Σελ. 20 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 2835
  1. #286
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια αυ8αιρεσια?Αν εσυ επιμενεις να συγκρινεις με βαση την πιο υπερτιμημενη κονσολα xbox-x που εν τελει την αγορασαν ελαχιστοι των ελαχιστων τοτε κι εγω γουσταρω να βαλω στην συγκριση pcs με τους επισης υπερτιμημενους titans και xeons.Γιατι 2 μετρα και 2 στα8μα?Δεν φταιω εγω αν το pc εχει πολυ μεγαλυτερη υπερτιμηση κι εσενα δεν σου αρεσει...
    Ένα μέτρο έβαλα. Flops/cost. End of story. Με κυριότερο σημείο τριβής, την κάρτα γραφικών, η οποία σαν Polaris, ήταν στα 150 ευρώ πολύ καιρό τώρα, εξ αρχής θα έλεγα, μείον το mining boom.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και δεν μου αρεσουν τα 30 fps του τελευταιου χρονου οταν στην υπολοιπη διαρκεια ζωης της κονσολας η πλειοψηφια των παιχνιδιων εβγαζε 60,πρωτα στα 900p το ps4 κι υστερα στα 1080p το ps4 pro.Γιατι επιμενεις εσυ στην ιδια καραμελα των 30 fps λες και ειναι ο κανονας αντι για την εξαιρεση 8α μας πεις?
    Ποιου τελευταίου χρόνου φίλε μου; Ήδη σου ανέφερα Crysis Trilogy, Arkham Knight από τα παλαιότερα. Καθώς και μερικά από τα πιο φρέσκα. 1 στα 4 αν βγει με 60fps και αυτά θα είναι κυρίως πιο απλά τύπου Fifa, trine κλπ. Ειδικά στις αρχικές εκδόσεις. Τα Pro και X κάτι πήγαν να κάνουν, αλλά μπα. Σε μερικά exlusives, που καρφώσανε τα δάχτυλα τους πάνω στα πληκτρολόγια για τα φέρουν εκεί που ήθελαν και με κοψίματα, κάτι κατάφεραν. Στο PC δε χρειάζεται καν αυτό. Στον Sandy Bridge του 2011, το 97% των παιχνιδιών παίζει με 60fps+.

    Δες πόσο ωραίο gaming experience έχει το Jedi Fallen Order στο XBOX ONE S.

    https://youtu.be/NwNwyvOYexE?t=612

    Τι; Θες να παίξεις; Όοοοχι, θα περιμένεις να φορτώσω! Και 720p,ε; Για να μη ξεχνιόμαστε!

    Δες εδώ πως τρέχει σε rx580.



    Ακόμα και στον 3400G χωρίς κάρτα γραφικών τρέχει καλύτερα!




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 5700xt κι ο 3800x εχουν απο 400 ευρω εκαστος,καλη τυχη με τα αλλα 200 να βγαλεις pc των 1000.
    1on ειναι προφανες οτι για να εχουν τις επιδοσεις του ps5 και να μην χρειαστουν κι αλλη αναβα8μιση περαν της gpu πρεπει τα λεγομενα πισια της προκοπης να εχουν ηδη 8c/16t,news flash δεν εχει σχεδον κανενα.2ον το 400-αρι που αναφερεις 8α αφορα μονο την gpu ενω 8α αντιπροσωπευει ηδη το 80% του συνολικου κοστους του ps5...
    Ποια 5700xt; Ποιος 3800x;

    Άμα δε ξέρεις να φτιάχνεις PC δε φταίω εγώ.

    Ορίστε PCάκι που θα έχει και καλύτερα γραφικά από το PS5. Και hardware RT, όχι RT από τα lidl, γιατί κατά κει πάμε μου φαίνεται...


    PS5 PC
    psu
    https://www.skroutz.gr/s/11623225/Si...ries-600W.html 40 euro
    case
    https://www.skroutz.gr/s/12541880/Ae...0.html#reviews 25 euro
    motherboard
    https://www.skroutz.gr/s/17143363/Gi...B450M-S2H.html 55 euro
    cpu
    https://www.skroutz.gr/s/14650951/AM...-2700-Box.html 153 euro
    ram
    https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-S...ount_favorites 64 euro
    ssd
    https://www.skroutz.gr/s/16260979/Crucial-P1-1TB.html 100 euro
    gpu
    https://www.skroutz.gr/s/19386707/Pa...9P2-1040J.html 510 ευρώ

    Συνολο 947 euro



    Και υπολόγισε ότι μέεεχρι να βγει το PS5, η παραπάνω σύνθεση θα έχει πέσει κατά 25% ή που με τα ίδια λεφτά θα έχεις +30% σε γραφικά. Μαζί με τα υπόλοιπα καλά του PC, ελβετικο σουγιά, αναβαθμισιμότητα, ελευθερία, mods* κλπ κλπ

    Αν νομίζεις ότι ο 2700 που έβαλα, θα έχει πρόβλημα με gaming, σε σχέση με τους 3000, guess again. (ανεβάζω 4Κ benchmarks που θα είναι ποιο typical scenario για τότε-σε 1080p έχουν 10% διαφορά )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  relative-performance-games-38410-2160.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  76,8 KB 
ID: 208714


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν πηρες 100 ευρω τα 8gb 2133mhz,σε 1866mhz κοστιζαν 85,σε 1600 70-75 ευρω και σε 1333 μολις 65.Εχουμε αυξηση τιμης 50% απο 1333mhz σε 2133,ενω σε πραγματικη αποδοση ενος i5 της εποχης 8α εβλεπες διαφορα 6% η μοναχα 3% αν εβαζες 1600 αντι για 1333 με μολις 5-7 ευρω παραπανω.Για εμενα αυτο ειναι υπερτιμηση οπως αλλωστε και για την πλειοψηφια που αγοραζε 1600-1333 μνημες.
    Ο καθένας αγοράζει ότι νομίζει καλύτερο. Οι επιδόσεις που έλαβα όλα αυτά τα χρόνια, δεν με αφήσαν παραπονεμένο. Μπορεί να είχα γλυτώσει 15 ευρώ από τα 1866. So what? Μη ξεχνάς, ότι ο Sandy ήταν overclockers dream. Άλλες επαιτήσεις σε μνήμες έχει σε στοκ και άλλες @5Ghz. Γιατί μπορούσε, αν θυμάσαι καλά....! Δε χρειαζόταν, αλλά μπορούσε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Προφανως οι dx11 nvidia drivers ειναι καλυτεροι,1 μερος του amd fine wine οφειλεται στην επιπλεον βελτιωση των εν λογω drivers σε βα8ος χρονου.
    Πόσο βάθος χρόνου; Κοντεύει να καταργηθεί το DX σε λίγο! Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για έναρξη του multithreading της Nvidia από το 2005?

    https://techreport.com/news/8459/nvi...multithreaded/

    Προσωπικά, αν δεν υπήρχε ο Sandy, δεν θα είχα πάρει καν τις AMD κάρτες που πήρα. Αλλά ο Sandy δε καταλάβαινε απο αυτά, όπως δε καταλαβαίνει ακόμα, οπότε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Σε dx11 ο fx παιζει προφανως καλυτερα με nvidia gpu λογω μικροτερου cpu overhead,αλλα τι σχεση εχει αυτο στη συγκριση με τον sandybridge οταν ουτως η αλλως η πλειοψηφια αγοραζε nvidia gpu?
    Απλά το ανέφερα, για να δεις που βρίσκονται οι τεχνολογικές υπεροχές.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Στο γεγονος οτι οι κονσολες ειναι ο βασικος λογος του cpu optimization του dx12,δεν το λεω εγω η ιδια η microsoft το παραδεχτηκε αφου ενσωματωσε κατα 90% το mantle/vulkan το οποιο η amd ανεπτυξε για τον συγκεκριμενο λογο.
    Καλή κίνηση, δεν αντιλέγω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Σου εχω δειξει benchmarks με cpu heavy παιχνιδια απο το 2015 (π.χ. witcher 3) οπου το multithreading του fx αξιοποιειται γιατι απλουστατα οι μηχανες τρεχουν σε περισσοτερα απο 4 threads,αν τα σχεδον 5 χρονια απο τοτε το 8εωρεις τωρα δεν φταιω εγω.
    Καλά και εγώ σου έχω δείξει άλλα τόσα.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...25#post6688925

    Πέρα από το που βρίσκονται οι μηχανές, μετά από 6 χρόνια παρουσίας 8core/8thread cpu στις κονσόλες, που μπορείς να το δεις παραπάνω, δες και παρακάτω που βρίσκεται ο 6thread 9600k σε σχέση με τα 32threads του 3950Χ, αλλά και τα 24 και 16 των υπολοιπων Ryzen 7! Ποια threads; Δυνατά cores, ipc και mhz θέλει το gaming.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3950x_division2_1440p.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  364,4 KB 
ID: 208715Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3950x_f1_2019_1440p.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  335,3 KB 
ID: 208716Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3950x_borderlands3_1440p.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  358,9 KB 
ID: 208717


    Και επειδή θα μου πεις για το Red Dead Redemption 2 και τα αποτελέσματα του Gamersnexus, η Rockstar ξεστραβώθηκε και το έφτιαξε.



    Μια χαρά τον βλέπω τον 4C/4T i5 4670k!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα παραπανω καταναλωση του fx γιατι δουλευουν ολα τα cores,news flash οι μετρησεις καταναλωσης γινοντουσαν με εφαρμογες (οχι παιχνιδια) που εκμεταλλευονταν απο τοτε ολους τους πυρηνες.Δεν ανεβηκε ξαφνικα η καταναλωση επειδη τα παιχνιδια δουλευουν ολα τα cores,αλλα απο οσους εκαναν βαρυ oc με overvoltage.Και οι 2 fx μου (8350+8320) φτανουν τα 4,1ghz του video με undervolt,οποτε στην πραγματικοτητα εχω και μικροτερη καταναλωση απ'οση μετραγαν τα reviews του 2013.Δηλαδη 75w διαφορα με τον 2500κ σε full load και 15w σε idle,καταννοεις για τι αστεια χρηματικη διαφορα καταναλωσης μιλαμε ετσι?
    Πάλι μου κάνεις τον ανήξερο.

    Δε μίλησα ποτέ για overclock. Για στοκ χρήση μιλάω, αλλά ναι για max load.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  51142.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  37,0 KB 
ID: 208718

    Όπως καταλαβαίνεις (η μήπως δε το καταλαβαίνεις), όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις των παιχνιδιών σε επεξεργαστή, τόσο θα πλησιάζει η κατανάλωση τους σε max usage scenarios. Είτε 100%, είτε 80% είτε 50%, το power draw delta, θα είναι το ίδιο. Μάλιστα αν υπολογίσεις ότι ο Sandy ήταν και είναι πολύ ταχύτερος, θα χρειάζεται λιγότερο από το performance pool του για να φτάσει το ίδιο αποτέλεσμα με τον FX.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουτε ισχυριστηκα ουτε με ενοιαξε ποτε ποια απο τις 2 εχει καλυτερο compute,πες τα σε καποιον που ασχολιοταν με mining...
    ok

    - - - Updated - - -

    In other news και για να τιμήσουμε το θέμα που αποτέλεσε την αφορμή της έναρξης αυτού του thread, Red Dead Redemption 2 σε rx580 , με XBOX one X settings (as per digital foundry), @1440p κιόλας



    Μια χαρά τρέχει σε 50fps++.

    To jab πάει στις κονσόλες, στο XBOX one X που έχει την καλύτερη έκδοση του game. Ενός game που κατά τα άλλα υποτίθεται ότι είχε heavy optimization και που ποτέ δεν είδαμε >30fps, ούτε σε 1080p. Δηλαδή σε 1080p θα ήταν 70fps+. Ίδια tflops, αλλά Χ2 απόδοση στο PC; Πως γκέγκεν αυτό; Ούτε το optimization βοήθησε, ούτε το gpgpu, ούτε η assembly ούτε τίποτα. Ergo-> επεξεργαστής.

    * Που θα τα παίξετε αυτά μωρεεε..;;
    Spoiler:
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 16-11-19 στις 13:55.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #287
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εμένα με ξεπερνάει το γεγονός ότι προτείνεις 2700 αντί για 3600, ενώ λίγο παρακάτω γράφεις ότι το gaming θέλει δυνατά cores/IPC/MHz.

    It does not compute... και όχι, με RTX ON θα πρέπει να ξεχάσεις το 4K gaming.

  3. #288
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ένα μέτρο έβαλα. Flops/cost. End of story. Με κυριότερο σημείο τριβής, την κάρτα γραφικών, η οποία σαν Polaris, ήταν στα 150 ευρώ πολύ καιρό τώρα, εξ αρχής θα έλεγα, μείον το mining boom.
    Και τα υπερτιμημενα gaming pcs με titans οπως και τα υπερτιμημενα xbox-x εχουν αναλογια flops/cost,δεν βλεπω το προβλημα αφου δεν σε νοιαζει ποσοι τα αγορασαν.
    Δες πόσο ωραίο gaming experience έχει το Jedi Fallen Order στο XBOX ONE S.
    Μα η μπακατελα xbox slim εχει πουλησει λιγοτερο απο το 1/4 του ps4 slim κι ας την πουλουσαν για χρονια στα 200$ (digital edition) και σε συχνες προσφορες στα 150.Αφου ομως δεν σε νοιαζει ποσοι τα αγορασαν και τα 8εωρεις αντιπροσωπευτικα της αποδοσης των κονσολων 8α σου φτιαξω κι εγω value sales pc του 2016 των 200 ευρω με pentium και την καλη kepler edition gddr5 730gt gpu (πιστεψε με δεν εφτιαχνες με αυτα τα λεφτα τοτε κατι καλυτερο).Ομως κατι μου λεει οτι 8α τρεχει ΠΟΛΥ χειροτερα το fallen order...
    Και υπολόγισε ότι μέεεχρι να βγει το PS5, η παραπάνω σύνθεση θα έχει πέσει κατά 25% ή που με τα ίδια λεφτά θα έχεις +30% σε γραφικά. Μαζί με τα υπόλοιπα καλά του PC, ελβετικο σουγιά, αναβαθμισιμότητα, ελευθερία, mods κλπ κλπ

    Αν νομίζεις ότι ο 2700 που έβαλα, θα έχει πρόβλημα με gaming, σε σχέση με τους 3000, guess again. (ανεβάζω 4Κ benchmarks που θα είναι ποιο typical scenario για τότε-σε 1080p έχουν 10% διαφορά )
    Το μεεεεχρι να βγει το ps5 ειναι σε 1 χρονο,ως τοτε 8α δουμε ποιες gpus 8α εχουν βγει και ποσο 8α κοστιζουν,κα8ως και το ποσο δυνατη 8α ειναι εν τελει η gpu του ps5,χωρια το optimization που 8α πεσει.Οσον αφορα το αν 8α αρκει ο 2700 η οχι,ειναι χιλιοειπωμενη ιστορια.Το ειδαμε με τους core 2 duo to 2009 και το ξαναειδαμε με τους i3 το 2014.Δεν λεω οτι ο 2700 σαπακι 8α γινει ξαφνικα σαπακι αλλα μεσα σε 2 χρονια δεν 8α αρκει αν 8ες ps5 αποδοση.Φυσικα μπορεις να αρχισεις τo tweaking αλλα τοτε 8α μιλαμε ηδη για χειροτερα γραφικα.
    Μη ξεχνάς, ότι ο Sandy ήταν overclockers dream. Άλλες επαιτήσεις σε μνήμες έχει σε στοκ και άλλες @5Ghz. Γιατί μπορούσε, αν θυμάσαι καλά....! Δε χρειαζόταν, αλλά μπορούσε.
    Μπορουσε και αν η8ελες τοσο oc σιγουρα χρειαζοταν και τις μνημες αλλα τοτε εχεις ξεφυγει ηδη σε κοστος ψυχτρας,κουτιου,μητρικης,τροφοδοτικου και εν τελει και ram.
    Πόσο βάθος χρόνου; Κοντεύει να καταργηθεί το DX σε λίγο! Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για έναρξη του multithreading της Nvidia από το 2005?
    Οσο καλυτεροι κι αν ειναι οι drivers αν τα ιδια τα παιχνιδια δεν υποστηριζαν πολλαπλους πυρηνες το multithreading τους παει καδο.Αυτο αρχισε να γινεται για dual cores το 2007 και το 2008 για quad cores λογω των κονσολων.Βεβαια λογω του οτι τοτε υπηρχε αρκετο horsepower στις console cpus (xbox360,ps3),κι αρκετες engines ηταν ακομα αρχικα single threaded δεν ηταν ουτε τοσο αναγκαιο ουτε τοσο εντονο.Οποτε αρχικα περιοριστηκε στα cpu heavy games.Αλλωστε για αυτο τον λογο βλεπαμε ακομα κι ως το 2013 τα περισσοτερα παιχνιδια να τρεχουν βασικα σε 2 cores και τον 3ο να αξιοποιειται μολις κατα το ημισυ.Ομως οι νεοτερες κονσολες (ps4,xbox1) ειχαν αδυναμες multicore cpus,κι οχι 1 cpu & 7 coprocessors οπως στο ps3 η 3 δυνατες cpus οπως στο xbox360.Γι'αυτο μεσα σε μολις 1 χρονο δηλαδη το 2014 οι dual cores χωρις hyper threading περιοριστικαν σε low end gaming pcs.Υπηρχαν βεβαια καποιοι νεοτεροι pentiums που αν τους χρονιζες στο 8εο ηταν ανταγωνιστικοι αλλα κι αυτοι αρχισαν να περιοριζονται απο τους cpu heavy τιτλους απο το 2015 οπως εγινε τοτε και με τους stock dual core i3s κι ας ειχαν ht.Ακριβως επειδη εξ'αιτιας των κονσολων οι game engines αρχισαν πλεον να τρεχουν σε 6+ threads κι οχι λογω των amd η nvidia drivers (και οι 2 των οποιων καλυτερα η χειροτερα υποστηριζαν το cpu multi threading πολλα χρονια πριν),οι fx αρχισαν να ξεχωριζουν απο τους i3 και να φτανουν πολυ κοντα τους i5.Παντα ομως με τον περιορισμο σε non high end gpus,οπως αλλωστε ελεγα απο το 2013.Κοντευουμε το 2020 κι εσυ μου δειχνεις charts με 2080ti οπου φυσικα η τοτε τεχνολογικη ανωτεροτητα της intel μεγεν8υνεται αφυσικα.Στον 8320 μου μεσα στο 2013 ειχα βαλει σταδιακα 5850,6970 και 7850 και σε κα8ε περιπτωση ειχα ελαχιστη διαφορα αποδοσης με τον i5 2500 αλλα πολυ μεγαλη με τους ακριβοτερης τιμης (αν υπολογισω και το κοστος της μητρικης) i3s.Το 2016 εβαλα 290χ (δηλαδη τοτε επιπεδα αποδοσης 980/1060 που υστερα μεγαλωσαν κι αλλο) και παρατηρησα οτι ενω συνεχως σταδιακα ανεβαινα κατηγορια δυναμης της gpu η διαφορα μου με τους i5 συνεχως επεφτε.Μιλαω για cpu heavy σκηνες οπου τα fps πεφτανε κοντα 60 κι οχι οταν οι cpus κοιμοντουσαν και εβγαζαν 90+.Επισης αν και οπως ειπα οι καρτες γινονταν ολο και δυνατοτερες ωστοσο παντα απειχαν αρκετα απο τις high end gpus που ηταν συγχρονες των εν λογω παιχνιδιων.Φυσικα και παραδεχομαι δηλαδη οτι το 2013 η 290χ (σε αντι8εση με την 7850) ηταν εντελως ακαταλληλη για τον 8320.Ως τα τελη του 2016 ομως που την εβαλα η αποδοση της ειχε γινει mainstream και οι game engines αρκετα πιο multithreaded ωστε το gpu bottleneck να ειναι αμελητεο.Κι αυτο επαναλαμβανω οτι εγινε κα8αρα εξ'αιτιας των αδυναμων 8 core cpus των κονσολων που αναγκασαν τις εταιριες να αναπτυξουν καταλληλες game engines και πολυ λιγοτερο λογω των οποιαδηποτε nvidia η amd drivers.
    Πέρα από το που βρίσκονται οι μηχανές, μετά από 6 χρόνια παρουσίας 8core/8thread cpu στις κονσόλες, που μπορείς να το δεις παραπάνω, δες και παρακάτω που βρίσκεται ο 6thread 9600k σε σχέση με τα 32threads του 3950Χ, αλλά και τα 24 και 16 των υπολοιπων Ryzen 7! Ποια threads; Δυνατά cores, ipc και mhz θέλει το gaming
    Μα καλα ακομα να καταλαβεις οτι οι engines γραφονται για τις συγχρονες κι οχι τις μελλοντικες κονσολες?Αν εχεις αρκετα δυνατη cpu που μπορει να χειριστει τα 8 threads και ειναι καλογραμμενο το game τοτε εισαι οκ (παντα με non high end gpu) αν ομως εχεις χαμηλοτερο ipc οπως ο fx τοτε τι κανεις αν η μηχανη τρεχει μονο σε 4 threads δηλαδη στη μιση cpu?Απο το 2013 εγραφα οτι οι fx δεν 8α ξεπερασουν τους i5 αλλα οτι η διαφορα 8α μειω8ει σημαντικα,ε απο το 2015 εγινε αυτο αλλα εσεις με χλευαζατε τοτε οπως συνεχιζετε να διαστρεβλωνετε τα λογια μου τωρα.Σε κα8ε περιπτωση απο τοτε ως φετος που αναβα8μισα σε ryzen με non high end gpus ελαχιστη διαφορα παρατηρησα.Και σε 1 χρονο που 8α βγει το ps5 ολες αυτες οι cpus 8α πανε καδο.Heck σε 2 χρονια 8α παει καδο κι ο 8600κ σου αν 8ες ps5 performance ασχετως τι gpu του φορεσεις.Εδω 8α ειμαστε και 8α δουμε αν 8α εχω (και παλι) δικιο.
    Μια χαρά τον βλέπω τον 4C/4T i5 4670k!
    Στο rdr2 που εκατσε και ξεζουμισε (ελεω κονσολων παντα) το cpu optimization η rockstar,ενω ειχε κι 1 χρονο για να κανει tweaks για το pc,οκ.Στα αλλα συγχρονα games ομως τι γινεται?
    https://www.youtube.com/watch?v=97sDKvMHd8c
    Πάλι μου κάνεις τον ανήξερο.

    Δε μίλησα ποτέ για overclock. Για στοκ χρήση μιλάω, αλλά ναι για max load.
    Αν προσεξεις τον πινακα 8α δεις οτι μιλαμε με ακριβως ιδιους αρι8μους (για την ακριβεια max load stock 8320 καταναλωση η και λιγοτερο λογω undervolt).Δεν κανω εγω τον ανηξερο,εσυ δεν διαβαζεις καν τι γραφω.
    Όπως καταλαβαίνεις (η μήπως δε το καταλαβαίνεις), όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις των παιχνιδιών σε επεξεργαστή, τόσο θα πλησιάζει η κατανάλωση τους σε max usage scenarios. Είτε 100%, είτε 80% είτε 50%, το power draw delta, θα είναι το ίδιο. Μάλιστα αν υπολογίσεις ότι ο Sandy ήταν και είναι πολύ ταχύτερος, θα χρειάζεται λιγότερο από το performance pool του για να φτάσει το ίδιο αποτέλεσμα με τον FX.
    Γιατι εχεις την εντυπωση οτι σε συγχρονα games δεν 8α ειναι και οι quad core i5s οπως και οι fx σε max load?Γι αυτο επαναλαμβανω εδωσα τους συγκεκριμενους αρι8μους.Η μηπως νομιζεις οταν εχεις σκασει κι εγω δεν ξερω ποσα λεφτα (παραπανω απο τα αρχικα 100 ευρω της διαφορας με τον 8320) για ακομα ακριβοτερη μητρικη,κουτι,τροφοδοτικο,ψυχτρα και μνημες και πας τον 2500κ στα 5ghz οτι δεν 8α εχει παραπανω ρευμα και αρα μικροτερη διαφορα καταναλωσης με τον fx?Η μηπως δεν το καταλαβαινεις καν οπως λες κι εσυ?

    - - - Updated - - -

    To jab πάει στις κονσόλες, στο XBOX one X που έχει την καλύτερη έκδοση του game. Ενός game που κατά τα άλλα υποτίθεται ότι είχε heavy optimization και που ποτέ δεν είδαμε >30fps, ούτε σε 1080p. Δηλαδή σε 1080p θα ήταν 70fps+. Ίδια tflops, αλλά Χ2 απόδοση στο PC; Πως γκέγκεν αυτό;
    Εγινε με το οτι συγκρινεις μια κονσολα στο τελος του κυκλου ζωης της,σκασε τα 400 ευρω του xbox1 για pc το 2013 και μετα αναβα8μισε το με τα αλλα 400 ευρω του xbox-x το 2016,κι ελα υστερα να μου πεις πως τρεχει το game.Ομως που εισαι οι τιμες να ειναι του 2013 και του 2016 ετσι?Μην δω παλι παλι r3 1200 (που δεν υπηρχε καν) των 55 ευρω ουτε και rx 580 στα 165.Κι αμα τελειωσεις με ολα αυτα,για κερασακι στην τουρτα βρες το σε ετοιμο συστημα του 2013 και υστερα προσ8εσε κι εργατικα για την αναβα8μιση.Την σημερον ημερα οι περισσοτεροι δεν συναρμολογουν καν το gaming pc τους,shocking i know.
    Ούτε το optimization βοήθησε, ούτε το gpgpu, ούτε η assembly ούτε τίποτα. Ergo-> επεξεργαστής.
    No shit sherlock,η διαφορα ειναι οτι εκτος του τελευταιου χρονου δεν ειχε και πολυ σημασια.
    και όχι, με RTX ON θα πρέπει να ξεχάσεις το 4K gaming.
    Ο psolord νομιζει οτι η πλειοψηφια των pc gamers εχουν 1080ti η 2060 super η τουλαχιστον μια απλη non xt 5700 βρε αδερφε...

  4. #289
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  5. #290
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ειναι και παλια και γνωστη ιστορια.Η δυσκολια στον προγραμματισμο του ps3 εκανε τα περισσοτερα games να τρεχουν στην custom nvidia 7800 και προφανως να δειχνουν χειροτερα απο την custom ati 1800 του 360 (η οποια ειχε unified shaders πολυ πριν την 8800 της nvidia).Την ιδια στιγμη οσα λιγα games τρεχανε πανω στον cell δειχνανε πολυ καλυτερα απο το 360.Το μονο καλο ειναι οτι σχεδον παντα αυτα τα λιγα games ηταν και τα exclusives για τα οποια ο περισσοτερος κοσμος αγορασε το ps3,οπως και το blue ray drive.Το 360 αντι8ετα το αγορασαν πολλοι που η8ελαν την φ8ηνοτερη πλατφορμα που συνη8ως ειχε και λιγο καλυτερες εκδοσεις των cross platform AAA games.Οχι οτι δεν ειχε καλα exclusives το 360 αλλα ηταν λιγοτερα και συνη8ως μετα απο καποιο καιρο βγαιναν και στο pc...

  6. #291
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι και παλια και γνωστη ιστορια.Η δυσκολια στον προγραμματισμο του ps3 εκανε τα περισσοτερα games να τρεχουν στην custom nvidia 7800 και προφανως να δειχνουν χειροτερα απο την custom ati 1800 του 360 (η οποια ειχε unified shaders πολυ πριν την 8800 της nvidia).Την ιδια στιγμη οσα λιγα games τρεχανε πανω στον cell δειχνανε πολυ καλυτερα απο το 360.Το μονο καλο ειναι οτι σχεδον παντα αυτα τα λιγα games ηταν και τα exclusives για τα οποια ο περισσοτερος κοσμος αγορασε το ps3,οπως και το blue ray drive.Το 360 αντι8ετα το αγορασαν πολλοι που η8ελαν την φ8ηνοτερη πλατφορμα που συνη8ως ειχε και λιγο καλυτερες εκδοσεις των cross platform AAA games.Οχι οτι δεν ειχε καλα exclusives το 360 αλλα ηταν λιγοτερα και συνη8ως μετα απο καποιο καιρο βγαιναν και στο pc...
    Σωστά όλα αυτά, αλλά άλλο πράγμα ήθελα να τονίσω. Ότι δηλαδή η AMD δια χειρός Lisa Su πήρε τεχνογνωσία από τον Cell και την μετέφερε στις (semi-custom) APUs. Εξού και τα περί HSA computing... δεν έσκασαν ουρανοκατέβατα, ούτε με παρθενογένεση όλα αυτά.

    Σαν να λέμε ψόφησαν οι δεινόσαυροι, αλλά ζουν οι απογόνοι τους (πτηνά), κι ας μην εντυπωσιάζουν... DNA heritage.

  7. #292
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα με ξεπερνάει το γεγονός ότι προτείνεις 2700 αντί για 3600, ενώ λίγο παρακάτω γράφεις ότι το gaming θέλει δυνατά cores/IPC/MHz.

    It does not compute... και όχι, με RTX ON θα πρέπει να ξεχάσεις το 4K gaming.
    Γιατί σε ξεπερνά; Ο 3600 είναι 46 ευρώ ακριβότερος, δηλαδή 30% ακριβότερος, χωρίς να είναι 30% ταχύτερος. Ειδικά σε 4Κ/60 που θα είναι το target focus. Μια χαρά ανταποκρίνεται ο 2700 στα δυνατά cores/IPC/Mhz.

    Για το RTX/DXR, ας περιμένουμε να έρθει το επόμενο iteration της nvidia, στα 7nm, γιατί τα περιθώρια για βελτίωση είναι τεράστια. Το ότι οι κονσόλες θα πρέπει να το ξεχάσουν, απο τη στιγμή που ήδη το Navi είναι στα 250mm στα 7nm, είναι πιο πιθανό. Αλλά θα τα δείξει το μέλλον αυτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα υπερτιμημενα gaming pcs με titans οπως και τα υπερτιμημενα xbox-x εχουν αναλογια flops/cost,δεν βλεπω το προβλημα αφου δεν σε νοιαζει ποσοι τα αγορασαν.
    Για να παίξει μπάλα κανείς μαζί σου, πρέπει να έχει τέρμα που να περιέχει ταυτόχρονα, τέρμα ποδοσφαίρου, τέρμα 5X5, τέρμα handball, μπασκέτα και τρύπα του γκολφ! Η λογική έχει πηδήξει από το παράθυρο, αφού δε σε ενδιαφέρει το flops/flops comparison. ok.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η μπακατελα xbox slim εχει πουλησει λιγοτερο απο το 1/4 του ps4 slim κι ας την πουλουσαν για χρονια στα 200$ (digital edition) και σε συχνες προσφορες στα 150.Αφου ομως δεν σε νοιαζει ποσοι τα αγορασαν και τα 8εωρεις αντιπροσωπευτικα της αποδοσης των κονσολων 8α σου φτιαξω κι εγω value sales pc του 2016 των 200 ευρω με pentium και την καλη kepler edition gddr5 730gt gpu (πιστεψε με δεν εφτιαχνες με αυτα τα λεφτα τοτε κατι καλυτερο).Ομως κατι μου λεει οτι 8α τρεχει ΠΟΛΥ χειροτερα το fallen order...
    Πάλι τα ίδια. Πάλι με τα PC που δεν είναι gaming PCs. Πάλι το vfm.

    Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι το gaming baseline του PC είναι μεν ακριβότερο, αλλά ταυτόχρονα και καλύτερο. Άμα δε θες να το καταλάβεις, δεν έχει νόημα η συζήτηση. Απλά σου ανέφερα ένα συγκεκριμένο build, για το πως μπορεί να εξελιχθεί, βασιζόμενο σε τρέχουσα τεχνολογία. Θα επαναλάβω ότι η τεχνολογία του PC, δε μένει κολλημένη στο χρόνο και αυτό είναι ένα από τα υπερ του. Άμα θες εσύ office PC για Gaming, οκ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεεεεχρι να βγει το ps5 ειναι σε 1 χρονο,ως τοτε 8α δουμε ποιες gpus 8α εχουν βγει και ποσο 8α κοστιζουν,κα8ως και το ποσο δυνατη 8α ειναι εν τελει η gpu του ps5,χωρια το optimization που 8α πεσει.Οσον αφορα το αν 8α αρκει ο 2700 η οχι,ειναι χιλιοειπωμενη ιστορια.Το ειδαμε με τους core 2 duo to 2009 και το ξαναειδαμε με τους i3 το 2014.Δεν λεω οτι ο 2700 σαπακι 8α γινει ξαφνικα σαπακι αλλα μεσα σε 2 χρονια δεν 8α αρκει αν 8ες ps5 αποδοση.Φυσικα μπορεις να αρχισεις τo tweaking αλλα τοτε 8α μιλαμε ηδη για χειροτερα γραφικα.
    Τι σχέση η σύγκριση του Core 2 Duo/i3 με τους μετέπειτα φαντάζομαι quad θες να πεις, με τους 8/16 ryzen2 σε σύγκριση με τους 8/16 ryzen+ που έβαλα εγώ στο "PS5 PC";

    Δηλαδή ο 2700 δε θα αρκεί σε δύο χρόνια και μιλάς σοβαρά τώρα;

    Άντε να δω που θα χωρέσει σε ένα τσιπ και με τι power budget, o 8/16 Ryzen 2 που έχει 90W κατανάλωση και η 5700ΧΤ που έχει 220W κατανάλωση, μαζί με RT. Σημείωσε ότι το Navi είναι ήδη 250mm2 στα 7nm και o Ryzen2 80mm2 για το cpu chiplet και 125mm2 για το Ι/Ο chiplet. Και άντε πες το Ι/Ο επειδή δεν θα είναι PC grade και θα ενσωματωθεί( ?) και θα πέσει και στα 7nm, θα είναι το μισό, πες 60mm2, για πες μου, 250+60+80=390mm2 και το RT που θα το βάλουν; Στο χειριστήριο; Είδες πόσο μεγάλωσε το die size στις Turing σε σχέση με τις pascal με την εισαγωγή του RT; Η AMD δηλαδή τι νομίζεις ότι θα κάνει; Πάλι μαγείες περιμένετε; Πάλι κατάργηση των νόμων της φυσικής; Πάλι "console optimization";


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορουσε και αν η8ελες τοσο oc σιγουρα χρειαζοταν και τις μνημες αλλα τοτε εχεις ξεφυγει ηδη σε κοστος ψυχτρας,κουτιου,μητρικης,τροφοδοτικου και εν τελει και ram.



    Οσο καλυτεροι κι αν ειναι οι drivers αν τα ιδια τα παιχνιδια δεν υποστηριζαν πολλαπλους πυρηνες το multithreading τους παει καδο.Αυτο αρχισε να γινεται για dual cores το 2007 και το 2008 για quad cores λογω των κονσολων.Βεβαια λογω του οτι τοτε υπηρχε αρκετο horsepower στις console cpus (xbox360,ps3),κι αρκετες engines ηταν ακομα αρχικα single threaded δεν ηταν ουτε τοσο αναγκαιο ουτε τοσο εντονο.Οποτε αρχικα περιοριστηκε στα cpu heavy games.Αλλωστε για αυτο τον λογο βλεπαμε ακομα κι ως το 2013 τα περισσοτερα παιχνιδια να τρεχουν βασικα σε 2 cores και τον 3ο να αξιοποιειται μολις κατα το ημισυ.Ομως οι νεοτερες κονσολες (ps4,xbox1) ειχαν αδυναμες multicore cpus,κι οχι 1 cpu & 7 coprocessors οπως στο ps3 η 3 δυνατες cpus οπως στο xbox360.Γι'αυτο μεσα σε μολις 1 χρονο δηλαδη το 2014 οι dual cores χωρις hyper threading περιοριστικαν σε low end gaming pcs.Υπηρχαν βεβαια καποιοι νεοτεροι pentiums που αν τους χρονιζες στο 8εο ηταν ανταγωνιστικοι αλλα κι αυτοι αρχισαν να περιοριζονται απο τους cpu heavy τιτλους απο το 2015 οπως εγινε τοτε και με τους stock dual core i3s κι ας ειχαν ht.Ακριβως επειδη εξ'αιτιας των κονσολων οι game engines αρχισαν πλεον να τρεχουν σε 6+ threads κι οχι λογω των amd η nvidia drivers (και οι 2 των οποιων καλυτερα η χειροτερα υποστηριζαν το cpu multi threading πολλα χρονια πριν),οι fx αρχισαν να ξεχωριζουν απο τους i3 και να φτανουν πολυ κοντα τους i5.Παντα ομως με τον περιορισμο σε non high end gpus,οπως αλλωστε ελεγα απο το 2013.Κοντευουμε το 2020 κι εσυ μου δειχνεις charts με 2080ti οπου φυσικα η τοτε τεχνολογικη ανωτεροτητα της intel μεγεν8υνεται αφυσικα.Στον 8320 μου μεσα στο 2013 ειχα βαλει σταδιακα 5850,6970 και 7850 και σε κα8ε περιπτωση ειχα ελαχιστη διαφορα αποδοσης με τον i5 2500 αλλα πολυ μεγαλη με τους ακριβοτερης τιμης (αν υπολογισω και το κοστος της μητρικης) i3s.Το 2016 εβαλα 290χ (δηλαδη τοτε επιπεδα αποδοσης 980/1060 που υστερα μεγαλωσαν κι αλλο) και παρατηρησα οτι ενω συνεχως σταδιακα ανεβαινα κατηγορια δυναμης της gpu η διαφορα μου με τους i5 συνεχως επεφτε.Μιλαω για cpu heavy σκηνες οπου τα fps πεφτανε κοντα 60 κι οχι οταν οι cpus κοιμοντουσαν και εβγαζαν 90+.Επισης αν και οπως ειπα οι καρτες γινονταν ολο και δυνατοτερες ωστοσο παντα απειχαν αρκετα απο τις high end gpus που ηταν συγχρονες των εν λογω παιχνιδιων.Φυσικα και παραδεχομαι δηλαδη οτι το 2013 η 290χ (σε αντι8εση με την 7850) ηταν εντελως ακαταλληλη για τον 8320.Ως τα τελη του 2016 ομως που την εβαλα η αποδοση της ειχε γινει mainstream και οι game engines αρκετα πιο multithreaded ωστε το gpu bottleneck να ειναι αμελητεο.Κι αυτο επαναλαμβανω οτι εγινε κα8αρα εξ'αιτιας των αδυναμων 8 core cpus των κονσολων που αναγκασαν τις εταιριες να αναπτυξουν καταλληλες game engines και πολυ λιγοτερο λογω των οποιαδηποτε nvidia η amd drivers.
    Νομίζω ότι μιλάω στον αέρα, όταν δείχνω 16 παιχνίδια του 2019 και για το πως το multithreading δεν έχει ΤΟΣΗ σημασία. Έχει, αλλά όχι τόση.

    Την 2080Ti για αυτό ακριβώς την χρησιμοποιούμε, για να δείξει τη μέγιστη διαφορά των επεξεργαστών. Καταλαβαίνεις από CPU limits ή κοιτάς μόνο τα "ρεαλιστικά σενάρια" γιατί δε σε συμφέρει να βλέπεις τις τραγικές διαφορές του φάβα του FX με τους σοβαρούς επεξεργαστές;

    Θες εκτός από τα 16 παραπάνω, να βάλουμε στη σύγκριση και ένα 17ο, το Fallen Order;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-19 Star Wars Jedi Fallen Order тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  145,4 KB 
ID: 208805

    Τα 78fps του 2500Κ, με τα 54fps του FX8350 τα βλέπεις ή θα το κάνουμε γαργάρα και αυτό; 44% διαφορά, με 75W λιγότερη κατανάλωση σε max load, 2 χρόνια νωρίτερα και 700Mhz λιγότερα, σου λένε κάτι η μπα;

    Μήπως να αφήσεις όσους πήραν 2500Κ αντί για μπουλντόζα να ανησυχούν για τα λεφτά που έδωσαν, που ακόμα πιάνουν τόπο, 9 χρόνια μετά;

    Θες να δούμε και τη χρηστικότητα του θέματος;

    https://youtu.be/3RFGZnceUXU?t=311

    CPU limited GTX 970 με 40fps από τον 8350, στο fallen lords πως σου φαίνεται; Που να είχε και καμία καλύτερη κάρτα δηλαδή....!

    Meanwhile, o 2500K με τα 78fps του, θα μπορούσε να καλύψει μέχρι GTX 1660.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-11-19 Star Wars Jedi Fallen Order тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  167,0 KB 
ID: 208810

    Και αυτά σε στοκ. Άμα βάλεις και ένα χαλαρό κλόκι μέσα (δε μιλάω για 5Ghz γιατί άντε γεια), που τον πάει σε power levels FX 8350, τότε παίρνεις άλλο ένα 30% σε απόδοση, δηλαδή φτάνεις μέχρι επίπεδα RTX 2070. Με επεξεργαστή Ιανουαρίου 2011!

    Δε λέω ότι χρειάζεται το κλόκι για 60fps φυσικά. Μια χαρά την παλεύει, απλά για να καταλάβεις τις διαφορές και το ότι πληρώνεις παίρνεις.

    Επίσης δες και τον 7600Κ με τον 1600Χ που βρίσκονται, μιας και τους βάλαμε στην κουβέντα, καθώς και παρατήρησε τους στα υπόλοιπα 16 παιχνίδια του 2019, για να δεις και πάλι τη "συνεισφορά" των κονσολών στο multi threading.

    Και για να μην παρεξηγηθώ, γιατί στάνταρ για εκεί πάμε, ο 1600Χ έχει προφανώς πολύ μεγαλύτερο performance pool, από τον 7600Κ. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Επαναλαμβάνω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο πως θα αξιοποιηθεί αυτό το performance pool, όχι αν είναι μεγαλύτερο, για αυτό επιμένω σε δυνατότερα cores, αντί για περισσότερα, μιας και ακόμα και μετά από 6 χρόνια κονσόλας, βλέπουμε ότι 4 δυνατά threads του 7600Κ, νικούν σε περισσότερα benchmarks, τα 12 λιγότερα δυνατά του 1600Χ. Το ότι θα υπάρξουν ήττες, προφανώς και θα υπάρξουν. Με τι ταχύτητα αυξάνονται αυτές οι ήττες όμως να δούμε, γιατί δε το βλέπω...





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλα ακομα να καταλαβεις οτι οι engines γραφονται για τις συγχρονες κι οχι τις μελλοντικες κονσολες?Αν εχεις αρκετα δυνατη cpu που μπορει να χειριστει τα 8 threads και ειναι καλογραμμενο το game τοτε εισαι οκ (παντα με non high end gpu) αν ομως εχεις χαμηλοτερο ipc οπως ο fx τοτε τι κανεις αν η μηχανη τρεχει μονο σε 4 threads δηλαδη στη μιση cpu?Απο το 2013 εγραφα οτι οι fx δεν 8α ξεπερασουν τους i5 αλλα οτι η διαφορα 8α μειω8ει σημαντικα,ε απο το 2015 εγινε αυτο αλλα εσεις με χλευαζατε τοτε οπως συνεχιζετε να διαστρεβλωνετε τα λογια μου τωρα.Σε κα8ε περιπτωση απο τοτε ως φετος που αναβα8μισα σε ryzen με non high end gpus ελαχιστη διαφορα παρατηρησα.Και σε 1 χρονο που 8α βγει το ps5 ολες αυτες οι cpus 8α πανε καδο.Heck σε 2 χρονια 8α παει καδο κι ο 8600κ σου αν 8ες ps5 performance ασχετως τι gpu του φορεσεις.Εδω 8α ειμαστε και 8α δουμε αν 8α εχω (και παλι) δικιο.
    Οι σύγχρονες κονσόλες, έχουν 8 threads εδώ και 6 χρόνια. Παρόλα αυτά, βλέπεις ότι οι γρήγοροι τετραπύρηνοι, είναι ταχύτεροι, στα περισσότερα games. Δε λέω να πάρουμε τετραπύρηνους. Προφανώς έχει υπάρξει βελτίωση στο θέμα χρήσης cpu resources. Το ότι δεν γίνεται στα περισσότερα games λέω.

    Δε διαστρεβλώνω κάτι. Σου δίνω συγκεκριμένα παραδείγματα (έχω φτάσει στα 17 σύνολο, τελευταίου έτους-όχι προπέρσινα) και όχι cherry picked benchmarks 3-4 παιχνιδιών. Δες τα παραπάνω benchmarks, μελέτησε τα και μετά μιλάμε. Υπάρχουν δηλαδή 10 παιχνίδια που είναι εξαιρετικά multithreaded και άλλα 100 που θέλουν single thread κυρίως.

    Δε λέω να κάνουμε βήματα προς τα πίσω. Το multithreading θέλουμε όλοι, εννοείται. Για αυτό και προσωπικά από τον ερχομό των Ryzen, πάντα προτείνω Ryzen. Ακόμα και για gaming είναι καλύτεροι all rounders, αν έχουμε 60fps++ gaming σαν baseline.

    Το θεωρώ δύσκολο κάποιος σύγχρονος εξαπύρηνος Intel, να έχει πρόβλημα σε δύο χρόνια, αν και θα έχει κλείσει ήδη τρία χρόνια ζωής μέχρι τότε. Αυτό θα το δείξει το μέλλον. Αλλά και πάλι, ο 9700Κ υπάρχει ήδη. Μέχρι τότε η αναβάθμιση -που δε θα χρειάζεται, επιμένω- θα στοιχίζει ελάχιστα. Ξεχνάς ότι παρόλη την παρουσία των Ryzen2 στις μελλοντικές κονσόλες, το lowest common denominator θα συνεχίσουν να είναι οι υπάρχουσες κονσόλες για κάμποσο καιρό ακόμα. Εκτός αν περιμένεις 100.000.000 ps4 users, να πάνε κατ'ευθείαν σε αναβάθμιση του 500άρικου; Η μήπως οι devs να αφήσουν στην απέξω αυτό το userbase. Και φυσικά όπως είπαμε, δε μπορούν να γίνουν τόσο multi threaded τα παιχνίδια εκ φύσεως. Ούτε καν το Unreal Engine 4 δε το έχει καταφέρει αυτό (βλέπε Fallen Order παραπάνω) που είναι σε development δε ξέρω και εγώ από πότε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο rdr2 που εκατσε και ξεζουμισε (ελεω κονσολων παντα) το cpu optimization η rockstar,ενω ειχε κι 1 χρονο για να κανει tweaks για το pc,οκ.Στα αλλα συγχρονα games ομως τι γινεται?
    https://www.youtube.com/watch?v=97sDKvMHd8c
    Αν προσεξεις τον πινακα 8α δεις οτι μιλαμε με ακριβως ιδιους αρι8μους (για την ακριβεια max load stock 8320 καταναλωση η και λιγοτερο λογω undervolt).Δεν κανω εγω τον ανηξερο,εσυ δεν διαβαζεις καν τι γραφω.
    Γιατι εχεις την εντυπωση οτι σε συγχρονα games δεν 8α ειναι και οι quad core i5s οπως και οι fx σε max load?Γι αυτο επαναλαμβανω εδωσα τους συγκεκριμενους αρι8μους.Η μηπως νομιζεις οταν εχεις σκασει κι εγω δεν ξερω ποσα λεφτα (παραπανω απο τα αρχικα 100 ευρω της διαφορας με τον 8320) για ακομα ακριβοτερη μητρικη,κουτι,τροφοδοτικο,ψυχτρα και μνημες και πας τον 2500κ στα 5ghz οτι δεν 8α εχει παραπανω ρευμα και αρα μικροτερη διαφορα καταναλωσης με τον fx?Η μηπως δεν το καταλαβαινεις καν οπως λες κι εσυ?
    Πραγματικά με τα όσα διάβασα παραπάνω και διαβάζω εδώ και μέρες, με την ηλείου φαεινότερη άρνηση της πραγματικότητας, δε ξέρω ποιος δε διαβάζει και ποιος κάνει τον ανήξερο...!

    Για το revisiting του 1600Χ δες τα benchmarks που έχω ανεβάσει παραπάνω, μαζί με τη προσθήκη του Fallen Order. Σε κάποια benchmarks προφανώς και θα νικάει. Το ότι θα έπρεπε να νικάει ΣΕ ΟΛΑ θα έπρεπε να σε προβληματίζει, για το που βρίσκεται το multithreading αυτή τη στιγμή.

    Επίσης για τον 2500Κ σου απάντησα παραπάνω. Άλλο ένα παιχνίδι που ξεμπροστιάζει το 40% διαφορά που είχαν με τον φάβα τον FX.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε με το οτι συγκρινεις μια κονσολα στο τελος του κυκλου ζωης της,σκασε τα 400 ευρω του xbox1 για pc το 2013 και μετα αναβα8μισε το με τα αλλα 400 ευρω του xbox-x το 2016,κι ελα υστερα να μου πεις πως τρεχει το game.Ομως που εισαι οι τιμες να ειναι του 2013 και του 2016 ετσι?Μην δω παλι παλι r3 1200 (που δεν υπηρχε καν) των 55 ευρω ουτε και rx 580 στα 165.Κι αμα τελειωσεις με ολα αυτα,για κερασακι στην τουρτα βρες το σε ετοιμο συστημα του 2013 και υστερα προσ8εσε κι εργατικα για την αναβα8μιση.Την σημερον ημερα οι περισσοτεροι δεν συναρμολογουν καν το gaming pc τους,shocking i know.
    No shit sherlock,η διαφορα ειναι οτι εκτος του τελευταιου χρονου δεν ειχε και πολυ σημασια.
    Σου έχω αναφέρει πλιστάκις τον 2500Κ του 2011 και το τι δυνατότητες 60fps+++ gaming είχε όλα τα χρόνια, ακόμα και σήμερα. Βλέπε Fallen Order, UE4 παραπάνω. Worst case scenarios, κάτι Assassin's Creed των τελευταίων ετών, που θα την άκουγε στερεοφωνικά, ΟΚ. Απο τα 1000 παιχνίδια, έχει πρόβλημα σε 5-6. Κάνεις overclock, κατεβάζεις view distance και έρχεσαι σε 60άρα άνετη.

    Κόστος απόκτησης μεγαλύτερο του XBOX 1. Κόστος κάρτων μεγαλυτερη του XBOX one X. Και λοιπόν; Πόσα παιχνίδια παίξαμε εμείς σε άπειρα FPS και πόσα παίξανε οι κονσόλες σε 30fps; Μιλάμε για gaming της προκοπής, όχι μπαχατέλο-gaming.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο psolord νομιζει οτι η πλειοψηφια των pc gamers εχουν 1080ti η 2060 super η τουλαχιστον μια απλη non xt 5700 βρε αδερφε...
    Ούτε καν, αλλά σας έδειξα ότι η Polaris του 2016, των 150 ευρώ, μια χαρά αξιόμαχη είναι, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τι θες να κάνουμε τώρα; Το PC έχει ένα κάρο εταιρείες, που συνεισφέρουν τεχνολογία. Κάποτε φτάνει σε ένα σημείο, έστω ένα χρόνο πριν το EOL, να έχεις Χ2 framerate με ίδια λεφτά. Πριν αυτό το EOL, έχεις Χ2 framerate με Χ2 λεφτά. Win win.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 19-11-19 στις 19:30.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #293
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σε ξεπερνά; Ο 3600 είναι 46 ευρώ ακριβότερος, δηλαδή 30% ακριβότερος, χωρίς να είναι 30% ταχύτερος. Ειδικά σε 4Κ/60 που θα είναι το target focus. Μια χαρά ανταποκρίνεται ο 2700 στα δυνατά cores/IPC/Mhz.
    Γιατί εσύ ο ίδιος λες ότι στα παιχνίδια θες πρωτίστως ST και μετά MT.

    2700 και 3600 είναι ισοδύναμοι σε MT, αλλά υπάρχει χάσμα σε ST, συν η 256-bit vector unit (επειδή καλώς ή κακώς στα PC μετράει αυτό).

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο 3600 θα έχει legs αν μιλάμε για 30 fps gaming, εφόσον το baseline των κονσολών παραμείνει στα 30 fps και εφόσον μιλάμε για σωστά DX12 ports (όχι DX11).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το RTX/DXR, ας περιμένουμε να έρθει το επόμενο iteration της nvidia, στα 7nm, γιατί τα περιθώρια για βελτίωση είναι τεράστια. Το ότι οι κονσόλες θα πρέπει να το ξεχάσουν, απο τη στιγμή που ήδη το Navi είναι στα 250mm στα 7nm, είναι πιο πιθανό. Αλλά θα τα δείξει το μέλλον αυτά.
    Η 2080 Ti με το ζόρι βγάζει 1080p60 σε Ultra RT settings, άρα τι θαύματα περιμένεις στα 7nm;

    Ποτέ δεν είπα ότι η κονσόλα θα βγάζει 4k60 σε next-gen games (όχι cross-gen, έχει διαφορά).

    Να ξεκαθαρίσουμε επίσης ότι αν έχει ακόμα ένα πλεονέκτημα η Intel, αυτό είναι λόγω ring bus.

    Του χρόνου όμως τελειώνει και αυτό:

    https://www.techpowerup.com/246258/r...per-ccx-design

    Και πολύ πιθανό να δούμε και 5 GHz σε διαλεχτά τσιπάκια. +300 MHz από τα 4.7 GHz του 3950X το θεωρώ εφικτό στόχο.

    Τα security mitigations δεν τα αναφέρω καν. Χίλιες φορές Ryzen 5 3600 παρά Intel 9600k.

  9. #294
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Υπάρχει κάποιος λόγος να συζητάμε ΚΑΙ σε αυτό το θέμα για τους FX;

    Αφού έχουμε το https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%82/page5

    Που κατά την απόψη μου, να τους ξεχάσουμε θα έπρεπε όχι να τους μνημονεύουμε κάθε τρεις και λίγο.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #295
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν, αλλά σας έδειξα ότι η Polaris του 2016, των 150 ευρώ, μια χαρά αξιόμαχη είναι, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τι θες να κάνουμε τώρα; Το PC έχει ένα κάρο εταιρείες, που συνεισφέρουν τεχνολογία. Κάποτε φτάνει σε ένα σημείο, έστω ένα χρόνο πριν το EOL, να έχεις Χ2 framerate με ίδια λεφτά. Πριν αυτό το EOL, έχεις Χ2 framerate με Χ2 λεφτά. Win win.

    Για εξήγησε το λίγο πιο αναλυτικά, με χρήματα και ημερομηνίες, να το δούμε λίγο καλύτερα αυτό που ισχυρίζεσαι.
    Και για το EOL (2020) και για πριν το EOL (2013).

  11. #296
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν, αλλά σας έδειξα ότι η Polaris του 2016, των 150 ευρώ, μια χαρά αξιόμαχη είναι, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Τι θες να κάνουμε τώρα; Το PC έχει ένα κάρο εταιρείες, που συνεισφέρουν τεχνολογία. Κάποτε φτάνει σε ένα σημείο, έστω ένα χρόνο πριν το EOL, να έχεις Χ2 framerate με ίδια λεφτά. Πριν αυτό το EOL, έχεις Χ2 framerate με Χ2 λεφτά. Win win.
    Στο bold θεωρώ ότι χωράει λίγος αντίλογος:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Aureal...ductor#History
    https://www.resetera.com/threads/why...-common.95210/
    https://www.theregister.co.uk/1998/1...ve_technology/

    Ναι, δεν περιστρέφονται όλα γύρω από τις CPU/GPU. Κάποτε να θυμίσω ότι είχαμε και audio acceleration (EAX), που πήγε για βρούβες με τα sVista.

    Η Aureal3D για όσους δεν θυμούνται (ή δεν τα έζησαν) έσβησε λόγω της Creative. Έχετε δοκιμάσει ποτέ 3D audio; Όχι surround, καμία σχέση.

    Έλα όμως που οι νέες κονσόλες θα το έχουν ως baseline feature:

    http://www.pushsquare.com/news/2019/...o_is_processed

    Ποιός θα μας πάει τελικά μπροστά στον τομέα του ήχου; Τα PC ή οι κονσόλες;

    Γιατί κανονικά τα PC θα έπρεπε να το έχουν ως baseline feature εδώ και 20+ χρόνια...

    Για τα περί physics (AGEIA/PhysX) τα έχω ξαναπεί, ας μην επαναλαμβάνομαι. Καλό θα είναι λοιπόν να λιώσει επιτέλους η καραμέλα ότι οι κονσόλες δήθεν μας κρατάνε πίσω. Σας το απέδειξα με ιστορικά ντοκουμέντα.

  12. #297
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί εσύ ο ίδιος λες ότι στα παιχνίδια θες πρωτίστως ST και μετά MT.

    2700 και 3600 είναι ισοδύναμοι σε MT, αλλά υπάρχει χάσμα σε ST, συν η 256-bit vector unit (επειδή καλώς ή κακώς στα PC μετράει αυτό).

    Προσωπικά πιστεύω ότι ο 3600 θα έχει legs αν μιλάμε για 30 fps gaming, εφόσον το baseline των κονσολών παραμείνει στα 30 fps και εφόσον μιλάμε για σωστά DX12 ports (όχι DX11).


    Η 2080 Ti με το ζόρι βγάζει 1080p60 σε Ultra RT settings, άρα τι θαύματα περιμένεις στα 7nm;

    Ποτέ δεν είπα ότι η κονσόλα θα βγάζει 4k60 σε next-gen games (όχι cross-gen, έχει διαφορά).

    Να ξεκαθαρίσουμε επίσης ότι αν έχει ακόμα ένα πλεονέκτημα η Intel, αυτό είναι λόγω ring bus.

    Του χρόνου όμως τελειώνει και αυτό:

    https://www.techpowerup.com/246258/r...per-ccx-design

    Και πολύ πιθανό να δούμε και 5 GHz σε διαλεχτά τσιπάκια. +300 MHz από τα 4.7 GHz του 3950X το θεωρώ εφικτό στόχο.

    Τα security mitigations δεν τα αναφέρω καν. Χίλιες φορές Ryzen 5 3600 παρά Intel 9600k.
    Δε λέω τι θέλω εγώ, τι βλέπω λέω και προφανώς στις περισσότερες περιπτώσεις είναι ST>MT. Άσχετα αν δε θα έπρεπε να είναι έτσι.

    Όμως ο 2700 είναι Good enough. Όχι για 30, όχι για 60 αλλά και για πολύ παραπάνω. Μιας και είναι ένα υποθετικό build, ένα χρόνο πριν την έλευση των next gen consoles, μέχρι του χρόνου μπορεί να γίνει καλύτερο.

    Προφανώς και η GPU είναι κατά πολύ σημαντικότερη της CPU στα παιχνίδια, φτάνει να είναι good enough ο CPU. Κάτι που ο Jaguar δεν είναι. To είδαμε και το βλέπουμε εκ του αποτελέσματος.

    Για την 2080ti συμφωνώ, αλλά υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις πέραν του Ultra. Άμα δε μπορεί η 2080Ti με 754 mm² die size (12nm), να παίξει καλά RT, μπορείς να μου πεις τι περιμένουμε από τις κονσόλες; Απλή εκτίμηση ρωτάω. Μήπως πάμε πάλι σε RT settings "lower than low";

    Το link για τους Zen 2 γιατί το ανέβασες; Αυτοί βγήκανε; Και τέλος πάντως δε θα πάω καν σε Intel vs AMD. Δεν έχω προτείνει σε κανέναν Intel cpu, από τότε που βγήκαν οι Ryzen 1. Και εγώ για Ryzen πήγαινα, απλά τα έκαναν σκατά με τις μνήμες και φοβήθηκα. Δεν έχω κανένα παράπονο όμως από τον 8600Κ. Mitigations or no mitigations. Τους low threaded Intel, τους αναφέρω απλά και μόνο για να δείξω που βρίσκεται το gaming, στην πλειοψηφία τους. Δεν είπα ποτέ ότι οποιοσδήποτε Ryzen δεν είναι καλός.


    Όσο δε βλέπω παραδείγματα όπως παραπάνω στο Fallen Order, όπου ο FX έχει average, όσο ο 2500Κ έχει minimums, θεωρώ τους επεξεργαστές good enough. Δε λέω ότι είναι έτσι πάντα. Ακόμα και σε σχέση με τις κονσόλες, ο FX έχει δώσει 60fps+++ gaming όλα τα χρόνια. Απλά έφαγε τα μούτρα πολύ πριν τον Sandy.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος λόγος να συζητάμε ΚΑΙ σε αυτό το θέμα για τους FX;

    Αφού έχουμε το https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%82/page5

    Που κατά την απόψη μου, να τους ξεχάσουμε θα έπρεπε όχι να τους μνημονεύουμε κάθε τρεις και λίγο.
    Δε συζητάμε για τους FX, για τους οποίους συμφωνώ ότι είναι, αξιοξέχαστοι, αλλά ο φίλος ο Τανκ διαφωνεί. Απλά για το που βρίσκεται το gaming multithreading συζητάμε, ελέω κονσολών, σε αντιπαράθεση με το που βρίσκεται ο FX σε σχέση με τον Sandy πχ, μετά από 6 χρόνια 8threaded default παρουσίας, καθώς και για το που υποθέτουμε ότι θα πάνε οι επόμενες κονσόλες, και αν θα πρέπει να πεταχτούν όλα τα gaming PCs του σήμερα.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  13. #298
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εντωμεταξύ κοίταγα τώρα και αυτό:

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._PhysX_support

    Έχει και 5 παιχνίδια με gameplay physics, ενώ τα περισσότερα είναι show-off physics (προφανώς γιατί αυτό πουλάει στις μάζες, λογικό).

    Δηλαδή δεν φτάνει που το αγοράσανε από την AGEIA για να το κλείσουν, σταμάτησαν κιόλας να το υποστηρίζουν...

    Δεν είναι δυνατόν πριν 6-7 χρόνια να έβγαιναν περισσότερα παιχνίδια με PhysX, που οι τότε nVidia ήταν πιο αδύναμες από τις σημερινές. Οι Turing γαζώνουν ακόμα και σε Async compute, δεν υπάρχει χοντρό context switch penalty πλέον.

    Θυμίζει κλασική περίπτωση εξαφάνισης τεχνολογίας:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Embrac...and_extinguish

  14. #299
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.967
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο bold θεωρώ ότι χωράει λίγος αντίλογος:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Aureal...ductor#History
    https://www.resetera.com/threads/why...-common.95210/
    https://www.theregister.co.uk/1998/1...ve_technology/

    Ναι, δεν περιστρέφονται όλα γύρω από τις CPU/GPU. Κάποτε να θυμίσω ότι είχαμε και audio acceleration (EAX), που πήγε για βρούβες με τα sVista.

    Η Aureal3D για όσους δεν θυμούνται (ή δεν τα έζησαν) έσβησε λόγω της Creative. Έχετε δοκιμάσει ποτέ 3D audio; Όχι surround, καμία σχέση.

    Έλα όμως που οι νέες κονσόλες θα το έχουν ως baseline feature:

    http://www.pushsquare.com/news/2019/...o_is_processed

    Ποιός θα μας πάει τελικά μπροστά στον τομέα του ήχου; Τα PC ή οι κονσόλες;

    Γιατί κανονικά τα PC θα έπρεπε να το έχουν ως baseline feature εδώ και 20+ χρόνια...

    Για τα περί physics (AGEIA/PhysX) τα έχω ξαναπεί, ας μην επαναλαμβάνομαι. Καλό θα είναι λοιπόν να λιώσει επιτέλους η καραμέλα ότι οι κονσόλες δήθεν μας κρατάνε πίσω. Σας το απέδειξα με ιστορικά ντοκουμέντα.
    Καλό ακούγεται (pun intended), αλλά να το δούμε πως δουλεύει.

    Λέει στο άρθρο

    It’ll all work through standard speakers and surround sound, but you’ll get the best experience through headphones.
    Σαν εξτρα εξοπλισμός μου ακούγεται αυτό. Με το καλό να έρθει, δε λέω.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #300
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό ακούγεται (pun intended), αλλά να το δούμε πως δουλεύει.

    Λέει στο άρθρο

    Σαν εξτρα εξοπλισμός μου ακούγεται αυτό. Με το καλό να έρθει, δε λέω.
    Με απλά ακουστικά 3.5mm θα δουλεύει (ήδη γίνεται στο PSVR) και σαν hardware με audio DSP (βλ. AMD TrueAudio) ή GPU compute (έχουν βάλει και QoS features στην Navi για latency reduction/real-time processing).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την 2080ti συμφωνώ, αλλά υπάρχουν και άλλες ρυθμίσεις πέραν του Ultra. Άμα δε μπορεί η 2080Ti με 754 mm² die size (12nm), να παίξει καλά RT, μπορείς να μου πεις τι περιμένουμε από τις κονσόλες; Απλή εκτίμηση ρωτάω. Μήπως πάμε πάλι σε RT settings "lower than low";
    Το ότι οι κονσόλες προσφέρουν την επιλογή του lower than low γιατί το πιστώνουμε στα αρνητικά; Και αυτό και το checkerboarding μακάρι να υπήρχε ως επιλογή και στα PC, γιατί δεν έχουν όλοι PCMR rigs. Επιλογές δεν είπαμε ότι (πρέπει να) δίνει το PC;

    Το Neon Noir RT demo το είδες πιστεύω, όπως και τα κολπάκια που κάνει με τα reflections για να μειώσει τα compute calculations.

    Σημασία έχει τι βλέπει το μάτι σου και το μάτι σου όταν παίζεις δεν είναι βιονικό να κάνει 400% zoom in real time, σαν τις μετρήσεις του DF...

    Πάντως οι κονσόλες θα έχουν HW RT ελέω RDNA2, άρα σίγουρα περιμένω κάτι ανώτερο του SW RT στο (ομολογουμένως εντυπωσιακό) Crytek demo. Όχι Ultra settings, αλλά κάτι ενδιάμεσο ίσως.

Σελ. 20 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 10151819202122253040 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας