Σελ. 54 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 796-810 από 2836
  1. #796
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει πάντως που εν έτει 2020 κάποιοι εκθειαζετε τις κονσόλες επειδή έχουν κάποιες "παιχνιδάρες" αποκλειστικές.

    Και; Δηλαδή ο λόγος που θα πάρω κονσόλα η pc θα είναι συγκεκριμένα κάποιοι τίτλοι; Αν θέλω να παίζω FIFA και pro μια ζωή Θα πάρω κονσόλα. Τα άλλα τα αποκλειστικά games super wow που τα τελειώνεις σε 3 μέρες, μου είναι προσωπικά αδιάφορα. Και μάλλον είναι αδιάφορα στους περισσότερους gamers.

    Online gaming πραγματικό, δεν νοείται χωρίς pc.

    Και τέλος πάντων, το ξέρετε πολύ καλά, ότι σε κάθε σπίτι "κονσολά" υπάρχει και ένα PC τουλάχιστον. Το αντίστροφο δεν ισχύει.

    Τα άλλα τα ακούμε βερεσέ.
    ..........

    https://www.skroutz.gr/c/69/mice.htm...BA%CE%B9%CE%B1

    Πάλι με χρόνια με καιρούς...
    Πιθανόν να έχεις ξεχάσει, αλλά κάποιοι ζήσαμε, θυμόμαστε και αναπολούμε τις χρυσές εποχές του PC gaming (90s/2000s) που πολύς κόσμος έφτιαχνε νέο PC για να απολαύσει SP παιχνιδάρες όπως HL2, FC1 κλπ. Μιλάμε για εποχές που η διαφορά στα γραφικά PC vs console ήταν δυσθεώρητη (pixel shaders vs PS2 rasterizer). Πλέον η ψαλίδα στα γραφικά έχει κλείσει (θα μπορούσε να είχε ανοίξει με το RTX ON, αλλά δεν έγινε για διάφορους λόγους).

    Η πλειοψηφία (εμείς είμαστε μειοψηφία, μην μπερδεύεστε) αυτού του κόσμου έχει πλέον παρατήσει το σπορ των αναβαθμίσεων. Κονσόλα παρέα με κανά παλιό laptop 15ετίας ή smartphone/tablet.

    Και ναι, για να τα λέμε όλα και να είμαστε δίκαιοι, τα PC σήμερα βιώνουν μια (τελευταία?) αναζωπύρωση λόγω "eSports" και streaming (μόδα είναι και θα περάσει). Ποιοί παίζουν eSports και tryhard-ιάζουν σε Ranked modes σαν no-lifers; Πιτσιρικάδες.

    Ω ναι, πλέον έχουν έρθει τούμπα τα πράγματα, περισσότερα πιτσιρίκια βρίσκεις σε τρεντομοδάτα PC με Xmas RGB γιρλάντες, παρά σε κονσόλες (ψάχτε για τον μέσο όρο ηλικίας gamer στην Αμερική, είναι γύρω στα 37 και μιλάμε για άτομα που παίζουν από εποχής Atari <-- από τότε κρατάει το μπαγιάτικο meme "consoles are plastic toys for kids"). Κονσόλα του 500άρικου δεν θα αγοράσουν πιτσιρίκια, το μόνο σίγουρο.

    Υπόψιν, εγώ ανήκω στην μειοψηφία των φορουμάδων/παλαίμαχων που παίζω και MP, αλλά εντελώς χαλαρά/casually για την πλάκα μου και για να ξεσκουριάζω που και που (κάνει καλό στα reflexes/hand-eye coordination και δεν γερνάει ο εγκέφαλος). Οι περισσότεροι τα σκιάζονται, γιατί ξέρουν ότι θα φάνε ξύλο σε PvP και θα πάει το ragequit σύννεφο (μην πω θα φάει μπουνιά το KB+M λόγω έλλειψης anger management!), αλλά το παίζουν δήθεν uber παιχτούρες και παίζουν μόνο SP σε Easy difficulty. Οπότε καλό θα είναι να μην το επικαλείστε ως επιχείρημα αυτό, εκτός αν ταυτίζεστε με την νεο-PCMR του καγκουρο-RGB LED (εγώ προσωπικά δεν ταυτίζομαι, το δηλώνω ρητώς και ευθαρσώς).

    Όσο για το ποντικάκι, έχουμε κι εμείς επώνυμο, όπως έχουμε και χειριστήριο. Προσωπικά έχω τραβήξει video όπου παίζω solo σε PC (εντελώς χαλαρά όπως είπα, προτιμώ μπασκετάκι γειτονιάς παρά NBA) σε πολύ γνωστό shooter της αγοράς, ΑΛΛΑ με XBOX controller (φαίνεται και στα in-game button prompts ενόσω παίζω) και κουβαλάω έναν random συμπαίκτη μου (κατά 99% είχε KB+M). Κατάφερα να βγω 2ος (λίγο άμπαλος να μην ήταν ο άλλος, θα την είχαμε πάρει την νίκη).

    Δεν κάνουν τα ράσα τον παπά (όποιος έχει δει Καρπά να παίζει με πανάκριβο εξοπλισμό, θα καταλάβει τι εννοώ).



    Αυτά για να διαλύεται σιγά-σιγά ο μύθος/καραμέλα του «δεν μπορείς να παίξεις/σημαδεύσεις με controller σε shooter» (κοινώς όσα δεν φτάνει η αλεπού...). Όποιος είναι τολμηρός και δύσπιστος, βάζω στοίχημα €1000 για να ανεβάσω το video. Any takers?

    Και κάτι ακόμα: το ότι υπάρχουν MP cheats σε PC (ειδικά στο Ranked που είναι καρκίνος, φάση αναβολικά σε Ολυμπιακούς Αγώνες) το γνωρίζει όλος ο ντουνιάς (ανοιχτή φύση γαρ), αυτό που όμως δεν γνώριζα και το έμαθα σχετικά πρόσφατα από έναν πιτσιρικά που τα ψάχνει παραπάνω είναι ότι πλέον υπάρχει οργανωμένη βιομηχανία cheating όπου πληρώνεις μάλιστα συνδρομή (SaaS) €100/μήνα για πρόσβαση στα latest & greatest cheats. Αυτός μάλιστα λέει το δοκίμασε δωρεάν όντας beta tester (έχω όλη την συνομιλία καταγεγραμμένη, δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου). Πόσο βλακεία είναι να δίνεις τόσα λεφτά για ένα παιχνίδι μηνιαίως; Παιχνίδι που δεν ζητάει καν λεφτά στην νόμιμη εκδοχή του...

    Μιλάμε για οργανωμένη αρρώστια/εκμετάλλευση των νεαρών παιχτών που βράζει το αίμα τους και αναζητούν συνεχή έκκριση ντοπαμίνης σε αυτά τα παιχνίδια... παίχτε χαλαρά ρε παιδιά, ιδανικά με παρέα να γίνεται χαβαλές στα μικρόφωνα και μέχρι εκεί. Αυτά θα έχετε να θυμάστε χρόνια/δεκαετίες μετά (που θα έχουν κλείσει οι servers), όχι τον καρκίνο των KDR/leaderboards (high score boards τα λέγαμε στα coin-op τα 80s, αλλά τότε ήταν σε επίπεδο γειτονιάς).

  2. #797
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    και με σφεντονα μπορεις να πας για κυνήγι αλλα με καραμπίνα θα εισαι πιο ακριβής. Προφανως γίνεται να παιξει κανεις shooter με controller. Αλλα ειναι ξεκαθαρα λιγότερο accurate απο ποντίκι με χαμηλό sensitivity.

    Το hacking/cheating ειναι προβλημα. Η λύση που υπάρχει ειναι το reporting και το banhammer.

    Το πρόβλημα του pc gaming παντως ειναι οτι εχει υποστεί τα πάνδεινα απο τις εταιρίες παραγωγης περοφερειακων κλπ. Πλαστικες σαβούρες που κοστιζουν 60 ευρω επειδή εχουν λαμπακια

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #798
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με σφεντονα μπορεις να πας για κυνήγι αλλα με καραμπίνα θα εισαι πιο ακριβής. Προφανως γίνεται να παιξει κανεις shooter με controller. Αλλα ειναι ξεκαθαρα λιγότερο accurate απο ποντίκι με χαμηλό sensitivity.
    Αν μπορείς να πας με σφεντόνα και να φέρεις θήραμα, θα σε θαυμάσω περισσότερο και θα υποθέσω ότι με καραμπίνα θα είσαι ακόμα πιο γαμηστερός κυνηγός. Για να μην μιλήσω για ΑΜΕΑ (παίκτες με 1 χέρι). Σκέψου να είχαν 2 χέρια τι θα έκαναν...

    Αν μπορείς να κυνηγήσεις ΜΟΝΟ με καραμπίνα, τι ακριβώς να υποθέσω; Ειδικά όταν μου κοροϊδεύεις τον άλλο επειδή παίζει με σφεντόνα (από επιλογή/άποψη/γούστο/challenge accepted);

    Πάνω από όλα μετράει το προσωπικό skill (+τακτική/map awareness) και έπονται τα εργαλεία. Νομίζω συμφωνούν όλοι σε αυτό.

    Επίσης μην ξεχνάμε ότι το controller φτιάχτηκε εξαρχής για gaming χρήση, ενώ το πληκτρολόγιο φτιάχτηκε για πληκτρολόγηση κειμένου και το ποντίκι για 2D GUI.

    Και με controller μπορείς να γράψεις κείμενο, αλλά δεν σχεδιάστηκε πρωταρχικά για αυτό τον ρόλο... έτσι δεν είναι;

    Αν υπάρχουν (legit) παράπονα για τα μοχλάκια, εγώ είμαι πρόθυμος να τα ακούσω και να τα συζητήσω. Όχι όμως να ακούω συνέχεια την προκάτ απάντηση -> θέλω ποντίκι, τα controllers και οι κονσόλες του διαβόλου στην πυρά.

    Παίξτε και σε κανά Switch να δείτε τι θαύματα κάνει η Nintendo με το γυροσκόπιο για σκοπούς fine-tuned aiming... αν δεν έχετε δοκιμάσει, πως μπορείτε να έχετε άποψη; Κάποιοι τα έχουμε δοκιμάσει όλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το hacking/cheating ειναι προβλημα. Η λύση που υπάρχει ειναι το reporting και το banhammer.
    Έχουμε τον καρκίνο των alt accounts στο internet που δεν λύνεται με τίποτα...

    Θα μπορούσαν να δένουν τους λογαριασμούς με την motherboard; Ίσως, αλλά δεν το πράττουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα του pc gaming παντως ειναι οτι εχει υποστεί τα πάνδεινα απο τις εταιρίες παραγωγης περοφερειακων κλπ. Πλαστικες σαβούρες που κοστιζουν 60 ευρω επειδή εχουν λαμπακια
    Βρίσκουν και τα κάνουν. Κοτσάρουν μια στάμπα "gaming" και κάτι έγινε.

  4. #799
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Καλώς uncharted, πήγαινε εσύ στο Flight Simulator με το PS controller και γράφε εδώ διθυράμβους για το πόσο καλύτερα πετάς από εμάς στο PC με HOTAS...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #800
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς uncharted, πήγαινε εσύ στο Flight Simulator με το PS controller και γράφε εδώ διθυράμβους για το πόσο καλύτερα πετάς από εμάς στο PC με HOTAS...
    Έλα Pop, έπαιζα κι εγώ FS98 με joystick σε MIDI port κάποτε... όταν βγει στο XBOX, θα σου πω πως τα πάει με controller (γιατί PS συγκεκριμένα?).

    Εσύ δεν μας είπες, στο GTAV κατάφερες τελικά να μανουβράρεις το ελικόπτερο με KB+M;

  6. #801
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα Pop, έπαιζα κι εγώ FS98 με joystick σε MIDI port κάποτε... όταν βγει στο XBOX, θα σου πω πως τα πάει με controller (γιατί PS συγκεκριμένα?).

    Εσύ δεν μας είπες, στο GTAV κατάφερες τελικά να μανουβράρεις το ελικόπτερο με KB+M;
    Καλά, ΟΚ, είπαμε να κάνουμε τη μέρα-νύχτα. Γιατί εσείς τα φάνμποϋζ δεν μπορείτε να παραδεχτείτε ότι σε ορισμένα πράγματα απλά η κονσόλα δεν το έχει; Δεν είναι κακό, ξέρεις.

    Όσον αφορά το GTAV μια χαρά το τελείωσα με ΚΒ+Μ, σου ξέφυγε ότι μιλούσα για το GTAIV Αλλά, σιγά μην λογαριάζω το GTA για simulator έλεος
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #802
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, ΟΚ, είπαμε να κάνουμε τη μέρα-νύχτα. Γιατί εσείς τα φάνμποϋζ δεν μπορείτε να παραδεχτείτε ότι σε ορισμένα πράγματα απλά η κονσόλα δεν το έχει; Δεν είναι κακό, ξέρεις.

    Όσον αφορά το GTAV μια χαρά το τελείωσα με ΚΒ+Μ, σου ξέφυγε ότι μιλούσα για το GTAIV Αλλά, σιγά μην λογαριάζω το GTA για simulator έλεος
    Είμαστε fanboyz επειδή έχουμε όλες τις πλατφόρμες, έχουμε δοκιμάσει ό,τι control scheme υπάρχει και δεν υπάρχει στην αγορά ανά τα χρόνια και εσείς που έχετε 1 (άντε 2) πλατφόρμα είστε οι αντικειμενικοί;

    Ή μήπως δεν έγραψα τα αντικειμενικά και αδιαμφισβήτητα πλεονεκτήματα του KB+M;

    Ναι σόρρυ για το GTA, δεν έγραψα σωστά το version. Για αυτό λέω καλό είναι να τα έχουμε δοκιμάσει όλα και να επιλέγουμε ό,τι μας ταιριάζει καλύτερα, να μην τυραννιόμαστε τσάμπα, ειδικά αν ο developer δεν έχει δείξει την ανάλογη προσοχή. Τα ταμπουρώματα πίσω από μια πλατφόρμα/control scheme δεν είναι για μένα, αλλά για μαξιμαλιστές (fanboyz όπως λες κι εσύ).

    Παραπάνω πάντως μιλούσα για arcadey/twitchy παιχνίδια που θέλουν αντανακλαστικά, όχι simulators που παίζεις με το πάσο σου. Ο δε μέσος PC gamer αμφιβάλλω αν θα κάνει την επένδυση σε HOTAS... όχι ότι διαφωνώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή για flight simulator, αφού προφανώς έχει σχεδιαστεί εξαρχής για αυτό το genre. Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά το "debate" (λέμε τώρα) ήταν καθαρά για mainstream control schemes (KB+M vs controllers), όχι ακριβά niche περιφερειακά.

    Θα μπορούσα να αναφέρω και τις τιμονιέρες ως αντικειμενικά ανώτερη επιλογή για racing games, αλλά τι νόημα έχει; Και κοστίζει και χώρο πιάνει και μπορεί να μην παίζεις ραλλάκια στην τελική (δεν ξέρω, λέω). Εγώ σκέψου έχω μια G29 σε βάση και σπανίως την βγάζω έξω (βαριέμαι το στήσιμο κάθε φορά).

    Συμφωνώ ότι αντικειμενικά όπως λες κάποια πράγματα η κονσόλα δεν τα έχει (καλή ώρα το ultra-widescreen που ήταν και pet peeve σου ). Άλλο αυτό όμως και άλλο να λέμε ότι π.χ. shooter και κονσόλα δεν πάνε μαζί, όταν τόσα εκατομμύρια παίζουν σε κονσόλες και ανέδειξαν παιχνίδια όπως το Halo (και όχι μόνο). Εκεί μπαίνει η υποκειμενικότητα/προσωπική συνήθεια του καθενός στην συζήτηση και διαφωνώ να παρουσιάζεται ως απόλυτη αλήθεια. Ελπίζω τώρα να έγινα σαφής.

    - - - Updated - - -

    In other news:

    https://www.tweaktown.com/news/73747...fps/index.html
    https://www.youtube.com/watch?v=-SLjzncqf24

    Θα είμαι ελιτιστής αν πω ότι πρέπει να αλλάξουν δουλειά οι προγραμματισταράδες της Nubisoft; Να πάνε να ψήσουν κανά burger στα McDonalds ίσως;

    Νισάφι πια με τα unoptimized ports εν έτει 2020... ποιός ο λόγος να τα υπερασπιζόμαστε; Και ρίξε λεφτά στο πρόβλημα (2080 Ti SLI?) μπας και...

    Για αυτό είμαι κάθετος στο trend του να γίνεται ο προγραμματισμός όλο και πιο εύκολος. Όχι, ΔΕΝ πρέπει να γίνεται, ούτε να μπαίνει κάθε καρυδιάς καρύδι μέσα και να μην αξιοποιείται το hardware όπως πρέπει. Χίλιες φορές προτιμότερες οι Demoscene εποχές (και kudos στους ελάχιστους devs που συνεχίζουν αυτή την παράδοση εν έτει 2020, ψάξτε ποιοί είναι και τιμήστε τους με το πορτοφόλι σας). Θα είχαμε και λιγότερη σαβούρα στο Steam.

    Απορεί κανείς ακόμα για τα 30 fps του AC Valhalla στις next-gen consoles; Ήταν που θα μας έσωζε ο θαυματουργός Zen 2 με το ST brute force του έναντι του σαπακο-Jaguar:

    https://metro.co.uk/2020/05/12/assas...es-x-12689470/

    Τα θαύματα θα έρθουν από τις optimized engines, ως συνήθως δηλαδή...

    Για να μην λέτε, βάζω κι ένα παράδειγμα αθλιότατου console game:

    https://nintendoeverything.com/deadl...ve-frame-rate/
    https://www.youtube.com/watch?v=hYZY_y3jMuc

    Παιχνίδι με γραφικά χειρότερα από τα Silent Hill 2/3 του PS2 και δεν μπορούν να παραδώσουν ούτε 30 fps σταθερά... όταν παιχνίδια κομμένα και ραμμένα για Switch (π.χ. Mario Odyssey) το ξεπερνάνε για πλάκα. Λάθος μεγάλο της Nintendo που ενέκρινε την κυκλοφορία του με τέτοιο τεχνικό χάλι.

    Έχουμε δει τι μπορεί να κάνει τόσο η 2080 Ti, όσο και το Switch σε καλογραμμένα/optimized games (δεν λέω ότι είναι ίσα σε ιπποδύναμη, μην «μπερδευτεί» κανείς). Δεν θα κάτσω να μειώσω ούτε την μια, ούτε την άλλη πλατφόρμα όπως αρέσκονται να κάνουν κάποιοι για λόγους ατζέντας.

    Άντε να δούμε πότε θα ξεκολλήσει ο κόσμος, να καταλάβει επιτέλους ότι το πρόβλημα είναι το software και όχι το hardware...

    Μόνη λύση: vote with your wallet, μπας και αλλάξουν μυαλά οι άμπαλοι publishers/devs.

  8. #803
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Λάθος thread, placeholder, θα επανέλθω!

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν πολύ αμφιβάλλω αν θα βγει το Valhalla@30fps. Ίσως να υπάρχει 4Κ/30 mode δεν αντιλέγω. Δεν έχει λόγο να μην είναι στα 60fps με Zen2. Μιας και θα είναι crossplatform, θα δούμε με τα γνωστά PC tools, τι cpu usage θα έχει. Και αν θα παίζει 60fps στο PC δηλαδή...! Οι νέες κονσόλες δεν έχουν πρόβλημα στο cpu. Έχουν προβλημα στο GPU. Δηλαδή και πριν είχαν, αλλά αναλογικά τώρα θα είναι χειρότερο. Ειδικά με RT. Υπάρχει πάντα η δυνατότητα να χαμηλώσεις ανάλυση ή να αποφύγεις μαξιμαλισμούς native resolution™ (καινούριο trademark αυτό-έγινε η native resolution μαξιμαλισμός-δηλαδή συγγνώμη κιόλας )

    Για το RT του Watch Dogs, αλλά και για το RT γενικότερα, τα έχουμε ξαναπεί. Όταν γίνεται σωστά, είναι θεόβαρο. RT και 1st gen RTX δεν ήταν καλός συνδυασμός imo. Μένει να δούμε τι θα καταφέρει το Ampere αλλά και η AMD με την πρώτη της προσπάθεια RT.

    - - - Updated - - -

    Περι control schemes, δε πρόκειται να βγάλουμε άκρη μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Εδώ δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη με τα αντικειμενικά θέματα, resolution, framerates, image quality, motion blur, checkerboarding κλπ κλπ, θα βγάλουμε με τα υποκειμενικά του controller;

    Προσωπικά είμαι με το φίλο παραπάνω. KB+mouse και ξερό ψωμί. Σε πολύ ελάχιστα παιχνίδια θα προτιμούσα joypad. Τύπου wipeout, τύπου devil may cry και μέχρι έχει. Άντε και ποδοσφαιράκια που έχω να ασχοληθώ από του αγίου ανήμερα! Οτιδήποτε έχει έντονη κίνηση και στόχευση στον άξονα Χ+Ψ, για μένα mouse και μόνο mouse. Το ότι φτιάχτηκε για άλλη δουλειά, είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 14-07-20 στις 13:43.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #804
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Σιγουρα για fps,rpg,strategy το kb+mouse ειναι καλυτερα,για τα υπολοιπα προτιμω το gamepad.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια αυτα με controller.Για παραδειγμα μια χαρα επαιζα red alert με το ps1 gamepad.Σιγουρα δεν ηταν ιδανικο αλλα ακομα και το με ps1 mouse δεν εγινα ξαφνικα καλυτερος (με εξαιρεση κανενα engineer apc rush).Heck εδω επαιζα 1 χαρα quake3 με το single stick dreamcast gamepad.Ειναι περισσοτερο 8εμα δουλειας των devs (υπο8ετω το προσεξαν εκει γιατι επετρεπαν dreamcast-pc crossplay) παρα hardware limitation.Ποτε δεν μπορεσα να αισ8αν8ω τοσο ανετος σε fps με τα ps dual stick controllers ακομα και μετα απο δεκαετιες.Ομοιως και στο civilization που αν και turn based ετρεχε πολυ χειροτερα απο τα διαφορα rts με gamepad.

  10. #805
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν οι developers ασχολούνταν σοβαρά να αξιοποιήσουν το γυροσκόπιο, δεν θα υπήρχε καν debate mouse vs sticks.

    Έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς γιατί σε Nintendo πλατφόρμες κανείς δεν ζητάει KB+M support; Ή μήπως νομίζετε ότι δεν υπάρχουν shooters εκεί; Από εποχής Wii υπάρχουν.

    Αλλά αν υπάρχει κόλλημα του τύπου «δεν με νοιάζει τι λες, δεν με νοιάζει αν έχεις δίκιο, ΔΕΝ ενδιαφέρομαι καν να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό μπας και αλλάξω άποψη» τσάμπα η συζήτηση...

    Η κακομοίρα η Valve (που δεν την λες κονσολοεταιρία) το προσπάθησε να φέρει controller με γυροσκόπιο σε PC, αλλά έφαγε πόρτα από την PCMR. Είναι κόλλημα που στουκάρει στον τοίχο/νοοτροπία του οικοσυστήματος.

    Όσοι ζητάνε KB+M ως baseline στις κονσόλες θα πρέπει να καταλάβουν ότι μιλάμε για μηχανήματα που φτιάχτηκαν πρωτίστως για «σαλονάτη» εμπειρία και εκεί δεν εξυπηρετεί το KB+M (όχι, δεν θέλουν όλοι να στήσουν mini τραπεζάκι στα πόδια τους).

    Υπάρχει κόσμος που έχει την κονσόλα σε γραφείο; Ναι, σαφώς και υπάρχει, αλλά είναι μειοψηφία και οι εταιρίες δεν παίρνουν επιχειρηματικές αποφάσεις με βάση την μειοψηφία του 1% (για τον ίδιο λόγο δεν νομίζω να δούμε ultra-widescreen support, όχι επειδή δήθεν δεν φτάνουν τα 12TF του νέου XBOX).

    Εγώ είμαι της νοοτροπίας "when in Rome, be like a Roman". Το γυροσκόπιο είναι λύση απολύτως συμβατή με την σαλονάτη φιλοσοφία της κονσόλας και μπορεί να προσφέρει mouse-like aiming. Αλλά μόνος μου τα λέω, μόνος μου τα ακούω...

    Εδώ να πω ντροπή στην Sony που έχει γυροσκόπιο και δεν το αξιοποιεί ούτε στους αποκλειστικούς της τίτλους. Φαίνεται σαν να μην τους αγγίζει το φαινόμενο Switch.

    Ελπίζω να αλλάξουν μυαλά με το PS5, αν κρίνω από την διαφήμιση που τρώει το DualSense (θα βάλουν και HD rumble). Το controller έχει κάποια αντικειμενικά πλεονεκτήματα συγκριτικά με το KB+M. Το haptic feedback (δόνηση) είναι ένα από αυτά. Σε πυροβολούν και παίρνεις το feedback αμέσως να κρυφτείς. Ένα άλλο είναι η αναλογική κίνηση των μοχλών για ομαλή κίνηση στον χώρο (συγκριτικά με τα ψηφιακά on-off πλήκτρα του keyboard). Το μόνο που λείπει ως baseline gameplay feature είναι η ακρίβεια ενός γυροσκοπίου. Άντε να δούμε τι επιφυλλάσσει η νέα γενιά...

  11. #806
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Χεχ, βγήκε το Death Stranding για PC. Κοιτάξτε τι γίνεται, όταν τα exclusives, δεν είναι πια exclusives...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-15 Death Stranding тест GPU CPU RPG Ролевые Тест GPU.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  160,2 KB 
ID: 217018

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-15 Death Stranding тест GPU CPU RPG Ролевые Тест GPU(1).png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  159,9 KB 
ID: 217019

    Το παιχνίδι 60ρίζει σε 470/570. 60αρίζει ακόμα και σε GTX 970, που δεν υπάρχει στο παραπάνω τεστ, αλλά υπάρχει στο παρακάτω βίντεο.



    Δε ξέρω αν χρειάζεται πάλι να θυμίσω ότι η 970 είχε βγει μόλις 10 μήνες μετά το αρχικό PS4...

    Όσο για επεξεργαστές, κλάμα....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-07-15 Death Stranding тест GPU CPU RPG Ролевые Тест GPU(2).png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  152,5 KB 
ID: 217020

    Ο ταπεινός 3600 ->140fps, playstation 30fps!

    Κατά τα άλλα δε φταίει ο φάβας ο Jaguar. Όοοοχι, επεξεργαστάρα! Όσο για το pcie bus αίσχος! Δε δουλεύει καθόλου καλά. Ζήτω το unified! Απόδοση κονσόλας Χ2 είπαμε.

    Στην παρούσα φάση θα έλεγα και κάτι για τον FX και τον 2500Κ, αλλά τους έχει αφαιρέσει το site γιατί μαζευτήκανε πολλοί. Άμα βλέπεις τον διπλοπύρηνο i3-4330 στα 47fps, o 2500k θα το 60άριζε άνετα! Άλλωστε ήταν πολλές φορές πάνω από τον Ryzen 3 1200. Μπορεί να το τσιμπήσω να το τεστάρω εγω, γιατί θέλω να δω και πως θα τρέχει και στην 7950!

    In other news, μπράβο στην AMD που έχει αφήσει το FidelityFX διαθέσιμο και στις Nvidia κάρτες. Άλλα είπαμε, άμα θες native res, είσαι μαξιμαλιστής και να πάρεις το κουβαδάκι σου και να πας σε άλλη παραλία!

    Και ναι ξέρω ότι θα αρχίσετε πάλι, πόσο έκανε η polaris και πόσο έκανε η 970 κλπ κλπ. Classic! xD
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  12. #807
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Death Stranding System Requirements (Minimum)
    CPU: Intel® Core™ i5-3470 or AMD Ryzen™ 3 1200
    RAM: 8 GB
    OS: Windows® 10
    VIDEO CARD: GeForce GTX 1050 3 GB or AMD Radeon™ RX 560 4 GB
    PIXEL SHADER: 5.1
    VERTEX SHADER: 5.1
    SOUND CARD: DirectX compatible
    FREE DISK SPACE: 80 GB
    DEDICATED VIDEO RAM: 3 GB
    Δε βλέπω στα benchmarks το ποσο καλά τρέχει σε underclocked 7870 (PS4 GPU) με αντ και ανησυχώ
    i5 3470 λέει εδώ... GTX 1050 / RX 560... τι έγινε σε φθηνό hardware του 2013 δε παίζει καν;
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  13. #808
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0


    Αυτοί που κοροϊδεύανε τις non-native αναλύσεις των κονσολών να ετοιμάζονται για mental gymnastics, αφού λούζονται αυτά που κορόιδευαν:



    Εγώ μια χαρά συνεπής ήμουν, είμαι και θα είμαι στα όσα πρεσβεύω.

    Δεν έχει σημασία η ανάλυση, αλλά τι βλέπει το μάτι. Το ανθρώπινο, ε; Όχι το βιονικό του DF με 400% zoom (γιατί και το DLSS παράγει artifacts)!

    Και να θυμόμαστε ότι τα μπράβο αξίζουν στους προγραμματισταράδες της Guerrilla Games (Decima engine) που προγραμματίζουν σωστά στην κονσόλα εξαρχής και αυτό κάνει scale up προς τα πάνω. Proper Demoscene philosophy.

    Το ανάποδο (αυτό που κάνει η Nubisoft με brute force philosophy) δεν είναι ούτε για φτύσιμο...

  14. #809
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.997
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω στα benchmarks το ποσο καλά τρέχει σε underclocked 7870 (PS4 GPU) με αντ και ανησυχώ
    i5 3470 λέει εδώ... GTX 1050 / RX 560... τι έγινε σε φθηνό hardware του 2013 δε παίζει καν;
    60αρίζει σε κάρτα που βγήκε 10 μήνες μετά το PS4, δε πειράζει. 10 μήνες μετά, διπλάσια απόδοση. Καλά είναι. Δηλαδή στα 7 χρόνια μείον 10 μήνες, έχω 60fps baseline ενώ εσύ έχεις 30fps! Αν υπήρχε 7870 με 4GB και αν υποθέσουμε ότι θα είχε το ίδιο day 1 support, θα το συζητάγαμε!

    Για τους επεξεργαστές είπαμε. Βάσει των παραπάνω, ο 2500Κ (01/2011) 60αρίζει άνετα.

    O i5 3470 είχε βγει Q2/2012...

    https://ark.intel.com/content/www/us...-3-60-ghz.html

    Στον αντίποδα, που είναι τα 60fps του PS4 Pro ΟΕΟ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αυτοί που κοροϊδεύανε τις non-native αναλύσεις των κονσολών να ετοιμάζονται για mental gymnastics, αφού λούζονται αυτά που κορόιδευαν:



    Εγώ μια χαρά συνεπής ήμουν, είμαι και θα είμαι στα όσα πρεσβεύω.

    Δεν έχει σημασία η ανάλυση, αλλά τι βλέπει το μάτι. Το ανθρώπινο, ε; Όχι το βιονικό του DF με 400% zoom (γιατί και το DLSS παράγει artifacts)!

    Και να θυμόμαστε ότι τα μπράβο αξίζουν στους προγραμματισταράδες της Guerrilla Games (Decima engine) που προγραμματίζουν σωστά στην κονσόλα εξαρχής και αυτό κάνει scale up προς τα πάνω. Proper Demoscene philosophy.

    Το ανάποδο (αυτό που κάνει η Nubisoft με brute force philosophy) δεν είναι ούτε για φτύσιμο...
    Άρα στο PC, έχεις τη δυνατότητα να παίζεις και με καλό framerate σε native res, άμα έχεις το brute force αλλά και σε υψηλές αναλύσεις@60fps με έξυπνα φίλτρα και όχι checkerboarding, με φτηνές κάρτες.

    Noted!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #810
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Αν με τον ορο φτηνες εννοεις καρτες που κοστιζαν μοναχες τους 2 φορες οσο ολοκληρη η κονσολα η κοστιζαν το ιδιο αλλα βγηκαν 1 χρονο μετα (κι ολα αυτα χωρις να υπολογιζουμε καν το mining pricing),τοτε οκ.Αλλα ακομα και τοτε εχεις να ανησυχησεις για το υπολοιπο συστημα και δεδομενου οτι οι 4330 και 4670k με την 2080ti βγαζουν 38-47 και 51-64 fps αντιστοιχα,κατι μου λεει οτι 8α τα ειχες ξανασκασει ανετα ως τωρα και για mobo,ram,cpu εκτος απο gpu.

Σελ. 54 από 190 ΠρώτηΠρώτη ... 3444495253545556596474 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας