Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2007
    Περιοχή
    λαγονησι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49612/4996
    ISP
    ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 26(dB)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191027_185810.jpg 
Εμφανίσεις:  100 
Μέγεθος:  482,6 KB 
ID: 208109Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191027_131234.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  657,8 KB 
ID: 208110


    επιτρέπετε αυτή η ταχύτητα ?


    όσο για της φωτογραφίες συγνώμη δεν κατάφερα να τής βάλω κανονικά

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobo123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191027_185810.jpg 
Εμφανίσεις:  100 
Μέγεθος:  482,6 KB 
ID: 208109Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20191027_131234.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  657,8 KB 
ID: 208110


    επιτρέπετε αυτή η ταχύτητα ?


    όσο για της φωτογραφίες συγνώμη δεν κατάφερα να τής βάλω κανονικά
    Με 20 attenuation; ναι, τους κάνεις ενα τηλέφωνο και ζητάς να πας σε μικρότερη ταχύτητα, 100 πάντως το ξεχνάς

  3. #3
    Εγγραφή
    18-11-2015
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 20 attenuation; ναι, τους κάνεις ενα τηλέφωνο και ζητάς να πας σε μικρότερη ταχύτητα, 100 πάντως το ξεχνάς
    Ποσο επρεπε να ηταν το attenuation?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά, καλησπέρα. Επειδή δεν γνωρίζω τα τεχνικά, μπορείτε να με βοηθήσετε κι εμένα λίγο ή να ανοίξω καινούργιο θέμα;
    Είμαι εδώ και 5 χρόνια σε nova double play 24. Πριν από (το πολύ) ένα χρόνο, έβαλαν μια καμπίνα σε απόσταση 50 μέτρων (ευθεία γραμμή) από το σπίτι μου. Εγώ πάντα είχα γύρω στα 8mbps download, ποτέ περισσότερο ή λιγότερο.
    Με καλούν λοιπόν με προσφορά για 100άρα. Επειδή όμως τα τεχνικά δεν τα γνωρίζω καλά, δεν γνωρίζω αν είμαι συνδεδεμένος σε αυτή την καμπίνα ή σε κάποια παλαιότερη. Αν και τους τελευταίους μήνες είδα μια αύξηση του ~1mpbs. Επίσης γνωρίζω ότι ο γείτονας που βρίσκεται σε απόσταση 20μέτρων από την καμπίνα έχει 50άρα vdsl και πιάνει 49mbps+ download.
    Ορίστε κάποιες πληροφορίες της σύνδεσής μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl connection.PNG 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  22,8 KB 
ID: 208156

    Αξίζει;

    Επίσης, στον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της Nova για υφιστάμενους συνδρομητές, μου βγάζει "Μπορείς να αναβαθμίσεις την Nova υπηρεσία σου με ταχύτητα έως 100Mbps".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ilkork92 : 30-10-19 στις 00:59.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2007
    Περιοχή
    λαγονησι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49612/4996
    ISP
    ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 26(dB)
    και έμενα τα ίδια μου λέγανε φίλε μου άλλα δύστυχος δεν δεν βλέπω να γίνεται κάτι αν και έχω δυο καμπινές του ΟΤΕ η μια είναι 150 μετρά και η άλλη 300 μετρά από τι κατάλαβα περνώ κατευθείαν από το αστικό κέντρο λαγονησι πού απέχει 2 χιλιόμετρα αν δεις της φώτο το attenuation 19,5 db στο δικό μου.και προτού που είχα adsl το attenuation 31,5 και έπιανε 12582 σε ταχύτητα,γνώμη μου θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα,,η επιλογή είναι δικιά σου το τι θα κανείς

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobo123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και έμενα τα ίδια μου λέγανε φίλε μου άλλα δύστυχος δεν δεν βλέπω να γίνεται κάτι αν και έχω δυο καμπινές του ΟΤΕ η μια είναι 150 μετρά και η άλλη 300 μετρά από τι κατάλαβα περνώ κατευθείαν από το αστικό κέντρο λαγονησι πού απέχει 2 χιλιόμετρα αν δεις της φώτο το attenuation 19,5 db στο δικό μου.και προτού που είχα adsl το attenuation 31,5 και έπιανε 12582 σε ταχύτητα,γνώμη μου θα έχεις το ίδιο πρόβλημα με μένα,,η επιλογή είναι δικιά σου το τι θα κανείς
    Να'σαι καλά φίλε, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Στα ίδια είμαι κι εγώ, 2κάτι χλμ. απόσταση από αστικό κέντρο. Αν και με παραξενεύει που ο γείτονας (επίσης nova) πιάνει 49mpbs. Και πριν καιρό που είχα επισκεφτεί υποκατάστημα της Nova, μου είχε πει η κοπέλα κάτι του στυλ "όχι δεν θα έχετε πρόβλημα επειδή είναι καινούργιο κάτι/ δικό μας" (δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει)...

    - - - Updated - - -

    Κάλεσα σήμερα στο υποκατάστημα και μου είπε η κοπέλα ότι παρακάμπτουν εντελώς το αστικό κέντρο και είναι με οπτική ίνα δική τους (κάτι τέτοιο) άρα θα μπορώ να πιάσω καλή ταχύτητα εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια του δικού μου σπιτιού, αλλιώς από αυτούς θα είμαι εντάξει λέει...

  7. #7
    Εγγραφή
    21-10-2019
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Interleaved
    συνηθως, το adsl το δινουν απο αστικο κεντρο και το vdsl το δινουν απο καμπινες

  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    @bobo123 έχεις μιλήσει με τον πάροχο σου? Αν ναι τι σου είπαν? Επίσης όταν δεν γνωρίζουμε να μην λέμε και ότι νάνε.

    Στις adsl παίρνεις κατευθείαν από το κέντρο(εκτός ελάχιστον εξαιρέσεων που η εταιρεία αποφάσισε να τους γυρίσει σε 24άρα Vdsl) , στις vdsl εφόσον υπάρχουν καμπίνες παίρνεις από την καμπίνα, οπότε από τα στατιστικά adsl δεν μπορείς να βγάλεις άκρη αν θα είσαι οκ στην vdsl.


    @ilkork92 οπότε αφού και ο γείτονας έχει 50άρα και πιάνει φουλ, αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα και εσύ το πιθανότερο είναι να πιάσεις 50άρα. Εγώ στην θέση σου θα προχωρούσα σε αναβάθμιση.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2007
    Περιοχή
    λαγονησι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49612/4996
    ISP
    ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 26(dB)
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να'σαι καλά φίλε, ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Στα ίδια είμαι κι εγώ, 2κάτι χλμ. απόσταση από αστικό κέντρο. Αν και με παραξενεύει που ο γείτονας (επίσης nova) πιάνει 49mpbs. Και πριν καιρό που είχα επισκεφτεί υποκατάστημα της Nova, μου είχε πει η κοπέλα κάτι του στυλ "όχι δεν θα έχετε πρόβλημα επειδή είναι καινούργιο κάτι/ δικό μας" (δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει)...

    - - - Updated - - -

    Κάλεσα σήμερα στο υποκατάστημα και μου είπε η κοπέλα ότι παρακάμπτουν εντελώς το αστικό κέντρο και είναι με οπτική ίνα δική τους (κάτι τέτοιο) άρα θα μπορώ να πιάσω καλή ταχύτητα εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα στα καλώδια του δικού μου σπιτιού, αλλιώς από αυτούς θα είμαι εντάξει λέει...
    και μένα η γείτονες πού είναι adsl και περνούν από καμπίνα του ΟΤΕ πιάνει 24576 και το Attenuation ειναι 8,1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobo123 : 30-10-19 στις 19:44.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H267N
    SNR / Attn
    14(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνηθως, το adsl το δινουν απο αστικο κεντρο και το vdsl το δινουν απο καμπινες
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ilkork92 οπότε αφού και ο γείτονας έχει 50άρα και πιάνει φουλ, αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα και εσύ το πιθανότερο είναι να πιάσεις 50άρα. Εγώ στην θέση σου θα προχωρούσα σε αναβάθμιση.
    Σας ευχαριστώ, θα προχωρήσω στην αναβάθμιση και θα γράψω εδώ λεπτομέρειες.
    Σχετικά με την καλωδίωση στο σπίτι μου, η πολυκατοικία που μένω είναι 35-40 ετών, αν και πριν 3-4 χρόνια ήρθαν ηλεκτρολόγοι και άλλαξαν όλα τα καλώδια+ασφάλειες στο διαμέρισμά μου (ξέρω ότι άλλαξαν και τα κεντρικά στην είσοδο της πολυκατοικίας). Υποθετικά μιλώντας πάντα, στη χειρότερη περίπτωση να χάσω ~20Mbps, που δεν μου φαίνεται και άσχημο, έ;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ilkork92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ, θα προχωρήσω στην αναβάθμιση και θα γράψω εδώ λεπτομέρειες.
    Σχετικά με την καλωδίωση στο σπίτι μου, η πολυκατοικία που μένω είναι 35-40 ετών, αν και πριν 3-4 χρόνια ήρθαν ηλεκτρολόγοι και άλλαξαν όλα τα καλώδια+ασφάλειες στο διαμέρισμά μου (ξέρω ότι άλλαξαν και τα κεντρικά στην είσοδο της πολυκατοικίας). Υποθετικά μιλώντας πάντα, στη χειρότερη περίπτωση να χάσω ~20Mbps, που δεν μου φαίνεται και άσχημο, έ;
    υποθετικά πολλά μπορούν να συμβούν, το θέμα είναι ότι αν είναι δικό σου πρόβλημα κουτσά στραβά μπορεί να λυθεί, και να μην χάνεις τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobo123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    και μένα η γείτονες πού είναι adsl και περνούν από καμπίνα του ΟΤΕ πιάνει 24576 και το Attenuation ειναι 8,1
    o γείτονας που αναφέρεις, στατιστικά είδες? Γιατί όπως λες αναφέρεις ταχύτητα 24576. Δηλαδή το πιθανότερο είναι να του δίνουν vdsl με κόφτη στα 24, αν ισχύουν αυτά που λες.

    Επίσης πως ο γείτονας έχει 8,1 attenuation και εσύ έχεις 19,4. Μίλα με τον πάροχο σου, να δεις τι συμβαίνει.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2007
    Περιοχή
    λαγονησι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49612/4996
    ISP
    ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποθετικά πολλά μπορούν να συμβούν, το θέμα είναι ότι αν είναι δικό σου πρόβλημα κουτσά στραβά μπορεί να λυθεί, και να μην χάνεις τίποτα.

    - - - Updated - - -



    o γείτονας που αναφέρεις, στατιστικά είδες? Γιατί όπως λες αναφέρεις ταχύτητα 24576. Δηλαδή το πιθανότερο είναι να του δίνουν vdsl με κόφτη στα 24, αν ισχύουν αυτά που λες.

    Επίσης πως ο γείτονας έχει 8,1 attenuation και εσύ έχεις 19,4. Μίλα με τον πάροχο σου, να δεις τι συμβαίνει.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail_20180913_211133.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  392,8 KB 
ID: 208203 αυτό είναι του γείτονα είναι vdsl με κοφτή πού λες όπως λες. είναι στον ΟΤΕ οπός όλοι οι άλλοι εδώ στην πολυκατοικία εγώ πού έχω nova μου λένε δεν περνάει από αυτές της καμπινές πού είναι η μια 300 και η άλλη 150 μετρά παίρνεις από το αστικό κέντρο πού είναι 2 χιλιόμετρα για αυτό έχεις attenuation 19,4 δηλαδή με λίγα λογία άντε γεια κοροϊδευόμαστε μετάταξη μας άρα πια 100 mb τα 30 και πολύ σού είναι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobo123 : 31-10-19 στις 10:38.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobo123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  thumbnail_20180913_211133.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  392,8 KB 
ID: 208203 αυτό είναι του γείτονα είναι vdsl με κοφτή πού λες όπως λες. είναι στον ΟΤΕ οπός όλοι οι άλλοι εδώ στην πολυκατοικία εγώ πού έχω nova μου λένε δεν περνάει από αυτές της καμπινές πού είναι η μια 300 και η άλλη 150 μετρά παίρνεις από το αστικό κέντρο πού είναι 2 χιλιόμετρα για αυτό έχεις attenuation 19,4 δηλαδή με λίγα λογία άντε γεια κοροϊδευόμαστε μετάταξη μας άρα πια 100 mb τα 30 και πολύ σού είναι
    άρα όλα αυτά που αναφέρεις τα έλεγες στο αρχικό σου Post δεν θα κάναμε τον μάντη, δεν προσπαθώ να στην πω. Απλώς να καταλάβεις ότι ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε σε ένα πρόβλημα σου ή να μας βοηθήσεις εσύ σε κάποιο δικό μας.

    Η nova δίνει vdsl από καμπίνες του ΟΤΕ εδώ και αρκετό καιρό, τους έχεις πάρει τηλέφωνο πρόσφατα για να γίνει κάτι ? Πότε λήγει το συμβόλαιο σου? Αν είναι στα κοντά μην κάνεις ανανέωση αν και εφόσον δεν σε μεταφέρουν σε καμπίνα.

    Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι μιλάς για 100άρα στον τίτλο μέχρι τώρα νόμιζα ότι μιλάς για 50άρα. Σου έδωσαν 100άρα από το αστικό κέντρο?! Είσαι σίγουρος για αυτό?

  14. #14
    Εγγραφή
    02-04-2007
    Περιοχή
    λαγονησι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49612/4996
    ISP
    ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    speedport
    SNR / Attn
    9.9(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα όλα αυτά που αναφέρεις τα έλεγες στο αρχικό σου Post δεν θα κάναμε τον μάντη, δεν προσπαθώ να στην πω. Απλώς να καταλάβεις ότι ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε σε ένα πρόβλημα σου ή να μας βοηθήσεις εσύ σε κάποιο δικό μας.

    Η nova δίνει vdsl από καμπίνες του ΟΤΕ εδώ και αρκετό καιρό, τους έχεις πάρει τηλέφωνο πρόσφατα για να γίνει κάτι ? Πότε λήγει το συμβόλαιο σου? Αν είναι στα κοντά μην κάνεις ανανέωση αν και εφόσον δεν σε μεταφέρουν σε καμπίνα.

    Εντωμεταξύ τώρα είδα ότι μιλάς για 100άρα στον τίτλο μέχρι τώρα νόμιζα ότι μιλάς για 50άρα. Σου έδωσαν 100άρα από το αστικό κέντρο?! Είσαι σίγουρος για αυτό?
    κοιτά σήμερα ήρθε τεχνικώς της nova έκανε της μέτρησης έξω στη πολυκατοικία έπιανε 46636 και μου λέει με τέτοιο attenuation 18.8 dB που έχει δεν προκρίνεται πότε να δεις 100 mb θα το δώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ τώρα μου λέει οτι περνώ από καμπίνα. αλλξα και μια πρίζα και ότι πιάνει έξω πιάνει και μέσα.τώρα αν πιάσω κάτι παραπάνω θα σας ενημερώσω.η γραμμή αναβάθμιση απο adsl σε vdsl 100 mb το λέει και ο τίτλος τώρα που είδες εσύ να λέω για 50 δεν ξέρω..τώρα λέει είναι θέμα του ΟΤΕ να σου αποκατάσταση την βλάβη..άρα ίδωμεν και αναμένουμε τον ΟΤΕ..όποτε υπομονή

  15. #15
    Εγγραφή
    21-10-2019
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Path Level
    Interleaved
    αραιοκατοικημενη περιοχη;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας