Σελ. 37 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 541-555 από 2836
  1. #541
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν προτεινα ποτε σε κανεναν τον 8350,ισα-ισα που τον ελεγα υπερτιμημενο απο τοτε που πρωτοβγηκε.Παντα για τον 8320 μιλαω που ως ξεκλειδωτος επιανε τα 4ghz του 8350 για πλακα,με undervolt ακομα και σε μητρικες της πλακας με εργοστασιακη ψυχτρα.Ο 2500κ ομως για να παει στα 4,3ghz η8ελε παπαδες σε μητρικη,μνημες,ψυχτρα.
    Την ψύκτρα άντε την καταλαβαίνω. Είναι κάτι που θες να είναι καλό. Και πάλι μία aftermarket ψύκτρα, δεν έχει καμία σχέση με τις στοκ ψύκτρες ούτε της AMD, ούτε της Intel. Της AMD ήταν καλύτερη γιατί είχε και αναλόγως αντίστοιχο power load να αντιμετωπίσει. Η ψύκτρα όμως είναι κάτι που σου μένει. Ακόμα έχω την ψύκτρα απο τότε και δεν πρόκειται να αλλαχθεί όσο η Noctua βγάζει (τσάμπα) kits. Οι μνήμες όμως και η μητρική, σε κάτι που είναι πιο lower power, για ποιο λόγο της φυσικής πρέπει να είναι καλύτερη από κάτι που θα φιλοξενήσει ένα πολύ πιο ενεργοβόρο τσιπάκι; Επειδή το λέει "η προσωπική σου εμπειρία";



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγκαια δεν ειναι αλλα η pcmr (συμπεριλαμβανομενου ακομα κι εσενα) τα εκανε και 8α κανει κι αλλα εντος του κυκλου ζωης του ps5,εδω ημαστε και 8α δουμε.
    Ο 2500Κ μέχρι σήμερα έχει πολύ καλή συμπεριφορά. Θα μπορούσα κάλλιστα να μη τον είχα αλλάξει. Το τι έκανα εγώ είναι άλλο θέμα. Το τι κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες, είναι επίσης άλλο θέμα. Άμα έχουν λεφτά οι άνθρωποι, καλά κάνουν, αφού είναι το χόμπι τους. Εγώ κοιτάω και δείχνω νούμερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι αλλα δεν εχεις κατασταλαξει στο τι 8α συγκρινεις.Την προσωπικη εμπειρια του κα8'ενος η τι εκανε η πλειοψηφια της pcmr.Οχι οτι σε συμφερει κα8ε φορα και απο πανω να κατηγορεις εμενα για goalpost shifting.
    Το καλό με τα νούμερα, είναι ότι είναι αναμφισβήτητα. Εκτός αν ο συνομιλητής δε καταλαβαίνει. Σου έχω δείξει ότι ο 2500Κ μπορεί να έχει 60fps++, καθ'ολη τη διάρκεια της 9ετους ζωής του, ώντας καλύτερος από κονσόλες και από τον FΧ. Έχω στηρίξει όλο μου το argument σε ένα συγκεκριμένο τσιπάκι, με αποδείξεις. Εσύ από την άλλη μου λες ιστορίες για αγρίους, προσωπικές εμπειρίες overclocking, 200 ευρώ παραπάνω κόστος, πιο ακριβές μνήμες και μητρικές, γιατί έτσι κλπ.

    Δες και Detroit Become Human, για overall FX/Console vs 2500K/consoles argument.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2019-12-20 Detroit Become Human тест GPU CPU RPG Ролевые Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  164,4 KB 
ID: 209856

    Όσο έχει min o 2500K έχει average ο φάβας ο FX. 54fps average σε outdoors session δε το λες και άσχημο, για τσιπάκι 9ετίας, σε παιχνίδι που είναι θεόβαρο. Και μη πούμε τι θα γινόταν με OC....



    Και επειδή ξέρω ότι θα μου τη πετάξεις τη κοτσάνα σου, θυμίσου και PS4 performance.



    To οποίο πράγματι δεν είναι από τα μεγαλύτερα performance deltas που έχω δει, και αυτό είναι υπέρ του PS4, σε σχέση με το πόσο βαρύ είναι το παιχνίδι στο PC, άλλα όπως και να έχει, τα 24fps min είναι καλά, να τα αφήσω;

    Στη προκειμένη περίπτωση, θα θυμηθώ γιατί είχε έρθει η ώρα της αναβάθμισης σε 8600Κ, thank you very much. Για την ιστορία θα αναφέρω ότι και πάλι ο 7600Κ είναι ταχύτερος του 1600Χ και του 1800Χ, καθώς ότι και πρώτος, ακόμα και πάνω από τον 9900Κ, είναι ο 9700Κ που δεν έχει hyperthreading. Έτσι για να θυμόμαστε λίγο τα περί multi core/multi threading του gaming κώδικα, εν έτει τέλος 2019.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο που ξεχνατε οτι αφορα την εξαιρεση κι οχι τον κανονα.Ειδαμε τι εγινε με το ps3 και 8α δουμε τι 8α γινει και με το ps5.
    Τι έγινε με το PS3; Με 256ΜΒ vram και 256 ram παίζαμε ταπετσαρίες, αυτό έγινε. Τουλάχιστον στο PC είχαμε και παραπάνω από 720/30.

    Το PS5/Scarlett θα είναι οι μόνες κονσόλες της προκοπής από το PS1 και δώθε. Και αυτό γιατί η Sony και MS αποφάσισαν να κάνουν το σωστό. Να αντιγράψουν σωστά το PC δηλαδή.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω υπερχρονισει δεκαδες sandybridge και ξερω πολυ καλα τι γινεται με μητρικες των 115 ευρω,1600-αρες μνημες,εργοστασιακες ψυχτρες και σοβαρο overclocking @ 4,3ghz.Παντως αμα ηταν και noctua η ψυχτρα σου τοτε καλα ειπα οτι μου ηρ8ε τσαμπα το ryzen build.
    Η noctua ψύκτρα μου, ανήκει στα Parts που δεν αλλάζουν τόσο εύκολα, μαζί με tower, psu, storage, πληκτρολόγια, ποντίκια, ενδεχωμένως μνήμες κλπ. Διαίρεσε το κόστος της, δια τα όσα PC θα εξυπηρετήσει και το συζητάμε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μα δεν μιλησα ποτε για τον 8350,αλλα για τον 8320 στην συχνοτητα του 8350.Επισης μιλας για μητρικη και μνημες που χρειαζεται ο 2500κ για τα 4,3ghz αλλα οχι ο 8320 για 4ghz αρα παραμενει προσ8ετο το κοστος.Οσον αφορα τα μα8ηματικα λοιπον εγω εδωσα 140 για cpu+cooler,85 για μητρικη και 70 για ram,συνολο 295.Εσυ εδωσες 210 για cpu,150 για μητρικη και 100 για ram συνολο 465.Δηλαδη η διαφορα ειναι 170 ευρω κι αν προσ8εσεις και το κοστος της noctua ψυχτρας εχεις προφανως ηδη ξεπερασει τα 200 και εισαι πλεον πολυ κοντα στα 245 που εδωσα για r7 1700+b350 mobo+16gb ddr4@3ghz.Επιμενεις ακομα οτι σε συμφερει η συγκριση cost/frame?
    Με τα δικά σου μαθηματικά, θα μπορούσες να είχες πάρει και τσάμπα αμάξι! Για το downgrade της σύγκρισης από 8350 σε 8320 τα είπαμε. Δεν ενδιαφέρει το τι έκανες εσύ και το τι έκανα εγώ. Ενδιαφέρει το performance pool που πούλαγε η AMD με τους FX8350 και η Intel με τους 2500Κ. Οι μνήμες είναι ίδιες. Μη λέμε ότι θέλουμε. Οι μητρικές είναι ίδιες, αν συγκρίνεις ίδιων ικανοτήτων μητρικές. Άμα θες να συγκρίνεις ένα tier παρακάτω ΟΚ.

    Τα 245 μη τα λες σε έμενα. Στον ευατό σου πες τα, στα πλαίσια της υποστήριξης σου για τις κονσόλες!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gameplay μπορει να τα σπαει απο την στιγμη ομως που ειναι cpu heavy,η dx11 game engine εν ετει 2019 δεν ειναι απλα κακη αλλα κακιστη επιλογη = γκολ απο τα αποδυτηρια.Ετσι ειναι αμα δεν τρεχει οσο καλα 8α μπορουσε στις κονσολες που εχουν τη μεριδα του λεοντος απο τα ρεκορ πωλησεων.Η 8α μας πεις οτι αν ηταν σε dx12 εκδοση της ue4 δεν 8α πουλαγε το game?
    Ξέρεις σε τι mode τρέχει στις κονσόλες; Όλα τα DX11 παιχνίδια του PC είναι DX11 στις κονσόλες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι κι οτι πληρωσεις παιρνεις.Μηπως δεν 8υμασαι καλα ποσο κοστιζε το 2006 1 pc με nvidia 8800 gts (550 ευρω) και τον E6600 (380)?Εφτανε στα 1500 ευρω και λυπαμαι αλλα δεν ετρεχε και πολυ καλυτερα απο το playstation 3 των 500.Μαλιστα υπηρχαν παιχνιδια του 2009+ που ετρεχαν χειροτερα.Εκτος κι αν ως γνησιος pcmr ειχες επενδυσει ηδη 1 χρονο νωριτερα σε athlon 64 x2 οποτε την εκατσες την βαρκα και στην μητρικη εκτος απο cpu και gpu,αν παντα η8ελες να παιζεις αισ8ητα καλυτερα απο ps3.
    Σου έδειξα παραπάνω GTA IV στα 20fps του PS3 και συνεχίζεις να μιλάς; Ναι σε ακριβότερο μηχάνημα προφανώς, γιατί ότι πληρώσεις παίρνεις.

    600 ευρώ έκανε το PS3, αλλά είπαμε, αυτά είναι μαθηματικά Orderlord.

    https://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3#History

    Two hardware configurations were also announced for the console: a 20 GB model and a 60 GB model, priced at US$499 (€499) and US$599 (€599), respectively.[29]


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις links απο τις ελληνικες τιμες του 1991.Ομως 8υμαμαι οτι ενω στις αρχες του 1990 πουλουσαν καινουργια την amiga 500 για 150.000 δραχμες (υπο8ετω οτι ηταν προσφορα για να ξεστοκαρουν επειδη ειχαν τραγικες πωλησεις εδω) 1,5 χρονο μετα μονο μεταχειρισμενες εβρισκες με αυτα τα λεφτα.Ακουγεται γελοιο,αλλα λογω πλη8ωρισμου της δραχμης δεν ηταν ασυνη8ιστο φαινομενο να εχεις αγορασει κατι σε προσφορα και να το πουλας 2 χρονια μετα μεταχειρισμενο στην ιδια τιμη.Παντως τον ιδιο καιρο (Σεπτεμβριος 1991) το mega drive πουλιοταν 80.000 δραχμες καινουργιο και 50.000 μεταχειρισμενο.Αν εψαχνες οπως εγω,εβρισκες την πρωτη εκδοση που δεν ειχε μαζι το sonic (οπως οι αλλες) για 40.000 δραχμες.Επαναλαμβανω οτι σε κα8ε περιπτωση μετα την 1η γενια παιχνιδιων (1989-1991) οι cross platform AAA τιτλοι στο mega drive εφταναν στο επιπεδο της πολυ ακριβοτερης amiga 1200 (250.000 δραχμες το 1992).Αν δεν εμπιστευεσαι τις τιμες που δινω ρωτα και καμια παλια καραβανα για αυτες,οπως και για το γεγονος οτι λογω απαγορευτικου κοστους η αγοραπωλησια μεταχειρισμενων εδινε και επαιρνε τοτε.
    Ναι δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι τις τιμές που λες γενικώς, γιατί έχεις βρεθεί επανειλημμένως να λες ανακρίβειες.

    Από αγγελίες καταστημάτων του user, Δεκεμβρίου 1991.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  user20cover.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  938,8 KB 
ID: 209857Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  user20_segamegadrive.png 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  790,0 KB 
ID: 209858Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  user20_amiga156000.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  778,6 KB 
ID: 209859Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  user20_amiga88000.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  807,0 KB 
ID: 209860

    Amiga 500 καινούρια μαζί με έγχρωμη οθόνη, 156.000δρχ.

    Amiga 500 μεταχειρισμένη 88.000δρχ.

    Για το mega drive δε σχολιάζω καν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δικαιολογω την τιμη των cartridge,απλα δηλωνω οτι λογω ανταλλαγων,ενοικιασεων και μεταχειρισμενων υπηρχαν λυσεις.Σε αντι8εση με το τοτε κοστος κτησης του computer hardware που ηταν τοσο απαγορευτικο για τα <<φτωχαδακια που αναγκαζονται να πειρατεψουν>> (οπως εσυ πρωταναφερες) ωστε η αποκτηση του να ειναι πρακτικα ουτοπια.Τα περι 8ρασους και συνοχης σκεψης κρατα για τον εαυτο σου αφου τοσα 8υμασαι επιλεκτικα απο τις εποχες αυτες.Παντως ενδεικτικα να αναφερω οτι στις αρχες της δεκαετιας του '90 μια χαρα νοικιασες pc games στο εξωτερικο που δεν πηγαινε η πειρατια συννεφο οπως εδω.
    Δες τιμές παραπάνω και τα κρατάω για τον εαυτό μου.

    Σας έχουν βάλει στο μυαλό την ιδέα της ενοικίασης με τις κονσόλες, γιατί θέλουν να καταργήσουν την έννοια της ιδιοκτησίας. Ενοίκιο παντού. Gamepass, PS gold, Google stadia, Netflix you name it. Σας έμαθαν ότι αυτό που αγαπάτε, πρέπει να το νοικιάζετε, να το έχετε για λίγο, και μετά αποχωρισμός. Ανακύκλωση, χωρίς το δικαίωμα ιδιοκτησίας. Φτάνει να βλέπετε τον Sonic να χοροπηδάει δεξιά αριστερά και να μαζεύει δαχτυλίδια, χωρίς να βλέπετε τη νοοτροπία που σας καλλιεργούσαν. Και αυτό το υποστηρίζετε! Επικ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω απο ποτε εχεις να πειρατεψεις συγχρονα online multiplayer pc games αλλα σε πληροφορω οτι οποιος το κανει πλεον casual σημαινει οτι δια8ετει αρκετες γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο ωστε να εχει και την οικονομικη ικανοτητα να αγορασει (εστω και σε προσφορα) τους εν λογω τιτλους,τουλαχιστον για προσωπικη χρηση.Παντως ακομα και τα cracks για τα single player games δεν εχουν καμια σχεση με την απλοτητα της δεκαετιας του '90,δυσκολια η οποια πολλαπλασιαζεται λογω της ασχετοσυνης που χαρακτηριζει τον μεσο πιτσιρικα pc gamer.Δεν ειμαστε 25 χρονια πισω που η πλειοψηφια αν δεν ηταν ηδη,τοτε γρηγορα γινοταν power user.Πλεον ξερουν δεκαπλασια για τα κινητα τους απ'οτι για τα gaming pc τους.
    Ηταν και μαλιστα ως ενα βα8μο οπως σου εξηγησα ειναι συμφωνη και με την δικη μου.Η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν ισχυριζομαι οτι <<δε μιλάω pro piracy>>.
    Ο καθένας ασχολείται με ότι του αρέσει. Προσωπικά δεν...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    So what?Και το ps2 ειχε 6 χρονια και το ps3 ειχε 7.Η διαφορα ειναι οτι σε αντι8εση με το ps4 ειχαν πολυ δυνατοτερο hardware συγκριτικα με τα pc οταν πρωτοκυκλοφορησαν.Το ιδιο 8α γινει και με το ps5,γιατι επαναλαμβανω πως οτι εγινε με το ps4 και τον 2500κ ειναι η εξαιρεση κι οχι ο κανονας.Εκτος κι αν πιστευεις οτι 8600κ 8α σου ξανακρατησει ως το ps6.
    Πολλές εξαιρέσεις έχουν μαζευτεί. Άντε να δούμε! Ο 8600Κ τρέχει το Fallen Order με 50% load. Πάει 5Ghz άνετα. Όταν θα έχω πρόβλημα θα τον αλλάξω, γιατί ευτυχώς υπάρχει και ο 9700Κ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω συμφωνω,γιατι αναγνωριζω οτι αν δεν υπηρχαν οι κονσολες να δωσουν εστω αυτο το basic hardware σε τιμη κοστους στην πλειοψηφια του plug n play only gaming κοινου,τοτε οι βασικες απαιτησεις σε hardware των ΑΑΑ τιτλων 8α ηταν ακομα χαμηλοτερες (αντι για υψηλοτερες οπως νομιζεις) με οτι χειροτερο αυτο συνεπαγεται για τις game engines.
    Οταν μοναχα η gpu κανει οσο ολοκληρη η κονσολα και φτανει μετα να κοστιζει οσο 3 κονσολες μαζι τοτε λυπαμαι αλλα για μενα ειναι μια χαρα επιχειρημα.Δεν λεω τρελο vfm οι 470/570 αλλα ακομα και εκτος του cryptomining craze που ανεβασε τις τιμες στα υψη για τα 2,5 απο τα 3,5 χρονια που βγηκανε,οι κονσολες ειναι σε εντελως διαφορετικο επιπεδο vfm.
    Με το baseline που έχουν τα τελευταία 15 χρόνια, που είναι το μισό από το PC σε αναλύσεις και framerates, είναι VFM από τα Lidl!

    H r9 290 ήταν στα 399$ και έδινε 4.85tflops, το Νοέμβριο του 2013.

    https://www.anandtech.com/show/7481/...-r9-290-review

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...n-r9-290.c2397

    To PS4 είναι στα 1.84tflops και το XBOX στα 1.31tflops.

    H r9 290 έτρεχε πάρα πολλά παιχνίδια στα 80-90fps.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  crysis3_r9_290.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  31,9 KB 
ID: 209861Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  r9_290_warhead.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  33,0 KB 
ID: 209862Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  r9_290_grid2.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 209863Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  r9_290_bioshock.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  32,7 KB 
ID: 209864

    Αυτές τις επιδόσεις το PS4 και XBOX, δε τις έχουν δει ούτε στον ύπνο τους. Και σε ότι έτρεχε καλά, είδαμε dynamic resolutions, checkerboarding, half res, περίεργα κοψίματα σε εφέ από FP32 σε FP16 και άμα λάχει και Lower than low settings σε ΑΑΑ τιτλους (RDR2). Με λίγα λόγια είναι όλα στο περίπου.

    Πόσο ήθελες δηλαδή να σου πουλήσει η AMD την r9 290 που είχε πολλαπλάσια επεξεργαστική ισχύ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου επιμενεις να συνεχιζεις να πιπιλας την καραμελα του <<140 ευρω cpu στις αρχες του 2013 με 1000+ ευρω gpu στα τελη του 2019>> 8α κατσω να στην αναλυσω.Και μαλιστα επειδη νιω8ω γενναιοδωρος 8α το κανω με τον i5 κι οχι τον i3.

    Εχουμε και λεμε 26 games (το shenmue 3 δεν 8α το ελεγα και παιχνιδι του 2019 ετσι?),εξ'αυτων ποσα ειναι εκεινα που ο stock 2500k βγαζει minimum 60 fps (εστω και με την 2080 ti) κι ο 8350 οχι?Ειναι 8 τιτλοι στους μισους απο τους οποιους ο 8350 βγαζει 55+ fps αρα δεν νομιζω οτι μιλαμε για <<τραγικη διαφορα>> οπως συνη8ιζεις να λες.Απομενουν μολις 4 τιτλοι (47 vs 69) remnant from ashes,(50 vs 70) gears 5,(46 vs 60) greedfall και (42 vs 62) the surge 2.Εν τελει μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα εν τελει να ζευγαρωσεις τον stock 2500k με την 2080ti,αν σκεφτεις οτι δεν βγαζει καν 60 fps minimum στους 18 απο τους 26 τιτλους (εκτος κι αν αγορασες 1000+ ευρω gpu για να εχεις dips under 60)...

    Επειδη εγω ομως δεν ειμαι παραλογος 8α εξετασω σε ποσους απο τους 26 τιτλους ο 8350 δεν βγαζει 55+ fps και παρουσιαζει οντως <<τραγικες διαφορες>> με τον 2500κ.Απαντηση στους μισους,απο τους οποιους δεν βγαζει εστω και το 75% των fps της 2080ti σε σχεση με τον stock 2500k μολις στους 7 (το dx12 mode του borderlands 3 εχει ηδη φτιαχτει).Φυσικα με τη εξαιρεση του gears 5 οι αλλοι 6 ειναι dx11 (remnant from ashes,the surge 2,sniper ghost warrior,fallen order,ghost recon breakpoint,chernobyl).Δηλαδη σε 7 τιτλους απο τους 26,αλλα επαναλαμβανω οτι προκειται για το 75% του συνδιασμου stock 2500κ+2080ti,προφανως αν δεν εισαι παραλογος και επιλεξεις μια 1060 η rx 580 8α μιλουσαμε για πολυ μικροτερη διαφορα.

    Εγω δεν εχω ομαδα,και sandybridge αγορασα αλλα και fx.Αλιμονο σε οσους κρινουν χωρις να δια8ετουν προσωπικη εμπειρια και υποστηριζουν τυφλα την οποια ομαδα τους,σε σημειο που τα 200+ ευρω διαφορα τα βλεπουν 20$...
    Ναι το ξέρουμε ότι δεν έχεις ομάδα. Δείξε μου πότε είπες κακή κουβέντα για AMD και καλή κουβέντα για Intel και Nvidia.

    Για τα 200 ευρώ τα είπαμε. Στη σφαίρα της φαντασίας, συγκρίνωντας υποδεέστερη μητρική, ακόμα πιο lower tier cpu και μνήμες που για κάποιο λόγο πρέπει να είναι καλύτερες για τον 2500Κ γιατί έτσι ρε φίλε...

    Τα αποτελέσματα με την 2080Ti έχουν να κάνουν με το μέγιστο της απόδοσης των επεξεργαστών. Χαίρω πολύ με GTX 960 δε θα υπήρχε καμία διαφορά. Επαναλαμβάνω, φίλοι μου με 2500Κ και 2600Κ, πήραν rx5700 και 2070super και τρέχουν μια χαρά. Με FX δε θα έτρεχαν και τόσο καλά....

    Θα συμπληρώσω κι'αλλα παιχνιδάκια, από παλαιότερα χρόνια, να δεις πότε έπεσε κάτω από τα 60fps o FX. Προς το παρόν κλάψε με το νέο Detroit παραπάνω.

    - - - Updated - - -

    Επειδή έχω την RX 5700 του φίλου στον 2500Κ μου αυτές τις μέρες, έχω τραβήξει κάμποσα screenshots σε συνδυασμό με τον 2500Κ, με 60fps target gameplay. Τις παραθέτω για όποιον θέλει να δει.

    http://imgbox.com/g/D5ug6X2ngW

    Η καρτούλα παίζει μια χαρά στον παμπάλαιο 2500Κ. Έχει κάτι framedrops εδώ και εκεί, αλλά σε σχέση με το τι έχω δει σε κονσόλες, καμία σχέση. Και είναι και πολύ καλή καρτούλα θα έλεγα. Για 60fps έχει και χαμηλότερη κατανάλωση από την 1070, γιατί προφανώς δε προσπαθεί να φτάσει τα μέγιστα της, τα οποία είναι αρκετά μεγαλύτερα της 1070. Αυτό είναι άσχετο με το overall performance/watt το οποίο δυστυχώς, δεν είναι πολύ καλό στις Navi, για 7nm. Άλλα για 60fps gameplay, είναι καλύτερη και σε αυτό. Έχω συμπεριλάβει και power metric στα screenshots. Σε μενουδάκια και videos, πέφτει ξέρω γω στα 8-10W. Έχει τέτοιο power efficiency το Polaris της κονσόλας, που θα την τρώτε στη μάπα από το 2016 μέχρι το 2020;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  press-x-to-doubt-memes-memesuper-la-noire-doubt-meme.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  25,9 KB 
ID: 209866
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 20-12-19 στις 15:37.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  2. #542
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω ομαδα,και sandybridge αγορασα αλλα και fx.Αλιμονο σε οσους κρινουν χωρις να δια8ετουν προσωπικη εμπειρια και υποστηριζουν τυφλα την οποια ομαδα τους,σε σημειο που τα 200+ ευρω διαφορα τα βλεπουν 20$...
    Η άποψη μου είναι οτι αν όντως δεν είχες ομάδα, δεν θα μιλούσαμε κάθε τρεις και λίγο για τους FX. Εκτός και αν μας τρολάρεις every other post.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας έχουν βάλει στο μυαλό την ιδέα της ενοικίασης με τις κονσόλες, γιατί θέλουν να καταργήσουν την έννοια της ιδιοκτησίας. Ενοίκιο παντού. Gamepass, PS gold, Google stadia, Netflix you name it. Σας έμαθαν ότι αυτό που αγαπάτε, πρέπει να το νοικιάζετε, να το έχετε για λίγο, και μετά αποχωρισμός. Ανακύκλωση, χωρίς το δικαίωμα ιδιοκτησίας. Φτάνει να βλέπετε τον Sonic να χοροπηδάει δεξιά αριστερά και να μαζεύει δαχτυλίδια, χωρίς να βλέπετε τη νοοτροπία που σας καλλιεργούσαν. Και αυτό το υποστηρίζετε! Επικ!
    Υπερβάλλεις υπερβολικά νομίζω . Επιλογές θέλουμε, καλό είναι να έχουμε να διαλέγουμε. Κάποιους τους συμφέρει το ενοικίο άλλους όχι. Κάποιοι είναι συλλέκτες, ακόμα και digital τίτλων, άλλοι κάνουν shift delete με το που δουν credit roll.

    Όλα σου τα posts σχετικά με Sandy vs FX είναι spot on. Έχεις δίκαιο ρε παιδί μου ξεκάθαρα γιατί μιλάς με ντοκουμέντα. Νομίζω όσο παραπάνω χρόνο δίνεις στο ζήτημα αυτό, πάει χαμένος. Με τον OrderlordTank θα διαφωνείτε εσαεί.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #543
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Ακόμα έχω την ψύκτρα απο τότε και δεν πρόκειται να αλλαχθεί όσο η Noctua βγάζει (τσάμπα) kits
    Επιλογη σου (και μαλιστα καλη ως noctua γαρ) ομως εγω ειμαι παντα με τις stock αρα κοστος μηδεν.
    Οι μνήμες όμως και η μητρική, σε κάτι που είναι πιο lower power, για ποιο λόγο της φυσικής πρέπει να είναι καλύτερη από κάτι που θα φιλοξενήσει ένα πολύ πιο ενεργοβόρο τσιπάκι; Επειδή το λέει "η προσωπική σου εμπειρία";
    Ναι ακριβως γι'αυτο.Αν δεν σου αρεσει ψαξε μονος σου να δεις ποσο 8α σου κρατησει το sandybridge συστημα @ 4,3ghz,με μητρικη των 115 ευρω του 2013,1600-αρες μνημες και πανα8λια stock intel cooler.Προσωπικα δεν πιστευω καν να τα πιασεις,οχι να σου κρατησει 7 χρονια.
    Το τι έκανα εγώ είναι άλλο θέμα. Το τι κάνουν οι υπόλοιποι χρήστες, είναι επίσης άλλο θέμα. Άμα έχουν λεφτά οι άνθρωποι, καλά κάνουν, αφού είναι το χόμπι τους. Εγώ κοιτάω και δείχνω νούμερα.
    Αρα μου λες αδιαφορο τι εκανα εγω,αδιαφορο τι εκαναν οι αλλοι,δες μοναχα τα fps που μπορουσες να πιασεις με τον stock 2500κ.Γιατι επαναλαμβανω οτι πρακτικα κανεις δεν αγορασε τον 2500κ χωρις να εχει σκοπο να κανει σοβαρο o/c,αρα σχεδον ολοι επενδυσαν πιο πολλα και σε μητρικη και σε μνημες και σε ψυχτρα οπως εσυ.
    Το καλό με τα νούμερα, είναι ότι είναι αναμφισβήτητα. Εκτός αν ο συνομιλητής δε καταλαβαίνει. Σου έχω δείξει ότι ο 2500Κ μπορεί να έχει 60fps++, καθ'ολη τη διάρκεια της 9ετους ζωής του, ώντας καλύτερος από κονσόλες και από τον FΧ. Έχω στηρίξει όλο μου το argument σε ένα συγκεκριμένο τσιπάκι, με αποδείξεις. Εσύ από την άλλη μου λες ιστορίες για αγρίους, προσωπικές εμπειρίες overclocking, 200 ευρώ παραπάνω κόστος, πιο ακριβές μνήμες και μητρικές, γιατί έτσι κλπ.
    Δεν φταιω εγω αν εσυ επιμενεις σε ξερα benchmarks λες κι εχεις κατι να αποδειξεις.Μου λες οτι ο 2500κ ηταν καλυτερος και πιο vfm απο τον 8350.Μα οταν εχω παραδεχτει και τα 2 απο το 2013 που ελεγα οτι δεν προκειται ο υπερτιμημενος 8350 να τον ξεπερασει ποτε τι αλλο σημαινει?Το vfm των i5 σε σχεση με τον 8320 και των i3 σε σχεση με τον 6300,αμφισβητουσα απο τοτε.Κι απο τοτε ελεγα οτι σε κα8ε περιπτωση η κορυφη για δυνατοτερη gpu για τους sandybridge ηταν πολυ πιο πανω (ειδικα τοτε).Δεν καταλαβαινω τι προσπα8εις να αποδειξεις.Οτι ακομα κι οταν δεν εφταναν τα λεφτα o i5 με μια 750ti ηταν καλυτερος απο τον fx με μια 760 η 7950?Ε,οχι δεν 8α το καταφερεις ποτε...

    Τα 200+ ευρω στην διαφορα των build μας βγαινει με απλα (ουτε orderlord,ουτε psolord) μα8ηματικα.Τα 100 ευρω βγαινουν απο την διαφορα των 8320 και 2500κ (140 vs 210) και vfm mobos (85 vs 115).Αν υπηρχε φ8ηνοτερος τοτε i5 στην ελληνικη αγορα 8α εβαζα αυτον αλλα μαντρες.Oι κλειδωμενοι i5 3xxx ειχαν το ιδιο η παραπανω κοστος και δεν εβρισκες i5 2400 ουτε με σφαιρες (εκτος απο ετοιμα ΟΕΜ συστηματα).Συνεχισε εσυ να μιλας για ιστοριες για αγριους...
    Δες και Detroit Become Human, για overall FX/Console vs 2500K/consoles argument.Όσο έχει min o 2500K έχει average ο φάβας ο FX. 54fps average σε outdoors session δε το λες και άσχημο, για τσιπάκι 9ετίας, σε παιχνίδι που είναι θεόβαρο. Και μη πούμε τι θα γινόταν με OC...
    Κι αν αλλαξω την gpu απο 2080ti σε 1060 η 580,η διαφορα μεταξυ 2500k vs 8350 γινεται 33 vs 28 η 29 vs 28 αντιστοιχα,πραγματικα <<τραγικες διαφορες>>.Αρα για ps4 <<τα 24fps min είναι καλά, να τα αφήσω;>> ειναι οντως καλα.Ειδικα αν σκεφτεις ποσο κοστιζει το απλο ps4 και οτι το pro εχει locked 30 fps.Οσον αφορα το oc του 2500κ ειπαμε οτι με τη χρηματικη διαφορα 8α ειχες ηδη αγορασει το ryzen build μου.
    Στη προκειμένη περίπτωση, θα θυμηθώ γιατί είχε έρθει η ώρα της αναβάθμισης σε 8600Κ, thank you very much. Για την ιστορία θα αναφέρω ότι και πάλι ο 7600Κ είναι ταχύτερος του 1600Χ και του 1800Χ, καθώς ότι και πρώτος, ακόμα και πάνω από τον 9900Κ, είναι ο 9700Κ που δεν έχει hyperthreading. Έτσι για να θυμόμαστε λίγο τα περί multi core/multi threading του gaming κώδικα, εν έτει τέλος 2019.
    Κι αντι να κατηγορησεις την unreal engine στην εκδοση του pc,ε8ελοτυφλεις οτι δεν υπαρχει 8 jaguar core optimization στην κονσολα.
    Τι έγινε με το PS3; Με 256ΜΒ vram και 256 ram παίζαμε ταπετσαρίες, αυτό έγινε. Τουλάχιστον στο PC είχαμε και παραπάνω από 720/30.
    Ναι αλλα δεν σε εφτανε τοτε 2006 pc τριπλασιου κοστους.
    Η noctua ψύκτρα μου, ανήκει στα Parts που δεν αλλάζουν τόσο εύκολα, μαζί με tower, psu, storage, πληκτρολόγια, ποντίκια, ενδεχωμένως μνήμες κλπ. Διαίρεσε το κόστος της, δια τα όσα PC θα εξυπηρετήσει και το συζητάμε.
    Να πολλαπλασιασω με τοσα pc και τον <<ραβε την εργοστασιακη-ξηλωνε την noctua>> χρονο σου η δεν αξιζει τιποτα?Δεν την βρισκουν ολοι με το pc buiding ξερεις,οι περισσοτεροι προτιμουν να παιζουν.Ασε που η πλειοψηφια των σημερινων pc gamers δεν ξερουν καν να στησουν σωστα 1 συστημα.
    Τα 245 μη τα λες σε έμενα. Στον ευατό σου πες τα, στα πλαίσια της υποστήριξης σου για τις κονσόλες!
    Ακομα και με το τρελο vfm των προσφορων του build μου η8ελα τουλαχιστον αλλα τοσα για gpu,psu,case.Με τα λεφτα αυτα αγοραζες σε προσφορα 2χ ps4 pro (χωρις η gpu των 150 ευρω να προσφερε και πολυ περισσοτερα fps) η 1 πολυ δυνατοτερο ps5 του χρονου.
    Ξέρεις σε τι mode τρέχει στις κονσόλες; Όλα τα DX11 παιχνίδια του PC είναι DX11 στις κονσόλες;
    Προφανως κι οχι γιατι εκει οι σοβαροι developers επενδυουν στο console optimization.Δεν τους παιρνει να στηριζονται μοναχα στο brute force της pcmr.
    Σου έδειξα παραπάνω GTA IV στα 20fps του PS3 και συνεχίζεις να μιλάς; Ναι σε ακριβότερο μηχάνημα προφανώς, γιατί ότι πληρώσεις παίρνεις.
    Ναι χ3 κοστος για να κανει dips στα 25 fps αντι για 20 και συνεχιζεις να μιλας για pc vfm.
    600 ευρώ έκανε το PS3, αλλά είπαμε, αυτά είναι μαθηματικά Orderlord.
    Διαβασε πιο προσεκτικα το ιδιο το link σου.Κατα τ'αλλα λες οτι εγω πεταω κοτσανες...
    Amiga 500 καινούρια μαζί με έγχρωμη οθόνη, 156.000δρχ.
    Amiga 500 μεταχειρισμένη 88.000δρχ.
    Για το mega drive δε σχολιάζω καν.
    Ειχες συνδεσει ποτε σου amiga 500 σε τηλεοραση?Ακομα κι αν εσκαγες τις 15.000 δραχμες για τον rf adapter (δεν τον ειχαν ολα τα μοντελα στο πακετο) η εικονα ηταν για τα πανηγυρια λογω rf.Επισης δεν σου κανει εντυπωση που η τιμη της δεν επεσε (μαλιστα ανεβηκε και 5.000 δραχμες οπως δειχνεις) επι 2 χρονια?Η το γεγονος οτι η μεταχειρισμενη χωρις καν ο8ονη πουλιοταν μολις 65.000 δραχμες λιγοτερο?Απο το link σου το μεταχειρισμενο commodore rgb monitor ξεπερνουσε κατα 20.000 δραχμες την χρηματικη διαφορα.Στην κονσολα αγοραζες με 5.000 δραχμες rgb cable και κα8αριζες.Οσον αφορα το ασχολιαστο mega drive στο link σου κοστιζε καινουργιο με 4 παιχνιδια 110.000 δραχμες οποτε οι 80.000 που ειχα πει για σκετο φαινονται και πολλες.Και επαναλαμβανω οτι αν εψαχνες εβρισκες μεταχειρισμενη την εκδοση χωρις το sonic με 40.000 δραχμες.Ασε που και παλι τα cross platform ΑΑΑ games του megadrive εφταναν την ακομα ακριβοτερη amiga 1200.
    Δες τιμές παραπάνω και τα κρατάω για τον εαυτό μου.
    Ναι αλλα μαζι με τα περι 8ρασους και συνοχης σκεψης κρατα και τις κατηγοριες για επανειλημμενες ανακριβειες τιμων.Η υπομονη εχει και τα ορια της ειδικα οταν πρακτικα με αποκαλουν ψευτη...
    Σας έχουν βάλει στο μυαλό την ιδέα της ενοικίασης με τις κονσόλες, γιατί θέλουν να καταργήσουν την έννοια της ιδιοκτησίας. Ενοίκιο παντού. Gamepass, PS gold, Google stadia, Netflix you name it. Σας έμαθαν ότι αυτό που αγαπάτε, πρέπει να το νοικιάζετε, να το έχετε για λίγο, και μετά αποχωρισμός. Ανακύκλωση, χωρίς το δικαίωμα ιδιοκτησίας. Φτάνει να βλέπετε τον Sonic να χοροπηδάει δεξιά αριστερά και να μαζεύει δαχτυλίδια, χωρίς να βλέπετε τη νοοτροπία που σας καλλιεργούσαν. Και αυτό το υποστηρίζετε! Επικ!
    Νοικιαζα cartridge οταν δεν μπορουσα να τα αγορασω.Αν και παλι αγοραζα μεταχειρισμενα οσα η8ελα να κρατησω ειδικα οταν οι τιμες τους ειχαν γινει χωμα.Aγορασα την ιδια εβδομαδα με 11.000 δραχμες καινουργιο το platinum wipeout 2097 και ταυτοχρονα με τα μισα λεφτα αλλα 4 μεταχειρισμενα διαμαντια για το snes.Ορεξη να ψαχνεις στις στοιβες των νοικιασμενων να ειχες κι εβρισκες παπαδες.Το ιδιο εκανα πιο πριν με το mega drive κι αργοτερα με το n64 και το gamecube.Τωρα αν βλεπεις το 1 ευρω που εδωσε ο netlag για xbox pass ως καλλιεργια νοοτροπιας,προσωπικα κρινω την pc κοσμοκρατορια του steam ως πολυ πιο επικινδυνη.Ακομα και το fallen order του βαρυγδουπου star wars γυρισε στο steam απο το origin για να κανει περισσοτερες πωλησεις.
    Ο καθένας ασχολείται με ότι του αρέσει. Προσωπικά δεν...
    Περι ορεξεως κολοκυ8οπιτα,αλλα τοτε μην εισαι απολυτος για πραγματα που δεν ασχολεισαι.Πλεον ακομα και οι casual pc gamers αφιερωνουν ανετα διπλασιο (και λιγο λεω) χρονο στα multiplayer games συγκριτικα με τα singleplayer,οι δε hardcore προφανως ακομα περισσοτερο.
    Πολλές εξαιρέσεις έχουν μαζευτεί. Άντε να δούμε!
    Πολλες?Για βρες αλλη 1 περαν του 2500κ vs ps4.
    Ο 8600Κ τρέχει το Fallen Order με 50% load. Πάει 5Ghz άνετα. Όταν θα έχω πρόβλημα θα τον αλλάξω, γιατί ευτυχώς υπάρχει και ο 9700Κ.
    Αν 8ες να τα δωσεις με γεια σου και χαρα σου,προφανως και μονος σου κανεις κουμαντο την τσεπη σου.Μην προσπα8εις ομως να μας πεισεις οτι εχεις και vfm επιπεδου κονσολας.
    H r9 290 ήταν στα 399$ και έδινε 4.85tflops, το Νοέμβριο του 2013.
    Για τα λεφτα της 1 χαρα ηταν,8υμασαι ομως ποσοι την προτιμησαν εναντι της απλης non ti 780 που ειχε πεσει (εδω γελαμε) στα 500?Αλλα ακομα κι ετσι η 290 μοναχα ως gpu κοστιζε οσο ολοκληρο το ps4.Και το κοστος ενος ολοκληρου pc που 8α εκμεταλλευοταν πληρως την 290 απο το 2013 το εχουμε ηδη βγαλει πολλαπλασιο...
    Ναι το ξέρουμε ότι δεν έχεις ομάδα. Δείξε μου πότε είπες κακή κουβέντα για AMD και καλή κουβέντα για Intel και Nvidia.
    Υπαρχουν posts εδω μεσα απο το 2013 που εστελνα ατομα κατ'ευ8ειαν σε 2500κ και 2600κ αρκει να ειχαν τα λεφτα και για αναλογη gpu.Φυσικα ηταν ελαχιστα γιατι συνη8ως εβγαινε ακριβος ο λογαρισμος.Οσον αφορα την amd απο τοτε ξορκιζα τον κοσμο μακρυα απο τον υπερτιμημενο 8350 και την non custom ψησταρια 290.Heck ακομα και τωρα που μιλαμε στο μαγαζι εχω περισσοτερες intel cpus και nvidia gpus απ'οτι amd.Πρωτα κοιταω την τσεπη μου και μετα ολα τα αλλα.
    Επειδή έχω την RX 5700 του φίλου στον 2500Κ μου αυτές τις μέρες, έχω τραβήξει κάμποσα screenshots σε συνδυασμό με τον 2500Κ, με 60fps target gameplay. Τις παραθέτω για όποιον θέλει να δει.
    Ναι αλλα με το παραπανω κοστος του 4,3ghz oc 2500κ 8α προτιμησω το r7 1700 build μου κι ας ζευγαρωνω μοναχα με την rx 570 τον 8320 μου.

    - - - Updated - - -

    Η άποψη μου είναι οτι αν όντως δεν είχες ομάδα, δεν θα μιλούσαμε κάθε τρεις και λίγο για τους FX. Εκτός και αν μας τρολάρεις every other post.
    H ομαδα μου λεγεται vfm.Ο 8320 με τη διαφορα κοστους μητρικης ερχοταν φ8ηνοτερος απο i3 κι ο 6300 απο pentium.Tα περι τραγικων διαφορων αποδοσης με τους i5 τα ειδαμε και τοτε και τωρα αρκει να μην συνοδευες τους εν λογω fx με gpus των 400+ ευρω.
    Όλα σου τα posts σχετικά με Sandy vs FX είναι spot on. Έχεις δίκαιο ρε παιδί μου ξεκάθαρα γιατί μιλάς με ντοκουμέντα. Νομίζω όσο παραπάνω χρόνο δίνεις στο ζήτημα αυτό, πάει χαμένος. Με τον OrderlordTank θα διαφωνείτε εσαεί.
    Δηλαδη με προκαλεις να παω στη σελιδα των gaming bechmarks του psolord να αλλαξω την gpu απο 2080ti σε 1060/580 για να εχω κι εγω ντοκουμεντα?Γιατι 8α το κανω να το ξερεις... :P

  4. #544
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ελπίζω να μην είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αυτό, για το τι θα δούμε από next gen!




    Σοβαρά, γιατί δε κάνουν 60fps το God of War σε Native 4K χωρίς τις γνωστές ματσακονιές; Πραγματικά θα ήταν εντυπωσιακό, αντί για αυτή τη μπούρδα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η άποψη μου είναι οτι αν όντως δεν είχες ομάδα, δεν θα μιλούσαμε κάθε τρεις και λίγο για τους FX. Εκτός και αν μας τρολάρεις every other post.



    Υπερβάλλεις υπερβολικά νομίζω . Επιλογές θέλουμε, καλό είναι να έχουμε να διαλέγουμε. Κάποιους τους συμφέρει το ενοικίο άλλους όχι. Κάποιοι είναι συλλέκτες, ακόμα και digital τίτλων, άλλοι κάνουν shift delete με το που δουν credit roll.

    Όλα σου τα posts σχετικά με Sandy vs FX είναι spot on. Έχεις δίκαιο ρε παιδί μου ξεκάθαρα γιατί μιλάς με ντοκουμέντα. Νομίζω όσο παραπάνω χρόνο δίνεις στο ζήτημα αυτό, πάει χαμένος. Με τον OrderlordTank θα διαφωνείτε εσαεί.
    Δεν είμαι πολύ fan του subscription scheme.

    Ναι πρέπει να παραδεχτώ ότι ήμουν λίγο υπερβολικός.

    Διαφωνώ με το goal post shifting του φίλου μας. Όταν συγκρίνω στοκ 8350 vs 2500k, πάμε στον 8320 γιατί ο 8350 ήταν Overpriced, μετά θέλουμε ακριβότερες μητρικές, μνήμες, ψύκτρες για τον 2500Κ γιατί έτσι και όταν μας στερέψει και αυτό, πάμε σε GTX 1060/580 γιατί πρέπει να τα κάνουμε gpu limited τα παιχνίδια, για να κρύψουμε τις διαφορές. Μετά όταν συγκρίνουμε Amiga με Mega Drive, πρέπει να βάλουμε και οθόνη στην τιμή της Amiga, γιατί έτσι. Και φυσικά το personal favorite, κάρτες γραφικών που έχουν πολλαπλάσια επεξεργαστική ισχύ από την εκάστοτε κονσόλα, είναι ακριβές όταν πλησιάζουν την τιμή της!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  5. #545
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Διαφωνώ με το goal post shifting του φίλου μας. Όταν συγκρίνω στοκ 8350 vs 2500k, πάμε στον 8320 γιατί ο 8350 ήταν Overpriced, μετά θέλουμε ακριβότερες μητρικές, μνήμες, ψύκτρες για τον 2500Κ γιατί έτσι και όταν μας στερέψει και αυτό, πάμε σε GTX 1060/580 γιατί πρέπει να τα κάνουμε gpu limited τα παιχνίδια, για να κρύψουμε τις διαφορές.
    Οχι μοναχα απο το 2013 αλλα και σε προηγουμενα posts μεταξυ μας σε αλλα threads (πρωτου ξεκινησει καν αυτη η κοντρα) αποκαλουσα τον 8350 overpiced κι οτι οι fx δεν ηταν για gpus παραπανω απο 1060/580.Εσυ ομως επεμενες σε <<τραγικες διαφορες>> ακομα και με αυτες.Επισης ακομα και με stock τον 2500κ η χρηματικη διαφορα με τον 8320 δεν πεφτει κατω απο κατοσταρικο.Εκτος των 70 ευρω μεταξυ των cpu,μια vfm 1155 μητρικη με 4 memory slots και usb 3 κοστιζε τοτε 115 ευρω αντι για 85.Και μαλιστα με χειροτερο power delivery system απο εκεινο της 970 ud3p που κοροϊδευες.Βασικα μαζι με τις εργοστασιακες ψυχτρες ειναι οι σοβαροτεροι λογοι που σε 3 μηνες ο 8320 κλεινει τα 7 χρονια σε 4ghz oc,ενω ο 2500κ δεν 8α εφτανε καν τα 4,3ghz των oc videos που ανεβαζεις,ποσο μαλλον να αντεξει τοσο καιρο.
    Μετά όταν συγκρίνουμε Amiga με Mega Drive, πρέπει να βάλουμε και οθόνη στην τιμή της Amiga, γιατί έτσι.
    Οχι κι ετσι,εξ'αρχης με το monitor ισχυριζομουν οτι η τιμη των μεταχειρισμενων Α500 δεν επεφτε κατω απο την τιμη των καινουργιων.Αλλωστε στο link σου η τιμη των 155.000 δραχμων για καινουργια amiga 500 περιλαμβανει monitor.Δηλαδη ημαρτον ηδη τα ΑΑΑ παιχνιδια στο mega drive εφταναν το επιπεδο της amiga 1200 κι εσυ 8ελεις συγκριση με το rf σημα της amiga 500?Ετσι αποδεικνυεις τα κατωτερα γραφικα της κονσολας?
    Δες συγκριση με σωστο σημα μεταξυ mega drive και 1200.
    https://www.youtube.com/watch?v=9G4EMgQgUz0
    Δες μετα συγκριση μεταξυ mega drive και amiga 500.
    https://www.youtube.com/watch?v=3bG-2mc3nFk
    Και τελος δες διαφορα μεταξυ rgb και composite.
    https://www.youtube.com/watch?v=7FkAy2whEQ8
    Προφανως μεσω του rf modulator της amiga 500 το σημα ηταν ακομα χειροτερο.Αν παλι ολα τα παραπανω σου φαινονται ιδια τοτε αναρωτιεμαι γιατι χαλιεσαι με το 720p/30 του xbox στα 99 ευρω...
    Και φυσικά το personal favorite, κάρτες γραφικών που έχουν πολλαπλάσια επεξεργαστική ισχύ από την εκάστοτε κονσόλα, είναι ακριβές όταν πλησιάζουν την τιμή της!
    Ομως η καρτα γραφικων δεν τρεχει μονη της,χρειαζεται και pc για να μην μπει μεσα.Το οποιο με τη σειρα του 8α κοστιζε ανετα κι αλλα 650 ευρω το 2013 αν δεν η8ελες να εχεις bottleneck με την 290.Οποτε να το παλι το χ3 κοστος μια που τοτε στην ελλαδα η 290 κοστιζε μονη της 500 ευρω κι οχι 400$.Και φυσικα η τιμη αυτη κρατησε μολις 2 μηνες,μετα πηρε παλι την ανιουσα λογω mining....
    https://www.anandtech.com/show/7758/...prices-hit-900

  6. #546
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιλογη σου (και μαλιστα καλη ως noctua γαρ) ομως εγω ειμαι παντα με τις stock αρα κοστος μηδεν.
    Κόστος μηδέν με ανάλογες θερμικές επιδόσεις...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβως γι'αυτο.Αν δεν σου αρεσει ψαξε μονος σου να δεις ποσο 8α σου κρατησει το sandybridge συστημα @ 4,3ghz,με μητρικη των 115 ευρω του 2013,1600-αρες μνημες και πανα8λια stock intel cooler.Προσωπικα δεν πιστευω καν να τα πιασεις,οχι να σου κρατησει 7 χρονια.
    Και οι δύο φίλοι μου που έχουν Sandy Bridge, έχουν υποδεέστερες μητρικές και δεν είδα να έχουν κάνα πρόβλημα. ΟΚ δεν έχουν την στοκ ψύκτρα όμως. Έχουν ψύκτρες που θα ξαναχρησιμοποιηθούν όμως. Οι 1600άρες μνήμες γιατί θα επηρεάσουν την ζωή του μηχανήματος και τις βάζεις σαν επιχείρημα; Σε ξαναρώτησα και απάντηση δε πήρα. Προσπαθείς να πιάσεις κάποιο όριο λέξεων και γράφεις ανούσια πράγματα;



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα μου λες αδιαφορο τι εκανα εγω,αδιαφορο τι εκαναν οι αλλοι,δες μοναχα τα fps που μπορουσες να πιασεις με τον stock 2500κ.Γιατι επαναλαμβανω οτι πρακτικα κανεις δεν αγορασε τον 2500κ χωρις να εχει σκοπο να κανει σοβαρο o/c,αρα σχεδον ολοι επενδυσαν πιο πολλα και σε μητρικη και σε μνημες και σε ψυχτρα οπως εσυ.
    Πρέπει να καταλάβεις, ότι το χαρτί του overclock πρέπει να σταματήσεις να το παίζεις, γιατί δε σε συμφέρει. Ένας επεξεργαστής που έχει σε στοκ, καλύτερες επιδόσεις, όταν κλοκάρεται στο ίδιο ποσοστό, θα δώσει και παραπάνω επιδόσεις. Πχ, παιχνίδι απόλυτα cpu limited, που τρέχει στα 38fps στον FX (Detroit Become Human που ανέβασα χτες) και στα 54fps στον 2500Κ, άμα κάνεις 40% overclock και στους δύο, θα πάρεις 38+20%=15,2fps ακόμα στον fx αλλά 21,6 fps στον 2500Κ. Δηλαδή και εκεί χαμένος. Οπότε ασ'το!

    Αυτό βέβαια στην περίπτωση του FX8350 των 38fps που τρέχει ΗΔΗ στα 4Ghz, σημαίνει ότι θα έπρεπε να πάει στα 5,6Ghz. Ο 2500Κ για να πάει +40%, πρέπει να φτάσει στα 4620Mhz, κάτι που το έχει για πλάκα, αφού φτάνει τα 5Ghz. Καλά για την κατανάλωση του FX που είναι ήδη στο θεό τα έχουμε πει. Και τολμάς να μου αναφέρεις και ότι θέλει φθηνότερες μητρικές ο FX. Θράσος απλά.

    Οπότε ασ'το το χαρτί του overclock λέμε, γιατί είναι αυτογκόλ από την κλήρωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φταιω εγω αν εσυ επιμενεις σε ξερα benchmarks λες κι εχεις κατι να αποδειξεις.Μου λες οτι ο 2500κ ηταν καλυτερος και πιο vfm απο τον 8350.Μα οταν εχω παραδεχτει και τα 2 απο το 2013 που ελεγα οτι δεν προκειται ο υπερτιμημενος 8350 να τον ξεπερασει ποτε τι αλλο σημαινει?Το vfm των i5 σε σχεση με τον 8320 και των i3 σε σχεση με τον 6300,αμφισβητουσα απο τοτε.Κι απο τοτε ελεγα οτι σε κα8ε περιπτωση η κορυφη για δυνατοτερη gpu για τους sandybridge ηταν πολυ πιο πανω (ειδικα τοτε).Δεν καταλαβαινω τι προσπα8εις να αποδειξεις.Οτι ακομα κι οταν δεν εφταναν τα λεφτα o i5 με μια 750ti ηταν καλυτερος απο τον fx με μια 760 η 7950?Ε,οχι δεν 8α το καταφερεις ποτε...
    Προσπαθώ να αποδείξω, ότι όταν πας να γλυτώσεις μερικά ευρώ, που θα τα βρεις μπροστά σου, σε όλα τα χρόνια της ζωής του μηχανήματος, δε το κάνεις, ειδικά στον πυρήνα του μηχανήματος, που είναι ο επεξεργαστής. Αποδεδειγμένα, με όλα τα παραδείγματα που έχω δώσει, άμα χρησιμοποιείς κάρτες της προκοπής (δε μιλάω για την 2080Ti, αλλά κάρτες της προκοπής 300 ευρώ+), ο 2500Κ έχει σταθεί πολύ καλύτερα στο πέρασμα του χρόνου. Το ερώτημα που εγείρεται, δεν είναι FX με 7950 ή 2500Κ με 750ti. Εκεί απλά παίρνεις 2500Κ με 7950 και τελειώνει η υπόθεση. Δηλαδή έστω και για 100 ευρώ διαφορά, για να σου κάνω το χατήρι, δε πας να τα γλυτώσεις, γιατί θα τα βρίσκεις μπροστά σου κάθε μέρα. Ακόμα και αν παίζεις μπάλα αποκλειστικά με κάρτες των 150 ευρώ, θα τα δεις στα 1% και 0.1lows.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 200+ ευρω στην διαφορα των build μας βγαινει με απλα (ουτε orderlord,ουτε psolord) μα8ηματικα.Τα 100 ευρω βγαινουν απο την διαφορα των 8320 και 2500κ (140 vs 210) και vfm mobos (85 vs 115).Αν υπηρχε φ8ηνοτερος τοτε i5 στην ελληνικη αγορα 8α εβαζα αυτον αλλα μαντρες.Oι κλειδωμενοι i5 3xxx ειχαν το ιδιο η παραπανω κοστος και δεν εβρισκες i5 2400 ουτε με σφαιρες (εκτος απο ετοιμα ΟΕΜ συστηματα).Συνεχισε εσυ να μιλας για ιστοριες για αγριους...
    Άμα θες να συγκρίνεις τον ακόμα πιο αργό 8320, για να τον κλοκάρεις και να τον θέσεις έναντι του στοκ 2500Κ, για να δικαιολογήσεις το χρηματικό σου επιχείρημα, έχουμε περάσει σε όρια παραλογισμού, που κανονικά δε θα έπρεπε να είναι εφικτά!

    Κλόκαρε και τον 2500Κ κατά 500Mhz τότε, με την εργοστασιακή ψύκτρα, γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα, (όπως σου έδειξα στο fallen order, με 4.3Ghz έχει 62W κατανάλωση) και μετά μιλάμε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι αν αλλαξω την gpu απο 2080ti σε 1060 η 580,η διαφορα μεταξυ 2500k vs 8350 γινεται 33 vs 28 η 29 vs 28 αντιστοιχα,πραγματικα <<τραγικες διαφορες>>.Αρα για ps4 <<τα 24fps min είναι καλά, να τα αφήσω;>> ειναι οντως καλα.Ειδικα αν σκεφτεις ποσο κοστιζει το απλο ps4 και οτι το pro εχει locked 30 fps.Οσον αφορα το oc του 2500κ ειπαμε οτι με τη χρηματικη διαφορα 8α ειχες ηδη αγορασει το ryzen build μου.
    Κι αντι να κατηγορησεις την unreal engine στην εκδοση του pc,ε8ελοτυφλεις οτι δεν υπαρχει 8 jaguar core optimization στην κονσολα.
    Ναι, αν αλλάξεις την κάρτα με μια κάρτα που είναι ικανή να τρέξει τα παιχνίδια, και δεν είναι απαγορευτικά ακριβή, όπως μία 5700, τότε τι γίνεται με τη διαφορά; Το ίδιο ισχύει και όταν η 1070 μεσουρανούσε και όταν η 970 μεσουρανούσε κοκ. Τώρα αν εσύ θες να συγκρίνεις κάρτες που έχουν τη μισή δύναμη, σε σχέση με μία δυνατή κάρτα της εποχής, τότε ΟΚ. Απλά προσπαθείς τεχνηέντως, να χρησιμοποιείς μέσα που σε βολεύουν, για να αγνοήσεις το cpu limit, μεταθέτοντας το στη gpu. Δε γίνονται έτσι οι cpu limit συγκρίσεις φίλε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα δεν σε εφτανε τοτε 2006 pc τριπλασιου κοστους.
    Τριπλάσιου κόστους σε έφτανε μια χαρά, με τριπλάσιες επιδόσεις. (Χ2 framerate και Χ1.5 ανάλυση)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πολλαπλασιασω με τοσα pc και τον <<ραβε την εργοστασιακη-ξηλωνε την noctua>> χρονο σου η δεν αξιζει τιποτα?Δεν την βρισκουν ολοι με το pc buiding ξερεις,οι περισσοτεροι προτιμουν να παιζουν.Ασε που η πλειοψηφια των σημερινων pc gamers δεν ξερουν καν να στησουν σωστα 1 συστημα.
    Ακομα και με το τρελο vfm των προσφορων του build μου η8ελα τουλαχιστον αλλα τοσα για gpu,psu,case.Με τα λεφτα αυτα αγοραζες σε προσφορα 2χ ps4 pro (χωρις η gpu των 150 ευρω να προσφερε και πολυ περισσοτερα fps) η 1 πολυ δυνατοτερο ps5 του χρονου.
    Δηλαδή PC δεν είχες ήδη να βάλεις τα πράγματα που πήρες; Στο νεροχύτη τα σύνδεσες;

    Τα 2Χ ps4 pro, είναι άχρηστα, γιατί θα σου δώσουν την ίδια gaming εμπειρία, με ένα ps4 pro. Αντιθέτως, στο PC, ότι χρήμα ρίξεις, το βλέπεις άμεσα. Ούτε patches περιμένεις, ούτε τίποτα. Και σε ότι οθόνη/οθόνες θες, κάδρο, αναλύσεις, settings κλπ.

    Σιγά το χρόνο που θες να βάλεις μια ψύκτρα. Βρήκαμε καινούριο τροπάρι τώρα!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανως κι οχι γιατι εκει οι σοβαροι developers επενδυουν στο console optimization.Δεν τους παιρνει να στηριζονται μοναχα στο brute force της pcmr.
    Ναι χ3 κοστος για να κανει dips στα 25 fps αντι για 20 και συνεχιζεις να μιλας για pc vfm.

    Μπορείς να μετράς τα dips όσο θες και να αγνοείς το average. Στα τόσα κουλά που έχεις πει, δεν μου κάνει εντύπωση στο που θα πιαστείς για να κάνεις τη σύγκριση που σε βολεύει, αγνοώντας όμως τα πιο σημαντικά δεδομένα. Θα έπρεπε να γίνεις πολιτικός, πραγματικά! Αλλά τουλάχιστον να τα λες εκεί που περνάνε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβασε πιο προσεκτικα το ιδιο το link σου.Κατα τ'αλλα λες οτι εγω πεταω κοτσανες...
    Ναι τι θες να πεις τώρα πάλι; Θες να συγκρίνουμε τη φτηνή έκδοση επειδή σε βολεύει, που είχε 20GB δίσκο, τη στιγμή που τα PC φόραγαν δίσκους 320GB;

    To uncharted 3 είναι 43GBs. Που θα το εγκαταστήσεις, στο κεφάλι σου;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχες συνδεσει ποτε σου amiga 500 σε τηλεοραση?Ακομα κι αν εσκαγες τις 15.000 δραχμες για τον rf adapter (δεν τον ειχαν ολα τα μοντελα στο πακετο) η εικονα ηταν για τα πανηγυρια λογω rf.Επισης δεν σου κανει εντυπωση που η τιμη της δεν επεσε (μαλιστα ανεβηκε και 5.000 δραχμες οπως δειχνεις) επι 2 χρονια?Η το γεγονος οτι η μεταχειρισμενη χωρις καν ο8ονη πουλιοταν μολις 65.000 δραχμες λιγοτερο?Απο το link σου το μεταχειρισμενο commodore rgb monitor ξεπερνουσε κατα 20.000 δραχμες την χρηματικη διαφορα.Στην κονσολα αγοραζες με 5.000 δραχμες rgb cable και κα8αριζες.Οσον αφορα το ασχολιαστο mega drive στο link σου κοστιζε καινουργιο με 4 παιχνιδια 110.000 δραχμες οποτε οι 80.000 που ειχα πει για σκετο φαινονται και πολλες.Και επαναλαμβανω οτι αν εψαχνες εβρισκες μεταχειρισμενη την εκδοση χωρις το sonic με 40.000 δραχμες.Ασε που και παλι τα cross platform ΑΑΑ games του megadrive εφταναν την ακομα ακριβοτερη amiga 1200.
    Ναι αλλα μαζι με τα περι 8ρασους και συνοχης σκεψης κρατα και τις κατηγοριες για επανειλημμενες ανακριβειες τιμων.Η υπομονη εχει και τα ορια της ειδικα οταν πρακτικα με αποκαλουν ψευτη...
    Είπες επι λέξει αυτά:

    Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις links απο τις ελληνικες τιμες του 1991.Ομως 8υμαμαι οτι ενω στις αρχες του 1990 πουλουσαν καινουργια την amiga 500 για 150.000 δραχμες (υπο8ετω οτι ηταν προσφορα για να ξεστοκαρουν επειδη ειχαν τραγικες πωλησεις εδω) 1,5 χρονο μετα μονο μεταχειρισμενες εβρισκες με αυτα τα λεφτα.Ακουγεται γελοιο,αλλα λογω πλη8ωρισμου της δραχμης δεν ηταν ασυνη8ιστο φαινομενο να εχεις αγορασει κατι σε προσφορα και να το πουλας 2 χρονια μετα μεταχειρισμενο στην ιδια τιμη.Παντως τον ιδιο καιρο (Σεπτεμβριος 1991) το mega drive πουλιοταν 80.000 δραχμες καινουργιο και 50.000 μεταχειρισμενο.Αν εψαχνες οπως εγω,εβρισκες την πρωτη εκδοση που δεν ειχε μαζι το sonic (οπως οι αλλες) για 40.000 δραχμες.Επαναλαμβανω οτι σε κα8ε περιπτωση μετα την 1η γενια παιχνιδιων (1989-1991) οι cross platform AAA τιτλοι στο mega drive εφταναν στο επιπεδο της πολυ ακριβοτερης amiga 1200 (250.000 δραχμες το 1992).Αν δεν εμπιστευεσαι τις τιμες που δινω ρωτα και καμια παλια καραβανα για αυτες,οπως και για το γεγονος οτι λογω απαγορευτικου κοστους η αγοραπωλησια μεταχειρισμενων εδινε και επαιρνε τοτε.
    Δεν ανέφερες πουθενά τη λέξη οθόνη. Όταν σου δείχνω τιμές με οθόνη, για καινούριο μηχάνημα, μου λες ε ναι μα με οθόνη εννοούσα. Ναι φίλε μου, φυσικά χωρίς οθόνη έπαιζε μια χαρά η Amiga, μη τρελαθούμε τώρα. Και μη προσπαθείς να μας πασάρεις το RGB σαν κάτι που το είχαν όλες οι τηλεοράσεις, γιατί ΔΕΝ το είχαν. Ζούσα τότε και εγώ και ασχολιόμουν με αυτά, όπως έχεις καταλάβει.

    Μη το πάμε πάλι με goal post shifting, Amiga με οθόνη, Mega drive με RGB = ίδια ποιότητα, όπως κάνεις με τον επεξεργαστή, που πας στον φθηνότερο για να τον υπερχρονίσεις και μετά βάζεις gpu της πλάκας για να κρύψεις το cpu limit. Ήμαρτον φίλε. Αυτό ακριβώς είναι η ασυνάρτηση σκέψη, η ανακρίβειες που γράφεις και το πως αυτοπροσδιορίζεσαι. Δε φταίω εγώ για αυτά που γράφεις. Μόνος σου χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νοικιαζα cartridge οταν δεν μπορουσα να τα αγορασω.Αν και παλι αγοραζα μεταχειρισμενα οσα η8ελα να κρατησω ειδικα οταν οι τιμες τους ειχαν γινει χωμα.Aγορασα την ιδια εβδομαδα με 11.000 δραχμες καινουργιο το platinum wipeout 2097 και ταυτοχρονα με τα μισα λεφτα αλλα 4 μεταχειρισμενα διαμαντια για το snes.Ορεξη να ψαχνεις στις στοιβες των νοικιασμενων να ειχες κι εβρισκες παπαδες.Το ιδιο εκανα πιο πριν με το mega drive κι αργοτερα με το n64 και το gamecube.Τωρα αν βλεπεις το 1 ευρω που εδωσε ο netlag για xbox pass ως καλλιεργια νοοτροπιας,προσωπικα κρινω την pc κοσμοκρατορια του steam ως πολυ πιο επικινδυνη.Ακομα και το fallen order του βαρυγδουπου star wars γυρισε στο steam απο το origin για να κανει περισσοτερες πωλησεις.
    Βλέπω τα έχεις στάξει κανονικά και μετά εμείς είμαστε τα θύματα, επειδή έχουμε PC. Τουλάχιστον o PCας, ότι λεφτά έχει δώσει στο steam από το 2003, του έχουν μείνει τα παιχνίδια στο λογαριασμό του. Δε τα πέταξε στα σκουπίδια.

    Συγχαρητήρια που έπαιζες Goldeneye στα 10fps!

    https://www.youtube.com/watch?v=Cx3_...youtu.be&t=528

    Αυτές είναι οι κονσόλες και αυτοί είναι οι κονσολάδες. Για αυτό τα 30fps σας φαίνονται ζουμί. Έτσι σας γαλούχησαν, έτσι μάθατε, φάτε VFM!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περι ορεξεως κολοκυ8οπιτα,αλλα τοτε μην εισαι απολυτος για πραγματα που δεν ασχολεισαι.Πλεον ακομα και οι casual pc gamers αφιερωνουν ανετα διπλασιο (και λιγο λεω) χρονο στα multiplayer games συγκριτικα με τα singleplayer,οι δε hardcore προφανως ακομα περισσοτερο.
    Πολλες?Για βρες αλλη 1 περαν του 2500κ vs ps4.
    O 2500K βγήκε δύο χρόνια ΠΡΙΝ βγουν οι τρέχουσες κονσόλες. Άρα είχε και το χρέπι το PS3 αντιμέτωπο για δυο χρόνια. Αφου ρεζιλεύει τις τρέχουσες κονσόλες με το RDR2 στα 70fps high, φαντάσου τι έκανε στο PS3. Ο 2500Κ θα συνεχίσει να υπάρχει και όταν βγουν οι νέες κονσόλες. Κοίτα μη βγει κάνα παιχνίδι PS5/Series X που θα το τρέχει ο 2500Κ στα 60, έστω και με κλόκι, γιατί θα πέσει πολύ καζούρα! Καλά άμα βγου και παιχνίδια με 30fps baseline, εκεί θα πέσει γέλιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν 8ες να τα δωσεις με γεια σου και χαρα σου,προφανως και μονος σου κανεις κουμαντο την τσεπη σου.Μην προσπα8εις ομως να μας πεισεις οτι εχεις και vfm επιπεδου κονσολας.
    Για τα λεφτα της 1 χαρα ηταν,8υμασαι ομως ποσοι την προτιμησαν εναντι της απλης non ti 780 που ειχε πεσει (εδω γελαμε) στα 500?Αλλα ακομα κι ετσι η 290 μοναχα ως gpu κοστιζε οσο ολοκληρο το ps4.Και το κοστος ενος ολοκληρου pc που 8α εκμεταλλευοταν πληρως την 290 απο το 2013 το εχουμε ηδη βγαλει πολλαπλασιο...
    Πάλι άλλη κάρτα σου λέω εγώ, άλλη κάρτα μου λες εσύ. Σύγκρινε ποιότητα, αναλύσεις, settings, framerate και μετά συζητάμε τι πλήρωσε ο κονσολάς και τι πήρε και τι πλήρωσε ο PCας και τι πήρε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν posts εδω μεσα απο το 2013 που εστελνα ατομα κατ'ευ8ειαν σε 2500κ και 2600κ αρκει να ειχαν τα λεφτα και για αναλογη gpu.Φυσικα ηταν ελαχιστα γιατι συνη8ως εβγαινε ακριβος ο λογαρισμος.Οσον αφορα την amd απο τοτε ξορκιζα τον κοσμο μακρυα απο τον υπερτιμημενο 8350 και την non custom ψησταρια 290.Heck ακομα και τωρα που μιλαμε στο μαγαζι εχω περισσοτερες intel cpus και nvidia gpus απ'οτι amd.Πρωτα κοιταω την τσεπη μου και μετα ολα τα αλλα.
    Μπραβο, έκανες και κάτι σωστό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα με το παραπανω κοστος του 4,3ghz oc 2500κ 8α προτιμησω το r7 1700 build μου κι ας ζευγαρωνω μοναχα με την rx 570 τον 8320 μου.
    Μπράβο, περίμενες 7 χρόνια για να πάρεις μηχάνημα της προκοπής!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ομαδα μου λεγεται vfm.Ο 8320 με τη διαφορα κοστους μητρικης ερχοταν φ8ηνοτερος απο i3 κι ο 6300 απο pentium.Tα περι τραγικων διαφορων αποδοσης με τους i5 τα ειδαμε και τοτε και τωρα αρκει να μην συνοδευες τους εν λογω fx με gpus των 400+ ευρω.
    Δηλαδη με προκαλεις να παω στη σελιδα των gaming bechmarks του psolord να αλλαξω την gpu απο 2080ti σε 1060/580 για να εχω κι εγω ντοκουμεντα?Γιατι 8α το κανω να το ξερεις... :P
    Η ομάδα σου δε λέγεται VFM. Λέγεται crazyFM γιατί θα μας τρελάνεις. Κανονικά όμως. Βάζεις πιο φτηνό επεξεργαστή στη σύγκριση, αλλά τον κλοκάρεις επειδή είναι ξεκλείδωτος, συγκρίνεις με στοκ 2500Κ, γιατί ο 2500Κ δε κλοκάρει καλά σύμφωνα με "προσωπική σου εμπειρία", βάζεις και gpu limited κάρτες στην εξίσωση...profit; Και μετά μας λες ότι πήρες 7 χρόνια μετά, τσάμπα τον 1700! Γιατί δε περίμενες άλλα 10; Βιάστηκες!

    Φιλε, θα το πω απλά, ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων


    Οχι κι ετσι,εξ'αρχης με το monitor ισχυριζομουν οτι η τιμη των μεταχειρισμενων Α500 δεν επεφτε κατω απο την τιμη των καινουργιων.Αλλωστε στο link σου η τιμη των 155.000 δραχμων για καινουργια amiga 500 περιλαμβανει monitor.Δηλαδη ημαρτον ηδη τα ΑΑΑ παιχνιδια στο mega drive εφταναν το επιπεδο της amiga 1200 κι εσυ 8ελεις συγκριση με το rf σημα της amiga 500?Ετσι αποδεικνυεις τα κατωτερα γραφικα της κονσολας?
    Δες συγκριση με σωστο σημα μεταξυ mega drive και 1200.
    https://www.youtube.com/watch?v=9G4EMgQgUz0
    Δες μετα συγκριση μεταξυ mega drive και amiga 500.
    https://www.youtube.com/watch?v=3bG-2mc3nFk
    Και τελος δες διαφορα μεταξυ rgb και composite.
    https://www.youtube.com/watch?v=7FkAy2whEQ8
    Προφανως μεσω του rf modulator της amiga 500 το σημα ηταν ακομα χειροτερο.Αν παλι ολα τα παραπανω σου φαινονται ιδια τοτε αναρωτιεμαι γιατι χαλιεσαι με το 720p/30 του xbox στα 99 ευρω...

    Η όλη κουβέντα για την Amiga, ξεκίνησε όταν είπες

    Psolord ημουν φτωχαδακι πιτσιρικι δυτικων προαστιων κι αντι για home computer η ibm compatible την εβγαζα με κονσολα κι αγιος ο 8εος ενω εβλεπα την amiga σαν ξερολουκουμο.Ο λογος ειναι οτι οσον αφορα τα ακριβοτερα παιχνιδια υπηρχαν λυσεις (ανταλλαγες,ενοικιασεις,αγορα μεταχειρισμενων κ.ο.κ.) αλλα οσον αφορα το ακριβοτερο hardware μαλτα γιοκ.Μια amiga 500 κοστιζε το 1990 οσο 5 sega mega drives,ενω οι ibm συμβατοι οσο 1 nissan sunny.Το αρχικο κοστος κτησης ηταν προφανως απαγορευτικο,τι να το κανω αν τα πειρατικα παιχνιδια κοστιζαν οσο οι αδειες δισκετες?
    Μας είπες ότι η Amiga ήταν 5 φορές ακριβότερη από το mega drive ή όχι;

    Δες τιμές 1990 Amiga.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pixel_dec1990.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  819,4 KB 
ID: 209921Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pixel_kisware_dec1990.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  946,6 KB 
ID: 209922Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pixel_kisware2_dec1990.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  912,2 KB 
ID: 209923

    130.000δρχ και η δισκέτα κόστιζε 170δρχ. Δηλαδή κόστιζε 26.000 δρχ το mega drive? Γιατί το είδαμε στις 111.000 με τέσσερα παιχνίδια παραπάνω, τον Δεκέμβριο του 1991....

    Μου έπαιξες το "φτωχαδάκι" χαρτί και εγώ σου είπα ότι υπήρχε και το Xcopy στη Amiga. Μη μου μιλάς λοιπόν για VFM, για τιμές cartridges και μετά μου βάζεις ενοικιάσεις, ψάξιμο σε στοίβες κλπ. Ήθελες να είσαι θύμα και τελείωσε το πανηγύρι. Μη πας να τα γυρίσεις.

    To παιχνιδάκι με τα comparisons ξέρω να το παίζω και εγώ.


    shadow of the beast - καλά χαιρετίσματα
    https://www.youtube.com/watch?v=FQQVlwltUvQ

    leander ήχος στο megadrive λες και σφάζουν γαλοπούλες
    https://www.youtube.com/watch?v=8MZcxyerqSE

    beach volley άκου μουσικές
    amiga
    https://www.youtube.com/watch?v=CxSeYa82ILY
    mega drive
    https://www.youtube.com/watch?v=cluiezIC0WA


    kick off amiga
    https://www.youtube.com/watch?v=BqCUclhmK_Y
    kick off mega drive
    https://www.youtube.com/watch?v=gcuUz57zjzs
    kick από τα lidl!

    Ούτε supercars II βγήκε ποτέ, ούτε nitro ούτε ένα σωρό άλλα classics, Colorado, Apidya (ούτε στον ύπνο του δε τα είδε το mega drive αυτά τα γραφικά), north and south, moonstone, wrath of the demon, κλπ


    άκου soundtracks (και παιχνιδάρες) από παιχνίδια που δε βγήκαν ποτε στο mega drive
    https://www.youtube.com/watch?v=X9UTnUcyED0
    https://www.youtube.com/watch?v=twMBN9VYBBk


    leander, opl μουσική στο mega drive, tracker στην amiga!
    https://www.youtube.com/watch?v=rvc-WpihG2k

    Τώρα την Amiga 1200 τι την συγκρίνεις, είσαι παλαβός;

    https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_1200#Specifications
    https://www.consoledatabase.com/cons...segamegadrive/

    παλέτα 16.8 million colors η 1200, 512 χρώματα παλέτα το mega drive
    262,144 χρώματα στην οθόνη με HAM8, 256 colors typical η 1200 και 64 χρώματα το mega drive;

    Μας δείχνεις τη μπούρδα το Aladdin να μας δείξεις τι; Το δούλεψαν ποτέ το AGA όπως έπρεπε, για να δούμε τι γραφικά θα μπορούσε να βγάλει; Αφού είχαν baseline την 500άρα τι περίμενες να γίνει;

    Δε λέω ότι το hardware του Mega drive ήταν άχρηστο. Προφανώς εκείνη την εποχή, είχε καστομιές που ήταν πολύ σημαντικές, αλλά και τα custom τσιπάκια της Amiga, Paula, copper, blitter μια χαρά δουλειά έκαναν. Απλά ήθελαν περισσότερο κώδικα για να κάνουν τα ίδια πράγματα. Βασικό προτέρημα τα hardware sprites, που ήταν πιο ευκολοπρογραμμάτιστα στο mega drive.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 23-12-19 στις 01:51.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  7. #547
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Περιοχή
    Πανω απο του Steven Seagal
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3.531
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Περσι πηρα ps4 για τις γιορτες, το απλο οχι το pro.
    Στο pro η τιμη ξεφευγε με η χωρις παιχνιδι.

    Και το λεω αυτο ερχομενως απο pc που εχω διαθεσει αρκετα χρηματα στο παρελθον.

    Λοιπον ολο μαζι κονσολα μαζι με αγορα digital παιχνιδιων βγηκε στα 500€ και κατι.

    Εαν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι η κονσολα σου δινει τη δυνατοτητα να μπορεις να παιξεις απο καναπε, χωρις να κουβαλας καλωδια και μετατροπεις, εκει τελειωνουν και ολα της τα καλα.
    Μιλαω παντα για μενα.

    Οταν τερματησα τα παινχιδια που πηρα, στη συνεχεια εβαλα netflix και επειδη η τοτε τηλεοραση μου δεν ηταν smart το ps4 εξυπηρετουσε μια χαρα.

    Πλεον που εχω smart τηλεοραση το ps4 μαζευει σκονη.

    Το τηλεχειρηστηριο του το πηρα και το συνδεσα στο pc.

    Εχοντας κλεισει λιγοτερες απο 200 ωρες gaming το τηλεχειρηστηριο ξεκινησε το λεγομενο drifting και ολα αυτα χωρις χτυπηματα χωρις τιποτα.

    60€ στο κουβα, τα οποια και δε προκειται να ξαναδωσω, απλα θα το ανοιγω και θα το καθαριζω οπως εχω δει και σε πολλα βιντεακια στο yt.

    Η κονσολα ειναι ωραιο να την εχεις αλλα μονο για τα exclusives.
    Για τιποτα αλλο.

    Που πλεον και αυτα πανε τα εκλιψουν


    Τυχόν αναφορά σε γατούλη/γύρο/μπούρδα δικιά μου, έχει πάντα αυτό το βλέμμα.

  8. #548
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Όποιος αγόρασε νέα κονσόλα τα τελευταία 2 χρόνια και μάλιστα Sony! Έκανε μεγάλη πατάτα.
    Πάτε και πληρώνετε κονσόλες κοντά στο τέλος της γενιάς τους... ακου 500ευρώ! με 500ευρώ έπαιρνες One X και 2 χρόνια gamepass και μακράν πιο ποιοτικό χειριστήριο (btw μπορεί να έχει εγγύηση το δικό σου).
    BF 2016 απλό PS4 με 2 χειριστήρια στα 250ευρώ. Όσο ακριβώς κάνει τώρα κανονική τιμή. Όποιος δε το πήρε τότε, ας περίμενε τη νέα γενιά αλλιώς πληρώνει υπεραξία Sony.

  9. #549
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Περιοχή
    Πανω απο του Steven Seagal
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3.531
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    Δε με ενδιαφερει η ενοικιαση.
    Για αυτο και τα αγορασα.

    Ενοικιαση μονο το netflix


    Τυχόν αναφορά σε γατούλη/γύρο/μπούρδα δικιά μου, έχει πάντα αυτό το βλέμμα.

  10. #550
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FEFOS93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε με ενδιαφερει η ενοικιαση.
    Για αυτο και τα αγορασα.

    Ενοικιαση μονο το netflix
    Όπως και να έχει έκανες πολύ λάθος επιλογή, υποθέτω και χωρίς game sharing.

    Οι κονσόλες έχουν το μεγαλύτερο value όταν αγοράζονται day1. Δεν πέφτουν οι τιμές τους, συνολικά έδωσες περισσότερα απ'όσα έδωσε day1 κάποιος το 2013, για λίγα παιχνίδια. Ήταν μια πολύ, πολύ κακή αγορά. Εδώ άλλοι αγοράζουν xbox με gamepad στα 99ευρώ...

    Με 500ε σε ένα χρόνο θα έχω το PS5 και θα βγάλω άκοπα τα επόμενα 6-7 χρόνια.

  11. #551
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όποιος θέλει (πραγματική) ιδιοκτησία, 2 (σοβαρές) επιλογές υπάρχουν: φυσικό μέσο (δισκάκι/cartridge) σε κονσόλα και GOG σε PC. Διαφωνεί κανείς; Δεν νομίζω...

    Ευτυχώς οι κονσόλες ακόμα παρέχουν την επιλογή του φυσικού μέσου και δεν σε εξαναγκάζουν σε digital-only (βλ. Steam παντοκρατορία). Το να πας σε digital σε κονσόλα είναι άλλη μια επιλογή, όχι η μοναδική. Δεν είναι εξαναγκασμός, πιο πολύ τυράκι είναι με το gamesharing.

    Το Game Pass δεν ξέρω γιατί αποδίδεται στα αρνητικά των κονσολών, μιας και υπάρχει και για PC. Στο μέλλον που θα είναι streaming-only (δηλαδή μηδέν πειρατεία) τα AAA games, τότε να σας δω τι θα κάνετε οι πειρατές. Ορίστε, σας είπα πως θα εξαφανιστεί το τρισκατάρατο Denuvo DRM (τι να το κάνει το Stadia? άχρηστο είναι σε streaming σενάριο).

    Κι εγώ θεωρώ κατώτερες μερικές επιλογές (π.χ. το Stadia έναντι της φυσικής ιδιοκτησίας μιας κονσόλας), αλλά δεν θα πάω να το παίξω Master Race έναντι αυτών που ψήνονται για Stadia (άσχετα αν αντικειμενικά είναι μάπα προς το παρόν).

    Και στα σπίτια είμαι υπέρ της ιδιοκτησίας (ασχέτως ΕΝΦΙΑ) έναντι του ενοικίου, αλλά ούτε εκεί θα πάω να το παίξω Master Race έναντι βιοπαλαιστών των €500/μήνα. Άντε τράβα να πεις στον άλλο να αγοράσει σπίτι (με τι λεφτά? δίνουν δάνεια?), ενώ εσένα μπορεί να σου το έκαναν γονική παροχή και να το παίζεις Master Race με ξένα @@.

    Γενικώς θα πρότεινα πολύ φιλικά τα "αριστερά" σας αντανακλαστικά να τα εξασκείτε παντού, ειδάλλως μιλάμε για υποκρισία. Σύνδρομα Master Race ιστορικά είναι συνυφασμένα με την επάρατο Δεξιά (βλ. Ναζί ubermensch κλπ). Μακριά από μένα τέτοιες λογικές.

  12. #552
    Εγγραφή
    11-06-2010
    Περιοχή
    Πανω απο του Steven Seagal
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3.531
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Interleaved
    @Uncharted

    Δε τασω τον εαυτο μου σε Pc master race.
    Διοτι δε με ενδιαφερει το συγκεκριμμενο.
    Τωρα το να εχω ενα pc οπου μπορω να κανω καποια πραγματα με ανεση και για μεγαλο χρονικο διαστημα αυτο ειναι αλλο θεμα. Και μιλαω για ολες τις διεργασιες οχι μονο gaming.


    Τωρα για το θεμα σπιτι δεν εχεις αδικο, εγω προσωπικα δεν ειμαι ανεξαρτητος σε αυτο το κομματι, αλλα τα λεφτα που θα εδινα για ενοικιο και λογαριασμους, προτιμω να τα δινω σπιτι μου. Δεν αναφερομαι στην παρτη μου

    Φανταζομαι λιγο πολυ ολοι βοηθατε τους συναθρωπους σας


    Τυχόν αναφορά σε γατούλη/γύρο/μπούρδα δικιά μου, έχει πάντα αυτό το βλέμμα.

  13. #553
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Κόστος μηδέν με ανάλογες θερμικές επιδόσεις...
    Που ομως εμενα με φτανει για να παω τον 8320 στα 4ghz.Για να σε δω πας τον 2500κ στα 4,3ghz με την εργοστασιακη ψυχτρα του...
    Και οι δύο φίλοι μου που έχουν Sandy Bridge, έχουν υποδεέστερες μητρικές
    Για πες μας λοιπον ποσο τις αγορασαν τις υποδεεστερες μητρικες τους,ποιες ειναι?Προσωπικα δεν πιστευω οτι με 2013 μητρικες των 115 ευρω εχεις για 7 χρονια oc τον 2500κ στα 4,3ghz.Αλλα εχε υπ'οψην σου οτι απο τοτε υπηρχαν και am3+ μητρικες των 60 ευρω που επιανες 4ghz με τον 8320 ετσι?
    https://www.youtube.com/watch?v=HkVgEfo4qj4
    Οι 1600άρες μνήμες γιατί θα επηρεάσουν την ζωή του μηχανήματος και τις βάζεις σαν επιχείρημα; Σε ξαναρώτησα και απάντηση δε πήρα. Προσπαθείς να πιάσεις κάποιο όριο λέξεων και γράφεις ανούσια πράγματα;
    Γιατι οι φτηνες 1600-αρες τρεχαν σε 1,65 volt αντι για 1,5.Οχι και η καλυτερη επιλογη για στα8εροτητα σε μητρικη των 115 ευρω του 2013,ειδικα αν ταυτοχρονα 8ες να δωσεις 1,25-1,3 volt στη cpu για να φτασεις τα 4,3ghz.Αυτη ειναι η <<προσωπικη>> μου εμπειρια,η δικια σου ποια ειναι?
    Θράσος απλά.Οπότε ασ'το το χαρτί του overclock λέμε, γιατί είναι αυτογκόλ από την κλήρωση.
    8ρασος εχεις εσυ που μονολογεις για δη8εν 40% oc στον 8350,και προσπα8ουσες να μας πεισεις οτι 8α επιανε ο 2500κ 4,3ghz με ιδιου κοστους μητρικη,ψυχτρα και μνημες οσο τα 4ghz του 8320.
    Προσπαθώ να αποδείξω, ότι όταν πας να γλυτώσεις μερικά ευρώ, που θα τα βρεις μπροστά σου, σε όλα τα χρόνια της ζωής του μηχανήματος, δε το κάνεις, ειδικά στον πυρήνα του μηχανήματος, που είναι ο επεξεργαστής.
    Συμφωνω απολυτα αλλα οταν τα κουκια ειναι μετρημενα και δεν μπορεις εξ'αρχης να πας σε κορυφαια gpu τοτε τι νοημα εχει να αγορασεις ακριβοτερο επεξεργαστη σε gaming pc?Προτιμω να τα δωσω σε καλυτερη (αλλα προφανως οχι κορυφαια) καρτα γραφικων κι υστερα απο 5-6 χρονια να αλλαξω ολο το συστημα.Μαλιστα σχεδον παντα βγαινεις ετσι πολλαπλα κερδισμενος σε αποδοση cpu κι οταν 8α την εχεις πραγματικα αναγκη ασχετως κατηγοριας gpu που την συνοδευει.Μην κρινεις απο την περιπτωση του 2500κ vs ps4 που ηταν η εξαιρεση του κανονα.Ειδαμε τι εγινε με τους 2006 dual cores vs ps3 και 8α δουμε και τι 8α γινει και με τον 8600κ σου vs ps5.
    Το ερώτημα που εγείρεται, δεν είναι FX με 7950 ή 2500Κ με 750ti. Εκεί απλά παίρνεις 2500Κ με 7950 και τελειώνει η υπόθεση.
    Psolord και η κουτση Μαρια ηξερε το 2013 οτι ο 2500κ ηταν καλυτερη επιλογη.Αλλα επαναλαμβανω οτι συνυπολογιζοντας μοναχα το κοστος της μητρικης ο 8320 ερχοταν και λιγο φ8ηνοτερος απο i3 οπως κι ο 6300 απο pentium.Αν λοιπον ο μονος τροπος για να πας απο 750 ti σε 7950 η 760 ηταν να γλυτωσεις αυτα τα λεφτα,τοτε εκεινες ηταν και οι επιλογες σου.Και οι περισσοτεροι διαβαζοντας τα τοτε low settings/720p benchmarks επελεξαν τους intel.Αντι λοιπον και τοτε και τωρα να τα βαζεις μαζι μου (στο κατω-κατω ο κα8'ενας κανει κουμαντο την τσεπη του),ισως 8α επρεπε να παραδεχτεις ποσο λα8ος ηταν ο συγκεκριμενος τροπος αξιολογησης.Εκτος κι αν πιστευεις οτι οσοι αρχικα περιοριζονταν σε pentium και i3 8α αναβα8μιζαν παλι και cpu εκτος απο gpu μεσα στα 2-3 χρονια που πηραν κεφαλι οι fx.
    Ακόμα και αν παίζεις μπάλα αποκλειστικά με κάρτες των 150 ευρώ, θα τα δεις στα 1% και 0.1lows.
    Γιατι τι νομιζεις οτι γινεται με τον i3 2100 (ασε τον pentium) που και καλα <<νικαει>> τον 6300 (ασε τον 8350) στα benchmarks της 2080ti που ανεβασες?
    Κλόκαρε και τον 2500Κ κατά 500Mhz τότε, με την εργοστασιακή ψύκτρα, γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα, (όπως σου έδειξα στο fallen order, με 4.3Ghz έχει 62W κατανάλωση) και μετά μιλάμε!
    Φυσικα και επιανε τα 3,8ghz με stock cooler αλλα οι 8ερμοκρασιες βαραγανε 80-αρες για πλακα.Μου εφερναν τετοιους ταλαιπωρημενους 2500κ απο το 2015.Αμφιβαλλω αν υπαρχει εστω κι ενας που να αντεχει να τρεχει ακομα σε τετοια συχνοτητα.
    Ναι, αν αλλάξεις την κάρτα με μια κάρτα που είναι ικανή να τρέξει τα παιχνίδια, και δεν είναι απαγορευτικά ακριβή, όπως μία 5700, τότε τι γίνεται με τη διαφορά; Το ίδιο ισχύει και όταν η 1070 μεσουρανούσε και όταν η 970 μεσουρανούσε κοκ. Τώρα αν εσύ θες να συγκρίνεις κάρτες που έχουν τη μισή δύναμη, σε σχέση με μία δυνατή κάρτα της εποχής, τότε ΟΚ. Απλά προσπαθείς τεχνηέντως, να χρησιμοποιείς μέσα που σε βολεύουν, για να αγνοήσεις το cpu limit, μεταθέτοντας το στη gpu. Δε γίνονται έτσι οι cpu limit συγκρίσεις φίλε.
    Μιλας για καρτες που κοστιζαν εδω 400 ευρω,δηλαδη για οτι ελεγα οτι δεν εκαναν οι fx απο το 2013.Προφανως και με χαμηλοτερες δεν ησουν cpu limited ασχετως του τι ελεγαν τα 720p/very low benchmarks.Το τι ειναι απαγορευτικα ακριβο το κρινει η τσεπη του κα8'ενος,αλλα πιστευω οτι ειναι ουτοπικο να πιστευεις οτι καποιος που το 2013 ξοδεψε λιγοτερα απο i3 σε cpu,πως 8α τα εσκαγε για 970/1070/5700 gpu.
    Τριπλάσιου κόστους σε έφτανε μια χαρά, με τριπλάσιες επιδόσεις. (Χ2 framerate και Χ1.5 ανάλυση)
    Που ακριβως ειδες τα διπλασια frames σε pc του 2006 γιατι ουτε του 2008 δεν τα εβγαζαν.
    https://www.pcgameshardware.de/Spiel...dyno-670889/2/
    https://www.pcgameshardware.de/Grand...game-669595/2/
    Δηλαδή PC δεν είχες ήδη να βάλεις τα πράγματα που πήρες; Στο νεροχύτη τα σύνδεσες;
    Εγω διε8ετα,αλλα καποιος που 8α επελεγε να αγορασει ps4 το 2013 προφανως και δεν ειχε υπολοιπο συστημα ικανο να εκμεταλλευτει σωστα την 290.Αν ειχε καν desktop δηλαδη αφου οι περισσοτεροι εκαναν την δουλεια τους με laptop.
    Μπορείς να μετράς τα dips όσο θες και να αγνοείς το average. Στα τόσα κουλά που έχεις πει, δεν μου κάνει εντύπωση στο που θα πιαστείς για να κάνεις τη σύγκριση που σε βολεύει, αγνοώντας όμως τα πιο σημαντικά δεδομένα. Θα έπρεπε να γίνεις πολιτικός, πραγματικά! Αλλά τουλάχιστον να τα λες εκεί που περνάνε.
    Τα παραπανω benchmarks που καταγραφουν και τα average fps περνανε?Η ειναι κουλα επειδη προτιμας τα pc τριπλασιου κοστους του 2006 αντι του 2008?
    To uncharted 3 είναι 43GBs. Που θα το εγκαταστήσεις, στο κεφάλι σου;
    Προφανως.Ασε οτι 8α σου κοστιζε λιγοτερο απο 40 ευρω να αγορασεις 320gb laptop hdd το 2011 ετσι?
    https://gamingbolt.com/uncharted-3-i...-size-revealed
    Δεν ανέφερες πουθενά τη λέξη οθόνη. Όταν σου δείχνω τιμές με οθόνη, για καινούριο μηχάνημα, μου λες ε ναι μα με οθόνη εννοούσα. Ναι φίλε μου, φυσικά χωρίς οθόνη έπαιζε μια χαρά η Amiga, μη τρελαθούμε τώρα. Και μη προσπαθείς να μας πασάρεις το RGB σαν κάτι που το είχαν όλες οι τηλεοράσεις, γιατί ΔΕΝ το είχαν. Ζούσα τότε και εγώ και ασχολιόμουν με αυτά, όπως έχεις καταλάβει.
    Οχι φιλε μου ποτε δεν ετρεχε μια χαρα καμια συσκευη απο rf.Ειδικα οταν ηδη συμβιβαζεσαι στα γραφικα με μια amiga 500 αντι του mega drive που στα περισσοτερα παιχνιδια εφτανε κοντα στην amiga 1200.Κι ακομα και το μακρυνο 1991 οι ευρωπαϊκες τηλεορασεις που δεν υποστηριζαν rgb μεσω του scart τους ηταν ηδη δεκαετιας.Για την ακριβεια τουλαχιστον στα δυτικα προαστια ηταν σχετικα σπανιο να συναντησεις τοτε τηλεοραση χωρις scart.Ηταν τοσο ακριβες οι εγχρωμες τηλεορασεις που σχεδον ολοι ειχαν αποσυρει τις ασπρομαυρες μολις πριν 6-7 χρονια νωριτερα.Ακομα κι οι ελαχιστοι που το ειχαν κανει ακομα πιο νωρις ωστε δεν διε8εταν scart,ειχαν αγορασει ως τοτε μια δευτερη τηλεοραση για το υπνοδωματιο που διε8ετε.Αντι8ετα ηταν πολυ πιο συχνο φαινομενο να δια8ετουν μονο rf input πιο ευκαταστατες χωρες που ειχαν αναβα8μιστει σε εγχρωμες τηλεορασεις απο τις αρχες της δεκαετιας του '80.Γι'αυτο στην Αγγλια εγινε ολοκληρο 8εμα οταν το saturn κυκλοφορησε μοναχα με scart ενω εδω δεν ακουστηκε τιποτα.Τα αμερικανακια ειχαν ακομα μεγαλυτερο προβλημα σε σημειο που εκαναν ειδικες παραγγελιες μεσω ταχυδρομειου για rgb cables,τοσο σπανιο ηταν το scart εκει αφου σχεδον ολες οι τηλεορασεις διε8εταν μονο composite.Αλλα βεβαια αν οντως ασχολιοσουν με αυτα οπως λες τοτε 8α τα ηξερες ηδη τα παραπανω...
    Μη το πάμε πάλι με goal post shifting, Amiga με οθόνη, Mega drive με RGB = ίδια ποιότητα
    Οχι βεβαια,ακομα και με rf το mega drive ειχε προφανως καλυτερα γραφικα απο την amiga 500 με ο8ονη,με rgb δεν υπηρχε καν συγκριση.Αν δεν μπορεις να διακρινεις τις διαφορες στα video που σου εδειξα τοτε μην σνομπαρεις τοσο τα 720p/30 του xbox.
    Ήμαρτον φίλε. Αυτό ακριβώς είναι η ασυνάρτηση σκέψη, η ανακρίβειες που γράφεις και το πως αυτοπροσδιορίζεσαι. Δε φταίω εγώ για αυτά που γράφεις. Μόνος σου χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου.
    Ομοιως,οποιος διαβαζει ας κρινει.
    Βλέπω τα έχεις στάξει κανονικά και μετά εμείς είμαστε τα θύματα, επειδή έχουμε PC. Τουλάχιστον o PCας, ότι λεφτά έχει δώσει στο steam από το 2003, του έχουν μείνει τα παιχνίδια στο λογαριασμό του. Δε τα πέταξε στα σκουπίδια.
    Και ποιος σου ειπε οτι τα cartridge μου τα πεταξα στα σκουπιδια?Αλλα ξεχασα οτι εσυ εχεις ηδη πεταξει εκει την δικη σου συλλογη απο δισκετες του <<8ειου>>,προφανως γιατι τοση ηταν πλεον η αξια της.
    Συγχαρητήρια που έπαιζες Goldeneye στα 10fps!Αυτές είναι οι κονσόλες και αυτοί είναι οι κονσολάδες. Για αυτό τα 30fps σας φαίνονται ζουμί. Έτσι σας γαλούχησαν, έτσι μάθατε, φάτε VFM!
    8α εννοεις τα hardware capped 30 fps (τα average ηταν προφανως χειροτερα) που εβγαζε την ιδια εποχη η 4mb voodoo των 200$ στο quake 1.Βεβαια κλασικα αν δεν ειχες σκασει μοναχα για gpu περισσοτερα απο ολοκληρο το n64 τοτε ακομα και το goldeneye 8α σου φαινοταν εξωπραγματικο.
    O 2500K βγήκε δύο χρόνια ΠΡΙΝ βγουν οι τρέχουσες κονσόλες.
    Αρα παλι για την 1 εξαιρεση του 2500κ μιλαμε,δεν βρηκες αλλη φαινεται.
    Αφου ρεζιλεύει τις τρέχουσες κονσόλες με το RDR2 στα 70fps high, φαντάσου τι έκανε στο PS3. Ο 2500Κ θα συνεχίσει να υπάρχει και όταν βγουν οι νέες κονσόλες. Κοίτα μη βγει κάνα παιχνίδι PS5/Series X που θα το τρέχει ο 2500Κ στα 60, έστω και με κλόκι, γιατί θα πέσει πολύ καζούρα! Καλά άμα βγου και παιχνίδια με 30fps baseline, εκεί θα πέσει γέλιο.
    Εννοεις μαζι με τις 560/660 υστερα τις 760/960 μετα τις 1060 και τωρα την 5700?Ποσες κοστιζουν ολες αυτες οι gpus μαζι ειπαμε?Και να δεις καζουρα που 8α πεσει οταν ερ8ουν τα ζορια στον 8600κ σου..
    Σύγκρινε ποιότητα, αναλύσεις, settings, framerate και μετά συζητάμε τι πλήρωσε ο κονσολάς και τι πήρε και τι πλήρωσε ο PCας και τι πήρε.
    Μα εσυ σκιζεσαι για το vfm των gaming pcs οχι εγω.
    Μπράβο, περίμενες 7 χρόνια για να πάρεις μηχάνημα της προκοπής!
    Κα8ε μηχανημα που σε εξυπηρετει ειναι της προκοπης.Μονο οι pcmr δεν το βλεπουν αυτο.
    Βάζεις πιο φτηνό επεξεργαστή στη σύγκριση, αλλά τον κλοκάρεις επειδή είναι ξεκλείδωτος, συγκρίνεις με στοκ 2500Κ, γιατί ο 2500Κ δε κλοκάρει καλά σύμφωνα με "προσωπική σου εμπειρία", βάζεις και gpu limited κάρτες στην εξίσωση...profit; Και μετά μας λες ότι πήρες 7 χρόνια μετά, τσάμπα τον 1700! Γιατί δε περίμενες άλλα 10; Βιάστηκες! Φιλε, θα το πω απλά, ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ.
    Ο 2500κ κλοκαρει μια χαρα αν επενδυσεις σε ακομα ακριβοτερη μητρικη,ψυχτρα και μνημες αλλα οχι και out of the box 4,3ghz oc οπως ελεγες.Σου εδειξα video πιο πανω με τον 8320@4ghz σε μητρικη που κοστιζε 60 ευρω το 2013.Και σε αντι8εση με οτι λεει το πιτσιρικι μια χαρα παει στα 4ghz με stock cooler ενω με της intel ο 2500κ βαραει 80-αρες απο τα 3,8ghz.Στα 6 χρονια μου ηρ8ε τσαμπα ο ryzen αλλα ειπαμε δεν το χωραει αυτο ο νους της pcmr.Παραλογος ειναι οποιος δειχνει benchmarks με gpu που κοστιζει 1000+ ευρω σε cpu που δεν εχει dips κατω απο 60 fps σε μολις 8 απο 26 games,κι υστερα αποκαλει <<τραγικη διαφορα>> οταν η αλλη cpu δεν βγαζει 55+ fps στα 4 απο αυτα τα 8 και στα μισα απ'ολα τα 26.Γελαει ο κοσμος.
    Δες τιμές 1990 Amiga.130.000δρχ και η δισκέτα κόστιζε 170δρχ. Δηλαδή κόστιζε 26.000 δρχ το mega drive? Γιατί το είδαμε στις 111.000 με τέσσερα παιχνίδια παραπάνω, τον Δεκέμβριο του 1991....
    Επεσα 1 χρονο εξω,γιατι το αγορασα το 1991 κι οχι το 1990 εισαι ευχαριστημενος?Επρεπε να φανταστω οτι ησουν τοσο απελπισμενος να πιαστεις απο καπου ωστε να κατσεις να αναλυσεις τοσο πολυ τιμες 30 ετων.Ειχε 130.000 δραχμες χωρις ο8ονη λοιπον (γιατι με αυτην πας στα 211.000).Το γεγονος οτι οντως το 1991 η μεταχειρισμενη amiga 500 με ο8ονη κοστιζε παραπανω απο 155.000 δραχμες που πουλουσαν την καινουργια,δηλαδη 4 φορες οσο αγορασα το mega drive το αφηνουμε ασχολιαστο?
    Μου έπαιξες το "φτωχαδάκι" χαρτί και εγώ σου είπα ότι υπήρχε και το Xcopy στη Amiga. Μη μου μιλάς λοιπόν για VFM, για τιμές cartridges και μετά μου βάζεις ενοικιάσεις, ψάξιμο σε στοίβες κλπ. Ήθελες να είσαι θύμα και τελείωσε το πανηγύρι. Μη πας να τα γυρίσεις.
    Δεν γυριζω τιποτα.Δικο σου χαρτι ηταν το δακρυβρεχτο παραμυ8ι για τα φτωχαδακια gamers που αναγκαζονται να πειρατεψουν <<για την φουκαριαρα τη μανα τους>>.Λες και το pc gaming ειναι πλεον ειδος πρωτης αναγκης κι οχι αναψυχης.Εγω απαντησα με την προσωπικη μου εμπειρια οτι αν εχεις τοσο ακριβο hardware δεν εχει σημασια ποσο φ8ηνο ειναι το software.Τωρα αν εσυ 8εωρεις 8υμα οποιον την τελευταια δεκαετια εβρισκε με 15 ευρω platinum games (που ανετα τα πουλουσε μετα μισοτιμης) κι αγορασε απο το γεναρη του 2016 το ps4 με 200 ευρω οντως το πανηγυρι για τα οποια <<φτωχαδακια>> μας τελειωσε.
    To παιχνιδάκι με τα comparisons ξέρω να το παίζω και εγώ.....Μας δείχνεις τη μπούρδα το Aladdin να μας δείξεις τι; Το δούλεψαν ποτέ το AGA όπως έπρεπε, για να δούμε τι γραφικά θα μπορούσε να βγάλει; Αφού είχαν baseline την 500άρα τι περίμενες να γίνει;
    Δε λέω ότι το hardware του Mega drive ήταν άχρηστο. Προφανώς εκείνη την εποχή, είχε καστομιές που ήταν πολύ σημαντικές, αλλά και τα custom τσιπάκια της Amiga, Paula, copper, blitter μια χαρά δουλειά έκαναν. Απλά ήθελαν περισσότερο κώδικα για να κάνουν τα ίδια πράγματα. Βασικό προτέρημα τα hardware sprites, που ήταν πιο ευκολοπρογραμμάτιστα στο mega drive.
    Αναμφιβολα η amiga 1200 ηταν ανωτερη του mega drive,δεν αμφισβητησα ποτε αυτο.Αλλα πρεπει κι εσυ να παραδεχτεις το γεγονος οτι τα περισσοτερα ΑΑΑ παιχνιδια απο το 1991 και μετα ηταν πολυ πιο κοντα στην amiga 1200 παρα στην amiga 500.Το να ε8ελοτυφλεις με το να προσ8ετεις τις κακοτεχνιες του rf σηματος στα γραφικα της amiga 500 απλα ενισχυει αυτη την αποσταση.Αλλωστε με καλο προγραμματισμο ακομα και το master system εβγαζε παπαδες για 8 bit hardware.
    https://www.youtube.com/watch?v=97uaJrUmzho

  14. #554
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος θέλει (πραγματική) ιδιοκτησία, 2 (σοβαρές) επιλογές υπάρχουν: φυσικό μέσο (δισκάκι/cartridge) σε κονσόλα και GOG σε PC. Διαφωνεί κανείς; Δεν νομίζω...
    Το να αγοράσεις ένα παιχνίδι σε δισκάκι, να το παίξεις και μετά να το πουλήσεις ή χαρίσεις, είναι πειρατεία. Γιατι θεωρητικά, το GTA5 θα μπορούσε να είχε πουλήσει μόνο ένα δισκάκι, και να είχε παιχτεί από εκατομμυρια παίχτες.

    Το να αγοράσεις ένα game στο GOG και να το κάνεις copy paste στο PC άλλου είναι πειρατεία. To ότι δεν έχει DRM απλά σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Παράνομος θα είσαι.

    Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος είναι legit, και θέλει να κάνει support το industry, δεν ξεχωρίζει physical από digital, ουτε steam (drm) από GOG. Όλα το ίδιο είναι για αυτόν. Εννοείται ούτε region hopping κλπ.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  15. #555
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να αγοράσεις ένα παιχνίδι σε δισκάκι, να το παίξεις και μετά να το πουλήσεις ή χαρίσεις, είναι πειρατεία. Γιατι θεωρητικά, το GTA5 θα μπορούσε να είχε πουλήσει μόνο ένα δισκάκι, και να είχε παιχτεί από εκατομμυρια παίχτες.

    Το να αγοράσεις ένα game στο GOG και να το κάνεις copy paste στο PC άλλου είναι πειρατεία. To ότι δεν έχει DRM απλά σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Παράνομος θα είσαι.

    Από τη στιγμή λοιπόν που κάποιος είναι legit, και θέλει να κάνει support το industry, δεν ξεχωρίζει physical από digital, ουτε steam (drm) από GOG. Όλα το ίδιο είναι για αυτόν. Εννοείται ούτε region hopping κλπ.
    Πουθενά δεν έγραψα να πουλήσεις κάτι στο quote, μίλησα για ιδιοκτησία, να το έχεις πραγματικά στην κατοχή σου νόμιμα κι ωραία. Όπως έχεις ιδιοκτησία στο σπίτι σου (μπορείς βέβαια να το πουλήσεις, δεν στο απαγορεύει κανείς, άσχετα αν μετά θα πρέπει να κοιμάσαι αλλού). Ή μήπως θα είσαι πειρατής; Φαντάσου να βγάλουν όρο οι συμβολαιογράφοι να μας σκάτε το 10% της αξίας, αλλιώς είστε πειρατές! Ωραίο νταβατζιλίκι, ε;

    Από που κι ως που πειρατεία να πουλήσεις κάτι που αγόρασες νόμιμα; Το έχουμε χάσει; Στα βιβλία έχεις δει τέτοιο επιχείρημα; Στα αυτοκίνητα; Στα ψυγεία; Σε τι;

    Το σενάριο να παιχτεί ένα δισκάκι από εκατομμύρια άτομα είναι εκτός τόπου και χρόνου, δεν αξίζει σχολιασμού... ή μήπως νομίζεις τα GTAV/RDR2 δεν έχουν μερικές χιλιάδες μεταχειρισμένα δισκάκια στην αγορά; Φυσικά και έχουν, αφού πούλησαν εκατομμύρια κόπιες! Μερικά μεταχειρισμένα είναι σταγόνα στον ωκεανό. Η Rockstar είναι από τις πιο κερδοφόρες εταιρίες. Τι να πει και το Onrush που πούλησε μόλις 1000 κόπιες.

    Μήπως γίνεσαι κι εσύ λίαν υπερβολικός; Λέω μήπως;

    Support το industry δεν το κάνεις στα τυφλά λες κι είσαι πρόβατο για σφαγή. Όταν λέω GOG, εννοώ λεφτά στο GOG, ψήφο στο no DRM, όχι σε πίπες τύπου SecuROM (50 activations το Crysis για όσους ξέχασαν), ούτε Pirate Bay.

    Επίσης αυτό με το no region hopping κι αν είναι ύψιστη πίπα. Ξέρεις γιατί; Γιατί αυτοί που διοικούν τις πολυεθνικές μεταφέρουν όλη την παραγωγή στην Ασία (δεν είναι μόνο τα μεροκάματα όπως νομίζουν πολλοί, αλλιώς θα πήγαιναν Αφρική για ακόμα φθηνότερα, είναι και η στρατιωτική πειθαρχία), διαλύουν την μεσαία τάξη της Δύσης (και μετά έχουμε από κίτρινα γιλέκα μέχρι Brexit) και έρχονται και σου κουνάνε το δάχτυλο περί ηθικής. Ποιοί; Αυτοί με τα καρουζέλ και τις offshore!

    Αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία τώρα; Ποιούς υπερασπίζεσαι ακριβώς;

    Για μένα 1000 φορές να γυρίσει ΟΛΗ η παραγωγή στην Δύση (ΟΛΗ όμως) και να πληρώνω τα πάντα 5-10% πιο ακριβά (τι κόστος του iPhone πιστεύεις είναι τα εργατικά?), αλλά ταυτόχρονα να είναι στο 0% η ανεργία. Ναι, 0%! Όλος ο κόσμος να έχει δουλειά και να αγοράζει πράγματα. Μηδέν διαδηλώσεις, μηδέν ευρωσκεπτικισμός/Ακροδεξιά.

    Κάτσε εσύ και υπερασπίσου αυτούς που διαλύουν τον κοινωνικό ιστό και μετά κατηγόρησε τον εργαζόμενο των €500/μήνα που θα κάνει region hopping στο Steam ή δεν ξέρω κι εγώ που αλλού, λες κι όλες αυτές οι εταιρίες δεν έχουν κολπάκια φοροαποφυγής (sic) αν ψωνίσει από την χώρα του.

    Το χάσαμε τελείως; Ή έχει γίνει η επιτομή της υπερβολής αυτό το νήμα; Γιατί για σοβαρή συζήτηση δεν είναι, κι έκανα αρκετές φιλότιμες προσπάθειες...

Σελ. 37 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 1727323536373839424757 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας