Σελ. 189 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 169179184187188189
Εμφάνιση 2.821-2.835 από 2835
  1. #2821
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκριτικο μεταξυ r5 3600 (ισοδυναμος των κονσολων) και 9600κ σε stock clocks.O 3600 δεν ειναι απλα ισαξιος αλλα και 15% καλυτερος σε 1% lows ενω σε cpu heavy τιτλους που δεν μαζευεται η multithread διαφορα αποδοσης το 15% φτανει και μεχρι 55%.https://www.youtube.com/watch?v=SegyDnX5dOo
    Το πόσο γελοίο είναι να παίρνεις PC vs PC αποτελέσματα και να προσπαθείς να τα αναγάγεις σε PC vs Consoles, δε ξέρω και εγώ πόσο είναι, αλλά:

    1) Tα stock clocks είναι για τους γιωτάδες. Ο 9600Κ πάει 5Ghz με 2 κλικ στο bios. Κάνε οποιαδήποτε επέμβαση σε συχνότητες στις κονσόλες, να δω κάτι...

    2 ) 21 game average 98fps average 3600 vs 94fps average 9600k, είναι 4% διαφορά, με 4090 @ 1080p, δηλαδή πιο τρίχες κατσαρές δεν είχε ούτε ο
    Τζέιμς Μπράουν,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3600vs9600k 21game average hwub.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  195,1 KB 
ID: 252169
    Συνημμένο Αρχείο 252167

    Στα mins είναι και οι δυο πολύ πάνω από 60fps, οπότε όλα καλά.

    3) Το αγαπημένο μου screenshot από αυτό το βίντεο πάντως, είναι αυτό.

    Συνημμένο Αρχείο 252168
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  starfield 3600vs9600 hwub.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  197,6 KB 
ID: 252170

    50fps στο Akilla @ Ultra, σε σχέση με τα 30fps globally@medium στις κονσόλες, το λες και epic fail για τις κονσόλες, που θεωρητικά έχουν και παραπάνω cpu power και από τους δυο όπως λες. Όχι Χ2 δεν είναι οι κονσόλες, αλλά πιο κοντά στο 0,5X

    Και έχουμε πει που οφείλεται αυτό. Τσακωμός cpu portion vs gpu portion, για resources, power budget, mem bandwidth, έχει τα αποτελέσματα που έχουμε δει μέχρι τώρα. Δε θες να το καταλάβεις; No problemo, από εμένα. Παίζω Starfield καλύτερα από τις κονσόλες και στα τέσσερα PC μου, παρόλο που τα δυο είναι lower specc'ed. Οπότε όχι, ο 3600 δεν είναι έτσι απλά "ισοδύναμος των κονσολών".

    4) Και τα δυο τσιπάκια έχουν upgrade paths σε 9700Κ,8700Κ,9900K, για LGA 1151 και 5600,5700,5800+x3d για ΑΜ4. Η δε 1151 Cofeelake πλατφόρμα, είχε για τρία χρόνια ανταγωνισμό τον jaguar και το ΑΜ4 για 4. Ειδικά οι Coffeelake 8600K, κάνουν ακόμα γιογιό τις κονσόλες. Οπότε θα βγάλει μια 10ετία χαλαρή. Να χαρείτε το 30fps gaming σας παίδες. Εγώ θα χαίρομαι το 60fps+++ gaming μου, thank you very much.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Starfield cpu heavy game με μολις 8 thread engine και εσυ κανεις συγκρισεις με κονσολες που η μιση cpu τους παει ανεκμεταλλευτη σε αντιθεση με τα υπολοιπα ΑΑΑ games των τελευταιων 2 ετων που τρεχουν σε 12+ threads.
    Ναι αλλά εγώ παίζω starfield σαν άνθρωπος όμως; Και για το κάθε μελλοντικό stafield, θα κάνω το ίδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα το ειδες το video?Γιατι λενε ξεκαθαρα οτι το και καλα ΓΤΠΚ οικοσυστημα που αναφερεις δεν θα δωσει κλειδωμενο 4k/60 γιατι δεν εδωσε ΟΥΤΕ και το pc με 2080ti.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εσυ ενω στο βιντεο μιλανε για 4K gpu limitation εσυ πετας κοτσανες οτι προκειται για 1080p cpu limitation.Καλα ληγε αυτο...
    Ως συνήθως, μπερδεύεις τη βούρτσα με την τσατσάρα και το κάνεις επίτηδες.

    Στο παραπάνω βίντεο του ι7-920 ο χρήστης έχει RTX 2060, όχι 2080ti. Το παιχνιδάκι τρέχει μια χαρά @60fps 1080p medium. Medium είναι πολύ παραπάνω από τα settings της κονσόλας.

    ΕΣΥ σαν χρήστης glorified PS5, ΜΠΟΡΕΙΣ να το τρέξεις @60fps με οποιονδήποτε τρόπο; Αυτό ρωτάω...

    Το 4Κ άστο. Σε 4Κ δε το τρέχει ούτε η 4090, γιατί πολύ απλά είναι 3 tiers πάνω από τις κονσόλες. Το οποίο πολύ απλά, σημαίνει ότι αγοράζεις υποδεέστερο προιόν. Πάρτο και κάντο sharing, για να κλαίτε δύο μαζί παρέα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sure thing boss γι 'αυτο κυκλοφορησαν σχεδον 1 χρονο αργοτερα απο τις κονσολες και το gtaV σχεδον 2.
    Ναι γιατί πήραμε καλύτερο προιόν, 1-2-3 tiers παραπάνω, όπως πάντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις λιγο παραπανω?400 ευρω εχει το ps5 εδω ειμαστε φτιαξε pc και μην μας ζαλιζεις εσυ αλλο.


    PS5 430 euro
    https://www.skroutz.gr/c/108/game_co...se=ps5+digital

    rx 6600 9tflops vs 10tflops ps5 = 189 euro
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...=asc&o=rx+6600

    rx 6700xt 13tflops vs 10tflops ps5=315 euro
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc

    Από μόνες τους οι κάρτες έχουν μεγαλύτερη πολυχρησία και ικανότητες από τις κονσόλες. Τις βάζεις σε παλαιότερο PC, που έχει κάνει μερική ή ολική απόσβεση και τελειώνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η 6600 εχει 200 ευρω πλεον ενω το xbox-s 260 και μεταχειρισμενο 150...
    Βάλε και 2ΤΒ storage και έλα να τα ξαναπούμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυλιομενο κοστος κονσολας μηδεν,σου βγαζει και κερδος με αγορα μεταχειρισμενων παιχνιδιων η sharing.Τοσο κερδος που σε καθε 7 χρονια σου ερχεται τσαμπα και gaming pc του χιλιαρικου αν αγοραζεις ενα ΑΑΑ game το διμηνο κι αφου αφαιρεσεις το κοστος της συνδρομης.Οποτε με τι λογικη εγω ΕΧΩ και κονσολα αλλα ΕΧΩ και pc.
    Αυτό απλά είναι δείγμα της παράνοιας που χρησιμοποιείτε για να δικαιολογήσετε το κάκιστο gaming που αγοράσατε. Ένα gaming που νομίζετε ότι είναι χρυσή μετριότητα, αλλά είναι χρυσή αχρηστία. Και εγώ έχω 10.000$ τσάμπα games από όλα τα stores τα τελευταία χρόνια. Χωρίς συνδρομές και @@.

    Ο μόνο λόγος που έβαλαν sharing οι κονσόλες, είναι για να παρηγορεί ο ένας χρήστης τον άλλον. Sharing gamers console each other. Δεν είναι τυχαίες οι λέξεις.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #2822
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Όποιος σκέφτεται να αγοράσει κονσόλα, ίσως τώρα να είναι η καλύτερη στιγμή μετά το 2020-21.

    Στο γερμανό με επιστροφή από κάρτες eurobank, τελικό κόστος:

    PS5 = 365€
    Series X = 374€
    Series S = 221€
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  3. #2823
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πόσο γελοίο είναι να παίρνεις PC vs PC αποτελέσματα και να προσπαθείς να τα αναγάγεις σε PC vs Consoles, δε ξέρω και εγώ πόσο είναι, αλλά:
    Προφανως και ειναι γελοιο γιατι οι κονσολες εκτος απο ισοδυναμη cpu εχουν και custom design και optimization υπερ τους αλλα ακομα δεν εχουμε φθασει σε τετοιο βαθμο ξεζουμισματος των cpu τους,σε αντιθεση με τις gpus που ηδη δεν φτουρανε σε ue5 (αλλα και παλι για τα λεφτα τους ξυριζουν).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Tα stock clocks είναι για τους γιωτάδες. Ο 9600Κ πάει 5Ghz με 2 κλικ στο bios. Κάνε οποιαδήποτε επέμβαση σε συχνότητες στις κονσόλες, να δω κάτι...
    Εγω για stock 8600 και κατι oc 2600k και 2500k ειπα οτι σιγουρα δεν θα φτουρησουν,ηδη ο stock 9600κ μενει πισω και ειμαστε στον 3ο χρονο των κονσολων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ) 21 game average 98fps average 3600 vs 94fps average 9600k, είναι 4% διαφορά, με 4090 @ 1080p, δηλαδή πιο τρίχες κατσαρές δεν είχε ούτε ο Τζέιμς Μπράουν,
    Δεν μιλησα καν για average εσυ τα ανεφερες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα mins είναι και οι δυο πολύ πάνω από 60fps, οπότε όλα καλά.
    Mε 4090 ναι αλλα με απλη non xt 6800 που αναφερουν στην αρχη του video οτι αρκει για ιδιες διαφορες οχι.Και η απλη non xt 6800 δεν απεχει παρα πολυ απο τις 6700/6700xt των κονσολων...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Το αγαπημένο μου screenshot από αυτό το βίντεο πάντως, είναι αυτό...50fps στο Akilla @ Ultra, σε σχέση με τα 30fps globally@medium στις κονσόλες, το λες και epic fail για τις κονσόλες, που θεωρητικά έχουν και παραπάνω cpu power και από τους δυο όπως λες. Όχι Χ2 δεν είναι οι κονσόλες, αλλά πιο κοντά στο 0,5X
    Κανεις συγκρισεις στην μοναδικη παλαιολιθικη και καλα "νεα" 8 thread game engine που κοιμαται η μιση cpu των κονσολων και μαλιστα με 4090,whatever.Απο την αλλη εγω βλεπω οτι ο 9600κ ειναι πιο κοντα στο μισο σε 1% lows συγκριτικα με τον 3600 στα assasin's creed mirage,cod modern warfare 2,last of us και στα 2/3 σε αλλα τοσα games καθως και γενικα 20% πισω στο 90% των παιχνιδιων.Και μαλιστα προκειται για εκεινα με τις νεοτερες 12t+ engines,διολου τυχαιο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και έχουμε πει που οφείλεται αυτό. Τσακωμός cpu portion vs gpu portion, για resources, power budget, mem bandwidth, έχει τα αποτελέσματα που έχουμε δει μέχρι τώρα. Δε θες να το καταλάβεις; No problemo, από εμένα. Παίζω Starfield καλύτερα από τις κονσόλες και στα τέσσερα PC μου, παρόλο που τα δυο είναι lower specc'ed. Οπότε όχι, ο 3600 δεν είναι έτσι απλά "ισοδύναμος των κονσολών".
    Τα ιδια ελεγαν αρχικα κι οσοι ειχαν ps4 killer pcs με i3s και υστερα οταν ανεβηκαν οι απαιτησεις ετρεχαν να αναβαθμισουν σε quad cores κι ας ειχαν ηδη ισαξιο (ποσο μαλλον πολυ χειροτερο στην περιπτωση των stock 8600 και oc 2600κ/2500κ) multithread performance.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Και τα δυο τσιπάκια έχουν upgrade paths σε 9700Κ,8700Κ,9900K, για LGA 1151 και 5600,5700,5800+x3d για ΑΜ4. Η δε 1151 Cofeelake πλατφόρμα, είχε για τρία χρόνια ανταγωνισμό τον jaguar και το ΑΜ4 για 4. Ειδικά οι Coffeelake 8600K, κάνουν ακόμα γιογιό τις κονσόλες. Οπότε θα βγάλει μια 10ετία χαλαρή. Να χαρείτε το 30fps gaming σας παίδες. Εγώ θα χαίρομαι το 60fps+++ gaming μου, thank you very much.
    No problem λεφτα να εχεις να ριχνεις να τα χαιρεσαι,μια φορα σε vfm με τις κονσολες δεν συγκρινονται.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά εγώ παίζω starfield σαν άνθρωπος όμως; Και για το κάθε μελλοντικό stafield, θα κάνω το ίδιο.
    Πιο μελλοντικο starfield?Ειπαμε προκειται για την μοναδικη παλαιολιθικη και καλα "νεα" 8 thread game engine που κοιμαται η μιση cpu των κονσολων, ολες πλεον τρεχουν σε 12+ threads.Αν λοιπον μελλοντικα δεν φτουραει η cpu των κονσολων μαζι τους δεν φτουραει και η cpu του 85% των pc gamers.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως συνήθως, μπερδεύεις τη βούρτσα με την τσατσάρα και το κάνεις επίτηδες.
    Δεν μπερδευω τιποτα εσυ μιλησες για console cpu limitation στα 1080p οταν στο video που αναρτησες λενε για gpu limitation στα 4κ,αν δεν με πιστευεις ξαναδες το.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παραπάνω βίντεο του ι7-920 ο χρήστης έχει RTX 2060, όχι 2080ti. Το παιχνιδάκι τρέχει μια χαρά @60fps 1080p medium. Medium είναι πολύ παραπάνω από τα settings της κονσόλας.ΕΣΥ σαν χρήστης glorified PS5, ΜΠΟΡΕΙΣ να το τρέξεις @60fps με οποιονδήποτε τρόπο; Αυτό ρωτάω...
    Δεν το τρεχω διοτι προφανως δεν τους ενδιαφερει να το βγαλουν (το αναφερουν και στο εν λογω video),αυτο ομως δεν συμβαινει με ολα τα current gen games που εχουν 1080p/60 fps performance mode.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι γιατί πήραμε καλύτερο προιόν, 1-2-3 tiers παραπάνω, όπως πάντα.
    Απλα μην κανεις το λαθος και το τρεξεις σε διπλασιου κοστους pc με αναλογο των κονσολων hardware γιατι κλασικα θα τρεχει χειροτερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μόνες τους οι κάρτες έχουν μεγαλύτερη πολυχρησία και ικανότητες από τις κονσόλες. Τις βάζεις σε παλαιότερο PC, που έχει κάνει μερική ή ολική απόσβεση και τελειώνεις.
    Ποτε θα καταλαβεις οτι το gaming pc ΔΕΝ κανει αποσβεση,δεν ειμαστε στο 2008.Οταν λοιπον οι καρτες μπουν μονες τους στη πριζα και παιξουν παιχνιδια το ξανασυζηταμε,ως τοτε συνεχισε να ονειρευεσαι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε και 2ΤΒ storage και έλα να τα ξαναπούμε.
    Βασικα το μεταχειρισμενο gaming pc του 2010 μηχανικο σκληρο θα εχει,εισαι σιγουρος οτι θες να κανεις συγκρισεις?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό απλά είναι δείγμα της παράνοιας που χρησιμοποιείτε για να δικαιολογήσετε το κάκιστο gaming που αγοράσατε. Ένα gaming που νομίζετε ότι είναι χρυσή μετριότητα, αλλά είναι χρυσή αχρηστία. Και εγώ έχω 10.000$ τσάμπα games από όλα τα stores τα τελευταία χρόνια. Χωρίς συνδρομές και @@.
    Δειγμα παρανοιας ειναι που ακομα επιμενεις οτι τα gaming pcs εχουν καλυτερο vfm απο τις κονσολες.Oσον αφορα το τσαμπα ειπαμε εχω ηδη αφαιρεσει το κοστος της συνδρομης και απο το 2010 εχω προσβαση σε ολα τα ps+ games για 13+ χρονια,μοναχα τα αποκλειστικα του αξιζουν περισσοτερο απο τα τσαμπα indies σου.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόνο λόγος που έβαλαν sharing οι κονσόλες, είναι για να παρηγορεί ο ένας χρήστης τον άλλον. Sharing gamers console each other. Δεν είναι τυχαίες οι λέξεις.
    Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος σκέφτεται να αγοράσει κονσόλα, ίσως τώρα να είναι η καλύτερη στιγμή μετά το 2020-21.

    Στο γερμανό με επιστροφή από κάρτες eurobank, τελικό κόστος:

    PS5 = 365€
    Series X = 374€
    Series S = 221€
    Και να σκεφτεις οτι μοναχα οι ισοδυναμες 6700 και 6700xt ακομα κοστιζουν 300 και 340 ευρω αντιστοιχα και απο πανω θεωρουνται και vfm...

  4. #2824
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τέτοια μου κάνετε να βάλω τον αδερφό μου να μου πάρει PS5 και να δω μετά πως θα το κουβαλήσω στη Γερμανία...

  5. #2825
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να σκεφτεις οτι μοναχα οι ισοδυναμες 6700 και 6700xt ακομα κοστιζουν 300 και 340 ευρω αντιστοιχα και απο πανω θεωρουνται και vfm...
    Οι 6700 και 6700ΧΤ όμως, μπορούν να παίζουν Starfield@60fps. Το XBOX 30fps και το PS5 0fps.

    Και Spiderman@60fps και το XBOX 0fps.

    Και Gotham Knights@60fps και οι κονσόλες 30fps.

    Και Zelda@60fps και XBOX και PS5 0fps.

    Επίσης όπως συζητήσαμε παραπάνω, μπορούν να τρέξουν σήμερα, τις καλύτερες PC εκδόσεις παλαιότερων games, όπως το GTA IV, που στο PS5 έχει 0fps. Και φυσικά RDR2@60fps με πολύ ανώτερα settings από ότι μπορούν οι Gen 9.

    Και έχει και PC exclusive Xess. Και μπορείς να έχεις από 4:3 έως 32:9 gaming και από 30hz μέχρι 240hz. Και triple monitor output. Και mods που μεταμορφώνουν το παιχνίδι, όπως είδαμε στο GTA IV παραπάνω (η ανάλυση δεν είναι mod lol, είναι feature).

    Επιπροσθέτως, έχει και βιντεο acceleration σε ένα κάρο codecs και players και browsers. Και ικανότητες για productivity σε +∞ εφαρμογές. Και κάρτα ήχου 7.1 η οποία επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε productivity πέρα από gaming. Και έχει και multitasking, αφού μπορείς να κάνεις επεξεργασία στο background και κάτι άλλο στο foreground. Και να χαζέψει ένα σωρό scene demos, που είναι η κοιτίδα των μελλοντικών δημιουργών.

    Οπότε ναι, τις λες και VFM.

    Αυτό το πραγματάκι, που ένα PC part, μπορεί να κάνει ένα σωρό πράγματα και θέλετε να συγκρίνετε μόνο στο κόκκινο ας πούμε, να το κοιτάξετε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pie.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  80,5 KB 
ID: 252189

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το τρεχω διοτι προφανως δεν τους ενδιαφερει να το βγαλουν (το αναφερουν και στο εν λογω video),αυτο ομως δεν συμβαινει με ολα τα current gen games που εχουν 1080p/60 fps performance mode.
    Το πρόβλημα δεν είναι αν τους ενδιαφέρει ή όχι να το βγάλουν. Το πρόβλημα είναι ότι στο PC, έχεις ΕΝΑ κομμάτι software, το οποίο μπορεί να τρέξει από Gen 7 hardware, μέχρι Gen 10-11-12 hardware, χωρίς να ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ασχοληθεί ο Dev.

    Αν πάρεις PS6, θα τρέχεις GTA IV, RDR2 και Lichdom Battlemage, όπως τα έτρεχε το PS4. Βασικά το GTA IV είναι 0fps οπότε χαιρετίσματα. Και ακόμα και όταν το hardware φτάσει στο σημείο να μπορεί να τρέχει raytracting της προκοπής, θα έχεις το οριακά ανύπαρκτο raytracing της κονσόλας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δειγμα παρανοιας ειναι που ακομα επιμενεις οτι τα gaming pcs εχουν καλυτερο vfm απο τις κονσολες.Oσον αφορα το τσαμπα ειπαμε εχω ηδη αφαιρεσει το κοστος της συνδρομης και απο το 2010 εχω προσβαση σε ολα τα ps+ games για 13+ χρονια,μοναχα τα αποκλειστικα του αξιζουν περισσοτερο απο τα τσαμπα indies σου.
    Τα GTA IV και GTA V, τα έχω πάρει τσάμπα από steam και epic. Δε δίνουν μόνο indies.

    Μπορείς να τα δεις της epic μόνο εδώ

    https://gamerant.com/epic-games-store-free-games-list/

    Με 0 ευρώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα μην κανεις το λαθος και το τρεξεις σε διπλασιου κοστους pc με αναλογο των κονσολων hardware γιατι κλασικα θα τρεχει χειροτερα.
    Χείροτερα όπως τρέχει το PS5 το GTA IV ή το XBOX το spiderman πχ ή τα 30fps του Starfield;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπερδευω τιποτα εσυ μιλησες για console cpu limitation στα 1080p οταν στο video που αναρτησες λενε για gpu limitation στα 4κ,αν δεν με πιστευεις ξαναδες το.
    To θέμα δεν είναι που είναι το Limitation. Το θέμα είναι ότι σε PC με Gen 7 επεξεργαστή (ι7-920) και Gen 8 κάρτα (2060), μπορείς να τρέξεις RDR2 ΚΑΛΥΤΕΡΑ από ότι η Gen 9 κονσόλα.

    Αυτό απλά δείχνει πόσο γελοία είναι τα επιχειρήματα περί του τι hardware πρέπει να έχει ο κάθε gamer, για να πετύχει console parity, καθότι αγνοείτε τους μεγαλειώδεις περιορισμούς, του οικοσυστήματος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    No problem λεφτα να εχεις να ριχνεις να τα χαιρεσαι,μια φορα σε vfm με τις κονσολες δεν συγκρινονται.
    Ναι ευτυχώς. Γιατί μπορώ να παίξω Starfield@60fps+++ και RDR2 και GTA IV @ PC settings, thank you very much.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο μελλοντικο starfield?Ειπαμε προκειται για την μοναδικη παλαιολιθικη και καλα "νεα" 8 thread game engine που κοιμαται η μιση cpu των κονσολων, ολες πλεον τρεχουν σε 12+ threads.Αν λοιπον μελλοντικα δεν φτουραει η cpu των κονσολων μαζι τους δεν φτουραει και η cpu του 85% των pc gamers.
    Τώρα το 85% πήγε και στις CPU;

    Για πες μας εσύ, έναν επεξεργαστή σαν τον αρχαίο τετραπύρηνο i7-920, που όμως τρέχει καλύτερα RDR2, σε ποιο φάσμα του ποσοστού θα τον μέτραγες; Και ένας επίσης τετραπύρηνο 12100f/13100f/14100f που στάνταρ είναι καλύτερος από τις cpus των κονσολών, σε ποιο ποσοστό θα τον έβαζες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις συγκρισεις στην μοναδικη παλαιολιθικη και καλα "νεα" 8 thread game engine που κοιμαται η μιση cpu των κονσολων και μαλιστα με 4090,whatever.Απο την αλλη εγω βλεπω οτι ο 9600κ ειναι πιο κοντα στο μισο σε 1% lows συγκριτικα με τον 3600 στα assasin's creed mirage,cod modern warfare 2,last of us και στα 2/3 σε αλλα τοσα games καθως και γενικα 20% πισω στο 90% των παιχνιδιων.Και μαλιστα προκειται για εκεινα με τις νεοτερες 12t+ engines,διολου τυχαιο.
    Τα τεστ αυτά, έχουν γίνει σε ULTRA/MAXED settings που στις κονσόλες δεν υπάρχουν, ξαναπροσπάθησε.

    Ξαναλέω, γελοιότητα over 9000, να προσπαθείς να προσάψεις αποτελέσματα PC vs PC, στο PC vs consoles θέμα.

    Ακόμα και έτσι, 10fps framedrops στο Jedi Survivor δε βλέπω να έχει ο 9600Κ, όπως έχει το PS5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλησα καν για average εσυ τα ανεφερες.


    Ναι φυσικά και εγώ τα ανάφερα, γιατί τα averages είναι αυτά που μετράνε περισσότερο, ανέκαθεν και πάντα σε όλη την ιστορία των benchmarks.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω για stock 8600 και κατι oc 2600k και 2500k ειπα οτι σιγουρα δεν θα φτουρησουν,ηδη ο stock 9600κ μενει πισω και ειμαστε στον 3ο χρονο των κονσολων.
    Διόρθωση, ο στοκ 9600Κ μένει λίγο πίσω (4% σε 1080p Ultra), σε σχέση με τον στοκ 3600 και αυτά σε PC tests.

    Eγώ και κάμποσοι εκατομμύρια άλλοι, έχουμε μπει στη διαδικασία να μάθουμε, πως μπορούμε να αλλάξουμε τα ρολόγια, για να πετύχουμε τα οφέλη που έρχονται με αυτά. Το τι κάνει ο κάθε στοκ επεξεργαστής, στον κόσμο του PC, είναι trivial at best.

    Επίσης αυτά τα τεστ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή στη συζήτηση vs consoles. Βλέπω παιχνίδια που έχουν 90, 100, 140fps average και στις κονσόλες είναι 60 στην καλύτερη. Τι πας να προσπαθήσεις να συγκρίνεις;
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #2826
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 6700 και 6700ΧΤ όμως, μπορούν να παίζουν Starfield@60fps. Το XBOX 30fps και το PS5 0fps.Και Spiderman@60fps και το XBOX 0fps.Και Gotham Knights@60fps και οι κονσόλες 30fps.Και Zelda@60fps και XBOX και PS5 0fps.
    Φυσικα και μπορουν να τρεξουν starfield στα 60 fps,αλλα μοναχα σε χειροτερες ρυθμισεις η αναλυση και παντα συνοδευομενες με υπολοιπο pc hardware συνολικα τριπλασιου κοστους.Κι ολα αυτα στην μοναδικη παλαιολιθικη και καλα "νεα" game engine που τρεχει σε 8 threads και κοιμαται η μιση cpu των κονσολων.Ξερεις καποια αλλη current gen game engine των τελευταιων 3 ετων ΔΕΝ τρεχει σε 12+ threads?Γιατι στοιχηματιζω οτι θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις εστω και δευτερη αλλα φυσικα εσυ την εχεις κανει σημαια οτι και καλα αυτη ειναι η αποδοση των κονσολων.
    Οσον αφορα για τα 0 fps του playstation για δες τον καταλογο των playstation exclusives της τελευταιας δεκαετιας,γιατι με 0 fps παιζει το pc το 90% που δεν κυκλοφορησαν ποτε σε αυτο.Ακομα και συγκριτκα με το xbox που σχεδον τα παντα βγαινουν στο pc,δεν παυει να ειναι μια πολυ φθηνοτερη λυση που διπλασιας αξιας pc με ισοδυναμο hardware τα τρεχει χειροτερα.Απλα οπως εσυ ξερεις τι pc hardware αγοραζεις και ποτε θυμισου οτι ειναι πολυ πιο ευκολο για τον κονσολα να κοιτα απλα την τιμη πωλησης της κονσολας και να αγορασει οποτε τον συμφερει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε ναι, τις λες και VFM.
    H πλειοψηφια του κοσμου ομως δεν νοιαζεται για οσα αναφερεις αλλα το ποσο βαθια θα βαλει το χερι στη τσεπη για να παιξει απλως "good enough" τα ΑΑΑ cross platform games και τα console exclusives.Δεν σνομπαρω οσα λες (ακομα παιζω modded strategy games 15+ ετων) απλα η πλειοψηφια δεν δινει δεκαρα πως να το κανουμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα GTA IV και GTA V, τα έχω πάρει τσάμπα από steam και epic. Δε δίνουν μόνο indies.Μπορείς να τα δεις της epic μόνο εδώ.Με 0 ευρώ.
    Εννοεις τα εχεις παρει ΜΟΝΟ απο την epic,γιατι το steam ειναι θεμα αν δινει 1 ΑΑΑ game δεκαετιας και βαλε καθε 2 χρονια.Σε καθε περιπτωση δεκτο οτι λες αλλα αν αγοραζεις καθε χρονο με εκπτωση την ετησια συνδρομη του ps+ σου ερχεται μολις 3,5 ευρω το μηνα.Αν δεις τον καταλογο του ποσα ΑΑΑ games εχεις μαζεψει απο το 2010 για οσο κοστιζει πλεον ενα σουβλακι το μηνα θα τριβεις τα ματια σου,μιλαμε ανετα για δεκαπλασια cross platform ΑΑΑ games χωρια τα exclusives.Ποσο μαλλον αν αναλογιστεις οτι αν μοιραστεις η αγορασεις μεταχειρισμενο μολις 1 ΑΑΑ game το χρονο σου ερχεται τσαμπα.Με 0 ευρω οπως λες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό απλά δείχνει πόσο γελοία είναι τα επιχειρήματα περί του τι hardware πρέπει να έχει ο κάθε gamer, για να πετύχει console parity, καθότι αγνοείτε τους μεγαλειώδεις περιορισμούς, του οικοσυστήματος.
    Η πλειοψηφια δεν νοιαζεται για το πως θα τρεξει σημερα το gta4 αλλα το ποσο θα πληρωσει για να τρεξει good enough το gta 6.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το 85% πήγε και στις CPU; Για πες μας εσύ, έναν επεξεργαστή σαν τον αρχαίο τετραπύρηνο i7-920, που όμως τρέχει καλύτερα RDR2, σε ποιο φάσμα του ποσοστού θα τον μέτραγες; Και ένας επίσης τετραπύρηνο 12100f/13100f/14100f που στάνταρ είναι καλύτερος από τις cpus των κονσολών, σε ποιο ποσοστό θα τον έβαζες;
    Φυσικα παει ΚΑΙ στις cpus απλα αντε πες οτι εκει το ποσοστο αντι για 85% να ειναι 65%.Ωραια τρεχει το rdr2 o 920 αλλα μην δοκιμασεις να παιξεις warzone 2 γιατι θα κλαις.Επισης οι 12100/13100/14100 ειναι ολες μαζι η ιδια cpu (κι ας θελει η intel να μας πεισει διαφορετικα) που ωχρια μπροστα στο υπολοιπο 99% των quadcores που ειναι προφανως παρα πολυ χειροτεροι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τεστ αυτά, έχουν γίνει σε ULTRA/MAXED settings που στις κονσόλες δεν υπάρχουν, ξαναπροσπάθησε.Ξαναλέω, γελοιότητα over 9000, να προσπαθείς να προσάψεις αποτελέσματα PC vs PC, στο PC vs consoles θέμα.Ακόμα και έτσι, 10fps framedrops στο Jedi Survivor δε βλέπω να έχει ο 9600Κ, όπως έχει το PS5.
    Για αλλαξε στο benchmark την 4090 με την 6700/6700xt των κονσολων κι ελα να μου πεις μετα για console settings.Οσον αφορα για το jedi survivor στο ps5,ημαρτον μιλαμε για game engine δεκαετιας που μετα βιας αξιοποιει το μισο τεταρτο thread.Ειναι λογικο αφου τα υπολοιπα 11 cpu threads της κονσολας κοιμουνται να εχεις τετοια drops.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά και εγώ τα ανάφερα, γιατί τα averages είναι αυτά που μετράνε περισσότερο, ανέκαθεν και πάντα σε όλη την ιστορία των benchmarks.
    Συμφωνω οτι τα average μετρανε περισσοτερο,το ιδιο ισχυριζομουν και στο jedi fallen order amd fx cpu benchmark προ τετραετιας αλλα τα 1% δειχνουν το μελλον (ποσο μαλλον οταν δεν μιλαμε για 4 thread game engines δεκαετιας).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωση, ο στοκ 9600Κ μένει λίγο πίσω (4% σε 1080p Ultra), σε σχέση με τον στοκ 3600 και αυτά σε PC tests.Eγώ και κάμποσοι εκατομμύρια άλλοι, έχουμε μπει στη διαδικασία να μάθουμε, πως μπορούμε να αλλάξουμε τα ρολόγια, για να πετύχουμε τα οφέλη που έρχονται με αυτά. Το τι κάνει ο κάθε στοκ επεξεργαστής, στον κόσμο του PC, είναι trivial at best.Επίσης αυτά τα τεστ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή στη συζήτηση vs consoles. Βλέπω παιχνίδια που έχουν 90, 100, 140fps average και στις κονσόλες είναι 60 στην καλύτερη. Τι πας να προσπαθήσεις να συγκρίνεις;
    Δεν εχεις καταλαβει,ο 3600 εχει αναλογη αποδοση με τις κονσολες κι αυτο χωρις να υπολογισουμε καν τι bonus θα δωσει το custom console design οταν πεσει ξεζουμισμα και στις cpus τους.Τα 100-140 fps που βλεπεις ειναι με την 4090 αν αλλαξεις με την 6700/6700xt προφανως και θα πεσουν στα 60 των κονσολων.Τελος ωραια η ιστορια του τι oc κανεις εσυ αλλα εγω εχω βαρεθει να μου φερνουν builds με ξεκλειδωτες cpus και after market coolers που αντεγραψαν απο το ιντερνετ αλλα δεν εκαναν ποτε τους oc,γιατι οχι απλως δεν εχουν τις γνωσεις αλλα βαριουντα ακομα και να αλλαξουν gpu drivers (αν ξερουν να κανουν εστω κι αυτο δηλαδη).

  7. #2827
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις καταλαβει,ο 3600 εχει αναλογη αποδοση με τις κονσολες κι αυτο χωρις να υπολογισουμε καν τι bonus θα δωσει το custom console design οταν πεσει ξεζουμισμα και στις cpus τους.
    Το είδαμε στο Starfield και στο Gotham Knights, για αυτό το έχουν στα 30fps. Εσύ δεν έχει καταλάβει, ότι μιλάμε για περιορισμένα συστήματα σε bandwidth και power draw, και σαν μην έφτανε αυτό, υπάρχουν επιπρόσθετοι περιορισμοί λόγω οικοσυστήματος. Δηλαδή στο PC με 3600+6700ΧΤ, μπορείς να παίξεις Starfield και Gotham @60fps. Στην κονσόλα δε μπορείς. Και όπως έχεις δει, έχουν ΗΔΗ έρθει τόσα άσχημα μαντάτα από όλα τα next gen games, A plague Tale Requiem, Unreal Engine 5, Alan Wake 2, στα οποία, η cpu είναι το τελευταίο πρόβλημα φίλε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω οτι τα average μετρανε περισσοτερο,το ιδιο ισχυριζομουν και στο jedi fallen order amd fx cpu benchmark προ τετραετιας αλλα τα 1% δειχνουν το μελλον (ποσο μαλλον οταν δεν μιλαμε για 4 thread game engines δεκαετιας).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσον αφορα για το jedi survivor στο ps5,ημαρτον μιλαμε για game engine δεκαετιας που μετα βιας αξιοποιει το μισο τεταρτο thread.Ειναι λογικο αφου τα υπολοιπα 11 cpu threads της κονσολας κοιμουνται να εχεις τετοια drops.
    Newsflash, αυτό το engine δεκαετίας, έχει ακόμα μέλλον, ενώ ταυτόχρονα έχει και εκατοντάδες games που ήδη τρέχουν σε αυτό. Οπότε που βρισκόμαστε; Το Unreal Egnine 4 δεν είναι αρκετά multi-threaded ενώ το Urneal Engine 5 είναι αποδεδειγμένα πολύ βαρύ. Και το creation engine 2 δεν είναι αρκετά multi-threaded και το Zouna Engine επίσης είναι πολύ βαρύ. Πάντα κάτι φταίει φίλε. Άσε θα πάρω PC, που μπορώ να ρυθμίσω τα cpu/gpu loads οπως θέλω εγώ και με settings και με χρήμα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα παει ΚΑΙ στις cpus απλα αντε πες οτι εκει το ποσοστο αντι για 85% να ειναι 65%.Ωραια τρεχει το rdr2 o 920 αλλα μην δοκιμασεις να παιξεις warzone 2 γιατι θα κλαις.Επισης οι 12100/13100/14100 ειναι ολες μαζι η ιδια cpu (κι ας θελει η intel να μας πεισει διαφορετικα) που ωχρια μπροστα στο υπολοιπο 99% των quadcores που ειναι προφανως παρα πολυ χειροτεροι.
    Το Warzone έχει 3.4 score στο metacritic, από τους PS5 users. Κάνα σοβαρό παιχνίδι έχετε να πείτε;

    https://www.metacritic.com/game/call-of-duty-warzone/

    Η διαφορά δυναμικού του να τρέχει ένα αρχαίο σύστημα το RDR2 καλύτερα από τις Gen 9 κονσόλες, έχει πολύ μεγαλύτερο βάρος από το να μη τρέχει το Warzone έστω και καθόλου.

    Και ναι προφανώς οι 12100/13100/14100 είναι ο ίδιος επεγεργαστής, για αυτό τους γράφω μαζί. Οι λιγότερο από 4 cores στο steam, είναι 5.28% btw.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεις τα εχεις παρει ΜΟΝΟ απο την epic,γιατι το steam ειναι θεμα αν δινει 1 ΑΑΑ game δεκαετιας και βαλε καθε 2 χρονια.Σε καθε περιπτωση δεκτο οτι λες αλλα αν αγοραζεις καθε χρονο με εκπτωση την ετησια συνδρομη του ps+ σου ερχεται μολις 3,5 ευρω το μηνα.Αν δεις τον καταλογο του ποσα ΑΑΑ games εχεις μαζεψει απο το 2010 για οσο κοστιζει πλεον ενα σουβλακι το μηνα θα τριβεις τα ματια σου,μιλαμε ανετα για δεκαπλασια cross platform ΑΑΑ games χωρια τα exclusives.Ποσο μαλλον αν αναλογιστεις οτι αν μοιραστεις η αγορασεις μεταχειρισμενο μολις 1 ΑΑΑ game το χρονο σου ερχεται τσαμπα.Με 0 ευρω οπως λες...
    Δίνουν όλοι μαζί, ΠΟΛΛΑ περισσότερα από ότι δίνει το PS plus. Το οποίο έχει και τρία tiers βλέπω πλέον. 80$ για το βασικό με παιχνίδια και 135$ για το ενισχυμένο. Δηλαδή 800 στη δεκαετία και 1350 αντίστοιχα. Και τα περισσότερα είναι PS4 games. Λολ έχουμε τρελαθεί τελείως; Άσε θα πάρω τα τσάμπα του PC και θα δώσω και τα υπόλοιπα για τις PC versions.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    H πλειοψηφια του κοσμου ομως δεν νοιαζεται για οσα αναφερεις αλλα το ποσο βαθια θα βαλει το χερι στη τσεπη για να παιξει απλως "good enough" τα ΑΑΑ cross platform games και τα console exclusives.Δεν σνομπαρω οσα λες (ακομα παιζω modded strategy games 15+ ετων) απλα η πλειοψηφια δεν δινει δεκαρα πως να το κανουμε.
    "ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ"

    Εδώ βλέπω playstation users για το Σεπτέμβριο 2023, 107 εκατομμύρια

    https://www.statista.com/statistics/...ation-network/

    Και εδώ για το steam 120 εκατομμύρια. Βάλε άλλους τόσους στα υπόλοιπα stores και άλλους τόσους στο θείο.

    https://backlinko.com/steam-users

    Επίσης εδώ λέει 3335 games για PS4.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...tation_4_games

    Και εδώ 615 games για PS5
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...tation_5_games

    Στο steam είχε 50361 μέχρι το Μάρτιο 2021, lol.

    Και εδώ ένα γράφημα για το τι ξοδεύουν οι χρήστες σε gaming

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  CONSOLES PC SPENDING.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  324,0 KB 
ID: 252203

    Θα έλεγα consoles και PC είναι ισόπαλα, αλλά what the fuck κοίτα το mobile gaming. Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, θα πρέπει όλοι να πετάξουμε κονσόλες και PC και να πάμε στο mobile gaming, γιατί η πλειοψηφία ξέρει καλύτερα, amirite;

    Άσε ευχαριστώ. Και πάλι θα μείνω με το PCάκι μου και τις αμέτρητες επιλογές του. (μπορώ να παίξω και τα mobile games σε αυτό just saying..)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και μπορουν να τρεξουν starfield στα 60 fps,αλλα μοναχα σε χειροτερες ρυθμισεις η αναλυση και παντα συνοδευομενες με υπολοιπο pc hardware συνολικα τριπλασιου κοστους.
    Βάζεις μια 6700ΧΤ των 350 ευρώ σε PC 6εξαετίας και έχεις απλά καλύτερο σύστημα από το XBOX. Καθόλου τριπλάσια λεφτά.

    Χτίσιμο από το μηδεν, θες 5500+6700XT για να έχεις καλύτερο από Gen 9 gaming

    cpu 5500 95 ευρώ τρία χρόνια εγγύηση
    https://www.skroutz.gr/s/35208711/AM...e-PSyktra.html

    Μητρικη 60 ευρώ 2 χρόνια εγγύηση
    https://www.skroutz.gr/s/25272107/As...M4-Socket.html

    Μνήμη 3600 ddr4 16gb 45 ευρώ lifetime εγγυηση
    https://www.skroutz.gr/s/21311823/G-...18D-16GVK.html

    Κουτί 36 ευρώ
    https://www.skroutz.gr/s/19448977/Ae...smo-Mayro.html

    Τροφοδοτικό 600w gold 5 year εγγύηση 70 ευρώ
    https://www.skroutz.gr/s/47555673/Co...-ACAAG-NL.html

    nvme 1tb 5 year εγγυηση 50 ευρώ
    https://www.skroutz.gr/s/16815858/Ad...PNP-1TT-C.html

    Κόστος πλατφόρμας 356 ευρώ με ταχύτερο επεξεργαστή.

    Συν 340 ευρώ η 6700ΧΤ πάμε στα 700 πες.

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc

    Αυτό το PC τρέχει Starfield 1080p fsr2 αλλά Ultra 70fps indoors, 45fps outdoors, οπότε χαμηλότερη ανάλυση, υψηλότερα settings



    700 ευρώ vs 436 που έχει το Series X, είναι 60% παραπάνω λεφτά, για +133% framerate indoors ή +50% framerate outdoors. profit;

    Και επίσης +∞ framerate σε Spiderman, Horizon Zero Dawn, God of War, Zelda κλπ κλπ, με Χ2 Χ4 και Χ5 εγγύηση και με Χ100 πολυχρησία και Χ5 επεκτασιμότητα; Και γαμώ το VFM όμως η κονσόλα;

    Το τριπλάσιο κόστος που στο πέος το είδες; Εγώ βλέπω ότι παίρνεις παραπάνω από ότι πληρώνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 22-11-23 στις 13:53.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #2828
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    700 ευρώ vs 436 που έχει το Series X
    Με eurobank στα 374 το Series X.

    Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό το μηχάνημα που έφτιαξες με σχεδόν διπλάσιο κόστος από το Series X τώρα, είχε υπερδιπλάσια αξία την εποχή που το Series X είχε 500 ευρώ.

    Δηλαδή κάποιος που είχε πάρει τότε Series X,έπαιξε 2-3 χρόνια περισσότερα και σήμερα σε περίοδο προσφορών, δεν έχει χάσει ούτε το 30% της αξίας του.
    Αυτός που πήρε PC με δυνατότητες αντίστοιχες αυτού που έφτιαξες, και υπερδιπλάσιο ποσό πλήρωσε τότε αλλά και η αξία του έπεσε πολύ περισσότερο. Πόσο άραγε έκανε μια κάρτα επιπέδου 6700XT τότε;

    Χμμμμ....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  106,6 KB 
ID: 252206

    Ακόμα και σήμερα όμως, Series X ή PS5 (ειδικά αν κάποιος έχει eurobank αλλά ακόμα και χωρίς αυτή), είναι no brainer imo.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  9. #2829
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδαμε στο Starfield και στο Gotham Knights, για αυτό το έχουν στα 30fps. Εσύ δεν έχει καταλάβει, ότι μιλάμε για περιορισμένα συστήματα σε bandwidth και power draw, και σαν μην έφτανε αυτό, υπάρχουν επιπρόσθετοι περιορισμοί λόγω οικοσυστήματος. Δηλαδή στο PC με 3600+6700ΧΤ, μπορείς να παίξεις Starfield και Gotham @60fps. Στην κονσόλα δε μπορείς. Και όπως έχεις δει, έχουν ΗΔΗ έρθει τόσα άσχημα μαντάτα από όλα τα next gen games, A plague Tale Requiem, Unreal Engine 5, Alan Wake 2, στα οποία, η cpu είναι το τελευταίο πρόβλημα φίλε.Newsflash, αυτό το engine δεκαετίας, έχει ακόμα μέλλον, ενώ ταυτόχρονα έχει και εκατοντάδες games που ήδη τρέχουν σε αυτό. Οπότε που βρισκόμαστε; Το Unreal Egnine 4 δεν είναι αρκετά multi-threaded ενώ το Urneal Engine 5 είναι αποδεδειγμένα πολύ βαρύ. Και το creation engine 2 δεν είναι αρκετά multi-threaded και το Zouna Engine επίσης είναι πολύ βαρύ. Πάντα κάτι φταίει φίλε. Άσε θα πάρω PC, που μπορώ να ρυθμίσω τα cpu/gpu loads οπως θέλω εγώ και με settings και με χρήμα.
    Mην παρουσιαζεις σαν αντιπροσωπευτικα δειγματα τα gotham knights και jedi surviror.Ναι υπαρχουν εκατονταδες games στην πλεον αρχαια ue4 engine αλλα τα συγκεκριμενα ειναι τα μοναδικα που προσπαθουν να φορτωσουν τοσο cpu load σε μοναχα 4 threads.Για το υπολοιπο 99% των ue4 ΑΑΑ games που ειναι παλαιοτερα και λιγοτερο cpu heavy,αν ο fx 8320 μου εβγαζε 60 fps στο 99% του falled order τοτε προφανως μπορουν πολυ καλυτερα και οι κονσολες.Ομοιως η creation engine 2 ειναι πραγματικα η μοναδικη καινουργια ΑΑΑ engine που τρεχει μοναχα σε 8 threads με συνεπεια να κοιμαται η μιση console spu,προκειται για την εξαιρεση της εξαιρεσης κι οχι τον κανονα.Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο που η bethesda ειχε single & dual thread engines οταν ολα τα αλλα ΑΑΑ games ειχαν engines για quad cores.To δε plague tale στο zuna engine τρεχει σε 60 fps.Οσον αφορα το ποσο gpu heavy ειναι η ue5 εκει συμφωνω,αλλα επαναλαμβανω οτι μαζι με τις κονσολες εχουν ιδια και ακομα χειροτερη αποδοση οι καρτες γραφικων του 85% των pc gamers κι ας ειχαν πληρωσει συνολικα πολλαπλασια χρηματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Warzone έχει 3.4 score στο metacritic, από τους PS5 users. Κάνα σοβαρό παιχνίδι έχετε να πείτε;
    Καλα δεν ειναι και το μοναδικο,πλεον υπαρχουν πολλα ΑΑΑ games που οι quad cores δεκαετιας και βαλε δεν φτουρανε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά δυναμικού του να τρέχει ένα αρχαίο σύστημα το RDR2 καλύτερα από τις Gen 9 κονσόλες, έχει πολύ μεγαλύτερο βάρος από το να μη τρέχει το Warzone έστω και καθόλου.
    Αποψη σου,αν ρωτησεις 100 ατομα εγω πιστευω οτι οι 99 θα προτιμησουν το ps5 απο αρχαιο pc σου με την 6600.Heck οι περισσοτεροι θα προτιμησουν ακομα και το xbox-s και καλα θα κανουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι προφανώς οι 12100/13100/14100 είναι ο ίδιος επεγεργαστής, για αυτό τους γράφω μαζί. Οι λιγότερο από 4 cores στο steam, είναι 5.28% btw.
    Και οι quad cores ειναι αλλο 18,5% εκ των οποιων ειναι θεμα αν οι 12/13/14100 ειναι ολοι μαζι το 0,5%.Ομοιως οπως και μεχρι το 2019 η πλειοψηφια των 6 και 8 core cpus ηταν amd fx και στοιχηματιζω οτι ακομα και τωρα αποτελουν μεγαλο ποσοστο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνουν όλοι μαζί, ΠΟΛΛΑ περισσότερα από ότι δίνει το PS plus. Το οποίο έχει και τρία tiers βλέπω πλέον. 80$ για το βασικό με παιχνίδια και 135$ για το ενισχυμένο. Δηλαδή 800 στη δεκαετία και 1350 αντίστοιχα. Και τα περισσότερα είναι PS4 games. Λολ έχουμε τρελαθεί τελείως; Άσε θα πάρω τα τσάμπα του PC και θα δώσω και τα υπόλοιπα για τις PC versions.
    Προφανως κι εχεις τρελαθει τελειως αν πληρωνεις full price οταν επι 13 χρονια καθε Νοεμβριο αγοραζεις ετησια συνδρομη με 40 ευρω,η οποια σου ερχεται σχεδον τσαμπα αν μοιραστεις η αγορασεις μεταχειρισμενο 1 ΑΑΑ το χρονο.Οσον αφορα το ποσοστο των ps4 games λογικο δεν ειναι αμα η υπηρεσια υπαρχει απο το 2010?Οχι οτι οσα ΑΑΑ παιρνεις τσαμπα απο την epic ειναι νεοτερης γενιας ετσι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εδώ για το steam 120 εκατομμύρια. Βάλε άλλους τόσους στα υπόλοιπα stores και άλλους τόσους στο θείο.
    Ποια υπολοιπα stores και ποιον θειο?Ξερεις εσυ κανεναν pc gamer που να μην εχει λογαριασμο στο steam?Εκτος κι αν μιλαμε για τζαμπατζηδες που δεν αγοραζoυν ποτε τους εστω και 1 game οποτε βλαπτουν το pc gaming αντι να συνεισφερουν.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο steam είχε 50361 μέχρι το Μάρτιο 2021, lol.
    Δεν καταλαβαινω σε τι εξυπηρετει η αντιπαραθεση ως επι του πληθους των παιχνιδιων,οταν μεγαλο ποσοστο των 50κ pc games ειναι indies (το 99% των οποιων ειναι σκουπιδια σε αντιθεση με το quality screening στα console shops) και παλαιοτερα του ps4 (2003-2013).
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα consoles και PC είναι ισόπαλα, αλλά what the fuck κοίτα το mobile gaming. Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, θα πρέπει όλοι να πετάξουμε κονσόλες και PC και να πάμε στο mobile gaming, γιατί η πλειοψηφία ξέρει καλύτερα, amirite;
    Και τα ιδια να ξοδευουν (που προσωπικα αμφιβαλλω) απο τοτε που οι κονσολες χρησιμοποιουν χ86 αρχιτεκτονικη (ps4,ps5) η και παλαιοτερα (original xbox,xbox360) ειναι λογικο τα παιχνιδια να σχεδιαζονται με βαση το δεδομενο hardware των κονσολων και μετα να κλιμακωνονται σε καλυτερο pc hardware.Γι'αυτο οσοι εχουν χειροτερο με το που βγαινει η καθε γενια κονσολων τρεχουν για αναβαθμιση θελοντας και μη κι ας ειχαν ηδη ξοδεψει πολλαπλασια χρηματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάζεις μια 6700ΧΤ των 350 ευρώ σε PC 6εξαετίας και έχεις απλά καλύτερο σύστημα από το XBOX. Καθόλου τριπλάσια λεφτά.
    Το συστημα εξαετιας το εχεις ηδη πληρωσει διπλασιο και βαλε οποτε συνολικα εχεις δωσει τουλαχιστον τα τριπλασια χρηματα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτίσιμο από το μηδεν, θες 5500+6700XT για να έχεις καλύτερο από Gen 9 gaming
    Και παλι εχεις δωσει τα διπλα λεφτα χωρις στην ουσια να εχεις διπλασια αποδοση.Γιατι μοναχα το starfield τρεχει σε συγχρονη 8 threaded engine που κοιμαται η μιση console cpu και τα 2 τελευταια ΑΑΑ games σε ue4 δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα του υπολοιπου 99% που τρεχουν ανετα ακομα και στον fx 8320.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τριπλάσιο κόστος που στο πέος το είδες; Εγώ βλέπω ότι παίρνεις παραπάνω από ότι πληρώνεις.
    Αν αγοραζες το 2020 μια χαρα τριπλασιο κοστος θα ειχες και αν υπολογισουμε και το cryptoboom θα εφτανες ανετα και εξαπλασιο.Αρα προφανως και δεν παιρνεις οτι πληρωσεις.

  10. #2830
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και σήμερα όμως, Series X ή PS5 (ειδικά αν κάποιος έχει eurobank αλλά ακόμα και χωρίς αυτή), είναι no brainer imo.
    No brainer για gadgetaki κλειδωμένο vs πολυμηχάνημα ανοιχτό και ικανότερο, nope!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που πήρε PC με δυνατότητες αντίστοιχες αυτού που έφτιαξες, και υπερδιπλάσιο ποσό πλήρωσε τότε αλλά και η αξία του έπεσε πολύ περισσότερο. Πόσο άραγε έκανε μια κάρτα επιπέδου 6700XT τότε;

    Χμμμμ....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. Όνομα: image.png Εμφανίσεις: 5 Μέγεθος: 106,6 KB ID: 252206
    Τον Δεκέμβριο του 2021, είχαν πάει και οι κονσόλες στα ύψη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ps5 price dec 2021.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  49,6 KB 
ID: 252215

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  series x price dec 2021.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 252216

    Η διαφορά είναι ότι για το PC αγόραζες hardware που μπορούσε να σου βγάλει λεφτά, ενώ στις κονσόλες αγόραζες gadgetάκια. Ναι οι τιμές πέσανε ταχύτερα για τις κονσόλες, ειδικά για το ΧΒΟΧ, αλλά γιατί μας νοιάζει αυτό; Υπήρχαν κάρτες με Gen 9 ικανότητες πολύ πολύ πριν. Όσοι είχαν GTX 970 και δώθε, είχαν 60fps baseline για χρόνια. Ανέκαθεν βασικά. No upgrade needed. Οι κονσολάδες είναι αυτοί που καιγόντουσαν, όχι οι PCάδες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με eurobank στα 374 το Series X.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  11. #2831
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Why Don't Console Games Have Shader Compilation Stutter?
    https://www.youtube.com/watch?v=nFk7RMsRBnA

  12. #2832
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πρόσφατα έπαιξα επιτυχώς για καμιά εβδομάδα στο PC της δουλειάς το Resident Evil 2 μέσω του Game Pass της Microsoft.
    Ήμουν για ένα διάστημα χωρίς κονσόλα και είπα να παίξω αυτό επειδή υποστηρίζει το Play Anywhere (που σημαίνει ότι τα saves και achievements είναι ενιαία με το Xbox, δηλαδή συνεχίζω στο PC από εκεί που το άφησα στο Xbox και μετά επιστρέφω στο Xbox και συνεχίζω εκεί.
    Spoiler:
    Προφητικό όλο αυτό γιατί πάνε για ακύρωση του Xbox αλλά άλλη ιστορία.



    Σήμερα λοιπόν με ρωτάνε από τη δουλειά αν θέλω να επιστρέψω τον υπολογιστή και να πάρω τον υπολογιστή μιας κοπέλας που φεύγει. Το HR λέει ότι είναι πιο δυνατός ο δικός της από τον δικό μου γιατί αυτή έμεινε μόνο 6 μήνες και άρα είναι πιο καινούριος, αλλά εντάξει, αν το λέει το HR θα μπορούσε να το είχε πει και η γιαγιά μου και θα είχε το ίδιο credibility.
    Τα κοιτάω λοιπόν και νομίζω ότι είναι καλύτερος ο δικός μου.
    Ο δικός μου είναι "AMD Ryzen 7 5700U @1.8 GHz με Radeon Graphics" (δε λέει τι graphics) και αυτός που μου πουλάνε για καλύτερο είναι "Intel Core i5-1135G7 @ 2.4GHz με Intel Iris Xe Graphics".
    Τι λέτε; Εγώ νομίζω ότι πρέπει να μείνω με αυτόν που έχω.
    Εν τω μεταξύ αυτή είναι λινουξού και έχει βάλει Linux μέσα οπότε θα μπλέξω και για να ξαναβάλω Windows.

  13. #2833
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    5700U ειναι καλυτερος.


  14. #2834
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Radeon RX 6700 In-Depth - Console Equivalent PC Performance?Αναλυση εναντι των κονσολων οι οποιες φαινεται γενικα να νικανε και να χανουν κυριως σε σκηνες που ειναι cpu limited.
    https://www.youtube.com/watch?v=PuLHRbalyGs
    Ιδου τι εγινε με το ps4 και γιατι καρτες τυπου 3060 (και λιαν συντομως ακομα και η 4060) ηδη χανουν εναντι του ps5 ενω εστω και πιο αργα ακομα και οι αναλογης αρχιτεκτονικης amd θα ακολουθησουν την ιδια μοιρα.
    https://www.youtube.com/watch?v=PuLHRbalyGs&t=1041s

  15. #2835
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    5700U ειναι καλυτερος.
    Ευχαριστώ.
    Ξέχασα να απαντήσω αλλά είδα το μήνυμά σου και κράτησα τον υπολογιστή που έχω με τον 5700U και "Radeon Graphics".
    Το θυμήθηκα τώρα που έγραψε ο OrderlordTank και το είδα.

Σελ. 189 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 169179184187188189

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας