Σελ. 113 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.681-1.695 από 2835
  1. #1681
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ευκολία του plug and play της κονσόλας στο σαλόνι είναι αξεπέραστη. Η συζήτηση είναι για να'χουμε να λέμε. Ειμαι PC gamer με Nintendo Switch.
    και με το steam link app (με Android smart TV ή Android TV box ή raspberry pie, ή windows TV box) έχεις ευκολία στο σαλόνι. Δεν είναι μόνο προσόν της κονσόλας το εύκολο couch play.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #1682
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    και με το steam link app (με Android smart TV ή Android TV box ή raspberry pie, ή windows TV box) έχεις ευκολία στο σαλόνι. Δεν είναι μόνο προσόν της κονσόλας το εύκολο couch play.
    Εγώ το Witcher 3 το τελείωσα σε PC, αλλά στον καναπέ του σαλονιού, σε μεγάλη τηλεόραση και με Xbox controller (και ένα μωρό μερικών μηνών στην αγκαλιά). Το ένα δεν αποκλείει το άλλο, όταν πρόκειται αμιγώς για διασκέδαση/ευχαρίστηση. Αν μιλάμε για competitive gaming, eSports, κλπ, αλλάζει το σκηνικό.

    (την ίδια περίοδο ξανάζησα στο ίδιο PC και με τον ίδιο τρόπο παλιές δόξες όπως Full Throttle, Day of the Tentacle)
    Ανυπόγραφος

  3. #1683
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε ξέρω τι θα γίνει στη νέα γενιά αλλά θα σε ενημερώσω τι έγινε στη προηγούμενη γενιά.
    Τους πήρε 3 (ΤΡΙΑ) χρόνια να αλλάξουν γενιά στο PC.

    Από το PES 2015 στο PES 2018

    Μάντεψε ποιος επεξεργαστής δε μπορούσε να τρέξει σωστά το PES 2018 (ίδια γενιά με το PES 2015 στις κονσόλες) που οι κονσόλες του 2013 το παίζανε άνετα 1080p@60fps.


    Ο πανάκριβος (release price) i7 950 μου. Ναι ναι ξέρω, επεξεργαστής του 2009 που όμως από μόνος του κόστιζε περισσότερο από ένα PS4 @ release day.
    Περιττό να πω ότι αγόρασα μτχ. από φίλο ένα Xbox One στα 100ευρώ για να μπορέσω να παίζω.
    Εγώ εδώ βλέπω το PES 2019 να τρέχει μια χαρά σε lower grade Core i7-860 που είναι επεξεργαστής του 2009.



    Είσαι σίγουρος ότι τα θυμάσαι καλά ή μήπως πέσαμε σε περιστατικό επιλεκτικής μνήμης πάλι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnson Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 χρόνια last-gen παιχνίδι, τι ακριβώς θες να κάνει ο gamer; Να θυσιάσει τη gaming ζωή του για ένα καλύτερο αύριο; Και ποιο είναι το καλύτερο αύριο ακριβώς; Το PC;

    Φθηνό, δίκαιο, τίμιο ως προς τη ποιότητα και πάντοντε κλικ n play είναι το δικό μου αύριο, απλά το ζω από σήμερα με μια κονσόλα.
    Ναι εννοείται ότι το ουσιαστικά καλύτερο αύριο είναι το PC! Τι λέμε τόση ώρα;

    Φθηνό το console gaming δε το λες και έχουμε εξηγήσει πολάκις το γιατί. Ακριβότερα παιχνίδια+συνδρομές.

    Τίμιο ως προς την ποιότητα δε το λες. Έχεις χαμηλότερη ποιότητα από το PC. Έχεις και χαμηλότερο framerate από το PC. Για την ακρίβεια έχεις 15 χρόνια 30fps baseline unplayability (παραπάνω άμα βάλεις και ακόμα παλαιότερα, αλλά ας μη πάμε εκεί). Ποιότητα την οποία την παντρεύεσαι και για το next gen. Δες παραπάνω το Battlemage σαν παράδειγμα. Πάρε PS6, PS7, PS8, το ίδιο θα έχεις. Ενώ στο PC πέρα από το ότι έχεις μια καλή βάση, μπορείς να βάλεις και mods, κατά βάση τζάμπα. Τόσα παραδείγματα σας έχω δείξει (και θα έρθουν και άλλα φυσικά) με επεξεργαστή 11ετιάς και κάρτα 10ετίας που παίζει πολύ πολύ καλύτερα από τις old gen consoles. Και σε μερικά πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα, θα παίζει καλύτερα και από next gen consoles, λόγω οικοσυστήματος. Αν υπάρχει κάτι πιο προβληματικό από το hardware της κονσόλας, αυτό είναι το οικοσύστημα.

    Καλά όσο για το κλικ n play, άστο. Είδαμε Cyberpunk, Fallen Order, Conan, Ghostrunner κλπ κλπ.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει ρε φίλε κι εσύ, όντως η κονσόλα δεν σου δίνει σε επιδόσεις κλπ αυτό που θα πάρεις στο PC. Αλλά, ΟΚ, όχι και "χλωρίνες", είπαμε. Δλδ εκείνον που θέλει απλά να απολαύσει έναν ΑΑΑ τίτλο ή να παίξει αθλητικά παιχνίδια στο σαλόνι του επειδή έτσι μπορεί και γουστάρει θα του τα χώσεις για 'χλωρίνη';
    Σε εκείνον που απλά θέλει να παίξει οτιδήποτε σε οτιδήποτε, δε θα του πω τίποτα. Σε forum members που μπαίνουν σε τεχνολογικά forums και λένε ότι θέλουν (πχ Χ2 performance οι κονσόλες), θα πω και θα δείξω πολλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω και έναν ελιτισμό σε PC gamers που στην τελική δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά περισσότερο στην ανάγκη να χαϊδεύουν τη νέα κάρτα γραφικών που απέκτησαν λέγοντας 'my precious'...
    Προσωπικά στην παρούσα φάση, η πιο καινούρια κάρτα που έχω, είναι 5 ετών και κάνει την δουλειά της μια χαρά, ακόμα και στα μέχρι τώρα next gen games. Και θα συνεχίσει να την κάνει, γιατί πολύ απλά υπάρχουν οι old gen consoles και το Series S. Κάρτα την οποία δεν την έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα στο console vs PC θέμα.

    Αντιθέτως για να δείξω τις διαφορές, δείχνω κάρτα 10ετιάς με επεξεργαστή 11ετίας και το πως στάθηκαν στο πέρας του χρόνου μέχρι σήμερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εγινε και με ολες τις προηγουμενες κονσολες 8α πεσει optimization οταν χρειαστει να ξεζουμισουν το ps5.Ακομα ειμαστε στον 1ο χρονο κυκλοφοριας του.
    Σας έχω δείξει παραδείγματα από την αρχή, το μέσο και το τέλος των old gen consoles. Optimization δεν έχω δει. Ότι exclusive ήρθε στο PC, πήγε σφαίρα. Υπάρχουν 2-3 παραδείγματα από games που ήταν μη γραμμικά καλύτερα στο PC, αλλά που δεν έπαυαν να είναι καλύτερα.

    Στα τελευταία παραδείγματα που έχω ανεβάσει, που ειδικά τώρα θα χρειαζόταν δηλαδή κάποιο optimization στις παλιές κονσόλες, δε βλέπω κάτι τέτοιο. Όσο για τις next gen consoles, θα επιμείνω ότι λόγω καλύτερου επεξεργαστή, θα δούμε ακόμα μικρότερες προσπάθειες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε παλι τα ιδια,τα ps3 exclusives (ειδικα τα πρωτα χρονια που δεν ξεζουμιζαν το hardware) δεν ηταν 30 fps.Αλλα υπο8ετω οτι κρινεις απο τα κακα xbox 360 ports που αρχικα ετρεχαν μονο στην nvidia 7800 και πρακτικα αγνοουσαν τους συνεπεξεργαστες του cell.Στο ps4 οντως ειχες 30 fps ακομα και στα exclusives (περαν ελαχιστων εξαιρεσεων),αλλα μιλαμε για την πιο αδυναμη γενια κονσολων.
    Μίλησα για 720/30fps baseline στο PS3. Δεν ήταν όλα έτσι φυσικά. To PS3 ήταν ασυγκρίτως χειρότερο από το PS4. Οι τραγικότητες που έβλεπες τότε σε PS3 vs PC ήταν πολύ μεγαλύτερες από τις τραγικότητες που έβλεπες σε PS4 vs PC. Όταν βγήκε η 7950, δύο χρόνια μέσα στη ζωή του PS3, είχαμε 3GB Vram vs 256MB vram. Δε ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά. Είναι σα να βγει η 8950 σε 4 χρόνια με 192GB vram. Not gonna happen. Υπό αυτή την οπτική, ότι έχουν μειωθεί οι τραγικότητες PC vs consoles, ναι έχουν μειωθεί, αυτό θα σας το δώσω. Αυτό φυσικά έγινε, γιατί οι κονσόλες πήραν το δρόμο του θεού. Δηλαδή το μονοπάτι του PC. X86 αρχιτεκτονική και εντελώς αντιγραφή των PC IPs. Και φυσικά ταχύτερα upgrades. Το PS5 pro και Series XXX θα είναι πραγματικά 4k μηχανήματα. Το ότι θα παίζουν τις παλιές εκδόσεις των PS4 και PS3 games όμως, δεν αλλάζει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα καλα τι λες?Εδω δεν μπορουσαν gpus του 2006 που κοστιζαν μοναχες τους οσο ολοκληρο το ps3 να βγαλουν τα γραφικα των ps3 exclusives κι εσυ μιλας για την 9700 pro?
    Ώχου, την 8800GT εννοούσα! Η 9700pro πάει vs στο PS2. Έλα συγκεντρώσου! Τόσες φορές έχουμε τσακωθεί για αυτά τα θέματα. Ξέρεις τι εννοώ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από OrderlordTank Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τη συγκρινα,ειπα οτι το pc κοστιζε οσο ps3+ps4+ps5 μαζι.Μοναχα εσυ συνη8ιζεις να συγκρινεις μια σκετη gpu των αρχων του 2012 που κοστιζε οσο ολοκληρο τo ps3 στα τελη του 2006.
    Α! Αν δε τη συγκρινες, αλλά απλά έκανες μια μαθηματική πράξη, τότε εντάξει. Γιατί όπως είδαμε και βλέπουμε και θα δούμε, δεν υπάρχει σύγκριση επιδόσεων. Και ξαναρωτάω, όταν έχεις ένα πολύ-μηχάνημα 10-11ετίας, που:

    -Σήμερα δύναται να παίξει κάποια πολύ συγκεκριμένα games, καλύτερα ακόμα και από next gen, λόγω οικοσυστήματος και όχι λόγω δυνατοτήτων
    -Σήμερα δύναται να έχει επιδόσεις από +50% έως +120% από τις τότε next gen consoles (xbox one, ps4)
    -Τότε, τις τρέχουσες κονσόλες τις εποχής PS3 και XBOX 360 τις έκανε σκόνη
    -Σήμερα συνεχίζει να στέκεται σαν πολυ-μηχάνημα μια χαρά
    -Σήμερα συνεχίζει να δίνει πρόσβαση σε καλούτσικο gaming, ενώ το μηχάνημα εκείνης της εποχής δεν υφίσταται καν
    -Σήμερα, αν του βάλεις μια next gen κάρτα γραφικών, δύναται να τρέξει καλύτερα @true 4Κ από ότι οι σημερινές next gen consoles

    Πόσο θες να το πληρώσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psolord : 22-09-21 στις 14:18. Αιτία: ram->vram
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  4. #1684
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Υπάρχει κάποιο laptop που να είναι σοβαρό για δουλειά γραφείου αλλά να μπορώ αν θέλω να του βάλω και γερή κάρτα γραφικών και να το κάνω gaming laptop;
    Στη νέα εταιρία μου πήραν Mac αλλά βρήκα δικαιολογία για ένα software της Microsoft που δεν τρέχει σε Mac, και εγώ το παίζω και καλά ότι δεν θέλω να το βάλουμε αλλά σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να χρησιμοποιήσουμε αυτό, οπότε μάλλον θα «θυσιαστώ» και θα πάρω Windows και επειδή δεν έχουμε standard μοντέλο μπορώ να επιλέξω όποιο θέλω αλλά within reason.

  5. #1685
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο laptop που να είναι σοβαρό για δουλειά γραφείου αλλά να μπορώ αν θέλω να του βάλω και γερή κάρτα γραφικών και να το κάνω gaming laptop;
    Στη νέα εταιρία μου πήραν Mac αλλά βρήκα δικαιολογία για ένα software της Microsoft που δεν τρέχει σε Mac, και εγώ το παίζω και καλά ότι δεν θέλω να το βάλουμε αλλά σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να χρησιμοποιήσουμε αυτό, οπότε μάλλον θα «θυσιαστώ» και θα πάρω Windows και επειδή δεν έχουμε standard μοντέλο μπορώ να επιλέξω όποιο θέλω αλλά within reason.
    Eξαρτάται από τον προϋπολογισμό σου με την έννοια ότι θα κοίταζα και καθαρόαιμα gaming laptops που πλέον είναι αρκετά έως πολύ προσιτά - ανάλογα όπως είπα με τον προϋπολογισμό που διαθέτεις.

    Εξωτερική κάρτα γραφικών πάντως, προ 2ετίας που το είχα κοιτάξει είχα δει ότι έχει πολύ 'φύρα' σε απώλεια επιδόσεων. Δεν ξέρω αν πλέον έχει αναπτυχθεί τεχνολογικά το πράγμα και δεν ισχύει πια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #1686
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξαρτάται από τον προϋπολογισμό σου με την έννοια ότι θα κοίταζα και καθαρόαιμα gaming laptops που πλέον είναι αρκετά έως πολύ προσιτά - ανάλογα όπως είπα με τον προϋπολογισμό που διαθέτεις.

    Εξωτερική κάρτα γραφικών πάντως, προ 2ετίας που το είχα κοιτάξει είχα δει ότι έχει πολύ 'φύρα' σε απώλεια επιδόσεων. Δεν ξέρω αν πλέον έχει αναπτυχθεί τεχνολογικά το πράγμα και δεν ισχύει πια
    Καλά, δε μιλάω για εξωτερική, μιλάω να πάρω το laptop και μετά να τη βάλω μέσα. Αν δε γίνεται μη με βρίζετε, προσπαθώ να γίνω και εγώ PC gamer.

  7. #1687
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δε μιλάω για εξωτερική, μιλάω να πάρω το laptop και μετά να τη βάλω μέσα. Αν δε γίνεται μη με βρίζετε, προσπαθώ να γίνω και εγώ PC gamer.
    Ούτε καν, με ότι έχει θα μείνεις, υπάρχουν λύσεις για εξωτερική αλλά δε θες να ξέρεις τιμές.

  8. #1688
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, δε μιλάω για εξωτερική, μιλάω να πάρω το laptop και μετά να τη βάλω μέσα. Αν δε γίνεται μη με βρίζετε, προσπαθώ να γίνω και εγώ PC gamer.
    Νομίζω ότι θα σου κοστίσει ο τζίτζιρας αηδόνι που λέγανε κάποτε.

    Κοίτα για κανονικά gaming laptops - νομίζω ότι τόσο η MSI αλλά και η Asus (;;;;;; ) έχουν βγάλει οικονομικά μοντέλα. Το "οικονομικό" νοείται ως gaming laptop
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #1689
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι θα σου κοστίσει ο τζίτζιρας αηδόνι που λέγανε κάποτε.

    Κοίτα για κανονικά gaming laptops - νομίζω ότι τόσο η MSI αλλά και η Asus (;;;;;; ) έχουν βγάλει οικονομικά μοντέλα. Το "οικονομικό" νοείται ως gaming laptop
    Τι; Θες να πεις ότι τα Alienware δεν είναι προσιτά;

    Ανυπόγραφος

  10. #1690
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι; Θες να πεις ότι τα Alienware δεν είναι προσιτά;

    Ντεν κσέρει το αντικείμενο καλά καρντιά μου, εκείνο που ξέρω είναι ότι τα Razer gaming laptops είναι σφάχτες

    Αλλά αναλόγως με προϋπολογισμό στην περίπτωση lewton θα κοίταζα κατευθείαν gaming laptop και αν θέλει να το προχωρήσει είμαι βέβαιος ότι σε σχετικό νήμα θα βρεθούν δεκάδες φίλοι του φόρουμ να βοηθήσουν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #1691
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Το "κακό" με τα gaming laptops είναι ότι στη γενικότητα μοιάζουν πολύ καγκούρικα, οπότε σε επαγγελματικό περιβάλλον (και δη Apple-οκρατούμενο) ξεχωρίζεις πολύ, και όχι αναγκαστικό με θετικό τρόπο...
    Ανυπόγραφος

  12. #1692
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "κακό" με τα gaming laptops είναι ότι στη γενικότητα μοιάζουν πολύ καγκούρικα, οπότε σε επαγγελματικό περιβάλλον (και δη Apple-οκρατούμενο) ξεχωρίζεις πολύ, και όχι αναγκαστικό με θετικό τρόπο...
    Αυτό ακριβώς και είναι και βαριά.
    Ένα Dell XPS που είχα πριν λίγα χρόνια σε πρηγούμενη εταιρία (2017-2019) ήταν απλά τέλειο, αν μπορούσα να πάρω το ίδιο με κάρτα γραφικών καλύτερη από την βασική Intel δε θα με χαλούσε.

  13. #1693
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν ΧPS με κάρτα γραφικών αλλά θέλουν ένα νεφρό
    https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m...?keyphrase=xps

  14. #1694
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    5.267
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec ADSL USB C802
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φθηνό το console gaming δε το λες και έχουμε εξηγήσει πολάκις το γιατί. Ακριβότερα παιχνίδια+συνδρομές.
    Οπως εξηγησα πολλακις αν κανεις share με 1 φιλο πανω απο 2-3 ΑΑΑ games το χρονο σου ερχεται και φ8ηνοτερο μαζι με τις συνδρομες.Εκτος κι αν το ριξεις στην πειρατεια και ξεχασεις το multiplayer οποτε τοτε υπαρχουν λυσεις και στην κονσολα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εκείνον που απλά θέλει να παίξει οτιδήποτε σε οτιδήποτε, δε θα του πω τίποτα. Σε forum members που μπαίνουν σε τεχνολογικά forums και λένε ότι θέλουν (πχ Χ2 performance οι κονσόλες), θα πω και θα δείξω πολλά.
    E αφου δεν 8ελουν χ2 performance οι κονσολες δειξε μας πως τρεχουν τα games σε fx 4300 με 6gb ram,2gb 7850 και μηχανικο σκληρο σε συγκριση με το ps4,και 8υμισου οτι προφανως το εν λογω pc ηταν και ακριβοτερο ετσι?Κι επαναλαμβανω οτι προκειται για την πιο αδυναμη συγκριτικα γενια κονσολων.Στο ps5 σου βγηκε χ2,5 το κοστος (στην ελαχιστη χρονικη περιοδο που μπορουσες να το αγορασεις σε αυτη την τιμη) και προσπα8εις να πεισεις οτι ο r7 2700 8α ειναι ταχυτερος μεσω windows εναντι του 4700s του ps5 (εδω ειμαστε και 8α το δουμε κι αυτο).Για τα δε ps3,ps2 και ps1 απλα δεν υπηρχαν consumer grade gpus που να εβγαζαν αντιστοιχα γραφικα το 2006,1999 και 1994 ασχετως του ποσες φορες ακριβοτερα 8α πληρωνες το pc...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάρτα την οποία δεν την έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα στο console vs PC θέμα.
    Μα δεν σε συμφερει να βγαλουμε το τεφτερι και να αρχισουμε να προσ8ετουμε το κοστος των συστηματων που εχεις αλλαξει ολη αυτη την περιοδο.Γι'αυτο συγκρινεις μονο την πιο cherry picked vfm εκδοχη συστηματος εναντια στην πιο αδυναμη γενια κονσολων.Που και παλι με τα ιδια λεφτα που σου κοστισε το i5 2500k build εγω αγορασα τα fx 8320 και r7 1700 builds.Με οσο δε σου εφτασε το i5 8600k build δεν αμφιβαλλω οτι 8α αγορασω και το επομενο προφανως επισης δυνατοτερο συστημα.Αλλα κατα τ'αλλα συνεχισε να κρυβεσαι πισω απο το δακτυλο οσον αφορα το κοστος του pc gaming και μαλιστα εκεινου που εχει και αισ8ητα καλυτερες επιδοσεις απο την κονσολα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιθέτως για να δείξω τις διαφορές, δείχνω κάρτα 10ετιάς με επεξεργαστή 11ετίας και το πως στάθηκαν στο πέρας του χρόνου μέχρι σήμερα.
    Και συγκρινεις τις επιδοσεις του με το ps4 ενω το συστημα κοστιζε οσο ps3+ps4+ps5 μαζι.Αλη8εια απο το 2006 που βγηκε το ps3 ως το 2027 που 8α βγει το ps6 με αυτο συστημα 8α εχεις τις επιδοσεις ps5?Και απο το 2006 ως το 2011 με τι συστημα 8α επαιζες?Κατα τ'αλλα τρελο value for money το pc δεν το συζητω καν...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας έχω δείξει παραδείγματα από την αρχή, το μέσο και το τέλος των old gen consoles. Optimization δεν έχω δει. Ότι exclusive ήρθε στο PC, πήγε σφαίρα. Υπάρχουν 2-3 παραδείγματα από games που ήταν μη γραμμικά καλύτερα στο PC, αλλά που δεν έπαυαν να είναι καλύτερα.
    Αλη8εια ετρεχαν σφαιρα σε fx 4300+6gb ram+2gb 7850?Γιατι αντιστοιχο εξοπλισμο φοραει το ps4.Αλλα κατα τ'αλλα δεν υπαρχει console optimization ετσι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τραγικότητες που έβλεπες τότε σε PS3 vs PC ήταν πολύ μεγαλύτερες από τις τραγικότητες που έβλεπες σε PS4 vs PC. Όταν βγήκε η 7950, δύο χρόνια μέσα στη ζωή του PS3, είχαμε 3GB Vram vs 256MB ram. Δε ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.
    Δεν ξερω αν αντιλαμβανεσαι τις χρονολογιες και τις τιμες.Προφανως μια καρτα γραφικων που βγηκε τελη του 2011 8α ειχε πολυ καλυτερες καλυτερες επιδοσεις απο μια κονσολα που βγηκε τελη του 2006.Ειχαν περασει ηδη 5 χρονια κι ασε που η 7950 κοστιζε τοτε μοναχη της οσο 2χ ps3 και προφανως 8α επρεπε να υπολογισουμε και το κοστος του υπολοιπου pc.Oποτε με συνολικο κοστος 1200 ευρω (και λιγα λεω) ολο το pc κοστιζε οσο 5χ ps3 στα τελη του 2011 η 3χ ps4 στα τελη του 2013.Καταλαβαινεις τωρα πως βγαινει το κοστος οσο ps3 (τιμη του 2006)+ps4 (τιμη του 2013)+ps5 (τιμη του 2020)?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώχου, την 8800GT εννοούσα! Η 9700pro πάει vs στο PS2. Έλα συγκεντρώσου! Τόσες φορές έχουμε τσακωθεί για αυτά τα θέματα. Ξέρεις τι εννοώ!
    Point taken αλλα η 9700 pro βγηκε 3 χρονια μετα το ps2 και η 8800gt 1 χρονο μετα το ps3.Ασε που και οι 2 κοστιζαν τοτε μοναχες τους οσο το ps2 και το discounted 20gb ps3 αντιστοιχα.Και φυσικα ουτε την 9700 pro 8α φοραγες σε pc του 1999 κι ουτε την 8800gt σε gaming pc του 2006 η πλειοψηφια των οποιων τοτε δεν ειχαν καν dual cores ποσο μαλλον quads...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο θες να το πληρώσεις;
    Λιγοτερο απο τo α8ροισμα των launch prices των ps3+ps4+ps5 για να το 8εωρησω πιο vfm απο τις κονσολες για gaming.Ασε που προφανως 8α χρειαζομουν και προηγουμενο προσ8ετο gaming pc απο το 2006 που βγηκε το ps3 ως το 2011,οπως επισης 8α χρειαστω και επομενο προσ8ετο gaming pc ως το 2027 που 8α βγει το ps6.Ειπαμε cherry picked vfm case το 2500κ+7950 build του 2011 αλλα και λιγη λογικη δεν βλαπτει...

  15. #1695
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν ΧPS με κάρτα γραφικών αλλά θέλουν ένα νεφρό
    https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m...?keyphrase=xps
    Ενδιαφέρον.
    Αυτό στα 1550€ με i7-9750H/8GB/256GB/GeForce GTX 1650 θα παίζει για παράδειγμα το Witcher 3;
    Assassin's Creed Valhalla; Όχι ότι με ενδιαφέρει αυτό, απλά για να έχω μια ιδέα.
    Αν πάρω νέο υπολογιστή πιστεύω ότι με λίγη γκρίνια θα μου δώσουν budget μέχρι 2000€, 1550€ σίγουρα πάντως. Αλλά θέλω και 32GB RAM.

Σελ. 113 από 189 ΠρώτηΠρώτη ... 93103108111112113114115118123133 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας