Σελ. 94 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.396-1.410 από 2835
  1. #1396
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν αγοράζω κονσόλα χωρίς υποδοχή φυσικού μέσου, ασχέτως κόστους & specs.

  2. #1397
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.613
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο το gamepass το σώζει γιατί με μόλις 100ευρώ ακόμα παίρνεις κανονικό PS5 και ας μην έχει drive.
    Τα 100 ευρώ/δολλαρια παραπάνω μπορεί να κάνουν και τη διαφορά.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  3. #1398
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  4. #1399
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    https://hexus.net/tech/news/graphics...x-soc-details/

    "Later in the Q&As it was revealed that Microsoft uses the SMASH driver model which allows devs to hit the hardware and is "significantly more efficient than the PC"."

    https://www.youtube.com/watch?v=OqUBX2HAqx4 (30:45)

    Με απλά λόγια, λιγότερο «λίπος» και λιγότεροι μεσάζοντες στο software stack (HAL/drivers). Σαν να λέμε αγοράζεις μαρούλια κατευθείαν από τον παραγωγό -> πιο efficient τιμολόγηση (αφού παρακάμπτεις τους μεσάζοντες). Ανέκαθεν έτσι ήταν όλες οι κονσόλες σαν φιλοσοφία software stack.

    Αυτά για όσους νομίζουν ότι οι κονσόλες είναι PC και ότι τους GPU drivers τους γράφει η «υπόγα» της AMD...

    Αρχιμηχανικοί του XBOX τα λένε αυτά, όποιος διαφωνεί δεν τα λέει σε εμένα (εγώ είμαι ο messenger είπαμε), αλλά στέλνει απευθείας CV με email στην MS και τους λέει «παιδιά λέτε βλακείες, εμένα πρέπει να προσλάβετε με μισό μισθό από τις αρχιμηχανικάρες σας, να έρθω από το Ελλαδιστάν να σας πω 2 λογάκια πως δουλεύει το software stack της κονσόλας».

  5. #1400
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.588
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    μην συγκρινουμε specs current gen με οτιδηποτε rdna 2.0

    εδω εχουμε ακομη αλλα πολλα θεωρητικα λικς..

    1) γερμανοι λενε οτι η καρτα που εγινε λικ στο φαιρ στραικ πρεπει να ειναι η επομενη γενια της 5700xt γιατι και οι δυο δειχνουν ιδια επιπεδα
    2) το steam μαλλον θα ερθει στο xbox με οτι αυτο παει να πει για την amd

  6. #1401
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην συγκρινουμε specs current gen με οτιδηποτε rdna 2.0
    Ποιός το έκανε αυτό;

    Επίσης δεν ανέφερα πουθενά καμία RX 5700.

  7. #1402
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved


    PS5 and Xbox Series X use a dynamic resolution with the highest native resolution found being 3840x2160 and the lowest native resolution found being approximately 2432x1368. Both consoles rarely render at a native resolution of 3840x2160. The native resolution is usually between 2432x1368 and 2880x1620 on both consoles. PS5 and Xbox Series X use a form of temporal reconstruction to increase the resolution up to 3840x2160 when rendering natively below this resolution.


    Τι έχεις Γιάννη; Τι είχα πάντα;

    Παλιά μου τέχνη κόσκινο!



    - - - Updated - - -

    In other news!

    Why PS5 Web Browsers Were Removed By Sony

    Όχι σουγιάς. Κατσαβίδι σκέτο, αλλά για ένα τύπο βίδας!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #1403
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα, το δικό μου είναι ελαφρώς rant post αλλά θα το γράψω:

    Έχω το AC Valhalla σε PS4 και αναμένεται και PC (το PS4 Drakkar Edition που δεν έχω βγάλει τα add ons το δίνω σε προνομιακή τιμή αν ενδιαφέρεται κανείς) και έχω ρίξει ένα 5ωρο και συγνώμη που θα το πω ελαφρώς χύμα αλλά:

    Μας δουλεύετε, παίζεται αυτό το πράγμα και ιδιαίτερα σε μεγάλα Boss Fights με χειριστήριο και θα μου πει κανείς πως είναι καλύτερο από mouse+keyboard?

    Εντάξει, πέστε μου ότι βολεύει στο σαλόνι στον καναπέ για να μην γκρινιάζει η κυρά που είναι κανείς μέσα στο δωμάτιο με το PC κοκ, αλλά μην δουλευόμαστε.

    Για γραφικά, συγνώμη, δεν θα μπω καν σε αναλύσεις όπως psolord, ακόμα και σε medium PC αυτό που βλέπω τώρα από το PS4 το έχει για πλάκα, τι για πλάκα, δλδ low-end PC έχει τέτοιες επιδόσεις.

    Αλλά, στα σοβαρά τώρα, πέρα από πιου πιου παιχνίδια και κανένα ποδοσφαιράκι, εδώ θέλω να παίξω το AC στο PS4 και πολύ απλά ΔΕΝ βγαίνει.

    Αυτά, τα έγραψα, τα είπα, συνεχίστε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1404
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μα τι τολμάς και λες τώρα;

    Εδώ ειπώθηκε ότι μπορείς να προσγειώσεις PMDG αεροσκάφος στο Flight Simulator με το χειριστήριο.



    ΥΓ: Τώρα όμως θα σε αφήσω, γιατί φωνάζει η Eivor ότι πρέπει να πιάσω το Razor gaming mouse μου, και να πάμε να συνεχίσουμε την 2η επαρχία.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #1405
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα τι τολμάς και λες τώρα;

    Εδώ ειπώθηκε ότι μπορείς να προσγειώσεις PMDG αεροσκάφος στο Flight Simulator με το χειριστήριο.



    ΥΓ: Τώρα όμως θα σε αφήσω, γιατί φωνάζει η Eivor ότι πρέπει να πιάσω το Razor gaming mouse μου, και να πάμε να συνεχίσουμε την 2η επαρχία.
    Mα, δουλευόμαστε μου φαίνεται... ΟΚ, αν από την πρώτη μέρα της ζωής μου στο gaming έχω μάθει να παίζω μόνο με PS χειριστήριο δεν λέω, αλλά ούτε για αστείο δεν συγκρίνεται το mouse / kb. Έχω φάει από πείσμα 1.5 ώρα με το Legendary Elk και μιλάμε ότι έχω να νιώσω τέτοια πίεση στα δάχτυλά μου από τότε που ήμουν 13 ετών και έκανα πρόβες στο πιάνο...

    Δεν λέω, μια χαρά ίσως για ποδοσφαιράκια και κανένα πίου πίου.

    Και δεν μιλώ καν για γραφικά, ξαναλέω λεπτομέρειες δεν τις έχω με τεστ και τεχνικές καταρτίσεις αλλά τα ματάκια μου βλέπουν στο μόνιτορ με το PS4 ένα παιχνίδι που στο PC σε low/mid specs θα έβγαινε.

    @Wantilles, ζηλεύω, ελπίζω Παρασκευή να έχουν επιλυθεί διάφορα "διοικητικά" θέματα (έχει δανειστεί αδερφός το PC) και να είμαι μάχιμος με το Razer ανά χείρας.

    Σίγουρα η κονσόλα έχει τεράστια άλλα πλεονεκτήματα αλλά η αλήθεια να λέγεται
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #1406
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Γιατί παίζετε next-gen παιχνίδια σε παλιές κονσόλες; Τέλος τα PS4, XboxOne.
    400ευρώ για 7 χρόνια καλά ήταν. PS5 και 400ευρώ για τα επόμενα 7 τώρα.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  12. #1407
    Εγγραφή
    07-11-2016
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93500/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2ι
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας δουλεύετε, παίζεται αυτό το πράγμα και ιδιαίτερα σε μεγάλα Boss Fights με χειριστήριο και θα μου πει κανείς πως είναι καλύτερο από mouse+keyboard?
    Πες τα, Χρυσόστομε!
    Phanteks Enthoo Pro TG/Intel i7-8700k cooled by Corsair H150i Pro RGB/Asrock Z370 Taichi/Aorus GTX 1080ti/G.Skill Ripjaws V 16GB @ 3200Mhz/WD 1TB Caviar Purple/WD 3ΤΒ Red NAS/WD 2TB Caviar Green/WD 1TB Caviar Black |Win 10 Pro on Samsung 850 evo 250GB/OCZ Vector 180 240GB|Seasonic Focus+Gold 650W|HP E273q/Cm Masterkeys Pro L White/Steelseries Rival 300/M-audio AV42/Marshall Major II Bluetooth

  13. #1408
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Καλά, μιλάτε για ένα μέτριο προς καλό παιχνίδι από ένα μέτριο studio (Ubisoft) και από μια σειρά που έχει χάσει τη μπάλα και βγάζει μόνο πατάτες και μέτρια προς καλά μετά το 4*, και αυτό το χρησιμοποιείτε για να πείτε ότι το PS4 είναι άχρηστο. OK, δικαίωμά σας να πιστεύετε ότι θέλετε, αλλά με το Valhalla η Ubisoft κατάφερε επιτέλους να πλησιάσει την ποιότητα του κόσμου του Witcher 3. Μην τους κάνουμε και benchmark ποιότητας.
    Επιπλέον, συγχαρητήρια που ένα medium PC έχει πιο καλά γραφικά από το PS4. Πότε το αγοράσατε και πόσο;
    Αυτό για τα γραφικά.

    Για το χειρισμό.... μάλλον η Valve έχει μπερδέψει τα SQL queries, δεν εξηγείται αλλιώς ότι μας λέει ότι και στο PC ο κόσμος παίζει όλο και περισσότερο με χειριστήρια.
    Valve says a growing number of people are playing Steam games with a controller

    Καληνύχτα.


    Spoiler:
    *Having said that, αυτόν τον καιρό τελειώνω το Assassin's Creed 1 και ακολουθεί ολόκληρο το Ezio Collection. Αποφάσισα να παίξω τα παλιά καλά Assassin's Creed μέχρι το 4, μιας και όταν βγήκαν είχα εγκαταλείψει το gaming.

  14. #1409
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όποιος θέλει να δει τι γραφικά βγάζει το PS4, θα παίξει π.χ. ένα TLOU2, όχι την κάθε αρπαχτίλα της Ubisoft ή γενικά multiplatform. Το ένα είναι κοστούμι κομμένο και ραμμένο για το περιορισμένο hardware της κονσόλας (το παίζεις και λες τι φτιάξανε οι άνθρωποι), το άλλο είναι ένα generic κοστούμι να ταιριάζει σε πολλούς (ψηλούς, κοντούς, χοντρούς, λιγνούς). Πάντα το tailored κοστούμι θα είναι προτιμότερο αν ψάχνεις μια curated εμπειρία.

    @lewton αν θες story-based games, το PS4 και τα exclusives του είναι μονόδρομος. Ειδικά από εταιρίες όπως Naughty Dog.

    Και σόρρυ που θα το πω, αλλά τα παλιά AC είναι μακράν ανώτερα των καινούριων...

    Τα καινούρια είναι RPG wannabe στυλ Witcher. Κοινώς, το παιχνίδι έχασε την ταυτότητα που είχε. Καλό για τους RPGάδες, κακό για τους παλιούς AC fans που γούσταραν περισσότερο αυτό το μυστηριακό stealth στυλάκι (για όσους απορούν γιατί ξεθώριασε στα καινούρια).

    Και κάτι τελευταίο:

    Εγώ που έχω παίξει με controller σε PvP PC game και παίρνω νίκες solo, είμαι ανώμαλος; Άμπαλος; Τι ακριβώς; Εγώ με controller, οι αντίπαλοι με KB+M. Άρα θα έπρεπε να με γλεντάνε σύμφωνα με την λογική κάποιων.

    Και έχω και μηχανικό πληκτρολόγιο + Razer (όχι Razor, δεν είναι ξουράφι) mouse.

    Τι ακριβώς θα με δυσκολέψει σε ένα SP game με dumb/predictable AI/NPC patterns;

    Αν έχεις σκληραγωγηθεί στα δύσκολα (MP), θα κολλήσεις στα εύκολα (SP); Γιατί τα MP είναι μακράν πιο δύσκολα με εντελώς απρόβλεπτα patterns κίνησης παικτών (human AI), συν τυχόν lag. Το SP είναι παιχνιδάκι συγκριτικά.

    Το πρόβλημα μου με τα νέα AC είναι ότι πρέπει να ρίξεις 200 ώρες για να πεις ότι έκανες κάτι. Δεν το συνηθίζω να ρίχνω τόσες ώρες σε SP games, εκτός αν είναι κάτι πολύ special που βγαίνει μια φορά την δεκαετία (βλ. BoTW).

    Το control scheme είναι το πρόβλημα; Γιατί γνωρίζω κόσμο που έχει ρίξει 200 ώρες στο AC Odyssey του PS4. Κόσμο που γουστάρει αυτό το gameplay loop (endless grinding).

    Δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική αλήθεια εδώ πέρα. Είναι σαν το debate με τα δεξιοτίμονα αμάξια. Κι εμένα παράξενο μου φαίνεται, αλλά αν είχα μεγαλώσει Κύπρο/UK θα μου φαινόταν φυσιολογικό.

    Γενικά θα πρότεινα να είστε λιγάκι πιο ανοιχτόμυαλοι και να δοκιμάζετε τα πάντα... ακόμα και το νέο DualSense controller, που από ότι φαίνεται ενσωματώνει τις καινοτομίες της Nintendo (HD rumble) συν τα adaptive triggers, χωρίς όμως να έχει τα προβλήματα αξιοπιστίας των joycons. Και στόχευση ακριβείας (mouse-like aiming) με το γυροσκόπιο. Το έχετε δοκιμάσει ποτέ αλήθεια; Κάποιοι τα έχουμε δοκιμάσει όλα και ξέρουμε αν αξίζει ή όχι.

    Προσωπικά τα ταμπουρώματα ποτέ δεν τα κατάλαβα. Καλό είναι και το KB+M για κανά Worms (point & click game), καλό είναι και το controller για άλλα παιχνίδια. Δοκιμάζουμε απ' όλα και διευρύνουμε τους (gaming) ορίζοντές μας. Τι έχουμε να χάσουμε;

  15. #1410
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.968
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί παίζετε next-gen παιχνίδια σε παλιές κονσόλες; Τέλος τα PS4, XboxOne.
    400ευρώ για 7 χρόνια καλά ήταν. PS5 και 400ευρώ για τα επόμενα 7 τώρα.
    Παίζουμε όμως next gen παιχνίδια σε old gen PCs, με επεξεργαστές 10ετίας.

    Ο λόγος αφορά το Godfall, που όπως ξέρεις είναι PS5 exclusive. Δεν υπάρχει έκδοση για PS4.

    https://www.psu.com/news/is-godfall-coming-to-ps4/

    Unfortunately, Godfall is not coming to PS4. Counterplay Games has previously stated they have no plans for a PS4 version because the game is being tailor-made for Sony’s new console, which means that many of the features the game will use are simply not possible on a PS4.
    Παραδόξως όμως, το παιχνίδι το δοκίμασα σε 2500Κ+1070 και 8600Κ+970.

    Παραθέτω ως συνήθως δικά μου βιντεάκια. (δεν clickbaitαρω, non monetized, χομπιστικο κανάλι)





    Για όσους δε το κατέχουν και δε ξέρουν να αξιολογήσουν τα δεδομένα που παρέχονται, στους οποίους ανήκει σύμφωνα με τα όσα έχει γράψει και ο φίλος μας ο Johnson, τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

    -Στο σύστημα 2500Κ+1070, το παιχνίδι τρέχει σχεδόν σε EPIC settings @~50fps. Παραδόξως, σε αυτό το τεστ δεν έχει τόση σημασία η αρκετά καλή απόδοση της 4.5 ετών GTX 1070, αλλά η απόδοση του 10ετίας 2500Κ, το οποίο το CPU load όπως θα δείτε, για 50fps είναι στο 50%. Δηλαδή ο 10ετίας επεξεργαστής που υπήρχε από εποχές PS3, δύναται να αποδώσει ακόμα και 100fps στο παιχνίδι του PS5, με καλύτερη κάρτα γραφικών. Και προσπαθείτε να μου προσάψετε 1:1 χρηματική αξία ανάμεσα στην κονσόλα και στο PC.

    Εδώ εγκυκλοπαιδικά θα αναφέρω, ότι το load του 2500Κ και γενικά όλων τον non SMT επεξεργαστών, είναι πραγματικό. Μη το μπερδεύετε με τα loads σε SMT επεξεργαστές, που είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

    - Στο σύστημα με 8600κ+970 προφανώς έχει σημασία η παμπάλαια GTX 970, μιας και ο τριετίας πλέον 8600Κ, είναι άνετα δυο φορές ταχύτερος από τον 2500Κ, μπορεί και παραπάνω. Θυμίζω ότι η παμπάλαια GTX970 βγήκε 9 μήνες μετά το PS4. Αυτή η κάρτα λοιπόν, με τα κουτσουρεμένα 3.5GB Vram, μπόρεσε και έτρεξε το Godfall με ~45fps @ medium. Θα θυμίσω επίσης εδώ, ότι το παιχνίδι το έχει λανσάρει η AMD, ως 6800 series showcase, καθότι χρειάζεται 12GB Vram, σε 4Κ/epic. Συνεπώς ακόμα και σε medium, τα assets που φορτώνει είναι άλλων παιχνιδιών το Ultra.

    Που είναι λοιπόν το παιχνίδι για το PS4;

    Και σημειώστε ότι το παιχνίδι έχει Denuvo. Συνεπώς ο παλαιολιθικός επεξεργαστής, έχει να τρέξει το next gen game, να κάνει αποσυμπιέσεις, να έχει και το Denuvo στο κεφάλι του κλπ κλπ. Και το παιχνίδι τρέχει από σκληρό δίσκο. Δεν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είχαμε 3950Χ για όλα αυτά μιας και το PC μόνο με brute force μπορεί να τη βγάλει καθαρή; Και δε θα την "έβγαζε φτηνά η PC master race";

    Για να το παίξει ο κονσολάς αυτό, πρέπει να σκάσει 400/500 ευρώ για νέο μηχάνημα.

    Επίσης το κόστος του ίδιου του παιχνιδιού, είναι 37 ευρώ για το PC,

    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    αλλά 80 ευρώ για την digital κονσόλα

    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    και 64 ευρώ για το δισκάκι

    https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=godfall

    Οπότε ή θα δώσετε συνολικά 480 ευρώ ή 564, δική σας απόφαση. Εγώ έδωσα <40 ευρώ!


    ================

    Εν συνεχεία του console next vs PC old gen, θα σας παραπέμψω και πάλι στο Watchdogs Legion, αλλά αυτή τη φορά στο βιντεάκι του Digital Foundry,



    Long story short, ο reviewer προφανώς πραγματεύεται τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα σε κονσόλα και PC. Το αποτέλεσμα; Δεν μπορείς με τίποτα, να βάλεις τα ίδια settings που έχει η κονσόλα, στο PC, απλά με τις επιλογές του παιχνιδιού. Οπότε τι έκανε ο ποιητής; Ζήτησε τη βοήθεια της modding κοινότητας και πήρε ακριβώς τα configuration files της κονσόλας και τα έβαλε στο PC.

    Το αποτέλεσμα;

    Πρώτον, image quality, δείτε να γελάσετε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  watchdogslegionpccomparison.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  1,69 MB 
ID: 221234

    Ξαναλέω, αυτό είναι με τα settings της κονσόλας. Με τα ίδια settings της κονσόλας λοιπόν, στο PC είναι πολύ καλύτερο. Φανταστείτε με τα καλά settings του PC, τι διαφορές υπάρχουν.

    Αυτά τα λέω, γιατί όπως κάνατε και με το Red Dead Redemption 2, το μόνο που ξέρετε να λέτε είναι "lol τρέχει στα 46fps σε 2080Ti" χωρίς να βάλετε το μυαλό σας να δουλέψει λίγο, ως προς το τι settings τρέχει ο ένας και τι settings τρέχει ο άλλος.

    Δεύτερον, μιας και ανέφερα framerate, δείτε το αποτέλεσμα της σύγκρισης, από το 14.20 και μετά.

    Στην κονσόλα, με dynamic resolution modifier, λόγω του οποίου έψαχνε ο χριστιανός να βρει κάτι που να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αληθινό 4Κ, βρήκε αυτό το κομμάτι που τρέχει σε 0.9Χ modifier και έτρεχε στα 32fps σε 2060 super ρε φίλε σε κανονικό 4Κ και στην κονσόλα έτρεχε στα 30fps με 0.9modifier όπως είπαμε. Θυμίζω ότι η 2060 super, είναι 7tflops κάρτα, old gen κιόλας, άρα πολύ πιο αργή και απο τις δυο κονσόλες. Αυτά επειδή οι κονσόλες είναι Χ2 στην απόδοση.


    ================


    Και σε συνέχεια των παραπάνω, πάλι στα πλαίσια του PC last gen vs next gen consoles.

    Δείτε και το Yakuza Like a Dragon



    Στο 6:49 αναφέρει τα περί απόδοσης. Τρέχει σε 1440p@60fps Normal mode, αλλά έχει και performance mode 1080p60 για να εξομαλύνει κάποια framedrops που έχει εδώ και εκεί.

    Και τι χρειάζεσαι στο PC για 1440p/60;

    Μια ταπεινή 2060 regular των 6tflops ρε φίλε!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-11-23 Yakuza Like a Dragon GPU CPU test RPG Role Playing GPU test.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  142,9 KB 
ID: 221237

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-11-23 Yakuza Like a Dragon GPU CPU test RPG Role Playing GPU test(1).png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  198,3 KB 
ID: 221238

    6tflops η 2060, 12tflops το Series X, κατά τα άλλα Χ2 performance οι κονσόλες! Και αυτό με την υπόθεση ότι χρησιμοποιεί Ultra settings το series X.


    ===================

    Και πάλι σε συνέχεια του last (last last) gen PC vs next gen consoles, δείτε και το Forza Horizon 4 στο Series S.



    Χάρηκαν που τρέχει σε 1080p/60 και βάζω στοίχημα ότι παίζουν και εδώ dynamic settings.

    Και θυμίζω ότι και αυτό δεν είναι Ultra settings στις κονσόλες,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-11-23 Forza Horizon 4 Xbox Series X Series S - A Good Upgrade But There Are Issu.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  845,3 KB 
ID: 221239

    Και δείτε πως τρέχει και πάλι από δικό μου τεστ, στην GTX 970 του 2014 με Ultra settings χωρίς dynamic optimizations και λοιπά κονσολίστικα κόλπα.



    80-100fps σας φτάνουν;

    Και επειδή θα μου πείτε καμιά εξυπνάδα του στυλ ναι αλλά έχεις 8600Κ σε αυτό το σύστημα, δείτε και τον 2500Κ του 2010, εποχές PS3, πως το τρέχει με τη 1070.



    Ναι προφανώς και είναι cpu limited, αλλά και πάλι 90-110fps τα χτυπάει.

    Πως είπαμε τρέχει το PS3 το Forza Horizon 4; Πως τρέχει το Godfall; Ακριβώς αυτό! Console wins!

    Με λίγα λόγια, καλώς ήλθατε στο 2000 αγαπητοί κονσολάδες! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 23-11-20 στις 16:22.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

Σελ. 94 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 748489929394959699104114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας