Σελ. 95 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 7585909394959697100105115 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.411-1.425 από 2836
  1. #1411
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Βρε-βρε: https://analyticsindiamag.com/after-...or-to-windows/

    Κονσολοποίηση των PC προ των πυλών;

    Υπενθυμίζω ότι το XB1 παραμένει άσπαστο εδώ και 7 χρόνια... σε αντίθεση με το Denuvo.

  2. #1412
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εγώ που έχω παίξει με controller σε PvP PC game και παίρνω νίκες solo, είμαι ανώμαλος; Άμπαλος; Τι ακριβώς; Εγώ με controller, οι αντίπαλοι με KB+M. Άρα θα έπρεπε να με γλεντάνε σύμφωνα με την λογική κάποιων.

    Και έχω και μηχανικό πληκτρολόγιο + Razer (όχι Razor, δεν είναι ξουράφι) mouse.

    Τι ακριβώς θα με δυσκολέψει σε ένα SP game με dumb/predictable AI/NPC patterns;

    Αν έχεις σκληραγωγηθεί στα δύσκολα (MP), θα κολλήσεις στα εύκολα (SP); Γιατί τα MP είναι μακράν πιο δύσκολα με εντελώς απρόβλεπτα patterns κίνησης παικτών (human AI), συν τυχόν lag. Το SP είναι παιχνιδάκι συγκριτικά.

    Το πρόβλημα μου με τα νέα AC είναι ότι πρέπει να ρίξεις 200 ώρες για να πεις ότι έκανες κάτι. Δεν το συνηθίζω να ρίχνω τόσες ώρες σε SP games, εκτός αν είναι κάτι πολύ special που βγαίνει μια φορά την δεκαετία (βλ. BoTW).

    Το control scheme είναι το πρόβλημα; Γιατί γνωρίζω κόσμο που έχει ρίξει 200 ώρες στο AC Odyssey του PS4. Κόσμο που γουστάρει αυτό το gameplay loop (endless grinding).

    Δεν υπάρχει κάποια αντικειμενική αλήθεια εδώ πέρα. Είναι σαν το debate με τα δεξιοτίμονα αμάξια. Κι εμένα παράξενο μου φαίνεται, αλλά αν είχα μεγαλώσει Κύπρο/UK θα μου φαινόταν φυσιολογικό.

    Γενικά θα πρότεινα να είστε λιγάκι πιο ανοιχτόμυαλοι και να δοκιμάζετε τα πάντα... ακόμα και το νέο DualSense controller, που από ότι φαίνεται ενσωματώνει τις καινοτομίες της Nintendo (HD rumble) συν τα adaptive triggers, χωρίς όμως να έχει τα προβλήματα αξιοπιστίας των joycons. Και στόχευση ακριβείας (mouse-like aiming) με το γυροσκόπιο. Το έχετε δοκιμάσει ποτέ αλήθεια; Κάποιοι τα έχουμε δοκιμάσει όλα και ξέρουμε αν αξίζει ή όχι.

    Προσωπικά τα ταμπουρώματα ποτέ δεν τα κατάλαβα. Καλό είναι και το KB+M για κανά Worms (point & click game), καλό είναι και το controller για άλλα παιχνίδια. Δοκιμάζουμε απ' όλα και διευρύνουμε τους (gaming) ορίζοντές μας. Τι έχουμε να χάσουμε;
    Πρώτον, προφανώς και υπάρχει πάντοτε η υποκειμενικότητα - μπορεί π.χ. με PS4 controller να ζεις και να αναπνέεις ως gamer και προφανώς αν έχεις μόνο PS τότε το χειριστήριο είναι μονόδρομος

    Δεύτερον, όμως, υπάρχουν παιχνίδια που όπως και να το κάνεις το χειριστήριο ΔΕΝ είναι το ιδανικό. Αυτή τη στιγμή πλέον παίζω το AC Valhalla στο PC και πράγματι καμία σχέση στην ευκολία με ποντίκι / πληκτρολόγιο σε σύγκριση με τις περίπου 12+ ώρες που έριξα στο PS. Δεν έχω παρωπίδες, FIFA / αθλητικά θα παίξω μόνο στο PS ή τουλάχιστον μόνο ΜΕ PS χειριστήριο.

    Για ΜΡ / SP, το ότι μαμείς και δέρνεις σε ΜΡ με χειριστήριο, εύγε και μπράβο, εξαρτάται πάντοτε από το παιχνίδι.

    Και αυτό λέω προσωπικά, ότι ορισμένα παιχνίδια είναι κουμπωμένα για ποντίκι / πληκτρολόγιο και θα έλεγα πως τα RPG πέφτουν σχεδόν 100% στην κατηγορία αυτή - ανέφερα την πικρή μου εμπειρία στο AC και μάλιστα όντας έμπειρος στα RPG τολμώ να πω. Άλλα παιχνίδια είναι κουμπωμένα για joystick (FS ασυζητητί για παράδειγμα), ενώ να παίζεις υψηλή στρατηγική στο PS είναι μάλλον οξύμωρο.

    Αλλά, θα επιμείνω, αν υπάρχει επιλογή, σπεύστε AC Valhalla στο PC

    Tώρα, τι είναι και αν είναι ας το συζητήσουμε σε άλλο νήμα.

    Ά, και για story-based παιχνίδια το PS είναι μονόδρομος επειδή μόνο εκεί υπάρχει το (εκπληκτικότατο από κάθε άποψη) Last Of Us? Αλήθεια; Αυτό είναι πραγματικά μια είδηση / ανακάλυψη για εμένα που μπορώ να σκεφτώ ουκ ολίγα τέτοια παιχνίδια σε PC ενώ μόλις 1-2-3 στο PS
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #1413
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:
    Παίζουμε όμως next gen παιχνίδια σε old gen PCs, με επεξεργαστές 10ετίας.

    Ο λόγος αφορά το Godfall, που όπως ξέρεις είναι PS5 exclusive. Δεν υπάρχει έκδοση για PS4.

    https://www.psu.com/news/is-godfall-coming-to-ps4/



    Παραδόξως όμως, το παιχνίδι το δοκίμασα σε 2500Κ+1070 και 8600Κ+970.

    Παραθέτω ως συνήθως δικά μου βιντεάκια. (δεν clickbaitαρω, non monetized, χομπιστικο κανάλι)





    Για όσους δε το κατέχουν και δε ξέρουν να αξιολογήσουν τα δεδομένα που παρέχονται, στους οποίους ανήκει σύμφωνα με τα όσα έχει γράψει και ο φίλος μας ο Johnson, τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

    -Στο σύστημα 2500Κ+1070, το παιχνίδι τρέχει σχεδόν σε EPIC settings @~50fps. Παραδόξως, σε αυτό το τεστ δεν έχει τόση σημασία η αρκετά καλή απόδοση της 4.5 ετών GTX 1070, αλλά η απόδοση του 10ετίας 2500Κ, το οποίο το CPU load όπως θα δείτε, για 50fps είναι στο 50%. Δηλαδή ο 10ετίας επεξεργαστής που υπήρχε από εποχές PS3, δύναται να αποδώσει ακόμα και 100fps στο παιχνίδι του PS5, με καλύτερη κάρτα γραφικών. Και προσπαθείτε να μου προσάψετε 1:1 χρηματική αξία ανάμεσα στην κονσόλα και στο PC.

    Εδώ εγκυκλοπαιδικά θα αναφέρω, ότι το load του 2500Κ και γενικά όλων τον non SMT επεξεργαστών, είναι πραγματικό. Μη το μπερδεύετε με τα loads σε SMT επεξεργαστές, που είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

    - Στο σύστημα με 8600κ+970 προφανώς έχει σημασία η παμπάλαια GTX 970, μιας και ο τριετίας πλέον 8600Κ, είναι άνετα δυο φορές ταχύτερος από τον 2500Κ, μπορεί και παραπάνω. Θυμίζω ότι η παμπάλαια GTX970 βγήκε 9 μήνες μετά το PS4. Αυτή η κάρτα λοιπόν, με τα κουτσουρεμένα 3.5GB Vram, μπόρεσε και έτρεξε το Godfall με ~45fps @ medium. Θα θυμίσω επίσης εδώ, ότι το παιχνίδι το έχει λανσάρει η AMD, ως 6800 series showcase, καθότι χρειάζεται 12GB Vram, σε 4Κ/epic. Συνεπώς ακόμα και σε medium, τα assets που φορτώνει είναι άλλων παιχνιδιών το Ultra.

    Που είναι λοιπόν το παιχνίδι για το PS4;

    Και σημειώστε ότι το παιχνίδι έχει Denuvo. Συνεπώς ο παλαιολιθικός επεξεργαστής, έχει να τρέξει το next gen game, να κάνει αποσυμπιέσεις, να έχει και το Denuvo στο κεφάλι του κλπ κλπ. Και το παιχνίδι τρέχει από σκληρό δίσκο. Δεν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είχαμε 3950Χ για όλα αυτά μιας και το PC μόνο με brute force μπορεί να τη βγάλει καθαρή; Και δε θα την "έβγαζε φτηνά η PC master race";

    Για να το παίξει ο κονσολάς αυτό, πρέπει να σκάσει 400/500 ευρώ για νέο μηχάνημα.

    Επίσης το κόστος του ίδιου του παιχνιδιού, είναι 37 ευρώ για το PC,

    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    αλλά 80 ευρώ για την digital κονσόλα

    https://www.allkeyshop.com/blog/buy-...ompare-prices/

    και 64 ευρώ για το δισκάκι

    https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=godfall

    Οπότε ή θα δώσετε συνολικά 480 ευρώ ή 564, δική σας απόφαση. Εγώ έδωσα <40 ευρώ!


    ================

    Εν συνεχεία του console next vs PC old gen, θα σας παραπέμψω και πάλι στο Watchdogs Legion, αλλά αυτή τη φορά στο βιντεάκι του Digital Foundry,



    Long story short, ο reviewer προφανώς πραγματεύεται τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα σε κονσόλα και PC. Το αποτέλεσμα; Δεν μπορείς με τίποτα, να βάλεις τα ίδια settings που έχει η κονσόλα, στο PC, απλά με τις επιλογές του παιχνιδιού. Οπότε τι έκανε ο ποιητής; Ζήτησε τη βοήθεια της modding κοινότητας και πήρε ακριβώς τα configuration files της κονσόλας και τα έβαλε στο PC.

    Το αποτέλεσμα;

    Πρώτον, image quality, δείτε να γελάσετε.

    Συνημμένο Αρχείο 221234

    Ξαναλέω, αυτό είναι με τα settings της κονσόλας. Με τα ίδια settings της κονσόλας λοιπόν, στο PC είναι πολύ καλύτερο. Φανταστείτε με τα καλά settings του PC, τι διαφορές υπάρχουν.

    Αυτά τα λέω, γιατί όπως κάνατε και με το Red Dead Redemption 2, το μόνο που ξέρετε να λέτε είναι "lol τρέχει στα 46fps σε 2080Ti" χωρίς να βάλετε το μυαλό σας να δουλέψει λίγο, ως προς το τι settings τρέχει ο ένας και τι settings τρέχει ο άλλος.

    Δεύτερον, μιας και ανέφερα framerate, δείτε το αποτέλεσμα της σύγκρισης, από το 14.20 και μετά.

    Στην κονσόλα, με dynamic resolution modifier, λόγω του οποίου έψαχνε ο χριστιανός να βρει κάτι που να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αληθινό 4Κ, βρήκε αυτό το κομμάτι που τρέχει σε 0.9Χ modifier και έτρεχε στα 32fps σε 2060 super ρε φίλε σε κανονικό 4Κ και στην κονσόλα έτρεχε στα 30fps με 0.9modifier όπως είπαμε. Θυμίζω ότι η 2060 super, είναι 7tflops κάρτα, old gen κιόλας, άρα πολύ πιο αργή και απο τις δυο κονσόλες. Αυτά επειδή οι κονσόλες είναι Χ2 στην απόδοση.


    ================


    Και σε συνέχεια των παραπάνω, πάλι στα πλαίσια του PC last gen vs next gen consoles.

    Δείτε και το Yakuza Like a Dragon



    Στο 6:49 αναφέρει τα περί απόδοσης. Τρέχει σε 1440p@60fps Normal mode, αλλά έχει και performance mode 1080p60 για να εξομαλύνει κάποια framedrops που έχει εδώ και εκεί.

    Και τι χρειάζεσαι στο PC για 1440p/60;

    Μια ταπεινή 2060 regular των 6tflops ρε φίλε!

    Συνημμένο Αρχείο 221237

    Συνημμένο Αρχείο 221238

    6tflops η 2060, 12tflops το Series X, κατά τα άλλα Χ2 performance οι κονσόλες! Και αυτό με την υπόθεση ότι χρησιμοποιεί Ultra settings το series X.


    ===================

    Και πάλι σε συνέχεια του last (last last) gen PC vs next gen consoles, δείτε και το Forza Horizon 4 στο Series S.



    Χάρηκαν που τρέχει σε 1080p/60 και βάζω στοίχημα ότι παίζουν και εδώ dynamic settings.

    Και θυμίζω ότι και αυτό δεν είναι Ultra settings στις κονσόλες,

    Συνημμένο Αρχείο 221239

    Και δείτε πως τρέχει και πάλι από δικό μου τεστ, στην GTX 970 του 2014 με Ultra settings χωρίς dynamic optimizations και λοιπά κονσολίστικα κόλπα.



    80-100fps σας φτάνουν;

    Και επειδή θα μου πείτε καμιά εξυπνάδα του στυλ ναι αλλά έχεις 8600Κ σε αυτό το σύστημα, δείτε και τον 2500Κ του 2010, εποχές PS3, πως το τρέχει με τη 1070.



    Ναι προφανώς και είναι cpu limited, αλλά και πάλι 90-110fps τα χτυπάει.

    Πως είπαμε τρέχει το PS3 το Forza Horizon 4; Πως τρέχει το Godfall; Ακριβώς αυτό! Console wins!

    Με λίγα λόγια, καλώς ήλθατε στο 2000 αγαπητοί κονσολάδες! Κάλλιο αργά παρά ποτέ!
    Πολλά από αυτά που γράφεις ανήκουν σε 2 patterns:

    1. Το τάδε παιχνίδι το έκανε η modding κοινότητα αγνώριστο (με την καλή έννοια). Παράδειγμα το Watchdogs Legion.
    => Ερώτηση: γιατί η εταιρία που το έφτιαξε ήταν πιο συντηρητική και δεν το άφησε να δείξει το maximum των δυνατοτήτων του;

    2. O τάδε επεξεργαστής από το 2010 πατάει κάτω το PS4.
    => Ερώτηση 1: πόσο κόστιζε ο επεξεργαστής αυτός το 2010; Το 2011; Το 2012;
    => Ερώτηση 2: πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει ένας χρήστης από το 2010 μέχρι σήμερα για να μπορεί ο επεργαστής να πατάει κάτω το PS4;
    => Ερώτηση 3: πόσοι άλλοι επεξεργαστές βγήκαν το 2010; Πατάνε κάτω όλοι αυτοί το PS4;
    => Ερώτηση 4: είναι γενικό το φαινόμενο (δηλαδή ισχύει σε πολλά παιχνίδια ή στο συγκεκριμένο που αναφέρεις μόνο);

  4. #1414
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Αν κουμπώσεις ένα usb keyboard και mouse στις κονσόλες δεν παίζουνε?

    Μπορεί να φαίνεται dumb η ερώτηση αλλά δεν είναι: τηλεοράσεις, ταμπλέτες, κινητά και πολλές άλλες "κλειστές" συσκευές είναι συμβατές, και αν οι κονσόλες δεν είναι, αν υπάρχει απαίτηση της αγοράς γίνονται.

  5. #1415
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Το τάδε παιχνίδι το έκανε η modding κοινότητα αγνώριστο (με την καλή έννοια). Παράδειγμα το Watchdogs Legion.
    => Ερώτηση: γιατί η εταιρία που το έφτιαξε ήταν πιο συντηρητική και δεν το άφησε να δείξει το maximum των δυνατοτήτων του;

    Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Η modding κοινότητα, το μόνο που έκανε στο παραπάνω βίντεο του DF, ήταν να πάρει τα configuration files της κονσόλας ώστε να τα μεταφέρουν στο PC. Για να μπορέσει το DF να κάνει apples to apples σύγκριση, γιατί διαφορετικά ήταν αδύνατο να θέσουν τα ίδια settings, μέσα από τις επιλογές του παιχνιδιού.

    Και από αυτήν την apples to apples σύγκριση, κατάληξαν ότι η 2060super έτρεχε στο ίδιο σημείο το παιχνίδι σε 4Κ@32fps, ενώ η κονσόλα είχε 30fps στο 90% της ανάλυση, λόγω dynamic resolution. Επίσης στο PC, με τα ΙΔΙΑ configuration files, η ποιότητα της εικόνας ήταν ασύγκριτα καλύτερη. Όλα αυτά με την δική μου υπογράμμιση, ότι η 2060 Super είναι κάρτα των 7tflops last gen, ενώ το XBOB SX είναι 12tflops next gen. Σημαντική υπογράμμιση, διότι απαντά για πολλοστή φορά, ότι οι κονσόλες είναι Χ2 πιο efficient από το PC. Για άλλη μια φορά, το αντίθετο βλέπω.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. O τάδε επεξεργαστής από το 2010 πατάει κάτω το PS4.
    => Ερώτηση 1: πόσο κόστιζε ο επεξεργαστής αυτός το 2010; Το 2011; Το 2012;
    => Ερώτηση 2: πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει ένας χρήστης από το 2010 μέχρι σήμερα για να μπορεί ο επεργαστής να πατάει κάτω το PS4;
    => Ερώτηση 3: πόσοι άλλοι επεξεργαστές βγήκαν το 2010; Πατάνε κάτω όλοι αυτοί το PS4;
    => Ερώτηση 4: είναι γενικό το φαινόμενο (δηλαδή ισχύει σε πολλά παιχνίδια ή στο συγκεκριμένο που αναφέρεις μόνο);

    Αρχικά συγγνώμη, δική μου διόρθωση, οι Sandy Bridge, συμπεριλαμβανομένου του 2500Κ, βγήκαν Ιανούαριο 2011. Όχι 2010 που έγραψα πριν. Είχα στο νου μου ότι είναι 10 ετών επεξεργαστής και έγραψα δυο χιλιάδες....10.

    Απάντηση 1: Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, στοίχιζε 216$

    https://www.anandtech.com/show/4083/...-2100-tested/2

    τα επόμενα έτη προφανώς και η τιμή του ήταν πτωτική. Σήμερα η τιμή του ξεκινάει από 25 ευρώ στο ebay.

    Απάντηση 3: Οι επεξεργαστές Sandy Bridge που βγήκαν τον Ιανουάριο 2011, φαίνονται στο παραπάνω λινκ. Σε επίπεδο επεξεργαστή, όλοι οι τετραπύρηνοι ήταν ικανότεροι και σε πολλές περιπτώσεις και οι διπλοπύρηνοι.

    Απάντηση 4: Ο 2500Κ που έχω και μπορώ να τον τεστάρω, ναι είναι καλύτερος από τον επεξεργαστή του PS4 στα πάντα. Δεν έχει καμία σχέση. Αλλά εδώ μία παρένθεση. Στο παραπάνω παιχνίδι δε μιλάω για PS4. Μιλάω για PS5. Δε θα βγει το συγκεκριμένο παιχνίδι στο PS4. Και όχι δε λέω ότι ο 2500Κ είναι καλύτερος από τον επεξεργαστή του PS5. Λέω όμως ότι σαν επεξεργαστής 10ετίας, που υπήρχε από εποχές PS3, φτάσαμε στο τέλος 2020 και μπορεί και παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι του PS5 άνετα.

    Προφανώς και δε θα μπορεί να παίζει όλα τα παιχνίδια του PS5 άνετα. Αλλά μιλάμε για επεξεργαστή 10 ετίας. Από μόνο του είναι κατόρθωμα.

    Αν δεν είναι προφανής ο λόγος που κάνω αυτή τη σύγκριση, είναι γιατί θέλω να δείξω ότι τα PC parts δεν έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο με τις κονσόλες. Ο 2500Κ ήταν πολύ προγενέστερος του PS4 όπως είπαμε. Οι επεξεργαστές που υπήρχαν επί PS4 ήταν οι Haswell. Οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τον 2500Κ. Ήταν πολύ ικανότεροι.

    Απάντηση 2: Η ερώτηση σου μάλλον δεν είναι σωστή. Μάλλον θέλεις να πεις πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει ο χρήστης για πλήρες μηχανήμα, ώστε να πατάει κάτω το PS4;

    Πρώτον, θα σου θυμίσω ότι το PS4 βγήκε δυο χρόνια μετά από αυτόν τον επεξεργαστή. Αυτός ο επεξεργαστής, είχε αντίπαλο το PS3 όταν βγήκε. Πράγμα αστείο, γιατί οι επεξεργαστές που υπήρχαν επί PS3, ήταν ήδη πολύ ταχύτεροι από το PS3. Και ακριβότεροι του 2500Κ βεβαίως. Συνολικά όταν βγήκε το PS4, για να φτιάξεις μηχάνημα με 2500Κ που το πατάει κάτω, αν ξεκίναγες από το μηδέν, ήθελες διπλάσια λεφτά από το PS4.

    Αυτό όμως είναι μόνο το ένα σκέλος της εξίσωσης. Γιατί δεν είχες καμία σχέση σε επιδόσεις, τρανή απόδειξη ότι ο 2500Κ ακόμα τραβάει στην ανηφόρα, ενώ έδωσε πολύ καλύτερη gaming εμπειρία για όλη τη ζωή του PS4. Επίσης δεν έχεις καμία σχέση σε χρηστικότητα. Γιατί με το μηχάνημα που έχει τον 2500Κ, δεν μπορούσες μόνο να έχεις πολύ καλύτερο gaming, αλλά να κάνεις και 1000 άλλα πράγματα.


    Συνοψίζοντας, ένας επεξεργαστής PC, ο παλιότερος και ο λιγότερο ικανός από όλους τους σύγχρονους τετραπύρηνους, έχει απλώσει το χρόνο ζωής του με αξιώσεις, σε τρεις γενιές Playstation και άλλες τόσες XBOX. PS3, PS4, PS5. Κοστολογήστε το αυτό, αν μπορείτε.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #1416
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβες τι έγραψα. Η modding κοινότητα, το μόνο που έκανε στο παραπάνω βίντεο του DF, ήταν να πάρει τα configuration files της κονσόλας ώστε να τα μεταφέρουν στο PC. Για να μπορέσει το DF να κάνει apples to apples σύγκριση, γιατί διαφορετικά ήταν αδύνατο να θέσουν τα ίδια settings, μέσα από τις επιλογές του παιχνιδιού.

    Και από αυτήν την apples to apples σύγκριση, κατάληξαν ότι η 2060super έτρεχε στο ίδιο σημείο το παιχνίδι σε 4Κ@32fps, ενώ η κονσόλα είχε 30fps στο 90% της ανάλυση, λόγω dynamic resolution. Επίσης στο PC, με τα ΙΔΙΑ configuration files, η ποιότητα της εικόνας ήταν ασύγκριτα καλύτερη. Όλα αυτά με την δική μου υπογράμμιση, ότι η 2060 Super είναι κάρτα των 7tflops last gen, ενώ το XBOB SX είναι 12tflops next gen. Σημαντική υπογράμμιση, διότι απαντά για πολλοστή φορά, ότι οι κονσόλες είναι Χ2 πιο efficient από το PC. Για άλλη μια φορά, το αντίθετο βλέπω.
    Στην κονσόλα πάντως ξέρεις ότι θα παίξει όπως το θέλησαν οι developers, το ανοίγεις και παίζεις.
    Στο PC αντί να ασχοληθείς με το παιχνίδι έχεις το άγχος (FOMO) αν είναι στις σωστές ρυθμίσεις, αν χάνεις ποιότητα που δεν πρέπει και όλα αυτά τα σχετικά. Και ποιο παιχνίδι είδαμε πριν λίγες σελίδες που η εικόνα ήταν κλάσεις ανώτερη σε κονσόλα παρότι στα νούμερα ήταν κατώτερη; Δηλαδή και έχεις όλη τη φασαρία, και δεν είναι και σίγουρο ότι θα παίξεις καλύτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Spoiler:


    Αρχικά συγγνώμη, δική μου διόρθωση, οι Sandy Bridge, συμπεριλαμβανομένου του 2500Κ, βγήκαν Ιανούαριο 2011. Όχι 2010 που έγραψα πριν. Είχα στο νου μου ότι είναι 10 ετών επεξεργαστής και έγραψα δυο χιλιάδες....10.

    Απάντηση 1: Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής, στοίχιζε 216$

    https://www.anandtech.com/show/4083/...-2100-tested/2

    τα επόμενα έτη προφανώς και η τιμή του ήταν πτωτική. Σήμερα η τιμή του ξεκινάει από 25 ευρώ στο ebay.

    Απάντηση 3: Οι επεξεργαστές Sandy Bridge που βγήκαν τον Ιανουάριο 2011, φαίνονται στο παραπάνω λινκ. Σε επίπεδο επεξεργαστή, όλοι οι τετραπύρηνοι ήταν ικανότεροι και σε πολλές περιπτώσεις και οι διπλοπύρηνοι.

    Απάντηση 4: Ο 2500Κ που έχω και μπορώ να τον τεστάρω, ναι είναι καλύτερος από τον επεξεργαστή του PS4 στα πάντα. Δεν έχει καμία σχέση. Αλλά εδώ μία παρένθεση. Στο παραπάνω παιχνίδι δε μιλάω για PS4. Μιλάω για PS5. Δε θα βγει το συγκεκριμένο παιχνίδι στο PS4. Και όχι δε λέω ότι ο 2500Κ είναι καλύτερος από τον επεξεργαστή του PS5. Λέω όμως ότι σαν επεξεργαστής 10ετίας, που υπήρχε από εποχές PS3, φτάσαμε στο τέλος 2020 και μπορεί και παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι του PS5 άνετα.

    Προφανώς και δε θα μπορεί να παίζει όλα τα παιχνίδια του PS5 άνετα. Αλλά μιλάμε για επεξεργαστή 10 ετίας. Από μόνο του είναι κατόρθωμα.

    Αν δεν είναι προφανής ο λόγος που κάνω αυτή τη σύγκριση, είναι γιατί θέλω να δείξω ότι τα PC parts δεν έχουν την ίδια αντοχή στο χρόνο με τις κονσόλες. Ο 2500Κ ήταν πολύ προγενέστερος του PS4 όπως είπαμε. Οι επεξεργαστές που υπήρχαν επί PS4 ήταν οι Haswell. Οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τον 2500Κ. Ήταν πολύ ικανότεροι.

    Απάντηση 2: Η ερώτηση σου μάλλον δεν είναι σωστή. Μάλλον θέλεις να πεις πόσα λεφτά έπρεπε να δώσει ο χρήστης για πλήρες μηχανήμα, ώστε να πατάει κάτω το PS4;

    Πρώτον, θα σου θυμίσω ότι το PS4 βγήκε δυο χρόνια μετά από αυτόν τον επεξεργαστή. Αυτός ο επεξεργαστής, είχε αντίπαλο το PS3 όταν βγήκε. Πράγμα αστείο, γιατί οι επεξεργαστές που υπήρχαν επί PS3, ήταν ήδη πολύ ταχύτεροι από το PS3. Και ακριβότεροι του 2500Κ βεβαίως. Συνολικά όταν βγήκε το PS4, για να φτιάξεις μηχάνημα με 2500Κ που το πατάει κάτω, αν ξεκίναγες από το μηδέν, ήθελες διπλάσια λεφτά από το PS4.

    Αυτό όμως είναι μόνο το ένα σκέλος της εξίσωσης. Γιατί δεν είχες καμία σχέση σε επιδόσεις, τρανή απόδειξη ότι ο 2500Κ ακόμα τραβάει στην ανηφόρα, ενώ έδωσε πολύ καλύτερη gaming εμπειρία για όλη τη ζωή του PS4. Επίσης δεν έχεις καμία σχέση σε χρηστικότητα. Γιατί με το μηχάνημα που έχει τον 2500Κ, δεν μπορούσες μόνο να έχεις πολύ καλύτερο gaming, αλλά να κάνεις και 1000 άλλα πράγματα.


    Συνοψίζοντας, ένας επεξεργαστής PC, ο παλιότερος και ο λιγότερο ικανός από όλους τους σύγχρονους τετραπύρηνους, έχει απλώσει το χρόνο ζωής του με αξιώσεις, σε τρεις γενιές Playstation και άλλες τόσες XBOX. PS3, PS4, PS5. Κοστολογήστε το αυτό, αν μπορείτε.
    Ευχαριστώ, κατατοπιστικές οι απαντήσεις.
    Προσωπικά βαριέμαι να κοστολογήσω, αλλά έβγαλα τα συμπεράσματά μου.


    Έχω ξεκινήσει εδώ και κανένα μήνα το Witcher 1 στο PC (της δουλειάς, το δικό μου δεν τρέχει παιχνίδια ) και ενώ το παιχνίδι είναι εξαιρετικό, απλά δεν μου κάνει κανένα κέφι να παίζω στο γραφείο με ποντίκι και πληκτρολόγιο οπότε έχω προχωρήσει ελάχιστα. Και έχω και το διαρκές άγχος αν έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις. Βάσανο.

  7. #1417
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κονσόλα πάντως ξέρεις ότι θα παίξει όπως το θέλησαν οι developers, το ανοίγεις και παίζεις.

    Με τους περιορισμούς που επέλεξαν άλλοι για σένα θες να πεις. Και σε hardware και σε software!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο PC αντί να ασχοληθείς με το παιχνίδι έχεις το άγχος (FOMO) αν είναι στις σωστές ρυθμίσεις, αν χάνεις ποιότητα που δεν πρέπει και όλα αυτά τα σχετικά.

    Κάνουμε τα εύκολα δύσκολα. Από που να αρχίσω; Από το auto setup που έχουν πολλά παιχνίδια; Από ένα βιντεάκι που θα δεις στο youtube που δε θα σου πάρει πέντε λεπτά; Αν έχεις ελάχιστη εμπειρία, ξέρεις μέχρι που αντέχει το hardware σου. Αν δεν ξέρεις, υπάρχουν και τα αυτόματα optimizations στον driver.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  geforceexperience1.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  1,02 MB 
ID: 221527

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  geforceexperience2.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  61,1 KB 
ID: 221528

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  geforceexperience3.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 221529

    Υπάρχουν δεκάδες τρόποι να παίξεις όπως εσύ επιλέγεις, μέχρι όσο αντέχει η τσέπη σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ποιο παιχνίδι είδαμε πριν λίγες σελίδες που η εικόνα ήταν κλάσεις ανώτερη σε κονσόλα παρότι στα νούμερα ήταν κατώτερη; Δηλαδή και έχεις όλη τη φασαρία, και δεν είναι και σίγουρο ότι θα παίξεις καλύτερα.

    Όχι. Σίγουρο είναι ότι θα παίξεις καλύτερα. 100%. Δεν υπήρξε ποτέ καμία αμφιβολία για αυτό. Απλά τώρα με τις νέες κονσόλες, μετά από 14 χρόνια, θα έρθουν πλέον σε good enough gaming.

    Σε ποιο παιχνίδι η εικόνα ήταν κλάσεις ανώτερη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ξεκινήσει εδώ και κανένα μήνα το Witcher 1 στο PC (της δουλειάς, το δικό μου δεν τρέχει παιχνίδια ) και ενώ το παιχνίδι είναι εξαιρετικό, απλά δεν μου κάνει κανένα κέφι να παίζω στο γραφείο με ποντίκι και πληκτρολόγιο οπότε έχω προχωρήσει ελάχιστα. Και έχω και το διαρκές άγχος αν έχω κάνει τις σωστές ρυθμίσεις. Βάσανο.

    Η παροιμία πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό, από κάτι τέτοιες αντιδράσεις βγήκε!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #1418
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    https://www.eurogamer.net/articles/d...alla-ps5-vs-pc

    Choosing a particular stress point on PlayStation 5 - which drops beneath 60fps and hits the minimum 1440p resolution - I could run the PC version fixed at 1440p with as close to equivalent settings as possible. And here's where we see the Nvidia vs AMD divide in action. First of all, RTX 2060 Super is 20 per cent slower than PlayStation 5, dropping to 10 per cent with an RTX 2070 Super. Based on tests with a 2080 Ti, it looks like a 2080 Super or RTX 3060 Ti would be required to match or exceed PlayStation 5's output.
    Oops...

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...ce+RTX+3060+Ti
    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc

  9. #1419
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λυπάμαι πολύ αλλά αυτή τη στιγμή όποια συζήτηση / σύγκριση με PS5 είναι τουλάχιστον άκαιρη αφού με εξαίρεση ένα μόνο παιχνίδι, δεν υπάρχει τίποτε σε αυτό με την έννοια παιχνιδιών που να μας δώσουν τα υποθετικά που αναφέρει το άρθρο αυτό

    Εάν / όταν / εφόσον να μιλήσουμε
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #1420
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποιά υποθετικά; Μετρήσεις έκανε ο Alex...

    Και δεν είναι και κανά παιχνίδι που ξεζουμίζει τις κονσόλες, άρα η ψαλίδα με 2060/2070 SUPER πιθανότατα θα ανέβει.

    - - - Updated - - -

    Εσύ Pop τελικά TLOU2 έπαιξες ή ακόμα;

    Το λέω για να μην παιδεύεσαι άδικα με AC Valhalla σε OG PS4... δεν πρόκειται εκεί να δεις πλήρη αξιοποίηση της κονσόλας, οπότε δεν ξέρω τι συμπέρασμα μπορεί να βγει. Πάντα στα exclusives θα δεις το potential μιας πλατφόρμας. Ούτε σε αυτό συμφωνούμε;

    Συν τα διάφορα spoilers που κυκλοφορούν... ακόμα και από επίσημα trailers.

    Όσον αφορά τα story-based games (σε βρίσκω λίγο biased με τα RPG, αλλά ΟΚ), ένα γραμμικό παιχνίδι δεν μπορεί να έχει έμφαση στο story; Εμείς που δεν γουστάρουμε να κολλάμε ένσημα σε grinding, δεν έχουμε ψυχή; RPG ή θάνατος; Το έχω ξαναπεί ότι το HZD1 δεν με έχει ψήσει να το παίξω λόγω ανούσιου grind.

    Όταν λέω γραμμικά story-focused games, αναφέρομαι από TLOU2 μέχρι God of War... δεν είναι 1 και 2, ούτε θα κάτσω να γράψω αναλυτική λίστα (που δεν πρόκειται να διαβάσει κανείς).

    Καλώς ή κακώς το PC gaming του 2020 είναι MP/eSports focused (έμφαση σε Hz κλπ). Ούτε αυτό το αναγνωρίζουμε; Οι μεγάλες SP κυκλοφορίες που βλέπεις συντηρούνται κυρίως λόγω των κονσολών και κάποιες γίνονται port σε PC.

    Μακάρι να ήμασταν στα 90s που το PC gaming ήταν αλλιώς (SP-focused, με αποκλειστική βιβλιοθήκη και χωρίς να έχει ανάγκη τα έσοδα των κονσολών), αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω χρονομηχανή να γυρίσω πίσω!

  11. #1421
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μην πέφτεις στην παγίδα να βάζεις νούμερα.
    Δε σημαίνουν απολύτως τίποτα.

  12. #1422
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην πέφτεις στην παγίδα να βάζεις νούμερα.
    Δε σημαίνουν απολύτως τίποτα.
    Προσωπικά δεν κολλάω στα νούμερα, άλλοι κολλάνε. Απλά είπα να μιλήσω στην μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν (benchmarks, αριθμολαγνεία).

    Ούτε είμαι μαξιμαλιστής να την βρίσκω μόνο με native αναλύσεις.

    Οι 2060S/2070S πιθανότατα θα έχουν legs με DLSS, αλλά όπως είπα αυτό βρωμάει σε κάποιους... native ανάλυση ή θάνατος.

    Οι μετρήσεις που έκανε το DF προφανώς είναι με native αναλύσεις, άσε που το AC Valhalla δυστυχώς δεν υποστηρίζει DLSS.

  13. #1423
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.010
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν το κατάλαβε ο φίλος, αλλά έχει κάνει μία σημαντική παραδοχή με το παρακάτω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.eurogamer.net/articles/d...alla-ps5-vs-pc

    Choosing a particular stress point on PlayStation 5 - which drops beneath 60fps and hits the minimum 1440p resolution - I could run the PC version fixed at 1440p with as close to equivalent settings as possible. And here's where we see the Nvidia vs AMD divide in action. First of all, RTX 2060 Super is 20 per cent slower than PlayStation 5, dropping to 10 per cent with an RTX 2070 Super. Based on tests with a 2080 Ti, it looks like a 2080 Super or RTX 3060 Ti would be required to match or exceed PlayStation 5's output.
    Oops...
    Θυμίζω ότι η RTX 2060 super είναι κάρτα των 7tflops.

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...60-super.c3441

    Η GPU του PS5 δε, είναι 10tflops.

    https://www.techpowerup.com/gpu-spec...on-5-gpu.c3480

    Συνεπώς για -30% tflops η 2060 super έχει -20% λιγότερη απόδοση. Έχει δηλαδή και κέρδος 10% σε σχέση με την κονσόλα.

    Που πήγαν τα Χ2 performance για την κονσόλα, ΟΕΟ;

    Επιπροσθέτως, ας μην ξεχνάμε ότι στα PC, υπάρχει πράγματι μία συμπάθεια των game engines, στη μία αρχιτεκτονική ή στην άλλη. Guess what; Το AC Valhalla δεν είναι από αυτά που συμπαθούν την Nvidia.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-12-09 Assassin's Creed Valhalla тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  144,9 KB 
ID: 221922Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-12-09 Assassin's Creed Valhalla тест GPU CPU Action FPS TPS Тест GPU(1).png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  145,7 KB 
ID: 221923

    Συνεπώς, για παιχνίδια που δεν συμπαθούν την Nvidia και πάλι το PC έχει 10% πλεονέκτημα σε σχέση με την κονσόλα. Για παιχνίδια που συμπαθούν την Nvidia, δείτε παραπάνω τι έγινε με το Watchdogs Legion και το Yakuza. Έχουμε λοιπόν ένα range από +10% έως +100% για το PC!

    Τι λε ρε παιδί μου; Περίεργα πράγματα συμβαίνουν εδώ. Που είναι το Χ2 efficiency της κονσόλας γιατί εγώ για το PC το βλέπω σε κάποιες περιπτώσεις;

    Και ας μη ξεχνάμε το βασικό. Όλα αυτά με ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. Συνυπολογίστε σε αυτά, πόσες κάρτες θα έχουν βγει για το PC τα επόμενα χρόνια. Άλλες 3 σειρές από Nvidia και AMD, με 3 tiers και 2 subtiers έκαστη. Και άλλες δυο σειρές από Intel, με 2 subtiers τουλάχιστον. Δηλαδή, 3*3*2 + 2*2 = 22 κάρτες γραφικών τουλάχιστον.

    Α ναι, τιμές σε εποχή πανδημίας.

    Θυμίζω τι είπε ένας φίλος σε άλλο thread.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...85#post6933785

    Scalping. Εδώ (UK) έχει γεμίσει η αγορά σήμερα, fb market και ebay, με PS5 που το φθηνότερο κάνει £750.
    Και επίσης έχουμε και αυτό.

    Sony PlayStation 5 sells for three times its retail price in China as Covid-19 leads to shortages of new video game consoles

    Περίεργα πράγματα βρε παιδί μου!

    Oops πράγματι!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  14. #1424
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Καλά, όποιος πάει και δώσει για κονσόλα παραπάνω από την τιμή που προτείνει ο κατασκευαστής δεν είναι επιχείρημα υπέρ του PC gaming.
    400/500€ (ανάλογα με δίσκο ή χωρίς) και πολλά είναι για το PS5.
    Εγώ έχω σκοπό να το αγοράσω όταν βγει slim έκδοση με μειωμένη κατανάλωση. Μην ξεχνάτε το ρεύμα, και όσοι πάτε για PS5 σήμερα και όσοι θέλετε αυτές τις σούπερ τελευταίες κάρτες γραφικών για το PC σας.

  15. #1425
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, όποιος πάει και δώσει για κονσόλα παραπάνω από την τιμή που προτείνει ο κατασκευαστής δεν είναι επιχείρημα υπέρ του PC gaming.
    400/500€ (ανάλογα με δίσκο ή χωρίς) και πολλά είναι για το PS5.
    Εγώ έχω σκοπό να το αγοράσω όταν βγει slim έκδοση με μειωμένη κατανάλωση. Μην ξεχνάτε το ρεύμα, και όσοι πάτε για PS5 σήμερα και όσοι θέλετε αυτές τις σούπερ τελευταίες κάρτες γραφικών για το PC σας.
    Με τα μνημόνια που έρχονται και μισθούς €200, ακόμα και οι κονσόλες των €500 θα γίνουν απλησίαστες για την μάζα/πλέμπα... XBOX Series S + Game Pass προβλέπω για τους πολλούς.

    Πόσο μάλλον σκέτες κάρτες των €400-500, που τελικά μόνο τόσο δεν έχουν:

    https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-g...&order_dir=asc

    https://www.plaisio.gr/search?query=...ucts_price_asc

    Ένα περίεργο πράμα ρε παιδί μου, το Πλαίσιο γιατί scalpάρει μόνο κάρτες γραφικών, αλλά όχι κονσόλες; Ούτε σέντσι πάνω από την MSRP το PS5. Αυτό μπορεί να το εξηγήσει κάποιος; Για το ίδιο μαγαζί ακριβώς μιλάω.

    Μήπως βρίσκουν και τα κάνουν στο κοινό της glorious νεο-PCMR; Λαμπάκια και price gouging! Αυτά θέλουν, αυτά παίρνουν. Αυτά στηλιτεύω εδώ και χρόνια. Προφανώς είμαι μειοψηφία, αφού η πλειοψηφία έχει άλλη άποψη.

    Εγώ ακριβοδίκαιος είμαι και τα ίδια λέω σε όλους (κονσολάδες & PCάδες): σταματήστε να πληρώνετε εξωφρενικές τιμές, είτε είναι €80 για retail παιχνίδι (και τα €60 πολλά είναι για digital-only κοπανιστό αέρα), είτε παλαβά ποσά για κάρτες γραφικών. Άγνωστη φράση το "vote with your wallet";

    Με ακούει κανείς όμως; Είναι «αριστερή» αυτή η κατάσταση ή μήπως είναι (νεο)φιλελεύθερη (δηλαδή καρα-δεξιά) αγορά; Θέλω να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους και όχι με ρομαντισμούς/συναισθηματισμούς (τι ιδεολογία υποστηρίζει ο καθένας στο πολιτικό καφενείο της γειτονιάς του και να την κοτσάρει στην πλατφόρμα της προτίμησής του, για να φανεί «σπουδαίος» στα μάτια των peers του).

    Τώρα αν κάποιος κονομάει είτε με το έναν (mining + overpriced GPUs) ή τον άλλο τρόπο (scalping), σε καλή μεριά (δεν το λέω ειρωνικά, απλά είναι λίγοι αυτοί που έχουν mindset απόσβεσης). Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κόσμος που του βγήκε τσάμπα η κονσόλα των €500, επειδή αγόρασε 2 και την 2η την πούλησε στο 1000άρικο. Χμμμ, beat that!

Σελ. 95 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 7585909394959697100105115 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας