Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 85
  1. #46
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε σπανιότερα το κεντρικό (Α/Κ - KV) είτε συνηθέστερα το απερχόμενο (KV - οικοδομή).
    Αν μιλάμε για FTTC, το δεύτερο.
    Απ'ότι καταλαβαίνω η πρώτη περίπτωση (Α/Κ - KV) είναι πολύ χειρότερο μανίκι, από τη περίπτωση (KV - οικοδομή)..
    Το (Α/Κ - KV) άντε πες ότι έτυχε..μπορεί να τύχει περίπτωση αν δεν κάνω λάθος..
    Το (KV - οικοδομή) πόσο εύκολο είναι να συμβεί..δεν υποτίθεται ότι τα έχουν μελετήσει;
    Αλλά θα μου πεις, πριν πόσο καιρό..ο χαλκός του μεσαίωνα..και ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό τα pcm και απαιτούνται καθαρά ζεύγη..άντε να σου βγάλουν βλάβη μερικά..άντε να σου έχει κανα σπίτι 2 γραμμές.. Κ μετά την έκατσες..
    Είναι να μη σου τύχει..
    Μετά μόνο κινητή, δορυφορικό η αν τα βρεις με κανα γείτονα κ πάρεις ίντερνετ.. Κοινώς καλό κουράγιο..
    Τέλος σε περίπτωση έλλειψης πόρτας δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να προσθέσουν κάρτα αν δεν έχει τιγκάρει το dslam βέβαια.. Απλά είναι ο χρόνος μέχρι να το πάρουν απόφαση και να κινηθούν..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #47
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Artemius

    Ο εργοδότης σου που λες..νέα γραμμή αφορά, φορητότητα από άλλο πάροχο η αναβάθμιση πακέτου;
    Απ'ότι κατάλαβα..έχει wind αλλά παίρνει από εξοπλισμό οτε.. Μετακόμισε και περιμένει να μπει η γραμμή..
    Η οποία δεν μπαίνει επειδή δεν έχει ο οτε διαθέσιμη πόρτα.. Ούτε adsl μπορούν να του δώσουν;
    Αν τα έχω καταλάβει σωστά..έπρεπε η wind να του παρέχει σε κινητό wind data & ομιλία..
    Σε δική μου γραμμή wind τουλάχιστον έτσι έκαναν σε περίπτωση καλωδιακής βλάβης ευθύνης οτε..
    μεταφορά VDSL γραμμής είναι.

    είναι στην Wind, οι καμπίνες στο Α/Κ του είναι του ΟΤΕ, αυτός έχει πάρει την περιοχή.

    ο ΟΤΕ δεν έχει να κάνει στο θέμα διαθέσιμης ή μη πόρτας στην καμπίνα (πλην εξάντλησης όλων των ports, δικό του μηχάνημα,αυτός έχει αρμοδιότητα), από την στιγμή που είναι πελάτης στην Wind, ο ΟΤΕ δεν τον ξέρει, για όλα είναι αρμόδια/υπεύθυνη/υπόλογη πάντα η εταιρεία που είμαστε πελάτες, και ας είναι και όποιου θέλει η καμπίνα, εν προκειμένω του ΟΤΕ.

    τους έχει ζητήσει προσωρινά να του δώσουν 4G λύση, π.χ. SimpleFI, του το αρνήθηκαν!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Data και χρόνος ομιλίας σε κινητά, δίδονται σε περίπτωση βλάβης.
    Εδώ υπάρχει αδυναμία σύνδεσης κατά την μεταφορά και ο νόμος επιτρέπει να γίνει αζημίως διακοπή του συμβολαίου μετά από 2μηνο, εφόσον το πρόβλημα δεν είναι θέμα του παρόχου.

    σε 2 μήνες ποιός ζεί, ποιός πέθανε. χρειάζεται υπηρεσίες,περισσότερο internet, ΧΘΕΣ. πρέπει να κάνει διατραπεζικές πληρωμές σε προμηθευτές, να κάνει μισθοδοσίες, να έχει απομακρυσμένη πρόσβαση στο λογιστικό πρόγραμμα/db του ταμείου/αποθήκης, να έχει πρόσβαση στις κάμερες, κτλ κτλ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι θεωρητικά. Δεν πρέπει να έχει καμία χρέωση όσο δεν είναι ενεργή η σύνδεση.
    ADSL μπορεί να έχει, από το αστικό κέντρο, αλλά θα πρέπει να ζητήσει ο ίδιος την αλλαγή του πακέτου που έχει.
    Εκτίμηση δικιά μου είναι ότι δεν υπάρχει ακραίο δίκτυο για να γίνει η σύνδεση και όχι έλλειψη πόρτας. Και αν ισχύει, ούτε ADSL μπορεί να έχει.
    ΕΧΕΙ ζητήσει έστω και προσωρινά να μεταβεί σε ADSL. και του το αρνήθηκαν ΚΑΙ αυτό, ξαναλέγοντας του ΤΟ ΨΕΜΑ οτι δεν έχει καθόλου βρόχο και πρέπει "να κατασκευαστεί γραμή από την αρχή".

    ΟΜΩΣ όπως έγραψα και πιο πάνω, σε κατάστημα Wind, υπάλληλος του έδειξε από το pc που είχε μπροστά του, στη ζούλα μέσα από το εσωτερικό σύστημα της εταιρείας, την καρτέλα πελάτη μαζί με το αίτημα μεταφοράς της γραμμής, και σχόλιο : Δεν υπάρχει διαθέσιμη πόρτα στην καμπίνα.
    Ο υπάλληλος του ζήτησε να μην το αναφέρει αυτό σε επικοινωνία του με την Wind, γιατί θα βρεί τον μπελά του.

    Του λένε ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ ΨΕΜΑΤΑ από το τηλέφωνο ΟΙ ΚΑΡΑ-ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΗΣ WIND και ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟ.

    Μέχρι, λογικά, να μαζευτούν και άλλα αιτήματα πελάτων τους για VDSL στην εν λόγω καμπίνα ή στην περιοχή ή ένας Θεός ξέρει με ποιό κριτήριο, και τότε να προχωρήσουν σε μίσθωση ports από τον ΟΤΕ (αφού είναι δικιά του η καμπίνα).

    Μιλάμε για ΑΙΣΧΡΕΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΕΣ, ΓΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

    τώρα να έχειι τιγκάρει η καμπίνα τελείως... υπάρχει πάντα αυτή η μικρή πιθανότητα, αλλά αν ήταν έτσι, αυτό δεν αλλάζει -εύκολα και γρήγορα- , θα του λέγανε δεν μπορείτε να πάρετε VDSL , θα σας πάμε σε ADSL.

  3. #48
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE :

    Παιδιά καλησπέρα και πάλι....για καλή μου τύχη ο κολλητός μου έκανε αίτηση για Cosmote Fiber 100 και του δώσανε το Speedport Plus, οπότε βρήκα την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσω και να πάρω stats από τη γραμμή :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport plus.png 
Εμφανίσεις:  98 
Μέγεθος:  63,1 KB 
ID: 208536

    Όντως με έχουν σε 35B. Το SNR πως το βλέπετε 9,7 ? Μη ξεχνάμε πως τα ίδια ακριβώς stats πήραμε με το ρούτερ απευθείας κουμπωμένο στην καμπίνα. Τι να συμβαίνει άραγε.... ?

  4. #49
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φταίει η καμπίνα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #50
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ότι είπε..
    Κάποιο πρόβλημα με την καμπίνα η και την κάρτα στο dslam.. Ίσως και να περιμένουν κάποιο firmware update από τον κατασκευαστή..
    Μέχρι τότε..για να μη πληρώνεις άδικα πέσε στα 100..να δούμε θα τερματίσει εκεί;;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #51
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    NEW UPDATE :

    Τελικώς απευθύνθηκα στην Ε.Ε.Τ.Τ κι έκανα καταγγελία στη Wind με σαφή περιγραφή και υλικό, και τους είπα ότι άνοιξα και νήμα στο adslgr.com και τους έδωσα το link.

    Μου απάντησαν μέσα σε μια εργάσιμη και μου είπαν πως η καταγγελία έχει φύγει στη Wind και της δίνουν προθεσμία απάντησης μέχρι τις 20/12.

    Όσον αφορά στις μετρήσεις πιο πάνω, βλέπετε κάποια παράλογη τιμή ?

  7. #52
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ikarak Εμφάνιση μηνυμάτων
    NEW UPDATE :

    Τελικώς απευθύνθηκα στην Ε.Ε.Τ.Τ κι έκανα καταγγελία στη Wind με σαφή περιγραφή και υλικό, και τους είπα ότι άνοιξα και νήμα στο adslgr.com και τους έδωσα το link.

    Μου απάντησαν μέσα σε μια εργάσιμη και μου είπαν πως η καταγγελία έχει φύγει στη Wind και της δίνουν προθεσμία απάντησης μέχρι τις 20/12.

    Όσον αφορά στις μετρήσεις πιο πάνω, βλέπετε κάποια παράλογη τιμή ?
    Ότι είσαι στο 1970 μόνο... (Δεν έπαιξε το sntp του ρούτερ του οτε στη γραμμή wind..normal)
    Πέρα από αυτό..
    Για να δούμε τι θα πουν.. Άραγε θα παραδεχτούν τη βλάβη;; Το κόβω για ότι είναι "εντός απωλειών", κοινώς φυσιολογική ταχύτητα.. Η vdsl πόσο επιτρεπτή απώλεια πρέπει να έχει; 9% δεν είναι; Κάπου διάβασα για ~30% νομίζω..
    Για να σε προλάβω πάντως..ούτε εγώ θα το άφηνα έτσι..ιδίως όταν είσαι κοντά στη καμπίνα..ακόμα και 180 να είχα.. Και ιδίως με τέτοιο πάγιο..
    Ps, όχι ότι ενδείκνυται για τόσο κοντά στη καμπίνα..αλλά με snr6 θα ανέβεις λίγο.. Tragic ε;
    Interleaved είσαι;

    Και κάτι ακόμα ρε παίδες.. Γιατί ορισμένες φορές το attenuation του up είναι μεγαλύτερο από του down; Το αντίθετο είχα συνηθίσει..
    Τέλος.. το ότι αφήνει η wind τους συγχρονισμούς να maxαρουν (κόβει από τον κωδικό μετά..) να παίζει κανένα ρόλο; Σε άλλους συνδρομητές τουλάχιστον απ'ότι έχω δει όχι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-11-19 στις 17:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #53
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE :

    Ύστερα από την καταγγελία που τους έκανα στην Ε.Ε.Τ.Τ., με πήρανε σήμερα τηλέφωνο από τη Wind.

    - Ναι γεια σας, από τη Wind είμαστε, σχετικά με την καταγγελία που έχετε κάνει.
    - Παρακαλώ πείτε μου.
    - Θα έλθει εκ νέου τεχνικός στην καμπίνα για έλεγχο, ωστόσο οι τεχνικοί που κάνουν έλεγχο στις καμπίνες, χρησιμοποιούν το Router TG789 το οποίο δεν υποστηρίζει το προφίλ της 200ρας το οποίο είναι το 35B όπως έγινε και στη δική σας περίπτωση. ( λογικό τότε να τερματίζει στα 150mbps )
    - Μα είστε με τα καλά σας ? Για ποιον ακριβώς λόγο κάνετε τότε δήθεν "έλεγχο" στη μεριά της καμπίνας όταν δε χρησιμοποιείται καν το σωστό εξοπλισμό ?
    Με έχετε εξοργίσει και θα σας κάνω αμέσως εκ νέου καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ. "τους λόγους τους ξέρετε".
    Επίσης, ο τεχνικός σας μου είχε πει πως χρησιμοποίησε το ίδιο ακριβώς router με αυτό που χρησιμοποιώ κι εγώ,δηλαδή το DGA4130 κι επίσης σε όποια ταχύτητα κλείδωνε η καμπίνα, ακριβώς στην ίδια κλείδωνα κι εγώ με μηδενική απώλεια. Πως το εξηγείτε ?
    - Μπορεί να έκανε λάθος ο τεχνικός που σας είπε ότι το Router είναι ίδιο με το δικό σας ( - το ξέρω πως εξωτερικά είναι σχεδόν ίδια ), ωστόσο αν είναι το πρόβλημα της Wind, θα επιλυθεί άμεσα, αν τελικά με το σωστό Router πιάσουμε την ονομαστική ταχύτητα στην καμπίνα, τότε θα το δώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ για το απερχόμενο καλώδιο.

    -Περιμένω να με καλέσετε αμέσως μόλις έρθει ο τεχνικός για να πάμε μαζί στην καμπίνα, ξέρετε είναι τόσο κοντά που τη βλέπω από το μπαλκόνι του σπιτιού μου.

    Αυτά παίδες.....ανοργανωσιά στο άπειρο.......αναμένουμε.......

  9. #54
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ενδιαφέρουσα περίπτωση.. Για να δούμε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #55
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι λένε τα άτομα. Με analyzer πάνε στην καμπίνα και μετράνε, αυτός και καλά ήρθε με modem ? χαχαχαχα
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #56
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λένε τα άτομα. Με analyzer πάνε στην καμπίνα και μετράνε, αυτός και καλά ήρθε με modem ? χαχαχαχα
    Συνήθως έχουν και μόντεμ μαζί τους αλλά χρησιμοποιούν κυρίως τα analyzer..

    Σε μια βλάβη μου είχε έρθει τεχνικός με 3 analyzer, τα 2 ίδια και το 1 πιο καλό.. Τζιτζικι,λάπτοπ κλπ που είχε μαζί του άλλο θέμα.. Όπως είχε πει του είχαν μείνει στο αμάξι από άλλους ελέγχους που είχε κάνει με συναδέλφους και ειχε ξεχαστεί η επιστροφή τους.. Το περίεργο ήταν ότι τότε είχα annex-m adsl και τα analyzer δεν έκαναν συγχρονισμό.. Η φάση ήταν ότι τα ρούτερ εκαναν συγχρονισμό..
    Μέχρι να το πάρουμε χαμπάρι ότι τα έβρισκαν σκούρα με το annex-m μας πήρε λίγο χρόνο.. Αναγκαστικά μετά γύρισε η γραμμή σε annex-a για να γίνουν οι μετρήσεις.. Ωραία analyzer.. Παλιά ίσως;

    Για κάποιο λόγο ο συγκεκριμένος άνθρωπος αν και ήταν πολύ ευχάριστο να μιλάς μαζί του.. Είχε αλλεργία στο annex-m και σε snr κάτω του 11..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-12-19 στις 19:54.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #57
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λένε τα άτομα. Με analyzer πάνε στην καμπίνα και μετράνε, αυτός και καλά ήρθε με modem ? χαχαχαχα
    By the way, είχε και analyzer μαζί του και αφού χρησιμοποίησε πρώτα αυτό, στη συνέχεια χρησιμοποίησε και το Router.....
    μυρίζομαι ότι :
    1) είτε υπάρχει όντως πρόβλημα στην καμπίνα/σετάρισμά της, διότι στην ταχύτητα που "κλείδωνε" το analyzer κλείδωνε και το router ή
    2) μπορεί και το router και το analyzer να μην υποστήριζαν 35B, αλλά 17a

    Οι άνθρωποι έχουν και θράσος....είναι δυνατόν να μου είπαν ότι πήγαν σε γραμμή που τρέχει σε προφίλ 35B με ρούτερ 17a ( να κάνουν τι ?????? με λάθος εξοπλισμό???) . Ας ξανααναφέρω ότι γράψανε και ψευδή έκθεση ότι απέχω και καλά 300 μέτρα και γι'αυτό είναι αποδεκτή η ταχύτητα των 150mbps ( για να τη σκαπουλάρουν - δε βαριέσαι - θα αρκεστεί και στα 150). Εν τω μεταξύ σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Ε.Ε.Τ.Τ. μου είπαν στην κυριολεξία "από που κι ως πού σας είπαν ότι είναι αποδεκτά τα 150mbps στα 300 μέτρα" ? "μιλάμε για την τεχνολογία Supervectoring η οποίο μπορεί να δώσει 200mbps και στα 300 μέτρα".

    Παιδιά όπως και νά'χει θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους.

  13. #58
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δέν έχούν βάλει 35Β profille στιν καμπίνα κι πάνε να τίν σκαπουλάρουν κάνε καταγγελία, θα έπρεπε να φτάνει άνετα 300.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostinos : 13-12-19 στις 16:21.

  14. #59
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE!!!

    Part 1)

    Ήρθε ο ίδιος τεχνικός και πήγαμε ξανά στην καμπίνα με το σωστό Router - Technicolor DGA4130 ( ίδιο με το δικό μου ).
    Τελικά η 2η υποψία μου ήταν και η σωστή, ούτε το analyzer, ούτε το Router, υποστήριζαν 35B - το είπε ο ίδιος ο τεχνικός. ( τραγικό απλά)

    Ωστόσο, με το που "καρφώθηκε" το DGA4130 στην καμπίνα, έπιασε 300/30 :
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1s.jpg 
Εμφανίσεις:  51 
Μέγεθος:  208,1 KB 
ID: 209619

    Οπότε τελικά η καμπίνα δεν είχε κανένα απολύτως θέμα ως προς το σετάρισμά της.

    Part 2)

    Πήγαμε στο κεντρικό κουτί/εσκαλίτ του ΟΤΕ για να μετρήσουμε από εκεί.
    Από την καμπίνα μέχρι το κεντρικό κουτί/εσκαλίτ του ΟΤΕ, χάθηκαν 81mbps, τα οποία αυτά 81mbps χάθηκαν στα 110 με 120μαξ καλωδιακά μέτρα όπως είπε ο τεχνικός με όλες τις κούρμπες.
    Η μέτρηση εκεί, έδειξε 219mbps - απώλεια δηλαδή 81mbps:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  206,1 KB 
ID: 209620 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  465,9 KB 
ID: 209621

    Part 3)

    Από το κεντρικό κουτί/ εσκαλίτ του ΟΤΕ μέχρι το Box της πολυκατοικίας μου με απόσταση το πολύ 45 καλωδιακών μέτρων ( με κούρμπες ), χάθηκαν 70mbps.
    Το μονοκόμματο καλώδιο που έρχεται από το κεντρικό Box του ΟΤΕ, μέχρι να φτάσει στην οικεία μου, έρχεται 3 φορές σχεδόν εξ επαφής με καλώδια ρεύματος.
    Δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ ο οποίος θα στείλει άτομο σε 2 με 3 εργάσιμες και θα ενημερωθώ με μήνυμα στο κινητό, αν και πολύ φοβάμαι πως δε θα ασχοληθούν, πάντως είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει από τις παρεμβολές των καλωδίων ρεύματος. Δεν εξηγείται απώλεια ~70mbps στα 40 με 45 μέτρα. Ποιος ξέρει σε πόσα ακόμη καλώδια της ΔΕΗ πέφτει το έρμο τηλεφωνικό καλώδιο του ΟΤΕ μέχρι να φτάσει στο κεντρικό BOX.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20191213_143104.jpg 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  668,0 KB 
ID: 209616 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  399,8 KB 
ID: 209622
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20191213_120520.jpg  

    IMG_20191213_124110.jpg  

    IMG_20191213_123321.jpg  

    low.jpg  

    1.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 13-12-19 στις 17:31.

  15. #60
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατά τα άλλα η καμπίνα 'έπιανε μέχρι 150

    Δυστυχώς η VDSL είναι περισσότερο ευάλλωτη στις παρεμβολές και στην ποιότητα της καλωδιώσης. Χοντρικά είσαι στα 250 μέτρα -καλωδιακά- από την καμπίνα. Αν υπολογίσεις τις ματίσεις και το κλασικό καλώδιο του ΟΤΕ -που δεν είναι το πιο κατάλληλο για υψίσυχνα σήματα-φτάνεις στην ταχύτητα που πιάνεις.

    Ελπίδα σου, να υπάρχει κάποιο καλύτερο ζευγάρι από το ΚΑΦΑΟ και να πιάσεις κάτι παραπάνω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας