Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μόλις έβγαλα και τα powerline από τις πρίζες τους. Φαντάζομαι θα θέλει ώρα για να δω αν θα μειωθούν τα λάθη προς το παρόν βέβαια είναι στο αστρονομικό ποσό των 5031825! Να σημειωθεί ότι το router είναι συνδεδεμένο κατευθείαν με το καλώδιο από την πιλοτή της πολυκατοικίας...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EE05948C-3CEE-4ECF-903F-29EDEEA76F71.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  240,0 KB 
ID: 208348

  2. #17
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    το έβγαλες και έκανες restart? δεν υπάρχει αφαίρεση στο συγκεκριμένο, για να μηδενίσει πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση το modem.

    Αν δεν το έκανες τότε να το κάνεις και μετά να δεις τι θα γίνει.

    Αν το έκανες και έχεις τόσα πολλά σφάλματα, και δεν υπάρχει κάτι άλλο συνδεδεμένο στην γραμμή σου. τότε είναι πρόβλημα εκτός του σπιτιού σου, που θα πρέπει να το δει ο πάροχος σου με αυτόν που έχει τις καμπίνες.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-11-2015
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    Router
    H300s
    Καλησπέρα φίλε, είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα που παρουσιάστηκε ξαφνικά. Έχω Vdsl 50 mbps vodafone, η ταχύτητα μου από τα 146/55 max rate που μπορούσε να δώσει μειώθηκε στα 40 / 20 με φυσικό επακόλουθο να πέσει και η πραγματική ταχύτητα μου κάτο από τα 50. Φώναξα τεχνικό και ήρθε να πάρει μετρήσεις στο σπίτι στην καμπίνα και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Στον κατανεμητή η ταχύτατη τερμάτιζε ενώ στο σπίτι μου όχι και είχε και αρκετά λάθη. Τι έκανα λοιπόν πέρασα καλώδιο καινούργιο utp 6 από τον κατανεμητή έως το σπίτι μου ( 55 μέτρα ) και έβαλα και την πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο router ( γιατί προηγούμενος ήταν σε άλλο δωμάτιο και αναγκαστικά είχα καλώδιο 20 μέτρα ) διότι ο τεχνικός μου είπε να τα αποφεύγεις τα πολύ μεγάλα καλώδια διότι μόνο πρόβληματα δημιουργούν. Τα αποτελέσματα τέλεια η ταχύτητα γύρισε στα κανονικά επίπεδα και τα λάθη crc σχεδόν μηδενιστικαν ( 1 μέρα το έχω ανοιχτό το router και έχει 16 crc error ) προηγούμενος είχε 7000. Γι'αυτό τον λόγο είναι σημαντικό να μας πεις αν είσαι σε πολυκατοικία, πόσο παλιά είναι.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν έβγαλα τα powerline και έκανα restart τώρα συγχρονίζει πάλι στα 130 (περιμένω τεχνικό για αυτό ) αλλά τα λάθη μειώθηκαν αρκετά. Να αναφέρω ότι σ’ στην πολυκατοικία έχω τρέξει cat5e από το ισόγειο στο διαμέρισμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B80363C3-B021-4F19-B169-5E5728AD6023.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  233,5 KB 
ID: 208363

  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν έβγαλα τα powerline και έκανα restart τώρα συγχρονίζει πάλι στα 130 (περιμένω τεχνικό για αυτό ) αλλά τα λάθη μειώθηκαν αρκετά. Να αναφέρω ότι σ’ στην πολυκατοικία έχω τρέξει cat5e από το ισόγειο στο διαμέρισμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  B80363C3-B021-4F19-B169-5E5728AD6023.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  233,5 KB 
ID: 208363
    Σίγουρα υπάρχει καλωδιακό σφάλμα στην γραμμή σου. Γραμμές με τόσο μικρό Attenuation (εξασθένηση) δεν μαζεύουν λάθη υπό φυσιολογικές συνθήκες... Δοκίμασε την αλλάγη της καλωδίωσής του τηλεφώνου ή/και μέτρα την ταχύτητα από τον κατανεμητή πριν βάλεις το CAT5E.

    Ορίστε η δική μου γραμμή με ίδιο Attenuation και 7 μέρες συνεχόμενης λειτουργίας...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sdd.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  26,1 KB 
ID: 208684

  6. #21
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Έχεις 50 vodafone η οτε ;
    Εσένα είναι τέλεια η γραμμή σου

  7. #22
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    50αρι COSMOTE απλά έδωσα τα στατιστικά επειδή είχαμε ίδιο Attenuation και ουσιαστικά θα έπρεπε να παίζει η δική του όπως η δική μου... Χωρίς FEC ή CRC errors...

  8. #23
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ο τεχνικός που ήρθε να το δει δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί ενώ έχει πολύ καλό attenuation το snr και τα crc είναι τόσο χάλια.

  9. #24
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο τεχνικός που ήρθε να το δει δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί ενώ έχει πολύ καλό attenuation το snr και τα crc είναι τόσο χάλια.
    Τα errors προέρχονται συνήθως από εσφαλμένη καλωδίωση. Για κάποια περίοδο είχα συνεχείς αποσυνδέσεις και αμέτρητα CRC errors που υποδηλώνουν πολύ "θόρυβο" στην γραμμή μου. Τελικά, η καλωδίωσή μου από την έξοδο του διαμερίσματος έως τον κατανεμητή της πολυκατοικίας ήταν χάλια. Αντικαθιστώντας κάποιες καλωδιώσεις έγινε η γραμμή μου τέλεια.

    Σου συνιστώ λοιπόν να πας βήμα βήμα και να βρεις από που προέρχονται τα σφάλματα...

    1. Κούμπωσε το ρουτερ σε μια πρίζα που δεν είναι "φορτισμένη" πολύ με άλλες συσκευές που πιθανόν να τραβάνε υπερβολικό ρεύμα (πολύπριζα κτλ...). Άσε το ρουτερ να δουλέψει για 15 λεπτά και πάρε τις μετρήσεις σου.

    2. Δοκίμασε να πάρεις μετρήσεις από την πρώτη πρίζα τηλεφώνου που μπαίνει στο διαμέρισμα. Συνήθως αυτή καταλήγει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου. Πάλι πάρε μετρήσεις για τα πρώτα 15 λεπτά.

    3. Εάν είναι εφικτό, πάρε μετρήσεις κατευθείαν από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου. Τσέκαρε κυρίως πόσο bandwidth φτάνει εκεί και πιθανά CRC, FEC errors.

    Από ότι βλέπω έχεις κακό SNR (6.9db Down, 9.2 Up), που υποδηλώνει θόρυβο στην γραμμή... Το SNR, κατά κανόνα, όσο μεγαλύτερο είναι τόσο λιγότερες παρεμβολές έχει η γραμμή.
    Επίσης, καλό θα ήταν, εάν σου βρίσκεται, να χρησιμοποιήσεις και ένα δεύτερο απλό ρουτεράκι για να βεβαιωθείς πως δεν έπεσες σε ελλατωματικό ρουτεράκι.
    Τέλος, ελπίζω να χρησιμοποιείς τον μετασχηματιστή ρεύματος του ίδιου του ρουτερ, και όχι κάποιον άκυρο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bartley : 15-11-19 στις 20:22.

  10. #25
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Δοκίμασες με άλλο ρουτερ ;

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ θα δοκιμάσω τα τεστ και αναφέρω αποτελέσματα . Δυστυχώς δεν έχω άλλο ρούτερ διαθέσιμο και δεν ξέρω αν θα δούλευε με το pppoe της Vodafone για να πάρει ip.

  12. #27
    Εγγραφή
    22-01-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Tp-link VR400
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosaek2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε, είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα που παρουσιάστηκε ξαφνικά. Έχω Vdsl 50 mbps vodafone, η ταχύτητα μου από τα 146/55 max rate που μπορούσε να δώσει μειώθηκε στα 40 / 20 με φυσικό επακόλουθο να πέσει και η πραγματική ταχύτητα μου κάτο από τα 50. Φώναξα τεχνικό και ήρθε να πάρει μετρήσεις στο σπίτι στην καμπίνα και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας. Στον κατανεμητή η ταχύτατη τερμάτιζε ενώ στο σπίτι μου όχι και είχε και αρκετά λάθη. Τι έκανα λοιπόν πέρασα καλώδιο καινούργιο utp 6 από τον κατανεμητή έως το σπίτι μου ( 55 μέτρα ) και έβαλα και την πρίζα τηλεφώνου δίπλα στο router ( γιατί προηγούμενος ήταν σε άλλο δωμάτιο και αναγκαστικά είχα καλώδιο 20 μέτρα ) διότι ο τεχνικός μου είπε να τα αποφεύγεις τα πολύ μεγάλα καλώδια διότι μόνο πρόβληματα δημιουργούν. Τα αποτελέσματα τέλεια η ταχύτητα γύρισε στα κανονικά επίπεδα και τα λάθη crc σχεδόν μηδενιστικαν ( 1 μέρα το έχω ανοιχτό το router και έχει 16 crc error ) προηγούμενος είχε 7000. Γι'αυτό τον λόγο είναι σημαντικό να μας πεις αν είσαι σε πολυκατοικία, πόσο παλιά είναι.
    Καλησπερα,
    αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα με τον φιλο (vdsl 50αρα) οσο αφορα τα πολλα λαθη στη γραμμη που φτανουν σε 24 ωρες τις καποιες χιλιαδες (απο 4.000 μεχρι 10.000 crc errors).
    η μετρηση κατω στον πινακα της πολυκατοικιας (ετος κατασκευης 1980) εδειξε οτι η γραμμη ειναι καθαρη μεχρι τον πινακα.το προβλημα ειναι στην εσωτερικη καλωδιωση.
    εκανα τη βλακεια να μην ασχοληθω με αυτο το θεμα οταν πληρη ανακαινιση και τωρα χτυπαω το κεφαλι μου.
    εαν επιλεξω την ιδια λυση με καλωδιο utp6, πρακτικα οσον αφορα το θεμα ασφαλειας (θα ειναι ευκολο για καποιον να το κοψει ας πουμε) και το θεμα εγκαταστασης (απο που θα περασει και που θα καλαληξει το utp6) δηλαδη εαν θα χρειαστει σκαψιμο εσωτερικα
    με βαση τα παραπανω ειναι ευκολη η υλοποιηση?
    ευχαριστω

  13. #28
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σκάψιμο δεν γνωρίζω αλλά μπορείς να το περάσεις από τις σκάλες της πολυκατοικίας σου (έτσι περνούν και την οπτική ίνα στους τυχερούς )

  14. #29
    Εγγραφή
    31-05-2017
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199967/19999
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω καλά νέα .Χθες το βράδυ επικοινώνησα με ένα τεχνικό της Vodafone που μου είπε να κάνω restart τον ρούτερ και ότι θα στείλει τον τεχνικό .Τα ξημερώματα έπεσε το ρεύμα στην περιοχή για ανεξήγητο λόγο .Όταν τσέκαρα να δω αν έχει ίντερνετ βλέπω ότι έχει τσεκάρω το webui και βλέπω ότι είχε φτιαχτεί το προβλημα!(δια μαγείας;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20191120-182410.jpg  


  15. #30
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Λογικα θα επεσε το ρευμα στην καμπινα οποτε θα εκανε restart η γραμμη σου.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας