Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 85
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μόλις σήμερα ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου και με κούμπωσαν επιτέλους στην καινούρια καμπίνα τεχνολογίας V.Plus ( Super Vectoring ) της Wind.

    Η ενεργοποίηση έγινε στις 12μ.μ. όπως και είχε προγραμματιστεί, ωστόσο το τηλέφωνο ήταν νεκρό μέχρι τις 2μ.μ. και ο συγχρονισμός παρέμενε και παραμένει σε χαμηλά επίπεδα.

    Το Router μου είναι το Technicolor DGA4130.

    Η ταχύτητα που κλειδώνει είναι στα 83-85 Mbps - Download και
    53-55 Mbps Upload ( Είναι Bug, η πραγματική ταχύτητα μέσα από speedtest και uploading που έκανα κάποια αρχεία, είναι 20Mbps απλά για κάποιο λόγο δείχνει ότι κλειδώνει πολύ πιο ψηλά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  technocolor.png 
Εμφανίσεις:  141 
Μέγεθος:  146,2 KB 
ID: 208035

    Δυστυχώς μέσα από το Technicolor δε βρήκα άλλα στοιχεία για τη γραμμή όπως το Attentuation και το SNR ή το προφίλ στο οποίο με έχουν βάλει, ωστόσο δοκίμασα το προηγούμενο ADSL2 router που είχα στη γραμμή απλά και μόνο για να πάρω κάποια stats της γραμμής και πήρα τα εξής :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  143 
Μέγεθος:  58,5 KB 
ID: 208036


    Στο 13700 - Τεχνική Υποστήριξη της Wind που πήρα γύρω στις 5-6 φορές, συγνώμη που θα το πω αλλά δε γνωρίζουν ούτε τα βασικά....ούτε μπορούν να δουν σε τι προφίλ είμαι ούτε ταχύτητα χρονισμού.....τίποτα.... και είπαν ότι θα με καλέσει άλλος τεχνικός εντός 2 ωρών....

    Καμία ιδέα παιδιά να το ψάξουμε λίγο καλύτερα ?

  2. #2
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μα φαίνεται η ταχύτητα συγχρονισμού: 55Mbps/83Mbps upload/download είσαι. Δεν είναι bug η ένδειξη στο upload. Απλά η Wind στις καμπίνες της αφήνει ξεκλείδωτο τον συγχρονισμό και εφαρμόζει κόφτη στην πραγματική ταχύτητα στη συνέχεια. Τώρα το γιατί είσαι μόνο στα 83 στο download και δεν πλησιάζεις έστω τα 200 θέλει έρευνα. Δοκίμασε να πατήσεις πάνω στο τμήμα που δείχνει το συγχρονισμό μήπως σου βγάλει αναλυτικά snr, attenuation κλπ. Κάπου πρέπει να τα έχει (δεν το ξέρω το ρούτερ). Το άλλο ρούτερ το adsl2+ που έχεις δεν προσφέρει κάτι.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δέν είνε bug η wind σε βάζει σε ελεύθερο profile καί βάζει κόφτη στίν ταχύτητα που θές,πόσο συνγχρωνισμό έχεις σήμερα για κάντου ένα reset και πές μας;
    Αν έχεις τόν ίδιο συνχρόνισμο πάρτους τηλέφωνο και ζήτα να σε βάλουν σε 35b profile.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ήρθε τεχνικός της Wind και μέτρησε την ταχύτητα από το εσκαλιτ του ΟΤΕ, κάποια μέτρα μακριά το σπίτι μου και έβγαλε ακριβώς την ίδια ταχύτητα με αυτή που κλειδώνει στο σπίτι το router. Έδωσε βλάβη στον ΟΤΕ και από βδομάδα θα το χειριστεί εκείνος. Βάσει απόστασης από την καμπίνα έπρεπε να είμαι πολύ κοντά στα 200 mbps.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Γιατί έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ? Στο 1ο μήνυμα σου αναφέρεις ότι είσαι σε καμπίνα της Wind.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ? Στο 1ο μήνυμα σου αναφέρεις ότι είσαι σε καμπίνα της Wind.
    Γιατί η βλάβη οφείλεται στο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ ή σε κάποιο καλώδιο του ΟΤΕ κι εκεί έχει δικαιοδοσία μόνο αυτός

  7. #7
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Update 1:

    Έγινε έλεγχος από την καμπίνα της Wind και βρήκαν ότι το πρόβλημα οφείλεται εκεί και τελικώς δε φταίει το ΚΑΦΑΟ ή κάποιο καλώδιο του ΟΤΕ.
    Επειδή η καμπίνα βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι μου, χθες καθώς γυρνούσα, είδα την καμπίνα ανοιχτή και τον τεχνικό που είχε έρθει στο σπίτι μου εκεί, να ασχολείται με το πρόβλημά μου.
    Ακούστε τώρα το περίεργο της υπόθεσης. Ο τεχνικός κούμπωσε απευθείας πάνω στην καμπίνα το modem ( Technicolor DGA 4130 - ίδιο με αυτό που έχω στο σπίτι ) και ύστερα από κάποιες ρυθμίσεις που έκανε απομακρυσμένα-τηλεφωνικά 2ος τεχνικός, κατάφεραν να το συγχρονίσουν στα 150 mbps ( κρατήστε το αυτό ). Με λίγα λόγια, το modem κουμπωμένο απευθείας στην καμπίνα δε μπορούσε να πιάσει τα φυσιολογικά μέγιστα του πακέτου, δηλαδή 200/20mbps. Φύγαμε από την καμπίνα και πήγαμε σπίτι και το modem κλείδωνε ακριβώς στις ίδιες ταχύτητες με την καμπίνα, δηλαδή 150mbps μέχρι και 157mbps. Με λίγα λόγια η γραμμή είναι τόσο καλή που ότι παίρνει η καμπίνα το δίνει μέχρι το σπίτι με μηδενικές απώλειες. Ο τεχνικός είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην καμπίνα και πρέπει να επιλυθεί κι ότι είναι η πρώτη φορά που συναντά κάτι τέτοιο. ( για την ακρίβεια του φάνηκε κουφό όπως είπε κι επίσης ανέφερε πως οι τεχνικοί με τους οποίους μιλούσε τηλεφωνικά δεν είχαν και ιδιαίτερες γνώσεις για να επιλύσουν το θέμα).


    Update 2 :

    Πέρασαν λίγες ώρες και μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι το πρόβλημα επιλύθηκε και τότε ξεκινάω να βγαίνω εκτός εαυτού με την ανευθυνότητα της εταιρίας.
    Στην έκθεσή τους έγραψαν ότι το μέγιστο που μπορεί να πιάσει η γραμμή μου είναι τα 150mbps κι ότι είναι αποδεκτό, ενώ πουθενά δεν ανέφεραν ότι υπάρχει πρόβλημα στην καμπίνα κι ότι η ταχύτητα που φτάνει στην καμπίνα είναι τα 150mbps κι όχι τα 200 κι έτσι κλείσανε τη βλάβη, νομίζοντας ότι θα το αφήσω έτσι.

    Είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος και σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.

    Σας παρακαλώ πολύ, δώστε μου τα φώτα σας.

    Παραθέτω φωτογραφίες με τον τεχνικό και το ρούτερ κουμπωμένο στην καμπίνα και ο τωρινός συγχρονισμός της γραμμής ( 150mbps)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  texnikos.jpg 
Εμφανίσεις:  167 
Μέγεθος:  550,1 KB 
ID: 208169 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  150mbps.png 
Εμφανίσεις:  104 
Μέγεθος:  105,1 KB 
ID: 208170
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 30-10-19 στις 18:20.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θυμίζει παρόμοιο πρόβλημα που είχε παρουσιασθεί σε αρκετές καμπίνες της Cosmote όταν ξεκίνησαν να δίνουν προφίλ 35b.
    Τελικά μετά από καιρό και αναφορές, βρέθηκε η λύση σε συνεργασία με την κατασκευάστρια εταιρεία των καρτών του DSLAM.

    Δυστυχώς η ΕΕΤΤ δέχεται προς το παρόν (μέχρι να γίνει τροποποίηση του κανονισμού) να μην δηλώνονται ως βλάβη περιπτώσεις έως 30% μείωση στον συγχρονισμό.
    Σύμφωνα με τις διαδικασίες που έχουν οριστεί από τις αρμόδιες αρχές, για τις περιπτώσεις που το πρόβλημα που αντιµετωπίζει ο πελάτης του Παρόχου είναι χαµηλή ταχύτητα στην κατερχόµενη ζεύξη(downstream) ή στην ανερχόµενη ζεύξη (upstream), εφόσον η ταχύτητα που λαµβάνει ο Πάροχος από το σηµείο οριοθέτησης στις εγκαταστάσεις του τελικού πελάτη (εσκαλίτ ή χαλύβδινο) αποκλίνει έως και τριάντα τοις εκατό (30%) από την «Ονοµαστική Ταχύτητα» για τη συγκεκριµένη σύνδεση, ο Πάροχος δε θα δηλώνει βλάβη µε σύµπτωµα «Χαµηλή Ταχύτητα xDSL»
    Βλέπω να έχει και μπαταρίες η καμπίνα!

  9. #9
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίζει παρόμοιο πρόβλημα που είχε παρουσιασθεί σε αρκετές καμπίνες της Cosmote όταν ξεκίνησαν να δίνουν προφίλ 35b.
    Τελικά μετά από καιρό και αναφορές, βρέθηκε η λύση σε συνεργασία με την κατασκευάστρια εταιρεία των καρτών του DSLAM.

    Δυστυχώς η ΕΕΤΤ δέχεται προς το παρόν (μέχρι να γίνει τροποποίηση του κανονισμού) να μην δηλώνονται ως βλάβη περιπτώσεις έως 30% μείωση στον συγχρονισμό.


    Βλέπω να έχει και μπαταρίες η καμπίνα!
    Η κατασκευάστρια εταιρία της κάρτας είναι η Huawei. Κι έχω κι άλλες φωτογραφίες από την καμπίνα εάν τις χρειάζεσαι. Τι κάνουμε όμως τώρα είναι το θέμα ? Εάν αλλάξω πάροχο και πάω στον ΟΤΕ, πιστεύεις ότι γνωρίζοντας πλέον το πρόβλημα με το νέο προφίλ 35B, θα μπορέσουν να το επιλύσουν ?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    O πάροχος που του ανήκει η καμπίνα πρέπει να βρει την λύση, μαζί με την κατασκευάστρια εταιρεία. Κανείς άλλος δεν έχει ευθύνη.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ίδια καμπίνα και ίδιο modem έχουμε. Εμένα κλειδώνει στα 242/33. Κάτι δεν πάει καλά στο σετάρισμα της κάρτας αν και στην καμπίνα σου δίνει μέγιστο 150. Μπας και δεν έχουν ενεργοποιήσει το 35b? Γιατί το κλείδωμα σου μου κάνει για μη ενεργό το Supervectoring.

    - - - Updated - - -

    Πήγαινε Diagnostics--DSL--Show Advanced και κοίτα το γράφημα του DSL Bit Loading. Πρέπει να γεμίζεο από πριν το 14 (οριζόντια) και να φτάνει μετά το 4080.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όπως λες γεμίζει πριν από το 14 και φτάνει μετά το 4080. Ωστόσο υπάρχουν και κάποια κενά ενδιάμεσα.

    Παραθέτω φώτος :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  38,6 KB 
ID: 208180 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  33,5 KB 
ID: 208181


    Κι εγώ υποπτεύομαι ότι ίσως να μη με έχουν σε 35b και σκέφτομαι να ξεκλειδώσω το modem. Καμιά ιδέα γι αυτό ? Από τη Wind, καλώντας στο 13700 δε γνωρίζουν καν τι είναι το 35b και ούτε μπορούν να δουν σε τι προφίλ είμαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 30-10-19 στις 20:13.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι χαμηλά. Στο κάθετο εμένα είναι στο 14-15 με μικρά κενά.

    Ξανά βλάβη στο 13700. Πες τους να σιγουρευτούν πως έχουν ανοίξει το 35b.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι χαμηλά. Στο κάθετο εμένα είναι στο 14-15 με μικρά κενά.

    Ξανά βλάβη στο 13700. Πες τους να σιγουρευτούν πως έχουν ανοίξει το 35b.
    Μιλάω αυτή τη στιγμή με το 13700. Ερώτηση. Εάν ξεκλειδώσω το ρούτερ, μπορώ χειροκίνητα να αλλάξω προφίλ ? Π.χ. από 17a σε 35Β ή μόνο ο πάροχος ?

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά το 35b φθάνει μέχρι 8192 carriers σε αντίθεση με το 17a που τερματίζει στα 4096.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας