Σελ. 15 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 2836
  1. #211
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Με τη κονσόλα έχεις:
    - Φθηνότερο hardware
    - Καλύτερες επιδόσεις στο hardware αυτό σε σχέση με ένα PC (όποιες και να είναι αυτός)
    - hassle free gaming
    - free gamepad + bluray player
    - Ομπρέλα Sony/Microsoft = εγγύηση ότι θα παίζεις ΑΑΑ παιχνίδια για χρόνια, στο PC δεν υπάρχει καμιά εγγύηση
    - AAA Games + Services + sharing = πιο φθηνά από τα αντίστοιχα ΑΑΑ games στο PC (ακόμα και αν δε πληρώνουν services)
    - Εγγυημένα τίμια δωρεάν παιχνίδια στις κονσόλες ενάντια στα random και συνήθως παλαιότερα δωρεάν παιχνίδια του PC

    Με το PC έχεις:
    - Μπόλικο tweaking για να παίξεις όσο καλύτερα γίνεται
    - Στα χρόνια της γενιάς μιας κονσόλας έχεις πληρώσει τουλάχιστον διπλάσια για να καταφέρεις ακόμα να παίζεις με αξιοπρέπεια τα παιχνίδια που θα παίξει η κονσόλα στη ζωή της
    - Αν θες ΚΑΙ πολύ καλύτερα γραφικά θα πληρώσεις 3x-4x
    - Gaming με Mouse/Keyboard

    Τα έχω αναφέρει ξανά και πολύ πιο αναλυτικά αλλά για να μη ξεφύγει το τόπικ λέω πάλι τα basics.
    Όποιος δε συμφωνεί καλό θα είναι να βάζει και νούμερα εκτός από τη θεωρία του.
    Βαρέθηκα το μπλα μπλα, θέλω να δω νούμερα.

    Money talks. Και όχι δε με ενδιαφέρει να πληρώνω 3-4x για να παίζω smooth 60fps. Θέλω μια καλή εμπειρία, το κεφάλι μου ήσυχο και πορτοφόλι με χρήματα.

    Και επειδή αναφέρθηκε πάλι, ότι δε πρέπει να συγκρίνουμε τη κονσόλα με όλο το PC, εγώ ξέρω ότι σε όλα τα σπίτια έχουν τουλάχιστον έναν dual core pentium και μια χαρά βολεύονται
    για facebook μουσική και ταινίες. Με dual core pentium και 4GB μνήμης δε πας πουθενά στο gaming. Συνεπώς όχι, η σύγκριση γίνεται με όλο το κουτί. Δεν έχουν όλοι ryzen για facebook. Τα αυτονόητα θα λέμε;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 12-11-19 στις 12:37.

  2. #212
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιά rumors λες; Είσαι σίγουρος ότι παρακολουθείς την βιομηχανία στενά;

    https://www.wired.com/story/exclusive-playstation-5/

    "Either way, physical games for the PS5 will use 100-GB optical disks, inserted into an optical drive that doubles as a 4K Blu-ray player."

    Δεν υπάρχει rumor εδώ, μόνο confirmed info. Αν δεν ξέρεις, μπορείς να ρωτήσεις, δεν είναι ντροπή.

    Δεν θα βρω κάτι άλλο αγαπητέ, απλά θες να πηγαίνεις κόντρα στην κόντρα.

    Κάποιοι γουστάρουν να έχουν ιδιοκτησία στα πάντα (σπίτι, hardware, software), κάποιοι άλλοι στο ενοίκιο (digital, streaming) και να εξαρτώνται από άλλους. Γούστα είναι αυτά. Τι σε πειράζει εσένα αν κάποιος γουστάρει αυτονομία;

    Το FIFA 20 το έψαξα, όντως έχει πολλά DVD, αλλά θέλει code activation στο Origin (όπως όλα τα εναπομείναντα retail PC games). Προφανώς δεν παίζει μεταπώληση/δανεισμός έτσι. Στην κονσόλα το licence/DRM είναι στο δισκάκι, δεν θέλει κωδικό.

    Κάποτε έτσι ήταν και τα PC games, αυτόνομα CD-ROM/DVD-ROM με embedded DRM χωρίς online activation. Μάλλον ήσουν μικρός και δεν θυμάσαι.
    Κάποτε τα games ήταν σε πολλές δισκέτες, τα πρόλαβα, εσυ προφανώς όχι λόγο το ότι είσαι πολύ μικρός, θέλεις να συνεχίσουμε και άλλο τα επι προσωπικού;

    Για τα περι drm https://www.gog.com/


    Ποιο πίσω μου λες για το gameshare και πόσο καλό είναι και πως ταυτόχρονα θα παίζεις εσύ και με κάποιον που εμπιστεύεσαι πολύ (αφού θα έχει πρόσβαση στον λογαριασμό σου), αυτό δεν ισχύει για τα παιχνίδια που έχεις σε δισκάκι που τώρα μου το λες σαν ατου, αποφάσισε τελικά είναι καλό ή οχι.

  3. #213
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο πίσω μου λες για το gameshare και πόσο καλό είναι και πως ταυτόχρονα θα παίζεις εσύ και με κάποιον που εμπιστεύεσαι πολύ (αφού θα έχει πρόσβαση στον λογαριασμό σου), αυτό δεν ισχύει για τα παιχνίδια που έχεις σε δισκάκι που τώρα μου το λες σαν ατου, αποφάσισε τελικά είναι καλό ή οχι.
    Προφανώς επιλέγεις ότι θες σε αυτή τη περίπτωση, προφανώς το game sharing της κονσόλας δεν υπάρχει στο PC. Προφανώς είναι μισοτιμές οι τιμές στο PS4. Γιατί ακριβώς συνεχίζεις αυτή τη συζήτηση;

  4. #214
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς επιλέγεις ότι θες σε αυτή τη περίπτωση, προφανώς το game sharing της κονσόλας δεν υπάρχει στο PC. Προφανώς είναι μισοτιμές οι τιμές στο PS4. Γιατί ακριβώς συνεχίζεις αυτή τη συζήτηση;
    Δεν είναι μισοτιμής παίδες, οι τιμές υπάρχουν στην σελίδα του κατασκευαστή και είναι ακριβότερες στην έκδοση για την κονσόλα, πάντα ήταν.

  5. #215
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μισοτιμής παίδες, οι τιμές υπάρχουν στην σελίδα του κατασκευαστή και είναι ακριβότερες στην έκδοση για την κονσόλα, πάντα ήταν.
    Μα όλοι κάνουν gamesharing, χρόνια τώρα. Άρα; Δε ξέρουμε τι πληρώνουμε;

  6. #216
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη κονσόλα έχεις:
    - Φθηνότερο hardware
    - Καλύτερες επιδόσεις στο hardware αυτό σε σχέση με ένα PC (όποιες και να είναι αυτός)
    - hassle free gaming
    - free gamepad + bluray player
    - Ομπρέλα Sony/Microsoft = εγγύηση ότι θα παίζεις ΑΑΑ παιχνίδια για χρόνια, στο PC δεν υπάρχει καμιά εγγύηση
    - AAA Games + Services + sharing = πιο φθηνά από τα αντίστοιχα ΑΑΑ games στο PC (ακόμα και αν δε πληρώνουν services)
    - Εγγυημένα τίμια δωρεάν παιχνίδια στις κονσόλες ενάντια στα random και συνήθως παλαιότερα δωρεάν παιχνίδια του PC

    Με το PC έχεις:
    - Μπόλικο tweaking για να παίξεις όσο καλύτερα γίνεται
    - Στα χρόνια της γενιάς μιας κονσόλας έχεις πληρώσει τουλάχιστον διπλάσια για να καταφέρεις ακόμα να παίζεις με αξιοπρέπεια τα παιχνίδια που θα παίξει η κονσόλα στη ζωή της
    - Αν θες ΚΑΙ πολύ καλύτερα γραφικά θα πληρώσεις 3x-4x
    - Gaming με Mouse/Keyboard
    Κάτσε βρε συ, πώς τα λες αυτά έτσι;

    Από πού κι ως πού προκύπτει ότι στα χρόνια κονσόλας θα έχεις πληρώσει τα διπλάσια για να παίζεις τα ίδια παιχνίδια στο PC; Ποιο στήσιμο PC έχεις υπόψιν για να συγκρίνεις;

    Καταλαβαίνω αν σώνει και καλά επιθυμείς και προτιμάς κονσόλες αλλά νομίζω ότι εδώ ξεφεύγεις
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #217
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε βρε συ, πώς τα λες αυτά έτσι;

    Από πού κι ως πού προκύπτει ότι στα χρόνια κονσόλας θα έχεις πληρώσει τα διπλάσια για να παίζεις τα ίδια παιχνίδια στο PC; Ποιο στήσιμο PC έχεις υπόψιν για να συγκρίνεις;

    Καταλαβαίνω αν σώνει και καλά επιθυμείς και προτιμάς κονσόλες αλλά νομίζω ότι εδώ ξεφεύγεις
    PS4 = 400€ (dualshock 4, bluray player included)

    Ρίξε μια ματιά στα builds τέλη 2013 και πες μου εσύ:

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...3&d=1384693740
    365€ build και γελάει ο κόσμος

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...6&d=1378891971
    450€ build και ο κόσμος ακόμα γελάει

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...7&d=1385035919
    860€ build με FX8320, 270Χ

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...4&d=1384806652
    865€ build με i5 4570, GTX760

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...5&d=1378647480
    900€ build με i5 3570, 7870

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...1&d=1377964976
    910€ build με i7 3770, GTX650

    https://www.adslgr.com/forum/attachm...6&d=1384874467
    1000€ build με i5 4670K, 270X


    Πιο από τα παραπάνω build έπαιξε όλα αυτά τα χρόνια τόσο καλύτερα ώστε να δικαιολογεί τη διαφορά στα χρήματα σε σχέση με ένα PS4;
    Και εκτός αυτού, ποιο από τα παραπάνω builds παίζει ακόμα ΟΛΑ τα νέα παιχνίδια ακόμα και στη ποιότητα που τα παίζει ένα PS4;
    Και ακόμα και αν τα παίζει ΟΛΑ (αμφιβάλλω αλλά πες ότι το δέχομαι), ξαναλέω, αξίζει 2-2.5x τη διαφορά στα χρήματα;
    Καίνε και τριπλάσιο ρεύμα.

    Οεο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 12-11-19 στις 14:20.

  8. #218
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι υπάρχουν ακόμα και σήμερα δισκάκια για pc δεν είναι επιχείρημα. Και λίγα είναι προφανώς, και δυσευρετα. Άσε που μιλάμε για dvd το οποίο ειναι μικρό σε χωρητικότητα για τα σύγχρονα παιχνίδια και πολύ αργό. Το dvd έχει πεθάνει εδω και μια δεκαετία τουλάχιστον.

    δεν χρειάζεται να κάνουμε debate και για τα αυτονόητα. Προφανώς ειναι καλύτερο να εχεις την επιλογη και για physical και για digital και να επιλέγεις οτι σε βολεύει.

    εμένα το δισκάκι μπορεί να μη με βολεύει γιατί εχει κάποια αρνητικά, αλλα βλέπω πως τα θετικά του είναι και πιο πιο πολλα και πιο σημαντικά. Αν έχω την επιλογή και για physical και για digital ειναι win win.
    Αυτό ακριβώς. Η στείρα κόντρα για την κόντρα δεν προσφέρει κάτι, παρά μόνο κούραση...

  9. #219
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Πρεπει να εχω κανει τον υπολογισμο για χ2 κοστος hardware του pc αν 8ες αναλογες επιδοσεις με ps4 (και κατοπιν με ps4 pro) και χ3+ αν 8ες αισ8ητα καλυτερες (πρωτα με το slim κι υστερα με το pro),τουλαχιστον 3-4 φορες.Oποιος ενδιαφερεται ας κοιταξει τα προηγουμενα posts μου,και μην ακουσω παλι την καραμελα <<εγω ομως πηρα το παρακατω>>,γιατι αναφερομαι σε τι pc hardware αγοραζει η πλειοψηφια των pc gamers.Μην κρινετε απο το τι αγοραζει ο κοσμος εδω μεσα γιατι πολυ απλα ειστε λιγο-πολυ πιο σχετικοι με το α8λημα απο την πλειοψηφια.Αν και παλι οι περισσοτεροι σε παρομοιους συνδιασμους hardware καταληγετε,κι ας λετε 8α μπορουσα ομως να την βγαλω φ8ηνοτερα αγοραζοντας τα εξης διαφορετικα,τα οποια οι περισσοτεροι απο εσας (οπως και η πλειοψηφια αλλωστε) εν τελει δεν επιλεξατε.Ο λογος ειναι οτι απλουστατα δεν σας φτανουν οι επιδοσεις αναλογες με την κονσολα και 8ελετε αισ8ητα καλυτερες,γουστο σας και καπελο σας αλλα μην μας βγαζετε και τρελους οτι δεν κοστιζει και παραπανω και για την πλειοψηφια ΠΟΛΥ παραπανω...

  10. #220
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να εχω κανει τον υπολογισμο για χ2 κοστος hardware του pc αν 8ες αναλογες επιδοσεις με ps4 (και κατοπιν με ps4 pro) και χ3+ αν 8ες αισ8ητα καλυτερες (πρωτα με το slim κι υστερα με το pro),τουλαχιστον 3-4 φορες.Oποιος ενδιαφερεται ας κοιταξει τα προηγουμενα posts μου,και μην ακουσω παλι την καραμελα <<εγω ομως πηρα το παρακατω>>,γιατι αναφερομαι σε τι pc hardware αγοραζει η πλειοψηφια των pc gamers.Μην κρινετε απο το τι αγοραζει ο κοσμος εδω μεσα γιατι πολυ απλα ειστε λιγο-πολυ πιο σχετικοι με το α8λημα απο την πλειοψηφια.Αν και παλι οι περισσοτεροι σε παρομοιους συνδιασμους hardware καταληγετε,κι ας λετε 8α μπορουσα ομως να την βγαλω φ8ηνοτερα αγοραζοντας τα εξης διαφορετικα,τα οποια οι περισσοτεροι απο εσας (οπως και η πλειοψηφια αλλωστε) εν τελει δεν επιλεξατε.Ο λογος ειναι οτι απλουστατα δεν σας φτανουν οι επιδοσεις αναλογες με την κονσολα και 8ελετε αισ8ητα καλυτερες,γουστο σας και καπελο σας αλλα μην μας βγαζετε και τρελους οτι δεν κοστιζει και παραπανω και για την πλειοψηφια ΠΟΛΥ παραπανω...
    Καλά μεταξύ μας τώρα αυτό δεν είναι επιχείρημα. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει τι κάνουν οι πολλοί αλλά κοιτάζω να δω τι μπορώ να κάνω εγώ.
    Και καλές επιλογές να κάνω στο PC, πάλι το vfm της κονσόλας δε θα το φτάσω. Το τι parts επιλέγουν οι άλλοι δε νομίζω ότι θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει εδώ.

  11. #221
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κι ομως ειναι επιχειρημα,οπως εχω πει..
    Φυσικα και μπορεις να πετυχεις επιδοσεις αναλογες της κονσολας και με την παραμετροποιηση ακομα καλυτερες με λιγοτερα λεφτα (αν και σε κα8ε περιπτωση παντα παραπανω απο την κονσολα) αν:
    Α)Απο τρελα/επαγγελμα ασχολεισαι με το αντικειμενο και δια8ετεις τις απαραιτητες γνωσεις για το που 8α κινειται η βιομηχανια κι οχι απλα επιλεγεις την αναβα8μιση σου διαβαζοντας 2-3 benchmarks.
    Β)Εχεις ακομα περαιτερω χρονο να κα8εσαι και να παραμετροποιεις τον επεξεργαστη,την καρτα γραφικων,να κατεβαζεις drivers κα8ως και να ρυ8μιζεις ξεχωριστα κα8ε παιχνιδι σου (διαδικασια που επαναλαμβανεται μετα απο μεγαλα patch για οσα ειναι multiplayer κι οχι μονο).
    Γ)Εχεις την προ8υμια να μην αναβα8μιζεις οποτε το χρειαζεσαι αλλα οποτε βρισκεις προσφορες κα8ως και την υπομονη να περιμενεις για αυτες.(Στο παραπανω παραδειγμα καποιος ανετα 8α μπορουσε να ειχε αναβα8μισει σε 2ο i5 quad core αναμεσα απο τον 2500κ και τον 6 core i5 η να αγορασε αλλα 8gb ddr3 οταν ηταν πανακριβες η να ειχε σκασει 400 ευρω για την 1060 λογω mining κ.ο.κ.).
    Η πλειοψηφια των pc gamers δεν πληρουν και τα 3 παραπανω κριτηρια.Κι αν μαλιστα 8ελουν αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις απο την κονσολα κι οχι απλα αναλογες με αυτην τοτε 8α εχουν δωσει πολυ περισσοτερα χρηματα απ'οσα υπολογισα.
    Ειναι σαν να ισχυριζεσαι οτι η porsche ειναι καταλληλη για να πας στη δουλεια σου επειδη εισαι οδηγος αγωνων και ως μηχανικος την συναρμολογησες μονος σου με συνολικο κοστος μολις 2 toyota.Λυπαμαι αλλα η πλειοψηφια 8α την πληρωσει οσο 4 toyota και στην πρωτη στροφη παιζει να την καρφωσει στον τοιχο...

  12. #222
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι ομως ειναι επιχειρημα,οπως εχω πει..

    Ειναι σαν να ισχυριζεσαι οτι η porsche ειναι καταλληλη για να πας στη δουλεια σου επειδη εισαι οδηγος αγωνων και ως μηχανικος την συναρμολογησες μονος σου με συνολικο κοστος μολις 2 toyota.Λυπαμαι αλλα η πλειοψηφια 8α την πληρωσει οσο 4 toyota και στην πρωτη στροφη παιζει να την καρφωσει στον τοιχο...
    Η πλειοψηφία είναι by default άσχετη. Εμένα με ενδιαφέρει αν με συμφέρει να αγοράσω console vs τη πιο vfm σύνθεση υπολογιστή.
    Τώρα αν κάποιος προτιμάει nvidia μάρκα με χειρότερη απόδοση, αυτό είναι πρόβλημα του. Δεν αντιλέγω ότι συμβαίνει αυτό που λες και απλώς θεωρώ ότι για τη πλειοψηφία η διαφορά είναι ακόμα μεγαλύτερη για τους λόγους που αναφέρεις.
    Εδώ ακόμα και με ψαγμένες επιλογές σε PC πρέπει να πληρώσεις τα διπλάσια για να φτάσεις τη κονσόλα. Να ορίσουμε μια βάση σύγκρισης γιατί οι μεν θα συγκρίνουν με 7850 και οι δε με GTX-κλάφτα. Αν δεν οριστεί κοινή βάση, δε θα βγει άκρη ή τέλος πάντων θα λέμε όλοι τα ίδια και τα ίδια.

  13. #223
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν οριστεί κοινή βάση, δε θα βγει άκρη ή τέλος πάντων θα λέμε όλοι τα ίδια και τα ίδια.
    Εδώ καλά-καλά δεν μπορούμε (ή μάλλον δεν θέλουμε?) να ορίσουμε κοινή βάση στο τι εστί Value for money factor (λόγος τιμής προς απόδοση), τι λες τώρα κι εσύ...

  14. #224
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν οριστεί κοινή βάση, δε θα βγει άκρη ή τέλος πάντων θα λέμε όλοι τα ίδια και τα ίδια.
    Aπό τη μια το λες αυτό, και συμφωνώ επί της αρχής, από την άλλη εσύ ο ίδιος κάνεις έναν γερό αχταρμά παραπάνω βάζοντας 6-7 άσχετες και διαφορετικές συνθέσεις να πεις τι ακριβώς δεν καταλαβαίνω.

    Να το ξαναπούμε ίσως; Υπάρχει κανείς που αμφισβητεί ότι ποιοτικά τα PC προσφέρουν πολύ καλύτερες εκδοχές σε γραφικά των παιχνιδιών αντίθετα με τις κονσόλες;

    Θα μου πει κανείς "εξαρτάται από το PC" και θα συμφωνήσω.

    Αν θέλετε μια - σχετικά αυθαίρετη - βάση σύγκρισης (μιας και αναζητώ συμβουλές σε σύνθεση ), θα έλεγα το εξής:

    1. Ποια η τιμή ενός PC το 2013 - σε σύγκριση με ένα ολοκαίνουργο PS4 - που θα επέτρεπε παιχνίδια σε Ultra και 1080 60fps; Αυτό θα έδινε μια σταθερή αξία νομίζω.... Σε συνδυασμό με την εξής παράμετρο,

    2. Το PC αυτό για μια 6ετία θα μπορούσε να συνεχίζει να τραβά σε Ultra, 1080 60fps; Αν όχι, τι αλλαγές θα χρειαζόταν;

    Από εκεί και πέρα, ναι, είναι υποκειμενικό προφανώς και σε συνάρτηση απείρων άλλων παραμέτρων όπως εισόδημα, οικογενειακή κατάσταση, κάψιμο με gaming, πολυχρηστικότητα PC, και κάτι που διαρκώς αγνοείτε μερικοί:

    Κατηγορίες παιχνιδιών που παίζει κανείς καθώς π.χ. για strategy, RPG, MMO, eSports (αν καίγεται κανείς έτσι), simulators (flight / space σίγουρα τουλάχιστον), περίεργα indie κλπ, το PC είναι απόλυτος ή σχεδόν μονόδρομος

    Και μάλιστα, προχωρώ, για κάποια από τα παραπάνω ένα μέτριο έως φθηνό PC το 2013 μια χαρά τα παίζει και σήμερα, ενώ μερικά άλλα που βγαίνουν και τώρα (Disco Elysium, απίστευτο RPG / adventure) επίσης τα τρέχει άνετα.

    Αυτό είναι και το νόημα του ελβετικού σουγιά που αγνοείτε οι "κονσολάδες" μονίμως
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #225
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Εγω για την πλειοψηφια εβγαλα τους αρι8μους.Προσωπικα επαιζα αναλογα με την κονσολα αλλα προφανως με παραπανω κοστος και κατα πολυ αμφιβαλλω αν υπαρχει καποιος που να την εβγαλε οικονομικοτερα.Ειχα 8320/2gb 7850 το 2013 με αναβα8μιση σε 4gb 290x και υστερα 1700/8gb 570 το 2019 και παλι ειναι προφανες οτι ακομα και σε τιμες χωμα τα παραπανω μου κοστισαν περισσοτερο απο ps4+ps4pro ενω καλυτερες επιδοσεις βλεπω μονο φετος.Επισης ομως ειναι προφανες οτι 8α χρειαστω περαιτερω αναβα8μιση οταν βγει το ps5 αν 8ελω αναλογες επιδοσεις.Απορω γιατι ακομα καποιοι αναρωτιουνται αν ειναι ειναι πιο ακριβο το pc gaming...

    - - - Updated - - -

    Με το συμπα8ειο αλλα αν εισαι gamer τοτε ασχετως ειδικων προτιμησεων αργα η γρηγορα 8α 8ελησεις να παιξεις οχι 1 αλλα πολλα παιχνιδια που ειναι εκτος δυνατοτητων του μηχανηματος σου κατα τη διαρκεια ζωης μιας κονσολας.Εκτος κι αν αντι για 700/800/100 ευρω pc μιλαμε για 3000+ (που και παλι μαλλον 8α χρειαστεις νεοτερη καρτα γραφικων)...

Σελ. 15 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας