλα τι να φοβηθώ για το future proofness; Φοβήθηκε ποτέ κανείς στις τόσες γενιές; Υπάρχει έστω ΕΝΑΣ που αγόρασε κονσόλα day1 και μετάνιωσε λόγω του future-proofness;
    - Για το PCIe 4.0, sorry που θα το πω αλλά αν το PS5 έχει PCIe 4.0, αυτό ίσως θα πρέπει να σε προβληματίσει
    - Βάλε εσύ 3950x σε τέτοιες μητρικές επειδή αναφέρουν οι κατασκευαστές ότι τον δέχονται... ειδικά με αυτό το κουτί, το ανύπαρκτο airflow και τη μαμά ψύξη, πιθανότατα να κάνεις νωρίτερα την αλλαγή χρόνου


    Επιστροφή στα αυτονόητα πάλι, με builds επιπέδου turbo-x που κανονικά θα έπρεπε να ντρέπεται κανείς για να προτείνει σε κάποιον. Αλλά όχι, apparently εγώ είμαι ο άσχετος.

    Εν το μεταξύ μη τυχόν νομίζει κανείς ότι ξέρω πολλά ή κάτι τέτοιο. Αν με βάλετε απέναντι πχ. στον uncharted παίζει να μη ξέρω ούτε 3/10 αν κρίνω από το περιεχόμενο των απαντήσεών του.
    Μπορώ να πω, ωστόσο, ότι ξέρω αρκετά για να μη πάρω τροφοδοτικά και μητρικές της πλάκας και γενικά να κάνω ένα build της προκοπής και να μη πάρουμε φωτιά .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 20:53.

  4. #349
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νιώθω την ανάγκη, αν και δε φαίνεται να έχει θιχτεί κάποιος ή κάτι τέτοιο, να ζητήσω συγγνώμη γιατί μερικές φορές μπαίνει ένα μιξ γαμώτου/εγωισμού/δίκαιου/εκνευρισμού και βγάζω ένα πάθος λες και η κάθε Microsoft ή Sony είναι δική μου εταιρεία. Δεν είναι, obviously.
    Δεν είναι καν ο εργοδότης μου ούτε έχω κανένα συμφέρον για το αν είναι vfm οι κονσόλες ή τα PC. Στο τέλος της ημέρας μια συζήτηση κάνουμε και προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.
    Προσπαθώ να κρατάω ένα επίπεδο αλλά δε τα καταφέρνω πάντα (προφανώς και δε τα καταφέρνω, το αναγνωρίζω) και μετά μετανιώνω γιατί ρίχνω λάδι σε μια φωτιά (του ποιος θα βγει από πάνω), που ιδανικά, πρέπει να σβήσει. Βοηθήστε με όμως και εσείς γιατί σε ένα παράλληλο σύμπαν με απαντήσεις τύπου "3ευρώ το gamepad στο aliexpress" και "no-name τροφοδοτικού" μάλλον παίζει να έκανα unsubscribe και να παράτησα αυτό το topic μια και καλή. Οπότε, σας παρακαλώ, κρατείστε εσείς ένα αντίστοιχο επίπεδο, εγώ δυσκολεύομαι όταν νιώθω ότι με κοροιδεύουν. Είναι φορές που οι απαντήσεις παίρνουν ώρες για να συνταχθούν, περιμένω κάτι αντίστοιχο σε ποιότητα/επιχειρήματα.

    Προσπαθώ να κρατήσω επίπεδο σε όλα τα threads, και το ίδιο κάνω και σε αυτό εδώ. Σου ξαναλέω οτι η φράση 2 ευρω gamepad είχε να κάνει αυστηρά με το κόστος ενός 4P couch multi setup και με το γεγονός οτι το PC μπορεί να παίξει ακόμα και με ένα παμθηνο controller, αλλά και με ένα πανάκριβο (xbox). Ενώ η κονσόλα ΑΠΑΙΤΕΙ το proprietary πανάκριβο controller της. Δεν είπα οτι αυτο των 2 ευρω ειναι ισάξιο του xbox controller. Αυτά τα λόγια τα έβαλες εσύ στο στόμα μου, και αυτό δεν σου κρύβω οτι με ενοχλεί γιατί το ξεκαθάρισα πολλάκις! Δεν σε κοροιδευω καθόλου λοιπόν, και χαλάω και γω χρόνο όπως όλοι για να γράψω τα posts μου.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  5. #350
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να κρατήσω επίπεδο σε όλα τα threads, και το ίδιο κάνω και σε αυτό εδώ. Σου ξαναλέω οτι η φράση 2 ευρω gamepad είχε να κάνει αυστηρά με το κόστος ενός 4P couch multi setup και με το γεγονός οτι το PC μπορεί να παίξει ακόμα και με ένα παμθηνο controller, αλλά και με ένα πανάκριβο (xbox). Ενώ η κονσόλα ΑΠΑΙΤΕΙ το proprietary πανάκριβο controller της. Δεν είπα οτι αυτο των 2 ευρω ειναι ισάξιο του xbox controller. Αυτά τα λόγια τα έβαλες εσύ στο στόμα μου, και αυτό δεν σου κρύβω οτι με ενοχλεί γιατί το ξεκαθάρισα πολλάκις! Δεν σε κοροιδευω καθόλου λοιπόν, και χαλάω και γω χρόνο όπως όλοι για να γράψω τα posts μου.
    Σύμφωνοι και χαίρομαι για αυτό το post, ωστόσο για να θεωρηθεί σοβαρό μειονέκτημα της κονσόλας το proprietary gamepad της (αν και υπάρχουν και custom υλοποιήσεις) θα πρέπει να μου αντιπαραθέσεις εφάμιλλης ποιότητας/λειτουργικότητας gamepad για το PC σε μια αρκετά καλύτερη τιμή για να πούμε ότι κάποιος με PC θα εξοικονομήσει χρήματα από αυτό. Σε κάθε case τα 4 χειριστήρια τα θεωρώ υπερβολικά, το σύνηθες είναι να υπάρχουν 2 χειριστήρια σε ένα σπίτι. Δε έχω στατιστικά να το αποδείξω αλλά από τη δική μου εμπειρία, το 4 είναι εκτός πραγματικότητας για τους περισσότερους. Όπως επίσης θεωρώ ότι πολλά από τα (λίγα για μένα) σπίτια που έχουν 4 χειριστήρια, πιθανότατα να έχουν και 2 κονσόλες.

  6. #351
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Στο PC μπορώ να κοτσάρω ότι gpu θέλω και ότι monitor και να παίξω σε όσα fps θέλω. Στη κονσόλα όμως δεν έχω αυτή τη πολυτέλεια. Έχω οτι διαλέξει η Sony και η MS. Και τα 30fps δεν ειναι αποδεκτή τιμή. Πως να το κάνουμε;
    You can't polish a turd!
    Σιγουρα τα 60 fps ειναι προτιμοτερα απο 30.Αλλα τις περισσοτερες φορες (προφανως οχι παντα) η ομαλοτητα των 30 fps στην κονσολα δεν εχει καμια σχεση με τα 30 fps στο pc.Το frame pacing ειναι πολυ πιο ομαλο.Πολλες φορες ενω η κονσολα μπορει να δωσει για παραδειγμα 40 fps αλλα να κανει βουτιες στα 25,οι devs προτιμουν να την κλειδωσουν στα 30...

  7. #352
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνοι και χαίρομαι για αυτό το post, ωστόσο για να θεωρηθεί σοβαρό μειονέκτημα της κονσόλας το proprietary gamepad της (αν και υπάρχουν και custom υλοποιήσεις) θα πρέπει να μου αντιπαραθέσεις εφάμιλλης ποιότητας/λειτουργικότητας gamepad για το PC σε μια αρκετά καλύτερη τιμή για να πούμε ότι κάποιος με PC θα εξοικονομήσει χρήματα από αυτό. Σε κάθε case τα 4 χειριστήρια τα θεωρώ υπερβολικά, το σύνηθες είναι να υπάρχουν 2 χειριστήρια σε ένα σπίτι. Δε έχω στατιστικά να το αποδείξω αλλά από τη δική μου εμπειρία, το 4 είναι εκτός πραγματικότητας για τους περισσότερους. Όπως επίσης θεωρώ ότι πολλά από τα (λίγα για μένα) σπίτια που έχουν 4 χειριστήρια, πιθανότατα να έχουν και 2 κονσόλες.

    Μα τι νόημα έχει να συγκρίνουμε τα gamepads που μπορεί να έχει το PC με αυτό του XBOX. Αλλώστε μπορείς να βάλεις του XBOX αν δώσεις 50 ευρώ. Θες ένα φθηνότερο; https://www.amazon.de/EasySMX-Contro...oding=UTF8&me=

    Συμφωνώ πάντως ότι το 4p couch είναι τραβηγμένο σενάριο. Λίγοι θα δίνανε 15% του κόστους της κονσόλας per extra χειριστήριο. Απλά επειδή το couch gaming είναι advantage της κονσόλας, να λέμε ότι ερχεται με βαρύ κόστος. Αυτό είπα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα τα 60 fps ειναι προτιμοτερα απο 30.Αλλα τις περισσοτερες φορες (προφανως οχι παντα) η ομαλοτητα των 30 fps στην κονσολα δεν εχει καμια σχεση με τα 30 fps στο pc.Το frame pacing ειναι πολυ πιο ομαλο.Πολλες φορες ενω η κονσολα μπορει να δωσει για παραδειγμα 40 fps αλλα να κανει βουτιες στα 25,οι devs προτιμουν να την κλειδωσουν στα 30...
    Η κονσόλα δεν κάνει μαγικά. Φορτώνει απλά motion blur (οτι κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος δηλαδή για να την παλέψει στα slideshows). Το Gears 5 γιατί είναι στα 60fps και όχι στα 30 με άριστο frame pacing; Και δεν την κλειδώνουν στα 30 όπως λες. Βλέπεις υπάρχουν frame drops. Και παίζει και στα 27, και στα 28. Είναι ικανοί να την πάνε στα 24 και να το πλασάρουν ως πιο κινηματογραφική αίσθηση!

    Και ξαναλέω. Τα 60 είναι λίγα! Τα 60 καθιερώθηκαν λόγω της συχνότητας του AC current της Αμερικής. Πριν πολλές δεκαετίες. Δεν ειναι το optimal. Αλλά θα έπρεπε να είναι το lowest acceptable και όχι το target. Αλλά βλέπεις δεν υπήρχαν και panels εξαιτίας της ηλίθιας αυτής νόρμας .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 20-11-19 στις 21:19.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #353
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Η παραπανω τακτικη εφαρμοζεται απο την εποχη του dreamcast προ εικοσαετιας και προηγειται οποιουδηποτε motion blur.Οχι οτι γινεται παντα και οχι οτι προφανως το motion blur δεν βοη8αει.
    Το αν τα 60 fps ειναι λιγα η οχι ειναι σχετικο.Προσωπικα προτιμω 60 fps με v-sync παρα ξεκλειδωτα 100.

  9. #354
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι νόημα έχει να συγκρίνουμε τα gamepads που μπορεί να έχει το PC με αυτό του XBOX. Αλλώστε μπορείς να βάλεις του XBOX αν δώσεις 50 ευρώ. Θες ένα φθηνότερο; https://www.amazon.de/EasySMX-Contro...oding=UTF8&me=
    Δε μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι η κονσόλα περιλαμβάνει by default ένα αρκετά ακριβό component που θα χρειαστώ όπως και να έχει.
    Το φθηνό χειριστήριο που παρέθεσες φαίνεται vfm, ωστόσο αυτό δε φτάνει από μόνο του για να μου δώσει αντίστοιχη εμπειρία.
    Έχω περάσει από διάφορα φθηνά χειριστήρια και δε κατάφερα να βρω αντίστοιχα καλή αίσθηση στο πάτημα των κουμπιών, ιδιαίτερα παλαιότερα με το d-pad, μόνο με dualshock 1-2 μπορούσα να παίζω.
    Τώρα δε γνωρίζω πως έχει η κατάσταση με τα 3rd party gamepads και την αίσθηση που σου δίνουν αλλά γνωρίζουμε ήδη ότι ο πήχης στα default proprietary χειριστήρια για σωστό competitive gaming, είναι πολύ ψηλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ πάντως ότι το 4p couch είναι τραβηγμένο σενάριο. Λίγοι θα δίνανε 15% του κόστους της κονσόλας per extra χειριστήριο. Απλά επειδή το couch gaming είναι advantage της κονσόλας, να λέμε ότι ερχεται με βαρύ κόστος. Αυτό είπα.
    Βαρύ κόστος που δε χρειάζεται να επωμιστείς καθώς αν μιλάμε για παρέες που μαζεύονται και παίζουν πχ. pro τότε ο καθένας που μπορεί να είναι εξίσου κάτοχος κονσόλας, θα φέρει τα χειριστήρια του, όπως ακριβώς γίνεται και με τον υπολογιστή.
    Δε μπορείς να περιμένεις (και ακούγεται και λίγο λάθος) κάποιος να έχει αγοράσει 1+3 χειριστήρια από μόνος του για αυτό το σκοπό. Ειδικά τώρα με το online gaming σε όλα τα σπίτια, πολλά χειριστήρια απλά μαζεύουν σκόνη.

    Τα καλά για τον υπολογιστή είναι ότι δέχονται όλα τα χειριστήρια και αυτά θα συνεχίσουν να παίζουν (όχι απαραίτητα για πάντα, αλλά για πολλά χρόνια), ενώ στη κονσόλα που δέχεται μόνο του δικού της τύπου, το compatibility χάλασε στο PS4. Δηλαδή περάσανε 3 γενιές που τα χειριστήρια με μηδέν η ελάχιστο κόστος παίζανε (PS1-PS2-PS3). Μένει να δούμε αν το PS5 κρατήσει το backwards compatibility και στα χειριστήρια εκτός από games.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 20-11-19 στις 21:27.

  10. #355
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι η κονσόλα περιλαμβάνει by default ένα αρκετά ακριβό component που θα χρειαστώ όπως και να έχει.
    Το φθηνό χειριστήριο που παρέθεσες φαίνεται vfm, ωστόσο αυτό δε φτάνει από μόνο του για να μου δώσει αντίστοιχη εμπειρία.
    Έχω περάσει από διάφορα φθηνά χειριστήρια και δε κατάφερα να βρω αντίστοιχα καλή αίσθηση στο πάτημα των κουμπιών, ιδιαίτερα παλαιότερα με το d-pad, μόνο με dualshock 1-2 μπορούσα να παίζω.
    Τώρα δε γνωρίζω πως έχει η κατάσταση με τα 3rd party gamepads και την αίσθηση που σου δίνουν αλλά γνωρίζουμε ήδη ότι ο πήχης στα default proprietary χειριστήρια για σωστό competitive gaming, είναι πολύ ψηλά.



    Βαρύ κόστος που δε χρειάζεται να επωμιστείς καθώς αν μιλάμε για παρέες που μαζεύονται και παίζουν πχ. pro τότε ο καθένας που μπορεί να είναι εξίσου κάτοχος κονσόλας, θα φέρει τα χειριστήρια του, όπως ακριβώς γίνεται και με τον υπολογιστή.
    Δε μπορείς να περιμένεις (και ακούγεται και λίγο λάθος) κάποιος να έχει αγοράσει 1+3 χειριστήρια από μόνος του για αυτό το σκοπό. Ειδικά τώρα με το online gaming σε όλα τα σπίτια, πολλά χειριστήρια απλά μαζεύουν σκόνη.

    Τα καλά για τον υπολογιστή είναι ότι δέχονται όλα τα χειριστήρια και αυτά θα συνεχίσουν να παίζουν (όχι απαραίτητα για πάντα, αλλά για πολλά χρόνια), ενώ στη κονσόλα που δέχεται μόνο του δικού της τύπου, το compatibility χάλασε στο PS4. Δηλαδή περάσανε 3 γενιές που τα χειριστήρια με μηδέν η ελάχιστο κόστος παίζανε (PS1-PS2-PS3). Μένει να δούμε αν το PS5 κρατήσει το backwards compatibility και στα χειριστήρια εκτός από games.
    Μάλιστα την άλλη φορά να φέρεις και τα χειριστήρια απο τα amiga/commodore για σύγκριση!
    σε Usb είναι εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον
    Δεν έχεις δοκιμάσει άλλα, αλλά ξέρεις πως το χειριστήριο της κονσόλας είναι καλύτερο, απο όλα, απο όλα αυτά που μπορεί να βάλει κάποιος στο pc........

  11. #356
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα την άλλη φορά να φέρεις και τα χειριστήρια απο τα amiga/commodore για σύγκριση!
    σε Usb είναι εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον
    Δεν έχεις δοκιμάσει άλλα, αλλά ξέρεις πως το χειριστήριο της κονσόλας είναι καλύτερο, απο όλα, απο όλα αυτά που μπορεί να βάλει κάποιος στο pc........
    Και το dualshock 1 είναι 22χρονών, τι πάει να πει αυτό; Γαμώ τα χειριστήρια είναι και κατ'εμέ καλύτερο (μακράν πιο ποιοτικό) από το dualshock 2. Δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με αυτό.
    Θα ήθελα η κονσόλα να παίζει και τόσο παλιά χειριστήρια.

    Έχω δοκιμάσει διάφορα low budget, ιδιαίτερα όταν ήμουν φοιτητής και μετρούσα το κάθε ευρώ. Πάντα στο τέλος το μετάνιωνα. Μόνο με ένα φθηνό logitech τη πάλεψα αλλά μέσα σε 1-2 χρόνια το wear ήταν πολύ έντονο και έπαψε να δουλεύει για τα δικά μου στάνταρ.
    Τι νομίζετε επειδή είμαι υπέρ console gaming δεν έπαιζα σε PC; Σε PC έχω παίξει περισσότερο στη ζωή μου απ'ότι σε κονσόλες.

  12. #357
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορώ να αγνοήσω το γεγονός ότι η κονσόλα περιλαμβάνει by default ένα αρκετά ακριβό component που θα χρειαστώ όπως και να έχει.
    Το φθηνό χειριστήριο που παρέθεσες φαίνεται vfm, ωστόσο αυτό δε φτάνει από μόνο του για να μου δώσει αντίστοιχη εμπειρία.
    Έχω περάσει από διάφορα φθηνά χειριστήρια και δε κατάφερα να βρω αντίστοιχα καλή αίσθηση στο πάτημα των κουμπιών, ιδιαίτερα παλαιότερα με το d-pad, μόνο με dualshock 1-2 μπορούσα να παίζω.
    Τώρα δε γνωρίζω πως έχει η κατάσταση με τα 3rd party gamepads και την αίσθηση που σου δίνουν αλλά γνωρίζουμε ήδη ότι ο πήχης στα default proprietary χειριστήρια για σωστό competitive gaming, είναι πολύ ψηλά.



    Βαρύ κόστος που δε χρειάζεται να επωμιστείς καθώς αν μιλάμε για παρέες που μαζεύονται και παίζουν πχ. pro τότε ο καθένας που μπορεί να είναι εξίσου κάτοχος κονσόλας, θα φέρει τα χειριστήρια του, όπως ακριβώς γίνεται και με τον υπολογιστή.
    Δε μπορείς να περιμένεις (και ακούγεται και λίγο λάθος) κάποιος να έχει αγοράσει 1+3 χειριστήρια από μόνος του για αυτό το σκοπό. Ειδικά τώρα με το online gaming σε όλα τα σπίτια, πολλά χειριστήρια απλά μαζεύουν σκόνη.

    Τα καλά για τον υπολογιστή είναι ότι δέχονται όλα τα χειριστήρια και αυτά θα συνεχίσουν να παίζουν (όχι απαραίτητα για πάντα, αλλά για πολλά χρόνια), ενώ στη κονσόλα που δέχεται μόνο του δικού της τύπου, το compatibility χάλασε στο PS4. Δηλαδή περάσανε 3 γενιές που τα χειριστήρια με μηδέν η ελάχιστο κόστος παίζανε (PS1-PS2-PS3). Μένει να δούμε αν το PS5 κρατήσει το backwards compatibility και στα χειριστήρια εκτός από games.
    Ε κοίτα, για σωστό competitive gaming θες και τη κονσόλα με ethernet συνδεδεμένη. Και fast path. Και TV με χαμηλό latency και gaming mode. Και η γυναίκα να μην βλέπει youtube την ώρα που παίζεις.
    Και πάλι θα είσαι με ασυρματο controller που αν και εχουν γίνει άλματα ως προς το average input lag, το wireless πάντοτε θα είναι πιο inconsistent από το wired. Επειδή η κονσόλα πρέπει κυρίως να διευκολύνει, θα παίξει με wlan 2.4GHz, αν δεν έχουμε καλό reception στα 5GHz, θα παίξει σε οτι TV υπάρχει στο σπίτι και φυσικά με τα wireless controllers της. Δεν νομίζω ότι είναι οτι πιο ιδανικό για σωστό competitive gaming. Αλλά από τη στιγμή που ο περισσότερος κόσμος παίζει έτσι απλά, καλό είναι να μην βάζουμε στη συζήτηση τα input lag και άλλα ψιλά γράμματα. Σε αυτό η κονσόλα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το PC, και είναι καλό αυτό. Γιατι στα PC ξεκίνησε μια ηλίθια αισχροκέρδια με τα gaming peripherals και τα input lag, που δεν την θέλει κανείς και στις κονσόλες.

    Φυσικά για online gaming ένα χειριστήριο φτάνει. Αναφέρθηκα αυστηρά για το couch gaming γιατί είναι πολύ πιο ευκολο με κονσόλα. Και με PC γίνεται, αλλά είπαμε κουβάλα τη μονάδα, ξεσυνδεσε, σύνδεσε κλπ. Υπάρχουν κάτι steam link κλπ, αλλά πρέπει είτε να έχεις ethernet κοντά στη τηλέοραση ή εστω κανά 5GHz Mesh στο σπίτι.

    Το couch είναι advantage της κονσόλας, αλλά είναι πια situational. Αν και ο φίλος έχει την ιδια κονσόλα θα μπορέσει να φέρει το χειριστήριο όπως είπες. Αν όχι, θα πληρώσεις το κόστος. Δεν το γλυτωνεις. Και νομίζω πολυς κοσμος έχει ένα δεύτερο χειριστήριο, και ας κάθεται. Και το πλήρωσε.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  13. #358
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το dualshock 1 είναι 22χρονών, τι πάει να πει αυτό; Γαμώ τα χειριστήρια είναι και κατ'εμέ καλύτερο (μακράν πιο ποιοτικό) από το dualshock 2. Δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα με αυτό.

    Έχω δοκιμάσει διάφορα low budget, ιδιαίτερα όταν ήμουν φοιτητής και μετρούσα το κάθε ευρώ. Πάντα στο τέλος το μετάνιωνα. Μόνο με ένα φθηνό logitech τη πάλεψα αλλά μέσα σε 1-2 χρόνια το wear ήταν πολύ έντονο και έπαψε να δουλεύει για τα δικά μου στάνταρ. Τι νομίζετε επειδή είμαι υπέρ console gaming δεν έπαιζα σε PC; Σε PC έχω παίξει περισσότερο στη ζωή μου απ'ότι σε κονσόλες.
    αλήθεια το dualshock 1 πως το βάζεις στο Ps4; στο ps5;
    Ενα Usb gamepad 22 χρονών το βάζεις σε ενα Pc και σήμερα

  14. #359
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλήθεια το dualshock 1 πως το βάζεις στο Ps4; στο ps5;
    Ναι ακριβώς αυτό εξήγησα στο (προ)προηγούμενο post μου, το compatibility σταμάτησε στο PS3. Μέχρι PS3 μπορούσες να παίξεις με τα ίδια χειριστήρια με έναν πάμφθηνο αντάπτορα (πολύ πρόχειρα εδώ).
    Μπορείς και σε PS4 αλλά δεν έχει νόημα σε τέτοιο κόστος, καλύτερα νέο gamepad.

  15. #360
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβώς αυτό εξήγησα στο (προ)προηγούμενο post μου, το compatibility σταμάτησε στο PS3. Μέχρι PS3 μπορούσες να παίξεις με τα ίδια χειριστήρια.
    Στο pc δεν σταμάτησε όμως, ακόμα μπορείς να κάνεις χρήση, ακόμα και αυτό με το gameport υπάρχουν adaptors αν θέλεις

    The DualShock is also compatible with the PlayStation 2, as they use the same connector and protocol. However, certain PS2 games that utilize the DualShock 2's analog buttons, such as The Bouncer, are not compatible with the DualShock. The DualShock is fully forwards compatible with the PlayStation 2 when that console is used to play PlayStation games.
    The original PlayStation is forward compatible with the DualShock 2. The PlayStation 3 is backward compatible with the DualShock and DualShock 2 by the use of third party peripherals, which connect the controller to the console via a USB port. However, the DualShock and DualShock 2 will not work properly with games that require Sixaxis functionality, such as Heavy Rain.

Σελ. 24 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 414192223242526293444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας